You are on page 1of 28

ÖNSÖZ

DEĞERLİ BAŞAKŞEHİR 1.ETAP SİTE SAKİNLERİ
Hepinizi ALLAH’IN Selamıyla selamlar yeni dönemin hepimiz için hayırlara vesile olmasını dileriz.. Değerli komşularımız; Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kolları sıvadık Allah’ın izni, sizlerin desteği ile sitemize güzel hizmetler yapacağız. Dünyanın neresinde olursanız olun “www.basaksehir1.com”sitemize girdiğinizde şikayetinizin çözüm sonucunu; aidat,doğalgaz ve her türlü borcunuzu görebilecek ve güvenli sanal post vesilesi ile ödemenizi anında yapabileceksiniz. Artık site yönetimine gelen her türlü şikayet ve talepler ses kayıt cihazıyla kayda alınıyor, çok daha kaliteli hizmet sunma adına, zaman zaman yöneticiler tarafından da dinlenerek gereği yapılıyor. Yakında kameralar geliyor! Dış kapı girişlerine, asansörlere, binanın ön, arka,(isteyenlerin katlarına) kamera koyup 24 saat kayıt altına alma ile ilgili araştırma çalışmalarımız başladı. Görüntüleri ev ve iş yerinizden internet üzerinden izleyebileceksiniz. Bunun şartnamesini hazırlayıp teklif süreci tamamlandıktan sonra, sonuçları sizlerle paylaşacağız. Büyük sorunlarımızdan biri de asansörler! Bu sebeble kat mülkiyeti tapularımızı alamıyoruz. Asansörlerimizi TSE’den kontrol etmek için gelen yetkililer, “Asansörleriniz güvenli değil, kontrolden sonra muhtemelen ‘kullanım dışı’ olarak mühürlenebilir.” diyor. Kontrol için süre istedik. Asansör yenileme projemizden dolayı kısa bir izin süresi alabildik. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bilirkişi denetiminde detaylı şartname hazırlatıp, ihalesini yaparak, tüm süreci sizlerle paylaşacağız. Blokların, sorununu yerinde tespit! Başta site müdürü nezaretinde, çevre temizlik amiri, teknik amir,blok yöneticisi ve blok görevlisi eşliğinde tüm blokların çatıdan sığınaklara varıncaya kadar olan sorunları tespit edilip, giderilmek üzere çözüm üretilecek. Bu çalışmalar başlamıştır. Site içinde reklamlar ihaleyle bir firmaya verilmiştir. Üzerinde sitemize ait tanıtım kartı olmadan reklam bröşürü bırakan veya dağıtan birini görürseniz, hırsızlık ihtimalinin önüne geçebilmek için, lütfen hemen site yönetimine haber veriniz Değerli komşularımız, Şimdilik sizlerle paylaşacağımız konular bunlardır. Sizleri site yönetiminin çözüm ortağı olarak gördüğümüzü, bütün içtenliğimizle sekiz saatlik bir mesai anlayışımızın olmadığını, siteye dair tüm sorunlarınızı bizimle her yerde, her zaman paylaşabileceğinizi belirtir, yarınlarınızın bu gününüzden daha hayırlı, geleceğinizin mutluluklarla dolu olmasını temenni ederiz. Saygılarımızla BAŞAKŞEHİR 1.ETAP SİTE YÖNETİM KURULU
1

1.BÖLÜM GÜVENLİK
2

EV HIRSIZLIKLARINA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

GÜVENLİK

Bilezikli sistem (güvenli kapı) 1-Kapılar mümkün olduğunca çelik ve kilitleri yeni sistem olmalıdır. Kilidiniz anahtarcıların deyimiyle “bilezikli” olsun.

Eski sistem (güvensiz kapı)

2-Artık eski teknoloji ile yapılan kilitlerde, kilit yuvaları kırılıp alınarak kapı açılmaktadır. Bunun için eski çelik kapılarındaki kilit yuvalarının değiştirilmesi gerekmektedir. Hırsızlar bu tip kilitlerin vidalarını sökerek kilit göbeğini bir aletle çok seri bir şekilde kırıp, kilit göbeğini boşa çıkarıyorlar. Genelde hırsızlar bu tip kilitleri olan daireleri soymayı tercih ediyorlar. Çünkü bu tip kilitlerin açılması onlar için çocuk oyuncağı… Bu tip muhafazaların vidaları kapı arkasından vidalandığından, hırsızların kilit muhafazasını çıkartmaları çok zor ve gürültülüdür.Hırsızlar bu kiliti hiç sevmezler.
3

GÜVENLİK

ÖNEMLİ ÖNEMLİ ÖNEMLİ… LÜTFEN, BU NEDENLERDEN DOLAYI EN KISA ZAMANDA KİLİDİNİZİ DEĞİŞTİRİNİZ! ACİL ACİL ACİL
3-Mümkün olduğunca her kat sakinin dış kapı anahtarı veya giriş kartı olmalıdır. Dışardan zile basıldığında mutlaka “kimsiniz?’’ diye sorulmalı, tanınmayan kişilere blok giriş kapısı rastgele asla açılmamalıdır. Çünkü hırsız mutlaka kapalı olan blok girişinin kapısını açmak için herhangi bir zile basmak zorundadır. Yangın merdiven kapılarının kapalı tutulmasına da özen gösterilmelidir. 4-Kıymetli eşyalarınızı mümkün olduğu kadar evden çıkarken evde bırakmayınız. 5-Evden çıkarken veya akşam yatarken kapı ve pencerelerinizi kapatmayı unutmayınız. Dış kapınızı yatarken mutlaka arkadan kilitleyiniz. 6-Bloğunuzda şüphelendiğiniz kişileri gördüğünüzde mutlaka güvenliğe bilgi veriniz. 7-Kapınıza gelen dilenci –satıcı gibi kimselere kapıyı açmayınız, kapı arkasından cevap veriniz. Çünkü bu tip insanların bazıları, evde insan olup olmadığını kontrol ederler. 8-Gece evden ayrıldığınızda mümkünse eve dönene kadar bir odanın lambasını açık bırakınız. 9-Bayanlar alış verişe çıktıklarında ziynet eşyalarını görünmeyecek şekilde takmalıdır. Unutmayın ki hırsızlar ziynet eşyası olan bayanları takip ederek soyacağı evi tespit etmektedirler. 10-Kapınızın veya komşunuzun kapısının zorlandığını gördüğünüzde panik yapmadan derhal güvenliğe bilgi veriniz. Bağırmanız panik yapmanız hırsızın kaçmasını kolaylaştırmış olur. 11-Hırsızların özellikle korunan sitelerden, evli çiftler gibi ev tutarak aynı sitede hırsızlık yaptıklarını unutmamalı ve buna göre tedbirli olunmalıdır. 12-Evinizde bulunan kıymetli eşyalarınızın komşunuz dahi olsa kimsenin bilmemesine özen gösteriniz.

Eşyaların üzerine konacak tanıtıcı işaretler,
Televizyon, müzik seti, bisiklet ve diğer pahalı eşyaların üzerine tanıtıcı işaretler olmalıdır. Bu önlem çalınan eşyanın polis tarafından bulunduğunda, eşyanın sahibinin bulunmasını sağlar. Bu konuda aşağıdaki hususlar uygulanılabilir.

• Adınızı ve kendinize özgü bir numarayı eşyaların gizli bir yerine yazabilirsiniz. • Eşyalarınızıa kolayca görünebilir ve silinmesi güç işaret koyabilirsiniz. • Bütün değerli eşyalarınızı işaretleyin, yüzük saat gibi küçük eşyalar, eşyayı zedelemeden kuyumcu tarafından işaretlenebilir.
4

GÜVENLİK

Temizlikçiyi ve bakıcıyı size tavsiye eden kişileri iyi tanıyın. Bu alanda yetişmiş bir kişi mutlaka kendisini tavsiye edecek bir çevre oluşturmuştur. Temizlikçi, bakıcı daha önceden kendilerine haber verilmemiş olan yabancı veya tamircileri eve kabul etmekte en az sizin kadar dikkatli olmalıdır. Öncelikle gelişen olaylar dikkate alındığında; her zaman dikkatli davranmaları için evdeki herkese talimatlarınızı ve ihtiyaçlarınızı zaman zaman tekrarlayın.

ZİLE BASILDIĞINDA HEMEN OTOMATİĞE BASMAYINIZ. KİŞİYİ TANIMAYA ÇALIŞINIZ!
Tatile giderken;
Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeblerle uzun süreli terk ettiğinizde, evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyiniz. Siz tatildeyken kapınız önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri gibi evraklar, hırsızlara davetiye çıkaracağından komşularınıza bunları almalarını tembih ediniz. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmaz. Akşam saatlerinde, evde bulunmadığınız zamanlarda, evde ışıkların, radyo, televizyonun kendi kendine belirli bir saatte açılıp kapanması için ‘’TİMER’’ cihazı kullanın.Evlerinizin güvenlik kilitleri ve iyi bir anahtar denetimi önemli bir konudur. Ucuz kilitler kolaylıkla açılabilir ve kırılabilir. İzniniz olmadan yedek anahtar yapılmasını önleyin. Yedek anahtarlarınızı, bunları sakladığınız zannederek paspasın altına, posta kutusuna evin dışındaki saksıların içine benzeri yerlere bırakmayınız.

BLOK KAPISINDAN İÇERİ GİRERKEN SİZİNLE BERABER İÇERİ GİRMEYE ÇALIŞAN KİŞİYE DİKKAT EDİNİZ!
5

Evinizde uzun süre ayrı kalacağınızı çok fazla kişiye söylemeyin. Muhtemelen hırsızlar, bu tür haberleri çabuk alırlar. Evinizden uzun süre ayrı kalacaksanız, güvendiğiniz bir komşunuza evinizin uzun süre boş kalacağını belirterek, gerektiğinde sizi nerede bulabileceğinizi bildirin.

GÜVENLİK

DAİRENİZ GİRİŞ KATINDA İSE MUTLAKA DEMİR PENCERE KORKULUĞU TAKTIRINIZ! Korkuluğunuz mümkün mertebe pencere kenarlarına sıfır ve uçları oklu olsun!
6

GÜVENLİK

GÜVENLIK PROJESI 1:

BİNANIZI HATTA EVİNİZİN GİRİŞİNİ İNTERNETTEN İZLEYEBİLECEKSİNİZ!
Malumunuz blok girişindeki kameralar demode oldu. Sistem, sadece kapı önünü tv vesilesi ile görebiliyor ama kayıt yapamıyor. Açıkçası bu gün itibari ile pek bir işe yaramıyor. Güvenlik projesi 1 ile bloğunuzun etrafında kayıt modunda olan modern kameralar sayesinde evde, dışarıda, tatilde her nerede olursanız olun internet aracılığı ile binanızı, evinizi her zaman gözleyebileceksiniz. Blok sakinleri karar alarak, daire başı mini bir bütçe ile bu etkili güvenlik projesini gerçekleştirebilecekler! Site yönetimi konuyla ilgili çalışmaları tamamladığında gerekli duyuruyu yapacaktır.

GÜVENLIK PROJESI 2:

ALARM SİSTEMİ
Takı,nakit ve de değerli eşyalarım ille de gözümün önünde olsun diyorsanız alarm sistemini öneririz. Alarm sistemi, ev veya işyerinin hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını(Alarm Haberalma Merkezi, mal sahibi, komşular) haberdar edip yardım çağırmayı sağlayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm haberalma merkezleri panelden kendilerine gelen mesajı tipine göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. AHM bunu yıllık abonelik ücreti karşılığı yapar, sistemi sürekli gözler, gerektiğinde bakım için yönlendirme de yapar. Güvenlik sistemi, kurulacak yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve yaşam tarzına, ayrılan bütçeye uygun olarak seçilen elektronik parçaların birbirlerine entegre edilmesiyle oluşturulur. Sistem istenmeyen durumları algılar ve alarma geçer, alarm esnasında sirenle ve ışıkla çevreye, otomatik telefon arama ile kullanıcıya ve AHM ‘ne haber verir. Kapı ve pencerelerin açılmasının algılanması, ortamda hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın ve yüksek ısının algılanması, panik-tehdit-yangın butonları alarm sisteminin istenmeyen durumları tesbit etmesine yarayan unsurlardır. Bunlardan gelen algılamaların, hangi bölgedekilerin ne zaman alarm olarak algılanacağına müşterinin hareket ve yaşam tarzına göre karar verilir ve muhtemel saldırı yollarını ve tehlikeleri göz önüne alan keşif sonuçlarına göre sistem düzenlenir.
7

GÜVENLİK
8

Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işlemini, tuş takımından(keypad) şifre girerek, uzaktan telefonla bağlanarak, istenen zamanlarda otomatik olarak veya özel bir RF uzaktan kumanda ile gerçekleştirebilirler. Size özel olacağı için maliyeti tabi ki güvenlik projesi 1 den yüksekçedir. Site yönetimi konuyla ilgili fiyat teklifleri alarak,uygun firmalar ile, bu güvenlik sistemini isteyen blok sakinlerini buluşturacaktır.

OTO HIRSIZLIKLARINA KARŞI TEDBİRLER
Asla kontak anahtarını otunuzun üzerinde bırakmayınız. Unutmayınız ki çalınan 10 otodan dördünün üzerinde kontak anahtarı vardır. Trafik tescili belgenizi (ruhsat) asla otunuzda bırakmayınız. Tescil belgenizi mutlaka yanınızda taşıyın. Torpido gözü, güneşlik gibi otonun muhtelif yerlerinde bırakılan trafik tescili belgesi oto çalındıktan sonra güvenlik güçlerince uygulamaya tabi tutulursa çalıntı olmadığı izlenimi bırakır.

Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi asla tanımadığınız kimselerin ulaşacağı yerlere kısa sürede olsa bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarı yapılıp tescil bilgileriniz alınarak tescil belgenizin sahte bir örneği tanzim edilir. Mutlaka direksiyon kilidi kullanın. Otunuzun direksiyonu ile gaz pedalının birbirine bağlayın bir kilit otunuzun size olan maliyeti ile mukayese edildiğinde çok çüzi bir fiyata temin edilir. Oto hırsızlarının işini zorlaştıran bu tür kilit sistemlerin hırsızlar üzerinde caydırıcılık, rolü fazladır. Eğer mümkünse otunuza ses ve sinyalizasyon vasıtasıyla ikaz veren alarm sistemi taktırın. Aracının belirleyen en büyük özellik şase numarasıdır. VIN (Vehicle İdentification Number araç tanımlama numarası ) olarak da tabir edilen şase numarası bir kâğıtta not edilerek mutlaka üzerinizde taşıdığınız cüzdanınızın bir kösesinde saklayın. Cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı ya da değerli olmasalar bile paket veya poşetleri görünmeyen bir yerde de olsa asla otunuzda bırakmayın. Otonuzu çalıp çalamama kararsızlığında olan birisine oto içinde bırakılan bu tür eşyalar cesaret verebilir.

Otomobiliniz çalındığında ne yapmalısınız?
Derhal otunuzun çalındığı bölgenin güvenliğinden sorumlu birimle (polis veya jandarma ile )irtibat kurunuz. Eğer otunuz polis bölgesinde çalındıysa 155 polis imdat, jandarma bölgesinde çalıntı ise 156 numaralı telefonu arayarak bilgi vermeniz güvenlik güçlerinin bir an evvel otunuzu bulmasını ve sizi mağdur eden şahıs ve şahısların yargı önüne çıkmalarını kolaylaştırır. İlgili güvenlik kuvvetlerine telefonla bilgi verdikten sonra ilk iş olarak size en yakın polis ve jandarma karakoluna trafik tescil belgenizi (ruhsat) alarak gidin. Ülkemizde çalınan otoların durumu bölgesi itibari ile polis ve jandarma sorumluk bölgesi olarak ikiye ayrılmıştır. Polis bölgesinde çalınan otolar oto sahibinin müracaatı üzerine il emniyet müdürlüğü asayiş şube müdürlüğü çalıntı oto projesine kaydedilmektedir. Bu sayede çalınan bir oto kayıt girilir girilmez ilk etapta tüm Türkiye’de ve hemen akabinde İnterpol kayıtlarına girilerek tüm dünyada arattırılmaktadır.

İŞYERİ HIRSIZLIKLARINA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER;
İşyerinizin fiziki güvenlik işini gözden geçirin, günlük hayatta dikkatinizi çekmeyen tuvalet penceresi, havalandırma, çatı aralığı standartlara uymayan duvar, arızalı kapı, arızalı pencere, bozuk kepenk ve açık bırakılan kilit hırsızın işini kolaylaştıracağından dolayı bu gibi eksiklerin giderilmesini sağlayınız. Alarm ve teknik koruma cihazlardan standardı onaylanmış, tescilli ve işyerinizin özeliğine uygun olanı tercih ediniz.

GÜVENLİK

Ucuz olduğu için ya da usulen alınmış cihaz size daha pahalıya mal olabilir. Yanınızda güvenilir elemanlar çalıştırınız. Yanınızdan ayrılan personel olduğunda özellikler problemli ayrılışlarda iş yerinizin kilitlerini değiştiriniz. Ve güvenlik tekniğiniz konusunda yenilikler yapınız. Kepenklerin işyerinin içerisini gösterir türde (tile kepenk) olmasını tercih ediniz. Vitrin camlarını darbelere karşı dayanıklı uygun standartlarda olmasına özen gösteriniz. Kilitlerinizi ucuz malzemeler yerine kaliteli ve açılması zor olanlardan seçilmesine özen gösteriniz. İş yerinizin küçük alış veriş yapmak suretiyle güvenlik zafiyetini tespit etmek için gelebilecek şahıslar olabileceği düşünülerek eşkâlleri aklınızda tutunuz. Şüpheli durumlarda 155 polis imdat telefonuna bildiriniz. İş yerinizi yeterince ışıklandırınız. Aydınlığın hırsız için caydırıcı bir faktör olduğunu unutmayınız. İş yerinde teşhir edilen küçük değerli malları ulaşılabilecek ve dalgınlığınızdan faydalanarak alınabilecek yerlere koymayınız imkânlar el veriyorsa tek başınıza iş yerinde bulunmamaya çalısınız. Kaldırımcılık suretiyle hırsızlık yapanlar genelde tek kişinin bulunduğu iş yerini tercih ederler. İş yerinden hırsızlık olduğundan anladığınızda zaman geçmeden 155 polis imdat telefonunu arayıp yardım isteyiniz, hiçbir şeye dokunmadan görevlilerin gelmesini bekleyiniz.

Deprem öncesi alınacak önlemler;
Günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri almalıyız. Dolap üzerine konulan eşya büro malzemelerin kayarak düşmesini önlemek için plastik tutucu malzeme kullanmalıyız. Soba ve diğer ısıtıcıları sağlam malzemelerle duvara veya yere sabit tespit etmeliyiz. Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyaları
9

GÜVENLİK
10

birbirine ve duvara tespit etmeliyiz. Duvar bölmeleri ve panoları zikzak düzende yerleştirip, yere tespit etmeliyiz. Tavan ve duvara asılan avize, klima vb. cihazları bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde sabitlemeliyiz. Zehirli patlayıcı yanıcı maddeleri düşmeyecek bir konumda sabitlemeli ve kırılmayacak bir şekilde depolamalıyız, bu maddelerin üzerine fosforlu belirleyici etiketler koymalıyız. Gaz kacağı ve yangına karşı gaz vanası ve elektrik sigortalarını otomatik hale getirmeliyiz. Binada acilen kaçmak için kullanılacak yollardaki tehlikeleri ortadan kaldırmalı, bu yollar işaretlenmeli, buralara gereksiz eşya ve malzeme koymayınız. Bir deprem planı hazırlayıp, bu plana göre nasıl davranmamız gerektiğinin tatbikatını yapmalıyız. Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya işyerlerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazını mutlaka bulundurmalı ve periyodik bakımlarını yaptırmalıyız. Asansörlerin kapı yanlarına’ ’Deprem sırasında kullanılmaz’’ levhası asmalıyız. Gerekli ilk yardım malzemesi, yedek pil ve pilli radyo, el feneri, temizlik malzemeleri, sinyal düdüğü, mum, kibrit, kuru gıda bisküvi gibi malzemeleri bir çanta içerisinde her an hazır bulundurmalıyız. Aile bireylerimiz ile iletişimi nasıl sağlayacağımızı eve nasıl ulaşamadığımız durumlar için alternatif buluşma yerleri planlamalıyız. Aile bireyleri ile topluca deprem sırasında nasıl korunacağımız hususunda sohbet ve araştırmalar yapmalıyız. Depremin gece meydana geleceğini düşünerek yatağımızı pencerelerin önünden ve eşyaların döküleceğiz yerlerden uzak yerleştirmeliyiz.

Deprem Sonrası Alınacak Önlemler,
Kesinlikle panik yapmamalıyız. Sarsıntı kesilince önceden hazırladığımız afet çantası ile acil ihtiyaç duyulacak diğer malzemeleri (giyişi, battaniye, su ve gıda gibi)yanımıza alarak derhal bulunduğumuz yeri önceden belirlediğimiz yollardan terk etmeli ve toplanma yerine gitmeliyiz. Yıkılan binalarda yardıma ihtiyacı olanları kurtarma, ilk yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında yardımcı olmalıyız. İkinci sarsıntı ihtimaline karşı tedbirli olmalıyız. Telefon hatlarını meşgul etmemeliyiz.

Yollarda hasta ve yaralı nakli yapılacağı için trafiği engellememeliyiz. Deprem hakkında söylenti ve dedikodulara inanmayınız. Aile içinde birbirimizle dayanışma halinde olmalıyız. Özellikle çocukları olayın etkisinden uzaklaştırmalıyız. Kurtarma ve sosyal yardımlar sırasında panik ve kargaşaya yol açmadan ilgili ve görevlilere yardımcı olmalıyız. Bina zarar görmüş ise içeri girmek için en az bir saat beklemeliyiz. İlgililerin duyurusu doğrultusunda hareket etmeliyiz. Deniz kenarı yerleşimlerinde, dev dalgaların oluşması olasılığı karşı deniz kenarından uzaklaşmalıyız. Toplu iskân bölgelerindeki halkın sağlığı için temizlik kurallarına uymalı ve uyarmalıyız. Başkalarının da ihtiyacı olabileceğini düşünerek ihtiyacımızdan fazla yardım malzemesi talebinde bulunmamalıyız.

GÜVENLİK

KONTROLDEN ÇIKTIĞINDA İTFAİYE İÇİN ACİLEN 110’U ARAYINIZ!
Bloğunuzun etrafında site için gördüğünüz şüpheli şahısları lütfen 0212 485 12 07- 0 533 744 35 41 numaralı telefonlardan güvenlik birimine bildiriniz.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ
Özel güvenlik görevlileri, yetkilerini sadece görevli oldukları sürece ve görev alanlarında kullanabilirler. (5188 s.k.md8) Özel güvenlik görevlileri, işlenmiş olan bir suçun tanığı ve suç işlememesi kuvvetle muhtemelen şüpheli kişileri takip eder. dışarıdan yapılan saldırılara karşı tedbir alır. (5188 s.k.md9) Özel güvenlik görevlileri, görev alanları içerisinde ve görevleri süresince üniformalı olarak görev yapar. (5188 s.k.md16) Özel güvenlik görevlileri, görev alanlarında bir suçla karşılaştıklarında; suça el koymak suçun devamını önlemek, sanığı tespit ve yakalama ile olay yerini ve suç delillerini muhafaza ederek genel kolluk kuvvetine teslim etmekle yetkili ve görevlidir. (5188 s.k.yönt.md16) Özel güvenlik görevlileri, genel kolluk kuvvetlerinin olaya el koymasından itibaren; araştırma ve delil toplama faaliyetlerine genel kolluk kuvvetlerin talebi halinde yardımcı olurlar. (5188 s.k.yönt.md14)
11

SİTE YAŞAM KURALLARI
12

2.BÖLÜM

BAŞAKŞEHİR 1.ETAP TOPLU YAPI YÖNETİMİ
Değerli Başakşehir 1.Etap site sakinleri aşağıdaki hususları dikkatle okur gereğini yaparsanız hem sizler mutlu olursunuz hem de komşularımız mutlu olur. Bu temennilerle sizlere bazı konuları hatırlatmak istiyoruz. Şöyle ki: 1) KANUNİ MEVZUAT: Broşür içinde yer alan bazı hatırlatmalar, Türk Medeni Kanunu, 634 sayılı (eski) ve 5711 sayılı (yeni) Kat Mülkiyet Kanunu ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa dayandırılmıştır. 2) SİTE İÇİ ORTAK KULLANIM ALANLARINDA HAREKET TARZ VE KURALLARI:

SİTE YAŞAM KURALLARI

A) Taşınma ve Yerleşme ile İlgili Hususlar:
Taşınma gün ve saatini taşınma ile ilgili bilgileri Site Yönetiminize “485 12 07” bildiriniz ve Yönetim Kurulu tarafından verilecek yönlendirmelere uygun olarak taşınma işlemini gerçekleştiriniz. Bu kapsamda; Site Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından verilecek olan Bilgi Formu Site Yönetimine teslim ediniz. Taşınmanızı mümkün olduğunca gündüz saatleri içinde gerçekleşecek şekilde planlayınız. (09:00-18:00, Pazar günleri 11.30-18.00) Taşınma öncesi Blok Yapı Yöneticisini arayıp taşınma gün ve saatlerini bildiriniz. Taşınma için tek asansörü aşırı yükleme yapmadan kullanınız, asansör içi donanımıza zarar verecek yüklemelerden kaçınınız. Büyük eşyaları (koltuk, yatak, kanepe gibi) duvarları zedelemeyecek korkuluklara zarar vermeyecek şekilde merdivenlerden çıkarınız. Taşınma esnasında aydınlatma için kat otomat ayarları ile oynamayınız. Kat merdiven boşluk aydınlatma anahtarını sabitlemeyiniz. Eşyayı geçirmek için açtığınız, blok giriş kapılarını taşınma işlemi sonrası tekrar eski haline getiriniz. Eşya taşıma esnasında giriş sahanlığı, asansör ve kat koridorları ile merdivenlerde oluşabilecek pislikleri taşınma sonrası temizleyiniz. Taşınma sonrası ev yerleştirmesi esnasında çıkan kutu, kağıt, ambalaj malzemeleri gibi eşyalarınızı düzgün bir şekilde çöp istasyonuna bırakınız. Ev yerleştirme esnasında ihtiyaç duyacağınız onarım ve tamiratları 09:00-18:00 saatleri arasında yapınız. Taşınma esnasında sizlere yardımcı olmak maksadıyla Site ve Blok Yapı Görevlileri tarafından yapılacak uyarılara dikkat ediniz ve uyunuz.
13

N İ ’ R İ H E Ş K BAŞA

İ S E S Ü GÜÇL

20.000 30.000 40.000 50.000

Sizinle başladık, sizinle sürdürüyoruz...

SİTE YAŞAM KURALLARI

Taşınma sonrası 20 gün içinde Başakşehir İlçe Nüfus Müdürlüğü (Kaymakamlık Binası Alt Kat) ile Mahalle Muhtarlığına adres kayıt bildirimde bulununuz. (5490 sayılı Kanuna göre yapılmadığı takdirde maddi cezası vardır) Ev yerleşimi esnasında komşularınızı rahatsız edici davranışlardan (aşırı gürültü yapmak, koltuk kanepe sandalye gibi nesneleri sürüklemek, uygunsuz saatte aşırı gürültü yapıcı elektrikli alet çalıştırmak gibi) mümkün olduğunca kaçınınız. Unutmayınız ki yapı marketlerde çok uygun fiyatlara alabileceğiniz ve koltuk, kanepe, masa, sandalye vb. ayakları altına koyacağınız kendinde yapışkanlı tabanlıklar, hem alt kata gürültü geçmesini engelleyecek, hem de laminant parke ve ıslak zemin yer taşlarının çizilmesini önleyecektir. Evinizin oda duvarları taşıyıcı perde beton yapı sistemi ile yapılmıştır. Çivi çakmak zordur. Asmak durumunda kalacağınız eşyalarınızı, ancak matkap kullanarak asabilirsiniz. Banyolarınızın duvarları, fayanstan yapılmıştır. Herhangi bir şey asmak için delmek istendiğinde kırılabilir, dikkat ediniz. Evinizin dış duvarları, ısı yalıtımı maksadıyla mantolama sistemi ile donatılmıştır.Hiçbir şey asmayınız, özellikle balkon iç duvarlarına dolap, klima, fener, süs objesi gibi eşyalar asmak için delmek teşebbüsünde bulunmayınız. Yalıtım mantolama sistemine zarar verdiği gibi şirketler tarafından sizlere tanınan dış yalıtım garantisini de kaybedebilirsiniz. Kiracı iseniz ve herhangi bir nedenle oturduğunuz daireden taşınma durumunda kalırsanız, kira, aidat, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerinizi kapatmadan ayrılmayınız.
16

B) Site Ortak Kullanım Alanları ile İlgili Hususlar:
Site etrafını tel ve çitlerin içinde kalan alanlar (Blok yapılar hariç) ve üzerinde bulunan her türlü nesne (çimen, ağaç, çiçek, sulama sistemi, oyun alanları, asfalt yürüyüş yolları, aydınlatma sistemleri, oturma grupları, spor alanları, süs havuzu, çöp istasyonları gibi) site ortak kullanım alanına dahil sistem ve nesnelerdir. Belirtilen bu alanları ve içindekileri iyi kullanmak, kollamak, muhafaza etmek, geliştirmek hepimizin uyması gereken hareket tarzlarından birisidir. Site içine giriş yaparken güvenlik tarafından belirtilen kurallara uyunuz. Ziyaretçilerinizin güvenlik ekibi tarafından yapılacak uyarılara riayet etmesini sağlayınız. Site içinde trafik kurallarına uyunuz, daşırı hız yapmayınız, (Site içinde hız sınırı 20 km dir.) özellikle araba park alanlarının dışına park etmeyiniz. Aracınızı size belirlenmiş olan sarı çizgiler ile işaretli bölge içine gelecek şekilde düzgün olarak park ediniz. Bu hususta yapılacak ikazlara uyunuz. Hatalı park edilecek araçların site dışına çekileceğini unutmayınız. Bu hususta kendi hakkınızı ve komşularınızın haklarını gözetiniz. Başınıza gelmesini istemediğiniz bir olayı sizinde yapmamanız gerektiğini unutmayınız. Sulama sistemleri ve çimler ile diğer bitki/ağaçların zarar görmemesi için yeşil alanlar üzerinde oyun oynamayınız, çocuklarınızın oynamasına müsaade etmeyiniz. Yeşil alanlardaki oturma guruplarının yerlerini değiştirmeyiniz. Çocuklarınızın oyun araba ve bisikletlerini yeşil alanlar üzerinde bırakmasını engelleyiniz ağaçları kıracak davranışlardan kaçınınız. Çiçekleri koparmayınız, “Çiçek Dalında Güzeldir” unutmayınız. Oyun parklarını ve spor alanlarını kullanan çocuklarımızın eşyalara zarar verecek, kıracak, koparacak şekilde hareketlerde bulunmasını engelleyiniz, uyarınız. Spor sahalarını kullanırken, bu hususta hazırlanmış talimatlara uyunuz. Aydınlatma direkleri ile sulama sistemlerine zarar verici davranışlardan kaçınınız. Yeşil alanlar üzerinde piknik yapmak, çamaşır kurutmak, yatak yorgan havalandırmak gibi site yaşantısına uymayan uygunsuz davranışlardan kaçınınız. Yukarıda belirtilen hususlara site yönetimi tarafından yapıla cak ikaz ve uyarılara dikkat ediniz.

17

SİTE YAŞAM KURALLARI

SİTE YAŞAM KURALLARI
18

Site ortak alanlarından; oyun sahaları, yeşil alanlar, sulama sistemlerinin idamesi için her ay hatırı sayılır bir meblağ ödendiğini unutmayın. Site ortak alanlarında, komşularımızı rahatsız edecek davranışlardan mümkün olduğunca kaçınınız. Özellikle Blok civarlarında, dairede oturan komşularınızı rahatsız edecek şekilde oyun oynamayınız, sohbet edilmesine, toplantı yapılmasına müsaade etmeyiniz.

C) Blok Ortak Kullanım Alanları ile ilgili Hususlar:
Blok civarındaki yeşil alanlar, blok ön ve arka giriş sahanlığı ve kapılar ile kat koridorları, bodrum katta bulunan sığınak, asansörler ve asansör makine dairesi, ve yangın merdivenleri çatı katı malzemeleri, iç taraf ve giriş aydınlatmaları, elektrik ve alarm sistemleri gibi nesneler blok ortak kullanım alanlarına dahil nesnelerdir. Blok içi ortak kullanım alanlarını temiz, bakımlı ve her zaman kullanıma hazır tutmak sizlerin sayesinde gerçekleşecektir. Özellikle yangın, deprem gibi acil durumlarda kaçışı engellememek için daire kapısı önüne ve kat koridorları ile merdiven boşluklarına paspas haricinde hiçbir madde (ayakkabı, kutu, oyuncak araba, bisiklet gibi) koymayınız. (1999 Gölcük depreminde giriş kapıları yanına bırakılan bisikletin devrilmesi ile birlikte dairede oturanlar kaçmak için kapıyı açtıklarında, karanlık nedeniyle göremedikleri bisiklet ayaklarına takılmış ve daire sakinleri kapı önünde birbirlerinin üstüne düşüp yaralanmışlardır. Gene aynı depremde kapı önlerine bırakılan ayakkabılar kaçış esnasında üzerlerine yalınayak ve gelişigüzel basılması ile birlikte bilek burkulmalarına yol açmıştır) Çöp toplama saatinde (9:00) kapalı naylon poşet (mümkünse çift poşet) içinde ve gene mümkünse içi temiz altı kuru çöp kovası içinde kapı önüne bırakmak ve boş çöp kovasını sonra tekrar eve almak. ( Çöp suyu sızdıran poşet ve çöp kovalarından sızan pis sular koridor döşemeleri aralarına dolmakta ve bir süre sonra kalıcı yapışkan bir madde olarak kötü kokulara neden olmaktadır.) Bu şekilde bırakılmayan çöplerinizin alınmayacağını unutmayın. Ayakkabı ve benzeri eşyayı kapı önünde bulundurmamak. (Yine aynı şekilde ayakkabı altında kalan maddeler döşemeyi kirletmekte ve zamanla kötü kokulara neden olmaktadır) İkazlara rağmen kapı önünde bırakılan ayakkabılarınızın kaybından yönetim sorumlu değildir. Ağır koku yapıcı yemek yapıldığında (kızartma, ızgara gibi) ocak üzerindeki emici fanı çalıştırmak veya hava güzelse balkon kapısını açmak. Yukarıda belirtilen basit uygulamalar sonucunda kat koridorlarında kötü kokuların azaldığını sizler de fark edeceksiniz. Dairelerimizde mimari yapıya uygun olarak bir adet balkon bulunmaktadır. Güzel havalarda mutfağı havalandırmak, balkon oturması yapmak ancak bu tek ve küçük balkon ile olmaktadır. Bu nedenle buradan aşağıya çamaşır asmak, herhangi bir şey silkelemek ve atmak, alt katta oturan komşularımızın bu balkonları kullanmasını engellemektedir. (boş veya dolu olması önemli değil) Bu davranış aynı zamanda bloğumuzun dış görüntüsünü bozmakta ve hep beraber oturduğumuz modern binaya bir gecekondu, varoş ev görüntüsü vermektedir. Yapacağınız halı, çarşaf,örtü gibi eşyaların silkelenmesi nedeniyle uçuşan pisliklerin alt

katlarda oturan komşularınızın balkonda bıraktığı yemeklerinin üzerine gelmesine, balkonda oturan komşumuzun üstüne gelmesine veya cam, balkon kapısı açıksa evin içine girmesine yol açacağını unutmayın. Benzer olay sizin başınıza gelse ne tepki verirsiniz daima hatırlayın ve bu uygunsuz davranışı yapmayın. Çamaşırlarınızı kurutmak için balkon içine koyacağınız portatif askılıkları kullanınız. Diğer pencerelerden aşağıya sarkıtmayınız. Yangın merdiveni kapılarını dairenize girerken kapalı bulundurulmasına dikkat ediniz, açık ise kapatınız. Bazı dairelerin taşınmaları esnasında kat otomatlarının ayarları ile oynadığı ve aydınlatma anahtarlarının kibrit çöpü, tahta parçası, bant, vida ile sabitlenerek merdiven boşluk ve kat ara aydınlatmalarının devamlı yanmasının sağlandığı, daha sonra yapılan bu uygunsuz işlemin geri alınmadığı ve bazı bloklarda kat aydınlatmalarının günlerce açık kaldığı gözlenmiştir. Unutmayın boşa yanan aydınlatma gideri sizlerin, bizlerin cebinden çıkmaktadır. Bu hususta hepimiz hassas olmalıyız. Kat koridorlarında bulunan aydınlatmaların birbirinden bağımsız fotoselli lambalar ile değiştirilme çalışmalarına başlanacaktır. Güvenlik ve mevsim şartları nedeni ile blok iç ısı kaybını engellemek amacıyla, mümkün olduğunca blok arka kapıları kapalı tutulacaktır Komşularınızı rahatsız etmemek, benzer olaylardan kendimiz de rahatsız olmamak için daire içinde mümkün olduğunca yüksek ses yapıcı faaliyetlerden uzak durmalıyız. Zorunlu durumlarda ( Tamirat, montaj gibi ) bu işlemleri gündüz saatlerinde yapmalıyız.( Çok acil durumlarda alt, üst ve yan komşularınızın iznini alarak işlem yapınız.) Daire içinde topuklu ayakkabı, terlik ile yapılan yürüyüşler, sandalye, masa veya benzeri eşya çekmeler, sürüklemeler, top sektirmeler, koşuşturmalar nedeniyle oluşacak sesin diğer katlara ve yan komşularınıza da yayılacağını her zaman hatırlamalıyız. Sandalye, masa, koltuk, kanepe gibi eşyalarımızın ayaklarına koyacağımız ve her markette bulabileceğimiz yapıştırmalı keçeler ve lastik tabanlı terliklerin kullanılmasıyla bu istenmeyen seslerin azalacağını unutmayalım. Kat koridorları ve evlerde yapılacak yüksek sesli konuşmalar ve bağırmaların tüm dairelerde duyulabileceğini ve hasta kişiler, uyuyan çocuk/ bebekler ile ders çalışan öğrencilerimizi rahatsız edebileceğini unutmayalım. Blok giriş sahanlığında bulunan duyuru panosu, sizlere site yaşantısı hakkında bilgi vermek maksadıyla kullanılmaktadır. Bu duyuruları okumalı ve uygulamasını hep birlikte yapmalıyız. Duyuru panosuna asılmış duyurular aile bireylerine tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Bu nedenle görmedim, bilmiyorum, bana söylenmedi gibi gerekçeler gösterilerek yapılacak mazeretler yönetim tarafından kabul görmeyecektir. Bu panoyu ticari amaçlı kullanımlara müsaade etmeyiniz ve asılan duyuruları lütfen okuyunuz.

19

SİTE YAŞAM KURALLARI

SİTE YAŞAM KURALLARI

Balkon dışına gelecek şekilde veya suladığınız/yağmur yağdığı zaman alt komşunuzun duvarını/camını kirletecek şekilde çiçek askısı asmayınız, bulundurmayınız. Site ve Blok Yöneticisi kimlikleri duyuru panolarına asılmıştır. İstek ve görüşlerinizi uygun zamanlarda bizlerle paylaşmanız site yönetimine olumlu katkı sağlayacaktır. Daire kapınızın yanında bulunan şaft kanal boşluğunu, zeminde bulunan parmaklıklı havalandırma kanalını kapatacak şekilde eşya ile doldurmayınız. Bu havalandırma boşluğu olabilecek doğalgaz kaçaklarının bahsedilen bu bölmeye ve dolayısıyla kat koridorlarına yayılmasını önlemektedir. Unutmayınız! Dışarı ile ulaşımınızı sağlayan asansörü iyi kullanınız, aşırı yüklenme yapmayınız, asansör içinde medeni bir insana yakışmayan davranışlardan kaçınınız, oyun amaçlı kullanılmasına müsaade etmeyiniz. Her Blok altında bulunan bodrum kat, Sivil Savunma Yönetmeliğine uygun şekilde sığınak olarak dizayn edilmiştir. Gene Sivil Savunma Yönetmelik maddelerine göre bu sığınakların amaç dışı kullanılması yasaklanmıştır. Bu nedenle bodrum katlara şahsi eşya koymayınız ve çocuklarınızın bu alanları oyun amaçlı kullanmasını engelleyiniz. Olabilecek istenmeyen olaylardan veya kaybolabilecek eşyalardan yönetim sorumlu değildir, unutmayınız. Blok içi yaşantı, bakım, tutum ve onarım hakkındaki önerilerinizi, Blok Yöneticisi aracılığıyla, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na iletebilirsiniz.

D) Kat Maliklerinin Yükümlülükleri:
A) Bağımsız Bölümlere İlişkin Yükümlülükler (Kat Mülkiyet Kanunu md.32): Malikler bağımsız bölümleri (kendi dairesi için) üzerinde Türk Medeni Kanununun maliklere tanıdığı hak ve yetkilere sahiptirler. Malikler bağımsız bölümler içinde ana yapıya zarar vermeden bakım onarım yapabilirler.
20

Malikler, bağımsız bölümleri ve ortak yerleri kullanır iken, yasaya ve “1. Etap Yapı Yönetim Planına”aykırı davranışlardan kaçınmak “iyi niyet kurallarına” uymak zorundadır. Kat malikleri ve daire sakinleri özellikle; Bağımsız bölümlerinde, diğer kat maliklerini rahatsız edecek nitelikte toplantılar düzenleyemez, gürültülü hareketlerde bulunamaz, özellikle gece geç saatlerden sonra televizyon, radyo, müzik seti vb gibi cihazları komşuları rahatsız edecek bir şekilde kullanamazlar. Nişan, Düğün gibi nedenlerle düzenlenecek toplantılarda öteki kat maliklerini rahatsız etmemeye olabildiğince özen gösterirler. Bağımsız bölümlerin balkon, pencere veya teraslarından hiçbir şekilde halı silkelemezler, su dökemezler, çöp atamazlar, çamaşır balkonları hariç binanın dış cephesine veya dıştan görülebilecek yerlerine ve bahçelere çamaşır asamazlar.(çamaşırları balkon içinde çamaşır askılıklarıyla kuruturlar) Bağımsız bölümleri, kumarhane, randevuevi gibi ahlak ve adaba aykırı sayılacak şekilde kullanamazlar. Kat Mülkiyeti kütüğünde mesken olarak gösterilmiş bölümlerini, hiçbir şekilde emlakcı, hastane, dispanser, klinik gibi kuruluşlara, kullanımlara tahsis edemezler. Ana gayrimenkulün kütüğünde mesken olarak gösterilmiş bulunan bağımsız bölümlerinde Toplu Yapı Temsilciler Kurulu oybirliğiyle izin vermedikçe, emlakcı, sinema, gazino, kulüp, kahvehane, dans salonu gibi eğlence, lokanta, pastane, gibi beslenme yerleri ile basımevi, sendika veya dernek merkezi, dershane, büro, ofis, vb. açamazlar. Toplu Yapı Temsilciler Kurulu oybirliğiyle izin vermedikçe, binanın ön, arka veya yan cephelerinde bağımsız bölümlerin pencere, balkon veya teraslarına dışarıdan görünen veya dışarıya sarkan levha, tabela, Klima Dış Ünitesi, vb asamazlar, balkon veya teraslara da binanın genel görüntü ve güzelliğini bozacak şekil ve renkte düzenlemeler yapamazlar. Bağımsız bölümlerine girme zorunluluğunun bulunduğu hallerde gerekli izni vermekten kaçınamazlar. Kat malikleri bağımsız bölümlerinde bizzat oturmuyorlarsa, tebligat adreslerini, bu adresteki değişiklikleri ve bağımsız bölümlerinde kiracı olarak veya başka bir sıfatla oturanların ad, soyadı ve iş adreslerini derhal (En geç 15 gün içinde) Blok Yönetimine bildirirler. Tebligat adresini ve bundaki değişikliği bildirmeyene kat malikinin Yönetimde mevcut son adresine yapılan tebligat geçerli sayılır.

21

SİTE YAŞAM KURALLARI

SİTE YAŞAM KURALLARI

B) Ortak Yerlere İlişkin Hak ve Yükümlülükler (KMK Md.33): Kat malikleri bağımsız bölümlerin bulunduğu blok ortak yer ve tesislerden yararlanmak hakkına sahiptirler. Maliklerin, ortak yer ve tesislerden nasıl ve ne ölçüde yararlanacakları, Toplu Yapı Temsilciler Kurulunca belirlenir ve gerektiğinde düzenlenir. Kat malikleri, Toplu Yapı ada/parselindeki ortak yer ve tesislerden, Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği esaslar çerçevesinde yararlanırlar. Kat Malikleri; Bulundukları bloğun mimari durum ve güzelliğini korumak zorundadır. Toplu Yapı Temsilciler Kurulunun onayını almadıkça, bulundukları yapının ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, dış badana veya boya yapamazlar, balkonların veya parmaklıkların rengini değiştiremezler. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. Blok yapıda veya toplu yapı kapsamındaki ortak yer ve tesislerden yararlanırken, tesislere zarar verecek veya diğer kat maliklerini rahatsız edecek davranışlarda bulunamazlar, bunlardan yararlanmaya yönelik olarak yetkili kurullarca belirlenmiş kural ve düzene aykırı davranamazlar. Toplu Yapı Yönetim Planı ile KMK’nunda kat maliklerinin yükümlülüklerine ilişkin olarak yer alan bütün hükümler, bağımsız bölümden kiracı veya herhangi başka bir sebeple devamlı yararlananlara da aynen uygulanır.

22

E) ORTAK GİDERLERE KATILMA (KMK Md.34-35-36):
Kat malikleri veya kiracıları Toplu Yapı Yönetimi bütçesiyle belirlenen ortak giderlere katılmak zorundadır. Bu ortak giderler ‘aidat’ veya ‘avans’ biçiminde olabilir. Ödenmeyen aidatlara aylık %5 gecikme tazminatı (Gün hesabı ile) uygulanır. Aidat ödemesini 3 aydan (1yıl içinde 3 defadan ) fazla geciktiren kat maliki/kiracı hakkında Toplu Yapı Yönetim Kurulu tarafından, KMK hükümlerine göre icra takibi yapılmaktadır. Ortak bir gidere, kat maliki/kiracı tarafından zarar verilmiş ise, yapılan ödeme zarara sebep olandan alınır.

SİTE YAŞAM KURALLARI

F) GENEL BİLGİLER:
1) İçme/kullanma ve yeşil alan sulama suyu: Sitemizde 25 tonluk içme / kullanma su deposu mevcuttur. Su dairelere hidrafor sistemi ile ulaşmaktadır. Şehir suyu kesildiğinde depodaki su bir gün süre ile idare etmektedir. Bu nedenle şehir suyu kesildiğinde, zaman zaman su kısıtlamalarına da gidilebilmektedir. Su tasarrufu amacıyla; damlayan muslukların contalarını değiştirmek, rezervuar şamandıra ayarlarını yapmak ve rezervuar contasını kontrol etmek, uzun süre evden ayrı kalınacağı zaman suyu vanadan kapamak faydalı olacaktır. Yeşil alanların ve sulama sistemlerinin (otomatik zaman ayarlı) korunması, dikkatli kullanılması önem arz etmektedir. Su kısıtlaması olacağı zaman Blok giriş kapılarına duyuru yapıştırılmaktadır. Kesinti esnasında musluklarınızı kapalı tutmak yararınızadır. 2) Elektrik: Dairenizi ana sigortası, sığınak girişindeki elektrik panosu içindedir. Sayaç üzerindeki mühre müdahale etmeyiniz.
23

SİTE YAŞAM KURALLARI

Ortak alanlarda elektrik arızası gördüğünüzde, yönetime veya site elektrik görevlisine haber vermenizde yarar olacaktır. Elektrik, su ve doğalgaz tüketim giderlerinin zamanında ödenmemesi halinde (İGDAŞ,İSKİ,BEDAŞ) tarafından elektrik, su ve doğalgazınız kapatılacaktır. Mağdur olmamak için zamanında ödeme yapmanız veya otomatik ödeme talimatı vermeniz tavsiye olunmaktadır. 3) Evcil Hayvan Besleme: Site içinde hiçbir suretle evcil hayvan beslenemez. 4) Çocuk Oyun Alanları: Çocuklarımızın oyun oynaması için site içinde muhtelif alanlarda oyun parkları mevcuttur. Oyun parklarının bakım / onarımı sizlerin verdiği aidatlar ile karşılanmaktadır. Bu nedenle oyun parklarına kendi eşyanız gibi bakmak, kullanmak sizlerin yararınızadır. Unutmayınız ki; kırılan, bozulan oyun parkı malzemesinin onarımına kadar geçecek sürede, çocuklarımız bu oyun alanını kullanamayacaktır. Çocuklarımıza bu konularda zaman zaman hatırlatmalarda bulunmak, onların yararına olacaktır.

G) GENEL KURALLAR:
Cite içinde hız sınırı 20 km’dir, aşmayınız. Araçlarınızı park yerinize park ediniz, misafirlerinizi bu konuda uyarınız. Yeşil alanları koruyunuz, oyun oynamayınız, piknik amaçlı kullanmayınız. Site ve ev içinde komşularınızı rahatsız edici faaliyetlerde bulunmayınız. Kapı önüne ayakkabı veya benzeri eşya koymayınız. Cam ve balkondan herhangi bir şey silkelemeyiniz, atmayınız, aynı şey başınıza gelse ne hissedersiniz, düşününüz. Çamaşırlarınızı mutfak balkonu içinde veya balkonunuzda , ev içinde uygun mahallerde seyyar askılık ile kurutunuz. nız. Camlarınızdan ve balkondan dışarı herhangi bir şey ( halı, çarşaf, kilim gibi ) sarkıtmayı-

Merdiven boşlukları ile su saatinin bulunduğu boşluklara şahsi eşya koymayınız, kaybından yönetim sorumlu değildir, unutmayınız. Asansörleri iyi kullanınız, çocukların asansörde oyun oynamasına müsaade etmeyiniz. Site güvenlik görevlilerinin ikaz ve uyarılarını dikkate alınız. hep birlikte kurallara uyduğumuz takdirde, site içinde rahat, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşantı oluşturabileceğimizi unutmayalım, unutturmayalım
24

PAYÖLÇERLER HAKKINDA BİLGİ
5627 no’lu enerji verimliliği kanunu yönetmeliği gereği geçilen payölçer sistemi, aslında kullanıcılara oda bazında sıcaklık kontrolü imkanı sağlayan bir ısı otomasyonu sistemidir. Bu sistemde kullanıcı tarafından hangi odaların hangi sıcaklıkta olması gerektiği programlanır. İlk yıl acemiliği atlatıldıktan ve de teknik aksaksıklar giderilip, gelecek sonbahar döneminde kaliteli bir bilgilendirme seminerinden sonra payölçer sistemi, önümüzdeki kış etap sakinlerine bilinçli birer kullanıcı olarak %40 oranında tasarruf sağlatacak.

SİTE YAŞAM KURALLARI

“Güvenli Konum:2”
2 konumunda bulunan ısı ayarlı vanalar sayesinde, odanızın sıcaklığı 16 dereceden aşağıya düştüğü zaman, peteğiniz oda sıcaklığınız 16 dereceye ulaşıncaya kadar çalışmaya başlar. Bu çalışma kısa sürer ve çok ekonomiktir. Bu konumda çalışma durumu genelde havaların çok soğuk olması durumunda gerçekleşir. Aslında sistemin çok daha ekonomik çalışabilmesi için tüm vanaların bu konumda olması gerekir. Buna “güvenli konum” deniliyor. Isı payölçerleri tüketim değerlerini hafızaya alır ve radyo dalgalı (telsiz) teknoloji ile okuma ve faturalandırma yapılır.Telsiz Sistemi – yapılan bir bilimsel arastırmayla da kanıtlandığı gibi – insan organizmasına zararlı hiçbir olumsuz etkisi yoktur ve sağlık açısından hiç bir risk taşımaz.

Site Yönetimi Değişiklik Yapamaz!
Yasa gereği payölçer sistemi ile ilgili her türlü düzenlemeyi Enerji Bakanlığına bağlı EVKK (Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu) yapabilir. Site yönetimleri, gerek kat sakinlerinin gerekse kendi isteklerine göre düzenleme ve uygulama yapamaz.
25

SİTE YAŞAM KURALLARI
26

TERMOSTATİK) ISI PAYÖLÇER VANA KULLANIMI
1.Termostatik vanalar, odanızın sıcaklığını dilediğiniz dereceye ayarlamanıza olanak tanıyan otomatik sıcaklık kontrol cihazlarıdır. Bu cihazlar ortam sıcaklığına bağlı olarak ayarladığınız oda sıcaklığını koruyacak biçimde, kendiliğinden açılıp kapanarak radyatörlerinizden geçen su miktarını ayarlamaktadır. 2.Termostatik radyatör vanalarınızın konumlarına bağlı olarak yaptığınız tüketim, dairenize taktığımız ısı sayacı tarafından okunup, tüketim bilgileriniz radyo frekansı yardımıyla dairenin içine girilmeden uzaktan okunarak, her daire için ayrı ayrı bireysel olarak faturalandırılacaktır. 3.Radyatörlerin önüne eşya koymayınız. Perdeleriniz vanayı ve ısı ölçeri kapatmasın. Üzerinde çamaşır kurutmayınız. Üzerine eşya koymayınız. Bunlar hep fazla ödeme yapmanıza sebep olacaktır. 4.Evinizi boyatırken vana ve ısı pay ölçerleri asla boyatmayınız. Bunları streçle kaplayıp peteklerinizi boyatınız ve sonra streçleri sökünüz. 5.Sürekli olarak kullandığınız odalar için tavsiye edilen sıcaklık 22oC’dir. Bu nedenle sürekli kullandığınız odalarda termostatik vanayı 3 veya en çok 3-4 arası konumunda tutunuz. 6.Daha az kullandığınız odalar için ise 16oC- 18oC’lik bir oda sıcaklığı yeterli olur. Bu nedenle sık kullanılmayan odalarda termostatik vananızı 2-3 arası konumuna getiriniz. 7.Kullanmadığınız odaların vanalarını 2 konumuna getirip bu odaların kapılarını kapalı tutunuz. 8.Tatil-iş seyahati gibi evinizden uzun süre ayrı kalacağınız durumlarda ise termostatik vanalarınızı 2 konumuna getiriniz. 9.İdeal oda sıcaklığı yatak odası: 2,5 (2-3 arası), oturma-çocuk odaları ve salon: 3 (veya 3-4 arası), mutfak: 2 veya 2,5 (2-3 arası) 10.Unutmayınız ki odanızda sağlayacağınız ortalama 1oC’lik bir sıcaklık azalması, yaklaşık %6’lık bir tasarruf sağlayacaktır. 11.Radyatörünüz soğuduğunda termostatik vana ayarını değiştirmeyiniz. Radyatörünüzün soğuması oda sıcaklığının istenilen dereceye ulaştığını gösterir. Bu durumda radyatörünüzün üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuk olabilir. 12.Yine bütün vanaları örneğin 3 konumuna getirdiniz. Bütün radyatörlerin ısıları elle baktığınızda farklı olacaktır. Sebebi ise odaların cephe farklılıkları, mutfak menfezinden gelen soğuk hava, balkonlu oda gibi farklardır. Bu nedenle odanızın sıcaklığını radyatörü elleyerek kontrol etmeyiniz. Radyatörünüzün soğuk veya ılık olması odanızın soğuk olduğunu göstermez. Odanın istediğiniz sıcaklığa geldiğini gösterir.

LÜZUMLU TELEFONLAR
YANGIN İHBAR HIZIR ACİL POLİS İMDAT ALO JANDARMA ALO VALİLİK SU ARIZASI İGDAŞ ACİL 212HABER GAZETESİ Başakşehir Kaymakamlığı Başakşehir Kaymakamlığı Yazı İşleri Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir 2.Kısım Mah. Şehit Gaffar Okkan Cad. Başakşehir Belediyesi Başkanlık Başakşehir Belediyesi Hizmet Binası 5. Etap Akşemsettin İ.Ö.Okulu yanı Başakşehir Emniyet Müdürlüğü Başakşehir Ekipler Amirliği Başakşehir Merkez Karakolu Bahçeşehir Jandarma Bahçeşehir Tarım Müdürlüğü Bahçeşehir Mal Müdürlüğü Başakşehir Milli Eğitim Müdürlüğü Başakşehir Müftülüğü Tapu Müdürlüğü Özel İdare Müdürlüğü İlçe Seçim Kurulu Bşk. Sağlık Grup Bşk. Başakşehir PTT Bahçeşehir PTT Başakşehir İtfaiye Bahçeşehir İtfaiye Başakşehir Kültür Merkezi TCDD Bahçeşehir Ispartakule Başakşehir Kızılay İkitelli Spor Kompleksi Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu 110 112 155 156 175 185 187 0 212 486 39 36 0-212-488 49 40 0-212-488 49 42 0-212-444 0 669 0-212-669 68 23 0-212-669 41 17 0-212-488 69 00 0-212-487 95 77 0-212-488 58 10 0-212-487 95 77 0-212-669 32 00 0-212-488 44 79 0-212-488 44 32 0-212-487 50 50 0-212-488 44 23 0-212-407 00 40 0-212-488 55 82 0-212-487 98 87 0-212-486 24 89 0-212-488 36 74 0-212-669 16 00 0-212-488 33 48 0-212-669 81 81 0-212-486 29 73 0-212-669 52 09 0-212-487 00 30 0-212-487 87 47 0-212-669 65 74

27

SİTE YAŞAM KURALLARI

SİTE YAŞAM KURALLARI

ÇOK YAKINDA AİDAT VE DOĞALGAZ ÖDEMELERİNİZİ www.basaksehir1.com SİTEMİZDEKİ SANAL POST BÖLÜMÜNDEN EMNİYETLE YAPABİLECEKSİNİZ.

TALEPLERİNİZİ, ŞİKAYETLERİNİZİ HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİNE BİLDİRDİĞİNİZ ANDA www.basaksehir1.com SİTEMİZDEKİ TAKİP EKRANINDAN SONUÇ ALININCAYA KADAR GÖREBİLECEKSİNİZ.

PROJELER: (EK BÜTÇELİ)
1. ASANSÖRLERİN YENİLENMESİ 2. BLOK GİRİŞİNİ VE ETRAFINI KAYIT ALTINA ALARAK VE İNTERNETTEN DE İZLEYEBİLECEĞİNİZ KAMERA SİSTEMİ 3. GÖRÜNTÜLÜ DİAFON 4. KALORİFER KAZANLARININ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUF İÇİN “KASKAD” SİSTEMİNE GEÇİLMESİ 5. JENERATÖR

İletişim Adresi: Başakşehir Mahallesi, 1.Etap Site Yönetimi Atlas Çarşısı Kat:1 Başakşehir/İSTANBUL Tel: (212) 485 12 06 (pbx) - Fax: (0212) 485 08 01 - e-mail: birincietap@gmail.com www.basaksehir1.com
28