You are on page 1of 2

Problema 1

Agentul economic n luna aprilie 2010 a expediat din ncperea de acciz vin spumos, 4500 sticle cu capacitatea de 0,75 litri; preul unei sticle constituie 35 lei (preul nu include acciz i TVA); cota accizului constituie 10% din valoare, dar nu mai puin de 2,82 lei/litru. Calculai accizul i TVA spre plat la buget i indicai termenii de plat.

Acciz: I metoda 4500*35*10%=15750 II metoda 2,82*0,75*4500=9517,5 TVA=(157500+15750)*20%=34650 Problema 2


SRL X n luna martie 2010 a expediat din ncperea de acciz urmtoarele mrfuri: a) 15 aparate video de nregistrat i de reprodus, preul unei buci este de 2500 lei (fr acciz i TVA), cota accizului=11,80 euro pentru 1 bucat ; b) 15 camere video, preul unei buci este de 5200 lei (fr acciz i TVA), cota accizului=34 euro pentru o bucat ; Cursul valutar 1 euro=17 lei Calculai obligaia fiscal privind accizele i TVA.

a) Acciz: 15*11,8*17=3009 TVA=(15*2500+3009)*20%=8101,8 b) Acciz: 15*34*17=8670 TVA=(15*5200+8670)*20%=17334 Problema 3


Agentul economic a importat bere, 55000 sticle cu capacitatea de 0,5 litri, preul unei sticle este de 9 lei, cota accizului este de 1,85 lei/litru, tarif vamal =0,25 euro/litru, taxa pentru efectuarea procedurilor vamale =0,4% din costul vamal. Cursul valutar 1 euro=17 lei Calculai obligaia fiscal a agentului economic i indicai termenii de plat.

CV=55000*9=495000 TV=0,25*0,5*55000,17=116875 TPV=495000*0,4%=1980 ACCIZ=55000*1,85*0,5=50875 TVA=(495000+116875+1980+50875)*20%=132946 Problema 4


Agentul economic a importat mbrcminte de blan de samur 350 buci, preul unei buci constituie 6300 lei (preul nu include acciz i TVA), tariful vamal = 10% din costul vamal, taxa pentru efectuarea procedurilor vamale = 0,4% din costul vamal, cota accizului = 25% din valoarea n vam. Calculai obligaia fiscal la import i indicai termenii de plat.

CV=350*6300=2205000 TV=2205000*10%=220500 TPV=2205000*0,4%=8820 ACCIZ=(220500+220500+8820)*25%=608580 TVA=(2205000+220500+8820+608580)*20%=608580 Problema 5


Ceteanul Spnu Anatol pe parcursul anului fiscal 2010 a obinut urmtoarele venituri: 1. salariu la locul de munc de baz n sum de 35230 lei, impozitul reinut la sursa de plat constituie 1538,82 lei, primele de asigurare medical obligatorie constituie 1233,05 lei, contribuiile individuale de asigurri sociale de stat obligatorii constituie 2113,8 lei;

2. salariu prin cumul n sum de 11300 lei, impozitul reinut la sursa de plat constituie 715,86 lei,
primele de asigurare medical obligatorie constituie 395,5 lei, contribuiile individuale de asigurri sociale de stat obligatorii constituie 678 lei; Calculai obligaia fiscal a ceteanului Spnu Anatol pentru anul 2010, dac el beneficiaz de scutire personal i pentru o persoan ntreinut.

Venit anual=35230+11300=46530 Venit impozabil=46530-8100-1800-1233,05-395,5-678-2113,8=32209,65 Impozitul pe venit calculat=(25200*7%)+(32209,65-25200)*18%=3025,74 Im spre sursa de plata=302574-1538,82-715,86=771,06 Problema 6
Ceteanul Ojog Radu pe parcursul anului fiscal 2010 a obinut urmtoarele venituri: 1. venit din vnzarea tehnicii de calcul unei firme n sum de 14720 lei, impozitul reinut la sursa de plat constituie 736 lei (14720 x 5%); 2. venit din vnzarea unui aparat de fotografiat unei firme n sum de 3500 lei, impozitul reinut la sursa de plat constituie 175 lei (3500 x 5%). Calculai obligaia fiscal a ceteanului Ojog pentru anul 2010, dac el beneficiaz de scutire personal.

Venit anual=14720+3500=18220 Venit impozabil=18220-8100=10120 Impozitul pe venit calculat=10120*7%=708,4 Im spre sursa de plata=708,4-736-175= - 202,6 Problema 8
Ceteanul tefne locuiete n satul Peresecina. Costul total al bunurilor imobiliare impozabile constituie 153000 lei. Suprafaa casei de locuit constituie 205 m2 , costul casei de locuit este de 145 000 lei. Determinai impozitul pe bunurile imobiliare i indicai termenii de plat.

(153000-145000)*0,1%=8lei 205m2=100+50+50+5 1m2=145000/205=707,32 707,32*100*0,1%=70,73 707,32*50*0,1%*1,5=53,05 707,32*50*0,1%*2=70,73 707,32*5*0,1%*10=35,37 Impozitul anual=8+70,73+53,05+70,73+35,37=237,88 Problema 7
Ceteanull Certan. a importat din Germania un microbus Ford XXX. Valoarea declarata la punctul vamal de la frontiera a constituit 5400 euro. Cursul oficial al BNM la data importului constituia 16,20 lei. Pe parcursul anului 2010 microbusul a fost vndut SRL Apa Buna. Suma din actul de achiziie i din contract a constituit 119200 lei, din care i s-a reinut impozit la sursa de plat 5%. Alte venituri pe parcursul anului fiscal persoana respectiv nu a avut. Are dreptul la scutire personal i pentru soie Determinai obligaia fiscal privind impozitul pe venit.

Crestere de capital=119200-87480=31720 Venit impozabil=31720-8100-8100= 1550 Imp. pe venit calculat=1550*7%=1086,4 Impozit pe venit spre plat=1086.4-5969= - 4873,6 2