08 07 29

Kaunas
ŠIANDIEN
Senus autobusus keis „mažiau pagyvenusiais“

ISSN 1822-5322.

Numeris 136 (542).

2008 m. liepos 29 d., antradienis

Tiražas 70 000

Užvirė aistros dėl turgaus prieigų
Kauno 25-mečio turgaus prieigų prekeiviai ir šalia gyvenantys miestiečiai jau kuris laikas yra pasidalinę į dvi „priešų stovyklas“.
Turgaus kaimynai tikina, kad naktimis neprižiūrimose prekyvietės prieigose renkasi grėsmę keliantys asocialūs asmenys. O prekeiviai skundžiasi, kad išgujus iš turgaus prieigų, jie prarasiantys pragyvenimo šaltinį. Beje, prekyba šio turgaus prieigose vyksta nelegaliai. Aptriušę prekystaliai tamsiu paros metu tampa puikia išgertuvių vieta, kur taurelės mėgėjams patogu išsidėlioti alkoholinius gėrimus bei užkandą. Nepralenkia turgaus prieigų ir narkomanai. „Čia gyvenant vakarais neįmanoma iškelti kojos iš namų. Iš darbo grįžtu vėlai, todėl esu priversta prašyti vyro pagalbos - kad jis mane pasitiktų pareinančią ir palydėtų iki namų. Nebeįmanoma kęsti ir benamių orgijų bei keliamo triukšmo. Įkaušę jie tampa agresyvūs ir kabinėjasi prie praeivių. Negana to, šlapinasi po mūsų langais“, - pasakojo visai šalia turgavietės stovinčio penkiaaukščio gyventoja Vilma. Tačiau gyventojų vargai svetimi turgavietės prieigų prekeiviams. Jie rūpinasi tik tuo, kaip išsaugoti savo pajamų šaltinį. Daugiau nei 10 metų 25-mečio turgavietės prieigose prekiaujanti kaunietė Staselė Lisauskienė tikino, kad čia prekiaudama ji gali prisidurti vieną kitą litą prie skurdžios pensijos ir invalidumo pašalpos. „Tokie kaip aš, pensininkai ir invalidai, čia prekiauja pirmadieniais, kai turgus nedirba. Labai nenorėčiau, kad prekystalius nugriautų. Pabrango maistas, vaistai, šildymo kainos kils. Sunkiai versčiausi, jei neprekiaučiau. Ir 10 litų man dideli pinigai“, - verkšleno pensininkė. Nukelta į 3 psl.

2 psl.
Pajūris kovoja su įkyriais vabzdžiais

5 psl.
Aplaidi motina alino vaikus Aukas Stambule priviliojo bomba

7 psl.

8 psl.
25-mečio turgaus prieigose nelegali prekyba vyksta ištisą savaitę. E.Ovčarenko nuotr.

ORAI
Šiandien Kaune
dieną +22 °C naktį +13 °C
Draugystės g. 15D, Kaunas
(priešais autolaužyną „Autominutė“)

Tel. (8-37) 451 892

Oficialus

atstovas

Fasadiniai tinkai ir dažai

2 psl.

Plastikiniai vamzdžiai Statybinės medžiagos

VIMAS IŠPARDA

2

Kaunas

2008 liepos 29 d., antradienis

Pardavinėti bilietų pasiuntė savo brolį
Raimonda Mikalčiūtė
r.mikalciute@15min.lt

Ką darytumėte, jei iš anksto įsigiję bilietus į pasaulinės įžymybės koncertą, vėliau nebegalėtumėte ten nuvykti?
Kaunietis Mantas ilgai nesuko galvos. Supratęs, kad nebegalės dalyvauti liepos 31 dieną Vilniuje vyksiančiame tenoro Andrea Bocelli koncerte, nutarė parduoti du turėtus bilietus. Broliui padėti pasisiūlė dvylikametis Aivaras. Pasigaminęs plakatą, skelbiantį, kad turi bilietų į A.Bocelli koncertą, jis vakar visą dieną pralei-

do Laisvės alėjoje. Laisvės alėja žingsniavusius žmones nusišypsoti privertęs mažasis „prekeivis“ neslėpė, kad bilietus parduoda brangiau nei pirko: „Turėjom nusipirkę du bilietus po 180 litų, norim parduoti po 300. Brolis pats žadėjo eiti į koncertą, bet atsirado problemų. Kol kas jų niekas nenupirko, bet du žmonės žadėjo apsispręsti iki rytojaus“. Aivaro brolis „15min“ sakė, kad bilietus į renginį bando perparduoti pirmą kartą. Tačiau kitus daiktus panašiu būdu yra pardavinėjęs ne kartą. „Patikimas variantas - įdėti skelbimą į interneto skelbimų portalus. Tačiau, kadangi brolis pasisiūlė pavaikščioti su plakatu, nedraudžiau jam. Jei parduos, dalis sumos už tai atiteks jam pačiam“, sakė Mantas. Pasak jo, brolis turi panašios patirties - anksčiau yra pardavinėjęs laikraščius. Viena iš lietuviškų nemokamų interneto svetainių vakar buvo pilna įrašų, siūlančių įsigyti bilietus į A.Bocelli koncertą. Bilietų kainos svyravo nuo 80 iki 140 litų. Pasak koncertą organizuojančios agentūros „Makroconcert“ Komunikacijos skyriaus vadovės Rūtos Diržanauskienės, įprastuose bilietų platinimo taškuose vakar buvo likę bilietai tik stovimoms vietoms, kainuojantys 120 litų.

Senutėlius autobusus keis „mažiau pagyvenusiais“
Tomas Grigalevičius
t.grigalevicius@15min.lt

Važiavimo sąnaudoms per metus padidėjus daugiau nei 10 proc., UAB „Kauno autobusai“ atidėjo planus visiškai atnaujinti autobusų parką.
Dėl brangstančio dyzelino, kylančių vairuotojų atlyginimų bei kitų kaštų augimo bendrovė „Kauno autobusai“ šįmet nusprendė pirkti nebrangius, užsienio šalių miestuose veikiančių transporto bendrovių nurašytus autobusus. Už maždaug 3 mln. litų planuojama įsigyti daugiau nei 20 nenaujų autobusų. Pastarieji pakeis paskutiniuosius, jau ne vieną dešimtmetį Kauno gatvėmis riedančius, „Ikarus“ markės autobusus. „Šiuo metu rengiamas ir investicinis projektas dėl 50ies naujų autobusų įsigijimo. Jis turėtų būti baigtas iki rugpjūčio vidurio. Tiesa, projekto sėkmė priklausys nuo to, ar pavyks rasti fi nansavimo šaltinių“, - aiškino miesto savivaldybės Transporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintautas Degutis. „Kauno autobusų“ ateities planuose yra numatyta atnaujinti techninio aptarnavimo ir remonto skyrių bei sutvarkyti

Iki šių metų pabaigos bendrovė „Kauno autobusai“ atsisakys paskutiniųjų senutėlių „Ikarus“ markės autobusų. E.Ovčarenko nuotr.

degalinę. Šiems darbams taip pat rengiamas investicinis projektas, kurio vertė siekia 2 mln. litų. Iki šių metų pabaigos planuojama iki 20 proc. padidinti bendrovės vairuotojų atlyginimus bei pagerinti jų darbo sąlygas. Lyginant su 2006

metais, kai vieno nuvažiuoto kilometro sąnaudos siekė 3,58 lito, pernai jos išaugo iki 4,01 lito. Pernai „Kauno autobusai“ gavo 42,92 mln. litų pajamų. Tiesa, beveik pusė šios sumos sudarė savivaldybės biudžeto subsidijos. Bendrovė 2007 ga-

vo 461 tūkst. litų pelno. Nors prognozuojama, jog šiais metais „Kauno autobusų“ pajamos augs apie 10 proc., dėl planų didinti darbuotojų atlyginimus bei brangstančių degalų, bendrovės pelnas gali būti tik minimalus.

Laisvės alėjoje - betono spąstai
Raimonda Mikalčiūtė
r.mikalciute@15min.lt

Ilgą laiką aplink naujuosius Laisvės alėjos šviestuvus žiojėjusios skylės neseniai buvo pradėtos betonuoti. Tačiau vakar kai kur dar nespėjęs sustingti betonas tapo netikėtais spąstais neatsargiems praeiviams.
Daugelis net nenorėdami paliko įspaudą greta naujųjų šviestuvų. Numindžiotos įvairių dydžių batais buvo beveik visų šviestuvų prieigos. „Jėga! Turėsiu savo atspaudą kaip Holivudo šlovės alėjoje“, - džiaugėsi šlepete į nespė-

jusį išdžiūti ir sukietėti betoną nestipriai įmynusi kaunietė. Tačiau nemaža dalis praeivių piktinosi, kad betoną lieję miesto tvarkdariai nepasirūpino aptverti teritorijos ar įrengti perspėjamųjų ženklų. „Laisvės alėjoje yra keli šimtai naujų šviestuvų, prie kiekvieno po budintį žmogų ar įspėjamąjį ženklą nepastatysi. Mūsų žmonių kultūrai apibūdinti trūksta žodžių: savo akimis vakar mačiau, kaip vienas praeivis į ką tik išbetonuotą plotą įmynė tyčia. Kai paklausiau, kodėl taip daro, jis mane palydėjo keiksmais“, - pasipiktinimo neslėpė šiuos darbus kuravęs Kau-

no miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vedėjas Algirdas Vaitiekūnas. Valdininko teigimu, labiausiai išmindyti plotai bus atnaujinti. Kiti, kuriuose palikti pėdsakai mažiau matomi, liks tokie, kokie yra. Beveik 500 naujų šviestuvų Laisvės alėjoje baigti montuoti praėjusią savaitę. Tiesa, darbus kiek apsunkino pastebėti stulpų pažeidimai, kurie, kaip paaiškėjo, yra gamintojo brokas. Pastebėjus tai, teko pakeisti beveik 50 naujų apšvietimo stulpų. Iš Lenkijos atvykę gamintojai pripažino, kad gaminių kokybė neatitiko reikalavimų.

vasara
Liepos
Šiandien oro temperatūra 21-24 °C šilumos. Ateinančią naktį bus 9-16, rytoj dieną 19-23 °C šilumos. Sinoptikai šiomis dienomis lietaus neprognozuoja.
antradienis

orai

Šiandien
Varduvininkai: Beatričė, Faustinas, Feliksas, Laimis, Mantvydas, Mantvydė, Morta, Olavas, Simplicijus. Dienos info: saulė teka 05:24, leidžiasi 21:25, dienos ilgumas 16:04. Delčia.

Giedra

29

Mažai debesuota Debesuota

Europoje
Atėnai Berlynas +26 °C +31 °C +17 °C +26 °C +26 °C +18 °C +32 °C +12 °C
Odesa Paryžius Praha Ryga Roma Talinas Varšuva Zagrebas +23 °C +24 °C +30 °C +22 °C +32 °C +21 °C +27 °C +28 °C

Trumpalaikis lietus

Lietus

N.Radevič nuotr.

Dublinas Heraklionas Lisabona Londonas Madridas Maskva

Lietuvoje
Vilnius Kaunas Klaipėda

antradienį

trečiadienį

ketvirtadienį

Lietus su perkūnija

dieną +22 °C +22 °C +22 °C

naktį +13 °C +13°C +15 °C

dieną +21 °C +22 °C +20 °C

naktį +11 °C +11 °C +15 °C

dieną +23 °C +24 °C +22 °C

Šlapdriba

Sniegas

2008 liepos 29 d., antradienis

Kaunas

3

„15MIN“ GREITOJI PAGALBA

Svetimkūnis akyje
Jolanta Serapinienė
„Northway“ medicinos centro gydytoja Į akis gali patekti dulkių, blakstienų, smėlio smiltelių, smulkių vabzdžių. Akies nereikėtų trinti. Jei svetimkūnis aiškiai matomas, jį galima pabandyti pašalinti sudrėkintu minkštos servetėlės kampu, marlės tamponu ar nosine. Jei nepavyksta – plauti vandeniu, pilant jį į vidinį akies kampą. Gali padėti ir tokia procedūra – jei svetimkūnis yra po viršutiniu voku, paimkite voką už viršutinių blakstienų ir patemkite žemyn ant apatinio voko. Jei svetimkūnis įstringa akies obuolyje, būtina kreiptis į gydytoją.
Piešė J.Jažauskas

Užvirė aistros dėl turgaus prieigų

BALSAS
Kaip manote, ar reikia mažinti 25-mečio turgaus prieigas?

Kęstas, kopijavimo aparatų technikos inžinierius
Manau, kad taip. Kartą per mėnesį lankausi ten eidamas pro šalį. Visų pirma, žmonės neturi įvažiavimo į kiemą, skundžiasi asocialiais asmenimis, kurie čia lankosi. Negana to, neišvaizdūs prekystaliai darko miesto vaizdą. Maisto produktų nematau tikslo pirkti turguje, nes tai pavojinga. O drabužių kainos čia tokios pat, kaip ir parduotuvėse.
25-mečio turgaus prieigose prekiaujama įvairiausiais daiktais - pradedant dėvėtais rūbais, žolelėmis, santechnikos priemonėmis, baigiant rankų darbo gaminiais. E.Ovčarenko nuotr.

Žiauriai nužudytas vyras
Kauno rajoną sukrėtė žiauri žmogžudystė.
Kauno rajone, Laumėnų kaime, sekmadienį, apie 23 val. 40 min., žiauriai sužalotas v yras. Iškviesti medikai ir policijos pareigūnai ant keturiasdešimt aštuonerių metų v yro kūno pamatė daugybę pjautinių žaizdų. Rezultatų nedavė visos greitosios pagalbos brigados pastangos - vežamas į ligoninę nuo patirtų sunkių kūno sužalojimų v yras mirė. Šiuo metu ekspertai bando nustat y t i v y ro mir t ies priežastį. Kas ir dėl ko įvykdė žiaurų nusikaltimą, paaiškės atlikus ikiteisminį tyrimą. Kol jis vyksta, pareigūnai įvykio plačiau nekomentuoja. Med i k ų paga lbos pr ireikė ir kartu su mirusiuoju buv usiam 44-erių Kauno rajono g y ventojui. Jam buvo supjaustytas veidas ir nugara. Suteikus medicininę pagalbą neblaivus v yras buvo perduotas policijos pareigūnams. Vakar jis buvo apklaustas. Tačiau, ar jis ir sužalojo kartu buvusį vyriškį, pareigūnai nekomentuoja.

