ROLE GİRME  "Sîzler bir demokratik kitle örgütünde eğitimci olarak çalışmaktasınız.

Bu Örgüt ile altı aylık bir sözleşmeniz bulunmaktadır. Bu örgütün Afrika'da yürüttüğü bazı çalışmaları var. Sizler bu çalışmaya katılacaksınız. Örgütün ilk toplantısı İngiltere'de yapılacak. Örgüt de zaten İngilizlere aittir. Konuya ilişkin bir brifing alacaksınız. Şimdi brifing verecek kişiyi beklediğinize yönelik bir donuk imge canlandıralım lütfen... Toplantı düzeninde oturmuş olan katılımcılar donuk imge tekniğinde liderin talebini yerine getirir. Lider, bu kısa hazırlık sürecinde dışarıdadır. Bir süre sonra lider, üzerinde montuyla salona girer, brifinge başlar. 1)Brifing veren kişi (lider): "—Hoş geldiniz! Tülin benim çevirmenim. Herhangi bir sorun yaşama durumunda Tülin'le konuşabilirsiniz. Bizimle altı aylık bir sözleşmeniz bulunmaktadır. Hepinizin özgeçmişini gördüm, inceledim. Belirli bir eğitim- öğrenim yaşantınız var. Bu örgüt, tüm Afrika'da ve hatta dünyanın başka yerlerinde çeşitli projeler yürütmektedir. Bu konuda çok iyi bir imajımız var. Sanıyorum bu yüzden bize başvurdunuz. Herhangi bir eğitime ihtiyaç olursa, onu burada yapar, geri döneriz. İkiüç ay çalıştıktan sonra oradaki hastalıklara karşı aşılanmanız gerekecek. Daha sonra tüm aşıları olduğunuza dair bir belge gerekiyor. Ücretiniz aylık olarak istediğiniz bankaya yatırılacaktır. Afrika'da uzun seyahatler yapabilirsiniz. Bunların da giderleri karşılanacaktır." Katılımcı A:—Bu ilaç tabletin yan etkisi olabilir mi? Brifingçi: — Doktorlarla konuşun ya da içindeki kağıdı okuyunuz. Katılımcı B:— 6 ay sonra da çalışabilir miyiz? Brifingçi:—Evet. Karşılıklı sonuçlara bakarak bu duruma ilişkin yeni kararlar verilebilir.

     

Katılımcı C:~İş ilanında aşı ya da ilaçtan söz edilmiyordu. Benim alerjim var, çok şaşırdım. Bu doğru değil! Brifingçi:—Afrika'ya gideceğinizi biliyorsunuz. Bu herkesin bildiği bir şeydir. Hastalık olmayan bir yer var mı orada? Bu nedenle belirtme ihtiyacı hissetmedim. Katılımcı D:— Kurum, kendini korumaya almak istiyor. Çok abartılı. Brifingçi:—O halde Tülin'den bir randevu alın, gelin konuşalım. Katılımcı D:—Nasıl bir grupla çalışacağız? Brifingçi:—Onları söyleyeceğim. Katılımcı E:— Afrika'da bazı çatışmalar var. Güvenlikle ilgili problem çıkar mı? Brifingçi:— Sizi savaş alanına göndermiyoruz. Afrika ile çok iyi ilişkilerimiz var. Sizin yapacağınız eğitim çok değerli olacak. Şimdi yapacağımız ilk projeye ilişkin birkaç bilgi vermek istiyorum. Afrika'da iyi bir öğretim programı ile tarafımızdan iyi okullar kurulmuştur. Okullarda başöğretmenler de bulunmaktaydı ve çocuklar düzenli olarak okula gidip geliyorlardı. Ancak bir süre sonra gitmez oldular. Nedenini bizler anlayamadık. Sizler işte bunu araştırmak için gidiyorsunuz. Araştırmayı burada yapıp, orada keşif yapacaksınız... Benim için çok üretken bir toplantıydı,.. Lider, montu çıkarır ve tekrar rolden çıkar. Bu çalışmada lidermiş gibi davranmaya çalışan ancak bir diktatör anlayışına sahip olan bir liderlik yaklaşımı söz konusudur. Lider, olarak otorite "rolü en kolay yollardan biridir. Drama çalışmalarında en az etkili olan yaklaşım da budur. Drama eğitmeni ya da lideri zaten bir otoriteyi temsil etmektedir. Bunun yanında ikinci bir otoriteye gerek yoktur. Bu tür yaklaşımın en belirgin yararlarından biri, bilginin verilmesinde yararlanılabilecek en hızlı yollardan biri olmasıdır. Drama sürecinde hiçbir baskı altında olmaksızın genel bir çerçeve içinde olunabilir. Bu durumda konuşup konuşmama size bağlıdır. Konuşanlar aktif olarak roldedirler. Utangaç çocuklar için ise bu durum ayrı bir güvenlik durumunu oluşturabilir.

 Başka bir örnek : "Kaptan sizinle bir şey konuşmak istiyorum. Takım çalışması önemlidir, hayatlarımız birbirine bağlı. Bir şey olursa sakin olmalıyız." Bu bilgi önce verilir. Sonra öğretmen olarak role girer ve "nihayet birlikte yapacağız, bu olanağı bulduk" tümcelerini söylerken, sakinliği modelleyerek göstermek gerekir. Bunlar kalıp davranışlar değildir. Çok kötü yapılırsa, taklit edilebilirsiniz. Aktör gibi davranmaya çalışırsanız da katılımcılarınız kısıtlanabilir. 2)Dışarıdan gelen, provakatör anlayıştaki role girme biçimi: Lider, başka bir rol içerisinde eline bir bardak alır. Kapıdan içeri girer: "—Burada toplantı olduğunu bilmiyordum. Ben bara gidiyordum. Yeni bir grup musunuz? Eğitim mi alacaksınız? Bol şans! Ben yeni bitirdim. Çok değerli bir iş ben de daha önce bu işi yaptım. Çok güzel insanlar ancak orası çok sıcak ve yoksulluk çok. Rahatsız ediciydi. Sonra sıtmaya yakalandım orda. Şimdi iyiyim. Emin olun masraflarımı ödeyecekler. Ben zorlandım. Kötü işliyor her şey. Oteller, yollar vb. her şey kötü. Tüm yıl boyunca sadece bîr kez güzel bir otelde kaldım. Taksi yok. Size iyi şanslar! " 3)Diktatör yaklaşımı,ikinci başkan diktatörlüğü: Lider, yine kapıyı açıp içeri girer: —Grup mu? Günaydın. Ben mali işlerden sorumluyum. Ben de sizler gibi yeniyim. Sizinle yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Çok az kişi yaptığı harcamaları belgelendiriyor. Bizi destekleyenlere karşı böyle devam edemeyiz, insanlar taksiye biniyor, sonra fatura olarak bana elle yazılmış kağıtlar veriyorlar. Doğru düzgün fatura olmalı. Birine sordum. Her yeri su bastı, dedi. Ama yağmur yağdı, fatura alamadım diyemezsiniz ki. Hepinizin bütçesini hazırlayacağım. Pahalı otellerde kalmayınız. Daha önce harcalamalarınızda herhangi bir sınır konulmamış, ancak ben koyuyorum..." yaklaşımı buna örnek oluşturabilir. 4)Gruptan biri ve provakatör: Lider, bir sandalye alıp, katılımcıların yanına oturur:

geçen seneden daha az. Şoförler okuma yazma bilmiyor orada neden Türkiye'den sizi kabul ettiler bunlar? Elbette daha az ödemek için. Bugün yönetici yok. Tatmin edicimi? Katılımcı: —Hayır değil. Sizi bilmiyorum ama ben memnun değilim. Yok.. Yazdıklarınızı ona ileteceğim. Siz mutlu musunuz? En ucuz otelde kalmaya zorluyorlar. bir TV programcısı ya da gazeteci rolünde sürece girebilir. Elinde mikrofonu vardır ve sorular sorar: — Neden sivil toplum örgütünde çalışıyorsunuz? 7)Yeni Gelen: Buna göre dışarıdan yine lider rol içinde gelir: — Arkadaşlar! Pardon geç kaldım nasıl gidiyor? Heyecanlı mısınız? Katılımcı:—Siz kimsiniz? Lider: —Ben de sizden biriyim. 5)Arada gidip gelen rolü: Lider: "—Selam.. Diğer bütçeleri yıllık dolarak internette bulabiliriz. Korunma ve beslenmede sorun yaşayacağımızı sanıyoruz. otobüsle gideceksiniz." yaklaşımı buna örnek olarak verilebilir.. Bunlar yeterince para vermiyor. Katılımcı:—Nerden bileceğiz? Lider: —Gidip yerinde mi diye bakayım (Gider ancak yönetici yoktur). Ancak lüks değil. Buna göre lider. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım. . Taksi olmazsa. Uçağı kaçırdım da. Katılımcı: —Bütçemiz az. Oteller rahat değil. Gidip sorun yaşarsak ne olur? Lider: —Bilmiyorum.. Yiyecekler kötü her gün okula gideceksiniz. Çoğunluğunuz gibi ben de Afrika'da bulundum. Toplantıya geldim. Ben onun asistanıyım. Gidip yöneticiyle konuşalım mı? Fatura alacakmışız."— Bütçeye bakıyorum. Lider: —Yardımlar her yere bölündüğü için bu seneki bütçemiz az. Yönetici paranın yemek ve otel için yeterli olduğunu düşünüyor. hadi anlatın bana neler oldu? Katılımcı: —Şartlar farklıydı." 6)Dışarıdan gelen: Bu yaklaşım rol içinde bir yansıtmayı içerir.

role girerek. Katılımcılara yeterli süre verildikten sonra lider devam eder. 9)Sessiz Öğretmen: —Sizler psikologlarsınız. Zaten beş kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış bir insanım. En tehlikelisi de "sandalyeyi terk etmemeliydin" dendiği andı. onlara çeşitli sorular sorması ve sonra da "bu ailenin öyküsünü siz tamamlayın benim vaktim yok" demesiyle süreçten çıkması ile gerçekleştirilir. ROLE HAZIRLAMA Aşağıda role hazırlamaya ilişkin örnekler verilmiştir: Lider: —Şimdi herkes ayağa kalksın ve korsan olsun. Ben ise karısını ve çocuklarını öldürmüş bir katilim.. bir ergen grubuyla yapılsaydı. Katılımcılar: —Çocuklarını mı düşünüyorsun?—Yaptıklarını anlatmak ister misin? Mahkûm birden ayağa kalkar ve pencereye doğru hızlıca yürüyüp aniden pencerenin önünde durur. rolü tamamen kendisi oluşturmaz. Sizler kolektif roldesiniz. Bu başlangıç role hazırlama için uygun bir başlangıç değildir. Söylenilenlerle ilgilenmez. Eğer bu çalışma. . Lider: —Burada amaç çocukların zor bir şeyleri denemelerini sağlamak. Şu an rolde değilim. Rolümü anlatıyorum. Bana ne yapabilirsin? Bana nasıl yardımcı olacaklar? Tabii bu sessiz kalma süresi çok da uzun sürmemelidir. çeşitli ipuçlarını verir. Soruya cevap vermeden tepkisizce oturmaya devam eder. geçmişimi irdelemeye başlarlardı.. sandalyeye oturur.Çoğunlukla çeşitli klişelerin kullanıldığı görülür. Burada drama eğitmeni. Bir mahkûm olarak psikologlarla karşı karşıya gelmeliyim. Katılımcılar: —Nasılsın? Nasıl hissediyorsun kendini? Mahkûm sessizce yere bakmaktadır.8)Gölge rolü: Bu yaklaşım ise liderin öğretmen olarak role girmesi. Soruya cevap gelmeyince diğer sorularla süreç devam eder. Lider. onlar hemen hayal kurmaya başlayacaklardı. Katılımcılar: —Oturur musun? —Konuşurken ayağa kalkmaman söylenmişti.

. Çünkü orada deniz yok. Katılımcılar: —Pencerelere sensör koyarız.. —Ortada sütunlar olduğu için biz.. Örneğin Macaristan'da korsanlar yoktu. Lider: —Şu anda kaç kişi bir adım daha attı? Ben hiçbir zaman güvenlik görevlisi olun demedim. .. Şu anda korsan olma yolundasınız. Lider: —Peki.." Katılımcılar içlerinden düşünerek karar verirler. onlardan biriyle konuşmak için bir ipucu verin ve konuşun. Bir şey çalarken yakalanırsan elin kesilirdi. Burada gençlerin tamamladığı bir şey var. eşyalarmı satar.. Demek ki en az bir kişi şu an rolde.. Diyelim ki 14-15 yaşlarmdasınız ve bir şey çaldınız. Türkiye'de de korsanlar vardı çünkü burada deniz var. Dorothy Heathcote bunu 'diğer' olarak adlandırmış. Belki aileniz aç olduğu için ekmek çaldınız. —Girişe ve çıkışa bir sansür ortaya da bir kamera koyarız. Kanun kaçağıyken korsan gemisi nerede diye soramazsınız. O zamanın şartlarına göre bu yaptığınız büyük suç. nasıl çalışır o sistem? Fikri söyleyen katılımcı kalkıp plan üstünde değişikliği yapar. sorduğu sorulara gelen cevaplarla başka kişilerin de role girdiğini fark eder ancak süreci bölmez. . Lider: —Ne değişti şimdi? Biz dedi. Bunun için limana gittiniz. Bu arada grup kendi içinde tartışmaya devam etmektedir. Korsanlar sorunludur. Limanda bir korsan gemisi var." Katılımcı:—Alarm sistemi kurabiliriz. Mahkemeye gider. asılırsınız. Lider. Onlar da başlangıçta herkes gibiydi ancak bu tür nedenlerle bu hale geldiler.Lider: "—Korsanlar zamanında kurallar çok sertti.giderler. Ben hiç biz demedim. "—Kasabayı terk etmek zorundasınız... Şimdi etrafta başka gençler var. yeklerin alır ve r-. Düşünün nasıl ve ne yapacaksınız? Mümkün olduğunca dikkat çekmeyecek bir şekilde kendinize bir yön bulun (her katılımcı bunu dener). Ama gemilerden hangisi korsan gemisi? Duydunuz ki korsanlar limanlara yaklaşır. Siz kendiliğinden role girdiniz. Ne yapacağınıza karar veriniz.

Öğretmenler Almanların dediklerini . Adım adım. bu zenci çocuğu şerife şikayet eder..... Başka bir örnek: Norveç Alman işgali altındadır. Bunu uzaktan gören beyaz bir adam çok öfkelenir. kollarına atlıyor. Kızın bakıcılığım yaptığı en küçük çocuk 13 yaşmdaki bu çocuğu görünce. Ve herkes beyaz bir adamın bu mahalledeki dükkanlardan birine girdiğini görüyor. Lider: —Burası siyahların yaşadığı bölge. Günlerden pazar. aşağıdaki yönergeleri aralarda üçe kadar sayarak sırayla gruba söyler grup da donuk imgeleri oluşturur: Şimdi barış dolu olan bu pazar gününü yansıtan bir donuk imge yapınız.... ona doğru koşup. Size bir anekdot anlatacağım: Güneyde yaşayan zencilersiniz. ıslahevine kapatılır. Bu adam zenci çocuğu şerife şikayet eden adamın kendisi. Raporunda zenci çocuğun küçük çocuğa cinsel tacizde bulunduğunu yazar. Bir gün zenci kız bu çocuklarla dışarıda yürüyüş yaparken. Bu kız 16 yaşında Beyaz bir ailenin çocuğuna bakıyor. Lider. Diyelim ki 1960'larda ırkçılığın çok güçlü olduğu yıllar. Öğretmenler etraflarında neler olduğunu biliyorlardı. Bu evdeki (beyazların evi) en küçük çocuk 3-4 yaşlarında ve üç kardeşler. 13 yaşında zenci bir çocuk ve yine siyah bir kız kardeşi var. yakalanıp tutuklanır. Bu da yöntemlerden biridir. Lider: —Role doğru bir adım attıysaraz el kaldırın. Bu işgale ilk karşı çıkanlar oradaki öğretmenlerdir. Zenci çocuk.Şimdi bir başkasına geçiyoruz. Sorun çıkaramazsınız polis gelebilir. Pazar sabahı tek boş gün. Burada beyazlar yaşamıyor ancak gelebilirler. 13 yaşındaki kendi kardeşini görür. Herkes bu zenci çocuğun hikayesini biliyor. Dolayısıyla Almanlar gelir gelmez öğretmenleri tutuklar. Bundan sonra herkes sandalyesini alıp arkaya geçer ve ayakta dikilir.. Çok güvenli bir şekilde role hazırlar.. Bir okulda öğretmensiniz.

Bunların hepsi aynı araçlar. . olun demiyorsunuz ancak hissettirerek başlıyorsunuz. Anekdotun mesafesi var ama ben kontrol ediyorum. Ancak gördüğünüz gibi birçok kişi role girmek için adım attı. Lider: —Size role girin demedim. Öğretmenlere toplantı için koridordakileri hazırlayın dedi Bu andan itibaren grup doğaçlamaya başlar. Çocuklara oynayın demiyorsunuz. Müdürler panikledi. Alınanlardan ilk telefonu aldınız.yapmıyor.

Etkinlik-2 Sınıf içinde iki gruba ayrılınız. çeşitli duygu ifadesi gösteren yüz şekilleri ( gülen. Örneğin “bu kişi bir mevsim olsaydı hangi mevsim olurdu?”. seçici olan birinci grup ise cevaplarını seçilen kişinin fiziksel ve duygusal özelliklerini yansıtacak şekilde vermelidir. Birinci grup. “bir renk olsaydı hangi renk olurdu?” gibi sorular seçilmeli. ağlayan. Sonuç açıklandığında ikinci gruptan belirlenen kişi.OYUN ETKİNLİĞİ 1 Etkinlik -1 Kartondan hazırlayacağınız A4 kâğıdın yarısı büyüklüğündeki kartlara. içe kapanık bir kişi için içecek sorusuna süt ya da su cevabı verilebilir. ) çiziniz. sadece mimiklerini kullanarak canlandırmasını isteyiniz. Fakat sorulacak sorular saç rengi. üzgün. Oyunun sonunda bu oyun ve size kazandırdıklarını sınıf içinde ( dil. sosyal ve duygusal açıdan) tartışınız. “bir içecek olsaydı ne olurdu?”. zihinsel. kendisi için verilen cevapların sebebini sorabilir. Daha sonra arkadaşlarınızdan bu duyguyu en yoğun yaşadıkları anlarını anlatmasını isteyiniz ( örneğin şaşkın bir yüz ifadesi ise en çok şaşırdıkları olayı anlatmasını isteyiniz). Sınıftaki arkadaşlarınıza bu ifadenin hangi duyguyu anlattığını sorunuz. . Kartlardan birini seçerek diğer arkadaşlarınız görmeden sınıftaki arkadaşlarınızdan birine gösteriniz ve ondan bu ifadeyi sözsüz olarak. 3 hak kullanarak belirlenen kişiyi bulmaya çalışsın. boy ve kilo özelliklerini öğrenmeye yönelik olmamalıdır. duygusal. Önceden belirlenen soru sorma süresi tamamlandığında ikinci grup. diğer gruptan bir kişiyi belirlesin(ancak bu kişinin kim olduğunu diğer gruba söylemeden gizlice seçiniz). Seçim işlemi tamamlandığında ikinci gruptakiler çeşitli sorular sorarak seçilen kişinin kim olduğunu bulmaya çalışsın. şaşkın vb. canlı bir kişi için mevsim sorusuna ilkbahar cevabı. Örneğin “neden beni siyah renk olarak değerlendirdiniz?” gibi. Örneğin neşeli.

Ebenin ayakta yakaladığı ve dokunduğu kişi ebe olacaktır. Aslanın inine yaklaştık sessiz olun ( bu sözü kısık sesle söyleyen grup lideri. Oyunun kuralı gereği. yere çömelen kişiyi ebe yakalayamaz. Aslan bir köşeye çömelip oturur. Etkinlik-5 Aslan Avı oyununu oynamak için aranızdan bir ebe bir de avcı lideri seçiniz. “ Önce tulumumuzu giyelim ( bütün grup üyeleri tulum giyme taklidi yapar).) ve oyun anında yaşadığınız heyecanı tartışınız. Gruptan evet cevabını alınca çeşitli yönergelerle grubu ava hazırlar. Etkinlik-4 Aranızdan bir ebe seçiniz. oyun esnasında vücudunuzda gözlemlediğiniz fiziksel farklılıkları ( soluk alıp verme. ebe yanlarına geldiğinde yere çömelerek ebeden kurtulabilirler. gizlenerek yürümeye devam eder ve gruptan da öyle yürümesini ister)”. Diğerleri ise arka arkaya geçip sıra olurlar. Ebe. ayakta gördüğü kişiyi kovalayarak yakalamaya çalışmalıdır. Hadi şimdi yola çıkma zamanı ( sınıf içinde yürümeye başlanır). Oyuncular. önce grubuna “Aslan avına çıkalım mı?” diye sorar. kalp atım hızı vb. Grup lideri. . Karşımıza bir dere çıktı üzerinden atlayalım ( grup üyeleri o noktaya geldiklerinde dereden atlar gibi zıplama hareketi yaparlar). Bu oyunu bir müddet açık havada oynadıktan sonra sınıf arkadaşlarınızla. Bu oyun “ Çömel Kurtul” oyunudur. aslan rolünü üstlenecektir. Taşlık yola geldik dikkatli yürüyelim ( parmak uçlarında yürünürken tık tık tık sesleri çıkarılır). Karşımıza çalılar çıktı ellerimizle iterek geçecek yer açalım ( ellerle çalıları kenara açma hareketi yapılırken haşır huşur sesleri çıkarılır). Ebe. Oyunu sınıf arkadaşlarınızla değerlendiriniz.Etkinlik-3 Kurallarını ve verilecek cezayı sınıfça belirleyerek sınıf içinde “Aç Kapıyı Bezirgan Başı” oyununu oynayınız.

öykünmeleri çeşitlendirerek tekrar oynayabilirsiniz. Parmak Oyunu Örnekleri ÖRDEKLER Bu anne ördek ( sağ el başparmağı sallanır) Bu baba ördek ( sol el başparmağı sallanır) Bunlar da yavruları (iki elin parmakları hareket ettirilir) Gölde yüzüyorlar (kollarla yüzme hareketi yapılır) Vak vak diyorlar (avuçlar birleştirilir. bilek kısımları sabit tutularak eller açılıp kapanır) Bir balık gördüler mi ( eller yüzün yanına getirilir.Aslana yaklaşıldığında aslan avcılara kükreyerek saldırır ve kovalar. parmaklar aşağı doğru sallanır) Örümcek kardeş ıslandı (iki kolla kendi vücuduna sarılma hareketi yapılır) Güneş açtı ( kollar yukarı ve iki yana doğru açılır) Örümcek kardeş kurudu ( kollar iki yana açılır) Örümcek kardeş yavrusunu aldı. Bu oyunu. Avcılar yakalanmamak için kaçarlar. uykuya daldı ( eller birleştirilir ve baş ellere yaslanarak uyuma hareketi yapılır) DEDEMİN GÖZLÜKLERİ Dedemin yuvarlak gözlükleri var ( baş ve işaret parmakları ile gözlük şekli yapılıp gözlerin önüne getirilir) Dedem uyurken (eller birleştirilir ve baş ellere yaslanarak uyuma hareketi yapılır) . diğer parmaklar kapalı tutularak sadece işaret parmakları oynatılır) Yakalayıp (iki elle yakalama hareketi yapılır) Yutarlar (ağza alma hareketi yapılır) ÖRÜMCEK Örümcek kardeş duvara tırmandı tırmandı ( parmaklar oynatılarak duvara tırmanma hareketi yapılır) Yağmur yağdı (eller kaldırılır. Aslanın yakaladığı kişi ebe olur.

kollar yukarı kaldırılarak parmak ucunda yükselerek yürünür. baş öne eğilir. Arada öne eğilerek toplanan meyveleri sepete koyma hareketi yapılır. Eşler karşılıklı çömelirler. Avuçlarından birbirlerini iterek eşinin dengesini bozmaya çalışırlar. Bir de bakmış. Yüksek dallardan meyve toplamak için yukarı doğru sıçranır. buvvv” sesleri çıkarılır. yukarıdaki elmaları nasıl alacağız? Zıplayalım mı? Şimdi topladıklarımızı sepete koyalım” gibi direktifler verebilir KAZ YÜRÜYÜŞÜ Dizler bükülerek çömelme hareketi yapılır.Gözlüklerini kaybetmiş (baş ve işaret parmakları ile gözlük şekli yapılıp eller arkada saklanır) Aramış. Kollar yana açılır ve kanat gibi çırpılır. Sağa sola yalpalayarak yürünür. AĞAÇTAN ELMA TOPLAMA Kollar yukarı kaldırılır. parmak uçlarında yükselerek ağaca uzanma ve meyve toplama taklidi yapılır. Başının üstünde( saklanmış olan eller gözlük yuvarlakları yapılarak başın üstüne konur) YAŞLI ADAM YÜRÜYÜŞÜ Sırt kamburlaştırılır. HOROZ DÖĞÜŞÜ Çocuklar ikişerli eşler halinde ayrılır. elde baston varmış gibi yavaş yavaş yürünür. Bu çalışmada eğitici çocuklara “ Meyvelerimizi toplayalım. sola bakılır) Resim 2. RÜZGÂR ESİYOR Kollar yukarı kaldırılır. Kollarını birbirlerine uzatırlar. DEV ADAM YÜRÜYÜŞÜ Omuzlar dikleştirilir. taramış ( sağa.9: Parmak oyunları. Hareketli Oyun Örnekleri . Gövde sağa sola sallanırken “vuuuv. çocukta el-göz koordinasyonunu sağlar.

Diğer çocuklar el ele tutuşurlar ve halka olurlar. Ancak diğer arkadaşları yakalananlara dokunabilirlerse. Bütün çocuklar atışını tamamlayana kadar oyun sürdürülür. Ebeler. Ebenin dokunduğu çocuklar.DOKUN KURTAR Çocuklar arasında iki ebe seçilir. Her çocuk. Sırtına dokunulan çocuk da ebenin gittiği yönün tersine koşar. Çocuklar iki gruba ayrılır. Oyunun sonunda her iki grubun da skorları toplanır. Skor tahtasına birinci gruptaki ilk çocuğun devirdiği hedef sayısı kadar çizgi çekilir. Bu sefer yeni ebelerle oyuna yeniden başlanabilir.13: Oyunun kuralları çocuklara anlaşılır bir dille açıklanmalıdır. En çok hedef deviren grup başarılı olmuş sayılır. Oyuna yeniden başlanır. Hedefler tekrar düzeltilerek ikinci grubun ilk çocuğunun topu atması istenir ve onun da devirdiği hedef sayısı skor tahtasına işaretlenir. o zaman kurtulabilirler. Karşılaştıkları noktada el sıkışır ve “Günaydın” derler. halka dışında dolaşırken istediği bir arkadaşının sırtına hafifçe dokunur ve halkanın dışında koşmaya başlar. sırası geldiğinde topu atarak hedefteki labutları devirmeye çalışır. Ebe. belli süre içinde arkadaşlarının hepsini yakalayıp çömelmelerini sağlayabilirlerse başarılı sayılırlar. EL SIK SELAM VER Çocuklar arasında bir ebe seçilir. Resim 2. İki ebe. HEDEFLERİ DEVİRELİM Bu oyunu oynamak için hedef oluşturmak için labut ya da plastik oyuncaklar ve skoru yazmak için yazı tahtası gerekmektedir. . Koşma yönünü değiştirmeden halkada boş olan yeri kapmaya çalışırlar. bulundukları yerde çömelip kımıldamadan dururlar. diğer çocukları kovalar ve dokunmaya çalışırlar. Grupların bulunduğu yerden belli mesafe uzaklığa hedefler yerleştirilir. Çocuklardan biri boş olan yere geçince açıkta kalan çocuk ebe olur.

sesin geldiği yöndeki oyunculardan birini yakalamaya çalışır. KÖREBE Çocuklardan biri ebe olarak seçilir ve gözleri bağlanır. Oyunun sonunda. engelli çocuğa yardım etmelerini sağlayan oyunlar da geliştirilebilir. Grup elemanları. Gruptan bir öğrenci seçilerek gözleri bağlanır. hatta yürümekte zorlandıklarında neler hissettikleri sorulur Ayıca gruptaki diğer çocukların. ŞİMDİ YAKALA Çocuklardan biri ebe seçilir ve bacağına plastik bir sopa. Yakaladığında başarılı sayılır ve yakalanan kişinin ebe olmasıyla oyun devam ettirilir. Masadaki nesnelerden birini eline vererek bu nesneyi tanıması istenir. Bu oyunda tekerlekli sandalyedeki grup elemanları. Gözleri bağlı olan ebe. gruba ait oyuncağı taşıma . diğer çocuklarla da yapılarak neler hissettikleri sorulur. koku ve büyüklükteki nesneler yerleştirilir. Örneğin sınıfta tekerlekli sandalye kullanan bir çocuk varsa. Oyun bu şekilde sürdürülür. Ebe. Gruplardan belli uzaklığa iki oyuncak sepeti konur. Diğer gruptaki çocuklardan biri. oyuncak el arabası ya da üç tekerlekli bisiklete bindirilir. çok sıkı olmamasına dikkat edilerek bacağın arka kısmında kalacak şekilde bağlanır. Tekerlekli sandalyedeki çocuk da gruplardan birine dahil edilir.DOKUN TANI-KOKLA TANI Masanın üzerine çeşitli şekil. Her iki gruba da eşit sayıda top ya da küçük oyuncaklar verilir. Diğer çocuklar ebenin etrafında dolaşarak çeşitli sesler çıkarırlar. önce çocuklar iki gruba ayrılır. Bu çalışma. koşamadıkları. HAYDİ. oyun değerlendirilirken çocuklara ebe olduklarında bacaklarındaki sopa nedeniyle ne gibi engellerle karşılaştıkları. kendilerine verilen bu oyuncakları sırayla tekerlekli sandalyedeki arkadaşını iterek kendi grubuna ait oyuncak kovasına belli sürede taşımaya çalışacaktır. bu şekilde gruptaki arkadaşlarını yakalamaya çalışır. Böylelikle her iki grupta da tekerlekli sandalyeli grup elemanı olması sağlanır. Yakalanan grup elemanı ebe olur.

yumuşak ve esprili müdahalelerle uyarır. gözlerini kaçıran öğrencileri öğretmen. Mavi gözlüleri veya giysilerinde sarı renk olanları saymak gibi öğretmenin vereceği komutlar öğrencilerin dikkatini başka bir alana yoğunlaştıracakları için onları rahatlatacak yanı sıra bir şeye odaklanma yeteneklerini geliştirmeleri içinde bir başlangıç olacaktır. a) Bir grup öğrenci ayakta kalır bir grup öğrenci oturur. Öğrencileri saymak. özür gruplarına ve özür derecelerine göre yaklaşılması gerektiği ve bütün etkinliklerde sınıftaki diğer çocukların da bu çocuklara eğitim verilmesinde etkin rol almalarının sağlanmasının çok büyük yarar sağlayacağıdır. Alıştırma öğrencilerin kendini rahat hissedeceği ana kadar tekrarlanmalıdır. Unutulmaması gereken şey ise bu çocukların diğer çocuklardan farklı oldukları. BAKMA Öğrenciler iki gruba ayrılır. Bu tür oyun çalışmaları. Daha sonra duydukları seslerin ne sesi olduğu. Bu alıştırmada önemli olan öğrencilerin birbirlerine bakmalarından vazgeçmemeleridir. kıkırdayan. sadece erkek öğrencileri saymak. Bir süre sonra öğrenciler bu durumdan rahatsız olacak ve çeşitli tepkiler vereceklerdir... sıraları ya da koltukları saymak ve benzeri. SAYMA Bakma alıştırması sırasında kendini rahatsız hisseden öğrencilere sayı saydırmak onları rahatlatacaktır. sesin şiddeti hakkında konuşulur. Süre dolduğunda hangi grubun kovasında daha çok oyuncak varsa o grup galip sayılır. . Bütün çocuklarla yapılabilecek bir diğer oyun etkinliğinde ise çocuklardan gözlerini kapatarak 3 dakika süre ile etraftaki sesleri dinlemeleri istenir. Farklı sesler duyan çocuklardan duydukları sesleri tanımlamaları istenir. Donup kalan. çeşitlendirilerek çoğaltılabilir. b) Öğrenciler sahneye ya da doğaçlama yapılan alana çekilen çizginin iki tarafına sıralanır. Her iki gruba mensup öğrenciler birbirlerini gözlerler.ve kovaya atma görevini üstlenir.

Öğretmen öğrencileri teşvik edecek müdahalelerde bulunur. Daha sonra iyice rahatlayan öğrencilerin bir bölümü seyirci olur ve sahnede aynı alıştırmayı yapan diğer öğrencileri seyrederler. sayma. bakma. Dokunma alıştırmaları öğrencilerin birbirlerini kucaklama. birbirlerinin üzerinden atlama ve benzeri alıştırmalara kadar tekrar edilir. Daha sonra seyirciler ve sahnedekiler yer değiştirirler. öğretmenin bu durumu da göz önüne alarak yapacağı uyarılarla giderilmelidir.DOKUNMA Bakma konumundaki öğrencilerden birbirlerine dokunmaları istenir. • Sahnede yürürken ne hissettin? • Seyircileri hissettin mi? • Neden böyle aptal. Not: Bu alıştırmalar sırasında grupları oluşturan öğrencilerin gruplarını ve yerlerini değiştirmeleri gerekir. Bu hal alıştırmanın eğlenceli bir oyuna dönüşmesine kadar devam eder. Öğretmenin ve seyirci öğrencilerin değerlendirmeleri öğrenciyi kendini rahatlıkla ve hiç çekinmeden ifade etmesine yardımcı olmak maksadı ile yapılmalıdır. dokunma alıştırmalarından sonra öğrenciler yerlerine oturur ve öğretmenin. örneğin. Bu alıştırmada yerleşik . Öğrenciler birbirlerine dokunurlar. Esasen öğrencilerin bu sorular sorulmadan kendi durumunu anlatması tercih edilmelidir. Bir sonraki aşamada ise öğretmenin müdahalesi olmadan aynı alıştırmaları öğrenciler kendileri yaparlar DEĞERLENDİRME VE KEŞFETME Yürüme. . aptal yürüyorum diye düşündün mü? • Avuçların terledi mi? • Miden nasıldı? ve benzeri sorularıyla bir değerlendirme yapılır. geleneksel kültür ve anlayıştan kaynaklanan ve özellikle kız ve erkek öğrenciler olması muhtemel çekinceler. Öğrenci ilk kez sahneye çıkıp yürüdüğünde zihni bloke olmuş durumda ise eğer hiçbir şey hatırlamaz ve bu sorulara cevap vermekte zorlanır.

“Neyin nasıl yapılması gerektiğini” kendiliğinden bilmesini sağlamaktır. Çünkü o anda ileride onun çok işine yarayacak olan bir nesneye. . Öğretmen değerlendirme yapan seyirci öğrencilerin böyle bir duruma meydan vermemelerini sağlamalıdır. boks.Dudakların kurudu mu? Avucun terledi mi? soruları öğrenciye o anki durumunu hatırlamasına yardımcı olacak sorulardır ve zaten bu maksatla sorulmalıdır. Tenis. Bu durumda olan öğrencilerin üzerlerine gitmemek. güreş. Bu aşamada öğrenci bir şeyler yapacaktır. değerlendirmeye direnen öğrenciler olacaktır. yapsa da kendini saklayan. Bir sonraki aşamada uygulanacak alıştırmalar uyumun yanı sıra yoğunlaşmaya. Sahnede yürüyecek. Yine de alıştırmayı yapmak istemeyen. futbol ve benzeri. Çünkü direnen öğrenci zamanla ortama alışacak ve kendini daha rahat daha özgür hissedecektir Değerlendirme yaparken “O’nu öyle değil de şöyle yapsaydın” gibi bir şeyin nasıl yapılması gerektiğini tarif etmek yerine her öğrencinin özgürce kendi yolunu bulmasına fırsat vermek daha doğrudur..oryantasyon alıştırmalarının süresi ve çeşitliliği öğretmen tarafından saptanır ve bir sonraki aşamaya geçilir. bir duyguya veya düşünceye odaklanma. Öğrenci hemen anımsadığı bir spor müsabakasını seçer. Kuşkusuz ki sayma işleminden önce arkadaşına bakarken kendini rahatsız hisseden öğrenci sayma işlemi ile birlikte rahatlayacak. 1. Uyum . bir nesneye ve olaya odaklanmayla ilgili daha ayrıntılı alıştırmalar olmalıdır. onlara baskı uygulamamak gerekir. gerginliği azalacak. voleybol. konsantre olma alıştırması da kendiliğinden başlamış olacaktır. arkadaşına veya arkadaşlarına bakacak. Bu durumda. Korktun mu? Utandın mı? ve benzeri sorular işe yaramadığı gibi tam tersine öğrenciyi tedirgin eder ve duygularını saklamasına yol açar. Çünkü temel maksat zaten ileride profesyonel bir oyuncu olacak olan öğrencinin.. onlara dokunacak ya da onları sayacaktır. avuçları terlemeyecektir.BİR SPOR MÜSABAKASINI İZLEME Öğretmen bütün öğrencilerden belleklerine başvurarak yakın veya uzak bir geçmişte izledikleri bir spor müsabakasını anımsamalarını ister.

Bu doğaçlama bir tek öğrenciyle yapılacağı gibi birden fazla öğrenci veya bütün öğrencilerin katılımıyla da yapılabilir. Önemli olan doğaçlamayı yapan öğrencinin ayrıntıları ayıklayarak sesleri duyma, renkleri görme, topu ya da sporcuyu izleme gibi tek bir olaya odaklanmalarıdır. Öğretmen, vereceği komutlarla öğrenciyi veya öğrencileri yönlendirir. • Müsabakasının yapıldığı mekana odaklan, • Renklere odaklan, • Sporcuya odaklan, • Seyircilere veya tek bir seyirciye odaklan, • Manzaraya odaklan, • Topa odaklan, ve benzeri... Anımsama ve anımsanan nesneye veya harekete odaklanma alıştırmaları aktörlük eğitimi alan tiyatro öğrencilerinden ziyade meslekleri ile ilgili yeteneklerini geliştirmek adına doğaçlama eğitimi alanlar için yararlıdır. Çünkü kendi bedenini ve organlarını, duyularla organlar arasındaki ilişkiyi keşfetme amaçlı doğaçlamalarda anımsamaya başvurmak bu aşamada gereksizdir 2. ANIMSAMA a) Öğretmen, doğaçlama yapan öğrencinin karşısındaki öğrenciye belirli bir süre ( 10 saniye kadar) bakmasını söyler. Daha sonra öğrenciden gözlerini kapatarak karşısındaki öğrenciyi tarif etmesi istenir. Saçları, göz rengi, varsa ruj rengi, giysileri ve benzeri... b) Öğrenciler karşılıklı dizilirler. Her öğrenci karşısındaki oyuncu öğrenciyi dikkatle inceler. Belli bir süre sonra öğrenciler birbirlerine arkalarını dönerler ve üzerlerinde üç değişiklik yaparlar. Tekrar birbirlerine yüzlerini döndüklerinde her oyuncu karşısındaki oyuncudaki üç değişikliği belirlemeye çalışır. Bu alıştırma oyuncuların üçten fazla değişiklik yapmasıyla devam eder. Alıştırmanın başlangıcında yapılan değişikliklerin göze ilk çarpan değişiklikler olmasında yarar vardır. Daha sonra bu değişiklikler zor fark edilen değişiklikler olmalıdır.

Bir sonraki aşamada değişikliği yapan ve belirleyen oyuncular yer değiştirirler. c) Öğrenci oyuncular bir düzine veya daha fazla objenin etrafında bir çember oluştururlar. Öğrenci oyunculardan belli bir süre ( 15 - 20 saniye) bu objelere bakması istenir. Daha sonra objeler ortadan kaldırılır veya üzeri bir bezle örtülür ve öğrenci oyuncular ellerindeki kağıtlara hatırlayabildikleri objelerin neler olduklarını yazarlar. Bir süre sonra, objelerin üzerindeki örtü kaldırılır ve listeden kontrol edilir. Bir sonraki aşamada öğrenci oyunculardan sadece objelerin neler oldukları değil, objelerin rengi, cinsi, dokusu vb. gibi ayrıntıların da ellerindeki kağıtlara yazması istenir. d) Öğrenci oyuncular bir çember oluşturur. Bir öğrenci çemberin merkezine geçer ve gözlerini kapatır. Çember oluşturan öğrenciler bir objeyi elden ele dolaştırmaya başlarlar. Bu arada gözlerini kapatmış olan öğrenci el çırpar. O sırada obje hangi öğrencinin elinde ise merkezdeki öğrenci ona bir harf söyler. Tekrar obje elden ele dolaşmaya başlar. Obje kendine harf söylenen oyuncunun eline geçince oyun durur ve o oyuncu kendisine söylenen harfle başlayan beş obje ismi söyler. Doğaçlamanın ilerleyen aşamalarında daha fazla obje ismi istenebilir. Doğaçlama böylece devam eder. Bu doğaçlamada kendine bir harf söylenen öğrenciden aynı harfle başlayan hayvan, bitki, şehir, nehir, ülke ve benzeri isimleri söylemesi de istenerek oyun daha eğlenceli hale getirilebilir. Öğrencinin ders dışında da bulunduğu çevreyi fark etmek adına görme alıştırmaları yapması ve yakınındaki nesnelere odaklanması son derece yararlı ve gereklidir. Bu çalışma bir ev ödevi olarak düşünülmelidir. DOĞAÇLAMA ÖRNEKLERİ 1. Öğretmen, öğrencilerden sadece ayaklarına odaklanmalarını ister. Ayaklarını saran çoraplarına ve ayaklarından başlayarak dizlerine, bacaklarına, bacaklarını saran pantolonuna, kemerine, gömleğine, kollarına, parmaklarına, parmağındaki yüzüğe, boynundaki kolyeye, saç tokasına, ve benzeri...

2. Lider: —Role doğru bir adım attıysaraz el kaldırın. Bu da yöntemlerden biridir. Adım adım.. Çok güvenli bir şekilde role hazırlar. Başka bir örnek: 3. Norveç Alman işgali altındadır. Bu işgale ilk karşı çıkanlar oradaki öğretmenlerdir. Dolayısıyla Almanlar gelir gelmez öğretmenleri tutuklar. Öğretmenler etraflarında neler olduğunu biliyorlardı. Bir okulda öğretmensiniz. Öğretmenler Almanların dediklerini yapmıyor. Alınanlardan ilk telefonu aldınız. Müdürler panikledi. Öğretmenlere toplantı için koridordakileri hazırlayın dedi 4. Lider: —Role doğru bir adım attıysaraz el kaldırın. Bu da yöntemlerden biridir. Adım adım.. Çok güvenli bir şekilde role hazırlar. Başka bir örnek: 5. Norveç Alman işgali altındadır. Bu işgale ilk karşı çıkanlar oradaki öğretmenlerdir. Dolayısıyla Almanlar gelir gelmez öğretmenleri tutuklar. Öğretmenler etraflarında neler olduğunu biliyorlardı. Bir okulda öğretmensiniz. Öğretmenler Almanların dediklerini yapmıyor. Alınanlardan ilk telefonu aldınız. Müdürler panikledi. Öğretmenlere toplantı için koridordakileri hazırlayın dedi NESNEYİ HİSSETME

Öğretmen, sahnedeki öğrencinin arkasına götürdüğü ellerine bir nesne bırakır ve öğrenciden bu nesneyi “Elindeki objenin şekli nasıl? Ne renk? Metal mi, plastik mi? Ne işe yarıyor?” ve benzeri sorular sorarak tarif etmesini ister. Bu nesneler mümkün olduğu kadar çok ve çeşitli birbirinden farklı nesneler olmalıdır. Kurşun kalem ve tükenmez kalem, gerçek bir yaprak ve plastik bir yaprak, tırnak makası ve cımbız, armut ve ayva... Bu nesneler hemen o anda bulunabilir nesneler olabileceği gibi bilinçli seçilerek derse getirilmiş ilginç, eğlenceli nesneler de olabilir. Alıştırmaya teşhis edilmesi kolay nesnelerle başlanır ve daha sonra tanımlanması zor nesnelere geçilir.

yine sabun gibi aralarında kararlaştırdıkları başka bir uygun nesne üzerinde anlaşarak doğaçlamaya devam ederler. Öteki öğrenci sanki ayna karşısındaymış gibi hareket eder. mantıklı ve uyumlu hareket ederek alıştırmayı eğlenceli hale getirecek keşiflerde bulunmalıdır. boyutlarını. Bir sonraki aşamada öğrenciler. Ayna karşısında hareket eden öğrenci ise yaratıcı olmalı. ısısını hisset!” gibi komutlarla öğrenciyi yönlendirir ve öğrencilerin günlük yaşamlarında kullandıkları bazı nesneleri tıpkı sınıfta olduğu gibi hissetmelerini ev ödevi olarak verir. ayna görevi üstlenen öğrencinin karşısında hareket eden öğrenciye bütünüyle odaklanması ile mümkündür. şeklini. büyüklüğünü. ya da küçüklüğünü. . AYNA ALIŞTIRMASI İki öğrenci oyuncu karşılıklı durup birbirlerine bakarlar. Taklitten kaçınma ve duygusal özdeşleşme. Bazı eylemlerde bulunur.Öğrenciler iki gruba ayrılır. Bu durum hasıl olduğunda doğaçlama amacına ulaşmış demektir. Her grup kendi arasında daha önce yüzlerce kez “sabun” gibi bir nesne üzerinde anlaşırlar. Uygulamanın bir aşamasında ayna görevini üstlenen öğrenci. Öğrenciler sabunun ellerindeki hissini anımsamaya odaklanırlar. Bir süre sonra oyuncu öğrenciler yer değiştirirler. Bu doğaçlama alıştırması uygulanırken ayna konumdaki öğrencinin karşısındaki öğrenciyi dikkatle gözlemesi ve tepeden tırnağa aynı hareketleri yapması gerekir. Dokunma alıştırmalarında da daha önceki alıştırmalarda olduğu gibi öğretmen. Öğretmen yeterli sonuç alındığı zaman öğrencilerden nesneyi değiştirmelerini ister. öteki öğrencinin bütün hareketlerini ve yüzündeki duyguları yansıtır. Ancak bu durumda doğaçlama başarı ile tamamlanmış sayılır. karşısında hareket eden öğrenciyle neredeyse aynı anda hareket etmeye başlar. “Nesneyi hisset!. dokusunu. Öğrencilerden biri ayna görevini üstlenir. Bu hareketler önceleri basit olmalıdır. Bu alıştırmada taklitten olabildiğince kaçınarak karşısındaki öğrenciyle duygusal planda da özdeşleşmesi gerekir. Ayna görevini üstlenen öğrenci.

yüz katı” gibi komutlar verir ve seyirci öğrencilerle birlikte uygulamayı dikkatlice izler. ÇOKLU AYNA ALIŞTIRMASI Bir önceki ayna alıştırmasından farklı olarak bu kez dört öğrenci seçilir. Ayna alıştırması seyirci öğrenciler içinde yararlı bir alıştırmadır. Bu dört öğrenci aralarında ikişerli gruplara ayrılırlar. kovaları bir yerden başka bir yere taşıyarak veya kuyudan çekerek uygulanır. Öğrenci bu ağırlığı ve büyüklüğü göz önünde tutarak topu yeniden ve yeniden kaldırır 2) Oyuncu öğrencilerden bir grup oluşturulur. oyuna odaklanma yeteneksi kazanarak seyircilerle oyuncular arasındaki duvarların yıkılmasını sağlayan ilk adımları atmış olacaklardır. Bir sonraki aşamada üçerli dörderli gruplarla alıştırmaya devam edilir. Ağırlığın vücutlarına nasıl yansıdığı ağırlığa tam olarak . Bu sayede seyirciler sahnedeki oyunculara ve eyleme katılacak. hafif ve ağır üzerinde odaklanırlar ve değişimi hissederek seyircilere gösterirler. Bu alıştırma sırasında öğretmen sadece topun ağırlığına “iki katı ya da on katı. Öğrenci bu topu kaldırır. oynama (rol yapma) yeteneği ve bir oyuncu için vazgeçilmez olan zamanlama yeteneği kazandıran bu alıştırma geçiştirilmeden. Bir grup ayna görevi üstlenecek diğer grupta aynanın karşısında aralarında daha önceden anlaştıkları örneğin berberde tıraş olma gibi bir eylemi gerçekleştirecektir. oyuna katılma. Grup aralarında topun ağırlığına ve büyüklüğüne karar verir ve topu birbirlerine atmaya başlar. ciddiyetle yapılmalı ve ancak bütün öğrenciler yetenekleri ölçüsünde başarıya ulaşıncaya kadar devam etmelidir. AĞIRLIK ALIŞTIRMASI 1) Sahnede örneğin bir top gibi mevcut olmayan bir nesne vardır. Öğrenciler topun ağırlığına ve büyüklüğüne odaklanır 3) Aynı alıştırma ikiden fazla öğrencinin aralarında anlaştıkları bir nesne ile örneğin dolu ve boş kovalarla. Öğretmen vereceği komutlarla topun ağırlığını ve ebadını değiştirir. Çoklu ayna alıştırması eğitim süresince tekrar edilmelidir. Oyuncular boş ve dolu.Öğrencilerin yaratıcılığını geliştirmesinin yanı sıra ona. Öğretmen vereceği komutlarla topun ağırlığını ve büyüklüğünü değiştirir.

odaklanmadıkları hakkında yüzün aldığı hal ve renk. olmayan objeye adapte olarak güç kullanmak. eylemi onun düşünüp. Bir öğrenci oyuncu oyun alanına gelir. ağırlık hakkındaki değerlendirmeler uygulamalardan sonra yapılmalıdır. Öğrenciler halatın gerçekliğini hissettiği an objeye odaklanarak. oyuna katılan diğer oyuncu veya oyuncuların eyleme nasıl devam edeceklerini ve nasıl sonlandıracağını bilmemesi gerekir.odaklanıp. dokusunu hissetmektir. EYLEMİ TANIMLAMA ALIŞTIRMASI Bu alıştırma ilerlemiş bir uyum alıştırmasıdır. Bu alıştırma kademeli olarak birden fazla seyirci öğrencinin katılımı ile devam eder. hayal edip. gerçek bir halatı çekerken ortaya çıkacak olan sık nefes alma. HALAT ÇEKME İki öğrenci oyuncu. sürpriz gelişmelere karşı dikkatli ve uyumlu olmalarını sağlayacaktır. olmayan bir halatı iki ucundan çekerek eyleme başlarlar. otomobilin lastiğini değiştirmek. “Badana yapmak. çiçek dikmek'" gibi bir eyleme başlar. bu güç kullanımını belli edecek fiziksel ve ruhsal değişimleri. yüzün kızarması gibi fiziksel durumlar ortaya çıkar ve yapılan eylem inandırıcı olur. Bu alıştırma bir grup bilinci kazandıracak ve öğrencilerin grupla birlikte yaratıcı. istenilen sonuç elde edilene kadar alıştırmaya devam etmeli daha sonra öğrencilerle birlikte yapılan alıştırmayı değerlendirecek yeni ve farklı açılımlar üzerine yaratıcı keşiflerde bulunmasına zemin hazırlanmalıdır. Bu alıştırmada önemli olan seçilen objenin (halat) mevcut olmamasına rağmen sanki mevcutmuş gibi eylemi sürdürmek. . Eylemin bir aşamasında seyircilerin arasından gelen bir öğrenci bu eylemi devam ettirir ve tamamlar. soluma. şaşırtıcı. Öğretmen. halatı. Öğretmen zorunlu olmadıkça uygulayacağı eylem konusunda öğrenciyi özgür bırakmalı. belirlemesini sağlamalıdır. halatın kalınlığını. Bu alıştırmada eylemi başlatan ilk oyuncunun.

Eğer istenilen sonuç elde edilmemişse. ayaklarını oynatmak ve benzeri bir hareket başlatır. baş sallamak. yapmamalıdır. VAR OLMAYAN BİR NESNEYİ TANIMLAMAK Bu alıştırmada önemli olan doğaçlamaya katılan öğrencilerin birlikte ve aynı enerji ile oyuna katılmalarıdır. Bu alıştırmada önemli olan doğaçlamaya katılan öğrencilerin birlikte ve aynı enerji ile oyuna katılmalarıdır. LİDER KİM? Bir öğrenci mekandan dışarı çıkar. öğrenci oyuncudan balık ağı çekme. Bu nedenle bütün öğrencilerin bu alıştırmayı sonuç alıncaya kadar yapmaları gerekir. Eğer bir ya da birkaç öğrenci gerekli uyumu göstermiyorsa doğaçlama başarı ile tamamlanmamış demektir. Dışarıda olan öğrenci çağırılır ve çemberin ortasına alınır. Öteki öğrenciler bu hareketi tekrar ederler. Çünkü genel kanaatin aksine “gibi” yapmak inandırıcılığı yok eder ve seyircinin oyuncuya olan güvenini sarsar. Lider seçilen oyuncu. bu durum öğrencilerin aslında bir halatı çekmeyip çeker “gibi” yaptıkları anlamına gelir. bozulan otomobili itme ve benzeri aktiviteler düşünmelerini ve uygulamalarını isteyerek öğrencilerin hayal güçlerini zorlayarak oyun kurma yeteneklerinin gelişmesini sağlamalıdır. Öğretmen zorunlu olmadıkça öğrencilerin seçeceği eylemi ve bu eylemde kullanacakları nesneyi söylemekten kaçınmalı seçimi öğrencilere bırakmalıdır. Merkezdeki oyuncu çemberi oluşturan oyuncuları gözleyerek liderin kim olduğunu tespit etmeye çalışır. Öğretmen. Eğer bir ya da birkaç öğrenci gerekli uyumu göstermiyorsa doğaçlama başarı ile tamamlanmamış demektir. göz kırpmak.Bu alıştırma hem oyuncu hem de seyirci öğrencilerin doğaçlama alıştırmaları sırasında ortaya çıkan problemleri karşılıklı bir etkilenmeyle nasıl çözüme kavuşturulduğunu görmeleri bakımından önemli bir alıştırmadır. . Oysa daha önce de değinildiği gibi oyuncu “gibi” yapmaz. Diğer öğrenci oyuncular bir çember oluşturarak aralarında bir lider seçerler.

• • • • • • Musluktan su akmıyor. bir banyoda ya da otobüs durağında geçen bir oyun. Bu oyun sırasında öğretmen değişik komutlar vererek öğrenciyi yönlendirir.Lider seçilen öğrenci hareketini değiştirdiği anda çemberdeki öğrencilerde hareketi olabildiğince aynı anda tekrar ederler. Para ya da bilet gibi bir şeyi ara. Aksi takdirde öğretmen aynı doğaçlamayı istenen sonuç elde edilinceye kadar tekrar ettirecektir. Merkezdeki oyuncu liderin kim olduğunu bulduğu zaman doğaçlama sona erer ve başka bir öğrenciyi mekanın dışına göndermek suretiyle aynı oyun yeniden başlar. dizlerini titretmek gibi bedeniyle değil duyguları ile vermeye gayret göstermelidir. Burada önemli olan oyuncu öğrencinin kendi asıl yaşıyla göstermeye çalıştığı yaş arasındaki farklılıkların neler olduğudur.. Bu alıştırmada öğrenci kaç yaşında olduğunu kambur durmak. . Duraktaki şehir haritasını incele. Yerler kaygan. Örneğin. Eğer öğrenci sadece yaşa odaklandığına öğretmeni ve seyirciyi inandırabilmişse doğaçlama başarılı olmuş demektir. Ve benzeri. Otobüs hala gelmedi.. Çünkü bir yaşla ilgili tüm tavırlar sadece fiziksel değildir. YAŞ ALIŞTIRMASI Bir öğrenci oyuncu bir mekan tasarlar ve tasarladığı mekanı seyirci öğrencilere tanımlar. Öğrenci tanımladığı bu mekanda daha önce bir kağıda yazıp öğretmene verdiği yaştaki haliyle küçük bir oyun kurar. Trafik çok yoğun.

Bu durum anlıktır. Öğretmen. gelecekte oynayacakları bir oyundaki rol arkadaşlarıyla olan uyumu sağlamaktır. tren ya da deniz motoru gibi hareketli bir nesneyle ilişki kurarlar. Bu nedenle bu doğaçlamayı eğitim süresince tekrarlamakta yarar vardır. Nesne bir komutla değil belirsiz bir anda harekete geçer. Bu karakteri tasarlarken fiziksel değişimlerden ziyade duygusal değişimler oyuncu için daha öncelikli olmalıdır. Çünkü bu doğaçlamanın temel amacı öğrencilerin sahne üzerinde birbirleriyle olan ilişkilerini geliştirmek. birbirlerini kollayarak bu hareket anını birlikte hissetmelidirler. Öğrenci oyuncular için olduğu kadar profesyonel oyucular için de kendi yaşından küçük ya da büyük bir yaşa odaklanmak oldukça zordur. Oyuncular öncelikle nesneyi doğru olarak tanımlamalı ve nesneyle doğrudan ilişkiye geçmelidir. . Bu ve benzeri sorular oyunu durdurarak ya da oyunun sonunda seyirci öğrenciler ve öğretmen tarafından tartışılıp değerlendirilmelidir. Bu alıştırmada önemli olan birlikteliktir. at arabası.Öğretmenin vereceği komutlarla hareket eden oyuncu öğrenci sadece öğretmen öyle söylediği için örneğin. “ yağmur yağıyor” dediği için mi öyle davranmıştır yoksa yağmura odaklanıp bizi bütünü ile inandırmış mıdır?. Kendi yaşından daha küçük bir yaşı oynamak için öğrenci oyuncunun bir dönem yaşamış olduğu o genç halini belleğini kullanarak anımsaması ve gözlemlerine dayanarak bir karakter oluşturması gerekir. öğrencilerin bu birlikteliği nasıl sağlayacağı hakkındaki sorularına “ Nesnenin seni harekete geçirmesine izin ver” ve benzeri yanıt vererek onları bu birlikteliğe teşvik etmelidir. HAREKET EDEN NESNEYLE İLİŞKİ KURMA Bir grup öğrenci aralarında önceden anlaştıkları bir otomobil. Öğrenciler. Önemli olan öğrencilerin de nesneyle birlikte harekete katılmalarıdır.

Tıpkı bu alıştırma gibi daha önce tanımlanan “Eyleme Katılma” alıştırması da eğitim süresince değişik varyasyonları ile tekrar edilmelidir. sahnedeki öğrencinin kolları veya omuzları ile gerçekleştirdiği trenin tekerleği ile başlayan bu alıştırma sonraki oyuncunun bir adım ötede aynı hareketi yaparak eyleme eklenir. kapıcı. Gerektiğinde doğaçlama kesilerek ya da sonrasında bir durum değerlendirmesi yapılır PARÇALARLA BÜTÜN OLUŞTURMA AŞAMASI Sahnedeki öğrenci canlı ya da cansız bir nesnenin parçası olmaya çalışır. Bir süre sonra nesnenin ne olduğunu keşfeden bir başka oyuncu sahnedeki oyuncuya eklenerek nesnenin başka bir parçası olur. öğrenci badana yaparak eyleme başlamışsa sonradan eyleme katılan öğrenciyi. Sonradan eyleme katılacak oyuncular kim olduklarını net bir şekilde belli etmelidirler. Eyleme katılan öğrenci bir cümleyle örneğin eğer karısı olarak sahneye giriyorsa “Bu renkte nereden çıktı rezalet” cümlesi ile eyleme katılır. Diğer oyuncularda aynı şekilde eyleme eklenerek bir treni oluştururlar ve trenin durması ile doğaçlama biter. Eylemi başlatan öğrencinin gelen her öğrenciyi kabul ederek onlarla uyum içinde eyleme devam eder ve doğaçlamayı sonlandırır Eylemi başlatan öğrencinin eyleme kimin ve nasıl katılacağına odaklanması gerekir. anneanne ve benzeri kişiler aynı yöntemle oyuna katılırlar. Bir trenin parçası örneğin. EYLEME(OYUNA) KATILMA Eylemin bir anında öğretmen ve seyirciler tarafından önceden bilinen fakat sahnede eylemi uygulayan oyuncunun bilmediği öğrenciler eyleme katılır. çırağı. . Örneğin. Diğer öğrencilerin katılımı ile nesne tamamlanır. patronu olarak kabul eder. Eyleme başlatan oyuncu bu cümleden hareketle doğaçlamayı sürdürür. karısı. Daha sonra çocuklar.

“Başla” komutu ile sigarayı dudaklarına götürür.Bu alıştırma yaratıcı olduğu kadar eğlenceli bir alıştırmadır. alıştırmayı yapan öğrenciden ve seyirci öğrencilerden alıştırmayı değerlendirmelerini ister. Oyuncular ses efektleri kullanarak alıştırmayı daha anlaşılır ve keyifli hale getirebilir. “Bitir” komutu ile sigara paketini alır. Paketten bir sigara çıkarır. “Bitir” komutu ile dokunduğu sigarayı çıkarır. Bu durumda geçerli olan seyirci öğrencilerin algılamalarıdır. . Daha sonra bu üç aşama aralarında küçük boşluk anları koyarak yeniden uygulanır. “Başla” komutu ile paketteki sigaraya dokunur. kesik olacaktır. Sigarayı dudaklarına götürür. 3. Bu alıştırma üç aşamalıdır: 1. • Hangi aşamadaki hareket daha gerçekçi ve inandırıcıydı? Uygulamayı gerçekleştiren öğrenci ile seyirci öğrencilerin gerçeklik ve inandırıcılık hakkında düşünceleri farklı olabilir. Bu uygulamada hareket tıpkı ardı ardına gösterilen fotoğraflar gibi kesik. 2. Öğretmen. Öğretmen öğrenciden bu üç hareketi de birbirine bağlayarak bir bütün olarak ve hızlı bir şekilde yapmasını istediğinde eylemin gerçekliği ve inandırıcılığı artacaktır. “Bitir” komutu ile dudaklarına koyar. TEK HAREKETLE BİR NESNEYİ TANIMLAMA Sahnedeki öğrenci tek bir hareketle bir nesneyi örneğin. Her üç hareket de birbirinden bağımsız olarak yapılır. Öğretmenin “Başla” komutu ile öğrenci sigara paketine uzanır ve dokunur. bir cep telefonu ya da bir sigara paketini tanımlar. Öğrenci sigara paketine dokunur.

BOŞLUKTAKİ MADDE İLE İLETİŞİM KURMA Boşluktaki maddeyi ilk aşamada öğrencilerin algılaması oldukça zordur. Bu arada rengi ve kokusu da giderek değişmeye başlamıştır. Dekart. Erir. Öğretmenin önce bu maddeyi ve öğrencinin bu madde ile olan ilişkisini net bir şekilde açıklaması gerekir. O halde maddenin beş duyu ile algılanacak olan fiziksel özelliklerinin de bir hükmü yoktur. Bu varsayımdan yola çıkarak öğretmenin boş alana koyduğu balmumu. Fakat neticede yine de o madde balmumudur ve onun balmumu olarak varlığından emin olmak için fiziksel özelliklerinin bir hükmü yoktur. BOŞLUKTAKİ MADDEYİ ALGILAMA Öğretmen. Maddeyi gör ve tanıma. Balmumu ısınınca fiziksel özelliklerini yitirmeye başlar. Önemli olan maddenin özüdür.Bu alıştırma elle tutulan bir objenin ayrıntılarını fark etmek ve gerçekliğini algılamak için uygulanan önemli bir doğaçlama alıştırmasıdır. Eğitim süresince sigara paketi ve benzeri pek çok nesne ile tekrar edilmelidir. . eğer madde balmumu ise balmumu dışında hiç bilmedikleri tamamen değişik bir maddeymiş gibi algılayıp iletişim kurmalarını o maddeyi keşfetmeye çalışmalarını söyler ve vereceği komutlarla öğrencileri motive eder • • Boşlukta dolaş (sahne). kendi bedeninin ( ruhun dışında salt beden olarak) varlığını kanıtlarken balmumu örneğinden hareket eder. toprak. erirken katılığını kaybederek akışkan bir hale gelir. su ve benzeri herhangi bir madde boşluktaki madde olarak tanımlanır. çamur. Nihayetinde balmumu siyaha dönüşerek yanar ve önceki fiziksel özelliklerini yitirerek başka bir maddeye dönüşür. öğrencilere göstererek boşluğa (sahneye) bir madde koyar ve ilk aşamada bütün öğrencilerden sahneye çıkarak bu maddenin farkında oldukları halde sanki farkında değillermiş gibi dolaşmalarını ve boşluktaki o maddeyle kendisi dışında.

. İlk önce oyunda bir ebe seçilir. Maddeye odaklan ve onunla ilişkiye geç. Maddeyi hisset. Oyun ebenin mekandaki herkesi dondurmasıyla sona erer.• • • • Maddeye doğru hareket et.. Bırak kollarına dolansın. yanakların ya da alnınla hisset. ISINMA: l.Ebe mekandaki bütün kişileri dondurmaya çalışır.Oyun: Don ateş oyıınu oynanır. Bu oyunda da yine bir ebe seçilir. • Sen de benzeri şeyleri yap onu kollarına sar.Oyun ebenin mekandaki herkesi dondurmasıyla sona erer. Ona herhangi bir isim verme. sarılıp dolansın. Oyun: Daha sonra çamura batma oyunu oynanır.. • Onu keşfedilmesi için özgür bırak. • Ne olduğunu bilmediğin o şeyi hareket ettir.Bu sefer ebenin dışındakiler donan kişilerin bacaklarının arasından arkadan öne doğru geçerek onları oyuna katmaya çalışır. Boşluğun içinde kendini fark ettirerek seni desteklemesine. 2.Ebe yine mekandaki kişileri dokunarak dondurur. uçsun.Bu arada ebenin dışındakiler de donan kişiye dokunup ateş diyerek onu tekrar oyuna katmaya çalışır. Irmak yap.. kokla ve öp. onaylamasına izin ver. burnun. Eğer ellerini kullanmak duyusuna hakim olamıyorsan ellerini kapat. • Boşlukta hisset onu. • Maddeyle ilişkiye geçerken ellerini kullanma. . • O maddeyi herhangi bir şey yap.. tünel yap. • Maddeyi başka uzuvlarınla. yuvarlansın. onu seni desteklemesine izin ver. yanağına dokunsun.. çeneni tutsun. gözlerin.

1. Liderin komutuyla durulur ve o anda kim olduğun ve ne yaptığın sırasıyla gruptaki herkes tarafından anlatılır.Herkes eşini akimda tuttuktan sonra gözlerini kapatır. müziğin ritmine uyarak aynaya bakan kişi yavaş hareketler yapar. İkili Ayna Çalışması: Mekânda birisiyle göz göze gelmeye çalışılır ve göz göze gelip anlaştıktan sonra eş olunur.Cümleyi seçerken içinde rakam. Daha sonra müzik eşliğinde. ASİL ÇALIŞMA: 3. b) Liderin komutuyla tekrar yürüyerek hayal kurmaya başlanır. Eşini Bulma: Grup liderin belirlediği şekilde iki gruba aynlır. onun yaptığı bir şey hayal edilir.Ciimle bulunduktan sonra diğer grubun bir elemanı dışarıdan çağrılır ve cümle yüzüne iki kere okunur.Sesli Kulaktan Kulağa: Lider grubu iki eşit sayılı gruba ayırır. Bu sırada çiftler birbirlerinin gözlere bakarak konsantrasyonu sağlarlar. Son olarak ta kendini istemediğin biri olarak düşünerek. Liderin komutuyla durulur. kim olduğun ve ne yaptığın sırasıyla gruptaki herkes tarafından anlatılır.Eşini bulan çiftler sessizce kenara çekilir. Daha sonra çiftler değiştirilir ve ayna çalışması tekrarlanır.Gözleri kapalı bir şekilde dokunarak eşini bulmaya çalışılır. Hayal kurmaya başlanır. Birisi A birisi B olur. 2.En son çiftte eşini bulduktan sonra herkes gözlerini açar.3.renk bulunan bir cümle seçilmeye çalışılır. Kendini başka bir yerde yapmak istediğin bir şeyi yaparken hayal edilir.Herkese bir eş düşecek şekilde karşılıklı sıralanılır. c) Liderin komutuyla tekrar yürüyerek hayal kurmaya başlanır. Liderin komutuyla durulur ve o anda hayal ettiğin yer ve o yerde ne yaptığın herkes tarafından sırasıyla anlatılır. A ayna B ise aynaya bakan kişi olur. Bu sefer de kendini olmak istediğin biri olarak düşünerek. a)Çalışma alanında karışık yürüme yapılır.Daha sonra grubun diğer .Daha sonra lider kişilerin yerlerini değiştirir ve komutundan sonra herkes öne doğru yürümeye başlar. onun yaptığı bir şey hayal edilir. Kalan grup uzun ve karmaşık bir cümle bulmaya çalışır. Ayna konumundaki kişi ise onun hareketlerinin aynadaki görüntüsünü düşünerek aynı hareketleri yapmaya çalışır. Gruplardan biri diğer grubu duymayacak şekilde dışarı çıkarılır.

) istediği yerlerde dolaşır ve kendisini çeken kokuyu hissetmeye çalışır. İsimleri söylenen meyveler yer değiştirirken ebe de yerlerden birine yerleşmeye çalışır. Ve oynanır. ASIL ÇALIŞMA: Öykü oluşturma: Daha önce hissedilmiş kokulara geri dönülür.bir elemanı dışardan çağrılır. Arada ebe değişik direktifler verebilir. En sona kalan çıkar. Oynama esnasmda ses de kullanılabilir. 4Meyve sepeti: Daire olunur. 2:Kokular: Lider grubun açık bir hava da olduğunu söyleyerek yürümelerini ister. Ortaya bir düğüm çıkar. 3Kördüğüm: Lider ilk önce grup üyelerine birbirlerinin sağ ellerini tutmalarım.Bu seferde biraz önceki arkadaşı cümleyi aklında kaldığı kadarıyla gelen arkadaşın yüzüne okur. Verilen komutlara göre grup üyeleri başlarını yere değdirir. gitmek istediği ve duymak istediği kokuları düşünür.Bu şekilde bir sonrakine bir önceki cümleyi okuyacak şekilde devam edilir. . daha somada sol ellerim tutmalarım ister. Düğüm çözülmeye çalışılır. Daha sonra oyun değerlendirilir. Grup üyeleri liderin verdiği direktifler doğrultusunda (gözleri kapalı. En geç başını yere değdiren oyundan çıkar. Lider yere değdirilmesi gereken bölgeleri (ayak. Arda yere değdirilmemesi gereken organları söyleyerek bunu yapmalarını ister. Herkese değişik meyve adlar: verilir. iki ayak vb) olarak değiştirir. Daha sonra daire olunur ve herkes nerelerde dolaştığım hangi kokunun peşinden gittiğini ve neden o kokuyu tercih ettiğini söyler. grup üyelerinin hissettikleri kokularla ilgili bir öykü oluşturulur. ISINMA: 1Ayağını Yerden Kes: Grup lideri gmbu etrafına toplar. Lider birbirlerinden kopmadan Vrüanm ve sezgilerinin rehberliğinde oluşan düğümü çözmelerini ister. Yer kapamayan ebe olur. Bir tane ebe seçilir. Seçilen ebe meyvelerin isimlerini söyler. İki gruba ayrılarak. Onlara etrafta doğal bir şekilde yürümelerirıi söyler. Tekrara hissedilen kokulara dönmek üzere daire olunur.

Çiftlerden biri yönlendirici olur. Beş Ne bir K:Lider grup üyelerinden ne. ebenin halka ile arasında bir kol boyu kadar mesafe vardır. Halkanın ortasında gözü kapalı bir ebe vardır. nerede. anlamsız sesler olmasına (köpek idse hav hav yerine miyav gibi) dikkat edilir. Elektirik Süpürgesi: Bir kişi ebe seçilir. Yapılan tüm hareketlerin birbiri ile gözteması kaçırılmaksızın aynı anda yapılmasına dikkat edilir. Eşler kol kola girerler ve boşta kalan kollarini da bellerine koyarlar. Bir kişi tavşan.Bir süre sonra iki taraf da birbirini yönlendirir. diğerleri aynadaki akis olarak birbiriyle uyumlu olan eşlerin .Bu iki numaranın ebeye yakalanmadan halkanın içinden yer değiştirmesi gerekmektedir. Uikî.Numaralardan en az birinin ebenin etrafını dolaşarak diğer numaranın yerini alması gerekir. 6Dörtlü Ayna: İki eş diğer iki eş ile karşılıklı durur. Öyküde çıkarılacak seslerin gerçek öznelerine ait olmayan. 3.Tilki tavşani yakalarsa tavşan tilki yer değiştirir. ebe iki numara söyler. İSINIMA: 1. Oluşturulan öykü oynanır. Halkada Körebe: Herkesin katılımı ile bir halka oluşturulur. Bu sefer söz kullanılmaz.Daha soma yine grup üyelerinin hissettiği kokular üzerinden yeni bir öykü oluşturulur. nasıl. bir kişi yönlendirici diğeri yönlendiricinin aynadaki aksi olur. yakaladigi her kişiyi bir eiektirik süpürgesi gibi arkasina alarak diğer kişileri yakalama çabasina devam eder. Yakalarsa yer değiştirilir. Yılan: Herkesin arka arkaya sıralanması ile (herkes önündeki kişinin belinden sikica tutunur) bir yilan oluşturulur. bir kişi de tilki seçilir. 2. 5İkilı Avna:İki kişi karşılıklı durur. neden ve kim sorularına yanıt olan bir öykü oluşturmalarım ister. siranin sonundaki kişi başindaki kişiyi yakalamaya çalişir. Halkadaki her bireyin bir numarası vardır. ne zaman.Herkes bir kişi ile eş olur. hareketlerle canlandırır. Tilki tavşani yakalamaya çalişirken elleri belindeki kişilerin birinin koluna girdiginde kurtulur.Koluna girilenin yanindaki kişi tavşan olup kaçmaya başlar.

biraz dinleniriz. güzel bir havada çimlerin üzerinde yürünüldügü hayal edilir. En sonunda evimize geliriz.huzurlu ir ortam bizi bekliyordur. 2. Ve diğer grupla birlikte rüyadan esinlenerek bir doğaçlama çalışması yaparlar.Yatağımızda bir rüya görürüz. yürünmesi daha zor bir zemine dönüşür. Sorulara yanıt verenler sadece evet ve hayır cevabı verebilirler. Süpürge çöpleri yakalamaya çalışır.. . hava gayet güzel ve hoşken olduğumuz yerden keyif alırken yavaş yavaş yağmur çiselemeye başlar.Bu rüyayı çeşitli sorularla öğrenmeleri gerekir.. gitgide hızlanır. sonra pijamalarımızı giyeriz ve yatarız. Bu durumda her iki grubun dıcarıda kalan elemanları kendi sordukları sorulara aldıkları evet/hayır yanıtları ile bir rüya sonucuna varırlar. biraz kitap okuruz.Gruplardan birer kişi dışarı çıkarılır. Bu rüyaları bulmak için soru soran ve rüyaları anlatan 2 kişi gruplarda yer değişir. İki gruba ayrıhnır. rüyanın yorumu iki ayrı takımca doğaçlama biçimde oynanır..Zemin çakıl taşlı. Yakalanan çöp süpürgenin arkasına geçerek belinden tutar ve kopmamaya çalışır. Oyun bu şekilde devam eder. akisler yönlendirici olur. K'dan sonraki harflerle başliyorsa HAYIR olarak cevaplandirmalaridir. aşamada yönlendiri olan eşler akis haline gelir. Diğer üyeler ise çöp. Bu rüyaları tüm katılımcılarla paylaşırlar. alt yapısı rüya olan.yaptıklarını aynı anda yaparlar. Grup üyelerinden biri elektrik süpürgesi olur. Dışarı çıkanların gruptaki kişilerin rüyalarından birinin seçileceği ve o kişinin rüyasını tahmin edilmesi gerektiği söylenir. biz de hızla yürümeye devam ederiz. İçerde kalanların sorulara vanır verirken uymuş olduğu tek kural soru cümlesinin vurgusu hangi kelimede ise o kümenin baş harfi K’dan önceki harflerle başliyorsa EVET. ISINMA l Grup lideri grubu toplar. kitap korku kitabıdır. ASİL ÇALIŞMA: Yürümeler: Herkes aianda serbestçe dolaşirken.

Sonra oyun. Grup üyelerinin söylediği kelimelerle öykü oluşturulur. vücudu kullanma üzerine değerlendirmeler yapılır. diğerinin ise gözleri kapalı ve müzik eşliğinde eşine dokunarak onun biçimine girmesini ister. Zincirin başı kendi kuyruğunu(zincirin en sonundakini) yakalamaya çalışır. Lider grubun etrafında dolaşır ve bir tanesine kurt olması için dokunur. algıladıklarını sonra kendileri yaparlar. Müzik eşliğinde eşine dokunarak onun şekline girmeye çalışır. Kurdun yakaladığı ebe olur. İki kişi ile yapılan çalışma dört kişiye çıkarılır. Daha sonra gözleri kapalı olanlar gözlerini açmadan arkadaşlarına dokunurlar. dört ve beş noktada birbirlerine dokunarak piramit oluşturmalarını ister. Ve bu tek kelime oyunlaştırarak oynanır. Grubun üyeleri Kurda yakalanmamak için en yakındaki kuzunun sağ koluna girerler. Ve gözlerini kapatır. Bu arada zincirin kopmaması gerekmektedir. kelimeler arasında bağlantı kurma. 5Lider eşlerden birinin heykel olmasını. Ve oynanır. oyunu ifade edecek tek kelimeye dönüştürülür. Daha sonra grup ikiye ayrılır. 3_ Daha sonra Kurt Kuzu oyununa geçilir. ASIL ÇALIŞMA: Grup üyelerinin her biri bir kelime söyler. . Ve hissettikleri. Oyun bu şekilde tekrar edilir. DEĞERLENDİRME: Grup üyeleri liderin de olduğu bir daire oluştururlar. Lider bu çalışmada neler hissettiklerini sorar. Özellikle dokunarak arkadaşının şeklini algılamak ve o şekle girme esnasında yaşanalar üzerinde durulur. Ve gruba kurt geliyor diye seslenir. Diğer iki kişi istedikleri bir şekle girer. Oyun iki kişinin kurt olması şeklinde de tekrarlanarak oynamaya devam edilir. Arkadaşı da onun yaptığını yapar. algılamada kaygıların etkisi. 64 saniye birbiriyle hareket yapar. Bu esnada konuşma olmaz. 4Grup lideri dokunma ve hissetmeye yönelik bir çalışma için grup üyelerine kendilerini eş seçmelerini söyler. Daha sonra lide* üç. İki kişi gözlerini kapatır. Kopan ve yakalanan oyundan çıkar. Parmak uçlarının ve hissetme.2_Daha sonra Grup lideri grup üyelerinden birbirine tutunarak zincir oluşturmalarını ister. Grup daire olur.

aşamada tablolar sesle ve hareketle canlandırılır.Kişilerden biri sokak oluşturan kişilere yön değiştirmeleri yönünde komut verir.6-7 defa tekrarlanır. komutla durulup herkas birer figür yapar ve figürü açıklar. Grup daire oluturur sırayla bütün vücudunu kullanmak koşuluyla yanındakine bir harekette bulunursun yanındaki de sana cevap şeklinde bir harekette bulunur.Bir kaçan bir kovalayan seçilir. Tablodaki figürlerin kafa sesi diğer kişilerden tarafından seslenir.2. Grup ikiye aynlır. Etkileşimli tablo çalışması için grup ikiye ayrılır.Grubun diğer kişiler sırayla aynı şekli alır fakat farklı yorumlarlar. . Daha sonra tablolar tartışılır.Gruplar birer tablo oluşturur. 2. ASIL ÇALIŞMA: Tablo Çalışması: 1. 2Tüm grup bir tablo oluşturur. Gruptan bir kişi öne çıkar ve bir şekil alır.Bu oyun farklı şekiller almrak tekrarlanır. 2. Isınma ® Sokaîdar Ara yollar oyunu oynandı. 3.Ara Yollar : Grup yanyana ve arka arkaya gelerek sıralanırlar ve sokak aralan oluştururlar. Mekanda karışık yürülür. Sahne oluşturulacak şekilde oturulur. 3. ikinci kişi gelir ve ona dokunmak kaydıla ikinci bir şekil alır ve doğaçlama kısa bir sesli bir oyun sergiler.ISINMA: 1. aşamada figür birbirini takip eden üç hareketle bütünlendirilip anlatılr.3. Sahneye geliş sırasına göre her figür kendine ait bir cümle söyler. Birinci grup bir tablo oluşturur ikinci grup ise onlardan etkilenerek devamı veya zıttı şeklinde tablo oluşturur. Açıkta kalan oyundan çıkar. aşamada fiğür hareketlerle canlandınlır. Zar Oyunu : Grup mekanda dağınık şekilde yürürken eğitmenin söylediği sayı kadar eş olurlar. Öncelikle parçalı oynanır. Daha sonra bütün tablo canlanır. Sokaklar .

Çay tepsisi. İlk çağ.• Yürümeler 1 den 5 e kadar farklı hızlarda yürüme.) Asıl Çalışma • İki gruba aynlımr. yaşlı biri. kabadayı. gelecek çağ gibi. Bir temel bir yarım vuruş el ve ayaklarla yapılır. Acil servis vb. . Daha sonra hazırlanan oyunlar yeni bir hazırlık yapılmadan farklı zaman ve mekanlarda oynanır. Asıl Çalışma • Mekan içinde yürüme yapılırken lider değişik duygular verir ve bu duygularla yürümelerini ister. • Lider yrümeler esnasında katılımcılara bir şeyler taşımalan için yönergeler verir. bavul vb. Sonra iki tam bir yarım en son da üç tam bir yarım vuruşla ritm çalışması yapılır. Katılımcılar kolajı bozmadan içinden bir nesneyi kendi amacı dışında yeni bir anlam yükleyerek küçük bir doğaçlama yapar. Oyunlar oynanır. robot. • Üç kişi seçilir onlara farklı duygular verilir.Her grup zaman ve mekanı düşünerek birer oyun hazırlar. • Herkes mekanda bulunan vurmalı ve ritm aletlerinden bir tane alır. Neşeli. • Daha önce verilen kimliklerle ilgiİi olarak ikişerli olarak ortaya gelinir ve bu kimliklerin karşılıklı oyunları izlenir. • Ses Efekt Oyunu: iki gruba ayrılarak sadece ses ve efektler kullanılarak bir mekan anlatılmaya çalışılır. • Kolaj ve tüm grup çalışması: Lider mekanda bir takım nesneleri kullanarak bir kolaj oluşturur. Diğer grup bilmeye çalışır. kokoş kadın vb. Biri bir adım atarken diğeri iki adım atar. Bir tür orkestra oluşturulur. Diğerleri onlarla karşılaşınca onları duygularını yüklenip yürürler. • Mekan içinde yürürken bu kez lider değişik kimlikler verir. Ses eklenir. merdven. (yaşlı kadın ve kabadayı karşılaşması gibi. Tüm grupla aynı hızlan bulmak için bir uyum çalışması 1 en yavaş 5 en hızlı • İkili eş olunur. Sırayla ritm üretilir. üzgün. kızgın vb. • Daire olunur.

2) Dans oyunu: Gruptakilerden müzik eşliğinde dans etmeleri istenir. Örn. maddede görüldüğü gibi birbirine eklenen cümlelerle amacının güdülmesidir. En son kişiye gelindiğinde ondan bu kavramları kullanarak bir hikaye-öykü oluşturması istenir. nesne. Daha sonrasında gruplar birleştirilerek başka harfler de oluştururlar.Nesneyi yerine bırakır. ve kendi cümlesini ekleyerek tekrar eder. Grup dans etmeye başlar. 2. ASIL ÇALIŞMA 5) Gruptakilerden her biri bir kavram. ISINMA 1) Serbest ısınma: Grup salonda birbirinden bağımsız olarak dolaşır. Gruptakilerden her biri sırayla bir direktif verir ve kendi de dahil olmak üzere uygularlar. 2. . olay söyler. Gönüllü olan her katılımcı bunu yapar. elma toplayın” vb. 3. Idşi. Diğer grup üyeleri de sırayla bu çalışmayı uygularlar. Gazete daha küçük şekile gelecek şekilde katlanarak oyuna devam edilir. birleştirilerek devam edilir. Müzik durduğunda herkes kendi seçilen bölgesindeki gazetenin üzerinde durmaya çalışır. Bu arada kişi sayısına göre ( mesela 4 kişiye bir gazete ) gazete sayfaları açık olarak yere konur. Gruplar küçülürse. Son grup üyesine kadar bu çalışma devam eder. 7) Bu çalışma da aynı 6. Ayağı dışarıda kalan veya geç kalan oyun dışına alınır. 6) Gruptan ilk sırada olan kişi bir cümle söyler. 3) Salonda serbestçe dolaşılır. Son olarak tüm grup kolajdan yola çıkarak bir doğaçlama yapar. 4) Gruptakiler küçük 3-4-5 kişilik gruplara ayrılır ve her bir gruba bir harf oluşturması söylenir. kendi cümlesini ekleyerek birinci kişinin cümlesiyle beraber tekrar eder. kişi ilk. En son kalan oyunun galibi olur. " kuş gibi uçun. Yerde yada ayakta yapılan birtakım çalışmalar dizisi oluşturulur.

KÖPEK BALIĞI YE KARABATAK(OYUN) bir ebe. ” makasla vida sıkıştırılmaz ki.yani köpekbalığı vardır..lider komut verince karabatak olanlar. grup üyeleri de dışarıdan gelecek kişiye sezdirmeden HAREKETLERİ TEKRARLAR. 3HARAKET BAŞLATMAK(OYUN) grup üyeleri daire olarak oturur. turu olan bu bölümde gruptakilerden alıntıdaki her noktadan sonra konunun gidişatını bozmayan hikaye oluşturabilecek başka bir cümle eklenmesi istenir.M hep ben mi keseceğim bu kumaşları?” . Bu yapılan yaratıcı yazarlık çalışmalarına bir örnektir. 10) Gruptakilere okudukları kitaplar arasında en çok hangisini ve neden sevdikleri sorulur.da kısa bilgi vb.mekanı kendi yaşadığımız yerle özdeşleştiririz.gruptaki diğer üyeler karabatak olur. turda 2 cümle ve 3. 9) Gruptakiler Kafka' dan kısa bir alıntıyı kağıtlarıua geçirirler. Yazarı hakkında bilgi alınır. yayın evi sahipleri vardır. Konuklar arasında yazarlar. Daha sonra toplantı tekniği kullanılarak yapılan bir tv. ” bu makası bana kim verdi?” .arkadaşlannm sırtına dokunamayan karabatakları köpekbalığı yakalar. dışarıdaki üye içeri çağrılır ve haraketi başlatanı bulmaya çalışır.bu çalışma ile ilgili düşüncelerimizi grupla paylaşırız.üyelerden bir kişi dışan çıkar. (koordineli haraket etmek esastır. ISINMA: 12YÜRÜME VE HIZLANMA.2veya daha fazla köpekbalığı da olabilir..hemen sırt sırta verir.) 4SERBEST YÜRÜME mekandaki eşyalar.vs. show atmosferi oluşturulur. dairedeki bir kişi de yavaş bir biçimde çeşitli hareketler yapar.8) Gruba bir cümle söylenerek bu cümleye uyarlanabilecek başka bir cümle kurulması istenir. konular hakkında konuşulunur .” gibi. Daha sonra çalışmanın İ. 2. turda 3 cümle olarak uygulanır.incelenir. Örn.

her küme kendi arasında bu objelerle ilgili bir hikaye oluşturur. ISINMA 12KÖR YOLCU VE KILAVUZ gruptaki üyeler ikili gruplara ayrılır.digeri engellerin öteki ucuna GEÇER gözü açık olan eş gözü kapalı olanı kendi yanına(tarif EDEREK)GETIRMEYE ÇALIŞIR.makas.masını ister. lider. (kağıtta yazan sır rastgele seçilir) bundan sonra grup üyeleri sorular sorark olayı açmaya çalışırlar.liderin söylediği sayı kadar saymaya çalışır.bir hikaye oluşturulur.grup üyeleri herheangi bir komut vermeden ayrı ayrı.kolye) gruptakilerin objelerden birini seçmesini ister. bu hikaye doğaçlama bir oyuna dönüştürülür. eşlerden biri gözlerini kapatır.sahnenin ortasına çeşitli objeler yerleştirir.ASIL ÇALIŞMA 1OBJELER lider mekanın ortasına çeşitli objeler koy ar. eger iki kişi aynı anda söylerse saymaya tekrardan başlanır.gözler kapatılır. kağıtta yazanı okur.gözlük. her üye seçtiği objeyle olan hikayeyi o kimliğe bürünerek doğaçlamaya çalışır. 2GRUP ÜYELERİ KÜMELERE AYRILIR. ISINMA 34- 56- . gönüllü ortaya gelir. seçilen obje kişiselleştirilip. kagıdar katlanır ve bir gönüllü istenir. üyeler seçtikleri objeleri bir rehber gibi diğer üyelere anlatır.herkese bir kağıt verir ve en gizli sımm yaz. ASILÇALIŞMA lider. her üyenin objesi müzedeki bir tarihi kalıntı farzedilir. SAYI SAYMA(OYUN) grup daire olup elele tutuşur. 3GRUP ÜYELERİ ELLERİNDEKİ OBJELERİ DEĞİŞTİRİR. (cüzdan.

6. derken bütün vücudumuzu hareketli hale getirdik. FOTOĞRAF ÇEKME 1. Isınma sırasında grup üyelerinin her biri gruba çeşitli hareketler yaptırır. belimiz. Oyun sesli olarak oynanabilir. Lider.) ve gruptaki her bir üyeden bu yerin bir parçası olmalarını ister. sesiz bir şekilde. Grup üyeleri baktıkları resimdeki anlatılanı. oynanan doğaçlamalardan çıkan duygular. ASIL ÇALIŞMA a. c. tartışılır. Lider mekandaki ayrıntıların. Ayağını yerden kesme oyunu oynandı. 2.. . h. 7. Lider herkese birer adet fotoğraf verir b. Neyin fotoğrafını çektiklerini gruba tek tek sorar. Lider gruba bir olayın fotoğrafını çekmelerini söyler 4. Grup üyeleri kendi aralarında bir hikaye kurar.. kafamız. Lider diğer bir gruba da “Doğaçlamayı önce. birinci gruba “Fotoğrafın başından başlayan bir 'oyun” doğaçlamalarını söyler f. 5. Resim karesindeki. Gruplar hikayenin başında. Ve Bunlardan çıkan iki duygu (öfke-mutluluk vs. hayalen fotoğraflanmasını gruba söyler. Figür oluşunca bu figürü ya da enstantaneyi doğaçlama olarak oynamalarını ister. eller. 2. 3. grubu beşerli gruplara böler. g. ortasında ve sonunda bir fotoğraf karesi oluşturur. Bütün vücudumuzu dans müziği eşliğinde hareket ettiriyoruz. Önce parmaklar. Lider bir yer söyler (havuz-sokak vs. 8. Müzik eşliğinde hareketler takip edilir. İSINMA 1. Gruplar fotoğrafların içinden bir fotoğraf seçer e. Lider yeniden beşli gruplar yapar d.) gruplar tarafından doğaçlama bir oyun haline getirilir.1. doğaçlama olarak oynar. bireysel olarak. fotoğraf karesini sonra “ göstermelerini söyier. kollar. Lider.

. Hikaye anlatılan üyeler.anlattığı hikayeyi yeni eşine sessizce anlatmaya çalişır.üyeleri ikişerli gruplara ayırır 2.yaşlılığa kadar insanın. 7. Bu yapılanlar grupla birlikte paylaşılır. 8.Seçilen resim grup tarafından doğaçlama olarak oynanır.0yun: Elim sende oyunu oynanır. 3.Sonra üyeler.ilk eşinin. Üye . Gözlerini açtığında söyledikleriyle gördüklerini karşılaştırması sağlanır.2. Bu çalışma birkaç kez tekrarlanır. 3. İlk önce dokunduğun kişiye elim sende diyerek oynanır. Üyeler yaptıkları resimleri değiştirir.(Resim kağıdı üzerine renkli kalem boyalarla) 6. Lider. 2. Mekanda birisiyle göz göze gelip anlaşmaya çalışılır.anladıklarını resme dökmeye çalışır. Mekan ve insanlar incelenir. Bebeklik çağından. Gruplar resimlerden birertane seçer. 3. Lider tekrar gruplara ayırır. Daha sonra çember oluşturulur ve herkes sırayla eşini onun ağzından anlatır. Bankete zıplama oyunu:Ça!ışmada bir ebe vardır. Diğerleri mekana ve kişilere dair sorular sorar. Gruplardaki üyeler birbirlerine anılarından birtanesini anlatır. 4.üyeler tarafından canlandırıldı. 5.resimde gördükleri olayı resmin arkasına yazarlar. Daha sonra dokunduğumuz kişiye kendi ismimizi söyleyerek oynarız. Eşler değişir.ebeden kaçmaya çalıştılar. En son olarak da dokunduğumuz kişiye kendi ismini söyleyerek oynarız. 2. bütün hayat evrelerinde nasıl yürüdüğü. ANILARI ANLATMA 1.grup üyeleri duvara dokunarak. Anlaştığımız kişiyle eş olup ona kendimizi anlatırız. ASİL ÇALIŞMA 1. ISINMA Çalışma alanında karışık yürüme yapılır. Daha sonra halka oluşturularak gönüllü birisi seçilir ve gözlerini kapatması sağlanır.

yeri. .heykelleri belirlerler ve heykellere hiçbir zarar vermeden depoya taşırlar. Böylece 2 grup oluşturulmuş olur.Herkes müzede kalan heykellerden kendisi için anlam ifade eden heykelin yanına gider. Müzede yer sorunu nedeniyle 5 heykelden 3 tanesini depoya gitmesi gerektiği farz edilir. Grupta bulunmanın ve grupla yardım almanın başa çıkmak için uğraştıkları problemlerini giderebilmeye uygun bir ortam olduğu belirtilir. grubun içindeki ve dışındaki insanlarla olan ilişkilerinde yaşadıkları çatışmaların nedenini öğrenmek ve ortaya çıkan çatışmalı durumları uygun biçimde çözmeyi öğrenmek olarak açıklar. saati. Oturumların içeriği hakkında bilgi verir. Oturumlara katılanların tamamının aynı problemi yaşayan ve birbirlerini çok iyi anlayabilecek bireyler olduğu belirtilir.Bu doğaçlamalar gerçekleştirildikten sonra gruplar yer değiştirir ve bu seferde biraz önceki oyundaki yan kahramanla ilgili bir doğaçlama yapmaları istenir ve doğaçlamalar gerçekleştirilir Süreç: Grup lideri önce gruptakileri karşılar ve kendini tanıtır. Daha sonra eşler değiştirilir ve yine birisi A birisi B olur. Uzmanlar bu heykelleri taşıdıkları anlama ve bulundukları döneme göre değerlendirip gidecek . farklı oyunlar. 3. Bu sefer A heykel malzemesi B heykeltıraş olur ve yapılan eserin müzede eski dönemlere ait bir eser olduğu farz edilir ve heykeli heykeltıraşı değil başka birisi anlatır. Gruba katılımların gönüllülük gerektirdiğini söyler ve oturumlarda yapılacaklar hakkında gruptakilerin beklentisini öğrenir Lider toplanma amaçlarını. Heykeltıraş bir heykel yapar ve bu heykelin ismini ve ne anlam ifade ettiğini mekanda ki diğer insanlara anlatır. etkinlikler yaparak. Birisi A birisi B olur.ASIL ÇALIŞMA Heykel Çalışması: Mekânda birisiyle göz göze gelmeye çalışılır ve göz göze gelip anlaştıktan sonra eş olunur. oturumların günü. Grup üyelerinin seçimi hakkında bilgi verir. Bu gruplardan heykelin hikayesinin doğaçlamasını yapması istenir. süresi ve kaç hafta süreceği konusunda üyeleri bilgilendirir. Grup üyelerine teker teker çalışmaya katılıp katılmayacakları sorulur. A heykeltıraş B ise heykelin malzemesi olur.

Üyelere “Çatışma Çözme Seyir Defterim” adıyla gelişim defterleri dağıtılır ve nasıl kullanılacağı anlatılır. Grup içinde uyulması beklenen kuralların neler olması gerektiği konusunda görüşler paylaşılır ve grup kuralları uygulayıcı ve grup üyeleri tarafından belirlenir. Grup içinde. Lider tarafından programın amacı ve kuralları açıklanırken defterden takip etmeleri istenir. Defterlerin ilk sayfasında programın amacı ve kuralları yazılıdır. grup içinde kalacak kesinlikle dışarı çıkmayacaktır. 3. yanıtlamak isteyenlere söz hakkı verilir. gizlilik esastır. Grup üyelerinin gelişimlerini engelleyen olumsuz etkileşimlerden kaçınılır. Grup üyelerine “Hedeflerim” formu (Form 1) dağıtılır. Grup üyeleri belirlenen gün ve saatte toplantılara katılır Grupta bulunmaya dair grup üyelerinin duygu ve düşüncelerini paylaşmaları istenir. 2. Üyelerden herhangi biri bir nedenden dolayı oturuma katılmayacaksa önceden bildirmelidir. Grup yaşantısı ile ilgili gruptaki herhangi bir üyeye ve grup liderine söylenmek istenenler grupta söylenir 5.Grubun bazı kuralları olduğu ve bu kurallara uyulması gerektiği açıklanır. üyelerden biri konuşurken diğerleri onu dinler 8. Gruba katılmak gönüllük ister ve çalışmaların etkililiği açısından üyelerin oturumlara devam etmeleri önemlidir. Grup üyelerinin birbirlerine karşı koşulsuz saygılı olmaları esastır. 4. sözü geçen kurallara uymalarının gerekliliği bir kez daha vurgulanır. Grup içinde konuşulanlar. Grup kuralları bir sözleşme haline getirilip üyelere imzalatılır. Defterlerin sayfasında yer alan sözleşmeyi (Form 4) okuyup kabul ediyorlarsa . Katılacak olanlara. Gruptaki etkinliklere ve paylaşımlara bütün üyeler katılmalıdır 7. Bu bilgiler ışığında grup üyelerinin bireysel amaçlarının ne olduğu sorulur. Grup kurallarının açıklanması: 1. Grup oturumlarının sonlarında verilecek olan ve bir sonraki oturuma hazırlanacak ev ödevleri yapılır 9. Katılımcıların soruları yanıtlanır. Üyelere eklemek istedikleri kurallar olup olmadığı ve birlikte yeni kurallar ekleyebilecekleri açıklanır. 6. Daha sonra defterde yer alan bilgiler üzerinde konuşulur. Yanıtlamayanlarında gelecek oturuma kadar bunu düşünmeleri ve gelecek oturumda tekrar bu konu üzerinde durulacağı söylenir.

sarı) Gönüllü bir ebe seçilir. Ebe yaramaz bir fırçadır ve bu fırça renklerin bir . Bu sırada minderler çakışmamalıdır. mavi. sonra hobilerimizi söylenir. tekrar müziği açtığımda yürümeye devam etsin” der. Bunları yaparken yürümeye de devam edilir. ayakta durulur. tekrar müziği açınca yürümeye devam etsin” der. aşamasında da minder yan tarafa verilirken yan taraftaki kişinin ismi söylenir. Minderlerin çakışmaması için minder kendine gelen kişi minderin gideceği yönü bu duruma göre belirler. Bu yapıldıktan sonra aynı şekilde okuduğumuz kitap ve yazarı. Lider başka bir minder alır onu da ters yönde grupta dönmesini ister. El ele tutuşup çember olunur. Lider komut verdiğinde herkes karşısına çıkan kişilerle el sıkışıp sevdiği yemeği söyler. dolma seven Murat nerede?” der Dolma seven Murat çıkar ve “dolma seven Murat burada Yaprak Dökümünü okuyan Ahmet nerde” der. Sonra lider “ben müziği durdurunca herkes karşısına çıkanlarla el sıkışarak ayakkabı numarasını söylesin. Minderi verirken değişik ifadeler kullanabilir. Oyunun 2. Lider grubun ortasına geçerek “makarna seven Ayşe burada mantı seven Buket nerde?” der Mantı seven Buket çıkar ve “mantı seven Buket burada. Gruptakiler bu şekilde mendili çemberde dolaştırırken. Üyelerden gelişim defterlerinin bu hafta için ayrılan bölümün doldurulması istenir. Grubun tanışması ve birbirlerine ısınması için tanışma etkinliği yapılır. Lider müziği durdurur. izlediğimiz bir film.imzalamaları söylenir. “herkes karşısına çıkan kişilere sevdiği yemeği söylesin. Önce lider kendi ismini söyleyerek elinde tutuğu minderi yanındaki kişiye verir. Yavaş yavaş yürümeye başlanır.Renk: Lider kura ile herkese bir renk çektirir (mor. Fırça. Lider minder sayısını artırabilir. Tekrar çember olunur. Grup lideri müziği başlatır ve müzik eşliğinde müziğin tartımına uyarak grup üyelerinin mekanda özgürce (dans etmek gibi) hareket etmelerini istemesi ile başlanır. Yaprak dökümünü okuyan Ahmet çıkar ve “Yaprak dökümünü okuyan Ahmet burada 39 nolu ayakkabı giyen Ali nerde” der. kırmızı. Sonra tekrar müziği açar ve herkes yürümeye devam eder.

Canlandırmalar izlenir. Ortaya iki gönüllü alınır. 2003). • sıkışmış kavanoz kapağı • takılmış bir fermuar • dar bir çizmeyi çıkarmak • pirinç ayıklamak • kapağı sıkışmış bir çekmeceyi açmaya çalışmak • gazoz kapağı açmak • elleriniz paketlerle doluyken bir kapıyı açmaya çalışmak • ağzına kadar su dolu bir bardağı dökmeden taşımak • arabanın kapısına sıkışmış kazağın kolunu kurtarma üst üste konmuş 10 tane kitabı düşürmeden yürümek (Drama Kursu Ders Notları. (A’ ların cümlesi: “Bana inanmıyor musun?”) Lider daha . Bunu başarabilmek için arkadaşlarının götürüldüğü köşeye gidip eline vurup kurtarmak gerekiyor. Bu şekilde oyun iki kez oynanır. Aynı renk olanlar götürülen arkadaşlarını yeniden yanlarına almaya çalışıyorlar. Bu şekilde oyun devam eder. İkili eş olunur. Karışık yürümeye başlanır. Herkes ikili eş olur ve kolkola girilir. Yuvanı Bul: (Tavşan-tilki). A ve B olarak. rahat. Kendi aralarında A-B olurlar. düzen düşkünü. eski bir araba sahibi iki kişi arasında geçen Porsche arabanın çizilmesine dayalı doğaçlamalar yapılır. Dışarıdakinin görevi ebelemeye çalışmak. Kaçan kolkola girmiş eşlerden birinin koluna girdiği an diğer tarafta kalan yeni kaçan kişi olur. Çok titiz. Lider dur dedikten sonra en yakınında bulunan kişi ile ikili eş olunur. Birisi kaçan birisi kovalayan olur. A’ lar duydukları cümleyi B’ lerin yanına gelerek cümleyi söylerler ve doğaçlama başlar. Lider grup içerisinden iki tane gönüllü alır ve birisinin çemberin içinde. Pandomim için “küçük sorunlarla başa çıkma” etkinliğine geçilir. Lider A’ ları çağırır yanına ve onlara bir cümle verdi. birisinin de dışında kalmasını ister. Sıra ile canlandırılır. İlgi Çemberi: Herkes elele tutuşarak çember olur. içeridekinin görevi de yakalanmamaya çalışmaktır. bir Porsche sahibi ile gamsız.arada olmasını istemiyor. neşeli. Lider bazı yönergeler verir. Yakaladığı rengi bir köşeye götürüyor. Öğrenciler mekan içinde serbestçe yürürler. Elele tutuşan grup üyelerinin görevi çemberin içindeki kişinin dışarıdaki kişi tarafından ebelenmeyecek şekilde korunmasını sağlamaktır. çok ciddi. Tek tek üyeler herhangi bir nesnenin yarattığı sorunlarla baş çıkmaya çalışırlar.

Lider çocuklara nasıl bir şey olmak istediklerini. Tüm çocuklar donuk imge olduktan sonra eğitimci dalgıç olarak role girer ve onlara dokunduğunda canlanabileceklerini aynı zamanda diğer deniz canlılardan farklı olarak konuşabileceklerini söyler. Kendi aralarına A-B olurlar. renklerini. Ne olmak istediğine karar veren çocukların sırayla su altı dünyasında donuk imge olarak yer alması ister. Dağınık derme çatma evi olan. büyüklüklerini sessizce düşünmeleri için zaman tanır. ETKİNLİK Lider çocuklarla deniz ve denizde yaşayan canlılar hakkında konuşur ve denizde nelerin olduğunu. nasıl hareket ettiklerini. (B’ lerin cümlesi: “Duyduklarım doğru mu?”) Yine karışık yürüdükten sonra liderin yönergesi ile eş olunur. içkiyi ve eğlenceyi seven ve üç tane köpeği olan bir ev sahibi ile beyaz ve tertemiz bir evi olan en büyük keyfi evine bakım yapmak olan ve son günlerde de çitlerini boyayan bir ev sahibi arasında diğer ev sahibinin köpeklerinin çitlerine işemesi sonucu oluşan doğaçlamaları canlandırılır. . nasıl hareket ettiklerini ve nasıl ses çıkardıklarından söz edilir. Lider çocuklara renkli kurdeleler vererek çocuklardan bunları kullanarak suyun altının nasıl olduğunu düşünüp birlikte sınıf düzenlenir. Ardından “beyaz ev” sahiplerinin bir yerde toplanıp yaşadıkları sorunla ilgili olarak kendi aralarındaki konuşmalar canlandırılır. bu sorunun hepsini ilgilendirdiğini ve onlar olmadan çözülemeyeceğini söyleyerek denizin kirliliğinden bahseder. Ardından değerlendirme yapılır.sonra B’ leri çağırır ve B’lerde A’ ların yanına gelerek cümleyi söylerler ve bir doğaçlama başlar. ne tür canlılar yaşadığını ve bu canlıların su altında yaşamlarını nasıl sürdürdüğünü. Lider çocuklara bu alanda ancak bir deniz canlısı olarak dolaşabileceklerini bunu gerçekleştirebilmek içinde olmak istedikleri bir deniz canlısını donuk imge olarak anlatmaları gerektiğini söyler. nerelerde yüzdüklerini. Her grup sıra ile izlenir. Onlardan sonra da diğer ev sahipleri arasında geçen konuşmalar canlandırılır. Dalgıç deniz canlılarına bir sorunla karşılaştıklarını.

donuk imge tekniğini kullanarak oyun alanın bir parçasını oluşturmasını ister. Renginiz ne?. Lider sorun çözüldüğünde dokunduğu kişinin yeniden insan olarak sınıfa döneceğini söyler ETKİNLİK Lider çocukların tüm alanı kullanarak zayıf biri gibi. göz. Ne zamandan beri buradasınız? Tüm çocuklar devinime . büyük bir ayakkabı giymiş gibi . bu çocuğun ne yapmaktan hoşlandığını. aynı renkte mandallara sahip olan çocukların bir araya gelerek iki grup olmasını sağlar. bebek gibi. Liderin dokunduğu çocuk ne olduğunu ve özelliklerini anlatır. genç biri gibi. Son olarak lider. ten rengi. dar bir elbise giymiş gibi. oyunları hep birlikte düşünüp diğer gruptaki arkadaşlarına anlatmasını ister. Neden yapılmışsınız?. ne giyindiğini. Şekliniz nasıl?.. kurdelelerle sınırlarını belirlediği bir alanı çocuklara göstererek oyun alanı olarak belirlenen yerin burası olduğunu söyler ve çocuklardan alan içerisine geçip. çocuk gibi yürümeleri koşmalarını…. Lider gruplardan yaptıkları resme bir isim koyarak bu kişinin fiziksel özelliklerini(saç. kol. kilosu gibi). el. bacak uzunluğu. Lider elindeki çanı çaldığında oyun alanında her şeyin hareket etmeye başlayacağını söyler Devinim sırasında oyun alanında bulunan her şey için şu sorular sorulur. Nasıl hareket ediyorsunuz?. Hep birlikte denizi temizlemek ve bir daha kirlenmesini engelleyebilmek için çözüm yolları aranır ve deniz temizlenir. uzun paçalı bir pantolon giymiş gibi verilen yönergeye hareket etmelerini ister Lider çocukların üzerlerine eşit sayıda iki farklı renkte mandal asarak. Her iki grupta resimlerini tanıttıktan sonra lider. Tüm gruptan bu iki çocuğu daha iyi tanıdıkları için kendisine yardım etmesini ama bu yardımı kabul edebilmesi için her çocuğun oluşturulacak oyun alanında olabilecek şeylerden bir tanesini pandomimle anlatması gerektiğini söyler. yaşlı biri gibi. bu çocuklar için bir oyun alanı oluşturmak istediğini fakat çocukları hiç tanımadığı için nasıl bir yer oluşturacağına karar veremediğini söyler. sevdiği yiyecekleri. şişman biri gibi. Her gruptan birer kişi sırayla ortaya dağınık şekilde bırakılmış yapbozları kullanarak bir çocuk resmi oluşturup fon kartonuna yapıştırırlar Çocuklar oluşturulan bu resimleri istedikleri malzemeyi kullanarak tamamlar.

ETKİNLİK Lider müzik eşliğinde çocukların dans edeceklerini söyler. nasıl çalıştığı. Yeni uyandınız Pijamanızın üstünü yavaşça çıkarıyorsunuz Pijamanızın altını hızlıca çıkarıyorsunuz Pantolonunuzu dans ederek giyiniyorsunuz Bluzunuzu dikkatli bir şekilde giyiniyorsunuz Çoraplarınızı giyiniyorsunuz Çıkarıp yeni bir şeyler deniyorsunuz. liderin söylediği yönergelere göre hareket etmelerini ister. Çocuklar liderin yönergesine göre müzik eşliğinde yürürler. sıcak su. Lider Begüm’ ün annesinin dolaptaki kirli giysileri alarak yıkaması gerektiğini çünkü Begüm’ün ancak bu şekilde arkadaşına gidebileceğini söyler.başladığında çalışma tamamlanır. . çocuklara makineyi oluşturacak parçaların önce kendisinin yanına gelerek şeklini ve hareketlerini göstermesi gerektiğini sonra bütünü oluşturabileceğini söyler Lider anne rolünde giysileri makineye yerleştirirken giysi rolündeki her çocuğa makinenin içinde (ilaçlı su. buna hazır olmaları gerektiğini hatırlatır. çocuklara bir bebek göstererek bu bebeğin adının Begüm olduğunu. yumuşatıcılı su gibi… ) bazı aşamalardan geçeceklerini. Lider çocuklara sırayla dokunur ve dokunduğu çocuk oyun alanından çıkar. Begüm’ün oyun oynamak için arkadaşlarına gitmek istediğini fakat dolabındaki giysilerinin kirli olduğu için arkadaşına gidemediğini anlatır. Müzik durduğunda çocukların. Yeni giydiğiniz giysilerinizle zıplayarak dans ediyorsunuz Yavaşça dans ediyorsunuz… Lider. kirli çamaşırların içine nasıl yerleşeceği ve bu çamaşırların hangi aşamadan geçeceği hakkında sohbet ederek çocuklardan bir araya gelerek bir çamaşır makinesi oluşturmalarını ister. soğuk su. nasıl hareket ettiği ve ses çıkardığı. Lider çocuklara kırmızı ve mavi renkte bilezikler takarak aynı renkte bilezik takan çocukların bir araya gelerek iki ayrı grup oluşturmasını sağlar Yardımcı öğretmen bir grupla çamaşır makinesinin özellikleri.

Bunun için her çocuğa eşit sayıda üç farklı renkte kalemlerin olduğu bir kutudan birer kalem seçtirerek.) Çocuklar donuk imge iken liderin dokunduğu çocuk uçurtmanın hangi bölümünü oluşturduğunu ve özelliklerini anlatır. Her grup kendi arasında uçurtmanın yapacağı bölümünü hangi malzemelerle yapacağını. Yardımcı öğretmen lidere dönerek bir uçurtma şenliği düzenlediklerini. Çocuklar. renginin ne olacağını. Lider ve yardımcı öğretmen grupları gözlemleyerek çocuklara rehberlik eder. çocukları üç gruba ayırır. liderle birlikte yapmak istedikleri uçurtmanın şeklinin. Her çocuğun arkasına yere değecek uzunlukta kağıttan bir kuyruk hazırlanarak takılır. Lider gerekli gördüğü durumlarda role girer. Her gruptan uçurtmanın bir bölümünü kendi aralarında konuşarak tasarlamasını ve tasarlanan şeklin tüm gruplar tarafından bütün halinde donuk imge tekniği ile göstermesini ister. hangilerini nereden bulabileceklerini yada alabileceklerini. gördükleri en ilginç uçurtmanın nasıl olduğunu. tüm gruptaki çocuklarla şenliğe katılabileceklerini. ipi ve kasnağı olmak üzere üç bölüme ayrılarak oluşturulur . alacaklarsa nasıl alabileceklerini tartışırlar ve her grup kendi malzemesini nasıl elde ettiğini canlandırır. onu nerde gördüklerini konuşurlar. (Uçurtmanın kuyruğu. Çocuklar kendi kuyruklarına basılmamasına dikkat ederek arkadaşlarının kuyruklarına basarak onların kuyruğunu koparmaya çalışır Lider çocuklarla birlikte uçurtmalarla ilgili sohbet eder. Lider çocuklara ilginç bir uçurtma tasarlamaları için rehberlik eder.Çamaşır makinesi her giysinin özelliğini öğrenerek giysileri içine kabul eder ve yıkayarak çamaşır sepetine koyması için anneye teslim eder. şenliğin en ilginç uçurtmalar şenliği olduğunu ve ancak ilginç uçurtmalarını yapan grupların şenliğe katılabileceğini söyler. kullanılacak malzemelerin belirlendiğini ancak bu malzemeleri nasıl elde edebileceklerini. onu ilginç kılan özelliklerini konuşur. Hep birlikte daha önce uçurtama görüp görmediklerini. . uçurtmayı oluşturan bölümlerin ne olduğunu. ETKİNLİK “Kuyruğuma basma” adlı oyun oynanır.

bacaklarını ve bedenlerini kullanarak kısa bir egzersiz yapar. Lider her çocuğa üzerinde farklı renkte şeker resimlerinin olduğu kartlardan bir tane takar ve tüm grupla “kucaklama oyunu” oynanır.ETKİNLİK Daire olan çocuklar liderin eşliğinde kollarını. Kayıkçıyı ikna etmenin tek yolu ise kayıkçının söylediği bir şekerin hareket etmeden şeklini almaktır. elmalı çubuk şeker…gibi. yuvarlak çilekli bir lolipop. kendisinin dükkana giremediğinden bahseder Kukla dükkanını geri almak için çocuklardan yardım ister ve çocuklara dükkanını kurtardıkları takdirde onlara diledikleri kadar şeker verebileceği konusunda söz verir. Çocuklardan hareketli bir müzik eşliğinde dans ederlerken liderin “kırmızı şekere sarıl” yönergesi ile müzik durur. Her çocuk yanındaki arkadaşı ile bu şekilde selamlaştıktan sonra ellerini bırakır. Lider eline bir kukla alarak çocuklarla şekerler hakkında sohbet eder. tadının nasıl olduğu. Biraz önce söz ettiği şekerleri çok sevdiğinden ve birbirinden güzel şekerler yaptığı bir dükkanı olduğundan ama artık oraya gidemediğinden söz eder. Çünkü şekerleri çok seven ama kötü şekerler yapan bir şekercinin kendisinin dükkanını zorla aldığından ve kötü kalpli bu şekercinin özel güçleri olduğundan.) Daha sonra kukla başından geçenleri çocuklara anlatır. neden yapıldığını şeklinin nasıl olduğu ile ilgili sohbet eder. Çocuklardan elle tutuşup sırayla yanındaki arkadaşının gözüne bakarak arkadaşının elini sıkması istenir. Çocukların en sevdiği şekerin ne olduğu. Çünkü kayıkçı sevdiği şekerlerin şeklini görmekten çok hoşlanır . Lider elindeki kuklayı kullanarak yardımı kabul eden çocuklara onlarla birlikte olamayacağını söyler ama karşılaşacakları bir takım engeller konusunda çocukları uyarır Yolculuk sırasında çocukların karşısına bir derenin çıkacağını ve karşıya geçmek için onlara sadece kayıkçının yardım edebileceğini söyler. Tüm çocuklar üzerinde kırmızı şeker resmi gördükleri arkadaşlarına sarılırlar. Lider çocuklara önlerinde bir kutunun olduğunu ve kutudan kendisinin söyleyeceği özellikteki şekerleri alıp yediklerini hayal etmelerini söyler. Oyun diğer kartlarında söylenmesi ile tekrar eder. (Küçük bir naneli şeker.

Çocuklara karşılaşacakları engeller konusunda bilgi veren lider. Lider çocuklara kendileri gibi top oyunlarını seven ve bahçesinde birbirinden farklı bir çok topu olan “ Mumu ” adındaki bir devden söz eder. Elinde kukla. kötü kalpli şekerci ve kayıkçı olarak role girerek çocukların şekerci dükkanını geri alma planlarında çocuklara rehberlik eder. çocukların hepsi sırasıyla en sevdiği içeceğin tadını söyleyene kadar çalışma devam eder. ETKİNLİK Çocukların tüm alan içerisinde yavaş daha sonra hızlı yürümeleri. Çocuklar kötü kalpli şekerci ile karşılaştıklarında onu çok iyi şeker yaptıklarına ikna etmek zorundadır. en çok hangi top oyununu sevdikleri. özelliklerini sonra da tarifini söylemeleri gerekmektedir. zıplamaları istenir. Lider çocuklarla birlikte top oyunları. en sevdikleri top oyunlarının nasıl oynandığı ve bu topların özellikleri hakkında konuşur. Lider yanındaki çocuğa ayaklarımın arasından senin ayaklarının arasına bir pinpon topu geçti diyerek zıplar ve çocuğunda aynı şekilde topu yanındaki arkadaşına atmasını ister. Etkinlik bittikten sonra halka şeklinde olan grubun el ele tutuşur. Top yeniden lidere geldiğinde lider topun biraz daha büyüdüğünü ve tenis topu olduğunu söyler ve zıplayarak topu yanındaki çocuğa gönderir top kocaman bir deniz topu olana kadar oyun devam eder. Sonra tüm alanı kullanarak bir topmuş gibi önce yavaş sonra hızlanarak yuvarlanmaları. Çünkü oraya sadece çok iyi şeker yapabilen aşçılar girebilmektedir. önlerinde bir top varmış gibi düşünüp onu önce ileriye sonra geriye doğru ayaklarıyla(aynı hareket vücudun farklı bölümleri ile tekrar edilebilir) hareket ettirmeleri istenir.İkinci engel ise şekerci dükkanına girerken çocukların karşısına çıkacaktır. Bunun için çocukların kapıya geldiklerinde şekerciye önce ne şekeri yapacaklarını. Tüm grup halka olur ve lider elindeki topu çocuklardan birine atarak en sevdiği yiyeceğin rengini. Fakat lider çocuklara Mumu’nun . Eğer isterlerse Mumu’nun bahçesine gidip orada istedikleri bir top oyunu oynayabileceklerinden bahseder. bu oyunlarda kullanılan top çeşitleri. söyler.

Mumu’nun bahçesine geldiklerinde kapıda bir bahçıvanla karşılaşacaklarını. arkadaşımız geldiğinde eksik olan renkteki kurdelenin hangisi olduğunu söyleyecek” der. benim adım Ay-sel. Çocukların bunun için de hazırlık yapmaları gerekmektedir Son olarak Mumu’nun bahçesinde hangi top oyununu oynamak istediklerini ve bunun için uygun olan topları seçmeleri gerekmektedir. Önce ben yapayım. ilgiye göre oyun devam ettirilir. Lider çocuklara “şimdi içimizden birisi dışarı çıkacak biz de bu kurdelelerden birisini alacağız. kaç defada söylüyorum. Çalışma sürecinde lider çocuklara rehberlik eder. ETKİNLİK Örneğin. . Mumu ve bahçıvan rolünde damaya katılır. sonra hep birlikte yapalım” yönergesini verir. sayı artırılır) kurdeleler konur. Bunun için çocukların bir araya gelerek ne tür engellerle karşılaşabilecekleri konusunda konuşmaları ve bu engellere karşı hazırlık yapmalarını ister. o zaman adımı söylerken iki defa elimi çırpacağım. İçeri giren çocuklar Mumu ile karşılaştıklarında onları başka bir sürpriz beklemektedir. Mumu yemek yemeği çok seven bir devdir ve ancak ona özel hazırlanmış bir yiyecek getiren çocukların bahçesinde top oynamalarına izin verir. Bütün çocuklar için tekrarlanır Ortaya değişik renklerde (az sayıyla başlanır. Yapılan hazırlıklardan sonra lider çocukları dikkat etmeleri gereken üç şey konusunda uyarır. çiçekleri çok seven bu bahçıvanın çocukların içeri girmelerine izin vermesi için her çocuğun yolculuk sırasında karşılaştığı ilginç bir çiçeği bahçıvana anlatması ve tüm çocukların bir arada bahçıvanın ismini söylediği bir çiçeğin açışını canlandırması gerekmektedir. iki defada.bahçesine yapılacak yolculuğun çok kolay olmayacağından çünkü bahçenin çok uzakta olduğundan ve giderken çocukların daha önce yaptıkları yolculuklara benzer engellerle karşılaşabileceklerinden söz eder.

minder.Kuşlar nasıl hareket eder. bileklerine bağlanır Şimdi omzuna dokunduğum kendisinde hangi rengin olduğunu ve hangi hayvan olduğunu söyleyecek.. Alınan yanıtlar doğrultusunda öykünün devamı oluşturulur Lider “çocuklar şimdi biz bu filin başına gelenleri oynayalım. Ankara. . balık olsun ….C. zürafanın rengi.. evet çok güzel kuşlar oldunuz. tekrara kuş olalım …. fil olsun ……. farenin rengi. kedinin rengi. balinanın rengi ne olsun (çocuklardan yeni kahramanlar da gelebilir.. S Müzik durdukça en yakınında bulunan kişiyle tokalaşarak merhaba deme. 1996) kitaptan çocuklara okur. Filin rengi. verdiğim kurdeleye göre de hangi hayvanı olacağımıza karar verelim. Kültür Bakanlığı Yayınları:1829. Renkler belirlendikten sonra değişik renklerde kurdeleler çocuklara verilir.. sandalye gibi materyallerden yararlanılarak filin yaşadığı ev. kuşun rengi.. Çocukların hepsi (yani her bir hayvan) çerçeve içindeki yerlerini alırlar ve doğaçlamaya geçilir.. ISINMA VE HAZIRLIK S Müzikle birlikte mekânda serbestçe yürüme. Lider çocuklara “fil dışarı çıktığında nerelere gitmiş olabilir? Acaba kimlerle karşılaşmış? Dışarıda da yağmur yağıyormuş. Çocuk Kitapları Dizisi:167. herkes kuş oluyor. nasıl ses çıkarır. Evet şimdi filin başından geçenleri oynayabiliriz”. Bu sırada. onlar da oyuna dahil edilir)” der. Oyun / Doğaçlama / vb. Şimdi hep beraber ayağa kalkıyoruz. odadaki hayvanların olduğu çerçeve çocuklarla birlikte düzenlenir Çocukların hikayeyi tamamlamalarına göre ortamda başka düzenlemeler de yapılabilir.” denir ve çocukların hayvan öykünmeleri yapması sağlanır. S Müzik durdukça sırası ile en yakınındaki 2 kişiye ‘Hoş geldin. : Lider Ferit Avcı’nın “Kırmızı Fili Gördünüz mü?” adlı hikayesini (T. Şimdi de herkes kedi olsun ……. S Eşini bul oyununu oynama. neden üzülmüş olabilir? Üzülmemesi için file neler söyleyebiliriz?” gibi sorular yöneltir. acaba dışarıda neler yaşamış? Eve döndüğünde üzgündü ve yorgundu. Seni gördüğüme çok memnun oldum’ deme.

S Aşağıdaki tek kişilik doğaçlamalar çocuklara okunur ve gönüllü olan çocukların ortaya gelerek bu durumu ve sonrasını canlandırmaları istenir. diğer B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Çocuklara. Gülmeye başlıyorsun. S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. Ödevi kendilerinden önce yapan birilerinden alıp hazırlamayı ister. grup üyelerinden birisi A. Korkudan oturduğun sandalyeden masaya doğru hızla hareket ederken elindeki çayı ödevin üzerine döküyorsun. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. Tam çayını eline almışken bir arkadaşın arkandan gelip seni kokutuyor. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. “Öğrencisin.S Çember şeklinde durarak topla isim oyunları oynama. Çayı temizleyeyim derken mürekkepli yazılmış yazıların artık okunamadığını görüyorsun. B: Çalışkan bir öğrencidir. Gülme bir kahkaha fırtınasına dönüşüyor. Çevrendekiler sana kötü kötü bakmaya başlıyorlar. CANLANDIRMA S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Seni unuttuğunu düşündükçe daha da sinirleniyorsun. Bir yandan da on beş dakika sonra teslim etmen gereken çok önemli bir dönem ödevini bir kez daha okuyorsun. Telefon hemen elinin altında. Yeteri kadar süre tanındıktan sonra çember şeklinde oturma ve her bir çocuğun eşini anlatmasını isteme. Boğulacak gibi oluyorsun. Okulun kantininde oturmuş çay içiyorsun. Ona telefon etmeyi ve duygularını ona anlatmayı düşünüyorsun.” . S Doğaçlama: İki arkadaş kütüphanede ortak olarak yapacakları bir ders ödevi hakkında çalışıyorlar.” “Kütüphanede ders çalışıyorsun. A: Çalışkan olmayan bir öğrencidir. Birdenbire aklına dün yaşadığın çok komik bir olay geliyor. S İkili eş olarak oturma ve ikili grupların birbirlerine kısaca yaşam öykülerini anlatmalarını isteme. Ödevi yaparken diğer arkadaşlarına soru sormayı bile istemez.” “Arkadaşına çok kızgınsın çünkü dün doğum gününü kutlamadı.

CANLANDIRMA S Çocuklar 4-5 kişilik gruplara ayrılır. S Canlandırmalar izlenir. Çocuklar tek sıra hâlinde durarak birbirlerinin bellerine sarılırlar. Ancak bu arada arkadaşını istediği başka bir yerde (Kalabalık bir sokakta. S Öğretmenin verdiği ritimle yürünür. S Doğaçlama: Bir baba ve oğlu evlerinde konuşmaktadırlar. Gruplardan bu fotoğraf çekilmeden önce ne olmuş olabileceğini tartışmaları ve bu durumu canlandırmaları istenir. Diğer gruptaki tüm bireyleri kendi grubuna katan grup oyunu kazanır. . CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. diğer B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Bu durumda telefon etmeye ya da kapıyı açmaya çalışıyorsun ancak çok zorlanıyorsun. S Ayna çalışmaları yapılır.“Kırılmış bir vazonun parçalarını birbirine yapıştırırken çok güçlü olan yapıştırıcının parmaklarını birbirine yapıştırdığını görüyorsun. S Grupların canlandırmaları izlenir.” ISINMA VE HAZIRLIK S Müzikle birlikte serbest bir şekilde mekânda dolaşılır. Grup başında olan kişiler diğer gruptaki bireyleri çekerek kendi gruplarına katmaya çalışırlar. S Şimdi de gruplardan bu fotoğraf çekildikten sonra ne olmuş olabileceği hakkında bir canlandırma hazırlamaları istenir. doğada. S İkili eş olunarak gözü kapalı çalışmalar yapılır (Omuzdan tutarak ve el ele tutuşarak). Grubundan koşan kişi diğer gruba katılır. S İkili eş olunur ve yine eşlerden birisi gözlerini kapatarak diğeri onun elinden tutarak mekânda dolaştırır. S Neredesin-buradayım oyunu oynanır. grup üyelerinden birisi A. bir sergide vb.) dolaştırmaktadır ve bu esnada ona gördüklerini anlatır. ISINMA VE HAZIRLIK S Grup ikiye ayrılır. Her bir gruba birer fotoğraf verilir.

Başka bir ilde bulunan liseye gidebilecektir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Eşini bul oyunu oynanır. B: Babadır. Müzik durdukça çocuklar her seferinde farklı kişiler olmak koşuluyla en az üç kişiye birbirlerine sırasıyla ‘Merhaba. Bu işten şu anda çalıştığı işe oranla daha fazla maaş alacaktır. Ayrıca eşinin işi dolayısı ile oraya taşınmaları mümkün değildir. S Grupların yarısına Ahmet Bey’in işi kabul ettiği. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Ona göre aile bireyleri birbirinden ayrılmamalıdır. Ayrıca oğlunun evden ayrılarak başka bir yerde okumak için daha küçük olduğunu ve onu çok özleyeceklerini düşünmektedir. Çünkü çalışacağı yer bir maden ocağıdır ve yakında bir okul bile bulunmamaktadır. Girdiği bir sınavı kazanmıştır. Orada yatılı okuması gerekecektir. O okulun kendi şehirlerinde olan bütün okullardan daha iyi bir eğitim verdiğini düşünmektedir ve o okulda okumayı çok istemektedir. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. “Ahmet Bey yaşadıkları şehirden başka bir yerde yeni bir iş bulmuştur. diğer yarısına Ahmet Bey’in işi kabul etmediği durumda sonrasında neler olabileceğini düşünerek canlandırmaları istenir. Hoş geldin. Oğlunun başka bir şehirde okumasını onaylamamaktadır. Onun kendi şehirlerindeki okulda da iyi bir eğitim alabileceğini düşünmektedir. S Grupların canlandırmaları izlenir. . Ancak en az 3 yıl orada çalışması gerekmektedir ve ailesini oraya götürmesi mümkün değildir. Seni gördüğüme çok sevindim ve Seni seviyorum’ derler. ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. Çocuklara.” S Her bir gruptan aile içinde bu durumun tartışılmasını canlandırmaları istenir.A: Oğuldur. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Yeterli bir süre tanındıktan sonra.

S Çember şeklinde oturulur ve isteyen çocuklar yazdıklarını tüm grupla paylaşırlar. Çocuklara. Kardeşi ise eğer onu seviyorsa hep onunla olması gerektiğini söylemekte ve onsuz giderse çok üzüleceğini ve artık onu sevmeyeceğini ona söylemiştir. S Çember şeklinde oturulur ve her bir çocuğun anlattığı en sevdiği şeyi grup arkadaşının tüm gruba anlatması istenir. grup üyelerinden birisi A. S Çocuklara birer kağıt ve kalem verilir ve onlardan az önce anlattıkları en sevdikleri nesneyi. Onu çok sevmektedir ve onun sadece kendisi ile birlikte olmasını istemektedir. Her bir grup mekanda bir yere oturur. Eğer kendisini seviyorsa. Abisi ile oynarken ve vakit geçirirken çok eğlenmektedir. kardeşi olmadan eğlenmek istemektedir.S Çocuklar ikili eş olurlar. istediği her zaman onun yanında olmalı ve onun istediklerini yapmalıdır. Çocuklardan grup arkadaşlarına sahip oldukları ve en sevdikleri şeyi anlatmaları istenir. onunla oynamaktan çok hoşlanmaktadır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Gidecekleri film kardeşi için uygun değildir. Kardeşine bazen kendi arkadaşları ile de birlikte olmak isteğini anlatmak zorundadır. kendi arkadaşları ile de vakit geçirmek istemektedir. Bu gün arkadaşları ile birlikte sinemaya gitmeye karar vermişlerdir. ayrıca arkadaşları. Bu durumda neler hissedeceklerini. . Ancak. B: Küçük kardeştir. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. Küçük kardeşini çok sevmektedir. Abisine eğer onsuz sinemaya giderse çok üzüleceğini söylemiştir ve eğer onsuz giderse onu sevmeyecek ve onunla artık konuşmayacaktır. en yakın arkadaşlarının ödünç istediği söylenir. S Doğaçlama: İki kardeş evlerinde konuşmaktadırlar. diğer B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Onunla birlikte olmaktan. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. A: Büyük kardeştir. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. düşüneceklerini ve sonuçta ne yapacaklarını yazmaları istenir. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar.

Öğretmeni Sevinç Hanım’ı da çok sevmektedir. “Ali üçüncü sınıfa gitmektedir. Ali ile öğretmeni arasında geçen konuşmanın nasıl olabileceğini düşünerek canlandırmaları istenir. Yaşlı bir kadını karşıdan karşıya geçiriyorsunuz. S Don-Ateş oyunu oynanır. Ali. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. Yuvasından düşmüş bir serçe yavrusunu yuvasına geri koymaya çalışıyorsunuz. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. Bir gün Ali teneffüste öğretmeni ile konuşmak ister. Çok aceleniz var ama birisi size bir adres sordu ona adresi anlatmaya çalışıyorsunuz ama burayı hiç bilmiyor. S Bir süre sonra öğretmeni Ali’ye şimdi uygun olduğunu isterse konuşabileceklerini söyler.S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. öğretmeninin kendisine sonra gel demesine çok kızar. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. Ali’ye şu an arkadaşları ile ilgilendiğini ve kendisi ile daha sonra konuşabileceğini söyler. Gruplardan. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Çocuklara. Düşmüş ve ayağını incitmiş bir kız çocuğuna yarım etmeye çalışıyorsunuz. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Küçük ve üşümüş bir kedi yavrusu buldunuz ve onu ısıtmaya çalışıyorsunuz. Ali ise öğretmenine kendisi ile artık konuşmak istemediğini ve bir daha hiç konuşmayacağını çünkü istediği zamanda onunla konuşmadığını söyler. Çünkü eğer onu seviyorsa onunla her zaman ilgilenmesi gerektiğini düşünmektedir. . Müzik durdukça çocuklara aşağıdaki yönergelere uygun olarak davranmaları söylenir. Ancak öğretmeni o sırada sınıftan diğer iki arkadaşı ile konuşmaktadır. S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. S Yapışkan kağıtlar oyunu oynanır. S Grupların canlandırmaları izlenir. grup üyelerinden birisi öğretmen diğeri de Ali olacaktır.” S Her bir gruptan bu durumun canlandırılması istenir.

Tam sinemaya gidemeyeceğini düşünürken annesi eve gelir. Kızına haber verirse o gelip teyzeyi doktora götürebilecektir. Yolda yürürken ileride yaşlı bir teyze görür. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Sevim’e evine giderek kızına haber verip veremeyeceğini sorar. grup üyelerinden birisi A. Arkadaşlarından birinin annesi onları götürecektir. A: Öğretmendir. diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Kardeşinin bakıcısı hastalandığı için kardeşine bakma görevi ona kalmıştır.” S Her bir gruptan bu durumun canlandırılması istenir. Öğrencisine matematik notları çok iyi olmayan sınıf arkadaşına. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. Teyze hastalanmıştır ve ayağa kalkamamaktadır. İş yerinden izin alabilmiştir ve Sevim’e sinemaya gidebileceğini söyler. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. dersten sonra biraz daha sınıfta kalarak yardım etmesi gerektiğini anlatmaktadır. Çünkü arkadaşları yola çıkmış olacaklardır. sınıfta kalacaktır ve bu arkadaşı ile çalışırken daha iyi öğrenebilmektedir. Ancak Sevim yaşlı teyzeye yardım ederse sinemaya gidemeyecektir. Oysa bir hafta öncesinden arkadaşları ile sinemaya gitmek için sözleşmişlerdir. Ders bittikten sonra arkadaşları ile maç yapmayı planlamışlardır ve bu maçta oynamak onun için çok önemlidir. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. S Grupların canlandırmaları izlenir. Kaldırıma uzanmıştır. Çocuklara. “Sevim annesi işte olduğu için o gün kardeşiyle ilgilenmek zorundadır. Eğer. Acele ederse yetişebilecektir. Evi yürüyerek on dakika mesafededir. Sevim hemen giyinip evden çıkar. S Doğaçlama: Öğretmen ve öğrenci sınıfta konuşmaktadır. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. . Arkadaşının kendisinin çalışması gerektiğini düşünmektedir. B: Öğrencidir. Sevim yanına giderek teyzeye iyi olup olmadığını sorar.CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. yardım almazsa ertesi günkü sınavda başarısız olacak.

4. Ancak kaçak avcılar var ve buradaki hayvanları yasağa rağmen avlıyorlar. S Aynı gruplardan verilen karton ve pastel boyarlı kullanarak sorunlarını tanıtan bir afiş hazırlamaları istenir. . CANLANDIRMA S Çocuklar beş gruba ayrılır. Çocuklardan bu durumları okumaları istenir. bu alanın sanayi bölgesi olarak kullanılmasına karar veriliyor. Burası bazı türlerin yaşadığı ve ürediği bir yer. 2. S Tilki-tavşan oyunu oynanır. Yaşadığınız şehrin kanalizasyonu denize akıtılıyor. Bu durum sizin de sağlığınızı tehdit etmeye başladı. Burada avlanılması kesinlikle yasak.S İki gruba Sevim yardım etmeye karar verdi. 5. 1. Ancak son zamanlarda şehre büyük bir sanayi bölgesi yapılacak ve bu parkın kapatılıp. Gölün çevresindeki fabrikalar göle atıklarını boşaltıyorlar. Afişler uygun yerlere asılarak diğer çocukların de görmeleri sağlanır. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Kuş kafeste oyunu oynanır. Bu nedenle de gölde yaşayan balıklar ve canlılar ölüyor.. Bu durum hem sizin hem de denizde yaşayan diğer canlıların yaşamını tehdit ediyor. S Çocuklardan kartlarında yazılı olan sorunların çözümlerini tartışmaları ve uygun buldukları bir çözümü canlandırmaları istenir. Her gruba aşağıdaki durumların birisinin yazılı olduğu bir kart verilir. Grup: Deniz kenarında yaşıyorsunuz. ISINMA VE HAZIRLIK S Köşe kapmaca oyunu oynanır. Grup: Bir göl kıyısında yer alan bir kasabada yaşıyorsunuz. Bu durumlarda neler olacağını düşünerek canlandırmaları istenir. 3. Grup: Yaşadığınız şehrin yakınında bir milli park var. Grup: Yaşadığınız şehrin yakınında yer alan ormanda korunmaya alınmış türler var. Ancak kaçak yapılaşma ve ağaçların kesilmesi bu hayvanların soyunun tükenmesine yol açıyor. iki gruba da Sevim yardım etmemeye karar verdi yönergeleri verilir. Grup: Yaşadığınız şehrin yakınında yer alan ormanda korunması gereken hayvanlar var. S Grupların canlandırmaları izlenir.

S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Dün çok yorgun olduğu için uyuya kalmış ve sabah ödevini abisi . S Çember şeklinde oturulur ve çocuklara şu ana kadar kendilerine söylenmiş olan ve onları en çok üzen yalanın ne olduğunu düşünmeleri istenir. A: Öğretmendir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. Öğrencisinin doğruyu söylemesini sağlamaya çalışmaktadır. diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Bir gün fabrikanın zehirli atıklarını kasabanın içme suyunun da sağlandığı göle attığını öğrenir. grup üyelerinden birisi A. Sonra isteyen çocuklardan bunu ve bu durumda neler hissettiklerini paylaşmaları istenir. Bu durumlarda neler olacağını düşünerek canlandırmaları istenir. S İskele-güverte-sancak oyunu oynanır. Babası kaza geçirdiği için çalışamamaktadır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Bir kişi patron diğeri de Ahmet’tir. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. Çocuklara. Ödevini gerçekten kendisi yapmamıştır. Ancak patronları bunu kimseye söylememesini yoksa onu işten atacaklarını söylerler. Aralarında geçen konuşmanın canlandırılması istenir. Ailesinin geçimini Ahmet sağlamaktadır. “Ahmet bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Öğrencisinin getirmiş olduğu ödevi kendisinin yapmadığını düşünmektedir. B: Öğrencidir. iki gruba da Ahmet bu durumu ilgili kişilere bildirmeye karar verdi yönergeleri verilir. Bu ilk defa olmaktadır. Onun için önemli olan öğrencisinin doğruyu söylemesidir. S İki gruba Ahmet hiçbir şey yapmamaya karar verdi. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. S Doğaçlama: Öğretmen ve öğrenci sınıfta konuşmaktadır.S Çocuklara aşağıdaki durum anlatılır.” S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. Üç tane küçük kardeşi vardır. S Grupların canlandırmaları izlenir. ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır.

S İkili gruplar oluşturulur. . Her bir çocuğa birer kağıt ve kalem verilir. S Ben kimim oyunu oynanır. ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. Bu nedenle babasının kesinlikle yapmamasını söylemesine rağmen bahçede üstü kapalı olan otomobil garajında top oynamaya başlar. Canı top oynamak ister ama yağmur yağmaktadır. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Tüm gruplara Hasan’ın doğruyu söylemeye karar verdiği yönergesi verilir ve bu durumun canlandırılması istenir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. En sevmediği yemek nedir? “En sevmediği renk nedir?. En sevdiği şarkı nedir?. S Çocuklara birer kağıt ve boyalar verilir. Topla oynarken topa hızla vurur ve top arabanın ön camını kırar. “Hasan dokuz yaşındadır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. Babasına camı onun kırmış olabileceğini söylemeyi düşünür. Çocuklara. Bir taraftan da camı onun kırdığını kimse görmemiştir. Ancak bunu söylerse öğretmeninin ona çok kızacağından korkmaktadır ve ödevi kendisinin yaptığı konusunda ısrar etmektedir. Bu durumda neler hissettiğini düşünerek bir resim yapmaları istenir. S Grupların canlandırmaları izlenir. Hangi tür filmleri sever?.” S Her bir gruptan Hasan’ın nasıl davranması gerektiğini düşünerek bunu canlandırmaları istenir. En sevdiği kitap nedir?. Yan Komşularının da çok yaramaz bir oğlu vardır. En sevdiği yemek nedir?.yapmıştır. Grup arkadaşlarına aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını not etmeleri istenir “En sevdiği renk nedir?. Babasının otomobili de oradadır. Çünkü babası ona çok kızacaktır. O gün evde yalnızdır. Hasan çok korkmuştur. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. Yapmaktan en çok zevk aldığı uğraşı nedir?. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Komşunun oğlu oldukları söylenir ve Hasan camı onun kırdığını söylemiştir. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır.

Bunların üstüne bir de bir sürü sakarlıklar yapmaktadır. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. En sevmediği şarkı nedir?” S Çember şeklinde oturulur ve çocuklardan arkadaşları ile ilgili edindikleri bilgileri paylaşmaları istenir. Çok yakında bir lunapark vardır ve oraya gidip arkadaşı ile eğlenmek istemektedir. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. “Yeliz 13 yaşındadır. Çocuklarla verilen cevapların neden bu kadar çeşitli olduğu hakkında konuşulur. Arkadaşları ile konuşurken saçma sapan sözler etmekte. En sevmediği kitap nedir?. Sessizce yanlarında dursa. Sinemaya gitmek yerine açık havada olmak istemektedir. Yeliz çok kızmayacaktır belki ama Ebru sürekli sözlerine karışmaktadır. Yeliz annesine ne zaman bu . grup üyelerinden birisi A. arkadaşları Yeliz’in yanına geldiğinde sürekli odasına gelmek istemekte. Evlerinin alt katında oturan teyzesinin de 6 yaşında Ebru adında bir kızı vardır. Yeterli bir süre tanındıktan sonra.Yapmaktan hiç hoşlanmadığı uğraşı nedir?. Ebru’ya teyzesi çalıştığı için annesi bakmaktadır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. S Doğaçlama: İki arkadaş hafta sonu birlikte bir şeyler yapmak için buluşmuşlardır. A: Sinemaya gitmek istemektedir. diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Ebru her zaman Yeliz ile birlikte olmak istemektedir. Her zaman Yeliz’i arkadaşlarının yanında utandırmaktadır. B: Hava çok güzeldir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. kendi oyunlarını oynamaları için onları sürekli zorlamaktadır. kısacası her zaman onları rahatsız etmektedir. Sonuçta herkesin birbirinden farklı olduğu ve farklı isteklerinin olduğu üzerinde konuşulur. Çocuklara. Yeliz arkadaşları ile oynamaya çıktığında yanında gelmekte. İzlemeyi çok istediği bir çizgi film yeni gösterime başlamıştır ve mutlaka bu filmi izlemeleri gerektiği konusunda ısrar etmektedir.

Gönüllü çocukların Ebru’nun bu durumunu canlandırması izlenir. sabretmesi gerektiğini söylemektedir. S Doğaçlama: İki arkadaş ödevlerini yapmak için çalışmaktadırlar. S Çocuklara Yeliz’in kardeşini kandırarak evden çıktığı yönergesi verilir. Ancak Ebru yine onlarla gelmek istediğini söyler. Başka herhangi bir yere ya da kaynağa ihtiyaçları yoktur. Bu durumda kardeşinin nasıl hissettiği üzerinde konuşulur. Ödevlerini bu şekilde yapmalarının yeterli olduğu konusunda ısrarlıdır ve başka bir fikri dinlemeye bile gerek duymamaktadır. S Tüm gruplara Yeliz’in kardeşini de alarak evden çıktığı yönergesi verilir ve bu durumun canlandırılması istenir. ISINMA VE HAZIRLIK ^ Mekanda müzik eşliğinde yürünür. . diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. biraz daha büyüyünce böyle davranmayacağını.” S Her bir gruptan Yeliz’in nasıl davranması gerektiğini düşünerek bunu canlandırmaları istenir.durumu anlatsa. Bir süre çocuklar konuşurlar. ^ Ev sahibi-kiracı oyunu oynanır. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. S Grupların canlandırmaları izlenir. Söyledikleri dinlenmezken neler hissettikleri üzerinde konuşulur. S Grupların canlandırmaları izlenir. annesi ona onun küçük olduğunu ve o yüzden bunları yaptığını. Liderin gösterdikleri çiftlerin aynı şekilde konuşmaları istenir. Gruplardaki çocukların istedikleri bir konuda aynı anda konuşmaya başlamaları istenir. Yeliz ve arkadaşları o gün buluşup yakındaki oyun parkına gideceklerdir. ^ Çember şeklinde oturulur ve çocuklara aynı anda konuşurken neler olduğu sorulur. ^ İkili gruplar oluşturulur. Sonra tüm grupların susmaları istenir. A: Ödevlerini yapmaları için internetten gerekli bilgiye ulaşabileceklerini düşünmektedir. grup üyelerinden birisi A. Yeliz olmaz dese de Ebru ısrar eder ve onlarla gelmek için hazırlanır.

ancak arkadaşı onu dinlemek istememektedir. Öğretmeni o ve 4 arkadaşına sınıf duvarına asılmak üzere istedikleri konuda ve istedikleri malzemeyi kullanarak büyük bir resim yapmaları görevini vermiştir. S Her bir grubun fikirleri dinlenir ve üzerinde konuşulur. sınıfa gitmektedir. Ufuk bunun üzerine kararını verdiğini. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. S Her bir çocuğa birer kağıt ve kalem verilerek bir gün içerisinde yapmaları gereken görevlerinin neler olduğunu yazmaları istenir. S Davul-zurna 1 2 3 oyunu oynanır. onun istediğini yapmazlarsa resmi yapmayacağını söyler. Kütüphanede ödevleri için gerekebilecek bir sürü kaynak olduğunu bilmektedir. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. S Canlandırmaların ardından çember şeklinde oturarak izlenenlerin dışında başka ne gibi çözümler bulunabileceği üzerinde konuşulur.” S Gruplardan bu örnek durumda kimin haklı olabileceğini aralarında tartışmaları ve nedenleri ile açıklamaları istenir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. hep birlikte karar vermeleri gerektiğini söylerler. buldukları en uygun çözümü canlandırmaları söylenir. ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. Çocuklara. Bu durumda arkadaşlarının neler hissettiğini verilen kağıtlar üzerine resim yaparak anlatmaları istenir. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. S Ufuk kararını değiştirmemiş ve arkadaşlarını dinlememiştir. “Ufuk 5. Arkadaşları onun tek başına karar vermesinin yanlış olduğunu.B: Ödevlerini yapmaları için kütüphaneye de gitmeleri gerektiğini düşünmektedir. S Yeni dörder kişilik gruplar oluşturulur S Gruplara bu durumu nasıl çözeceklerini düşünerek. Ufuk suluboya ile doğa konulu bir resim yapmaya karar verir ve bu kararını arkadaşlarına söyler. . S Grupların canlandırmaları izlenir. Bunu arkadaşına anlatmaya çalışmaktadır. Yeterli bir süre tanındıktan sonra.

Ancak Sevinç hep işten kaytarmakta ve odanın temizliğini Ayşe yapmaktadır. Arkadaşını ödevi yapmaları ve ancak bitirdikten sonra oynayabilecekleri konusunda ikna etmeye çalışmaktadır. S İki gruba Ayşe’nin odayı temizlediği.” S Gruplardan Ayşe’nin nasıl davranması gerektiğini aralarında tartışarak. verdiği kararı canlandırmaları istenir.S Çember şeklinde oturulur ve çocuklardan yapmaları gereken görevlerinin neler olduğunu diğerleri ile paylaşmaları istenir. grup üyelerinden birisi A. S Grupların canlandırmaları izlenir. O gün de odaları çok kirlidir ve anneleri hemen temizlemelerini söyleyip işe gitmiştir. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. S Doğaçlama: İki arkadaş ödevlerini yapmak için çalışmaktadırlar. Ayşe buna çok kızar ve odayı temizlememeyi düşünür. Ödev yapmak yerine dışarı çıkıp oynamayı istemektedir. çocuklara Ayşe’nin Sevinç’in görevini yapmasını sağlamak için neler yapabileceğini düşünmeleri söylenir. Çocuklara. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. diğer iki gruba da temizlemediği durumda sonucun neler olabileceğini canlandırmaları söylenir. A: Öğretmenlerinin verdiği ödevi yapmasalar da olacağını düşünmektedir. S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. S Çember şeklinde oturarak. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. Her bir çocuğa söz verilerek önerisi üzerinde konuşulur. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. S Grupların canlandırmaları izlenir. Sevinç yine temizlikten kaçarak dışarı çıkmıştır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. . B: Ödevlerini yapmalarının zorunlu olduğunu düşünmektedir. “Ayşe ve Sevinç kardeştirler. Anneleri onlara odalarını temiz tutma görevini vermiştir. Bu ödevi öğretmenleri vermiştir ve görevleri olduğu için yapmak zorundadırlar. Ayşe kardeşini defalarca uyarmıştır.

Yan evde de Sevinç isminde kız oturmaktadır. geriye dön vb. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. sola. S Çocuklara bazı basit sorular sorularak söz almadan istedikleri gibi cevaplayabilecekleri. istedikleri gibi yürüyebilecekleri söylenir.ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda liderin sağa. S Meyve sepeti oyununun kuralları anlatılır. A: Babadır. S Çember şeklinde oturularak iki yürüyüş şekli arasında ne gibi farkların olduğu konuşulur. S Şimdi de sorulan sorulara söz alarak cevap vermeleri gerektiği söylenir. Çocuklara. S Çocuklara şimdi özgür oldukları istedikleri hızla. Yeterli bir süre tanındıktan sonra. S Doğaçlama: Bir baba ve çocuğu konuşmaktadırlar. Çocuğuna evde uymaları gereken bazı kuralların olduğunu ve bu kuralların hem kendi iyiliği hem de ailenin diğer fertlerinin iyiliği için olduğunu. yönergeleri doğrultusunda yürünür. Özgür olduğunu düşünmektedir. S Oyun oynanır ancak isterlerse kurallara uymayabilecekleri söylenir. S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. “Serap beşinci sınıfa gitmektedir. istedikleri zaman konuşabilecekleri söylenir. S Oyun bir kez de kurallarına uygun olarak oynanır. diğeri B olur ve aşağıdaki ikili doğaçlama A’lar ve B’ler diğerinin amacını bilmeyecek şekilde söylenir. Sevinç sürekli gürültü yapmakta. çocuklar durdurulur ve her bir grubun canlandırması bir süre izlenir. grup üyelerinden birisi A. İkisi arasında ne gibi farkların olduğu hakkında konuşulur. Babası demokratik davranmak istiyorsa onun istediklerini istediği zaman yapmasına izin vermesi gerektiğini düşünmektedir. B: Çocuktur. istediği her şeyi istediği zaman yapamayacağını anlatmaya çalışmaktadır. bitirin deninceye dek canlandırmayı kesmemeleri söylenir. yüksek sesle müzik . S Çocuklar eşzamanlı olarak canlandırmalarına başlar. CANLANDIRMA S Çocuklar ikili gruplara ayrılır. S İki konuşma şekli arasında ne gibi farkların olduğu konuşulur.

Onu tekrar uyarır ve aynı cevabı alır. Çocuklara Serap’ın Sevinç’in davranışlarını değiştirmesi için neler yapmaları gerektiğini canlandırmaları söylenir. Demokrasinin olduğu bir yerde özgürlük vardır ve ben ne istersem yapabilirim.dinlemekte ve Serap’ı rahatsız etmektedir. ^ Gruplardan bu durumda kimin haklı olduğu konusunda tartışmaları ve kararlarını gerekçeleri ile açıklamaları istenir. ^ Her bir gruba söz verilerek kararları ve gerekçeleri dinlenir ve üzerinde konuşulur. Neredeyse projenin beyniydi denilebilir. “Ahmet makine mühendisi idi.’ diye cevap vermektedir. S İkili gruplar oluşturulur.” S Gruplardan bu durumu canlandırmaları istenir. Bu adamlar düşman bir ülkenin ajanlarıydı ve Ahmet’ten yaptıkları cihazın planlarını istiyorlardı. ^ Farklı dört kişilik gruplar oluşturulur. ^ Grupların canlandırmaları izlenir. CANLANDIRMA S Çocuklar dörder kişilik gruplara ayrılır. 2O ise ben özgürüm. ^ Grupların canlandırmaları izlenir. Ahmet kendine geldiğinde bilmediği bir odadaydı ve etrafında hiç tanımadığı bazı adamlar vardı. Serap’ın yarın çok önemli bir sınavı vardır ve ders çalışması gerekmektedir. Onu birkaç kez uyarmışlardır. S Ev sahibi-kiracı oyunu oynanır. Gruplardaki çocukların birbirlerine yaşadıkları ülkenin en çok hangi özelliğini ve neden sevdiklerini anlatmaları istenir. S Köşe kapmaca oyunu oynanır. Ahmet’in çalıştığı şirket ülke savunması için çok önemli olan bir cihaz üzerinde çalışıyordu. ISINMA VE HAZIRLIK S Mekanda müzik eşliğinde yürünür. aksi takdirde onu öldüreceklerdi. S Gruplara aşağıdaki durum anlatılır. Ahmet bu planların düşman ülkenin eline geçmesi durumunda kendi ülkesinin güvenliğinin tehlikeye gireceğini . Ancak bir gün iş çıkışında yüzü maskeli bazı adamlar Ahmet’i bayıltarak kaçırdılar. Ahmet bu projede çok önemli bir konumda çalışmakta idi. Sevinç’in gürültüsü yüzünden çalışamamaktadır. S Çember şeklinde oturularak konuşulanlar tüm grupla paylaşılır.

” S Gruplardan bu durumu canlandırmaları istenir. . S Gruplardan Ahmet’in nasıl bir karar vermesi gerektiğini konuşarak canlandırmaları istenir. S Gruplara Ahmet’in planları vermemeye karar verdiği söylenir ve sonuçlarının neler olabileceğini düşünerek canlandırmaları istenir. Ahmet çok zor durumda kalmıştı bir tarafta ülkesi. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Grupların canlandırmaları izlenir. S Gruplara Ahmet’in planları verip kendini kurtarmaya karar verdiği söylenir ve sonuçlarının neler olabileceğini düşünerek canlandırmaları istenir.biliyordu. Adamlar Ahmet’e düşünmesi için bir saat süre tanımışlardı. Her bir canlandırmanın ardından neden bu kararı düşündükleri üzerinde tartışılır. bir tarafta canı vardı. S Grupların canlandırmaları izlenir.