13

RegentOteline vardigimdaMarla , bornozla lobide bekliyordu. Beni isten arayip, jimnastik, kütüphane, çamasir yada is çikisi için ne halt planliyorsam ekip, kendisini ziyaret etmemi istedi. Marla’ninaramasinin sebebi bu, çünkü benden nefret ediyor. Kolajenyatirim fonuyla ilgili hiçbir sey söylemiyor. Marla’ninsöylemeye çalistigi sey, ona bir kiyak yapip yapamayacagimla ilgili. Ögleden sonra yatakta yatiyormus.Marla ,Meals onWheels’inMarla’nin ölü komsularina teslim ettigi yemeklerle yasiyor;Marla yemekleri komsularinin yerine teslim aliyor ve onlarin uyudugunu söylüyor. Uzun lafin kisasi, bugün ögleden sonraMarla yatakta yatip,Meals onWheels’in ögle vakti ile saat iki arasi yapacagi teslimati bekliyormus.Marla’nin birkaç yildir saglik sigortasi yokmus, o yüzden vücuduna bakmayi birakmis, fakat bu sabah vücuduna baktiginda koltuk altinda bir yumru kesfetmis ve yumrunun etrafindaki sislikler sert ve ayni zamanda da hassasmis ve sevdigi insanlari korkutmak istemedigi için onlara söyleyememis ve eger bu yumru önemli bir sey degilse doktora verecek parasi da yokmus ama biriyle konusma ihtiyaci hissetmis ve bu kisinin de koltuk altina bakmasi gerekiyormus. Marla’ninkahverengi gözlerinin tonu, ocakta isitilip, sonra da soguk suya atilan bir hayvan gibi. Buna volkanize , galvanize veya tavlanmis diyorlar. Eger yardim edip bakarsam,kolajen olayini affedecegini söylüyorMarla . Tyler’iaramadigi, çünkü onu korkutmak istemedigi gözümden kaçmiyor. Onun kitabinda ben nötrüm, ona borçluyum. Yukari odasina çikiyoruz veMarla bana tabiatta yasli hayvanlar görmedigimizi çünkü yaslari ilerleyince hayvanlarin öldügünü söylüyor. Hastalanirsa veya yavaslarlarsa, daha güçlü hayvanlar onlari öldürüyormus. Hayvanlar yaslanmiyorlarmis. Yatagina uzaniyor, bornozunun kusagini çözerken, kültürümüzün ölümü yanlis bir sey haline getirdigini söylüyor. Yaslanmis hayvanlar dogal olmayan istisnalar olmali diyor. Hilkat garibeleri. Kolejdeyken bir sigilimin oldugunu söylüyorum, bu aradaMarla’nin bedeni soguk ama terliyor. Penisimin üstünde, ama ona yarak diyorum. Aldirmak için tip fakültesine gittigimi söylüyorum. Sigili. Daha sonra olayi babama anlatmistim. Babam gülüp, salak oldugumu çünkü bu tür sigillerin, doganin Fransiz usulü gidiklamasi oldugunu söylemisti. Kadinlar bunlara bayilirmis ve Tanri bana kiyak yapiyormus. Ellerim disarisi yüzünden hala soguk vaziyetteMarla’nin yanina çöküp,Marla’nin soguk tenini hissederken, parmaklarimin arasindaMarla’nin her bir santimini ovustururken,Marla Tanrinin Fransiz usulü gidiklamasi olan bu sigillerin, kadinlarda rahim kanserine yol açtigini söylüyor. Tip fakültesindeki muayenehanede bir tip fakültesi ögrencisi aletime bir kutu sivi nitrojen sikmisti ve diger sekiz tip ögrencisi de bunu izlemisti. Eger özel saglik sigortaniz yoksa, basiniza gelecek olan budur. Onlar sadece yaraga, penis diyorlardi ve siz ne derseniz deyin, sivi nitrojen sikildiginda, kül suyu ile yakilmis gibi

çok aciyordu. Parmaklarimla gezinmeyi durdurana kadarMarla buna gülüyor. Bir sey buldugumu düsünüyor olmali. Nefes almayi birakiyor ve midesi davul gibi geriliyor ve kalbi, iyice gerilmis davul derisinin altindan atar gibi çarpiyor. Ama hayir, sadece konustugum için durdum, durdum çünkü bir dakikaligina ikimizde Marla’nin odasinda degildik. Yillar önceki tip fakültesinin muayenehanesindeydik, yapiskan kagidin üstünde oturuyorduk ve aletim sivi nitrojen yüzünden alev almisken, bir tip ögrencisi çiplak ayaklarima bakip, odayi iki büyük adimda terk etmisti. Ögrenci, üç gerçek doktorla birlikte geri geldi ve doktorlar adami sivi nitrojen ile birlikte bir tarafa ittiler. Gerçek doktorlardan bir tanesi çiplak sag ayagimi yakaladi ve diger gerçek doktorlarin yüzüne dogru kaldirdi. Üçü ayagimi evirip çevirip, Polaroid resimlerini çektiler ve Tanrinin bir lütfü olarak yarisi donmus ve yari giyinik olan bedenim hiç varolmamis gibi görünüyordu resimlerde. Sadece ayagim vardi ve geri kalan tip ögrencileri görebilmek için yaklastilar. “Bu kirmizi leke ne kadar zamandir ayaginizda var?” diye sordu bir doktor. Dogum lekemi kastediyordu. Sag ayagimda bir dogum lekesi vardi ve babam lekenin koyu kirmizi Avustralya ve yaninda küçük Yeni Zelanda gibi göründügünü söylerdi. Onlara bunu söyledim ve bütün heyecan söndü. Aletim eriyordu. Nitrojenli ögrenci hariç herkes disari çikti, muhtemelen o da disari çikacakti ama hayal kirikligina ugramisti ve aleti kafasindan tutup, kendine dogru çekerken hiç gözlerime bakmadi. Sigilden geriye kalan seyin üstüne biraz daha sprey püskürttü. Gözlerinizi kapayip, aletinizin yüzlerce mil uzakta oldugunu hayal etseniz bile, hala aci veren bir histi bu. Marlaelime veTyler’in öpücügünün biraktigi yara izine bakti. Tip ögrencisine, buralarda pek fazla dogum lekesi görmüyor olmalisiniz dedim. Konu bu degildi. Ögrenci, herkesin o lekeyi kanser sandigini söyledi. Genç erkeklerde görülen yeni bir kanser türü varmis. Ayaklarda veya bileklerde kirmizi lekeler ortaya çikiyormus. Lekeler kaybolmadigi gibi, bir süre sonra tüm vücudu sarip, öldürüyormus. Ögrenci, doktorlarin ve digerlerinin çok heyecanlandigini çünkü bende bu yeni kanserden oldugunu sandiklarini söyledi. Henüz çok az insanda vardi ama hizla yayiliyordu. Bu yillar önceydi. Marla’yakanserin böyle bir sey oldugunu söylüyorum. Hatalar olacakti ve belki de önemli olan vücudun küçük bir bölümünün ariza yapma olasiligi yüzünden, bir insanin kendini tamamen unutmamasi gerektigiydi. “Olasilik. ” diyorduMarla . Nitrojenli ögrenci isini bitirdikten sonra bana sigilin birkaç gün içinde düsecegini söyledi. Yapiskanli kagidin üstünde, çiplak kiçimin yaninda, kimsenin istemedigi çiplak ayagimin Polaroid resmi duruyordu. Resmi alabilir miyim diye sordum. Resim hala odamda, bin aynanin kösesine sikistirilmis vaziyette duruyor. Her sabah ise gitmeden önce aynanin önünde saçlarimi tariyorum ve bir zamanlar on dakikaligina nasil kanser oldugumu hatirliyorum, kanserden de beterdi.

Marla’yabuzun neredeyse alti inç kalinlikta olmasina ragmen, büyükbabamla ilk kez kayak yapmadigimiz Sükran Gününü anlatiyorum. Büyükannem ömrü boyunca sahip oldugu su kötü görünümlü lekeleri örtmek için alnina yada kollarina hep yuvarlak bandajlar yapistirirdi. Ya püsküllü kenarlariyla bandajlar kapli olurdu vücudu yada lekelerin kahverengiden, maviviye siyaha dönüsünü görürdük. Büyükannem son kez hastaneden çiktiginda büyükbabam onun bavulunu tasiyordu ve bavul öyle agirdi ki, vücudunun orantisinin bozuldugunu hissettiginden dert yaniyordu. Fransiz-Kanada asilli büyükannem öylesine namusluydu ki, insan içine mayo ile asla çikmaz, banyoda çikardigi seslerin duyulmamasi için her zaman küvet muslugunu açardi. Gögsü alindiktan sonraLourdesimizinLeydisi Hastanesinden taburcu olurken büyükannem, büyükbabama sormustu: “Vücudunun orantisinin bozuldugunu mu hissediyorsun?” Hayatinin hikayesini özetleyen büyükbabama göre hayat, büyükannem, kanser, evlilikleri ve benim hayatimdi. Bunu her söyleyisinde gülerdi. AmaMarla gülmüyordu. Onu isitabilmek için güldürmeye çalisiyordum.Kolajen olayi için beni affetmesini istiyordum. Benim bulabilecegim bir sey olmadigini söylemek istiyordumMarla’ya . Bu sabah bir sey bulduysa bile, bu bir hataydi. Bir dogum lekesi gibi. Marla’ninelinin üstündeTyler’in öpücügünün yarasi var. Marla’yigüldürmek istiyorum çünkü ona,Chloe’ye son sarilisimi anlatmak istemiyorum, saçsizChloe , sari cilaya batirilmis bir iskelet olanChloe , kabak kafasina ipek bir esarp baglamis. Sonsuza kadar ortadan yok olmadan önceChloe’ye son bir kez sarilmistim. Ona korsana benzedigini söylemistim, o da gülmüstü. Bense, plaja gittigimde, sag ayagimi altima alip öyle oturuyordum. Veya Avustralya ve Yeni Zelanda’yi kuma gömüyordum. Insanlarin ayagimi göreceginden ve onlarin beyinlerine ölmeye baslayacagimdan korkuyordum. Bende olmayan kanser simdi her yerde. Tabi bunuMarla’ya söylemiyorum. Sevdigimiz insanlar hakkinda bilmek istemeyecegimiz o kadar çok sey var ki.. Onu isitmak için, güldürebilmek için,Marla’ya yakisikli ve basarili bir morgcuyla evlenenDear Abby’deki 33kadini anlatiyorum. Gerdek gecesinde adam kadini, derisi donana kadar buz dolu bir küvete yatirmis, sonra da yatakta hiç kimildamadan yatmasini saglamis ve kadinin soguk, hareketsiz vücuduyla cinsel iliskiye girmis. Isin komik olan tarafi ise, kadinin bunu on sene boyunca yapmis olmasi ve on seneden sonraDearAbby’e yazip bunda bir gariplik olup olmadigini sormasiydi.

.

Bu seni görebilecekleri son seferse eger. radyo sarkilari ve kus yuvasi gibi saçlari ile ilgili tüm düsünceler pencereden uçup gidiyordu. .14 Destek gruplarini sevmemin sebebi buydu iste. dikkatlerini tam olarak veriyorlardi. Çek defterlerinin bakiyesi. gerçekten bakiyorlardi. insanlar senin ölüyor oldugunu bildiklerinde.

Bana söyledigine göreMarla’nin hayat felsefesi. bir sey insa ediliyordu. babalar ölmüstü bile. kucaklarina kivrilmis veya ayaklarinin dibinde yatan.Marla hala hayatta. çocugunun yasayan bir aile ferdi veya velisi olup olmadigini soruyordu ve kimse daha fazlasini bilmiyorkenMarla karar verdi. motosiklete biniyormus gibi yapmalariyla hiç ilgisi yok.” diye devam etti. dislerin. Cenaze evinin . kendini böyle yerlerde buluverirsin. kalbi atmiyormus gibi olmustu.Bütün dikkatlerini sana veriyorlardi. Sonra da kendine kaçmayan cinsten iyi bir külotlu çorap aldi. Ilk yumruMarla ile Arta Kalan Erkekler Toplulugunda karsilasmamizdan önce çikmisti. erkelerin tuvalete ters oturup. Ve konustuklarinda hikaye anlatmiyorlardi. her an ölebilecek olmasi. Iki kisi konustugunda. sehir çamasirhanesine yürüdü ve kurutuculardaki bütün kot pantolonlari çaldi ve kot basina on bes papel ödeyen bir saticiya gitti. Klinigin kösesinden. “Bunun . Marlailk yumruyu bulduktan sonra destek gruplarina katilmaya baslamisti. çis ve sirke yüzünden kusmuk kokan hastanede otururken. destek gruplarina gitmeye baslamisti Marla . her seyi ögütebilmek için insanin derisinden çikan kemik parçalari oldugu görülüyordu. Klinikteki herkesin disleri ince suratlarinda öyle büyük duruyordu ki. yumusak oyuncak bebek görünümlü çocuklariyla bekleme odasinin üç kenarina siralanmis olan koltuklara çöreklenmis bostan korkulugu annelerle dolu bir klinige gitmisti. Bir sürü ibne çocuk sahibi olmak istemisti ve simdi çocuklar hastaydi ve anneler ölüyordu. Hayatinin trajedisi ise ölmüyor olmasi. “Su iyi cins olan çoraplar” diyorduMarla . Eger ölecekse bunu bilmek istemiyordu. Çocuklarin gözleri. iki bacagi bir çorabin içinde mutfaga daldi ve “Bak. Ikinci yumruyu buldugumuz günün ertesi sabahiMarla . bayatlayip bozulmus portakal veya muz gibi çökmüs ve mordu ve anneleri onlarin. Marla. Saglik sigortan yoksa. simdi de ikincisi peydahlanmisti. kaç kilo kaybettigini. karmakarisik saçlarini kasiyordu. hemsire her anneye ne kadar süredir hasta oldugunu. ücreti önceden ödenmis cenaze töreni planlari yapan bir cenaze evinde is bulmustu. Herkesin yanlis olan bir durumu vardi. Her sey yikiliyor. kafa derisinin mayalanip enfeksiyon kapmasi sonucu olusmus kepekli.” Hiçbir sey kalici degil. ben denizkiziyim” dedi. “kaçmasa bile tüyleniyorlar. Diger insan kiç mendillerinin etrafinda olmak daha kolay oldugu için. Konusma sirasinin kendilerine gelmesini beklemek yerine dinliyorlardi. Ve bir süreligine. bu son derece özgün bir kaza. ve sonrasinda iki kisi de öncesine göre degismis oluyordu. Marlailk yumruyu bulunca. Bilmeniz gereken sey su.

Zamaninda bunun dibe vurus oldugunu sanmisti. Dünyanin artigi ve çöpü. Marla’ninanlattigina göre destek gruplari ile klinik arasinda ölmüs olan bir sürü insanla tanismisti. kompresörün elektrik motorunun patlamayi ateslemesinden önce. PaperSokagindaki evde telefon bir kere çaldiginda cevap verince hat kesilmis oluyordu ve arayanin Marla’ya ulasmaya çalisan biri oldugunu biliyorduk. ruhumu korumak için savasiyor. tüylenmis ince çorabi. ki bunun bombanin ev yapimi oldugu anlamina gelebilecegini. “Fiziksel güç ve mal varligi ile baglarimi kopariyorum”Tyler fisildamaya devam ediyordu “çünkü ancak kendimi yok edersem. gögsündeki yumru ve kaderiyle oturur. telefonu öbür kulagima koymustum ve dedektif ev yapimi dinamit yapabilecek birini taniyip tanimadigimi soruyordu. Dedektif telefonda. firindaki pilot çakmaklari da kapatmis olabilecegini söyledi. Bay Bilmemkimin siyah kalintilari mendilin üstüne yapismisti. “Trajedi ve ölüm karsisinda”Tyler kulagima fisildiyordu.” derdi. kendinizi kandirmayin. Bu olay tahmin edebileceginizden çok daha fazla tekrarlanmisti. O gece Washington D. Bu insanlar ölmüs ve öte tarafa geçmislerdi ve geceleriMarla’ya telefon ediyorlardi. dairede amonyum oksalat ve potasyumperklorür artiklari bulundugunu. “Bayan. gazin bütün daireyi doldurmasi için . sonra da silindiri kirmak için soguk keski ile kilide vurduklarini anlatti.” Marlailk kez krematoryum kavanozu doldururken maske takmamisti ve sonra burnunu temizlerken.” Dairemi havaya uçuran seyin buzdolabi oldugunu söyledim dedektife.sergi salonundan bazen sisko adamlar ama çogunlukla sisko kadinlar ellerinde yumurtalik büyüklügünde krematoryum kavanozuyla çikarlardi veMarla giristeki masasinda siyah ve toplu saçlari.Marla barlara gidiyordu.” Dedektif dinamitin saf olmadigini. Gaz sadece olayi tetiklemisti. ve ön kapidaki kilit dilinin kirildigini söyledi. Buzdolabinin altindaki kompresöre ulasip.C. Önüme çikan servetleri temizleyen ögretici beni özgürlüge kavusturacak” dediTyler . ruhumun daha büyük gücünü kesfedebilirim. Marla’ninkalbi benim yüzüm gibiydi. “daha ne kadar düsebilecegini tahmin bile edemiyor. “Insan yirmi dört yasindayken” diyordu. birilerinin kapinin kilidine bir kutuFreon spreyi siktigini. Ama ben çabuk ögrendim. patlamadan günler önce gazi açip. “felaketler benim gelismemin dogal bir parçasidir. ev yapimi dinamiti koyan kisinin. Apartman dairemin havaya uçmasi ile ilgili olarak bir dedektifPaper Sokagindaki evi aramaya baslamisti veTyler gögsünü omzuma dayamis vaziyette kulagima fisildiyordu. “Sahip olduklarimi yok eden kurtarici. O elinizdeki küçücük kavanoza sizin yanmis kafanizin küllerini bile sigdiramayiz. Lütfen gidip bowling topu büyüklügünde bir kavanoz alin. barmenin adini seslendigini duyuyordu ama telefonu kulagina götürdügünde hat kapanmis oluyordu. Kimsenin tekrar dönüstürerek kullanilir hale getirmek için ugrasmayacagi tüketim sonrasi insan kiçi mendili. Suçlular bisikletleri de böyle çaliyorlardi. Dedektif.’deydim dedim.

Dedektife. evet ben yaptim de. lambalar. Havaya uçuran bendim. hayir dedim. . Her seyi ben patlattim. Her sey. Bütün mobilyalari seviyordum. Bunu görmediniz mi? Dedektif sehirden ayrilmamami söyledi. Evdeki bitkiler bendim.günler geçmis olmaliydi. O daireyi seviyordum. koltuklar. Benim bütün hayatim buydu. Hayatimi seviyordum. Duymak istedigi sey bu. Televizyon bendim. Tyler“Ona. halilar bendim.” dedi. gazi açik birakmadim ve sonra da sehri terk ettim.

.

15 .

Tyleryüzlerce fimle ugrasmisti. Tyler’in. Sapiklik. Hiçbir sey kalici degil. her birinde en az üç salon olan yedi sinemada her hafta yeni filmler için yüzlerce makara kesip biçmisti. çünküTyler bunu biliyor. daha fazla kendinden disli ve geri sarmali projektör alip. Komedi. Tyler’inkaybedecek hiçbir seyi yoktu. PressmanOtelindeki diger isinde deTyler önemli biri degildi. Bay bölüm baskani “Basarimizdaki katkini takdir ediyoruz” derken kiçindan salliyordu. Is sikiciydi ve maas boktandi. ve birlesmis bagimsiz makinistler birligi ve birlesmis sinemalar birligi baskani. Daha çok küçülme olarak düsünmeliydi. Bay bölüm baskani küçük bir görüsme içinTyler’i aramak durumunda kalmisti. Bir film. Macera. Ölü veya diri olmasi kimsenin umurunda degildi ve bu his kesinlikle karsilikliydi.Pressman Oteli’nin müdürüne söylemem için bana prova ettirdigi sey de buydu. Müzikal. Ama ne yazik ki birlik. Kölelik.Oral seks. tabi emekli maasi ile birlikte” dediTyler . çenesini kapayabilirdi. Her sey yikiliyor.Tyler’a olan ihtiyaci ortadan kaldirmisti. Insanoglunun istismar ettigi her seyin altinda. Tyler’intek karelik pornografik görüntüleriyle birlestirilmis filmler. Tylerkimsenin önemsemedigi bir piyondu. “Bunu erken emeklilik olarak düsün. Üç yildan sonraTyler . otel müdürünün . Bunu bir reddedis olarak düsünmemeliydi. arkasinda ve içinde korkunç bir sey gelisiyordu. bölümün ona attigi bu diplomatik kazigin aslindaTyler’a yaptigi bir iyilik oldugunu söylüyordu. Birlik her ay maas çekini yolladigi sürece. Filmler gösterildikten sonra dagitimci firmaya geri dönüyordu. Agza alma.Bay Majesteleri. kendinden disli ve geri sarmali projektörlere uygun hale getirmek için birlestirip. Bunu biliyorum. Duygusal. Tylerüç yildir bir sinemalar zinciri için film kesme ve yapistirma isi yapiyordu. metal bir kasanin içinde alti veya yedi küçük makaralar halinde seyahat eder. Hiç sorun degil diyorduTyler ve siritiyordu. tek bir makara yapmakti. onun bunun artigiydi. bay ulusal birlesmis makinistler ve bagimsiz sinema isletmecileri birliginin yerel bölümü baskani henüz oturmustu. Sonra tekrar yayinlananlar oluyordu. bu küçük makaralari.Tyler’in görevi. Güvenlik görevlileri kapinin disinda beklerken. Drama.

