.

Yapılması gereken şey gayet açıktır. Olay : Bir kamu kurumunda yönetici konumunda çalışan biri var. Yöneticinin bir trafik kuralını ihlal etmesi sonucunda görevli memur tarafından çevirilmesi. Ama burada işin karışmasını sağlayacak olan şey yöneticinin kendi pozisyonunu tanıtarak görevli memuru etki altına bırakmasıdır…  . Bu çevirme olayında yönetici konumunda olan kişi bariz bir şekilde trafik ihlali yapmıştır. Trafik memurunun yöneticiye cezayı kesip yöneticinin bu cezayı kabul etmesi gerekmektedir.

Alternatif-1 Polis Yöneticiyi çevirir. Polis Görevini Uygular Yönetici Etik olanı yapar . yöneticiye ceza keser ve yönetici kabul eder ve yoluna devam eder.

Polis Görevini Uygulamak İster ama yöneticinin makamından korkup cezayı uygulayamaz Yönetici Makamını kullanarak etik olmayan davranış gösterir .Alternatif-2 Polis Yöneticiyi çevirir. polisi etki altında bırakır ve ceza kestirmeden yoluna devam eder. yöneticiye ceza keser ve yönetici kendisini tanıtır.

polisi etki altında kalmaz ve cezayı keser.Alternatif-3 Polis Yöneticiyi çevirir. yöneticiye ceza keser ve yönetici kendisini tanıtır. Polis Görevini Uygular Yönetici Makamını kullanarak etik olmayan davranış gösterir ama cezayı alır . sürücü yoluna devam eder .

sürücü makamının verdiği güvenle polisi tehtid eder. Polis Görevini Uygulamak İster ama tehtitlerden dolayı uygulayamaz Yönetici Makamını kullanarak etik olmayan davranış gösterir .Alternatif-4 Polis Yöneticiyi çevirir. polisi etki altında kalmaz ve cezayı keser. polis cezayı geri alır. yöneticiye ceza keser ve yönetici kendisini tanıtır.

polis cezayı geri almaz ve gerekirse sürüyü tutuklar. polisi etki altında kalmaz ve cezayı keser.Alternatif-5 Polis Yöneticiyi çevirir. sürücü makamının verdiği güvenle polisi tehtid eder. ceza yemekle kalmaz tutuklanmaya kadar olayları büyütebilir . yöneticiye ceza keser ve yönetici kendisini tanıtır. Polis Görevini Her Koşulda Yılmadan Uygular Yönetici Makamını kullanarak etik olmayan davranış gösterir.

 Hangi kurumda çalışıyorsan çalış . Ele aldığımız olay en çok görülen vakalardan biridir. . çalışanlarını bu yönde teşvik etmelidir. hangi pozisyonda olursan ol etik değerleri içinde barındırman ve bundan da önemlisi hayatına ve işine uygulayabilmen gerekmektedir. Bunun için her kurum ve kuruluş bu değerleri yaşatmak ve canlı tutmak adına eğitimler ve seminerler düzenlemelidir.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful