You are on page 1of 33

Lnda: Marketingu Online

10/12/2012

MSc. Zirije Hasani

Shumica e tregut prdorin termet search engine marketing (SEM) dhe search engine optimization (SEO) t kombinuara. SEM- mundohet t mare rangimin m t lart pa pages, ose rangimi m lart me pages, ose kombinimi i t dyjave. SEO- Optimizimi i makinave krkuese sht e fokusuar n shtimin e trafikut n rangimet pa pages n rezultatet e makinave krkuese.

M shum se 90% e popullsis prdorin makinat krkuese pr t gjetur produkte, shrbime dhe informata. (sipas iProspect). Kur shfrytzuesi vendos nj krkes n makinn krkuese, studimet e marketingut tregojn kt:
Krkimet e thjeshta pranojn 250% m shum trafik se sa krkimet me pages Faqa e par e rezultatit t krkimit mer 80% t klikimeve. Faqa e dyt e rezultatit t krkimit mer 10% t klikimeve

Definicioni i marketingut t makinave krkuese prfshin prpjekjet q mund t prmirsojn listimin e krkimeve organike (pa pages), drejtimin e reklamave pages-prklikim dhe listimi n krkimet vertikale.

Figura 8.1 N kt shembull, krkimi vertikal dhe me pages paraqiten n faqen e rezultatit t krkimit.

Rezultati i krkimit natyral ose organik jan burimi m i besueshm si pasoj e mungess s lidhjes me sponsort q paguajn. Gjetjet e krkimit organik bazohen vetm n rezultat t indeksuar. Ueb faqet mund t mirmbajn shikueshmri maksimale duke vendosur n pun praktikat m t mira t makinave krkuese.

Pages pr klikim i lejon kompanit ta blejn radhitjen sa m lart n rezultatin e makinave krkuese si Google, Yahoo!, dhe Bing. Organizatat munden t caktojn buxhet se sa dshirojn t paguajn n dit pr tu ranguar m lart n rezultatin e makinave krkuese.

Krkimi vertikal sht nj zgjidhje e efektshme q ju ndihmon shfletuesve t Ueb-it t gjejn ka ata dshirojn prmes termeve t vogla.

Disa shembuj t krkimit vertikal prfshin:


Makinat krkuese lokale si Yahoo! Google Maps; Faqe e bazuar n industri si WeConnectFashion.com Makin krkuese pr pun si HotJobs.com.

Mnyra pr t mbajtur mend dallimin n mes krkimit me pages dhe organik sht:
Krkimi organik sht mnyra se si faqa juaj gjendet. Krkimi me pages sht mnyra se si dshironi t gjendet faqa juaj.

Optimizmi i makinave krkuese (SEO) sht procesi i ndikimit n shikueshmrin e Ueb faqes n rezultatin e makinave krkuese pa pages ose me pages (organik). Kryesore sht riorganizimi i procesit duke kuptuar ka krkon shfrytzuesi dhe zhvillojm blogun, mediat sociale, videot n mnyr q shfrytzuesit t lidhen dhe ti realizojn qllimet e veta.

Hapi i par sht t gjejm fjalt ose frazat m t mira n mnyr q t risim shikueshmrin. Mjeti i Google AdWords pr:
Fjalt kye: https://adwords.google.com/select/KeywordToolExt ernal Rishikimin e reklamave: https://adwords.google.com/select/AdTargetingPre viewTool

Me Ueb analizim ne mund t shohim fjalt dhe frazat q i prdorin shfrytzuesit pr ta gjetur kompanin tuaj. Disa prej fjalve mund t jen:
Emri i organizats tuaj Produktet tuaja Slogani juaj Shrbimet tuaja Lokacioni juaj Fjal kye q jan specifike pr industrin tuaj

Disa nga fjalt kye jo shum t dukshme mund t jen:


Konkurrentt tuaj Stafi juaj kryesor ose puntort Gabimet

Mjetet pr analizimin e Ueb-it nuk tregojn vetm cilat fjal kye ose fraza risin trafikun e faqes por cila prej atyre frazave prsritet m shum.

SEO punon kur njerzit shkruajn nj fjal kye pr t arritur deri te faqa prmes rrugs s paradefinuar.
M e fuqishme sht prdorimi i fjalive se sa i fjalve pr krkim.

E rndsishme pr SEO sht se fjala kye e caktuar mir do t'u sjell konsumatort e duhur. SEO nuk ka t bj me shtimin e trafikut t faqes por t sjelle konsumatort e duhur n faqen ton n mnyr q t shpenzojm koh duke ju shrbyer konsumatorve t duhur. Kto fjal kye duhet t shprndahen n mes pjestarve t organizats q mern me marketingun e organizats.

Pr krkime lokale prdorim ekuacionin e m poshtm:


Biznesi ose shrbimi + Lokacioni ose regjioni = optimizmin e fjalve kye P.sh. wardrobe consultant+ Santa Barbara = wardrobe consultant Santa Barbara

Pr bizneset lokale prdoret ekuacioni:

Produkti ose shrbimi + Dallimi ose prshkrimi= optimizimin e fjals kyqe P.sh. Softueri pr shqyrtimin e aksioneve+ kmbimit t huaj = softuer pr shqyrtimin e aksioneve t softuerit n bursn e huaj

Makinat krkuese shikojn tre faktort kryesor kur ata marin rezultatet nga makinat krkuese:
Arkitektura Prmbajtja Linqet

Kur dikush shkruan nj krkes n makinat krkuese, makina krkuese shkon npr bazat e t dhnave ku ndodhen bilion Ueb faqe t indeksuara, prmes ekuacioneve matematikore prodhon rezultatin.

Makina krkuese i indekson faqet fal miliona spider q krkojn npr Ueb. Robott e makinave krkuese nuk jan njerz por teknologji, q do t thot se Ueb faqet q jan mir t arkitektura kan prioritet m t madh. Prmbajtja sht mbret n SEO, makinat krkuese shohin prmbajtjen kye n bloge, artikuj t Ueb, faqet n facebook, profilet n LinkedIn, Tweets etj.

Makinat krkuese duan t shohin URL unike me prmbajtje unike. Kompanit mund t prdorin domene t shumta pr produktet ose shrbimet e tyre por qllimi i SEO nuk sht q t kemi disa domene pr produktin e nj kompanie q printojn n kompanin e njjt.

Fjala hyrse q paraqitet me ngjyr t kaltr q i shohim n shumicn e shfletuesve t rezultatit t makinave krkuese jan titujt e faqeve. Ata duhet t jen unike dhe shpesh fillojn me emrin e kompanis ku mund t ket 5075 karaktere.

Fotografit jan shum t rndsishme. Emrtimi i tyre n rregull si prdorimi i (_) ju mundson q ata t paraqiten n rezultatin e makinave krkuese sepse asnj shfrytzues nuk prdor emrtimin pa hapsira n mes si p.sh. onlinemarketingspeaker.

Emri i fajllit- duhet ti ruajm fotografit me emra prshkrues pr produktin ose shrbimin. P.sh. n vend t image997.jpeg, emri i fotografis duhet t jet Online_Marketing_Book.jpeg.

Alt taget- prshkrimi tekstual i fotografis. P.sh. MSN.com prdor alt taget pr ti prshkruaj fotografit. Kur shkojm me maus mbi nj foto t caktuar na paraqitet prshkrimi.
Titull- vendosja e titujve t figurave.

Titulli i faqes sht n krye t do faqe. Titulli i faqes gjithmon ka stilin Heading 1 ose Heading 2, dhe e rangon shum lart faqen n makinat krkuese.
P.sh. Titulli i Ueb faqes About Our Firm mund t jet m e arritshme me titullin About Our Atlanta Tax Attorney Firm.

Regjistrimi i domenit t faqes pr 5 ose m shum vite. Makinat krkuese i kategorizojn m lart faqet q jan m t vjetra sepse bhet fjal pr faqe serioze. Pr t qen n krye t rezultateve t makinave krkuese dhe pr t par se ka flitet pr kompanin tuaj ather jepni emrin e organizats, markn, pronart n Google Alert (www.google.com/alerts).

Rritja e linqeve q drgojn te faqa juaj e risin shikueshmrin n makinat krkuese. Vendosja e informatave pr kontakt n do faqe e rit shikueshmrin.
P.sh. Nse i shrbeni shum qyteteve ju e prshkruani kt si Serving the Tri-Counties,

Small Business Bank for Ventura, Santa Barbara, and San Luis Obispo Counties.

Njerzit krkojn n Google produktin q dshirojn ta blejn, por gjithashtu google ofron opsionin Shopping dhe ata bjn krahasimin se cila Ueb faqe rangohet me lart dhe prej saj e blejn produktin.
Po ashtu edhe Bing dhe Yahoo! Ofron opsione t njjta.

Shumica e profesionistve jan t brengosur se nse prdorin shum fjal kye mos i humbin vizitort. Duhet mbajtur mend se Ueb faqa duhet ti shrbej s pari shfrytzuesit pastaj makinave krkuese, pr kt arsyeje duhet q n mnyr strategjike t vendosen fjalt kye. Sa m shum terme prshkruese ka Ueb faqa juaj si URL-t, Linqet, emrat e fotografive etj mundet q faqa t rangohet m lart.

Mnyra m e mir pr t vendosur linqet e brendshme sht blogu t cilt rangohen shum lart n makinat krkuese. Shembull i nj linku t brendshm i vendosur n blog:
Last summer, I wrote a blog post on Alternative FinancingNew Ways to Secure Financing. I wanted to

readdress these points as it is very important for small businesses to know that there are places to go when the banks say no. . .

Me postimin e nj teksti n blog ne ashtu mund t vendosim edhe nj list postimet e ngjashme, e cila sht benefit shum i madh prdorueshmrin dhe marketingun makinat krkuese. Kt mund ta automatizuara si: bjm me mjete
prdore

po me nj pr n t
Yet

WordPress blogger mund t Another Related Posts Plugin

Mediat sociale rangohen lart n makinat krkuese.


N shum raste faqet e kompanive q i kan n Facebook, Twitter, LinkedIn do paraqiten n faqen e par t rezultatit t makins krkuese.

SEO nuk sht nj praktik online n t ciln ju shpenzoni parat. SEO krkon investim. Investimi sht n t msuarit, implementimin, matjen dhe kontribuimin n praktikat m t mira t SEO. Ekzistojn shum mjete si:
HubSpots Website Grader: http://websitegrader.com/ Google Analytics: http://www.google.com/analytics/ tregon se cilat fraza njerzit i prdorin pr ta gjetur faqen tuaj. Google Webmaster Tools: http://www.google.com/webmasters/tools/

Mbani mend prmbajtja sht mbret. Mbani t freskuar prmbajtjen e faqes kryesore. Fjalt kye duhet t jen tekst sepse kshtu i lexojn makinat krkuese. Krijoni linqe t brendshme Fotografia nuk sht gjithka. Prdorni alt tagun pr ti lidhur fotografit me fjalt kye. Prmbajtja sht mbret, por mbani mend KISS (Keep It Simple, Silly).