Mateusz Halawa

STATYSTYKA JAKO TECHNIKA SIEBIE
Hasło do „Leksykonu eksperymentu” Strona internetowa „Quantified Self – Self knowledge through numbers” [„Skwantyfikowane „ja” – Samowiedza poprzez liczby”]1 gromadzi ludzi, którzy zajmują się rejestrowaniem na bieżąco, w postaci cyfrowej lub w sposób pozwalający na zamianę informacji w cyfry, swojej produktywności, nastroju, wysiłku fizycznego, diety, snu, interakcji, marzeń, planów – praktycznie wszystkiego, co może składać się na „życie”. Self-trackers, jak się nazywają (wstępne rozeznanie sugeruje, że to przeważnie amerykanie, przeważnie mężczyźni, przeważnie biali, przeważnie między trzydziestką a czterdziestką), na forum udzielają sobie porad. „Jak mam zdecydować, jakiej skali użyć? Powiedzmy, że chce rejestrować swój codzienny poziom szczęścia, jak mam wybrać między 5-, 7-, 10- lub 100-punktową skalą?” „Mierzę obecnie koncentrację/uważność na skali trzypunktowej. 1 = świetnie, 2 = OK, 3 = słabo. Najbardziej interesuje mnie, dowiedzieć się, co powoduje epizody zmęczenia (3)”. Piszą o sobie i swoich projektach językiem komputerowych geeków („hakowanie ciała”), inżynierów lub speców od zarządzania („optymalizacja wydajności”), ale też odkrywców, chcących zrozumieć ukryte mechanizmy rządzące ich ciałem i psychiką. Ten szeroki ruch zbierania i analizy osobistych danych jest przesycony specyficznie kalifornijskim duchem, który łączy amerykański indywidualizm z wiarą w zbawczą moc nowych technologii i zapałem do innowacji; to duch magazynu „Wired”, kultu charyzmy Steve’a Jobsa oraz tysięcy start-upów w Dolinie Krzemowej. Eksperymentują na sobie. Wypełniają liczbami arkusze kalkulacyjne, rysują wykresy. Robin Barooah odzwyczajał się od kawy, zmniejszając dzienną dawkę co tydzień o 20 mililitrów. Seth Roberts ma na komputerze zestaw problemów matematycznych, które rozwiązuje na czas: włączył do diety trzy łyżeczki oleju lnianego dziennie, gdy – zachowując rygor eksperymentu – wykazał sobie, że dzięki niemu rozwiązuje problemy szybciej. Nicholas Manolakos regularnie oddaje krew i pości; policzył, że podnosi to jego moce poznawcze. Matthew Cornell w swojej prezentacji umieszczonej na stronie mówi: „W tych wszystkich eksperymentach chodzi o to, by być szczęśliwym”. Co ma socjolog do self-trackerów? W innym miejscu2 opisywałem niezwykłą zdolność nowych mediów do magazynowania ulotnych doznań w rozległe archiwa egzystencji. Sieć jest pełna takich zapisów: zdjęć posiłków i spotkań, twitterowych i facebookowych statusów, list przeczytanych książek i obejrzanych filmów. Ale oni idą dalej. Zamieniają egzystencję w dane, układają dane w serie i eksperymentują. Przy jakiej muzyce utrzymuję dobre tempo w półmaratonie? Po spotkaniach z którym przyjacielem wychodzę w przeciętnie lepszym nastroju? Jaka dieta zbliża mnie do tego, kim chcę być? Ile snu to tyle, ile mi trzeba? Coraz częściej robią to za nich algorytmy gadżetów i aplikacji na smartfony, a
1 2

http://quantifiedself.com (dostęp 28.08.2012). Mateusz Halawa, „Nowe media i archiwizacja życia codziennego”, Kultura Współczesna 4, 2011; http://mateuszhalawa.com/wp-content/uploads/2011/12/mateusz-halawa-nowe-media-i-archiwizacja-zyciacodziennego.pdf.

sposobie bycia. współautora Timeline. że dotyczy relacji człowieka z samym sobą i tego. by osiągnąć pewien stan szczęścia. pracę nad sobą i bycie sobą – zadania stawiane przez kulturę indywidualizmu. Filozofia. polityka. w tym sensie. 3 Przykład z codzienności nowych mediów w polskich liceach: algorytmy serwisu muzycznego Last. Mirosław Filiciak i inni. http://www.mim. 249. 5 Chodzi o Nicholasa Feltona. Być może entuzjaści „samowiedzy poprzez liczby” to grupa niszowa. zachowaniu. doskonałości czy nieśmiertelności”4. nowego sposobu organizacji i wizualizacji treści na Facebooku.samowiedza poprzez liczby staje się powoli zwykłym wymiarem funkcjonowania nas wszystkich w rzeczywistości zapośredniczanej przez cyfrowe media3. Michel Foucault pytał w swoich późnych pracach.fm analizują metadane słuchanej na iPodzie muzyki i obiektywizują je w „gust muzyczny”. czystości. jak kształtujemy i stylizujemy swoje życie.pl/?p=74 (dostęp: 28. s. historia. lecz również nowe sposoby na uczynienie siebie widocznym dla siebie samego. por. by być szczęśliwym”. Jest ona jednak niezwykle symptomatyczna dla cyfrowej współczesności. uznany life-tracker przeprojektowuje Facebooka5. Damian Leszczyński i Lotar Rasiński. a zadanie określenia swojego ”ja” w coraz większym stopniu spoczywa na eksperymentujących jednostkach. mądrości. Warszawa 2000. przeł. „Techniki siebie”. w: tegoż. cyfrowe technologie dają ludziom nie tylko nowe sposoby na pokazywanie się innym. operacji. Projekt selftrackingu i samopoznania poprzez eksperymenty jest w swojej istocie projektem etycznym. Rejestrując i obiektywizując egzystencję. „jak jednostka oddziałuje sama na siebie poprzez technikę siebie”. . skwantyfikowany i porównywalny z gustem innych (zgodność wyrażana jest w procentach). Stawia to pytanie o formy podmiotowości w dobie technologii magazynujących życie w postaci danych. gdy statystyki są nieodłączną częścią medialnych interfejsów. 4 Michel Foucault. pewnych operacji na własnych ciałach oraz duszach. pozwalającą ludziom „dokonywać za pomocą własnych środków bądź przy pomocy innych. PWN. myślach. Młodzi i media: Nowe media a uczestnictwo w kulturze.swps. „W tych wszystkich eksperymentach chodzi o to. których celem jest przekształcenie siebie tak.2012).08. który publikuje statystyczne „raporty roczne” o swoim życiu. Wybór pism.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful