Grădinița cu Program Prelungit nr.

3 Caracal

TEMA SĂPTĂMÂNII:

„În lumea insectelor”
TEMA ZILEI:

„ Călătorim

alături de albinuța Maia” GRUPA MIJLOCIE Prof. Tescoveanu Mihaela

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ NIVEL: I GRUPA:mijlocie TEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „In lumea insectelor” TEMA ZILEI: „ Călătorim alături de albinuța Maia” TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare. individual MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată (ADP+DLC+DOS+ALA1+ALA2) . pe centre. verificare FORMA DE REALIZARE: frontal.

cantec. deprinderi de igienă personală „Sunt micuţ.buburuzele. dar hărnicuţ!” TRANZITII-„Mii de albine.!” NOUTĂŢILE ZILEI: Le spun copiilor că aşa cum toată natura s-a reîntors la viaţă. cărăbuşii. PREZENTA COPIILOR CALENDARUL NATURII : -Ce zi este azi? -În ce lună ne aflăm? În ce anotimp? -Ce schimări au avut loc în natură ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:”Azi as vrea sa fiu.. ”.Dintre acestea cele cunoscute lor sunt: fluturii. albinele.. Toate aceste vietăţi se numes c insecte. greierii. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA: SALUTUL :Ne salutăm unii pe alţii rostindu-ne numele. aşa şi micile vietăţi care mişună prin iarbă parcă au înviat.Primirea copiilor.. ele au rolul lor în natură.ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: 1... furnicile.. aşa cum omul are un rost pe lume . „Ca albinele zburam. aşa şi ele au rostul lo r. RUTINE. servirea micului dejun.” .

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: . .Coloram buburuze si fluturasi ” Bibliotecă .Flori si stupi pentru albine ” Stiinta: “ Imagini cu insecte”. în calitate de vorbitor şi auditor.2. de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale.DOS (Domeniul om si societate) „Tablou pentru albinuta Maia” – colaj 3.joc didactic ..joc muzical cu text si cant SCOP:  Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE : ALA 1 Artă :.denumire si sortare ALA 2 „Fluturasul”... Implicarea în activităţi socio.DLC (Educarea limbajului) “Calatoria albinutei Maia” .umane având ca scop finalizarea temei propuse. valorificând cunoştinţe acumulate.  Educarea trăsăturilor pozitive de voință și caracter și formarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți.Ghicitori despre insecte” Constructii:..  Participarea la activităţi de grup.

suprapunere. îmbinare. de destindere şi bună dispoziţie a copiilor. de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.  Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral. OBIECTIVE CADRU:  Dezvoltarea capacitatii de exprimare oral. apelând la acţiuni corespunzătoare. rostind clar şi corect cuvintele şi formulând propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical.      să coloreze corespunzător imaginile. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  să respecte regulile jocului. să construiască individual sau colectiv.  să dea răspunsul corect la ghicitorile rostite de educatoare. folosind operaţiile de alăturare. să manipuleze materiale în vederea realizării temei propuse. să răspundă la întrebările adresate de către educatoare.  sa recunoasca insecte si sa desparta corect in silabe.  să recite expresiv poezii.  să utilizeze tehnici de lucru specifice activităţii practice și să selecteze materiale şi unelte puse la dispoziţie pentru rea lizarea unor lucrări practice. Dezvoltarea spiritului de echipă în vederea realizării unei activităţi recreative.  Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică. sa sorteze insecte dupa anumite criterii:  . să relaţioneze între ei pentru realizarea temei.  Formarea si dezvoltarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.inchiderea si deschiderea ochilor. Copiii care nu au raspuns vor veni la cutiuta cu surprize si vor extrage cate un biletel.Educarea limbajului: jetoane cu insecte.aplauze.calendarul naturii. munca în echipă. panoul cu prezenta. ELEMENTE DE JOC : miscarea.panou cu flori. explicaţia. DLC. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee:  conversaţia. problematizarea. individual. Răspunde numai copilul numit de educatoare. daca la zar iese 5 va raspunde al cincilea copil la intrebarea din plicul cu numarul cinci de pe masuta. . flori. zarul. Voi arunca cu zarul. aprecierea.cutiuta cu surprize. exercitiul. intrecerea. Rezolva sarcina din plic copilului la care a ramas plicul atunci cand am spus „stop”. fiecare trebuie sa rezolve sarcinile corect pentru a ajuta albinuta sa-si gasesca familia. demonstraţia. jocul. plicuri cu sarcini diactice. REGULILE JOCULUI: Copiii sunt asezati in semicerc. insecte. Resurse materiale: ADP. surpriza.La comanda mea „Da mai departe!” porneste plicul din mana in mana. să-şi coordoneze mişcările cu muzica. astfel ca la finalul jocului albinuta Maia isi va regasi familia. observaţia. Se va proceda asa pana ce se epuizeaza toate cele sase plicuri. medalioane cu insecte. oprindu-se atunci cand spun”Stop”.Fiecare raspuns corect va insemna apropierea albinutei de familia sa.

ed.DOS. Ştefania Antonovici. Humanitas Educational.Educarea limbajului în învăţământul preşcolar. 2007 . I. Florica Mitu. II.joc muzical cu text si cant Resurse temporale: pe durata unei zile Resurse umane: grupa de copii. Vol. Stiinta: jetoane cu insecte.Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar. lipici. Magdalena Dumitrana. Bibliotecă : Ghicitori despre insecte. ALA 2 „Fluturasul”.Activitate practică: plicuri cu elemente pentru confecționarea tabloului. Ed. educatoarea grupei BIBLIOGRAFIE: .II-a. 1999 . Editura Compania.6/7 ani – 2008 . șervețele.Curriculum pentru învăţământ preşcolar 3. Constructii:jocuri de constructie. ALA 1 Artă : fise de lucru cu buburuza si fluturas. creioane colorate. a. lego.

Editura Didactică Publishing House.” Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cu bagheta albinuţei ( „ Bună dimineaţa. Gâze dragi interpretăm. În timpul salutului ne va însoţi. În lumea insectelor începe o nouă zi.. dragi copii. prietenă albină!”).Activitatea integrată din grădiniţă”Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar. „Bună dimineaţa.2008 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ : Salutul: Educatoarea îi va saluta cu o baghetă magică pe copiii . Prezenta copiilor .. Cu toţii să ne prezentăm! Bagheta albinuţei nu va lipsi.

. cărăbuşii. furnicile.Dintre acestea cele cunoscute lor sunt: fluturii. aşa cum omul are un rost pe lume .Daca sarcinile vor fii rezolvate corect albinuta va fii tare fericita pentru ca orice raspuns corect o apropie si mai mult de familia sa.Pentru a beneficia de sprijinul copiilor. ”.: Noutatea o voi prezenta sub formă de surpriză.: . „Ca albinele zburam. Rutine: Servirea micului dejun.. greierii. reprezentată de o albinuţă ... aşa şi ele au rostul lor.Pentru aceasta copiii vor trebui sa raspunda corect la sarcinile din cadrul jocului didactic”Calatoria albinutei Maia!”.cantec.” DLC. Noutatea zilei: Le spun copiilor că aşa cum toată natura s-a reîntors la viaţă. DOS. ele au rolul lor în natură.buburuzele. fiecare exprimându-şi dorinţa de a fi una din insectele observate în zilele precedente.” Azi aş vrea să fiu.. Aceasta povesteşte ca s-a pierdut de familia ei şi îi roagă pe copii să o ajute. dar hărnicuţ!” Tranzitii: „Mii de albine. deprinderi de igienă personală „Sunt micuţ. aşa şi micile vietăţi care mişună prin iarbă parcă au înviat.”. Toate aceste vietăţi se numesc insecte.Calendarul naturii -Ce zi este astăzi? Cum este vremea? În ce lună ne aflăm? În ce anotimp? Ce schimări au avut loc în natură? Împărtăşirea cu ceilalţi Copiii vor discuta despre tema aleasă. albinele. albinuţa ii roaga prin intermediul unei scrisori sa o ajute sa-si faca cat mai multi prieteni din lumea insectelor care probabil o vor sfatui ce cale sa urmeze sa-ai gaseasca familia ..

