You are on page 1of 3

ALENACA PR ARDHMRIN E KOSOVS ALLIANCE FOR THE FUTURE OF KOSOVO Departmaneti pr shndetsi Health Department

GJENDJA N SHNDETSI GJITHNJ E M E RND Kumtes pr shtyp, 31 korrik 2013

Departamenti pr shndetsi i AAK, edhe njjher, me keqardhje po konstaton se gjendja n shndetsi, jo vetm q nuk sht m e mir, por sht br edhe m e keqe. Asnj prej premtimeve t Qeveris pr rregullimin e gjendjes n shndetsi nuk sht realizuar. Derisa ajo vazhdon t "luaj me letra", shndeti i qytetarit t Kosovs vazhdon t jet m i rrezikuari, ndrsa dinjiteti i puntorit shndetsor vazhdon t jet m i diskriminuari n regjion. Pr AAK ka vetm nj arsye pr kt dhe ky sht fakti se kjo Qeveri, kur sht shndetsia n pyetje, sht shkputur n trsi nga realiteti. N kohn kur asgj nuk shkon si duhet ajo vazhdon t ndrroj pr nj mjeksi evropiane dhe t krenohet me pun q nuk jan. ka sht edhe m e keqe kt ndrr po prpiqet n t gjitha mnyra t na e shes edhe neve. Jan tre momente q kemi ndar pr ta konfirmuar kt. Jan edhe shum t tjera, q do ti shjellojm herave t tjera. I pari sht projekti pr Qendrn e Re Klinike Universitare t Kosovs. Nj projekt, n fakt, q nuk sht asgj m shum se vetm ide, sepse pr realizimin e tij Qeveria nuk ka pasur asnjher dhe vazhdon t mos ket asnj plan konkret. Shifrat t plasuara n media se ndrtimi i ksaj qendre do t kushtoj 40 milion, 50 milion ose 60 milion euro sikur edhe deklaratat se ku do t vendoset institucioni i ri nuk jan t produkt i asnj analize dhe asnj projeksioni. Prandaj jan joserioze dhe kryekput n funksion t premtimeve elektorale. Nse do t ishte ndryshe, Qeveria do t shpjegonte s pari ka nuk sht n rregull me kt QKU dhe pse i duhet Kosovs nj QKU e re. Pastaj far QKU i duhet Kosovs dhe cila

sht rruga deri te realizimi i saj. Sepse projekti pr institucionin m t lart shndetsor t Kosovs sht shum m shum se ndrtesa dhe pajisje t reja dhe n mas t madhe ka t bj me organizmin e puns, njerzit dhe cilsin e shrbimeve q ofrojn. Sikur t dinte se n QKU, n kulmin e puns, okupohen vetm 40% t shtretrve, sigurisht se do t mendonte ndryshe. Sepse t mendosh t ndrtosh nj spital t ri duke ditur se n kt ekzistuesin ka n baza ditore mbi 1000 shtretr t lir do t thot t mos jesh i informuar mir. Sikur t dinte se n QKU mesatarja e operacioneve pr nj kirurg sht 11 operacione n nj gjysm viti, gjithashtu do t mendonte ndryshe. Sepse t ndrtosh salla t reja ndrkaq q shfrytzueshmria e sallave ekzistuese sht m pak se 20%, gjithashtu, do t thot t mos jesh i informuar mir. Dhe krejt n fund, sikur t dinte se Klinika e kardiokirurgjis n t ciln ka investuar gati dy milion euro pr gjasht muaj ka kryer vetm 3-4 operacione, gjithasthtu do t mendonte ndryshe. Sepse nuk ka asnj dyshim se bhet fjal pr nj koncept t ngritur gabimisht. T mos flasim pr numrin e ditve t hospitalizimit i cili m s paku dy her m i gjat se n vendet e regjionit dhe pr rrezikun q kan pacientt tan pr komplikacione dhe infeksione intrahospitalore, q sht gjithashtu shum her m i madh. Ne n Aleancn pr ardhmrin e Kosovs, ne dim. Prandaj edhe mendojm ndryshe. Ne qysh n vitin 2007 kemi prezantuar n publik projektin ton pr institucionin m t lart shndetsor n vend. Nj zgjidhje gjithprfshirse pr t, q prfshin riorganizimin fizik t QKU pr akomodimin e spitalit regjinal brenda saj, modernizimin e pajisjeve dhe ngritjen e cilsis s shrbimeve shndetsore prmes edukimit t vazhdueshm t puntorve shndetsor dhe standardizimit t shrbimeve. Sikur ky plan t zbatohet pr tri her m pak se 60 milion euro dhe brenda vetm tri viteve, QKU do t bhej insticion shndetsor i denj pr qytetart e Kosovs dhe jo vetm ata. Momenti i dyt sht prpilimi i lists vitale. Duke mos qen n gjendje t siguroj barnat nga lista esenciale, nj list e prpiluar nga grupet e ekspertve q ka anagazhuar dhe ka paguar vet ministria e shndetsis, list e cila, po ju prkujtojm, prfshin t gjith ato barnat q jan zgjedhur si t domosdoshm pr t siguruar mbrojtje adekuate t shndetit t qytetarve t Kosovs, e njejta Ministri ka shpikur listn vitale. Kjo list e re, q prmban m pak se gjysmn e barnave nga lista esenciale dhe rrjedhimisht rrezikon shndetin e qytetarit, n vend se t paraqitet si dshtim i Ministris, po paraqitet s si nj sukses i saj. Por a mund t quhet ashtu nj veprim i cili n vend t psh 10 analgjetikve tash ia siguron vetm katr? Ose largon nga lista e barnave kardiovaskulare gjysmn? Por problemi i lists nuk sht vetm se ajo sht m e shkurtr. Se ka m pak barna. Problemi sht se duke e prpiluar Ministria e shndetsis ka treguar se nuk sht e gatshme q blerjen

s barnave tia kaloj vet institucioneve shndetsore. Q QKU t blej barna pr vete, Q Spitali i Prizrenit ose Gjilanit t blej barna pr vete. Pra, nuk ka marr parasysh krkesn e kahmotshme pikrisht t institucioneve shndetsore pr tu marr vet me blerjen e barnave dhe produkteve medicinale. Ndrsa duke vepruar kshtu nuk sht larg mendsh se nuk do t jet n gjendje t siguroj as listn vitale. Momenti i tret jan bashkpagesat pr shrbime shndetsore. Aleanca pr ardhmrin e Kosovs, por jo vetm ajo, ka koh q kan ngritur problemin e fondeve t sigurimit duke e gjetur at els pr zgjidhjen e shumics s problemeve me t cilat ballafaqohet shndetsia. N vend se t angazhohet pr kt problem Qeveria ka sjell konceptin e bashkpagesave. Tash e tutje nj qytetar i Kosovs i cili do t ket nevoj pr shrbime shndetsore n institucionet publike do t jet i detyruar t paguajn prqindje t ndryshme nga mimi i shrbimeve shndetsore n emr t bashkpagess. Pr shembull pr nj koronarografi 150 euro dhe pr nj stent n arterien koronare 350 euro. Pr procedura m komplekse shuma kalon edhe nj mij euro. Duke br kshtu, Qeveria e Kosovs, n vend se ta lehtsoj t smurin e rndon at. E dnon t smurin sepse sht smur. Ia v nj tatim pr smundje. Pr AAK kjo sht e papranueshme. Prandaj, Departamenti pr shndetsi i AAK krkon q kjo praktik, kjo taks pr smundjen t hiqet menjher dhe n vend t saj t prpilohet nj projekt i mir i sigurimeve shndetsore. T nderuar qytetar t Kosovs, Pr AAK shndetsia sht problem nacional dhe si e till duhet edhe t trajtohet. Ajo nuk guxon t jet privilegj i vetm nj partie ose nj qeverie. Kur menaxhohet me sukses dhe edhe m shum kur sht e lidhur me dshtimet. Pr AAK shndeti i qytetarve sht m i rndsishm se knaqsia me dshtimet e Qeveris. Brenga pr shndetin sht mbi dshirn pr pushtet. AAK fton qeverin q t sillet me prgjegjsi ndaj ksaj shtjeje, ashti si sillet ajo vet.