P. 1
Новый документ в формате RTF

Новый документ в формате RTF

Views: 4|Likes:
Published by sago-pesimist

More info:

Published by: sago-pesimist on Aug 29, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as RTF, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/04/2014

pdf

text

original

Y6BZ-5GH6-DO52 http://www.hardshemaleporn.

com/gallery/shemale-blonde-bombshell-fuckstill-she-cums/index.html http://www.1trannytube.com/popular/502/redhead/1.html http://www.spicytranny.com/popular/502/redhead/1.html http://www.tubeshemales.com/search/?q=sarina+valentina http://www.ashemaletube.com/videos/116798/stunning-shemale-sarinavalentina-fucked.html?download=m#.UhjOBTQ2cfQ http://www.ashemaletube.com/tranny-porn.php? utm_source=th_feeder&utm_medium=tubemgp&utm_campaign=ashemaletube-lq&page=2 http://www.ashemaletube.com/model/52/natasha-rusthy.html http://www.ashemaletube.com/videos/113258/sexy-maid-tranny-wants-somefun.html?ct=8--1377378021#.UhkgDjQ2cfQ http://www.ashemaletube.com/videos/105446/mad-cock-riding-for-a-tittyts.html?download=m#.UhkcnzQ2cfQ http://www.lbtube.com/tube/ http://www.lbtube.com/videos/20257/ladydudes-emma.html http://www.infinitetube.com/tubes/shemale1.shtml

http://www.erotixtubes.com/f/shemale/ http://www.hardshemaleporn.com/gallery/shemale-blonde-bombshell-fuckstill-she-cums/index.html http://www.hqtrannytube.com/video/201306/7224379/the-hottest-shemales/ http://www.fulltrannytube.com/big-ass-big-cock-big-fun-tube-97664.html http://trannyporntubes.com/category/Blondes/?4x54x358543#.UhkulzQ2cfQ http://www.fulltrannytube.com/big-ass-big-cock-big-fun-tube-97664.html

http://www.hardsextube.com/video/1014162/Mature-Blowjob-For-Shemale-

com/category/Fucking/?4x12x3717 Joy Spears http://www.com/ http://www.com/big-ass-big-cock-big-fun-tube-97664.Aklım Karıştı ( Psikiyatri Klinikte geçen olaylar) .Yağmur Adam ( otizm) 2.com/category/Fucking/?4x12x3717 http://www.html? download=m#.Guguk Kuşu ( Psikiyatri Klinikte geçen olaylar) 5.com/ http://www.html http://www.hardshemaleporn.com/movies/reality/ http://www.hardshemaleporn.hardshemaleporn.Sol ayağım ( fiziksel engeli olan bir adam) 4.hqtrannytube.com/videos/94851/fucking-outside.ashemaletube.fulltrannytube.com/category/Fucking/?4x12x3717 http://trannyporntubes.shemale-porn-shemales-tranny-porn-trannies-ladyboy-ladyboys-ts-tgirl-tgir http://www.Benim Adım Sam ( zeka geriliği olan bir baba ve kızı) 3.UhkfFTQ2cfQ 1.hardshemaleporn.

cinsel taciz) 16.Karanlıktakiler (Sosyofobi.Wilber Ölmek istiyor( İntihar ve Depresyon) 8.Gözlerimi de Al ( Karı koca ilişkisi) 15.Otomatik Portakal ( vicdan deneyi.Zenne( eşcinsel eğilim ve aile tutumları) 13.Atlı Karınca ( ensest) 12.Kimlik ( çoklu kişilik bozukluğu) 10.Şanslı (ensest) 11.Akıl Oyunları( Şizofreni) 7.vicdan var mıdır? var edilebilir mi?) 17.İçimdeki Deniz( ötenazi isteyen bir adam) 9.Siyah Kuğu ( Mükemmliyetçilikpsikolojik gerilim) 14.Sineklerin tanrısı( İnsanların medeniyetten uzaklaştıklarında “id” lerinin nasıl devreye giridğini anlatıyor) .6.

Tehlikeli ilişki( Freud. baba oğul ilişkisi) 22-İnsomnia( Polisiye . gerilim uyuyamayan bir polisin maceraları) 23.Benny’nin videosu ( Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri) 20.Truman şov( Kurgu bir yaşamda insan psikolojisi) 28.Ceket( psikolojik gerilim) 27.akıl defteri ( Hafıza Kaybı) 24.Dövüş kulübü ( şizofreni) 26.insomnia) 29.( nazi Almanyası.Makinist(Uykusuzluk problemi.Hayat güzeldir.Funny Games ( Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri) 21.18.jung) 25.Gizli pencere( paranoya) 30.Nietzsche Ağladığında .Babam büfe( fakir bir aile yapısı) 19.

31.Yirmi üç ( takıntılı kişilik) 34.Sil Baştan( İki farklı kişiliğin beraberliği.özellikle kardeş ilişkisi üzerinde durulmuş) 39..Dönüş ( Aile içi ilişkiler) 33.Takva ( inançlı bir insanın inançlarını kaybederek hastalanması) 37.Piyano öğretmeni ( Aşırı tutucu bir kişilik ve beraberinde getirdiği cinsel sapkınlığı anlatan bir film) 36.Max ve Mary ( asperger sendromu) 41. .Sen ne dilersen( İki kız kardeşin ilişkisi) 32.bilinçte yolculuk) 35.Büyük balık ( baba.Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par (Disleksi) 42.oğul ilişkisi) 38-Abim evin tek çocuğu( Aile ilişkileri.Beyza’nın kadınları( çoklu kişilik bozukluğu) 40.Benim Adım Khan / Konusu:Rizwan Khan Otizm türü rahatsızlığı olan sperger sendromu hastasıdır.

Dalga) 54.43.Amedeus 57.Her Çocuk Özeldir 47-Erkek Severse (Alkolizm) 48.Beşir´le Vals 44.The Game 64.28 Gün (Bağımlılık ve Alkol) 49-Yukarıya Bak (Animasyon) 50.Atlıkarınca .Tehlikeli Oyun (Wawe.Beethowen?ı Anlamak 58.3 İdiot 46.Experiment 59.İçinde Yaşadığım Deri 56.Oğul Odası 61.Sybil 60.Saklambaç (şizofren bir psikiyatristin hayatı) 51.Benden Bu Kadar (Onsesif Kompülsif) 52.İnception 45.Gen 62.Forrest Gump 67.Black (Kör bir kız çocuğunun hayatı) 65.Kevin Hakkında Konuşmalıyız 53.Benim Küçük Gün Işığım 55.Ölü Ozanlar Derneği 63.Billy Elliot 66.

12 Angry Man 74.Mozart ve Balina 71.Uçurtmayı Vurmasınlar 84.Umudunu Kaybetme 78.Herkes Mi Aldatır? 70.Kelebek Etkisi 85.Good Will Hunting (Can Dostum) 72.Aile Babası 90.Kuzuların Sessizliği 88.Başkalarının Hayatları Özgürlük Yazarları BLACK Life Of Pi . her bölüm bir danışma seansıdır) 75.Sherlock Holmes (Psikolojik analizler ve vaka çözümlemeleri) 77.Ghajini 87.Lie To Me (Beden Dilini Anlatmaktadır) 76.68.Zindan Adası 79.Zoraki Kral 80.İn Treatment (Dizi Film.Özgürlük Yazarları (Varoş bir okulda bir idealist öğretmenin verdiği mücadele) 82.American Psycho 73.Kır Zincirlerini 89.Öğretmenim Mori 81.The Mentalist (Dizi) 83.Tavşan Deliği 69.Çıldırış 86.

Biz Batılıların anlayacağı kelimelerle doğanın bize sunduğu. Suküneti tercih ediyorsak. evimizde.. zihni temizleyip farkındalık durumuna getirmek için yapılan kişisel bir keşif yolculuğudur. daha fazla fark ediyor olacağız... Safraları atarak özümüze döndüğümüzde.. derinden gelen bir ilgiyle bir nesnenin veya anın kıymetini bilip ona konsantre olabilmeyi başarabiliyorsak sadelikten zevk alma sanatını öğrenmişiz demektir. Bunu başarabildikten sonra anı yaşayabilmenin ne derece önemli olduğunu anlayıp. Ve o anı yaşamaktan çok hoşlandığımızı fark ederiz. Dikkatimizi tek şey üzerinde yoğunlaştırarak. Bu felsefe. Zen tarzı bir ev yaratmak istiyorsak kişisel beklentilerimiz olan huzur ve sadelik arayışımızın ardından giderek.2011 Vicki Hünal İnsanın kendi özüne dönmesi.. duyularını harekete geçiren güzellikleri yalın olarak ayırt etmeyi tercih etmesi Zen felsefesinin temelindeki fikirlerdir. ruhumuzun beklentilerini.. bizim için kıymetli olan her vakti layıki ile yaşamanın zevkine varacağız! Örneğin. kendimizle baş başayken kuşların seslerini dinlemek için vakit ayırabiliriz. bize iyi gelen her güzel şeyi fark .. daha az eşyayla yaşamayı öğrenmemiz gerekir. sabahın erken saatlerinde. pozitif ve tazelenmiş bir ruh hali yaratırız.Zen felsefesi ile yaşamak 09. kendisini boş yere yoran kalabalık düşüncelerden ve fazlalıklardan arındırması. Çünkü zihnimiz sadece kuş seslerine odaklanmıştır.04.

eşyaların arasından sukunetle akmalıdır! Bu felsefeye göre. Yeter ki plastik türünden fabrikasyon bir ürün olmasın! Modern ev içinde alanın her köşesi tüm potansyeli ile kullanıldığında. bahçemizi nasıl düzenlediğimiz. dar bir nehir gibi. yaşadığımız mekana da kendimize de yaşatabiliriz! Zen felsefesini uygulamak. aradığımız huzuru yakalayabiliriz. kağıt paravanlar. durağan sukunet içinde olmadan huzur bulamaz. Bu tarz evde kullanılacak ürünler Duvarlarda: Doğal taş. nasıl bir yerde uyuduğumuz. Önemli olan zihinsel huzuru. tüm gereksinimlerimize cevap verebilir! Mütevazı fakat bilinçli bir şıklıkla oluşturduğumuz ev ile Zen felsefesini... Zen mekanlarda alanın enerjisi. saflık. aydınlık renkler. Zen düşüncesinde. Zen konseptinin başlıca iki anahtar kelimesidir! Zihin. nerede meditasyon yaptığımız. doğallık Zen’in temel taşlarını oluşturmaktadır. ahşap. doğal ürünün. samimi) bir atmosfer oluşturarak. evin içinde rahatsızlık ve mahrumiyet anlamına gelmemelidir! Tezat gibi görünse de. gerçekten üzülürüz. mükemmele yakın olması için uğraşmak. her sofra veya çay saati için vakit ayırmak. çok önemlidir! Manastırda yaşamıyor olabiliriz ama evimizde saf (kendimize yalan söylemeden. çevremizdeki doğada bulabilmektir. aslında doğayla yarışarak değil. nerede yemek hazırladığımız. insan elinin ürettiği eserlerin.. Ona saygı duyulduğundan. beyaz ve krem tonları. en yalın haliyle kullanılması ve buna karşın.. yücelticidir! Mutfak da dahil olmak üzere kullanılan her şey işlevini yerine getiren ve doğanın bize sunduğı doğal (asil) malzemeden oluşmalıdır! Bu basit bir galvaniz çaydanlık. Bu nedenle kişisel huzur istiyorsak. paylaşımı takdir etmek ve cömertlik gereklidir! Yani yaşam içindeki her eylem odaklanmayı ve o anı başka hiçbir şeyin bozmasına izin vermeme disiplinini gerektirir! Bu da felsefenin ana noktasını oluşturur ki günümüzde. en sevdiğimiz dostlarımız ile geçirdiğimiz vakitte bile. Alanın enerjisi eşyaların arasından akmalı İçinde yaşadığımız mekanları kendimiz oluştururuz. raylı bambu kapılar (fusuma) Taoismin sembolü yin-yang siyah ve . durağanlık ve aynı zamanda enerjinin rahat akışı. ahşap bir havan eli veya granit bir tezgah olabilir. keyfini o an yaşayabilmek disiplin gerektirir! Basitlik.edebilmek. kaç kere cep telefonumuzun çaldığını düşünürsek.

sezgisel bilgiyi ve onun aydınlığını en üstün sayarlar. duyumsal acı tatlı ayırımından sıyrılmış. doğal ışık kolayca içeri süzülebilmeli. Bilgelik. kişinin kendi varlığının. Buda dininin belli başlı kollarından biridir. Zemin: Doğal ağaç ve tatami (hasır halılar. akılcılığı. coşkulu sevgi ve herşeye aşktır. benliğinin derinliklerinden gelir. yüzyılda Japonya’ya gelmiştir.. dünyanın anlamını ve yaşamın önemini kavramaktır. Aydınlanmış ve bilge kişi bencil kar zarar hesaplarından. bilimsel yaklaşımla elde edilen ve sezgisel kavrayışla elde edilen. Sözler ve sözcükler boş soyutlamalardır. Zen yolcuları üçüncü tür.sisal) gibi toprak tonları. aşkın bilgeliği. Birinci yüzyılda Hindistan’dan Çin’e. bütünlük ve yumuşak bir görüntü oluşturur. kendi varlığını. bizzat gerçeği vurgular. krem rengi ilaveler ile evin tümünde kullanılan malzeme. Zen. Eşya: Düzen bizlere keyif vermelidir! Tasarım ve samimiyet. başkalarına aydınlık götürmeyen kişidir. yemek odası. ZEN ve Aydınlanış Zen..beyazla temsil edilir ve zıt olanın bütünleşmesini temsil eder.. Zen Budistlerine göre 3 tür bilgi vardır: Sözel iletişimle okuyup dinleyerek elde edilen. mutfak. Zen inanışına tabi olanlar bir aydınlık ararlar. estetik ve fonksyonellik eşyaların yerleşiminde enerjinin akışı konusunda sağlanacak olan denge başlıca hedeflerimiz olmalıdır! Alan: Oturma odası. . Japonya’ya ulaşmış Zen’in özü. Aynı duvarlar içinde kalmalı. oradan da 12.. gerçeğin yaşanmış olmasını şart koşar. kendinde gerçek olanı. Zen. Üçüncüsü. Bilgelik kişinin içindedir. kavramlaştırmayı ve biçimsel akıl yürütmeyi yadsır.

ruhsal zenginliktir. Zen yolculuğunun temel ilkelerinden biridir. Öğretisinde ve uygulamasında. Doğaya öylesine yakın bir varoluş ki. Yaşamla ölüm arasında ayrım da gütmez. güz mevsiminin hüznüdür. Erich 1979. Bir Zen ustası şöyle anlatır bu ilkeyi: “Ben aydınlanmadan önce dağlar dağ gibi. Zen. tıpkı Zen gibi. nehirler nehir gibi değildi artık. Japonya. Çünkü çay. dağlar yine dağ. doğayla bir ve birlik oluşunun sanatıdır. Zen. . yaşamla ölümü birbirinden ayırmaz. Zen geri dönüşe izin vermez: “Emredilen yapılacak. 1. Zen eğitimi. Kamakura döneminin iki yöneticisi Hojo Tokiyori ve Hojo Tokimune Zen tarikatına girince Zen’in etkisi. yoksulluktaki dirlik sevincidir. sanata ve yaratıcılığa yakındır. Onun yalın. aydınlandığımdan beri. Zen. Özetlemek gerekirse. bahar yağmurunun sesinden bile sevinç duyar. Zen. nehirlerse nehir gibiydi. dine ve töreye değil. savaşan ruha yatkın ve çekici gözükmüştür. tanrı gibi tanrı vergisi bir yaratıcılığa sahip olmaktır. samuraya hem ahlak hem de felsefe yönünde arka çıkmıştır. Psikanaliz ve Zen Budizm Çeviren: İlhan Güngören ) Zen inanışı samuray yaşamı ile yakından özdeşleşmiştir. yokluk ve yoksulluk içindeki duyumsal. törensel olana değil. kendine güvenen. nehirler yine nehir gibi!” (FROMM. Kamakura döneminden İkinci Dünya Savaşı’na kadar bu inanışla yönetilmiştir. 3. dağların derinindeki manastırlarda. Sanatçı olmak. çalışıp yaşayarak yapılır. kişiyi kuramsal ve sözel yorumlardan ötedeki dolaysız ve sezgisel yaşantıya. 4. Zen. 2. duygusal olana ağırlık verir. sanat nesnesinin içine girmeyi onun ruhunu yakalayıp anlatmayı amaçlar. mantığa vurulup düşünceyle bulandırılmadan algılanışı. gücü tüm ülkede duyulmuştur.” Zen felsefesi. zevk ve eğlenceden uzak yaşam yolu. Samanlıktaki mutluluk. Aydınlanmaya başlayınca dağlar dağ. Şimdi. kendine dönüşü. çay sanatına da yakındır. Zen. insanın doğaya. geleneksel değerlerden çok estetik ilkeler egemendir. Gerçeğin bozulup çarpıtılmadan. başlanan bitirilecektir. iletişime yöneltir. doğanın ve yaşamın dünyasında var olur. Zen bir irade dinidir. Akılcılığı yadsıyıp duyguya değer verdiği için savaşçılara hoş gelmiştir. Kuru daldaki tek bir kuş. Bunun kişiye verdiği duygu. anlatıma.Japon sanatındaki bir çok ayrıntı Zen inanışında gizlidir.

üstat ziyaretçinin fincanını ağzına kadar doldurur ve doldurmaya devam eder. üstat sessizce çay ikram ederken profesör zen hakkında konuşur. Ama Satori’ye ermedikçe kişi anıtsal yapılar tek bir çimen yaprağının altında saklanabilir.2003 06:19 frot şikayet 3 a woodman went to the montains and saw a strange animal on the other side of the tree which he was cutting. Ama.2003 00:59 roseth şikayet 2 (bkz: zen) paylaş↓ 26.01. Zen’in amacı. the animal intuited. finally. while he was so engaged the top of the axe flew off and killed the animal. “sen de bu fincan gibisin. paylaş↓ . the woodman said:" i will stop thinking about the animal and go on cutting wood". aydınlığa (Satori’ye) çıkarmaktadır. kişiyi düzlüğe.” der. Zen. whatever thought the woodman has. he thought "i might kill that animal". felsefe ile öteki dinler ve sanatlar gibi. profesör kendisini artık tutamayacağı ana kadar taşan fincanı seyreder.5. “önce fincanını boşaltmadan sana zen’i nasıl gösterebilirim?”.” (Suzuki Daisetsu 1979:109) bir üniversite profesörü ünlü bir zen üstadını ziyarete gider ve ona zen ogretmesini ister. bu aydınlığın nasıl kazanılacağını açıklamıyor. üstat. and told him so. bir Zen ustası. aydınlıkla karanlığın arakesitini şöyle çiziyor: “Satori’ye erişince kişi her çimen yaprağının ardında değer biçilmez taşlardan yapılmış anıtlar keşfeder. the animal spoke to the woodman and said "are you going to kill me?".01. paylaş↓ 26. en sonunda dayanamaz ve “artık doldu! daha fazla almaz!” diye bağırir.

10. mantık ve düşünce çemberini kırmaya dayanan bir uzakdoğu felsefesinden o kadar da uzak değildir herhalde. öz. ne yapmam gerekir aydınlanabilmem için? bana yol gösterin. genelde hayata ve gerçekliğe dair basit. şimdi nasreddin hoca bir zen üstadı mıydı? hayır tabi. zihin jimnastiği gibi bilmecemsi hikayelerdir çoğu. paylaş↓ 06. çok çalışıp aydınlanmak istiyorum.2004 12:08 redpill şikayet 4 zen kouan'larından birinde soyle der . görmüş geçirmiş bir hocanın hayat dersi tarzındaki fıkraları. . bana zen felsefesini en iyi özetleyen bir hikaye ile başlayayım: bir zen öğrencisi zen üstadına gitmiş: "üstadım.eger hic asan yoksa senin elindekinide alırım. bana nedense bizim nasreddin hoca fıkralarını hatırlatır çoğu. genelde aniden aydınlığa ulaşmış zen çıraklarının hikayelerini içerirler ama hayatını aydınlanmaya adamış zen üstadlarının uğraşlarını eleştiren hikayeler de yok değildir. sade ama kuvvetli ve çarpıcı yorumlar getirirler. ama göle maya çalıp eşeğe ters binen. aydınlatıcı.05. ya da bizim hoca bir zen üstadıydı da biz mi bilmiyorduk? neyse. zen ustalarının ve rahiplerinin hikayelerinden oluşan kısa. eger bir asan varsa sana bir tane daha veririm . hoş ve esprili hikayelerdir. mantıklı ve linear düşünce yapısını kırıp zihni özgürleştirmeye dayanan zen felsefesinden kaynaklanan.22.2004 07:40 neofreud şikayet 5 zen üstadları ile çırakları arasındaki diyaloglardan." bunu duyan üstad öğrencisine sormuş: "yemeğini yedin mi?" "evet" demiş öğrenci.

" paylaş↓ 27. "iki tane tavşanın arkasından koşan avcı. bu konuda sizin düşünceniz nedir?" üstad cevaplamış. nehirler de birer nehir gibi gelirdi gözüme" demiş bir zen üstadı.2011 13:47 mistaken identity şikayet 7 "zen ile uğraşmadan önce dağlar birer dağ. beni de .07. zen ile uğraşıp aydınlandıktan sonra gördüm ki o dağlar birer dağ. kuşlar birer kuş.2011 13:46 mistaken identity şikayet 6 bir dövüş sanatları öğrencisi hocasına gitmiş ve sormuş: "dövüş sanatlarındaki yeteneklerimi arttırmak. kalbinden geldiği gibi konuşurmuş." paylaş↓ 27."o zaman git tabağını temizle ve bulaşıkları yıka. kuşlar birer kuş. günün birinde herkesin bankei'nin konuşmalarına gidip kendi vaazlarına gelmemesine kızan bir nichiren papazı üstadın yanına gidip söylenmiş: "hey.2005 19:27 ~ 08. nehirler de nehir değilmiş.2011 13:48 mistaken identity şikayet 8 zen üstadı bankei'nin konuşmaları sadece zen öğrencilerinin değil her seviyeden ve gruptan insanın ilgisini çekermiş.2005 19:27 ~ 08." paylaş↓ 27.07. "zen ile uğraşmaya başladıktan sonra anladım ki o gördüğüm dağlar dağ.07. zen üstadı!" demiş.07. eve eli boş döner. "sana saygı duyan herkes dediklerini dinleyip.2005 19:27 ~ 08. başeğiyor. sizin öğrettiklerinizin yanında bana ders verecek başka bir hocadan da yardım almak istiyorum. nehirler de birer nehirmiş. fakat benim sana ve senin düşüncelerine saygım yok.07.07. kuşlar kuş. sutralardan veya dini konuşmalardan çok.

" demiş bankei.07. sana göstereyim.07.2011 13:50 mistaken identity şikayet . istediği anda yemek yiyip gece gündüz farketmeden istediği anda uyuyan rahip tanzan." papaz bankei'nin soluna gelmiş.2005 19:27 ~ 08. şimdi otur ve dinle. neyim ben?" "bir buddha" diye cevaplamış tanzan. "bak. "sen de dediklerimi uyguluyorsun ve sanırım kötü bir insan da değilsin.2005 19:28 ~ 08.herkes gibi senin dediklerini uygulamaya zorlayabilir misin?" "yanıma gel. sabah onbirden sonra yemek yemeyen rahip usho ile daha başına buyruk yaşayan. bir insan bile değildir." demiş bankei." paylaş↓ 27. bankei gülümsemiş.07. rahip tanzan gündüz vakti şarap içmekteymiş." papaz gururla bankei'nin sağına geçmiş.2011 13:49 mistaken identity şikayet 9 tokyo'da menji döneminde iki zen rahibi yaşarmış. "hayır hayır. "merhaba kardeşim." demiş tanzan. gururlu papaz kalabalığı yarıp bankei'ye doğru ilerlemiş. sol tarafıma otur. paylaş↓ 27." demiş usho. "sanırım sağ tarafıma gelsen daha iyi anlaşıp konuşabiliriz." demiş tanzan. bir gün rahip usho tanzan'ı ziyarete gitmiş. "asla içmeyen biri.07. "eğer insan değilsem." demiş bankei. "içki içmiyorum diye benim insan olmadığımı mı ima ediyorsun" diye kızmış usho. "gel. "bir şey içmek ister misin?" "ben asla içmem. buddha'nın dediklerini harfiyen uygulayıp alkole dokunmayan. hiç bir budistin ağzına bile sürmemesi gerekirken.

” Tasavvufu kendine mihmandar sayan. ya da bu süsü takacak takva insan olabilmek bir ömür istiyor. İsa oğlu. ana baba hakkına her daim riayet gösteren ve biriktirmeyi ömrü hayatında sevmeyen bir zatın ilmini pay etmemesi düşünebilir mi hiç? Düşünülemez pek tabi. sonra gökyüzündeki aya bakmış. çırılçıplak kalan ryokan yere oturmuş. annesinin tahiyyatı. ortanca gülü. su. "zavallı adam" demiş. O. "çok uzun yoldan buralara gelmişsin. Yüce Mevlâ. Kendisini anadan doğma talihli sayan bu zâtın namına ne söylense biraz eksik biraz kusurlu kalacak belki… Kendini bilmekle Rabbini bilen ve ilmini yalnızca O’ndan dileyen bir velî Beyazıt-î Bestami Hazretleri. Her adımda edepli bir ilmin izini bırakıyor arkasında. o esnada kulübeye gelen ryokan hırsızı yakalamış. sahip olduğunuz bilgiler ölünün. dedesinin değerlisi. bir akşam hırsızın biri kulübeye gelip çalacak bir şeyler aramış ama hiç bir şey bulamamış." Ana rahmine henüz düşmüş bir cenin. ilmi ve hikmeti yalnızca tebliğ süsüyle donattığı insanlara veriyor. kalbine düşen Allah lafzını dili . İlminin kaynağını sorgulayanlara cevap vermek ve onları Allah yolunda teşvik etmek için şöyle diyor: “Miskinler. "elin boş gitmene gönlüm razı olamaz. Mevlâ’nın adını duyurmak adına yine O’ndan gelen ilmi katık ederek yürüyor kendini bilmezlerin yolunda. ölüden yaptığı rivayetlere dayanıyor. Kendini ilmiyle savunan ve Rabb’ini ilmiyle bildiren… Evlat olma yolunda titizlenen. "keşke bu gökyüzündeki güzel ayı verebilseydim. haram ve helal basamaklarının inişini ve çıkışını sayan bir velî… İran’ın Kuzeydoğusunda toprağına bereket misali düşecek bebeği bekleyen bir belde: Bistam.10 zen üstadı ryokan dağın tepesinde bir klübede yalnız yaşarmış." şaşıran hırsız sevinçle ryokan'ın elbiselerini alıp gitmiş. Biz ise ilmi ölümsüz Allah’tan alıyoruz. Hây olana hû… Mübarek kalbi-nuruyla dünyayı şereflendiren Beyazid-i Bestami Hazretleri. düşünülecek olan şey belki O’nun bu mertebeye hangi aşamalarla ulaştığıdır. babasının helal lokması… Ateşe." demiş hırsıza. en azından giysilerimi hediye olarak al.

Tahsili soruldu. akıl almaz ve kalbe sığmaz bir ilmin dünyalık sahibidir. Hac yolundan dönerken yürüdüğü Anadolu yollarının. uyur uyanır yine anlatır. Henüz görevi tamamlanmamıştı oysaki bir yere gidemeyeceğinin farkında değildi belki. Dili lâl oldu o vakitte. Paylaşıldıkça çoğalır ve nihayetinde bereketlendikçe kalbe sığmaz. Böylesi zorluklar telbiye ile tekbir alan. Bu hal Kırk gün daha devam etmeliydi. Muhammed(s. ta ki nefsine isyan ederken onu duyan Rahibin ruhuna Mesih kulu olması adına ettiği duayı duyuncaya kadar! İlmi kudretinin yanı sıra nefsi zayıflıkları. Rahiplerin bayramına. Nefsine ağır gelen bu cümleyi kalbi kaldıraramış olacak ki bir an önce ayrılmak istedi Rahibin evinden. yerinde duramaz. karşısına imana gelecek bir rahip taifesinin çıkaracağını bilse yürümez koşardı belki de… Kalbine açılan bir oda. O Bistam’ın. akıl almaz olur. Bunu vaizde bildi. Ne rahibe fazla geliyordu verdikleri ne de Beyazıt-ı Bestamî Hazretlerine az. Beyazıt-î Bestami Hazretleri. diyar diyar gezer anlatır. hırs ile yürüyen ilim içi boş iken olanca gürleyen bir tenekeden ibarettir. O’nun tahsili Rabbinin kendisine bildirdiğinden fazlası değildi. tevazu ile secde ederek selam ile vedaya duran bir Allah dostunu asla yıldıracak nitelikte olamaz. Beyazıt’î Bestami H. boynunda İncil ile tanık olmalıydı ve verilen emaneti burada da çoğaltmalıydı. O’nun ilmi Mevlâ yolunda elindeki tek anahtardı ve ömrü boyunca her kapıyı bu anahtarla açtı. tertil ile Kur’an okuyan. büyük vaizin konuşmasına üzerinde rahip elbiseleri. ikincisi . Ve ömrü boyunca bu emaneti verene iade etmek üzere çoğaltarak yaşamıştır ömrünü. değerini yaşarken hakkıyla bilmediği. kendisi bildiği kentinden sürgün edilmiş… Beşerin beşeri çekemeyiş gayesi kendinden çok ilmine zarar aslında.z kendini bildirmeden konuşamadı. ayağına dikenler dolanmış.döndüğünce anlatan bu mübarek zât elbette ki bu yolun diğer çileli yolcuları gibi zorluklar çekmiş. hanesine misafir gidilenler arasında pay edilir. Kalbine Mevlâ’yı bildirme derdi düşmüş bir beşer. O yalnızca Rabbine kul.a. her insan gibi onuru vardı Beyazıt-î Bestami Hazretlerinin de. taifesinin ateşe tapanları tarafından ilmine hasetle baktığı ama yumuşaklığı ve ilminin kalbine düşen edebiyle ateşe tapanların bile imanına inandığı bir zâttı. Gürültüsü size kendini bir şey sandırabilir. aslına vakıf olduğunuzda aslında hiçbir şey olmadığını anlarsınız her vakit. Verilen ilim nimeti haneye misafir gelenle. O Arifler sultanıdır. Tam kararında ve kıvamındaydı her şey. önüne konulan bir kap yemek ve geceleri kalbine değen tefekkür hali yetiyordu O’na. ta’zimle rükûya varan. İlminin zahiri tarafıyla batini tarafını yarıştıran beşerlerin dünyanın her vakti birbirlerine zararları dokunmuştur ve tarih böylesi birçok olayla doludur. Vaiz kendince Muhammed ümmetinden olanı alt edecek sorular sordu.v) ümmetti.

Soru neydi diye sorarsanız: “Cennetin anahtarı nerededir? Cennet kapılarının üzerinde ne yazılıdır?” Gökler ve yerler ve dahi cennet kapıları bile bir olanın hükmüyle yaratılmıştı ve O’ndan başkasını zikredemezdi cümleler. ve Kur’an-ı Kerimdir . Ayrı ayrı olan bu dört nehir aynı kaynaktan akıyormuş diyorlar bunu açıklar mısın dünyada bunun örneği var mıdır?” Beyazıt’in cevabı yine hazırdı: “Evet vardır insanın baş kısmından dört nehir akar Kulak yağı acıdır göz yaşı tuzludur burun suyu ayrı bir tat taşır ağızdan gelen su tatlıdır” dedi. üçüncüsü olamayan ikinin. Tevrat. havada ne muhafaza olundu ve kim hava ile helak edildi?” Beyazıt’in cevabı hazırdı:”İsa peygamber havadan yaratıldı havada muhafaza edildi Süleyman peygamberde havada muhafaza edildi Ad kavmi de hava ile helak edildi” Rahip sordu yine: “Âlimler cennette dört nehir vardır biri baldan biri sütten biri sudan biride şaraptandır. Vaiz kulağını açtığında Beyazıt’ın kalbi konuşuyordu adeta. Kudret yüceydi ve sonsuzdu. eşi ortağı.z her soruya yorulmadan usanmadan cevap verdi. orda bulunan herkes Hak olanın bir olduğunu kabul etti ve iman ettiler kalplerince. Onca soruya karşılık öyle bir soru yöneltti ki rahibe. şayet verilen emaneti aklında kilit açıcı bir anahtar niyetine değil de.z sadece bir aracıydı belki. dördüncüsü olmayan üçün(…) on üçüncüsü olmayan on ikinin hesabına duruldu. alt edildiğini kabullenmek istemiyordu belki ya da alt edilmeyi hazmedemiyordu… Doğruyu kabullenmeyen kalp. Mevla kendi birliğini. Üçüncüsü olmayan iki. peygamberinin ümmetliğini aracı edilen ilim sahibi bir beşerle kendilerine din adamı diyen onlarca rahibe bile öğreterek imana getirebiliyordu. Beyazıt-î Bestami H. tebliğ bilincinde olmasaydı ve dahi zihninde ve kalbinde anahtar niyetiyle tuttuğu ilmini yanlış kilitlere soksa kapılar açılır mıydı? Rahibe yanlış sorular sorsaydı yahut sorduklarına cevap verecek yetisi olmasaydı madde olan sıfatı dünya kalabalığından gayrı ne olurdu? . yük niyetiyle taşısaydı sıradan bir beşer olmaktan başka bir sıfatı olmazdı. Altıncısı olmayan beş. Beşincisi olmayan dört. “İlim ilim bilmektir. beş vakit namazdır. sordu yine cevabını alacağını bile bile: “havadan ne yaratıldı. İlim sahibi kendini bilmeseydi. Beyazıt-î Bestami H. Zebur. İncil. (…)” Cevaplar vaizin kalbini yerinden oynatacak kadar doğruydu. “İkincisi olmayan bir. Ama kâfir olan kalp doymuyordu doğruya. talakdır(boşamadır). Dördüncüsü olaman üç. Vesile olanın yapan gibi sayıldığı Mevlâ katında. gece ve gündüzdür. dengi benzeri olmayan Allahü Tealadır. Rahip ona: “Doğru söyledin” dedi daha birçok soruyu sıraladı.olmayan birin. ilim kendin bilmektir” diyen Yunus Emre ne güzel söylemiştir öyle.

karıncanın helalliğine susayan ve yürüdüğü tek yolda ilim sermayesini Mevlâ’sı uğrunda harcayan böylesi mübarek zâtların ismine ve kalbine her daim yüz sürebilmek duasıyla. Dilini yalnızca verilen ilmin ölçüsünde değdirdi kalp damağına ve yandı yine bir hay lafzıyla… İsrafil’in kalbinde uyuyan. Hay dedi ve yandı. . ilmini kendisine kendini bildiren Rabbi için sarf etmişti. Beyazıt-î Bestami. Hu lafzıyla söndü ve yutkundu.O karşısına çıkan tüm zorluklara tefekkür bilinciyle yaklaşmış. tasavvuf ilmini kalbine vird edinmiş ve kuşandığı tek silahını.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->