You are on page 1of 8

HISTORIKU 1866 Ne New York, punetoret po ndertonin statujen e lirise.

800 milje me tutje, nje simbol tjeter amerikan po shprethente. Nje dreke, John Pemberton, nje farmacist atlandez u shty nga kurioziteti. Ai perzieu shurupin me ngjyre me uje te karbonizuar. Ai e shiste nje gote me cocacola per 5 cente Qe nga ajo dite shiteshin 9 gota ne dite. Nje shekull me vone Coca-cola ke prodhuar me shume se 10 bilione shishe shurupi. 1893-1904Coca-cola nga nej shpikje u kthy ne nje biznes. Njerezit e shikonin Coca-colen kudo dhe me nje promocion agresiv: Drei tane Coca-cole ekziston akoma si nje shurup. Ne 1894 nje biznesmen nga Misisipi ishte i pari qe futi Coca-colen ne shishe 1919-1940Coca-cola nen drejtimin e Woodruff. Ai u be presidenti i Coca-colesne 1923. Ishte nje gjeni marketingu qe pa oputinitete per eksansion kudo. Ne 1928 e futi Coca-colen ne lojrat olimpike te Amsterdamit keshtu qe Coca-cola udheton me skuadren amarikane. Ne 1930 kompania kishte 64pije ne 28 vende te botes. 1960-1981Bote konsumatoresh. Pas 70 vjetesh suksesi me nje marke (Coca-cola) kompania filloi te zgjerohej me Fanta, Sprite Tab dhe Fresco. Coca-cola po gjente shtepi ne shume vende te botes, si. Paraguaj, Turqi etj. Ne 1978 Coca-cola ishte e vetmja kopmani qe ofronte pije te ftohta ne Republiken e Korese. 1982-1989Coca-cola dietike dhe Coca-cola re. Coca-cola dietike ishte pija e pare ne bote me me pak kalori. Me te dyja pijet ajo korri nje sukses duke u rradhitur e dyta pas Coca-coles klasike. Ndersa Coca-cola e re kishte nje terheqje me te madhe se ajo klasikja kjo nuk zgjati shime 1990-1999Pije dhe tregje te rinj. Ishte koha e nje zgjerimi te madh te Coca-coles. Ajo ishte ne suport i madh pern lojrat olimpike, kupen e botes, organizaten nderkombetare te basketbollit. Ajo hapi 120 tregj te saj ne te gjithe boten. U zhvillua me birren polare Coca-cola. Gjendet ne do shumice, pakice, ne do vend te botes me filialet e saj kudo ne bote.

PRODUKTET Kompania Coca-cola ofron nje game te gjere produktesh : Emri i markes :Coca-cola Lloji i pijes: Pije e bute Coca-cola eshte pija e bute me e shitur ne histori. Gjithashtu eshte dhe produkti me i njohur ne bote. E krijuar ne Atalanta, Gjeorgjia, nga John Pamberton, Coca-cola fillimisht u ofrua si pije duke perzier shurupin me uje te karbonizuar. U hodh ne treg ne 1886, more patenten ne 1987, u regjistrua si marke tregetare ne 1893 dhe qe nga 1895 eshte shitur ne do territor te SHBA. Ne 1899, kompania filloi te jepte te drejta eksluziviteti aksionit te mbushjes se shisheve be SHBA. Coca-cola mund ti detyrohet SHBA-se per origjinen e saj, per popullaritetin e saj qe e ka bere me te vertete universale. Sot ju mund te gjene Coca-colen pothuaj ne do vend te botes. E disponueshme ne keto shije: Kola, Kola aj jeshil, Kola lemon, Kola limon qitroje, Kola qitroje, Kola portokall dhe Kola mjeder. E disponueshme ne keto shtete:Afganistan,Shqiperi, Algjeri, Argjentine, Austri, Australi, Azerjbaxhan, Bullgari, Belgjike etj... Emri i markes:Coca-cola e lehte Lloji i pijes:Pije e bute Coca-cola e bute eshte per njerezit qe nuk duan kalori por shume shije. Pija e bute numer 3 ne bote eshte e njohur si cola dijetike ne disa shtete. E disponueshme ne keto shije: Kola qershi e zeze vanilje, Kola, Kola caj jeshil, Kola limon etj.. E disponueshme ne keto shtete: Shqiperi, Algjeri, Brazil, BosnjeHercegovine etj.. Emri i markes: Coca-cola zero Lloji i pijes: Pije e bute Coca-cola zero ofron shijen e Coca coles me zero kalori. E krijuar me te rinjte e rritur ne mendje, kjo pije e bute eshte e embel. E disponueshme ne keto shije: Kola

