P. 1
Lectia 23

Lectia 23

|Views: 5|Likes:
Published by Alina Margarit

More info:

Published by: Alina Margarit on May 08, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/24/2014

pdf

text

original

Indicativul. Formarea prezentului la verbele regulate. Daca iti amintesti in Lectia nr.

16 la conjugarea verbelor "HABEN" si "SEIN" ti-am subliniat terminatiile verbale pentru fiecare persoana in parte. Acum este timpul sa inveti mai pe larg cum se formeaza timpul prezent. Timpul prezent al verbului se formeaza de la forma de infinitiv a verbului (forma sub care gasesti verbul in dictionar) prin inlaturarea terminatiei -en sau -n, la care se adauga urmatoarele terminatii, in functie de numar si persoana: -e, -st, -t, -en, -t, -en. Majoritatea verbelor in limba germana se termina la infinitiv in -en: wohnen, lesen, sprechen, haben. Unele verbe se termina in -n, cum este verbul "sein". EX: machen - verb slab* (inlaturam terminatia de infinitiv "-en" si o inlocuim cu terminatiile specifice prezentate mai sus): ich mach+e = eu invat du mach+st = tu inveti er / sie / es mach+t = el / ea / invata wir mach+en = noi invatam ihr mach+t = voi invatati sie / Sie mach+en = ei / Dvs. invatati Indicat este ca verbul sa fie invatat cu cele trei forme ale sale : Infinitiv : machen (mahăn) = a face; Imperfect : machte (mahte) = faceam; Participiu II : gemacht (ghemaht) = am facut;

Alte verbe care se conjuga la fel : brauchen = a avea nevoie, bringen = a aduce, fragen = a intreba, gehen = a merge, heißen = a se numi, kaufen = a cumpara, kommen = a veni, leben = a trai, wohnen = a locui; Conjuga aceste verbe la prezent ! Daca inca mai intampini probleme nu ezita sa ne contactezi folosind formularul de contact aici sau lasand un comentariu ! Obs.!!! Verbele ale caror radacini se termina in -t-, -d-, -gn-, primesc un -e- de legatura inaintea terminatiilor de persoana si numar: -st, -t. EX: arbeiten = a munci (arbeit-t-en) - verb slab*; ich arbeit+e = eu muncesc; du arbeit+e+st = tu muncesti; er / sie / es arbeit+e+t = el / ea munceste; wir arbeit+en = noi muncim; ihr arbeit+e+t = voi munciti; sie / Sie arbeit+en = ei muncesc/ Dvs.munciti; Alte verbe care se conjuga la fel : reden = a vorbi, regnen = a ploua, heiraten = a se casatori, schneiden = a taia, melden = a anunta, finden = a gasi;

verb tare. ich gebe = eu dau du gibst = tu dai er / sie / es gibt = el / ea da wir geben = noi dam ihr gebt = voi dati sie / Sie geben = ei dau / Dvs. i o => ö ü => a EX: geben = a da (geb-en) .Conjuga aceste verbe la prezent ! Daca inca mai intampini probleme nu ezita sa ne contactezi folosind formularul de contact aici sau lasand un comentariu ! * In Lectia nr. dati Alte verbe care prezinta modificari vocalice si se conjuga la fel : • backen = a coace (a => ä) • bergen = a salva (e => i) • blasen = a sufla (a => ä) • braten = a praji (a => ä) • brechen = a rupe (e => i) • dreschen = a strica. distruge (e => i) • dürfen = a fi permis (ü => a) • empfehlen = a recomanda (e => ie) Conjuga aceste verbe la prezent ! Daca inca mai intampini probleme nu ezita sa ne contactezi folosind formularul de contact aici sau lasand un comentariu ! .16 am precizat ca dupa criteriul fonetico-morfologic verbele pot fi slabe si tari. Verbe care prezinta modificari vocalice. Verbele tari isi schimba vocala din radacina la persoana a doua si a treia singular: a => ä au => äu e => ie.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->