PROIECT DIDACTIC

Propunator: Data: Scoala: Clasa: a V-a Disciplina: Geografie Unitatea de invatare: Relieful Pamantului Subiectul lectiei: Relieful- caracteristici generale Tipul lectiei- mixta Obiective operationale: O1- sa defineasca , in cuvinte proprii , relieful Pamintului; O2- sa clasifice formele de relief dupa anumite criterii( geneza, marime , altitudine); O3- sa prezinte, pe scurt, agentii morfogenetici ai reliefului( interni si externi) cu ajutorul textelor din manual sau imaginilor; O4- sa precizeze fortele care modifica relieful; O5- sa localizeze pe harta unitati de relief de pe Glob(campii, podisuri , munti); O6- sa explice prezenta vulcanilor in anumite regiuni ale globului; Strategia didactica: dirijata, cognitiva , euristica; Medode: conversatia, expunerea, explicatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu harta; Material didactic: manualul, harta fizica a lumii, planse tematice;

Locul neted şi întins C-un covor de grâu cuprins. În ea să înotăm ( Marea Neagră) Pentru colindat. Creeaza un climat optim pentru a se desfasura ora Profesorul adreseaza intrebari cu privire la continuturile lectiilor anterior invatate. (Campia) Elevii cauta raspunsurile ghicitorilor prezentate de professor. Pentru a le capta atentia elevilor le prezint umatoarele ghicitori: La est e aşezată. iar elevii isi noteaza pe caiete(Relieful Romaniei-caracteristic generale) Harta Conversatia fizica a euristica lumii conversatia Frontala frontala Anuntarea temei si a obiectivelor 2 min . De peşti e populată.Secvente didactice Ob. Captarea atentiei 3 min. Op. Profesorul scrie la table data si tittlul lectiei. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Stategia didactica Mijloa Metode si Forme ce de procedee de invata organiza mant re Evaluare Moment organizatoric 1 min. Vara o căutăm La soare să stăm. Reactualizare a cunostintelor. 5-7 min. Noteaza absentele.

O1 O2 O3 O4 Asigura: Cunoasterea -se incearca de catre copii o definire a reliefului.explica modul cum factorii interni modifica relieful . -ofera informatii despre vulcani si cutremure care au intrat in istorie -se localizeaza pe harta zonele cu numerosi vulcani Creeaza o situatie problema • • De ce au existat munti vulcanici in Romania? De ce se produc cutrmure in tara noastra? Harta fizica a lumii Planse tematic e Manual ul Planse tematic e Conversatia Euristica Frontala Evaluez capacitate a copiilor de a define anumite concepte Lucrul cu harta Frontala O7 Explicatia Frontala O5 Stimularea performantei 2-3 min.elevii identifica formele de relief si criterii de clasificare. O6 Problematiza Frontala rea Conversatia Frontala Explicatia -ofera explicatii referitoare la problema data Evaluez capacitate a copiilor de a formula enunturi pentru o situatie problema Asigurarea retentiei si transferului. 30-35 min.li se cere elevilor sa mentioneze evenimente geografice care au dus la schimbarea reliefului. . Incheierea lectiei 2 min Cere elevilor sa precizeze activitati umane care au ca efect major modificarea aspectului reliefului.Dirijarea invatarii. -informatiile prezentate sunt notate de catre elevi in caiete Intelegerea noilor continuturi . Anunț tema pentru acasă Conversatia Frontala . Face aprecieri generale şi individuale cu privire la desfăşurarea activităţii. 2 min. -profesorul le cere elevilor sa dea exemple de forme de relief si le localizeaza pe harta.

campii).vulcanism –muntii( Etna. Clasificarea formelor de relief a)dupa marime -formele de relief planetare -continentele (Europa. dealuri. podisuri.totalitatea neregularitatilor scoartei terestre. Podisul Tibet. care se dezvolta pe suprafata continentelor si oceanelor (munti. Oceania.acumulare si sedimentare. Podisul Brazilei. Cordilieri.Schita lectiei pe tabla Relieful-caracteristici generale Relieful . c) dupa modul de formare. agentii morfogenetici externi  aerul  apa .Podisul Siberiei Centrale. Campia Siberiei de Vest. b) dupa altitudine -campii : 0-300m Campia Europei de Est . Carpati. Australia. America .cimpiile si podisurile ( Campia Romana. Calimani) . Caucaz. -muntii: 800. -podisuri si dealuri : 300. Atlantic.muntii si dealurile( Alpi. . Asia. Alpi. Campia Mississippi. agenti morfogenetici interni ( fortele tectonice)  vulcanii  cutremurele de pamant 2.incretire si inaltare. Antarctida) . Arctic) -formele majore de relief . Pirinei. Africa. Indian. Getic) Agentii morfogenetici ai reliefului: 1. Pod.800m. Campia Nord Europeana.bazinele oceanice (Pacific. Cauzaz. Subcarpati).>8000m -Himalaya.

 vietuitoarele  omul si activitatile umane .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful