P. 1
Fraunhofer IP Management 2012

Fraunhofer IP Management 2012

|Views: 1|Likes:
Published by cancan25

More info:

Published by: cancan25 on Mar 05, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/13/2015

pdf

text

original

Fraunhofer IOA Fikri Haklar Yönetimi Ödülü 2012

Güler Ayyıldız Dalma Arçelik A.Ş. Fikri Haklar Yöneticiliği 14.06.2012

Fikri Haklar Yönetimi Ödülü (IP Management Award) 2008’den beri Fraunhofer IOA Enstitüsü tarafından her yıl düzenleniyor. KG . 2012 yılına kadar sadece Almanca konuşan ülkelerden firmaların katılımına açık 2008 yılından bu yana 1.’lik ödülünü kazanan şirketler Siemens Oil+Gas Hydro Aluminium Deutschland HOMAG Holzbearbeitungssysteme AG Karl Storz GmbH & Co.

Asya ve Ortadoğu’da araştırma merkezleri ve temsilcilik ofisleri .8 Milyar Euro yıllık araştırma bütçesine sahip Avrupa. Amerika.Fraunhofer Topluluğu Uygulamalı bilimler alanında faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük organizasyonu Sağlık. 60 enstitüye sahip 20000 çalışan (büyük çoğunluğu bilim adamı ve mühendis) 1. iletişim. güvenlik. enerji ve çevre alanında araştırmalar yürütüyor Almanya’nın farklı yerlerinde yerleşik 80 araştırma birimi.

Stuttgart Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Teknoloji Yönetimi Enstitüsü ile işbirliği içinde 500 sürekli çalışana sahip .Fraunhofer IOA Enstitüsü Stuttgart – Almanya’da yerleşik Ana faaliyet alanı: Teknoloji Yönetimi Temel üniversite araştırmalarını uygulamalı bilimler ve iş hayatı (ticari aktiviteler) ile birleştirir.

6 . Katılımcı şirketlere ait veriler: Ortalama çalışan sayısı: 10 309 (En büyük şirket 250 000 çalışana sahip) – Arçelik A.Ş.Arçelik A.: 3700 Ortalama Fikri Haklar çalışan sayısı: 7.Ş.Ş.Ş.Arçelik A.: 13 .Arçelik A.Ş.Fikri Haklar Yönetimi 2012 Avrupa menşeli 48 şirket katıldı.: 1250 Ortalama marka sayısı: 371 .Ş.: 57 yıl Ortalama portföy büyüklüğü (patent ailesi): 529 .Arçelik A.Arçelik A.: 18000 Ortalama gelir: 3 344 Milyon Euro .: 3 100 Milyon Euro Ortalama yaşı: 94 yıl .

Bürkert Fluid Control Systems 2. Arçelik A.Fikri Haklar Yönetimi 2012 Dereceye Giren Şirketler 1. 3.Ş. Wittenstein AG .

Fikri Haklar Yönetimi 2012 .Sistematik Fikri Haklar alanında uzman. bağımsız jüri İki aşamalı eleme sistemi Kapsamlı bir anket çalışmasıyla ön değerlendirme yapılması ve benchmark raporunun yayınlanması İlk beş şirketin belirlenmesi Telekonferans yoluyla yapılan ikinci değerlendirme ile dereceye giren şirketlerin belirlenmesi .

Fikri Haklar Yönetimi 2012 Değerlendirilen Kategoriler .

Fikri Haklar Yönetimi Stratejisinin Oluşturulması Fikri hak sahibinin kendi ürünlerini ve üretimini koruma / Lisanssız üretim Rakiplere karşı serbest uygulayabilirlik hakkı elde etme ■ Lisans geliri elde etme ■ Çapraz lisanslama faaliyetinden yararlanma ■ Yatırımcıları etkileme ■ Müşterileri etkileme ■ Çalışanlarda motivasyon yaratma .

Onaylama.Fikri Haklar Yönetiminde Karar Alma Süreçleri Kişiler: Genel Müdür. Hukuk Birimi Yöneticisi. Satış/Pazarlama/Ürün Yöneticisi. Fikri Haklar Bölümü Çalışanı ■ Süreçteki Roller: ■ Sorumlu olma. Fikri Haklar Bölümü Yöneticisi. İhlal durumunda yürütülecek işlemler. ARGE Yöneticisi. Herhangi bir fikri hakkın terk edilmesi . Fikri Hakların korunacağı ülkelerin belirlenmesi. Yürütme ■ Konular: ■ Herhangi bir buluşun fikri hakla veya know-how biçiminde korunması. Bilgilendirme. Danışma. Lisans alınması ve/veya verilmesi.

Fikri Haklar Yönetiminde Kontrol Sistemleri Şirketin genel stratejisi ile fikri haklar yönetimi stratejisinin uygunluğunun değerlendirilmesi Periyodik olarak portföy gözden geçirme çalışmaları Rakiplerin fikri haklarının izlenmesi İhlal tespiti amacıyla rakip ürünlerin izlenmesi Portföy değerleme çalışmalarının yürütülmesi .

Fikri Haklar ve İnovasyon Kültürü Fikri Haklar Bölümü çalışanlarının AR-GE Projelerine/ Çalıştaylarına katılımı AR-GE çalışanları başta olmak üzere çalışanlarda Fikri Haklar kültürünün yerleşmiş olması Buluş Bildirimlerinin yapılması Patent başvurularının yapılması Her projede patent araştırmalarının yapılması Sahip olunan fikri haklar konusunda bilgi sahibi olunarak rakip ürünlerin izlenmesi / İhlal risklerinin değerlendirilmesi Fikri hakların soyut mal varlığı olarak kabul edilmesi .

Fikri Hakların Korunması Buluşların patent başvurusuna dönüştürülmeden önce sistematik bir yolla değerlendirmeye tabi tutulması Fikri Hakların hangi ülkelerde korumasının sağlanacağı konusunun değerlendirilmesi Ürünler için patent. marka ve endüstriyel tasarım gibi fikri haklarla bütünsel korumanın sağlanması .

) üyelik Lisanslama konusunda özel bilgi İhlal konusunda özel bilgi Ticari konularda teknik bilgi. dernek vb. beceri .Fikri Haklar Çalışanlarının Yetkinlikleri Tecrübe AR-GE çalışanları başta olmak üzere çalışanları yönlendirme ve/veya bilgilendirme Rakipleri izleme / analiz etme Vekillik yetkisi Dış ağlara (birlik.

taksit ödemeleri vb.Fikri Haklar Araçları Patent araştırması Patent haritalama Trend izleme Teknoloji yol haritaları oluşturma Rekabette avantaj yaratacak alanları belirleme Patent değerleme Fikri hakların lisanslanması Şirket devri/birleşmeleri Fikri Haklar Prosedürel Süreçlerin Takibi (Başvuru.) .

1 1980’li yılların sonuna gelindiğinde Türkiye’nin ilk beyaz eşya üreticisi ve tamamı yerli sermayeli en büyük özel şirketi olan Arçelik A. yetkili satıcısı ve yetkili servisi ile Türkiye’de ağ kurmuş olmanın ayrıcalığına sahipti.Ş. 10 milyon adedi aşan üretimi geride bırakmıştı.ARÇELİK A. Binlerce çalışanı. 1991 Arçelik Araştırma Bölümü (ARGE) kuruldu. 2000’ler : Artan patent sayıları  Lisansız üretim .Ş’ye dair .

ARÇELİK A.Ş’ye dair .2 .

Geçen yıl Avrupa Patent Ofisi tarafından tescil edilen patentlerin yarısı Arçelik A. .3 Arçelik TPE tarafından verilen Türkiye Patent Ligi Şampiyonu ünvanını üç senedir üst üste kazanmaktadır.’ye dair .Arçelik A.’ye aittir.Ş. Son 5 yılda Türkiye’den Avrupa Patent Ofisi’ne yapılan Avrupa Patent Başvurularının (EP) üçte birinden fazlası Arçelik tarafından yapılmıştır.Ş. Son 5 yılda Türkiye’den Dünya Fikri Haklar Örgütü’ne yapılan Uluslararası Patent Başvurularının (PCT) üçte birinden fazlası Arçelik tarafından yapılmıştır.

ARÇELİK A.4 En çok Uluslararası Patent başvurusuna sahip ilk 100 şirket arasındaki tek Türk şirketi olarak 2010 yılında 95. sırada yer almaktadır.Ş’ye dair . .

Sonuç ve Öneriler Arçelik A. fikri haklar alanında iyi bir gelişim sürecine sahip 2000’li yılların başına kadar yılda sadece 10 patent başvurusuna sahipken günümüzde yıllık 140-150 patent başvurusu dosyalaması etkileyici Organizasyon yapısı.Ş. buluşların seçimi ve değerlendirilmesi sistematiği şirketimizin güçlü yanlarından .

Teşekkürler… .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->