You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Tarikh Masa Bilangan Murid

: : :

08.02.2013 0740-0840 pagi (60 minit) 30 Orang

Bidang Unit Tajuk

: : :

1. Reka Bentuk dan Teknologi 1.4 Elektrik dan elektronik b. Penghasilan projek elektrik

Hasil Pemb.

Aras 1 1. Mengenal pasti nama, fungsi dan simbol komponen elektronik 2. Membaca dan memahami litar skematik 3. Membuat litar penyambungan litar

Objektif

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: i) ii) iii) iv) Menerangkan 3 daripada 4 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik; Membaca dan memahami litar skematik bersiri; Membuat penyambungan litar skematik bersiri dengan betul; Menggalakkan sikap ingin tahu dalam kalangan murid.

Aktiviti P&P

1. Murid mengenalpasti nama, fungsi dan simbol elektronik. 2. Murid membaca lukisan litar skematik. 3. Murid membuat penyambungan litar.

Kecerdasan Pelbagai

Visual Ruang, Intrapersonal, Interpersonal dan Kinestetik

Strategi Pengajaran

Direktif dan pembelajaran berpusatkan murid.

Kemahiran Generik

KB, mengenalpasti, menghubungkait, mengkategori dan menjana idea KTMK, berbantukan komputer KBKK, membuat keputusan

Penerapan Nilai

Ingin tahu, Teliti, Berani mencuba, Bekerjasama

Langkah keselamatan

Jika ada aktiviti melibatkan amali perlu dinyatakan langkah keselamatan.

Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): Bahan elektronik / bahan bercetak / bahan autentik Kad tugasan Templat pelajar Borang penilaian aktiviti p&p Peralatan : Komputer, LCD, slaid. :::: Kamera
2

Pengetahuan sedia ada

Murid-murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan simbol komponen elektronik

Langkah (masa)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Set Induksi (5 minit)

Kamera

1.Guru telah membawa sebuah kamera dan diletakkan di hadapan

1. Murid memerhatikan kamera yang disediakan oleh guru.

ABM Kamera

Kamera mempunyai komponen elektronik yang membenarkan nya berfungsi untuk mengambil gambar.

kelas.

KB 2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan kamera sebagai bahan maujud semasa set induksi. 3. Murid mendengar penjelasan yang dibuat 3. Guru mengaitkan kamera dengan topik pelajaran. oleh guru. Teknik Penyoalan 2. Murid menjawab soalan Mengenalpasti yang diajukan. Menghubungkait Menjana idea

Soalan: 1.Apa yang cikgu pegang ini kelas? 2. Apa kegunaannya? 3. Bagaimana ia berfungsi? 4. Apa lagi contoh

barangan elektronik yang anda tahu?

Langkah 1 (10 minit)

Pengenalan kepada komponen elektronik

1. Guru memberi penerangan mengenai nama, fungsi dan simbol elektrik dan elektronik menggunakan slaid.

1. Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti. Slaid Kuiz

ABM

4 komponen elektrik: 1. Diod Pemancar Cahaya (LED) 2. Perintang Tetap 3. Perintang Boleh Laras 4. Buzer 3. Guru mengadakan kuiz ringkas bagi menguji kefahaman pelajar. Soalan: 1. Ini perintang apa kelas? 2. Apa fungsinya? 3. Simbol perintang tetap ini macamana? 5. Guru dan murid membincangkan jawapan. 4. Guru meminta 4 orang pelajar untuk memadankan komponen elektronik dengan fungsinya. 2. Guru bersoal jawab dengan pelajar sambil memilih beberapa orang pelajar untuk melukis simbol komponen elektronik.

2. Murid menjawab soalan guru secara lisan. Nilai Yakin pada diri 3. Murid diminta untuk pergi ke depan bagi memadankan jawapan di papan putih. KB Mengenalpasti Menjana idea 4. KTMK Berbantukan komputer sendiri

Kuiz: Fungsi LED, perintang tetap, perintang boleh laras dan buzzer.

Langkah 2 (15 minit)

Membaca dan memahami litar skematik

1. Guru mengedarkan litar skematik kepada semua pelajar.

1. Murid-murid menamakan komponen elektronik berdasarkan

ABM Litar skematik

2. Guru meminta murid untuk Guru telah menyediakan litar skematik sebagai panduan mudah pelajar. 3. Guru meminta beberapa orang murid untuk membentangkan hasil tugasan mereka. menamakan komponen elektronik berdasarkan litar skematik yang diedarkan.

simbol yang diberikan dalam litar skematik. Rajin

Nilai

Kerjasama 2. Murid dipilih secara rawak untuk membentangkan hasil tugasan mereka. KB Mengenalpasti Membanding beza Yakin pada diri sendiri

4. Guru berbincang jawapan

Meneliti
5

dengan murid-murid.

Langkah 3 (20 minit)

Penilaian

1. Guru membahagikan pelajar kepada enam kumpulan.

1. Kumpulan yang telah mendapat komponen elektronik diminta untuk

ABM Komponen elektronik

Aktiviti kumpulan Membuat litar penyambungan litar 2. Guru meminta murid-murid untuk melakukan penyambungan litar.

memulakan aktiviti tersebut sementara guru masih mengagihkan komponen kepada Nilai Kerjasama Yakin diri

Komponen elektronik: 1. Suis Pisau 2. Sel kering 3. LED 4. Perintang tetap 5. Klip buaya 6. Terminal sel kering

3. Guru mengagihkan setiap kumpulan dengan komponen elektronik.

kumpulan lain. KBKK Membuat keputusan

3. Guru membimbing dan membuat penilaian terhadap pencapaian objektif pelajaran.

Menghubungkait

Penutup (5 minit)

1. Kognitif Rumusan isi pelajaran

1. Merumuskan isi pelajaran Guru menanya pendapat muridmurid dalam setiap kumpulan

1. Murid mendengar penjelasan yang diberikan oleh guru.

Nilai Yakin pada diri sendiri


6

tentang pendapat mereka 2. Sosial Teguran dan Pujian berkaitan dengan aktiviti penyambungan litar elektronik KBKK Membuat keputusan 2. Memberi pujian kepada pelajar kerana telah menunjukkan kerjasama yang baik sepanjang p&p berlangsung. Menghubungkait

Catatan Refleksi
(mesti ditulis tangan dan disediakan sebaik sahaja tamat sesi P&P) ISU Kekuatan BUKTI TINDAKAN SUSULAN

Kelemahan

Disemak oleh Guru Pembimbing

Disemak oleh Pensyarah Pembimbing

Catatan:

Catatan:

Tandatangan : Nama Tarikh : En. Lienus Anak Endam :

Tandatangan : Nama Tarikh : En. Lienus Anak Endam :

10

You might also like