E disponueshme ne keto shtete: Shqiperi, Argjentine, Australi etj.. Emri i markes:Fanta Lloji i pijes: Pije e bute Fanta e disponueshme ne evrope qe prej viteve 1940, Fanta eshte lancuar ne treg ne SHBA ne 1960. Konsumatoret perreth botes, vecanerisht adoleshentet, me kenaqesi e lidhin fanten me lumturine dhe kohen speciale qe kalojne me familjen dhe shoqerine. Imazhi pozitiv eshte dhene nga zbavitja e markes, personalitet gazmor e cila shkon dore per dore me ngjyren shndritese, shijen e frutave. E disponueshme ne keto shije: molle, molle luvi, banane, qumesht, molle pjeshke, molle vanilje, qershi, qershi-portokall etj. E disponueshme ne keto shtete; Shqiperi, Afganistan etj.. Emri i markes: Sprite Lloji i pijes: Pije e bute Sprite, lancuar ne treg ne 1961 eshte pija e bute me shije limon dhe qitroje me e rendesishme ne bote. Sprite eshte shitur ne me shume se 140 shtete dhe renditet si pija e bute numer 4 ne mbare boten me nje terheqje te forte ndaj te rinjve. Miliona njerez e shijojne Sprite per shkak te shijes se paster dhe qe me te vertete te heq etjen. Por gjithashtu Sprite ka nje qendrim te ndershem dhe te drejtperdrejte qe e vendos ate nder pijet pijet e tjera te buta. Sprite te kurajon ty te jesh i vertete per ate qe je dhe te heq etjen tende. E disponueshme ne keto vende:Shqiperi, Afganistan, Algjeri,etj... Emri i markes: Lift Lloji i pijes:pije e bute Eshte nje pije e bute e karbomnizuar me leng frutash qe josh te rinjte. E disponueshme ne keto shije:Molle, qershi, limon, rrush, potokall dh pjeshke. Pije energjitike Per ato te cilet kane arritje te medha ne jete, markat tona te pijeve energjitike permbajne elemente sic jane kafeina dhe vitamina B. Lengje frutash

Ne sjellim inovacion ne lengjet e frutave me me shume se 20 marka duke ofruar vlera ushqyese te rriturve dhe femijeve, freskine dhe pije te shumellojshme. Pije te buta Duzina jone e markave te pijeve te buta sjell freski dhe shumellojshmeri. Pijet e buta nga kompania Coca-cola jane ikonat dhe novatoret ne industrine e pijeve. Pije sportive Karbohidrate, lengje dhe elektrolite bashkohen se bashku ne pijet tona sportive, duke sjelle hidratim te shpejte dhe nje shije te mire per kerkuesit e fitnesit te cdo niveli. Caj dhe Kafe Shishet dhe kanoet e ajit dhe te kafes sjellin shijet e preferuara per tu marre gjithandej, duke kenaqur piresit tradicionale te kafes dhe kulturen ne rritje te saj. Uji Qetsues dhe esencial, uji jone ofron hidratim ne formen me te paster. Pije te tjera Markat tona perfshijne gjithashtu produkte qumeshti, supe dhe ne kete menyre ju mund te zgjidhni produktet e komanise Coca-cola ne cdo moment, ne do vend per vlerat ushqyese, freskine ose nevojat e tjera.

CMIMI E veanta e Coca-coles. Per rreth 70 vjete Coca-cola ofrohej per nje mim te pandryshuar qe ishte 5 cente. Edhe pse kishte periudha inflacioni apo ulje mimesh dhe Coca-cola qendronte ne ekuiliber, kjo kishte te metat e saj sepse kishte periudha ku kompania nuk mbulonte as shpenzimet edhe pse ajo kerkonte vazhdimisht qe te zgjerohej.Coca-cola ne raste festash eshte gjendur me afer konsumartoreve duke bere oferta joshese.. Duke blere 5 shishe Coca-

cola mund te fitoje nje dhurate. Pra brenda mimit perfitohej dhe nje dhurate. Oferte tjeter qe ka bere Coca-cola ka qene dhe te blesh 5 dhe nje e ke falas. Ndersa ne periudhat e tjera te vitit Coca-cola nuk ka bere ulje mimi apo shume oferta. Pavaresisht nga kjo kompania Coca-cola vazhdon te shitet dhe te jete konkurente e forte ne tregun e pijeve joalkolike me gaz. SHPERNDARJA Kompania ke bere investime te medhaja e te vazhdueshme per te lanuar ne menyre konstante produkteve te reja. Gjhithasht zoteron nje rrjet teper te fuqishem nderkombetar prodhuesish dhe ambalazhuasish te pijeve te saj. Ajo arriti qe te fitoje autorizimin nga McDonalds per te tregetuar ne resorantet e tij pijet e saj (sidomos Sprite). Kjo gje beri qe produktet te tregtoheshin kudo ne bote. PROMOCIONI

Kompania Coca-cola eshte e vetmja kompani qe respekton trashegimine dhe respekton vlerat. Ne jemi nje familje mbarekombetare qe perbehet nga njerez qe punojne te gjithe se bashku per te sjelle tek ju nje liste te madhe me produkte per te plotesuar nevojat e tuaja do dite dhe ne do moment. Ne jemi te nderuar qe per me shume se nje shekull kemi qene te ftuar te jemi pjese e jetes tuaj te perditshme, duke filluar qe nga gjerat me rutine e deri te eventet me speciale. Kemi ndekur pratika marketingu shume te pergjegjshme. Ne ditet ne sotme vazhdon te ndryshoje ne pershtatje te nevojave te konsumatoreve. Kompania lehteson zgjedhjet qe duhet te bejne prinedrit dhe kujdestaret e femijeve. Kompania ju siguron informacionin e duhur mbi vlerat ushqyese qe kane produktet e saj duke e bere me te lehte zgjedhjen per femijet tuaj. Kompania Coca-cola si nje kompani qe vepron jo vetem ne shqiperi synon qe me marketingun e zbatuar perpiqet qe te plotesoje do nevoje ne do promocion qe ajo ben. U orientua ne fushatat e saj promocionale drejt idealizimit te rinise dhe gjallerise se tyre. Me ane te fushtave promovuese dhe me ana te reklamave kane bere publike sloganin jetegjate qe kjo kompani ndjek nder

vite Always Coco-cola. Reklamat e Coca-cola kane patur nje impakt te madh ne kulturen shqipetare. Mjafton te permendim reklamen e fundvitit me imazhin e Babagjyshit te Vitit te Ri-nje burre i vjeter i veshur me te kuqe e me te bardha. Edhe pse kjo kompani e filloi promocionin ne 1930 ne reklamat e dimrit, kjo ide ishte menduar kohe me pare. Nuk ka qene e vetmja qe ka perdorur imazhin e Babagjyshit te Vitit te Ri po reklama e Coca-cola ka rezultuar me e suksesshmja. Reklama e pare Coca-cola u shfaq ne vitin me imazhin e nje aktore te re nga Bostoni qe quhej Hilda Clark. Ne vitin 1970 Billy Davis kompozoi kengen Id like to teach the world to sing, qe u be nje hit popullor. Reklamat e Coca-cola kane qene shume te perhapura dhe synimi i tyre ishte qe te gjithe te pinin Coca-cola si pijen tyre te preferuar. Kjo pije nuk quhet si me e preferuara vetem ne vendin e lindes ne SHBA sidomos ne Atalanta por dhe ne te gjithe boten. Kompania ka perdorur slogane te ndryshme ku nje nga to ishin dhe : The pause that refreshes, Id lke to buy the world a Coke, Coke is it.

STRATEGJITE MARKETING Coca-Cola ka qene e angazhuar gjate ne strategjine e zhvillimit te produktit.Kjo e ka lejuar Coca-Colen te futet ne tregjet ekzistuese me produkte te reja nepermjet njohjes se larte te markes.Kjo strategji rikapitalizoi reputacionin dhe emrin e mire te Coca.Cola.Coca-Cola perdori strategjite e korporates per te forcuar fuqite e saj dhe punoi per te minimizuar dobesite e saj. Suksesi i kompanise perqendrohet rreth 5 faktoreve: 1.Nje prodhim unik dhe i njohur- Coca-Cola, eshte nje nder prodhimet me te njohura ne tregjet nderkombetare. 2.Cilesia- ne menyre te vazhdueshme i ofrohen klienteve produkte te cilesie se larte. 3.Marketingu- shperndarja e ideve te reja dhe krijuese ne te gjithe boten e programeve marketuese. 4.Disponibiliteti global- prodhimet e Coca-Cola ambalazhohen dhe shperndahen ne te gjithe boten. 5.Vazhdimesi te novacioneve- vazhdimisht kompania i siguron dhe i ofron konsumatoreve produkte te reja

MJEDISI I JASHTEM Coca-cola ka perdorur shume elemente qe e dallojne ate nga te tjeret. Kjo kompani i ofron produktet e saj te prodhuara me nje teknologji te standartizuar. Produktet e saj jane edhe ekologjike. Kanoet e saj jane prej alumini dhe jane te riciklueshme. Gjithashtu dhe shishet plastike jane te riciklueshme. Ambalazhi prej kartoni i Coca-coles perbehet nga materiale qe nuk demtojne ambjentin. Persa i perket furnitoreve kompania perdor ne SHBA shurupin me nivel me te larte te fruktozes si material perberes kryesor. Dhe ndersa ne vendet e tjera perdor sucrose. Te dy keto perberes gjenden kudo, gje qe ndihmon kompanine qe te mos jete e varur nga furnitoret. Per te mposhtur konkurentet perdor stategjite e segmentimit te tregut dhe diferencimin e produktit. Pra kjo kompani shfaqet shume kompetitive ne treg. Ka disa avantazhe konkuruese. 1.Coca-cola kryeson ne treg me nje avantazh qe Pepsi nuk e ka. Kompania zoteron nje sistem unik furnizimi, pra zoteron burime te shumta te ujit. 2.Me ane te marketingut dhe me ana te rikonstrukturimit te departamenteve kjo kompani ju qendron prane nevojave te klienteve. 3.Kompania ka nje linje shume te perparuar teknologjike, dhe ka pothuajse dy-fishin e makinerive te shitjeve te konkurentit kryesor te saj PepsiCo. Gjithashtu vlen te theksojme se i eshte vjedhur formula kompanise Cocacola dhe pastaj i eshte shitur nje punonjesi i cli filloi te prodhoje Pepsin. KONKLUZIONE DHE REKOMANDIMET 1.Planifikimi dhe kerkimi nuk garantojne vendim te mire.Duke qene qe vendimet meren ne kushte pasigurie te mjedisit,konjurenca jo e parashikushme,klienti jobesnik.Kush mund te parashikonte fiksimin e konsumatorit ndaj tradites,apo fuqine e median ne ndezjen e opinionit nacional,pra planifikimi dhe studimi vetem ulin propabilitetin per te mar nje vendim te gabuar. 2.Shija eshte nje faktor I paqendrueshem ,pasi ajo vlersohet subjektivisht

-Imazhi I markes eshte nje stimulus I fuqishem I shitjeve.Firmat shpenzojne shime per te krijuar dhe stakuar ne mendje te klientit emrin e tyre per cilesite e tyre,pra per emrin e mire ne fillim te hyrjes ne treg ne menyre qe te kene me te lehte,dhe me te sigurte suksesin,dhe dihet se klientet I blejne produktet vetem nga emri I markes. 3.-Duhet pasur kujdes me luajtjen e imazhit.Asnje product nuk eshte perdorur gjeresisht dhe nuk eshte bere pjese e vlerave sociale dhe kulturore se cola. 4.-Komponente psikologjik te protestes. Per shume njeres kjo proteste mund te ishte interesante per ti shpetuar monotonies ,dhe se si nje kompani e madhe do kerkonte falje publike.Ndoshta ndryshimi ne shije ndoshta nuk vihej e nese nuk do behej zhurme e madhe 5.Shpenzime te larta reklame nuk garantojne efektivitet.Coca-Cola shpenzonte rreth 100 ml $ me teper per reklame sesa pepsi por strategjia e pepsit ne marketing me me pak shpenzime qe me e suksesshme.