You are on page 1of 15

TIME CLAUSE

Edebiyat tarafından yazıldı. Pazartesi, 03 Kasım 2008 00:00 -

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> "Time Clause" yapılarda zaman uyumu kuralına dikkat etmek gerekir. Bu cümlelerde, ana cümle ile yan cümlede kullanılan tense uyumlu olmalıdır. Yani, PRESENT« PRESENT     I never forget to pray before I go to bed. PRESENT«FUTURE       Will you be there when I arrive at the airport. PAST«PAST                    When we got there, the film was over.

"Time Clause" yapılarda zaman uyumu kuralına bir tek since uymamaktadır.

I've known him since I left school. PRESENT« PAST

2. TIME BEFORE

2.1.Until/Till

KULLANIMI until/till + isim / cümle / -ing

ÇEVİRİSİ yüklem + -E / -IncEyE kadar [1] isim + -E kadar [2]

1 / 15

"Until" ve "by" kelimelerinden hangisinin kullanılaca?? konusu çeviri ya da İngilizce yazma/konuşma esnasında bir tereddüt konusu olabilmektedir. yani.I have to keep writing until the end of next year. yoksulluk nedir bilmediler.2. . .He worked patiently until he completed polishing. ardından bir S+V+(O) yapısının gelememesidir. they didn't know any poverty.Until the war. 03 Kasım 2008 00:00 -   . "by" kelimesinin zaman yapılarında bu tür kullanımında hiçbir zaman bir "conjunction" olarak kullanılamaması. Before 2 / 15 . [2]   Savaşa kadar.My book will be finished by the end of next year. [1]   Cilalamayı bitirene/bitirinceye kadar sabırla çal??tı. . Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta da. "Until" belirli bir zamana kadar süren bir olay ya da durum için kullanılır. "By" belirli bir zamanda ya da o zamandan önce oluşan bir olay için kullanılır. 2.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. Pazartesi.

03 Kasım 2008 00:00 - KULLANIMI before + isim / cümle / -ing ÇEVİRİSİ yüklem + -mEdEn önce yüklem + -DEn önce   . By the time KULLANIMI by the time + cümle ÇEVİRİSİ yüklem + -EnE kadar   . SAME TIME 3 / 15 . 3.    Biz varana kadar onlar gitmiş olacaklar.3. 2.   Kapı açılmadan önce gittiler.They left before the door was opened.They will have gone by the time we arrive.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. Pazartesi.

As KULLANIMI (just) as + cümle ÇEVİRİSİ (tam) . As long as/So long as KULLANIMI as long as/so long as + cümle ÇEVİRİSİ yüklem + -DIğI sürece/müddetçe   . she was hit by a lorry.1.I'll love you as long as I live. -(i)ken   .. 03 Kasım 2008 00:00 - 3. Pazartesi..TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. 3.   Yolda yürürken (ona) bir kamyon çarptı. 4 / 15 .As she was walking down the road.2.   Seni yaşadığım sürece seveceğim.

..4. 03 Kasım 2008 00:00 - 3.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. 3.DIğI zaman/-E/Ir(i)ken/-DIğI(n)dE/-IncE/ -DIkçE 5 / 15 . [2]   Yürürken sendeledi ve düştü.3. When/Whenever KULLANIMI when + cümle [1] / sıfat [2] / -ing [3].They came while I was sunbathing. While/(Whilst) Bu kelimelerden "whilst" çok resmi yapılarda kullanılabilir. Pazartesi. whenever + cümle [4] / sıfat [5] ÇEVİRİSİ (her ne) zaman . -sE yüklem + . he stumbled and fell. [1]   Ben güneşlenirken geldiler. KULLANIMI while/whilst + cümle [1] / -ing [2] ÇEVİRİSİ yüklem + -(i)ken   ..While walking.

. 6 / 15 .She visits her parents whenever she finds time. [3]   Bu çantayı kaldırırken dikkatli ol. 03 Kasım 2008 00:00 -   . 3. Now that KULLANIMI now that + cümle ÇEVİRİSİ için (Hazır) . [1]   Ben uyurken hep horlarım. [4]   Ne zaman fırsat bulsa anababasını ziyaret eder.Please do your exercise when(ever) possible. .When I sleep I always snore. [2]   Lütfen mümkün olan bir zaman / fırsat bulduğunda al??tırmanı yap...5. Pazartesi. toplantıya başlayabiliriz.Now that everybody is here. . yüklem -DIğI [(n)E] göre   .TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı.Be careful when lifting this bag.   (Hazır) herkes burada olduğuna göre. we can start the meeting.

During the storm. Pazartesi. a lot of people hid in the cinema.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. (= When he came in he was drunk.   Fırtına esnasında bir çok insan sinemaya s???ndı. TIME AFTER 7 / 15 . "-ing" . Bu yapıya benzer bir yapıda hiç yüklem kullanılmamaktadır: .) 3. 03 Kasım 2008 00:00 - 3.   Bağırarak girdi. 4. During KULLANIMI during + isim ÇEVİRİSİ esnasında   .He came in drunk.6.He came in shouting.7.

03 Kasım 2008 00:00 - 4. 4. Peter went to bed. . [3]   Ayaklanmanın ardından herşey sessiz ve sakin. As soon as KULLANIMI as soon as + cümle [1] / -ing [2] ÇEVİRİSİ yüklem + -Er yüklem + -mEz 8 / 15 .TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. Pazartesi. [2]   Yemeğini bitirdikten sonra Peter yatmaya gitti.2. After KULLANIMI after + cümle [1] / -ing [2] / isim [3] ÇEVİRİSİ yüklem/isim + -DEn/(mEsIn)In ardından/sonra   . he couldn't sleep whole night.1. .After he had seen the murder.After the riot.After finishing his meal. everything is calm and quiet. [1]   Cinayeti gördükten sonra bütün gece uyuyamadı.

4. Pazartesi. she burst out a laughter. 4.    Haberi duyar duymaz gülümsedi. [2]   İşten çıkar çıkmaz bara koşar. Directly/Immediately Bu iki yapı da sık kullanılmaz.As soon as leaving work. . 03 Kasım 2008 00:00 -   . [1]   Posteri görür görmez bir kahkaha patlattı.3.As soon as she saw the poster.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. KULLANIMI directly/immediately + cümle ÇEVİRİSİ yüklem + -Er yüklem + -mEz   .4.She smiled immediately she heard the news. he rushes to the bar. Once KULLANIMI 9 / 15 .

[1]    Bir kez kararımı verdim mi beni hiçbirşey durduramaz.He feels much better since he completed his exams.. Pazartesi.. [2]   (=Once you sign this contract ..) 4. Since KULLANIMI since + cümle [1] / -ing [2] / isim [3] ÇEVİRİSİ yüklem + -Den beri/bu yana   .Once I make make up my mind.5. [1]   Sınavlarını tamamladığından beri kendisini çok daha iyi hissediyor.Once signing this contract. 03 Kasım 2008 00:00 - once + cümle [1] / -ing [2] ÇEVİRİSİ Bir kez . 10 / 15 . yüklem + -DI mI/-mEyE gör-   . . you will have to obey the rules. nothing can stop me.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı.

.I've been typing since 12..We haven't gone out since visiting you.. 4. Pazartesi. No sooner .. Now that Kullanım ve çeviri açısından "Same time" başlığı altında ele alınan "now that" ile aynıdır. [3]   12'den beri daktilo yazıyorum.6.+ Simple Past (Mutlaka devrik yapıda kullanılır) ÇEVİRİ Daha yeni/Henüz . When/Whenever  Kullanım ve çeviri açısından "Same time" başlığı altında ele alınan "when / whenever" ile aynıdır.7. than KULLANIM No sooner + had + Subject + V3 + than .   11 / 15 .8.. . [2] Sizi ziyaret etmemizden beri(dir) dışarı çıkmadık.. 03 Kasım 2008 00:00 - .. yüklem + -mIştI ki . 4.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. 4.

than" yapısı ile aynıdır.I rushed to the door to discover it was locked cümlesinde "to discover" yapısı "in order to discover" anlamı taşımamaktadır. * Kapının kilitli olduğunu keşfetmek için kapıya koştum. On. upon "-ing" başlığı altında (aşağıda) ele alınmaktadır.9.No sooner had he left than he heard the explosion. 4... Pazartesi.10. when Kullanım ve çeviri açısından "No sooner . . 4.11... Mutlaka devrik yapıda kullanılır.   Daha yeni çıkmıştı ki patlamayı duydu. 03 Kasım 2008 00:00 - . Hardly/Scarcely . Geçici bir durumu göstermek ve durumun ortaya çıkardığı sonucu ifade etmek için kullanılır..TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. zira bu anlamı taşıyor olsa kapının kilitli olduğunu bile bile kapıya gitme söz konusu olacaktır. 4. (only) to ..   Bu yapının gerçek karşılığı 12 / 15 .

TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. to discover = and I discovered yaklaşımı ile Kapıya koştum ve kilitli olduğunu farkettim şeklinde olacaktır. Pazartesi...12. to reveal a market scene.The show went on to become a great success.   Bir sabah uyandığımda kendimi yerde buldum.I woke up one morning to find myself on the floor.The curtain parted. . to find the car gone. 4. yüklem + to + yüklem Aslında "yüklem + and + yüklem" şeklinde kullanılabilecek bir yapıdır ve uzunca bir süreye bağlı bir sonucu ifade eder. .   Perde açıldı ve ortaya bir pazar dekoru çıktı.She lived to be 100. (= and she became 100. "-ing" 13 / 15 . 03 Kasım 2008 00:00 - .   Köşeyi döndü ve arabanın orada olmadığını gördü.She turned the corner. . 5.) . .

14 / 15 . . (= After he had completed .   Köye döndüğümde eski bir arkadaşla kar??laştım. you should reply immediately.3. ..) 5. Time after (= When/After) "Having + V3" yapısı ile oluşturulur. Same time (= When) . (= Returning to the village I met an old friend. Pazartesi.1.2.   Mektubu alınca hemen yanıtlaman gerek.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı.) 5. I met an old friend.Returning to the village. 03 Kasım 2008 00:00 - 5..(On/Upon) receiving the letter. .Having completed his study he submitted it to the committee. "-ing" yapısı ile "time" ve "reason" anlatıldığı zaman ana cümlenin ve yan cümlenin öznesinin aynı olması gerekir.When I returned to the village I met an old friend. (By) + "-ing" Bu yapı zaman belirtmesinin yanısıra neden (= reason) de belirtebilir.

he escaped...(When it is) taken as it is.. .) 6. Pazartesi. Past participle (= V3) Bu yapı edilgen (=passive) özellik ta??maktadır.   (= When he was rising to his feet. spilling coffee on his pants.TIME CLAUSE Edebiyat tarafından yazıldı. 03 Kasım 2008 00:00 - .   Karanlıktan yararlanarak kaçtı.   Olduğu gibi ele alındığında bu cümle bir anlam taşımaz.4. the sentence will mean nothing.   15 / 15 . "ing" .By taking advantage of the darkness. 5. .He rose to his feet. he spilt coffee on his pants.