Professional Documents
Culture Documents
Rezolvare:
1) Tratamentul contabil : cheltuielile ulterioare care imbunatatesc performantele activului peste cele estimate initial sunt
recunoscute in contul activului.
2) inregistrarea contabila
- achiz. Piese de schimb:
%
=
401
184.450
3024
155.000
4426
29.450
- incorporarea accesorii in valoarea activului:
213
=
3024
155.000
248. Rezolvare:
a)-remiterea efectului comercial
%
=
5121
2030
ef.com
2000
taxa scont
30
b)-inreg.comision bancar
666
=
5121
20
249.
Rezolvare:
a) achizitia actiunilor;
501
=
509
b) plata cheltuielilor accesorii;
666
=
5121
c) plata ulterioara a actiunilor;
509
=
5121
d) vanzarea actiunilor la bursa.
5121
=
%
501
7642
3000
300x10
100
3000
1200
1000
200
251. Rezolvare:
VMC veche= CS . =10.000.000+8.000.000 =18.000.000
Nr.act.
10.000
10.000
= 1.800 lei/act.
Nr.
10.000
5.000
15.000
Valoare unitara
1.800
1.200
24.000.000 /15.000=1.600
Valoare totala
24.000.000
VMC=
nr. Tot. actiuni = 15.000
DS = VMC inainte de crestere VMC dupa crestere
DS = 1800 1600 =200 lei
Actiuni vechi
10.000 act.
Actiuni noi
=
5000 act.
=2/1
- inregistrarea priv.cresterea capitalului social:
456
=
%
6.000.000
1011
5.000.000
1041
1.000.000
252. = Rezolvare:
capital social
20.000
+ profit
4.000
- repartizarea profitului
- 4.000
+ rezerve
5.000
- rezultatul reportat (pierdere)
- 3.000
_____________________________________________
= Capital propriu
22.000
Valoare totala
18.000.000
6.000.000
24.000.000
= 1.600 lei/act.
+
+
Stoc initial
Intrari
259. =Rezolvare:
1) situatia in contul 345
345
Si 3000
6000
.
.
Sfd. 2000
=
=
200.000
257.500
Rest.50 bc. X 2575 lei = 128.750 lei
=128.750 lei
=115.875 lei
= 12.875 lei
261.
Rezolvare:
Situatia stocului la sf anului
1. Materi prime valoare inventar(2000)=valoare contabila de intrare(2000) deci ajustarea existenta in anul N se va anula prin
reevaluare la venituri
700lei 391= 7814 700 lei
2. produse finite valoare inventar(4000 lei)<valoare contabila de inrare (4500 lei) deci se va constitui o ajustare pt deprecierea
produselor finite in valoare de 500 lei
500 lei 6814=394 500 lei
262.
Rezolvare:
Situatia stocului la sf exercitiului N+1
1. materii prime
Val inv (890.000)<valoare contabil (950.000) deci ajustarea va fi egala 950.000-890.000=60.000 lei
Ajustarea existenta
50.000 lei
Ajustarea necesara
60.000 lei
Deci ajustarea va fi majorata cu 60.000-50.000=10.000 lei
6814=391 10.000 lei
2. produse finite
Valoare inventar (575.000)<valoare contabila (600.000 lei) deci se va costitui o ajustare egala 600.000-575.000=25.000 lei
6814=394 25.000 lei
3. marfuri
Valoare inventar (1200000lei)=valoare contabila deci ajustarea existenta va anula prin reluare la venituri
397=7814 100.000 lei
263. = Rezolvare:
vanzari produse finite
60.000
_______________________________________________
= productie vanduta
60.000
+ vanzari din marfuri
18.000
+ venituri din subventii de exploatare
aferente cifrei de afaceri
7.000
_______________________________________________
= Cifra de afaceri neta
85.000
- variatia stocurilor (sold debitor) -8.000
+ productia imobilizata
50.000
______________________________________________
= Total venituri din exploatare
127.000
264.
Rezolvare:
cheltuieli cu materiile prime
3.500
+ cheltuieli cu salariile
7.000
+ cheltuieli priv.amortizarile
1.000
+ chelt.cu despagubiri, amenzi si penal.
1.800
+ chelt.priv.active cedate si alte operatii de capital 8.000
__________________________________________________________
= Total cheltuieli din exploatare
21.300
265. = Rezolvare:
Stoc initial de produse finite = 50.000
sold initial al contului 345=50.000
Stocuri finale de produse finite = 40.000
sold final al contului 345=40.000
Din contul 345 rezulta costul de productie al produselor vandute : 10.000
- descarcarea gestiunii:
711
=
345
10.000
vanzari de produse finite
60.000
+ lucrari executate si serv.prestate
25.000
+ venituri din redevente, loc.de gest.,chirii 12.000
_____________________________________________________
= Cifra de afaceri neta
120.000
- variatia stocurilor (sold debitor)
- 10.000
+ productia imobilizata
22.000
+ alte venituri din exploatare
2.500
_____________________________________________________
= Total venituri din exploatare
134.500
266. =
Rezolvare:
vanzari de produse finite
60.000
_________________________________________________________________
= productia vanduta
60.000
+ vanzari de marfuri
18.000
+ venituri din subventii de exploatare aferente cifrei de afaceri
7.000
_________________________________________________________________
= Cifra de afaceri neta
85.000
- variatia stocurilor (sold debitor)
- 8.000
+ productia imobilizata
50.000
+ alte venituri din exploatare
(subventii pt. Invest.virate la venituri)
6.000
_________________________________________________________________
= Total venituri din exploatare
133.000
A+B+C+D-E-F
11.850
Rezolvare:
Materii prime
4.000
+ marfuri
6.000
+ diferente de pret la marfuri (sold debitor) 1.000
- provizioane pt.deprecierea materiilor prime
5.000
+ furnizori debitori pt. Cumparari de stoc
100
________________________________________________________
= Stocuri (A)
10.600
Venituri in avans
1.500
+ subventii pt. Investitii
600
________________________________________________________
= Total venituri in avans (F)
2.100
269. = Rezolvare:
1) achizitia actiunilor ca titluri de participare, la pretul de cumparare, exclusiv cheltuieli accesorii, recunoscute in conturile de
cheltuieli:
2000 act. X 12 lei/act. = 24.000 lei
264
=
%
24.000
404
7.200
269
16.800
2) la inventarul anului N, valoarea de piata a actiunilor 11,5 lei/act. Este mai mica decat valoarea contabila de intrare de 12
lei/act., deci se va constitui un provizion pt. Deprecierea titlurilor de participare egal cu (12 lei/act. 11,5 lei/act.) x 2000 titluri
= 1.000 lei;
6863
=
296
1.000
3) in bilant an N titlurile de participare vor figura cu valoarea contabila de intrare mai putin provizionul pt. depreciere:
24.000 1.000 = 23.000 lei.
270. = Rezolvare:
a)-inregistrarea contabila priv. emiterea obligatiunilor:
%
=
161
1.500.000
1000x1500
461
900.000
1000x900
169
600.000
1000x(1500-900)
b)- amortizarea primelor privind rambursarea imprumutului:
600.000 lei : 10 ani :12 luni x 8 luni = 40.000 lei
6868
=
169
40.000
c)- soldul contului 169 se prezinta astfel:
.
169
.
600.000
40.000
___________________
SfD.560.000
In bilant imprumutul va figura cu valoarea 1.500.000 560.000 = 940.000 lei.
271.
Rezolvare:
Cost produs A=cheltuieli directe + indirecte=10.000+(900-200)+7500+(500:2)=10700+7500+250=18450 lei
Cost produs B=cheltuieli directe + indirecte=20.000+500+7500+7000+(500:2)=20500+14500+250=35250 lei
272. = Rezolvare:
Chelt.indirecte total
=
chelt.fixe + chelt variabile
600,000= 120000 + Chelt.var.
chelt.var.=600000-120000
chelt.var.=480.000
Chelt.variabile
480.000
+ chelt.fixe x grad utiliz.a capac.de prod.
120.000 x 80 %=
96.000
_________________________________________________
= chelt.indirecte de repartizat
576.000
Repartizarea cheltuielilor indirecte:
K=
Chelt.indir.de repartizat
__________________________
Chelt.directe pt.A + chelt.dir.pt. B
273. = Rezolvare:
Prod.Cant. Indice
Cantitate
Cost unitar
Cost unitar Tot.chelt.produs
Conventionala
conventional
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------A 10.000 40 =0.5
10.000x0.5 =5.000
8.5
8.5x0.5=4,25
10.000x4,25 =42.500 lei
80
B 40.000 80 =1
40.000x1=40.000
8.5
8,5x1=8,5
40.000x8,5= 340.000 lei
80
C 50.000 24 =0.3
50.000x0.3=15.000
8.5
8,5x0,3=2,55 50000x2,55= 127.500 lei
80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Total
60.000
510.000 lei
Cost unitar conventional = 510.000 =8,5
60.000
274. =
Rezolvare:
Prod
us
Cant.
Indice
Cantit.conventionala
150000
150.000x0,15= 22.500
90000
60000
50.000 x 10,8
540.000
40.000 x 90
= 3.600.000 = 0,15
40.000 x 90
3.600.000
40.000 x 90 = 3.600.000 = 1
30.000 x 78
2.340.000
40.000 x 90 = 3.600.000 = 0,65
90.000x1
=90.000
60.000x0,65=39.000
Total.cant. convent=151.500
18.180.000
151.500 = 120
275. = Rezolvare:
1.000 mc gaze = 1 tona titei
500.000 mc gaze = 500 tona titei
Productie totala = 20.000+500=20.500 - cheltu.totale 13.940.000 lei
13940000:20500=680 cost unitar/1 tona titei
cost produs principal = 20.000x680=13.600.000 lei
cost produs secundar =
500x680= 340.000 lei
Cost
unit.c
onv.
120
120 x 0,15=18
A:150.000x18= 2.700.000
120
120 x 1 = 120
B:90.000x120= 10.800.000
120
120 x 0,65=78
C:60.000x78= 4.680.800
Total A+B+C=18180000
___________________________________________
Total costuri =
13.940.000 lei
276. = Rezolvare:
Chelt.indir.totale = CF + CV
10.000 = 4.000 + CV
CV
= 10.000 4.000
CV = 6.000
Chelt.variabile
+ chelt.fixe x nivel real / nivel normal=4000x4000/5000=4000x0.8=
3.200
_____________________________________________________________________
= chelt.indirecte de repartizat
Repartizarea cheltuielilor indirecte:
Cheltuieli indirecte de repartizat
9.200
K = ______________________________ =____________ = 9200
Chelt.dir. A + chelt.dir. B
15.200+21.600
Cheltuieli repartizate A = 0,25 x 15200 = 3.800
Cheltuieli repartizate B = 0,25 x 21600 =5.400
6.000
9.200
36.800
= 0.25
, 25 %
A
B
______________________________________________________________________________________
chelt.directe
15.200
chelt.directe
21.600
+ chelt.indir.repartizate
3.800
+ chelt.indir/repartizate
5.400
_______________________________________________________________________________________
= cost de prod.efectiv
19.000
= cost de prod.efectiv
27.000
- inregistrare cost efectiv al produselor finite:
1) pentru produsul A:
902
=
921
19.000
2) pentru produsul B
902
=
921
27.000
277. = Rezolvare:
Chelt.indirecte totale= CF + CV
1200= CF + 900
CF= 1200 900
CF= 300 lei
Chelt.variabile
900
+ chelt.fixe x grad util. Capac.de prod.
300 x 80 %
240
___________________________________________________________
= chelt.indirecte de repartizat
1.140
cost de productie = chelt.directe + chelt.indirecte repartizate
cost de productie = 3000 + 1140 = 4140 lei
- inregistrare in contabilitate financiara cost de productie:
345
=
711
4140
- inregistrare in contabilitate de gestiune cost de productie:
902
=
921
4140
278 = Rezolvare
Chelt.indirecte total
= chelt.fixe + chelt.variabile
10.800 = 2.160 + chelt.var.
chelt.var.= 10.800 2.160
chelt.var. = 8.640
Chelt.variabile
8.640
10.368 =1,92
5.400