You are on page 1of 32

Kufijt Off: Operacioni Nanook Running Video Description Kodi Koha 00:02 Various beauty shots of Arctic waters

with boats in it, and brief OCs with the people talking

Tregim

00:32

Various beauty shots of glaciers and the arctic

Map of Canada showing the northwest passage

01:18

Cold Open: Nuk ka asnj dyshim se ky mjedis po ndryshon, niveli i aktivitetit sht n rritje n Arktik. Nse ka ndonj krcnim ushtarak ndaj sovranitetit kanadez, ather ushtria ka mandat ti prgjigjet asaj. Navigacioni n akull sht dika q marina Kanadeze nuk e ka br pr m shum se 50 vjet. Ushtria, Marina dhe Forcat Ajrore punojn si nj ekip i prbashkt i integruar, pikrisht pr kt ka t bj operacioni Nanook. Narratori: Ky sht Arktiku Kanadez. Masiv, shterp dhe i shkret. Q prej viteve t 1400 eksploruesit kan krkuar ktu pr nj rrug t anijeve nga Evropa n Azi. John Cabot-i nuk mundi ta gjej kt Kalim t Veriperndimit. As John Franklini nuk mundi. Pr shum, prpjekja prfundoi n vdekje. Pr t gjith, prpjekja prfundoi me dshtim. Por n dekadn e fundit ngrohja globale e ka reduktuar me t madhe shtresn e akullit. Kalimi i pakapshm i Veriperndimit ka filluar t zbuloj vetn. Syt e bots jan duke u kthyer kah veriu. Key: Zvends - Admirali Dean McFadden / Komandant i Marins Kanadeze / Shef i Shtabit Detar Dean: Nuk ka dyshim se ky mjedis po ndryshon, niveli i aktivitetit sht n rritje n Arktik.

Various shots of huge ships in the arctic waters

Dean OC

01:40

Beauty shots of open water and icebergs in the arctic

Aerial view of the Arctic waters

Hapsira pr periudha t gjata t sezonit t navigacionit sht n dispozicion pr aktivitete dhe normat e aktivitetit jan n rritje, ne po shohim gjithnj m shum lundra q operojn n Arktik. Narratori: Shkenctart parashikojn se nj sezon i hapur veror pr transportim sht m pak se pes vjet larg. S shpejti, ky rajon mund t bllokohet me anije t transportimit t mallrave. Aktivitetet ilegale t transportimit dhe rreziqet e bra nga njeriu... si katastrofa Exxon Valdes... tani jan nj mundsi shum reale. Nse Kanadaja do ta kontrolloj kt rajon ajo duhet ta bj kt TANI. Sot, nj mision sovraniteti i quajtur Operacioni Nanook do t zhvillohet n bregdetin juglindor t Ishullit Baffin, pran Iqaluit, n territorin Kanadez t Nunavut-it. Kjo sht nj shfaqje ushtarake forcs. Mesazhi sht i qart Kanada ka fuqin, aftsin dhe vullnetin pr ta kontrolluar Arktikun. Dean: Sovraniteti sht ky shtet. Duke e thn kt ne kemi t drejt, pr t krijuar rregulla, T ju themi se si duhet t veproni dhe ti zbatoni kto rregulla n mnyr ekskluzive, ne i bjm rregullat vet dhe krkojm q njerzit tu binden atyre. Narratori: Forcat Kanadeze jan t trajnuara mir dhe shum t aft n at q bjn por operimi ktu n Arktik... sht krejtsisht ndryshe. Asgj nuk mund t merret si e gatshme n kt pjes t largt

Map of Canada zooming in on Baffin Island

Beauty shots of boats submarines and helicopters in the arctic

02:28 Dean OC

02:46

Beauty shots of large ships in arctic waters

WS of soldiers walking up a hill

t bots. E vetmja mnyr pr t msuar se si t punohet ktu sht q t vijni ktu. Dean: Operacioni Nanook sht vetm njra nga serit e ushtrimeve q jemi duke i br, ne jemi duke i br ato m shpesh sesa q i kemi br n t kaluarn. Ne jemi duke i br ato m t komplikuara, sa her q i bjm ato, kshtu q jemi duke u prpjekur pr ta par se si mund t operojm kur jemi larg shtpis. uditrisht ky sht vendi jon, por sht shum larg nga vendi ku anija sht bazuar. Key: Komandanti Alex C. Grant / Oficer Komandues, HMCS Toronto Alex: Ne jemi n Arktik, sepse Kanadaja sht nj komb Detar. Kanadaja kufizohet nga 3 Oqeane dhe kanadezt gjithmon kan shikuar n veri me nj ndjenj se ne jemi nj komb Verior. Bruto Produkti yn Vendor sht i ndikuar shum nga tregtia pr n det dhe nga deti, kshtu q sht e rndsishme pr marin Kanadeze q t jet n gjendje t operoj n t tria oqeanet tona. Narratori: Armt e mdha jan ktu: kmbsoria, HMCS Brook Corner nj nndetse gjahtarevrasse me rreze t gjata- dhe HMCS Toronto, nj fregat lufte. Forcat Kanadeze kan caktuar HMCS Toronto q ta merr rolin udhheqs n kt mision t sovranitetit. N t ardhmen kjo fregat teknologjis s lart do ti patrulloj kto ujra Arktike pr pirat, kontrabandist dhe

03:02

Dean OC

MS of a helicopter and WS of boats in the water

03:26

Camera pans across an ocean Alex OC

WS of a ship in the ocean

03:53

Shot of ships, soldiers, and a submarine

WS panning left of the HMCS Toronto

04:25

Aerial shot of the HMCS Toronto Alex OC

Various shots from aboard the HMCS Toronto

Alex OC

WS of several people working in the control room

05:16

Various shots of the HMCS Toronto and glaciers

05:36

anijet q jan n rrezik. Alex: Toronto sht njra nga 12 fregatat e klass s Halifax-it, ajo ishte akredituar n vitin 1993 ajo sht pr shum-qllime, e aft pr t luftuar, 5000 ton, 2 motor LM2500 t General Electric, 50,000 kuaj-fuqi, q i jep asaj shum fuqi, shum aftsi manovrimi. Ajo sht mir e armatosur, e shtresuar n mbrojtje pr siprfaqe dhe luft anti-ajrore. Kshtu q ka nj platform shum t aft, e aft pr kryerjen e shum llojeve t roleve. Nj komand t mir dhe sistem t kontrollit, nj suit t mir komunikimi. Ne ushtrojm rregullisht n bashkpunim me flotat e koalicionit, ne kemi punuar me amerikant n Gjirin Persik, kshtu q jemi partner shum t vlersuar n disa koalicione t aleatve. Narratori: HMCS Toronto sht nj luftanije e klasit botror me baz n Halifax, Nova Scotia. Edhe pse ky mision sht n ujrat Kanadeze, prap sht nj mjedis i vshtir pr nj luftanije. Edhe udhtimi ktu sht i rrezikshm. Key: Kapiteni i Par Mark Norman / Komandant i Flots Kanadezet Atlantikut Mark: Navigacioni n akull sht dika q marina Kanadeze nuk e ka br pr m shum se 50 vjet. Dhe kjo sht veanrisht sfiduese pr flotn aktuale q marina Kanadeze ka sepse asnjra nga anijet tona nuk ka ndonj aftsi t akullit fare. Pra, edhe pse ju shikoni tani dhe nuk ka akull t dukshm, kushtet ndryshojn ktu shum shpejt dhe n fakt gjat transitit ktu, Toronto-s iu desh t shkoj shum ngadal dhe me shum kujdes prmes nj numri t

Mark OC

Various shots of icebergs floating in the water

Aerial shot of arctic with fog lingering above the water

fushave t akullit, n mnyr q t shmanget nga goditja e ndonj gjje. Dukshmria mund t bie brenda minutave. Mollokt e akullit dhe mjegulla jan nj kombinim mjaft i rrezikshm pr ne. Key: Toger Robinson / Operacioneve Room, HMCS Toronto

06:26

Lt. Robinson OC MS of a large ship Tg. Robinson: "Kjo anije nuk sht e projektuar si akull thyese, trupi saj prbhet nga nj elik shum i holl dhe sht e projektuar pr Atlantikun e Veriut, ne mund t qndrojm mjaft mir n mot t keq, por nuk jemi akullthyes, ne nuk mund t deprtojm npr fusha t akullit." Key: LCDR Steven Thornton / Oficer Ekzekutiv, HMCS Toronto

06:43

Steven OC Steven: "Ne padyshim se jemi ktu pr ti zgjedhur disa nga shtjet tona t mjedisit - nj WS aerial of fog above shembull i mir sht se diku n the arctic water tre ditt e para kur erdhm ktu ishte me mjegull, me ves dhe Steven OC ftoht, kshtu q na u desh q ta vendosim pajisjen pr shmangien e mjegulls dhe ne fakt kishim WS of people looking njerz q e operonin 24/7, derisa out for icebergs ne ishim duke shkuar npr WS panning right mjegull me shpejtsi t ngadalt, across ocean duke krkuar pr mollok t akullit, ne n fakt ne nuk jemi duke krkuar mollok t mdhenj t akullit, sepse ata i detekton radari yn, por jemi duke krkuar mollok t vogl t akullit q jan me nj madhsi m t vogl sesa nj shtpi dhe ata do t bnin shum dme n anije po qese goditemi me ata me shpejtsi." Aerial shot of large ship Narratori: "Shmangia e in the water mollokve t akullit t cilt mund t bjn vrim n njrn

07:23

Shot of people working in the control room

an t fregats ti shkatrron nervat. Por ka sht vetm fillimi ... shtrati i detit Arktik sht pothuajse plotsisht i paeksploruar OOW Monteith "Ne do t jemi t sigurt nse vetm vazhdojm drejt, por dua q ta dini se nuk mund ti afrohemi portit tutje" Guy: Synimi im ishte q t shkoj n t djatht. Robinson: "Ne jemi n nj zon t ngusht t Frobisher Bay. Kur kjo zon ishte eksploruar, shum koh m par, ata kishin br matje pr ta gjetur thellsin e ujit. Tani ktu ku jemi ne, ata kan br matje vetm n nj gjersi t caktuar t ujit, kshtu q ne e dim sigurt se cila sht thellsia e ujit n at zon, ne nuk e dim, pr shembull thellsin nj milje larg nga ku jemi tani. Kshtu q ajo q ne bjm sht q qndrojm brenda ksaj zone, sepse fushat tjera nuk jan prekur. Askush nuk sht i sigurt se cila sht thellsia, ose nse ka ndonj shkmb aty." OOW Monteith: "Mir, tani jemi n buz t zons s matur dhe tani i kemi ndoshta vetm 250 jard t ujit t sigurt."

07:42

Camera zooms in on ship Robinson OC

CU of the data being displayed on the monitor

Aerial shot of arctic waters

08:19

Monteith OC

CU of a map Steven OC

08:44

Steven: "N harta kur nuk nuki kishte matje t thellsis, ata vizatonin dragonj n vendet boshe, kshtu q kjo ishte se si shpreheshin,"Aty ka Dragonj" sht q jeni duke shkuar aty ku nuk ka matje t thellsis, gj q pr nj luftanije ose pr fardo anijeje sht shum e rrezikshme, sepse ju nuk e dini se sa do t ket uj nn anijen tuaj, kur jeni n kt zon." MS of man looking Narracioni: "Dragonjt e through Arktikut mund t jen maje t binoculars/various shots gurve q shqyejn trupin e

of a dark control room

Various shots of icebergs in the arctic water Shots in the dark control room

anijes. Ato mund t jen nndetse t armikut. Mundsia kanosse e tyre e bn nj atmosfer t pakndshme n Dhomn e Operacioneve. Mbrojtja m e mir e anijes sht hidrolokatori. Ai i ndihmon ekuipazhit ti gjejn... mollokt e akullit dhe lundrat tjera q operojn n rajon. Por sistemi nuk sht i pagabueshm. Zhurma e arjes s akullit mund t oj sinjale n hidrolokator. Dhe... kto ujra jan t mbushura me balena. Sa her q nj hidrolokator identifikon madje edhe nj balen, ekuipazhi e ka mandat ta fik at. Key: Tg (N) Bill Sanson / Dhoma e Operacioneve, HMCS Toronto Bill: "sht nj zon e ndryshme operative, kshtu q ne kemi rregulla t rrepta pr hidrolokatorin ton, kshtu q ajo zhurma fishkllyese q dgjuat sot duke kaluar npr uj, nse ka ndonj gjitar n zon, ne e fikim n mnyr q t mos i dmtojm kafsht." Narracioni: "Fikja e hidrolokatorit n ujrat e paeksploruara sht si t dalsh jasht rrugs pa drita... nuk ka margjin pr gabime. Ndrsa sht e vshtir t arrish ktu, sht edhe m e vshtir t jesh ktu. Dean: "Ne jemi duke bartur nj numr mjaft t konsiderueshm t burrave dhe grave t Forcave Kanadeze n nj mjedis shum t ashpr - dhe un do thosha se sht e vshtir pr ta br kt, mijra milje larg bazave n Kanadan jugore, si sht edhe drgimi i forcave tona n

09:25

Bill OC in very dark room

09:38

Various shots in dark control room WS aerials of large ship

09:55

MS of soldiers walking and the arctic landscape

Dean OC

Afganistan. Krcnimi n Afganistan sht dhuna e armikut, krcnimi ktu sht mjedisi, i cili mund t ndryshoj shpejt me pothuajse asnj paralajmrim." Narracioni: "N m pak se 24 or, Ushtria, Marina dhe Forca Ajrore do ta kryej operacion pr lehtsimin e simuluar t krizs n komunitetin e vogl verior t Iqaluit-it. Kmbsoria nga HMCS Toronto do ta marr komandn e plazhit Apex t Iqaluit-it. Kjo tingllon e thjesht. Por, nuk ka matje t thellsis ktu. Askush kurr nuk ka br matje t thellsis prgjat ktij bregdeti t izoluar. Niveli i batics sht i madh... M shum se 25 kmb. Q anijet e kmbsoris t aterojn n mnyr t sigurt. Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit duhet t jet i guximshm t futt n ujrat e ngrira t Arktikut pr ti krijuar hartat e shtratit t detit prej fillimit. Key: Oficer i graduar i Klasit t 1 Sean Lothian / Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit / Operacioni Nanook Sean: "Detyra jon sht q ti drgojm anijet n breg n mnyr t sigurt dhe n mnyr q ata ti zbarkojn trupat sigurt dhe mundsisht t terur dhe n gjendjen m t mir t mundshme, q t mund ta kryejn punn e tyre n breg. Ata kan kostume dhe kan linja t plumbave dhe tani jemi duke e konfirmuar se a do t ken uj t mjaftueshm dhe qasje t lir." Sean: "Russ! (Dhjet!) Matt!

10:24

Aerial shots of an arctic village

Camera pans right across Apex Beach Apex Beach aerial shot Various shots of a dive team working and going into the water

11:07

WS of a diver in the water

Sean OC

Various shots of the divers, diving out in the water

Sean OC yelling to his divers out in the water

11:50

Various shots of the divers working in the water

Camera moves around soldier writing down info WS of 2 divers in water

(Dhjet!), mendoj se e kemi niveluar, Matt! (Dhjet!) Don (ten!) Mir mund t lvizsh n shtegun tjetr! " Narracioni: "Kjo sht teknologjia m e ult q prdorim. Zhytsit e matin thellsin me nj fije peri dhe nj pesh plumbi. do zhyts mbulon nj shteg t veant, duke piskatur te njri pr matjet e tyre. Kjo qasje e teknologjis s ult sht e qllimshme. Pajisjet elektronike mund t dshtojn dhe kta njerz duhet t din se si ta bjn kt operacion me mjetet m themelore. Procesi sht i mundimshm, por t dhnat jan vendimtare. Sean: "Nse fundi do t dukej si bregu - anijet mund ti godasin shkmbinjt, dmtojn anijet, mund t ndikon n zbritje, mund t ndikoj n shpejtsi dhe gjithashtu n konturet, nse ka ndonj rrip rre, ata do t hasnin n t dhe anijet nuk do t mund t shkonin m tutje n breg. Pastaj ose nuk mund ti zbarkojn ushtart, ose ushtart duhet t ecin npr uj pr t arritur tek bregu, gj q kurr nuk sht e mir, kur ju do t jeni n tenda pr disa dit." Narracioni: "Kta zhyts kan shpenzuar or n uj t ftoht, pr ti shnjuar 2 kanalet e barkave. LOTHIAN PRPIQET TA SHPJEGOJ NIVELIN E BATICS KTU Q SHT TRI HER M E MADHE SE MESATARJA Sean: "Njra nga sfidat e Iqaluit-it jan baticat e mdha, ne merremi

12:16

Sean OC

Aerial shot flying along the sides of the mountains Camera pans left from water onto the beach

12:40

WS of divers out in water

Over the shoulder shot of soldier

12:54

WS of divers in water

Sean OC

MS of a rock in the water Various shots of a diver in water

me batica deri n 25 kmb, kshtu q diferenca midis zbarkimit n batic t prshtatshme dhe nj batice t paprshtatshme sht i madh. Dua t them se ne vese kemi gjetur shkmbinj q jan 6 kmb nga fundi. Pra, nse ne i kemi vetm 7 kmb uj, anijet do t goditen me shkmb, nse ndodh ti kemi 10 kmb uj, me vetm 3 kmb hapsir nga anija, ather ne e dim se ata mund t zbarkojn sigurt n kt batic Sean: "Mir djem jemi mir." Key: Plazhi Apex - 24 or m von / Nunavut, Kanada

MS of 3 divers heading back to shore

13:32

MS of soldiers standing on a beach

WS of small arctic village

Narracioni: "Sot Ushtria, Marina dhe Forcat Ajrore t Kanadas do t punojn s bashku pr ti transportuar disa ushtar t kmbsoris nga HMCS Toronto n Plazhin Apex t Iqaluit-it.

14:00

14:13

Kjo do ta testoj aftsin e ushtris pr t'iu prgjigjur nj WS of a ship way out in krize n nj komunitet t izoluar the water, camera verior. zooms in Trafiku i transportit sht duke ia filluar ktu dhe nj fatkeqsi si ajo e Exxon Valdesit sht nj mundsi shum reale... MS of a man putting a Narracioni: "Kanadaja po Canadian flag up pretendon sovranitetin mbi kt zon t Arktikut. WS of a ship in the water KJO DO T THOT Q TIA DSHMOJ BOTS SE USHTRIA E SAJ KA AFTSI PR T VEPRUAR N KT MJEDIS T ASHPR." CU of Sean talking into Sean: "Vazhdoni pr n breg," his radio Radio: "Pranim" Key: Komandanti Lorne

Carruth / Oficeri Komandues, Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit / Operacioni Nanook WS of boats driving in the ocean Lorne OC Lorne: "Operacioni Nanook sht duke na trajnuar t gjithve neve q t punojm s bashku pr operacione t paparashikuara t krizs n veri, pr shembull; le t themi ndonj aktivitet katastrofik, ndonj shprthim, ndonj fatkeqsie natyrore n nj komunitet si ky i cili do t tronditej menjher duke u prpjekur pr t'u marr me at mot, qoft me kapacitetin e spitalit apo fardo rasti tjetr, dhe ne duhet ti marrim prsipr t gjitha kto, n mnyr q ti mbshtesim ata. Pra, kjo sht arsyeja pse do gj sht sfiduese ktu." Key: Komandanti Alex C. Grant / Oficer Komandues, HMCS Toronto

Aerial shot of Iqaluit

14:45

15:03

WS of a boat of soldiers coming onto shore Alex: "Komandanti i forcs s Alex OC prbashkt punuese veri, shum menurisht ka projektuar skenar pr t fuqizuar komponente t ndryshme t Forcave Kanadeze. Ushtria dhe Marina dhe Forca Ajrore vijn s bashku si nj ekip i prbashkt i integruar." Various shots of Narratori: Misioni sht i soldiers boating to land thjesht. Ushtart kan pr t and walking on the land arritur n breg t sigurt. N anije t fryra me trup t ngurt ose RHIB. Sapo t zbarkojn ata do t ecin thell n tundrn e MS of several soldiers Arktikut pr 4 dit t trajnimit carrying big bags pr mbijetes. Por thjesht nuk do t thot e leht. Hipotermia n -50 grad Celsius mund ta vras njeriun. Lagja gjat zbarkimit sht nj gabim q mund ti kushtoj nj ushtari Shots of dive team me jet. patrolling the waters Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit sht i pajisur pr ti

15:38

WS of a RHIB bringing soldiers to shore

WS of soldiers getting out of a boat at shore

15:57

CU of a helicopter, camera zooms way out

16:04

MS from inside helicopter of the pilots flying

ndihmuar kmbsoris q t qndroj e terur dhe t mbesin gjall. Alex: Un nuk mundem ta theksoj mjaftueshm aspektin e siguris. Nse nj RHIB prmbyset me nj ushtar t kmbsoris, i cili ka nj ant q peshon 80 funti dhe ai ngecet nn at RHIB pr shkak t valve, ather ai do t ishte n gjendje q ta zvogloj rrezikun -. Pr t mos ndodhur m e keqja Narratori: Moti ktu mund t ndryshoj pr nj ast. Nse ndryshon... Mbreti i Detit sht Plani B. Key: Oficer i graduar i Klasit t 1 Sean Lothian / Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit / Operacioni Nanook Sean: Ne do ta prdornim mbretin e detit do t mbshteteshim n Mbretin e Detit po t kishim pasur nevoj q ta drgonim nj ekip n breg shum shpejt, po t kishte ndodhur dika dhe neve do t na duhej ta drgojm dik n breg shum para kohs s caktuar, ata mund t'i drgojn ata shum shpejt, apo nse ndonj pajisje e madhe do t duhej t sillet n breg mund hobe uh pajisjet dhe toka at n breg, apo do t duhej ta drgonim dik shpejt tek anija - thjesht prdor fuqin e ngritjes dhe shpejtsin n avantazhin ton. Narratori: Ora po numron. BATICA KTU KA NJ RNIE PREJ 25 KMBVE. OPERACIONI I ZBARKIMIT SAPO KA FILLUAR DHE NIVELET E UJIT VESE IA KAN FILLUAR T BIEN. DERISA BATICA ULET, KANALET SA SHKOJN E BHEN M T RREZIKSHME.

Sean OC

Shots of a monitor in control room

16:29

16:47

Lorne OC Camera zooms into boats on the water

Lorne OC

17:27

MS of soldiers getting out of boat ZO to show Sean OC MS of soldiers walking on shore with guns Various beauty shots of a helicopter, and soldiers in a boat

Lorne: Ju duhet ti planifikoni t gjitha n baz t lartsis s vals, n mnyr q t sht e sigurt pr anijet q do t vijn me ngarkes t marinarve, nn ktu sht nj shtres me balt t ciln ju do ta shihni se rreth 9:30 deri n 10 t mngjesit do t filloj t thahet shum shpejt, kshtu q koha sht shum e rndsishme. Dhe zhytsit i kan shnjuar pluskuesit e verdh, t cilt tregojn pr shkmbinj specifik t cilt jan krcnim. Barkat do t raportojn prsri n anije pr at q kan shkarkuar ose ngarkuar, e tr kjo koordinohet prmes radios, si dhe pr t siguruar se do gj kryhet sa m shpejt dhe me sa m shum efikasitet q sht e mundur. Kshtu q barkat vijn, zhytsit i presin ato, pr t siguruar se ata dalin, ushtart do t zbarkohen dhe do ti kryejn objektivat e tyre. Sean:Derisa ata zbresin n breg, ekziston nj proces i raportimit kur ata i zbarkojn ekipet e tyre t barkave n fund t zbritjes, kur kontrolli t dorzohet, ata do ta din se t gjith jan n breg dhe n numr Sean: Do ta humbim baticn shum shpejt, Charles, ti mund t shkosh edhe pak dhe pr t'iu dhn atyre pak rehati se sa i cekt sht uji. Narratori: Batica po ikn shpejt. Shkmbinjt e thepisur q dikur ishin shum posht siprfaqes tani jan duke u br nj krcnim serioz pr barkat. Oficer i graduar i Klasit t 1 Sean Lothian duhet ti ridrejtoj RHIB rreth shkmbinjve... Sean: Ne jemi duke arritur n at pik ku jemi vetm rreth 3 kmb mbi ta.... Dhe barkat RHIB kan rreth 1 dhe nj kmb e gjysm -.

18:01

MS of diver in water WS of rocks showing after the tide is down

MS of Sean Lothian and of a boat in the water 18:17 Various shots of boats and divers out in the water

18:29

MS of divers pulling the boats into shore

WS of divers helping soldiers out of the boats

Kshtu q jemi duke filluar ta humbasim pak hapsir q e kemi pasur rezerv Narratori: Operacioni sht paksa mbrapa. Niveli i ujit n liman sht shum i ult q prbn rrezik. Shkmbinjt jan krcnim dhe tani barkat RHIB jan n rrezik q t ngecen n rr para se t arrijn tokn e that. Nse ata duan q ushtart e mbetur t arrijn n breg t sigurt dhe t terur, atyre do tiu duhet t shtyjn. Sean: Asaj barke s shpejti do ti deprtoj uji, si thua? Narratori: Barkat RHIB nuk munden tutje t arrijn n breg. Ekipi zhyts prshpejton pr ti sjell n breg ushtart nga barkat e fundit. Ushtart e fundit arrijn t terur dhe me vetm disa minuta t mbetur. Misioni sht i suksesshm - por ishte afr. Tani, pr katr ditt e ardhshme, kmbsoria do ta testoj qndrueshmrin e vet dhe aftsit, derisa jan duke br kamping n kt tok t dhmbzuar. Kjo tundr e Arktikut sht nj eksperienc e re pr trupat. Kodrat e pafund dhe shkmbinjt e bjn ecjen brutale. Key: Komandanti Lorne Carruth / Oficer Komandues, Ekipi Zhyts pr Inspektimin e Portit / Operacioni Nanook

18:51 18:58

WS of soldiers on beach, zooms in to boat WS of tide going down

WS of a diver running out into the water CU of divers helping soldiers onto land WS of soldiers standing on the land

Various shots of the soldiers hiking on the land

19:36

Lorne OC Lorne: Sa i prket ushtarve, ata mund t jen m t njohur me operacionet n Afganistan, natyrisht ardhja n veriun kanadez

Various shots of soldiers marching on the island

20:04

WS of soldiers hiking

sht dika q sht krejtsisht ndryshe, n fakt sht kryesisht n ann e kundrt t spektrit pr pjesn m t madhe t vitit. Pra, na ofron nj gam t plot klims, sa i prket sfids - un do t thosha vshtirsi n vendosjen e komunikimit dhe prkujdesjes q t gjith ti marrim gjitha burimet ktu pr t cilat kemi nevoj dhe ti marrim informacionet q i nevojiten Gjeneralit pr t na komanduar. Narratori: Drgimi i trupave t armatosura nga luftanija n plazhin e Arktikut sht sfiduese. Por Forcat Kanadeze tani jan m me prvoj pr t vepruar n kt mjedis t ashpr. Ata jan m t prgatitur pr t'iu prgjigjur krizave ktu. Narratori: Kta ushtar jan t terur dhe ju nuk mund t qndroni ngroht ... dhe gjall ... nse jeni t lagur. Uji akullt sht gjithashtu krcnim pr HMCS Toronto. Koha e mbijetess n ujrat e ngrohta matet me or. Por ktu n Arktik, me temperatura e ujit q sillen rreth zero grad Celsius, notari m i fort mund t mbytet n m pak se 15 minuta. Nse ndonjri bie nga anija, nuk ka margjin pr gabim. Zri: Njeriu ka rn nga anija!!!! Narratori: Kjo strvitje sht nj surpriz. Tani pr tani ekuipazhi as nuk e di nse kjo sht e vrtet apo jo. Brenda sekondash ata hidhen n veprim. Mandati i marins sht se ekuipazhi duhet t jet n

Aerial shots of the landscape and ocean

20:20

WS of a soldier running

WS of a large ship in the water Aerial shot of arctic land and water

WS of crew throwing dummy overboard and sounding alarms

21:04

Various shots of the crew jumping into action to retrieve the man overboard

WS of the dummy in the water

Shot of people on boat WS of boat turning around

gjendje ta kthej viktimn prapa n luftanije brenda 5 minutave. Motorve prej 50,000 kuajvefuqi iu sht dhn urdhri pr t shkuar n shpejtsi maksimale n nj prpjekje pr ta kthyer prapa luftanijen prej 134 metrave. Key: LCDR Steven Thornton / Oficer Ekzekutiv, HMCS Toronto Steven: Ushtrimi i njeriut q bie nga anija sht nj mundsi e madhe pr ne q ti trajnojm oficert e ri dhe djemt q drejtojn anijen. Sepse zakonisht ne shkojm nga pika A n B dhe krejt q ata duan sht t shkojn n mnyr t sigurt nga pika A n B dhe nuk sht nj drejtim i luftanijes me shpejtsi t zakonshme q sht diku 15 milje nautike dhe n vij t drejt prafrsisht. Kur juve ju bie nj njeri nga anija, drejtuesi i anijes e ka rastin ti ndez motort e mdhenj, turbinat e mdha t benzins, ti ket t gatshme dhe t shkoj aq shpejt sa mundet pr ta nxjerr njeriun nga uji dhe pr n anije. Pra, kjo sht nj mundsi vrtet e mir pr t q ta ngas anijen n mnyr agresive. Narracioni: "Luftanija anon n nj kthes t fort. Humbja e viktims nga syt sht vdekjeprurse. Biseda ndalet n kuvert. Marinart mbajn dukshmri n raketn ndriuese. Zri:"Lshoni barkat RHIB, Lshoni RHIB, Lshoni RHIB" Narracioni: "RHIB sht lshuar. Ekipi i shptimit duhet t arrij te viktima shpejt dhe me kujdes. Ekziston rreziku i goditjes s tij gjat shptimit. Kjo procedur krkon

21:32

Various shots of people working to retrieve the man overboard

Steven OC

Various shots of the ship moving fast to get to the man overboard

22:09

Various shots of people pointing to man overboard

WS of the RHIB being lifted into the water 22:38 WS of dummy floating in the water Various shots of the RHIB going to pick up man overboard

22:01

MS of soldier pulling dummy onto RHIB

Various shots of the RHIB being pulled onto the ship Sapo barka RHIB t ngrihet prsri n kuvert, nj antar i ekuipazhit hedhet n uj pr ta Guy talking OC luajtur rolin e viktims.

kombinim perfekt t shpejtsis dhe finess." Sapo q viktima t merret n bark, shenjat e tij vitale kontrollohen. Kjo sht nj gar tani pr t marr at prsri n sigurin e th e anijes.

23:37

Various shots of crew members talking on ship

23:45

Steven OC Various shots of the rescue that just happened

24:32

Various shots of the anti submarine helicopter

Personi n kuvert: 4 minuta 15 sekonda pr ta marr at prap. Duke e marr parasysh q duhet ta keni at n bark pa u br 5 minuta, ne e morm brenda 04:15, q sht e shklqyeshme. Narracioni: "Strvitja erdhi si tronditje pr ekuipazhin e anijes. Por kjo nuk ishte surpriz pr oficerin ekzekutiv t anijes." Steven: "Un jam personi q do ta testoj kompanin e anijes dhe kur ju jeni t lodhur, ky sht momenti kur gabimet ndodhin dhe n punn ton ne jemi n det gjat gjith kohs dhe ne nuk mund ta dim se kur sht mir jasht ose kur sht keq jasht - Pra, kur un jam n det n nj stuhi t madhe un nuk mund t them, oh ja ku qenka nj njeri jasht n det ose dikush ka nevoj pr ndihm, un nuk mund t them "epo sot nuk sht nj dit e mir, nuk po ndjehem mir, nuk do t shptoj. "Un nuk mund ta bj kt. Prgjegjsia ime sht q t shkoj dhe t ofroj fardo asistence q mundem, kshtu q kur njerzit jan t lodhur ajo sht nj koh e mir pr ta testuar at." Narracioni: "Ky helikopter luftarak anti-nndetse me dy motor, udhton me luftanijen kanadeze HMCS Toronto. Ai sht i gatshm pr luft me

silur kthyes. Por ktu n Arktik, edhe ai i shtrin syt dhe vesht e anijes mm. WS of an iceberg in the water Sot Major Lonnie Fleischhacker do ta prdor Mbretin e Detit pr t gjurmuar mollok t akullit." Key: Major Lonnie Fleischhacker / Oficer Ajror, HMCS Toronto Lonnie: "Gjurmimi i mollokve t akullit nuk funksionon aq mir me radar - ata nuk reflektohen n t njjtn mnyr si do t reflektohej ndonj anije apo lundr tjetr, kshtu q kjo kthehet m shum n krkim vizual nga pilott dhe ekuipazhi ajror q gjendet prapa dhe pr kt i kan syt e tyre ose krkuar nga ne gjithashtu kemi dylbit xhiroskopike, fotoaparat me rreze infra t kuqe q ndihmojn deri n nj shkall t caktuar dhe syze t nats q ndihmojn n nj pjes t atij krkimi. Ky sht nj trajnim i mir pr t gjith ne, kjo sht hera e par pr t gjith ne dhe kjo na e mundson q t veprojm n nj zon q sht pak jasht normales s zons lindore bregdetare t Nova Scotias me t ciln jemi msuar. Nuk ndodh shpesh ta kemi ktu nj helikopter Mbret i Detit. Pra, nga perspektiva jon ktu n njsin ajrore, ne krkojm q t gjejm se ku kemi nevoj pr t ndryshuar mnyrn se si ne veprojm." Narracioni: "Ktu, moti mund t ndryshoj pr nj ast. Mjegulla dhe errat vorbulluese t Arktikut mund t kthehen shpejt n nj kaos. Ulja e helikopterit ktu do t thot t

24:57

Various shots of a helicopter flying and of the pilots

WS of icebergs taken from chopper Lonnie OC

Various shots of chopper and pilots while flying

Lonnie OC

25:50

Various shots of a helicopter flying over a large ship

26:17 MS of Peggy working the controls Peggy OC

luftosh me mjedisin. Largpamsia e Mbretit t Detit sht e kufizuar. Pilott nuk mund ta ulin helikopterin pa ndihmn e oficerit pr ulje t sigurt. Ajo i trajnon pilott prmes puns s rrezikshme. Key: Kapiteni Peggy Zyrtar Siguria Siegel / ulje, HMCS Toronto Peggy: "Pothuajse sa her q helikopteri bn manovrim n pjesn e prapme t anijes, sa her q ata uln apo bjn ndonj manovrim mbi kuvertn e fluturimit, kontrolli i helikopterit do ti dorzohet oficerit pr ulje t sigurt. Kshtu q un vetm e mbikqyri kuvertn e fluturimit, sigurohem q do gj t jet e sigurt, e informoj helikopterin se si jan kushtet e ers, sa sht lkundja e kuverts dhe un jam ai q jep dritn e gjelbr pr tu ulur se sht sigurt tani." Narratori:. "Ekuipazhi ushtron rimbushjen me karburant n ajr. Nj kabllo hidhet posht n anije. Ekuipazhi i kuverts e lidh kabllon n nj marku karburanti. Rreziku i ktij operacioni sht ndonj furi e papritur e ers, q mund ta shtyj Mbretin e Detit t prplaset me anijen. Kjo do t ishte katastrofike. Pavarsisht rrezikut, kjo manovr sht jetike. Gjat uljes n kuvertn e anijes kur deti sht i trazuar, gjrat nuk jan gjithmon t thjeshta dhe t dish se si ta bsh kt mund ta shptosh ekuipazhin nga nevoja pr tu hedhur n det. Key: Oficeri i Par Dan McLeod / Komandant i Qendrs s Fluturimeve Operacionale / HMCS Toronto

Several shots of Peggy guiding the Helicopter onto the ship

26:43

Various shots of the Helicopter hovering over the ship and refueling while still in the air

27:30

Dan OC Dan: "Nse pajimet e uljes n kt helikopter pr fardo arsye nuk mund t lshohen posht, ata duhet ta zbresin helikopterin n bark. Nse ka ndonj tjetr helikopter n kuvertn ton dhe pr fardo arsyeje nuk mund ta largojm nga kuverta, apo dika q ka ndotur kuvertn q e parandalon uljen e helikopterin kjo sht ajo mnyra pr t'i mbajtur ata derisa ti zgjedhim problemet q kemi." Narracioni: "Mbreti i Detit thith karburant, derisa fluturon pezull me vetm disa kmb largsi nga anija mm. Kjo duket e leht... por nuk sht. Kur deti sht i trazuar ai mund ta shtyj luftanijen n helikopterin q sht pezull, gj q do t ishte katastrofike. Ekuipazhi Ajror dhe marinart posht jan n gatishmri t madhe. Ata jan t gatshm ta lirojn helikopterin me kanosjen m t vogl t rrezikut." Dan: "Vendi m i sigurt pr helikopterin sht n at an atje. Ju nuk duhet ta mbani gjysmn mbi kuvert apo gjysmn mbi uj, kshtu q e mbajn jasht n an t anijes dhe ata do t furnizohen me karburant atje. Nse ka ndonj problem, derisa jan duke u furnizuar, ata mund t largohen dhe markui do t shkputet dhe ky sht lokacioni m i sigurt vend pr ata... Narracioni: "Rezervuart jan tani t mbushur. Mbreti i Detit kthehet n krah mbi kuvert pr ta kthyer markuin e karburantit." Dan: "Koha m e rrezikshme pr djemt n kuvert sht kur ata jan nn helikopter. Helikopteri mund t bie posht, apo ta humb

Shot of the pilot and ship captain driving

Dan OC

27:59

Various shots of the Helicopter refueling while in the air

28:27

Various shots of the helicopter refueling in the air

28:46

WS looking down at the crew working on the deck

njrin motor apo fardo. CU of two men working on the deck E dini, kjo sht nj pun e rrezikshme - ne trajnohemi dhe ushtrojm pr raste emergjence dhe shpresojm se ato kurr nuk do t ndodhin. Nganjher ato ndodhin." Narracioni: "Ekuipazhi i Mbretit t Detit sot po punon shum. Me radh sht Furnizimi Vertikal ushtria flet pr vallzimin e rrezikshm t marrjes dhe drgimit t furnizimeve pa u ulur fare. Kjo manovr prdoret n situata t fatkeqsive, si uragani Katrina dhe trmetit n Haiti. T dish se si t hedhsh ushqim, uj dhe barna sht nj aftsi q mund t shptoj jet n kt terren t akullt". Dan: "Pra, far po ndodh sht se helikopteri sht duke qndruar pezull mbi kuvert dhe sht duke ulur nj lajmtar posht n kuvert dhe teknikt do t dalin dhe do ta lidhin lajmtarin nga avioni me nj rrip lkure q sht i lidhur me ngarkes." Narracioni: Tani pesha prej 90 kilogramve q sht e lidhur me Mbretin e Detit ngritt nga kuverta. Ekuipazhi brenda helikopterit nuk sheh fare nn kuvert. Oficeri pr siguri t uljes tani sht syt e ekuipazhit. sht nj fluturim i verbr, ku ai i ka jett e tyre n duar. LSO: "Gjithka gati" "Pranim, afirmative" Dan: "Pra, ajo far po bn tani sht se ai do ta lshoj ngarkesn e tij dhe do t prpiqet q ta lshoj at sa m afr T q mundet dhe pastaj do ta l t lir nga brenda fluturakes.

29:18

Various shots of the helicopter refueling in the air

WS of the helicopter moving away from the ship

29:45

Various shots of a helicopter picking up gear from the boat

30:07

Various shots of the helicopter picking up gear from the ship MS of landing safety officer guiding the chopper

30:45

31:13

MS of the crew moving the cargo

WS of a man waving flags on the helicopter pad

LSO: "Gjithka gati" Narratori: Furnizimi me karburant n ajr sht e rrezikshme. Marrja dhe drgimi i ngarkesave mund t jet vdekjeprurse. T dyja kto manovra jan t lehta krahasuar me uljen e nj helikopteri n nj kuvert t anijes n lvizje. Errat e furishme, valt e paparashikueshme dhe largpamsit e kufizuara jan armiq. Varet nga oficeri i siguris pr ulje ... dhe kurthi i arushs, nj pajisje si nofull q mbyllet n nj sond t montuar nn helikopter. Dan: Pra e shihni sondn e elikut q duket jasht barkut, diku afr qendrs s fluturakes, kshtu q ai do ta vendos at n at kurth. Narratori: Oficeri i Siguris pr Ulje i udhzon pilott deri n cak. Nse sonda nuk ia qllon kurthit t ariut, Mbretit t Detit do ti duhet t ngritt dhe tia filloj procedurs prej fillimi. Pr LSO dhe ekuipazhin shtohet presioni. LSO Peggy Majt. Posht, Posht, Posht. N kurth. Dan: Ajo do ti mbyll nofullat dhe ai sht i sigurt n kuvert. LSO: N binar MAN: Ekuipazhi i kuverts n kuvert, ekuipazhi i kuverts n kuvert Narratori: Gjat operacionit Nanook ushtarak kanadez ka thirrur n HMCS Corner Brook. Ajo do t luaj nj rol kritik

Shot from inside chopper CU of landing safety officer CU of the bear trap

31:45

CU of the bottom of the helicopter, ZO to WS

32:02

CU of landing safety officer CU of probe on helicopter

CU of the captains of the large ship CU of the helicopter probe trying to hit the bear trap

32:47

WS of a submarine coming out of the water

Beauty shots of submarine in water

33:09

ktu, heshtje ndjekja dhe monitorimi anijet q veprojn n rajon. Nj nn sht arma sekrete e nj marins. Prania e nj nn ast mund t tip peshore gjat nj konflikti detare. Key: Toger Kndi Patrick Larose / HMCS Brook Patrick: Nse keni pasur nj flot siprfaqe q vijn n ju, t gjitha anijet duhet t provoni dhe pr t gjetur nndetse, dhe duke prdorur burimet q ata nuk do t jen t ndarjes zakonisht antinndetse luft, por tani ata duhet t prdorin t gjitha anijet , t gjith aeroplant, t gjitha helos duhet t fillojm t shikojm pr kt nndetse, sepse nj nndetse mund t zhytet m t madhe t anijeve dhe kjo sht shum e vshtir pr t gjetur. Narratori: Corner Brook sht 70 metra nga rrjedhin t ashpr, rreth gjysma e gjatsis s nj fush futbolli, dhe vetm 7 metra e gjer 53 ekuipazhi jetojn dhe punojn n bordin e saj.. Kto anije t thell me uj jan t teknologjis s lart, por duke punuar n nj nn i s vazhdon t jet jashtzakonisht e rrezikshme. Ekipet Nndetse kan nj dashuri / h ngrn marrdhnie me det. Mnyra e vetme pr nj t fut nn sht pr t marr nj sasi t kontrolluar e ujit . Por duke marr m shum uj ... sht fatale. Patrick: T 2 shqetsimet m t mdha n nj nndetse jan zjarret dhe prmbytjet, kshtu q ju kurr nuk dshironi t keni uj brenda, ku normalisht uji nuk sht. Pra, pr shkak se fizika e nndetse jan aq t rndsishme, n qoft se ju filloni duke shtuar

Beauty shots of the submarine in the water

Patrick OC

33:36

Beauty shots of the submarine in the water

34:16

WS of submarine looking through a hole in a rock Patrick OC MS of a submarine slowly drifting in the water

Patrick OC

shum pesh, dhe ju nuk mund t shrohen, ather ju nuk mund t bj at n siprfaqe dhe ju keni nj aksident t madh. Zjarri, n mnyr t barabart ashtu si i rrezikshm. Pr shkak se ajo sht nj mjedis i till i mbyllur, dhe ju nuk mund vetm ast t dal n siprfaqe dhe t qart e ajrit, ajo bhet shum e rrezikshme nse ka nj zjarr. Narratori: HMCS Corner Brook sht i njohur si nj rreze t gjat gjuetar vrass '. Me armatimin e saj, ajo sht nj krcnim real nnujore. Ajo sht e armatosur me 18 silurave detare Mark IV. Por forca e saj sht vjedhurazi e saj. Patrick: Ne mund t jet shum, shum i qet. N qoft se ne nuk duam t gjetur se mund t bhet me lehtsi. Normalisht ata nuk do t din q ne jemi t ardhur, ata nuk do t din se ne jemi aty dhe ata nuk do t kno w her ata kan qen t sulmuar. Narratori: Ajo sht e mbuluar me pllaka t goms q z memec i motorve t saj. Gome gjithashtu ndihmon pr t fshehur at nga hidrolokator armikut. Kjo do t thot se ajo mund t pista anije pa u zbuluar. Patrick: Ajo ka nj numr t t hidrolokator, pasiv dhe aktiv. Varg t gjat, varg t mesme, kshtu q diku nga disa metra t gjat aftsit horizont kshtu q ne mund t zbuloj anijet mbi horizont. Pra anijeve dika nprmjet kalimit n veriperndim, ne mund t pista pr disa or, disa dit, n varsi t se sa larg sht dhe kushtet e motit. Narratori: Corner Brook sht

34:49

Beauty shots of the HMCS Cornerbrook

Beauty shots of the submarine

35:19

CU of submarine showing rubber tiles

35:35

Patrick OC

WS of the ocean with submarine in the distance

36:00

WS of the submarine

slowly submerging into the water

WS aerial of ocean and islands 36:26

nj vrass i heshtur. Watching fut saj sht shikuar si nj rnie e horizontit r kille balen nn valt. Kjo mund t duket si overkill t ket nj nndetse vepron n nj rajon t largt, por pr kt marins Kanadas sht e domosdoshme. Key: Vice - admirali Dean McFadden / Komandanti i marins Kanadeze / Shefi i Shtabit Detare

Dean OC Dean: Aktiviteti m shum q do t ndodh n veri, m e madhe mundsia q nuk do t jet aktivitet i vazhdueshm q sht n kundrshtim me ligjin. Beauty shots of the Narratori: Kanadaja nuk sht submarine and of vendi i vetm me nndetse n HMCS Toronto flotn e saj detare. Subs nga vendet e tjera e kan kaluar pa u vn re ktu. HMCS Toronto duhet t dini se si n vend t tyre. Kjo sht ajo ku vjen in Kndi Brook Ajo do t jap ekuipazhit t HMCS Torontos nj t kandidoj pr parat e saj deri n gjirin Frobisher. Patrick OC Patrick: Corner Brook vet do t prpiqet dhe t shmangen, dhe t vn veten n nj pozit pr t WS of someone looking br nj sulm, veten n Toronto, through binoculars kshtu q kjo sht nj mace dhe loj miun, dhe lufta e saj klasik nndetse. Mark OC Mark:. Nj nga elementet kryesore t zbulimin dhe ndjekjen WS taken from boat e do nndetse sht kushtet looking out at the water akustike, dhe kshtu e vetmja mnyr ju mund t praktikoni q operojn n kushtet akustike q CU of 2 crew members, jan specifike pr Arktikut po n camera zooms in on Arktik submarine in water Patrick: Ne jemi duke shkuar pr Patrick OC t br nj njohjen pak pr ekuipazhin e Torontos, n mnyr pr t treguar atyre se far nj

36:37

37:00

37:49

WS of HMCS Toronto, flying around the ship Shot from ship showing how fast its going

38:01

nndetse duket si nj her ajo doli, si dhe at q antenat duken si, uh nga uji pr shkak se ajo sht shum e vshtir pr t t njoh nj nndetse n qoft se ju keni qen n oqean t hapur, dhe nse rastsisht keni qen n t vrtet do t ndeshen me at q ishte n siprfaqe, at q n fakt do t duken si. Narratori: HMCS Toronto sht ndrtuar pr luft n uj. Motort e saj masive t bj me shpejtsi t lart pursuits e leht pr nj anije madhsis s saj. Key: Toger Robinson / Operacioneve Room, HMCS Toronto Robinson: Anija sht padyshim nj makin sportive, ne kemi 2 2500 LM gazit prgjithshme turbina elektrike, dhe ata prodhojn 25.000 kuaj-fuqi bosht do, kshtu q 50.000 kuaj-fuqi kshtu q ne mund t thelb t vij deri n shpejtsi jashtzakonisht t shpejt n qoft se ne kemi t dyja kto motort online. Narratori: Por luft kundr nj kundrshtar nnujore sht nj shtje krejt t ndryshme. Monteith: Kur ne jemi manovrimi, ka disa gjra q jan t rndsishme t dini. A) Kur anija ne jemi duke u prpjekur pr t av oid sht. Dhe sa larg sht ajo. Objektivi sht pr t marr afr, por jo shum t ngusht. Ne duam t qndrojn t paktn 1400 jard larg f rom nndetse n t gjitha koht. Tone Up: OOW Monteith: Koha e pritjes (midships midships), porti 15 (port 15) Narratori: trajtimin e ksaj luftanije Quick krkon t menduarit e shpejt .... Apo ndoshta nuk ka menduar fare.

Robinson OC

CU of a crew member monitoring information on a computer

38:19

38:26

Looking out at water from submarine WS of submarine in water Monteith OC

Various shots of the crew working on the ship

38:52

MS of captains driving the boat

38:59

Monteith OC

Various shots of the boat moving through the water

Men talking on radio OC

Monteith: sht me t vrtet t gjith kohn. Ashtu si nganjher ju Gotta t ndjehen pr at t drejt. Pra, ju jeni t vijn prreth dhe ju jeni si ok ju doni t ruajtur at dhe vetm si n krkim n at dhe ju jeni si ok juaj Kjo ndihet e drejt dhe si ashtu tuaj n vetm juaj buz, dhe pastaj t gjith nj e papritur ju 'ri si starboard 30 (kraht whips rreth) do gj fillon duke shkuar dhe kjo sht kulmi dhe ju vetm ndjehen t nxitojn q t gjith anijes tilting n nj an. sht si nj lloj i gj ftoht pr t br. Tone Up: Radio: Toronto kjo sht cornerbrook, gati t filloj Rasti X Alpha 5 w henever t jeni gati, gjat ..... Bridge: Toronto Charlie, Oscar Roger un do t bj nj 180 starboa ktu pr t tret dhe t ndikoj drejtuar Alfa plan. Radio: Th sht sht Cornerbrook. Roger. Narratori: HMCS Toronto kthehet rreth pr t lejuar veten t ndjekur nga Corner Brook. Kjo nuk sht e leht pr t fshehur nj luftanije ton 5million n nj ankth t ngusht. Corner Brook sht n ndjekje t nxeht e Torontos. Tone Up: Jason: Kontakt tani ndjekja n veri, t vlersoj nj nndetse t mundshme. Rekomandojm q Ne kryerjen nnujore zgjidhur dhe pr t vendosur Sona buoys. (Sona voz mbi uj hidhet jasht bordit) Sona voz mbi uj 1 sht vendosur, kopje. Narratori: Operacionet oficer Dhoma prdorin hidrolokator pr t mbledhur informacion n lidhje me ku Corner Brook mund t jet fshehur. Kjo sht nj mnyr e fsheht pr t

39:49

Shot from the HMCS Toronto as it turns around

Various shots of the boat looking out at the water for the submarine 40:07 Jason OC looking at his monitor

40:33

Various shots of the crew monitoring the sonar screens

40:46

41:12

41:27

41:54

gjetur nndetsen nga nj distanc. MS of a crew member Robinson: Kur ne shkojm nga picking up a Sona Buoy nndetse, ose ne mendojm se nj zon ku nndetse sht, ne jemi gonna t hedhur dika n uj quajtur nj voz mbi uj Sona. Kjo sht nj hydrophone pavler Robinson OC sht ajo q sht. Tingull q sht marr prmes hydrophone sht transmetuar n t vrtet kthehet MS of a crew member n anije, kshtu q hidrolokator im monitoring sonar operatort posht n dhomn screens operative mund t shikoni n informacion - informacion pasiv t asaj q sht duke u dgjuar ah n uj. Pra, kjo sht nj mnyr pr t dgjuar nj nndetse, withou t t qen t drejt n krye t tyre. Key: Lt (N) Bill Sanson / Operacioneve Room, HMCS Toronto Bill OC Bill: Pr do lloj t lufts dhoma Operacioneve sht me t vrtet truri i anijes, kjo sht qendra nervore dhe t gjitha sensor jan ushqyer n ktu dhe t gjitha CU of a control panel, vendimet warfighting jan br WS looking out from nga ktu. the boat Ju shikoni dashuroj lvizse deri n ur, por me t vrtet, t gjitha sensor dhe t gjitha informatat dhe lufta luftimet gjith t vijn nga dhoma operative. WS of a submarine Narratori: Ndjekja e nj nn antenna poking out of sht e rrezikshme. Nse ju the water merrni shum t afrt ju mund t jepni larg vendndodhjen tuaj dhe t shpejt t bhet nj objektiv vetes. sht gati e pamundur pr nj luftanije t vetme pr t angazhuar nj ine Shot from the boat, submar ... dhe t dal fitues. watching a helicopter flying behind the ship, T ai Zyrtar i Watch drgon camera pans right as helikopter pr t ndihmuar chopper flies away mbretin Detit me ndjekjen. Key: Petty Zyrtar 2 nd Klasa

Jason Tallman / hidrolokator Kontrollet mbikqyrsi, HMCS Toronto Jason OC Jason: Ne kemi kryer silurt n bord. N qoft se ne jemi kundr nndetse, ne fakt do ngarkess s tyre mbi Mbretin Detit. Ajo mund t mbajn dy silurt dhe ne do t prpiqemi pr t drguar n prgjithsi at dhe e prdorin at pr t kryer ndonj sulmeve q jan t nevojshme kundr nndetse. Gjja e fundit q ne duam t bjm sht q t prpiqen pr t angazhuar nj nndetse n nj distanc e afrt, sepse ajo ka avantazhin.

WS of the helicopter flying up in the sky

MS of crew talking, camera zooms in past the worker looking out at water

42:24

42:50

43:01

Tone Up: Monte ith: FUSHA Zri : 1100 oborre dhe mbylljen Monteith: Shum mir! MS of man looking Narratori: Corner Brook through binoculars at papritur shkon n vepr, rritet the sub me shpejtsi, nn mbyllet n n Toronto. Anija sht e detyruar MS of man picking up t marr t shpejt, veprim i the phone and talking to paqart. the crew Tone Up: Guy n Urn: Stand by per roll rnd n port Guy 2 talking OC Monteith: starboard 30! GUY2: 30 bordi yll rrota pr MS of the ship looking zotri, shum t mira. out at the water Djal n Bridge: Shum mir, ne jemi duke shkuar pr t filluar nj 30 shkall endje zotri model her ne t qndrueshme deri. MS of the officer of the Narratori: Oficeri i urdhrave watch/camera pans left t shikojn anije pr t marr to look out at the water nj t vazhdueshme S model ky duhet t hedhin jasht hidrolokator Nn-s Robinson: Ajo q ne po bjm Robinson OC ktu sht pr t paraqitur nj situat t vshtir pr nndetse, kshtu duke ndryshuar kendin ton n harkun e cila ajo e sheh n ne

CU of a computer monitor CU of someone looking through binoculars Alex OC Various shots of the crew

dhe ndryshimet n shpejtsi ajo ka n thelb t vlersuar at q ne jemi duke br, sa afr ishin vjen, nse ne jemi duke br nj krcnim. Tone Up: Alex: Vlersoni adresn tuaj Distanc dhe mirmbaj 1300 oborre. Guy n Urn: Po, zotri, n lindje t 15 Narratori: Manovrimi i paqart Torontos punuar, luftanije ka shptuar veten. Duke ndjekur n mnyr agresive Toronto, nn ka dhn larg vendndodhjen e sakt t saj. Zyrtari i relays Watch Nn-s koordinon t ekuipazhit Mbretit Detit. Gjahtar sht br tani gjuajtur. Narratori: Ekuipazhi ajrore ka lo dedikuar dhe t identifikuar nn nj silur virtuale rn nga qielli shpejt mbaron cat dhe loj mouse.. Robinson: ushtrim anti-nndetse sotme lufta ne bm ishte nj sukses i madh, sidomos pr oficer ton e shikojn si ju pa, Monteith ishte shum i zn ngarje anijen rreth n mnyr t shklqyer pr ne, si dhe pr nndetse, kjo sht me t vrtet intensive pr ato pr zyrtart e tyre t cilt jan aktualisht n bord krkuar prmes periskop dhe duke u prpjekur pr t br ent assessm n at q anija jon sht duke br. Monteith: Nuk mund t ndihmojn por t jet i ngazllyer pas asaj q ka ndodhur vetm, ne kemi marr pr t przn nj anije dini 30-plus nyje dhe ashtu si ajo kurb rreth saj ishte shum e mahnitshme, yeah, yeah, nj patjetr e saj nga gjrat q ju frigorifer merrni pr t bni kur

43:37

Camera pans left over the ships deck WS of the submarine antenna poking out of water CU of officer of the watch CU of helicopter pilots from inside chopper WS of helicopter flying WS of sub in water Camera scans across the water CU of a gun with submarine in BG Robinson OC CU of officer of watch MS of submarine CU of men on submarine

44:04

44:17

Monteith OC WS of the ship turning camera pans right to officer of watch

Bill OC

MS of helicopter flying in the air

portieri tuaj shikojn. Bill: Ne gjithmon trajnuar pr do mundsi kshtu q nse u thirren pr t ardhur deri ktu dhe t bj mbikqyrjen dhe ndoshta ju e dini t shikoni pr nj nndetse ather ishin plotsisht t aft pr t br q, nse cornerbrook nevoj pr t ardhur deri ktu dhe un e di se t veproj tyre m shum se t aft pr t br q si edhe. Narratori: Lufta kundr nndetse loj prfundon ... dhe kshtu e bn Nanook Operacioni Ushtart t cilt kan kaluar 4 dit t fundit jetojn jasht toks n Arktik tundr tani kthehet n HMCS Toronto pr shtpi rrugtimi t gjat.. Key: Kapiteni Kompania Perry Rittershofer / Arktik Prgjigje Group / Operacioni Nanook Perry: Kjo ishte nj sfid e mir pr ushtart, ajo testuar ato fizikisht n nj zon q ata jan t panjohura me. Kshtu q, q i dha ushtarve besim pak m shum n disa nga pajisjet q kishin, disa nga pajisjet, t drejtuar compasses hart duke prdorur aftsit e tyre dhe at gj e till. Pra, kjo ishte nj mjet i mir trajnimi pr ushtart e tyre dhe ajo prfituar n mas t madhe dhe kjo sht pr t ndihmuar t gjith kanadezve na Un mendoj se kam nj vlersim t mir pr deri ktu n t ai n veri. Narratori: Trajnim pr nj skenar t krizs ktu n veri ka ndihmuar Forcat Kanadeze mprehin aftsit e tyre pr t vepruar n kt rajon. Kjo shfaqje ushtarak i forcs sht projektuar pr t t treguar bots se Kanadaja ka

45:14 Aerial shots of the soldiers leaving the island on a boat

45:33

Perry OC

MS of 2 soldiers walking with gear WS of a soldier running Perry OC

46:06

Aerial shot of arctic WS panning left around HMCS Toronto

MS of submarine WS of soldiers running with guns and gear

trimrit, aftsi, dhe do te kontrolluar Arktikun. 46:25 WS panning left around HMCS Toronto Key: Komandanti Alex C. Grant / Komandues Zyrtar, HMCS Toronto Alex: sht e rndsishme pr Toronto t jen n veri, me kalimin e kohs marshime prpara ne marins Kanadeze, do t bhet gjithnj e m shum i aft n t veprojn n nj oqean q me t vrtet ne kemi qen vetm duke vizituar rregullisht n 5 ose 6 vitet e fundit. Ju duhet t ket nj kuptim t asaj q po ndodh n domenin apo zon q ju jeni duke pretenduar si sovran dhe ju duhet t keni aftsin pr t vepruar. Dhe kjo nuk sht dika e vogl pr t Arktikut kanadez, sht e madhe, ju jeni duke folur n lidhje me nj arkipelag dhe nj mas uj q sht madhsia e Evrops kontinentale, kjo sht nj armiqsore, domain ashpr kshtu, t jet n gjendje pr t vepruar dhe pretendojn sovranitetin mbi kt sht nj detyr e madhe dhe un besoj se ne jemi qasje ing at rrugn e drejt. Kredite Roll

Alex OC

WS of ship, camera zooms out showing an inukshuk on the shore Alex OC

Camera pans right over arctic landscape Beauty sunset shots of the arctic landscape

47:14