VERBOS IRREGULARES GRIEGOS

PRESENTE

futuro

ἀγείρειν
ἀγερεῖν
-αγνύναι1
-άξειν
ἄγειν
ἄξειν
ᾄδειν
ᾄσεσθαι
αἴρειν
ἀρεῖν
αἱρεῖν
αἱρήσειν3
αἰσθάνεσθαι αἰσθήσεσθαι
ἀκούειν
ἀκούσεσθαι
ἁλίσκεσθαι
ἁλώσεσθαι
ἁμαρτάνειν ἁμαρτήσεσθαι
ἀμφιεννύναι
ἀμφιεῖν
ἀναλίσκειν
ἀναλώσειν
αὔξειν
αὐξήσειν

AORISTO
ἀγεῖραι
-ᾶξαι2
ἀγαγεῖν
ᾆσαι
ἆραι
ἑλεῖν4
αἰσθέσθαι
ἀκοῦσαι
ἁλῶναι5
ἁμαρτεῖν
ἀμφιέσαι
ἀναλῶσαι
αὐξῆσαι

PERFECTO AORISTO
PASIVO
--ἀγερθῆναι
-εαγέναι
-αγῆναι
ἠχέναι
ἀχθῆναι
--ᾀσθῆναι
ἠρκέναι
ἀρθῆναι
ἡρηκέναι
αἱρεθῆναι
ᾐσθῆσθαι
--ἀκηκοέναι
ἀκουσθῆναι
6
ἑαλωκέναι
--ἡμαρτηκέναι ἁμαρτηθῆναι
----ἀνηλωκέναι ἀναλωθῆναι
ηὐξηκέναι
αὐξηθῆναι

1

SIGNIFICADO
reunir
romper
guiar
cantar
levantar
coger
percibir
oír
ser capturado
errar
vestir
consumir
aumentar

el guión indica que es una forma usada casi exclusivamente en compuestos, como καταγνύναι, κατάξειν, κατᾶξαι, κατεαγέναι.
indicativo de aoristo ἔαξα, para no confundirlo con ἦξα, un indicativo de aoristo de ἄγω, menos usado que ἄγειν.
3
también ἑλεῖν, tardío.
4
indicativo de aoristo εἷλον y no ἧλον.
5
indicativo de aoristo ἑάλων, aunque también existe la esperada ἥλων.
6
indicativo de perfecto ἑάλωκα, aunque también existe la esperada ἥλωκα.
2

1

no ἥλκυσα.βαίνειν βάλλειν βούλεσθαι γαμεῖν γελᾶν γίγνεσθαι γιγνώσκειν δάκνειν δεῖν δεῖσθαι8 διδάσκειν -διδράσκειν δοκεῖν δύνασθαι εἶναι ἐγείρειν ἐλαύνειν ἕλκειν βήσεσθαι βαλεῖν βουλήσεσθαι γαμεῖν γελάσεσθαι γενήσεσθαι γνώσεσθαι δήξεσθαι δεήσειν --διδάξειν -δράσεσθαι δόξειν δυνήσεσθαι ἔσεσθαι ἐγερεῖν ἐλᾶν ἕλξειν βῆναι βαλεῖν --γῆμαι γελάσαι γενέσθαι γνῶναι δακεῖν δεήσαι --διδάξαι -δρᾶναι δόξαι ----ἐγεῖραι ἐλάσαι ἑλκῦσαι11 βεβηκέναι βεβληκέναι βεβουλῆσθαι γεγαμηκέναι --γεγονέναι ἐγνωκέναι ------δεδιδαχέναι -δεδρακέναι δεδοχέναι δεδυνῆσθαι --ἐγρηγορέναι ἐληλακέναι εἱλκυκέναι 7 forma pasiva en vez de la esperada media. esta forma no contrae en el presente. 8 2 --βληθῆναι βουληθῆναι7 γαμηθῆναι γελασθῆναι --γνωσθῆναι δηχθῆναι δεηθέναι δεηθῆναι9 διδαχθῆναι --δοχθῆναι δυνηθῆναι10 --ἐγερθῆναι ἐλαθῆναι ἑλκυσθῆναι andar lanzar querer casarse reír producirse conocer morder ser necesario pedir enseñar huir opinar poder ser levantar conducir arrastrar . δέομαι 9 forma pasiva en vez de la esperada media. 11 indicativo de aoristo εἵλκυσα. 10 forma pasiva en vez de la esperada media.

βεβιωκέναι. βιῶναι. 14 o bien σχήσειν 15 en vez del esperado ζᾶν. como era de esperar. 13 3 . Comparar con αἴρειν.ἕπεσθαι ἕψεσθαι ἔρχεσθαι ἐλεύσεσθαι 12 ἐσθίειν ἔδεσθαι εὑρισκεῖν εὑρήσειν ἔχειν ἕξειν 14 ἐᾶν ἐάσειν ζευγνύναι ζεύξειν ζῆν15 ζήσειν θάπτειν θάψειν θιγγάνειν θίξεσθαι -θνῄσκειν -θανεῖσθαι -ικνεῖσθαι -ίξεσθαι καθαίρειν καθαρεῖν καθέζεσθαι17 καθεδεῖσθαι καθίζειν καθιεῖν καίειν καύσεσθαι ἑσπέσθαι ἐλθεῖν φαγεῖν εὐρεῖν13 σχεῖν ἐᾶσαι ζεῦξαι --θάψαι θιγεῖν -θανεῖν -ικέσθαι καθῆραι16 --καθίσαι καῦσαι --ἐληλυθέναι ἐδηδοκέναι ηὑρηκέναι ἐσχηκέναι εἰακέναι ---------τεθνῃκέναι -ίχθαι ------κεκαυκέναι 12 ----ἐδεσθῆναι εὑρεθῆναι --ἐαθῆναι ζευχθῆναι --ταφῆναι ------καθαρθῆναι ----καυθῆναι18 seguir venir comer encontrar tener permitir uncir vivir enterrar tocar morir llegar limpiar sentarse sentar(se) quemar También se puede usar ἰέναι. Para las formas que faltan se puede usar el verbo βιοῦν. 16 También καθᾶραι. 17 Resto de tiempos con καθῆσθαι 18 También καῆναι. βιώσεσθαι. indicativo de aoristo εὗρον o bien ηὗρον.

μελήσει etc.καλεῖν κάμνειν κλαίειν κλίνειν κρεμαννύναι κρίνειν -κτείνειν λαμβάνειν λανθάνειν λανθάνεσθαι λέγειν λείπειν μανθάνειν μέλειν21 μένειν μυγνύναι -μιμνῄσκειν νέμειν νεῖν22 καλεῖν καμεῖσθαι κλαύσεσθαι κλινεῖν κρεμεῖν κρινεῖν -κτενεῖν λήψεσθαι λήσειν --ἐρεῖν λείψειν μαθήσεσθαι μελήσειν μενεῖν μείξειν -μνήσειν νεμεῖν νεύσεσθαι καλέσαι καμεῖν κλαῦσαι κλῖναι κρεμάσαι κρῖναι -εκτεῖναι λαβεῖν λαθεῖν --εἰπεῖν19 λείψαι μαθεῖν μελῆσαι μεῖναι μεῖξαι -εμνῆσαι νεῖμαι νεῦσαι κεκληκέναι κεκμηκέναι --κεκλικέναι --κεκρικέναι -εκτονέναι εἰληφέναι --λεληθέναι εἰρηκέναι λελοιπέναι μεμαθηκέναι μεμεληκέναι μεμενηκέναι ----νενεμηκέναι νενευκέναι 19 ο bien λέξαι también el tiempo segundo λιπῆναι 21 sólo tiene la forma μέλει. 20 4 κληθῆναι --κλαυσθῆναι κλιθῆναι κρεμασθῆναι κριθῆναι -κτανεῖν ἐληφθῆναι --λησθῆναι ρηθῆναι λειφθῆναι20 ------μιχθῆναι -μνησθῆναι νεμηθῆναι --- llamar cansarse llorar inclinar colgar juzgar matar coger pasar oculto olvidar hablar dejar aprender ir a permanecer mezclar recordar repartir nadar .

πλέομεν etc) ver nota anterior. 5 abrir creer destruir jurar secar ver deber deber jugar sufrir convencer volar llenar quemar beber caer navegar respirar informarse vender . sólo contraen las vocales iguales (πλέω.-οἰγειν οἴεσθαι ὀλύναι ὀμνύναι ὀμοργνύναι ὁρᾶν ὀφείλειν ὀφλισκάνειν παίζειν πάσχειν πείθειν πεταννύναι πιμπλέναι πιμπρέναι πίνειν πίπτειν πλεῖν23 πνεῖν πυνθάνεσθαι πωλεῖν 22 23 οἴξειν οἰήσεσθαι ὀλεῖν ὀμεῖσθαι ὀμόρξειν ὄψεσθαι ὀφειλήσειν ὀφλήσειν παίξεσθαι πείσεσθαι πείσεσθαι πετεῖν πλήσειν πρήσειν πίνεσθαι πεσεῖσθαι πλεύσεσθαι πνεύσεσθαι πεύσεσθαι πολήσειν ᾦξαι --ὀλέσαι ὀμόσαι ὀμόρξαι εἰδεῖν ὀφελεῖν ὀφλεῖν παῖσαι παθεῖν πεῖσαι πετάσαι πλῆσαι πρῆσαι πιεῖν πεσεῖν πλεῦσαι πνεῦσαι πυθέσθαι πωλῆσαι ἐῳχέναι --ὀλωλεκέναι ὀμωμοκέναι --ἑορακέναι --ὤφληκέναι πεπεκέναι πεπονθέναι πεποιθέναι ------πεπωκέναι πεπτωκέναι πεπλευκέναι πεπνευκέναι πεπύσθαι πεπρακέναι ᾠχθῆναι οἰθῆναι ---ὀμωθῆναι ὀμορχθῆναι ὀφθῆναι --------πεισθῆναι πετασθῆναι πλησθῆναι πρησθῆναι ποθῆναι --------πραθῆναι cuando los verbos en –εῖν son monosílabos.

ῥεῖν ῥεύσεσθαι ῥεῦσαι ἐρρυηκέναι --ῥηγνύναι ῥήξειν ῥῆξαι ἐρρωγέναι ῥαγῆναι σβεννύναι σβέσειν σβέσαι ἐσβηκέναι σβεσθῆναι σκεδαννύναι σκεδεῖν σκεδάσαι --σκεδασθῆναι σπενδεῖν σπεῖσειν σπεῖσαι --σπεισθῆναι στέλλειν στελεῖν στεῖλαι ἐσταλκέναι σταλῆναι στερίσκειν στερήσειν στερῆσαι ἐστερηκέναι στερηθῆναι στορεννύναι στορέσειν στορέσαι στορεσθῆναι στρέφειν στρέψειν στρέψαι --στραφῆναι τείνειν τενεῖν τεῖναι τετακέναι ταθῆναι τελεῖν τελεῖν τελέσαι τετελεκέναι τελεσθῆναι τέμνειν τεμεῖν τεμεῖν τετμηκέναι τμηθῆναι τίκτειν τέξεσθαι τεκεῖν τετοκέναι --τίνειν τείσειν τεῖσαι τετικέναι τισθῆναι τρέπειν τρέψειν τρέψαι τετροφέναι τρεφθῆναι τρέφειν θρέψειν --τετροφέναι τραφῆναι τρέχειν δραμεῖσθαι δραμεῖν δεδραμηκέναι --τυγχάνειν τεύξεσθαι τυχεῖν τετυχηκέναι --24 τύπτειν τυπτήσειν τύψαι τετυφέναι τυπῆναι ὑπισχνεῖσθαι ὑποσχήσεσθαι ὑποσχεῖσθαι ----φαίνειν φανεῖν φῆναι πεφηνέναι φανθῆναι 24 aoristo 2ª τυπεῖν 6 fluir romper apagar dispersar derramar equipar privar retorcer girar tensar terminar cortar parir pagar girar alimentar correr alcanzar pegar prometer mostrar .

φέρειν φεύγειν φθάνειν φθέρειν φύειν χαίρειν χάσκειν χεῖν χρᾶσθαι ὠθεῖν ὠνεῖσθαι 25 οἴσειν φεύξεσθαι φθήσεσθαι φθερεῖν φύσειν χαιρήσειν χανεῖσθαι χέαι χρήσεσθαι ὤσειν ὠνήσεσθαι ἐνεγκεῖν φυγεῖν φθάσαι φθεῖραι φῦσαι25 --χανεῖν --χρήσασθαι ὦσαι πριάσθαι ἐνηνοχέναι πεφευγέναι ἐφθακέναι ἐφθαρκέναι πεφυκέναι --κεχηνέναι ------ἐωνῆσθαι aristo segundo φῦναι 7 ἐνεχθῆναι ----φθαρῆναι --χαρῆναι --χυθῆναι χρησθῆναι ὠσθῆναι ὠνηθῆναι llevar huir adelantarse destruir crecer alegrarse bostezar verter usar empujar comprar .

de ser necesario. 2. Se evita la aparición del aumento.USO DEL CUADRO • En el caso de los verbos irregulares. φοβεῖν. para poder deducir todas las formas verbales necesitamos conocer los siguientes cuatro temas: de presente. por ejemplo: καλ-εῖν καλέσ-αι κεκληκ-έναι κληθ-ῆναι Después se añaden las desinencias verbales (ver final) y el aumento. A partir del infinitivo se deducen y reconocen sin problemas los participios. tal vez la forma verbal griega más usada. δουλόω. Con el infinitivo se evita la confusión de formas. de aoristo (activo y pasivo) y de perfecto. Para conocer estos temas lo mejor es memorizar los distintos infinitivos y eliminar luego las desinencias. por ejemplo en los verbos contractos. δουλῶ o aprender formas inexistentes como ἀγαπάω. φοβέω. 3. φοβῶ. 8 . así. que debe considerarse una excepción usada únicamente para formar el indicativo de los tiempos históricos (imperfecto y aoristo). • Las ventajas de memorizar el infinitivo son: 1. δουλοῦν frente a ἀγαπῶ. ἀγαπᾶν. El infinitivo es una forma mucho más habitual que la primera persona del singular de los distintos tiempos. 4.

5. etc • Cuando el infinitivo de aoristo termina en –εῖν se trata de un aoristo segundo y hay que usar las desinencias de imperfecto para formarlo: βαλεῖν > ἔβαλον. ἀροῦμεν. en general. ἔβαλες. ἀκοῦσ-αι fut. etc. participios ταφ-είς.. ἀκούσ-εσθαι. • Cuando el infinitivo de futuro termina en –εῖν se trata de un futuro segundo y hay que usar las desinencias contractas para formarlo: ἀρεῖν > ἀρῶ. ταφ-ήσομαι. ταφ-ησόμενος.. etc A continuación los cuadros con las desinencias verbales: 9 .>διδάξ-ειν. en el cuadro viene incluido porque en muchos casos formas activas tienen futuros medios (ἀκού-ειν. ἀρεῖς. διδαχθ-ήσεσθαι). ἔβαλε.. ἤγειρ-ας. fut2.. διδαχθ. • Εl perfecto medio pasivo se forma. etc • El resto de tiempos segundos no suponen ningún problema conociendo los temas. Por ejemplo ¿es la α de θάπτω larga o breve? Conociendo el infinitivo de aoristo (θάψαι) sabemos que es breve (de ser larga sería θᾶψαι) • Aunque el futuro se forma a partir del tema de aoristo (διδάσκειν > διδαξ-. El mismo procedimiento con los aoristos asigmáticos: ἀγεῖρ-αι > ἤγειρ-α. Simplemente hay que aplicar las desinencias: ταφ-ῆναι > aor2. a partir del tema de perfecto (διδάσκω > δεδιδαχέναι> δεδιδάχ-θαι / καλ-εῖν >κεκλη-κ-έναι > κεκλῆ-σθαι). ἐ-τάφ-ην. Ayuda a conocer las cantidades de las raíces. ἤγειρ-ε. no ἀκούσ-ειν) y por aquellos que son irregulares. ἀρεῖ...

TIEMPOS VOZ ACTIVA ⇓ PRESENTE PRETERITO IMPERFECTO AORISTO FUTURO PRETERITO PERFECTO INDICATIVO -ω -εις -ει -ομεν -ετε -ουσι -ον -ες -ε -ομεν -ετε -ον -α -ας -ε -αμεν -ατε -αν -ω -εις -ει -ομεν -ετε -ουσι -α -ας -ε -αμεν -ατε -ασι MODOS SUBJUNTIVO OPTATIVO -ω -οιμι -ῃς -οις -ῃ -οι -ωμεν -οιμεν -ητε -οιτε -ωσι -οιεν -ω -ῃς -ῃ -ωμεν -ητε -ωσι -ω -ῃς -ῃ -ωμεν -ητε -ωσι -αιμι -ειας -ειε -αιμεν -αιτε -ειαν -οιμι -οις -οι -οιμεν -οιτε -οιεν -οιμι -οις -οι -οιμεν -οιτε -οιεν 10 IMPERATIVO -ε -τω -ετε -όντων -σον -άτω FORMAS NO PERSONALES INFINITIVO PARTICIPIO -ων -ουσα -ον / -ειν -οντος -ούσης -οντος -σαι -ατε -άντων -ειν -ώς ἴσθι -ώς ἔστω -ότες ἔστε -ότες ὄντων -έναι -ας -ασα -αν/ -αντος -άσης -αντος -ων -ουσα -ον / -οντος -ούσης -οντος -ώς -υῖα -ός/ -ότος -υίας -ότος .

TIEMPOS VOZ MEDIA ⇓ PRESENTE PRETERITO IMPERFECTO AORISTO FUTURO PRETERITO PERFECTO INDICATIVO -ομαι -ῃ -εται -όμεθα -εσθε -ονται -όμην -ου -ετο -όμεθα -εσθε -οντο -άμην -ω -ατο -άμεθα -ασαθε -αντο -ομαι -ῃ -εται -όμεθα -εσθαι -ονται -μαι -σαι -ται -μεθα -σθε -νται MODOS SUBJUNTIVO OPTATIVO -ωμαι -οίμην -ῃ -οιο -ῃται -οιτο -ώμεθα -οίμεθα -ησθε -οισθε -ωνται -οιντο -ωμαι -ῃ -ῃται -ώμεθα -ησθε -ωνται -μένος ὦ -μένος ἦς -μένον ἦ -μένοι ὦμεν -μένοι ὦτε -μένοι ὦσι -αίμην -αιο -αιτο -αίμεθα -αισθε -αιντο -οίμην -οιο -οιτο -οίμεθα -οισθαι -οιντο -μένος εἴην -μένος εἴης -μένον εἴη -μένοι εἶμεν -μένοι εἶτε -μένοι εἶεν 11 IMPERATIVO -ου -έσθω -εσθε -έσθων -αι -άσθω FORMAS NO PERSONALES INFINITIVO PARTICIPIO -όμενος -ομένη -όμενον/ -εσθαι -ομένου -ομένης -ομένου -ασθαι -ασθε -άσθων -εσθαι -σο -σθω -σθε -σθων -σθαι -άμενος -αμένη -άμενον/ -αμένου -αμένης -αμένου -όμενος -όμενη -όμενον/ -ομένου -ομένης -ομένου -μένος -μένη -μένον/ -μένου -μένης -μένου .

TIEMPOS VOZ PASIVA ⇓ PRESENTE PRETERITO IMPERFECTO AORISTO FUTURO PRETERITO PERFECTO INDICATIVO -ομαι -ῃ -εται -όμεθα -εσθε -ονται -όμην -ου -ετο -όμεθα -εσθε -οντο -ην -ης -η -ημεν -ητε -ησαν -ήσομαι -ήσῃ -ήσεται -ήσομεθα -ήσεσθαι -ήσονται -μαι -σαι -ται -μεθα -σθε -νται MODOS SUBJUNTIVO OPTATIVO -ωμαι -οίμην -ῃ -οιο -ῃται -οιτο -ώμεθα -οίμεθα -ησθε -οισθε -ωνται -οιντο -ω -ῃς -ῃ -ωμεν -ητε -ωσι -μένος ὦ -μένος ἦς -μένον ἦ -μένοι ὦμεν -μένοι ὦτε -μένοι ὦσι -είην -είης -είη -εῖμεν -εῖτε -εῖεν -ησοίμην -ήσοιο -ήσοιτο -ησοίμεθα -ήσοισθαι -ήσοιντο -μένος εἴην -μένος εἴης -μένον εἴη -μένοι εἶμεν -μένοι εἶτε -μένοι εἶεν 12 IMPERATIVO -ου -έσθω -εσθε -έσθων -ητι -ήτω FORMAS NO PERSONALES INFINITIVO PARTICIPIO -όμενος -ομένη -όμενον/ -εσθαι -ομένου -ομένης -ομένου -ῆναι -ητε -έντων -ήσεσθαι -σο -σθω -σθε -σθων -σθαι -ειίς -εῖσα -έν/ -έντος -είσης -έντος -ησόμενος -ησομόνη -ησόμενον/ -ησομένου -ησομένης -ησομένου -μένος -μένη -μένον/ -μένου -μένης -μένου .