Gintarė Dailydytė
g.dailydyte@15min.lt

Atkelta iš 1 psl. Turgaus prieigose prekiaujančiai moteriai nė motais, kad ji pažeidžia įstatymus ir prekiauja nelegaliai. „O kam man tas prekybos leidimas? Aš juk pardavinėju išaugtus, anūko ir dukros kažkada nešiotus rūbus. Sutvarkau, išplaunu, taip ir prisiduriu prie esamų pajamų. Tiesa, pardavinėju ir savo rankomis nertas kepuraites, kostiumėlius“, pasakojo S.Lisauskienė. Kauno miesto savivaldybės Licencijų ir paslaugų skyriaus vedėja Rasa Palevičienė „15min“ pasakojo, kad turgavietės prieigų prekeiviams lei-

dimai prekiauti viešose vietose neišduodami jau metus. „Toje vietoje nebegalima prekiauti ir prekeiviai tai puikiai žino, tačiau vis tiek daro savo. Įspėjimų jie yra gavę aibę: ir raštiškų, ir žodinių, tačiau vis tiek nepaiso viešosios tvarkos. Anksčiau toje vietoje buvo galima prekiauti, tačiau po gautų skundų, leidimų išdavimas buvo nutrauktas. Bet prekeiviai jaučiasi „užgyvenę“ tą vietą“, - pasakojo R.Palevičienė. Moteris spėjo, kad nelegalūs prekeiviai turgaus prieigose stovi greičiausiai dėl to, kad stengiasi prisivilioti pro šalį einančius klientus. Kad 25-mečio turgaus prieigos - tikra miesto piktžaizdė, patvirtino ir Dainavos seniūnijos seniūnė Asta Chanko. „Dažniausiai gyventojai skundžiasi dėl to, kad vakarais, kai jau nė-

ra prekybininkų, drumsčiama jų ramybė. Pačioje prekyvietėje yra apsauga, o prieigose - ne, todėl čia renkasi visokie įtartini asmenys ir neduoda ramybės gyventojams. Bendradarbiaujame su policijos pareigūnais: jie ten dažniau patruliuoja, kiek įmanoma palaiko viešąją tvarką. Prekeiviai taip pat reikalauja savų teisių, tačiau prieigose jie dirba nelegaliai. Seniūnija yra tarsi tarp dviejų ugnių. Savivaldybės administracija vis dėlto ardys šiuos paviljonus. Žmonės prekiauja nelegaliai, nemoka mokesčių“, - teigė A.Chanko. Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Zenonas Girčys taip pat patvirtino, kad nelegali prekyba 25mečio turgaus prieigose bus nutraukta.

Jūratė, bibliotekos darbuotoja
Negirdėjau, kad ruošiamasi griauti šio turgaus prieigose išrikiuotus prekystalius. Vargu ar tai tikslinga. Manau, kad tai bus didelis nuostolis žmonėms su mažomis pajamomis, kurie čia apsiperka. Labai nukentės ir tie, kurie čia prekiauja ir iš to gyvena. Pati dažniausiai turguje perku maisto produktus.
Kalbino G.Dailydytė Nuotr. E.Ovčarenko

Perėjoje tyko varvanti smala
Tomas Grigalevičius
t.grigalevicius@15min.lt

DIENOS NUOTRAUKA

Karštomis vasaros dienomis po Savanorių ir Taikos prospektų sankryža įrengta pėsčiųjų perėja einantys kauniečiai turi būti itin atsargūs.
Jau keletą metų praeiviams

šioje vietoje pavojų kelia pro perėjos lubose esančius plyšius varvanti karšta smala. Atsakingi specialistai tikino, jog ši problema jiems yra puikiai žinoma. „Plyšiai tarp sujungtų blokų atsirado dėl temperatūros svyravimų bei didelės vibracijos. Tad hidroizoliacijai naudota smala per tuos tarpus karštomis dienomis ir teka“, - paaiškino savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus ve-

dėjas Zenonas Girčys. Valdininkas tikino, jog žmonių sveikatai grėsmę keliančios problemos taip paprastai sutvarkyti neįmanoma. „Norint, kad smala netekėtų, reikia ardyti visą pėsčiųjų perėją ir iš naujo kloti hidroizoliacinę medžiagą, bet šie darbai kainuotų labai daug, - tikino Z.Girčys. Tačiau smala jau beveik visa yra ištekėjusi, o ilgainiui jos visai neliks“.

„Pasimetęs“ skelbimas ar originalios nuomotojų paieškos? Per lubų plyšius tekanti smala kelia realų pavojų praeivių sveikatai. E.Ovčarenko nuotr.

Ričardo Rusteikos nuotr.

4

Kaunas
KLUBAI

2008 liepos 29 d., antradienis

ŠIANDIEN
„Sin“ 19 val. spektaklis „Urvinis žmogus“.

KITOS VIETOS
Tekstilininkų ir dailininkų galerija „Balta“, M.Valančiaus g. 21 Iki rugpjūčio 3 dienos vyks kūrybinės tarptautinio tekstilės meno ir eksperimentų simpoziumo „Naujas požiūris“ dalyvių dirbtuvės. Keramikos muziejus, Rotušės a. 15 Iki rugpjūčio 25 dienos veiks VDA Kauno dailės instituto keramikos specialybės dėstytojų ir jų studentų darbų paroda „Paralelės“. A. ir P.Galaunių namai, Vydūno al. 2 Iki rugpjūčio 25 dienos veiks Emilijos Jėzualdos Jaudegytės akvarelės paroda „Fragmentai“. VDU Botanikos sodas, Ž.E.Žilibero g. 6 Iki liepos 31 dienos sode vyksta viendienių žydėjimas. Kauno įvairių tautų kultūrų centras, Šv. Gertrūdos g.58 Iki rugpjūčio 14 dienos veiks Lietuvos kariuomenės karininko Skomanto Povilionio fotografijų iš tarptautinės misijos Afganistane paroda „1385-ieji. Afganistanas. Goro provincija“.

„Senamiesčio žioge“ viešės A.Giniotis ir „Atviras ratas“
Raimonda Mikalčiūtė
r.mikalciute@15min.lt

Įpusėjęs dainuojamosios poezijos koncertų ciklas „Senamiesčio žiogas“ kviečia į dar vieną renginį, kuriame pasirodys „keistuolis“ Aidas Giniotis bei aktorių trupė „Atviras ratas“.
Režisierius, aktorius, kompozitorius, tekstų kūrėjas ir dainų atlikėjas - taip savo vizitinėje kortelėje turėtų nurodyti veiklusis A.Giniotis. Anksčiau daugiau garsėjęs kaip Keistuolių teatro aktorius, jų muzikalių programų aranžuotojas, vėliau Aidas sušvito kaip talentingas režisierius. Jo režisūrinius sprendimus buvo galima išvysti įvairiuose šalies teatruose: režisierius yra pastatęs spektaklių Lietuvos valstybiniame operos ir baleto, Kauno valstybiniame muzikiniame bei Klaipėdos dramos teatruose. Gerai žinomos ir jo sukurtos muzikinės televizijos parodijos laidos „500 g vandens“, „Pulkininko Haroldo praradimų klubas”. Pastaraisiais metais šis kūrėjas yra laukiamas svečias dainuojamosios poezijos renginiuose. „Nebūtų aktorius“, turbūt pamano nevienas, išvydęs nuo scenos publiką meistriškai valdantį A.Giniotį. Tarp dainų jis spėja atsakyti ir į žiūrovų klausimus. Be to, daugelio džiaugsmui, greta naujų autorinių dainų dažnai įterpia ir

PARODOS
Tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ parodos Kauno menininkų namai, V.Putvinskio g. 56 Iki rugpjūčio 9 dienos veikia paroda „Baltarusių akvarelė: interpretacijų laukas“. Kauno paveikslų galerija, K.Donelaičio g. 16 Iki rugpjūčio 24 dienos veiks paroda „Baltijos tiltai. Slinktys“. Tekstilininkų ir dailininkų galerija „Balta“, M.Valančiaus g. 21 Iki rugpjūčio 8 dienos veiks Latvijos menininkės prof. Irenos Luse kūrinių paroda „Švelnumas“.

visiems gerai žinomas dainas iš Keistuolių teatro repertuaro, bardų šlagerius. Rytoj 19 val. Ryšių istorijos muziejaus kiemelyje vyksiančiame koncerte A.Giniotis kartu su teatro laboratorija „Atviras ratas“ pristatys programą, intriguojančią jau savo pavadinimu - „Bus Jums“. „Teatro laboratoriją“ subūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Keistuolių teatrui surinktas aktorių kursas, kuris per ketverius darbo ir kūrybos metus susiformavo kaip trupė ir atrado savitą požiūrį į teatrą. „Atviro rato“ aktoriai - universalūs kūrėjai, kurie ne tik atlieka vaidmenis, bet ir patys rašo pjeses, režisuoja, kuria dainas. Tad ar dar verta abejoti, kad kartu su jais trečiadienio vakaras Kauno senamiesčio kiemelyje nebus nuobodus.

„Keistuolis“ A.Giniotis ir teatro laboratorijos „Atviras ratas“ nariai kauniečiams dovanos spalvingą programą, pavadintą „Bus Jums“. Organizatorių nuotr.

Kaune eksperimentuoja keliolika tekstilininkų
Nuo vakar Kaune vyksta tarptautinis tekstilės meno ir eksperimentų simpoziumas „Naujas požiūris“.
Beveik dv i dešimt ys iš tekstilės kuriančių Lietuvos, Vokietijos ir Ispanijos menininkų iki rugpjūčio 9 dienos diskutuos, mokysis ir eksperimentuos Kaune ir Raseinių rajone. „Tai vienas iš Kauno meno bienalės TEXTILE renginių, tęsiantis jo tradiciją. Simpoziumas skirtas labiau patiems kūrėjams. Bendraudami, dalyvaudami seminaruose, kartu kurdami jie ieškos atsakymų, kas yra „naujas požiūris“ į kūrybą iš tekstilės“, - sakė viena iš projekto kuratono pilyje vykusiame simpoziumo pristatyme. Šiandien galerijoje „Balta“ pradeda veikti dalyvių kūrybinės dirbtuvės, čia būsiančios iki rugpjūčio 3 dienos. „Niekam nedraudžiame ateiti mūsų aplankyti, bet vizualių dalykų dar daug nebus: simpoziumo dalyviai tik rinksis medžiagas savo projektams, neslėpė V.Vitkienė. - Tikrieji darbai užvirs rugpjūčio 4-

ATPAŽINK SAVE

rių Virginija Vitkienė. Susipažinti su įvairiataučiais projekto dalyviais meno mylėtojai galėjo vakar Kau-

ąją kaimo turizmo sodyboje Burbiškių kaime, esančiame Raseinių rajone. Kūrybinius menininkų ieškojimus, bendrus atradimus kauniečiai galės išvysti rugpjūčio 8 dieną. Tada tekstilininkų ir dailininkų galerijoje „Balta“ pradės veikti bendra simpoziumo dalyvių darbų paroda“.

Jeigu šioje nuotraukoje JŪS – užsukite į „Copy1“ biurą (Kaune, Daukanto g. 8) atsiimti prizo - meškučio su "15min" logotipu. Prizą turite atsiimti per dvi darbo dienas. Atsiimdami turėkite su savimi laikraštį. Dėl papildomos informacijos skambinti tel. (8 640) 12223.

www.copy1.lt

2008 liepos 29 d., antradienis

miestai

5

Pajūris kovoja su įžūliais vabzdžiais
Gina Kubiliūtė
g.kubiliute@15min.lt

Įkyrios, tiesiog į burną bei akis lendančios ar maistą aptupiančios širšės, vapsvos, uodai, boružės, žiedmusės - šiuo metu tai tapo viena pagrindinių pokalbių temų pajūryje.
Miestiečiai vieni kitiems demonstruoja nuo įgėlimų patinusias rankas ar kojas, pasakoja, kaip vos neprarijo kokio įkyraus vabzdžio su maistu, skundžiasi, jog nebeišvaiko nepageidaujamų „svečių“ iš namų. Vabzdžiai buvo ir nuolatiniai savaitgalį besilinksminusiųjų Jūros šventėje palydovai. „Atsisėdome nuošaliau stebėti koncerto. Atsidariau skardinę gaivaus gėrimo. Aplinkui įkyriai skraidė vapsvos, tačiau net nepastebėjau, kaip viena jų įlėkė į skardinę. Gurkštelėjau gėrimo ir pajutau burnoje kažką judančio. Akimirksniu išspjoviau gėrimą. Pasirodo, vos neprarijau vapsvos“, - prisimindama nemalonų momentą raukėsi šventėje buvusi Audra. Klaipėdietė Inga pasakojo, kad savaitgalį su vapsvomis jai teko kovoti namuose.

Šie vabzdžiai šiemet kaip niekada įkyrūs ir aršūs. „Vapsvos niekada iki šiol neskrisdavo į namus“, - sakė pašnekovė. Namo, kuriame gyvena mergina, išorėje vabzdžiai susirengė lizdą, o per langų plyšius patenka į vidų. Buto, į k u r į ver ž iasi vapsvos, šeimininkė su jomis kovojo purškalais. Anot merginos, per savaitgalį iš kambarių ji išmetė apie porą šimtų vapsvų. „Pastaruoju metu sulaukiame labai daug skambučių dėl įgėlimų, - „15min“ pasakojo uostamiesčio greitosios medicinos pagalbos stotyje dispečere dirbanti Danutė Kaušytė. - Žmonės išsigandę, klausia, ką daryti. Vabzdžiai kanda visur - į lūpas, rankas, liežuvį, galvą“. Anot jos, vabzdžių antplūdis, dėl kurio sulaukiama gausybės sunerimusių žmonių skambučių, jaučiamas visą savaitę. D.Kaušytė pasakojo, kad medikams teko važiuoti į namus, kur sugeltų žmonių gyvybei ir sveikatai grėsė didelis pavojus. Greitosios me d ic i nos pagalbos darbuotojų teigimu, ankstesniais metais tiek daug besikreipiančių jie nesulaukdavo. Pagalbos užpuolus vabzdžiams pajūryje poilsiautojai

šaukiasi ir gelbėtojų. Anot Palangos gelbėtojų vadovo Jono Pirožniko, savaitgalį dėl įgėlimų į juos kreipėsi daugybė žmonių. Šešiems poilsiautojams prireikė medikų pagalbos. Paplūdimiuose saulės voniomis ir jūra besimėgaujančius poilsiautojus kamuoja ne tik vapsvos, širšės, bet ir boružės bei žiedmusės. „Šiemet ypač daug žiedmusių. Jos yra dryžuotos ir atrodo kaip vapsvos, tačiau yra paprastos musės. Žiedmusės nekanda, bet visur lenda ir erzina žmones. O boružių

pilna ne tik paplūdimiuose, bet ir mieste“, - sakė Neringos savivaldybės ekologė Giedrė Budreikaitė. Vilniaus universiteto Ekologijos instituto Entomologijos laboratorijos vadovas Povilas Ivinskis pastebėjo, kad šiemet ypač daug vapsvų. „Joms reikia maisto, greičiausiai derliaus dar mažai, todėl ir lenda visur. Aš pats virdamas aviečių uogienę, per valandą sugavau pusantro šimto vapsvų. Vabzdžių visur pilna ir jie žmonėms įk yri - net išsižioti negalima“, - sakė P.Ivinskis.

„Niekas tiksliai nežino priežasčių, kodėl jų taip gausu. Spėju, kad vabzdžiai šiemet labai gerai peržiemojo,

neiššalo ir dėl palankių sąlygų jų gausiai prisiveisė“, teigė P.Ivinskis.

KAIP GELBĖTIS NUO VABZDŽIŲ
Važiuojant į gamtą reikėtų vengti kvėpintis, nesirengti ryškiais spalvingais drabužiais, nepalikti atvirų ąsotėlių, butelių, popierinių pakelių, negerti iš skardinių ir atidžiai apžiūrėti stiklinius indus, nevaikščioti basomis po pievas. Kai atrodo, jog skraiduolių įgėlimas neišvengiamas, nesistenkite jų vaikyti. Lėtai, nedarydami staigių judesių, jei įmanoma, atsitraukite į patalpą. Jei neįmanoma, gulkite ir užsidenkite galvą, pvz., rankomis. Staigūs judesiai užpuolikes erzina. Kai gamtoje pietaujate, ant stalo padėkite 2-3 lėkštutes su pakaitintu actu arba keptais ar virtais 2-3 svogūnais. Širšės bei vapsvos vengia jų kvapo. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro inf.

Šiais metais įkyrūs vabzdžiai neduoda ramybės ne tik gryname ore, tačiau veržiasi ir į namus.

G.Kubiliūtės nuotr.

POILSIAUTOJO PINIGINĖ
Gintė, Vasilijus ir sūnus Viktorijus iš Mažeikių

Aukcione bus pristatyta ir J.Statkevičiaus lėlė
Karina Ziminaitė k.ziminaite@15min.lt

Mados ir teatro kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius savo vardo mados namuose vakar pristatė labdaros aukcionui skirtą lėlę, pavadintą meilės deivės Mildos vardu.
Dizainerio kurta lėlė - garsenybių ir užsienio dailininkų bendro projekto, skirto vėžiu sergantiems vaikams paremti, dalis. „Ji labai graži, gražuolė“, vis kartojo J.Statkevičius. Dailininkas sakė smalsaujantis, kaip atrodo kitų menininkų kurtos lėlės. Pačią savosios lėlės idėją, pasak jo, sukurti prireikė penkiolikos minučių. Tiesa, mados kūrėjas neslėpė, kad aprengti Mildą prireikė ne vienos dienos, juk tai „ne šiaip skarmalą užvilkti“. J.Statkevičiaus kurta lėlė romantiška, jos rožinė suknelė puošta gėlėmis, kurios, kaip sakė pats dizaineris, jo mados namų skiriamasis ženklas. „Man atrodo, kad tai

Kur šią vasarą poilsiaujate? Vasaras leidžiame prie jūros. Dažnai lankomės Klaipėdoje, tačiau daugiausiai pramogaujame Palangoje ir Šventojoje. Visą praėjusią savaitę ten ir praleidome. Kur atostogų metu apsistojote? Mes neleidžiame pinigų brangiems viešbučiams ar mediniams nameliams. Minėtuose kurortiniuose miestuose kiekvieną dieną miegodavome vis skirtinguose kempinguose. Kiek per šią atostogų savaitę išleidote pinigų? Maistas, dovanos, pramogos - išleidome „krūvą“ pinigų. Per dieną susidarydavo apie 100 litų, tačiau buvome tik dviese - be sūnaus. Ar galėtumėte palyginti kiek kainuoja atostogos Lietuvoje ir užsienyje? Užsienyje esame buvę tik darbo reikalais. Todėl labai sunku pasakyti, kur yra geriau ir kur kainos yra prieinamesnės. Tačiau mes esame lietuviai, todėl savoj šaly visada gera ir smagu.
Kalbino E.Kočetygina. J.Širkajevos nuotr.

daugiau nei lėlė. Ji gaminta iš porceliano, pagauta speciali nuotaika. Tai - meno kūrinys, o ne vien tik žaidimas“, pasakojo dailininkas, prisimindamas malonų kūrybos procesą. J.Statkevičius šiai lėlei kūrė šukuoseną, apavė ją vasariniais bateliais ir apvilko suknele. Patį lėlės pagrindą gamino kinė lėlininkė Sju Ling Wang, gyvenanti Vokietijoje. Ji specializuojasi dirbdama porcelianu. Jos kuriamoms lėlėms akis, kaip ir lėlei Mildai, pagal detalius eskizus iš stiklo išpučia menininkas-stiklininkas.

J.Statkevičius prasitarė, kad jau turi ir potencialių savo kurtos lėlės pirkėjų. Ji patiko į studiją užsukusiems žmonėms, dizaineris juokavo, kad Mildai parduoti nereikia net aukciono. J.Kalinsko nuotr.

6

ekonomika

2008 liepos 29 d., antradienis

Remontas užtruks
Ignalinos atominei elektrinei (AE) planuojant du mėnesius truksiantį remontą, Lietuva didžiąją dalį elektros pirks užsienio šalyse.
Šalies elektros tinklo operatorė „Lietuvos energija“ pranešė, kad apie 43 proc. Lietuvos vartotojų poreikiui būtinos elektros energijos bus gaminama šalies elektrinėse, o 57 proc. - importuojama iš Rusijos, Estijos ir Skandinavijos. Remonto laikotarpiu pagrindine šalies elektros energijos gamintoja taps Lietuvos elektrinė, kuri dirbs didesniu nei įprasta pajėgumu. „Jei atsitiktų taip, kad sutriktų Lietuvos ar kaimyninių šalių perdavimo tinklų darbas importuojant elektros energiją, bus naudojamos Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės ir Lietuvos elektrinės rezervinės galios“, - sakė „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Masionis. Pasak jo, rengiant Lietuvos elektros energetikos sistemą Ignalinos AE remontui, buvo patikrintos perdavimo tinklo schemos, surengta personalo treniruotė, suderintas Lietuvos bei kaimyninių šalių energetikos sistemų bendras darbas. Vienas Ignalinos AE antrojo bloko generatorius stabdomas šį antradienį, o visas blokas - rugpjūčio 2 dieną. Ignalinos atominės elektrinės antrąjį reaktorių planuojama įjungti rugsėjo 30 dieną, o pilną galią pasiekti - spalio 5-ąją.

Lietuvoje jauni žmonės per anksti kimba į darbus

Ekonominė situacija lietuvių jaunimą priverčia anksti startuoti darbo rinkoje.

T.Urbelionio/BFL nuotr., R.Jakštaičio montažas

Eglė Gerulaitytė
e.gerulaitytė@15min.lt

Gresia skolos
Lietuvos statybų bei transporto įmonės dėl šalies ekonomikos lėtėjimo ir didelės infliacijos šiuo metu yra vienos rizikingiausių dėl galimų atsiskaitymo sutrikimų, teigia saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ specialistai. Bendrovės išieškomų skolų sąrašuose pastaruoju metu daugiau kaip 60 proc. sudaro skolininkai iš statybų ir vežėjų bendrovių. Pasak „Ekskomisarų biuro“ verslo saugos skyriaus direktoriaus Josifo Lovkio, pastaruoju metu rekordiškai išaugusi infl iacija bei spartus degalų kainų augimas labiausiai paveikė statybų ir transporto įmones - daugelio jų išlaidos didėja, o pajamos neauga arba mažėja.

Nemaža konkurencija darbo rinkoje ir dideli darbdavių reikalavimai abiturientus, vos išlaikius brandos egzaminus, verčia nieko nelaukus stoti į universitetus ir skubiai ieškotis darbo. Ekonomistai ir psichologai sutaria, jog Lietuvoje spaudimas dėl darbo didesnis nei užsienyje.
Vakaruose, pabaigus vidurinę mokyklą, jaunuoliai paprastai neskuba stoti į universitetus - jie renkasi keliones, darbą savanoriu užsienio labdaros or-

ganizacijoje ar kokią kitą veiklą ir tik tuomet imasi aukštojo mokslo. „Užsieniečiai išties pernelyg neskuba įsisukti į darbų, būsto paieškų, mokesčių sūkurį. Vakaruose nieko nestebina ir universitete tebesimokantis 30- metis. Manau, taip yra todėl, kad vakariečiai tiesiog turi geresnes fi nansines sąlygas“, - svarstė SEB banko šeimos fi nansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Regimantas Urbanas Rinkodaros vadovas r.urbanas@15min.lt Simona Surdokaitė Pardavimų vadovė s.surdokaite@15min.lt Buhalterija Tel. (8-5) 210 5894

Asta Bliūdžiutė Redaktorė a.bliudziute@15min.lt Gabrielė Vasiliauskaitė Dienos redaktorė (Vilnius) g.vasiliauskaite@15min.lt Jurga Vaičiūtė Dienos redaktorė (Kaunas/Klaipėda) j.vaiciute@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas dienraštis Lietuvoje, turintis 407,000 nuolatinių skaitytojų kiekvieną darbo dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
„TNS Galup“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2008 m. žiema
Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt H.Manto g. 31, Klaipėda Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

Tiražas - 70 000. ISSN 1822-5322. Dienraštis platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

Puslapis parengtas pagal BNS ir „15min“ inf.

Pasak jos, užsienyje valstybės parama, tėvų pajamos jaunimui leidžia neskubant išsirinkti, ko jie iš tiesų nori, ramiai pabaigti mokslus, o tik tuomet kibti į darbus. „Pas mus jauni žmonės

daugeliu atvejų yra tiesiog priversti anksti pradėti dirbti. Valstybės parama nėra didelė, tėvai retai išgali išlaikyti besimokantį jaunuolį. Be to, pas mus perspektyvių specialybių - vos kelios“, - teigė J.Varanauskienė. Anot jos, Lietuvoje prestižinėmis laikomos ekonomisto, vadybininko, teisininko specialybės, tad konkurencija didžiulė, be to, darbdaviai reikalauja darbo patirties. „Nenuostabu, kad jaunimas pradeda dirbti studijuodamas jau pirmuose kursuose. Užsienyje daugiau įvairovės, daugiau specialybių, nišų: ten gali gerai dirbti ir uždirbti būdamas, kad ir dumblių tyrinėtoju. O pas mus kelių „prasimušti“ kur kas mažiau, tad visi ir stengiasi kuo greičiau „įšokti į traukinį“, - įsitikinusi J.Varanauskienė.

27-28 metų žmogus be jokios darbo patirties potencialiam darbdaviui atrodytų gan keistai. Manau, tai ne vien ekonomikos, bet ir tradicijų dalykas.
Sakė T.Rimkus. kė - jei mokėsi užsienyje, kur gana įprasta baigti universitetą tokio amžiaus, tuomet, manau, būtų pažiūrėta teigiamai. Tačiau jei neveikė nieko atrodytų tikrai keistai“, - teigė T.Rimkus. Pasak jo, Danijoje yra įprasta baigus aukštąją mokyklą atsikvėpti, metus ar porą pakeliauti. O lietuviai pirmiausia nori atsistoti ant kojų ir tik tuomet ilsėtis. „Manau, tai ne vien ekonomikos, bet ir tradicijų dalykas. Tačiau persistengti nevertėtų: jei jaunuolis mėgina susirasti sezoninį darbą, tai išties sveikintina. Tačiau pirmakursis, ieškantis rimtų pareigų studijų metu, turėtų pirma gerai pagalvoti, ar išties jam to reikia“, - patarė T.Rimkus. Psichologai lietuvių veržimąsi dirbti taip pat linkę aiškinti ekonomine situacija.

Anksti įsidarbinti įprasta
„Užsieniečiai išties linkę pradėti dirbti vėliau, bet manau, tai glaudžiai susiję su ekonomine padėtimi. Juk daugybė lietuvių tebegyvena ties skurdo riba, tad nenuostabu, kad tėvai neišgali išlaikyti studijuojančių jaunuolių“, - pasakojo psichologas Gediminas Navaitis. Anot jo, ekonominė situacija diktuoja ir psichologinę atmosferą. „Užsienyje gana populiaru baigus mokyklą pasiimti laisvus metus, pakeliauti, galbūt padirbėti kažkur savanoriu, atsipūsti ir ramiai pasirinkti, ką nori veikti toliau. Lietuviui tai būtų didžiulė tragedija - pas mus visi, baigę mokyklą, tuoj pat puola stoti į universitetus“, sakė G.Navaitis.

Kitokios tradicijos
CV.lt portalo darbo rinkos ekspertas Tadas Rimkus pripažino, jog 27-28 metų žmogus be jokios darbo patirties potencialiam darbdaviui atrodytų „gan keistai“. „Žinoma, atsižvelgiama, ką žmogus per tą laiką vei-

2008 liepos 29 d., antradienis

aktualijos
Lietuvos vandens telkiniuose praėjusį savaitgalį nuskendo mažiausiai 13 žmonių. Vienas žmogus paskendo penktadienį, 7 žmonės rasti paskendę šeštadienį ir keturi

7

Aplaidi motina alino mažamečius vaikus
Viename apleistame bute Kaune apsilankę policininkai pašiurpo: tarp dvokiančių atliekų glaudėsi asociali šeima. Aplaidi, girtaujanti motina nepakeliamoje smarvėje augino penkis vaikus.
Kauno mieste, Aleksoto rajone, policininkai patikrino vieną apleistą butą. Jame pareigūnai rado penkis vaikus ir motiną, kuri visiškai nesirūpino atžalų sveikata ir gyvenimo sąlygomis. Pasak policijos pareigūnų, bute išjungta elektra, mėtėsi buitinės atliekos, nuo netvarkos tvyrojo didžiulė smarvė. Šiurpą keliančiomis sąlygomis gyvenę vaikai sirgo niežais ir buvo utėlėti. Policininkai iškvietė greitąją pagalbą ir 3-ejų, 5-erių, 11-kos, 12-kos bei 15 metų vaikus nuvežė į Kauno infekcinę ligoninę. Apie asocialią šeimą pareigūnai sužinojo iš 11-mečio berniuko. Dar liepos 11 dieną pareigūnai sulaikė berniuką vienoje Aleksoto rajone esančioje parduotuvėje. Vaikas buvo pavogęs prekių. Vaikas sunkiai kalbėjo, nežinojo savo gimimo datos, buvo apleistas, vilkėjo nešvariais

Karštomis dienomis vandens telkiniuose nuskendo 13 žmonių
sekmadienį. Visi nuskendusieji - vyrai. Spėjama, jog savaitgalį Nemune ties Jurbarku paskendo 8 metų vaikas. Jo kūno vakar dar buvo ieškoma.

Bute išjungta elektra, mėtėsi buitinės atliekos, nuo netvarkos tvyrojo didžiulė smarvė.
drabužiais. Pareigūnams mažamečio tėvų rasti nepavyko, todėl jis buvo pristatytas į Vaikų gerovės centrą „Pastogė“. Tik praėjusį ketvirtadienį pavyko surasti nuo policijos pareigūnų besislapstančią motiną su kitais mažamečiais vaikais. Paaiškėjo, jog nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio šeima glaudėsi apleistame bute Lakūnų plente, Aleksoto rajone. Šeima į Kauną atvyko iš Šakių rajono, Kriūkų kaimo. Abu tėvai girtauja, niekur nedirba, visiškai neprižiūri vaikų. Atžalos nelanko mokyklos, valkatauja. Apie asocialią šeimą pranešta Kauno miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams. Dar viena, 17-metė, dukra šiuo metu augina naujagimį ir gyvena pas vaiko tėvą.

Skurstančios daugiavaikės šeimos - opi Lietuvos problema.

G.Dabašinsko/BFL nuotr.

Vandalams iškelta byla
Prie Lietuvos ambasados Baltarusijoje siautėjusiems vandalams šios šalies milicija iškėlė bylą už chuliganizmą. Vandalizmo aktas Minske įvykdytas naktį į penktadienį. Chuliganai išrašinėjo ambasadą saugančią mūro sieną nacionalbolševikine simbolika, ambasados pastatas apmėtytas buteliais, primėtyta lapelių, kuriuose reiškiamas protestas prieš Seimo priimtas įstatymo pataisas, kuriomis draudžiama naudoti sovietinę simboliką viešuose renginiuose, susirinkimuose. Vakar ambasados konsulinis skyrius atnaujino darbą.

JAV stebi tyrimus žydų kapinių teritorijoje
Archeologinių tyrimų galimose žydų kapinėse sostinės centre rezultatų laukia ir JAV ambasadorius Lietuvoje Johnas A.Cloudas. JAV ambasadorius vakar detaliau situacijos nekomentavo ir teigė laukiąs tyrimo išvadų.
Praėjusią savaitę pradėti archeologiniai kasinėjimai, kuriais siekiama nustatyti galimas buvusių žydų kapinių ribas, buvo laikinai sustabdyti. Oficialiai tokio sprendimo priežastys nebuvo nurodytos. Kultūros paveldo departamentas praėjusią savaitę tepaskelbė, jog „archeologinių tyrimų vykdymas yra atidėtas, šiuo metu tariamasi dėl kitų tyrimo vietų ir apimčių“. Neoficialiomis žiniomis, tyrimai nutrūko suradus pirmuosius kaulų fragmentus, nes tyrimus prižiūrintiems žydų atstovams neįtiko archeologinių tyrimų metodika - judėjų religija neleidžia liestis prie palaidoto žydo palaikų. Esą Lietuvos archeologai, aptikę žmonių ir gyvūnų kaulų fragmentų, nebegalėjo

DP vilties nepraranda
Darbo partija (DP) viliasi atgauti Vyriausiosios rinkimų komisijos skirtą daugiau nei 2,5 mln. litų dotaciją. Finansinėmis machinacijomis įtariami „darbiečiai“ Apeliaciniam teismui (AT) apskundė Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria dotacija buvo areštuota. Skundas buvo išsiųstas praėjusį penktadienį. Kada įvyks teismo posėdis, vakar nebuvo žinoma. AT sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas. Prokurorai dotacijas prašo areštuoti tam, kad būtų patenkinti civiliniai ieškiniai. Bendra ieškinių suma - beveik 10 mln. litų.

Šiuo metu kasinėjimai galimose žydų kapinėse sostinės centre yra sustabdyti. T.Gorbačo nuotr.

tęsti darbų, nes tam prieštaravę jų prižiūrėtojai. Ginčai, kurioje vietoje veikė XIX amžiaus viduryje uždarytos žydų kapinės, tęsiasi nuo 2005 metų, kai JAV žydų bendruomenės atstovai pasipiktino, jog buvusių žydų ka-

pinių vietoje gali būti vykdomos Karaliaus Mindaugo apartamentų statybos. Tad t y rimai turėt ų atskleisti, ar prabangūs apartamentai Neries krantinėje pastatyti ant buvusių žydų kapinių.

Puslapis parengtas pagal BNS ir „15min“ inf.

Traukiasi „Transparency International“ vadovas
Su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius nutarė palikti postą ir trauktis į verslą. R.Juozapavičius šiose pareigose nebedirbs nuo spalio 1 dienos. Tokį savo sprendimą jis motyvavo noru aktyviau save išbandyti verslo konsultavimo veikloje. Šiuo metu R.Juozapavičius bendradarbiauja su tarptautinio verslo mokymų ir konsultavimo paslaugų bendrove „Franklin Covey“, veda mokymus „7 efektyviai veikiančių žmonių įpročiai“, dėsto viešo kalbėjimo seminarus įvairiose viešųjų ryšių agentūrose. Kas taps naujuoju „Transparency International“ vadovu, kol kas neskelbiama.

8

pasaulis

2008 liepos 29 d., antradienis

Aukas priviliojo bomba
Didžiausiame Turkijos mieste Stambule teroristai suorganizavo išpuolį-pasalą, per kurią žuvo 17 žmonių. Jos organizavimu įtariami paaugliai.
Du sprogimai vėlų sekmadienio vakarą nugriaudėjo Giungereno rajone, kuris yra europinėje Stambulo dalyje. Pirmoji nedidelė bomba sprogo šiukšlių konteineryje. Per kelias minutes įvykio vietoje susirinko minia smalsuolių. Jie nė neįtarė, kad šis sprogimas tebuvo pasala. Maždaug po dešimties minučių nuo pirmo sprogimo, vos už keliolikos metrų detonuota antra, kur kas galingesnė bomba. Panikos apimti, kruvini žmonės puolė bėgti iš šukėmis ir nuolaužomis nusėtos sprogimų vietos. Ant žemės liko gulėti dešimtys kūnų. Atvykę medikai skubiai išgabeno sužeistuosius į ligoninę. Naktį į pirmadienį pranešta, jog per sprogimus žuvo 16 žmonių, dar vienas sužeistasis mirė vakar ligoninėje. Per sprogimus žuvo trejų metukų vaikas. Iš viso sužeisti 154 žmonės, septyni vakar buvo itin

Liudininkų teigimu, žmonės buvo sužeisti 40 metrų spinduliu nuo bombų sprogimo vietos. AFP/Scanpix nuotr.

sunkios būklės. Daug žmonių buvo sužeista gretimose parduotuvėse. Tai buvo daugiausiai žmonių aukų pareikalavęs išpuolis Stambule per beveik penkerius metus. „Giungerenas yra įprastas gyvenamasis rajonas. Gyven-

NORI NUŠALINTI VALDANČIUOSIUS
Vakar Turkijos Konstitucinis teismas (KT) pradėjo svarstyti, ar uždrausti valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) veiklą. Ši partija daugiau nei prieš metus laimėjo parlamento rinkimus. AKP šaknys yra uždraustoje islamiškoje Gerovės partijoje. AKP kaltinama pažeidusi Turkijos konstitucijoje numatytą sekuliarizmo principą, esą būdama valdžioje ji priima islamui palankius įstatymus. AKP tikina, kad išsižadėjo savo islamiškų šaknų. AKP paskelbimas už įstatymo ribų gali išprovokuoti Turkijoje politinį chaosą ir pakenkti šalies ekonomikai.

tojai sukrėsti, įpykę. Jie netiki, kad kažkas galėjo čia surengti išpuolį“, - sakė žurnalistas Andrew Finkelis. Nors atsakomybės vakar niekas neprisiėmė, neoficialiai spėliojama, jog išpuolį organizavo kurdų separatistai. Miesto meras Muammeras Guleras išpuolį pavadino teroro aktu, tačiau atmetė spėliones, kad dėl išpuolio yra atsakingi neteisėtos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) sukilėliai. Tuo metu šalies spauda pranešė, kad dėl bombų sprogimų policija sulaikė tris paauglius, kurių amžius 16-17 metų. Paaugliai po sprogimų buvo pastebėti netoli iš-

puolio vietos esančio namo rūsyje. Šie aiškino, jog rūsyje pasislėpė todėl, kad išsigando sprogimų. PKK nuo 1984 metų kovoja už Turkijos pietryčiuose esančio kurdų regiono nepriklausomybę. Nuo tada per susirėmimus žuvo daugiau nei 37 tūkst. žmonių. Turkija ir Vakarų valstybės PKK laiko teroristine organizacija. Liepos viduryje trys užpuolikai ir trys policijos pareigūnai žuvo per susišaudymą netoli JAV konsulato Stambule. Turkija kandidatuoja tapti Europos Sąjungos nare, teroristų išpuoliai - viena opiausių šalies problemų.

Kova dėl bilietų

Rusija laido grėsmingas užuominas
Pačioje Europos Sąjungos pašonėje Rusija ketina kurti naują karinę struktūrą, kuri taps atsaku į amerikiečių priešraketinės gynybos (PRG) skydo dislokavimą Lenkijoje ir Čekijoje.
Apie Rusijos planus paskelbė Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) generalinis sekretorius Nikolajus Bordiuža. Anot jo, KSSO šalys yra susirūpinusios, kad aplink jas statomi strateginiai kariniai objektai, kurie iš gynybinės ginkluotės gali būti paversti puolamąja. „Sutarties narių pasienyje ketinama kurti naują karinę infrastruktūrą ir atstatyti kai kuriuos jos elementus, gyvavusius Sovietų Sąjungos laikais“, - aiškino N.Bordiuža. Iš jo žodžių aišku, kad karinė grupuotė bus kuriama prie va-

Pekino olimpiados organizatoriai vakar paskelbė, jog visi bilietai į žaidynių renginius buvo parduoti. Kinijos piliečiams ir užsieniečiams iš viso buvo parduota 6,8 milijono bilietų. Tačiau tai dar negarantuoja, kad visuose renginiuose tribūnos bus sausakimšos, mat dalis rėmėjams bei žaidynėse dalyvaujančių šalių olimpiniams komitetams išdalintų bilietų, manoma, liks nepanaudoti. Praėjusį penktadienį Pekine kilo tikras mūšis dėl bilietų, kai buvo paskelbta, jog į prekybą išleidžiami paskutiniai 250 tūkst. bilietų. Keliasdešimt tūkstančių žmonių užplūdo bilietų pardavimo centrinę būstinę. Baimindamiesi riaušių, situaciją ėmėsi kontroliuoti policininkai. Sąžiningai eilėje kelias dienas bilietų laukę žmonės buvo aptverti metalinėmis tvoromis, o erzelį keliantiems bilietų ištroškusiems žmonėms teko paragauti policininkų lazdų. Bilietas į Pekino olimpinių žaidynių atidarymą kainavo 645 JAV dolerių (apie 1500 litų), bet daugiau nei pusė bilietų į rungtynes kainuoja vos 13 JAV dolerių (30 litų) - taip siekta, kad į žaidynes galėtų ateiti ir eiliniai kinai.

Iš Kaliningrado srities „Iskander-M“ raketos galėtų pasiekti tik raketų bazes Lenkijoje, o iš Baltarusijos - ir radarus Čekijoje.

karinių Baltarusijos ir Rusijos sienų. Naujoji karinė struktūra jau rugsėjį, po KSSO įstatinių institucijų posėdžių, gali įgauti realių kontūrų. Buvęs Rusijos strateginės paskirties raketinių pajėgų štabo vadovas Viktoras Jesinas anksčiau yra sakęs, kad Baltarusijoje galėtų būti statomi raketi-

niai kompleksai „Iskander-M“. Anot V.Jesino, dar vienu atsakomuoju žingsniu galėtų tapti mišri Mačuliščų aviacijos bazė už 100 kilometrų nuo Minsko, kurioje bazuotųsi strateginiai bombonešiai. Be to, Rusija gali pasitraukti iš bendros sutarties su JAV dėl strateginių puolamųjų potencialų mažinimo.
Puslapis parengtas pagal BNS, BBC, CNN, "Reuters" ir "15min" inf.

Iraką sudrebino sprogimų serija
Po kelių palyginti ramių mėnesių į Iraką grįžo sprogimai. Vakar per seriją savižudžių atakų Irake žuvo mažiausiai 65 žmonės, daugiau nei du šimtai buvo sužeisti.
Sostinėje Bagdade piligrimų minioje maždaug vienu metu sprogus trims bomboms žuvo mažiausiai 29 žmonės, dar 92 buvo sužeisti. Visus tris sprogimus įvykdė mirtininkės. Manoma, jog ataką organizavo su „Al Qaeda“ susiję teroristai. Šia piligrimine kelione minima vieno iš 12 šiitų imamų mirtis. Šventės kulminacija įvyks šiandien - Kazimijos šventovėje Bagdado šiaurės vakaruose turėtų apsilankyti mažiausiai milijonas maldininkų. Per kitą mirtininko išpuolį Irako šiaurėje esančiame Kirkuko mieste žuvo mažiausiai 36 žmonės, dar 116 buvo sužeisti. Sprogimas nugriaudėjo tuo metu, kai tūkstančiai kurdų demonstrantų susirinko protestuoti dėl prieštaringai vertinamo provincijų rinkimų įstatymo projekto. Projekte numatoma leisti rengti spalio mėnesį suplanuotus vietos rinkimus, tačiau jį vetavo trijų narių Prezidentūros taryba. Įstatymo projektą turės dar kartą svarstyti parlamentas. Kurdai nuogąstauja, kad į jų reikalavimus nebus atsižvelgta. Kirkuke pastaruoju metu buvo jaučiama įtampa tarp vietos turkmėnų, arabų ir kurdų.

2008 liepos 29 d., antradienis

ekranas

9

Televizija lenda į akis
Eglė Gerulaitytė
e.gerulaitytė@15min.lt

Nors, atėjus interneto erai, televizijai dažnai pranašaujama liūdna baigtis užmarštyje, ji nepasiduoda.
Jei žmonėms nebeįdomu žiūrėti televiziją namie – ją bus galima žiūrėti bet kur, nusprendė naujų technologijų kūrėjai. Kontaktiniai lęšiai, kuriais vienu metu galima matyti ir tikrą, ir virtualią aplinką, jau kuriami. Vašingtono universiteto mokslininkas Babakas Parvizas didžiąją dalį savo gyvenimo nešiojo kontaktinius lęšius, kol galiausiai jam gimė idėja: lęšiai galėtų tapti mažiausiu personaliniu televizoriumi pasaulyje. Implantavęs mikroskopinius šviesą atspindinčius diodus į lęšius, B.Parvizas tikisi pakeisti televizijos istoriją. „Dar reikia išspręsti dvi problemas: kaip tiekti tokiems lęšiams energiją ir kaip fokusuoti vaizdą, kad akis galėtų pagauti taip arti mirgančius „paveikslėlius“. Tačiau mes sparčiai judame į priekį“, pasakojo B.Parvizas. Pasak jo, su tokiais lęšiais ilgainiui bus galima ne tik žiūrėti TV, bet ir gauti trumpąsias SMS žinutes, tikrintis elektroninį paštą. „Taigi televizorius kaip

Televizija, „išlipusi“ iš ekranų, ketina apsigyventi tiesiog žmonių akyse.

T.Urbelionio/BFL nuotr.

daiktas galbūt ir bus pamirštas. Tačiau televizija – tikrai ne“, pranašauja mokslininkai. Tie-

sa, skeptikai teigia, kad tokie kontaktiniai lęšiai gali kenkti akims. „Kad ir kaip baigtųsi

šis eksperimentas, į jį vis vien verta užmesti akį“, - juokavo B.Parvizo kolegos.

KINO REPERTUARAS
FORUM CINEMAS
„Tamsos riteris“ 11:30 14:40 17:50 20:50 „X failai: noriu tikėti“ 10:50 13:10 15:30 17:50 20:10 22:20 „Vyrai ir meilužiai“ 17:30 „WALL-e: šiukšlių princo istorija“ 10:30 11:50 14:10 15:10 16:30 18:50 21:10 „Mamma Mia!“ 11:30 14:00 16:30 18:50 21:30 „Ieškomas“ 12:50 „Su kirpėju Zohanu geriau nejuokauk!“ 11:00 13:30 16:00 18:30 21:00 „Kung Fu Panda“ 10:20 12:30 14:40 „Hankokas“ 16:50 19:00 21:20

CINAMONAS
„Tamsos riteris“ 13.30 16.30 19.30 22.30 „X failai: Noriu tikėti“ 11.00 13.15 15.30 17.45 20.00 22.15 „Mamma Mia!“ 12.30 14.45 17.00 19.15 21.30 „WALL-E. Šiukšlių princo istorija“ 11.00 13.00 15.00 17.00 19.00 21.00 „Su kirpėju Zohanu geriau nejuokauk!“ 15.45 18.00 20.15 22.30 „Hankokas“ 11.15 14.00 „Ieškomas“ 11.45 „Kung Fu Panda“ 10.45
„Mamma Mia!“

TV šiandien
13.00 „Nauji Robino Hudo nuotykiai“ (21). 13.55 „Nenugalimieji reindžeriai“ (101). 14.20 Animacinis serialas „Vėžliukai nindzės“ (70). 14.45 Animacinis serialas „Ogis ir tarakonai“ (10). 15.10 Kitas! Realybės šou (N-7). 15.35 „Svetimos nuodėmės“ (75, 76). 17.35 „Miesto romansas“ (102). 18.42 Žodis - ne žvirblis. 18.45 Žinios. 19.05 Sportas. 19.08 Orai. 19.10 „Super L.T.“ Vedėjai Violeta Blėdienė ir Jogaila Morkūnas (N-7). 20.00 „Ir vis dėlto aš myliu“ (17). 21.00 Pinigų taksi. Realybės šou. Vedėja Karina Krysko. 21.30 Kitas! Realybės šou (N-7). 22.00 Žinios. Verslas. Kriminalai. 22.24 Sportas. 22.28 Orai. 22.30 „Bėglių medžiotojai“ (8) (N-7). 23.30 „Skaičiai“ (33) (N-7). 00.30 „Arti namų“ (17). Animacinis serialas „Simpsonai“ (16/2) (N-7). 15.35 „Spąstuose“ (156) (N-7). 16.40 „Marina“ (168). 17.40 „Rožių karas“ (181). 18.45 TV3 žinios, kriminalai. 19.00 TV3 sportas. 19.05 TV3 orai. 19.10 Penktokų iššūkis. Geriausios laidos. 20.10 TAIP arba NE. TV žaidimas. Vedėjas Marijus Mikutavičius. 21.10 Pati baisiausia laida. Ekstremalių pojūčių ir humoro šou. Vedėjai Greta Jaraitė ir Džiugas Siaurusaitis (N-7). 21.45 TV3 vakaro žinios. 21.50 TV3 sportas. 21.55 TV3 orai. 22.00 „Peterburgo banditai“ (8/9) (N-14). 23.00 Vasaros kino teatras. „Delta“ būrys II. Kolumbietiškoji grandis“. Veiksmo. Rež. Aaronas Norrisas. Vaid. Chuckas Norrisas, Billy Drago, Richardas Jaeckelis. JAV, 1990 m. (N-14). 01.10 „Peterburgo banditai“ (8/9) (N-14). 02.10 „Telejazz“. Interaktyviosios nakties pramogos (N-14). 04.10 Pabaiga. mirkos. Humoro laida. 17.00 „Sprendimai“ (N7). 18.00 „Kol mirtis mus išskirs“ (157). 19.00 Baimės faktorius. Realybės šou (N-7). 20.00 Žinios. 20.13 Kriminalai. 20.16 Sportas. 20.19 Orai. 20.20 Akistata su Lietuva. Vedėjas Aurimas Perednis. 20.40 „Už viską tau dėkoju“ (6). 21.45 „Tu - man, aš - tau“. Komedija. Rež. Aleksandras Seras. Vaid. Leonidas Kuravliovas. 1985 m. 23.30 Žinios. 23.40 Kriminalai. 23.42 Sportas. 23.44 Orai. 23.45 Amerikietiškos imtynės (N-14). 00.45 Pinigų lietus. Interaktyvusis šou. Tiesioginė transliacija.

liepos 29 dienai
(su vertimu į gestų kalbą). 18.40 Sportas. 18.42 Orai. 18.45 „Namelis prerijose“ (182). 19.35 „Volkeris, Teksaso reindžeris“ (178). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.50 Verslas. 20.56 Kultūra. 21.01 Sportas. 21.07 Orai. 21.10 Žurnalisto tyrimas. Publicistikos laida. Vedėja Rūta Sinkevičienė. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 „Las Vegasas“ (25) (N-7). 23.00 Vakaro žinios. 23.10 Sportas. 23.12 Orai. 23.15 „Nusikalstami protai“ (44) (N-7). 00.05 „Specialioji jūrų policijos tarnyba“ (3/13) (N-7). 01.00 Programos pabaiga.

Puslapis parengtas pagal The Guardian ir „15min“ inf.

13.05 „Zoro“ (2/11). 13.35 Animacinis serialas „Detektyvas Flintas“ (8). 14.05 Animacinis serialas „Tikrieji pabaisos“ (36). 14.35 Animacinis serialas „Kempiniukas“ (2/16). 15.05

12.40 Smagiausios akimirkos. Humoro laida (kart.). 13.15 „Už viską tau dėkoju“ (kart.). 14.20 Pinigų lietus. Interaktyvusis šou. Tiesioginė transliacija. 15.40 Animacinis serialas „Pokemonai“ (8, 9). 16.30 Smagiausios aki-

12.45 „Roko mokykla“. Komedija. Rež. Richardas Linklateris. Vaid. Jackas Blackas, Mike'as White'as, Joan Cusack. JAV, 2003 m. (N-7) (kart.). 14.45 W.Disney'aus valanda. Animaciniai serialai „Ančiukas Donaldas“ (95), „Liūtas karalius. Timonas ir Pumba“ (63). 15.40 „Žalieji hektarai“ (21). 16.10 Dok. serialas „Michaelos nuotykiai gamtoje“ (53). 16.35 TV serialas „Švelnusis Benas“ (2). 17.05 „Komisaras Reksas“ (99) (N-7). 18.00 Labas vakaras. Informacinė-pramoginė laida. 18.30 Žinios

10.40 „Samurajai X“. 11.05 Animacinis serialas „Merė Keitė ir Ešlė skuba į pagalbą“. 13.00 „Draugai VI“. 13.30 Dokumentinis f. „Mažieji pingvinai. Sidnėjaus uosto paslaptis“. 14.30 Animacinis serialas „Muchtaras“. 16.30 Animacinis serialas „Martinas Slėpinys“. 17.00 Animacinis serialas „Lioko kodas“. 18.00 Žinios. Verslo pulsas. Orai. 18.30 Kontaktas. 21.00 Vaidybinis filmas „Pasimatysime ryte“. Romantinė drama. 23.30 Kitas! Realybės šou (N-7). 00.00 Televizijso serialas „4400“ (N-7).

10

skelbimai
Paslaugos
Greitai ir kokybiškai gręžiame gręžinius giluminiam vandeniui ir geoterminiam šildymui, įrengiame nuotekų valymo sistemas. UAB „Minlika – Geologija". Tel. 8 640 75555. Iš/ į Londoną saugiai ir greitai vežame siuntinius. Lietuvoje pristato iki durų. Važiuojame kas dvi savaites. Tel.: 8 687 58503, 8 640 21005, +447786271449.

2008 liepos 29 d., antradienis

Teritorijos priežiūros įmonė atlieka žolės pjovimo ir teritorijų tvarkymo darbus. Tel. 8 687 96336, 8 612 69176.

Statybos, remonto darbai
Dažome laiptines, remontuojame, dedame plaukiojančias grindis ir gipso kartoną. Tel. 8 648 99399. UAB "LV apdaila" atlieka vidaus apdailos darbus: gipskartonio montavimas, glaistymas,tapetavimas, dažymas, plytelių klojimas ir t.t. Informacija tel.: 8 601 94011, 8 601 94009. Kiaurymių gręžimas betone, mūre, gelžbetonyje. Įvairių diametrų. Tel. 8 684 77718. Atliekame plytelių klojimo, elektros instaliacijos darbus. Dirbame profesionaliai ir greitai. Tel. 8 670 45609. Gaminame ir statome tvoras. Tel. 8 677 56039. Atlieku laiptinių dažymą ir remontą. Tel. 8 603 84086. Klijuoju plyteles, kokybiškai. Informacija tel. 8 625 46319, Ramūnas.

Ir šių miestų rajonuose
Emalis su akmens masės papildais. Dangą liejame profesionalia Amerikietiška turbina. BE DULKIŲ! 7 metų patirtis. Suteikiame 5 metų garantiją. www.voniurestauravimas.lt

Skelbimai dienraštyje “15min”
kiekvieną darbo dieną
Žodiniai skelbimai priimami:
Telefonu 8 900 84001
Mokestis už skelbimą (20 Lt) bus priskaičiuotas prie Jūsų telefono sąskaitos.

Paprasto, iki 20 žodžių skelbimo kaina 20 Lt, papildomas žodis 2 Lt, paryškinimas 5 Lt. (Kainos su PVM). kaina +3,5 Lt už kv.cm, penktadieniais - 4 Lt už kv.cm. (be PVM)
Daugiau informacijos: tel. (8 37) 207887, 8 655 34257; el. paštu skelbimaikaunas@15min.lt

SMS žinutėmis:
1. Žinutės tekste rašykite: KNS (tarpelis) skelbimo tekstas (ne daugiau 160 ženklų) ir siųskite telefonu 1395. 2. Sulaukę atsakymo žinutės, siųskite dar vieną žinutę, tekste įrašydami: KNS (tarpelis) Patvirtinu. 3. Mokestis už skelbimą (20 Lt) bus priskaičiuotas prie Jūsų telefono sąskaitos. 4. Neišsiuntus patvirtinimo, skelbimas nebus išspausdintas.

Elektroniniu paštu skelbimaikaunas@15min.lt arba faksu (8 37) 207887
1. Prašome apmokėti 20 Lt bet kuriame banko skyriuje:
Gavėjas UAB„15 minučių“, AB„Snoras“ Banko kodas 00758, A.s. LT650075800066467197

Biure
Adresas: Kęstučio g. 58-6, Kaunas Pirmadieniais-penktadieniais 8-17 val.

2. Kvito kopiją atsiųskite drauge su skelbimo tekstu el. paštu arba faksu.

2008 liepos 29 d., antradienis

skelbimai
Siūlo darbą
Saugos tarnyba EUROCASH1, UAB Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje siūlo darbą apsaugos darbuotojams(-joms). Įmonė siūlo konkurencingą atlyginimą. Gyvenimo aprašymus siųsti el.p. info@eurocash1.lt. Informacija tel. Vilniuje: 8 5 2744297, 8 5 2744686, 8 659 64395, adresas Justiniškių g. 64, Vilnius; informacija Kaune: 8 659 38353, 8 37 214463, adresas Karaliaus Mindaugo pr. 49, informacija Klaipėdoje: 8 659 88763, 8 462 40360. Ieškome: apsaugos (1200 – 1900 Lt), salės (1200 Lt), sandėlio (1500 – 2000 Lt), prekybos (1500 – 1900 Lt) darbuotojų, konsultantų -pardavėjų (1500 – 1900 Lt), vairuotojų (2000 – 3900 Lt). Tel.: 8 675 29310, 8 37 224342. UAB“Ekskomisarų biuras“ Kaune prekybos centrų bei kitų objektų apsaugai reikalingi apsaugos darbuotojai. Siūlome: atlyginimą nuo 1000 Lt. (atskaičius mokesčius), nemokamus apsaugos darbuotojų mokymo kursus, lankstų darbo grafiką, kelionės išlaidų i darbą ir iš darbo kompensavimą. Informacija tel. 8 37 220476, el.p. j.kavaliauskienė@ ebiuras.lt. Kiniško - japoniško maisto restoranas „Gan bei city“ siūlo darbą PADAVĖJAMS. Garantuojame: puikias darbo sąlygas ir gerą atlyginimą. Neturinčius darbo patirties apmokome. Informacija tel.: 8 37 208325, 8 603 47711, 8 671 91414. Picerijoje Vilniuje nuolatiniam darbui reikalingos virėjos (-ai), virėjų padėjėjos (-ai), picų kepėjos (-ai). Informacija tel. 8 618 33998 arba siųsti CV el.p. info@soprano.lt. Darbui komandiruotėse Norvegijoje reikalingi vidaus dažytojai (bent 3 m. patirtis), patyrę PVC grindinių dangų klojėjai bei aukštos klasės virėjai. Tel. 8 5 2159992, el.p. job@nstgroup.lt. Reikalingas fizinis arba juridinis asmuo, norintis pagal Franšizės modelį prekiauti "NEMATEKO" mėsos gaminiais. Neturintiems patalpų ar įrengimų, juos suteiksime. Informacija telefonu 8 610 41650. SIŪLOME DARBĄ SIUVĖJOMS!!! Siuvimo įmonė, siūlo pastovų darbą siuvėjoms - overlokais, plokščiasiūlėmis ir universaliomis siuvimo mašinomis. Geros darbo sąlygos ir atlyginimas. Informacija: UAB "Altesa" Jonavos g.254, Kaunas. Tel.: 8 37 301058, 8 620 86798. Siuvyklai reikalinga siuvėja. Savaitgaliais nedirbame. Tel. 8 612 12730. "RIMI" prekybos centrui Kaune reikalingi: kasininkai(-ės), salės darbuotojai(-os), skyrių pardavėjos, valytoja. Tel.: 8 37 301550, 8 611 14856. Sparčiai besiplečianti Tarptautinė apsaugos kompanija UAB „GRIFS AG“ siūlo darbą Kaune APSAUGOS DARBUOTOJAMS (-OMS). Įmonė siūlo: visas soc. garantijas, mokymus, karjeros perspektyvą, papildoma draudimą, motyvacinius priedus, lankstų darbo grafiką. Kreiptis tel.: 8 610 31167, 8 616 36092, Kaunas.

11

Nekilnojamasis turtas
Išnuomojama namo dalis Kauno rajone, Kačerginėje. Naujai suremontuotas, su baldais. Bendras plotas 70,00 kv/m. 5 a žemės. Kaina 1500 Lt. Tel. 8 686 92433. Tvarkinga pora išsinuomos 1 – 2 kambarių butą Kaune. Mokės iki 700 Lt. Tel. 8 603 47513. Brangiai perku žemės ūkio paskirties žemę (nuo 5 ha.). Tel.: 8 615 53135. Pirksiu 10 arų arba didesnį žemės sklypą Domeikavoje (kitur nesiūlyti). Tel. 8 699 33255 (1119 val.). Parduodamos (išnuomojamos) 500 kv.m, 100 kv. m, 200 kv.m gamybinės patalpos, netoli nuo Marijampolės miesto. Informacija tel. 8 687 39730.

Poilsis, turizmas
# VIZOS, KELIONĖS, DRAUDIMAS į Rusiją, Baltarusiją. UAB „EKSTRATURAS“ Maironio g. 2. Tel./faks. 8 37 266404. el.p. ekstraturas@ takas.lt. Kviečiame apsilankyti "Giraitės" kavinėje. Baseinas, sauna, banketinė salė, viešbutis. Informacija tel. 8 606 20406.

Prekybos centrui „IKI“ Kovo 11 sios g., 22. Kaunas skubiai nuolatiniam darbui reikalingi: mėsininkas (-ė), kepėjas (-a), kasininkės (-ai), krovėjas. Tel.: 8 37 451944, 8 656 30975. Mėsos perdirbimo įmonei reikalingas: vairuotojas - ekspeditorius (C kategorija, atlyginimas 2000 Lt.). Tel.: 8 687 10566, 8 37 341540. Įmonei, užsiimančiai elektros montavimo darbais reikalingi elektrikai. Siūlome gerą, laiku mokamą atlyginimą. Tel. 8 37 425480. Mažai maisto prekių parduotuve Šilainiuose reikalinga sąžininga, atsakinga pardavėja. Atlyginimas 1200 Lt. per mėnesį i rankas. Tel.: 8 699 97315, 8 683 79993. Reikalingos PARDAVĖJOS dirbti spaudos kioskuose pastoviam darbui Dainavoje, Centre, Vilijampolėje. Nemokančius apmokome. Atlyginimas 1000 Lt. Kreiptis: K. Donelaičio g. 46, Kaunas; tel.: 20 421 93 Valymo įmonei reikalingi (-os) darbuotojai (-jos), darbui patalpų tvarkytojos (-jai), teritorijos prižiūrėtojai (-os), valymo mašinų operatoriai (-ės) dirbti pilnu etatu arba 0,5 etato. Visos socialinės garantijos. Informacija tel. 8 650 88832, 8 65 229666, 8 652 45359, 8 652 44480, 8 652 44481, 8 650 44222, 8 652 44497, 8 655 55330, 8 37312349. Mažai siuvyklai reikalinga tarpinių gaminių lygintoja. Patirtis būtina. D.val. 6 – 14.30. Savaitgaliais neskambinti. Tel. 8 670 27226. Prekybos centrui "IKI" Šiaurės pr. 91, reikalinga kasininkės - pardavėjos, skyrių pardavėjos, krovėjas. Informacija parduotuvės "IKI" administracijoje. Tel.: 8 37 386926, 8 655 05649.

Pramogų centras NovaLuna
• Rusiška pirtis; • Kubilas; • Dvi pokylių salės; • Nučiuožimas į vandenį; • Miegami kambariai. Tinka gimtadieniams, vestuvėms ir kt. Priimame iki 80 žmonių www.novaluna.lt tel.: 8 650 50222

Parduoda
Šaldyta paukštiena ir žuvys: vištų ketvirčiai - 5.40 Lt/kg, sparneliai - 4.95 Lt, kumpeliai - 4.70 Lt, blauzdelės – 5.40 Lt (kainos su PVM). Mažiausias kiekis - 10 kg. Taip pat ir šaldytos žuvys: jūros lydeka b/g - 6.80 Lt/kg, rudagalvės menkės filė b/o- 7.20 Lt/kg, skorpionžuvės filė b/o - 6.50 Lt/kg, skorpionžuvės filė porcijos - 5.50 Lt/kg, eserys 3.50 Lt/kg. Kaunas: Draugystės g. 19, tel.: 8 37 353966, 8 652 92227. VIDAUS DURYS. Didelis asortimentas: laminuotų, faneruotų ir medinių. Spalvų ir raštų įvairovė, montavimo darbai. Suteikiama garantija. Mažiausių kainų garantija. Konsultacija. Tel.: 8 605 32023, 8 678 53714.

Daugiau informacijos apie paskelbtus objektus rasite nekilnojamojo turto portale www. aruodas.lt, atlikę paiešką pagal skelbimo numerį.

Butas Ukmergės m., J. Basanavičiaus g. 50 m2, 2 k., 1a/5 165 000 Lt; +370 68740586 Aruodas.lt Nr: 1-326149 Butas: 2008-07-24 (kaunas) Kauno m., Kauno m., Baltų pr. 37 m2, 1 k., 3a/5, 1994 m 155 000 Lt +37065094984 Aruodas.lt Nr: 1-334241 Sklypas mieste Kauno m., Baltų pr. 452 a 199 000 Lt; +370 62089242 Aruodas.lt Nr: 7-75307
Skelbimai įdėti iš didžiausio nekilnojamojo turto portalo www.aruodas.lt kuriame rasite dar daugiau nekilnojamojo turto skelbimų. Jeigu norite, kad Jūsų skelbimas atsirastų čia, užsisakykite paslaugą "15 minučių" už specialią kainą.

Grožis, sveikta
GEDIMINO KLINIKA. Konsultuoja ir gydo gydytojai dermotovenerologai: odos, alergines, nagų ir plaukų ligas, nuospaudas, lytiškai plintančias ligas, šalina karpas, papilomas. Gedimino g. 34, Kaunas. Tel. 8 37 207396, d.d. 8 - 19 val. Osteoporozės (kaulų retėjimo liga) gydymui ir profilaktikai: kaulų tankio matavimas rentgeniniu "DEXA" aparatu. Tiriame stuburą ir šlaunikaulio galvutę. Išankstinė registracija klinikoje, Bažnyčios g. 19, tel.: 321439, (8-686) 40440, www.terramedica.lt

Pranešimai

Baldai
Baldų įmonė projektuoja ir gamina visus nestandartinius kietuosius baldus. Tel.: 8 615 57408, 8 655 16015 Kaunas. Per 10 dienų pagaminsime bei sumontuosime Jums virtuvės, prieškambario, biuro bei kitus kietuosius baldus. Mažos kainos bei aukšta kokybė. Baldai išsimokėtinai. UAB „NB baldai“. Tel. 8 683 30028.

Ruošiama nauja įtėvių ir globėjų grupė.
Jeigu Jūs neabejingi tėvų globos netekusiems vaikams ir manote, kad galite jiems padėti kreipkitės adresu:

Perka
Nuolat superkame dėvėtus, naujus, pažeistus Euro ir kitus padėklus. Šarnyrinę tarą. Prekiaujame įvairiais padėklais UAB „Kaunas Pallet Service“ 8 650 35118 Europos pr. 81, Kaunas.

Vaikų gerovės centras ,,Pastogė“ P.Plechavičiaus g. 21, Kaunas tel . 314 390, 313 912
(mokymų pradžia šių metų rugpjūčio 11 d.)

www.nemokekuzspauda.lt

12

sportas

2008 liepos 29 d., antradienis

SPRINTAS
Baltijos šalyse stipriausi lietuviai

VDU studentai apgynė titulą

Ukmergėje vykusiame Baltijos šalių galiūnų komandiniame čempionate savo jėgą ir vėl pademonstravo Lietuvos vyrai - Žydrūnas Savickas (nuotr.) , Saulius Brusokas, Vilius Petrauskas ir Vidas Blekaitis. Šešias rungtis iš aštuonių laimėjusi Lietuvos pirmoji komanda surinko 29 taškus ir net 10,5 taško aplenkė antroje vietoje likusius Latvijos atstovus. Vos 1 tašku nuo latvių kvarteto atsiliko antroji Lietuvos komanda - Nerijus Liobikas, Darius Šukys, Darius Miškelis ir Alvidas Brazdžius, kuri su 17,5 taško liko trečiojoje vietoje. Ketvirtąją poziciją užėmė 15 taškų surinkę Estijos galiūnai.

Jaunėms - Europos pirmenybių auksas
Slovakijoje pasibaigusiose Europos jaunių merginų pirmenybėse triumfavo Lietuvos rinktinė. Iš 1990 m. ir vėliau gimusių merginų sudaryta šalies komanda sekmadienį finale palaužė bendraamžes iš Rusijos rezultatu 63:57 ir pirmą kartą šalies istorijoje iškovojo aukso medalius. Ramunės Kumpienės auklėtinės turnyre laimėjo visus aštuonis žaistus susitikimus, o rezultatyviausiai mūsiškių gretose rungtyniavo Aurimė Rinkevičiūtė, per mačą vidutiniškai pelnydama po 20,1 taško. 179 cm ūgio gynėja dar atkovodavo po 8,5 kamuolio, atliko po 4 rezultatyvius perdavimus komandos draugei ir buvo išrinkta naudingiausia turnyro žaidėja.

Prie šiais metais su Kauno „Žalgiriu“ iškovotų LKL čempionų žiedų, BBL čempionų titulo ir LKF taurės, M.Kalnietis (su kam.) pridėjo ir Europos universitetų krepšinio čempiono titulą. Š.Mažeikos/BFL nuotr.

Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ekipa apgynė Europos universitetų krepšinio čempionų titulą.
Serbijoje, Novi Sado mieste, vykusiame aštuntajame Europos studentų krepšinio čempionato finale VDU 97:70 (23:27, 26:16, 21:15, 27:12) sutriuškino Belgrado universiteto (Serbija) krepšininkus ir tapo Europos čempionais trečią kartą iš eilės. Prieš dvejus metus kauniečiai

triumfavo VI Europos studentų krepšinio čempionate Portugalijoje, o po metų mūsiškiams niekas neprilygo ir Šveicarijoje surengtame turnyre. Po apylygės pirmosios rungtynių pusės, kurią VDU krepšininkai laimėjo tik šešiais taškais, lietuviai savo pranašumą įrodė puikiai sužaidę rungtynių pabaigą. Paskutinįjį kėlinuką LSKL čempionai pradėjo taiklių tolimų metimų salve ir skirtumas žaibiškai šoktelėjo iki dvidešimties taškų (79:59). Nuo šio momento lie-

tuvių krepšininkams liko tik neiššvaistyti didžiulės persvaros ir sulaukti pergalę skelbiančios finalinės sirenos. Tačiau įsismaginę VDU krepšininkai ir toliau vieną po kito siuntė kamuolius į varžovų krepšį ir rungtynių pabaigoje kauniečių persvara tapo daugiau nei įtikinama (97:70). Nugalėtojų gretose, surinkęs 19 taškų, rezultatyviausiai žaidė Mantas Kalnietis. Po 13 taškų pridėjo Povilas Butkevičius ir Povilas Šakinis. Serbijos komandoje išsisky-

rė Predragas Vilotijevičius, pelnęs 17 taškų.

Nepatyrė pralaimėjimo kartėlio
Keliaudami iki čempionų titulo VDU studentai laimėjo visus penkis žaistus susitikimus, grupės varžybose nugalėdami Turkijos (91:71) ir Rusijos (87:70) atstovus. Turnyro ketvirtfinalyje lietuvių pranašumą turėjo pripažinti ir Londono „South Bank“ universiteto krepšininkai (89:63), o pusfinalyje būsimieji čempionai nugalėjo Kip-

ro atstovus (83:74). VDU studentus titulo link vedė visą turnyrą sėkmingai rungtyniavęs Kauno „Žalgirio“ krepšininkas Mantas Kalnietis, per susitikimą vidutiniškai pelnydavęs po 14,6 taško. Europos universitetų krepšinio čempionais, be M.Kalniečio, dar tapo P.Butkevičius, Valdas Dabkus, Vaidotas Pečiukas, P.Šakinis, Aidas Viskontas, Tomas Rakauskas, Darius Šilinskis, Gintaras Leonavičius, Žilvinas Kuklierius ir Rokas Grinius.

Latvis lieka NBA lygoje
Bent vienas latvis ir toliau grumsis Šiaurės Amerikos nacionalinės krepšinio lygos (NBA) aikštelėse.
Tai paaiškėjo, kai Oklendo „Golden State Warriors“ ir Latvijos nacionalinės krepšinio rinktinės puolėjas Andris Biedrinis pagaliau susitarė dėl naujos šešerių metų trukmės sutarties. Manoma, kad 22-ejų latvio sąskaitą per ateinančius šešerius metus turėtų papildyti 63 mln. JAV dolerių (daugiau nei 138 mln. litų). Beje, iki šiol krepšininkas uždirbdavo po 2,6 mln. JAV dolerių per sezoną. „Aš ekstazėje dėl šito jaunuolio. Andris nuo pat atvykimo į NBA, kai jam buvo vos 18ka, dirbo labai stropiai, kad įsitvirtintų šitoje lygoje. Jis lieka ištikimas „Warriors“ ir stengsis toliau tobulėti čia per ateinančius šešerius metus“, - vakar sakė A.Biedrinio agentas Billas Duff y.

Galėjo grįžti į Europą
Ketverius metus stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje „Warriors“ ekipos sudėtyje praleidusio krepšininko ateitis NBA pakibo ant plauko, kai Oklendo komandai niekaip nepavyko rasti 10 mln. JAV dolerių sumos, kurios per sezoną reikalavo 213 cm ūgio sportininkas. Praėjusią savaitę buvo netgi pasklidusios kalbos, kad A.Biedrinis gali grįžti į Europą, kur jam jo reikalaujamą sumą buvo pasirengę mokėti pinigų nestokojantys Rusijos krepšinio klubai. „Andris yra atviras pasiūlymams ir tikrai nesivaržo grįžti rungtyniauti į Europą. Pasiūlymus jau pateikė trys Rusijos ekipos. Privalumas yra tai, jog Rusija yra netoli krepšininko gimtosios Rygos ir Rusijoje jo nekaustytų kalbos barjeras“, praėjusią savaitę teigė krepšininko agentas.

Brazilai - čempionai

Pagal naująją sutartį su Oklendo „Golden State Warriors“ klubu, Latvijos krepšinio rinktinės puolėjo A.Biedrinio (nuotr.k.) banko sąskaita per artimiausius šešerius metus pasipildys 63 mln. JAV dolerių. AFP/Scanpix nuotr.

Sėkminga karjera
Tačiau Oklendo „Golden State Warriors“ ekipa, šį tarpsezonį jau netekusi vieno savo lyderių Barono Daviso, surado papildomų pinigų tam, kad savo komandoje išlaikytų perspektyvų aukštaūgį. Praėjęs sezonas vidurio puolėjo pozicijoje rungtyniaujančiam latviui buvo sėkmin-

Aš ekstazėje dėl šito jaunuolio. Andris nuo pat atvykimo į NBA, kai jam buvo vos 18-ka, dirbo labai stropiai, kad įsitvirtintų šitoje lygoje.
Vakar džiaugėsi A.Biedrinio agentas B.Duff y.

giausias karjeroje. A.Biedrinis kiekviename susitikime pelnydavo po 10,5 taško, sugriebdavo po 9,8 atšokusio kamuolio ir beveik surinkdavo „dvigubą dublį“. Beje, šių metų sausio 27 dienos rungtynėse aukštaūgis pasiekė 2007-2008 metų sezono NBA lygoje atkovotų kamuolių rekordą. Vidurio puolėjas pergalingose rungtynėse prieš

Niujorko „Knicks“ sugriebė net 26 kamuolius. „Andris buvo tikras monstras. Kažkam kitam atkovoti kamuolį buvo tikrai sunku, nes jis tiesiog pats atsikovojo juos visus. Šiuo žaidimo aspektu jis mūsų komandoje yra geriausias žaidėjas“, - po įspūdingo latvio pasirodymo komplimentus komandos draugui sausį žarstė Stephenas Jacksonas.

Puslapis parengtas pagal BNS, Krepsinis.net ir „15min“ inf.

Prancūzijoje, Marselio mieste, baigėsi planetos paplūdimio futbolo pirmenybės. Čempionų titulą apgynė Brazilijos rinktinė (nuotr.d.), sekmadienį finale rezultatu 5:3 (1:0, 3:0, 1:3) nesunkiai nugalėjusi Italijos komandą. Brazilai pasaulio paplūdimio futbolo čempionais tapo trečią kartą iš eilės. Bronzos medalius iškovojo Portugalijos rinktinė, mažajame finale 5:4 (1:1, 1:1, 3:2) įveikusi Ispanijos ekipą.

2008 liepos 29 d., antradienis

sportas

13

R.Nadalis vėl nenugalimas
Ispanijos tenisininkas Rafaelis Nadalis pratęsė įspūdingą savo pergalių seriją ir laimėjo savaitgalį pasibaigusį „Masters“ serijos turnyrą Toronte.
Antrąją vietą planetos teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje užimantis 22-ejų R.Nadalis finale nesunkiai 6:3, 6:2 nugalėjo vokietį Nicolasą Kieferį ir iškovojo jau septintąjį titulą šiais metais. Beje, tai buvo jau penktasis ispano titulas iš eilės, o jo nepralaimėtų mačų serija prasitęsė iki 29. „Aš laimiu ant bet kokio paviršiaus. Aš laimiu ant grunto, ant žolės, uždarose patalpose ir ant kietos dangos. Taigi, jei aš žaidžiu taip, kaip sugebu geriausiai, aš laimiu ant bet kokios dangos“, - po iškovoto titulo Kanadoje patenkintas savimi kalbėjo R.Nadalis. Tačiau Ispanijos teniso žvaigždė pripažino, kad ant žolės ir jam rungtyniauti yra ne taip palanku. „Taip, ant žolės ir man varžytis yra šiek tiek sudėtingiau, bet, jei man sekasi, ir ant šitų dangų aš žaidžiu gerai . Aš nuolat treniruojuosi ir stengiuosi pagerinti savo žaidimą ant visų paviršių“, - pridūrė ispanas.

Pirmos vietos nesivaiko
Nepaisant įspūdingos pergalių serijos, tarp jų laimėtų atvirojo Prancūzijos bei Vimbldono turnyrų, R.Nadalis ATP reitingų lentelėje išlieka antrojoje

Aš laimiu ant grunto, ant žolės, uždarose patalpose ir ant kietos dangos. Jeigu aš žaidžiu taip, kaip sugebu geriausiai, aš laimiu ant bet kokios dangos.
Iškovojęs penktąjį titulą iš eilės sakė R.Nadalis.

vietoje. Tačiau pirmajai pasaulio raketei šveicarui Roger Federeriui iš turnyro Toronte netikėtai pasitraukus dar antrajame rate, R.Federerio persvara ATP reitingų lentelėje sumažėjo nuo 770 taškų iki 300, todėl R.Nadaliui atsirado reali galimybė nutraukti daugiau nei ketverius metus besitęsiantį Šveicarijos tenisininko dominavimą. „Kiekvienas žaidėjas nori būti pirmas. Aišku, malonu būti pirmu, bet dabar aš esu antras ir esu tuo labai patenkintas. Aš laimingas ir būdamas antras, nes žinau, kad priekyje manęs yra tik nuostabus tenisininkas Roger“, - nuomonę apie galimybę pakilti į pirmąją ATP reintingų lentelės vietą išsakė R.Nadalis. Ispanui, norint tapti pirmąja pasaulio teniso rakete, reikia tikėtis, kad šią savaitę prasidedančiame „Masters“ serijos turnyre Sinsinatyje R.Federeris iškristų pirmuosiuose etapuose, o jis pats iškovotų jau šeštąjį titulą iš eilės.

Toronte vykusiame „Masters“ serijos turnyro finale R.Nadalis (nuotr.) nugalėjo vokietį N.Kieferį ir iškovojo jau 29-ąją pergalę iš eilės. AFP/Scanpix nuotr.

J.Bartonas paleistas iš kalėjimo
Iš Mančesterio kalėjimo anksčiau laiko paleistas Anglijos aukščiausioje futbolo lygoje rungtyniaujančio „Newcastle United“ klubo saugas Joey Bartonas (nuotr.). 25-erių anglas buvo pripažintas kaltu dėl praėjusiais metais gruodžio mėnesį sukeltų muštynių Liverpulio miesto centre ir nuteistas 6 mėnesiams nelaisvės, tačiau kalėjime praleido tik10 savaičių. Sugrįžęs į laisvę J.Bartonas prisijungs prie komandos draugų ir pradės pasirengimą rugpjūčio viduryje startuojančiam Anglijos „Premier“ lygos čempionatui. „Mano tikslas yra suteikti jam antrą šansą ir padėti jam. Jis atliko bausmę už tai, ką padarė negerai. Prie komandos Joey prisijungs mėnesio pabaigoje“, - paramą J.Bartonui žadėjo „Newcastle United“ futbolo klubo treneris Kevinas Keeganas.

Puslapis parengtas pagal Eurosport.com ir „15min“ inf.

14

pramogos

2008 liepos 29 d., antradienis

Turistus vilioja lakūno gimtinė
Asta Semokaitė
redakcija@15min.lt

Šiemet švenčiame S.Dariaus ir S.Girėno skrydžio per Atlantą 75-ąsias metines, tad iš pagarbos šiems didvyriams važiuojant Žemaitijos keliais galima būtų aplankyti ir abiejų lakūnų gimtines.
Viena nuo kitos jos nutolusios tik 40 km. Stepono Dariaus gimtinė yra Klaipėdos rajone. Kai gimė Steponas Darius (tuo metu dar buvęs Steponas Jucevičius) čia buvo miškingas ir pelkėtas Rubiškės vienkiemis, tad, norint pragyventi, reikėdavo daug ir sunkiai dirbti. Sodyboje buvo pusantro galo troba su įstiklinta veranda, klėtis, du tvartai

ir dvi daržinės, jauja su moline pirtimi, iš akmenų padarytas lauko rūsys. Iki šiol yra išlikę keli galingi šimtamečiai ąžuolai, kurių paunksmėje ir augo Darius, kol 1907 m. išvyko į Ameriką. Po Stepono Dariaus žuvimo Rubiškė jo garbei buvo pavadinta Dariaus kaimu, tačiau sodybos likimas buvo liūdnas. Partizaninio karo metu sudegė tėvų namas ir ilgai niekam sodyboje negyvenant ji vis nyko vėjų plaikstoma, kol 1946 m. neliko nei vieno pastato. Sovietų valdžia šią vietą norėjo sulyginti, kad neliktų nei ženklo, tačiau iniciatyvūs kraštotyrininkai kieme po didžiuliu ąžuolu supylė pilkapį ir darė viską, kad šią sodybą išsaugotų. Taip 1991 metais sodyboje buvo atstatytas gyvenamasis namas ir klėtis bei juose atidarytas muziejus.

Kai gimė Steponas Darius (tuo metu dar buvęs Steponas Jucevičius) čia buvo miškingas ir pelkėtas Rubiškės vienkiemis
Dabar ši sodyba tikrai išpuoselėta ir vis gausėja įvairių menininkų darbų - čia rasite ir didelį kompasą, kuris žymi kryptis ir atstumus iki Niujorko, Kauno, Soldino, Klaipėdos ir Vytogalos, bei įvairių kūrinių. Aplankysite ekspozicijas, skirtas Lietuvos aviacijos istorijai bei S.Dariaus gyvenimui ir „Lituanicos“ skrydžiui, papildytas Žemaitijos regiono etnografiniais eksponatais. Smagu, jog ši vieta atgyja ir kuria savo kultūrinį gyvenimą - joje vyksta įdomių renginių, kurių metu, be abejo, paminimos svarbios Lietuvos aviacijos ir S.Dariaus gyvenimo datos ir Lietuvių liaudies šventės. Prie muziejaus veikia kempingas, kur galima įsikurti ilgesniam laikui ir pailsėti visiškoje gamtoje, toli nuo miesto ūžesio. Netoli vasaromis stovyklas rengia Lietuvos skautai. Durys čia atveriamos bei nuoširdžiai pasakojama ir visa aprodoma tiek pavieniams lankytojams, tiek grupėms.

Kadaise miškingas ir pelkėtas Rubiškės vienkiemis, dabar keliautojus vilioja autentišku Stepono Dariaus muziejumi, originaliu kompasu ir didžiuliu pilkapiu.

P.Doherty laiką leidžia su sūnumi
Skandalingasis rokeris Pete'as Doherty visais įmanomais būdais stengiasi pagerinti savo reputaciją.
Vakar paparacai užfiksavo 29-erių muzikantą vaikštinėjantį centrinėje Londono dalyje su sūnumi Astile ir buvusia mylimąja Lisa Moorish. Trijulė mėgavosi pasivaikščiojimu mieste, žaidė gaudynes. Tuo pat metu P.Doherty ir L.Moorish iš rankų nepaleido cigarečių. Tai ne vienintelis P.Doherty bandymas pataisyti savo prastą reputaciją. Dainininkas vakar sumokėjo 1000 svarų fotografui, kurio įrangą sudaužė prieš keletą mėnesių, vos išėjęs iš reabilitacijos klinikos. Taip pat P.Doherty pareiškė nuo šiol rengsiąs nemokamus koncertus žmonėms, sergantiems vėžiu.

Rokeris P.Doherty vakar popietę leido su eksdrauge ir sūnumi.

KOMIKSAS
toreportažu e fo sd kim

ra u

Ku r

Tema:

ge
.lt
fot o@ 15m in

MANO ATOSTOGOS
ų“

Jūsų „
t au pag

ato su stog dre ų kadrų laukiame a

Ar patinka šiandienos komiksas? Turite naujų idėjų? Labai laukiame jūsų nuomonės: komiksas@15min.lt

Piešė J.Račinskas.

2008 liepos 29 d., antradienis

pramogos
DVD NAUJIENOS
Negyvųjų šnabždesiai 2: praregėjimas 2007 m.
Žanras | Siaubo trileris Režisierius | Patrickas Lussieris

15

Suakmenėjusi menkės galva puošė gėlyną
Britų pensininkas buvo nuoširdžiai nustebintas, kuomet paaiškėjo, jog prieš penkiolika metų paplūdimyje jo rastas „akmuo“ yra 80 milijonų metų senumo suakmenėjusi menkės galva.
Žuv ies ga lvos for mos akmuo buvusio policininko Peterio Parvino alpinariume (gėlynas, kuriame augalai yra susodinti tarp akmenų - aut. past.) gulėjo 15 metų. Vieną vakarą būdamas aludėje pensininkas apie keistą radinį papasakojo savanoriui iš vietos muziejaus. Atlikus išsamų tyrimą, paaiškėjo, jog akmuo išties yra suakmenėjusi 80 milijonų metų senumo juodalopės menkės galva. Britų mokslininkų nuomone, rasta menkė vandenyje klajojo tuo pačiu metu, kai žemėje dar gyveno legendiniai tiranozaurai. P.Parvinas suakmenėjusią žuvies galvą rado atostogaukojo dabar Meidstouno mero pavaduotoju dirbantis pensininkas P.Parvinas. „Muziejininkai tiesiog šypsojosi iš nuostabos nepratardami nė žodžio“, - išskirtinio radinio atpažinimo akimirką prisiminė savininkas. „Nesu anksčiau matęs nieko panašaus. Kalbant paprastai, šis radinys neįkainojamas. Ne taip kaip kitos išlikusios šio amžiaus gyvūnų liekanos, menkės galva yra padengta titnagu, o ne kreida. Tai daro ją dar retesnę ir labai vertingą“, - britų laikraščiui „The Daily Mail“ sakė į šiaurės rytus nuo Londono esančio Meidstouno miesto gamtos mokslų muziejaus valdytojas. Rasta menkės galva bus išsiųsta į Lenkiją, kur ją tirs mokslininkai. Po to 74-erių fosilijos radėjas ketina išskirtinę žuvies dalį padovanoti Meidstouno muziejui.

[43%]

Siužetas. Eibas mato ir girdi negyvųjų šnabždesius. Negalėdamas stebėti, kaip mirtis gviešiasi draugų ir pažįstamų gyvybių, Eibas ryžtasi juos gelbėti. Kančios chaose jis sutinka likimo draugę Šerę, tačiau negyvėlių šnabždesiai pakužda Eibui, kad ji jau pasmerkta... Ką sako kritikai? „Finalas yra toks beviltiškai kvailas ir romantiškai saldus, kad net trūksta žodžių ir prieš akys išnyra kultinis „Vaiduoklis" su Patricku Swayze'u. Kiek dar mūsų kantrybę bandys tokie bereikšmiai ir laiką gaišiantys filmai?“
Edvinas Pukšta, „Klubas“

Meilė choleros metu 2007 m.
Žanras | Romantinė drama Režisierius | Mike‘as Newellis [60%] Siužetas. 1879 m. Florentino įsimyli Ferminą. Tačiau Ferminos tėvas dukrai organizuoja vestuves su turtingu gydytoju Junevalu. Prabėgo 50 metų ir Florentinui nusišypsojo sėkmė - po dėdės mirties jam atiteko laivybos kompanija, o ir Ferminos vyrą jau aplankė mirtis... Ką sako kritikai? „Ryškiausi ispanakalbiai aktoriai yra priversti tarti angliškus dialogus su stipriai paryškintu ispanišku akcentu ir tai skamba keistokai. Senatvę imituojantis grimas taip pat toks apgailėtinas, kad paverčia aktorius cirko klounais.“
E.Pukšta Rubriką pristato
Kino kritikų įvertinimus sistemina portalas www.obuolys.lt. Kritikų nuomonę atspindi simboliai: GRAUŽTUKAS ir OBUOLYS. Jei bendras kritikų įvertinimų vidurkis nesiekia 60 %, filmas bus vertinamas GRAUŽTUKU.

Neįkainojamas radinys - 80 mln. metų senumo menkės galva. Dailymail.co.uk nuotr.

damas rytų Sasekse, Didžiojoje Britanijoje. „Aš vaikštinėjau pajūriu kartu su sūnumi ir radau tą akmenį tarp vandens nugludintų akmenukų.

Jis patraukė mane, nes atrodė kaip žuvies galva. Iš visų sodo akmenų, būtent šis buvo mano mėgstamiausias“, menkės fosilijos istoriją pasa-

„15min“ pertrauka
ANEKDOTAS
Pavaldinys pareiškia viršininkui: - Jei jūs man nepadidinsite atlyginimo bent 200 litų, aš visiems papasakosiu, kad jūs mano atlyginimą padidinote 400 litų! anekdotai@15min.lt

„15MIN“ POLIGONAS
Taisyklės: Kiekviename žodyje turi būti panaudota raidė, esanti dėlionės viduryje. Negalima žodyje panaudoti raidės daugiau kartų, negu nurodyta dėlionėje. Galima naudoti raides, giminingas duotosioms (jei yra raidė „u“, galima ir „ū“, „ų“, jei yra „s“, galima ir „š“ ir pan.). Jeigu yra žodis-atsakymas, tai to žodžio dariniai negali būti naudojami (pvz.: jei „geras“, tai „geresnis“, „geriausias“ jau negali būti).

SUDOKU

MANO AUGINTINIS

D S K A U E V Ė L

1 1

9 6

5

?

7 8 4 6 3 2 3 5 4 7 9 6 9 3 7 1 2 8 5 2 3 4 7 1 6 3 2
Lengvas Užpildykite SUDOKU lentelę. Klaustuku pažymėtame langelyje esantį skaičių siųskite SMS žinute numeriu 1351 (žinutės kaina tik 1 Lt, dalyvauti gali visi BITĖS GSM, OMNITEL, TELE2 abonentai). Žinutės langelyje rašykite: 15MIN SUD (gautas skaičius) Vardas Pavardė Miestas. Vienas iš teisingą atsakymą atsiuntusių žmonių burtų tvarka laimės savaitės prizą - knygą „Kuršių vikingai“.

Šiandien iki 16 val. atsiųsk mažiausiai 15 žodžių-atsakymų el. paštu poligonas@15min.lt ir laimėk „Copy1“ įsteigtą prizą – dėlionę su pasirinkta nuotrauka.

Užsirašyk atsakymus: 1. Vardas - Kudlius Veislė - dekoratyvinis triušis Mėgsta - mėtyti maisto indelį, bėgioti po namus. Iškapstyti gėlių vazone esančią žemę. Užšokti kuo aukščiau. Nemėgsta - kai nėra vandens iš ryto indelyje ir kai bandai pagauti. Būdo bruožai - pats sau šeimininkas. Užsispyręs. Kai gaudom - supyksta ir trepteli koja. „Papiktintas“:))) Šeimininkai - Linas ir Jurgita. Siųsk savo augintinio CV ir nuotrauką augintinis@15min.lt 2. 3. 4. 5. 6. 7.

8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Savaitės laimėtojas bus išrinktas penktadienį burtų keliu.

Istorinis romanas, pasakojantis apie tikrus įvykius

horoskopai
Puslapis parengtas pagal BNS ir „15min“ inf.

liepos 29 dienai
LIŪTAS. Noras gauti daugiau dėmesio, būti labiau įvertintam ir stipriau mylimam išves iš kantrybės kurį nors jūsų šeimos narį. Jūs reikalaujate pernelyg daug, pabandykite suprasti, kad pasaulis nesisuka aplink jūsų nosį. MERGELĖ. Gali išryškėti nelabai geros jūsų asmenybės savybės norėsis išlieti pyktį ir tikėtina, kad blogas emocijas tiesiog išpilsite ant netyčiomis jums pasipainiojusių žmonių. S VA R S T Y K L Ė S . Nėra nieko geriau nei elgtis taip, kaip norite, ir nesijausti verčiamam pritapti prie kitų žmonių. Savo asmenybės unikalumą išreikškite bendraudamas ar dirbdamas. SKORPIONAS. Šiandien žinokite, kada atsitraukti, nes savo nuožmiu būdu galite ką nors įžeisti. Jei vis tik nesugebėsite susivaldyti, jūsų namuose laukia tikra drama.
15 kg

AVINAS. Jei pasitaikys proga nors trumpam išvykti, pasinaudokite ja - aplinka tampa rutiniška ir jūs galite prarasti gebėjimą džiaugtis mažais dalykais. Nebūkite toks susikaustęs, nebijokite pasielgti kvailai ar naiviai. JAUTIS. Dalijimasis paslaptimis yra būdas sustiprinti draugystę. Tačiau jei nenorite viešinti kai kurių savo gyvenimo smulkmenų - neužsiminkite apie jas net ir geriausiems draugams.

DVYNIAI. Šią dieną geriau atsisakyti kelionių po miestą, lankymosi svečiuose - turite pakankamai daug darbų namie, kurie jau seniai bado akis. Pasiryžkite nuveikti ką nors naudinga. VĖŽYS. Šiandien vienatvė būtų nepakeliama, pasistenkite pabūti žmonių apsuptyje, pabendrauti ir pasilinksminti. Jūsų draugija itin nudžiugins žmogų, kurį matėte labai seniai.

ŠAULYS. Susitikimas su giminėmis ar nematytais šeimos nariais įneš į jūsų gyvenimą naujų emocijų - galite susigraudinti, pajusti ilgesį ar netgi kaltę, kad apleidote senus pažįstamus. Neslėpkite savo jausmų. OŽIARAGIS. Jūsų entuziazmas padės nuversti kalnus. Tikėtina sulaukti pasiūlymų įsigyti nekilnojamojo turto, bet šį pasiūlymą būtina apgalvoti, net jeigu jį siūlo artimas bičiulis.

VANDENIS. Pasistenkite kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pasportuoti ar aktyviai pailsėti - tai padės jums išlaikyti pusiausvyrą, atsitokėti. Permąstykite, kas jūsų gyvenime nėra reikalinga: peržvelkite savo įpročius. ŽUVYS. Šiandien jūsų dėmesį gali užvaldyti daug mažareikšmių problemėlių - savaime jos nėra kuo nors ypatingos, bet jų kiekis net ir stipriausią žmogų gali išvesti iš kantrybės.

16

pramogos

2008 liepos 29 d., antradienis

Madonna ir G.Ritchie atnaujins savo santuoką

GATVĖS LAIMIKIS

Nors Madonna ir G.Ritchie planuoja atnaujinti savo santuokos priesaiką kitą mėnesį Londone vyksiančioje ceremonijoje, dainininkės veidą nuolat slegia gilaus liūdesio ir nuovargio šešėlis.

Gandų apie skyrybas persekiojami Madonna ir jos vyras, britų filmų kūrėjas Guy Ritchie, pareiškė kitą mėnesį planuojantys atnaujinti savo jungtuvių priesaiką.
Iškilmingą Šabat nachamu (Paguodimo Šabo) ceremoniją pora surengs Londone, šeimai priklausiančiame užmiesčio dvare. Specialiai šia proga

į Didžiąją Britaniją atskris du rabinai iš Niujorko. Renginys sutaps su 50-uoju popkaraliene tituluojamos Madonnos gimtadieniu. 50metį dainininkė minės rugpjūčio 16-ąją. Pasak Madonnai artimų šaltinių, santuokos priesaikos atnaujinimą garsenybės nusprendė surengti tam, kad

pademonstruotų giminaičiams ir draugams, kad jie vis dar yra tvirta pora. „Jiems tai labai svarbi šventė. Madonna ir Guy nori, kad visi žinotų, jog jie vis dar myli vienas kitą“, - portalui „The Daily Mail“ pasakojo šaltinis. Tiesa, kad ir kaip Madonna stengiasi paneigti gandus apie byrančią santuoką, bulvarinės

spaudos fotografai kas savaitę pateikia kadrų, kuriuose užfiksuota dainininkė neįstengia užmaskuoti jos veidą slegiančio nuovargio ir liūdesio. „Neturiu jokio noro su jumis diskutuoti apie savo išvaizdą ar savijautą. Ačiū“, - lakoniška buvo Madonna. Tuo tarpu G.Ritchie nuo žurnalistų atsivėrė tylos siena.

» Vos parskridusį iš Berlyno Vytautą sutikome sostinėje, netoli Šiuolaikinio meno centro. » Kaip paaiškėjo vėliau – tai viena iš jo mėgstamų vietų. Taip pat jis mėgsta lankytis Mokytojų namų kiemelyje, „Woo“ klube. » Vytautas – grafikos dizaineris (http://letsphantom.com) ir DJ'us. Jo muzikinį stilių iliustruoja elektroninės muzikos leiblas „Ed Banger“. Vytautas mėgsta vartyti žurnalus „Fantastic Man“, „I-D“, „Vice“, „Dazed & Confused“.

pataria:

būk eko žmogus

porelė

Nauji butai Partizanų g., Kaune
Su pilna apdaila tiesiogiai iš statybos įmonės be tarpininkų. Darbams suteikiamos visos STR garantijos. Butų kaina: nuo 276.328 Lt iki 721.935 Lt Kvadratūra: nuo 53 iki 121 m2

ašykite, kiek laiko jūs mylite. Kiekvieną ant draugaujate ir už ką radienį paskelbsime dovanų kuponą. Lai labiausiai porą-nugalėtoją ir įtei škų laukiame adresu ksime jai „Mambo“ konkursai@15min. picerijos 50 Lt lt
Vilnius: „Baltas tilta s“, Upės g. 6; P.C. „Ak ropolis“, Ozo g. 25; P.C. „BIG“, Ukmergė Gedimino pr. 37; s g. 369; P.C. „Maxi ma“, Gabijos g. 30. olis“, Taikos pr. 61. Klaipėda: P.C. „Ak Kaunas: P.C. „Akrop ropolis“, Karaliaus Min daugo pr. 49.

. „15min“ porelės ko nkursas! Atsiųskite mums pač ią originaliausią savo nuotrauką, par vienas kitą

Asta ir Tomas. Dėl prizo kreipkitės į „15min“ redakciją tel. 8 5

Savaitės porele tapo

Draugauja 3,5 metų, o po jųdviejų vestu vių prabėgo jau 3 sav Vienas kitą myli už aitės. šelmiškumą, už rū pestingumą ir atsida entuziazmą, už vie vimą, už jaunatvišk nas kito šypsenas, ą už gražias akis, už kavos, už tai, kad da tai, kad vienas kitam ro vienas kitam sta ryte išverda igmenas ir už tai, ka mėgaujasi kiekvien d turi vienas kitą ir ą dieną vis labiau. tuo

Vaida ir Andrius

210 58 96

UAB „ATOLAS“ Tel. 8 37 40 79 19 Mob. 8652 24128 jurgita@atolas.lt www.atolas.lt

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful