Altar Maket

Maketçilik Notları No 2, Aralık 2006

MAKET PROJESİNE BAŞLAMAK
Başlanılacak her maket, her diorama bir projedir. Küçük veya büyük olabilir fakat özünde hepsi birer özel projedir. Peki bir maket projesine nasıl başlarsınız? Çoğunlukla bir maket kitini gördüğünüzde beğenip alırsınız ve o şekliyle yapıp sergileyebilirsiniz veya aklınıza gelen bir fikri gerçekleştirmek için piyasada mevcut maketlere bakıp eldeki olanaklar çerçevesinde bir figür veya diorama yaratma yoluna gidersiniz. İster görüp karar verin isterseniz aklınıza gelen projeyi uygulamaya çalışın bu zihinsel egsersiz, bu gelen ilham veya proje fikri kaçınılmaz bir süreci başlatır. Kafanızda ulaşmak istediğiniz eserin son şeklinin üç boyutlu görüntüsü oluşur. Bilerek veya bilmeyerek tüm maketçiler bu zihinsel süreci yaşarlar. Tüm maket kitlerinin üzerinde, üreticiler tarafından o figürün veya aracın özellikleri, tarihçesi belirtilir. Fakat bu maketçiler için çoğu zaman doyurucu olmaktan uzaktır. Bu sebeple yapılacak proje hakkında mevcut bilgilerin toplanması ve araştırma süreci başlar. Filmler, kitaplar, çizimler, internetteki makaleler, resimler, o modeli daha önce yapmış başka bir maketçinin çalışması hakkındaki deneyimleri gibi mevcut bilgiler derlenir ve sizin süzgecinizden geçer. Unutmayın ki, maket yaparken gerçekte mevcut veya gerçeküstü bile olsa belli bir çerçevede yaratılmış bir nesnenin maketini oluşturmak için sağlam bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Bunun sınırını da eldeki imkanların yanında sizin tatmin olup olmamanız belirleyecektir. Bu araştırma aşamasından sonra iş projenin planlama aşamasına gelmiştir. Artık hangi üreticinin hangi modelini kullanacağınıza, hangi dönemi yansıtacağınaza, ne tür detaylar kullanacağınıza ve en sonda ne tür bir diorama içinde bu eserinizi sergileyeceğinize, ne tür boya ve malzemeler kullanacağınıza karar verirsiniz. Bu süreçte de sizce tatmin edici bir aşamaya geldiğinizde yaratma, yapım işine başlayabilirsiniz. Yapım ve yaratma sürecinde sabırla sürekli kafanızda demlenmiş olan projenizi beyninizde ilk oluşan o ilk üç boyutlu görüntüye dönüştürmek için tüm teknik bilginizi ve el becerinizi kullanırsınız. Ve son aşamada eser ortaya çıkar. Şuna kesinlikle inanmalısınız ki yarattığınız bu eser, orjinaldir, tektir. Aynı kiti başkaları da yapsa sizinkiyle aynı olması hemen hemen imkansızdır. Yaratılan her figür, araç ve bunları yerleştirdiğiniz her diorama tektir. Bu da yeterince gurur verici birşey olsa gerek. Tüm bu süreçte, yukarda saydığımız aşamalar sürekli işler. Dinamik bir aşamadır ve bu aşamalar arasında, eser ortaya çıkana kadar gidip gelirsiniz. Kimi zaman orjinal planı değiştirebilirsiniz ama sonuç değişmeyecektir, ortaya çıkan eser özgün ve tek olacaktır. Bu aşamalarda, özellikle yaratma aşamasında düşebileceğiniz sizi hareket etmekten alıkoyacak tuzaklar da mevcuttur. En önemlisi, sizi hiçbirşey yapamayacak kadar Reeprraeesseentta Viittam R p a n a V am Tuum prroprriium Mundum aeediiffiica Tuum p op um Mundum a d ca

Altar Maket
kilitleyebilecek hata yapma korkusudur. Kimi zaman bu korku yüzünden projeniz belirsiz bir süreye kadar uzar, böyle anlarda bir şekilde başlamak, harekete geçmek herzaman en iyisidir. Bırakın kendizi yaptığınızla değerlendirin, yapmadığınız veya yapamadığınızla değil. Hayali birşeyden korkmaktansa, gerçek birşeyden korkmak her zaman daha iyidir. Ayrıca, maket işinin sürekli geliştirilmesi gereken ve ürettikçe geliştirilen ve ustalaşılan bir uğraş olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hata diye değerlendirdiğiniz pek çok eksik veya yanlış aslında sizin maketçilik dünyasındaki adımlarınızın birer kilometre taşları ve ustalaşma yolundaki tecrübelerden ibaret kalacaktır. Denemeden asla bilemezsiniz, bilemezsiniz ise asla yapamazsınız.

İlham / Fikir Proje Fikri Planlama Araştırma

Yaratma ESER
Tüm bu süreçte sorunlar çıkabilir ama bunlara takılmadan yapmaya devam etmelisiniz

Reeprraeesseentta Viittam R p a n a V am Tuum prroprriium Mundum aeediiffiica Tuum p op um Mundum a d ca

Altar Maket

Bu makale, Altar Maket tarafından Ekim 2005 yılında yayımlanan “Maket Dünyasına İlk Adım” isimli kitaptan alınmış bir bölümdür.

©Altar Maket Her hakkı Altar Maket’e aittir, izinsiz kopyalanamaz. Kaynak göstermek kaydıyla, burada yer alan görüş, bilgi ve resimlerden araştırmalar ve kişisel kullanım için faydalanılabilir.

Reeprraeesseentta Viittam R p a n a V am Tuum prroprriium Mundum aeediiffiica Tuum p op um Mundum a d ca

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful