IN 2008

Average inventory = (opening stock + closing stock )/2
= (3661.3+3173.7)/2
= 3417.5
Inventory turnover =COGS/Avg. inventory
= 79903/3417.5 = 23.38
Inventory in days = 365/23.38 = 15.61 days
Average receivable = (5275.5+2528.5) /2 = 3902
Average receivable turnover = credit sales / Average receivable
= 96925.8/3902 = 24.84
Days in receivable = 365/24.84= 14.69 days
Average payable = (opening + closing)/2
= (0+9444.6)/2 =4722.3
Average payable turnover = COGS/Average payable
=79903/4722.3 = 16.92
Days in payable = 365/16.92 = 21.57

IN 2009
Average inventory = (opening stock + closing stock ) /2
= (3661.3+3717.6)/2
= 3689.45
Inventory turnover =COGS/Avg. inventory
= 78574.3/3689.45 = 21.30
Inventory in days = 365/21.30 = 17.19 days

95 = 33.5) /2 = 2668.6)/2 = 8722.01 = 40.Average receivable = (2809.01 Days in payable = 365/9.52 days .4+2528.23 = 9.3/8722.94 Days in receivable = 365/33.94= 10.5/2668.75 days Average payable = (opening + closing)/2 = (7999.23 Average payable turnover = COGS/Average payable = 78574.95 Average receivable turnover = credit sales / Average receivable = 90587.8+9444.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful