LUSH Valley Member Pantry

Food Item
Organic Tomatoes Crushed ( Harvest Sun ) Popcorn (Anita’s Organic Mill) Braggs Apple Cider Vinegar Quinoa Royal White (GoGo Quinoa) Organic Unbleached White Flour (Anita’s Organic Mill) Organic Whole Wheat Flour (Anita’s Organic Mill) Old Fashioned Rolled Oats (Anita’s Organic Mill) Basmati Brown (Lundenberg) Basmati White (Lundenberg) Black Beans Turtle (Golden Boy) Organic Lentils French Green (Anita’s Organic Mill) Organic Dark Red Kidney Chickpeas (Golden Boy) Baking Soda 51.00/11.34 kg 33.11/11.36 kg 8.32/4.55 kg 4.91/kg 3.18/kg 1.99/kg .49/100g .32/100g .20/100g 29.59/11.34 kg 33.92/ 11.34 kg 39.34/ 11.34 kg 35.81/11.36 kg 53.77/ 11.34 kg 2.84/kg 3.26/kg 3.78/kg 3.48/kg 5.17/kg .28/100g .33/100g .38/100g .35/100g .52/100g 38.96/ 20 kg 2.12/kg .21/100g

Case Price
34.72/12 796mL 21.78/ 6 630g 36.72/ 12 473mL 37.18/ 8 500g 34.94/ 20 kg

Unit Price $/100grams
3.15 each 4.36 each 3.67 each 4.27 each 1.92/kg Na Na Na na .19/100g

** Prices will vary with every order. Glass jars 0.25 cents each.

1

LUSH Valley Member Pantry
The Member Pantry is one of the many benefits of being a LUSH Valley member. There are bulk and preserved food items for sale with minimal mark up. These items can be purchased in different quantities from 100 grams to 20 kilograms.
 Please let us know if there is something you would like for us to carry.

Instructions for bulk food items needing to be weighed. 1. Please bring a re-usable container or you can purchase one of our glass jars for 0.25 cents. 2. Weigh your container first, take note of its weight. 3. Weigh your container filled with the contents of your purchase. 4. Subtract the weight of your container. 5. Record the weight of your purchase on the Tally Sheet. 6. Bring your purchase to the front office with weight of contents and the Office Manager will calculate the cost. Instructions for pre-packaged items 1. Record the amount of packages you are purchasing on the Tally Sheet. 2. Bring your purchase to the front office and the Office Manager will calculate the cost.

2

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful