Shtepia botuese: Denis 05- sh.p.k Tel/Fax: +35568 90 35 121 E-mail: Denisukperaj@yahoo.com Adresa: Rr. Hamid Shijaku, Rr.

Fortuzi, Tirane

Mundesuar nga: Denis Ukperaj

Fredi:F Elsa:E Jovani:J Perikliu:P Liria:L

Rita:R

Marjeta:M

Sandri:S

Irena: I

F: Ooooo skandal! Po 7 pergjigje te gabuara! Nejse ke edhe 3 akoma. C’eshte 17 maji? E: O Fredi! F: He… E: Po me lodhe ,pra ! Ma more shpirtin! Kemi 1 ore qe ecim dhe ti me pyet c’eshte 17 maji. Po ku e di une! F: O elsa… E: He… F: Edhe 3 ke. E: Eshte ditelindja jote.

F: Po jo mi eshte pervjetori i rrumbullaket ta thashe njehere, pastaj une sivjet mbush 24. Edhe 2! E: Eshte 700 vjetori… F: Uuu 700 vjetori E: I lindjes se shkrimtarit… F: Po jo aq larg mi afrohu pak, pastaj nuk eshte lindje ta thashe njehere. Edhe 1, e fundit! E: E po ne mos eshte lindje, atehere eshte renie! F: Renie eshte he. E: E pra 17 maji eshte 100 vjetori i renies se te emes se Zeqos nga maja e thanes! F: Hahahaha… E: Aman o Fredi, aman kam bere 6 ore leksion, tani te vij ketu dhe te jap provim! F: Keq, shume keq shoqja studente! Sot me 17 maj mbushet plot nje vit nga dita kur… E: Gjeje vete! F: Ta gjeje vete, eeee? Ja na erdhi… E: Ehe F: Perseri! E: Vertete o Fredi… F: Dhe nisu, si vazhdon? E: Diten une e kam harruar, por fytyren tende te asaj dite s’do ta harroj kurre! F: Pse? E: A e di si ishe bere? F: Si isha? E: Te ishin skuqur faqet. F: Posi moj E: Te dridhej buza mo kur po flisje!

F: Posi moj, posi E: Po fundja Fredi nuk kam faj, se njerezit festojne pervjetoret e martesave, jo te dashurive F: Jo ne te dy do ti festojme edhe te dashurive E: Jo Fredi jo se do te me duket pastaj, sikur do plakemi dhe me vjen shume inat mua! F: Te vjen inat eeee? E: Me vjen F: Po mua a e di se pse me vjen inat? E: He pse? F: Ja qe po te uroj ketu ne mes te rruges dhe nuk te jap dot nje te puthur E: Po c’ke ti? Ta kam borxh une! F: O c’me vdiq me keto borxhet! Nejse une jam korrekt e s’dua te te mbetem borxh. E: Hiii sa i embel! F: Gezuar Elsa edhe pervjetorin e dyte e festofshim te … Se bashku: FEJUAR R: Ua… Si je nipce? F: Mire teto Rita. Si jeni ju, mire jeni? R: Mire, mire. Uaaa goxha mire, goxha mire! Uahahaha… F: Ku dreqin kaloi dhe kjo tani! E: O Fredi kush ishte kjo, nip te tha? F: Eeeee nip me tha, eshte kushurira e pare e babait. Punon me partine e thurjes se trikos , po e specializuar eshte per thurjen e llafeve. E: E shikon o Fredi! Do veje tu thote atyre te tuve dhe ne s’jemi kerrkund! F: Si s’jemi kerrkund, ne jemi plot! Stazhin e beme, besoj! E: Tallu o Fredi, tallu! Po ta kam thene 100 here mamaja ate avas ka. F: C’avas ka?

E: Hap syte se mos na ben ndonje procke! F: Procke? E: Kane pretendime te medhaja Fredi F: Pa he njehere! E: Kushti i pare: Duhet qe djali te kete patjeter nje diploma. I dyti: Duhet qe te jete i emeruar ne Tirane. Kushti i trete: Duhet qe familja e djalit… F: I katerti: Qe ti s’u ke thene asnje gje per mua! S’u ke thene gje? E: Po per ty o Fredi s’kam pse ti them! F: Si s’ke cfare ti thuash? E: Cfare ti them une atyre per ty? O Fredi ama studime dhe sondazhe une bej cdo dite! F: Dhe sondazhe ben, po c’i thua mor’? E: Te prmeten: O ma i them po sikur te jete nje djale simpatik? F: Simpatik! E: Diplome thote mamaja ka? Emerimin e ka ne Tirane? Ja kshu me thote F: Thote mamaja, po babaja? C’thote babaja? E: Babaja i thote: Lere cupen i thote te mesoj, se s’e ka mendjen per ato pune! F: S’e ka mendjen per ato pune keshtu po hic! E: Le pastaj o Fredi kur te marrin vesh qe ti je dhe pa pune kushedi c’do thone! F: Pa? E: Pa pune F: U dogjem! E: Uaa pse? F: Po e mora fleten e punes, ja ku e kam. Neser mund te filloj pune E: O Fredi po por ku? F: Atje pra ne ndertim, ku isha para se te shkoja ushtar. Me kohe pastaj mund te vazhdoje filialin per inxhinjeri

E: O Fredi? F: He? E: Pse s’ma the qe ne fillim? F: Po e lashe per surprise per ne fund, po a te le ajo teto Rita? Me siguri do vere alarmin ne shtepi ajo! Po a e di ate? (Duke fishkellyer) E: O Fredi degjo! Po te pyesin ne shtepi ty, si do tu thuash? F: Mua? E: Eee F: Per ty? E: Po per mua, po per ke? F: Mamase do ti them: Me eshte qepur nje vjaze do ti them e s’me le rehat. Po s’me late ju ajo, do te me rrembeje E: Tallu o Fredi, tallu! Po cfare te beje une ku s’di ku ta kem mendjen: Te Fredi apo te leksionet? F: Te Fredi E: Ku per dreq o Fredi jemi edhe me nje pallat! Dhe ju ketu e moret se s’kishte tjeter! F: E c’faj kemi ne qe jemi me nje pallat?! Baballaret punojne ne nje ndermarrje, u strehuan ne ate pallatin qe ndertuan vete. Epo ne nje pallat jemi, ne te njejtat shkalle kalojme dhe duhet te pershendetemi me etikete: Si jeni? Si kaloni? Megjithese te dashuruar… E: Babai jot F: Ku eshte babaim im? J: He me te keqen xhaxhi! C’po ben aty po meson eee? E te keqen xhaxhi te keqen ty! Hajde,hajde ketu hajde. Me ke ishe aty? E: Me nje shoqe isha J: Shoqe me pantallona eeee? Degjo, degjo, degjo si eshte babi me? E: Mire. Teta Marjeta si eshte? J: Beji te fala babit nga xhaxhi Vani qe keni poshte thuaje. Mire,shume mire!

E: Mire i bej une. J: Mire kalo. Jo aty jo aty, e ke ketej matane. E: Po, po… J: Po punohet ne shtepine tone, ne shtepine tone punohet. M: Erdhe ti? J: Po erdha, C’do beja, rrugeve do rrija? M: Ate thuaj J: Po sa here te kam thene, sa here te kam thene? Mos me hip maje karrigeve e tavolinave se … Do te besh ndonje hata moj! M: Posi J: Do te me lesh te ve! M: Une pika burrit! J: Se tere naten e di une s c’heq me ty pastaj M: Po ,posi lere u kepute tere naten me mua ti! J: Jo me ferko mesin eeee, jo po kycet eeee. Po rri o derbardhe, rri! Vija une e hyja me themeli ketyre puneve M: Posi! Vije ti e i hyje me themeli ketyre puneve. Te prisja ty mbetej shtepia rremuje gjithe diten. J: Ketu, ketu! Hee M: Pastaj u prita sa s’ka me. Prit ty, s’ka! Prit djalin, s’ka! Tri here e kam vene gjellen ne zjarr te ngrohej e eshte ftohur. Po nga humbe more i uruar, nga humbe? J: Ja kisha humbur rrugen e me mori nje xhaxhi perdore e me shpuri ne polici. Pse s’erdhe te me merrje ti? U bera merak ti se jam bebe ne kolipocka une! M: Tallu ti o burre, tallu po une jam e lodhur gjithe diten! Dhe hajde ulu e ha sa eshte ende e ngrohte se se ngrohe me, degjove? J: Nuk dua jo se kam ngrene, kam ngrene! M: Po duket se te eshte trashur edhe gjuha! J: Jo po na eshte trashur edhe gjuha si… Na merri keto! M: C’jane keto?

J: Pse si njeh para jane. Rroga! M: Po prape kaq pak 240! Shoket e tu marrin 2-fishin more te marrte e mira, te marrte! J: Rri grua, rri grua se ne maje te hundes e kam! M: Pse? J: Me kishte prere 5 dite rroge prape ajo e normave M: Kush Vali? J: Jo Vali, po djali thuaj! M: Shume mire ta beri! Aq mire ta beri sa s’ka me! Se nuk shtrohesh ne pune ti jo, po bridh andej, bridh ketej gjithe diten e dites. J: Se bredh per qejf une! Bredh, bredh per hallate une! Po priu per zotesirae, se shoqeriae qe te rrojme rehat e sa me mire! Bridhkam une! Edhe ne bredh mire po e le. Une s’kam me kembe me maje hekurave u plaka tashi. M: Rri aman per koken tende se te kam pare edhe te ri se sa punetor ke qene! Po rri! J: Po thuaj te me japin ate magazinen po. M: Ate thuaj J: Atehere shikoje Jovan Bregun ti. Rehati ,rehat eeee,shoqeria, shoqerie , e qoq del nga nje cike eee M: Posi J: Se mos rrjedhte do te pikoje eee. Po s’duan, s’duan. Drejtori: komshi. Po ke si ka futur mor ama, ke si ka futur! E kisha futur nje goxha mik. S’kishte ku te vinte! I kunati i vellait, Shasho! Ta marr Shashon prej dore e ta shtroj te 15 kateshi e ti jap drake moj, Prandaj mungon nje 500 nga rroga qe ke ti atje M: Shtroja o burre, shtroja me Shashon te 15 kateshi . Shtroja se ne terezi e ke me 500. J: Leje ate, leje ate moj grua e dashur. Po s’i hengri e s’i piu mire e mire. Si s’pati turp me, si s’pati turp?! Goxha burre! M: Po pse? Po pse c’tha? J: O shoku Jovan tha… M: He

J: Se bejme dot kete pune sepse valle a hane ne magazine e shpien nje grua e nje cupe qe qenka me raport nga keto… M: Nga veshkat J: E nga pune brekesh. Prandaj tha lere, u lodhe e u kepute. Hiqe mendjen nga magazine tha. Pa zbresim poshte tha na jep edhe nga nje kafe dhe e mbyllim. Shashoja desh kafe. M: Te pifte barku te pifte qe te eshte bere barku magazine. Po pse mo edhe kafet ti i pagove? J: Na! Bar miu ti jap atij. Bar miu me pikatore! Kafete i pagoi vete, e hengri per koken tende. M: Aaaa posi! Posi s’i hengri Shashoja me 2 kafe. Ah, po mire ta bejne ty more burre, se nuk te merr vesh koka, jo! Ore Vani… J: He? M: Po gjersa s’do drejtori qe zgjat more i uruar! J: Kurre mos dashte drejtori! Do Jovan Bregu e kur don Jovan Bregu nje gje o e bene, paf ne vend e jep! M: Aman, aman rri per koken tende se po te qe per te plasur do te kishe bere puf 100 here ne dite me keto marifetet e tua! Po thuaj qe te eshte bere lekura sholle e s’pyet J: Po ke si ka futur, ke si ka futur! S’do, s’do qe s’do! Na kokemushke eshte! Mushka i pranon te tera degjove? M: Po,po! J: Te tere moj nocke, degjove? E kur sulmon nocka d.m.th kur sulmon Vani, degjon apo jo? M: Degjoj more i dashur nocke,degjoj! J: Eeee kujt i thua nocke, nocke ti! M: Mjaft se le nam po te them, ne vend qe te shtrohesh ne shtepi, te shikosh hallet e saj se shtepia eshte e re! 2 jave kemi qe jemi futur! J: Po posi M: Pastaj e di ti qe djali u rrit heee? J: Edhe?

M: Po do te martohet nje dite ai! Po mjaft more Vani se s’te kane lezet, se u plake, u thinje. Po ver mnd te shkreten, ver mend! J: Sikur po kerkoj vendin e drejtorit a kryeinxhinjerit! Po sa kerkoj, sa kerkoj? Nje cope magazine, nje cope magazinier dua te behem! E pse mos te behem? A jam klase, klase jam! Tere jeten punetor me hekura kam qene! E pse mos te ngrihem edhe une nje cike ne pergjegjesi, pse mos jane me te mire ato qe jane ngritur a si? M: Hahahahahahha J: He? U kepute ti, u kepute! M: Aaaaa pika e burrit thuaj! Nga ata per tu ngritur je ti o i zi! Po thuaj shyqyr qe s’te coi ne ndonje sektor thelle andaj qe te mos kesh nga te bredhesh. Pa te ngrihesh ti ne pergjegjsi! J: Cudi e madhe most e duket grua jo. Se po hapet nje kalder i ri nga Boriga, a Borizana si i thojne. M: Po e shikon! J: Po shikoje ti jo une! Fak me katapulte vari atje. M: Po normal thirri mendjes! J: E kthehem e rregulloje ate magazine e i them nja 10 vjet une derisa te dal ne pension, rehat une! M: E more Vani qe me hengre me kete magazine tende, qe s’vure njehere mend! R: Marjeta, Marjeta! He mo erdhi Vani se me vdiq nga kembet! M: Erdhi, moj erdhi, qe mos e sjellte koken thuaj me mire! R: He mi ti tashi! J: Aman moj grua, aman! R: Po ku je me aman, te keqen! J: Na e bete gjakun uje na e bete! R: Ta bera une… M vdiqe nga kembet! J: Si eshte teta me me qafsh? R: Mire, mire eshte J: Mire eshte teta?

R: E me mire J: Po ai kallaballeku tjeter, miku eee, Sandri eee si jane? R: Mire… Eeee Sander ziu thuaj! J: Obobo si na paske ardhur sot gjithe te zeza, po ulu njehere ulu aty! R: Vani me ke derrmuar nga kembet eeee! Ku s’te kam kerkuar! Do te ulem se s’kam c’te bej, vdiqa! J: Ulu! R: Mo Vani! C’na ka gjetur me ate Sander, c’na ka gjetur! J: Pse c’u ka gjetur? M: O Rita? R: Urdhero M: Po une dje e takova djalin, s’me tha se kishte ndonje gje. R: Po jo mi s’ka gje, mi cupe! C’degjova! J: He? R: Degjova qe andej nga ju do marrin nje inxhinjere… fit … ne koma. Kush eshte inxhinjer i mire atje te ju? Sandri! J: Sandri eshte. R: Po beqar kush eshte? J: Sandri, ate kemi. R: Sandri. Opa Sandri ne koma! J: E bejne R: Po ku di Sandri te nxjerr qimen nga qulli? Prandaj te kam ardhur! Qe te na thuash ndonje fjale aaa… J: Po R: Te na ndihmosh me ndonje gje aaa... Se ne te sojit tone. Ne ty te kemi per keto pune! J: E di, e di qe mua me keni per keto pune, mua per keto pune! R: Vani! Sandri duhet te fejohet!

J: Po mire moj, ju 10 gra ne shtepi si keni harruar? Si keni lene pa fejuar ate djalin, ta marrim vesh? R: Hem! Si e keni lene pa fejuar ate djale? Ta fejojme! Per kete pune te kam ardhur. J: Po mire atehere nga e keni vene syrin, a veshin gjekundi, he? R: Keshtu konkretisht? J: Pa ashtu si e keni. R: Po jo keshtu konkrete s’kam nje une. Por mua me ka vajtur mendje tek ai Perikli aaa, Themistokli aaa, si e ka emrin! Paska nje cupe, qe e paska te mire fare shume! J: Kush, kush drejtori im? R: Eeeee mo eeee J: C’hyn, c’hyn ketu drejtori im? R: Drejtorit tend, si e ka emrin? Perikli! J: Eeee R: Paska nje cupe. J: Po R: Qe i studioka per inxhinjere. Une nuk e njoh, por qenka e mire fare! J: Eeeee… R: Me qafsh! Me qafsh! J: Ideale… R: Me qafsh! Me qafsh! J: A po s’shkojne me Sandrin! R: A tu befsha! J: Po ku te vajti mendja me, ku te vajti mendja. Uaaaaa… Po femer, c’ma ke gjetur kete femer! Fund R: He? J: Mori fund, mori! Do vete te marre cupen e drejtorit. Degjo! R: He?

J: Vetem nje hall kam une me ty, kusherire. R: Cfare, cfare, cfare , cfare? J: Mos na thote ai drejtori qe cupen e kam te vogel. Te mbaroje studimet njehere, pastaj shohim e bejme. R: Jo mo Vani se cupat vdesin nga dashurickat ketu ne shkolle! Degjo ketu! Cupen me kane thene e ka te mire ta pish ne kupe! Pastaj rendesi ka qe eshte e vetme! J: Qe eshte cupe drejtori thuaj! Pa qe eshte e vetme mos u gezo shume,jo! Se keto te vetmet te dalin ca te perkedhelura e s’dine te zene gje me dore! R: Jo,jo,jo,jo… J: Rrezik do vere Sandrin qe ti laj ato… corapet, corapet. R: Jo,jo, jo dhe jo! Jo! Jane edhe vete ca te perkedheluara per prinderit e tyre kane, c’kane. Te gjitha per te i kane! Degjo ketu! Po u be kjo fejese edhe ti s’del pa gje, prandaj zihu per te! J: Mire, nuk jam kondra, nuk jam kondra! Do thote me vete: Do bejme nje shpie, do bejme nje familje! R: S’ta prêt mendja! J: Po mund te mbledh te gjithe ata shoket e kolektivit , ju lutem shume mos ma ngani krushkun e pare! Dhe asaj Normises do ti thote: Valentina ke, c’ke mbaji per vete! R: Po mbaji per vete! J: Krushkun Jovan, e kam krush kaluar krushk! Po mund te mbledh dhe ti ato shoket e kolektivit aaa, ata komisionit aaa. E mund tu thote ai keshtu ne komision: Kam menduar njeri adapt, hangar per magazinen. Ja u gjete krushku Jovan Bregu R: U be! M: Po si s’u be more burre! Bile ai do te thote: Urdhero edhe karriken time krushku Vani, se u be edhe kjo pune! J: Tallu, ti tallu grua. Po keto pune keshtu behen apo jo Rita? R: Posi kusherire i dashur. M: Shkoni se do te behen ato po he! J: Do ta bejme kaq gje, do ta bjeme kaq gje per teton! Degjo tashi! Si fillim njehere, ta fusim njehere ata baxhanakun tim qe e kam nendrejtor te qumeshti? Eh?

R: Te genjeje ai ate? J: Te genjeje ai ate thote. Ate kaluar vellaut e bart, kaluar vellaut jane! R: Aaaa te marrsha te keqen! Tu befsha kurban, o Vani! Ja edhe nena me tha: Shko! tha, shko te Vani tha se perndryshe na iku djali e na mbeti ne koma! Se vetem Vanin tha kemi per keto pune! J: Po tani e di tashi qe mua me keni per keto pune. R: Po sa mire te shkoje mendja te ai baxhanaku, mor tu befsha kurban tu befsha! J: Baxhanaku! Baxhanaku sa vjen dhe icik llafin e bjere te Vani. Te tjerat i di Vani! Valle e kushuri Jovan Bregu do ta hedhe! Hahahaha… M: A pika e burrit thuaj! J: He? M: Po te shkoje jeta neper valle more ditezi dhe nje here s’e hoqe deri ne fund, aman o Vani! J: Po kerrciti dhe kete here daullja, bie per kembet e Vanit! Degjove, degjove thuaj! R: Hajde, hajde… M: Posi. R: Na,na,na,na,na! C’ben more, i zi? M: Po te mbytesh… J: Ngadale se u beme gazi i botes! Vare ne garderobe, vare ne garderobe! M: Ngadale, ngadale! Na i nxorre syte, na i nxorre! Prisni sa te bej nje kafe njehere R: Jo nuk duam. J: Na be nje kafe! Degjo, me pak ate timen! Moj se sa desha… Po atij Sandrit i keni thene gje per kete pune, apo yyyyyyy neve keshtu kot ! R: Per kete pune? J: Eeee R: Jo! E pse ti them? J: E pse ti thuash? R: Eeee

J: Ai eshte i zoti punes, si pse? R: Aman! E ky i zoti, na qenka Sandri! Ai po qe i zoti more Vani, e kishte kaparrosur qe ne fakultet! He mo Vani, he se se ke Sandrin per keto pune! J: Ate s’e dime ne kusherire! Se kete te urtit qe the ti jane keshtu si alla sonje eshte, ja si keto punet e geshtenjave qe harrohet nje dhe keshtu paf ja japin! Degjo! Degjo ketu, degjo Vanin ti! R: He mo he J: E ka nje cupe atje ne zyre, dhe shoh se c’ben… R: Ndal! J: C’eshte? R: Irenen? J: Eeee ajo! R: E zeza, Marjeta! Po jane 9 cupa ne shtepi… M: Epo mire! R: Nje fejese e tille na mori lumi! Vani! J: C’eshte? C’eshte? R: Jo,jo,jo,jo,jo,jo! Jo me Irene jo! Me Irenen jo! J: Po s’ka nevoje per puthje! S’ka nevoje per puthje! R: Aaaaa rrofsh! J: Mori fund, Rita! Sandri do marr cupen e drejtorit! Degjo ate Irenen ma lini mua ne patronazh ate. Eee mo shoket e drejtorise c’kemi? Jini mire jini? Se ju thame si njerez na jepni ate magazine, jo juve. R: Aaaaa J: Ju hyme me shoqeri, prape jo juve. R: Aaaaaa J: Ju hyme me ate 15 kateshin, prape jo juve. Po s’e di o shoku Perikli se Jovan Bregu ta merr me krushqi, se e ka nocken perra…. M: Posi! Pika e nockes tende thuaj! R: Po Marjeta c’e deshe ne jemi per triko pali!

M: Uuuuu me Marjeta c’e deshe thote! Po ten a trashegohet Sandri, si pa kafe? J: Aaaaaa foli kjo! Do te na trashegohet tashi! Do ten a trashegohet kjo! M: E more ti? J: Po e mora! M: Ta gezofsh magazine thuaj se ta dhane! J: Faleminderit, shume faleminderit! M: Rita me fal, se une do dal pak. R: E mire! J: Ku do te dalesh? R: He me lere! J: Po ti a e shikon qe po qajme hallet e shtepise, nga do vetesh? M: Po qajini o burre! Qajini hallet e shtepise! Po hallet emija kush do ti qaje, eeeee? Jo,jo,jo mos ma shkel syrin mua!S’ka. Se vjen darka dhe e don tenxheren plot zote rrote. Pa duhet bere edhe pazari se u pa puna deri ta. Koj magazine e shtepise ketu vetem mua me ka mbetur R: Eeeee M: Per gje se ke tet kushuri! Per lloqe eshte i vetmi gjithe diten e dites, nga mengjesi deri ne darke! J: Beji te fala sat eme. M: I bej une R: Vani? J: He mi! R: E ke te serte nje cike ate te Marjetes! Aaaaa shtriga s’me do hic fare! Megjithate kafen ma bent e mire! J: Ore s’ka faj, me nuk ka faj! Edhe nuk ka faj se lodhet e shkreta R: Eeeee posi lodhet J: Moj kusherire si i parrojtur jam une. Ti heq nje tegel, ti heq nje tegel? R: Aman more te me behesh si pellumbe, se keto pune keshtu e duan!

J: Edhe ne u zente! R: Aaaaaa te hysh ti do zihet se s’ben! J: A do zihet o kushurire do zihet eeeeee. Ma mbaj nje cike! Se bashku: Daranarnanana… J: Aaaaa ku ke qene moj kusherire! R: Eeeee po tashi do bejme dasem apo jo? J: Eeeee si kendoje ne kohen tende ebabababa…. R: Eehehehehe…. J: Ashtu de R: Dannanana… Ooooo Vani, Vani te keqen motra! Te thuash te verteten ke ndermend ta fejosh a ta martosh se shpejti djalin, po am ate verteten eeee? J: Aahahah… Ka kohe kusherire ka kohe. Ti gjeje njehere nje pune per se mbari, pastaj shohim e bejme. R: Une, ta marrsha te keqen! E kam pare sot me nje cupe. J: He? R: Me nje cupeeee… J: Po mire me djemte me cupat do te shoqerohen! F: Miredita! R: A te keqen teto! Sa te kishim ne goje, mireseerdhe! F: E marr me mend teto! O baba teto Rita me pa me nje shoqe sot, me siguri ta ka thene! J: He me sa erdhi nuk tha gje! R: Aaaaa qerrata, qerrata! Je me gusto! Ishte me Vani, c’ishte! Peril! J: He? R: Yll! C’te te them? Kishte nje trup… J: Jo me R: Kishte nje bel, nje sy… C’te te them?

J: Ajo teto Rita ka 2 sy na san je filxhan i ka! R: A s’e pashe eee? J: A s’paska pe aaaa? Ore pa pune je, ne vend qe te ndihmosh tet eme me pazarin, rri e bredh pas cupave! F: Po duhet ta bejne edhe shoqet o baba R: Se mos thashe ndonje fjale une! Mo Vani, po kur te nxjerre nga xhepi e ti jep nje cokollate po na sa nje tulle! F: Jo po na sa nje tavoline! R: Po pse mo s’te pashe une? J: Mos i kundershto tetes, mos i kundershto tetes! Kerkoi falje tetes aty! R: Eeee J: Kerkoi tetes falje! R: Aaaaa e gjete! J: More kopuke, po une dhe po te jap ndonje leke ti jap keshtu per para xhepi, po jo per te qerasur cupat e botes me cokollata. Mire je nga dhembet mo? I hane? Te embla, te embla u vine? Po une qe jam 6 muaj pa pune more depsez! F: C’faj kam une more baba? Une te thashe te filloja pune aty para se te shkoja ushtar, po ti s’me le! R: Ku me te keqen teta ne ndertim? F: Jo moj teto c’ne ne ndertim atje ne akademine e shkencave! R: Po rri more budalla se s’je per ate pune ti, te kemi goxha djale! J: Po rri me tashi, rri me tashi me ke lodhesh! Pritu! Kembet me rane mua per nje pune per se mbari andej nga tregtia, o nga hosngrashotja! F: O baba une do te filloj pune ne ndertim se ate shkolle kam mbaruar me kohe pastaj mund te vazhdoje edhe filialin per inxhinjeri J: Ate pune e di babai, degjove? Degjova thuaj? F: Po e di ti, e di edhe une. Se u bera 24 vjec dhe ti me trajton si kalama! R: Shshshshshsh…. J: Me ul zerin, me ul zerin mange! Mange!

F: Une e mora fleten e punes… R: Aaaaa… F: Bisedove dhe me drejtorin dhe neser do filloje pune! J: C’a ke marre? C’a ke marre? R: Fleten F: Fleten e punes J: Ke marre fleten e punes? R: Obobobo J: Po grise atehere! Ditezeze je ti! Po domosdo se bredh babi per shok, bredh babi per miq! Qeras boten babi ketej matane. F: Po c’faj kam une more baba pse ke para teper ti, e qeras dynjane J: Po si se I gjeta ne rruge, mi solli jote eme! E di c’ke pac veten ne qafe pac! Po domosdo moj kusherire, po domosdo, pot e dhemb koka! Na u rrite ky, na u be per cupe ky! Po mire me nuk na thua ajo ta mbushi, ajo ta mbushi mendjen! R: Ajo ta mbushi mendjen me bir? F: Jo e kisha te mbushur! R: E kishte mbushur! J: Ooooo shume bukur! Po ku ma ke ate cupen mo, me ty dhe ajo ne llac punon aty! R: Aaaaa… Ne ndertim eshte edhe ajo? F: Po c’ne ne ndertim ajo eshte studente. R: Aaaaa he mo student J: Studenteeee! Po mire kjo studentja ku e ka me pune babane, ku e ka me pune? R: He me bir ku i behet i ati? F: Ssssss drejtor me duket R: Drejtor! Vani shkelqyeshem drejtor! J: He me se genje ai, genjen. R: Do ti thuash tetos port e verteten eeee, ka vellezer dhe motra moj te keqen tetua?

F: Jo teto eshte e vetme! R: Uuuu tu befsha kurban! Mos iu ndaj! Mos iu ndaj, se a e di se si ishte? Llokum! J: Kadaif s’ishte? R: Jo ishte e mire! J: Mos mbaj shprese se keta, rri per koke tende se i bejme hesapet ne dhe e nxjerrin llogaritar! F: O baba, po kot nxehesh o baba, se une shoqe e kam se s’eshte se e mora dhe e solla ne shtepi J: Avash, avash ma more e ma solle njehere prit ta marrim vesh! Ne c’vit ma ke kete cupen? R: He mo te keqen teta ne c’vit eshte? F: Kjo eshte ne vit te pare R: Iiiiiii J: Ku me ku ne ate te parin fare? F: Nje eshte i pari! J: A je ne metro apo s’je ne metro? 4 vjet jeton me rroge, …. R: Eeeeee? J: 4 vjet me ato … ato tullat asaj eeee? Hajde mer ketej ti, hajde ketej ti. C’qenke ti, c’qenke ti! Me thone Jovan lucibeku mua, dua nuse me rroge ne shtepi une! Se s’ka fejese se ta dhashe nje! R: Naaaa J: Temthi te pelcaste! Po i marr keto se ka filluar te mi pi naten. R: Ta ben mire, u bera goxha mblidhe! Na erdha, erdha! F: Hajde! E: Je ne vete? F: Po s’ka njeri, kane dal te gjithe! E: Cfare te thane? F: Me rrahen, me zhdepen!

E: Po mos qeshe pra tani! Ishte ajo? F: Kush? Ajo ishte. Te lavderoi, te ngriti ne qiell! Ka nje trup tha, ka nje sy tha! E: Pse me njihte? F: Jo. E: Po ti cfare u the? F: Une i thashe e kam shoqe, eshte ne vit te pare i thashe. E: Po babai? F: Babai? E: Eeeee F: Je ne metro tha, edhe 4 vjet ato tullat s’ka fejese mblidhe mendjen! E: Ashtu te tha? F: (Tund koken) Po ty c’te thane? E: Hajde pak ketu F: C’eshte kjo? Kujtim ne pervjetorin e pare te njohjes. Sa here ta vesh te kujtosh 17 majin. Te puth Elsa! E: Mire? F: C’a mire! Keshtu ne korrespondence puth gjithe diten une. I: Sandri, keto jane per te dyja brigadat dhe teorine e pare shikoji njehere. S: Nuk paskemi dal keq jo. Megjithate clodhu se je lodhur shume I: Po mire ku e kupton ti qe u lodha? S: Po ja te kuptoj keshtu nga syte. Irena! I: Urdhero! S: Urdhero! I: Sandri po c’eshte kjo? S: Cokollate I: Po c’jane keto cokollate zoti kryeinxhinjer? S: Po u lodha, une u lodha me rast te kalimit te planit thashe…

J: Eeeeeeeeee plasen cokollatat edhe ketej! Po mire kaq budallenj keto djemte e sojit tone, kaq budallenje qenkeni? Te tere qejfli cokollatash qenkeni o derbardhe? Edhe ai bir ne mos… I: Edhe ai ha shume o Vani? J: Jo cupa, cupa! Edhe atij cupat! S: He mo Vani erdhe ti? J: Erdha kusho. S: Po ajo Vali ka gjithe diten qe te kerkon. I: Erdhi, pyeti dhe ketu ne zyre, Vani. J: Edhe une kam gjysmat qe kerkoj. Nga me vete ajo? Nga me bredh mua ajo? Le po me ka dhene dhe orar pritjeje ajo. Vetem ne mos te levizim nga vendi po te tjeret da dredhin zinxhirin si te duan! E vjen ai qe 5 dite rroge, rri. S: Epo mire ta ka bere. J: Ore, edhe ti o kusheri S: Nuk te ka pare heret jo, nga vete ti? Ku futesh ti, he? J: Nga futemi? Po njrez jemi o derbardhe nga futemi? S: Ashtu eeee? J: Mo po ne edhe futem s’me gjen gje jo! Se iku vapa me Gushtin! Po me keq eshte per ju te rinjte, se ju jeni si ajo kashta e perveluar nga dielli se duron e duron dhe te jep fap mu atje ku s’ta prêt mendja! I: Po mire cfare do te thuash me kete ti Vani? S: Ti Irena vazhdo punen se do cojme evidencen ne seksione! J: Amani mer, amani mer sa delicate qe jeni! Po s’guxon njeriu nje shaka te beje? Po pr koke te Fredit se kasha me tere mend, pastaj he mo se te rinj jeni po he e te rinjte keshtu e kane! I: Si e kane te rinjte sipas teje? J: Moj Irenke po ty c’ke qe te qete miza moj xhane, c’ke? He? Ja Sandri e degjoj dhe s’e vuri ujin ne zjarr me keto gaxhi mixhi ketu kurse ti fap hidhesh perpjete si e ke punen me xhan, pse hidhesh perpjete? S: O Vani si e ke punen? A do gje?

J: Jo S: Ti e shikon jemi te zene. J: Po un eta thashe po kerkoja Valin. Kerkoj andej, kerkoj ketej s’e gjeta. Nga te vete thashe? A s’vete nga zyra e kushos thashe. S: Posi ore J: Edhe nje cope here muhabet bej S: Posi ore J: Une dhe shplodhem nje cike. S: Po je lodhur shume ore J: Po jam lodhur S: A mos do peshqir per djerset? J: Jo mo kam keshtu me vete I: (Bie telefoni) Alo? Po, po . Sandri. S: Po. Urdhero? Po . Gati jam ja po i bie tani. Mire J: Kush te…. S: Degjo Irenen mos e nga se ka pune J: Po ik se e kam merak vete, ik se kam merak vete. S: Irena? I: Urdhero? S: Une jam tek drejtori. J: Naaaaa. Tu hapte po avash me dhe ti, avash! Avash me avash se tu be mendja vetem shifra. Avash se s’punon vetem ti oooo. Te tere punojme, se kjo puna na rriti na beri kaq I: Te rriti puna ty more Vani, prandaj ngele duke te kerkuar Vali sa ketej andej J: Njerez jemi, vete edhe do marrim fryme. Epo shpirtin shejtanit s’do tja japim! Apo dhe si ky humbamenoja ketu nuk do behemi, qe s’merr ere fare nga dynjaja! Po si djale i ri qe eshte, djale tamam i vaftit. Po c’djale? Ky ka dal me boje se xhaxho mbeti, xhaxho mbeti. Jo te rrehet nje cike eeee, te qeshi nje cike eeee si i ri qe eshte. Po kot s’e ka thene ai Ymeri i varfer: qeshni, puthni cupa se bota eshte e tera

tendja. Mire e tha moj, mire e tha po kujt ja tha? Kujt ja tha? Merr vesh ky? Le qe ja fus kot une poooo, se keta te urtit qe the ti jane si alla sonje. Edhe cupat u besojne sa si me shpejt. U besojne mos, te varferat u besojne! I shikoje keshtu si ca djeme te vegjel, qe sit e porsadale nga veza dhe fap bie brenda ky dhe Perendia. I: Ore Vani? J: He? I: Po ti nga i di keto? J: Po nga i di keto, po une s’kam lindur plak. Kam bere dhe une ne kohen time. I: Me thuaj, pastaj pse mi thua mua, se s’e kuptoj? J: S’e kam me ty o xhan jo! E kam me kete pafillon tim ketu. I: Epo mire dhe Sandrit mos ja qaj hallin se edhe ai do e gjej nje rruge, nuk eshte i humbur. Pastaj ku e di ti qe s’e ka gjetur? J: Eeeeeeeeeeeeee… Epo te ka fal Lulka, te ka faj Lulka? Po mire te keqen xhaxhi meqe ra fjala kete te fundit nga e di ti, nga e di ti? I: Po une nuk di gje o Vani, per cfare e ke fjalen? J: Per ate qe the se mund ta kete gjetur apo ja fute ashtu kot ti? I: Jo, une e thashe ashtu kot se Sandri eshte djale i mire. J: Kur e ditke ti, e s’e ditkam une qe e kam djale xhaxhai! Degjo tani, degjo te keqen xhaxhi, degjo! N.q.s se ka gjetur gje ndonje cupe ketej na e thuaj se na hap telashe te medhaja, telashe te medhaja. I: Telashe? J: Po. Prit se ti punon me nje zyre me te edhe po qe se di gje, kete ta them edhe nga ana ime, po personalisht ta them nga ana e tetes, d.m.th memes se Sandrit. Na thuaj se na ndihmon, jo per gje. I: Une do te ju ndihmoje shume? J: Shume mire. He? Heee xhan. I: Va… Vani te lutem shume me lere rehat te punoje, kur te vije Sandri pyete vete ik! J: Po pune me! Po…. Eshte i mire, eshte i mire i shkreti po c’i do llafet? I: Shume i mire eshte, njeri i mrekullueshem eshte! Me thuaj i shkreti cfare ka?

J: Se si me erdhi! Se di mu mblodh keshtu si… si tip kocke! Ashtu i ka vajtur jeta atij, ters i ka vajtur! Me ka mbetur jetim qe i vogel! Me teper ne shtepine e tij eshte rritur sesa ne timen. Qe the ti edhe babane d.m.th Thanin nuk e kane I: E di.E di qe i ka vdekur shpejt dhe i ka lene te vegjel. Po pastaj cfare? J: C’i ka vdekur! I ka vdekur, eshte sosur ai me! Nga se ka vdekur e di? I: Po e di J: Nga cfare? I: Nga nje aksident. J: Jo po nga nje bombe. Naaa… Po te kane genjyer mo te keqen xhaxhi, te kane genjyer! Ate e hengri e shoqja. I: E hengri e shoqja? J: E griu. Si s’e beri pershesh jo! Po ja hengri ate, xhane! Ja hengri ate melcine! Ja hengri te gjalle keshtu si i thojne fjales me germa! Me vajti deme 2 metra thelle. Po nga mos te me vinte, nga mos te me vinte! Nga ajo pike erdhi, qe pervelon dynjane. Me grindje, gerr-verr, gerr-verr. Na hengri koken xhaxhi Theus, ma beri per atje ku eshte te cuni! I: Ore Vani, ti vertete i thua keto apo… J: Po vertete. Me ate ka ndezur belane e gjithe lagjen. Dhe e di si thone apo jo, mjere ajo nuse qe do thyeje kemben dhe do hyre aty brenda. I: Po ti thuaj c’heq e c’vuan nusja qe eshte ne ate shtepi! J: Kush me? I: Ajo e Nikos J: C’ne e Nikos me. E Nikos eshte me keq se e vjerra. Ajo ku te te rrjepe e ku te te nduke. Dhe e di se si thote apo jo? Vec mos me ardhte thote, po vec mos me ardhte thote ajo nusja e vogel thote. Se kush e di se c’ka keshtu dyshemene dhe tavane, mos me thenshin ashtu me emer se si e ka ajo: Kristian, a Kristaksi I: Cudi Vani se Sandri eshte aq i edukuar. Nuk me ka thane asgje nga keto, asgje nuk me ka thene. J: Ti thote, po si ta thote? Ja ben zemra atij? Nuk ja ben zemra. Pastaj per nenen nuk flitet keq. Ndoshta bej dhe une gabim qe flase po une di se kur flase dhe une te kam si vladin tem . Tashi se mos na besh me llafe gjekundi se molepsen keto! I: Jo,jo! Jo Vani, c’me duhet mua, c’me duhet?

J: S’te duhet ty se do besh krushqi me ta ti. I: Jo more Vani J: Aaaaaa po s’ka dhe nje moter moj! Nje Rita! O nene, o nene, o nene si eshte ajo! Se po merr ato llafe, u fejua kjo Rita 10 a 12 vjet te shkuara. Pa mbushur muajin e la! I: E la? J: E la. Po domosdo ja nxiu jeten! Grindje gerr-verr, gerr-verr. Mbaheshe ajo? Burre me mend tjetri, burre me karakter.I lau duart, jo si xhaxha Deuja qe ngarkoi mushken si stufi. Rri tashi, po c’a be! I: Jo Vani, po Sandri eshte krejt ndryshe! Nuk eshte e mundur! Eshte krejt ndryshe! J: Nuk jam kondra, ndryshe eshte Sandri! Po Sandri s’parambush! I: Si s’parambush? J: S’i punojne drakandelet njelloj e kam fjalen. Atij sikur i punon gjysma e trurit per keto shifrat, per keto planet. Kete gjysmen tjeter pllocke ma ka, asfalt ma ka! Eeeeee s’ka! I: Mo Vani keto kohet e fundit Sandri sikur ka ndryshuar? J: Aaaa ku dole aty ku desha te dal! Ti do te me thuash se kohet e fundit Sandri ka ndryshuar. I: Po J: Keshtu eshte gjendja, ashtu eshte. Dhe ke vene re qe ty s’te dha gje, dhe se si e ngre me grep e ngre. Sic the ti jemi duke i bere nje cupe ne Sandrit. I: Kush me? J: Kush ne te shtepise kush tjeter? I: Uaaaaa. Kulmi! J: Po mire me c’te keqe ka ne u martofte Sandri eeeee? Eeee? I: Jo me Vani nuk ka asgje te keqe. Po Sandri c’thote dakord eshte ai? J: Dakord eshte, dakord 1000 here do thote o derbardhe! Sandrin po s’e martuan te tjeret ne vend numero ka per te mbetur. Sandrit i thone shko andej, ai shkon andej . Hajde ketu, hajde! E marrin per dore. Nuk ka faj mi, nuk ka faj! Ai ka frike… ai akoma me mamane. Degjo! Mua… Mua me vjen keq per ate cupen qe ta llafosa pak me para, qe duam ta fejojme, ta fejojme me Sandrin. Se edhe e njohim nje cike. Pa

po s’eshte nje moj. C’te te them, c’te te them? Peril! Po peril. Me ka ca syra, nje bojallesh keshtu. Bjonde. I: Bjonde? J: Bjonde po me lesh te verdha ama! Edhe e vetme, me fat se ne shtepine e tyre nuk behen luse dosido. Se bie fjala punes tende 110 miq. C’ne ty moj? C’ne ty? Edhe… kjo arrihet me pune, me perpjekje. S: Akoma ketu ti? J: Eeeee muhabed pune, muhabet plani. S: Qysh atehere deri tani? J: Po S: Po ik se erdhi Vali o derzi! J: He me derbardhe se Vali erdhi, nuk erdhi djalli. Na trembe me Valin tashi. Jepi doren xhaxhit ketu. Vere mend sic te tha xhaxhi se je e zgjuar vete. Te fala kusho S: Ik o ik J: Ja dhe kjo pune mori fund tashi eeee… S: Irena po c’ke keshtu ti? I: Hic. Ja se si jam keshtu me merren pak mende. S: Une te thashe clodhu, ta thashe sinqerisht. I: Sinqerisht me the. Kur punoja isha shume mire. Tamam ai pushimi me lodhi. Jeni shume i sinqerte shoku Aleksander. S: Irena, Irena! M: Hajde, hajde se u kepute! Shyqyr qe bere njehere pazar dhe fryma po te merret o i uruar! J: Shyqyr qe jemi te dy … merri, merri. M: C ‘ke marr mo c ‘ke marre? J: Jane ca veze po shiko gjysmat jane thyere me duket. M: I shoh, i shoh po keshtu eshte kur s’ben pazar se i vene patatet mbi veze dhe do thyen ato.

J: Jo me jo ishin si te bute vete,ishin si te buta vete. Hahaha ... C’kemi kendej nga shtepia? M: Asnje gje. J:Asnje gje eee… Po ajo kusherira ime Rita ka ardhur gje? M: Jo, jo J: Domosdo s’ka bere gje, prandaj s’ka ardhur. M: Aman mo Vani se ke nje jave te tere qe me vdiqe me kete Riten tende. Do vije me c’ke kaq merak? Po degjo Vani une ja kam friken kesaj pune. J: Emo ciles pune tashi, ciles pune? M: Ja asaj corbe qe po gatuan me ate Riten tende, qe s’e shoh dot me sy te me hyj ne dere! Po c’fiton more Vani nga kjo pune, c’fiton? J: Po c’fitoj? 100 here ta kam thene o derbardhe, kjo ketej mbrapa vajti! Ja ate magazine fitoj. E duke fituar magazine vine te tera me rradhe pastaj. Po me vjen personaliteti eee, me vjen dinjiteti eee, influence eee, paraja eee. Po domosdo, domosdo ta ka nevoje me ti. Shoku Jovan ketej eee, shoku Jovan andej eee, shoku Jovan fap… Shapka mbi sy, domosdo krushku i drejtorit. M: Ate shapken s’ke per ta vene kurre ne sy! J: Ja se ketu do te jemi! M: Ja ketu do te jemi! J: Epo na ca koken, na le rehat! M: More Vani, mua me pelqen te behet kjo fejese! Se si Sandri, si vajza per tu pire ne kupe jane qe te dy, po… J: C’ke o derq, c’ke se na morre mendte! Ke nje jave te tere cfare ke? M: Uaaa c’ke thote. S’me pelqejne keto marifetet dhe mbleserite tuaja. Jeni bere si treg matrapazesh me ate Riten tende. J: Matrapaz tregon ti. C’matrapaz tregon ti tashi. M: Po thirri mendjes more Vani se s’e ke mire kete pune se si e ke nisur! R: C’kini more, c’kini se deri jashte ne oborr degjoj. C’kini? J: Se na bere gjakun uje na e bere! M: Kujto qenin, beje gati shkopin i thojne kesaj thenie.

R: Oooo moj nuse kusheririt. Me bere dhe qen eee… Faleminderit shume! M: Nje fjale popullore thashe se s’u be kiameti. J: Njelloj si te thote: kujto Riten vere xhezmen e kafese. R: Faleminderit shume! J: Bej nje kafe, bej nje kafe! R: Faleminderit nuk dua J: Epo mire. Do nje pjate me ashtu kikiricka? R: Po faleminderit, urdheto tashi me thuaj. J: Degjo mi! Se bashku: He? R: Po pse erdha une? J: Me shendet! E dergova ate baxhanakun. R: Te paren e di une, tjetren. J: Emo e dergova prape. R: Eeee J: Po i njejti avaz R: Po J: Kishte thene drejtori… R: Qe? J: I thoni shokut Jovan faleminderit shume per konsideraten qe keni per shtepine tone kishte thene. R: Ashtu eeee? J: Po tani per tani cupen e kam te vogel, te mbaroje studimet dhe pastaj shohim e bejme. Nga ty c’kemi ndonje gje? R: Ja dhe une i futa nje shoqes se emes. Uuuuu… Sa fjale me shtoi dhe ca fjale te tjera nga mbrapa. Ufaaa ne kemi nje cupe te vetme dhe duhet te mendohemi shume tha para se te vendosim. Te lutem shume tha cupen e kam me provime, na e ktheu .

M: O sa mire, sa mire! J: Ashtu bej ti! Po atij Sandrit, atij mavrisit, i thate gje ju eeee? R: Aman i thashe, po dale mo te keqen motra. Po duro, me duro i thashe me te them nje fjale. Te kemi gjetur nje cupe, qe s’gjendet ne Tirane. Po ik shporru me kete cupe. Mamaja filloi te qaj me te madhe. U kam thene 100 here e thote s’dua nuse. Aman o Vani, eshte bere nervoz. Nuk flitet me te. J: Taksirati i tetes thuaj.Taksirati i tetes te vuaj tashi ne pleqeri. R: Aaaa mos! Vuan nga tensioni e shkreta. J: C’semundje ka? C’ti bejme? S’do, s’do. Kurre mos u martofte! Ta martoje lagjia R: Eeeee posi. S’behen ato pune. J: E moj grua… Po c’desha te thoja une? Ate Irenen e zyres ta ka zene gje ne goje? R: Joooooo… J: S’ta ka zene eeee? R: Jo J: Hajde ketu, hajde ketu! Ngrihu! Mos me qaj ketu mua. Nuk duhen humbur shpresat! R: Pse? J: Asaj ja futa fitilat. Mori fund, per koke tende! Edhe Sandri, sa ta marre vesh se per ke cupe behet fjale, nuk do beje naze! R: Pse? J: E njeh cupen e drejtorit? Se si me keqyr, se si me pershendet. Si te kam xhaxhi Vani, a u lodhe xhaxhi Vani? Teta Marjeten si e kam? Po leje tashi… R: Uuuuu… Derman, derman qe s’do e japim me te emen, si do bejme? J: Jo po do festoje i ati me te emen, do Jovan Bregu. E kur do nje gje Jovan Bregu, ti e di. O e ben o paf ne vend e jep. R: Degjo, jam me mendimin: Te presim e te fusim ca njerez te tjere? J: Nuk jam kondra, nuk jam kondra! Presim, presim! Po c’te presim? C’te presim? Se na prishe mendjen na prishe! R: Po cfare?

J: Sandri duhet fejuar kete jave se s’ben se fluturon ne koma! R: Mire,mire,mire,mire. Vazhdo. M: Po na fluturon dhe magazine. E ku te vejme pa magazine ne? J: Po. Po mund te fluturoje dhe Vani me gjithe magazine. R: Jo,jo,jo …. J: Prandaj degjo! Pa mbani veshe ketu! R: Cfare? J: Me jepni nje ashtu mua… R: Cfare? J: Ashtu c’e ka emrin? R: He de fol cfare? J: Une po ta dija se c’e ka emrin? R: Stirokalem. Na….Po fol me. J: Ayyy stirokalem. R: Po fol se kam une nje. J: Edhe nje cope leter mua shpejt. R: Vani leter? J: Emo leter. R: Uuuuu te keqen. M: C’ke ndermend te besh more i zi? J: Do i coj nje cope leter shokut drejtor. R: Nanananana….Urdhero M: Qyqja! Leter shokut drejtor. Po c’do ti shkruash more aman? Ju me ndermarrjen jeni pararoje, Perikliu eshte i dalluar. Te bijen e ka shume te mire, c’do ti shkruash? J: Ooooo ti grifsha trute! Trute te grifsha! Qe ne fillore mbete me keto pune, e nje cike me tutje s’bere. M: Po ja po ben ti me tutje!

J: Ishte e mire e bija, po jane te tjeret te ligj! M: C’do te thuash? J: Ja po them kete. He Rita? Ne qytetin tone gjoja mund te gjendet ndonje djale vagabonde. Gjoja pa pune.Gjoja me tere te keqijat. R: Epo gjoja. Gjoja o bir. M: Uaaaaa… Po pastaj? J: Pastaj cupa eshte ne nje moshe delicate, shkete kollaj. Eshte nje gjetke! R: Gjetke. J: Qe te ja shti ne vesh Perikliut. Gjoja vagabondi i eshte qepur se bijes… R: Eeeeee J: Dhe ka filluar me ate si tip gilivili. Degjo ketu! R: He J: Duke ia bere une kete. Drejtori s’ka nga te ma bredh bishtin mua. R: Jo,jo,jo,jo,jo,jo J: Ma jep cupen dhe neser per Sandrin. M: Po eshte turp more burre, eshte genjeshter more i zi R: Eshte genjeshter! M: . Si do ta besh kete? A je ne vete more i zi? J: O i ziu une per ty moj! O i ziu une per ty moj! Moj c’te them? R: Emo lere, lere! M: Moj, moj, c’moj, moj? J: Genjeshtra sipas teje nuk u thenkan. M: Si u thenkan? Si u thenkan genjeshtrat? J: Po atehere nga e dime ne se ne bote ka edhe te verteta dhe genjeshtra? Atehere do e bejme! R: He nga e di ti?

J: Po e dime ne qe kur eshte nevoja dhe genjejme dhe na genjejme. Dhe qe ne rastin konkret ne po genjejme per mire. Ne cupen ta marrim per nuse… R: Uahohohoh.. J: Dhe mos te me zhgenjesh. M: Mo Vani, te keqen Marjeta mos e bej kete. Se do biesh brenda me kembet e tua, e do turperohesh tere jeten pastaj. Te keqen Marjeta me degjo njehere. R: O Vani, mbeti me zemer ne dore kjo tere jeten. J: E di c’kini, pa me lini te dyja njehere. Ta nisim keshtu! I dashur… R: Po J: Shoku drejtor R: Joooo… Jo more i zi, jo. Kur te marre letren e ta lexoj ai, i dashur shoku drejtor do te thote c’eshte ky qe me thote drejtor? Qenka anetar i kolektivit! U dogje! J: Uuuuu po desh u fikem! Na prishe mendjen qe u prish, e marsh mallet marsh M: U prishi ju te dy, degjove! Degjova thuaj! J: E bejme ndryshe? R: Si, si ,si, si? J: Pa drejtor, me? Thjesht i dashur shoku Perikli! R: Bravo! Keshtu po M: Oooo bravo. Keshtu po. Gati… Fajet i ka kjo, kjo i ka fajet qe te fute ne keto qe eshte sorkakur kjo. Degjove, degjova thuaj! R: Vani, do te ia mbyllesh gojen? C’dreqin ka me mua se me vdiq kjo! M: Le qe nje koke jeni jut e dy kusherinjte. Po turp e faqe e zeze more i zi si do te iu dalim perpara J: Po ja… M: Po si do tu themi miremengjes e mirembrema more ty c’te te them une? C’te te them? J: Si te jete vafti, sit e jete vafti do tu themi. Tashi ti si do te iu dalim perpara? M: Si te jete vafti? J: Epo hee…

M: Epo ju keni rrjedhur, per koke te Fredit keni rrjedhur te dy po ju them! Ja u rregulloj une me kete leter ju. (Gris letren) R: Obobobobobo… J: Shiko ate mos e beje eee, shiko ate mos e beje eee! R: Nananaana… J: Ate mos e grise eee, une kaq te them ti grise po te duash R: Ja mo Vani nanananana… Po he mo se ke sa te duash, le ta grise. Ja! M: Ashtu eee? Paske sa te duash ti? R: Po M: Epo degjo ketu! Une po s’vajti ti them Nikos, tet vellai qe jot moter keshtu, e keshtu, e keshtu bashke me tet kusheri. Mos me thenshin Marjeta Bregu! J: Degjo. Vete te Nikoa pot e sjelle jot eme per dore ketu. R: Degjo, ketu! Per koke te mamase, vete i thua Nikos jo ne kete bote, po as ne ate bote nuk te flas. M: Po pune e madhe fort, mos iu pafsha kurre surratin me keto gjera qe beni. R: Ashtu eee? M: Po, po! J: Hajde, hajde ketu! Po ulu tani! M: Hiqe doren te Nikoa do vete! Mos me merr me te mire! Vdiqa me ju! Kjo ketu, ketu me vajti. R: Degjo ketu! Per koke te Vanit…Ashtu eee? Ika une! J: Me c’a do ikesh? Po c’ke tashi, c’ke? R: Joooo… Po ti e di Nikoa s’e ka punen mire me mua. Jo s’ia dale dot! J: Po ik mi ty, se te hengri Nikoa ty! Po si grua plake u bere! R: Jo te iki te me ngaterroje mua ajo kot me kot! J: Leri letrat aty, hajde shkruajt tani! R: Oooo hajde shkruaj thote! Nuk ja dale dot! J: Ulu aty!

R: He? J: I dashur… Se bashku: Shoku J: Perikli. Po as vete as Perikli s’vete R: Po pse s’vete? J: Po s’vete moj s’vete! R: He? J: Po sikur ta ve ne dosje, ato sirtare, ato shkrime, shenime qe kam une atje. R: He mo edhe shkrime ke bere ti? J: Jo po kam bere romane R: Po c’dreqin ke bere? J: Po lutje, me lutje! R: He me… J: Sa kam bere une s’kam bere e gjithe ndermarrja. Perse ne do lutem? Per lligja Vani, per pune te lehte Vani, per flete kampi Vani. Jo ne po vajta dhe per ate me ngjyra, se po s’e pashe une me ngjyra, del bardhe e zi R: Mos na prish gjakun, mos na prish gjakun se s’e kemi mendjen hic. J: S’me punon as dora asnje gje! R: C’ben more se na vdiqe, cfare ben? J: Eshte gjithcka e studiuar! R: Eeee kur ishte demeke J: E di c’ka pa merre ate! R: Ke? J: Ate c’e ka emrin? He mo c’e ka emrin? R: Stirolapsin? J: Eeee stirolapsin. Stirolaps c’e ka emrin? R: Po me c’e do?

J: Degjo, merre e shkruaje ti! R: Une? J: E te ma qendishes me ato germat e tua qe mi ke si rruaza! R: Po fol me, fol! Prit sa te nderroj fleten. J: Fillojme? R: Urdhero. J: I dashur thuaj. I dashur… R: I dashur… J: Shoku Perikli R: Shoku Perikli… J: E bere. Ja sa te bej dhe nje cike me kete! Po te shkruan thuaj… R: Po te shkruan po i them… J: Nje mik qe te do te miren. R: Nje mik qe te do te miren… J: E bere. J ate bej dhe nje cike me kete tashi! Nje mik qe te do si vella thuaj. R: Nje mik qe te do si vella e kaluar vellaut! J: Shkruje kot, shkruje kot! R: E kaluar vellaut. J: E bera. J ate bejme dhe nje cike ketu tashi. O drejtor, … o drejtor. O te beje krushk, o pelcas ne vend pelcas! R: Aaaaa o drejtor, o drejtor, o te bej krush o pel… J: O plac ne vend, plac! R: C’ke mer? J: Po kush te tha me, kush te tha? R: Po ti me the. J: Po ta thitha une? R: Po pse s’thua atehere?

J: Po kur ta thithe une! R: Po pse me ngaterrove? J: Filloje nga e para. R: Jo, jo, jo, jo… L: Skandaloze… P: O c’ke? L: C’u bere? P: C’ka ngjare? L: Nga humbe gjithe diten e dites? Po vjen darka dhe ty mezi te ra ndermend te vish ne shtepi. Po me le mendja perendi, vdiqa, shkallove. P: Pse si eshte puna, c’ka ngjare? L: C’na gjeti, c’na gjeti? P: Po une te thashe qe ne mengjes se kam mbledhje me shoket e ministries L: E zeza une, e zeza une! P: Po c’ke keshtu? Pse je tronditur kaq shume? L: Pupupupup… P: Mos je gje semure? L: Semure? Vdekje thuaj me mire, vdekje! P: Vdekje? L: Vdekje! O c’na gjeti. P: Kush vdiq? L: E zeza une, o e zeza une. C’na gjeti! P: Kush vdiq moj? L: C’na gjeti, c’na gjeti more Perikli! P: Kush vdiq moj fol? L: C’te flas edhe ti? Nuk flas dot! Nuk ma nxe goja! Ja… (Drejton gishtin te letra) P: Cfare? Ja cfare?

L: E shikon ti ate? P: Po e shoh. L: Po e di ti se c’eshte ajo apo jo? P: Leter eshte ajo, se mos eshte ndonje bombe ajo? L: Bombe? Ah ku ta gjeje bomben? Bomba te bie, te merr e te hedh tutje po kesaj si i behet? Merre! P: Po c’ke moj? L: Merre qe e marrte lumi tet bije dhe time bije, mere! P: Po c’ke moj grua c’ke, c’ke? L: Jo se e gjithe bota flasin lart e poshte per tet bije! Kurse ti e ke mendjen vetem tek puna. P: Po ku ta kem, ne dance ta kem une mendjen sipas teje? L: Po ty tu be koka vetem pune! Nuk shikon flaken qe na ka rene ketu ne shtepi. Po prandaj dhe une, sa here qe ngjis e zbres shkallet degjoj cucucucu e komshive mbrapa kraheve! Moj po c’kane keto thosha me veten time! C’kane me mua? P: He mo c’kane? L: Po qe te me shkonte mendja tek ime bije… Kurre, kurre P: Aaaaa Elsa? L: Elsa. Lexoje pak se c’kane shkruar! Se bashku: I dashur shoku Perikli L: Thote P: Qepe L: E qepa. Se bashku: Vajzes suaj i eshte qepur nje djale, nje vagabonde, mashtrues e genjeshtar qe… L: S’ka as pune as zanat… P: Po qepe! Qepe te shkreten eee! Te merrem me kete. L: E qepa heee

P: I eshte qepur dhe s’e le vajzen tuaj nje minute rehat dhe ka nje familje… Se bashku: C’te te them? Dhe i ati eshte nje… L: Matrapaz e nje dallaverexhi qe s’e ka shokun. Skandaloze! P: Grua mere letren ti e lexoje se duhet te stopojme bashke nje dite! L: Te lutem vazhdo solo. P: Po qepe te shkreten… L: E qepa! P: Ti nuk po e qep, ti po e shqep. L: Po he de he. P: E keqja eshte se edhe vajza juaj ka filluar ta pelqeje ate kopuk. L: O e zeza une, e zeza une! P: Aaaaaa… Prandaj ilaci me i mire ne keto raste eshte q eta fejoni vajzen… L: Jo per ta martuar! P: Me nje djale qe eshte i denje per familjen tuaj. Mendoj si per vajzen time, prandaj ju shkrova kete leter. Se bashku: Miku juaj qe ju do te miren. P: Miku… L: Qe na do te miren neve. P: Qe na do te miren neve? L: Po. P: Po emer s’ka. L: Jo nuk ka. P: Adrese po s’ka. L: Jo nuk ka. P: Po c’mik na qenka ky atehere? L: Si c’mik na qenka ky atehere? P: Po c’mik qenka ky xhan?

L: Po c’i do gjurmet kur e ke ujkun? Mu perpara duarve na san je ka e ke! P: Degjo! L: Degjo ketu! P: He? L: E gjeta poshte deres. P: Ah, pse ketu e kishte hedhur? L: Atje e kishte hedhur. Le qe harrova te te them une. P: Po L: Me tha dhe nje shoqe ne pune. I kishte pare te dy bashke te stolat e parkut. P: Oooo po une andej vij perdite, pse s’i kam pare njehere bashke une te stolat e parkut? L: Ti s’je ne vete more burre! P: Posi, posi L: Po c’kerkon ti? Te dale vajza perpara syve e te thote ja ku jam o ba. Ja ku e kam dhe bandillin o ba! P: Po mire… L: Je ne vete more burre! P: Njeri pa pune thuaj, Liri! L: Nje rrugac, nje vagabonde. P: Nje parazit thuaj, kjo ka rendesi! L: E zeza… Me siguri shkon perdite tek shkolla e vajzes e ka marre vesh gjithe Tirana e ka marre vesh! P: Pse s’thua moj, pse s’thua moj! Pse s’thua qe jemi bere gazi i botes? L: Ooooo c’me gjeti, c’me gjeti? P: E sajon lart e poshte me nje suzar. Vjen ketu me mendje te fjetur, bukuri! L: Aaaa… Thuaj c’te duash. Ta dine ne paradhenesi ti vetem e perkedhele tet bije, e ledhaton tet bije ti! P: Jo, jo po ta rrah une!

L: Jo te lutem! P: Kot se koti ta gjemoj une me dajak. Kjo duhet! Bukur! L: Shiko punet e ndermarrjes, me ato te jesh ne rregull! Pa ketu ne shtepi, pa flaka le ti bjere ketu ne shtepi. P: Moj po? L: O c’na gjeti? P: Mire po i biri i kujt mund te jete ky rrufjani ketu eee? L: Ku e di une i biri i kujt mund te jete, edhe ti. Ja… P: He? L: Miku i cili ta do te miren me siguri duhet ta dije, po ece e gjeje mikun! P: Eeeeee… L: Iiiiiii… P: Po c’a ke? L: Eshte skandaloze. P: Po cfare? L: Me siguri duhet ta kete pare dhe duke u puthur atje ate. Kjo eshte pse i vjen turp nga ne! P: Jo po i ka pare… Na le rehat i ka pare keshtu e ashtu. L: Keshtu eshte shkruar ne leter po he… Me thuaj se c’do te bejme se po me luan mendja e kokes. P: Degjo Liri! Degjo, degjo mos u shqeteso! Degjo, degjo se do te jete shpifje kjo pune! Se keto pune, keto pune duan fakte o Liri. L: A te marrte e mira! P: Jo duan ballafaqim faktesh, edhe me fakte pastaj mund te flasim. L: Te lutem shume Perikli, leri keto! Ku ka ze, s’eshte pa gje thote populli. Ja keshtu. S’kemi ketu as plane te ndermarrjes, as shifra 3 mujori. Dashke dhe konkludime faktesh ti. Plane ne pune, plane ne shtepi. Rri aman! P: Jo po kemi A,B,C tende ne. L: Rri aman.

P: Dhe a skalips gjithe jeten: A,B,C,Y,Z,ZH. Kete di ti. L: Kete di une? P: Me tregon faktet mua. L: Po kete di une, po di dhe kete tjetren… P: Po L: Qe letren e ka shkruar nje mik qe na do te miren. C’do me teper ti? P: Degjo moj Liri ketu, degjo! Po te ishte mik qe na e do te miren ai vinte e na e thonte ketu ndershmerisht ai miku. Jo keshtu poshte deres. L: Po i vjen turp more burre! I vjen rende! Si te vije ketu e te na jap mandate para syve? Si arsyeton keshtu? P: Degjo Liri ketu, me bej nje kafe se ma bere koken daulle ma bere. L: Ku kam mend per kafe dhe ti? Kafe kerkon. Mua mu hap kafka! P: Zjarr e flake atje ne mbledhje, yyy ta marrte djalli ta marrte. L: Kam 2 ore qe po luaj mendsh! P: S’ka rehat njeriu, po c’behet keshtu? L: Po luaj mendsh! O e zeza une c’na gjeti! P: O Liri degjo me mua degjo! L: Cfare do? P: Degjo! Do jete shpifje kjo pune! L: C’shpifje? P: Se ka ca njerez qe kane zanat keto pune, degjo me mua ti! L: Une e di qe ka njerez te tille, po c’kane njerezit me ne? C’iu beme ne atyre? Po rri tani. P: Kush ka? I ligu po i ligu eshte. Po c’kane njerezit? L: Degjo! E pruri koken! P: Erdhi? L: Erdhi.

P: Degjo me vajzen qepe eee L: Jo P: Te lutem shume, qepe. L: Jo,jo,jo,jo… Fol vete ti, une e qepa. P: Une do te flas. E: Mirembrema. P: Eeeee… E: Mirembrema babush! P: Mirembrema zogeze e babushit. He nga fluturove deri tani ti, he? E: Isha te Mira o ba, e ndihmove nje cike me problemet e fizikes. Ti e di qe ajo eshte tape! P: Po tape, po tape topi eshte ajo. Tape topi ajo. L: Te fizikes apo te botanikes. Neper parqe, neper lulishte? E: Uaaa… Pse flet keshtu o ma? L: Po leri llafet e urta ti! Ulu aty ate bej! E: Po te Mira isha. P: Hajde me vajze, hajde! E: O ba po per koken tende aty isha une. L: Pa po leri kokat tona ti, se kokat tona i ke bere shalqi e bostan me kohe! Po ulu aty e degjo babin, ate bej! P: Ulu e degjo! Ulu e degjo! L: Po pse na ve nocken mbrapa kraheve? Qe u befsh lemsh, u befsh! E: O ba, po une s’po kuptoj asgje P: Po s’ke faj me ti, s’ke faj! L: Shkon e ben gilivili lart e poshte me ate vagabondin! Kerkon te na hedhesh dhe balte surratit pale, turp te kesh! P: Qepe! Qepe!

L: E qepa. P: He E: Ajo ka shpifur o baba se ne nuk po benim asgje, ajo genjen. L: Ci… Cila ajo moj e zeze? P: He? E: Ajo pra. L: He? E: Ajo qe na pa, qe e njifte ate. P: Ajo… Ajo qe te pa eee, qe e njihte ate eee? Po mire moj vajze e base po me ke te pa? Kush ishte ai vagabondi andej eeee? E: Une nuk shoqerohem me vagabonda o ba. P: Degjo ketu dhe njehere pot e pyes me ke te pa? L: Fol me ke te pa? E: Isha me nje shok. P: Me nje shok? Po shoku dhe shoqja ja ku e kane shtepine. Ti pse shoqerohesh ashtu fsheurazi andej mbrapa me te? L: Neper parqe, neper lulishte. E: O ba… L: C’a o ba? P: C’a o ba,ba,ba? He thuaj c’a do me thuash? E: Nuk po benim ndonje gje o ba. L: S’po benim ndonje gje o ba! Po c’kerkon te bej ne mes te rruges kjo, aman? P: Moj vajze, moj vajze moj degjo ketu! E ka marre vesh gjithe shkalla moj vajze. Auuuu… L: Ngadale ti, ngadale se na u mallengjeve! Ka marre vesh shkalla thote. Ka marre vesh gjithe mehalla more… P: Jo po e ka marre vesh gjithe Tirana.

L: Gjithe Tirana e ka marre vesh qe kjo ben dashuri lart e poshte me ate horr. Shiko Elsa te lutem shume, leri lotet. Po na i thuaj te gjitha tek, tek, tek ,tek ,tek si eshte puna? Hajde! Yt ate ka aq dore sa per te ia mbledhur atij horrit e ty te te lere te qete. E: Ai nuk eshte horr, o ma! O ba per koken tende ai eshte djale shume i mire! P: Aaaaa… Qenka djale shume i mire eee? Po na del dhe avokat mbrojtes tani eee? Po mire qe eshte i papune e sillet lart e poshte gjithe diten e dites, e di ti? L: He me xhan. P: Eeee pra ai te ka mashtruar ty. L: E mencura e base, e ditura e base! Pika ne koke! P: Po si te ka genjyer moj Elsa, moj xhan! E: Jo o ba, jo! Jam 20 vjec une dhe as me ka mashtruar dhe as me ka genjyer njeri. P: Aaaaaa…. Shume bukur, shume bukur! He moj grua merr vesh ti eee? Vajza jone u rrit posi, posi u rrit! I mbushi te 20. L: U poq! P: E thote dhe kenga ate. Sot une jam 20 vjec… L: Edhe jeta me therret. P: O burra, o burra jeta me therret eee? Keshtu thua ti eee? L: Mire. P: Faleminderit shume ne deshem te mbaroje shkollen njehere… L: Si gjithe te tjeret edhe ne me burre. P: Shohim e bejme. Po meqe s’dashke ti, ne s’po ta prishim. Po jo keshtu ama! Lart e poshte rrugeve keshtu … L: Gilivili P: Gilivili kur thote mami. Moj vajze moj, ta marrim me shtruar keshtu. Do te fejohesh ti keshtu? E: Eeheheh P: Eehehe… Uuuuuu… Ne rregull, ne rregull! L: Si xhan?

P: Meqe do ti ne nuk do ta prishim. Ne rregull, posi! Qe neser, qe neser … L: He? P: Qe neser do ta prezantoj me nje djale te shkelqyer, te mrekullueshem, i mire shume… L: He? P: I ploteson te gjitha kushtet L: Epo mire. P: Posi, posi, posi. Ai moj ti. Ai te njeh, te respekton, … L: Shume mire. P: Ai te ka studiuar, po bukur eee, sic dine te studiojne keta djemte e sotem. He de… L: Mire. P: Bile ai ka kerkuar edhe doren tende… E: Na paska kerkuar edhe doren? Na paska futur edhe mblesa ai? L: Nuk ka futur mblesa ai! P: Jo, jo vajze e babase. L: Eshte deshira e djalit. E degjove babin apo tallet? E: Po deshira e djalit! Perderesa djali s’guxon te ma thote vete! Deshira e djalit! P: Ta thote vete eee? Po c’te thote vete moj? L: Kjo ka dale mendsh me, me duket mua! P: O Elsa nuk eshte palaco moj. L: Si do ta thote ai ty? P: Nuk eshte vagabonde ai moj! L: Po sigurisht qe s’eshte vagabonde. P: Ai eshte…, ai eshte alamet kryeinxhinjeri moj. Ai ka dinjitetin e vete, ka mokropin e vete. Une e njoh shume mire ate! E: E njeh ti o ba. S’e njoh une ate

L: Te lutem shume Elsa qetesi tani! E: Po qetesi se jemi ne kopesht ketu. L: Qepe se po e tepron! P: Degjo me respekt, me respekt per mane. L: Si the ti me pare? Kryeinxhinjer the apo me ben veshet? P: Po moj Liri, po. L: Po kush eshte ky djale i njohur, i kujt eshte, ku punon? P: Posi, posi nuk e njeh ti L: He? P: Eshte ai, ai djali i kanterit tone. Djali i Marjanthit, kryeinxhinjerit. L: Sandri? P: Sandri moj! Eshte djale i mire! Djale i mire po s’ka llafe! Posi, posi. L: Uaaa Sandri… Po Sandri eshte djale i shkelqyer! Ai eshte djale si pellumbe! P: I mire. L: Ku ta gjejme nje dhender si Sandri. P: I mire shume! E: Atehere po shkoj ti them ca fjale ketij Sandrit tuaj, ja ndreq une! P: Ulu aty! L: Ulu mi ti! Oooo kjo! P: Gjepegjepegjepegjepegjepe… Edhe ti, ti qepe ti! L: E qepa une. P: Po nuk e kupton ti moj… Moj aguridhe moj! S’e kupton ti qe nje djale kaq te shkelqyer, kaq te mrekullueshem me gjithe keto qe ben ti keshtu nuk e ke hak! L: Po do e mos P: I urte, i bute, i shtruar, … L: Simpatik P: Simpatik kur thote maja!

L: Eshte shume i mire P: Ta pish ne gote eshte! L: Posi jo P: Mere ra fjala po nuk e shikon njehere ne klub te pi nje gote. E: Jo mo ba, po c’eshte ky vendim per te me fejuar? Ju vete me keni thene qe pa mbaruar shkollen s’ka fejese! L: Po mi shpirt i mamit, he … P: Po te kam thene ashtu xhan i babit! L: Ne keshtu te kemi thene ty. Hop fjalet tona nga njeri vesh te kane hyre dhe nga tjetri hop te kane dalur. Do fejohesh ti? E: Eeeee… L: Po mire! Te fejon babi qe neser! Ja keshtu… Sa te na e nxish jeten lart e poshte me ate vagabondin qe ke gjetur. Perikli te lutem! Kot qe diskutojme, kot qe bejme debat. U vendos kjo pune! Me kryeinxhinjerin, me Sandrin dhe pike! E: O ma po une nuk e njoh fare ate qe thoni ju. Une njoh ate tjetrin. L: Ate vagabondin njeh. E: Po nuk eshte vagabonde moj ma pse e shan tjetrin kot njehere? L: Mbylle gojen te thashe dhe mos e zgjat me teper, mos e zgjat me… P: C’a beni ju, c’a beni ju? Gjgjgjgjgjgjgj… L: Nuk e degjon more se c’thote? P: Pa prisni njehere! L: Po nuk e degjon more se c’thote? P: Gjigjilokat ne shtepi ketu! Dale ta marrim me qete, ta marrim me shtruar! Moj vajze moj ti the qe e njeh. Po edhe qe e do kuptohet. Po mire… Pse s’na e ke thene qe ne fillim ne eee? L: Eeee? E: Po sepse… P: Pse? E: Ne o ba prisnim sa te fillonte ai pune dhe do te iu a thoshim.

L: Pune? P: Oooo d.m.th ky miku ketu paska te drejte eee? L: Po sigurisht qe eshte i ndershem ai qe ka shkruar kete leter! Po s’ta thashe kot une! P: Pike e zeze, pike e zeze, pike e zeze… D.m.th njeri pa pune, pa shkolle, pa zanat. E: Po jo o ba jo ai ka 2 jave qe ka filluar pune. P: Po ku moj? E: Ne ndertim. P: Mire,mire L: Po c’ben atje? E: Nderton ai,eshte teknik. L: Tullaxhi? E: Eeee… L: U te hengert mortja, te hengert! Degjo moj e zeze, une ta kam thene 100 here qe tu thafte kjo koke me mire! P: Po lere. Jo ashtu! E: O ba L: Dhender pa universitet dhe pa asnje te ardhme, s’ka per te shkelur ne shtepin tone as sot as kurre. More vesh, mora dhe mos e zgjat me kete muhabet! P: Merru me universitetin Liri. Nuk ka rendesi universiteti! L: Po si s’ka rendesi? P: Jo! Rendesi ka njeriu. L: Njeriu ne shkolle te larte! P: Jo universiteti, njeriu! E ke degjuar ti se c’thote ajo kenga e bukur e festivalit? L: Ouuuu… E: O ba? P: He?

E: Zgjodha njeriun une! L: E paska mesuar vajzen. P: Eeeeee… E pe se c’thuhet ketu? L: A po e pashe. P: Kjo ka rendesi. Njeriu. Tani pa me thuaj mua more xhani i base. I kujt na qenka ky… ky bukuroshi keshtu eee? E: I ati o ba… P: Po E: Punon atje tek ju. P: He de sa mire, he. E: Vani e ka emrin ai P: Va,va,va,va,vu,vu,vu,vu… Moj! Moj vajze, moj! Pa ma thuaj dhe nje here se si L: S’e degjoj. P: Se sikur s’e morra vesh une. E: Po Jovan o ba. E ka emrin i ati thashe! P: Aaaa Jovan. Po mos eshte gje ai… ai Jovan Bregu. E: Po, po pra ai eshte P: Puuuuuuu… Te lutem shume, te lutem shume dhe njehere thuaja base E: Po Jovan o ba, te thashe. P: Po cili Jovan pra te keqen? E: Po Bregu pra, cili Jovan 1000 here ta thashe! P: Pupupupupupu… Po ky eshte ai mer ti. L: Kush eshte ky mo xhan se une nuk e njoh! P: Ky eshte ai, eshte ai Jovani i tmerrshem. L: Po nuk e njoh tani, kush eshte? P: Vani i famshem moj, qe banon ketu poshte nesh. L: Ky Van skandalozi?

P: Po ky moj, posi, posi. E: Po une njoh Fredin o ba ku e di une c’eshte i ati! P: Po s’e di ti po ta them une moj vajze e base. Ai eshte nje dallaverexhi,… L: Nje matrapaz! P: Nje matrapaz, nje thashethemaxhi, nje njeri qe do ta pushoj nga puna! E: Po Fredi nuk eshte i tille, o ba une e njoh shume mire. P: Po ku vajte dhe e gjete more vajze e base? Po ku vajte dhe e rremove te birin e Jovan Bregut, qe une jam betuar qe do te ia ve 2 kembet ne nje kepuce. E: Po Fredi me vone mund te vazhdoje dhe filialin, ai ka qene i shkelqyer o ba! P: Jo filialin moj, jo filialin! Po edhe ne filialin e shtetit te shkoje! Ate njeri nuk ke per ta marre kurre! L: Kurre! P: Nuk mund te shtrohem ne tavoline me nje njeri qe ma ka plasur shpirtin. L: Pupupupu… P: Me nje njeri qe ia presin rrogen L: Ehe… P: Njeri qe me ka future mua 100 miq per ta bere magazinier dhe qe une do ta pushoje nga puna. E: Nganjehere fiksohen kot ca gjera, o ba. P: Ashtuuu… L: Mire te lumte, te lumte! P: Te lumte vajze e base! L: Ehe, ehe! P: D.m.th baja edhe maja me fiksasione ne eee? Hajde, hajde ketu! Ece ketu! E: Me c’a beni keshtu njehere? P: Po ti pse ben ashtu eee? E: C’a po bej une?

P: Pse ben ashtu ti? Eee? Na merre, lexoje! Lexoje, placi ted y! E: C’eshte kjo? L: Leter! P: Lexoje ta marresh vesh se c’palo njeri ke zgjedhur ti, e c’palo familje ka ai palo njeri! Lexoje, hapi kapaket o bije! He de lexoje! E: Uaaa… L: E shikon pse po bejme keshtu. P: Uaaa… Eeee? L: Mua po me luajne mendte e kokes. P: Uaaa… Po si? E: Eshte e pamundur P: E pamundur eee? E: O ba duhet te me besoni Fredi nuk eshte i tille, me siguri qe genjejne! L: Genjejne? E: E pra pse nuk e ka vene emrin ai qe e ka shkruar? L: E me? E: Po keto jane shpifje, keto jane poshtersira. Merruni me keto ju! L: Degjon more burre? P: Po c’me duhet mua emri? L: Dashka emrin kjo. P: Mua me duhen ato qe jane shkruar aty! L: C’kerkon moj, c’kerkon? P: Dhe ato qe jane shkruar jane te gjitha te verteta. L: Nje per nje. P: Sepse une Jovan Bregut i njoh rrenje dhe mbas. E: Po Fredin o ba nuk e njeh, ai eshte shume i sinqerte. P: Aaaaa nga goja? Nga goja keto djemte e sotem...

E: He? P: Jane uuuuu…. Orator te mbaruar, per ne okepe jane! L: Po,po,po,po! E: Jo, pra jo! P: Te ka folur si ne libra, dhe e ke besuar. E: Fredi eshte i persosur! P: I persosur? Te ka folur si ne libra per yjet, per henen, per kometallenjte qe desh beri qametin e duke iu besuar te gjithave. E: Nuk me ka premtuarndonje gje qe detyrohej te me genjente! L: Si s’te ka premtuar? P: Uaaa… S’te ka premtuar ai. Nuk te ka thene ai: Elsa une te dua. E: Po me ka thene. L: E per c’a? P: Po te ka thene… Po ketu qendron dhe genjeshtra moj bije! E: Po kjo nuk ishte premtim! P: Uaaa… Po c’ishte kjo? E: Ajo ishte… P: He c’ishte? E: Pergjigjia e asaj qe i kisha thene une. L: Skandal! Si, si? P: Merru me vajzen, merru me vajzen… L: Si eshte puna se… Nuk e degjova mire nga veshet! Ma thuaj dhe nje here! E: Ja pra une e shikoja qe ai me donte… L: Eeee… P: Po ai te donte ty … E: Dhe ai nuk ma thoshte dot. P: Po pastaj cfare?

E: Dhe prandaj une ia thashe vete e para. P: Puuuupupupu… C’a me skandaloze, ia paska thene vete e pare kjo. L: Pupupupuupu… P: Mjaft me, mjaft! L: Ky eshte kulmi! Ky eshte kulmi! Kjo eshte skandaloze me plot kupti … P: Mjaft eee mjaft, mjaft, mjaft, mjaft. L: Po tani e qepa! P: Jo me jo jepi! Jepi! L: Jo, jo po kjo ja vuri kapakun te gjithave! P: Mjaft se po me ngrihen qimet e kokes perpjete po me ngrihen! L: Kjo eshte skandaloze puu… P: E merr vesh ti moj grua? L: C’te marre vesh? P: E merr vesh se c’behet ne shtepine tone eee? L: Nuk e di c’te marre vesh! P: Ja ka thene e para kjo! Posi, kjo vajza jone … L: Turp! P: Kjo eshte e perveluara e shekullit. L: Mire e the P: Kurse ai eshte i ndrojturi i shekullit! L: Po djali i Jovan Bregut. P: Poooo… L: Uaaaa P: Dhe Djana i drejtohet Onjeginit. Po marre guximin qe te iu shkruaj… L: Po,po,po,,, P: Cdo deshire te medha te shpirtit tim…

L: Uuuu te hengert mortja! P: Uuuu pika ne koke ty! L: Uuuu c’na gjeti? P: Shpirt tend eee, Onjeginit tend eee.. L: Turp i madh! P: C’a ben moj? Foli me foli! Merru me tet bije! L: C’te merrem? P: Merru nene e bije! Ngjoje llafin, ngjoje llafin! L: Po ky na mori ne qafe ne. Moj e zeze, po sikur te te doje me te vertete ai djali i Jovan Bregut ty, nuk duam ne! Nuk duam krushqinj me nje familje te tille si kjo ketu poshte, edhe nje djale si ky ne leter! E: O ba te lutem… L: Qepe, mbylle gojen! E: Bisedoje dhe njehere po ti nuk e njeh fare. P: Mjaft, mjaft se me cmende! Se me fute trefazorin ne koke me fute! O pike e zeze, krushqinj me Jovan Bregun! E: Po ne kemi nje vit qe duhemi o ba. L: Po 100 vjet paske… E: S’do rri ketu. L: Mbylle, ketu te rrish! P: Une vendosa ta transferoj e ta shpie atje mbrapa malit. Atje ne Borizane qe te mbledh mendjen e kokes, kurse kjo tani… Uuuuu! O pike e zeze, pike e zeze, o pike e zeze, pike e zeze! L: Po c’ke more burre, qe thua pike e zeze, pike e bardhe? Atje coje mbrapa malit… P: Po nuk e coj dot moj, nuk e coj dot! Se do mbush dynjane me llafe se ma ka bere per inat mua. Se djali im do cupen e atij. L: Po P: Ai eshte drejtor dhe nuk do te ia jap cupen klases punetore, do thote L: Uaaaaa…

P: Po e te degjoj te kam rixha. L: Dhe e thote ai! P: E c’ma nxive jeten me Jovan Bregu, krushqi me Jovan Bregun… L: Skandaloze! P: Pupupupupupu… Degjo ketu, degjo ketu bane! Ti nuk do dalesh… L: Veri gishtin kokes! P: Kurren e kurres! L: Kurre! F: O Elsa cfare ke? E: O Fredi neve nuk duhet te takohemi me. F: Nuk duhet te takohemi me? E: Hem he (Tund koken) F: Po pse? E: Po prinderit e mi e morren vesh pse.. F: C’a morren vesh qe duhemi? Po mire mi nje dite do e merrnin vesh. Per kete je merzitur ti? Po ti je budallaqe! E: Aman o Fredi! Gjithmone me te qeshur i merr ti gjerat. Babai ulerinte po te them! Te birin e Jovan Bregut thote s’e fus ne shtepi une! F: Ashtu? Po mire pse nuk duan ata? Apo se babai im e nena ime jane punetor, e babai yt eshte drejtor e nena jote eshte mesuese? Mikroborgjez me brire jane! E: Jo Fredi, jo! Mikroborgjez nuk jane ata, po paragjykime kane si te gjithe! F: Po c’a paragjykimesh kane? Une qenkam pa shkolle te larte, pa prespektive, pa … Po ti c’u the? E: Une i kundershtova. F: Aaaa… e shoh sa i paske kundershtuar! Je thyer qe ne fjalen e pare. Mos ju the qe nuk me njeh fare, apo i the qe nuk do ti e dua une, si i the? E: I thashe se te dua Fredi! Ata kishin ca gjera te tjera. Per familjen tende, per babane tend. F: Per bab… Per familjen time?

E: O Fredi babait i kishin cuar nje leter ku shanin familjen tende. F: Po c’eshte kjo? Kush e dergon? E: Nje mik thoshte aty. Pa emer. E mire ne shtepine tone ka rene bomba pot e them, se kot bej une? F: Po mire c’thoshte ky miku pa emer eee? E: Ja thonte qe ti je vagabonde, rrugace ... F: Qe une jam vagabonde, rrugace, donzhuan, mashtru … E: Thote se familja jote o Fredi eshte e shthurur. Nenen nuk ta shanin. Po babane ama s’kam c’a te them! F: Ky eshte kulmi, dhe ata i besuan te gjitha ata? E: Babai tha se ato qe ishin shkruar ne leter, ishin te gjitha te verteta. F: Ashtu tha eee? E: Ashtu tha. F: Mire degjo ketu! Ate babane tend do ta hedh ne gjyq ta dish. E: O Fredi… Eshte babai im ai! F: Po pse ai qe shani ju nuk eshte i imi, ai? E: O Fredi, ate babain tend e njeh mire ti apo jo? F: Jo moj jo! Ku e kam pare ndonjehere? Ku e di une kush eshte babai im. E: O Fredi mos u tall tani, se po flas seriozisht! Nuk e njoh thote. F: Po c’seriozisht mi, c’seriozisht. I kujt eshte ai baba, qe s’e njeh babane? Babai im nuk ka zemer te keqe, po ka dhe ai ato te metat e veta. Eshte pak dembel, flet ca si teper, nuk duron dot ti kerkojne llogari grate, me teknikun e brigades zihet perdite. Vdes per tu bere nje cike magazinier! Ti thashe te gjitha, kurse per nenen nuk lejoj njeri qe te ma shaje, morre vesh apo jo? E: Po mos bertit mo Fredi se do dalin. Pse ben keshtu njehere? F: Hajde me thuaj tani ku qendron ajo shthurja e familjes time? E: Nuk e di o Fredi, po ne leter keshtu shkruhej. F: Kushedi se c’thuhet dhe per mua aty ne leter. E: Per ty nuk pranova asgje. Per koke…

F: Per koke te mamase! E: Per koken tende o Fredi! “Une do bej krushqi me te birin e Jovan Bregut” : uleriste babi F: Avash se e mori vesh e gjithe dynjaja. Po me siguri kane ngritur ne qiell ndonje tjeter ata! E: Po ne dasem kane kerkuar nje kryeinxhinjer, qe punon tek babai. F: Mos e quanin Sandri ate? E: Ashtu me duket. F: Po e njeh ti ate? E: Po jo mo Fredi ku e njoh une ate. F: Po ai te njeh ty? E: Po jo pra. F: Po kujtohu pra, se mbase te ka ndjekur. E: Po jo mo Fredi, as e njoh as me njeh. F: Po e di yt ate, se ky Sandri, megjithese eshte me shkolle te larte e me prespektive eshte nga e njejta familje e shthurur qe jam edhe une. A e di se quhet Aleksander Bregu ky? Edhe eshte djali i xhaxhait te tim eti. Nga nje familje pra! Dhe Sandri eshte vertete djale i mire. E: Po i mire qenka Fredi! Prinderit e mij nuk genjejne F: Jo me nuk genjejne ata, vetem per mua flasin kot pa me njohur! E: Une akoma s’e kam degjuar nga te tjeret o Fredi. Pastaj ajo letra … F: O Elsa! Ti i beson asaj letres? E: O Fredi, po c’te them une o Fredi? Une e di qe ti me do. F: Moj po i beson ti? E: Jo Fredi, jo. Po ti e kupton poziten time? F: D.m.th midis nesh … E: O Fredi… F: D.m.th 17 maji …

E: O Fredi pse ben keshtu tani? S’te vjen keq per mua? Ti ketej, ata andej! F: Po vetem per ju te na vij keq, vetem ju te mos ju shqetesojme! Pa ne qe shqetesojme nje kat me poshte, ne te vdesim ne! E: Po c’ke qe bertet njehere? Pse ben keshtu? F: Do te bertas, do te ulerij ta marrin vesh te gjithe, e te vijne ketu e te shohin po s’te morra qe sonte! E: Po c’ke ti? Pse ta bejme ne keshtu? F: Po si ta bejme? E: Po une do vij vete aty. I: Ja dhe shifrat e 3 mujorit per brigaden e 2. S: Shume mire e ke nxjerre! Ti je ekonomiste e zonja edhe shifrat i ke nxjerre bukur, paster, pa korrigjime! Irena… Sa kohe e bukur qe ishte dje! Vetem se… I: Shifrat i pate? S: Beme shetitje gjithe pasditen. Ishim me to. Ishte dhe e fejuara e tij. I: Te lutem shume, mua nuk me intereson fare se c’bete dje. Ndonje gje per shifrat ke? J: Mirdita! S: C’ka! Mire jeni, mire je ti? J: Po mire! C’do me gjeje mua, ne rregull jam une. He me te keqen xhaxhi si je? I: Urdhero Vani. J: Si me dhimbje koke me dukesh eee? I: Si shume ma paske merakun ti Vani! J: Po mire me njerez jemi, do pyesim dhe per shendetin! Pastaj…Pse me kaq inat xhaxhin? I: Nuk kam inat me ty! J: Aaaa xhaxhi… S: O Vani si e ke punen? Do gje? Shiko ne jemi te zene tani! J: Kush e ka fajin qe zieni ju? Pastaj … ti vete me kishe kerkuar qe te vija.

S: Po desha te te them qe te ka kerkuar drejtori. Shko se te prêt ne zyre. J: Kush me, kush drejtori? S: Po me po kishte vajtur dhe yt bir se c’kishte ngaterruar. Ik tani se te prêt ne zyre. J: Ku te vete mo, ku te vete? Di une c’ka katandisur grinci im aty? Po mire me nuk te tha njehere gje se c’me deshe keshtu? S: Une thashe se mos iu kishte marre malli dhe donte te iu puthte. J: Po avash ti! S: Do na leshe rehat, a si e ke hallin? Dil o vella e shiko punen se mbete gjithe diten pa … J: C’me jini qepur keshtu, c’me jini qepur keshtu? S: Po ik o vella tashi! J: Po c’u kam bere mo, c’u kam bere? Atje s’vete atje! S: Kurre mos vazhdo! J: Po jo po ta dini qe s’vete atje! S: Kurre mos vafsh! J: Eeee se s’kam pune tjeter te me puthe drejtori, nuk e sheh! S: Kusheri e kam kete dreq, po se si eshte! I: Ore Vani eshte si eshte, po e dine te gjithe. Po c’ti besh ndonjerit qe tjeter eshte, e tjeter hiqet. S: E kush na qenka ai qe tjeter eshte, e tjeter hiqet? I: E thashe ashtu ne pergjithesi. S: Ne pergjithesi? I: Po S: Ne pergjithesi, ne zyren tone?

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful