MODURILE ŞI TIMPURILE VERBALE

I. MODURILE PERSONALE (PREDICATIVE) 1. MODUL INDICATIV
PREZENT A CÂNTA EU cânt TU cânţi EL/EA cântă NOI cântăm VOI cântaţi EI/ELEcântă A VEDEA văd vezi vede vedem vedeţi văd A FACE fac faci face facem faceţi fac A AVEA am ai are avem aveţi au IMPERFECT cântam cântai cânta cântam cântaţi cântau vedeam vedeai vedea vedeam vedeaţi vedeau făceam făceai făcea făceam făceaţi făceau aveam aveai avea aveam aveaţi aveau hotăram hotărai hotăra hotăram hotăraţi hotărau
eram

A HOTĂRÎ hotărăsc hotărăşti hotărăşte hotărîm hotărîţi hotărăsc

A FI sunt eşti este suntem sunteţi sunt

erai era eram eraţi erau

PERFECTUL SIMPLU
avusei; avui cântai văzui făcui hotărîi avuseşi; avuşi cântaşi văzuşi făcuşi hotărîşi avuse; avu cântă văzu făcu hotărî avuserăm; avurăm hotărîrăm cântarăm văzurăm făcurăm avuserăţi; avurăţi cântarăţi văzurăţi făcurăţi hotărîrăţi avuseră; avură cântară văzură făcură hotărîră *a citi – perfect simplu: eu citii, tu citişi, el citi, noi citirăm, voi citirăţi, ei citiră

fusei; fui fuseşi; fuşi fuse; fu fuserăm; furăm fuserăţi; furăţi fuseră; fură

PERFECTUL COMPUS am cântat ai cântat a cântat am cântat aţi cântat au cântat am văzut ai văzut a văzut am văzut aţi văzut au văzut am văzut ai văzut a văzut am văzut aţi văzut au văzut
am avut ai avut a avut am avut aţi avut au avut

am hotărît ai hotărît a hotărît am hotărît aţi hotărît au hotărît

am fost ai fost

a fost am fost aţi fost au fost

MAI MULT CA PERFECTUL cântasem cântaseşi cântase cântaserăm cântaserăţi cântaseră văzusem văzuseşi văzuse văzuserăm văzuserăţi văzuseră făcusem făcuseşi făcuse făcuserăm făcuserăţi făcuseră avusem avuseşi avuse avuserăm avuserăţi avuseră hotărîsem hotărîseşi hotărîse hotărîserăm hotărîserăţi hotărîserăţi fusesem fuseseşi fusese fuseserăm fuseserăţi fuseserăţi VIITOR I voi cânta vei cânta va cânta vom cânta veţi cânta vor cânta Voi vedea Vei vedea Va vedea Vom vedea Veţi vedea Vor vedea Voi face Vei face Va face Vom face Veţi face Vor face voi avea Vei avea Va avea Vom avea Vei avea Vor avea Voi hotărî Vei hotărî Va hotărî Vom hotărî Veţi hotărî Vor hotărî Voi fi Vei fi Va fi Vom fi Veţi fi Vor fi VIITOR II (viitorul anterior) Voi fi cântat Vei fi cântat Va fi cântat Vom fi cântat Veţi fi cântat Vor fi cântat Voi fi văzut Voi fi făcut Eu voi fi avut Voi fi hotărât Voi fi fost Vei fi fost Va fi fost Vom fi fost Veţi fi fost Vor fi fost VIITOR I POPULAR O să cânt O să cânţi O să cânte O să văd O să vezi O să vadă O să fac O să faci O să facă O să am O să ai O să aibă O să avem O să aveţi O să aibă O să hotărăsc O să hotărăşti O să hotărască O să fiu O să fii O să fie O să fim O să fiţi O să fie 2. MODUL CONJUNCTIV PREZENT să cânt să cânţi să cânte Să cântăm Să cântaţi Să cânte Să văd Să vezi Să vadă Să vedem Să vedeţi Să vadă Să fac Să faci Să facă Să facem Să faceţi Să facă Să am Să ai Să aibă Să avem Să aveţi Să aibă PERFECT Să hotărăsc Să hotărăşti Să hotărască Să hotărâm Să hotărâţi Să hotărască Să fiu Să fii Să fie Să fim Să fiţi Să fie .

MODUL CONDIŢIONAL-OPTATIV PREZENT Aş cânta Ai cânta Ar cânta Am cânta Aţi cânta Ar cânta Aş vedea Ai vedea Ar vedea Am vedea Aţi vedea Ar vedea Aş face Ai face Ar face Am face Aţi face Ar face Aş avea Ai avea Ar avea Am avea Aţi avea Ar avea PERFECT Aş fi cântat Ai fi cântat Ar fi cântat Am fi cântat Aţi fi cântat Ar fi cântat Aş fi văzut Ai fi văzut Ar fi văzut Am fi văzut Aţi fi văzut Ar fi văzut Aş fi făcut Ai fi făcut Ar fi făcut Am fi făcut Aţi fi făcut Ar fi făcut Aş fi avut Ai fi avut Ar fi avut Am fi avut Aţi fi avut Ar fi avut Aş fi hotărât Ai fi hotărît Ar fi hotărît Am fi hotărît Aţi fi hotărât Ar fi hotărât Aş hotărî Ai hotărî Ar hotărî Am hotărî Aţi hotărî Ar hotărî Aş fi Ai fi Ar fi Am fi Aţi fi Ar fi Aş fi fost Ai fi fost Ar fi fost Am fi fost Aţi fi fost Ar fi fost 4. MODUL IMPERATIV *acest mod se conjugă numai la persoana a II a sg. pl Tu cântă! Voi cântaţi! Vezi! Vedeţi! Fă! Faceţi! ai aveţi hotărăşte hotărîţi fii fiţi * forma negativă: tu nu cânta! Voi nu cântaţi! .Să fi cântat să fi cântat Să fi cântat Să fi cântat Să fi cântat Să fi cântat Să fi văzut Să fi făcut Să fi avut Să fi hotărât Să fi fost 3.

cântat (ă) Pl. foste 4. MODUL INFINITIV A cânta A vedea PREZENT A face A avea PERFECT A fi cântat A fi văzut A fi făcut A fi avut A fi hotărît A fi fost A hotărî A fi 2. MODURI NEPERSONALE (NEPREDICATIVE) 1.II. MODUL GERUNZIU cântând văzând făcând având hotărînd fiind 3. MODUL PARTICIPIU Sg.cântaţi (e) Văzut (ă) Văzuţi (e) Făcut (ă) Făcuţi (e) Avut (ă) Avuţi (e) Hotărît (ă) Hotărîţi (e) Fost (ă) Foşti . MODUL SUPIN De cântat De văzut De făcut De avut De hotărît - .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful