You are on page 1of 32

Viti III. Nr.

84, 1 prill 2013

Editorial

Revist e prjavshme Nacionali Themelues dhe botues: Kshilli Kombtar i Shqiptarve Kryeredaktor: Baki Rexhepi Zv/kryeredaktor: Jeton Ismaili Redaktor teknik: Kastriot Sinani Lektore: Kadushe Nuhiu Bashkpuntor: Faruk Daliu, Ardita Saqipi, Bilall Maliqi, Esat Shahini, Feride Salihu, Avni Selimi, Dinela Vehbiu, Rijad Demiri, Llukman Rrustemi E regjistruar n ARE-Beograd ISSN: 2217-4990 - Biblioteka Kombtare Beograd Tirazhi: 1000 cop Shtypet n shtypshkronjn VELSON-DEVA 15 Nntori 113, Preshev Dorshkrimet dhe fotografit nuk kthehen Adresa: Nacionali - rr. K. Petroviq, p.n. ish ndrtesa e komitetit Bujanoc Tel/fax: 017/653-264 E-mail: nacionali2011@hotmail.com NACIONALI sht organ i Kshillit Kombtar t Shqiptarve q jetojn N Serbi

Muaji prill...
Nuk ka muaj q nuk ka ln nj ngjarje e cila ndr ne shqiptart po sigurisht edhe ndr popujt t ndryshm,nuk len nj histori e cila do t mbahet gjat mend, pr t mir apo pr t keq. Edhe muaji prill, t cilit iu kan afruar ditt e nisjes, si duket do t mbetet gjat n kujtesat tona por edhe t fqinjve tan shekullor. Derisa marsi u mbajt mend pr kushtrimin e Aleancs Veri Atlantike pr t parandaluar farosjen e nj populli t tr dhe pr demokratizimin e nj vendi diktatorial, fatin e njjt pr kujtes shum vjeare duket ta ket edhe prilli. Gjat t cilit pritet arritja e pajtimit shekullor mes dy popujve, q shikuar historikisht ndoshta n Bot sht rast i veant, q prkundr afrsis gjeografike kan aq shum ndasi dhe luftra t regjistruara sa nuk mbahet mend diku tjetr. Analist t shumt, njohs t rrethanave politike n rajon, madje edhe n Evrop e Bot, afrimin e dy Kokministrave t Serbis dhe Kosovs e kan vlersuar shum hap pozitiv. N shkrimet e tyre ka shenja optimizmi pr arritjen e Marrveshjes definitive mes tashm dy shteteve t pavarura. Por, ku mbetemi ne shqiptart e Lugins, ka ne humbim e ka fitojm me arritjene ksaj marrveshjeje?! Kto pyetje jan shtruar disa her npr takime t ndryshme, por nj prgjegjje t sinqert dhe t drejt asnjher nuk kemi arrit ta dgjojm. Ndoshta as tani kt prgjegjje nuk e kemi, sepse ata q sot jan pari n Lugin, pak kan punuar q t mund ta lexojm t paktn nj prgjegjje t drejt. Pr t mos thn hi nuk kan punuar n kt drejtim! Fatkeqsia e saj sht edhe n ditt e sotme, kur si thot nj proverb popullor derisa gomarin e kafshonte ujku, ai belbzonte n vete duke u lutur q t jet n ndrr e ndrra t tilla politikan t caktuar po shohin n ditn me diell. Prkundr faktit se tashm do gj sht e qart, ne kemi ende t till q hedhin pluhur n syt e popullit, duke fol me gojn plot demagogji se edhe kjo pjes sht Kosov... Ti lm anash ata q sigurisht historia do t`i mbaj mend, si shkels t vullnetit t popullit, t gjakut t dshmorve dhe anashkalues t proceseve thelbsore...marrveshja e arritur sht mjaft e mirseardhur pr shqiptart e Lugins. Bazuar n paralajmrimet e prmbajtjes s saj, nuk ka dyshim se do t ket nj stabilitet politik, ekonomik dhe t siguris n rajon. Kjo do t determinoj edhe qndrimin e shqiptarve n trojet strgjyshore t tyre, aty ku edhe iu takon t jen, n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj. Kjo marrveshje ka edhe obligime, ndoshta lidert tan t krekosur me kollare t kuqe ksaj radhe do t harxhojn fjalorin pseudopatriotik q nuk do mend se e kan t vonuar dhe do t`i prvjelin mngt n prmirsimin e jets qytetare n kto zona m ta varfrat n rajon...
1 prill 2013

Prmbajtja

Editorial. Muaji prill.........................................................................................................................................................................3 Prmbajtja.......................................................................................................................................................................4 Aktuale Stankoviq n mesin e konulasve hallexhinj...............................................................................................................5 NZZ: Bisedimet n rrezik t dshtojn.....................................................................................................................6 Vuiq n raundin e tet t dialogut n Bruksel?......................................................................................................6-7 Politik Mustafa: Lugina nuk i shuan prpjekjet pr bashkim me Kosovn..........................................................................8 Kombtare Prmbyllet manifestimi kushtuar Nijazi Azemit - Komandant Mjekrs..................................................................9 Peticion kundr rishikimit t historis nn mbikqyrjen e autoriteteve turke.................................................10-12 Mediu: Historia t korrigjohet, jo t ndryshohet.......................................................................................................13 Ambasadori i Bratnis s Madhe Majkll Davenport, takoi zvendskryetarin e PVD-s, Shaip Kamberi....14 Fmijt pr Nacionalin Fmijt pr Nacionalin............................................................................................................................................15-18 Opinione Leksioni i Krovs.................................................................................................................................................19-20 Afera Whatergate e Lugins s Preshevs........................................................................................................21-22 Reportazh Shtatdhjet vjet m par Krovn e udhhoqi Skender Kadriu Presheva..........................................................23 Klubi i Bjeshktarve Ostrovica pushton majen e Ostrovics 1164 m .....................................................24 Historiku i Nasalcs......................................................................................................................................................25 Analiz Pse hesht jeta muzikore n Preshev?...................................................................................................................26-27 Portret Sadbere Gagica, krijuese..............................................................................................................................................28 Shndetsi UJI - mbetet ende sekreti i madh i shendetit tone te mire........................................................................................29

1 prill 2013

Aktuale

Stankoviq n mesin e konulasve hallexhinj


Nj jav pas protests s banorve t fshatit Konul, kryetari TK Zoran Stankoviq e pa t udhs q sot t vizitoj kt vendbanim e t bashkbisedoj me banort vendas pr problemet e tyre. N takimin sy m sy banort Stankoviqit i krkuan qarkullim t lir, largimin e forcave t shumta t ushtris e xhandarmris, por duke e sugjeruar q fjalt e tyre t mos mbeten pezull ashtu si i la Nebojsha oviq. Kryetari i BL Zulqefli Miftari ka thn se tash e m shum se nj dekad banort e Konulit jan t izoluar. Kto halle t banorve megjithat duhet t dalin n letr, pr t gjetur zgjidhjen e tyre. E me kt rast edhe Stankoviq, ka deklaruar se zgjidhja e problemeve do t bhet shum shpejt. Por se do t ket zgjidhje t shpejt banort jan skeptik. Ata e thon kt pr shkak se premtime t tilla ishin dhn edhe m hert nga prfaqsuesit qeveritar. Bashkbisedimi sotm nuk sht se kaloi edhe aq qet.
Zoran Stankovic Kryetar i TK pr Jug t Serbis

Zulqefli Miftari - Kryetari i BL Konul


1 prill 2013

Aktuale

NZZ: Bisedimet n rrezik t dshtojn


N njrin nga numrat e ksaj jave e prditshmja zvicerane "Neuer Zrcher Zeitung", n artikullin kushtuar dialogut me Prishtins dhe Beogradit, shkruan se "Pak dit para raundit tjetr t bisedimeve mes Beogradit dhe Prishtins bhet prgatitja e opinionit serb pr dshtimin e bisedimeve n Bruksel. Pala tjetr nuk lviz "asnj milimetr". Ajo nuk detyrohet ta bj kt "nga miqt e saj n Perndim", thot qeveria... Nj gj sht e qart, se pala serbe erdhi n bisedime me vrull dhe me ide t reja. Duke thyer nj radh tabush, q deri para pak k o h e d u k e s h i n t pashmangshme... Beogradi hoqi dor nga plani pr ndarjen e Kosovs dhe sht i gatshm q t\'i vendos t gjitha komunat serbe n Kosov nn juridiksionin e Prishtins, megjithat si "asosiacion komunash" me status autonomie. (...), thuhet n tekstin e botuar t "Neuer Zrcher Zeitung" Kryeministri Thai e krahason asosiacion komunave serbe me nj organizat joqeveritare, q mund

t kontribuoj pr t mirn e prgjithshme, pa kompetenca ekzekutive. Lshimet e mtejshme do t krijonin nj shtet n shtet (...) Krahasimi alon, sepse propozimi i Beogradit nuk parashikon asnj t drejt vetoje n rrafshin e qeverisjes qendrore. Beogradi sht nn presion t konsiderueshm. Qeveria shpreson t marr n pranver nga BE datn pr fillimin e bisedimeve t pranimit. Kusht sht arritja e marrveshjes me Prishtinn. Por pr kt nuk do t paguanim do

mim, thot Dacic. (...) Shqetsuese sht se popullsia serbe e prekur rnd e veriut t Kosovs nuk sht e prfshir n asnj lloj forme n proces. Edhe pse shembujt e Bosnjs dhe Maqedonis tregojn, se edhe prshtatjet m t sofistikuara t kushtetuts nuk i sigurojn shtetit legjitimitet. N qoft se serbt n veriun e Kosovs nuk e mbshtesin zgjidhjen e gjetur, nj kriz e pafund sht e paraprogramuar.", shkruan "Neue Zrcher Zeitung".

Vuiq n raundin e tet t dialogut n Bruksel?


Shtetet e Bashkuara t Ameriks (SHBA) e mbshtesin dialogun pwr Kosovn, por nuk jan n pozicion ta thrrasin 6
1 prill 2013

cilindo pjesmarrs ose prfaqsues n ato bisedime. Sepse Qeveria e Serbis dhe e Kosovs i zgjedhin prfaqsuesit e

negociatort e vet dhe ne i mbshtesim n prpjekjet pr arritjen e marrveshjes s pranueshme reciprokisht, i ka

Aktuale

thn sot agjencis serbe t lajmeve Tanjug zdhnsi i ambasads amerikane n Beograd, Stiven Stark, prkitazi me shkrimet e medieve se Uashingtoni e ka ftuar nnkryeministrin serb Aleksandr Vuiqin q personalisht t angazhohet n kt proces. N ambasad kan rikujtuar se dialogu ndrmjet Beogradit e Prishtins po zhvillohet nn drejtimin e BE. Njkohsisht, si sht thn, SHBA besojn se marrveshje e dy palve sht e mundshme t arrihet. Mediet e Beogradit kan shkruar sot se Uashingtoni dhe Brukseli i kan drguar thirrje nnkryeministrit t par serb, Aleksandr Vuiq q t'u bashkohet bisedimeve gjat raundit t tet t negociatave, m 2 prill n Bruksel. SHBA, sikurse ka theksuar Stark, shpresojn se Serbia dhe Kosova do ta shfrytzojn dialogun pr zgjidhjen e mospajtimeve dhe normalizimin e raporteve. Ne besojm se nj marrveshje e till tash sht e mundshme t arrihet ka shtuar Stark. Pyetjes nse megjithat Vuiqit i sht drguar ftes nga ana amerikane pr t marr pjes n dialog, ai ka riprsritur se SHBA

Aleksandr Vuiq nnkryetar i Qeveris s Serbis

nuk jan n pozicion ta thrrasin. Ne e mbshtesim Qeverin e Serbis, e asaj i mbetet t'i zgjedh prfaqsuesit e vet dhe negociatort, ka thn ai. Ndrkaq mediet serbe thon se Aleksandr Vuiq do t vendos nse m 2 prill do t marr pjes n raundin e tet t dialogut DaqiThai, pas konsultimeve me presidentin serb Tomisllav Nikoliq dhe kryeministrin Ivica Daiq, por n parim konsideron se prezenca e tij n Bruksel nuk sht e domosdoshme, duke shtuar se Vuiq ka besim n Daiqin, thon n kabinetin e tij. Ndrkoh sht konfirmuar se Vuiqit i sht drguar thirrje nga Uashingtoni dhe Brukseli q t angazhohet m shum n

bisedimet mbi Kosovn. Gazeta Blic duke iu referuar qarqeve diplomatike ndrkombtare, shkruan sot se amerikant kan pas kontakt me Presidencn e Serbis kurse Vuiqit i sht prcjell edhe mesazhi i zonjs Ketrin Eshton se ajo do t dshironte ta sheh at si pjesmarrs n raundin e radhs n Bruksel. Blicit i kan thn n kabinetin e Vuiqit se pr at m e rndsishme sht esenca e atij takimi nga forma, respektivisht pjesmarrsit. Pr Aleksandr Vuiqin m e rndsishme sht prmbajtja e atyre bisedimeve dhe a mundet dhe ka mund t arrihet pr popullin serb n Kosov, nga ajo se kush do t jen pjesmarrsit politik n negociata.
1 prill 2013

Politik

Mustafa: Lugina nuk i shuan prpjekjet pr bashkim me Kosovn


Shqiptart e Lugins s Preshevs nuk do t ndalin prpjekjet pr t'u bashkuar me Kosovs, edhe pse n procesin aktual t bisedimeve ndrmjet Kosovs dhe Serbis nuk sht prmendur kjo shtje. Kryetari i Preshevs, Ragmi Mustafa ka thn pr Telegrafin se mungesa e suksesit pr Luginn n kto biseda nuk do t thot se sht fundi i bots. Absolutisht temn e shqiptarve t Lugins s Preshevs nuk e kan prmendur as kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, e as ai i Serbis - Ivica Dacic. Nuk e di ka kan biseduar brenda, por publikisht nuk ka kurrgj, ka thn Mustafa. Lideri shqiptar i Lugins s Preshevs vlerson se ambasadort e SHBA-s, Britanis s Madhe dhe vendeve kryesore t BE-s, jan t interesuar pr t uar prpara shtjen e shqiptarve n Luginn e Preshevs, duke realizuar shkalln m t lart t realizimit t t drejtave. Por, shqiptart asnjher nuk do t knaqen derisa t arrijn bashkimin me Kosovn. As Kosova nuk e kishte mbshtetjen pr republik para 20 vjetsh. Prpjekjet pr bashkim nuk do t'i drejtojm me luft, por do t shfrytzojm metodat e demokracive m t larta. Nuk sht domosdoshmri lufta pr t'u liruar n shekullin XXI, ka thn Mustafa. Sipas tij, bashkimi sht misioni i do shqiptari, pa marr parasysh a duan apo jo kryeministrat e dy vendeve, pasi q shqiptart e kan 8
1 prill 2013

Ragmi Mustafa Kryetar i Komuns n Preshev vn verdiktin e tyre pr bashkim n referendumin e vitit 1992.

Kombtare

Prmbyllet manifestimi kushtuar Nijazi Azemit - Komandant Mjekrs


sht prmbyllur edicioni i sivjetm, i manifestimit tashm tradicional Flakadani i Karadakut. Kjo ngjarje, q zhvillohet n viti, mbahet pr nder t heroit t kombit Nijazi Azemi, ose sic njihet komandant Mjekra. Ktu morn pjes ansamble nga vendi por edhe nga Turqia e Shqipria. Ansamblit shtetror t Kngve dhe Valleve nga Shqipria, iu nda mimi tradicional i ktij festivali. Pa trofe nuk mbeti as ansambli Hasan Prishtina nga Vushtrria q mori vendin e par, kurse me cmim t dyt dhe tret u shprblyen shoqria Shot Galica nga Drenasi dhe Minatori i Ri nga Kishnica. Komandant Mjekra ra heroikisht n fshatin Kurbali. Ai ishte pjes e UCK-s, e m pastaj edhe e UCPMB-s. Manifestimi tradicional kulturo sportiv Flakadani Karadakut, sht mbyllur t martn me homazhe n kompleksin memorial t dshmorve ku pushon edhe trupi i komandant Mjekrs . Familjar , bashklufttar , veteran t lufts , prfaqsues t komuns s Preshevs dhe shum qytetar nga Lugina me nj minut heshtje kan nderuar veprn e dshmorit NijaziAzemi. Mustaf Shaqiri ish komandant i Zons Operative t Preshevs dhe Ramadan Ismaili kryetar i OVL-s s UPMB-s than se qytetart e Lugins duhet q do prvjetor t jen n Viti , pr t nderuar veprn e komandant Mjekrs. Kreu i OVL s UPMB- s Ismailji gjithashtu ka ftuar spektri

Dshmort e Kombit; Komandant Mjekra dhe Komandant Terri Politik t Lugins pr unifikim dhe respekt pr dshmort e familjart e tyre. Amaneti i dshmorve duhet t shkoj n vendin e tij dhe trojet shqiptare duhet t jen t bashkuara, ka thn me kt rast Fehmi Rexhepi prfaqsues i OVL s UK s n Viti . Ndrkoh t pranishmit kan br homazhe edhe para bustin t komandat Mjekrs, ndrsa OVL e UPMB-s homazhe ka br edhe n Caravajk e Kurbali n vendin ku ra heroikisht NijaziAzemi . Me rastin e ktij manifestimi po ashtu sht zhvilluar edh enj ndeshje futbollistike n mes futbollisteve nga Presheva dhe Vitis. Nijazi Azemi komandant Mjekra ra heroikisht n vijn e par t frontit n fshatin Kurbali gjat konfliktit t armatosur n mes t UPMB-s she forcave policore e ushtarake serbe. Nijaziu ishte pjes aktive e demonstratave t 28 marsit t viti 1989 , dhe m pas me t filluar lufta e UKs ai iu bashkngjit brigads ,,BEDRI SHALA ,, , ku dhe mori pjes n betejn e lavdishme t thyerjes s kufirit shqiptaro shqiptar n Koshare. Pas prfundimit t lufts s Kosovs, Nijazi Azemi kthehet n vendlindje me krenarin e nj lirimtari, por me brengn se pjest tjera t vendit ishin ende nn robri dhe vuanin nga okupimi serb, dhe ai menjher iu bashkngjit UPMBs .

1 prill 2013

Kombtare

Peticion kundr rishikimit t historis nn mbikqyrjen e autoriteteve turke


Gazetar, shkrimtar, publicist, kritik t njohur t trevave mbar shqiptare, e n mesin e tyre edhe Ismail Kadare, kan nnshkruar peticionin kundr rishikimit t historis nn mbikqyrjen e autoriteteve turke. Peticioni i sht drejtuar: Presidentes s Republiks s Kosovs, Znj. Ahtifete Jahjaga Parlamentit t Republiks s Kosovs Qeveris s Republiks s Kosovs Akademis s Shkencave t Republiks s Kosovs Pr dijeni: Presidentit t Republiks s Shqipris, Z. Bujar Nishani Kuvendit t Republiks s Shqipris Qeveris s Republiks s Shqipris Akademis s Shkencave t Republiks s Shqipris. Nnshkruesit e peticionit mbshtesin, qndrimin se, faktet historike dhe argumentet shkencore, jan ngjarje dhe momente jetike n historin e nj kombi. N emr t s vrtets historike, i krkojn qeveris s Kosovs, Kuvendit t Kosovs, institucioneve prgjegjse kulturore dhe akademike si dhe historianve, q t mos e tradhtojn ndrgjegjen e tyre profesionale dhe kombtare, t rishikojn kt vendim arbitrar dhe trsisht antikombtar, t anulojn punn e komisionit t prbashkt ndrshtetror pr rishikimin e historis s Shqipris dhe t lejojn historiant t bjn punn e tyre t pavarur shkencore, sipas parimeve dhe metodologjis s shkencs historike dhe jo sipas interesave, urdhrave dhe vullneteve politik t qeveris s sotme t Turqis. 10
1 prill 2013

Ato s'mund t ndryshohen me ndrhyrje t jashtme, sidomos kur bhet fjal pr marrdhniet mes nj perandorie pushtuese dhe nj kombi t pushtuar, pas nj qndrese q prbn nj faqe t ndritur jo vetm n historin e shqiptarve, por edhe n historin e Evrops. N peticionin drguar ktyre autoriteteve t larta shtetrore thuhet se, pushtimi osman shkaktoi nj grop t zez n historin e kombit shqiptar. Ai e ndrpreu procesin normal historik t zhvillimit t kombit ton. Ky pushtim i shkputi me dhun shqiptart nga Europa dhe shkaktoi tragjedi dhe drama t pashlyeshme n kujtesn historike t kombit. Nuk mund t pajtohemi kurr dhe dnojm prpjekjet e disa pseudohistorianve dhe t segmenteve t caktuara politike, t cilat prpiqen q shekujt e gjat t pushtimit osman t'i paraqesin si koh t bashkjetess paqsore dhe t suksesshme, shkruan n peticion. Aty shtohet se pashallart, ushtarakt, zyrtart apo shtetart e lart t Perandoris Osmane, qofshin kta edhe kryeministra q i kan shrbyer Ports s Madhe, pavarsisht nga origjina e tyre shqiptare nuk kan vler pr historin ton kombtare Historia e Shqipris nuk sht nj histori renegatsh dhe as histori shrbtorsh, por histori qndrese me n krye Gjergj Kastriotin. sht histori kryengritjesh e luftrash pr liri, histori prpjekjesh pr ruajtjen e gjuhs, t kulturs e t identitetit. sht histori e prpjekjeve titanike pr Rilindje Kombtare, pr shkrimin shqip, histori e prpjekjeve dhe sakrificave t panumrta pr liri,

pavarsi dhe sovranitet kombtar. sht histori e prpjekjes s pandalur t shqiptarve pr t jetuar t lir me shtetin, kulturn dhe identitetin e tyre si t gjith popujt e tjer t qytetruar t Europs. Prpjekja pr t trilluar nj histori t paqen, me pseudohistorian dhe pseudokomisioner shtetror, t drejtuar sipas nj projekti t errt politik, s'i shrben as paqes dhe as miqsis s vrtet mes popujve dhe as projektit t nj t ardhmeje q sjell paqe, harmoni e mirkuptim. Prpjekjet q interpretimi i historis t bhet n funksion t pushtetit dhe jo n funksion t s vrtets, jan t rrezikshme dhe vn n pikpyetje t ardhmen ton. Ndryshimi i historis n form arbitrare, duke i ardhur rreth oreksit t diplomacis turke, krijon nj precedent t rrezikshm: pas disa

Kombtare

vitesh edhe Serbia mund t krkoj t shpallet vetm nj administratore n Kosov dhe ajo t vlersohet pozitivisht pr lirin, pavarsin, kulturn dhe identitetin ton. Paqja e bazuar n drejtsi sht prvoj q i ka ndihmuar shum popujve t kuptojn t kaluarn, pa e mohuar at, pa i fshehur ose shtrembruar t vrtetat historike. E vrteta sht e padiskutueshme, pati thn inston Churchill-i. M t till shembuj sht e mbushur historia e Europs dhe mbi kto premisa duhet t shkruhet edhe historia jon. Pikrisht kt paqe, q bazohet n t vrtetn historike, duhet ta synojm edhe ne, q populli shqiptar dhe ai turk si popuj liridashs d h e p a q s o r, t n d r t o j n marrdhniet e tyre t miqsis dhe t bashkpunimit reciprok. Piksynimi i historis, gjithmon duhet t jet e vrteta dhe vendosja e s vrtets historike n kontekstin e duhur e n prkim me parimet metodologjike q ka shkenca e historis. Krkesa pr ndryshimin e historis s'ka ardhur si rezultat i shtytjeve shkencore, zbulimeve dhe fakteve t reja dhe as i nevojs s interpretimeve t reja t mirfillta shkencore, por si rezultat i trysnis s shtetit turk mbi qeverin e Kosovs dhe mbi disa historian t manipuluar e t painformuar me punime t mirfillta shkencore. E gjith historia jon, e shkruar nga shqiptar dhe t huaj, dshmon t kundrtn e asaj q ofron komisioni i ministris dhe ekspertve turq pr historin ton, sipas t cilve periudha e pushtimit osman s'kishte dhun, s'kishte shtypje dhe s'kishte gjenocid. Pushtimi pesshekullor turk ka qen i dhunshm dhe prgjat asaj periudhe t gjat, ka pasur vrasje, shfarosje, dhun t vazhdueshme, ndrkoh q

shqiptart ishin populli m i persekutuar i Perandoris. T mos harrojm faktin se nga t gjitha gjuht e t gjith popujve t pushtuar nga osmant, gjuha shqipe u ndalua n mnyr t veant e me forc. Mjafton vetm ky fakt pr t treguar gjenocidin e Perandoris osmane kundr shqiptareve, kundr kulturs dhe identitetit t tyre. Ne nuk mund t'i fshehim te vrtetat historike. Mjafton t kujtojm prpjekjet dhe sakrificat e panumrta t Rilindsve shqiptar pr t parn shkoll shqipe laike, e cila u arrit t hapej vetm me 7 mars 1887 n Kor, shkruan n peticion, ku shtohet se pr fat, ndryshe ndodhi me shqiptart jasht kufijve t Perandoris osmane dhe arbresht e Italis q prej fundit t shekullit XVI arritn t'i elnin n diaspor shkollat e para dhe vatrat e tyre t rndsishme arsimore, q u bnte promotor t Rilindjes son kulturore dhe t identitetit kombtar shqiptar. Ndryshimet e historis, q synojn rehabilitimin e pushtimit osman, prbjn nj loj t rrezikshme q hap nj plag t thell n n d rg j e g j e n t o n k o m b t a r e . Ndryshimet e historis me ekspert turq prbjn nj agresion kulturor q godet shtylln kurrizore t kombit, ato jan nj fyerje e papranueshm pr shqiptart dhe me pasoja pr t ardhmen dhe identitetin e tyre. T gjith tashm e dim se do ndrhyrje n histori sipas skenarve t paracaktuar politik cenon ADN-n e kombit shqiptar, shkruan n peticion. Kt peticion, sipas rendit alfabetik, e kan firmosur kta: Ardian Ndreca (filozof, Universiteti Urbaniana n Rome, Itali) Anton Berishaj (kritik i letrsis, poet, Universiteti i Prishtins)

A k i l K o c i ( K o m p o z i t o r, muzikolog) Adem Gashi (shkrimtar) Agron Tufa (shkrimtar, Universitetit i Tirans) Artan Shkreli (arkitekt) Agron Gjekmarkaj (kritik i letrsis, Universiteti i Tirans) Anton Gojcaj (shkrimtar) Arian Krasniqi (dramaturg) Arben Rugova (gazetar, publicist) Avni Dervishi (politikolog) Aleksandr ipa (kryetar i Unionit t Gazetareve, poet, publicist) Agreta Gashi (mjeke, Universiteti i Prishtins) Antonio Gashi (violonelist, Universiteti i Prishtins) Aida Dismondy (doktorante) Ardian Haxhaj (shkrimtar) Afrim Krasniqi (politolog, Universiteti i Tirans) Arbana. F. Xharra (publiciste, gazetare) Avni Zogiani (aktivist i shoqris civile, publicist) Albert P. Nikolla (antropolog, Universiteti i Tirans) Aljula Jubani (albanologe, Universiteti i Tiranes) Angjelin Shtjefni (Universiteti i Tirans) Arlind Dobrdolani (student) Anila Malile (diplomate) Adnan Mustafa (farmacist) Alfred Duka, avokat) Alda Bregasi (kardiologe, Universiteti i Yale) Asllan Muharremi (prkthyes) Beq Cufaj (shkrimtar, publicist) Brunilda Ternova ( gazetare, prkthyese) Bujar Kapllani (skulptor) Begzad Baliu (albanolog, Universiteti i Prishtins) Bardhyl Matraxhiu (kritik, Universiteti i Tirans) B a r d h F r a n g u ( s h k r i m t a r,
1 prill 2013

11

Kombtare

publicist) Behar Gjoka (shkrimtar, studiues), Bardhyl Londo (poet, Mjeshtr i Madh) Blerina Suta (kritike e letrsis, UniversitetiAleksander Xhuvani) Donika Gervalla-Schwarz (veprimtare, publiciste) Daut Demaku (shkrimtar) Dorian Koi (publicist, Universiteti i Tirans) Durim aa (poet) Eugjen Merlika (publicist, shkrimtar) Elida Bupapaj (poete, publiciste) Edita Kui Ukaj (publiciste, prkthyese) Entela Kasi (shkrimtare, presidenteAlbanian Pen Center) Erion Hasanbelliu (inxhinier elektrik) Franco Altimari (albanolog, zv. Rektor, Universiteti i Kalabris, Itali) Femi Cakolli (kritik letrar) FluturaAka (shkrimtare) Flaka Surroi (publiciste, ) Francesco Marchian (pedagog n SpezzanoAlbanese Calabri) Fahri Xharra (publicist) Fatmir Terziu (shkrimtar, kritik arti) Flamur Shehu (kompozitor, Mjeshtr i Madh) Gzim Gurga (albanolog, Universiteti i Palermos, Itali) Giuseppina Turano (albanologe) Gzim Alpioni (sociolog, Universiti i Birmingham-it) Gezim Basha (poet, prkthyes) Gjon Berisha (historian, Instituti i Historis) Gjergj Filipaj (gazetar, shkrimtar) Gjon Keka (publicist) Gjergj Bajram Kabashi (publicist) Halil Haxhosaj (shkrimtar, kritik letrar) Ismail Kadare (shkrimtar) Iris Elezi (regjisore) 12
1 prill 2013

Imer M. Mushkolaj (publicist) Isak Ahmeti (albanolog, shkrimtar) Ilire Zajmi-Rugova (shkrimtare, gazetare) Irena Gjoni (poete) Ismail Rugova (bibliotekar, prkthyes) Jahja Dranolli (historian, ligjrues) Jonila Godole (prkthyese, shkrimtare) Kujtim M. Shala (kritik i letrsis, Universiteti i Prishtins) Kole M. Berisha (ish kryetar i parlamentit t Kosovs, publicist), Kolec Traboini (poet, kineast) Lazer Stani (shkrimtar) Lucia Nadin (albanologe) Lush Culaj (historian, Instituti Albanologjik i Prishtins) Leonard Seiti poet) Ledia Dushi (poete, prkthyese) Lis Bukuroca (Naser Aliu) (publicist) Lediana Stillo (poete, prkthyese) Matteo Mandal (albanolog, Universiteti i Palermos, Itali), Majlinda Bregasi (albanologe, Universiteti i Prishtins) Martin Berishaj (politikolog, Universiteti i Lublans) Monica Genesin (albanologe, Universiteti i Salentos Lecce, Itali) Maks Velo (piktor) Mentor Quku (historian i letrsis) Migena Kapllani (arsimtare) Mira Tafani (arsimtare) Ndue Ukaj (kritik i letrsis, shkrimtar) Natasha Lushaj (poete, kritike letrare) Ndue Gjika (shkrimtar) Nexhat Latifi (biznismen) Persida Asllani (kritike e letrsis, Universiteti i Tirans) Pandeli ina (mjek) Preveza Abrashi (mjeke,

Universiteti i Prishtins) Prend Buzhala (shkrimtar, kritik i letrsis), Petrit Palushi (shkrimtar, kritik letrar) Peter Tase (prkthyes) Petrit Ruka (poet, kineast) Qibrie Demiri- Frangu (poete, Universiteti i Prishtins) Qazim Namani (historian) Romeo Gurakuqi (historian, UET) Rudolf Marku (shkrimtar) Romeo ollaku (shkrimtar, prkthyes) Ragip Syla (shkrimtar) Rita Salihu (poete, veprimtare) Rexhep Shahu (poet, publicist). Sali Bashota (poet, pedagog n Universitetin e Prishtins) S k e n d e r Z o g a j ( s h k r i m t a r, publicist) Skender Bupapaj (publicist) Sabit Rrustemi (poet) Shaban Sinani (studiues dhe historian i letrsis) Sadik Bejko (poet) Shaip Emerllahu (drejtor i Manifestimit Ditt e Naimit, poet) Shpend Bengu (Pedagog i historise se artit dhe multimedias) Shpend Sollaku Noe ( shkrimtar) Trina Gojani (poete, prkthyese) Uk Lushi (shkrimtar, publicist) Visar Zhiti (poet, Mjeshtr i Madh) Vlora Baruti (muzikante) Virgjil Kule (publicist, studiues) Vladimir Beja ( Ish komandat i flots) Vi s a r K . B e r i s h a ( m j e k , Universiteti i Prishtins) Zenel Kelmendi (ish rektor i Universitetit t Prishtins) Zef Gjeta ( ILB) Xhavit Beqiri (poet, Universiteti i Prishtins) Xhemal Ahmeti (kritik letrar, publicist)

Kombtare

Mediu: Historia t korrigjohet, jo t ndryshohet


Akademiku, Feti Mediu n nj prononcim pr Telegrafin ka deklaruar se sht kundr formulimeve 'rishkrim dhe ndryshim i historis', por sipas tij, historia e popullit shqiptar ka nevoj vetm t korrigjohet. Profesor Mehdiu vlerson se historin duhet ta korrigjojn intelektualt, politika, shoqria dhe t gjitha mekanizmat tjer prgjegjs, secili n prgjegjsin dhe punn q i takon. Historia e shqiptarve duhet t korrigjohet e jo t ndryshohet. Fatkeqsisht edhe n periudhat m t hershme edhe tash n kt periudh ka ende keqprdorime dhe shtrembrime t fakteve historike, tha ai. Sipas tij, qasja ndaj historis duhet t jet e ftoht dhe jo t bazohet mbi paragjykime. Ai tha se pr historin e shqiptarve t Kosovs n periudhn e Perandoris Osmane, ka mjaft argumente t cilat jan n arkivat e bots, veanrisht n at t Stambollit dheAnkaras.

Akademik Feti Mediu

Nuk lihet anash arkiva e Shkupit, Beogradit dhe Sofjes. Historia e popullit shqiptar n prgjithsi duhet t krkohet n arkivat e Sulltanatit Osman, duke pasur parasysh q ka shum materiale t cilat pak jan shfrytzuar, shprehet Mediu. Ai konsideron se krahasimi i perandoris osmane me pushtimin serb nuk sht i drejt. Sulltanati Osman, ardhja e osmaneve n Ballkan, respektivisht tek shqiptaret sht e ngjashme me Naton dhe forcat e paktit veriatlantik. Se sulltanati osman ka qene i egr dhe i ashpr ndaj shqiptarve sht njejt sikur t thuash q Nato ka qen i agresor ndaj popullit t Kosovs, thot Mediu.

Akademiku vlerson se termi pushtues dhe lirues jan relative. Mos t kapen intelektualt, historiant pr kto terma, relativiteti qndron sepse faktet flasin se Sulltanati Osman i liroj shqiptart, duke qen ata nn zgjedhn dhe dhunn e kishs e cila ishte e orientuar nga kisha lindore. Njerzit t cilt aso kohe nuk mendonin sikur krishterimi lindor dnoheshin dhe anatemoheshin, tha ai. Ndryshe, nj dit m par Bernd Posselt, deputet gjerman n Parlamentit Evropian ka thn se Turqia nuk duhet t przihet n librat shkollor t Kosovs, pasi sipas tij, populli i Kosovs duhet t jet i pavarur n t vendosurit pr librat shkollor t historis dhe mnyrn e t msuarit t historis pr t rinjt e saj.

1 prill 2013

13

Kombtare

Ambasadori i Bratnis s Madhe Majkll Davenport, takoi zvendskryetarin e PVD-s, Shaip Kamberi
N vizitn q po i bn komuns s Bujanocit, ambasadori i Britanis s Madhe i akredituar n Beograd, Majkll Davenport, sot ka takuar kryetarin e Degs s Partis pr Veprim Demokratik n Bujanoc, Shaip Kamberi. N takimin me kryetarin, Shaip Kamberi, ishte i ftuar edhe Rahmi Zulfiu, kryetar i Unionit Demokratik Shiqptar, partia e t cilit, sht n koalicion me PVD-n n udhheqje t Kshillit Kombtar Shqiptar. Takimi n mes t ambasadorit Davenport dhe kryetarve Kamberi e Zulfiu, u shoqrua me biseda t ndryshme, por n theks t veant, u bisedua pr; gjendjen aktuale politike n Lugin, dialogu n mes t Prishtins dhe Beogradit n Bruksel, si dhe bisedimet q kan filluar n mes t prfaqsuesve politik shqiptar t Lugins s Preshevs me dhe Beogradit zyrtar. Ambasadori Davenport, me nikoqirt nga Lugina, gjithashtu bashkbisedoi edhe pr situtat e krijuara npr shkollat shqipe, ku shprehi indinjatn e thell pr kt form t shkarkimit t drejtorve t institucioneve arsimore, duke aluduar se, kjo aspak nuk i shkon pr shtati, bashksis shqiptare t Bujanocit. Pr m tepr, ambasadori nga Britania e Madhe, ofroi ndihm pr faktorin shqiptar t Lugins s Preshevs, duke 14
1 prill 2013

theksuar se opozita shqiptare do t ket rolin ky pr shtjet madhore t

shqiptarve n Serbi.

Pr fmij

Prezantojm shkolln fillore Desanka Maksimoviq Bila, paralelja e ndar n Somolic

HIDHRIMI Kush hidhrohet Pr nj fjal Duhet t pendohet T thot m fal Hidhrimi Me nj fjal N shoqri Shkakton plag Qndresa Fazliu kl. VI/4, Sh.f. D. Maksiomoviq Somolic

NNA Me dashuri m rriti N djep m prkundi Jetn ma shndrriti Kot s'i shkoi mundi M puthi n faqe Sa shum m uroi Lule manushaqe Mua m pagzoi N prehrin e saj Sa shpejt u rrita Kurr nuk m la n vaj Asnjher s'u mrzita Nnn time t shtrenjt Sa shum q e dua E kam si lule t blert Arom m fali mua Merdina Beqiri, kl. VIII sh.f. D. Maksimoviq Somolic

MENDJEMADHSIA Mendjemadhsia T bn t paditur T pa kultur N shoqri t prul Mendjemadhsia T izolon Madje nga shoqria Leht t largon Merita Beqiri sh.f. D. Maksimoviq Somolic

1 prill2013

15

Pr fmij

DUAJE JETN Duaje jetn ashtu si sht Duaje pa premtime Kur t duan e t urrejn Dhe kur je n gzime Duaje kur t ulin Kur t ngrsin N qiell me fjal Kshtu e nderon fisin Duaje jetn Kur je n vetmi Duaje kur je i fort Kur je n mrzi Duaje jetn Pr bukuri Deri n vdekje Plot dashuri Makfire Beqiri kl.VIII/4, sh.f. D. Maksimoviq Somolic NJERIUN Q E DOJA Njeriun q e doja U largua prnjher M ngeln n kujtime Tonat gzime Dua ta shoh prsri Qoft edhe n ndrr Dua t prqafoj prsri Gjyshi im m mungon ti Arlinda Fazliu, kl. VI/4 sh.f. D. Maksimoviq Somolic

16

1 prill 2013

Pr fmij

Kuriozitete nga bota


-Gjysma e popullsis s bots sht nn moshn 25 vjeare;

-N perndim njerzit ndrrojn shtpi mesatarisht nj her n shtat vjet;

-Shrbimi postar i SHBA-ve drgon rreth 43% t posts botrore, ndjeksi m i afrt sht Japonia me 6%;

-Mesatarisht n bot shkohet n shkoll 200 dit, n SHBA 180 dit, n Suedi 170 dit, n Japoni 243 dit;

-M shum se nj miliard tranzistor prodhohen n do sekond

1 prill2013

17

Pr fmij

A e dini se -N vitin 1959 u botua n Tiran vllimi i par i Historis s Shqipris, i cili, s bashku me vllimin e dyt, q doli m 1965, prbn veprn e par shkencore prgjithesuese pr Historin e Shqipris, t hartuar nga nj grup autorsh -Mbretria Dardane doli n skenn historike n shek.IV p.e.son dhe u b nj prej faktorve relevant, politik dhe ushtarak n Evropn Juglindore gjat shekujve III-I p.e.son Shteti i Dardanis, duke i br sfid dominimit romak pr nj koh t gjat, ra nn pushtetin e Perandoris Romake dhe iu bashkangjit Provincs s Mezis s Eprme (Moesia Superior) n vitin 44 e.son. Mvetsia e dikurshme, q krijoi identitetin dardan dhe rezistenca e vazhdueshme, bn q n vitin 279 e.son t krijohej njsia e veant administrative-politike romake, Provinca e Dardanis...

Aforizma E dua aq shum popullin tim sa q mund t bhem nacionalist (Albert Kamy) Nj popull i prar nuk e nxjerr as macen nga prsheshi (Ramadan Rexhepi) Morali i nevojitet bots q ka arritur kulmin e zhvillimit teknik (Akademik Rexhep Qosja)

T dashur nxns t t gjitha shkollave t Lugins s Preshevs, q nga ky numr i revists son Nacionali startuam me faqe t rezervuara Fmijt pr Nacionalin n t ciln mund t drgoni poezi dhe proz... Do t keni mundsi t njiheni me kuriozitete nga bota me mimikuiz dhe t tjera Poezit dhe krijimet e tjera poetike mund ti drgoni n kt adres: faqjaletrare@hotmail.com Ju mirpresim! Redaktori i faqes s kulturs: Bilall Maliqi

18

1 prill 2013

Opinion

Leksioni i Krovs
Nga Milaim Shefkiu Nj leksion i mir demokratik dhe patriotik doli pardje nga zgjedhjet e gjashta lokale, q Republika e Maqedonis i mbajti gjat historis s saj si shtet. Natyrisht se nuk ngjall emocion fitorja e partis s Nikola Gruevskit npr shumicn e komunave me shumic maqedonase, por e veanta sht se shqiptart fituan aty ku maqedonasve u dhemb m s shumti. Shqiptart pr t parn her pas 70 vitesh, e kan fituar komunn e Krovs, nj komun vazhdimisht e banuar me shumic shqiptare, por e mbetur me shekuj n administrimin e maqedonasve. Kjo e djeshmja nuk ishte thjesht nj fitore kaake, ose aksidentale, por nj fitore e veant, e cila ka ngjallur n opinion nj varg leksionesh, se si sht dashur t vepronin dhe si duhet t veprojn n t ardhmen lidershipi politik, qytetart dhe shoqria civile. Krova tregoi se shqiptart, ather kur jan t krcnuar, din t organizohen, t veprojn dhe t funksionojn si nj trup. Po ashtu me kt fitore ia pren gjuhn kryeministrit maqedonas, i cili mendonte me forc ta mbaj Krovn pr veti. Edhe ky triumf e vrtetoi sa me vend sht ajo thnia se Livadhi sht i atij q i ka delet. Pyetja do t ishte se kush ishte m meritori pr kt fitore? Natyrisht q t gjitha meritat nuk i takojn kandidatit t BDI-s, Fatmir Dehari. Thjesht, sepse nuk ishte Dehari ai q organizoi gjith qytetart, edhe diasporn edhe krovart q jetojn n Kosov edhe ata n Shqipri, q t shkojn dhe t votojn pr kandidatin e Ali Ahmetit. Ksaj fitore pa asnj dyshim i kontribuoi diaspora q erdhi masivisht, me avion e autobus t organizuar, duke sakrifikuar edhe veten edhe familjen me qllim q shqiptart t marrin n dor Krovn. Po ashtu ajo q ishte m parimore sht fakti se partit politike shqiptare n Maqedoni t cilat deri dje dukeshin si brinat n thes, u bashkuan dhe doln me nj kandidat. Ky bashkim jo vetm q solli fitoren historike, por u dha edhe nj msim se si duhet fituar dhe organizuar karshi atyre q nuk po na dalin si miq. Por a ka vend q shqiptart t knaqen e madje edhe t ekzaltohen me fitoren e Krovs? Normalisht q jo.

Milaim Shefkiu - Opinionist


N kt fitore Ali Ahmeti ka m pak merita se sa kundrshtari i tij n politik, Menduh Thai. Madje ky i fundit ka m shum merita sepse u trhoq me kandidatin e tij dhe, n ballafaqim me maqedonasit, e la n gar vetm Deharin. Abazi i BDI-s nuk u tregua i sinqert me kandidatin e tij pr komunn e Strugs, sepse ai e sfidoi me shum se sa kundrshtari maqedonas, Ziadin Seln e PDSH-s. Nse n Strug do t aplikohej logjika e Krovs edhe atje do t zgjidhej fituesi q n raundin e par, sepse maqedonasit doln t bashkuar ndrsa shqiptart pik e pes. Tani deklarata e Ali Ahmetit se n raundin e dyt, n balotazh, do ta mbshtes kandidatin e PDSH-s, 19

1 prill2013

Opinion

duket pak e vonuar por nuk kan thn kot m mir von se kurr . Pavarsisht ksaj, zgjedhjet n Maqedoni u kan dhn msim edhe shqiptarve n Kosov, edhe atyre n Mal t Zi, e n veanti shqiptarve n Luginn e Preshevs, se bashkimi bn fuqin. Derisa n Krov u shpagua bashkimi i partive politike shqiptare, n Bujanoc t Kosovs Lindore ka ndodhur e kundrta. Pas zgjedhjeve, partia q fitoi shumicn bri koalicion me partit serbe dhe me kt rast aplikoi nj politik q m shum mund t konsiderohet destruktive se sa racionale. Derisa n Krov ndikoi edhe gjuha e urrejtjes e kryeministrit Nikolla Gruevski q thoshte se Krova sht e maqedonasve dhe ktu prfundon ndrra pr Shqiprin Etnike, n Bujanoc deklarata e kryeministri Ivica Daiq, nuk ngjalli kso emocionesh, madje prkundrazi... Nj element tjetr q vlen pr t'u vlersuar n zgjedhjet e t diels n Maqedoni sht fitorja e Teuta Arifit n Tetov. Jo se n kt gar fitoi kandidatja q bart bagazhin e lufts, por se n qytetin me ngarkesn m t madhe orientale, fitoi nj femr moderne. Kjo fitore u mbyll gojn edhe shum skeptikve, duke treguar se shqiptart gradualisht po zhvishen nga ngarkesa e 20
1 prill 2013

orientalizmit dhe po orientohen nga dera e integrimit evropian. Sidoqoft, kto zgjedhje shumkujt duhet t'u shrbejn si leksion demokratik, s pari pr lidert politik shqiptar n

Maqedoni q jan n hasmri q t heqin dor nga urrejtja vllazrore dhe nga koncepti i bajraktarizmit. T gjith kryetar nuk mund t jen. Prandaj m mir sht djalli yt, se sa engjlli i huaj.

Opinion

Afera Whatergate e Lugins s Preshevs


Shkruan: Nehat Hyseni Opinionit t gjer i sht e njohur afera e viteve t 70-ta, kur Presidenti i athershm i SHBA, Riard Nixon u detyrua nga shtypi dhe mediat q t jep dorheqje m 9.gusht 1974. Prej ather prdoret termi Afera Watergate pr t ilustruar situatat e mbylljes s informacioneve t institucioneve shtetrore e publike ndaj opinionit t gjer. Dorheqja e Niksonit Pikrisht, skandali i prmendur kishte pas filluar me arrestimin e pes personave t cilt kishin hyr pa leje, dmth. me dhun n zyrat e Komitetit Nacional Demokratik n hotelin Watergate n Vashington m 17.06.1972. Hetimet treguan se kjo ndhyrje e paligjshme ishte njri ndr aktivitetet e shumta jolegale, q shkaktuan friksime, spiunazh politik dhe sabotim. Pr kt kishte qen prgjegjs shtabi i Niksonit, si dhe disa nga njerzit q ishin lojal ndaj tij. Meq i kanosej impimenti, Niksoni u detyrua t jep dorheqje vetm dhjet dit pas prfundimit t hetimeve, pr t'ia ln vendin Xherald Fordit, i cili e nnshkroi faljen ndaj Niksonit, pasi q ai e dorzoi funksionin e Presidentit t SHBA-ve. Nj afer e till, sa duket, qe dy vjet ka filluar edhe n Luginn e Preshevs. Kurse, kto dit kjo afer ka marr hov edhe m t madh. Por, ktu, natyrisht se nuk bhet fjal pr ta detyruar Presidentin e tanishm t SHBAve, Barac Obama pr t dhn dorheqje. Andaj, merrni frym lirisht dhe relaksohuni. Dikush do t ofshaj me ngashrim: Shyqyr Zotit! Sepse nuk do t dridhet dynjaja dhe nuk do t shkaktohet termet, me pasoja katastrofale pr njerzimin. Dorheqja e Galip Beqirit? Pra, ktu nuk bhet fjal pr Obamn, por pr askend tjetr ve Kryetarit t Kshillit Nacional t Shqiptarve t Lugins s Preshevs, z. Galip Beqiri! Dhe krcnimet nuk do t prfundojn me kaq. Kurrsesi jo! S paku kshtu premtojn, ose m mir me thn, krcnohen ata! Kurse, z. Galip Beqiri nuk kishte kompetenca e as mundsit e Presidentit Nikson pr t'i burgosur. Prandaj, ata jan t lir dhe kuptohet, m t rrezikshm. Por, t'ia fillojm nga fillimi. Duhet sqaruar opoinionit t gjer

se kjo afer filloi me grabitje jolegale dhe t kundrligjshme, t most themi tro: vjedhjes s dokumentave nga fahu postal i KNSH-s. Por, ata shfrytzuan zhdrvjelltsin dhe aftsit e veta q edhe n forma t tjera pr t siguruar dokumenta financiar t KNSH-s. Spiunazhi, edhe ktu ka funksionuar n mnyr perfekte. Bile, bile, edhe spiunt amerikan q sajuan afern Watergate, do t'ia kishin lakmi! Bravo,uuurrraaaaa! Do t brtasim t gjith. Sepse, m n fund, ja ia arritm q, s paku me dika t'ia kalojm edhe Ameriks! Motivet patriotike Aktivistt e "Watergate"-it preshevar deklarojn, edhe ne atyre pa kurrfar rezerve u
1 prill2013

21

Opinion

besojm, se kan qllime dhe "motive patriotike, "transparenc me publikun", brengosje pr korrektsin e shpenzimit t paras publike dhe djerss s taksapaguesve, dmth. t qytetarve tan. Dhe ne atyre u besojmplotsisht. Pa kurrfar dyshimi. E pse t mos u besojm?! Ata q kan sy me pa, kan vesh pr t dgjuar dhe kan zemr shqiptari q "rrah" pr atdhe, pr vatan e pr milet, kt duhet fare qart ta dijn. Kurse, pr ata q kan dilema, sado t vogla q t jen ato, duhet t'i flakin nga mendja dhe zemra e tyre. Sepse, dyshimet e tilla (eventuale) q ndokush mund t'i ket, do t zhduken si "flusk sapuni", posa t ken par e dgjuar dshmnin spektakulare. Pra, m 7 prill 2013, Kryetari i KNSH, Galip Beqiri personalisht duhet t paraqitet n Gjykatn komunale serbe me akuzn se ka vendosur flamurin kombtar shqiptar t valoj n selin e KNSHs n Bujanoc! Se a do t detyrohet edhe Kryetari i KNSH-s, z. Beqiri t jep dorheqje, ashtu si u detyrua nga mediat Presidenti Nikson, mbetet t shihet. Por, nse gjykojm nga turri q kan marr dhe nga krcnimet q po i lshojn, duke vjedhur zjarr nga goja dhe duke krcnuar gjithka, bile edhe se do t shkatrrojn, rrnojn e 22
1 prill 2013

shuajn parti e subjekte politike q ata vlersojn se nuk duhet t qndrojn n skenn politike t Lugins s Preshevs. Misioni i shenjt Gjykatat serbe dhe pushteti aktual serb, si gjithmon, ka pr detyr dhe mision t shenjt q t'i mbroj shqiptart nga "tradhtart" e tyre. Ishalla edhe ksaj radhe, ky pushtet i Serbis, q gjat shekujve e ruajti dhe u kujdes pr shqiptarin, do ta dshmoj tezn dhe ta ndihmoj procesin e zbulimit epokal t tradhtis brendashqiptare ndaj idealeve t shenjta kombtare shqiptare. Andaj, mbetemi me shpres q gjykatat serbe do t'i japin denimin e merituar z. Beqiri, q do t'i shrbej jo vetm atij personalisht, por edhe t gjith shqiptarve t Lugins s Preshevs, si dhe mbar shqiptaris, kudo q jan, q t mos tradhtojn idealet dhe kauzn kombtare shqiptare! Ndoshta ka shqiptar t till q, ruana Zot, t dyshojn n "sinqeritetin" dhe n "devotshmrin" e pushtetit serb ndaj kauzs kombtare shqiptare. Sepse, sipas akterve t afers "watergate" preshevar, t atillt ose nuk e njohin fare historin ton kombtare shqiptare, ose e lexojn at mbrapsht. Andaj, i preferojm q ta "rilexojn" historin ton kombtare dhe "kontributin" e pushtetit serb pr

kauzn shqiptare, sipas rregullave dhe vlersimeve t reja q i kan vendosur aktivistat tan t Afers Watergate t Lugins s Preshevs. Prandaj edhe ua kan ndaluar atyre rreptsisht paraqitjen mediatike, duke bllokuar do lajm lidhur me ta, si dhe duke ndaluar publikimin e lajmeve dhe komenteve q atyre nuk i plqejn. Pa ka se edhe ata financohen nga Buxheti komunal dhe nga paraja e taksapaguesve t komuns?! Kjo aspak nuk i pengon atyre q haptas t deklarojn se kush del n media, si dhe cilin e refuzojn, bile pa hezituar fare t'ua thon tro n sy se pse e bjn kt: sepse ti shoqrohesh me filan parti, politikan apo individ, q atyre nuk i plqejn. Dhe s'ka ligj n bot q mund t'i detyroj t veprojn ndryshe. Se ktu, dmth tek ne n Lugin t Preshevs, nuk njihet termi diskriminim, dhe pik. Duke pritur me ankth dhe t tmerruar nga fuqia shkatrruese e tyre, meq pretendojn se e kan bombn atomike n duar t veta. Deklarojn me mburrje e pompozitet se mund t bjn 't duan dhe nuk humbin asgj. Andaj, kujdes! Ardhmria jon sht n duar t tyre!

Repor tazh

Shtatdhjet vjet m par Krovn e udhhoqi Skender Kadriu Presheva


Fitorja e Fatmir Deharit pr Prefekt i Krovs sht prshndetur nga faktori shqiptar jo vetm n Maqedolni por edhe m gjer nga Shqipri, Kosova e Lugina e Preshevs. Fitorja e shqiptarve n Krov, pas m se 70 kujton faktin se shqiptart n kt qytet ishin, jan dhe do t jen shumic. Krovn e Luginn e lidh nj histori, 70 vite m par Krova drejtohej nga preshevari, Skender Kadriu Presheva i cili ishte edhe kryetar i par shqiptar i Preshevs. N vitin 1943 kur kapitulloi Italia dhe pushtetin e mori Balli Kombtar,patrioti gjirokastrit Fejzi Alizoti u emrua Prefekt i Krovs ndrsa Skender Kadriu nga Presheva Nnprefekt.N ndrkoh Fejzi Alizoti emrohet n detyr t re ,kshtu Komandanti dhe msuesi Skender Presheva, s bashku me shqipet krenare t Krovs, Mefailat e Zajazit dhe patriott e tjer vihet n shrbim t popullit dhe lufts pr lirim e bashkim kombtar. Skender Kadriu Presheva n vitin 1943 ishte Prefekt i Krovs, duke dokumentuar nga historia e s kaluars. N at koh valonte flamuri shqiptar u hapn shkolla shqipe n Krov e Zajaz. Trojet shqiptare lindnin, flisnin, msonin, kndonin dhe jetonin shqip. N vitin 1945, hordhit sllavo komuniste t ndihmuar edhe nga komunistt shqipfols e vran ndrrn e bukur shqipe duke e varur, djegur, shkatrruar, burgosur dhe shprngulur do lule me ngjyr e arom kuq e zi. Kaluan 70 vite terri e tmerri shqiptart trima t Krovs e dshmuan se vuajtjet dhe robria i kan br edhe m t fort dhe m t vendosur se kurr n rrugn ton t

Skender Kadriu - Presheva shenjt, drejt Bashkimit Kombtar. Kandidati i BDI-s pr Krovn, Fatmir Dehari i ka falnderuar qytetart e Krovs pr besimin, veanrisht mrgimtart t cilt kan ardhur nga do pjes e rruzullit pr t'i dhn mbshtetje atij n betejn e vshtir pr Krovn.

Pas 70 vitesh historia kthehet n vend, aty ku ishte ! 23

1 prill 2013

Repor tazh

Klubi i Bjeshktarve Ostrovica pushton majen e Ostrovics 1164 m


Bilall Maliqi Pr nder t 22 marsit Dits Ndrkombtare t ujit Klubi i Bjeshktarve Ostrovica n Preshev pushton majen m t lart n Lugin t Preshevs Ostrivica, 1168 m. Kjo dit simbolizon gjallesat e t gjitha krijesave t bots. E njjta dit manifestohet edhe tek besimtart bektashian si dit e Sulltan Novruzit , dit e ujit e ligjit natyror ka nnkupton se ky ligj sht prezant kudo n do sekond, minut, dit, jav, muaj, vit, decenie e shekuj duke prjetuar ndryshimet klimatike q po ndodhin pr seciln qenie t gjall n rruzullin toksor. Sipas kryetarit t Klubit z. Bajram Sadriu, ky Klub sht i prkushtuar q do aktivitet ta zhvillon n kuadr t planprogramit t shkruara n aktet normative, duke i anashkaluar t gjitha veprimtarit e tjera t cilat kan t bjn me gjuhn e urrejtjes, shkatrrimit, ndotjes , nnmimeve t vlerave njerzore ku vet jemi krijesa me emrin njeri. Ky sht parim i shndosh, i qart dhe transparent n do pik t ktij planeti nga t cilat pika shum qart shihen t gjitha veprimtarit qofshin t karakterit pozitiv apo negativ. Klubi i BjeshktarveOstrovica n Preshev sht nj ndr Klubet m aktive e cila arriti t jet e njohur dhe e ditur deri tek Organizata 24
1 prill 2013

Ndrkombtare e Alpinistve dhe Bjashktarve Botrtor, kurse n vendin ku ajo lindi para pes vjetve sht e panjohur e paditur dhe e nnmuar me shum kundrthnie t veprimtarive politike. Kt q po e ceki qndron se Klubi ka t grumbulluara dhe posedon dshmi filmuese ku n hapsirn dhe rrethinn e Preshevs gjendja e ruajtjes dhe e mbrojtjes e t gjitha vlerave materiale natyrore jan n shkatrrim e sipr , uzurpim, ku n koht e mparshme nuk sht br dhe nuk ka mundur t bhet ajo q sot sht prezente. Kjo marshut simbolizon nj dit feste t ktij planeti ku dashamirt dhe adhuruesit me angazhimin e tyre duke lvizur n natyr mund t jen hulumtues n krkim t ngritjes s vetdijs, t njjtn do ta bartin tek institucionet e pushtetit vendor dhe qndror pr t'i dalur prball t gjitha veprimtarive negative gjithnj duke i zbatuar ligjet e natyrs .

Ky manifestim ka karakter lokal , por edhe nga vet Lidhja e Bjeshktarve t Serbis ka organizime t ktij karakteri. Pati pjesmarrs nga Presheva shum t rinj, por gjithashtu ky Klub ka ftes pr t'i prezantuar n aksionet edhe jasht territorit t komuns s Preshevs. Gjat ktij viti si kemi thn shpresojm duke u bazuar n forcat tona t vogla pa kurrfar prkrahje nga askush pr nder t pes vjetorit t themelimit t ktij Klubi do t kemi tubim n Malsin e Preshevs duke e prkujtuar themelimin e Klubit ton dhe n prurimin e Shtpis s Bjeshktarve n fshatin Caravajk. Lidhur me kt do t kemi mysafir nga mbar Republika e Serbis dhe m gjer. Shpresojm se do t hasim n mirkuptim tek institucionet t cilave do t'i drejtohemi me shkrim pr ndihm . Pra ky aksion e ka vlern e madhe t takmit, shoqrimit, besimit, ndrgjegjes, nderit, moralit si dhe t respektit t ndrsjellt, pohon me bindje kryetari i Klubit t Bjeshktarve Ostrovica n Preshev, z. Bajram Sadriu. Edhe n t ardhmen presim aktivitete t tjera me rndsi nga ky Klub i vetm i Bjeshktarve n Luginn e Preshevs

Repor tazh

Historiku i Nasalcs
Vebi M.Hyseni Sipas kadillukut te Vranjes dhe dokumenteve OtomaneOsmane,fshati Nasalc eksiston qysh nga vitet e 1520. Emir I fshatit Nasalc ,permendet n fillim si INOSALCI q do t thot (I pa kripur) e ky term sht gjetur ne Prohor t Pcinjs ne vitin 1895. N fshat ne fillim ishin t vendosur tre(3) fise,e ata ishin:fisi Shala ,fisi Gashi dhe Sopa.kto fise supozohet se kan ardhur nga Malesia e Gjakovs ,Hasi dhe Shqipria ,me prejardhje IliroDardane. Fshati Nasalc e z nje hapsire 20 km,mes komunave bujanoc e preshev.Nper fushn e Nasalces kalon auttostrada dhe hekurudha q vendin ton e lidhin BALLKANIN ME EUROPN. Kto dy rrug jan shum me rndsi strategjike pr zhvillimin ekonomik. ARSIMIMI NE FSHATIN NASALC Merit m t madhe pr arsimimin e Nasalcasve I takon dy strategjve:Mulla Ahmet Hoxha dhe Sheh Hysen Ibrahimit.Kta dy,Hoxha ne Xhami e Shehu ne Teqe,u mbajshin ligjrata fshatarve duke I porosit se shkollime si do q t jet nuk e prish fen e as kombinse ne ajetin e pest Kur'anor thot IKRE,vetm lexo-mso. Deri n vitin 1927,msimi n Nasalc u mbake ne turqishte e prej asaj date msimi fetar u shndrrue ne srbishte. N fillim u ndaluan nga shkollimi,por si u tha me lart ,Msuesit-Teologt I bindeshin fshatart se duhet me I shkollue fmijt e tyre.Dhe kshtu ,shum djem t rinj e kryn shkollimin n serbishte.Pas lirimit t vendit m 1945,msuesi par e hapi shkollne ne fshat e kurse t tjert u inkuadruan n pushtetin local(kshilli I vendit),at koh kshillatrt e vendit e luanin rolin e kuvendit komunal.Kryetar I par I kshillit ka qen Riza Limani prej fshatit Vrban e te tjer si:Ibrahim Limani,Xhavit Selimi,Qamil Ademi,Aziz Azizi,Mitat Zeqiri,Gani Behluli e shum t tjer. Ky kshill na la amanet edhe zyrn e Ofiqaris.Pasi q Nasalca kishte njerz t shkolluar,siq u prmend dhe me lart edhe e njoheshin gjuhn serbo-kroate.N komunn e Bujanocit u hapn shkolla fillore q e mbanin emrin jo si shkolla tet vjeare,por (progjimanze) e n gjuhn shqipe n komun u hap shkolla e par n Trnoc m 1951/2.Regjistrimi I nxensve ishte q t formohet klasa e par,e me mosha t ndryshme.Bile si nxns I asaj kohe isha dhe un me dy shok nga Nasalca,Letovica,Lluani e tjera fshatra.Arsimitart ishin m tepr nga Nasalca,sepse ata kishin kryer shkolla m hert n sistemin e Serbis.Arsmitart nga Nasalca ishin:Shukri Rahimi,Jusuf Selimi,Rexhep Selimi,nga Prsheva ishte Reshat Mustafa,Adem Dili e nga Shqipria ishte Bernadi,prej Trnocit ishte Sulejman Ahmetiaga Suf. Nasalca deri n vitin 1980 ka dhne 7 doktora shkence dhe nj nga Verbani,prej atyre q sot e disa jan gjall. Kjo plejad intelektualesh ,q kishte dhen Nasalca ,I ka b vetes vend n Panteonin e dijes sepse u kalit npr periudha kohore.Deri para lufts ka pas mbi 63 me fakultete t profileve t ndryshme :mbi 40 me shkolla t larta e me shkolla t mesme nuk kam shenim.Kto profile kuadrash sot gjenden npr vende t bots :Maqedoni ,Kosov ,Diaspor e gjetiu.Pra,nj Nasalc e vogl sot sht shprnda npr shum Metropole t Bots . Lexues t respektuar,pata qllim q Nasalcn ta prezantoj si nj fshat q Kuadrot e para pas lirimit t vendit kan dhen kuadro me tepr nga q e kan dasht arsimin gjithmon.

1 prill 2013

25

Analiz

Pse hesht jeta muzikore n Preshev?


Bilall Maliqi N komunn e Preshevs ekzistojn Shoqri kulturoartistike t cilat i ushtrojn aktivitetet e tyre n nivel komunal dhe m gjer, duke marr pjes edhe n Manifestime jasht Lugins s Preshevs, kshtuq e promovojn kulturn muzikore n kto Manifestime me rndsi kombtare. N mesin e ktyre shoqrive sht Sh K A Presheva Jehon (ish Rexho Mulliqi), por jo vetm kjo shoqri ka edhe disa t tjera q mundohen ta shpalosin tr bagazhin muzikor para dgjuesve muzikor. sht shum evidente se komunn ton e ka kapluar nj heshtje muzikore e cila n mas t madhe e bie n pikpyetje seriozitetin e ekzistimit t tyre si shoqri aktive me programin e tyre andaj Pse hesht jeta muzikore n Preshev???... Ka koh q n territorin e komuns son nuk sht organizuar ndonj koncert i
26
1 prill 2013

fardo formati qoft ai me qllim t dfrimit dhe t ngjalljes s aktiviteteve muzikore tek ne sikurse ishte m hert edhe pse ishim t cenzuruar n t gjitha fushat e jets kulturore, por megjithate jan mbajtur koncerte t ndryshme, bile edhe koncerte t prmasave gjithkombtarja si bie fjala Kosovarja kndon e disa koncerte jo edhe t rralla t cilat zgjonin kurreshtje tek artdashsit muzikor dhe se atbot jeta muzikore ishte e knaqshme Tani, Pse hesht jeta muzikore n Preshev?sht detyr sidomos e ShKA Presheva Jehon e cila sht e kompletuar si Shoqri me t gjitha zhanret q ekzistojn

brenda jets muzikore q t organizoj koncerte n Lugin, sepse Luginn e Preshevs, prkatsisht Preshevn e ka kapluar nj heshtje memece sa i prket ksaj fushe t artit, nuk ka koncerte, organizimet t mirfillta mungojn sepse kto organizime bhen n baza vullnetare edhe pse edhe n koht e mparshme ka qen kshtu n baza vullnetare, por ather ka pasur m tepr inspirim pr t knduar dhe pr ta mbajtur gjall jetn muzikore edhe pse ather ishin n shnjestr t censurs s fardo fushe kulturore qoft, e tani nuk ka cenzur, ka mundsi q t bhet nj organizim i mirfillt

Analiz

pr ta zgjuar popullatn nga gjumi t cilin e ka kapluar q moti sidomos n rrafshin muzikor. Tjetra sht se kto Shoqri mund q me an t shitjes s biletave t vazhdojn ritmin e organizimit t koncerteve. Mandej edhe kuvendi komunal i Preshevs i mbshtet do vit materialisht, e nj sasi e atyre mjeteve mund t shpenzohen edhe pr ngjalljen e jets muzikore ktu tek ne Nuk sht e mjaftueshme t shenohen vetm datat me rndsi jetike pr kombin ton, apo edhe pjesmarrja e tyre npr vende t ndryshme shqiptare (edhe pse kto e kan edhe ann pozitive dhe rndsin e vet) por edhe ngjallja e jets muzikore ktu tek ne sepse jami t pasur me Grupe muzikore, por t varfr me aktivitete muzikore.

Gjat sezonit t vers dhe t dimrit e sidomos kur t vijn n pushime bashkatdhetart bjn dasmat dhe ahengjet e tyre sepse, ather kan prfitime materiale dhe me gjith dshir i presin kto sezona pr t fituar dhe mandej pr t fjetur deri n sezonat e ardhshme. Bashkatdhetart ishin n pushime dhe asnjra shoqri kulturo-artistike dhe asnjri grup muzikor q ekziston n komunn ton nuk e pa t udhs ta bj nj koncert dedikuar atyre, bile nuk ka asnj shenj deri m tani pr ndonj nism pr shnimin e 100 vjetorit t shtetit shqiptar.

Jeta muzikore me sezona!... N komunn e Preshevs dhe m gjer n kt nnqiell shqiptar muzika vlon vetm n sezona t caktuara t parapara pr dasma e ahengje t ktij karakteri, bile edhe ate deri n ort e vona t nats.

Kultura n prgjithsi duhet t ndihmohet, por nganjher duhet punuar dhe zhvilluar kultur edhe n baza vullnetare dhe t prkufizohemi si territor me zhvillim t kulturs m aktiv n krahasim me komunat e tjera q na rrethojn. Nuk thuhet kot se Vetm me kultur mund t prkufizohemi si komb. Shpresojm se n t ardhmen do t nisin iniciativa pr ngjalljen e jets muzikore n komunn ton dhe n Luginn e Preshevs.

1 prill 2013

27

Por tret
Portret: Sadbere Gagica, krijuese

Nj krijuese q n t ardhmen premton shum


Bilall Maliqi Lugina e Preshevs ka lidhshmri me Anamoravn dhe qytetet e saj prreth kufirit ndars n mes t shqiptarve, dhe lidhshmrit dhe bashkpunimi n mes tyre n aspektin kulturor jan n nivel t knaqshm. N rrafshin poetik kemi krijues t cilt japin kontributin e tyre n ecjen prpara t krijimtaris s Kosovs Lindore n prgjithsi. Nj emr q premton shum n fushn e poezis sht edhe krijuesja nga Gjilani, Sadbere Gagica. Pak biografi Sadbere Gagica Spahija u lind n Gjilan m 1973. Atje kreu shkolln fillore dhe t mesmen. sht e martuar n qytetin e Bujanocit. Pr qytetin e lindjes ka si dokush nostalgji dhe at e ka bartur edhe n shkrimet poetike. Belbzimet e para poetike i bri si nxnse e shkolls fillore. Publikonte shkrimet n gazetn "Pioneri" dhe adhuronte ather fjaln e bukur artistike t Ali Huruglics dhe, gjithnj ndrronte se nj dit do t bhej poete. Lexon edhe sot me pasion t veant shkrimet letrare t shum brezave, por m shum i plqen poezit e Agollit, Din Mehmetit, Ali Podrimjes ,Azem Shkrelit, Borhesit, Gtes etj.
28
1 prill 2013

Publikimet n revista sht aktive n jetn letrare dhe shum krijime poetike i ka publikuar n shum revista , gazeta brenda truallit shqiptar dhe jasht saj, si: n gazetn " Nacional", "Pena e art","Fjala e lir", "Zemra shqiptare", "Qndresa", "Fjala" n Lyon t Francs, e tjera. sht prezantuar me nj poezi n "Antologjia e dhembjes" pr Ali

Podrimjen ,n mesin e njqind poetve,me rastin e vdekjes s autorit. N shkurt t vitit 2013 edhe n antologjin "Varg prjetsie" me nj cikl poezish,q doli n Bukuresht t Rumanis. Sadberja ka n dorshkrim nj mori t punimeve poetike e t zhanreve t tjera letrare t cilat presin dritn e botimit

Shndetsi

UJI - mbetet ende sekreti i madh i shendetit tone te mire!!!


sht tradit n Japoni q t pihet uj menjher pasi q t zgjohet nga gjumi n mngjes. Pas nj analize shkencore u dshmua vlera e saj.Ne do t japim disa t dhna m posht dhe nj prshkrim se si ta prodrim ujin lexuesit tan. Vlen pr smundjet e mparshme dhe serioze,gjithashtu edhe pr smundjet moderne t kohs son,trajtimi i ujit ishte i sukseshm nga medicina Japoneze si 100 % shruese pr kto smundje: Kokdhimbje, trup dhimbja, sistemi i zemrs, artriti, pr rahjen e shpejt t zemrs, epilepsin, teprimi i kilogramve, bronkiti, astma, TB (tuberkuloza), meningitis, veshkt, smundjet gjat urinimit, t vjellurit, gastritis, diarea, diabetis, kapsllku, majasili, gjith smundjet e syve, mitra, kanceri dhe regullimet menstruale, smundje t hunds, veshit dhe fytit. Metoda e trajtimit: 1. Para se t ngriheni nga shtrati pr ti lar dhmbt,pini 4x160 ml uj. 2. Lani dhmbt dhe gojn,por mos ha azgj pr 45 minuta. 3. Pas 45 minutave mund t hani dhe pini normalisht. 4. "15 minuta pas mngjesit,dreks dhe darks,mos hani dhe mos pini azgje pr 2 or t tra. 5. Ata q jan t moshuar,apo t smur,dhe nuk kan mundsi q ti pijn 4 gota uj n fillimin e terapis,le t prpiqen dhe le t fillojn dal ngadal ,nga nj gote, pastaj nga 2, deri sa ta arij normn e 4 gotave n dit. 6. Kjo metod e trajtimit do t shron t smurit,kurse t tjert q do ta praktikojn do t kan nj jet t shndetshme. Lista q do ti numrojm m posht e jep numrin e ditve pr trajtimin e nevojshm pr t shruar/kontroluar/ dhe regulluar kto smundje: 1. Presioni i lart n gjak (30 dit) 2. Lukthi dhe stomaku (10 dit) 3. Diabeti (30 dit) 4. Kapsllku (10 dit) 5. Kanceri (180 dit) 6. TB ( Tuberkuloza) (90 dit) 7. Artriti, pacienti duhet t ndjek trajtimin e msiprm vetm pr 3 dit n javn e par,kurse filluar nga java pas ksaj do t vazhdon trajtimin 2 dit n jav. Kjo metod e trajtimit nuk ka efekte ansore ,por gjat trajtimit mundet q njeriu vetm t urinoj m shum se normalja. sht m mir pr ne q t vazhdojm me kt dhe ta bjm kt procedur shprehi n jetn ton.Pra pini uj,qndroni t shndetshm dhe aktiv. Kjo vrtet ka kuptim ...Kinezt dhe Japonezt pin aj t nxeht gjat ngrnies e jo uj t ftoht.Ndoshta sht koha q ta miratojm traditn e tyre edhe ne gjat ngrnies.Nuk do t humbasim azgj,vetm se do t fitojm. E ju q dshirojni t pin uj t ftoht,ky artikull sht shum i vlefshm q ti ta zbatosh kt. Ndoshta na duket e kndshme q t pijm nj got uj t ftoht pas ngrnies.Mirpo,uji i ftoht do ti ngurtsoj gjrat e yndyrshme q i ke konzumuar.Dhe kjo do ta ngadalsoj tretjen. Pra,kjo jashtqitja e holl me acide,do t ngadalsohet dhe do t thitht m shpejt nga zorrt se sa ushqimet e ngurta.Dhe do ti rrudh zorrt.

Dhe shum shpejt,kjo do t shndrohet n yndyr,dhe do t oj drejt kancerit.sht me e mira q t pihen supa t nxehta apo uj t ngroht pas ngrnies. Nj shnim serioz pr ata me sulm n zemr: -grat duhet ta din se jo do sulm n zemr mund t jep simptome n dmtimin e krahut t majt. -t ket kujdes nga dhimbjet e shpeshta rreth nofulls n fytyr. -mund q mos t keni dhimbje n gjoks gjat nj sulmi n zemr. -neveria dhe djersitja jan gjithashtu simptome q shfaqen. -60% t njerzve q kan sulme n zemr gjat fjetjes nuk zgjohen prsri. -dhimbjet e nofulls mund q tju zgjojn nga gjumi i rnd.Pra t jemi t kujdesshm dhe t vetdijshm.Aq m tepr q msojm pr kt,aq m t mdha jan shancet pr mbijetes. Nj kardiolog thot se nse kt q e lexuat e shprndani n faqe t facebookut ,apo n e-maila pr ti informuar t tjert,ju sigurt mund ta shptoni t paktn nj jet.

1 prill 2013

29

Fjalkr yqi

PROJEKTREZOLUTA (shq)

TRSIA E APARATEVE

HEKURI

AKTORJA AMERIKANE NGA FOTO

AKTORI FRANCEZ, NOEL

TRAPEZ BARAKRAHSH (shq.)

FUDBOLLISTI YN, ABDULLAH

BN OPERACION PO (gjerm.) HEROI MITOLOGJIK GREK, HERKULESI TERMIN N TENIS KIANU RIVS

SPORTISTI AMERIKAN, LUIS AKTORJA AMERIKANE, GARDNER BARIUMI

PERIMETRI PLLUMBESH (sh) SHKRONJA E PAR DIREK, SHTYLL

TANITA TIKARAM VEPR E NJOHUR E OMER KAJAMIT

AUTOR: BEKIM SHABANI


AL PAINO VULLKAN N ITALI

SHPEJT, KTHJELLT ( muzik)

Q I TAKON PATRIARKALIZMIT

SHKRIMTARI YN, JOSIP AGJENSIA TELEGRAFIKE HUNGAREZE PJES E DAL E NJ BALKONI Z.A. T BUKURIT (sh.shq) PERIM EGZOTIK ME MJAFT KALORI TRKUZA, KONOPI AFIRMACION EK MAJ MALI N LAOS QYTET N ZVICR AZOT E GRAM Q KA T BJ ME NJ ORGAN NJSI SIPRFAQESH EMR FEMRE LUM N AUSTRI KRIP (lat) TONELAT AUSTRIA MONT EVEREST JERR, SHQYEJ DY ZANORE EKONOMISTI, PRESHEVA RADIUS MRI PRFAQSUESET E NJ FISI ILIR ANA MOFO AZOT,GRAM E RREZE ASHTU SI DUHET, N RREGULL

ZERO

PROZATORI SHQIPTAR, EKANI URAN E VLLIM KARBON, OKSIGJEN E BOR

SHKOVA

VEND I GJELBRUAR N SHKRETTIR (shq.) RESPEKTI AI Q LUAN ME VIOLIN

TETOVA

30

1 prill 2013

Kalaja Preshev