You are on page 1of 2

TE LUTEM ME KUPTO Zequa nuk ishte vlonjat, por banonte ne Vlore.

Duke qene familje e varfer regjimi i vjeter i kishte dhene mundesine per te mbaruar inxhenjerine. Ne universitet ishte dashuruar me nje vajze vlonjate, pasi krijuan familen, vendosen ta benin jeten bashkeshortore ne Vlore.

Me Zeqon nuk njiheshim, por duke qene baxhanak i shokut tim, u beme shoke. Pas viteve '90 jeta e njerzve ndryshoi, tek disa u be me keq. Por kishte dhe nga ata qe jetonin me mire se dikur. Midis tyre ishte dhe nga shoket e Zeqos. Ne kohen bente perpjekje per te jetuar, miku i ofroi pune. Me von Zequa e pa veten pergjegjes zyre ne bashkine e qytetit. Puna ne zyre me page te mire, nuk ishte dhurate, por produkt i besimit qe kishte fituar ne shoqeri. Por edhe per faktin se njeriut te punes dyert i hapen naten. Besoj se tani ndihesh mire i tha te nesermen bamiresi. Do te kesh ne varesi dy zyra, ne te cilat punojne femra qe e kane punen ne gen. Prandaj nuk kane nevoje per ndihmen, mbasi jane aftesuar gjat kryerjes se detyres. Me pas takoheshin neper mbledhje ose rastesisht ne koridoret e Bashkise. Ndersa Zequa s'mund ta kalonte diten me punen rutine mbi karrike. I mesuar me jeten ne levizje shkoi ne zyren e njeres nga femrat qe kishte asistencen sociale. Prane tavolines ishin mbledhur nje tufe me gra, te cilat kerkonin te dinin ne se ishin futur ne listen e ndihmes. Diten tjeter pas ores 12.00 shkoi perseri tek nepunsia e zyres sociale. Rreth saj gra dhe burra, disa te moshuar. Njera i lutej ti tregonte ne se ishte futur ne liste. Prit, prit i pergjigjej nepunsia dhe vazhdonte punen. Zequa u udit, mbasi po thuaj ishin po ato fytyra qe prisnin diten e kaluar. Gruaja qe i lutej perseriti kerkesen. Nderkohe zgjati doren dhe i leshoi mbi tavoline 1000 leke ( te vjetra ) Nepunsia serize hapi sirtarin, pasi mori leket hapi bllokun e emrave. Me majen e lpsit ndoqi kollenen e emrave dhe ne fun: Po. U pergjigj. Ne fund te muajit do te marresh 3500 leke ( te reja )Pasi u ajo largua u afrua gruaja tjeter, e cila i kishte leket gati, duke i bere te njejten pyetje priti. Nepunsia e shikoi ne sy, ndersa tjetra ja leshoi leket mbi tavoline. Me pas mori pergjigje. U largua e gezuar, se ne fund te muajit do te merte 3500 leke! Diten e trete Zequa shkoi tek nepunsia e zyres jeter. Edhe atje prisnin njeres, si dikur ne radhen e kosit. Neojtaret kerkonin te dinin ne se Bashkia i kishte futur ne listen per te marre shtepi, mbasi shtepine e pare e kishin humbur ne firmat piramidale. Nenpunsia nje grua bjonde, qe fliste rralle vazhdonte te degjonte kerkesat dhe s'jepte pergjigje. Me pas me i moshuari iu afrua, dika i peshperiti, nderkaq futi doren ne xhep dhe i leshoi mbi tavoline 1000 leke ( te reja ) Gruaja nenpunse futi leket ne sirtar, u ua nga karrikja, i futi krahun dhe e oi ne nje zyre tjeter. Pasi mbaruan pune dolen duke qeshur. Zequa e vuri re dhe heshti. Javen tjeter dekor i ndryshem me skenar te njejte. Nepunset e disiplinuara ne demokraci kishte mesuar ta ndertonin lumturine me punen e te tjereve, ishin aftesuar per te marre nen dore. Ne zyrat e tyre grumbulli i njerzve vazhdonte te ishte prezent do dite. Zequa i mesuar te jetonte me punen e tij shkoi te shikonte veprimet e nenpunses se pare. Ne tavolinen e saj ate dite kishte vendosur nje tufe me lule. Kur fut zoti Zeqo la punen dhe shkoi ne bar. Pasi piu kafene u kthye ne zyre. Zequa shkoi

ne zyren tjeter. Besoj se sot s'do te beje dallavere mendoi dhe priti. Nderkohe tek tavolina e nepunses njerzit shterngoheshin. Njerzit ne nevoje ishin te detyruar te hiqnin nga buka e femijve per te zgjidhur problemin. Bakshishi ishte mode, pa te cilin nuk mund te zgjidhej asgje. Ne kete kohe nje burre i moshuar i dobet nxori portofolin pasi leshoi kartmonedhen mbi tavoline, mori pergjigjen dhe u largua, pa menduar se kishte zgjidhur hallin. Diten tjeter i shkoi shefit ne zyre. Kam ardhur te te dorezoj detyren. Mos me pyet per arsyen, por te lutem me kupto.

Vlore 25 06. 2008