” şi îi invită pe toţi la petrecere ca să le cânta și vor dansa pe jocul muzical mulțumească tuturor pentru ajutor. Drept răsplată. Familia mi-am găsit. cele care zboară din floare în floare) ALA2: Albinuţa Maia le mulțumește copiilor că au fost alături de ea în aventura de a-și găsi familia „Vă mulţumesc tuturor Pentru-al vostru ajutor. Mulţi prieteni am aflat. Frumoşi fluturi aţi colorat. La centrul biblioteca vor tebui sa raspunda corect la ghicitori.Dupa realizarea tabloului se va realiza expozitia si albinuta va recompensa pe copilul care a realizat cel mai frumos! ALA1: Educatoarea prezinta copiilor centrele de lucru explicandu-le ce au de realizat in fiecare centru: La centrul arta vor avea de colorat buburuze si fluturi. . Copiii vor ”Fluturașul”. să le denumească şi să le sorteze după anumite criterii (expl. Aţi răspuns şi aţi ghicit. cele care înţeapă. insectele cele mai harnice. La centru constructii vor avea de realizat flori si stupi pentru albine din piese lego. ia priviţi! Faguri de miere primiţi.Deschizand primul plic copiii vor afla ca au de realizat un tablou pentru albinuta Maia. La centru stiinta vor trebui să recunoască insectele de pe jetoanele primite.

pregatirea materialelor didactice necesare. În lumea insectelor începe o nouă zi. ADP Introducerea în activitate se realizează în cadrul întâlnirii de dimineaţă. Gâze dragi interpretăm. dragi albinuţe. MIJLOACE EVALUARE (instrumente şi indicatori) Moment organizatoric Conversaţia Se salută între ei. Întâlnirea debutează cu: .DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUT ŞTIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE Se creează condiţiile optime de desfaşurare a activităţii: .salutul: „Bună dimineaţa. . .aerisirea sălii de grupă. pe pernuţe.introducerea copiilor în sala de grupă. . Copiii vor fi aşezaţi în semicerc.

. Ascultă cu atenţie anunţarea temei şi a obiectivelor Medalioane cu insect. Raspund la intrebarile adresate. . sa despartiti cuvinte in silabe. Voi trebuie sa fiti foarte atenti ca sa rezolvati corect sarcinile. prietenă albină!”). Execută mişcări corespunzatoare zborului insectelor Manifestă atenţie şi interes -prezenţa. Captarea atenţiei Pe panou se afla albinuţa Maia care le spune copiilor patania ei prin intermediul unei scrisori si ii roaga sa o ajuta sa-si gasesca familia. greierii.activitatea de grup:”Azi as vrea sa fiu…!” Noutatea zilei: Le spun copiilor că aşa cum toată natura s-a reîntors la viaţă. In jocul nostru de astazi. Toate aceste vietăţi se numesc insecte. aşa şi ele au rostul lor. .Dintre acestea cele cunoscute lor sunt: fluturii. Calendarul naturii Completează calendarul. În timpul salutului ne va însoţi.” Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cu bagheta albinuţei ( „ Bună dimineaţa. ele au rolul lor în natură. Explicaţia Conversaţia Albina Maia.Cu toţii să ne prezentăm! Bagheta albinuţei nu va lipsi.buburuzele. Vreti sa o ajutam? Ce insecte mai cunoasteti voi? Stiti sa-mi spuneti o insecta care zboara din gloare in floare? Conversaţia Explicaţia Scrisoarea Reactualizarea cunostintelor Anunţarea temei şi a obiectivelor Conversatia Pentru ai veni in ajutor vom desfasuara jocul didactic” Calatoria albinutei Maia”. aşa cum omul are un rost pe lume . albinele.bagheta magică Panoul pentru prezenţă. scrisoare. să recitaţi poezii în care sunt redate diverse aspecte din viaţa Explicatia insectelor. cărăbuşii. sa recunoasteti si sa denumiti insecte. sa formulati propozitii. aşa şi micile vietăţi care mişună prin iarbă parcă au înviat. furnicile.completarea calendarului naturii. trebuie sa dezlegati ghicitori.

Rezolva sarcina din plic copilului la care a ramas plicul atunci cand am spus „stop”.Recunoaste-ma si desparte-ma corect in silabe!(jeton fluture) 2. Jocul La semnalul educatoarei copiii executa jocul propriu-zis. astfel ca la finalul jocului albinuta Maia isi va regasi familia.Fiecare raspuns corect Problematizarea va insemna apropierea albinutei de familia sa.?(jeton albina) 4. iar raspunsurile corecte sunt aplaudate. DLC Voi prezenta regulile jocului. Se vor preciza sarcinile in ordinea propusa de educatoare: Executarea jocului propriu-zis 1. Spune cum ma numesc si ce culoare ?(jeton fluture) 5. Numara bulinele de pe aripa mea!(jeton buburuza) 7.Răspunde numai copilul numit de Exercitiul educatoare.Casuta mea se numeste.. Plicuri cu jetoane Conversaţia Rezolva corect sarcinile Asta vede orişicine Însă am un obicei. . oprindu-se atunci cand spun”Stop”. Spune o poezie despre mine!( jeton albina) Ghicitori Explicaţia . Explicarea şi demonstrarea jocului Executarea jocului de proba Plicuri Jetoane insecte Asculta sarcinile si regulile Executa jocul de proba..Inainte de a trece la desfasurarea jocului fiecare copil va primi cate un medalion cu o insecta. Că am haine cu buline.Ce adun din floare-n floare?(jeton albina) 3. (Gărgăriţa) 6. Curăţ plantele de gândăcei.. Dirijarea învăţării La comanda mea „Da mai departe!” porneste plicul din mana in mana.

dacă la zar iese 5.Stii o poezie despre mine?”(jeton gargarita) Voi arunca apoi cu zarul. Alcatuieste o propozitie despre mine!(jeton fluture) 15. Enumera cel putin doua insecte cu aripi! 11.8. Ce insecta face mierea dulce si gustoasa? 19. va raspunde al cincilea copil Exerciţiul Jetoane insecte Formulează enunţuri corecte argumentate logic.etc. Ghici. că-i casa ei Zarul Conversatia Rezolva corect Jetoane cu mijloace sarcinile de transport Şi-ţi dă miere dacă vrei. Ce culoare au aripile buburuzei?(jeton buburuza) 18. Formeaza pe masuta o grupa a fluturilor!(jetoane fluturi. S-aibă iarna-n muşuroi? (Furnica) 13. Cine are aripile in multe culori colorate? 17. Explicatia Complicarea jocului 16. Cine sunt si unde traiesc eu?(jeton furnica) 9. Ce produc din polenul adunat din flori?(jeton albina) 10. . albine.) Explicaţia 12. Recunoaste-ma si desparte-ma in silabe!(jeton furnica) 14. buburuze. păpuşoi. Stă la stup. la intrebarea pe care o va extrage din plicul cu numarul 5. ce gâză mititică Cară-ntruna şi ridică Boabe de grâu. Se va arunca cu zarul până ce se vor epuiza toate punctele(1-6).

”.. Tranziţie„Mii de albine. Spune ceva despre mine!(jeton greier) 21.. buburuza) 24. Recunoaste-ma si spune cate silabe am?(jeton greier) Educatoarea va face aprecieri asupra participării la această activitate şi va adresa copiilor invitaţia de a intra pe centrele pregătite. (Albină) 20. Cine cântă toată vara Ghicitori Explicatia Prin fâneţe cu chitara? (Greierele) Cei care nu au răspuns vor fi nominalizaţi.Însă.cantec DOS Cutiuta cu surprize Conversatia Jetoane insecte Formulează enunţuri corecte.Spune cateva versuri despre mine!(jeton furnica) 23. .. 22. fiecare extrăgând un bileţel din cutiuţa cu surprise..Desparte-ma corect in silabe!(jeton albina) 25.Alege din jetoanele din plic doar pe cele cu albine!(jetoane albine. ştii că de-ai urlat Una rea te-a înţepat Şi ţipând cu gura plină Te mai muşcă o. fluturi.

să le denumească şi să le sorteze după anumite criterii (expl. Batem tare palmele Cade ploaia binisor Stoarcem rufele usor. creioane colorate. bolduri . Coloreaza corespunzator. Se verifică corectitudinea deprinderilor practice şi modul de folosire a uneltelor specifice. Raspunde corect la ghicitori. Denumesc si sorteaza corect jetoanele cu insect. La centru constructii vor avea de realizat flori si stupi pentru albine din Conversatia piese lego. șervețele. cele care înţeapă. ALA 1 Educatoarea prezinta copiilor centrele de lucru explicandu-le ce au de realizat Explicatia in fiecare centru: La centrul arta vor avea de colorat buburuze si fluturi.să ne încălzim mâinile. Ghicitori despre insecte. . si stupid. șervețele Confectioneaza tabloul pentru Maia Panou. Dupa finalizarea lucrarilor se realizeaza expozitia si albinuta premiaza cel mai frumos tablou. Demonsrtatia Explicaţia Exerciţiul Plicuri cu elemente pentru confecționarea tabloului. Explicatia insectele cele mai harnice.Copiii vor avea pregătite pe măsuţe plicuri cu elemente pentru confecționarea tabloului.trebuie să ne pregătim de lucru. cele care zboară din floare în floare) Educatoarea va urmări activitatea copiilor din cele patru centre şi va face Panou. lego. primite. Pentru a putea trece la treabă.. bolduri Fise de lucru cu buburuza si fluturas. lipici. materiale de care se vor folosi Obtinerea performanţei pentru a realiza albinuţe. La centru stiinta vor trebui să recunoască insectele de pe jetoanele Jetoane cu insecte. La centrul biblioteca vor tebui sa raspunda corect la ghicitori. lipici.Miscam degetelele. Jocuri de Realizeaza flori constructie.

Masti fluturi Panouri cu lucrari Turul galeriei Stimuleaza implicarea copiilor.” şi îi invită pe toţi la petrecere ca să le mulțumească tuturor pentru ajutor.Va acorda ajutor acolo unde va fi necesar. ALA 2 Albinuţa Maia le mulțumește copiilor că au fost alături de ea în aventura de a-și găsi familia Converstia „Vă mulţumesc tuturor Pentru-al vostru ajutor.aprecieri pozitive asupra modului de lucru. Mulţi prieteni am aflat. Familia mi-am găsit. Copiii vor cânta și vor dansa pe jocul muzical ”Fluturașul”. Va avea în vedere ca toţi copiii să treacă prin centrele deschise. . ia priviţi! Faguri de miere primiţi. Frumoşi fluturi aţi colorat. Evaluarea performantei Drept răsplată. Aţi răspuns şi aţi ghicit. Se vor expune fisele la panou. Incheierea activitatii Pentru evaluarea zilei se va face “Turul galeriei”-Spune daca este corect ! Această strategie de învăţare prin cooperare permite participanţilor să vadă Explicatia Canta si danseaza.

oferă feed-back. Stimulente dulci. . Se adreseaza copiilor intrebari legate de activitate: Ce am colorat noi astazi? Pentru cine am realizat tabloul? Cum s-a numit jocul nostru? Conversatia Explicatia Evaluarea individuală şi frontală. Dezvoltă ochiul critic. Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi a celui de implicare a fiecarui copil în activitate. Pentru ca toti copiii au fost cuminti si harnici vor primi stimulente dulci.munca celorlalţi.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful