PROIECT DIDACTIC (ACTIVITATE INTEGRATA

)

DATA: 23.IV.2013 GRUPA MARE DOMENII DE ACTIVITATE: DLC+DEC TEMA SAPTAMANII; CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate interdisciplinara

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE SUBIECTUL ACTIVITATII: "Viata lui Iisus" MIJLOACE DE REALIZARE: Povestea educatoarei TIPUL DE ACTIVITATE: "Insusire de noi cunostiinte" CONTINUT STINTIFIC: Exprimare corecta din punct de vedere al structurilor gramaticale (timpul trecut)

OBIECTIVE DE REFERINTA: - sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-au inteles - sa utilizeze propozitii dezvoltate pentru a descrie actiuni, evenimente, oameni, locuri. - sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale si/sau a relatiilor cu altii si sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

1

Meodologie didactica: povestirea (expunerea povestirii).sa enumere momentele subiectului cu ajutorul imaginilor prezentate STRATEGII DIDACTICE: Forma de organizare : frontala Mijloace de invatamant. Elemente decorative din tipuri de linii OBIECTIVE DE REFERINTA: 2 . imagini. icoana.Limba si comunicare".sa raspunda corect la intrebarile legate de continutul povestirii . "Curriculum Educatie Timpurie 0-7 ani ". Mariana Norel. Planse sugerand cadrul in care se desfasoara actiunea. surpriza (icoana) Material Bibliografic. aplicatii power point.OBIECTIVE OPERATIONALE: . 2008 "Didactica domeniului experiential . 2010 DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV SUBIECTUL ACTIVITATII: "Icoana" MIJLOACE DE REALIZARE: Desen TIPUL DE ACTIVITATE: "Formarea de priceperi si deprinderi" CONTINUT STIINTIFIC. observarea.sa cunoasca aspecte referitoare la Viata lui Iisus . conversatia.

Metodologie didactica : explicatia. STRATEGII DIDACTICE: Forma de organizare : frontala Mijloace de invatamant: o icoana-modelul educatoarei. imagini Iisus. Desfasurarea activitatii Moment organizatoric . -sa traiasca emotii pozitive ca urmare a finalizarii lucrului.sa colecteze informatii si sa le inregistreze prin mijloace variate (desene.dragi copii! 3 . lipici . fotografii) -sa adreseze intrebari de informare si clarificare OBIECTIVE ..sa verbalizeze actiunile intreprinse exprimand opinii fata de lucrarea proprie si a altor colegi.Propunatoarea pregateste in fata salii de grupa scaunelele in forma Dimineata a sosit Toti copii au venit In semicerc sa ne adunam Pe scaunele ne-asezam. Adresarea salutului "Incepem o noua zi" Buna dimineata . expunerea. OERATIONALE: .sa utilizeze operatii simple de lucru: elemente decorative din tipuri de linii. carioci. Intalnirea de dimineata. demonstratia.

Secventele Activitatii 1. Se va purta o scurta coversatie pe baza materialului didactic descoperit in sala de grupa in vederea familiarizarii copiilor cu cadru in care se va desfasura actiunea si 4 surpriza.Prezenta. Capacitatea de concetratre a atentiei voluntare . Captarea Atentiei Continutul Instructiv Educativ Metode si procedee Evaluare Dupa asezarea Elementul copiilor pe scaunele. copii? Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de afară şi se completează calendarul naturii. se va descoperi plansa conversatia pe care sunt reprezentate sub forma de imagini etapele vietii lui Iisus. Ce frumos ne-am salutat O zi buna ne-am urat Semicercul il formam Pe scaunele ne asezam Sa vedem cine-i prezent Sa aflam cine-i absent! Calendarul naturii: A-nceput o noua zi Cum e vremea azi. observarea.

a vestii.personajele ce vor lua parte la aceasta . Expunerea povestii catre Propunatoar e de Iisus. Capacitatea de intelege textul. -Ce vedeti in aceasta imagine? -Cu cine seamana? 2.La in au mers inchine. Anuntarea Pentru ca se apropie Explicatia temei si a sarbatoarea sfanta a obiectivelor Pastelui mi-am propus astazi sa va spun o poveste din care sa aflati cat mai multe lucruri despre Viata lui IIsus. Iisus sa invete sa se roage de mic. sa cunoasca 5 Deprinderea de a asculta in liniste cu atentie o poveste. de a atentie Fecioarei Maria si a lui Iosif s-a nascut in seara de Craciun intrun Staul de auzirea apropiere sa-i se animale. 3. pastorasii aflati indemnatii de ingeri . Mamica lui sa ingrijit ca El. pruncul Povestirea Deprinderea asculta cu explicatiile educatoarei.

Iisus il ajuta pe tatal sau la atelier ii aducea lemne o ajuta pe mamica lui la treburile casei. Desi nu avea multi cu prieteni toti de varsta lui. desi era un copilas sfatuia joaca sa animale putin prietenii si mai de sa mare decat voi isi iubeasca ocroteasca natura. dar erau tare vremea simple. Pe masura ce crestea. pe aceea oamenii aveau o viata tare simpla. Isus.multe povestiri din Sfintele Scripturi. sa ii respecte si sa ii ajute pe cei bolnavi si 6 . devenise un adevarat ajutor pentru familia sa. El se juca ceilalti copilasi si impartea cu ei jucariile din lemn facute de tatal sau Iosif.

Vedeti voi. Obtinerea Dupa expunerea Conversatia povestii se va realiza o scurta conversatie pe baza povestirii si a materialului didactic . -Va placut povestea? -Despre cine am vorbit poveste? .Cum era Iisus? -Ce am invatat astazi de la Isus? 7 Performantei/ Valorificarea mesajului educativ Deprinderea de a se exprima corect in propozitii. sa imparta mancarea si lucrurile lor cu cei care nu aveau. in aceasta . Iisus va iubeste copii. 4. sa sa fiti va ajutati parintii si sa aveti o purtare cat mai frumoasa. si sa se roage pentru ca Dumnezeu sa ii ajute. si va roaga ascultatori.batrani.

grupei. TRANZITII . ca sa fim mai buni Evaluare: Vreau sa va spun ca mi-a placut cat de atenti ati fost. pe Observarea dirijata de scaunele la masute cu 8 . Secventele Activitatii 1.6. ca ati retinut despre ce s-a vorbit in poveste si ca stiti sa vorbiti frumos in propozitii. povestea pe care am ascultat-o astazi ? -Ati auzit ce exemplu trebuie sa urmam. Continutul Instructiv Educativ stau rezemat Metode si procedee Evaluare Organizarea Copiii spatele scaunel. Asigurarea -Cum s-a numit feedback-ului . De la activitatea de Limba si comunicare se va trece la acivitatea de educatie plastica prin prezentarea unui model de icoana /modelul educatoarei.

icoana pe care o vom decora cu elemente decorative din tipuri de linii Ce vom desena? Un copil va repeta cele spuse anterior 4. faceti toti la fel Inchid pe plac. Despre cine am vorbit noi Cum era Iisus? 5.Prezentarea intuirea materialului.Reactualizarea cunostintelor. poze 9 ca pumnii noi si-i desfac.Exercitii Exercitii incalzirea mici ai pentru Exercitiul muschilor mainilor "Batem palmele usor" Batem palmele usor. batem palmele de zor 1-2-1-2.2. culori.Anuntarea temei Astazi vom realiza o Conversatia. 3. si lipici. 1-2-1-2 faceti toti la fel ca noi. degetelor fac Deprinderea asculta cu explicatiile educatoarei de a si a obiectivelor atentie astazi? . Prezint copiilor Explicatia materialele pregatite. Voi adresa intrebari.

Evaluare. 8. Se va realiza cu Observarea dirijata "Turul galeriei" ajutorul metodei "Turul galeriei" 10 . Executarea temei Prezentarea plansei Demonstratia model si analizarea ei. Supravegherea modului de executie corectand eventualele greseli sau dand unele indicatii.Explicarea tehnicii de lucru. 7. Observatia de catre copii. 6.iisus.