Conjugarea verbului “a fi”

Infinitiv: a fi Gerunziu: fiind Participiu: fost

Modul INDICATIV
Prezent Persoana pers I sg. pers II sg. pers III sg. pers I pl. pers II pl. pers III pl. Trecut Persoana pers I sg. pers II sg. pers III sg. pers I pl. pers II pl. pers III pl. Viitor Persoana pers I sg. pers II sg. pers III sg. pers I pl. pers II pl. pers III pl. eu tu el/ea noi voi ei/ele Viitor I Viitor II Viitor anterior Viitor popular voi fi vei fi va fi vom fi veți fi vor fi o să fiu o să fii o să fie o să fim o să fiți o să fie voi fi fost vei fi fost va fi fost vom fi fost veți fi fost vor fi fost oi fi îi fi o fi om fi îţi fi or fi eu tu el/ea noi voi ei/ele Perfect compus Imperfect Perfectul simplu Mai mult ca perfectul am fost ai fost a fost am fost aţi fost au fost eram erai era eram eraţi erau fusei fuseşi fuse fuserăm fuserăţi fuseră fusesem fuseseşi fusese fuseserăm fuseserăți fuseseră eu tu el/ea noi voi ei/ele Conjugarea sunt eşti este suntem sunteţi sunt

Modul CONJUNCTIV
Prezent Persoana pers I sg. pers II sg. pers III sg. pers I pl. pers II pl. pers III pl. eu tu el/ea noi voi ei/ele Conjugarea să fiu să fii să fie să fim să fiţi să fie

pers III sg. pers II pl. voi nu fiţi . pers II pl. pers II sg. pers I pl. pers III pl.Trecut perfect Persoana pers I sg. pers II pl. pers III pl. eu tu el/ea noi voi ei/ele Conjugarea aş fi ai fi ar fi am fi aţi fi ar fi Trecut perfect Persoana pers I sg. voi fiţi Negativ Persoana Conjugarea pers II sg. eu tu el/ea noi voi ei/ele Conjugarea aş fi fost ai fi fost ar fi fost am fi fost aţi fi fost ar fi fost Modul IMPERATIV Afirmativ Persoana Conjugarea pers II sg. tu fii pers II pl. pers I pl. pers III pl. pers II sg. eu tu el/ea noi voi ei/ele Conjugarea să fi fost să fi fost să fi fost să fi fost să fi fost să fi fost Modul CONDITIONAL Prezent Persoana pers I sg. pers III sg. pers III sg. pers I pl. tu nu fi pers II pl. pers II sg.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful