You are on page 1of 5

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a I-a Data: Locul: sala de clasă Tema: Securitatea vieţii elevilor în perioada vacanţei Durata: 45 minute Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor practice şi principiilor de comportament în situaţii concrete. • Obiective operaţionale: • Să recunoască semnele de circulaţie; • Să stabilească corespondenţe între imagini şi termeni potriviţi; • Să identifice semnificaţiile semnelor (indicatoarelor) întâlnite frecvent pe stradă,instituţii publice,magazin,etc. • Să respecte regulile de circulaţie în situaţiile create; • Să motiveze luarea unor decizii prin referire la normele de protecţie a vieţii; • Să stabilească regulile ce trebuie respectate de elevi în timpul circulaţiei rutiere,incendiului,înecului/prăbuşirea sub gheaţă,electrocutării; • Să argumenteze necesitatea respectării unor reguli de circulaţie,antiincendiare,în timpul înecului/prăbuşirea sub gheaţă şi electrocutării în situaţii date; • Să înţeleagă importanţa acordării la timp a primului ajutor în situaţii excepţionale; • Să determine locul şi gradul de afectare al suferindului; • Să acorde fără ezitare primul ajutor în caz de necesitate oricărei persoane; • Să memoreze numerele de urgenţă necesare în cazul unor situaţii date. Obiective afective: • Să manifeste spirit de colaborare şi întrajutorare în relaţiile cu colegii; • Să manifeste interes pentru respectarea regulilor de circulaţie în diferite situaţii; • Să înţeleagă importanţa deplasării corecte pe drumurile publice a participanţilor la trafic; Strategii didactice a) Metode şi procedee: lucrul în grup, simularea, studiul de caz,discuţiile de grup, explicaţia, metoda "TURUL GALERIEI"

cerinţa din fişa de lucru . Se-apucară.fişa de lucru Evaluare - .fiecare grupă îşi desemnează un reprezentant care prezintă celorlalţi colegi rezolvarea . doi copilaşi. Şi în timp ce se jucau Maşinile tot treceau Gata-gata să-i lovească.fiecare grupă primeşte o fişă cu simboluri(diferită pentru fiecare grupă) .compară răspunsurile proprii cu ale celorlalţi Metode de învaţămînt Mijloace de învăţămînt Forme de organizare a activităţii Timp Moment organizatoric Verificarea cunoştinţelor anterioare .b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru. fişe de lucru. Fără minte şi poznaşi. Să se joace pe şosea. crt.turul galeriei” -fişe de lucru -frontal -pe grupe 1min 5min -orală 3.. alt material de ocazie caracteristic pentru situaţii reale posibile. 1. iac-aşa.trusă medicală. Transmiterea noilor cunoştinţe -Captarea atenţiei -Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 20min -sunt atenţi -conversaţia -frontal -explicaţia -sunt atenţi -demonsţraţia -caiete -frontal -orală . pe grupe. 2. Etapele lecţiei Activitatea profesorului -face prezenţa -pregăteşte clasa pentru lecţie -pregăteşte materialul didactic -împarte elevii pe grupe de cîte 4 elevi(4 grupe) .analizează răspunsurile fiecărei grupe . Desfăşurarea lecţiei: Strategii didactice Nr.metoda .cere fiecărei grupe să prezinte celorlalţi colegi-importanţa semnului -trezeşte curiozitatea si interesul pentru tema anuţată „Într-o zi. c) Modalităţi de evaluare: orală.cere elevilor rezolvarea primului punct din fişă-stabilirea denumirii . Activitatea elevilor -raspund solicitărilor profesorului -rezolvă.

-stabilesc cauzele şi consecinţele jocului cu focul.. să îi rănească. -acordă primul ajutor în caz de incendiu.stabilesc ce reprezintă desenul şi ce s-ar putea întîmpla în fiecare caz. iată. Joc. . Oare cine a putut Jocul lor de l-a-ntrerupt?” (agentul de circulaţie -anunţă titlul lecţiei şi comunică elevilor obiectivele lecţiei şi modul de organizare a acesteia. Studiul de caz.Prietenia”(Anexa 3) -oferă întrebă cum să acţioneze în caz de înec/prăbuşire sub gheaţă. chiar..regulile pe care trebuie să-le respecte în ambele cazuri. -Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării Textul . STRADA NU E LOC DE JOACA ” Joc –„Ascultă şi găseşte cauza” Versuri despre prevenirea incendiilor.Poate.. -stabilesc efectele. că repejor Sunt opriţi din joaca lor.Descoperiţi detectivul” -notează în caiete -pun întrebări -frontal individual -descoperă răspunsul ghicitorii -sunt atenţi -stabilesc regulile de circulaţie -consecinţele nerespectării acestor reguli. .măsurile de protecţie şi acordarea primului ajutor în caz de electrocutare. Dar.

.. Aşa.4.propune elevilor să efectueze practic operaţiile de acordare a primului ajutor pentru situaţia dată. -fiecare grupă simulează acordarea primului ajutor în cazul prezentat în fişă -stabilesc activitatea care pot so realizeze în caz de accident în situaţii date. nu” -discuţiile de grup -joc de rolactivitate practică . Tema pentru acasă -notează tema - - 2min - ..fiecare grupă îşi desemnează un reprezentant care prezintă celorlalţi colegi rezolvarea . Asigurarea conexiunii inverse.Puzzle”-restabiliţi imaginea. da – Aşa.analizează răspunsurile fiecărei grupe .Declar lumii întregi” realizează o conversaţie de încheiere cu ajutorul elevilor -anunţă tema pentru acasă: Realizarea unui desen în baza temei cu subietul. -rezolvă.cu ajutorul cuvintelor . nu” (li se prezintă planşe cu respectarea sau încălcarea unor reguli)..(dirijează activitatea grupurilor) . să rezolve situaţii concrete posibile în viaţă Joc.metoda . cerinţa din fişa de lucru . pe grupe. da – Aşa.Viaţa are prioritate”. Evaluarea -participă în cadrul jocului conversaţia microfon scaun - -frontal 3min orală 6.. Joc.etapele acordării primului ajutor în cazul prezentat în fişă. (feedback) -cere elevilor rezolvarea celei de-a doua cerinţe din fişa de lucru.turul galeriei” -fişa de lucru -trusa medicală -pe grupe 15min -fişa de lucru -proba practi ca 5.compară răspunsurile proprii cu ale celorlalţi. ♦ Joc – „Aşa.

De ce? Acesta i-a raspuns: -Cand sunt ranit scriu pe nisip pentru ca vanturile sa stearga amintirea suferintei. cel mai bun prieten m-a jignit si m-a lovit. Acesta din urma. pentru ca ea sa dainuie. Dar cand cineva imi face un bine sap aceasta amintire in piatra. indurerat. cel salvat a scris pe o piatra: ”Astazi. in lacul careia au decis sa se racoreasca. ca si cand ar fi fost scrise pe nisip… Si cum ar fi sa incepi sa-ti sapi in piatra bucuriile ori de cate ori iti ating sufletul. dar prietenul sau l-a scos la mal. La un moment dat s-au certat. nestearsa… Lasa vanturile sa imprastie chiar acum in departari suferintele tale trecute.” Au continuat sa mearga si au ajuns la o oaza.” Celalalt l-a intrebat: -Cand te-am lovit ai scris pe nisip. a scris pe nisip: ”Astazi. prietenul meu cel mai bun a fost langa mine cand am avut nevoie de el.Prietenia Anexa 3 Doi prieteni mergeau impreuna prin desert. Cel care fusese palmuit a fost cat pe ce sa se inece. iar acum ai scris pe o piatra. si unul dintre ei i-a spus vorbe grele celuilalt si l-a lovit. Dupa ce si-a revenit. pentru ca sa te poti intoarce la ele atunci cand ai nevoie? . fara cuvinte.