RYTAS SU VALDEMARA

Dienos horoskopai visiems ženklams www.15min.lt/horoskopai

KLAIPĖDA
PASAULIS KLAIPĖDA

ISSN 1822-5330.

Numeris 63 (620). 2009 M. BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

AKTUALIJOS

PRAMOGOS

ORAI +7 °C +2 °C

PASAULIO GALINGIEJI SUSITARĖ 7 psl.
KLAIPĖDA

Į TEISMĄ - DĖL NEPILNAMETĖS IŠNAUDOJIMO 2 psl.

PAREIGŪNAI PROTESTAVO BASOMIS 6 psl.

„KINO PAVASARIS“ ATKELIAUS Į MIESTĄ 10 psl.

PAŽĖRĖ ABEJONIŲ DĖL STOTIES STATYBŲ 2 psl.

PABĖGIMO PLANAS – STAŽUOTĖ UŽSIENYJE
Darbo neradę jaunuoliai aktyviai ieško būdų išvykti į užsienį - ten padirbėti ir pagilinti profesines žinias. E.Jankausko nuotr.

KLAIPĖDA

MANTAS ĮKŪNYS R.WILLIAMSĄ 4 psl.

PRAMOGOS

KŪRYBINIAI JURGOS ŠUOLIAI 11 psl.
Studentai ir kiti aktyvūs žmonės, Lietuvoje augant nedarbui, gręžiasi į užsienio valstybes, ieškodami trokštamo darbo, sąžiningo užmokesčio ir galimybės tobulėti profesinėje srityje. Būtent tokios perspektyvos atsiveria išvykstantiems į stažuotes. Pastarąsias siūlančios įstaigos neslepia - susidomėjimas šiuo metu didžiulis.
Programos, teikiančios informaciją ir patarimus apie Europą jauniems žmonėms, „Eurodesk Lietuva“ vadovas Marekas Ivanovskis tvirtino, esą šiuo metu susidomėjimas stažuotėmis siūlomose institucijose - NATO būstinėje Briuselyje, Europos Sąjungos institucijose - padidėjo, juolab kad besistažuojantiems yra mokamas atlygis. Pasak M.Ivanovskio, jauni žmonės šiuo metu ypač domisi stažuotėmis Europos Komisijoje (EK) ir Europos Parlamente. „Norinčių stažuotis daugėja, tą matome iš padidėjusio užklausų skaičiaus. Pastaruoju metu jis išaugo maždaug trečdaliu“, - sakė M.Ivanovskis. Anot jo, kita galimybė iškeliauti - šiuo metu EK pradėta vykdyti programa „Erasmus verslininkams“. „Pagal ją į kitų šalių vidutinio ir smulkaus verslo įmones stažuotis ir semtis patirties gali vykti smulkaus ir vidutiniojo verslo atstovai. Tiesa, į Lietuvą ši programa tik ateina“, - teigė „Eurodesk Lietuva“ vadovas. M.Ivanovskio teigimu, dauguma žmonių informaciją apie stažuotes susiranda patys, internetu. Dalis kreipiasi į įvairias agentūras. Viena jų - „East West Consulting“. Bendrovės duomenimis, pernai besikreipiantys dėl stažuočių sudarė 20-25 proc. visų interesantų. Šiemet per tris mėnesius jų jau buvo 30-35 proc. Nukelta į 3 psl.

KVIEČIA Į TALKAS
Nuo pirmadienio miestiečiai kviečiami aktyviai prisidėti švarinant miestą. Uostamiesčio savivaldybė balandį skelbia švaros mėnesiu ir ragina švietimo įstaigas, visuomenines ir kitas organizacijas, pavienius miestiečius, garažų bendrijas dalyvauti talkose.

WWW.15MIN.LT SKAITYKITE
• Ką F.Ribery pasakė apie
Lietuvos futbolininkų žaidimą • Milijonierius R.Petraitis netyčia apsivogė dėvėtų drabužių parduotuvėje • Kaip URM išgelbės Sasha Son ir Lietuvos prestižą

5 psl.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

2 / KLAIPĖDA

www.15min.lt/klaipeda

Pažėrė abejonių Į teismą - dėl nepilnametės

įtraukimo į prostitucijos liūną
Teismui perduota byla, kurioje klaipėdietis įtariamas tuo, kad vaikų globos namų auklėtinę vertė užsiimti prostitucija bei pasisavindavo klientų jai sumokėtus pinigus.
Miesto valdžia, autobusų stoties vadovybė bei statytojai toje vietoje, kur bus įėjimas, į žemę įkasė kapsulę su laišku kitoms kartoms. E.Jankausko nuotr.

Klaipėdos apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl nepilnamečio asmens įtraukimo į prostituciją, pelnymosi iš nepilna-

mečio asmens prostitucijos, jos organizavimo bei sąvadavimo. Įtarimai dėl šių nusikalstamų veikų pareikšti 33 metų anksčiau neteistam aukštąjį išsilavinimą turinčiam klaipėdiečiui. Pareigūnai nustatė, kad 2008-ųjų rugsėjį vyras susipažino su 16-mete vienų uostamiesčio vaikų namų auklėtine

ir, pasinaudodamas jos pažeidžiama socialine bei sunkia materialine padėtimi, įkalbėjo verstis prostitucija. Vyras išnuomojo merginai butą, įdėjo skelbimą į vieną internetinę pažinčių svetainę, kad būtų lengviau surasti klientų. Nustatyta, jog didžiąją dalį iš klientų už suteiktas „paslaugas“ gautų pinigų sąvadautojas pasisavindavo.

„Pelnymasis iš nepilnamečio asmens prostitucijos priskiriamas sunkių nusikaltimų kategorijai, o įstatymas už tai numato laisvės atėmimo bausmę iki 8 metų“, - sakė valstybinį kaltinimą byloje palaikysiantis prokuroras Ruslanas Ušinskas. Įtariamajam skirta kardomoji priemonė - suėmimas.

Per stebėtinai trumpą laiką iškilsiančia naująja Klaipėdos autobusų stotimi susidomėjo Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje.
Vakar buvo paskelbta naujosios Klaipėdos autobusų stoties statybų pradžia. Miesto valdžia, autobusų stoties vadovybė bei statytojai toje vietoje, kur bus įėjimas, į žemę įkasė kapsulę su laišku kitoms kartoms. Tačiau Vyriausybės atstovei Klaipėdos apskrityje Kristinai Vintilaitei kilo abejonių, ar prisijungus ir privačiam kapitalui nėra padaryta žalos valstybei. Klaipėdos autobusų stotis bus statoma kartu su komercinėmis patalpomis, kurios priklausys prekybos tinklą „Iki“ valdančiai bendrovei „Palink“. Beje, prieš daugiau nei ketverius metus jau vyko teismai, kai dalis autobusų stoties buvo parduota privačiam verslininkui. Teismai baigėsi autobusų stotį valdančios bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas“ naudai. Tąkart viešąjį interesą kaip ir dabar bandė ginti Vyriausybės atstovė

Klaipėdos apskrityje. „Žemės sklypas yra patrauklioje vietoje ir didelės vertės. Dabar planuojama jį užstatyti ne miesto infrastruktūrai, visuomenės reikmėms. Čia savo interesus tenkins privatus ūkio subjektas“, - sakė K.Vintilaitė. Anot pašnekovės, ji perduos visą informaciją Klaipėdos apskrities viršininko administracijai bei pati imsis tirti šias peripetijas. Tuo tarpu stotį valdančios bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas“ generalinė direktorė Jelizaveta Daugininkienė įsitikinusi, kad stotis vis tiek bus pastatyta. „Stotį stato dvi akcinės bendrovės - tai ne Vyriausybės atstovės kompetencija. Nežinau, kokios gali būti abejonės dėl žemės, privataus kapitalo“, - stebėjosi J.Daugininkienė. Dvidešimt metų tarnavusi senoji stotis jau baigiama griauti. Rugpjūtį „išdygsiančiame“ naujame pastate 890 kv. m ploto užims stoties patalpos, o 2500 kv. m - komercinės patalpos, kuriose įsikurs ir prekybos centras „Iki“.

Karjeros mugė
LCC tarptautinio universiteto Michealsen centre (Kretingos g. 36) šiandien nuo 12 iki 15 val. vyks Karjeros mugė. Joje sutiko dalyvauti regiono įmonės, nepabūgusios sunkmečio. Tarp jų šiemet bus „Mars Lietuva“, „Rimi Lietuva“, „KPMG Baltics“, „Lietuvos draudimas“, Pasaulio lietuvių centras, „Philip Morris International“, „Lietuvos dujos“, Jaunimo darbo centras ir kitos. Karjeros mugė suteikia puikią galimybę po vienu stogu susipažinti darbdaviams ir studentams. Pastariesiems bus pristatoma pažangiausių įmonių veikla, siūlomos karjeros, praktikos atlikimo galimybės.

BALANDŽIO

orai
Lietuvoje
Šiandien mažai debesuota, oro temperatūra nuo 7 °C iki 12 °C šilumos. Ateinančią naktį bus nuo 0 °C iki 3 °C, rytoj dieną nuo 8 °C iki 13 °C, sekmadienį kai kur prognozuojama iki 17 °C šilumos. Artimiausiomis dienomis lyti neturėtų.
ŠIANDIEN dieną Vilnius Kaunas Klaipėda +11 °C +11 °C +7 °C naktį 0 °C +1 °C +2 °C RYTOJ dieną +11 °C +12 °C +9 °C naktį +1 °C +2 °C +3 °C PORYT dieną +15 °C +15 °C +11 °C
Giedra Mažai debesuota Debesuota Trumpalaikis lietus Lietus Lietus su perkūnija Šlapdriba Sniegas

3
PENKTADIENIS
Saulė teka 06:46 Saulė leidžiasi 19:59 Dienos ilgumas 13:13 Mėnulio fazė - Priešpilnis.

Europoje
Atėnai Berlynas Londonas Madridas Maskva +18 °C +16 °C +17 °C +20 °C +4 °C Paryžius Praha Ryga Roma Talinas +15 °C +14 °C +9 °C +16 °C +6 °C

vardadieniai
Kristijonas, Ričardas, Rikardas, Rimtautė, Vytenis.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/klaipeda

KLAIPĖDA / 3

Pabėgimo planas - stažuotė užsienyje
AURELIJA KRIPAITĖ KARINA ZIMINAITĖ RAIMONDA MIKALČIŪTĖ
redakcija@15min.lt

Atkelta iš 1 psl. Pasak bendrovės „East West Consulting“ Vilniaus skyriaus programų koordinatorės Julijos Kubovos, stažuočių paklausa šiuo metu yra itin didelė, nes jauni specialistai nemato galimybių pagal profesiją dirbti Lietuvoje. „Anksčiau didžiausias rūpestis būdavo siūloma alga, o dabar stažuočių ieškantys žmonės ja mažiau rūpinasi. Kur kas svarbiau įmonė, galimybė joje pasisemti profesinių žinių ir patirties“, - tikino J.Kubova. Šiuo metu bendrovė siūlo stažuotes JAV, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje ir Mauricijaus saloje. Čia laukiami įvai-

rių sričių specialistai. Populiariausi - vadybos, verslo, finansų, viešbučių aptarnavimo mokslus baigę ar dar studijuojantys lietuviai, tačiau stažuočių randa ir meno, žiniasklaidos, inžinerijos sričių atstovai.

25-erių Marius Gudauskis praėjusį rudenį stažavosi Barselonoje. „Tai – neįkainojama patirtis“, - sako informatikos technologijų specialistas. E.Ovčarenko nuotr.

Turi atitikti reikalavimus
Stažuotėse užsienyje paprastai pageidaujami ne vyresni nei 35-erių lietuviai. Šie žmonės turi atitikti ir kitus darbdavių reikalavimus. Pavyzdžiui, į JAV susiruošęs dar studijuojantis lietuvis turi būti baigęs bent tris kursus. Iš jo darbo patirties nereikalaujama, kaip ir iš studijas baigusio lietuvio, jei į stažuotę jis išvyksta nepraėjus metams nuo diplomo gavimo. Vėliau patirtis būtina. Stažuočių kainos skiriasi: pigiausia Didžiojoje Britanijoje (programa

„Erasmus“ praktika
Pasak Vilniaus universiteto Karjeros centro direktorės Jolantos Vaičiūnaitės, be „Work & Travel“ programų, studentai atlikti praktiką užsienyje gali ir padedami savo mokymo įstaigos pagal „Erasmus“ praktikos programą. Tokią praktiką atliekantiems studentams ši įskaitoma kaip studijos ir yra vertinama, kaip ir bet kuri mokslo disciplina aukštojoje mokykloje, kreditais. Praktikos finansuojamos iš Europos Komisijos ir Lietuvos biudžeto lėšų studentai gauna stipendijas, tad dažniausia už darbą jiems nėra mokama. J.Vaičiūnaitės tvirtinimu, „Erasmus“ praktika reikalinga studentams, trokštantiems pagilinti praktines žinias. Žinoma, praktikantai užmezga kontaktus su darbdaviais ir vėliau gali mėginti įsidarbinti bendrovėje savarankiškai.

kainuoja 1400 Lt), brangiausia JAV (1500-3500 JAV dolerių). Už šią sumą interesantui stažuotės reikalais besirūpinanti įmonė suranda darbą, sutvarko vizą, kitus reikalingus dokumentus, pasirūpina draudimu. Minimalus stažuotės terminas 3 mėnesiai, o maksimalus - 18-a. Stažuotę galima prasitęsti.

Darbo biržoje - jokio susidomėjimo
Nors privačios bendrovės pajautė didelę stažuočių paklausą, bedarbių antplūdį jaučianti Lietuvos darbo birža ne-

turi ką pasiūlyti stažuotis į užsienį panorusiems bedarbiams. Kaip pasakojo šios įstaigos atstovė Birutė Balynienė, anksčiau buvo pasiūlymų išvykti stažuotis į Vokietiją: padirbėti ir išmokti kalbą. Tačiau nesulaukta didelio susidomėjimo. „Jeigu atsirastų norinčiųjų - ieškotume galimybių“, - sakė B.Balynienė.

Naudinga patirtis
Neseniai iš stažuotės Ispanijoje, Barselonoje, sugrįžęs informacinių technologijų specialistas, kaunietis Marius

Gudauskis tvirtino, kad tokia patirtis jam buvo labai naudinga. 25 metų vaikinas turėjo galimybę dirbti ir mokytis informacinių technologijų įmonėje, kuriančioje programinę įrangą ir portalus valdžios institucijoms, verslo įmonėms. Stažuotę pašnekovas rado per Kauno technologijos universiteto Karjeros centrą. „Pažinau kitą kultūrą, šalį ne tik kaip turistas. Tris mėnesius ten gyvenau. Tiesa, įmonėje, kurioje dirbau, buvo daug kalbančių angliškai, todėl ispanų kalbos nereikėjo mokėti“, - pa-

sakojo kaunietis. Jam antrino ir 25-erių Oksana Školnaja, baigusi ISM tarptautinę kultūros verslo vadybos magistro programą. „Mano stažuotė truks 18 mėnesių, šiuo metu gyvenu JAV Virdžinijos valstijoje, kol kas dirbu ne visai savo srityje, bet ieškosiuos kitos vietos ir ketinu kraustytis į San Diegą, „15min“ iš Vašingtono pasakojo O.Školnaja. - Mano svarbiausias tikslas - tobulėti profesine prasme, įgauti reikalingų įgūdžių, be to, juk JAV - galimybių šalis.“

KU kieme atidengta „Banga“

Skulptūros autoriai - menininkas Vytautas Karčiauskas bei M.Reisgio provaikaitis architektas Gintas Reisgys. E.Jankausko nuotr.

Vakar Klaipėdos universiteto kiemelyje atidengta nauja skulptūra - „Banga“, skirta Klaipėdos krašto veikėjui Martynui Reisgiui atminti.

Seks Klaipėdos pavyzdžiu
Į Lietuvą atvyko švietimo specialistai iš Azerbaidžano, susipažinsiantys, kaip čia vykdoma bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarka. Mažėjant gimstamumui, taip pat ir moksleivių skaičiui, Azerbaidžanas rengiasi pertvarkyti mokyklų tinklą pagal Lietuvos modelį. Klaipėdos švietimo specialistai svečiams pristatė uostamiesčio mokyklų tinklo pertvarkos patirtį.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

4 / KLAIPĖDA
šiandien
KLUBAI
Penktadienis, balandžio 3 d. Džiazo klubas „Kurpiai” 22 val. 8-asis tarptautinis džiazo vokalistų konkursas. Grupė „Jazzway“. Naktinis klubas „Dr. Who“ 23 val. „Tabami goes Robbie Williams”. Dainas gyvai atliks Mantas. Šeštadienis, balandžio 4 d. Džiazo klubas „Kurpiai” 20 val. 8-ojo tarptautinio džiazo vokalistų konkurso laureatų apdovanojimas ir koncertas. Grupė „Studija”. Naktinis klubas „ElCalor“ 22 val. Atvirų durų diena. Įėjimas nemokamas. Klubas „Paradox“ 24 val. Grupė „16 Hz”. Naktinis klubas „Global“ 22 val. „Happyendless” gyvo garso koncertas.

www.15min.lt/klaipeda

Mantas įkūnys R.Williamsą
„Tabami“ komanda šį vakarą Klaipėdoje pristatys atnaujintą, vieną populiariausių savo projektų „Tabami goes Robbie Williams“.
Pasaulinio garso dainininko kūrinius atliks Mantas Jankavičius. Po Baltijos šalių talentų konkurso, kuriame Mantas fi naliniame koncerte atliko šio dainininko kūrinį „Millenium“, muzikos kritikai pavadino jį lietuviškuoju Robbiu. Anot organizatorių, ir prieš kelerius metus, ir dabar būtų gana sunku rasti kitą vokalistą, kuris taip puikiai tiktų šiai, vieno populiariausio Anglijos dainininko, rolei. Atnaujintoje programoje skambės kelios dainos iš naujesnių Robbie Williamso albumų, tačiau pagrindą sudarys senesni kūriniai, artimesni ir pačiam Mantui. Kaune jau vykusį tokį pasirodymą pradėjusi puikiai žinomomis dainomis „Let me entertain you“ bei „Feel“, „Tabami“ komanda iškart užvedė publiką ir neprarado jos dėmesio visos programos metu. Nemažiau aplodismentų sulaukė kūriniai „Strong“, „Tripping“ bei „Mr.Bojangles“, po kurių, vienos dainos metu pasikeitęs kostiumą, Mantas pristatė dar daugiau puikiai žinomų hitų, tarp kurių ir „Sin Sin Sin“ bei „She‘s The One“, o iškviestas bisui pasirodymą užbaigė „Rock DJ“ bei „Back For Good“. Ant scenos Mantui talkins „Tabami Live Band“ bei šokėjų trupė. Organizatorių teigimu, gyva muzika, vaizdo projekcijos, naujas sceninis įvaizdis ir puiki nuotaika sukuria puikią atmosferą. „Tabami“ komanda kviečia Klaipėdos publiką populiariausių Robbie Williamso dainų pasiklausyti šį vakarą, 23 val., klube „Dr.Who“.
Klube „Dr.Who“ Mantas gyvai atliks Robbie Williamso kūrinius. Organizatorių nuotr.

TEATRAI
Penktadienis, balandžio 3 d. Klaipėdos lėlių teatras 19 val. Spektaklis suaugusiems „Juoba”. Šeštadienis, balandžio 4 d. Klaipėdos lėlių teatras 12 val. Lėlių vaidinimas mažiesiems „Trys paršiukai”. Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 18.30 val. Operetė „Balius Savojoje”. Žvejų rūmai 18 val. Klaipėdos dramos teatras. Basa Janikašvili „Mano Hamletas”. Hamletas – akt. V.Paukštė. Klaipėdos koncertų salė 19 val. Komedija „Laukinė moteris”. Sekmadienis, balandžio 5 d. Klaipėdos lėlių teatras 12 val. Teatralizuotas renginys visai šeimai „Svečiuose pas Klaipėdikių šeimyną”. Tema – Švaros diena. Žvejų rūmai 12 val. Jaunimo teatras „Be durų”. Muzikinė istorija vaikams „Buratino nuotykiai”. Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 17 val. Opera „Paryžiaus katedra“.

Vėlyvame koncerte - paroda Jaunų kūrėjų tapyba ir grafika „Happyendless“
Šį vakarą meno laboratorijoje „ArtLab“ atidaroma dviejų jaunų autorių - Edgaro Andriūno ir Henriko Riškaus - tapybos ir grafikos darbų paroda.
Vienas iš parodos autorių Klaipėdoje gimęs, bet šiuo metu sostinėje gyvenantis dailininkas E.Andriūnas. Ryškios spalvos, netikėti šviesos bei tamsos kontrastai ir švelnūs bei jautrūs siluetai, tarsi bandantys prasimušti iš šio margumo, sukelia dviprasmiškus jausmus: jaučiamas ir vasariškai vaikiškas džiaugsmingumas, ir paaugliško liūdesio romantizmas. Galerijoje bus pristatyta ir H.Riškaus grafinių darbų ekspozicija „cHaR“. Žodis „char“ - tai „charakterio“ trumpinys. Henrikas piešia savo personažų, animacinio stiliaus padarų pasaulį, kurių atvaizdai sukelia daugybę asociacijų: kiekvienas turi savo charakterį, būdingą tai vadybininkui iš parduotuvės, kur nuolat perki maistą, tai tavo direktoriui arba žmogui, praėjusiam vakar pro šalį.

Jaunų autorių darbai.

Grupė „Happyendless“ Klaipėdoje pristatys savo debiutinį albumą. Organizatorių nuotr.

Rytoj uostamiestyje, klube „Global“ svečiuosis grupė „Happyendless“.
Pirmąjį oficialų koncertinį turą per Lietuvą baigianti grupė klube „Global“ gyvu koncertu pristatys savo debiutinį albumą „Room For Mistakes“. Hitus „Power Forever“, „Hello Come On“, „No Tommorow“

sukūrusi grupė tarp koncertų įnirtingai darbuojasi įrašų studijoje. Anot muzikantų, jeigu aplinkybės susiklostys palankiai, jau šią vasarą, be dalyvavimo festivaliuose ir solinių pasirodymų rengimo, jie įrašys antrąjį albumą. „Happyendless“ koncertas vyks rytoj, 1 val. nakties, klube „Global“.

atpažink save

KONCERTAS
Sekmadienis, balandžio 5 d. Klaipėdos koncertų salė 18 val. Festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris”. Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika”. „Stavanger Brass Band” (Norvegija).

KITI RENGINIAI
Penktadienis, balandžio 3 d. Ievos Simonaitytės biblioteka 11. 30 val. Vaikų knygos dienai skirtas renginys „Skambantys knygos puslapiai“. Dalyvauja: Pradinių klasių skaitovai, muzikuos J.Kačinsko muzikos mokyklos atlikėjai.
Jeigu šioje nuotraukoje JŪS – užsukite į „Copy1“ biurą (Klaipėdoje, Mažvydo g. 1) atsiimti prizo - meškučio su „15min“ logotipu. Prizą turite atsiimti per dvi darbo dienas. Atsiimdami turėkite su savimi laikraštį. Dėl papildomos informacijos skambinti tel. (8 655) 10543.

www.copy1.lt

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/miestai

MIESTAI / 5

Kviečia švarinti miestą Kaune svečiuosis retų veislių katės
JURGITA ANDRIEJAUSKAITĖ
j.andriejauskaite @15min.lt

Švarinti miestą kviečiami ir pavieniai gyventojai, ir organizacijų, bendrijų atstovai. „15min“ nuotr.

RAIMONDA MIKALČIŪTĖ
r.mikalciute @15min.lt

Nuo pirmadienio miestiečiai kviečiami aktyviai prisidėti švarinant miestą.
Uostamiesčio savivaldybė balandį skelbia švaros mėnesiu ir ragina švietimo įstaigas, visuomenines ir kitas organizacijas, pavienius miestiečius, garažų bendrijas daly vauti talkose. Pasak Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vyriausiosios specialistės Jolantos Lygutaitės, būsimi akcijos dalyviai turėtų vadovautis labai paprastomis instrukcijomis: „Norintieji prisidėti prie akcijos turi ateiti į miesto tvarkymo skyrių, 106 kabinetą. Čia jie pasiims talkos talonėlį. Su juo nukeliavęs į bendrovę „Švaros diena“, kuri surinks atliekas, galės užsisakyti pageidaujamai dienai ir valandai didesnį ar mažesnį kontei-

Šį savaitgalį Kaune vyks tarptautinė kačių paroda. Joje netrūks retų veislių gyvūnų.
Pirmą kartą Lietuvoje bus pristatyta „šuniškos dvasios“ „Ocicat“ veislės katė. Apie šią dėmėtą katę sakoma, kad tai šuns dvasia, įkalinta katės kūne. Ji lengvai pasiduoda dresūrai: išmoksta atnešti daiktus, eiti pririšta pavadėliu, ateiti kviečiama, pagal komandas sėdėti, gulėti, miaukti. Dar vienas šių metų parodos pasididžiavimas - „Chartreux“ veislės katė. Lietuvoje dar mažai žinomos rūšies katės laikomos tikromis aristokratėmis - jų charakteris itin ramus, gyvūnai labai meilūs,

nerį atliekoms krauti“. Specialistė teigė, kad visiems išdalinti šiukšlių maišus būtų tiesiog per brangu. Pasak J.Lygutaitės, darbo tikrai visiems užteks, svarbu,

Siūlysime švarinti bendras, viešas teritorijas - aplink mokyklas, darželius, atokesnius kampelius, skverus, žaliąsias juostas, parkus, pakeles.
Sakė J.Lygutaitė.

kad būtų noro. „Siūlysime švarinti bendras, viešas teritorijas aplink mokyklas, darželius, atokesnius kampelius, skverus, žaliąsias juostas, parkus, pakeles. Šiose vietose reikia surinkti susikaupusias šiukšles, padangas, jos yra didelė problema“, - vardijo Miesto tvarkymo skyriaus darbuotoja. Ji pabrėžė, kad iš kiemų, kuriuose susikaupę daug šiukšlių, savivaldybės lėšomis atliekos nebus vežamos, tad talkos čia negali būti organizuojamos. Pernai talkose dalyvavo 25ios mokyklos, 4 kolegijos, 5 darželiai. Itin aktyvūs moksleiviai

tvarkė pajūrį - Girulius, Melnragę, Smiltynę, švarino pakeles Lideikio gatvėje ir Šiaurės prospekte. „Darželiai, mokyklos turi jiems priskirtas teritorijas, tad tvarko patvorius. Labai aktyvios ir garažų bendrijos, nes ten mėtosi daug padangų. Jau nuo žiemos bendrijų atstovai mus krutina, klausia, kada bus talkos. Jiems aktualu, kad šiukšles išvežame savivaldybės lėšomis“, - sakė J.Lygutaitė. Miesto švarinimo akcija vyks iki gegužės pabaigos. Pernai tokios talkos metu surinkta 650 t šiukšlių.

retai kniaukia, gerai jaučiasi būdami vieni. Pasaulyje šios veislės katės dar žinomos ir dėl savo gebėjimo šypsotis. Lietuvoje jos dar nėra itin populiarios, retai dalyvauja parodose, tačiau Kaune vykstančios parodos lankytojai galės išvysti net du šios rūšies gyvūnus. Parodos rengėjams pavyko pasikviesti ir „American curl“ veislės kates auginančius šeimininkus. Apie šias kates sakoma, jog jos turi Piterio Peno kompleksą, t.y. visą gyvenimą išlieka vaikais. Vadinamųjų „kurlų“ gyvenimas - nuolatinis žaidimas, todėl jas sulaikyti ir namuose, ir viešumoje sunku. Parodoje bus galima pamatyti ir Šventąją Birmos katę (Birman). Pasak Lietuvos felinologų draugijos „Bubastė“ prezidentės Jurgitos Gustaitienės, klausimų apie jas išgirstama kiekvienoje parodoje. Visų kačių mylėtojų parodos rengėjai laukia balandžio 4-5 dienomis Lengvosios atletikos manieže, Aušros gatvė 42.

spektaklis

Teatro gerbėjams - „Mano Hamletas” su apdovanotuoju V.Paukšte
AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite @15min.lt

Rytoj klaipėdiečiai turės galimybę išvysti spektaklį, kuriame vaidins vos prieš savaitę „Auksiniu scenos kryžiumi” apdovanotas Klaipėdos dramos teatro aktorius Vytautas Paukštė.
Garbingas Tarptautinę teatro dieną teikiamas apdovanojimas V.Paukštei skirtas geriausio dramos aktoriaus nominacijoje.

Tokio pripažinimo aktorius, pernai pelnęs Nacionalinę kultūros ir meno premiją, sulaukė už spektaklį „Mano Hamletas“. Klaipėdos dramos teatro aktorius yra pelnęs Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną, tapo „Kristoforo“ laureatu už Geriausią Lietuvos metų vaidmenį, 2000-aisiais apdovanotas Nepriklausomybės medaliu, o 2002-aisiais Lietuvos Nacionaline kultūros ir meno premija. 2008-aisiais aktorius buvo pagerbtas Klaipėdos gar-

bės piliečio vardu. Spektaklio, už kurį aktorius pelnė „Auksinį scenos kryžių“, režisierius - Beso Kupreišvilis, unikalaus Gruzijos „Pirštų teatro“ vadovas. Netradicinė W.Shakespeare'o „Hamleto“ interpretacija jungia tradicinį dramos, lėlių ir pirštų teatro žanrus. „Mano Hamletas“ - tai istorija, kurią pasakoja senas lėlių teatro aktorius, visą gyvenimą svajojęs suvaidinti Hamletą. Spektaklis „Mano Hamletas“ - šeštadienį, 18 val., Žvejų rūmuose.

Spektaklyje „Mano Hamletas“ pagrindinį vaidmenį atlieka V.Paukštė, už tai pelnęs svarbų apdovanojimą. V.Klimo nuotr.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

6 / AKTUALIJOS

Piketavo basomis
INGA POPOVAITĖ
i.popovaite @15min.lt

www.15min.lt/aktualijos

Policininkų daugėja
Vilniaus apskrities policijos vadovas Kęstutis Lančinskas tikina sunkmečiu neatsiginantis norinčiųjų užsivilkti žaliąsias uniformas. „Praėjusių metų pradžioje nebuvo norinčiųjų dirbti policijoje, o dabar mes turime tikrai daug kandidatų“, - sakė K.Lančinskas. Vilniaus apskrities VPK šiuo metu yra per 400 neužimtų etatų. Šiemet į tarnybą Vilniaus apskrities policijoje jau priimta 60 naujų darbuotojų, iki vasaros ketinama priimti dar 120 policininkų.

Vakar visoje Lietuvoje vyko įspėjamoji statutinių pareigūnų akcija „Basas pareigūnas - nesaugūs žmonės“. Piketuotojai valdžios dėmesio tikėjosi sulaukti vaikštinėdami basi.
Policininkai, ugniagesiai, muitininkai, pasieniečiai ir viešojo saugumo tarnybos pareigūnai rinkosi prie apskrities viršininko administracijų, Vilniuje per šimtą pareigūnų piketavo prie Vyriausybės. Ministrų kabinetui pareigūnų atstovai nunešė dovanų: seną gesintuvą ir poli-

cininko bananą. Pasibaigus apie 20 minučių trukusiai protesto akcijai, pareigūnų atstovai problemas aptarė su Vyriausybės atstovais. Pagrindiniai pareigūnų keliami reikalavimai - padidinti bazinę algą iki 490 Lt (2008 metų lygio) vietoj dabar esančios 475 Lt, taip pat iki praėjusių metų lygio atstatyti statutinių įstaigų fi nansavimą bei Vidaus reikalų tarnybos statute reglamentuoti pareigūnų darbo užmokesčio skaičiavimą atsiejant jį nuo kitų valstybės tarnautojų algų. Po susitikimo premjero atstovas spaudai Ridas Jasilionis teigė, kad pagrindinė susitikimo išvada - turi būti pradėtas dialogas.
Prie paminklo Vincui Kudirkai išsirikiavę pareigūnai laikė plakatus su užrašais „Mano batai buvo du, ačiū atėmė abu“. I.Gelūno nuotr.

Nacionalinio pareigūnų profesinio susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas teigė, kad pokalbis nebuvo labai sėkmingas, esą valdininkai neturėjo net pareigūnų keliamų

reikalavimų. „Šiek tiek konstruktyviau kalbėjo finansų ministras - jis sakė, kad galima ieškoti vidinių taupymo resursų pačioje sistemoje“, - sakė V.Bakas.

Parašus surinko ne visi
Vakar buvo paskutinė diena, kai pretendentai kandidatuoti prezidento rinkimuose turėjo įteikti jų kandidatavimą remiančių piliečių parašus. Tam, kad taptų kandidatais, būtina įteikti ne mažiau kaip 20 tūkst. galiojančių parašų.
Vakar Kazimira Prunskienė VRK įteikė 25 tūkst., Arūnas Valinskas - 21 tūkst. parašų. Juos, kaip ir Valdemaro Tomaševskio (37 tūkst. parašų), Česlovo Jezersko (27 tūkst.) bei Loretos Graužinienės (33,5 tūkst.) pristatytus parašų lapus, dar turės patikrinti VRK. Signataras Zigmas Vaišvila surinko 19 tūkst. 397 parašus, jis rinkimuose nekandidatuos. Reikiamo parašų skaičiaus taip pat nesurinko Algimantas Matulevičius, Jonas Jankauskas, Algirdas Pilvelis, Vytautas Kundrotas, Vidmantas Sadauskas. VRK jau baigia tikrinti Dalios Grybauskaitės, Algirdo Butkevičiaus bei Valentino Mazuronio įteiktus parašų rinkimo lapus, kliūčių dėl jų registravimo neturėtų kilti. Kandidatais prezidento rinkimuose įregistruotus asmenis VRK skelbs balandžio 17 dieną.

Asta Bliūdžiutė Vyr. redaktorė a.bliudziute@15min.lt Jurga Vaičiūtė Redaktorė j.vaiciute@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas dienraštis Lietuvoje, turintis 470,000 nuolatinių skaitytojų „TNS Galup“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2008 m. ruduo kiekvieną darbo dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt H.Manto g. 31, 92236, Klaipėda Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt

Simona Kupetienė Pardavimo vadovė s.kupetiene@15min.lt

Tiražas - 67 000. ISSN 1822-5330. Dienraštis platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

Specialus dienraščio „15min“ priedas
apie taupias statybas, remontą ir ekologiją

ce

nt

re

LI T

5, V r. EXP O ( La i s v ė s p

il n

i

s) u

ba
,

la

nd

žio

7 -1 0

R E S TA

d.

20
09

-p
ar
o 

paroda

Paroda
Balandžio 7-10 d. Lietuvos parodų centre LITEXPO vyksiančioje statybos ir remonto parodoje RESTA 2009 šiemet akcentuojamos idėjos apie alternatyvių produktų statyboje naudojimą, leidžiantį taupiau ir ekonomiškiau statyti, eksploatuoti bei panaudoti tiek gyvenamuosius, tiek kitokios paskirties pastatus.
Šias idėjas ir sprendimus parodoje pristatys per 20 proc. visų dalyvių, jos atsispindės ir renginiuose. Bus pristatomi alternatyvūs šildymo ir vėdinimo, elektros instaliacijos sprendimai, energiją taupančio pasyvaus namo, nedarančio žalos aplinkai koncepcijos, netgi energiją taupančios elektros lemputės. Bendrovė „Veikmės projektai“ lankytojus su-

kviečia statyti taupiai
pažindins su pirmuoju Lietuvoje energiją taupančio pasyvaus namo projektu. Pagal šį projektą planuojama statyti namą Vilniaus priemiestyje, Gulbinuose. Bendrovė „Progressus group“ pirmą kartą pristatys alternatyvą geoterminiam šildymui – stogo čerpes su saulės kolektoriumi. Saulės kolektoriai, kurie šiuo metu populiarėja visoje Europoje, bus pristatomi ne viename parodos stende. Susirinkti informaciją apie įvairius alternatyvius šildymo sprendimus, renovaciją bus galima ir renginiuose – Vilniaus Gedimino technikos universiteto dviejų dienų konferencijoje, daugelyje parodos seminarų. „Šią temą – taupiai statyti ir eksploatuoti – padiktavo bendra ekonominė situacija. Brangstant tradiciniams energetikos ištekliams, didėjant sąskaitoms už pastatų šildymą ir eksploatavimą, statybų rinkoje, vis sparčiau populiarėja idėjos apie alternatyvių produktų panaudojimą. Manome, kad ateityje šios idėjos bus vis dažniau realiai įgyvendinamos ir parodoje galėsime pristatyti ne tik koncepcijas, pavyzdžiui, taupaus namo, bet ir eksponuoti jau realizuotus projektus“, - sako parodų centro LITEXPO direktorius Aloyzas Tarvydas. Iš viso šiuo metu parodoje RESTA yra užsiregistravusios 502 kompanijos iš 14 šalių: Lietuvos, Argentinos, Austrijos, Kinijos, Čekijos, Danijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Olandijos, Prancūzijos, Lenkijos, Rusijos. Didžiausia parodos ekspozicijos dalis – apie 250 dalyvių – skirta statybinių bei apdailos medžiagų pristatymui. Taip pat bus galima susipažinti su naujausia langų, durų ir vartų, grindų dangos, šildymo, vėdinimo, santechnikos įranga bei elektros instaliacija. Dalyvių stendai, kuriuose eksponuojamos pirmą kartą Lietuvos rinkoje pristatomos naujienos, bus pažymėti raide N. Pirmą kartą šioje parodoje vyks loterija lankytojams, kurios laimėtojui bendrovė „Vilpra“ padovanos židinį. Paroda RESTA šiemet vyks 16-ąjį kartą. Ji yra pelniusi Pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą, taip pat buvo apdovanota Lietuvos pramonininkų konfederacijos rengiamo konkurso „Geriausias metų gaminys“ aukso medaliu.

Loterijos prizas židinys

Šių metų parodos „Resta“ svečių staigmenos lauks jau prie kasų. Kiekvienas parodos lankytojas kartu su bilietu į parodą gaus loterijos bilietą. Balandžio 10 dieną, 14 v a l . , „ L it e x p o“ 3 salės fojė skelbiama loterija, kurios metu laimėtojas bus apdovanotas 12 tūkst. Lt vertės židiniu. Prizą įsteigė UAB „Vilpra“.

paroda 

Balandžio 10 d., penktadienis
Konferencijų salė 5.1
12.00–16.00 Pasyvusis namas.
Organizatorė MNGA

RENGINIAI
Balandžio 7 d., antradienis
11.00 Oficialus parodos „Resta 2009“ atidarymas 3 salės fojė. Konferencijų salė 1.1
12.00–16.00 „Gaisrinės saugos aktualijos projektuojant ir statant statinius“.
Organizatorė Gaisrinės saugos ir ekspertizės įmonių asociacija, Lietuva

Balandžio 8 d., trečiadienis
Konferencijų salė 1.1
12.00–16.00 „Gaisrinės saugos aktualijos projektuojant ir statant statinius“.
Organizatorė Gaisrinės saugos ir ekspertizės įmonių asociacija, Lietuva

RESTA 2009 naujovės
„Viega GmbH & Co. KG“ Terminių paviršių aktyvavimo sistema „Fonterra“ - pastato atitvarų (grindų, sienų, lubų) aktyvavimas šildymo ir/arba vėsinimo funkcijai. UAB „Roof Master“ Efektyvi ir nesunkiai naudojama švedų firmos JAPE namų priežiūros produktų gama. UAB TIS Požeminiai atliekų konteineriai „L&T ® DeepLoad“, kurių du trečdaliai įkasami į žemę. UAB „Memelsta“ Pastatų apšiltinimo vata „Owens corning“. UAB „Rytas“ Naujoji pilnavidurė greito ir supaprastinto montavimo padanga „SC20 CONTINENTAL CS Easy“, skirta autokrautuvams. IĮ „Megarė“ Pirties kubilas, pagamintas iš nerūdijančio plieno, kuriame 3 kub.m vandens sušildomi per 2 val. UAB „Švykai“ „Poliuretan Spray “ – dvikomponentė poliuretaninė sistema, sukurta gauti kietai, uždarų porų termoizoliacinei putai. Pritaikymas - naujai statomų ar renovuojamų pastatų termoizoliacija. UAB „Termoliuksas“ Greitaeigiai susivyniojantys vokiški EFAFLEX firmos vartai „Turbo“. Šios serijos vartai turi spiralinę sistemą, kuri užtikrina greitą vartų atidarymą. UAB SRJ Nerūdijančio plieno strypų tvora, skirta individualių ir pramoninių objektų aptvėrimui. IĮ EKO HOUSE Sertifikuota EUROMAC2 statybinė sistema. Tai – apšiltinti ir armuoti konstrukciniai kartoniniai laikančių rūsio/namo sienų (lauko ir vidaus), perdangų, stogo elementai. UAB „DOJUS agro“ „John Deere“ – universalūs, kompaktiški, galingi traktoriai su mechanine transmisija. Tinka komunaliniams, vejos priežiūros darbams. Galima naudoti ir žemės įdirbimo darbuose. „Menzi Muck A91 Mobil“ – multifunkcinis ekskavatorius, pasižymintis išskirtinėmis pravažumo savybėmis. UAB „Hauraton GmbH & CO.KG“ RECYFIX HICAP paviršinio drenažo ir akumuliavimo sistemos ypač didelėms bei intensyviai eksploatuojamoms teritorijoms. UAB „Impex House“ Čerpių imitacijos stogų danga iš plieno ir aliuminio su poliuretano užpildu. Pasižymi geromis šilumos bei garso izoliacinėmis savybėmis. UAB „Ferimpex“ Kamštinių grindų dangų kolekcijos „CorkComfort“, „WoodComfort“, „VinylComfort“. UAB „Progresus group“ Čerpės su saulės kolektoriumi.

Konferencijų salė 5.1
12.00–14.00 • Pasyvusis namas. Pasyviojo namo projektavimo ypatumai; • Energiškai efektyvūs pastatai Europoje; • Pasyviojo namo koncepcija; • Pasyviojo vienbučio gyvenamojo namo Gulbinuose, Vilniuje, projektas.

Balandžio 9 d., ketvirtadienis
Konferencijų salė 1.1
10.00–14.00 Konferencija „Klasteriai. Reali galimybė sukurti didesnę pridėtinę vertę“.
Organizatorė Alytaus verslininkų asociacija

Konferencijų salė 2
14.00-16.00 Projekto „Asmeninio naudojimo 5Kw vertikaliosios vėjo jėgainės „Tassa“ ir su jomis susijusios technologijos“ pristatymas.
Organizatorė UAB „TASSA BALTIC“

Konferencijų salė 3.2
11.00–17.00 VGTU mokslinė konferencija.

Konferencijų salė 5.2
12.00–14.00 Šilumos gamybos iš atsinaujinančių energijos šaltinių plėtra ir perspektyvos. UAB „Kalvis“ sprendimai dėl biokuro naudojimo buityje ir pramonėje.
Pranešėjai: Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J.Šimėnas, UAB „Litbioma“ prezidentas R.Lapinskas, UAB „Kalvis“ atstovai S.Žebelys, P.Vaičiulis.
Organizatorė UAB „Kalvis“, Lietuva.

Konferencijų salė 5.1
10.00–18.00 • Konferencija „Geotechninių įrenginių projektavimas“. • Atraminių polių sienučių projektavimas. Programinė įranga „MSheet“. • Polių, polių grupių trimatis modeliavimas, rezultatų analizė. Programinė įranga „MPile“.
Pranešėjai: Linas Gabrielaitis, Peteris Brandas.
Organizatoriai: „Geobaltus“ Ltd. (Lietuva) ir „Delft GeoSystems“ B. V. (Olandija).

Konferencijų salė 5.3
13.00–15.00 3D projektavimo technologijos.
Organizatorė UAB „Infoera“, Lietuva

Konferencijų salė 5.3
15.30–18.00 Ekspozicinis namas – susikurk darbo vietą namuose. Sutaupyk laiko ir pinigų, dirbk namuose be streso. Būk laisvas ir kūrybingas – gamta įkvėps tave naujiems atradimams.
Organizatorė Violeta Liminovič

Konferencijų salė 5.2
14.30–16.30 Pastatų apšiltinimas. Nauja technologija.
Pranešėjai UAB „Švykai“ atstovai, Lietuva.
Organizatorė UAB „Švykai“

Konferencijų salė 5.2
15.00–17.00 Dvišaliai susitikimai.
Organizatorė Alytaus verslininkų asociacija

Konferencijų salė 5.3
13.30-14.30 Šildymo instaliacijos DEVI vidaus ir lauko sistemoms.
Pranešėjas M.Žardalevičius.
Organizatorė UAB „Danfoss“, Lietuva

Konferencijų salė 5.3
13.30–15.00 Termostatai „Danfoss“, balansiniai ventiliai.
Pranešėjas A.Timofejevas, UAB „Danfoss“.
Organizatorė UAB „Danfoss“, Lietuva

Konferencijų salė 3.2
11.00–17.00 VGTU mokslinė konferencija. 

statyba ir remontas

Taupūs ir ekologiški namai

Julija Kšivickaitė,
redakcija@15min.lt

Ekonominė situacija visame pasaulyje keičiasi sparčiu tempu, tačiau, nepaisant sunkmečio, troškimas turėti nuosavą būstą ar tobulinti bei puošti jau turimą niekur nedingsta – tai nepriklauso nei nuo ekonominės padėties, nei nuo metų laiko.
Naujų sprendimų paieška ar netgi savotiškas vertybių perkainojimas šiuo metu skverbiasi ir į statybų, būsto renovacijos bei remonto sferas. Todėl šiemet tarptautinė paroda „Resta“ taip pat atsigręžia į racionalaus taupymo idėjas. Specialus „Restos“ ir „15min“ leidinys pristato, ko gero, ryškiausias nūdienos taupumo ir ekologijos architektūroje tendencijas.

Energijos taupymo autoritetai
Bene didžiausia XXI amžiaus problema – energija, o ypač senkantys neatsinauji-

nančios energijos resursai, kurie tapo itin aktualūs pasaulinės krizės metu. Klaidinga manyti, kad didžiausia dalis pagamintos energijos tenka pramonei ir transportui, galbūt daugeliui bus naujiena, tačiau net 40 procentų visų energijos resursų Europoje sunaudoja pastatai. Todėl vis labiau populiarėja energiją taupančių namų, kurie sumažina šildymui skirtas išlaidas, statyba. Pagal šildymui sunaudojamos energijos kiekį energiją taupantys pastatai Vokietijoje yra klasifikuojami į keturias grupes: • Nulinio energijos suvartojimo namas - 0 kWh/kv.m • Pasyvus namas - 15 kWh/ kv.m • Trijų litrų namas - 16 - 39 kWh/kv.m • Mažo energijos suvartojimo namas - 40 - 79 kWh/kv.m Nulinio arba dar kitaip pliusinio energijos suvarto-

jimo namai yra šiuolaikinės statybos vizija. Pastato šildymo tikslams toks namas turėtų nesunaudoti jokios papildomos energijos. Visus tokio namo energijos išteklius kompensuoja papildomai gauta saulės kolektorių, geoterminio šildymo ir kitų naujų technologijų pagrindu gauta energija. Pasyvus namas jau yra realybė, koncepcija, apimanti taupią, kokybišką, sveiką ir ilgaamžę statybą. Tai ypač energiškai efektyvūs pastatai, kuriuose šiluminio komforto, vidaus oro kokybės ir akustinės aplinkos siekiama nenaudojant tradicinių šildymo ir aušinimo sistemų. Pasyvių namų pradininku laikomas daktaras Wolfgangas Feistas, Pasyvaus namo instituto, esančio Vokietijos Darmštato mieste, įkūrėjas. Pirmas toks namas realizuotas Vokietijoje 1991 metais. Tokiam namui reikia <30kWh/kv.m a (šildymui, karštam vandeniui, šviesai ir buitiniams prietaisams). Šių namų statybai naudojamos šiuolaikinės statybinės medžiagos ir konstrukcijos bei naujausia inžinerinė įranga, jie pasižymi ypač energiškai efektyviomis atitvaromis, geru sandarumu ir minimizuotu šalčio tiltelių poveikiu. Likusieji energijos poreikiai padengiami naudojant modernią saulės energijos (nebūtinai) ir ventiliacijos įrangą su

80 – 90 proc. atgaliniu šilumos grįžtamumu.

Pasyvaus namo projektai Lietuvoje
Lietuva neatsilieka nuo kitų ES šalių – čia taip pat jau realizuojami pasyvaus namo projektai. Tiesa, toks pastatas turi būti sertifikuojamas, dėl to jis tampa brangesnis ir technologiškai sudėtingesnis, todėl net kelios įmonės susivienijo bendram tikslui. Iš pradžių buvo bandoma pritaikyti tipinį projektą, todėl pirmasis bandymas buvo nesėkmingas. Galiausiai pasyvaus namo idėją pradėta vystyti iš naujo nuo pat pradinės projektavimo stadijos. Pasyvaus namo projekto ėmėsi bendrovės „Veikmės projektai“, „Veikmė“, „Balterma ir ko“, „Hronas“ ir „Paroc“. Projekto autorių skaičiavimais, individualiam dviejų aukštų, apie 200 kv. m. ploto, namui apšildyti per metus prireiks ne daugiau kaip 2250 kWh. Toks namas daugiausiai šilumos energijos gauna iš aktyvios jame gyvenančių žmonių veiklos, todėl teigiama, kad pasyvus namas tinkamas tik aktyviems žmonėms. Skaičiuojama, kad šio energiją taupančio daugiau negu 200 kv. m. ploto namo gyventojai per metus šildymui išleis apie 1000 Lt. Šiluma namo viduje bus palaikoma be aktyvios šildymo ir kondicionavimo sistemos. Šilumos nuostolius mažins energiškai efektyvios ati-

Pasyvūs namai – ateities vizija
Pirmasis mažų energijos sąnaudų namas Suomijoje buvo pastatytas 9-ojo dešimtmečio pradžioje. Pastato energijos sąnaudos buvo stebimos 3 metus, po kurių Techninis tyrimų centras Suomijoje įvertino, kad papildomos investicijos į energinį efektyvumą atsiperka per 5-6 metus ir sutaupo 15-20 proc. investicijų sumos. Techninis tyrimų centras Suomijoje paskaičiavo, kad per 25 metus energiškai efektyvus namas sutaupo 3050 tūkst. eurų – tai yra gero automobilio kaina. Skandinavijos, kur architektūroje itin dažnai naudojamos kokybiškos ir ilgaamžės medžiagos, patirtis rodo, kad investicijos į pasyvaus namo statybas, lyginant su įprastinio namo statybomis, naudojant kokybiškas konstrukcines ir apdailos medžiagas, yra didesnės tik 2–5 proc. Vokietijoje ir Austrijoje pasyvūs namai šiuo metu labai populiarėja. Jau dabar Europos Sąjunga rengia Statybų įstatymų sąvadą, kuris įsigalios 2016 metais. Būtent tuomet pasyviojo namo standartas taps bendras visose ES šalyse.

statyba ir remontas 

– jau įgyvendinama vizija
Dabartinė ekonominė situacija gera tuo, kad skatina mus mokytis gyventi ekonomiškiau ir taupiau. Besidomintiems paprastais energiją tausojančiais būdais - keletas patarimų, kaip sumažinti naudojamos energijos kiekius ir šildymo išlaidas.
• Pirmiausia, jei planuojate statytis namą, sodo namelį ar pan., pasidomėkite alternatyviais energijos gavybos būdais. Pastatas gali būti šildomas geoterminio šildymo būdu, vanduo (ar dalis jo) gali būti šildomas saulės energijos, egzistuoja ir vėjo jėgainės bei saulės energijos kolektoriai, kurių sąlyginai brangus įrengimas atsiperka gana greitai ir tuomet galėsite džiaugtis nemokamu šildymu ir kitais patogumais. • Jei norite, kad namuose būtų jauku ir šilta, didžiausius gyvenamųjų patalpų angų plotus orientuokite pietų, pietryčių ar pietvakarių kryptimis, tuomet jūsų gyvenimas nuolat bus nutviekstas saulės. • Jei planuojate dideles vitrinas ar langus, labai svarbu žiemos metu jas dengti užuolaidomis, šis būdas yra neįtikėtinai efektyvus. Šiltinant būstą ne tiek svarbus šilumos izoliacijos sluoksnis, kiek jo sandarumas ir šildymo efektyvumas, tai reiškia, kad būtina rasti būdų, kaip sugrąžinti vėdinimo metu prarandamą šilumos energiją. Be to, kuo namas bus kompaktiškesnis, tuo jame bus šilčiau. Taigi visa, ką darome, darykime protingai, nes, pasak indėnų patarlės, žemę mes ne gauname iš savo tėvų, o pasiskoliname iš savo anūkų.

Robertas Karvauskas Lietuvoje esančius pastatus pagal apšiltinimo kokybę ir ekonominį efektyvumą skirsto į tris grupes.
I-oji (senoji) karta (iki 1985 m.) – tai namai, suprojektuoti ir pastatyti su tuščiais oro tarpais sienose arba nešiltintomis sienomis be oro tarpų, šaltomis palėpėmis, nuo kurių kambarius atskiria nesandarios nešiltintos perdangos. Šiame etape namo šiltinimas buvo saviveikla. Spaliai, pjuvenos, perlitas polietileno maišuose, keramzito granulės – tai tos medžiagos, kuriomis šiame etape kartais buvo bandoma pagerinti namų šilumines savybes. Akivaizdu, kad tokiomis priemonėmis nebuvo pakankamai sulaikoma nei kondukciniu, nei radiaciniu, nei konvekciniu būdu iš patalpų į lauką perduodama šiluma. Tokių namų energijos sąnaudos šildymui sudaro 250 – 300 kWh/kv.m per metus. I-osios kartos vidutinio (apie 130 kv.m gyvenamojo ploto) namo išlaidos šildymui per metus siekia iki 5000Lt. II-oji (vidurinioji) karta (1985–2008 m.). Atsiradus kokybiškesnėms šiltinimo medžiagoms (stiklo ir akmens vata, putų polistirolas), imta projektuoti ir statyti apšiltintus namus. Šilumos izoliacijos sluoksnių storius sąlygoja statybos techniniame reglamente įvardinti rodikliai. Deja, tarp jų nėra sandarumą reglamentuojančių rodiklių, todėl projektuojant ir šiltinant namus į šią savybę nebuvo pakankamai kreipiama dėmesio. Tradicinės lakštinės šiltinimo medžiagos ir nepakankamas sandarumo reikšmės supratimas neduoda galimybės pakankamai sandariai apšiltinti namus. Šiltinimo medžiagų sluoksniai, turintys pakankamą šiluminę varžą bei naudojamos šilumą atspindinčios medžiagos (selektyvinės stiklo dangos, blizgios plėvelės, klijuojamos už radiatorių), pakankamai gerai sulaiko kondukciniu bei radiaciniu būdu netenkamą šilumą, bet nesulaiko didžiausio – konvekciniu būdu netenkamo šilumos kiekio. Šiame etape projektuojami ir statomi namai, orientuoti į energijos sąnaudas šildymui 75–100 kWh/kv.m per metus. Tačiau praktinėje statyboje su tradicinėmis šiltinimo medžiagomis, deja, nepavyksta pasiekti tinkamo apšiltintų konstrukcijų sandarumo, todėl šios sąnaudos realiai dažniausiai būna didesnės, taigi vidutinio namo išlaidos šildymui – apie 1500 Lt per metus. III-oji (naujoji) karta (nuo 2008 m.). Tai šiuo metu projektuojami ir statomi namai su sandariu apšiltinimu ir kontroliuojamu vėdinimu. Dėl naujausios technologijos pasiekiamas visiškas šiltinimo sandarumas, o dėl puikios šiluminės varžos pasiekiamas pasyvaus namo (šildymo sąnaudos ≤ 15 kWh/kv.m per metus) šiltinimo efektyvumas su minimaliais šiltinimo medžiagos sluoksniais: stogui – 15 cm, sienoms ir grindims – 10 cm. III-osios kartos namuose dėl sandaraus šiltinimo efektyviai sulaikoma visais būdais pernešama šiluma – ir kondukciniu, ir radiaciniu, ir konvekciniu. Taip apšiltinto vidutinio dydžio namo su įrengta ekonomiška vėdinimo sistema ir pakankamai sandariais langais bei durimis išlaidos šildymui gali sudaryti tik 250 – 300 Lt per metus. Lyginant su pirmosios kartos pastatais, tai atrodo neįtikėtina.

tvaros, didelis pastato sandarumas, specialūs langai ir mechaninė vėdinimo sistema su didelio efektyvumo šilumokaičiu. Pagrindinis šio jungtinio projekto uždavinys – realiai įvertinti tokio būsto statybos, komforto ir rentabilumo rodiklius bei kaštus Lietuvos sąlygomis. Konkrečiu pavyzdžiu bus siekiama parodyti, kad ypač energiškai efektyvų namą yra paprasta eksploatuoti, o pastatyti galima įprastomis priemonėmis ir naudojant šiandien rinkoje esančias medžiagas, nenaudojant sudėtingų valdymo sistemų, tinkamai parenkant architektūrinius ir konstrukcinius sprendimus. Realizuotas ir apgyvendintas individualusis namas bus nuolatos stebimas, jame vykdomas šilumos sunaudojimo monitoringas – nuolat matuojamos vidaus ir išorės temperatūros, sunaudotas šiluminės ir elektros energijos kiekis. Tikimasi, jog ši idėja ras atgarsį, juk lietuviai mėgsta taupyti, ypač viską, kas nemokama, tereikia įsisąmonti, kad ir energija gali būti tokia.

Taupios ir ekologiškos gyvenvietės
Pastaruoju metu itin aktyviai kalbama ir diskutuojama ne tik apie atskirus taupius, ekologiškus namus, bet ir apie darnios plėtros urbanistiniame planavime idėjas. Lietuvoje taip pat jau pradėtos vystyti taupios bei ekologiškos gyvenvietės. Pasak Lietu-

vos mokslininkų, darnus miesto vystymasis yra pastangos suderinti ekonominį miesto augimą ir socialinę pažangą neeikvojant neatsinaujinančių gamtos išteklių ir nekeliant grėsmės ekologinei pusiausvyrai. Būtent todėl vis dažniau kalbama apie darnios miesto plėtros principus. Investuotojai irgi ieško naujų, patrauklių teritorijų bei jų įsisavinimo būdų. Ekologiškos ir autonomiškos, energijos išteklius taupančios gyvenvietės pirmiausia imtos statyti ieškant išskirtinumo dar visai neseniai išsipūtusioje nekilnojamojo turto rinkoje. Pavilnių regioninio parko kaimynystėje pradėta statyti nauja individualių namų gyvenvietė „Pavilnio slėnis“. Kompaktiški 75-149 kv.m ploto išskirtinės gyvenvietės namai yra sąlyginai nebrangūs ir labai taupūs. Visi namai turi aukščiausią šiuo metu Lietuvoje B klasės energinio naudingumo sertifikatą, žymintį itin mažas šildymo ir karšto vandens ruošimo kainas. Išorinės namų sienos padengtos daug storesniu, nei įprasta, termoizoliaciniu sluoksniu. Visi gyvenvietės namai orientuoti taip, kad jų kiemai, pagrindinės patalpos bei terasos būtų atsukti į pietų ir vakarų puses. Tokioje gyvenvietėje kiekvienas namas turi atskirą kiemą, terasą, automobilių stovėjimo aikštelę. Kai kurie namai yra su garažais. Visi šie namai ypač taupūs, išsiski-

ria itin geromis izoliacinėmis savybėmis ir atitinka energetinio naudingumo B klasę, o tai garantuoja mažas energijos sąnaudas ir komfortą. Šių namų šildymo ir karšto vandens ruošimo išlaidos – nuo 1650 litų per metus, teigia projekto vystytojai UAB „Sostinės namai“. Kiekviename name įrengta rekuperacinė oro sistema su šviežiu oru grąžina į patalpas iki 95 proc. šilumos. Oro atnaujinimas patalpose vyksta nedarinėjant langų, o tai ne tik padeda išvengti šilumos nuostolių, bet ir teigiamai veikia gyventojų sveikatą. Gulbinų gyvenamųjų namų kvartalą, įsikūrusį netoli Molėtų plento, Didžiuosiuose Gulbinuose, galima pavadinti vienu iš racionalių energijos taupymo eksperimentų. Tai bene didžiausia autonomiška ir ekologiška individualių gyvenamųjų namų gyvenvetė Lietuvoje. Jau porą metų gyvenančių naujakurių patvirtinti rezultatai – akivaizdūs: sausį ir vasarį geoterminis šildymas padengė daugiau kaip 90 proc. šilumos kaštų. Apšildyti geoterminiu būdu beveik 200 kv.m ploto namą šiandien yra 2,5 karto pigiau, nei dujom. Iki 70 procentų šilumos nuostolių šaltuoju metų periodu sutaupo įrengiama rekuperacinė sistema, o elektros energija joje naudojama tik oro tiekimui. Įsirengus saulės kolektorius

Lietuvoje galima sušildyti pusę naudojamo metinio karšto vandens kiekio, tačiau dėl klaidingų įsitikinimų, kad Lietuvoje trūksta saulės, tokia sistema nėra populiari, tad ji dažnai yra sąlyginai brangi.

Storas šilumos izoliacijos sluoksnis – dar ne viskas
Svajonė turėti šiltą ir ekonomišką namą skatina ieškoti moderniausių šilumos sukūrimo ir išsaugojimo priemonių. Pastaruoju metu itin aktualus ir populiarus tapo būsto renovacijos klausimas. Tačiau imantis šios atsakingos veiklos būtina atkreipti dėmesį į apmaudžią klaidą, kuri daroma, pasirenkant prioritetus šioje srityje. Pasak konsultanto pastatų šildymo klausimais Roberto Karvausko, Lietuvoje, statant namus, konstrukcijų šiluminė varža dažniausiai didinama storinant šiltinimo medžiagos sluoksnį. Ir tik nedaugelis supranta, kad namo šiltinimo efektyvumui didžiausią įtaką daro ne šiltinimo medžiagos storis, o tinkamas namo užsandarinimas. Todėl tradicinių šiltinimo medžiagų sluoksnio storinimą, stengiantis išsaugoti šilumą, prilyginčiau svarsčių gamybai iš vatos. 

privalumai ir trūkumai

Trijų paršelių pėdomis

arba kuo skiriasi gyvenimas šiaudiniame, mediniame ir moliniame name
„Gyveno kartą miške trys paršiukai: Nif Nifas, Nuf Nufas ir Naf Nafas. Visi trys baisiai bijojo vilko ir visaip kaip stengėsi nuo jo apsisaugoti, todėl namus sau rentėsi. Nif Nifas statėsi namą iš šiaudelių, Nuf Nufas - iš pagaliukų, o Naf Nafas - už anuodu gudresnis paršiukas - statėsi iš akmenėlių...“ Kuo baigėsi ši pasaka, mes žinome, tačiau, nepaisant to, įdomu palyginti tris senus ir kartu naujus ekonomiškus ir ekologiškus statybos būdus.

MOLINIS NAMAS MEDINIS NAMAS ŠIAUDINIS NAMAS
Pastatų sienų statybai ilgai buvo naudojamos plytos, laikomos vienu didžiausiu civilizacijos pasiekimu. Kintant statybos darbų technologijai, pradėti gaminti lengvesni, mažiau energijos ir darbo sąnaudų reikalaujantys keraminiai gaminiai, keraminiai blokeliai ir įvairių matmenų bei tankio blokai, kurie yra labai populiarūs. Pažvelkime į išskirtinį variantą - drėbtą namą. Tai dar archaiškesnis ir labai nebrangus statybos variantas. Kaip teigė tokį namelį berenčianti VU socialinių mokslų daktarė Zina Gineitienė, „tarpukaryje visuose Lietuvos regionuose, išskyrus Dzūkiją, buvo statomi, tiksliau krečiami, moliniai statiniai. Dažniausiai po ranka esanti gamtinė medžiaga buvo naudojama statant tvartus, rečiau – klojimus, klėtis, svirnus. 1939-aisiais moliniai statiniai sudarė 17,6 proc. visų Lietuvos pastatų. Prieškario literatūroje yra aprašymų, kaip gerai išmaišytą molio ir šiaudų mišinį krėsdavo ant pamatų maždaug metro aukščio ir pusmetrio storio sluoksniu. Po penkių dienų, moliui apdžiūvus ir suslūgus, sienų paviršių apipjaustydavo aštriu kastuvu ir krėsdavo naują sluoksnį“ (www.asus.lt). Tokie namai išsiskiria itin paprasta technologija, todėl, skiriant pakankamai laiko, tokį būstą galima susiręsti patiems. Tik dėl konstrukcijos ir kitų statybinių niuansų reikia tartis su specialistais. Tokių namų privalumas, lyginant su šiaudiniais ir mediniais, – jie nereikalauja papildomos priežiūros, molis ir negesintos kalkės veikia kaip antiseptikas, apsaugo pjuvenas ir medines perdengimo atraižas nuo grybelių ir puvimo, sienos yra lengvos, todėl nereiks masyvių pamatų. Be to, jiems būdinga savita, organiška estetika. Molinis namas karštą vasarą būtų žymiai vėsesnis, nei pastatytas iš medinių rąstų namas. Tačiau žiemą jis bus žymiai šiltesnis, nei būstas iš betono ar akmenų. Tai ypač pigus statybos būdas, nes visos reikalingos medžiagos yra vietinės ir dažnai gali būti gaunamos nemokamai. Drėbto molio sienos pigesnės ir ekologiškesnės nei plytų, tačiau molio minklę sunku paruošti, sienos ilgai džiūva ir daug nusėda, blogai sukimba su dažais ir tinku. Tradiciniu būdu norint gerai paruošti (pūdyti) molio minkles reikėdavo net 8-12 mėnesių. Statyti galima buvo vos kelis mėnesius - nuo pavasario iki birželio pabaigos. Dabar sukurtos naujos šiuolaikiškos technologijos, kurios pailgina statybų laiką ir leidžia iš natūralių medžiagų pastatyti tris kartus šiltesnius namus. Rezultatas - gana šiltas ir stiprus statinys, kurio sienose yra apie 70-80 proc. organinių užpildų ir 20-30 proc. rišamųjų medžiagų. Statant naudojami klojimai iš 25 mm storio lentų. Pranašumas - namą gali statyti visa šeima: sunkesnių darbų imasi suaugusieji, vaikams patikėdami tai, kas jų jėgoms, pavyzdžiui, mindyti pjuvenų betoną.

PRIVALUMAI: pigus, biopozityvus, tausoja aplinką, lengvai pastatomas, itin ekologiškas, sienos gerai sugeria išorinius garsus. TRŪKUMAI: šis namas yra pats netvirčiausias, nenaudojant medinio karkaso, neįmanoma įrengti kelių aukštų perdangų.

PRIVALUMAI: gera oro kokybė namo viduje, natūrali ventiliacija, oras patalpose greitai įšyla ir lėtai vėsta, greita statyba, lengva prižiūrėti. TRŪKUMAI: jei namas nešildomas ar šildomas nereguliariai, atsiranda pelėsių ir puvimo grėsmė, rąstai gali imti „vaikščioti“, mediena – degi medžiaga.

PRIVALUMAI: labai pigu, itin paprasta technologija, gali statyti visa šeima, vasarą pastate vėsu, žiemą patalpos greitai įšyla ir gerai išlaiko šilumą, savita, organiška estetika. TRŪKUMAI: ribotas statybų sezonas, statant tradiciniu būdu – ilgas molio minkės paruošimo laikas.

Informaciją paruošė J.Kšivickaitė

XIX a. pabaigoje atsirado pirmosios šiaudų presavimo mašinos, o neilgai trukus JAV, Nebraskoje, iš šiaudų blokų, tarsi iš labai didelių plytų, pastatyti pirmieji pastatai. Šie pastatai pasižymi energetiniu efektyvumu, neteršia aplinkos ir gali būti tiek gražūs, tiek ir pigūs. Neseniai šiaudinių namų statybos pradėtos ir Lietuvoje. Teigiama, kad šiaudiniai namai yra biopozityvūs, teigiamai veikia tiek fizinę, tiek psichinę žmogaus savijautą bei tausoja aplinką. Kaip rašo Šiaudinių namų statytojų asociacija, „presuotų šiaudų namai pasižymi labai didele šilumine varža – 8-10 kv.m K/W, o tai gerokai sumažina šildymo išlaidas. Pastatyti presuotų šiaudų namą yra pigiau nei tokio pat dydžio įprastą plytinį ar medinį“. Ypač jei esi ūkininkas ir turi tam reikalingų žaliavų. Šiaudiniai namai itin greitai ir lengvai pastatomi, statyba nereikalauja ypatingos kvalifikacijos – draugai ir kaimynai, vadovaujami bent vieno įsigilinusio į technologiją žmogaus, gali padėti vieni kitiems statyti. Namai iš presuotų šiaudų ryšulių yra atsparūs stipriems vėjams - atlaiko iki 215 km/h vėją – bei žemės drebėjimams. Tai itin ekologiškas sprendimas, nes statybai naudojami atsinaujinantys vietiniai ištekliai (šiaudai, molis, medis), sumažinamas atmosferos teršimas, kadangi šiaudai panaudojami, o ne sudeginami kaip nereikalingos atliekos. Pasak technologų, šiaudų sienos, padengtos 25-75 mm gipso ar molio tinku, daug atsparesnės ugniai nei medinės sienos. Jos sugeria išorinius garsus ir sukuria ramią ir jaukią aplinką namo viduje, todėl nereikalingos papildomos garso izoliacinės medžiagos. Kita vertus, lyginant su molio plytų ar rąstiniu namu – šis yra pats netvirčiausias, kaip ir pasakoje apie tris paršelius. Tokiame pastate, nenaudojant medinio karkaso, neįmanoma įrengti kelių aukštų perdangų. Tokio pastato sienos yra ganėtinai storos, tačiau architektūrinės galimybės – neribotos.

Tradiciškai teigiama, kad pats sveikiausias ir labiausiai tinkamas žmogaus aplinkai yra medinis namas. Tačiau medis, kai pastatas nešildomas arba šildomas neperiodiškai, gali pradėti pelyti ar pūti, jį naikina grybai ir vabzdžiai. Bet kuriuo atveju galima drąsiai teigti, kad rąstinis namas turi žymiai daugiau privalumų nei trūkumų. Gyvenimas rąstiniame name lygintinas su gyvenimu idealiai vėdinamame ir kondicionuojame bute, kur oro kokybė atitinka visus nustatytus higienos reikalavimus (šiluma+drėgnis+oro kaita). Rąstinis namas „kvėpuodamas“ natūraliai ventiliuojasi per sienas, rąstinės sienos greitai įšyla ir lėtai vėsta, o vasarą nepraleidžia karščio į vidų bei optimaliai sureguliuoja drėgmę patalpose. Kaip teigia nuo 1994 metų besispecializuojanti UAB „Mediniai namai“, „sienos iš 18 cm storio rąstų paprastai nešiltinamos, tačiau „aprengti“ sienas iš vidaus ar iš išorės nesudaro jokių problemų. Privalumas – greita rąstinio namo statyba. Nuo užsakymo pateikimo medinis namas gali stovėti po vieno sezono. Paprastai konstruktyvas sukertamas per mėnesį, surenkamas per dvi ar tris savaites. Ilgiau užtrunka inžinerinės įrangos montavimo darbai, stogo statyba, gerovės tvarkymas“. Kita vertus, rąstinių namų statyba yra sudėtinga ir specifinė statybos šaka, reikalaujanti gilių technologinių žinių, o tai kelia statinio kainą. Dėl šiuolaikinės statybos technologijų rąstiniuose namuose palaikoma pastovi temperatūra ir drėgmės lygis, tokį būstą lengva prižiūrėti. Šio tipo name nebūna karšta ir vasarą, todėl papildomos kondicionavimo sistemos tampa nereikalingos – taip taupoma elektros energija. Mediniai namai be jokios papildomos apdailos patraukliai atrodo tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Rimčiausia problema galima įvardinti rąstų „vaikščiojimą“. Rąstinė siena per metus sukrenta apie 10 cm. Judėjimas vyksta ir rąstui sukantis horizontalia kryptimi. Nuo šių problemų apsisaugoma teisingai sukertant kampinį mazgą, įrengiant sąsparas ilgesnėse sienose, darant technologines įpjovas. Svarbiausia - šiuos darbus patikėti atitinkamiems specialistams. Be to, mediena yra degi, tačiau rąstai gali būti apdorojami specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis. Kitas svarbus pastebėjimas – degantis rąstinis namas ilgai išsaugo savo konstrukciją stabilią ir nesugriūva tiek sienų, tiek stogo konstrukcijose esančių rąstų junginiai. Tad laiku atvykę ugniagesiai kurį laiką gali vykdyti gelbėjimo operacijas net ir pastato viduje.

ekologija 

Ekostatyba ir sveikas kambario mikroklimatas
Paulius Jaruševičius,
Ekologiškos statybos asociacijos direktorius bei Ekologiškos kultūros asociacijos (EKA) ekspertas

Kalbant apie ekologišką statybą, reikia aiškiai atskirti du dalykus: statybos pramonės įtaką gamtai ir patalpų mikroklimato poveikį žmogaus sveikatai.

Daug diskutuojama apie globalų atšilimą, apie tai, kad pastatų šildymui sunaudojama daug energetinių resursų, kad statybos pramonė yra vienas iš didžiausių gamtos teršėjų bei energijos vartotojų. Deja, kalbant apie ekologišką statybą, retai teužsimenama apie patalpų mikroklimato įtaką žmogaus sveikatai. Tyrimai įvairiose šalyse rodo, jog projektuojant ir statant namus daugeliui architektų žmogaus sveikatai tinkamos patalpos nėra prioritetinis uždavinys. Garsus britų architektas Chrisas Moranas mano, jog tai lemia trys pagrindinės priežastys. Pirmiausia tai – suvokimo trūkumas. Vyrauja nuomonė, jog aplinkos tarša yra globalinė problema, kad gamtą teršia „kažkas ir kažkur“, tai esą „mažai susiję su manimi ir aš negaliu to pakeisti“. Antroji priežastis – palyginti ribotas sveikos gyvensenos suvokimas, dažniausiai reiškiantis sporto klubų lankymą, vitaminų vartojimą, ekologišką maistą ar netradicinę mediciną. Trečioji priežastis, anot Ch.Morano, yra ta, jog dažniausiai kalbama tik apie atskirus statybų pramonės elementus. Nepaisant visko, naujausi moksliniai tyrimai jau gali atskirti, kas daro įtaką žmogaus savijautai. Jau įmanoma suprojektuoti ir statyti namus, biurus bei kitus pastatus be teršalų ir kenksmingų cheminių medžiagų.

Rizikos faktoriai

Daugelis teršalų nesusiję su pastatais: rūkymas patalpose, pro langus patenkantis užterštas oras, dulkės ar purškiami žemės ūkyje naudojami pesticidai, aukštos įtampos elektros laidai ir mobiliojo ryšio antenos bei galima pačios žemės radiacija. Dažniausiai ne daug ką galime pakeisti. Tačiau tam tikrais atvejais galime pasirinkti tinkamesnį sklypą statybai, parinkti tinkamesnę vietą pastatui sklype, sodindami augalus, formuodami sklypų landšaftą, fontanus bei vandens telkinius galime padaryti natūralius teršalų barjerus ir filtrus.

džiagų, tokių kaip „Biofa“ ir „Auro“ natūralūs dažai bei aliejai, „Steico“ termoizoliacinės medžiagos, „Durisol“ statybiniai blokai ir kt. Kol kas ekspertai ekologiškų statybinių medžiagų grupei nepriskiria plačiai naudojamo gipso kartono, mineralinių termoizoliacinių medžiagų, gelžbetonio konstrukcijų, ruloninės stogų dangos. Tačiau šiandien jau yra žinoma, jog dėl formaldehidų bei kitų lakiųjų organinių junginių emisijos žmogaus sveikatai yra žalingi dispersiniai emulsiniai vandens pagrindo dažai, lakas medienai bei medžio klijai, baldų gamyboje ir statyboje naudojamos medžio drožlių plokštės, sintetiniai kilimai bei dangos. Pasaulio vėžio asociacija pareiškė, jog formaldehidai sukelia vėžį, gali būti sunkių alergijos formų priežastis.

drėgmę reguliuoti natūraliai, statyboje naudojant „hidroskopines“ medžiagas, lengvai sugeriančias ir išgaruojančias drėgmę. Šiuo požiūriu molis yra pati efektyviausia statybinė medžiaga, tačiau galima naudoti ir kitas, tokias kaip mediena ar kalkinis tinkas. Reikia atkreipti dėmesį, kad medienos „hidroskopinės“ savybės išlaikomos tik ją aliejuojant. Lakuotos grindys ir baldai bei sintetiniais dažais nudažytos sienos šias savybes visiškai praranda.

Sveiko namo statyba

„Kvėpuojančios“ sienos, padarytos iš drėgmei ir orui laidžių statybinių medžiagų, dažytos natūraliais dažais, masyvo baldai, grindys ir kiti mediniai paviršiai, padengti natūraliais aliejais, o ne laku, padės sukurti sveiką klimatą namuose ir darbo vietoje, labai sumažins priverstinės ventiliacijos būtinybę, padės palaikyti pastovią temperatūrą ir drėgmę patalpose. Šių faktorių statybos normatyviniai aktai nepripažįsta, tačiau Norvegijoje atlikti tyrimai parodė, kad tokiuose pastatuose be žalos sveikatai galima sumažinti ventiliaciją bei saugoti šilumą. Taigi pabandykime apsibrėžti esminius faktorius, nulemiančius sveiką pastato klimatą.

Nuo to, iš ko pastatytas pastatas, kuriame gyvename, būname ar dirbame, priklauso kambario mikroklimatas, patalpų oro cheminė sudėtis, gyventojų ar darbuotojų sveikata, savijauta ir darbingumas. Statybinių medžiagų sertifikavimu ir ženklinimu jau daugiau kaip 30 metų užsiima daugybė mokslinių institucijų Europoje. Siekiant padėti vartotojui susiorientuoti statybinių medžiagų gausoje, daugelis statybinių medžiagų, atitinkančių šiuolaikinius darnos ir ekologiškumo standartus, pažymėtos įvairiais ženklais, tokiais kaip NATUREPLUS, EKOTEST, IBO FSC ir kt. Lietuvos įmonės žengia pirmuosius žingsnius darnios statybos ir ekologiškų statybinių medžiagų importo bei gamybos srityje. Mūsų šalyje kai kuriuose pastatuose jau įrengti medžio granulių šildymo katilai, populiarėja šilumos siurbliai, vis plačiau naudojama saulės ir vėjo energija. Jau galima rasti sertifikuotų ekologiškų statybinių me-

1. Statybinės medžiagos

Labiausiai žmogaus sveikatai priimtinas šildymas yra šilumą spinduliuojantys radiatoriai. Žmogaus terminis komfortas yra + 20 C laipsnių temperatūra. Geriausia terminė aplinka bus sukurta tada, kai dalies kambario grindų temperatūra bus kiek aukštesnė nei oro, nebus skersvėjų ir namo sienos bus pakankamai masyvios, kad sukauptų reikiamą šilumos ir drėgmės kiekį natūraliems temperatūros ir drėgmės svyravimams sušvelninti. Šių sąlygų beveik neįmanoma pasiekti šildant konvekciniu (šilto oro padavimo) būdu, kuris, be to, turi daug kitų trūkumų, tokių kaip dulkių svilimas, sukeliantis neigiamų pasekmių sveikatai. Teigiamą poveikį kambario mikroklimatui sudaro saikingai naudojamas grindų šildymas. Jei ketinate statyti mažai energijos naudojantį namą, racionaliausia, ekologiškiausia ir pažangiausia patalpų šildymui naudoti medžio granulių katilus, o vandens šildymui – saulės akumuliacines sistemas. Kokybiškai įrengtas geoterminis šildymas racionaliai tinka daugiau energijos naudojantiems pastatams.

2. Šildymo sistema

Žmonės daug laiko praleidžia patalpose, todėl natūralus apšvietimas tampa būtinas siekiant palaikyti natūralų organizmo bioritmą. Projektuojant namus, reikia gerai pagalvoti apie langų kiekį ir jų kryptį. Šviesios sienų spalvos, taškinis, tikslinis bei atmosferinis apšvietimas padės jaustis komfortabiliai ir sumažins energijos poreikį.

5. Apšvietimas

Triukšmas didina nervinę įtampą ir stresą. Kadangi daugeliu atvejų triukšmo blokavimas nesuderinamas su žmogaus poreikiu vėdinti patalpas atveriant langus, projektuojant pastato funkcijas, reikėtų atkreipti dėmesį į racionalų patalpų išdėstymą.

6. Triukšmas

Trys dalykai, nuo kurių galima pradėti
Miegamasis. Mes beveik trečdalį gyvenimo praleidžiame miegodami. Miego metu organizmas atsistato. Jei negalite pakeisti visko, visų pirma sveiką kambario klimatą kurkite miegamajame kambaryje. Vaikų kambarys. Vaikų ląstelės sparčiai vystosi ir jie yra ypač jautrūs toksinams. Vaikai daugiau laiko praleidžia arčiau grindų, todėl atkreipkite dėmesį į vaikų kambario grindis ir lovą. Kilimai. Jei rūpinatės savo ir artimųjų sveikata, atsisakykite kilimų. Nesvarbu, iš kokios medžiagos kilimas pagamintas, jis kaupia dulkes ir dulkių erkes, sukeliančias alerginius susirgimus. Išgydykime savo būstą ir būkime sveiki!

Danijoje atlikti tyrimai parodė, kad didžiausias oro teršėjas biuruose yra pati ventiliacijos sistema ir jos įrenginiai. Taigi įrenginiai, kurių paskirtis valyti orą ir vėdinti patalpas, yra vienas iš grėsmingiausių galimų oro teršėjų. Šviežias oras yra būtinas norint papildyti deguonies kiekį patalpose. Oro apykaita leidžia pašalinti iš patalpų dulkes, mikroorganizmus, drėgmę ir toksinus, kuriuos išskiria žmogaus organizmas, medžiagos ir buitiniai prietaisai. Tačiau „išeinantis“ iš patalpos oras „išsineša“ ir šilumą. Atsižvelgiant į tai, dažnai siūlomas sprendimas – rekuperacinės vėdinimo sistemos. Tačiau ir šių sistemų galimas poveikis sveikatai vis dar kelia nemažai ginčų. Mokslininkai nerekomenduoja gyvenamose patalpose instaliuoti priverstinių oro padavimo sistemų. Sveikam kambario mikroklimatui palaikyti optimalu būtų priverstinė oro ištraukimo sistema, kombinuota su natūralaus oro cirkuliacija. „Kvėpuojančios“ sienos, natūraliai apdirbti mediniai paviršiai labai sumažintų priverstinės ventiliacijos būtinybę, o kartu – ir iš lauko patenkantį dulkių ir kitų teršalų kiekį, padėtų palaikyti sveiką, pastovų klimatą patalpose bei taupytų šilumą.

3. Vėdinimas

Visuomet, kur yra elektra, susidaro elektromagnetiniai laukai. Laukai yra dviejų rūšių: elektriniai laukai, atsirandantys esant elektros įtampos skirtumui, ir magnetiniai, susidarantys tekant elektros srovei. Elektrinius laukus sugeria sienos. Magnetiniai laukai prasiskverbia per sienas. Magnetinius laukus namo išorėje ir viduje sukuria: • Aukštos įtampos linijos. Jos, ekspertų teigimu, sukuria elektromagnetinį lauką ir kelia pavojų žmogaus sveikatai 200 metrų spinduliu. • Elektros pastotės ir transformatorinės tiek lauke, tiek pastatų viduje turėtų būti izoliuojamos storomis mūro sienomis, kad sudarytų pakankamą ekraną elektromagnetinėms bangoms. • Mobiliojo ryšio antenos. Daugelyje pasaulio šalių jau šiandien antenos nestatomos prie mokyklų. Penkiolikos metrų ir aukštesnės antenos kelia mažiau grėsmės. • Netvarkinga žiedinė elektros instaliacija. Nesudarykite elektros „žiedų“ arba naudokite šarvuotus elektros laidus. Nakčiai atjunkite elektros instaliaciją. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad namuose reikėtų vengti belaidžių telefonų ir bevielio interneto sistemų.

7. Elektromagnetiniai laukai

Augalai ne tik papuošia kambarius, bet ir atlieka didelį vaidmenį kuriant sveiką kambario klimatą. Jie mažina anglies dvideginio kiekį ir didina deguonies koncentraciją. Tiek augalai, tiek žemė padeda sulaikyti drėgmę. Nustatyta, kad kai kurie augalai absorbuoja ore esančias toksines medžiagas.

8. Kambariniai augalai

Būtinybė palaikyti drėgmę patalpose susijusi su žmogaus sveikata. Žmogui reikalinga pastovi patalpų santykinė drėgmė (rekomenduojama – nuo 40 proc. iki 65 proc.). Tačiau drėgmė sudaro palankias sąlygas sienų pelėsiui atsirasti, bakterijoms ir virusams daugintis. Sausas oras didina bronchito, astmos ir alergijų riziką. Oro kondicionavimas padeda sureguliuoti drėgmę, tačiau neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Rekomenduojama

4. Drėgmė 

Šiais metais neslops jūsų pasitikėjimas savo jėgomis. Nepaisant galimų mažų nesklandumų ir toliau sėkmingai tobulinsite savo būstą. Šiemet daugiausia dėmesio skirkite virtuvės atnaujinimui - nebūtina pirkti naujo šaldytuvo, pakaks ir sulčiaspaudės, nebūtina kloti naujų grindų, užteks ir poros naujų paveikslėlių ant sienos. Metų daiktai: paveikslo rėmai, sulčiaspaudė. Šiais metais sustabdykite visus pradėtus didelius projektus, juk ir pats jaučiate, jog dirbate „ne ta ranka“. Geriau skirkite visą dėmesį augalams. Jei gyvenate bute, tegul šiais metais žydėte žydi jūsų balkonas ar palangės, jei šalia savo namo turite gabalėlį žemės, purenkite jį, kai tik rasite laiko. Vertėtų daugiau dėmėsio skirti energijos taupymui - tai jau seniai liudija ir jūsų gaunamos sąskaitos už elektros suvartojimą. Metų daiktai: vazonai, vazonėliai, kastuvas, energiją taupančios lemputės. Niekada nestokojote pragmatiško požiūrio į gyvenimą, didžiavotės savo taupumu, taigi, joks sunkmetis jums nebaisus. Jei ketinote įsigyti kokį nors prabangų baldą, pagalvokite, ar tokios pat kokybės negalite gauti už mažesnę kainą. Tiesa, laiko į paieškas teks investuoti, tačiau tai, ką surasite, itin nustebins ir pradžiugins. Šiais metais vertėtų pagalvoti apie namų bibliotekos ar skaitymo kampo įsirengimą. Čia gerai įsikomponuos supamoji kėdė ar patogus fotelis, kuriuos taip mėgstate. Metų daiktai: knygų lentynos, supamasis krėslas. Svajojote svajojote apie nuosavą būstą ir viskas baigėsi šnipštu. Nepanikuokite ir nenukabinkite nosies - galbūt dabar sunku patikėti, tačiau, nepraėjus nė dešimtmečiui, turėsi savo svajonių būstą. Sakote, ilgai laukti? Bet svajonių būstai iš dangaus nekrenta. Geriau kol kas koncentruokitės į kokį nors naują hobį, kuris pravers, kai turėsite naujus namus: tapykite šilkui, gilinkitės į dekupažo techniką ar bent vąšeliu nerkite. Šiais metais neverta vaikytis brangių pirkinių, tačiau itin geros kokybės stalinė lempa ras vietą jūsų būste. Metų daiktai: vąšelis, virbalai, stalinė lempa. Nors artimieji ir draugai ragina sustoti ir nepasiduoti išpardavimų vilionėms, jums itin norėsis pasinaudoti visomis nuolaidomis, ypač baldų ir buitinės technikos salonuose. Suvaldykite savo vartojimą. Verčiau šiais metais išlaisvinkite namus nuo bereikalingo šlamšto. Jūsų šių metų užduotis - į namus įsileisti kuo daugiau saulės ir šviesos: atsisakykite senų žaliuzių, sunkių užuolaidų, tegul medžiu iškaltas sienas pakeičia šviesios, pastelinės spalvos. Jei namuose turite pakankamai vietos, verta pagalvoti nebent apie valgomojo stalą su 6-iomis kėdėmis. Metų daiktai: dažai sienoms, valgomojo baldai. Ar jums neatrodo, kad išgražinę namus šiek tiek mažiau dėmesio skyrėte savo atžalų kambariui? Pasikalbėkite su vaikais, kokių kambarių jie norėtų, ir padėkite įgyvendinti jų norus. Nesvarbu, kad pigūs plakatai ant sienų jums nepatinka - ne jūs šiame kambaryje gyvenate. Jei dar nerūšiuojate šiukšlių, šiais metais privaloma pradėti to imtis. Jei turite nuosavą namą, imkitės aplinkos tvarkymo darbų, sėkmingai prigis visi pasodinti medžiai ar kiti stambesni augalai. Metų daiktai: šiukšlių maišai, sodinukai. Niekaip neapsisprendžiate, kaip dekoruoti miegamojo sienas? Šį pavasarį pagaliau rasite sprendimą - pavartykite katalogus interjero salonuose, panaršykite internete ir jūsų sienos „sužydės“. Vienas iš galimų sprendimų - lipdukai sienoms arba šeimos nuotraukų kolekcija. Ši vasara - geras metas pabaigti pradėtus remonto darbus, tačiau su sąlyga, kad neteks versti sienų ar keisti stogo. Daugiausiai dėmesio skirkite vonios kambariui. Metų daiktai: lipdukai sienoms, vamzdžiai, čiaupai, replės.

horoskopai

2009-ųjų namų horoskopas:

taupiai ir patogiai

Jūsų priešas - seni sintetiniai kilimai, kurie kažkodėl dar „puošia“ jūsų namų grindis. Arba visai jų atsisakykite, arba pakeiskite į pagamintus iš natūralių medžiagų. Šiais metais visuose namuose galite perstumdyti baldus - gyvensite žymiai patogiau. Vasarą nusipirkite naują patalynę ir šviesią lovatiesę, geriausiai, jei tai bus lietuviški gaminiai. Jei pastaruoju metu prastai miegate, pagalvokite, ar nevertėtų iš miegamojo „iškraustyti“ kompiuterį ir televizorių. Metų daiktai: natūralūs audiniai, vilnonis kilimas. Nesklandumai darbe jus gerokai erzina, tačiau greitai susirasite mielą užsiėmimą, kuris taps ir papildomu pajamų šaltiniu. Verta pagalvoti apie patogios darbo vietos susikūrimą namuose: šviesią, netoli lango, idealiausia - palėpėje. Šiais metais pagaliau įsisąmoninsite, jog daug ir brangu nebūtinai yra gražu ir patogu. Pernelyg daug neinvestuodami atnaujinkite savo virtuvės rakandų ir indų kolekciją, geriausia, jei tai bus klasikinio stiliaus daiktai, be didelių įmantrybių. Metų daiktai: virtuvės rakandai. Šiais metais tapsite tikru guru, kurio draugai ir pažįstami teirausis, kaip neišlaidauti ir dar šį tą sutaupyti. Pasirūpinkite savo namų miegamuoju: graži skaitymui skirta lempa šalia lovos, nauja knygų lentyna ar maža komoda sukurs dar daugiau jaukumo. Tik jokiu būdu nesirinkite juodos ar violetinės spalvos daiktų. Smėlinė, žalia, tamsiai pilka - šios spalvos tinkamiausios. Nusipirkite kelias orchidėjas - negalėsite atsidžiaugti šiais augalais. Metų daiktai: gėlės, smulkūs miegamojo baldai. Jūsų namai puikūs, tačiau viską gadina bendroji namo laiptinė. Pabandykite pasitarti su kaimynais, ką visi kartu galėtumėte padaryti. Daugiau dėmesio skirkite savo namų koridoriams, laiptams ar holams, naujomis akimis pažvelkite, ar ten nėra kokių nors pavojingų kampų, laidų ar vamzdžių, gali būti, kad kils noras pakeisti šviestuvus. Metų daiktai: šviestuvas, plaktukas, vinys. Nieko taip nenorėsite, kaip pabaigti dailinti savo jaukųjį lizdelį, tačiau jauskite saiką: neužkraukite visų palangių vazelėmis, paveiksliukais ir žvakėmis. Geriau turėti mažiau, bet bragesnių, geresnės kokybės daiktų. Jei nesate patenkintas savo lova, pats laikas ieškoti patogesnės. Tik nesusigundykite labai ekstravagantiškais modeliais. Norėsis vaikščioti po antikvariatus ir ieškoti nežinia ko. Jei pavyks aptikti senovinį ovalo formos veidrodį - tai jūsų daiktas. Jei namuose turite muzikos instrumentų, kuriais seniai niekas nebegroja ir neketina groti, be gailesčio jais atsikratykite. Metų daiktai: veidrodis, žvakidė, miegamojo lova.
Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt , www.15min.lt

Specialus dienraščio „15min“ priedas. Redaktorė J.Vaičiūtė, tekstai M.Sakalauskaitės, J.Kšivickaitės, P.Jaruševičiaus, dizainas G.Valutytės. Nuotraukos: „Litexpo“, Istockphoto. Dėl reklamos kituose specialiuose prieduose kreiptis el.p. reklama@15min.lt, tel. (8-5) 2105895. Platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/pasaulis

PASAULIS / 7

Pasaulio galingieji susitarė
Nepaisant kai kurių šalių lyderių išreikštų abejonių, galingiausių pasaulio šalių lyderių susitikimo G-20 dalyviai vakar vakare susitarė drauge bristi iš ekonominės krizės.
Lyderių pasirašyto plano vertė siekia 1 trilijoną JAV dolerių (apie 2,57 trln. Lt). Vien Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) ketinama skirti per 750 mlrd. JAV dolerių (1,93 trln. Lt). Trečdalis šių lėšų bus skiriama vargingiausioms pasaulio valstybėms. Likusi suma bus skirta gaivinti pasaulio prekybai, taip pat G-20 lyderiai sutarė kovoti su protekcionizmu. „Mes pasiekėme susitarimą imtis veiksmų drauge. Darysime viską, ko reikia, kad atstatytume ekonomikos augimą ir kad daugėtų darbo vietų“, - sakė Londone vykusiam susitikimui pirmininkavęs Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas. Prancūzija ir Vok ietija G-20 susitikimo išvakarėse kritiškai vertino susitarime numatomas priemones. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy anksčiau grasino ignoruoti susitikimą, o susitikimo išvakarėse teigė, kad nepasirašys „nieko, kam nepritaria“. „Jokių skubių plano pakeitimų nebuvo padaryta“, vakar sakė G.Brownas. Jo teigimu, susitarta griežtinti bankų kontrolę, ypač daug dėmesio bus skiriama bankininkų atlyginimams. Taip pat ketinama įkurti Finansinio stabilumo tarybą prie TVF, kuri užtikrins bendradarbiavimą tarp šalių, stebės jų ekonominę būklę. Didesnis dėmesys bus skiriamas vyriausybių apdraustoms lėšoms bei valstybių reitingavimo agentūroms. Sutarta iš bankų išpirkti „blogąsias“ paskolas.

Protestuotojai vaizdžiai tyčiojosi iš pasaulio lyderių - esą jie žaidžia „Monopolį“ su pasauliu.

Prieš kameras G-20 lyderiai atrodė atsipalaidavę, tačiau prie stalo vyko įtempta diskusija. AFP/Scanpix nuotr.

Protestai sutramdyti
Vakar Londone, netoli ExCel centro, kur vyko G-20 susitikimas, susirinko keli šimtai piketuotojų. Pranešama, kad jie buvo „triukšmingi, tačiau elgėsi ramiai“. Taip pat vakar šalia Londono akcijų biržos pastato buvo susirinkę apie 40 protestuotojų, kurie grasino kelti neramumus, tačiau policija juos išvaikė. Trečiadienį Londono gatvėse piketavo tūkstančiai žmonių, pareigūnai sulaikė apie 90 riaušininkų.

Pasityčiojo iš popiežiaus

Reklamos standartų vadovybė uždraudė vieno Didžiosios Britanijos klubo reklamą, kurioje buvo vaizduojamas prieš 4 m. miręs popiežius Jonas Paulius II, rankoje laikantis alaus butelį ir šokantis su mini sijoną vilkinčia blondine. Skundą dėl reklaminės skrajutės buvo pateikusi Ipsvičo ir Safolko miestų taryba. Ši skrajutė buvo platinama kaip Ipsvičo miesto naktinio klubo „Club Fire“ (liet. „Klubas Ugnis“) reklama. Ipsvičo Lenkų klubo atstovė Sheila Soltysik teigė, kad dėl reklamos į juos kreipėsi viena lenkė paauglė. Klubas kreipėsi į miesto tarybą. „Skrajutė labai įžeidžianti. Galbūt kažkam tai atrodo nekaltas juokas, tačiau daugumą jautrių žmonių ji labai žeidžia. Negalime leisti, kad tokie dalykai būtų daromi“, - sakė S.Soltysik. „Club Fire“ incidento nekomentavo ir dėl jo neatsiprašė. Reklamą gaminusi kompanija „Waped“ skrajutėje neįžvelgė nieko blogo. „Mes žinome, kad miręs popiežius Jonas Paulius II buvo gerbiamas Lenkijoje, mes nemanome, kad jo tautybė šiuo atveju yra svarbiausias faktorius ar kad reklama galėtų žeminti Lenkijos piliečius“, - teigė klubo atstovas.

Puslapis parengtas pagal „Reuters“, CNN, BBC ir „15min“ inf.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

8 / SKELBIMAI

www.15min.lt/reklama

Baldai

Tapk kraujo donoru!
Nekilnojamasis turtas
Išnuomojamas 1 kambarys bendrabučio bloke, didysis, su baldais. Debreceno g. Tel. 8 686 31941. Parduodame 20 arų sklypus namui statyti Klaipėdos rajone, Karklėje. Kaina sutartinė. Tel. 8 686 90088. www.villamare.lt.

VŠĮ Nacionalinis Kraujo Centras Naikupės g. 28, Klaipėda tel. 36-52-84

Restauruoju visus minkštus baldus, keičiu gobeleną, poroloną, spyruokles. Nebrangiai. Tel. 8 677 40866.

Siūlo darbą Parduoda
Akcija! Parduodame šarvuotas laukines ir vidines duris minimaliomis kainomis. Įstatome. Tel.: 8 603 10867, 8 640 17207. SUSTIPRINTI GARAŽO VARTAI IR DURYS originalios konstrukcijos: per 3 metus nei vieno bandymo įsilaužti. Darbo patirtis - 18 metų. Vartai, su įstatymu - nuo 1680 Lt. Durys su įstatymu - nuo 580 Lt. Tel.: 8 46 382210, 8 676 28187. Velykinė akcija! Pigiai šarvuotos, vidaus durys, vidinė apdaila, įstatymas. Tel.: 8 614 34042, 8 611 59145. BALKONŲ STIKLINIMAS. Slankiojantys švediški anoduoto aliuminio profilių langai. Pertvarų, terasų montavimas. www.sistemax.lt, el.p. kl.sistemax@gmail.com Adresas: Mickevičiaus g. 38. Tel.: 8 675 66117, 8 601 05036 Parduoda sausas malkas, lietus ratlankius (Mazda 626), R15. Tel. 8 675 33393. VIDAUS IR ŠARVUOTOS DURYS. Didelis asortimentas: laminuotų, faneruotų ir medinių. Spalvų ir raštų įvairovė, montavimo darbai. Suteikiama garantija. Mažiausių kainų garantija. Konsultacija. Tel.: 8 605 32023, 8 678 53714. Anglija! Žemės ūkio produkcijos nuėmimas, rūšiavimas, pakavimas laukuose, šiltnamiuose, fabrikuose. Darbas viešbutyje, mėsininkams. Anglų k. nebūtina. Greitas išvykimas. www.aulina.lt. Tel.: 8 46 313996, 8 699 27086.

Mokslas
B kategorijos vairavimo kursai. Registruotis tel. 8 600 26154. El.p. klaipeda@ vairuok.lt. Biure: H. Manto g. 31 – 3a, www.vairuok.lt. UAB “Gineida”. Nori gyventi JAV? Nežinai nuo ko pradėti? Pradėk nuo studijų Amerikoje! SOLEX College siūlo mokytis JAV. Legalus pragyvenimas, studentiškos vizos. Platesnė informacija www.solex.edu, tel. 8 652 01199.

Paslaugos
Apželdinimo paslaugos. Tel. 8 607 83202, www.zelia.ten.lt. Įvairių atliekų surinkimas ir transportavimas konteineriais, atliekų surinkimo konteinerių nuoma, skystų atliekų išvežimas, teritorijos šlavimas vaakuminėmis mašinomis. Informacija tel.: 8 46 300474, 8 686 74895 darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. Mes galime padėti Jūsų kompiuteriui. “Remservis” - remontas, aptarnavimas. Taikos pr. 5, PC “Saturnas”, 3 a. Tel. 8 689 97226. Naujiena. Geriausia Lietuvoje. Profesionalus vonių restauravimas, patikimiausiomis technologijomis, ypač atspariu emaliu, kliento namuose. Be dulkių. Garantija 5 m. Įvairūs atspalviai. Tel.: 8 677 44322, 8 671 94194, 8 37 720556. Pigai, greitai ir kokybiškai tvarkomi kompiuteriai. Atvažiuoju. Tel. 8 614 83410. Prekyba kompiuteriais ir jų dalimis. Remontas, aptarnavimas. UAB “Relkonta”. Tel. 8 46 311591. Smulkūs remonto darbai: santechnika, elektra, tvirtinimai ir t.t. išsikvieskite meistrą tel. 8 618 00700, www.meistropagalba.lt. UAB „Raguvilė“ atlieka: valymo po statybos ir remonto darbų, kasdienį valymą biuruose ir namuose, akmens masės plytelių impregnavimo, santechnikos ir vidaus inžinerijos, teritorijų apželdinimo ir priežiūros darbus. Tel.: 8 683 83994, 8 683 83997.

MOBILŪS NAMAI

su visa įranga: wc, dušas, virtuvė, 2 arba 3 miegamieji, visi baldai, židiniai. Kaina nuo 13 000Lt. UAB “Armindina” Klaipėdoje - 8657 84584 Kaune - 8657 77077 www.mobilus-namai.lt

Gyvūnai

Transportas
Perkame įvairių markių automobilius, gali būti su defektais ar be jų iki 15000 Lt. Pasiimame patys. Tel. 8 648 21921.

Pramogos

SKYRYBŲ CENTRAS
A D V O K A T A I

Greitos ir pigios skyrybos

Pasaulio skyrybų čempionai - skyrybos per 3 dienas! Geriausi skyrybų advokatai. Gyvenantiems užsienyje dokumentus sutvarkome neatvykstant į Lietuvą. Skubus alimentų priteisimas iš skolininko. Nemoka skolininkas - alimentus mokės valstybė. Skolų išieškojimas. Ypač kvalifikuotos ir pigios visos advokatų paslaugos.

Tel./faks. (8-46) 382136 mob. (8-600)11 446 info@skyrybucentras.lt www.skyrybucentras.lt

Taikos pr. 48a, Klaipėda

Grožis, sveikata

kinas
CINAMON
„Monstrai prieš ateivius“ (animacinis filmas) 10:45 12:45 15:00 17:15 19:15 21:15 „Greiti ir įsiutę 4” (veiksmo) 12:30 14:45 17:00 19:45 22:00 „Kino pavasario“ programa „Indijos spalvų vakaras” balandžio 4 d. 18:30 2:30 „Prekybos centro kietuolis” (komedija) 16:00 18:00 20:00 21:50 „Meilė Niujorke“ (romantinė drama) 14:00 16:45 18:45 21:00 „Sukti reikaliukai“ (trileris) balandžio 3 ir 5 d. 11:45 14:15 17:45 22:15, balandžio 4 d. 11:45 14:15 „Šunų viešbutis“ (komedija) 11:30 13:45 15:45 „Marlis ir aš” (komedija) 11:00 16:30 19:00 21:30 „Stebėtojų lyga” (fantastinis veiksmo filmas) 13:30 „Prakeiksmas” (siaubo) balandžio 3 ir 5 d. 20:15 „Boltas“ (lietuviškai dubliuota animacinė komedija) 12:00 Šeštadienį, balandžio 4 d. „Paryžiaus katedros kuprius” (animacinis) 13:45 „Jis sako „Taip!” (komedija) 15:45 „Keista Bendžamino Batono istorija” (drama) 18:00 Sekmadienį, balandžio 5 d. „Tigriuko filmas“(animacinis) 12:15 „Keista Bendžamino Batono istorija” (drama) 14:00 „Jis sako „Taip!” (komedija) 17:30
„Greiti ir įsiutę 4“

JŪRATĖ IR KASTYTIS
Penktadienį, balandžio 3 d. „Tigriuko filmas“(animacinis) 16:00 „Keista Bendžamino Batono istorija” (drama) 17:40

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/sportas

SPORTAS / 9

dienos nuotrauka

F.Ribery - Baltų budelis
Lietuvos futbolo rinktinę abu kartus negailestingai pražudęs Franckas Ribery Prancūzijos žiniasklaidoje buvo pramintas Baltų budeliu. Tačiau duodamas interviu „FranceFootball“ žurnalui, prancūzas dosniai žarstė pagyras lietuviams ir sureikšminti savo indėlio nebuvo linkęs.
Vėl išplėšėte pergalę iš lietuvių, kaip jaučiatės? Žinojome, jog žaisti su lietuviais bus labai sudėtinga. Tačiau, jeigu atvirai, tai buvo žymiai sudėtingiau nei mes tikėjomės. Lietuvos rinktinėje gynėsi visi 11 futbolininkų, todėl buvo labai sunku laisvai judėti aikštelėje. Atidaviau labai daug jėgų. Tačiau ir antrą kartą rezultatas neatspindi tikrojo abiejų ekipų pajėgumo... Lietuvos rinktinė tikrai labai gerai ginasi. Jie kaunasi dėl kiekvieno kamuolio ir progai pasitaikius visada stengiasi kontratakuoti. O mes esame labiau atakuojanti komanda, kuri visada nori įmušti. Turėjome progų, tačiau nesugebėjome jų išnaudoti. Treneris (Raymondas Domenechas) patenkintas rezultatu, nes jis žino, kad žaisti su gynybą propaguojančiomis ekipomis vi- šininko - taip mes pasieksime sada būna sudėtinga. dar daugiau. Giname PrancūPagrindinis tikslas įvyk- zijos garbę, todėl turime galdytas? voti tik apie pergales - drauTaip, nes iškovojome 6 taš- giškų mačų nebūna. kus. Buvo nepaprastai svarbu Įvartis yra balandžio 1laimėti abi dvikovas su Lietuva. osios pokštas jums? Kausimės iki galo dėl pirmoPokštas? Man labiau patisios vietos grupėje. Jeigu no- ko šitas - Prancūzijos futbolo rime tai pasiekti, turime lai- federacija balandžio 1-ąją pamėti visas likusias rungtynes skelbė, jog šiandien yra mano ir mes pasistengsime tai pada- gimtadienis, nors iš tikrųjų jis ryti. Dabar grupėje atsilieka- yra balandžio 7-ą. Daugybė me tik nuo serbų, kurių rink- žmonių tuo patikėjo. Net per tinė tikrai labai pajėgi, tačiau rungtynes sulaukiau nemaiki atrankos turžai sveikinimų. Bet buvo tiknyro pabaigos rai smagu, o gerbėjų dėmesys liko dar daug mane įkvėpė. Aišku, įmušti mačų. įvartį visada labai malonu, Kur ši Prantačiau jį galėjo pelnyti ir cūzijos ekipa kitas žaidėjas. Pierre-Andre Gignacas atliko puikų dar gali pasitempti? perdavimą, o man teliPirmiausia, tai ko neprašauti. dabar jaučiamės žymiai geriau. Sužaidėme porą gerų rungtynių, žaidėjai suprato savo užduotis, grįžo pasit ikėjimas jėgomis. Komanda steng ia si at a k uot i , žaisti akiai gražų futbolą, pradedame jausti malonuF.Ribery (3 įvarčiai) yra rezultatymą. Manau, viausias prancūzų futbolininkas jog turime 2010 metų pasaulio čempionato atbijoti kiekrankos turnyre. AFP/Scanpix nuotr. vieno prie-

Argentinos futbolo rinktinė patyrė skaudžiausią nesėkmę per daugiau nei 60 metų, kai La Pase, 3600 m aukštyje virš jūros lygio, buvo negailestingai sumušta Bolivijos futbolininkų (1:6). „Kiekvienas varžovų įvartis man buvo lyg dūris peiliu į širdį“, - teigė argentiniečių strategas Diego Maradona, kuriam šis pralaimėjimas buvo pirmasis per jo trenerio karjerą. AFP/Scanpix nuotr.

Atidaviau labai daug jėgų.

D.Songaila sugrįžo
Ketverias rungtynes dėl kaklo traumos praleisti turėjęs Darius Songaila (nuotr.) vakar sugrįžo į aikštelę, tačiau Vašingtono „Wizards“ ekipa ir vėl pralaimėjo.
Paskutinę NBA lygos Rytų konferencijos vietą jau anksčiau užsitikrinę „burtininkai“ (17 pergalių ir 59 pralaimėjimai) vakar išvykoje rezultatu 107:112 nusileido Memfio „Grizzlies“ komandai. Iškovoti pergalės „Wizards“ ekipai nepadėjo ir po ketverių praleistų rungtynių ant parketo sugrįžęs D.Songaila. 31 metų puolėjas iš Lietuvos prieš rungtynes atskleidė „vis dar jaučiantis nežymų skausmą savo kakle, ta-

čiau tvirtino esąs pasirengęs žaisti“. Vašingtono ekipą treniruojantis Edas Tapscottas D.Songailą į aikštelę išleido 9 minutėms, per kurias lietuvis spėjo surinkti 2 taškus (1/2 dvitaškių), atlikti rezultatyvų perdavimą ir po kartą suklysti bei prasižengti.

dienos citata
Jarno Trulli išlėkė toli iš trasos ir aš tiesiog buvau priverstas jį aplenkti. Nežinau kokios yra taisyklės, tačiau po šio epizodo gavau įsakymą praleisti J.Trulli į priekį ir taip pasielgiau.
Iškart po Melburno varžybų finišo tvirtino Lewisas Hamiltonas. J.Trulli dėl minėto epizodo buvo nubaustas 25 sek. bauda, kuri L.Hamiltoną pakylėjo į 3ią vietą. Tačiau vakar paaiškėjus, jog britas savo pasakojimu tyčia siekė suklaidinti teisėjus, bauda J.Trulli buvo panaikinta, o L.Hamiltono ir „McLaren“ komandos rezultatai Australijoje - anuliuoti.

Puslapis parengtas pagal BBC, NBA.com ir „15min“ inf.

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

10

/ KINO PAVASARIS

www.15min.lt/kino

pavasaris

Festivalis „Kino pavasaris“ keliaus į Kauną ir Klaipėdą
AUDRĖ DOMEIKAITĖ

a.domeikaite @15min.lt

Filmus vertino tarptautinė žiuri, kuriai vadovavo aktorius iš Didžiosios Britanijos D.Fletcheris (d.). J.Kalinsko nuotr.

Didysis kokybiško kino maratonas „Kino pavasaris“, Vilniuje viešėjęs beveik dvi savaites, vakar vakare užbaigtas su žaliu ir raudonu kilimais, tviskančiu juodu limuzinu ir pasaulinio lygio žiuri nariais.
Per „Kino pavasario“ uždarymo ceremoniją pirmą kartą festivalio istorijoje paskelbtas konkursinės programos „Nauja Europa - Nauji vardai“ filmas-nugalėtojas. Juo pripažintas filmas „Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo“. Šventinį vakarą širdys turėjo drebėti trims garsioms ir žavioms Lietuvos aktorėms Gabijai Ryškuvienei, Rimantei Valiukaitei ir Gražinai Baikštytei. Einant į kino seansus, žiūrovai buvo kviečiami balsuoti už vieną iš šių trijų aktorių ir nuspręsti, kuri iš jų taps kompanijos „L’Oreal Paris“ rinkimų „Lietuvos kino žvaigždė“ nugalėtoja. Žiūrovų sprendimu šių metų Lietuvos kino žvaigžde išrinkta aktorė G.Ryškuvienė, kuriai padovanota akreditacija į prestižinį Kanų kino festivalį. Deja, laimėtoja prizo atsiimti negalėjo, nes tuo metu filmavosi. Prabangus limuzinas, į sostinės kino teatrą „Forum Cinemas Vingis“ atvežęs žiuri narius - vokiečių aktorę Julią Marią Köhler, kino kritikę Pratibhą Sastry, prodiuserį Barrą Potterį, muzikantą Andrių Mamontovą bei žiuri pirmininką aktorių ir režisierių Dexterį Fletcherį, žiūrovams išdavė, kad atėjo ypatingas „Kino pavasario“ vakaras. Besi r i n kda m i į d idžiąją kino teatro salę, žiūrovai, tarp kurių buvo ir nemažai garsių veidų, dalijosi įspūdžiais iš matytų filmų, skaičiavo, kiek jų spėjo

pamatyti, ir stebėjosi, kaip greitai prabėgo tos dvi brangios kino savaitės. „Šiemet įvyko 14-tas stebuklas - „Kino pavasaris“ vyko taip, kaip buvo suplanuo-

Susirinkusiems kinomanams žodį tarė pirmosios „Kino pavasario“ istorijoje žiuri komisijos pirmininkas D.Fletcheris. „Esame labai

auja Euprogramos „N ja Konkursinės rdai“ nugalėto va ropa – Nauji yra didelis „Pasaulis “. tapo komedija slypi už kampo išsigelbėjimas ir

tas, su pirmąja konkursine programa“, - džiaugėsi „Kino pavasario“ direktorė Vida Ramaškienė.

pagerbt i, kad tapome pirmąja festivalio žiuri. Pamatėme labai įdomius devynis filmus, kurių lygis - labai aukštas. Akivaizdu, kad dabar matyti fil-

Festivalio direktorė V.Ramaškienė džiaugėsi 14-ą kartą įvykusiu stebuklu - sėkminga „Kino pavasario“ viešnage sostinėje.

mai taps ateities filmų balsu“, - susikišęs rankas į kišenes sakė D.Fletcheris. Jis paskelbė, kad tarptautinė žiuri geriausiu konkursinės programos filmu išrinko kino juostą „Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo“. „Mes tikimės, kad šis apdovanojimas pradės festivalio tradiciją apdovanoti konkursinės programos geriausią filmą, nes tai - puikus darbas“, - šypsodamasis sakė žiuri pirmininkas. Žiuri įteikė ir specialiuosius prizus: geriausiu režisieriumi pripažintas Javoras Gardevas (filmas „Žgutas“), o geriausiu aktoriumi tapo Miki Manojlovičius (filmas „Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo“). „Pirmą kartą tapau tarptautinės žiuri nariu - ačiū festivaliui už tokią progą“, - paskelbdamas geriausią aktorių dėkojo A.Mamontovas. „Man labai pat i ko šis festivalis ir aš džiaugiuosi, kad mano filmas rodytas šalyje, kuri gali jį labai gerai suprasti“, - sakė geriausiu režisieriumi paskelbtas J.Gardevas. „Kino pavasario“ žiūrovai tradiciškai rinko žiūroviškiausią filmą, balsuodami už savo favoritus festivalio internetinėje svetainėje. Šiais metais dėl didžiausių žiūrovų simpatijų varžėsi trys filmai - „Kamino“, „Rugpjūčio šventė“ ir „Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo“. Tačiau lyderiu pripažintas filmas „Kamino“. Ispanijos ambasadorius, atsiimdamas prizą, žadėjo jį išsiųsti filmo kūrėjams. Fest ivalis „K ino pavasaris“ iš Vilniaus iškeliaus į kitus didžiuosius Lietuvos

Žiūrovų sp re metais į Kan ndimu, šiais ų kino festiv keliaus akto alį rė G.R V.Kopūsto/S yškuvienė. canpix nuo tr.

miestus. Balandžio 3-9 dienomis pasaulyje pripažinti filmai viešės Kaune, kino teatre „Forum Cinemas Kaunas“. Balandžio 4 dieną „Kino pavasaris“ užsuks į Klaipėdą, kino centrą „Cinamon“, balandžio 5 dieną lankysis

Šiauliuose, kino teatre „Laikas“, o balandžio 6 dieną Panevėžyje, kino teatre „Garsas“. Fotogaleriją rasite www.15min.lt

Esame labai pagerbti, kad tapome pirmąja festivalio žiuri. Pamatėme labai įdomius devynis filmus, kurių lygis - itin aukštas. Akivaizdu, kad dabar matyti filmai taps ateities filmų balsu.
Sakė D.Fletcheris.

2009 balandžio 3 d., penktadienis

Kūrybiniai Jurgos šuoliai
M
I N “
aistė almanaitė
a.almanaite @15min.lt

www.15min.lt/pramogos

pramogos / 11
Valdemaros horoskopai
15 k g

Šį kartą mūsų akiratyje atsidūrė dainininkė Jurga (29 m.), kartu su gitaristu Romu Rainiu šia savaitę pradedanti akustinių koncertų turą. Muzikantai balandžio mėnesį ir gegužės pradžioje devyniais akustiniais koncertais džiugins savo gerbėjus skirtinguose miestuose.

koncertuojate ne taip jau ir daug. kodėl šiam turui pasirinkote ne tik didmiesčius, bet ir mažesnius Lietuvos miestus? Tai savotiška duoklė tiems žmonėms, kurie visada manęs klausdavo, kada atvažiuosiu pas juos, ir taip statydavo mane į nepatogią padėtį. Vilniaus universitete studijavote žurnalistiką, tačiau pagal įgytą specialybę nedirbate. suklydote, rinkdamasi kur studijuoti? Baigiau ryšių su visuomene magistrantūrą. Nemanau, kad suklydau. Baigti mokslai man padeda bendraujant su žurnalistais. Taip pat galiu pasižiūrėti į tai, ką aš darau, iš kitos pusės. Be to, daug lengviau yra susikalbėti su vadybininkais, nes aš žinau, ko ir kodėl jiems reikia. Ne visada jiems pritariu, bet bent jau žinau jų reikalavimus. Dabar žurnalistikai nebejaučiu poreikio, Šiuo metu Jurga įrašinėtačiau neatmetu ja naują albumą ir ruogalimybės grįž- šiasi koncertų turui. S.Mažeikos/BFL nuotr. ti į ją. Galbūt tada, kai būsiu sukaupusi pa-

ne toje vietoje, kur visi norėtų ar yra įpratę. Aš saugau savo artimus žmones nuo bereikalingų dalykų. Pasiūlykite mūsų skaitytojams antikrizinį receptą. Receptą kiekvienas turi susirasti pats. Man atrodo, kad sunkiausia yra tiems žmonėms, kuriems svarbiausia jų finansinė padėtis. Aš niekada finansų nestačiau į pirmą vietą. Norėčiau palinkėti tiems žmonėms, kurie labai stipriai jaučia sunkmetį, kad jie atsigręžtų į tuos dalykus, į kuriuos reikėtų žiūrėti pirmoje vietoje, pavyzdžiui, kūrybą ir šeimą. Gal tai jiems bus pamoka ir galimybė susirasti vidinę ramybę. ką veiksite šį savaitgalį? Koncertuosiu. Turiu labai daug darbų, bet iššūkius visada mėgau. Dabar, kai turiu šeimą ir koncertuoju, visada reikia rinktis prioritetus.

trumpai apie pasiekimus
Prieš pradėdama solinę karjerą, Jurga 2002 m. dalyvavo Baltijos šalių atlikėjų konkurse „Fizz Super Star“, kuriame tapo viena finalisčių. 2004 m. ji atliko pagrindinius vaidmenis lietuviškuose roko miuzikluose „Tadas Blinda“ bei „Ugnies medžioklė su varovais“. 2005 m. rudenį Jurga išleido albumą „Aukso pieva“, 2007 m. - „Instrukcija“. 2007 m. rudenį Miunchene vykusiuose MTV Europos muzikos apdovanojimuose buvo apdovanota geriausios Baltijos šalių atlikėjos statulėle. Tais pačiais metais ji laimėjo ir Baltijos dainų festivalio Švedi15 kg joje „Grand Prix“. 2008 m. Jurga išleido knygą „Pasaka apie Slieką ir jo draugą Pašiauštą“. sVarstykLės. Tinkama diena susitikinėti ir bendrauti su intelektualais. Tik pasidžiaukite, jei teks duoti interviu spaudai. Raskite laiko ramiam pasivaikščiojimui su savo partneriu. Bent vieną kartą per dieną pavalgykite pieniškos košės. skorpionAs. Suksis per dieną mintys apie darbą ir sveikatą. Gali šiek tiek varginti nesibaigiantys pokalbiai darbo temomis, tarnybinės užduotys ir dalykinių laiškų srautai. ŠAulys. Ši diena jums tiesiog puikiai tinka eiti į teatrą, parodos atidarymą ar kviestinį autorinį vakarą. Tiesiog būtina ir būti, ir jaustis puošniam. Bet koks aplinkinių pagyrimas suteiks jums energijos ir gražių minčių.
15 kg

anekdotas
Miršta senas suvalkietis. Guli mirties patale, aplinkui giminės kaip grifai virš jo sulinkę, klausinėja: - Sakyk, Jeronimai, ar turi kokį paskutinį norą? - Padarykit man arbatos ir įdėkit du gabalėlius cukraus... - o kodėl du gabalėlius? - o todėl, kad visą gyvenimą svečiuose dėdavausi tris, o namie vieną. o aš taip mėgstu su dviem...

sudoku
3 8 7 3
?

15 kg

8 4 1 1 9 2 2 3 6 3 4 2 7 2 4 9 5 3 2 8

3

6

1

4

8

5

2 6 1 9 7 5
# 21

6 7 4 8
EASY Lengvas

5

2 5 1 4 6 9 5 3 7 9 4 2

8 2 5 1 9 2 9 6 5
# 22
15 kg

Y

7

9 4 5

6

2 1 3 3 8

5

4 2 1 2

Užpildykite SUdoKU lentelę. Klaustuku pažymėtame langelyje esantį skaičių siųskite SMS žinute numeriu 1351 (žinutės kaina tik 1 lt, dalyvauti gali visi biTĖS GSM, oMniTEl, TElE2 abonentai). žinutės langelyje rašykite: 15Min SUd (gautas skaičius) Vardas Pavardė Miestas. Vienas iš teisingą atsakymą atsiuntusių žmonių burtų tvarka laimės knygą „Pokalbiai su algimantu Čekuoliu“.

8

5 6 1

Nesibaigiantys sudoku www.15min.lt/sudoku

9

2 1

4 3

4

3 8 5 2
Dienos horoskopai visiems ženklams www.15min.lt/horoskopai

4

A

D I E N I O

tirties ir turėsiu ką pasakyti. Manau, tai žurnalistui yra svarbiausia. esate parašiusi pasakų knygą. kaip šovė ši mintis ir kodėl pasirinkote būtent pasakas? Esu labai dėkinga savo lietuvių kalbos mokytojai Jūratei Galinauskienei iš Palangos, kuri mane užkrėtė rašymu. Ji sugebėjo sudominti taip, kad net ir atpasakojimus būdavo įdomu rašyti. Visada žinojau, kad norėsiu kažką parašyti: iš pradžių tai buvo poezija. Šiaip kuriu, kai man būna sunku ir norisi kažkokios šviesos tunelio gale. Kai žmogus atsisėda rašyti, jis nežino, koks bus jo pirmas sakinys - o jei žino, aš nelabai tikiu tokiais žmonėmis. Taigi atsisėdusi ir para-

šiusi „Seniai seniai...“ supratau, koks čia žanras. rengiatės naujo albumo įrašams. koks jis bus? Jau įrašinėju naują albumą, kuris turėtų pasirodyti rudenį. Man šis albumas labai didelis žingsnis į priekį. Kaip publika reaguos - nežinau, nes galbūt bus keista ir albume žmonės atras netikėtų dalykų. Mano kūryboje visada buvo du keliai. Viename kuriama muzika, skirta Jurgai, kurią visi mato ir pažįsta, o kitame - teatro muzika. Šiame albume jos abi susijungs. Kas iš to išeis - žiūrėsime. Nekalbate su žurnalistais apie asmeninį gyvenimą. kodėl: tai strategija sulaukti dar daugiau dėmesio ar nuoširdžiai nenorite atskleisti asmeninių reikalų? Anksčiau gal daugiau kalbėdavau apie asmeninį gyvenimą, tačiau aš visą laiką jausdavausi nejaukiai. Dabar man atrodo, kad tai, kas vyksta už mano buto durų, nėra taip svarbu, kaip tai, kad scenoje aš esu visiškai apnuoginusi savo sielą. Esu atvira ir nuoširdi, tik gal

AvinAs. Labai greitai orientuositės aplinkoje ir ypač - svetimose situacijose. Iš jūsų šį penktadienį bus galima išgirsti ne patarimus, bet tiesiog lobius. Labai tinkama diena konkrečiai mąstyti apie savo sumanymų įgyvendinimą. JAutis. Jei nesinorės, tai ir neverskite savęs vien dėl mandagumo bendrauti ar atsakinėti į kvailus klausimus. Nuveikite bent vieną darbą, kurį reikia dirbti vienumoje susikaupus.
15 kg

„ 1

5

P E N K

T
15 kg

DvyniAi. Labai pasidžiaukite, jei ryte prabudęs prisiminsite, kad sapnavote pieną, nes tai sėkmę žadantis sapnas. Tikėtina, kad šią dieną prisiminsite senus įvykius, neištesėtus pažadus, ir ims jie jus graužti. Vėžys. Visos šios dienos mintys - lyg strėlės, nutaikytos konkrečių tikslų įgyvendi15 kg nimui. Lengvai spręsis tiksliai suformuluotos problemos. Liūtas. Gali rastis įdomios profesijos užsieniečių, kurie turės jums pasiūlymų arba labai pagrįstų pretenzijų. Šis penktadienis labai tinkamas pradėti mokytis užsienio kalbą arba apmokėti kažkieno užsienio kalbų kursus. MergeLė. Gali būti, kad aplinkiniai tikrins jūsų kantrybę. Tiesiog taip nusiteikite, kad tai jums būtų nė motais. Tik nepulkite dėl nieko aiškintis, gintis ar aktyviai įrodinėti savo tiesas. Nutylėkite ir dabar tai, ką nutylėdavote iki šiol.

15 kg

x

Ožiaragis. Griozdiškai kalbant: šią dieną tikėkitės intelektualaus aktyvumo savo namuose arba susijusio su savo šeimos nariais. Laiškai, svečiai, telefono skambučiai arba nuvargins, arba privers pasijausti labai svarbiu. vAnDenis. Šį penktadienį prisiminkite istorinį pasakojimą apie Pandorą. Kaip ten jai bu15 smalsumu? Šią dieną ir jūs galivo su tuo jos kg te vien dėl tuščio smalsumo įkišti savo nosį ten, kur nereikia. žuVys. Jausite, kad šį penktadienį pilna galva piniginio mąstymo. Kad ir ką bedarysite, vis reikės apie pinigus galvoti. Pinigai ir išlaidų skaičiavimas bus pagrindinės kalbos temos.

x

2009 BALANDŽIO 3 D., PENKTADIENIS

12 / GARSENYBĖS
karuselė
Šioje rubrikoje „15min“ pristato Lietuvos garsenybes, kurios per savaitę labiausiai šypsojosi ar liūdėjo, nusipelnė ar „prisidirbo“.

Smagu

Kūną lieknina Įkaitu paėmė S.Hayek vyrą kompiuteriu
F.H.Pinault garsina ne tik didžiuliai turtai, bet ir aktorė S.Hayek, su kuria jis susituokė prieš 6 savaites. AFP/Scanpix nuotr. Neįtikėtinai liekna ir nepriekaištinga B.Spears figūra reklaminėse nuotraukose nė neprimena jos tikrojo kūno.

www.15min.lt/pramogos

Norvegijoje viešėjęs Andrius Rimiškis atskleidė negalintis ištverti tėvynės ilgesio ir grįžtantis į Lietuvą. Dainininko, o dabar ir laidos „Žvejo biblija“ vedėjo teigimu, svečioje šalyje nuostabi gamta ir kimbančios žuvys, tačiau niekas neatstos gimtinės. O kad daugiau tokių patriotų...

Britney Spears į pasaulį paleido dar vieną reklamos kompaniją. Šįsyk ne tik aršūs kritikai, bet ir dainininkės gerbėjai prisipažino, kad vienintelė „dieta“, kurios laikosi atlikėja „fotošopas“.
Lietuvos dizainerė Sandra Straukaitė, pasirodo, rūpinosi skandalingosios rusų grupės „t.A.T.u“ įvaizdžiu. Sklinda kalbos, esą jos kurta sceninė apranga merginoms taip patiko, jog jos nusprendė dizainerės drabužių užsisakyti ir kasdienai. Galbūt tai lietuviškos mados invazijos į platų pasaulį pradžia?

Graudu

„Auksinių svogūnų“ teikimo ceremonijoje komikai nepagailėjo Astos Valentaitės-Pinkevičienės. „O tu matei, kad Astos Valentaitės papai dar mažesni, negu Natalijos Zvonkės?“ - tiesmukai pajuokė ją Modestas Vaišnoras.„Tai Pinkevičiui šildymą išjungė ir jie susitraukė“, aiškino kitas komikas.

Tapo šampano mergina
Šviesiaplaukė aktorė Scarlett Johansson (nuotr.) tapo naujuoju „garsenybių“ šampano „Moėt & Chandon“ veidu.
Viena geidžiamiausių Holivudo žvaigždžių tituluojama 24-erių mergina reklaminėse nuotraukose įkūnijo „auksinę burbuliukų mergaitę“. Vilkėdama elegantišką auksinę suknelę, įsitaisiusi aukso spalvos krėsle S.Johansson fotosesijos metu demonstravo dailias savo kojas. Užuominą, kad visgi reklamuojamas šampanas, iš kadrų galima suprasti tik iš aktorės kojos pirštais laikomos putojančio gėrimo taurės. Kitose nuotraukose aktorė pozuoja

Kartu lygiai metus. Myli vienas kitą už tai, kad visada vienas kitą supranta ir už tai, kad kartu prale istos akimirkos abiem pačios geriausios.

Ak vil ė ir Kasparas

porelė

Ironiška, bet nesiseka ir Laimučiui Pinkevičiui. Šią savaitę į banką atvažiavęs ir automobilio duris atidaręs verslininkas kliudė pro šalį dviračiu važiuojančią merginą. Dviratininkė griuvo ir kliudė ant šaligatvio stovintį automobilį. Et, kai nesiseka tai nesiseka...

gėlių apsuptyje, su šampano atvėsinimui skirtu kibirėliu, pilnu ledukų. Thesun.co.uk tvirtinimu, S.Johansson, dar kovo pradžioje buvusi tamsiaplauke, tapo pirmąja Holivudo atstove, reklamuojančia garsų šam-

pano prekės ženklą. Kompanija „Moėt & Chandon“ su kino industrija bendradarbiauja seniai - tai oficialus Auksinių gaublių apdovanojimų šampanas. Šiemet būtent šį šampaną siurbčiojo ir „Oskarų“ ceremonijos dalyviai.

Atsiųskite mums pačią originalia usią savo nuotrauką, parašykite, kiek laiko jūs draugaujate ir už ką labiausiai viena s kitą mylite. Kiekvieną antradienį skelb sime porą-nugalėtoją ir įteiksime jai „Mam bo“ picerijos 50 Lt dovanų kuponą. Laiškų laukiame adresu konkursai@15min.lt

„15min“ porelės konkursas!

tv šiandien
13.05 „Raganaitė Sabrina“ (149). 13.35 „Mėlynasis drakonas“ (15). 14.05 „Lila ir Stičas“ (4). 14.35 „Blogiukai ir Pabaisa“ (3). 15.00 Vaikų „Warner Bros.“. „Tomo ir Džerio pasakos“ (5). 15.30 „Amžinai tavo“ (14). 16.35 „Viktorija“ (167). 17.35 „Meilė ir kerštas“ (13). 18.35 Susitikime virtuvėje. 18.45 Žinios. 19.05 Sportas. 19.08 Orai. 19.10 Grupės „Mango“ atsisveikinimo koncertas. Dalyvauja grupės „Pikaso“ ir „Mokinukės“. 20.10 „Margi, pirmyn!“ Rež. J.Whitesellas, 2001 m. 22.05 „Skrydžio planas“. Veiksmo. Rež. R.Schwentke. Vaid. J.Foster, P.Sarsgaardas, S.Beanas. JAV, 2005 m. (N-7). 00.05 „Fredis prieš Džeisoną“. Veiksmo trileris. Rež. R.Yu. Vaid. R.Englundas, K.Kirzingeris, M.Keena. Kanada, JAV, Italija, 2003 m. (N-14). 08.55 „Meilės sūkuryje“ (626). 10.00 Čia ir dabar (kart.). 11.00 Netikėčiausi pasaulio vaizdeliai (N-7). 13.05 TV serialas „Laukinis gyvenimas“ (5). 14.05 „Rožinės panteros nuotykiai“ (53). 14.35 „Įspūdingasis žmogus-voras“ (4). 15.05 „Simpsonai“ (7/20) (N-7). 15.35 „Naivuolė“ (14). 16.40 „Degantis kraujas“ (167) (N-7). 17.40 „O jei tai meilė...“ (28). 18.45 TV3 žinios, kriminalai. 19.05 TV3 sportas. 19.10 TV3 orai. 19.15 Nerealieji. Lietuvos šeimų lyga. TV žaidimas. 20.15 Didysis penktadienio filmas. „Smokingas“. Veiksmo komedija, 2002 m. (N-7). 22.15 „Įsivėlęs“. Komedija, 2005 m. (N-7). 00.15 „Gražios būtybės“. Drama, 2000 m. (N-7). 01.50 „Telejazz“. Interaktyviosios nakties pramogos (N-14). 03.50 Pabaiga. 12.15 „Šnipų žaidimai“ (N-7) (kart.). 13.20 To dar nebuvo... (kart.). 14.00 O trečias...? Realybės šou (N-7). 14.30 Geriausi pasaulio magai (kart.). 15.30„Drakonų medžiotojai“. 15.55„Princesė Šachrazada“. 16.25 Asgardo kovotojai. Realybės šou (N-7). 17.25 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai. 17.50 „Smogiamoji jėga III“ (10) (N-7). 19.00 Ekstrasensų mūšis. Sensacijų šou (N-7). 20.00 Žinios. 20.13 Kriminalai. 20.16 Sportas. 20.19 Orai. 20.20 Ratu. Ekologijos laida. 20.30 Kas galėtų paneigti... Humoro laida. 21.00 Amerikos talentai. Pramoginė laida. 22.45 Uogos. Žinios ir orai (N-7). 23.15 „Instruktorius“ (5) (N-7). 00.20 Pinigų lietus. Interaktyvusis šou. Tiesioginė transliacija. 01.45 Bamba. Interaktyvusis šou suaugusiesiems (S).

www.15min.lt/tvprograma

13.15 „Dar širdyje - ne sutema“. Retro koncertas. 13.45 Trumpametražis filmas „Atstumas“. 1990 m. 14.20 Trumpametražis filmas „Brėkšma“. 1995 m. 15.00 „Pasaulio paplūdimiai“ (11, 12). 2000 m. 16.00 „Likimo valsas“ (kart.). 16.30 „Makleodo dukterys“ (32). 17.30 „Diagnozė: žmogžudystė“ (N-7). 18.30 Šiandien. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.52 Sportas. 18.56 Orai. 19.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. Žinių konkursas. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.50 Verslas. 20.56 Kultūra. 21.00 Sportas. 21.04 Orai. 21.10 Gero ūpo! Etnokultūros šventė. Pertraukoje - 22.04 Loterija „Perlas“. 23.00 „Las Vegasas“ (4/3, 4) (N-7). 00.45 Europos imtynių čempionatas. Moterys. Vaizdo įrašas iš Vilniaus. 01.30 Programos pabaiga.

09.00 „Balticum TV“ žinios. 09.30 „Goyos šmėklos“. Istorinė kostiuminė drama. JAV, Ispanija, 2006 m. (N-7). 11.30 „Nevykėliai vagišiai“. Kriminalinė veiksmo komedija. Prancūzija, JAV, 2003 m. (N-7). 13.15 Gera muzika. 13.25 „Labanakt ir sėkmės“. Politinė istorinė drama. JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, 2005 m. 15.05 „Turtingasis plevėsa“. Komedija. JAV, 2006 m. (N-7). 16.50 „Įtariamasis“. Kriminalinis trileris. JAV, 2003 m. (N-7). 18.45 „Paryžiaus kriminalistai“ (5) (N-7). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 „Balticum TV“ žinios. 20.30 TV serialas „Seranų šeimynėlė“ (31). 21.30 „Reikalingi žmonės“. JAV, Vokietija, 2002 m. (N-7). 23.15 „Balticum TV“ žinios. 23.45 „Pagrobimas“. JAV, Rusija, 2007 m. (S). 01.15 Programos pabaiga.

Visą fotogaleriją rasite www.15min.lt

Dar praėjusį mėnesį nuotraukose iš B.Spears koncertų buvo akivaizdžiai matyti atlikėjos pilvukas. Naujajai Amerikos prekės ženklui „Candie's“ skirtai reklaminei kampanijai B.Spears į pagalbą akivaizdžiai pasikvietė visą būrį fotodizainerių. Nors jau seniai ne paslaptis, kad retos fotosesijos apsieina be „fotošopo“ įsikišimo, dažniausiai pataisymus stengiamasi daryti natūraliai. Dailymail. co.uk tvirtinimu, reklaminėse nuotraukose B.Spears padaryta tokia liekna, kad dingo net įprasti jos raumenys, nėra jokių odos defektų, nebeegzistuoja pilvukas. 27-erių popprincese tituluojamos B.Spears nuotrau-

kos darytos saldainių ir saldumynų tema. Fotografuodamasi moteris vilkėjo rožiniu maudymosi kostiumėliu, juodu bikiniu ir trumpu seksualiu baltu sijonėliu, kitais atvirais drabužiais. B.Spears apibūdino naują „Candie‘s“ kolekciją kaip „labai karštą ir itin seksualią“.

Mintys kitur
Tiesa, pati B.Spears veikiausiai nė nemąsto apie savo naująsias nuotraukas - ji turi įdomesnių užsiėmimų. Kalbama, kad atlikėja užmezgė naują romaną. Pasak Dailymail.co.uk šaltinių, pastaruoju metu ji mėgavosi šėliojimais su už ją kur kas jaunesniu palaikymo grupės šokėju. Į tokią avantiūrą dainininkė leidosi, kai ją griežtai prižiūrintis tėvas Jamie Spearsas buvo išvykęs darbo reikalais. „Vos tėvas išvyko, ji suartėjo su šokėju vardu Gio. Tai nebuvo rimta, keletas roman-

B.Spears padaryta tokia liekna, kad dingo net įprasti jos raumenys.
tiškų pasibuvimų kartu, po to ji jam nupirko keletą dovanų. Viskas aprimo, kai grįžo Britney tėvas. Atrodo, santykiai jau nutrūko“, - sakė neprisistatęs šaltinis. Thesun.co.uk atlikėją supiršo su kitu vaikinu - jos įgaliotiniu Jasonu Trawicku. Žurnalistų tvirtinimu, su juo atlikėja net nesidrovi bučiuotis ar apsikabinti, kai yra su pažįstamais. Tiesa, poros nuotraukos nėra pateikiamos. Daugiau naujienų iš pramogų pasaulio skaitykite www.15min.lt

Aktorės Salmos Hayek milijardierius sutuoktinis šią savaitę buvo įbaugintas iki kaulų smegenų. Paryžiuje jį kaip įkaitą paėmė jo paties darbuotojai.
42-ejų meksikiečių aktorės vyras Francois-Henri Pinault yra mažmeninės prekybos imperijos PPR, kuri valdo „Gucci“ parduotuves, vadovas. Užvakar vyrą įkalino jo darbuotojai, įsiutę dėl to, kad parduotuvėse panaikinama 1200 darbo vietų.

Verslininką paimant įkaitudalyvavo 50 darbuotojų. Incidentas įvyko po Paryžiuje surengto kompanijos vadovų ir darbuotojų susitikimo. Įkaito drama truko valandą. F.H.Pinault išlaisvino riaušių malšinimo policija. 46-erių prancūzų verslininkas buvo jau 5-asis „pagrobtas“ įmonės vadovas per pastarąjį mėnesį. „Mes norėjome pasikalbėti apie darbo vietų išsaugojimą“, - lakoniškai poelgį argumentavo profsąjungų atstovai.

/porele

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful