ZAMAN PLANLAMASI

Berna Çapçıoğlu PEHLEVAN

Zaman Planlamasının Temeli
Meşgul olmaktan sonuç almaya odaklanmak!

Pareto Prensibi

 %80-%20

kuralı:

 %20 eforla %80 verim elde edebilirsiniz.

Hayatınızın Kontrolü
 Zamanınızı

yapılandırmayı öğrendiğinizde hayatınızın kontrolünü ele geçirmiş olursunuz.  Telaş içinde oradan oraya koşturmak yerine verimli çalışmaya başlarsınız.

Zaman Planlamasında Ne Kadar İyisiniz?

http://www.mindtools.com/pages/article/newHTE_88 .htm

Sorular 1 Gün içerisinde üzerinde çalıştığınız konular birinci dereceden önemli konular mı? Kendinizi son dakika bir şeyler yetiştirmeye çalışırken ya da ek zaman isterken buluyor musunuz? Planlan ve program yapmak için zaman ayırıyor musunuz? Yaptığınız işlere ne kadar zaman harcadığınızı biliyor musunuz? Ne sıklıkta işinizi yaparken rahatsız ediliyorsunuz? Hangi görev ve eylemleri gerçekleştireceğinize dair bir hedef belirleme çalışması yapıyor musunuz? Zaman planınızda "beklenmeyen" gelişmeler için esneklik bırakıyor musunuz?

Çok Sey rek

Seyrek

Bazen

Sık sık

Çok sık

2

3 4 5 6

7

8

Üzerinde çalıştığınız işin önem derecesini belirleyebiliyor musunuz? Sıradan, orta dereceli, çok önemli…

9

Yeni bir görev verildiğinde önem derecesini saptayıp ona göre önceliklendiriyor musunuz?

10

Teslim tarihleri ve taahhütler yüzünden strese giriyor musunuz?

11

Kritik görevler üzerine çalışmak yerine dikkatiniz dağılıyor mu?

12

Yetiştirmek için evde de çalışmak zorunda olduğunuz oluyor mu?

13

"Yapılacaklar" listenizi önceliklendiriyor musunuz?

14

Patronunuz ile neleri önceliklendirdiğiniz konusunda görüşüyor musunuz?

Bir işe başlamadan önce sonuçlarının harcanacak zamana değip değmeyeceğini hesaplıyor musunuz? 15

Değerlendirme

46-75 Zamanınızı çok etkin kullanıyorsunuz! Yine de, seminerin devamını dinlemenizi ve daha iyi duruma getirebileceğiniz başlıklar olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. 31-45 Genel olarak başarılısınız ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.Üzerinde durmanız gereken bölümlere odaklanın. 15-30 İyi haber bu seminerden alacağınız çok şey var!Dikkatle dinlemeye devam

Hedef Belirleme (6,10,14,15)

Zaman planlamasına başlamak için öncelikle hedeflerinizi belirleyebilmelisiniz. Nereye gideceğinizi bildiğiniz zaman, hangi sırayla nelerin yapılması gerektiğini de ortaya koymuş olursunuz. Hedef saptamayı etkin bir şekilde gerçekleştirmeden önceliklerinizi saptamanız mümkün olmayacaktır. İnsanlar hedef belirlemeyi göz ardı ederler çünkü zaman alıcı ve efor isteyen bir iştir. Ancak hedef belirlemek için harcayacakları zaman ve efor, gelecekte stres dolu geçecek uzun ve yorucu bir zaman kaybına engel olacaktır.

1.Yapmak istediklerinizi ve yapmak zorunda olduklarınızı belirleyin

2. Fil projelerinizi belirleyin
 İngilizce

öğrenmek  Bilgisayarı etkin kullanmak  Bir enstrüman çalmak  ……

3.Öncelik sırasına göre dizin

Öncelik Belirleme (1,4,8,9,13,14,15) Yapılacak işlerin önceliklendirilmesi çok önemlidir.

Yapılacak işlerin önceliklendirilmesi çok önemlidir. Önceliklendirmeyi doğru yapmadığınız taktirde çok çalışır ama istediğiniz sonuçları alamadığınızı görürsünüz. Çünkü stratejik olarak önemli olana öncelik vermemişsinizdir!!! STRATEJİ İnsanların bir şekilde “To-Do” (yapılacaklar) listesi oluşturması gerekmektedir. Bu listelerdeki problem yapılması gereken işlerin bir araya getirilmiş halde olmalarıdır. Bir nedensellik ve dizgi içermez ve bu yüzden belirli bir yapıya sahip değildir. Dolayısı ile bu listeler üzerinde nasıl çalışacağız? Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya, kolaydan zora? Etkin çalışabilmek için en önemli en yüksek öneme sahip konu üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Bu şekilde kritik öneme sahip,

Bölünmeleri İdare Etmek (5,9,11,12)

Bir planınızın olması ve onu nasıl önceliklendirdiğiniz önemli bir adımdır. Bundan sonraki konu gün içerisinde sizi planınıza ve önceliklerinize sadık kalmaktan alıkoyan zaman katilleridir. Ancak, bazı işler insanlar için ulaşılabilir olmanızı gerektirir – bölünme işinizin doğal bir parçasıdır. Burada mümkün olduğunca bu bölünmeleri asgariye indirmeli bu arada da insanları ürkütüp kaçırmamalısınız.

Atalet – Eylemsizlik (2,10,12)

“Sonra yaparım” pek çok iyi performansın düşüşüne neden olur. Bir dolu “sonra yaparım” dan sonra elinizdeki iş yapılamayacak hale gelir. Atalet baştan çıkarıcıdır.Bunu yenmenin en iyi yolu neye karşı ataletiniz olduğunu belirlemektir. Sonrada nedenini keşfetmelisiniz.Belkide başarısız olmaktan korkuyorsunuz? (Ve bazı insanlar gerçekten başarılı olmaktan korkarlar) Bir kez ataletinizin nedenini keşfettiğinizde artık bu huyunuzdan kurtulmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz işleri yaptığınızda kendinizi ödüllendirin. Kendinize sürekli olarak bu işleri yapmadığınız durumda olabilecek korkunç neticeleri hatırlatmayı görev bilin!

Program Yapmak

Zaman planlamanın başarısının büyük bölümü zamanınızı programlamaktan gelir. Hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirledikten sonra stresinizi azaltmak ve planınıza sadık kalmanızı sağlayacak programı nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bu işinizi zamanında yapmanızı etkileyebilecek faktörleri anlayabilmeniz ile ilgilidir. Önceliklerinizi belirlemek kadar bölünmeler, dikkat dağınıklığı, son dakika olayları gibi beklenmedik durumları da göz önüne almanız uygulanabilir bir program yapmanız için gereklidir. Aksi taktirde yaptığınız programa yetişmeye çalışırken de strese girersiniz! Önceliklerinizi ortaya koyan ve bireysel hedeflerinizi elde etmenizi destekleyen güçlü bir program size bir taşla iki kuş vurma şansını verir: zamanınızı kontrol etmeyi ve hayatınızı dengelemeyi

Programlama İçin Adımlar
 Günlük  Haftalık  Aylık  Yıllık 5

yıllık

Haftalık Program

http://www.studygs.net/schedule/Weekly .html

Son Söz
…ve her bilgi, içinde eylem yoksa boşunadır….. Halil Cibran
(Lübnanlı felsefe yazarı,romancı,şair ve ressam)