You are on page 1of 20

N vend t prkujtimit: Mr.sc. FEJZULLAH Hasan ERKINI (10.02.1923 23.05.

1980) THEMELUES I SHKOLLS NORMALE PR MSUES N FERIZAJ


Shkollimi - Shkolln fillore e kreu n vendlindje, - Shkolln e mesme ,,Medresen n Prizren, - Kursin e Lart Pedagogjik pr msues n Pej, - Shkolln e Lart Pedagogjike-dega histori-gjeografi m 1953 n Beograd, - Fakultetin Filozofik- histori m 1964 n Shkup, - Temn e magjistraturs nga arkivistika e mbrojti n Zagreb n vitin 1978. - Menjher vazhdoi t punonte temn e doktoraturs nga historia kombtare shqiptare, por vdekja e hershme nuk e la. Puna - 1946 1948, msues n Glloboic t Kaqanikut, - 1948 1951, msues n Zaskok, - 1951 1961, msues dhe drejtor n Shkolln Fillore ,,Jeronim De Rada n Ferizaj, - 1961 1973, drejtor i par dhe profesor n Shkolln normale ,,Zenel Hajdinin Ferizaj, themelues i saj, - 1973 1977, drejtor i Entit pr Prparimin e Msimit dhe t Edukimit n Ferizaj, - 1977 1980, drejtor n Arkivin e Kosovs n Prishtin, ku e gjeti vdekja e hershme. N vitin shkollor 1955/56 formohet shkolla e par fillore tetvjeare n Ferizaj. Drejtor i par i ksaj shkolle u b Fejzullah erkini. Deri n formimin e ksaj shkolle kishin funksionuar shkolla fillore 4 klasshe dhe Gjimnazi i ult(progjimnazi). N kt shkoll t par jan prfshi: Rajoni i par dhe i katrt i qytetit dhe fshatrat: Zaskoku, Pleshina, Manastirci, Nerodimja, Lloshkobarja, Kosina, Talinovci, Muhovci, Talinovci i Jerlive dhe Papazi. Punimet - Antar i kshillit redaktues t Monografis Ferizaj dhe rrethina, 1974v. - Roli dhe rndsia e arkivs n ruajtjen e ndrtimit arkivor dhe materialit regjistrues. - Lidhja e Prizrenit n dokumentet turke ,1878-1881v. Me 7.06.1978 - Redaktor prgjegjs i botimit: Lidhja e Prizrenit n dokumentet angleze, 1878-1881v, 7.06.1978. - Disa dokumente gjermane n lidhje me luftn e Drvish Pashs me Forcat e Lidhjes n Slivov, Shtimje dhe Duhl, 1881v. me rastin e 100 vjetorit t Lidhjes s Prizrenit, 6.06.1978v.

Fejzullah erkini u lind n vitin 1923 n fshatin Zaskok t Komuns s Ferizajt n nj familje t njohur dhe patriotike. Babai i tij Hasan Syla ishte njeri i njohur n kto an pr virtyte t larta njerzore, bmirs pr skamnort dhe strehues i kalimtarve t ndryshm. Oda e tij do her kishte qen me mysafir, ndrsa magjja e tij kishte ushqyer shum familje n kt rrethin. Edhe sot, pas dyzet e sa vitesh njerz t kategorive t ndryshme falnderohen me respekt pr ndihmn q u ka dhn Hasan Syla n momentet m t vshtira t jets s tyre, n kohn e ,,vishakut" serb, etj. Ai si tregojn, nuk kishte ndodh asnjher q ta kthente ndonj q kishte trokitur n dern e tij. Hasan Syla ishte njeri i fjals dhe trim i pashoq. Edhe ai kishte luftuar me trimri n luftn e Ferizajt kundr partizanve. Ishte mjaft prparimtar dhe dashamir i arsimit. N kt drejtim edhe kishte punuar duke i shkolluar djemt e vet. Oda e tij ishte nj si shkoll pr djemt e tij dhe tr mahalln, ngase at e kan vizituar njerz t njohur dhe myderriz t anve t ndryshme, si ishin: Azem Efendiu, Hasan Efendiu, Mulla Vesel Guta, etj. Fejzullah erkini, djali m i madh i Hasanit, ishte ndr msuesit e par t ksaj ane. Pas kryerjes s shkolls s mesme ,,Medreses n Prizren filloi t punoj si msues n fshatin Glloboic t Kaqanikut nga viti 1946-1948 dhe nga viti 1948-1951 vazhdoi t punoj si msues n fshatin e vet t lindjes n Zaskok. Pas kryerjes s kursit t Lart Pedagogjik pr msues n Pej, pa shkputje nga puna studioi n Beograd Shkolln e Lart Pedagogjike-Degn histori-gjeografi t ciln e mbaroi m 1953. Pas ksaj kreu Fakultetin Filozofik-Degn e historis n Shkup n vitin 1964. Nga viti 1951-1961 punoi n shkolln fillore ,,Jeronim De Rada n Ferizaj. Gjat ksaj kohe, pikrisht n vitin shkollor 1955-56 sht formua shkolla e par fillore tetvjeare dhe drejtor i par i saj u emrua Fejzullah erkini. Deri n formimin e ksaj shkolle kan punua Shkolla fillore katr klasshe dhe Gjimnazi i Ult Shqiptar. Duke par gjendjen e popullats me shum analfabet, Fejzullah erkini si drejtor i shkolls fillore hapi Shkolln e Nats- dyvjeare, ku pr dy vite kryheshin katr klas t larta t shkolls fillore tetvjeare dhe kshtu m shum nxns prgaditeshin pr shkoll t mesme. N vitin shkollor 1961-62 u hap Shkolla e mesme e msuesis - Normalja e Ferizajt. Fejzullah erkini ishte njri ndr iniciatort pr themelimin e ksaj shkolle, drejtor i par i saj dhe profesor. Hapja e ksaj shkolle profesionale pr prgatitjen e kuadrit msimdhns pr shkollat shqipe ishte nj sukses pr arsimin e Ferizajt me rrethin. N kt shkoll paralelisht me daljen e msuesve t kualifikuar, kualifikoheshin edhe msuesit e pakualifikuar, ngase n kuadr t ksaj shkolle u hap edhe shkolla normale dyvjeare pr msuesit e pakualifikuar. Kjo mundsoi q t hapen edhe shkolla t reja fillore npr fshatra t largta e malore, gj e cila n trsi ndikoi pr zhdukjen e analfabetizmit dhe arsimimin e t rinjve shqiptar. N vitin shkollor 1973/74 u themelua Enti pr Prparimin e Msimit e t Edukimit n Ferizaj. Edhe ktu Fejzullah erkini ishte ai q dha kontributin m t madh dhe u zgjodh Drejtor i par i ktij Enti. N t gjitha vendet ku punoi gzoi rrespekt n mesin e kolegve t puns ngase punoi pa kursim duke rrespektua edhe Institucionin edhe puntorin. Nga dshira q t thelloj njohurit e tija pr historin e popullit t vet, u regjistrua n studimet e pasuniversitare n Universitetin e Zagrebit n lmin e arkivistiks. Magjistroi n vitin 1978 n temn ,,Ndrtimi arkivor n Kosov. Si puntor t dalluar dhe njohs t mir t arkivave, disa nga udhheqsit e athershm t Kosovs e emruan Drejtor t Arkivit t Kosovs n Prishtin. Kshtu n vitin 1977 Fejzullahu nga Ferizaj
2

kalon n Prishtin. Posa kaloi n Arkiv iu prvesh puns me seriozitetin m t madh dhe vuri rend e rregull n pun dhe n mardhnjet ndrnjerzore t cilat nuk kishin qen n nivel. Fejzullah erkini nuk ishte sjell rastsisht n kt Institucion t rndsishm. Ky ishte institut i cili duhej t mirrte prsipr q pr her t par n at Jugosllavi Shqiptart n rrug Institucionale t kremtonin 100 vjetorin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit t vitit 1878. Zgjuarsia dhe kmbngultsia e tij q detyrat e vra vehtes ti qoj deri n fund bri q Fejzullahu si drejtor i Arkivit t Kosovs dhe si antar i komisionit pr kremtimin e ktij prvjetori t ket rol dominant n kt kremtim. Ai, shfrytzoi t gjitha qendrat arkivore t Ish Jugosllavis duke fillua nga Zagrebi, Lublana, Novi Sadi, Beogradi, Shkupi dhe Cetina. Materiali q bnte fjal pr Lidhjen e Prizrenit, u krkua edhe n botn e jashtme: n Angli, n Gjermani, n Austri, n Itali, n Rumuni, n Bullgari, n Turqi dhe n Franc. Brenda nj kohe shum t shkurt, permes formash t ndryshme si fotokopjimi e mikrofilmimi, n mas t duhur sht grumbulluar e tr lnda arkivore me vler pr kohn e Lidhjes s Prizrenit, para dhe pas Lidhjes. Materiale t shumta arkivore n gjuh t ndryshme duhet t kompletoheshin, prktheheshin dhe t sistemoheshin. Pr kt qllim drejtori Fejzullah erkini kishte formua grupe punuese dhe ishte angazhua edhe vet q kto materiale t grumbulluara e t sistemuara me pedantri t dalin n shtyp gjat ditve t kremtimit. Ktij qllimi ia arrijtn duke prfundua me shum sukses Konferencn shkencore kushtuar 100 vjetorit t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit e cila u mbajt me 7, 8 e 9 qershor 1978 n Prishtin e vazhdoi pastaj edhe pr tri dit tjera n Tiran. N kt Konferenc u lexuan shum punime e komunikata shkencore q hodhn n drit fakte t panjohura deri n at moment pr opinionin e gjr. Kliko linkun pr Simpoziumin n Tiran, 1978: http://www.youtube.com/watch?v=x2h6gH5PRTA Pati punime nga shum shkenctar e historian shqiptar si ishin: Pajazit Nushi, Ymer Jaka, Muhamet Pirraku, Abdullah Karjagdiu, Tefik Geci, Ymer Haxhidauti, Iljaz Rexha, Hakif Bajrami, Marjan Prenkaj, e shum t tjer edhe t huaj. Gjat ktyre ditve sa i zhvilloi punimet Konferenca shkencore pr Lidhjen e Prizrenit u lexuan mbi 100 kumtesa, referate dhe kontribute shkencore nga Kosova dhe nga tr Jugosllavia, si dhe nga kto vende t huaja: Shqipria, Italia, Turqia, Rumania, Greqia, Gjermania, Bashkimi Sovjetik, SHBA, Kanadaja, Suedia, Hungaria, Bullgaria,etj. Nj punim me rndsi e pati edhe Fejzullah erkini, punim ky q bnte fjal pr disa dokumente gjermane lidhur me luftn e Dervish Pashs kundr Lidhjes s Prizrenit n Slivov, Shtimje, Carralev dhe Duhl. Mr. Fejzullah erkini ishte puntor i palodhshm dhe nuk e kurseu as shndetin e vet pr t hedh n drit sa m shum t dhna pr historin e popullit t vet. Ai edhe pse kishte dhmbje t rnda n kmb shkoi n vizit pune n Shqipri, por u detyrua t ndrpres kt vizit dhe t kthehej n shtpi pr shkak t prkeqsimit t gjendjes shndetsore. Fatkeqsisht gjendja e tij nuk u prmirsua edhe pas shtruarjes n spital dhe pas pak ditsh vdi n shtpi t vet n moshn 57 vjeare me 23 maj 1980, n moshn kur m s shumti mund t i kontribuonte vendit. E prgatiti Fatmir S. erkini Maj 2010

Artikull i Rilindjes, 10.06.1978

Kopshti i Akademis s Shkencave n Tiran, qershor 1978

1. Fejzullah erkini 7

Apollonia, qershor 1978

Fejzullah erkini, Dr.Ali Hadri, Dr. Mark Krasniqi, e t tjer, para prmendores s vllezrve Frashri, qershor 1978 8

Kumtesa e Fejzullah erkinit n salln solemne t Kuvendit n Tiran pr shnimin e 100 vjetorit t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit-qershor 1978

Pjes filmike n youtube

Fejzullah erkini nTiran, 12 qershor 1978, Salla solemne pr 100 vjetorin e Lidhjes s Prizrenit

Simpoziumi i III i historianve i mbajtur n Ohr me 4-5.12.1974

10

Fejzullah erkini me nxnsit e vet normalist

11

Fejzullah erkini me kolegt e tij t puns n Normalen e Ferizajt

Fejzullah erkini me kolegt e tij profesor gjat nj pause

12

Dita e shkolls normale, mars 1965 Ferizaj

Dita e shkolls normale, mars 1965 Ferizaj

13

Fejzullah erkini-drejtor me profesort Behgjet Shabani dhe Njazi Zylfiu dhe me maturantet e normales, korrik 1966

Sevdije erkini-vajza e Fejzullahut, vdi si maturante e Normales-gjenerata e par

14

Fejzullah erkini, Behgjet Shabani, Njazi Zylfiu, me maturantt e Normales,korrik 1966

Fejzullah erkini me maturantt e Normales,kl.V3, 1965-66

15

Dhjet vjetori i Shkolls normale,,Z.Hajdini,,shtator 1970 Fejzullah erkini, Xhemajl Kasumi, ..

16

16.04.1963, Prshndetje nga TA i Mitrovics

Me nxnsit gjat nj aksioni punues

17

1972-73, N shkolln normale Ferizaj

Fejzullah erkini, Fehmi Salihu, Skender Salihu, Nexhat Zylfiu, Xhemrush Berisha, Sabri Berisha, Agim Fejzullahu, Naim Basha, Nehat arkagjiu, Bajram Misini, ...- n Shkolln Normale Ferizaj

18

2.5.1976, Kshilltart e Entit pedagogjik-Ferizaj, 1.Fejzullah erkini-drejtor,...

Dita e Arkivit t Kosovs, 20 mars 1980

19

Me kolegt e Arkivit t Kosovs

20