P. 1
AĞIRLIK ÖLÇÜMÜ

AĞIRLIK ÖLÇÜMÜ

|Views: 0|Likes:
Published by Bilgi Sayar

More info:

Published by: Bilgi Sayar on Apr 26, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPTX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/01/2014

pdf

text

original

1.Ağırlık Ölçümü Kullanım Alanları
 Biz ilkel ağırlık ölçümü yöntemlerinden çok, teknolojik

olarak tasarlanmış ağırlık ölçme yöntemlerinden bahsedeceğiz.  KUYUMCULAR: Kuyumcular çok değerli olan altın ,gümüş ve ziynet eşyalarını satarken hassas terazi kullanırlar. Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlardan fazla para almış olurlar, çünkü altının gramı bile çok değerli.

Şekil 1

2

emniyet kemeri sinyalini aktif hale getiriyor.  Ve diğer alanlarda süpermarketlerde . Şekil 2 kasapta… 3 . manavda .Ağırlık Ölçümü Kullanım Alanları  ARAÇ TEKNOLOJİSİ : Yeni sistem araçlarının artık çoğunun ön koltuklarında ağırlık sensörü var ve bu sensörler belli bir ağırlığı(limit) geçildiği zaman.

4 . İki gerilim aynı olduğunda. durdurma sinyali saat sayacının saymasını engeller.  Her adımda sayısal olarak üretilen bu gerilim.1 Analogtan Sayısala Çevirici  Analogtan sayısala çeviricide bulunan en temel eleman olan saat. kontrol programıyla birlikte analog formda çalışan basit tartı aletinin kontrol edilmesiyle ilgilidir. analog giriş gerilimiyle karşılaştırılır.1.Mikroişlemcilerde Denetimli Ağırlık Ölçümü Tasarımı 2.2.1 Basit Bir Terazi Tasarımı  Ağırlık ölçme işlemi. 2. Saat darbesi üretilirken merdiven şeklinde sabit aralıklı ve artan adımlarla gerilim üretilir. düzenli aralıklarla bir dizi sayısal sinyal üreten elemandır.

Analogtan Sayısala Çevirici Şekil ‐ Analog ve Sayısala bir örnek Şekil ‐ Analog’dan Sayısal’a çevirme prensibi 5 .

Programın işleyişini belirleyen akış diyagramı Şekil – Akış Diyagramı 6 .

 Seç : Bu bölüm aynı zamanda bir DAC gibi çalışır ve bu giriş noktası çalışma modunun seçilmesinde kullanılır. sonra üç kontrol sinyalinin giriş/çıkış noktaları şu biçimde bağlanır:  Komut Çevir : Bu bir giriş ucu olup.1. ADC işlemi için bu noktaya mantıksal 1 girişi varmalıdır.2 Devrenin Bağlanış Şekli  Terazi devresinin iki ayrı bordunun birbirine bağlanması. mantıksal 1 sinyalini takiben mantıksal 0 sinyali almalıdır. Bunu sağlamak için devrede sürekli olarak + 5 Volta bağlanmıştır.  Sol taraftaki analog giriş noktasına terazinin çıkış ucu bağlanırken. analogtan sayısala çeviricinin sekiz kanallık sayısal çıkışları mikroişlemcili sistemin B portlarına bağlanır. 7 .Basit Terazi Tasarımı 2. çalışma açısından son derece önemlidir.

 Bu noktada.Devrenin Bağlanış Şekli  Durum : Bu bir çıkış noktası olup. 8 . kontrol mantığı sistemi durdurur ve durum çıkışı 1'den 0'a gider.  Komut Çevir'le birlikte 1 sinyali alındığında. ADC çıkışı ile analog gerilim eşit olana dek sayıcı kendini artırmaya devam eder. çıkışın okunmaya hazır olduğunu göstermede kullanılır. Komut Çevir girişi 0 sinyalini aldığında. unit sayacını 0'a setlerken durum çıkışını da 1'e setlenir.

1. Ölçülen ağırlığın göstergeye yansıtıldığında değeri hangi sayı formunda olacağıdır. Bu iş ana programa bir göstergeleme altyordamı eklenerek yapılabilir.3 Terazi Sisteminin Programlanması  Sistemden istenen çıkışın alınmasını gerektiren programlamanın yapılabilmesi için şu iki faktör göz önüne alınmalıdır: 1 . 9 . 2 . Gösterge biriminin programlanması.  Terazi devresinin program akış çizelgesi ve bu çizelge ve yukarıdaki açıklamalara göre yazılan ana programı aşağıda görülmektedir.Basit Terazi Tasarımı 2.Daha sonra B giriş portunun kapsamı bu altyordamla göstergelenecek bellek bölgesine gönderilir.

Basit Terazi Tasarımı Kaynak Program : 10 .

Basit Terazi Tasarımı 11 .

Teknik özellikleri arasında çok iyi tekrarlanabilirlik (tam erim çıkışta <%0. Cihaz.025 ° (± 0. 12 .3.63 mm) ila ±2. Macro Sensors CD 375 serisi muhtelif robot uygulamalarında mesafe geri bildirimi için idealdir.0 ° (±50.25 (FRO) maksimum doğrusallık hatası sayılabilinir.01 hata). yüksek çözünürlük ve hassasiyetin yanı sıra ±%0. LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı     LVDT Sensörü Robotlar ve robot kollarıda haraket aralığını veya bir cisme uygulanan kuvveti belirlemek için LVDT sensör kullanılır. IP 61 sınıfında sızdırmazlığa sahip paslanmaz çelik kasaları ve epoksi kaplamaları bulundukları zorlu ortamdan korunmalarını sağlar.0 mm) tam erim ölçüm aralığında mevcuttur. Son derece sağlam olan cihazlar -55 ila 105 °C çalışma sıcaklık aralığına sahiptirler. ±0.

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı Şekil – LVDT sensörü tasarımı 13 .

 Sekonder sargının iki terminali de zıt bir gruplama ile birbirlerine bağlanmışlardır.  DC voltaj çıkışı bu iki ikincil terminaller arasında ölçülür. 230 V AC güç kaynağı .(Şekil – LVDT sensörü tasarımı) 14 .LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı  Birincil LVDT 50 Hz .  Çıkış birimi akımı tam dalga doğrultucu tarafından doğru akıma çevrilir. 500 mA azaltıcı transformatörle uyarılmıştır.

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı Sinyal Koşullandırma Devresi 15 .

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı  Programlanabilir donanım devre yapısı 16 .

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı 17 .

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı  LVDT ile oluşturulmuş devrenin resmi 18 .

LVDT Sensörü İle Hassas Tartı Yapısı  LCD de oluşan ekran çıktısının resmi 19 .

Hazırlayanlar  Mehmed Fatih Temiz  Basri Bişkin  Hüseyin Akbaba  Erkan Çatma TEŞEKKÜR EDERİZ… 20 .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->