BenJoe’nun Siritan Intikamiyim.cremebrulees’lerin üstüne osurdugumu. “Devam et. Ilk otuz saniye. Gün geçtikçeTyler’la ikiz kardesler gibi birbirimize benzemeye baslamistik.Tyler’in yüzünüyse makinistler birligi baskaniyamultmustu . Tylermakinistler birligine gittikten hemen sonra. derimi yüzüp. beni dePressman otelinin müdürüne gitmek ve onunla yüzlesmek zorunda birakmisti. karmakarisik. PressmanOtelinin müdürünün odasinda oturdum. kül suyu ile yakabilirler. Karsiliginda. Benim ise hiçbir seyim yok.odasinda benden söylememi istedigi sey buydu.tasaklarimi ezip. birlik baskani suratiniyamulttuktan sonra gülmüstü. ben dePressman Otelinin müdürünü görmeye gitmistim. sokaklarda sürükleyip. Kesinlikle hapse girme ihtimalim de var dedim. Bir zamanlar iste öyle iyi bir insandim ben. bundan sonra ise gelmeyecegimi ve gazetelere veya kamu sagligi yetkililerine gidip. gözü yasli itiraflarda bulunmayacagimi söyledim. Adamin attigi yumrukTyler’i oturdugu yerden firlatip. Tyler’lao gece geç saate kadar oturup. Durma. duvara yapistirmisti veTyler oturdugu yerde gülüyordu. her sey sona erdikten sonra hikayelerimizi anlatmistik. ama beni öldüremezsin” derkenTyler gülüyordu. hindiba sotesine sümkürdügümü ve bundan sonra ortalama haftalik maasim arti bahsislerime denk gelen miktarda bir çekin her hafta tarafima gönderilmesini istedigimi söyledim. Beni asip. çorbalarin içine isedigimi. mideme çalis. “Seni sikilmis geri zekali. Otel müdürünün ilk söyledigi sey sadece üç dakikamin olduguydu. Ikimizin de elmacik kemikleri çürümüs. Mansetler: Üzgün Garson Yemeklere Pislik Karistirdigini Kabul Etti. Suratima bir yumruk daha at. Bayiltana kadar döv beni ama beni öldüremezsin. amaPressman Oteli de bundan böyle dünyanin en zengin insanlarinin çis yedigi otel olarak bilinir. Tyler birligin ofisinden emekleyerek çikarken. Benim yaralarim dövüs kulübünden kalmaydi.” Kaybedecek çok seyin var. tenimiz hafizasini kaybetmisti ve dayak yedikten sonra nereye geri dönmemiz gerektigini unutmustuk. Senin her seyin var. Tyler’insözleri agzimdan dökülüyordu. Makinistler birliginin ofisindeTyler . Dislerimi dök ama o maas çeklerini göndermeye .

müdüre bakmaya devam ederken. Benim artik burada çalismami istemedigini söyledi.Tyler’in söyledigi sözlerin aynisini söyledim. çorbayla vakit harcayan dengesiz bir amele olmayacaktim. majesteleri bu defa tamponunuTyler’in karacigerine indirmisti amaTyler hala gülüyordu. ama kesinlikle hala senin sorumlulugunum. deliyim. RobinHoodGarson Sampiyonluk Fukarasi. ve “ne?” dedim. ama eger bir haftalik çekimi unutursan. ve birliginle birlikte bütün sinema sahiplerinin. “Sana ve bu sikilmis dünyaya göre ben bir hiçim. .Tyler top gibi yuvarlandiktan sonra. sikildim ve güçsüzüm.” demistiTyler birlik baskanina. Hizmet endüstrisi isçilerinin sömürülmesini protesto ediyordum. Yada ne yedigim. film dagitim sirketlerinin veBambi çizgi filminde sertlesmis bir alet gören çocugun annesinin açtigi davalara kosar durursunuz. Birlik baskaniTyler’i yere indirdikten sonra. Hapse girersem. “Güven bana. saygideger tamponunuTyler’in kaburgalarina indirmisti veTyler gülüyordu. bay baskanTyler’in karsilik vermedigini görmüstü. Kaburgalarimi kir. yumrugumu sikip. söyle dedim: Merhaba. “Nerede yasadigim veya neler hissettigim senin umurunda degil.” PressmanOtelinde otururken. otel müdürüne telefonu kullanabilir miyim dedim ve bir gazetenin sehir masasini aradim. kolumun ucundaki merkezkaç kuvvetiyle salliyorum ve burnumun içindeki çatlamis yaralardan kan fiskiriyor. Bu fikri begenmedin mi yoksa? Hiç geri çekilmeden. hiç bir zaman ihtiyaci olmayacak kadar büyükCadillac -varisaygideger vücuduyla gerileyip. “Çikar onu disari” demistiTyler . en azindan bu görünüsle.devam et. Kendini çok daha iyi hissedeceksin. bokum. hastalandigim zaman doktora nasil para ödedigim senin umurunda degil.” PressmanOtelinin ofisinde. Bunun kahramanca bir tarafi olacakti. çocuklarimi nasil besledigim. politik bir protestonun parçasi olarak insanliga karsi korkunç bir suç isledim. Otel müdürü beni izlerken. her seyi açiklarim. “Ben önemsizim” demistiTyler . dövüs kulübünden kalma dudaklarim hala on parçaya bölünmüs vaziyetteydi.Pressman Otelinin müdürüne bakan yanagimdaki göt deligi gayet ikna ediciydi. PressmanOtelinin müdürü gayet nazik bir sekilde ahizeyi elimden aldi. Bu sadece bir otel ve bir garsondan ibaret bir olaydan çok daha fazlasi olacakti. Müdürün masasinin basinda dikiliyordum. ve evet ben aptalim. Harika hissedeceksin. Temel olarak.

Söylüyor. söylüyor. çerçeve. VePressman Otelinin müdürünün ince çizgili bilegini yakalayacak kadar yaklasip. Lütfen. Dudaklarimi ayiracak kadar kocaman bir gülümseme kapliyor yüzümü. Sen bir sürü seye sahipsin. Kan haliya dökülmeye basliyor ve uzanip otel müdürünün masasina kanli dev el izlerimi birakiyorum ve lütfen diyorum. Daha sonra yedi tane daha dövüs kulübü açilmisti. Bana yardim et. çiçek resmi ve kan benimle birlikte yere saçiliyor. Dudaklarimi kilitliyorum. benim hiçbir seyim yok. Kendimi yere atiyorum ve hali kanimla boyaniyor. . Para akisi hiç kesilmiyordu. Lütfen bana bir daha vurma. Arkasindaki pencere esigine yaslananPressman Oteli müdürünün ince çizgili bacaklarina kanimi bulastirarak tirmanmaya basliyorum ve müdürün ince dudaklari dislerinden çekiliyor. sonra on bes tane daha ve sonra yirmi üç dövüs kulübü daha veTyler daha fazlasini istiyordu. bana istedigim parayi ver.Tyler’la ilk dövüsümüzü yaptigimiz geceyi hatirliyorum. lütfen. Canavar. BöyleceTyler haftanin yedi gecesi dövüs kulübü açacak kadar özgür olmustu. Canavar kilimin bir ucundan öbür ucuna sürünüyor ve pençelerinin üstündeki kana yapisan iplik ve toz parçalarini topluyor. Ve tekrar kikirdiyorum. Lütfen. Lütfen. lütfen bana yardim et. bir gürültü patliyor ve duvarda asili duran tablo kiriliyor. oryantal kilimin tatli buketleri ve çelenkleri üstünde sürünüyor. ama kikirdamaya basliyorum. Lütfen kelimesi kan kabarcigiyla birlikte çikiyor. Kan burnumdan bogazima ve agzima akiyor. Canavar kanli pençesini müdürün pantolonunun beline takip. beyaz kolali gömlegini kavramak için kendini yukari çekiyor ve kanli ellerini müdürün narin bileklerine doluyor. Gerçi bu o kadar da sert bir yumruk degil. Kendime tekrar vuruyorum. Söyleyecegim ilk kelimelütfen . Lütfen.Bana bütün gücünle vurmani istiyorum . Yaptiklarim fazlasiyla ahmakça görünüyor. Akan kan iyi görünüyor ama bununla yetinmeyip kendimi duvara çarpiyorum. Lütfen bana bir daha vurma.Hiç sebep yokken. sicak. Lütfen diyorumPressman Otelinin müdürüne. Ve kabarcik her yere kan saçiyor. Kirilan cam. Söylüyor.

Müdür bagirarak benden. kirilmis burnumdan ve ikimizin üstündeki kana yapisan pislikten kurtulmaya çabaliyor ve iste o zaman. kanimdan. tam en mükemmel animizda güvenlik görevlileri içeri girmeye karar veriyorlar. 16 .

Sali aksamlari Saldiri Ekibi bir sonraki hafta için eylem planlari hazirlardi veTyler gelen önerileri okuyup. Gazetede polisin elinde gerçek süpheliler ile ilgili bilgi olmadigi yaziyor. siyah sprey boyalarla çikintilardan emekleyip. pencerelerden sarkarken düsüp ölmüs olabilirlerdi. Gazetenin ilk sayfasinda maskenin bir resmi var.Bugün gazetede birilerininHeinTower’in onuncu ile on besinci katlarina girerek. ekibe ödevini verirdi. Ve resimdeki insanlar bakmamaya çalisarak. Saldiri Ekibinin son toplantisindaTyler bir adet silah ve altin rehber getirmisti. Konu ile ilgili sayfalarca yazi vardi gazetede. Gerisini siz düsünün iste. kizgin bir balkabagi. agliyorlar. gün batiminda sehrin üzerinde alevalev . Ve Yanlis Bilgilendirme Ekibi Persembeleri toplaniyordu. canli ve kaçinilmaz göründügünü yaziyor. Bu haftaTyler Kargasa Projesinin Saldiri Ekibindeki herkese silahla ates etmeyi göstermisti. bunu yapan her kimse. yüz hala oradaydi ve daha da kötü görünüyordu. seytan bakisli birSamuray . Bunun anlami ne? Ve böyle bir seyi kim yapmis olabilir? Alevler söndükten sonra bile. Kargasa Projesi ile ilgili soru sormamakti. Yikimcilar Çarsamba günleri toplaniyordu. pencerelerden sarkip. Gençlik çeteleri veya uzaylilar. Cumartesi günü dövüs kulübünün bulustugu zemin katta toplaniyorlardi. binanin güney cephesine bes kat büyüklügünde öfkeli bir maske çizdiklerini ve maskenin dev gözlerinin merkezinde bulunan pencereleri atese verdiklerini ve yanan dev gözlerin. . Her ekibin ayri bir toplanma günü vardi: Kundakçilar Pazartesi günleri toplaniyordu. gökyüzünde asili hirs sembolü ejder gibi duruyor ve tüten duman bir cadinin kaslari veya seytanin boynuzlari gibi görünüyor. Gibi. yoksa Kundaklama Ekibi mi? Dev surat belki de geçen hafta kendilerine verilen ev ödeviydi. Bos gözler sokaktaki insanlari izliyor gibiydi ama artik o gözlerde hayat yoktu. Destek gruplari. Yikim Ekibi miydi bunu yapan. Bir silahin bütün yaptigi. Saldiri ekibi Sali’lari. Elbette yazilari okuyunca insan bunun Kargasa Projesinin bir parçasi olup olmadigini bilmek istiyor. Tylerbilebilirdi ama Kargasa Projesinin ilk kurali. Organize Karmasa. Anarsi Bürokrasisi. bir yöne dogru patlama için odaklanmakti.

Gelecek hafta Sali gününe kadar Saldiri Komitesindeki herkes bir kavga baslatacak ve sonunda yenilecekti. katla ve kutuya at. yapmamiz gereken. BuTyler’in moral verici kisa konusmasiydi. Bu da çekilmis olan bir ekip teklifi miydi acaba? Bir sonraki Sali gecesi. Bunu yaparken dayak yerse. Patlamasini saglamak. O hafta içi gazeteden kimligi belirlenemeyen bir kisinin. Yapilmasi düsünülen sey.Tyler’in anlattigina göre bos kagidi çeken sadece içinde bulundugu haftanin ödevini yapar. normalde her gün çalismak için gittikleri ofislere gizlice girdiklerini gözünüzün önüne getirin. Kargasa Projesinin kurallarina aykiri olmasina ragmen belki biraz içmislerdi ve ana anahtarlari kullanarak. Eylemi ekip bloknotuna yaz. Kimse kimin ne teklif çektigini bilmez. Kazanirsaniz. hafta sonu yapilacak ithal bira festivaline gidip. Ve düsünürsünüz. sehirde bir Jaguar’in soförünü arabadan atip. muhasebeciler veya kuryelerden olusan bir ekibin. begenmedigi eylem fikirlerini atar. Sizin caninizi çikarmazi için izin vermek.Tyler hariç hiç kimse tekliflerin içerigini. her gün hayatlarinin bir noktada sona erecegini düsündükleri ofislerinde hizli ölüm riskini göze almislardi. mahkeme katipleri. binanin tugla yüzeyine iplerle sarkip. Sokaktaki adam kavga etmemek için her seyi yapardi. kutuya bos bir kagit koyar. Bir baskasi alisveris merkezininatriumunda yapilan moda gösterisine katilip. Ve bu dövüs kulübünde olmayacakti. sokaktan geçen ve hiçbir kavgaya karismamis birJoe’yu tutup. karanlik dövüs kulübü bodrumunun tek isigi altinda toplanmis olan Saldiri Ekibinin arasinda dolanirken. Attigi her kagidin yerine. hala Jaguari kimin havuza soktugunu düsünüyor olursunuz. o heriflere hala sahip olduklari gücün nasil bir sey oldugunu hatirlatmak” dedi. Ona hayatinda ilk kez kazanmanin tadini yasatmakti. her seyi berbat etmis olursunuz. Yada kimin sanat müzesinin çatisina çikip. ipleri tutanlara güvenerek sallanip. adamin birini kimyasal tuvalete iter. Yakalananlar ekipten atilir. arabayi bir süs havuzuna yönlendirdigini okuyabilirsiniz. Sonra ekipteki herkes kutudan bir kagit çeker.Tyler teklifleri kontrol eder. Sayfayi kopar. hangilerinin çöpe atildigini bilmez. Tüm ekipler bir sonraki hafta yapmayi istedikleri eylemleri böyle sunarlar. Bu göründügünden daha zordu aslinda. düzeltmekti. . ara kattan çilek jölesi atar. düzgünce taranmis saçlari. Teklifleri çekenlerden biri. Yapabilirsiniz. Tylerkomiteye “Arkadaslar. Gülenler ekipten atilir. Sonra da önünde duran karton kutudaki bütün katlanmis kagitlari açti. dik kafalari. hangilerinin kabul edilip. Freon sprey kutulariyla kilit silindirlerini kirmis. resepsiyonun bulundugu heykelli avluya boya dolu balonlarla nisan aldigini? HeinTower’dakiyanan seytan maskesini kimin boyadigini? HeinTowergörevinin gerçeklestirildigi gece. arti puan kazanir. Ertesi sabah ayni katipler ve muhasebe temsilci yardimcilari.

bunu olusturmak için birlikte erimislerdi. Biz. Kahve . Ekipteki herifler silahi iki parmaklariyla tutuyorlardi. bunu kim yapmis olabilir tarzi konusmalarini dinlerken. Tylersilahi elden ele dolastirdi. Kural böyle. Bunu bildigim için onu seçtim çünkü su uykusuzluk geri gelmisti ve güzel olan bir seyi yok etmemodundaydim . bu yüzden bos bir kagit degil de. TylerKargasa Projesini dövüs kulübünde icat etmisti. Herkes ödevini aliyordu: halk içinde bir dövüs kaybetmek. Silahi ceketinin cebinden çikarirken “Bu bir silah. Tylerekipteki heriflerden birine altin rehberi verdi ve oradan bir ilan yirtmasini istedi. Amaç. silodan çikan roket gibi. O Cumartesi aksami melek yüzlü genç bir herif ilk kez dövüs kulübüne geliyordu ve ben de onu seçmistim. Böylece iki kisi silah almak veya ates etmek için ayni dükkana gitmemis olacakti. Dördüncü kural yalan söylememektir. Eger dövüs kulübünde ilk gecenizse dövüsmek zorundasiniz. Sadece tetigi geri çekersiniz” dedi. çekici serbest birakir ve çekiç barutu sikistirir” dedi. Tylerbana gizlice hiç bir toplantida dörtten fazla iyi teklifin olmadigini. ve her üye bir teklif çekiyordu. her birimiz dünyayi kontrolümüz altina alabilirdik. çenemdeki hiç iyilesmeyen delik için ne yaptigimi sordu. Bu haftaTyler onlara gidip bir silah satin almalarini söyledi. Tyler“Tetik. Bir gün is yerinde patronum. Tyler“Patlama merminin sonundaki metal kismi parçalar ve silahin namlusu patlayan barutla firlayan metal kismi odaklar. Toptan çikan bir adam gibi. projedeki herkese tarihi kontrol edebilme gücüne sahip oldugunu ögretmekti. TylerKargasa Projesini icat ettiginde Kargasa Projesinin diger insanlarla hiçbir ilgisi olmadigini söylemisti. Baska insanlarin yaralanip yaralanmamasi umurunda degildi. Bir aksam dövüs kulübünde dövüsmek için bir çaylagi seçtim. polis herkesin geri çekilmesi için bagirirdi.Tyler’la birlikte Saldiri Ekibinde yirmi bes kisi vardi. Kargasa Projesinin üçüncü kurali mazeretlerin kabul edilmemesidir. Yüzümün büyük bölümü iyilesmeye firsat bulamadigi için. iyi bir teklif çekme sansinin onda bir oldugunu söyledi. iki dev dumanli gözün merkezinden sular bosalmaya basladigi esnada. dölünüz gibi bir yöne gider. Haftaya hepiniz silahlarini degis tokus edeceksiniz ve satin aldiginiz silahin çalindigini kayitlara geçirteceksiniz. Her biri silahin dolu olup olmadigini sormak istiyordu ama Kargasa Projesinin ikinci kurali soru sormamakti. Sanki bir dag ve günes birlesip. O kadar küçük bir sey için oldukça agirdi.” Kimse bir sey sormadi. Belki doluydu. belki de degildi. Kargasa Projesindeki ilk kural soru sormamaktir.uykusuzluktan acayip ama ayik ve kravatli halde kalabaliga karismis olurlardi ve kalabaligin. Belki de her zaman en kötüsünü düsünmeliydik. “ dedi. Ve rehberi bir sonrakine geçirmesini. Tyler“Bir silah basit ve mükemmeldir. “Parasini nakit olarak ödeminizi tavsiye ederim. görünüs bakimindan kaybedecek bir seyim yoktu. ve iki hafta içinde hepinizin toplantiya getirmek üzere bu boyda bir silahi olacak” dedi.

morarana kadar vurdum. Dövüsmeye karsi toleransiniz olabilir ve belki de benim daha büyük bir seye ihtiyacim vardi. Alçaktan bile uçmamistim. yassilastirmam gerekiyor. Bay melegin kafasini kolumun içinde bir bebek veya futbol topu gibi tutup. . karadaki petrol kuyularinin bosaltmak istiyordum. elimin mustasiyla yüzüne vurdum. O çocugu yumruklarken. Ve nükleer atiklarin. dev çöp tankerlerinin kapaklarini açmak. Kendimi bir pislik gibi hissettigimi ve hiçte rahatlamadigimi söyledim. rakibin sadece kendinden geçmeyecek kadar hava almasina izin veren bir boyun kilidi var ve o gece dövüs kulübünde bizim çaylaga vurdum ve bay güzel melek yüze balyoz gibi bir yumruk çaktim. Çorba kutularin temizleyip. Tylerdaha sonra bana. Elmacik kemiklerinin üstündeki deri incelip. kirletti ve simdi tarih benden herkesin pisligini temizlememi bekliyor. Kuslar ve geyikler gereksiz bir lükstür ve bütün baliklar ölmelidir. O geceTyler dövüs kulübünü bir derece yükseltmek veya tamamen kapatmak gerektiginin farkina varmisti. neslini sürdürmek için cinsel iliskiye girmeyecek olan bütün tehlike altindaki pandalarin ve yasamaktan vazgeçip. Uygulandiginda. gömülen petrol tanklarinin ve ben dogmadan önceki jenerasyonun bosalttigi araziler dolusutoksik atigin hesabini vermem gerekiyor. Ozonu yutacak kadar çok kloroflorokarbon pompalamak. disleri dudaklarindan firlayana kadar vurdum. dudaklarina batan dislerinin parmaklarimin derisini siyirmasindan sonra yumrugumun kenetlenmis siki dibiyle vurdum. Çatlak-Çocuk. Sonrada çocuk kollarimdan yere yigildi. Binlerce yildir insanoglu bu gezegenin içine etti. Amazon yagmur ormanlarini yakmak istiyordum. Yiyemeyecegim bütün baliklari öldürmek. Sahip olamadigim bütün güzellikleri yok etmek istiyordum. ayagimin yanina çuval gibi yigilana dek dirsegimle vurdum. Ve kullanilan benzinin her bir damlasinin hesabini tutmami bekliyor. önce yumrugumun kemikli mustasiyla vurdum. Bana gerçekte neyle dövüstügümü sordu. Bütün dünyanin dibe vurmasini istiyordum. simdiye kadar benim hiçbir seyi böylesine tamamen yok ettigimi görmedigini söyledi. kendini karaya vuran bütün balina ve yunus baliklarinin kafasinin ortasina birer kursun sikmak istiyordum aslinda. iste aynen öyle hissediyordum. Nereye gittin öyle?” dedi. Bunu nesillerin tükenmesi olarak almayin.içerken sizmasin diye iki parmagimla deligi tikiyorum dedim. Iste o sabahTyler Kargasa Projesini icat etti. Belki de bir tür bir bagimlilik sahibi olmustum. Ertesi sabah kahvalti yaparken “Manyak gibi görünüyordun. Duman solumak istiyordum. Tyler’intarihin çöpü ve kölesi olmakla ilgili söyledigi seyler var ya. Sonrada. hiç bir zaman göremeyecegim Fransa sahillerini kirletmek istiyordum. Daha çok küçülme olarak düsünün.

“Geri dönüsüm ve hiz limitleri saçmaliktan baska bir bok degil. Kargasa Projesi de medeniyeti yok edecek ve böylece bizler de dünyayi daha iyi bir yer haline getirecegiz. Kargasa Projesi. Prematüre bir karanlik çag. Gökdelenlerin üstüne dev totem suratlari ve gulyabani motifleri çizecegiz ve geceleri kafeslerin disinda kosturup. kendini unutulmus bir golf sahasinin on besinci yesilliginde turp yetistirirken veya patates tohumu ekerken hayal et dedi. Mazeret yok. “Ölüm döseginde sigarayi birakmak gibi bir sey. Kargasa Projesinde bir adim sonra neler olacaginiTyler hariç hiç kimse bilmiyor. TylerSaldiri Ekibine “Kursun satin almayin dedi” dedi. Artik bu benim dünyam. Tyler’agöre bu Kargasa Projesinin amaciydi. kendilerini kafeslere kilitleyecek. PaperSokagindaki evde kahvaltida ediyorduk veTyler .” Kundaklama.” “Anarsiyi hakli çikarmak gibi bir sey iste. Dünyayi tarihinden kurtarmak istiyorduk. benim dünyam ve o antik insanlarin hepsi öldü. medeniyetin tamamen ve dogrudan yok edilmesi. “Böylece o endiseniz de ortadan kalkmis olacak. Bu benim dünyam. Soru yok.Jack ve fasulye sirigi misali. seni hayatinin sonuna kadar idare edecek deri kiyafetler giyeceksin veSears kulesini saran bilek kalinligindaki asmalara tirmanacaksin. birini öldürmek zorunda kalmakla ilgili endiseniz. Ikinci kural. Kültürel bir buz çagi. büyük kediler ve kurtlardan korunmak için her gece insanoglundan geriye kalanlar bos hayvanat bahçelerine gidip. evet.” dediTyler . bizi izleyen ayilar. Dünyanin kendini iyilestirmesine yetecek kadar uzun bir süre insanligi uyusturacak veya vazgeçirecek.” “Dünyayi kurtaracak olan Kargasa Projesidir. Yikim ve Yanlis Bilgilendirme. çürüyen güzel elbiselerin ve smokinlerin raflarda kokustugunu düsün. RockefellerPlaza’ninyikintilarinin çevresinde nemli kanyon ormanlarinda geyik avlayacak ve kirk bes derecelik açiya yatmis Uzay Mekigi iskeletinin etrafinda istiridye arayacaksin. Soru yok. Saldiri. nemli ormanin sayvanina tirmanacaksin ve hava öyle temiz olacak ki. . Dövüs kulübünün memurlara ve kuryelere yaptigi gibi. kiçimiMona Lisa’ya silmek istiyordum. misir eken küçük sekiller ve sekiz serit genisliginde. “Magaza pencerelerinden geyik avladigimizi. Agustos sicagi gibi binlerce kilometre uzunlugundaki bosaltilmis süper bir otobanin emniyet seridinde kurumaya birakilmis geyik eti seritleri göreceksin” dediTyler .” dediTyler . Antik Yunan heykellerini çekiçle kirmak. Yalan yok.Louvremüzesini yakmak istiyordum. Tyleriste o sabah kahvaltida Kargasa Projesini icat etmisti. soru sormayacaksiniz.

Kargasa Projesinin besinci kurali. .Tyler’a güvenmek zorunda olmanizdir.

.

Üretime girmeden önce hiçbir çarpisma testinde basarili olamamis bir ön koltuk destek mekanizmasi var.Tyler sesli düsünüyordu. Nereye bakacaginizi bilirseniz. Patronun odasinin kapisi sürekli kapali ve fotokopi makinesinde dövüs kulübü kurallarini buldugundan beri günde iki kelimeden fazla hiç konusmadik ve belki de ben bir tüfekle onun bagirsaklarini disari çikaracagimi ima ettim. enlemesine kirk adim. Artik kravat bile takmiyorum. sahsima münhasir gizlilikte baska bir evrak duruyor. çogaltmami istedigi önemli.17 Patronum masama baska bir kagit parçasi daha getiriyor ve dirsegimin hizasina yerlestiriyor. Yine ortalikta sebek gibi geziniyorum iste. Yada Ulastirma Bakanligindaki Uyumluluk konusuyla ilgilenen insanlari arayabilirim. bugün Persembe olmali. Günaydin diyorum “Günaydin” diyor. Kirk iki. her yerde yanmis cesetler görebilirsiniz. Uzunlamasina altmis bes adim. Dirsegimin yanindaTyler’in benden yazip. Patronum mavi kravatini taktigina göre. Sonra bana “Alti kere yedi kaç eder?” diye sordu. “Peki üç kere kirk iki?” . Bir hafta önceTylerPaper Sokagindaki kiralik evin bodrumunu arsinliyordu.

Bir beyaz havlu. Tyler’insöyledigine göre fakir bir cesedi yakmak en az üç yüz dolar tutuyormus ve fiyat yükselebiliyormus. Bir adet yedek yatak çarsafi. tesekkürler diyorum. Bir tane beyaz plastik karistirma kasesi. kisisel defin ücreti için tam olarak bes yüz dolar getirmeyenlerin basvurusu kabul edilmeyecektir” yaziyordu. Bir siyah kalin kaban. Iki çift siyah çorap ve iki çift sade iç çamasiri. “Istenen malzemeleri getirmeniz egitime girmenizi garanti etmez ve asagida belirtilen malzemelerle birlikte. bodrumda uyuyabilecek olan adamlarin sayisi bu” dedi. Iki siyah pantolon. Peki heriflerin esyalari ne olacak diye sordum. Patron odasina dönüyor ve ben de bilgisayardasolitaire oynamak üzere isime dönüyorum. Basvuranin üstündeki giysiler de bu listeye dahildi. . yetmis iki kopya yapmami istedi. Bir çift siyah bot. “Listede yazilandan baska bir sey getirmeyecekler ve getirdiklerinin hepsi de yatagin altina sigacak seyler” dedi Patronumun fotokopi makinesinde –makinenin sayaci hala yetmis ikiye ayarlanmis olarak duruyordubuldugu listede. Patron hala basimda dikiliyor. Neden o kadar çok? “Çünkü.Yüz yetmis alti. Bu kadar parasi olmayan bir ölü otopsi sinifina giriyormus. eger askeri tip üç katli ranzalar koyarsak. Ayrica basvuru yapanlar sunlari da yaninda getirmeliydi: Iki siyah tisört. orijinal listeyi alip. Eger ölürse Kargasa Projesine dert çikarmamasi için bu para her zaman ögrencinin ayakkabisinda bulunmaliydi. Sonra bana elde yazdigi bir not listesi verdi ve daktilo edip.

Tyler disari çikip “Üzgünüm” diyor. Budist tapinaklarda egitim almak isteyenleri böyle milyarlarca yil geri göndererek test ettikleri söyledi.Beyzbol sopasiyla topa vurur gibi süpürge sapini çocugun kulaginin üstüne geçiriyorum veTyler yukaridan bizi izliyor. Çocuk hala dimdik duruyor. Verandamdan çik. herhangi bir çizik veya yara olmaksizin görebiliyorsunuz. “O çok genç. Rüzgar parçalanmis kese kagidini savurup götürüyor.” Tyler. Beyaz ise. .Isten sonraTyler’a kopyalari veriyorum ve günler geçip gidiyor. Simdi git. çok beyaz oldugunu. Ögle yemeginden sonra disari çikip. barinak veya cesaret verilmeksizin kapida bekleyecek kadar kararliysa. Siyahsa. Eve geliyorum. Yasliysa. Birkaç sene sonra gelip. askeri çarsaf ve plastik kase verandanin tirabzaninda duruyor. ama onun çok genç oldugunu ve lütfen burayi terk etmesini söylüyor. Ise gidiyorum. Elbise giydirip. caddeye yolluyorum. “Eger basvuran kisi gençse. tekrar basvur. Bay melegin ayak uçlari ön kapiya karsi duruyor. çok yasli oldugunu. Kötü polis. Basvurana gitmesini söylersiniz. sonra da esyalarini alip olugun içine atiyorum ve bagiriyorum. ona çok genç oldugunu söyleriz. beyaz havlu. Ertesi gün herif hala orda. Verandada duran herif. Herifin gitmesi gerektigini söylüyor. Ön kapimizda dikilen herifin ikinci tisörtü ve pantolonu kahverengi bir kese kagidina sarilmis ve son üç malzeme. Giysileri hala olukta duruyor. Sismansa. Zavalli herife tekrar bagiriyorum. “Ondan kurtul” diyorTyler . Duymadin mi? Çok gençsin. çok sisman oldugunu. elleri yanina yapismis. Eve geliyorum ve ön verandamizda bir herif duruyor. bay melegi süpürge sapiyla dövüyorum ve esyalarinin bulundugu kese kagidina tekme atip. Git buradan diye bagiriyorum. üstünde siyah tisört. kadin olur. güldürseniz. “Çok genç” diyorTyler . Iyi polis. ve üç gün boyunca yiyecek. çok siyah oldugunu. “Fark etmez “ diyorTyler . Asla basaramayacaksin diye bagiriyorum. Kendisine egitimden söz ettigini. iste ancak ondan sonra içeri girip egitim almaya hak kazanir. Ve herif gitmiyor. siyah pantolon ve siyah botlar var. Alti saat sonraTyler tekrar disari çikip üzgün oldugunu ama bu isin olmayacagini söylüyor.Tyler’in Kargasa Projesini icat ettigi gece yok etmeye çalistigim bay melek yüz. Siyah gözlerine. çok zayif oldugunu. Eger gitmezse polisi arayacagini söylüyor.” Çok genç olmak için ne kadar genç olmak gerekiyor ki diye soruyorum. Zayifsa. askeri tirasli sari saçlarina ragmen tatli ve sert kas çatisini. direk karsidaki tahta yiginlarina bakiyor. Ben de gidip bay melege çok genç oldugunu söyledim ama ögle yemegi vaktinde o hala oradaydi. Ise gidiyorum. Yukaridaki pencerelerdenTyler’la birlikte herifi kesiyoruz veTyler herifi yollamami söylüyor.

Ve herif gitmiyor. Üçüncü gün kapida baska biri daha var. Bay melek hala orada veTyler bay melege “Içeri gel. Esyalarini topla sokaktan ve içeri gir” diyor. Yeni herife dönüp, üzgün oldugunu çünkü bir hata yapilmis oldugunu söylüyor. Burada egitim alamayacak kadar yasli oldugunu ve buradan gitmesini nazikçe söylüyor. Her gün ise gidiyorum. Eve geliyorum ve her gün verandada bekleyen bir iki kisi oluyor. Bu yeni herifler göz temasindan kaçiniyorlar. Kapiyi kapatip, herifleri verandada birakiyorum. Bu her gün oluyor ve bazen basvuranlar gidiyorlar ama çogunlukla üçüncü güne kadar inat ediyorlar veTyler’la birlikte aldigimiz ve bodruma kurdugumuz yetmis iki ranzanin çogu dolana kadar bekliyorlar. Bir günTyler bana bes yüz dolar nakit verdi ve her zaman ayakkabimin içinde saklamami söyledi. Bu benim gömülme param. Bu da eski Budist manastir geleneklerinden biri. Isten eve geliyorum ve evTyler’in kabul ettigi yabancilarla dolu. Hepsi çalisiyorlar. Birinci katin tamami mutfak ve sabun fabrikasina çevrilmis. Banyo hiç bosalmiyor. Ekipler bir iki günlügüne ortadan kaybolup, ince, sulu yagla dolu kirmizi plastik torbalarla geri geliyorlar. Bir geceTyler saklandigim odama gelip “Onlari rahatsiz etme. Hepsi ne yapacaklarini biliyorlar. Bu Kargasa Projesinin bir parçasi. Hiç biri planin tamamindan haberdar degil ama her biri yapmasi gereken basit isi mükemmel sekilde yerine getirmek için egitildi” dedi. Kargasa ProjesindeTyler’a güvenmek zorundasin. Ve sonra gitti. Kargasa Projesi ekiplerinde herifler bütün gün yag kaynatiyorlar. Uyumuyorum. Bütün gece diger ekiplerin kül suyu karistirdiklarini, kaliplara böldüklerini, kaliplari çörek kagitlarinda pisirdiklerini, sonra da her bir sabun kalibini kagida sarip,Paper Sokagi Sabun Sirketi etiketi yapistirdiklarini duyuyorum. Benim disimda herkes ne yaptigini biliyor veTyler artik eve hiç gelmiyor. Duvarlara sariliyorum, çünkü egitilmis maymunlarin enerjisine sahip bu sessiz adamlarin, saat gibi düzenli bir sekilde takimlar halinde yemek pisirmeleri, çalismalari ve uyumalari arasinda ben kendimi kapana kisilmis bir fare gibi hissediyorum. Kolu çek. Dügmeye bas. Uzay maymunlarindan olusan bir ekip bütün gün yemek pisiriyorlardi ve diger uzay maymunlari bütün gün yanlarinda getirdikleri plastik kaptan yemek yiyorlardi. Bir sabah ise gitmek için evden çiktim ve verandada siyah ayakkabilari, tisörtü ve pantolonuyla Koca Bob duruyordu. Ona son zamanlardaTyler’i gördün mü diye sordum. Onu burayaTyler mi göndermisti? Topuklari bitisik, sirti dimdik durarak “Kargasa Projesinin ilk kurali” dedi Bob “Kargasa Projesi hakkinda soru sormamaktir.” ÖyleyseTyler’in sana vermis oldugu beyinsiz küçük seref nedir diye sordum. Isi bütün gün pirinç kaynatmak olan herifler var, veya yemek kaplarini yikamak yada çöpleri atmak. Bütün bir gün. Günde on alti saat sabun paketlersen, aydinlanacagimi mi vaat ettiTyler sana? Koca Bob tek kelime etmiyordu.

Ise gidiyorum. Eve geliyorum ve Koca Bob hala verandada duruyor. Bütün gece ve ertesi sabah uyumuyorum ve disari çikinca Koca Bob’u bahçeyi çapalarken buluyorum. Ise gitmeden önce Koca Bob’a onu içeri kimin aldigini soruyorum. Ona bu görevi kim vermisti?Tyler’i görmüs müydü?Tyler dün gece burada miydi? Koca Bob “Kargasa Projesinin ilk kurali, Kargasa Projesi hakkinda---“ derken sözünü kesip evet diyorum . Evet, evet, evet, evet, evet. Ve ben isteyken uzay maymunlari evin etrafindaki çamurlu araziyi kazip, asit oranini düsürmek içinEpsom tuzu döküyorlar. Mezbahalardan getirdikleri öküz tezeklerini belliyorlar ve berber dükkanlarindan aldiklari torbalar dolusu saç tokasiyla köstebekleri ve fareleri savusturup, topraktaki proteini arttiriyorlar. Gecenin bir köründe uzay maymunlari ellerinde kanli etlerle mezbahalardan geliyorlar. Kanli etlerle topraga demir, kemiklerle fosfor veriyorlar. Uzay maymunlarikaleydoskopvari bir motifte feslegen, kekik, havuç, findik, okaliptüs, portakal ve nane yetistiriyorlar. Bahçe, yesilin tüm tonlarinin içinde bulundugu yuvarlak vitraydan süs penceresi gibi görünüyor. Ve diger ekipler geceleri çikip, ellerindeki mumlarla sümüklüböcekleri ve salyangozlari öldürüyorlar. Baska bir uzay maymunu ekibi, dogal boya üretmek için sadece en mükemmel yapraklari ve ardiç yemislerini topluyor. Karakafes topluyorlar çünkü dogal bir dezenfektandir. Menekse yapraklari bas agrisina iyi gelir,inceotu sabuna katildiginda yeni kesilmis çimen kokusu verir. Yari seffaf sardunya ve esmer sekerli veya parfümlü sabun yapmak için mutfakta 80-derecelik votka siseleri duruyor. Bir sise votka çaliyorum ve kisisel gömülme parami sigaralara yatiriyorum. Bu arada Marla peydahlaniyor. Bitkiler hakkinda konusuyoruz. Bahçeninkaleydoskopik motiflerinin arasina tirmikla açilmis çakilli patikalarda yürüyüp içki ve sigara içiyoruz. Onun gögüsleri hakkinda konusuyoruz.Tyler Durden hariç hersey hakkinda konusuyoruz. Ve bir gün gazetede siyah giyinmis bir takim adamlarin, daha zengin bir semte girerek lüks bir galerideki arabalarin tamponlarinabeyzbol sopalariyla vurduklarini, hava yastiklarini patlatip, tozu dumana katarken, alarmlarin bagirmasina neden olduklari yaziyor. PaperSokagi Sabun Sirketindeki diger ekipler güllerin, anemonlarin ve lavantalarin taç yapraklarini toplayip, saf donyagi ile birlikte paketliyorlar, böylece donyagi çiçeklerin kokusunu emecek ve çiçek kokulu sabun üretmis olacaklar. Marlabana bitkilerden söz ediyor. Gül dogal doku sikistiricidir diyor. Bazi bitkilere ölü insanlarin isimleri verilmis: Iris, Basil (reyhan),Rue (sedefotu),Rosemary (biberiye) ve Verbena (mineçiçegi). Bazilarinin ismiShakespeare’in masallarindaki gibiydi, çayir tatlisi ve çuha çiçegi, azak yeri vehint sümbülü, tatli vanilya kokulu geyik dili. Baska bir dogal sikistirici olan findik. Vahsi Latin irisi, menekse kökü. Tyler’ino gece eve gelmeyecegine emin olana kadarMarla’yla her gece bahçede yürüyorduk.Marla’nin burnuma soktugu bir melisa, sedefotu veya nane parçalarini toplamak için her zaman arkamizda bir uzay maymunu bulunuyordu. Veya atilmis sigara izmaritlerini toplamak için. Uzay maymunu bizim orada

bulunusumuzun izlerini tamamen yok etmek için ardindaki çakis tasli patikayi tirmikla temizliyordu. Ve bir gece sehirdeki bir parkta baska bir grup adam her agacin etrafina ve agaçlarin arasina benzin döküp, mükemmel bir küçük orman yangini çikarmisti. Etraftaki evlerin pencereleri alevler yüzünden erimis ve park halindeki arabalar osurup, eriyen lastiklerin üstüne çökmüslerdi, bunlarin hepsi gazetede yaziyordu. Tyler’inPaperSokagindaki kiralik evi, içeride terleyen ve soluyan birçok insan yüzünden nemliydi ve canliydi. Içeride o kadar insan kosustururken, ev de hareket ediyordu. Tyler’ingelmedigi bir baska gece, birileri bankamatikleri ve telefon kulübelerini matkapla delerek, deliklere yag tertibati kurup, deliklere dingil yagi ve vanilya pudingi pompalamisti. Tylereve hiç gelmiyordu ama bir ay sonra bir kaç uzay maymununun elinin üstündeTyler’in öpücügünün yanik izini gördüm. Sonra o uzay maymunlari da gitti ve onlarin yerini almak için verandada bekleyen yeni herifler peydahlandi. Ve her gün ekipler gelip, sonra da farkli arabalarla gidiyorlardi. Ayni arabayi asla iki kere gördügüm olmadi. Bir geceMarla’nin verandada bir uzay maymununa “Tyler’igörmeye geldim.TylerDurden . Burada yasiyor. Ben onun arkadasiyim.” dedigini duydum. Uzay maymunu “Üzgünüm ama siz çok...,” dedikten sonra durakliyor ve “burada egitim alamayacak kadar gençsiniz” diye devam ediyor. Marla“Git de kendini becer” diyor. “Ayrica” diyor uzay maymunu “ istenilen malzemeleri de getirmemissiniz: iki siyah tisört, iki siyah pantolon----“ Marla“Tyler!” diye bagiriyor. “Bir çift siyah bot” “Tyler!” “Iki çift siyah çorap ve iki sade iç çamasiri” “Tyler!” Ve ön kapinin çarpilarak kapatildigini duyuyorum.Marla üç günlük süreyi doldurmuyor. Isten dönünce çogunlukla fistik ezmeli sandviç yapiyorum. Eve geldigimde, bir uzay maymunu, oturduklari birinci katin tamamini kaplayan görevli uzay maymunlarina elindeki kagidi okuyor. “Siz güzel ve nadide bir kar tane degilsiniz. Sizin de digerleri gibi erimekte olan organik bir yapiniz var. Ve hepimiz ayni çürümüs yiginin parçalariyiz.” Ayni uzay maymunu devam ediyor, “Kültürümüz hepimizi tekdüzelestirmistir. Artik hiç kimse gerçekten beyaz, siyah veya zengin degil. Hepimiz ayni seyi istiyoruz. Ama tek basimiza kaldigimizda hiç bir bok degiliz.”

Bazi geceler is dönüsü. bir bar bodrumunda veya garajda toplanmis olan diger dövüs kulüplerine gidip. Çünkü babam beni bir kenara firlatti.Tyler her hafta onlara telefon ediyormus. Arkadaslarinin arkadaslariTylerDurden’la tanismislar ve bu yeni dövüs kulübünü kurmuslar. Her yeni dövüs kulübünde. Ah evet bu listeye bir sürü isim ekleyebilirim. Evet diyorum. Sonra herkes birden elimi sikmak istiyor. Hatta ben daktilo ettim. Rahatsiz olmayin diyorum. Tanidiklari hiç kimseTyler Durden’la tanismamis.TylerDurden’i hiç gören var mi diye soruyorum. Devam edin. BenJoe’nun Kirik Kalbiyim çünküTyler beni bir kenara firlatti.Tyler’i gördün mü diye soruyorum.TylerDurden geceleri sadece bir saat mi uyuyor? Rivayetlere göreTyler bütün ülkede yeni dövüs kulüpleri açmak için yola çikmis. Dövüs kulübünün ilk kurali. HerkesTylerDurden’in bir ordu kurmakta oldugunun dogru olup olmadigini soruyor. Tam olarak degil efendim. Sonra bana göz kirpiyorlar.Sandviçimi yapmak için içeri girince okuyucu susuyor ve diger uzay maymunlari da sessizce bekliyorlar. Nereye gidiyoruz? . Belki patronum bile okumus olabilir. herkes bilmek istiyor. Sandviçimi hazirlayip. yüzümdeki siyah deriye. Evet aynen böyle söylüyorlar. Tanidiklari hiç kimse simdiye kadarTylerDurden’i görmemis. Küçük oyununuzu oynayin. bodrumu çevreleyen karanligin içindeki tek isigi altinda dikilipTyler’in sözlerini okuyor oluyor. Ben onu zaten okumustum. Bu yeni dövüs kulüplerinin bir çogunda basima geliyor. Kargasa Projesindeki herkes bir sonraki adimin ne olacagini bilmek istiyor. Saldiri. ve kenarlarindaki sari yesil renge bakip. daha önce hiç görmedigim bir herif. Beni takmayin. Hepimiz bir boka yaramaz pislikleriz diyorum. Dövüsler basladiginda. bana efendim diyorlar. Bu yeni herifler yanagimdaki göt deligine. Arkamdan “Siz güzel ve nadide bir kar tanesi degilsiniz” dendigini duyuyorum. Kundaklama. en yakin arkadasim. kulübün liderini kenara çekip. Kargasa Projesinin toplantilari daha büyük bir bodrum katina tasindi çünkü dövüs kulübünden mezun olan heriflerin sayisi arttikça. dövüs kulübü hakkinda konusmamaktir. Yikim ve Yanlis Bilgilendirme Ekipleri de büyüyor. Bin sonraki adimi ne olacak. Hayir efendim.Tyler’la birlikte yasiyorduk ama uzun süredir eve gelmiyor diyorum. Her ekibin bir lideri var ve bu liderler bileTyler’in nerede oldugunu bilmiyor. bir sise daha votka alirken ve merdivenlerden çikarken uzay maymunlari sessizlik içinde bekliyorlar. Herifin gözleri kocaman açiliyor veTylerDurden’in kim oldugunu gerçekten biliyor musun diye soruyor. Efendim.

Gözümün ucuyla siyahli uzay maymunlarinin mumlarinin üzerine egilerek ortalikta gezinmelerini takip ediyorum. Çamurun içindeki küçük altin pariltisi. Sanirim ikimiz de bir kenara atildik. Marla“Ne yapacaksin?” diye soruyor. . limon çiçegi ve sardunya. iki. Çamurun içinde altin gibi parlayan bir sey görüyorum ve bakmak için dizlerimin üstüne çömeliyorum. uzay maymunlarinin budama hizindan daha çabuk büyüyor. adaçayi. Bu bir çene kemigi. her adimda burnumuza degisik kokular geliyor. bilmiyorum diyorumMarla’ya . ne olacagini söyleyemem. Bitkiler. üç azidisini. Siyah tisörtler ve siyah pantolonlar ellerinde mumlarla etrafimizda dolaniyorlar ve sümüklüböcek ve salyangozlari öldürmek için bitkilerin yapraklarini kaldiriyorlar. kemigi ve kaniMarla’nin göremeyecegi sekilde topragin altina sokusturuyorum. Dilimin ucunda. saçi. Saç ve bok. Daha sonra ne mi olacak. Hemen yaninda civayla karisik gümüs kapli iki tane daha azi disi var. Hayir. Bir.Bekledigimiz sey ne? PaperSokagindaki bahçede geceleriMarla’yla yalinayak yürüyoruz.Marla burada neler oluyor böyle diye soruyor. Kemik ve kan. boku. Çamur tepeciklerinin içinden firlayan bir saç öbegi görüyorum. altin dolgu yapilmis bir azidisi.

.

.

Uyum ve Yükümlülük. Bu benim çalistigim departman. “Hepsi seni bekliyor” diyorTyler . Telefonu açiyorum ve Tyler “Disari çik. özgeçmisimi güncellemem filan gerekiyormus. telefonlar çaliyor ve herkes gitmis. Binanin tüm dis cephesi bastan asagiya camdan yapilmis. ortadan kayboldu. Is yerimde pencere var sanmayin. kübik bir labirent gibi. Bir yerlerde elektrik süpürgesi homurdaniyor. Bir konferans odasi ayarlamam. bütün ördekleri sirayla oturtmam. Her yerde düsük havli endüstriyel gri halilar ve bilgisayarlarinnetworke baglandigi yerlerde küçük mezar taslari var. Bana karsi bir dava hazirliyorlar. Uyum ve Yükümlülük. Bana bir e-mail atip. park yerinde seni bekleyen herifler var” diyor. Ben Joe’nun Tamamen Kaybolan Sürpriz Duygusuyum.” . Iki hafta içinde resmi bir görüsme için hazirlanmam gerekiyormus. Son zamanlarda çok zavalli davranmistim. Ofisin her yeri kontrplak dösemeli çitlerle kutulanmis. Arabalari var disarida. yoksa rüyam mi gerçege kaymisti karar veremiyorum. Uyandigimda yüzüm ve kollarimin masanin üstünde kavusmus. Wyoming ve Japonya büyüklügündeki yüklü firtina bulutlari bize dogru geliyor. Rüyamda bir telefon çaliyordu ama gerçekte çalan telefon mu rüyama girdi. Telefona cevap veriyorum. Kim onlar diye soruyorum. Her yerde dikey güneslikler var. Tylerdevam ediyor “Yola çik. Çalistigim yerdeki her sey tepeden tirnaga cam. Patronum tatile çikti. BirCadillac .18 Cuma gecesi ofisteki masamin basinda uyuyakalmisim. Ellerimin gaz koktugunu fark ediyorum. Günes batiyor.

Belki iki gün boyunca kabiz olup. Görmedim. Arkanizdaki arabalar uzunlarini yakip söndürürler. kemikleri ve omuzlari insana telefon direklerini hatirlatiyor. Isimsiz Narkotiklerde hayal edeceginiz sekilde genellikle birbirlerini tutarlar.Hala uyukluyorum. EeTylernerede diyorum. Kemik torbasi herifler asla gevsemezler. Tyler’igörecek miyiz diye soruyorum. Siyah tisörtlü ve siyah pantolonlu üç uzay maymunu arka koltukta oturuyor. Tek seçenekleri nasil öleceklerini seçmekmis ve bir dövüste ölmek istiyorlarmis gibi davranirlar. kurutulmus et görünümlü siyah herifler. Sirf enerjiden olusmus gibidirler ve öyle hizli titrerler kisilüetleri bulaniktir. Arabalar pesinize takilir. hareket çekerler. Ya böyle yaparsin. Onlar da kendileri gibi kemik ve enerjiden olusan siskalar disindakileri dövüse davet edemezler. Sari cilaya batirilmis iskelet görünümlü ve dövmeli beyaz herifler. yoksa ben miTyler’in rüyasiyim? Ellerimdeki gazi kokluyorum. Asla dur demezler. Ön koltukta beni bekleyen biryasgünü pastasi var. plakayi havaalaninin uzun dönem park yerindeki baska bir arabanin plakasiyla degis tokus ettigini söylüyor. Dövüs kulübündeki araba tamircisi herif kaldirimin kenarina birisinin siyah Corniche’ini park etmis ve benim tek yapabildigim beni bir yerlere götürmeye hazir olan bu siyah ve altin rengindeki dev sigara kutusuna bakmak. Onlari baska kimse dövüse davet etmez. Dövüs kulübünden bir hafta sonra bile hiz limitlerine uymak gibi sorununuz olmaz. Direksiyon paneline iki kablo sarilidir. Günes turuncu ve altin sarisi renklerde batar. Radyoyu bile açmazsiniz. Kablolarin ucunu birbirine degdirirsen. Bu herifler birbirleriyle dövüsmek zorundadir. iç kanama geçirirsiniz ama çok ta kiyak hissedersiniz kendinizi. Diger soförler sizi orta parmak gösterip. . Konusmadim. Pelte olana kadar dövüsürler. Arabaya biniyorum ve yola çikiyoruz. Dövüs kulübündeki usta basiCadillac’in kapisini arabanin soförüymüs gibi açik tutuyor. Diger arabalar sizin etrafinizda döner. Dövüs kulübünde bu usta gibi herifleri görmek her zaman boktan ve korkutucu bir durumdur. Duymadim. Etrafta kimsecikler yok. Ustanin uzun boyu. Arabadan inen tamirci endise etmememi.yasgünü pastasi aramizda duruyor. ya da saticinin bilgisayarina girerek anahtar kodunu kirarsin. Usta arabayi kullaniyor. Belki her nefes aldiginizda kaburgalarinizda ince bir batma sizisi olur. Usta gibi herifler birbirlerini seçince izleyenler çigirtkanlik bile yapmaz. Kalkip park yerine gidiyorum. mars devresi tamamlanir ve gezinti yapmak için çalinti araba hazir olur. Dövüs kulübündeki usta basimiz herhangi bir seyi kolayca çalistirabilecegini söylüyor. üstüne mumlar dizilmis. Burada emin olamadigim seyTyler mi benim rüyamda.

o yüzden hidrolikakuplemanlari da degistirdim. Bu gece yagmur yagacakmis. gerilmistir ve islaktir. ikisi de o kadar sert dövüsmekten bitkindir ve siritiyordur. Hepsini okudum. kaslari ve damarlari görebilirsiniz. Tylernerede? “Dövüs kulübünün ilk kurali. Corniche’inön koltugunda otururken herif bu defa da “Senin için yaptigim pastayi gördün mü? Kendi ellerimle yaptim” dedi. iki ilaç temin eden herif birbirini seçer ve dövüs gecenin sonuna kadar sürer. Ve eger babani hiç tanimadiysan. Dövüs kulübünün yirmi dakikasi geçip gider. Bugün benimyasgünüm degil. dövüs kulübü hakkinda konusmamaktir” diyor usta basi. eger baban öldüyse veya hiç eve ugramadiysa. Usta “Eger bir erkeksen veHristiyansan ve Amerika’da yasiyorsan. Herif bana bir kizin resmini gösterip. . on bes dakika uçup gider. Usta “Yapacagin sey su olur.Tek duyulan. Tyler’inplani nedir diye soruyorum. baban Tanri’nin bir modelidir. Yaptigi kus kafesini görmemi istiyordu. “Bu bir test mi? Bizi testten mi geçiriyorsun?” diyor. Heriflerin derisinin altinda ziplayantendonlari . En sonunda da heriflerden biri düser. Tanri ile ilgili neye inanabilirsin ki?” diyor. Terlerler ve bu heriflerin teri kizarmis tavuk gibi kokar. yumruklar ince ve içi bos kaburgalara çekiç gibi indiginde çikan islik ve vurma sesidir. Tek isigin altinda heriflerin derisi terden parlar.Subap tevzisini ve zamanlamayi kontrol ettim. Ben uyurken kagit parçalarina karalanmis ve ise gidince daktilo edip. evlenilecek kadar güzel olup olmadigini bile sordu. küçülüyor. dövüsçülerin dislerinin arasindan alip verdikleri nefes ve birbirlerini yakalayabilmek için çarpan ellerinin sesidir.” Peki bana anlatacak bir seyin var mi? “Anlaman gereken sey su. “Civatalarin yagi azdi” diyor usta “ ben de yagi ve hava filtresini degistirdim. Hatta patronum bile hepsini okumus olabilir. On. Bunlarin hepsiTylerDurden doktrini. çogaltmam için bana verilmis seyler. Yazdigi sarkiyi dinlememi istiyordu. Bu dövüsten sonra. çakmaga basiyor. Usta küllügü açip. Ellerimdeki gazi kokluyorum.” diyor. “Ve Kargasa Projesinin son kurali soru sormamaktir. Dövüs kulübünden beri su tamirci herifPaper Sokagindaki evde takiliyordu. bütün hayatini bir baba ve Tanri aramakla geçirirsin” diye devam ediyor. küçülüyor ve kayboluyor. Isim ve ofisim arkamizda küçülüyor. baban senin için bir Tanri modeliydi.

” diyor. Tanrinin dikkatini çekemedigimiz sürece. o da bomba yerlestirmekle aynidir. Ne kadar uzaga kaçarsan. lider karanlikta kalabaligin etrafinda dolanip duracakmis. Olabilir. çünkü tarihte ne özel bir yerimiz var. ne de bize özel bir ilgi gösterilmis. belki yeni dövüs kulübünü Koca Bob devralabilir. cehennem mi. Bu yeni kurallari kim koydu diyorum. yükseldikçe uçarsin. umursamamasindan daha iyiydi.” Kumsaldaki kum taneleri ve gökyüzündeki yildizlarla numaralanmak yeterli degil. Otobanda sadece bir gidis. hepsi de yasal olan hiz limitinde gidiyorlar. “Mirasyedi ogul evi hiç terk etmeseydi” diyor usta. ne lanetlenmek ne de kurtulmak için ümit edebiliriz. . “Eger bir bar bulabilirsek. Çok hizli araba kullanmak. Ya Tanrinin en kötü düsmani olmak yada hiç bir bok olamamak durumunda kalsaydiniz. Usta basi siyahCorniche’i eski kestirme otobana sokuyor. konusuyoruz. “Geçen hafta dört yeni dövüs kulübünü doldurabilirdik. o da birine ates etmekle aynidir. yangin çikarmakla aynidir. Artik bir lider dövüs kulübü açtiginda herkes bodrumun merkezindeki isigin etrafinda durup beklerken. bir de gelis seridi var ve simdiden bir kamyon konvoyu arkamiza takiliyor. Suçlu suçludur. Hangisi daha beter. Böylelikle en azindan Tanri ismimizi ögrenmis olur.“Göz önüne alman gereken sey. “ Yani gelecek hafta Koca Bob’la kurallari okuyacaklar ve Koca Bob’a kendi dövüs kulübünü verecekler. hiçlik mi? Sadece yakalanip cezalandirildigimiz zaman kurtulabiliriz. Belki de Tanrinin nefreti. Tyler’agöre kötülükle Tanri’nin ilgisini çekmek her zaman hiç ilgi çekememekten daha iyiydi. Kanunun izin verdigi kadar hizli. Ama bu basimiza gelebilecek en kötü sey degil. “kiçiniMona Lisa’lya sil. Hiz limitinde gidiyoruz. hangisini seçerdiniz? TylerDurden’agöre biz Tanrinin vasat çocuklariyiz. Kanun kanundur derdiTyler . Corniche’in içine arkadaki farlarin isigi doluyor ve ön cama görüntümüz yansiyor. Tanri’nin senden hoslanmamasi olasiligidir.” Alçaldikça düsersin. Tanri bizden nefret ediyor.” diyor usta. Tanri o kadar çok geri gelmeni ister. “semirmis dana yavrusu hala hayatta olurdu. “Louvremüzesini yak” diyor usta.Tyler mi? Usta gülümseyip “Kurallari kimin koydugunu biliyorsun” diyor.

Yildizlara bak ve bittin.” Baska bir araba ve usta bagiriyor “Hepimiz bir gün ölecegiz. “Yasinizin bir önemi yok.Yeni kurala göre hiç kimse dövüs kulübünün merkezinde olmayacak diyor. arabanin içi karsidan gelen farlarin isigiyla aydinlaniyor. uzun flaslar patlatiyor ve bir daha ise gitmek zorunda olmayacagini düsünüyorsun. Farlar büyüyerek üstümüze geliyor. parani degil:” Usta pencereden bagirmaya devam ediyor “Dövüs kulübünde oldugunuz sürece. kisa.” Kimse bu bagirtilari sallamiyor.” Bir uzay maymunu bagiriyor. Karsidan gelen araba iyice kaçiyor ama arabaya sürtünüyoruz ve kivilcim çikiyor.” Usta haykiriyor.” Bu sefer karsidan gelen araba direksiyonu kiriyor ama usta onun kirdigi yöne kiriyor direksiyonu. Usta penceresinden sarkip. sonra bir tane daha direk üstümüze dogru gelirken kornasina asiliyor ve usta her defasinda direksiyonu kirip siyirttiriyor. Hiç bir seyin önemi yok. çizgi filmlerdeki kadar kiyak görünüyoruz. Içeri girmek için asla para alinmiyormus. kisa. Yeni bir dövüs kulübüne ev sahipligi yapmak için bir bar veya garaj bulmak zor degil. Agzinin kötü kokmasinin da. Bu kural bütün dövüs kulüplerinde geçerli olacakmis.” Arkada oturan uzay maymunlarindan bir tanesi söze devam ediyor: “Siz problemleriniz degilsiniz. Farlar suratinda uzun. Bir araba. Kalabaliktaki herifler. “Siz problemleriniz degilsiniz. . O an için her sey önemini yitiriyor. hala bir aylik kirayi bir gecede dövüs kulübünden çikarabiliyorlar. Korna bögürüyor ve usta basi bagiriyor “Kurtulamayacaksiniz. Isinizle degerlendirilmezsiniz. kisa. sisiyor insan. “Yasinizin bir önemi yok. Ustaya göre diger bazi dövüs kulüplerinin kurali bedava olmasiymis. odanin bos merkezinin karsisinda duran heriflere bakacakmis. yan seritten ters yöne akan trafige dogru bagiriyor ve gecenin esintisi arabanin yanina bosaliyor: “Sizi istiyoruz. “Siz umutlariniz degilsiniz. Bagajinin önemi yok. Bu defa karsidan gelen bir araba tam zamaninda direksiyonu kirip. Pencerelerden disari da ki karanlik görünüyor ve etrafinda kornalar çiglik atiyor. bankadaki paranizin miktari önemli degildir. uzun. “Siz isminiz degilsiniz.” Usta camdan haykiriyor. orijinal dövüs kulübünün toplandigi ilk barda. uzun. bizi kurtariyor. O anda eriyip. kendinize oldugnuzu söylediginiz kisi de degilsiniz.” Ve usta direksiyonu karsi seride kiriyor. Sonra baska bir araba geliyor üstümüze. Dövüsen iki kisi disinda kimse dövüs kulübünün merkezi olmayacak. Farlar göz kirpiyor. Liderin sesi karanlikta kalabaligin etrafinda yavasça dolanirken çinlayacak. kornalar bagrisiyor ve usta göz kamastirici isik ve gürültünün içine sürüyor arabayi ve bagiriyor.” Usta rüzgara karsi haykiriyordu. Siz aileniz degilsiniz.

Isim diyorum. “Haydi” diyor usta. Üstümüze dogru bir sürü isik geliyor. Usta arkadaki uzay maymunlarina dönüp. Karsidan gelen araba direksiyonunu kirarken kornasi susmuyor ama usta ona çarpmak için direksiyonunu kirmiyor. Yanimda oturan temiz ve ayik usta basinin bana. Arkadaki üç uzay maymunu sessizce oturuyorlar. saganak gibi onluk ve yirmi dolarlik kusturacak bir bilgisayar virüsü üretmek için Yikim Ekibiyle. Diger çikartmalarda “Benimkini Ye” türü seyler yaziyordu. Bankamatikleri çildirtip. evet. “Hey uzay maymunlari.” diyor. “Sarhos Soförler Annelere Karsi. Sagimizdan bir araba geçiyor ve tamponunda “Sarhosken Daha Iyi Kullanirim” yaziyor.Bir daha saçlarini kestirmek zorunda kalmayacaksin. “Dokuz. Yikim Ekibi. Karsidan gelen araba direksiyonunu kiriyor ve usta da onun üstünde dogru kiriyor. Küllükteki çakmak firliyor ve ustayasgünü pastasindaki mumlari yakmami söylüyor. “Alti dakika. . Yanlis Bilgilendirme Ekibi birbirleriyle yarisiyordu. “Sekiz dakika. “Ölmeden önce ne yapmis olmayi dilerdin?” Karsidan gelen arabanin kornasi araliksiz bagiriyor. Yada Yikim Ekibinin. oyunun nasil oynandigini gördünüz mü? Simdi itiraflara baslayin yoksa hepimiz ölürüz. Isimden istifa etmis olmak isterdim. “Yedi. alevler içindeki uçaklari saatte bin kilometre hizla kayalara düserken. oksijen maskesi için birbirleriyle dövüsen insanlarin resmedildigi havayolu cep kartlari hazirliyordu. bir sabah binlerce arabaya bu tür çikartmalarin yapistirildigi yaziyordu. usta öyle sakin ki gözünü yoldan çevirip bana bakiyor ve “Çarpismaya on saniye” diyor. Gazetede. su Sarhos araba çikartmalari Kargasa Projesinin isi diyor.” “Bütün Hayvanlari Geri Dönüstürün” Gazeteyi okurken bu teklifi Yanlis Bilgilendirme Ekibinin çektigini biliyordum.

bir ses daha. yönümüz yok. “Ev yapmak”. arabayi tekrar trafige sokuyorum. Benim minik hayatim.” Önümüzde görebildigimiz tek sey. “Üç. adini da “Çevre” koymayi planliyordum. Aptalim ve sürekli bir seylere ihtiyaç duyuyorum. Öldürün beni. Bir mükemmel saniye için sicak. kamyonun karanliga göz kirpan farlari ve önce yolcu kapisina. kamyonun ön tamponunun bir ucuna takilip boydan boya kalkiyor. “Hiçlige bes saniye kaldi. sonra pastanin üstüne ve son olarak ta direksiyon basindaki ustanin üstüne uçmus olmam. . “Dövme yaptirmak. pasta küçük ates haresi altinda parildiyor.Tyler’la kiyaslandiginda ben bir hiçim.” “Ata binmek. o anda tek bildigim sey isiklar. Hayir. seçenegimiz yok. arka arkaya uzunca bagirtiyor kornayi ve kamyonun farlari. Çok geç.” “Bir” diyor “Iki. kaçisimiz yok ve hepimiz ölüyüz. usta da kiriyor amaCorniche’in arkasi. Su anda tek istegim ölmüs olmak. Kamyon havali kornasina asiliyor. “Ölmeden önce son dileginiz ne olurdu?” diyor usta ve karsidan gelen kamyonun seridine geçiyor. kükreyen kamyonun kör edici parlakligiydi. kamyonun yavasçahomurdayan havali kornasiyla ayni derin tona dönüsüyor.Mumlari yakiyorum. günesin dogusu gibi gittikçe parlayarak üstümüze geliyor ve ustanin gülümseyisini aydinlatiyor. Arabayi düz tutabilmek için usta direksiyona sikica yapismis ve pastadaki mumlar sönüyor. Küçük boktan isim. Isveç mali mobilyalarim. ve kontrolümüz kayboluyor. arkadan bir ses geliyor. istiyorum.” Usta “Bana inanin ve sonsuza kadar ölün” diyor. Bunu o anda fark edemiyorum tabi. kamyon direksiyonunu kiriyor. Direksiyonu kavrayip. siyah deri kapli arabanin içindeki isiklar kayboluyor ve bagirislarimiz. bunu simdiye kadar hiç kimseye söylemedim amaTyler’la tanismadan önce bir köpek alip. Iste hayatiniz bu kadar boktan olabilir.”. Simdi. “Çabuk bir dilek tutun” diyor aynadan arkadaki uzay maymunlarina.

Ellerimde ve yüzümde yapisyapis bir sey var. Sadece gece havasi ve dumanin kokusu var. Ben hiçligim. Ölümün büyüleyici mucizesi. Bir an yürüyüp konusurken. . kafam kucaginda ve dogrulup oturmam gerektigi fikrinden birden vazgeçiyorum. Simdi. “Direksiyonu az daha kafanda kiriyordum” diyor. yildizlarin önündesilüeti görünen yüz gülümsüyor. arabayi sürüyor. Dilek dilemis miydim? Tepemde. Usta egilip yüzüme bakiyor. Emniyet kemeri deli gömlegi gibi sarmis bedenimi. Ben geberip gitmeye çabalarken. Kafam ustanin kucagina düsüyor ve yukari baktigimda ustanin gülümseyen yüzünü görüyorum. Kan mi? Donmus krema. alev alan paspastan tüten dumani görebilecek kadar gözlerimi yere odakliyorum. Simdi. “Yas Günün Kutlu Olsun. Pasta nerede? Usta “Yerde” diyor. Olmasi gerektiginden daha çok aci veriyor bu.” Yildizlarin isiginda.Ruhunuzu teslim etmeye hazir olun. Sadece gece havasi ve dumanin artan kokusu. Dik durmaya çalisiyorum ama kafami direksiyona çarpiyorum. yildizlar ve gülümseyerek arabayi süren usta var. öbür an bir obje oluveriyorsun.” Duman kokusu var ve pasta aklima geliyor. Soför penceresinden de yukaridaki yildizlari görebiliyorum. hendege kiriyor. “O mumlar” diyor. “hiç sönmeyen cinsten. Görünmez. Soguk. usta direksiyonu aksi yöne. hatta o bile degilim. Deri kokusu aliyorum.

.

.

kendi sessiz tarziyla direksiyonda cosuyor ve bu gece hala yapacak oldugumuz önemli bir isimiz var.19 Usta gaza basip. Arka koltuktaki herifler ya öldüler yada uyuyorlar. gicirdayan tamponun sesi bozuyor. Alnim iki gözümü de kapayacak kadar sisiyor ve usta soguk parmagini sisligin etrafinda gezdiriyor. Bir elini direksiyondan çekip. “Ölümün kiyisindan geçtin” diyor usta. . yere çarpan çamurluk vehomurdayip . Çevre yolundan çikmis olmaliyiz. Gece yolunda aceleyle ilerleyisimizin etrafindaki sessizligi. Medeniyet sona ermeden önce ögrenmem gereken tek sey. alnimi direksiyona çarptigim yerdeki uzun yaraya dokunuyor. yildizlara bakip nereye gittigimizi söyleyebilmek.Corniche bir çukura giriyor ve acidan gözlerim karariyor.Cadillac sanki uzayda gidiyormusçasina ortalik sessiz.

“Dünyadaki zenginlikleri tekrar bölüstürene kadar. onlara özgürlügü göstermeliyiz. . Ve onlari korkutup. gerçekten istifa etmek istiyordum. Hastanenin atik çöplügüne gidiyoruz. kamyonun ön tamponuna takilinca neredeyse kopup gidecek parçalandigini anlatiyor. Jenerasyonlar nefret ettikleri islerde çalisiyorlar. Ama bizim ruhani bir savasimiz var.UstaCorniche’in baglarla asili duran arka tamponunun. “Jenerasyonumuzda büyük bir savas veya ekonomik bunalim olmadi. Avlaniyoruz. cesareti ögretmeliyiz. Bu gece olanlarin. “Isinle ilgili söyledigin sey gerçekten dogru muydu?” diye sordu usta. Kargasa Projesindeki ödevinin bir parçasi olup olmadigini soruyorum. “Dört insan kurban etmem ve yüklüce miktarda yag bulmam gerekiyordu. Evet.” Tyler’inplani neydi? Usta konusmaya basliyor ve katisiksizTylerDurden sözleri bunlar. Reklamlar bu insanlari ihtiyaçlari olmayan arabalarin ve giysilerin pesinden kosturtuyor. “Bir silahin bütün yaptigi bir yönde odaklanmaktir. “Bu heriflerin hepsini egitim kamplarina alsak ve onlari sonuna kadar egitsek. grev yaptigimizi ve kimsenin çalismadigini düsün. Büyük bunalim bizim hayatlarimizdir. Ruhsal bir depresyon içindeyiz. “Bir kismi” diyor. yag avina çiktik. bu yüzden de gerçekte hiç ihtiyaçlari olmayan seyleri satin aliyorlar. sövalyelik nisani olan bir kurdele parçasi için hayatlarini feda edecek adamlar yestirtirebilecegini söyleyip. “Iste bu yüzden yola çiktik bu gece” dedi. “RockefellerPlaza’ninyikintilarinin etrafindaki nemli ormanlarda geyik avladigimizi düsün. “Napolyon. böbürlenirdi. Soför penceresinden görünen yildizlarin önünde yüzününsilüeti var. “Yasayan en güçlü ve en zeki heriflerin benzin istasyonlarinda bensin pompaladiklarini ve garsonluk yaptiklarini görüyorum” diyor. “Bu kadin ve erkekleri esir edip.” Yag mi? “Sabun için.. Kültüre karsi büyük bir devrim baslattik. “Genç ve güçlü kadinlar ve erkeklerden olusan bir sinif var ve hayatlarini bir seye adamak istiyorlar.

Tibbi atiklarin yakildigi yere gidiyoruz ve atilmis ameliyat örtüleri ve yara bezlerinin arasinda, on yillik tümörlerin, damara tesir eden tüplerin, atilan ignelerin arasinda, korkunç seyler, gerçekten korkunç seyler bunlar, kan örneklerinin ve kesilmis doku parçalarinin arasinda, çöp kamyonu kullaniyor olsak bile bir gecede tasiyabilecegimizden çok daha fazla para bulabiliriz. Corniche’idingillerinin tasiyabilecegi seviyeye kadar dolduracak para bulacagiz. “Alacagimiz yag” diyor usta “Amerika’nin en zengin götlerinden emilmis olan yagdir. Dünyanin en zengin, en yagli götleri.” Amacimiz büyük kirmizi torbalardaki emilmis yaglariPaper Sokagina tasiyip, kaynatmak, kül suyu ve biberiye ile karistirip, o yaglari emdirmek için para veren insanlara satmak. Bir kalip sabuna yirmi kagidi anca bu herifler bayilir. “Dünyanin en zengin yagi, buralarin yagidir.” diyor. “Bir türRobinHood’luk bu yaptigimiz.” Paspastaki küçük mum yaniklari içten içe yayiliyor. “Oraya kadar gitmisken” diyor usta “su hepatit böceklerinden de bulmamiz gerekiyor.”

20

Yaslar bu sefer gerçekten bosaniyordu ve iri bir damla silahin namlusundan süzülüp, tetige inmis,ordan da isaret parmagimin üstüne damlayip, dümdüz olmustu.RaymondHessel iki gözünü de kapadi, ben de silahi sakagina sert bir sekilde dayadim, bunu hiç bir zaman unutmayacakti. Yaninda duruyordum, bu onun hayatiydi ve her an ölebilirdi. Elimdeki ucuz bir silah degildi, ve umarim tuz silahi sikip atmaz diye düsündüm. Her sey çok kolay olmustu. Ustanin söyledigi her seyi yapmistim. Bu yüzden de bir silah almamiz gerekmisti. Ödevimi yapiyordum. Her birimizinTyler’a on iki tane ehliyet götürmesi gerekiyordu. Böylece her birimizin on ikiser insan kurban ettigi kanitlanmis olacakti. Park edip, RaymondHessel’in Korner Mart’taki mesaisini bitirmesini bekledim. Gece yarisi disari çikip, son otobüsü beklemeye basladigi sirada, yanina yaklasip merhaba dedim. RaymondHesselhiçbir sey söylemedi. Muhtemelen parasinin, asgari ücretinin, cüzdanindaki on dört dolarin pesinde oldugumu düsünmüstü. Ah,RaymondHessel , yirmi üç yilin gözlerinin önünden geçti, aglamaya basladin, sakagina dayali silahimin namlusuna göz yaslarin damladi, ama hayir, bunun parayla bir ilgisi yoktu. Her sey para degildir. Merhaba bile demedin. Sen zavalli küçük cüzdanin degilsin. Güzel bir gece, dedim, soguk ama açik. Merhaba bile demedin. Kaçma dedim, kaçarsan seni arkandan vurmak zorunda kalirim. Silah disaridaydi ve elimde lastikli bir eldiven vardi, yani silahin delil olarak kullanilmasi durumunda, Kafkasyali, yirmi üç yasinda ve vücudunda

belirgin bir isaret olmayanRaymondHessel’in kurumus gözyaslari disinda silahin üstündebirsey bulamazlardi. Sonra dikkatini çekmeyi basardim. Gözlerin öyle açilmisti ki, sokak lambasinin isiginda bile, buz gibi yesil oldugunu görebiliyordum. Sanki namlunun ucu çok sicakmis yada çok sogukmus gibi silah yüzüne degdikçe her seferinde biraz daha geri kaçiyordun. Geri kaçip durma diyene kadar bunu sürdürdün, sonra da silahin sana dokunmasina izin verdin ama kafani namludan mümkün oldukça uzaga kaçirdin. Dedigimi yaptin ve bana cüzdanini verdin. Ehliyetinde adininRaymond K.Hessel oldugu yaziyordu. 1320 SABenning , A Apartmaninda oturuyorsun. Bodrum kati olmali. Bodrum katlarina genellikle numara yerine harf verirler. RaymondK.K.K.K.K.Hessel , seninle konusuyordum. Kafan namludan uzakta dururken evet dedin. Evet, bir bodrumda yasiyorum dedin. Cüzdaninda birkaç resim de vardi. Annenin resmi. Gözlerini açinca, Annenle Babanin gülümseyen resminin yaninda silahi da görecek olman senin için zor olmaliydi, ama sen bunu basardin, sonra da gözlerini kapayip aglamaya basladin. Ölümün büyüleyici mucizesi seni sükunete bogacakti. Bir an önce insanken, bir an sonra bir obje oluyorsun, ve yüzünden geriye pakbirsey kalmayacagi için Annenle Baban yasli aile doktoru Bay Bilmemkimi arayip, senin dis kayitlarini almak zorunda kalacakti. Ve Anneyle Baba senden her zaman daha iyisini yapmani beklemislerdi, hayir hayat adil degildi ve iste simdi de bu noktaya gelmisti. On dört dolar. Bu annen mi diye sordum. Evet. Agliyordun, burnunu çekiyordun, agliyordun. Sonra yutkundun ve evet dedin. Kütüphane üyelik kartin vardi. Video kulübü üyelik kartin vardi. Sosyal sigorta kartin. On dört dolar nakit. Otobüs pasonu almak istedim ama usta sadece ehliyeti almami söylemisti. Tarihi geçmis bir üniversite ögrenci kimligi. Demek bir yerlerde okuyordun. Bu noktada aglama keskinlesti, ben de silahi yanagina biraz daha bastirdim, kipirdama yoksa suracikta ölürsün diyene kadar da geri adim attin. Simdi söyle bakalim ne okudun diye sordum. Nerede dedin. Üniversitede dedim. Ögrenci kimligin var. Ah, anlayamamistin, hiçkirdin, yutkundun, burnunu çektin, biyoloji dedin. Simdi beni dinle, bu gece öleceksin Ray-mondK.K.K.Hessel dedim. Bir saniye veya bir saat içinde

Dokuz. Su anda ölmüs de olabilirdin dedim. Bosluklari doldur. Hadi bana yalan söyle.RaymondHessel büyüdügü zaman ne olmak istiyor? Eve git lütfen dedin. Silahin tuzlu suyla islanmis namlusunu bir yanaktan çekip. Veteriner dedin. O zaman sen öldün dedim. Kafandan geçen ilk seyi söyle. Sonunda beni dinleyip. atmiyordun. sonra burnunun ucuna ve silahi dayadigim her yerde gözyaslarindan parlayan halkalar olustu. Yarin sabah uyanirsan. Ya koca kiçini kaldirip o okula gidersinRaymondHessel . Ehliyetini aliyorum ve seni kontrol edecegim Bay Raymond K. bu ne olurdu? Uydur bir hikaye. okula gitmek için bir yol bul.Raymond K.K. Uydurbirseyler . Silah bende. Kim oldugunu biliyorum. alti ay sonra ve bir yil sonra kontrol edecegim ve veteriner olmak için okula devam etmezsen. sonra da alnina dayadim ve orada tuttum.Hessel . Evet. Tamam o zaman dedim ve silahin nemli ucunu çenene dayadim. Cüzdanini arka ceplerinden birine soktum. Hayvanlarla ilgili olan is. sen karar ver. Umrumda olmaz. Ölüm on saniye içinde baslayacak. Bunun için okula gitmen lazim dedim. öleceksin.Hessel ? Evet. Üç ay sonra.K.K. Bir veteriner olmak istiyordun. ya da ölürsün. Demek gerçekten hayvan doktoru olmak istiyordun.ölebilirsin. sadece benim eve gitmemi istiyordun. Nerede yasadigini biliyorum. Sonra da hayatini nasil geçirmek isterdin diye sordum. Atmiyorsun degil mi? Evet. O zaman okula geri dön dedim. kafandaki küçük trajedi senaryolarindan kurtulmustun. Bilmiyordun. sonra çenene. Her zaman bir veteriner olmak istiyordun degil mi Dr. Eger dünyadabirsey yapabilecek olsaydin. Saçmalama dedim. Ehliyetin bende. sekiz. Silahin nemli ucunu iki yanagina dayadim. . Çok fazla okumak gerekiyor dedin. Dedim ki kafani çevir. Yani hayir. Sen seç. digerine dayadim.

bu aksam yiyecegin yemek simdiye kadar yedigin bütün yemeklerden daha lezzetli gelecek ve yarin. o yüzden arkani dönme.Hessel . RaymondK.K. Kargasa Projesindeki herkesTyler’in bir parçasi olmustu ve bu karsilikliydi. Git buradan ve küçük hayatina devam et ama gözümün üstünde oldugunu unutmaRaymondHessel . . seni öldürmeyi tercih ederim. BenTyler’in elleriyim.Hiçbirsey söylemedin. Agzimdan çikan sözlerTyler’in kelimeleriydi. Tylerböyle yapmami istiyordu. geri kalan hayatinin en güzel günü olacak. BenTyler’in agziyim. Simdi çekip gidecegim. televizyon izlemeye yetecek kadar para kazandigin bu boktan iste çalistigini görmektense. ve sunu bil ki sadece peynir satin alip.

.

iyi bir yumrugun yanak etini. . Saatini iki saat geri al. Minik uçak koltuklari. kurban ettigim on iki kisinin ehliyetini cebimde tasiyorum. Burunlari yamulmus olan herifler var ve bardaki bu herifler beni yanagimdaki büzüsmüs delikle görüyorlar ve bir anda aile oluveriyoruz. Ben küçük isime gidiyorum. TylerDurdenadinda birini gördünüz mü diye soruyorum. içinde insanlarin öldügü arabalara bakiyorum. her lanet olasi barda dövülmüs herifler görüyorum. bana bira ismarlamak istiyorlar. Gittigim her yerdeTyler’i soruyorum.21 SkyHarborUluslararasi Havaalaninda uyanirsin. Girdigim her barda. gözünün kenarinda dikisler olan herifler görüyorum. Servis otobüsüylePhoenix’e gidiyorum ve girdigim her barda. Gittigim her barda boynuma sarilip. Seyahatin büyüsü. Minik bir hayat. Hangi barlarin dövüs kulübü oldugunu zaten biliyormusum gibi. Onu bulma ihtimaline karsilik. Bir havaalanindan digerine kosturup. Minik sabunlar. Tyleruzun bir süredir eve gelmiyor. kemigin sivri kenarina paketlemesi sonucu.

Baska bir yerde uyanabiliyorsan. Ve göz kirpiyorlar. bütün uzay maymunlari kafalarini kazidi diyor. Ama kendi dövüs kulübünüzüSeattle’da bulabilirsiniz. Efendim. AmaTylerDurden’i gördünüz mü diye soruyorum. Bu gece buralarda bir dövüs kulübü var mi? Hayir. Saatimi bir saat ileri aliyorum. Hiç duymadik.TylerDurden’i hiç görmedik diyorlar. dövüs kulübü hakkinda konusmamaktir. MeigsField’dauyanip. Bu ismi daha önce hiç duymamislar. Dövüs kulübünü soruyorum. Ve hayir efendim. Ve göz kirpiyorlar. Neden baska bir insan olarak uyanamazsin ki? Gittigim her barda dövülmüs herifler bira ismarlamak istiyorlar.Dövüs kulübü hakkinda soru sormak çok aptalca olacagi için sormuyorum. Ama onu belki Chicago’da bulabilirsiniz. Ilk kural dövüs kulübü hakkinda konusmamak. efendim. Uzay maymunlari parmak izlerini yok etmek için kül suyu kullaniyor.Marla’yi ariyorum vePaper sokaginda neler oluyor diyorum. Chicago’ya giden servise biniyorum. Saatini iki saat geri alirsin. yanagimdaki delik olmali. Bardaki dayak yemis herifler kafalarini salliyorlar. Efendim. Herkesin bana efendim demesinin sebebi. Servis seniSeattle’a götürür. efendim. Dövüs kulübünün ikinci kurali. girdigin ilk bardaki barmende bir boyunluk vardir ve beni görebilmek için . Elektrikli tiras makinesi isiniyor ve artik bütün ev yanmis saç gibi kokuyor. Hiç duymadik. efendim. Baska bir zamanda uyanabiliyorsan. SeaTac’deuyanirsin.Marla . diyorlar. O’Hare’deuyanip. efendim.

BayDurden . Bu hafta girdigim her barda bana efendim dediler. Barmenin çenesi boyunlugun üstüne çakilmis gibi duruyor ve bana bakip “Bu bir test mi?” diyor.” Geçen Persembe aksami uyuyamadigim için bütün gece ayaktaydim ve uyanik miyim yoksa uyuyor muyum diye düsünüp duruyordum.TylerDurden’la hiç karsilastin mi? “Geçen hafta ugramistiniz. Bu bara daha önce gelmemistim ki. Sahip olmadigim kanser. efendim. ezilmis bir patlican gibi duran mor burnunun ucundan bakar.Tyler bile bilmiyor. simdi her yere yayilmis. Plaja gittigimde ayagimi hep altima saklayarak oturuyorum.” Bunu bir tekMarla biliyor. “Ayaginizda. TylerDurdenadini daha önce duydun mu hiç diye soruyorum. üstündeki yanik öpücük izini gösteriyor. “Siz buradaydiniz. “Öyle diyorsaniz öyledir efendim. hem de hiç. “Evet efendim” diyor barmen “Persembe aksami tam olarak su anda durdugunuz yerde durup. yorgundum ve bütün gece gözlerimi kirpmamisim gibi hissediyordum.kafasini iyice geriye atip. Cuma sabahi uyandigimda kemiklerim agriyordu.” diyor.” Barmen etrafa bakmak için omuzlarini ve boyunluklu kafasini çeviriyor ve “Bizi duyacak kimse yok Bay Durden .” diyor barmen. Burasi dövüs kulübünden sonra hep bos oluyor” diyor. bu bir test. Koyu kirmizi Avustralya ve yaninda Yeni Zelanda seklinde. Evet diyorum. Bar bostur ve barmen “Tekrar hos geldiniz.Marla ve babam. Benim öpücügü mü? . Bir yabanci benim kim oldugumu nerden bilebilir? “Bir dogum lekeniz var BayDurden . efendim.” Bu geceden önce buraya gelmedim ki. “Kargasa Projesindeki herkes biliyor BayDurden . Dün gece yirmi yedi kisiyi geri çevirdik. “ama Persembe aksami gelip bana polisin bizi ne zaman kapatmayi planladigini sordunuz.” Barmen elini uzatip. “Hatirlamiyor musunuz?” Tylerburadaydi.” diyor barmen. bana polis baskinin ve Çarsamba günü dövüs kulübünden kaç kisiyi geri çevirmek zorunda kaldigimizi sordunuz. Girdigim her barda bütün dövüs kulübü üyeleri birbirlerine benzemeye basladilar. efendim” der.

Marla “Neyi?” diyor. Beni seviyorsun.Tyler’inöpücügü.” diyor barmen.” Senin hayatiniTyler kurtardi. Kahrolasi bir efsane oluyorsun adamim.” Hayatini mi kurtardim? “Evet hayatimi kurtardin.” Kendimi çimdikliyorum. “Bu efsanenin bir parçasi. Marla’yanasil tanisitigimizi soruyorum. “Çok kaypaksin. Bilirsiniz iste. . Sonra görmezden geliyorsun.” Ne yani. bu evet mi demek. Yattik mi? “Ne!” Yani hiç seks yaptik mi? “Tanrim!” Yani? “Yani mi?” diyor. sabun yapiyorsun. Hiç seks yaptik mi? “Sen acayip boktan bir herifsin!” Seks yaptik mi? “Seni öldürebilirim. “Testis kanseri seyinde” diyorMarla . Hayatimi kurtariyorsun. hayir mi? “Bunun olacagini biliyordum” diyorMarla . “Sonra da hayatimi kurtardin.” Hiç yaptik mi diye sormak içinSeattle’daki motel odasindanMarla’yi ariyorum. Sehirlerarasi. sonra da annemi kaynatip. “Herkes dogum lekesini biliyor.

Hepimiz ölecegiz.” diyorMarla . derilerini kül suyu ile yakan küçük müritlerinle kayniyor. “ diye bagiriyorMarla . “TylerDurden. “Sen yaptin” diyor. 5123 NEPaper Sokaginda oturuyorsun ve orasi kafalarini kaziyip. Uyamam lazim. “Hayir önce koca kiçini kaldirip buraya gelmen lazim. .Tyler Akillara-ZararDurden . içeride gezdiriyorum. Hatirliyor musun?” Ah.” Parmaklarimi yanagimdaki delige sokup. Adin. Marla’yaiyi geceler diyorum ve uzanip telefonu kaparkenMarla’nin çigliklari uzaklasiyor. Biraz uyamam lazim.” Tyler’ibulmam lazim. Marla’yaelindeki yaranin nasil oldugunu soruyorum. “Su küçük troller beni sabuna çevirmeden önce gelmelisin. Uykuya dalmam lazim. Beni uyandiracak kadar birinci sinif bir aci için en uygunu bu olmali. uzaklasiyor ve yok oluyor.” Kabin basincini kaybediyoruz.” Tyler’ibulmam lazim. “Elimi öptün. Marla’yaadimi soruyorum. “O gece” diyorMarla “senin bebegini aldirmak istedigimi söylemistim.Regent Oteli. “Hayatimi kurtardin.“Hayatimi kurtardin. Yanlislikla intihar etmeye kalkismistim. Uyumam lazim.

22 Bütün gece düsünceler beynime üsüsüp durdu. . Su anda uyuyor muyum? Hiç uyumus muydum? Isteinsomnia buydu.

Doktorun güler. saatleri.Seattle’daki polisle ilgili problemi çözdük. Küçük maviAmytal Sodyum kapsülleri veya ruj kirmizisiSeconal’ler bulmak için de çok geçtir.” Yatagin yanina diz çöküp. Yeni yetenekler aradim.” Parmaklarini kaslarimin üstündeki sislige degdiriyor. Sube amiri çete türü eylem ve geç saatte boks klüpleri dedigi seye baskin yapilmasini istemis.” diyorTyler . ve New York’ta ta büyük bir Kargasa Projesi kuruluyor.” diyor.” diyorTyler . “Bay sube amiri bir problem olamaz. Tam uykuya dalacagin sirada. Uyan. “Onu tasaklarindan yakaladik. çilginca. aklimi kaçirmis gibi davrandim. Hiçbir sey ise yaramiyor. “Ben de sana ayni seyi soracaktim. En son uyudugunu hatirladigin zamandan beri geçen günleri. Tek yapabileceginTyler’i bulmaktir. Yüzün bozulmus meyve gibi görünür ve öldügünü sanirsin. Ilk kural dövüs kulübü hakkinda konusmamakti. Inanamayacaksin ama Chicago’da da bir Kargasa Projemiz var. Sonra birden uyanirsin veTyler yatagin yaninda. Seattle’a giden bir uçaga atlayip. “Çok komik” diyorTyler . Uyanirsin. fisildiyor “Geçen Persembe sen uyuyunca. Kimse uyuyamamaktan ölmedi simdiye kadar der. Digerlerine benden bahsettin.” Tyler’abeni takip mi ediyordun diye soruyorum. VeSeattle’daki bir motelin yataginda. “ Tyleronu ne zaman fark ettigimi merak ediyordu. Rehberlimeditasyon bile.Tyler “Uyan. .” der. seni bok parçasi. ArtikSeattle’da da bir Kargasa Projemiz var. vahsi seyler yaptim. sabahin üçünden sonra bir kanser destek grubu bulman da imkansizdir. Uyan. “Her uyudugunda” diyor “kaçip. Sözünü tutmadin. küçük bir dövüs kulübü kontrolü yaptim. Irlanda’dayim. Washington D. dövüs kulübüne de giremezsin.C. Geri çevrilenlerin sayisini falan ögrendim.Nefes alip verirken rahatlamaya çalisiyorum ama kalbim yerinden firlayacakmis gibi oluyor ve düsünceler beynimde firtinalar kopariyor. Yada biraz uyumak. karanlikta duruyordur. “Ama endiselenecek bir sey yok. “Los Angeles veDetroit’te de Kargasa Projesi var. dakikalari sayarsin.” Tyler“Sözünü tutmadigina inanamiyorum. Ve sabahin üçünden sonra. Koyun saymak ta ise yaramiyor.

“Bizne yaptik?” diyor. Bunu banaTyler anlatiyor ama nasil oluyorsa ben bunu zaten biliyorum. Havladi da havladi. Tyler’abu konuda ne yaptigini soruyorum. Bir digeri onun saygideger esofmanini indirdi.Geçen haftaSeattle’daydi ve boyunlugu olan bir barmen ona polisin dövüs kulüplerine baskin yapacagini söylemisti. sadece havladi da havladi.” Farkli zamanlarda ayni bedeni kullaniyorduk. bundan çok hoslanan bir polisimiz var. Havladi da havladi. “Özel bir ödev verdik” diyorTyler . “’Bana saygideger Seattle Polis Amiri BayBilmemkimin buharli tasaklarini getirin’ dedik. Saldiri Ekibiyle toplanti yaptik. “Evet” diyorTyler “ görüyorsun. Üç uzay maymunu gözcülük yapiyordu. avukatlarimiz var ve olaylardan. Gazetecilerimiz. katiplerimiz. en iyi provamizdan bile kisa.” Rüya görmüyorum. “Sanirim anlamissindir.” Saldirinin tamami üç dakika sürdü. Bes uzay maymunu onu tuttu. “köpek iyi. En iyi provamiz dokuz dakika sürmüstü. “dövüs kulübüne gelip. Köpegin cinsispanyeldi . Bay majesteleri köpegini gezdirirken parkta sadece biz vardik. “Artik bir sen ve bir ben yokuz” derken burnumun ucunu çimdikliyor. . “En azindanSeattle’da . önce bizim haberimiz oluyor. On iki dakika sürecegini tahmin etmistik. “Merak etme” diyorTyler .” diyorTyler . Sube müdürü özellikle istemisti bunu.” On dört uzay maymunundan olusan bir ekip kurduk ve bunlarin besi polisti.” Demek kapatilacaktik. Bir tanesi eteri tuttu. “Isin asli su” diyorTyler .

Bir tanesi New York Times’a . Uzay maymunu.Baska bir uzay maymunu koli bandini onun saygideger torbasi simsiki olana kadar üç kez doladi. Amir hayir dedi. Yardim. “Uzay maymunlarindan bir tanesi onun bacaklari arasinda biçakla bekliyor” diye fisildiyorTyler kulagimi dibinde.tasaklarinin birini doguya. amirinazgindaki eterli bezi çekti. Her birine bir tane. Basin bülteni gibi. Tanrim.tasaklari buz gibi olmustur. digeriLos Angeles Times’a gidecek. Durun. ya su dövüs kulübü baskinlarini durdur yada dünyayatasaklarinin olmadigini söyleriz diyorum. . amir yapmayin dedi. Lütfen. Yapmayin. Bana. Eger bir dövüs kulübü bile kapanirsa. politikada ne kadar yol alabilirsimiz ki?” Simdiye kadar majesteleri tamamen uyusmustur. Yardim et. Tylerbiçakla amirin bacaklari arasinda bekleyen uzay maymuna kafasini salladi. bokuydu. Hayir. Ahh. digerini batiya gönderecegiz. Tanrim. Koli bandi oradaki hissiyati öldürüyordu. Bize kalansa sadece dünyanin pisligiyle. Amirin her seyi vardi. Tyler“Bizim dövüs kulübü disinda kaybedecegimiz bir sey yok” dedi. “Ömrünün sonuna kadar torbalarinin bos vaziyette asagiya sarktigini düsün” dediTyler . “Seçmenleriniztasaklarinizin olmadigini bilirse.” “Ne kadar ileri gidebileceginizi saniyorsunuz majesteleri?”Tyler fisildiyor. “Sonra da saygideger amirin kulagina fisildiyorum.

Onlari. Sizin çamasirinizi yikayip.” Ama dövüstük diyorum. Ve uzay maymunu biçagi sallayip. Uzun lafin kisasi. Uyurken sizi biz koruyoruz. Ve kesinlikle baska baskinlar olacagini sanmiyorduk. Sigorta taleplerinizi ve kredi karti giderlerinizi biz isleme koyuyoruz.Tyler’in dudaklarini.” Ama seni görebiliyorum. Biz asçilariz.” Uzay maymunu eterli bezi amirin hiçkiran suratina iyice bastirip. Sonrasinda bu sirri saklamak tamamen kendi bilecegi bir isti. “Bunu unutma” dediTyler . Hayatinizin her bölümünü biz kontrol ediyoruz. “Benimle dövüsmüyordun ki” diyorTyler . Baska bir ekip onu giydirdi ve köpegiyle birlikte evine götürdü.Bana. “Her küçük ödev yapildiginda” diyorTyler . onu bayiltti. Tanrim. ama olmayacagiz.” . “dövüs kulübündeki kaybedecek hiçbirseyi olmayan bu herifler. Telefonlarinizi bagliyoruz. Çünkü televizyon izleyerek büyütüldük ve bir gün milyoner. Yataginizi biz yapiyoruz. yemeginizi yapan ve servis eden bizleriz. Saygideger majesteleri korkmus ama el sürülmemis halde evine gitmisti. uyanikken kontrol sende oluyor ve kendine ne isim istersen verebilirsin ama uyudugun anda kontrolü ben devraliyorum veTylerDurden oluyorum. “Ezmeye çalistigin insanlar aslinda bagimli oldugun insanlardir. Dövüs kulübünü kurdugumuz gece. “Su anda uyuyorsun.” Yatagimin yaninda çömelmis olanTyler “Gözlerini kapa ve bana elini ver” diyor. Alti dakika geçmisti ve isimizi bitirmistik. Yasamindaki nefret ettigin seylerle dövüsüyordun. film veyarock yildizi olacagimiza inandirildik. Durdur. Biz iki ayri insan degiliz. Ambulanslari kullaniyoruz. “O yüzden bizi sikmeye kalkmayin. Gözlerimi kapiyorum veTyler elimi tutuyor.” dediTyler . öpücügünün biraktigi yaranin üstünde hissediyorum. Kargasa Projesi için yatirim yapmis oluyorlar. sadece koli bandini kesti. Ve sadece bu gerçegi ögreniyoruz. “Arkamdan konusursan beni bir daha asla göremezsin demistim sana. Bana. taksi soförleriyiz ve sizin hakkinizda her seyi biliyoruz. “Bunu kendin de söyledin. “Biz tarihin vasat çocuklariyiz.

Ama ev kiraladin. “Saçmaligi sikiyim.” Bu gerçek olamaz. Evi senin adina kiraladim. O yüzden her zaman hesaptaki paradan fazlasi çekilmis oluyordu. Bu bir rüya. “Tabi. tabi. Sabah yediye uyandirma servisini ayarlamistim ama ahizeyi kaldirdigimda hat kapanmisti. Destek gruplarinda asla gerçek ismini söylemezdin. Yilan egiticisi olarak is bulmadigim için sanslisin. Ama kimin sonuncu oldugunu görecegiz. Sen uykuya dalar dalmaz.” Sonra telefon çalmaya basladi veTyler gitmisti. hala elimi tutuyor. “Uyan o zaman. Sen uyurken ben hayatima devam edecegim ama beni aldatmaya kalkarsan. . “Marlaaramizdaki farki bilmiyor.Tyler bir yansima. Onun hayatini kurtardigindan beriMarla isminin TylerDurden oldugunu saniyor. Tylerbenim parami harciyordu.” Yani simdiTyler’in kim oldugunu bildigime göre. “Eger beni istemiyor olsaydin. buinsomnia falan degil. benim için daktilo ettigin notlardaki el yazisinin ayni oldugunu göreceksin.” Peki yaMarla ? “Marlaseni seviyor. neden bu kadar yorgun oldugunu saniyorsun? Tanrim. düsman oluruz. “Islere gelince. O bir kisilik bozuklugu vakasi. Ruhani kisilik kaybi durumu. sahtekar piç. öncelikle burada olmazdim. Bu bir rüya ve birazdan uyanacagim.” Marlaseni seviyor. Kira çeklerinin üstündeki el yazisiyla.” Saçmalik.” diyorTyler . ben devralip ise veya dövüs kulübüne veya her ne haltsa oraya gidiyordum. Günes perdelerin arasindan parliyordu.” Önce ben geldim ama. “Belkisen benim sizofrenhalüsinasyonumsundur . Hatta iki isin vardi. “Bankadan iptal edilen çeklerini iste.” dedi. Onunla tanistiginiz gece ona uydurma bir isim söyledin. Is buldun. bir anda yok mu olacaksin? “Hayir” diyorTyler . Sana bu konuda garanti veririm. TylerDurden benimhalüsinasyonum . geceleri kendini yataga baglarsan veya avuçavuç uyku hapi alirsan.

Marla’ya. Her torbanin içinde donmus kanli bir çift meme ucu olabilirdi.birseyler topluyorlar.” Diger uzay maymunlari bahçede dolanip.23 Ileri sararsak. Eger açarsan sakin yeme. Güllerin üstündeki yagmur damlalari Mutlu Disney hayvanlari Bu uzuvlarimi acitiyor Buzlugu tam bir milim aralamisken. “Konusmamiz lazim. Hatta açma. Vearamizdaki farki bilmiyor.” Tam daire. Mutfagin bir kösesinde bir uzay maymunu kirik dösemeye çöreklenmis.Tyler’inLasVegas . Aynayla konusuyor. derin bir nefes alip. “Döndügüne sevindim” diyorMarla . Bir elim buzlugun kapisinda. Uzay maymunu kendine bakmaya devam ederek.” Buzlugu açmaya cesaret edemiyorum. dans eden çöpüyüm. buzluktaki hiç bir seye dokunma diyorum. “Tanrinin yarattiginintoksik atigiyim.Marla omzumdan uzanip bakiyor ve aksam yemekte ne var diye soruyor. Evdeki buzluga bakmaya cesaret edemiyordum. o yüzdenMarla’ya gitmemiz gerek . Uzay maymunu bizi gözetliyor.Marla’ya vePaper Sokagi Sabun Sirketine döndüm. BenJoe”nun Büzülen Kasigiyim. Her sey dagilmaya devam ediyordu. yada kedileri filan beslemeye kalkma. Marlabeni seviyor. “Ben yaradilisin boktan ve hastalikli insan artigiyim.birseyler öldürüyorlar. Aman Tanrim.Tyler . Chicago veyaMilwaukee’deki dövüs kulüplerini korumak için tehdit ettigi insanlardan aldigi düzinelerce plastik sandviç paketini gözünüzün önüne getirin. Simdi kendim korkuyorum. el aynasiyla çalisiyor. aydinlanmis ruhani varligima odaklanmaya çalisiyorum. Bir ay önceMarla buzluga bakacak diye korkuyordum. “Ben bu dünyanin tamamen sarki söyleyip.

Garson benimTylerDurden oldugumu saniyor diyorum. Böylece. PhillipMorrisGalaksisi. “Efendim!” diyor garson. NewLondon . Ingiltere bir çok yeri kesfedip. New York. Iki kahve lütfen. esit miktarda benzin ve diyet kola karistirabilirsiniz. yeni gezegenleri kesfedip. Bu konusmayi yapmak için baska bir yerde olmamiz lazim. turuncu gezegen. NewLondon . Bunu banaTyler anlatmisti. esit miktarda benzin ve konsantre portakal suyunu karistirabilirsiniz. Iki. . haritalara ekleyecek olanlar muhtemelen megatonluk sirketler olacak. “Siparisinizi simdi mi vermek istersiniz? Efendim!” diyor. Gelecege hizli bir ilerleyis. haritalar yaptigi için. karisim koyulasana dek parçalanmis kedi yavrularini benzinde çözersiniz. IBM Yildiz Küresi. Marla“Niye bize bedava yemek veriyor?” diyor. New York. Avustralya. Hemenhemen her seye. BudweiserDünyasi. Hindistan. NewLondon . Efendim!” Bütün çorbalara isenmis olacagini tahmin edersiniz.diyorum. Üç. kendisine ilk tecavüz eden sirketin kimligine bürünecek.” Marla’ylabirliktePaper Sokagi Sabun Sirketinden. Denny’ninGezegeni. cografyada bir çok yerin adi ikinci el Ingiliz ismi gibidir. Ingilizler her seye isim vermislerdi. Garsonumuzun alninda dev bir yumru var ve topuklar birlesik. Bodrum merdivenlerinde bir uzay maymunu digerlerine napalm yapmanin üç yolunu okuyor: “Bir. dimdik duruyor. Mesela Irlanda. “Siparis edeceginiz hiç bir seyden ücret alinmayacaktir. sira uzayin derinliklerini sömürmeye geldiginde. Her gezegen.Denny’nin Gezegeni’ne gidiyoruz. koloniler kurup. Idaho.

Minik hayatimdan bir çikis istiyordum. “TylerDurdenolmaklabayaa bir ek gelirin oluyor. Mutfaga açilan pencereden üç tane asçi görünüyor. Sadece son verebilecegimi düsünüyordum. “Ama herkes seniTylerDurden saniyor” diyorMarla . karisik bakedpotatoe ve çikolatali pay siparis ediyor. Tyler’lailk karsilastigimizda uyuyordum. Hayatimdan nefret ediyordum. Bir tanesinin üst dudaginda dikisler var ve üçü de bize bakip. Marla’yabu geceden itibaren geceleri beni izlemesini ve nereye gidersem not almasini istiyorum. . “Bu durumda efendim. “Öyleyse neden bazi insanlar içinTylerDurden’sin da. Kimleri görüyorum? Önemli insanlari kisirlastirmaya kalkiyor muyum? Bu tür detaylar. Ailem benim gerçekte kim oldugumu biliyor. fisildasiyorlar. balikli sebze çorbasi. Fazlasiyla tamdim. Ben hariç herkes. Fazlasiyla mükemmeldim.Durum böyle olucaMarla kizarmis istiridye. TylerDurdendegil. Kapana kisilmis hissediyordum. siparisimizi vermek üzere mutfaga ilerliyor.Marla’ya ehliyetimdeki gerçek ismimi gösteriyorum. Mutfak penceresinden üç asçi basi bana bas parmaklarini gösteriyorlar. Isimden ve mobilyalarimdan sikilmistim ve yorulmustum ve bu gidisati degistirebilecegimi sanmiyordum. Patronum beni gerçek adimla çagiriyor. Cüzdanimi çikarip. Yorgundum. kizarmis piliç.Marla bana bakiyor ve ona güven bana diyorum. Lütfen siparis ettigimiz seylere herhangi bir sey yapmayin. uçagin düsmesini istiyordum. Tek kullanimlik margarin ve kramp sokan uçak koltuklarindan kurtulmak istiyordum. Garsona lütfen bize temiz yemek verin diyorum. Is yerinde hiç kimse banaTylerDurden demiyor.” diyor garson “hanimefendiye sadece balikli sebze çorbasi içmesini tavsiye edebilir miyim?” Tesekkürler. Kanserden ölen insanlari kiskaniyordum. ne hos” diyorMarla . bazilari için degilsin?” diye soruyorMarla . balik tabagi. acelem vardi ve her uçaga bindigimde. Balikli sebze çorbasi istemiyoruz. Garson topuklarinin üstünde dönüyor. aklimi kaçirmistim.

diyorum. zekasini seviyorum. “Ama senTyler’sin ” diyorMarla . . Tyler’inyarattigi sey. Gittikçe daha erken yatiyorum veTyler daha uzun disarida kaliyor. hepsi de bana gülümsüyorlar. vücuduna kum taneleri yapismisti. Denizden sörf tahtasiyla kütükleri çekip.Isveç mobilyalarindan.Tyler komik ve çekici ve güçlü ve bagimsiz ve insanlar ona bakip. dövülmüs sekilde uyaniyorum ve bütün gece hiç uyumadigima emin oluyorum. dünyalarini degistirmesini bekliyorlar. üç. karaya çikariyordu. Seyahate çiktim. “uyumuyorsun. “Çok iyiyaa . Sogukkanliligini seviyorum. uyudugum zamanTyler benim bedenimi alip kaçiyor ve bir takim suçlar isliyor. çiplakti.Tyler’in yetenegi var ve özgür ama ben degilim. Hayir degilim. Belki o kumsalda hiç uyanmadim. terliyordu. Ertesi sabah kemiklerim agriyarak. “Hayir” diyorMarla . iki. dev bir el gölgesiydi ve kendi yarattigi bu mükemmelligin ayasinda oturuyordu.” TylerDurdenbenim yarattigim ayri bir kisilik ve simdi de bedenimi tamamen ele geçirmekle tehdit ediyor beni. Ben bir keresindepiercing yaptirmaya doymayan bir herifle çikmistim. Uykuya daliyorum ama aslinda uyumuyorum.” Söylemek istedigim sey su. VeTyler’da daha uzun süre görev basinda oluyor. Belki bunlarin hepsiBlarney tasina isedikten sonra basladi. daha erken yatiyorum. TylerDurden’lailgiliherseyi seviyorum. Denny’ninGezegenindeki diger masalarda elmacik kemikleri morarmis veya burnu yamulmus bir. Herkesin kendine has acayiplikleri vardir. Hayir. UyandigimdaTylerDurden oradaydi. dört. Akilli sanattan. Ertesi aksam. bes herif sayiyorum. “Sapik filmindekiTonyPerkins’in annesi gibi” diyorMarla . Ve mükemmellikten bekleyebileceginin en fazlasi bir dakikadir. cesaretini. Kumsalda uyuyakalmisim. saçlari islakti ve yüzüne yapismisti.

masadan uzaklasiyor.Tyler’dan kendisini sabaha kadar uyanik tutmasini istemisti. Köpekler Vadisi. aslinda tamamen gidiyordum. yürüyordu. Kahvemi kokluyorum. verdigi zararlari düzeltebilecegim. Benden ne istiyorsun peki?” diyorMarla . Tyler’laben aynibedenii paylasiyoruz ve ben simdiye kadar bunun farkinda degildim. Bir daha hiç uyanmayacaktim veTyler kontrolü tamamen ele geçirecekti. topuklarini birbirine vurup. Öldürmeseler bile. Hayatini kurtardigi geceMarla . Uyudugum anda. Beni sürekli uyanik tutmasiMarla’ya ihtiyacim var.TylerMarla’yla seks yaptiginda ben uyuyordum. ertesi sabah daha geç kalktigimda. Dövüs Kulübü ve Kargasa Projesindeki herkes beniTylerDurden olarak biliyordu.BerTylerDurdendegilim. bir daha uyanmayacaktim. Nereye gidiyor. kisirlastiriyorlar. Garson kahveleri getiriyor.Tyler kontrolü ele geçirecek ve çok kötü bir sey olacak. Ve eger olur da uyursam. Böylece ben de gün içinde kosusturup. “Hayvan Kontrol merkezindeki hayvanlar gibi” diyorMarla . “Bunlara inandigimi varsayalim. Ve her gece yataga daha erken girip. “Ama senTyler’sin ” diyorMarla .MarlaTyler’la ilgili notlar tutacak. Ne yapiyor. Kahve gibi kokuyor. böyleceTyler kontrolü tamamen ele geçiremeyecek. Tam daire. Uyudugumu sandigim zamanlardaTyler konusuyordu. . Uyuyup.

24 Adi RobertPaulson ve kirk sekiz yasinda. ve kilidin silindiri donana kadar spreyi kilide sikarsiniz. Ödev sogukkanliliginizi ölçmek için verilmisti. otopark sayacina veya gazete kutusunun kilidine sikarsiniz. hiç kimsenin kurtulma sansi kalmiyor. delige uygun bir tüp yerlestirirsiniz. Adi RobertPaulson ve RobertPaulson sonsuza kadar kirk sekiz yasinda olacak. Büyük geyik sogut-ve-del uygulamasi ile ilgili ödevini yapiyordu. Kargasa Projesi’nin bir avuç bozukluk çalmaya ihtiyaci oldugu için yapilmiyordu bu görev. Koca peynirli ekmek. Biraz kurnazliga ihtiyaciniz vardi.Paper Sokagi Sabun Sirketi siparisleri yetistiremiyordu.Tyler’da el yapimi dinamitle havaya uçurmak için evime iste böyle girmisti. . Polis. Kargasa Projesine yatirim yapmaniz gerekiyordu. kordonsuz matkabi gördügünde silah sanmisti ve bu yüzden de Koca Bob’u vurmustu. Bir kutu sogutucu sprey alirsiniz. Donmus kilit silindirini kirmak için soguk keski yerine elektrikli matkap ta kullanilabilir. örnegin hala bulunabiliyorsa R-12. Del-ve-doldur uygulamali ev ödevinde ise. bir telefonu veya bankamatigi delip. Koca Bob. Tatil gelince Tanri yardimcimiz olsun. Koca Bob’u Kargasa Projesiyle. sessizdir de. Sonra da bir çekiçle donmus silindiri kirarsiniz. Yeteri kadar uzun bir süre zarfinda. vanilyali puding veya plastik tutkal pompalarsiniz. veya R-134a. spreyi bir ödemeli telefona. Sogut-ve-del görevinde. Isinizi görür. Ve bir yag tabancasi ile hedefinize yag. dövüs kulübüyle veya sabunla iliskisini gösteren hiç bir bag yoktu.

kas ve sik diyene kadar da ses sisteminin arka plandaki hisirtisindan sagir olurdun. ve herkes bodrumun bos merkezinden birbirine bakarken liderin sesi yankilanacakti: “Adi RobertPaulson . Bu gece her dövüs kulübünde lider kalabaligin disinda. “Kirk sekiz yasinda. karanlikta turlayacak. ve bir dakika sonra RobertPaulson bir obje olmustu. Koca Bob’un sekilli saçi kazinmisti ve parmak izleri kül suyu ile yakilmisti. “Adi RobertPaulson . Polisi ates etmesiyle birlikte ölümün büyüleyici mucizesi gerçeklesmisti. Bir dakika için RobertPaulson etrafindaki kalabalik dünyanin sicak merkezi olmustu. Akilli. “RobertPaulson . ilk bakista çiplak gibi görünen kasli bir fotografi vardi.bisepsini kas ve tut. Ölüm geldiginde artik kahraman olurduk. bir yarismada çektirdigi. Ve yakalanmaktansa. Ellerini görebilecegimiz bir yere koy. Güçlü. “RobertPaulson .” Lider. Sadece ölüm geldigi zaman gerçek isimlerimizle çagirilirdik. derdi Bob. Buradaki herkes için benTylerDurden’im . diyorum. Elinde benim öpücügümün yarasi vardi.” Kalabalik. ya siz? .Cebinde. Cesur. Kirk sekiz yasinda ve Kargasa Projesinin bir paçasiydi.” Ve kalabalik bagiriyor. sag dörtlünü uzat. çünkü ölüm geldigi zaman artik çabanin bir parçasi olmazdik. Kipirdama.” Ve kalabalik bagiriyor. jüri baskani.” Bu gece kapatmak için dövüs kulübüne gidiyorum. yaralanmak daha iyiydi.” Kirk sekiz yasinda ve dövüs kulübünün bir parçasiydi. “Kirk sekiz yasinda. Bu gece eve gidin ve dövüs kulübünü unutun. Odanin ortasinda tek isigin altinda duruyorum ve bütün kulüp alkisliyor. Sessizligi saglamak için elimi kaldiriyorum ve neden hepimiz buna siradan bir gece demiyoruz.Tyler’in öpücügünün. Sahne isiklarindan kör.” Ve kalabalik bagiracakti. Sol kolunu uzat. Ben dövüs kulübünün görevini tamamladigini düsünüyorum. “RobertPaulson . Bu gerçek hayattan daha iyiydi. Silahini yere at. Aptalca bir hayatti. Ve kalabalik bagiriyor. çünkü eger yakalanirsa Kargasa Projesinden atilirdi ve baska ödev de yapamazdi.

Kalabaligin disinda karanliktan liderin sesi duyuluyor: “Dövüs kulübünün ilk kurali dövüs kulübü hakkinda konusmamaktir. Kurallar sona eriyor ve hala odanin ortasinda duruyorum. Her biriniTyler’in onlari gördügü gibi görmeye çalisiyorum. Yüz tane adam bana bakiyor. diye bagiriyorum.. Dövüs kulübünü ben icat ettim.. Oyun bitti. En fazla iki kisi dövüsür.” Kipirdamiyorum. Liderin sesi odanin etrafinda yavasça dolaniyor. Kulüp liderinin üç çagrisindan sonra. Birbirlerine bakiyorlar.Tyler hangileriniPaper Sokagi Sabun Sirketinde çalismaya davet ederdi acaba? “Kulübün merkezini bosalt!” Bu dövüs kulübü prosedürü. Merkezdeki tek isik. Ben olmasaydim hiçbiriniz burada olamazdiniz. Ve ben bu is burada bitecek diyorum! “Üyeyi üç saniye içinde disari çikarmaya hazir olun. “Dövüs kulübünün ikinci kurali. sadece iki kisi dövüsür. iki.” BenTylerDurden’im diye bagiriyorum. O kurallari ben yazdim. dövüs kulübü hakkinda konusmamaktir.” Dövüs kulübü iptal edildi! Kargasa Projesi iptal edildi.” . Bir adam öldü diyorum.Kargasa Projesi iptal edildi. Ama benTylerDurden’im . Dövüs devam etmesi gerektigi kadar sürer. “Kulübün merkezini bosalt. “Bir numarada kayitlidövüsiçin ortaya çikin” diye bagiriyor karanliktaki ses.” Evin git. kulüpten çikarilacagim. Televizyonda güzel bir futbol maçi oldugunu duydum . Eglenceli bir yani kalmadi. Bunun yüzlerce sehirde ve yarim düzine dilde yapildigini düsünün. Dövüs kulübü benim. “Kulübün merkezini bosalt!” Kipirdamiyorum. Kargasa Projesinde yetistirmek için en iyi dövüsçüleri seçmeye çalisiyorum. “Üçüncü kural. Ayakkabilar yok. Tisört yok. bir. karanlikta bana bakan ve bekleyen yüz çift gözü yansitiyor. Ve disari çikmanizi emrediyorum! Ve kimse bana bakmiyor.

Bütün eller çekiliyor. Vazgeçmiyorum. Uçuyorum. dört. . iki yüz el kollarimin ve bacaklarimin her bir santiminden kavriyor ve isiga dogru kaldiriliyorum.Herifler basima üsüsüyorlar ve tepeme çöküyorlar. bir. Gitmiyorum. Lider “Bir numarada kayitli dövüsüler yerlerini alsin. simdi!” Ruhunu teslim et. Dövüs kulübü benim diye bagiriyorum. Kargasa Projesi benim fikrimdi. Beni disari atamazsiniz. Bunun üstesinden gelebilirim. kalabalik kapiya dogru sörf yapiyor. Elden ele kafalarinin üstünden geçiriyorlar beni. Yavasça kapidan çikip. Buranin kontrolü benden sorulur. arkamdan bir kapi kapanip. üç. sürgüleniyor. Bes saniye için ruhunu teslim etmeye hazir ol. Yüze yakin sehirde dövüs kulübü bensiz devam ediyor. Evinize gidin. Simdi!” diye bagiriyor. “Dövüs kulübü üyesini disari çikarin. simdi. iki. yildizli geceye ve soguk havaya uçuyorum ve parkin beton zeminine inis yapiyorum. Yüzüyorum. Burada kontrol bende.

.

Sonra ne olmustu su çiktigi herife? “Öldü. Ama su anda en son yapmak istedigim sey uyumakti.” Söyledigin içinsagol .Oveddose .Marla’yla birlikteRegent Oteli 8G numarali odadayiz. “Daha on dokuz yasindaydi. Kayip gitmek. Çok fazlaamfetamin almis. Kabak kafasiyla beni selamladi.25 Yillarca uykuya dalmak istemistim. vazgeçmek gibi. uykunun düsüs kismi gibi. Kalp krizinden.” diyorMarla . O da uyumaktan nefret ederdi” diyor. Yataginda bagdas kurup oturmus olanMarla . Bana efendim dedigi zaman lobide televizyon izleyen bunaklarin hepsi kim oldugumu görmek için dönüp . Bütün yaslilar ve eroinmanlar odalarina kapanmisti ama benim artan umutsuzlugum normal ve beklenen bir durummus gibi geliyordu. Otele girdigimizde lobide oturan herifin saçlarinin yarisi yolunmustu. yarim düzine kadar uyanik tutacak haplarin kapsüllerini açiyordu ve “Korkunç kabuslar gören bir herifle çikmistim.

” Senin elbiselerini giymiyorum.” An ne kadar da naziksin. “Çiktigim baska bir herifte . “Bir herifle çikmistim ve benden sisme kadiniylalezbiyen numaralari yapmami istemisti. Peçeli sapkalarimi. yerimi ispiyonlayabilecegimi simdi aklima gelmisti. Kara güzellik veya timsah gibi gerçek uyusturucular yani. ortalikta gizlice dolastirabiliriz.” Marla’ninhikayelerinden biri olacagimi kestirebiliyordum. hareketlerimi haritanin üstüne koyacaklari raptiyelerle belirleyeceklerdi. “Bunlarin altisini da içebilirsin ve midene hiç bir sey olmaz. “ O zaman sadece iki tane al. “Daha da beteri var” diyorMarla . Ve yine ayni sebeple otobüsteki iki herif bize yerini verdi. “ama kiçindan alman gerekiyor.” Nereye gidecegiz? “Bowling oynamaya. Çift kisilikli bir herifle çikmistim. penis büyütme aleti kullaniyordu. KendimiVahsi Krallik ’taki göç eden kaz gibi hissediyordum. “Elbiselerimi yani. “Benim giysilerimi giymekten hoslanan bir herifle çikmistim” diyorMarla . takip ediyorlardi. Sehrin bir haritasini duvara yapistirip. sokaklarda insanlar beniTylerDurden saniyor diyorum. “Bunu ben uydurmadim ki. .” Kargasa Projesi merkezlerinden birini arayip. Bütün gece açik ve orada uyumana imkan yok.” Saat kaç diye soruyorum. “Ne demeye çalisiyorsun?” Saklanarak bir yere varabilecegimizi sanmiyorum.Tyler’dan kurtulmak için bir seyler yapmaliyiz. efendim. Sonra daha kuvvetlibirsey alirsin. Seni de giydirip. Hepsi casusluk yapiyordu.baktilar. götüme ilaç sokmuyorum.” Gittigimiz her yerde. “Iyi aksamlar. “ diyorMarla . Bu haplari kiçima sokmayacagim. “O yüzden mi otobüs soförü bizden paraalmad ?” Evet.” diyorMarla .

Bu aradaTyler’dan kurtulmadan önce.” . “Tamam. Bir kaç CD. Unut gitsin.“Sabah dört.” Üç saat sonra iste olmam gerekiyor. Bütün bu bedava seylerin bir üst tarafi olmali. alisverise gitmeye ne dersin? Güzel bir araba aliriz. Giysiler.” Marla. tamam. “Senin suTylerDurden olman ve diger seyler için belki bowling’den de para almazlar. “Su haplari al” diyorMarla .

Tyler’in patronumu öldürecegini biliyordum. Otobüsten inmedim bile.26 Insanin her zaman sevdigini öldürmesi ile ilgili o eski deyis. birlikte çalistigim insanlarin ifadesini aliyordu. Patronumun ölmüs oldugunu biliyorum. Ellerimin gaz koktugu ve isimden istifa etmek istiyorum dedigim anda ona izin vermis oluyordum. Parçalaniyor ve tütmeye devam ediyor. kayiyor ve üç kat asagidaki kaldirima düsüyor. Bu sabah ise gittigimde. BenJoe’nun Kaynayan Midesiyim. Oh. ofisimin bulundugu üçüncü kattaki pencerelerin patlamis oldugunu ve kirli sari giyinmis olan bir itfaiyecinin yanmis bir panele su siktigini görebiliyordum. . Bilgisayarimin havaya uçtugunu biliyordum. BenJoe’nun Soguk Teriyim. çünküTyler bunu biliyor. Kirik pencereden. Ve iki sekilde de geçerli olmustu. Napalm yapmanin üç yolu. iki itfaiyecinin ittigi yanan bir masa çikiyor.Tyler . bina ile otopark arasinda polis barikati vardi ve polis kapilari tutmus. Patronumu öldür. Bunu biliyorum. Herkes kosusturuyordu. Bu benim masam. aslinda iki sekilde de geçerlidir. Otobüsten. Misafirim ol. inisi bir sesten çok bir his yaratiyor.

Bazen de babanizi kariyerinizde bulursunuz. Bunu bütün uzay maymunlari biliyor. Olay. Bagirarak. Baryum nitrati. Sorun su ki. Ama sunu unutmamak gerekir. bir ampul al. ve biri bilgisayari açtiginda. Katot isin tüpünün içinde vakum vardir. isigi açmasini bekle. canlicanli yanarak ölürsün. Bu noktada ölürseniz. halidaki statik elektrikle bile ölürsün. Katot isin tüpü 300 voltluk pasif elektrik saklama kapasitesine sahiptir. delik del. veya kasanin üstündeki havalandirma panelinden yaparsin isini. bes alti gramlik barut suratina patlayacaktir. Benzin veya dondurulmus portakal suyu konsantresi veya kedi bagirsagiyla karistirilmis benzin. Afiyet olsun. babaniz sizin için bir Tanri modelidir. Amonyum nitrat ve alüminyum tozu.Tyler’in notlarini daktilo ettim. Sonra da tüpü istediginiz bir patlayici ile doldurun. patlama olur. Bir huninin ucunu sokabilecek kadar genisletin. çok hizli yanan bir madde ile yanmaya oksijen saglayacak olan baska bir maddeyi karistirmaktan ibarettir. Modern anarsi mutfagi. Eglenceli patlayicilardan biri de pudra sekeriyle karistirilmis potasyum permanganattir. Deligi yavasça genisletin. yalitilmis tornavida kullanmadiniz demektir. . Bilgisayar tüpü bir ampulden çok daha fazla benzin alir. içine benzin doldur. Deligi balmumu veya silikonla kapa ve ampulü duya tak ve birinin odaya girip. Baryum peroksit ve çinko tozu. en ufak bir kivilcimda. AmaTyler patronumu sevmiyordu. Öncelikle monitörün elektrik ve bilgisayarla olan baglanti kablolarini çekersin. Iste temel barutunuz hazir. o yüzden önce ana güç kaynagi kondensatöründe agir bir tornavida kullanin.Bunu bilmek istemiyorum ama bilgisayar monitörünün tepesine bir delik açmak için kuyumcu matkabi kullanirsin. O kadar hizli yanar ki. ben patronumu bir sekilde seviyordum. Ampul bombasinin yeni versiyonu. Ev yapimi napalm iyidir. bu basittir. Bu televizyon için de geçerlidir. Sonra biraz daha genisletin.Hristiyansaniz ve Amerika’da yasiyorsaniz. Eger erkekseniz. o yüzden deligi açar açmaz tüp havayi içine çekecek ve islik çalar gibi bir çekis olacaktir bu. Katot isin tüpü için tüpün etrafindaki plastigi kaldirirsin. Monitörü bununla doldur. bir tava sülfüre kat ve kömür tozu ile süsle.

Cadillac’imizvardi.Tyler’a izin vermistim.” Kabak kafalar bakmak için birerbirer bana dönüyor. Testisler. Findiklar. “Ekip.” diyor. En yakinda duranin elinde bir avci biçagi var. yolun sonundaki çakilli dönüs yoluna giden otobüse biniyorum. Arabamiz var” diyen Tyler’in telefonuyla masamda uyanmistim. En iyi kisminizin. Kendiniz söylemistiniz. Misafirim ol.tasaklaribantlamak için. Otobüsün arkasindan. . Burada parselli araziler bitiyor ve bos arsalar ve sürülmüs tarlalar basliyor. Yirmi kazinmis kafa. “BayDurden . bu siz bile olsaniz. Isimden istifa etmek isterdim demistim. Ellerimde hala benzin vardi. soförle aramda oturan yaklasik yirmi kisi görüyorum.” Uzay maymunlarindan bir tanesinin elinde koli bandi var. Sonra tekerteker ayaga kalkiyorlar. bunun sizin kendi fikriniz oldugunu söylüyor. Onu daha önce hiç görmedim. “Kendinizi ödev olarak vermek cesaret ister. Otobüsün önüne dolusuyorlar. Polislerin beni aramayacagi bir yer düsünmeye çalisiyorum. Erbezleri. o kisiyitasaklarindan yakalamamizi söylemistiniz. Geçen Cuma aksami ofisten en son ben çikmistim. “Disari çik.Polis beni arayacakti. “gözcü bir bok konusmaz. efendim. Patlayan ofisimden. Biçakli olan bizim araba tamircisi usta.” Usta otobüs soförüne “Kapa çeneni” diyor. Elmaslar. Usta “Talimati biliyorsunuz BayDurden . Soför bana dönüp. Patronumu öldür. Kulübü kim kapatmak isterse. Usta ölmeden önce ne yapmis olmak isterdin diye sormustu. Yirmi kafasinin arkasini sayiyorum.Paper Sokagi Sabun Sirketinde bir sandviç torbasi içinde donduruldugunu düsünün. Birinin elinde bir bez var eter kokusunu alabiliyorum. Soför ögle yemegi çikinini ve termosunu çikariyor ve dikiz aynasindan beni kesiyor. “Bunun için beni affetmelisiniz” diyor soför. yaptiginiz seyleri çok takdir ediyorum” diyor. “Siz cesur bir adamsiniz” diyor otobüs soförü.

. ben de bir biçaga bakiyor olmam. Sizinle sonunda tanisabilmek büyük seref.“Bize karsi koymanizin bir faydasi yok” diyor usta. Dövüs kulübüne devam edebilirsiniz ama bundan sonra hiç kimseyi kisirlastirmayacaksiniz. Polisler otobüsün merdivenlerini çikarken. Bulutlar. evet. “Sizden küçük bir yardim bekliyoruz” diyor usta. “Evet. Bu durumda neyle dövüsmem gerekiyor? Polis arabasini otobüsün yanina çekiyor. en azindan bu sefer degil.” Kurtuldum. kirmizi ve mavi isiklar otobüsün camindan görülüyor. Otobüsün arkasindaki bir pencere yariya kadar açik. Uzaktaki bir tarlayi süren traktörün sesi geliyor.” diyor usta. Öyleyim.” diyor.” Tamam öyleyse. “Muhtemelen bunu söyleyeceginizi bize söylemistiniz.” Otobüs soförü “Polisler. bize dogru yaklasiyor. tutuklanmasi için emir çikti” diyor. siz içeridekiler. Dövüs kulübüyle ilgiliherseyi anlatirim. ve otobüsün disindan biri bagiriyor “Ellerinizi kaldirin. Ikinci polis “Çabuk olun. “Kisisel bir sey degil BayDurden . belki hapse giderim ama sonrasinda Kargasa Projesiyle onlar ugrasmak zorunda kalir. Bu sefer onlari kesmek zorundayiz. BenTylerDurden’im ve kurallari ben koyarim ve biçagi yere koy diyorum. evet. Arilar ve sinekler otlarin etrafindavizildasiyorlar .” BenTylerDurden degilim. “Bunu söyleyeceginizi de söylemistiniz. “Bu kesinlikle söyleyeceginizi söylemistiniz. Bir polis sireni duyuluyor. ilk polis “Daha kesmediniz mi?” diyor. benTylerDurden’im . Sonra da sapkasini çikarip.” diyor. PolislereTyler’i anlatabilirim. Koridorun ortasinda duruyor ve biçak da elinde. Bir nevi. Soför sandviçini çigniyor ve dikiz aynasindan bizi izliyor. Çok büyük bir hata yapiyorsunuz diyorum. Kuslar. Çakilli kavsagin kenarlarinda otlar bitmis. “Bu tehdit degil BayDurden . Siren otobüsün yanina bir yere geliyor.” Kurallari degistiriyorum.

beni geri çekiyor.” Bas asagi durdugum için yüzüm hararet ve kandan sisiyor.” diyor. . Ayakkabilar ayagimdan çikiyor.” Ve “Heey. Usta bagiriyor “Içinizden biri zaman tutuyor mu?” Iki poliste otobüsün içine giriyorlar ve bir tanesi saatine bakarak. Ama birileri ayagimi yakalayip. Kendimi biraz disari çekiyorum.Usta omzundan arkadakilere “Bugüne kadar en iyi kes-ve-kaç skorumuz nedir?” diye soruyor. ve belimden ve götümden asagiya çekiyorlar. Tekerlegi sikica kavrayip. Kemerimin tokasi tekrar pencereden içeri giriyor. kendimi çekmeye çalisiyorum. Traktör bir yerlerde çalismaya devam ediyor.” “Sekiz. Karnim pencerenin metal kenarligina çarpiyor ve usta arkamdan “BayDurden zamanlamanin içine ettiniz. Günesin sicak isinlari götümü parlatiyor. pantolonuma sarilip. “Onu incitmeyin” diyor baska biri. Pencerede yari asili vaziyette. Günesten isinmis olan pencere demiri midemi kesiyor. Eller bacaklarimi birlestiriyorlar. el yordamiyla ilerliyor. Yelkovan on ikiye gelene kadar bekle. Arkamda milyonlarca kilometre uzaklikta biri bagiriyor “Iki dakika!” Ve bir el bacaklarimin arasina kayip. “Bir saniye. Uzaktaki küçük traktöre bagiriyorum. “Dokuz. sinekler ve yol kenarinda otlar yüzümden bir kaç santim uzakta ve bagiriyorum “Hey!” Pantolonumun paçasini yakalayan eller beni içeri çekistiriyorlar. Biri “Dört dakika” diye bagiriyor. Pantolonum bacaklarimdan kayip. gözlerim basinçtan karincalaniyor ve tek görebildigim sey yüzümü saran beyaz gömlegim.Hersey milyonlarca kilometre uzaklikta. Kemerimin tokasi pencerenin kenarina takiliyor.” diyor. Kan kafama pompalanmaya devam ediyor. tamamen çikiyor. omuzlarimdan ve kafamdan düsüyor. Arilar vizildiyor.” Açik pencereye daliyorum. “Hey. lastigi sikica kavriyorum ve bagirmaya devam ediyorum “Hey!” Bacaklarim bitisik vaziyette geriye dogru uzaniyor. Ama ayak bileklerimdeki eller beni geri çekiyor. Bir yerlerde.” “Yedi. arka tekerlegin siyah lastik çeperine pençemi geçiriyorum. Arilar. Beyaz gömlegim kabarip. Otobüsün içinden biri “Bir dakika!” diye bagiriyor. Kravatim yüzüme çarpiyor.

hiçlikten bile az. Sarilma zamani.Ayak bileklerimi tutan eller milyonlarca kilometre uzakta. Koli bandi.” Sicak bir el seni kavriyor. çok uzun bir yolun sonunda hayal ediyorum o elleri. Irlanda’dasin. Biçagin soguk ucunu hissediyorsun. vebirsey sikmaya basliyor. Hiçbir yerde degilsin. . sicak ve sert bir el temelini kavriyor ve seni geri çekiyor. Rehberlimeditasyon . Pencerelerin sert ve sicak bir biçak gibi göbegini keserek açtigini düsünme. Istesin.burdasin . “Üç dakika!” Çok uzaklardan biri bagiriyor. sikica. Dövüs kulübünü sikmeye kalmayin. Bir kol gövdene dolaniyor. Terapisel fiziksel temas. Ve eter burnuna ve agzina bastiriliyor. Milyonlarca kilometre uzakta. milyarlarca kilometre uzakta. Dövüs kulübündesin. Sonrasi hiçlik. “Konusmayi biliyorsunuz BayDurden . gittikçe daha da sikilasiyor. Çok. Bir grup adamin bacaklarini çekistirme savasi yaptigini düsünme. Kayitsizlik.

.

.

Ve bunlarin hepsinden ben sorumluyum. Patlamadan önce duvarlarda sanat vardi. kayboluyorum. Küçük isini yaparsin. Korkmus ama el sürülmemis. Isim yok. hissetmeye çalisiyorum. Geriye hiç bir sey kalmadi. Isveç mobilyalari vardi. Pencereler yok. . Beton zeminde uyaniyorum. Insanlar. Tamim. on besinci katta kendimi su uzay hayvanlarindan biri gibi hissediyorum. ve sari kurdeleden yapilma polisin suçmahali bandi on besinci katta sallanip duruyor. Bir kolu çek. Dairenin kenarina yürüyorum. Giyinigim. Elimi cebime atip. Yildizlarla Dünyanin arasindaki kilometrelerce uzakliktaki gecenin içinde. Bunlarin hiçbirini anlamazsin. uzay boslugu gibi kapkara ve sehrin minik isiklarinin altinda harap olmus görünüyor.Tyler’dan önce. Eskiden burasi parkeydi. Dünya çildiriyor. Köpekler. park yerinden on bes kat yukarida sehrin isiklarina ve yildizlarina bakip. Patronum öldü. Evim gitti. Herseyçok geride kaldi. Bir dügmeye bas. Maymunlar.27 Yanan dairemin patlayan dis kabugu.

Bir adim daha at. Aradaki farki bilmiyor. SonraMarla cevap verir. . Disari çik. “Bok ye” derMarla . Seninle bulusmasi gerekmektedir. Sizin için taksi çagirmami ister misiniz? Iyi misiniz? Telefonu kullanmak ister misiniz?” diyor. “Iyi aksamlar BayDurden . Birinin ona söylemesi lazim. Tyler’iseviyor. RegentOtelindenMarla’yi ararsin. Neler oldugunu bilmeye hakki var. Konusmaniz gerekmektedir.Regent’taki görevli de muhtemelen dinliyordur. Marlavar veherseyin ortasinda duruyor ama farkinda degil. Marlavar. artik kirilmis üç disiyle sana gülümseyip. “Nerede?” Ilk kez tanistiginiz yere gitmesini söylersiniz. Ve seni seviyor. Binanin kenarina dogru bir adim daha atiyorum. Hafizani zorla. Disari çik.Bankada hiç param yok. Regent’takigörevli “Hemen bagliyorum BayDurden ” der. Hatirla. Tehlikede olabilirsin dersin. Disari çik. Hiçlikle aramda sadece polis bandi var. Kendini kurtar. Kendini asagiya at. Kapici omzunuzun üzerinden dinlemektedir. Lobiye inen asansöre binersin ve seni asla sevmemis olan kapici. Orada baska ne var? Bir adim daha at.Marla konusmamiz lazim dersin.

yürüyecegim. Kendinizi tamamen paylasin. yada en azidan ölümcül bir igne atarlar diyorMarla kaçmaya çalisarak. Marlabakiyor. .Iyilestirici beyaz isik topu. dersin. Marlabugün benim birini öldürdügümü görmüs. Asiri dozda sodyumfenobarbital ve sonrasinda büyük uyku. Içindeki çocugu kucakliyorsun. çok güzel bir gece. MarlaSingersigarasini içiyor.MarlaSinger’in bir gözü siyah. Marlaüç adimda yanima gelip. Gözlerini kapatip. Sonra sarilma zamani geliyor. Yirmi dakika içinde orada olurum. IlkRabbaniler’in bodrum katinda bagirsak kanseri grubu toplanmis. Viz gelir.MarlaSinger gözlerini etrafta gezdiriyor. yedi kapili saraya konsantre olmaya çalisiyorsun ama halaMarla’nin bakisini hissedebiliyorsun. Dövüs kulübü üyeleri seni izliyor. Gözlerini aç.Marla siyah gözüyle sana bakarken güç hayvanini bulmaya çalisiyorsun. gözlerini kizartacaklar. Telefonu kapatirsin ve kapici “Size bir taksi çagirayim BayDurden .” Bileklerini yakalayip. Hiç bir ücret almadan sizi nereye isterseniz götürür. Yedi kapili saray. Köpekler Vadisi’ndeki gibi. Polis yola çikti bile ve seni yakalayip elektrikli sandalyeye baglayip. Cumartesi aksami. “Polisi aradim ve az sonra burada olacaklar. Hayir. Halinin üstünde oturup. polis belki gelir ama muhtemelen gelmeyecek diyorum.” Der. “Anladim. Marla’niniki yumrugu da yagmur gibi üstüme yagiyor. “Birini öldürdün” diye çiglik atiyor.” Mutlaka orda ol. Etrafimizdaki herkes bize bakiyor. Hepimiz bir partner seçmeliyiz.Marla da gelmis. suratima bir tokat patlatiyor. “Sen sikilmisbi bok parçasisin” diyorMarla .

Yemegin geri kalaninda ise misafirler sarhos olup. biliyorum. “Hayir” diyorMarla . Gerçekten kanser olan etrafimizdaki insanlarin hepsi dikilmis.AgathaChristie hikayelerindeki gibi davranirlar. Odanin içindeki herkes küçük trajedisinden kurtulmus gibi bakiyor.Tyler monitörü delip. Agri kesici alanlarin bile gözleri kocaman açilmis ve panik vaziyetteler. aralarindaki psikopat katilin kim olduguyla ilgili ipuçlari bulmaya çalisirlar. diye haykiriyorum. Sen de kanser degilsin. ama patronumu öldürenTyler’di . tamam. Çünkü bu gece beni takip ettin veTylerDurden’in birini öldürdügünü gördün veTyler Kargasa Projesini tehdit edecek herkesi öldürür. “Bok ye” diyorMarla ve morarmis gözünü üstüme dikiyor. Baskanin bilmem ne memurunuTyler vurdu. Hayir. evet. ama kimse durumu anlamiyor. polis de biliyor.” Katil kim partilerinde zengin insanlar otele aksam yemegi için gelip. geri dönüstürmeden sorumlu özel memurunu vurdun” diye bagiriyorMarla . Herkes bakiyor.Gravlax’liBoudin ile Geyik Eti Semeri arasinda bir vakitte. “Belediye baskaninin. “SeniPressman Oteline kadar takip ettim. olup biteni izliyorlar. Tyler’laparmak izlerimiz ayni. o bir bombaydi diyorum ve olay bu sabah oldu.Eger patronumu kastediyorsa. Iste bu kadar hizli. tatlilarini yerken. igneyle idam etmek için herkes beni ariyor. Parmaklarinisiklat . . “Sen ve küçük müritlerin dayak yemeyi seviyor olabilirsiniz ama eger bana bir daha dokunursaniz. sizi öldürürüm. “Iki yildir buraya geliyor” diye bagiriyorMarla “ve hiç bir hastaligi yok!” Hayatini kurtarmaya çalisiyorum! “Ne? Niye benim hayatimin kurtarilmaya ihtiyaci olsun ki?” Çünkü beni takip ediyordun. Bu eglence olsun diye yapilan haydi-öyleymis-gibi-davranalim türü bir ölümdür. isiklar bir dakikaligina söndürülür ve biri öldürülmüs numarasi yapar. “Kanser bile degilsin” diye bagirmaya devam ediyor. Su küçük kanser olayindan. gördüm” diyorMarla . ve oradaki katil kim partilerinden birinde garsondun.” “Bu gece birini vurdun. tamam. içine benzin doldurdu veya barut.

. “Seni kim öldürecek?” Tylerdiyorum. Bu gibi seyler iste. IçinizdeSybil filmini gören var mi diye soruyorum. “Öyleyse beni kim öldürecek?” diye soruyorMarla . Zorlama. Herkes “Hayir! Gitmeyin! Devam Edin!” diye bagrisiyor. TylerDurden’inicabina bakmam lazim. Buradan çikmam lazim. Gözü morarmis olanlara. kaçirmalari veya baska bir sey yapmalari içinTyler onlara emir vermis olabilir. Çünkü sanirim senden hoslaniyorum. Seni takip etmeleri. diyorum. “Bunlara neden inanayim ki?” Bu kadar çabuk oluyorduhersey . Bu yeterince adi bir zamanlama zaten. Tyler. Zarar vermek istememistim. Ama sen de Kargasa Projesindeki heriflere dikkat etmelisin. Gitmem lazim. amaTyler’la bas edebilirim. “Nereye gidiyorsun?” diye soruyorMarla . Kirik dislilere. Biz en iyisi gidelim. En iyisi bu konuyu disarida konusalim biz.Topluluga üzgünüm diyorum. Izleyen herkes gülümsüyor. BenTylerDurden degilim. Kafasi kazinmis veya dövülmüs heriflere dikkat et diyorum Marla’ya . diyorum. O benim bölünmüs kisiligimin diger yarisi. “Asik degil yani?” diyorMarla . Ben hiç kimseyi öldürmedim diyorum.

AdiPatrick Madden’di ve Kargasa Projesinin düsmaniydi. Tyler yada benim bir parçamMarla’yla birlikte olmak için bir yol ariyordu. gecenin karanliginda yürümeye basliyorum veherseyi hatirliyorum. Onunla ilk karsilastigim geceden beri.28 AdiPatrickMadden’di ve belediye baskaninin geri dönüstürmeden sorumlu özel memuruydu. Tyler’inbildigihersey bana geri geliyor. . Disari çikip. Tyler’inneden ortaya çiktigini biliyorum. Kilitleri kirmayi biliyorum ve benimle kumsalda karsilasmadan öncePaper Sokagindaki evi nasil kiraladigini biliyorum.TylerMarla’yi seviyordu. Ve aniden sinema projektörü çalistirmayi bildigimi fark ediyorum. PatrickMadden dövüs kulüplerinin kuruldugu barlarin listesini yapiyordu.

Tisört yok.Marla’nin koyu güllerle bezenmis elbisesi ile balo salonunun karsisindan izliyordu. Ben deMarla’yi seviyorum. Bu geceArmory Bar’a gidiyorum ve içeri girdigimde kalabalik fermuarin açilisi gibi yariliyor. Gerçek dudagim ise asik duruyor. BayanPatrick Madden iki parmagini kocasinin yanindaki kan gölüne sokmus. Oradaki herkes için ben Muhtesem ve GüçlüTylerDurden’im . sivri köklerini dilime saplayana kadar da yüzümü. Bir taraftaki köprücük kemigin kirildigini duydum. efendim” diyen sesler duyuyorum. En azindan artik yoktu. PatrickMadden’ive yerde yatan cesedini hatirlamaya baslamistim birden.” “Bize katildiginiz için tesekkürler efendim. yanagimi. Elli dövüs. . kiçimi öpebilirsiniz. yanagimdaki deligi beton zemine vurdu da vurdu. Tanri ve baba.RockefellerPlaza’nin yikintilarinin etrafindaki nemli ormanlarda geyik avladiginizi düsünün. Ikinci dövüste herif sirtima bir dirsek geçirdi ve kollarimi geri çekip. Etrafimdan “Iyi aksamlar. sonra karisi gözümün önünde canlandi. Saçlari topuz yapilmis küçük bir kiz. Dövüsler sürmesi gerektigi kadar sürer. kocasinin ölü dudaklarina sampanya dökmeye çalismisti. zavalli ölüPatrick Madden. Ilk dövüste herif arkama geçip bir eliyle kolumu tuttu. O gece dövüs kulübünde bulunan her herifle dövüsmek için kaydimi yaptiriyorum. “Dövüs kulübüne hos geldiniz efendim. Madem ki benTylerDurden’im . Katil kim partisinde oldugumu ve uzay maymunu garsonlarin beni korumak için etrafimi çevirdigini hatirliyorum. Ve egerTylerMarla’yi seviyorsa. Yüzümdeki delik yanagimdan gülümsüyor.PatrickMadden’in olusturmaya çalistigi listede muhtemelen bu barin da adi var.” Canavar yüzüm yeniyeni iyilesmeye basliyor. digeriyle bogazima sarildi ve dislerim çatirdayip. Ayakkabi yok. Ama gecenin içinde en yakin dövüs kulübüne yürürken bütün detaylar kafamda beliriyordu. Dilime saplanan disler yüzünden agzimda bir kan tadi var. Ve yasananlar kelimelerle ifade edilemez. Kikirdayip. Bir seferde bir dövüs. Cumartesi geceleriArmory Bar’in bodrumunda bir dövüs kulübü var. gögsümü beton duvara çarpti. Sahte kanin çok ama çok kirmizi oldugunu söylemisti.Bunlarin bir önemi yoktu. Hiç bir zaman göremeyecegim Fransiz sahillerini kirletmek istiyorum. BayanPatrick madden kani tatmisti. sonra da agzina götürmüstü.

VeArmory Bar’in bodrumundaTylerDurden sicak bir karisiklik içinde yere düsüyor. BayanPatrickMadden’in küçük bedeni kocasinin bedeninin yanina diz çökmüs ve arkadaslarimiz dedikleri insanlar tepesinde dikilip. Etrafimda Kargasa Projesindeki herifler çigliklar atiyorlar. Üç numarali dövüs. Kan etegine tirmanmaya basliyor. Dislerim yanagimi isirana kadar. uyaniyorum ve üç numarali dövüs vakti gelmis. sarhos vaziyette gülüyorlar. ve mükemmellikten bekleyebileceginin en fazlasi bir dakikadir diyen TylerDurden düsüyor. Üç numara kafami kolunun içinde bir bebek veya futbol topu tutar gibi tutup. “Patrickyeter artik. Yarattigin her sey bir kenara atilacak. Yanagimdaki delik agzimin kenariyla birlesene kadar vurdu. kan dislerinin arasindan süzülürken. iplik gibi incecik tirmaniyor etegine. parmaklarindaki kan da bilegine iniyordu. . Üç numara neye ihtiyacim oldugunu biliyor ve kafami karanlikta tutup. BayanPatrick Madden kanli parmaklarini yukari kaldirdi. Dilimin yarisi yere düsüyor ve tekmeleniyor.Yunan heykellerini çekiçle kirmak.Ozymandias’im . burnumun altindan. Bin krallarin krali. götümüMona Lisa’ya silmek istiyordum. Ailen degilsin. Kan gölü büyüyor. Kilcal damar gibi. sonra elmas bir bilezigin üstünden dirsegine damliyordu. kenetlenmis elinin mustasiyla yüzüme vurdu. rakibin sadece kendinden geçmeyecek kadar hava almasina izin veren bir boyun kilidi var. Adin degilsin. Dövüs kulübünde isimler yoktur. Uygulandiginda. Üç numara yumrugu çürüyene kadar vurdu. boguyor. Gurur duydugun her sey çöpte son bulacak. Bir dakika için mükemmel olan yüceTylerDurden . Bir yumruk daha ve dislerim dilime tamamen batiyor. Ben aglamaya baslayana kadar vurdu. büyüyor ve nihayetinde gelip etegine degiyor. birak su ölü numarasini” diyor. “Patrick?” diyor kadincagiz. kulagimin altina kizgin bir yan bakis olusturana kadar. ta ki ikisi bir olup. Sevdiginhersey sonunda seni reddedecek veya ölecek.

“Dünyanin en uzun binasinin tepesinde durdugunu gözünde canlandir. iste basina gelecek olan sey budur. Ben ise. Geride sadece bahçe ve kiralik ev kaldi. Beni yeterince kullandin. Aynam gitmis.” diyorTyler . para. emilmis yaglar.” Üzücü. “Kalk. OhTyler . Masalar sokaklardaki insanlarin arasina düsüyor. benim agzimda bir silah var. Her sey dagildi. Her sey yerine kondu. 29 Tylerayakta dikiliyor. güç veren bir ölüm olacak.” Öldür beni. Öldür beni. Gardirobumun kapagi açik ve alti adet beyaz gömlegim. ranzalar.Paper Sokagi Sabun Sirketindeki odamin çiplak yataginda kani kurumus bir doku örnegiyim. çoraplarim ve ayakkabilarim gitmis. Çünkü sadece ölünce isimlerimiz var.” Sonuç itibariyleTyler’la birlikteParker -MorrisBinasinin tepesindeyiz. On dakikaligina kanser oldugumda çekilmis olan ayagimin fotografi ve aynam gitmis. bu neseli. Öldür beni. korkunç bir seyler büyüyor. iç çamasirlarim. Odamdakihersey gitmis.” Hiç durmayin diyorum. moral bozan bir ölüm gibi degil. Gerçek bir ölüm operasi. Uzay maymunlari temizlendi. . hadi. Pencerelerden duman tütüyor. siyah pantolonlarim. Kanserden de beter. “Yapmamiz gereken son sey” diyorTyler “senin su sehit olma meseleni halletmeliyiz.Marla’yi buluruz. Yasama arzum beni büyülüyor. “Kalk susikik yataktan” diyorTyler “ve lanet olasi arabaya bin. Öldür beni. Beni burada öldür. Kiymetini bilmedigimherseyin altinda.” Hayir diyorum. Bütün bina Kargasa Projesi tarafindan ele geçirilmis. Öldür beni. “Kalk” diyorTyler . Büyük ölüm olayini. arkasinda ve içinde.Ve dövüs devam ediyor çünkü ben ölmek istiyorum. “Eger is birligi yapmazsan. içim aciyor. mükemmel denecek kadar yakisikli ve sarisin bir masumiyetin içinde melek gibi duruyor. Çünkü ölünce artik Kargasa Projesinin parçasi degiliz. özellikle de para. “Büyükbirsey olmali.

“Dur!” “Sana yardim edebiliriz.vop sesi geliyor. Nitrogliserini talasla karistirirsin ve çok güzel bir plastik patlayiciya sahip olursun.vop . Silah. Marla’nin degil. Püf.Tyler sen vampirlerden bahsediyorsun diyorum. Indir silahi. çatidan bize dogru geliyor. Tanriya göre.” Marla’ninarkasinda bütün bagirsak kanserliler. polis helikopterleri erken gelirse diye tedbir için var. “Seni takip ettik” diye bagiriyorMarla . Parafin hiçbir zaman benim isime yaramadi. beyin parazitleri. Sonra biri bagiriyor. Bazi maymunlar nitro ile parafin kullanir.melanoma ekibi ve tüberkülozlular bana dogru yürüyor. Hepsi birden “Bekle” diyorlar. Bu da ise yarar tabi. Bunu yapmak zorunda degilsin. Üç dakika. Sesleri bana soguk rüzgarla birlikte ulasiyor. Dört dakika. ve bu aside üç kat fazla sülfürik asit eklersin. Namluyu dilimle yanagima dogru alip. sadece bana çünküTyler kayboldu.Silahin namlusu bogazima dayanmis veTyler “Aslinda gerçekten ölmeyecegiz. topalliyor veya tekerli sandalyeleriyle ilerliyorlar.” diyor. Büyülü bir hile gibiTyler yok oluyor. agzimda bir silah ve ben silahin ne kadar temiz olabilecegini düsünüyorum. “Destek grubundakilerle. Nitrogliserinin olur. “Bekle”. Yedi dakika. tek basina bir adam. Tylerve ben çatinin ucunda. Gitti. agzina bir silah sokmus gibi görünüyor olabilir ama silahi tutanTyler ve bu benim hayatim. . Uzay maymunlarinin bir çogu nitrogliserini pamukla karistirip. Ve simdi gerçekten agzina silah dayamis olarak tek basima kaliyorum.” “Birak da yardim edelim.” Yukaridan polis helikopterlerininvop . sülfat olarakEpsom tuzu ekler. BurMarla . Son sekiz dakikamizdayiz. Marlabana dogru geliyor. Buharla dezenfekte edilmis nitrik asidin yüzde doksan sekiz konsantresini alirsin.Tyler benimhalüsinasyonum .

“ama sanirim ben de senden hoslaniyorum. Yalanci. Marla“Biliyoruz” diye bagiriyor. degil mi ? Parafin asla ise yaramaz. Herseyihatirliyorum. “Ask filan degil” diye bagiriyorMarla . Bina havaya uçacak. BenJoe’nun Hafizasiyim. Hiçbir sey patlamiyor. Polis helikopterleri bize dogru gelirken.Gidin diye bagiriyorum. “Hayir. Bu tamamen bir yortu gibi görünüyor bana. kendilerini kurtaramayan ama beni kurtarmak için ugrasan destek grubu insanlarina ragmen. Silahin namlusu parçalanmayan yanagima dayanmis vaziyette. Polis helikopterleri. Çikinburdan . Ve tetigi çekiyorum. . öldüm. diyorum. Kendimi öldürmüyorum diye bagiriyorum. tetigi çekmek zorundaydim. MarlaTyler’danhoslaniyor. Tabii ki.Tyler .Tyler’i öldürüyorum. ben senden hoslaniyorum” diyorMarla .Marla’ya . “Farki biliyorum. Bunu yapmam gerekiyor.nitroyla parafini karistirdin. 30 Babamin evinde bir sürü madalya vardi. tetigi çekince.” Bir dakika. VeTyler da öldü.” Ve hiçbir sey olmuyor.

Mezarlik. lejyonlar ve tegmenler var. Ama Tanri “Hayir. yaninda da bir bardak ilaç oluyor. not tutan Tanriya baktim. Onlarin kahramani oldugumu. Sonra bana ne hatirladigimi sordu. özel ve nadir bir yeganeligin nadide ve kutsal bir kar tanesi oldugumuzun farkina varamamis miydim? Hepimizin sevgi tezahürleri oldugunu göremiyor muydum? Masasinda oturup. Ceviz agacindan yapilma masasinin ardinda oturuyordu ve arkasindaki duvarda diplomalari asiliydi. Insanlar bana mektup yazip. Sahtekar. Kizgin bir Cadilar Bayrami kabagi gibi. Ve bana “Neden?” diye sordu. Herseyihatirliyordum. Buradaki meleklerTevrattaki gibi. beni unutmadiklarini bildiriyorlar. Ve bir mükemmel dakika sonsuza kadar sürmez. Oyuncak Bebekler Vadisi oyun seti. Tanriyla tanistim. Her seyi yanlis anlamisti. Cennettehersey beyaz üstüne beyaz renkte. Tyler’insilahindan çikan kursun. cennetlik bir ordu vardiyalarla çalisiyor. . Pislik veya çöp de degiliz. Seytan bakisliSamuray . Biz özel degiliz. Biz sadece variz. bu dogru degil” dedi. Hirs sembolü ejder. Daha da iyi olacagimi yaziyorlar. Her neyse. plastik tabanli ayakkabilar var. Yemekleri tepsilerde getiriyorlar. Tanriya hiç bir sey ögretemezsiniz. Tamam. saglam olan yanagimi da yarmis ve bir kulagimdan öbür kulagima kadar bir keskin gülümse yayilmisti yüzüme. Peki. Variz ve olacak olan olur. Neden bu kadar çok sorun yaratmistim? Her birimizin. Cennet çok sessiz.Bu gerçek hayattan daha iyiydi. Cennette uyuyabilirim.

Yada yerleri silen burnu kirik olan biri. Ve eger cennette telefon olsaydiMarla’yi arardim ve “Alo” dedigi zaman telefonu kapatmazdim. Henüz degil.” 3Dear Abby. Çünkü arada sirada bana yemek tepsimi ve ilaçlarimi getiren birilerinin gözünün mor.” diyorlar. Ne var ne yok? Banaherseyi anlat” derdim.Marlahala Dünyada ve bana yaziyor. Ama geri gitmek istemiyorum. yanimdan geçerken fisildiyor: “Herseyplana uygun olarak devam ediyor.” Fisildiyor: “Dünyayi daha iyi bir hale getirmek için. medeniyeti yok edecegiz. alinlarinin sis ve dikisli oldugunu görüyorum ve bana: “Sizi özlüyoruz BayDurden .” Fisildiyor: “Geri gelmenizi dört gözle bekliyoruz. bizdeki Güzin Abla kösesi gibi bir köse . “Selam.Birgün seni geri getirecekler diyor.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful