šiandien skaitykite

:

Kokį rojų prarado Džordana Butkutė

Lietuva – tarp dešimties krizės labiausiai paliestų pasaulio šalių

KLAIPĖDA
ORAI +19 °C +14 °C

ISSN 1822-5330. Numeris 117 (674). 2009 M. LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

10-MEČIO VĖLIAVNEŠYS
Šį sekmadienį Lietuvos vadovas Valdas Adamkus baigia savo kadenciją – po iškilmingos priesaikos jį šiame poste pakeis Dalia Grybauskaitė. Politikos olimpe įsitvirtinęs ir 10 metų Lietuvai vadovavęs V.Adamkus visą šį laikotarpį buvo tarp visuomenės numylėtinių.
„Dešimt metų ir žmogui, ir apskritai politikai yra daug. Per tą laiką daug kas pasikeitė“, – pastebėjo politologas Algis Krupavičius. Pasak jo, kai 1998-aisiais V.Adamkus tapo prezidentu, tuo metu Lietuvos politikoje buvo daug priešiškumo, konkurencijos, agresijos ir konfrontacijos, o naujas prezidentas į politinę areną įnešė daugiau tolerancijos, dialogo, diskusijų. „Lietuvos politikai tai buvo milžiniškas poveikis ir labai svarbus rezultatas, kuris ne itin matomas šiandien. Politikai kartais konfliktuoja, prieštarauja vieni kitiems, tačiau agresijos yra žymiai mažiau. Jie supranta, kad šiandien valdžioje yra vieni, kitą dieną ar po metų bus jau kiti, ir politikos gyvenimo ratas sukasi“, – kalbėjo A.Krupavičius. Dėl pagrindinio V.Adamkaus nuopelno A.Krupavičiui pritaria ir istorikas, politologas Antanas Kulakauskas. Pasak jo, didžiausias šio Lietuvos vadovo nuopelnas – politinės sistemos stabilizavimas. „Aišku, kokiame lygyje stabilizuota – kitas klausimas. Demokratijos požiūriu nesam labai aukštai, tačiau vis vien geriau yra stabili, nei į populizmą ar autoritarizmo tendencijas linkstanti sistema“, – pridūrė istorikas. Visus dešimt vadovavimo Lietuvai metų V.Adamkus niekam neužleido politinių reitingų viršūnės. A.Kulakausko nuomone, tam įtakos turėjo politinės kultūros lygis – esą nors Lietuva ir yra parlamentinė respublika, tačiau visuomenei reikia autoriteto. Išsilaikyti tarp mėgstamiausių visuomenės politikų, pasak politologo, V.Adamkui padėjo ir tai, kad prezidentas nepriima konkrečių sprendimų vidaus politikoje – tik pritaria ar nepritaria Seimo sprendimams ar Vyriausybės nuostatoms. Nukelta į 6 psl.

AKTUALIJOS

STUDENTAI NEGAUNA PASKOLŲ 7 psl.

KLAIPĖDA

KULTŪRININKAI GAIVINS SENAMIESTĮ 2 psl.

RALIS

„SAULĖ 2009“: TARP KELMĖS IR ŠIAULIŲ 12-13 psl.
Valdas Adamkus iš viso 10 metų šeimininkavo prezidentūroje sostinės S.Daukanto aikštėje. Jo antroji prezidentavimo kadencija baigiasi šį sekmadienį. V.Račylos nuotr.

Į NIDĄ KVIEČIA FESTIVALIS
Šeštadienį Nidoje prasideda tradicinis jau XIII tarptautinis Thomo Manno menų festivalis. Šiais metais jo tema – „Praeities šuliniai. Lietuvos vardo minėjimo tūkstantmečiui“. Festivalio žiūrovų laukia labai marga programa – klasikinės muzikos vakarai, dailės ir fotografijos parodos, įkvepiančios diskusijos ir kino naktys ant Urbo kalno prie švyturio.

5 psl.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

2 / KLAIPĖDA

www.15min.lt/klaipeda

Senamiestį pagyvins Naminukės išsivirė šeimos šventėms knygų mainai ir šauklys
Apsilankę klaipėdietės namuose pareigūnai rado ne tik naminukės, bet ir jos išpilstymui reikalingų įrankių. JURGITA ANDRIEJAUSKAITĖ
j.andriejauskaite @15min.lt

Klaipėdos savivaldybėje nesiliauja diskusijos apie senamiesčio gaivinimą. Apie tai, kad čia trūksta renginių, vietų automobiliams, ant palangių žydi mažai gėlių ir stinga privačių iniciatyvų, kalbėta jau ne vieną sykį.
Regis, kalbos pamažu virsta darbais ir jau netrukus klaipėdiečiai turėtų išvysti pirmuosius miesto centro gaivinimo daigus. Paskutiniajame uostamiesčio savivaldybės Strateginio komiteto posėdyje buvo kaip niekada daug svečių. Čia atvyko bibliotekų, muziejų, teatrų ir kitų įstaigų atstovai, verslininkai, valdininkai. Jie dalijosi savo vizijomis, kaip reikėtų atgaivinti senamiestį ir čia sugrąžinti dabar į prekybos centrus savaitgaliais plūstančius žmones.

Savivaldybėje jau kurį laiką aktyviai diskutuojama, kaip tiek miestiečiams, tiek miesto svečiams senamiestį padaryti patrauklesnį. „15min“ nuotr.

Naminuke prekiaujanti klaipėdietė pareigūnams teisinosi namuose turinti daug gėrimų, nes vasarą laukia net kelių didelių švenčių.
Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai trečiadienį apsilankė Jotvingių gatvės gyventojos namuose. Paklausta, ar jos namuose laikoma naminė degtinė, 62 metų moteris iš palovio išrideno apytuštį penkių litrų talpos indą su specifi nį kvapą skleidžiančiu skysčiu ir neslėpė turinti dar i r v yno bei šampa no. Prekeivė teigė dokumentais galinti pagrįsti, jog šią vasarą

Balkone pasirodys šauklys
Pirmąją naujovę miestiečiai ir svečiai išvys jau po poros savaičių, liepos 23-iąją. Tą ketvirtadienį šiuo metu remontuojamo Klaipėdos dramos teatro balkone pasirodys šauklys. „Jis skaitys eiles apie Klaipėdą, senamiestį, grožį. Tai turėtų tapti tradicija. Pradėsime renginius nuo balkono, jų yra trys, galiu visus juos atiduoti,

tegul tik organizuoja. Juk būtų smagu, jei iš balkono skambėtų trimitai, grotų orkestras, skelbtų pietų metą. Tai būtų miesto akcentas. Čia galima ir padžiazuoti“, – kalbėjo Klaipėdos dramos teatro vadovas Gediminas Pranckūnas. Jis tikisi, kad su savomis idėjomis prisijungs ir kitos kultūrinės įstaigos, sumanymų pažers režisieriai, menininkai, studentai. Pasirodymai balkone bus rengiami kiekvieno ketvirtadienio vidurdieniais iki pat rudens.

Knygų mugė
Savo sumanymą posėdyje pateikė Klaipėdos savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė.

„Turgaus gatvėje yra mūsų bibliotekos filialas. Sumanėme, kad pačioje bibliotekoje, o kai geras oras, lauke, galėtume organizuoti knygų mainus“, – pasakojo B.Lauciuvienė. Pasak jos, mainų metu būtų dovanojami arba už simbolinę kainą parduodami nereikalingi leidiniai. Keistis knygomis būtų kviečiami gyventojai. „Jei knyga nebereikalinga, ji turi keliauti pas kitą žmogų. Visame pasaulyje yra įvairių tradicijų, pavyzdžiui, žmonės palieka perskaitytas knygas parke ant suoliukų ar kavinėse“, – pasakojo direktorė. Ji teigė laukianti pirmųjų iniciatyvų senamiestyje, tuomet prisijungtų ir biblioteka. „Jei niekas kol kas nepaju-

dės, per Jūros šventę išbandysime šį sumanymą“, – neslėpė bibliotekos vadovė.

Iniciatyvų nestinga
Pasak Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Godos Giedraitytės, senamiestyje veiksmo nestinga, tiesiog gyventojai ieško masinių renginių. „Senamiestyje yra Dailės parodų rūmai, Lėlių teatras, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Meno kiemas su Etnokultūros centru. Įstaigų pilna, tik spėk jas apeiti. Kultūrinė veikla vystoma, tiesiog kyla klausimas, ar tikrai reikia jos, ar pramogų, kur galima ateiti su alaus buteliu. Štai tuomet būna anšlagas“, – sakė G.Giedraitytė.

jos šeimoje bus net trys jubiliejai ir anūko krikštynos. Šioms šventėms ji esą ir įsigijusi įvairių gėrimų. Tačiau tai, kad moteris pati pardavinėja naminukę, išdavė rakandai: dubenėlis su monetomis, išpilstymui paruošti tušti pusės litro talpos buteliukai bei piltuvėlis. Iš palovio pareigūnai išrideno dar apie 7 litrus į įvairios talpos indus supilto skysčio, skleidžiančio naminės degtinės kvapą. Moteriai gresia mažiausiai 300 Lt administracinė bauda.

pažintis

Originali ekskursija primins Klaipėdos istoriją
AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite@15min.lt

Klaipėdiečiai šeštadienį kviečiami leistis į pažintį su gimtuoju miestu. Viešoji įstaiga „Pridėtinės vertės mokėtojai“ miestiečius ir Klaipėdos svečius kviečia į pažintinę ekskursiją „Nuo Trečiojo reicho iki Žvejybos uosto rajono“.
Nemokamą ekskursiją ves istorikas, knygos „99 Klaipėdos miesto istorijos“ autorius Vygantas Vareikis. „Laukiame visų norinčiųjų, manome, kad ekskursijoje apsilankys tie, kuriems įdomi miesto istorija. Beje, ir pats maršrutas gana netikėtas“, – sakė įs-

Klaipėdiečiams geriausiai pažįstami kariniai įtvirtinimai Giruliuose. „15min“ nuotr.

taigos vadovė Rima Nausėdaitė. Kelionė prasidės 12.10 val. Naujojoje perkėloje. Keliautojams reikės tik susimokėti už kelto bilietą, taip pas pasirūpinti vandeniu, sportine apranga, sumuštiniais ir pasiimti prožektorių. Pažintinė kelionė, kurios metu bus aplankomos laivų kapinės, Trečiojo reicho įtvirtinimai truks iki 4 valandų. Istorikas V.Vareikis, paklaustas, ar dažnai tenka vesti ekskursijas klaipėdiečiams, prisipažino, kad jam tai – avantiūra. Pasak R.Nausėdaitės, tokia kelionė – puiki galimybė pažinti savo kraštą, išgirsti įdomių pasakojimų iš istoriko lūpų.

„Pabendravus su žmonėmis, neretai paaiškėja, kad jie net ir Pilies muziejuje nebuvę, ką jau kalbėti apie gynybinius įtvirtinimus“, – sakė ji. Smiltynėje, ties Kiaulės Nugara, yra gerai išsilaikę vokiečių statyti kariniai įtvirtinimai. Panašus karinis įtvirtinimas yra pajūryje už Girulių.

LIEPOS

orai
Lietuvoje
Šiandien oro temperatūra 1822 °C šilumos. Vakariniuose šalies rajonuose palis. Ateinančią naktį bus 12-14 °C, rytoj dieną 19-22 °C šilumos. Daug kur trumpi lietūs. Panašūs orai prognozuojami ir sekmadienį.
ŠIANDIEN dieną Vilnius Kaunas Klaipėda +21 °C +21 °C +19 °C naktį +13 °C +13 °C +14 °C RYTOJ dieną +21 °C +21 °C +19 °C naktį +13 °C +13 °C +14 °C PORYT dieną +21 °C +21 °C +20 °C
Giedra Mažai debesuota Debesuota Trumpalaikis lietus Lietus Lietus su perkūnija Šlapdriba Sniegas

PENKTADIENIS
Saulė teka 04:56 Saulė leidžiasi 21:52 Dienos ilgumas 16:56 Mėnulio fazė - Priešpilnis.

10

Europoje
Atėnai Berlynas Londonas Madridas Maskva +31 °C +17 °C +21 °C +33 °C +21 °C Paryžius Praha Ryga Roma Talinas +20 °C +17 °C +19 °C +27 °C +20 °C

vardadieniai
Amalija, Eimirė, Gilvainis, Prudencija, Rufina, Sigutė

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/miestai

PAJŪRIS / 3

Griuvo marias slėpęs mūras
GINA KUBILIŪTĖ
g.kubiliute @15min.lt

Klaipėdoje atsiras naujas praėjimas link marių. Ketvirtadienį pradėta griauti Pilies gatvės raudonųjų plytų tvora.
Kol kas ketinama išardyti tik dalį užtvaros – keliolika metrų.

Tokiu būdu norima padaryti praėjimą į Kruizinių laivų terminalą didžiosioms liepos pabaigoje vyksiančioms šventėms. Visas dar sov iet mečiu statytos tvoros ilgis yra apie 200 metrų. Konkurse dėl sienos griovimo dalyvavo keturios kompanijos. Buvo siū ly ta nug r iauti tvorą už 10 -20 tūkst. li-

tų. Tačiau laimėjo bendrovė, pasiūliusi išardyti sieną tik už 1 litą. Anot įmonės atstovų, plytas jie vėliau susmulkins ir parduos kelių tiesėjams. Po regatos „The Tall Ships’ Races Baltic 2009“ Klaipėdoje bus griaunama ir likusi sienos atkarpa. Ateityje šioje vietoje žadama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę.

Kol kas griaunama tik dalis Pilies gatvės sienos, vėliau bus išardyta ir likusi atkarpa. G.Kubiliūtės nuotr.

Iš Palangos kils daugiau lėktuvų
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo liepos 21 dienos į skrydžių tvarkaraštį įtraukia tris papildomus reisus iš Palangos į Rygą. Iš viso oro bendrovė tarp šių oro uostų skraidys 14 kartų per savaitę visomis savaitės dienomis.
„Akivaizdu, kad tai vienas iš sėkmingiausių mūsų naujų maršrutų – balandį iš Palangos į Rygą pradėję skraidyti aštuonis kartus, per tris mėnesius dėl esamos paklausos pridėjome šešis papildomus reisus. Pastebime, kad šiais reisais vyksta ne tik lietuviai ir latviai, bet ir turistai iš Vokietijos, Rusijos, kitų šalių, o tai teigiamas ženklas mūsų šalies turizmo plėtrai“, – sakė „airBaltic“ viceprezidentas ir generalinis direktorius Lietuvoje Tadas Vizgirda. Nuo liepos pabaigos pridedami du nauji dieniniai reisai iš Palangos į Rygą antradieniais ir ketvirtadieniais ir vakarinis reisas šeštadieniais. Nuo spalio numatomas dar vienas papildomas dieninis reisas trečiadieniais. Iš viso per balandį-birželį „airBaltic“ lėktuvais iš Palangos skrido 8453 keleiviai. Lėktuvų užimtumas birželį pasiekė 70 proc.

nelaimės
Lietus pridarė nuostolių

Smarkus lietus klaipėdiečius privertė į pagalbą kviestis ugniagesius. Ketvirtadienio naktį, apie antrą valandą, pareigūnai skubėjo į Bandužių gatvės 15 namą. Dėl smarkaus lietaus pro nutekėjimo vamzdžius į butus veržėsi vanduo. Atskubėję Butų ūkio avarinės tarnybos „Skaidrolos“ darbuotojai pravalė lietaus kanalizacijos vamzdžius. Dėl kiauro stogo 10 aukšte nuo lietaus apgadinti 3 butai. Dėl vamzdžių pralaidumo apgadinti butai ir pirmame aukšte. Ketvirtadienio naktį ugniagesiai buvo iškviesti ir į Mogiliovo bei Lūžų gatvių sankryžą. Neprisistatęs pilietis pranešė, kad ji apsemta. Atvykę priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai nuvalė šiukšles nuo kanalizacijos šulinio ir vanduo sutekėjo.

Sulaukė baudų
Per birželį ir liepą uostamiesčio pareigūnai nustatė dešimtis pažeidėjų, kurie, skubėdami į paplūdimį, ne vietoje paliko savo automobilius. Už neleistiną automobilių statymą Melnragės–Girulių poilsio zonoje 48 pažeidėjai patraukti administracinėn atsakomybėn. Nedrausmingiems vairuotojams buvo surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai bei skirtos baudos. Kai kurių vairuotojų, atvykusių iš kitų miestų bei rajonų, nemalonios staigmenos laukia grįžus namo. Surinkta įrodomoji medžiaga išsiųsta nagrinėti į jų gyvenamąją vietą.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

4 / PAJŪRIS
šiandien
KLUBAI
Penktadienį, liepos 10 d. Klaipėda „Dr.Who“ terasa 21 val. Sashos Son koncertas. Naktinis klubas „ElCalor“ 22 val. „Sambuca Party“ vakarėlis. Džiazo restoranas „Kurpiai“ 22 val. koncertuos grupė „Fresh“. Muzikos klubas „Roxy“ 22 val. koncertuoja grupė „West Coast“. Palanga Kultūros centras „Ramybė“ 21 val. koncertuoja džiazo grupė „Bertiga Organ Trio”. Muzikos klubas „Vandenis“ 21 val. aktorės Ingos Jankauskaitės ir gitaristo Aurelijaus Globio koncertas. Šeštadienį, liepos 11 d. Klaipėda Klubas „Dr.Who“ 23 val. Mariaus Ivanoff gimtadienio vakarėlis. Projekte dalyvauja vienas populiariausių vargonininkų Olandijoje bei Indonezijoje Adra Karimas. Jis kartu su grupės būgnininku Elfa Zulhamu savo gimtojoje šalyje įrašė keletą albumų, grojo Olandijos „Stage Band” bigbende, kuris yra daugkartinis olandų konkursų laimėtojas. 2007 metais E.Zulhamas išleido albumą su garsiu JAV saksofonininku Dicku Oattsu. 2008 metais buvo išsiųstas kaip mainų programos dalyvis į JAV. Projekte dalyvauja ir lietuvis gitaristas Pranas Kentra. Jis jau ketvirtus metus studijuoja Nyderlanduose. Be džiazo muzikos, yra baigęs klasikinės gitaros studijas Vilniaus B.Dvariono mo-

www.15min.lt/miestai

Palangoje – koncertas džiazo mylėtojams
Palangoje penktadienį bus pamaloninti džiazo gerbėjai. Kultūros centre „Ramybė“ pristatomas tarptautinis džiazo projektas „Bertiga Organ Trio“. Jis buvo sukurtas Olandijos „Prins Claus“ konservatorijoje.
Palangoje poilsiautojai turės progos susipažinti su tarptautiniu džiazo projektu „Bertiga Organ Trio“. Organizatorių nuotr.

kykloje. 2008-ais metais su savo braziliško džiazo projektu surengė turą po Lietuvą, dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose Olandijoje, tarp

jų – Hagos džiazo festivalyje. Grupė į Lietuvą atvyksta kartu su saksofonininku Colinu Gordonu. Jis atvyko į Olandiją kaip mainų programos dalyvis

iš „Purchase“ koledžo Niujorke, kur mokėsi pas legendinius džiazo muzikantus. Būdamas 20-ies, grojo tokiuose Niujorko klubuose kaip

„Birdland“, „Smoke“ ir „Symphony Space“. Projektas kultūros centre „Ramybė“ (Vytauto g. 35, Palanga) pristatomas 21 val.

sukaktis
„Nesė Pramogų Bankas“ 22 val. Alano Chošnau koncertas. Džiazo restoranas „Kurpiai“ 22 val. grupės „Weekend“ koncertas. Muzikos klubas „Roxy“ 22 val. „Roxy“ vasaros TOP 10. Naktinis klubas „ElCalor“ 22 val. „Absolut“ vakarėlis. Palanga Kultūros centras „Ramybė“ 21 val. Drabužių dizainerės Dianos Paukštytės kolekcijų pristatymas, skambant Marlos Singer dainoms. Muzikos klubas „Vandenis“ 21 val. projektas „Cinemusique: Charlie Chaplin XXI”.

Gimtadienį Marius Ivanoff švęs klube „Dr.Who“
Vos prieš mėnesį savo vienerių metų sukaktį pažymėjęs Klaipėdos naktinis klubas „Dr.Who“ šį šeštadienį pakvies į dar vieną šventę. Čia įvyks klubo kolegos ir draugo DJ Mariaus Ivanoff (nuotr.) gimtadienio vakarėlis.
2009-ieji Latvijoje šiuo metu gyvenančiam bei dirbančiam didžėjui – išskirtiniai ir lekia pašėlusiu tempu. Jau 15 metų naktiniuose klubuose, vakarėliuose bei festivaliuose besisukinėjantis ir plokšteles sukinėjantis Marius visai nesenai paminėjo dar vieną ypatingą datą. Lygiai prieš 10 metų jis pradėjo dirbti su kolega didžėjumi Mindaugėliu. Brandų bendros veiklos skaičių jie abu pažymėjo apvažiavę visą Lietuvą su savo jubiliejiniu turu, kurį užbaigė pasirodymu Japonijoje. „Šių met ų pirmoji pusė buvo ypač akty vi: labai daug pasirodymų gimtinėje ir Latvijoje, ištisus metus klubuose, festivaliuose, dideliuose ir mažesniuose renginiuose, – viščiukus skaičiavo į ketvirtąjį dešimtmetį įžengęs Marius. – Be to, šiuo metu vykdau daug kitos įdomios veiklos, susijusios su šokių muzika bei klubais, kuriu įvairius rinkodaros projektus.“ Dabar jis norėtų rimčiau užsiimti muzikos kūryba. „Pradėjau nuolat dirbti studijoje, nors laisvo laiko ne per daugiausiai, – teigė Marius. – Smulkiau apie planus kalbėti, kol nieko nepadaryta, – pavojinga, nes po to gali ir nepavykti. Tačiau svarbiausia – dirbti, dirbti ir dar kartą dirbti.“ 31-ojo gimtadienio proga M.Ivanoff pirmą kartą atsistos už klubo „Dr.Who“ didžėjaus pulto ir pasidalins savo pirštuose bei ausyse sukaupta brandžia šokių muzikos patirtimi. Vakarėlio pradžia šeštadienį, 23 val., klube „Dr.Who“.

kultūrpolis

KONCERTAI
Penktadienį, liepos 10 d. Nida Kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ 20 val. „Kabareto dainos“. Palanga Palangos vasaros estrada 20 val. grupės „El Fuega“ koncertas. Šeštadienį, liepos 11 d. Klaipėda Koncertų salės parkelis 20.30 val. Brass kvinteto koncertas. Nida Romos katalikų bažnyčia 19 val. Kamerinės muzikos koncertas. Kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ 20 val. grupės „el Fuego“ koncertas. Palanga Palangos vasaros estrada 20 val. Sashos Song koncertas.

Tapybos ir literatūros vakaras
Kultūrpolyje susijungs tapyba ir literatūra. Penktadienio vakarą bus atidaryta Gvido Latako tapybos paroda „Vigilijos“, o literatūros vakare kūryba dalinsis Z.Gėlės premijos laureatai: D.Bielskytė, G.Grajauskas, G.Latakas, D.MolytėLukauskienė, M.Valiukas.
Šiemet 33-iąja Z. Gėlės premija apdovanotas dailininkas, rašytojas Gvidas Latakas už pirmąją poezijos knygą „Kol išsiris varniukai“. Nesivaikydamas literatūrinių madų, krypčių, G.Latakas lieka ištikimas savam stiliui: į tekstą įpinama žaismė, giedras šypsnis, žemaitiška tartis. Kaune gyvenantis menininkas kartu su uostamiesčio rašytojais skaitys eiles, dalinsis mintimis. Z.Gėlės premija įteikta D.Bielskytei (2007, „Raudona“), G.Grajauskui (1994, „Tatuiruotė“), R.Kmitai (2000, „ Nekalto prasidėjimo“), D.MolyteiLukauskienei (2003, „Natiurmortas su gudobelės šaka“), M.Valiukui (1999, „Mėnulio keramika“). G.Latakas apie savo parodą „Vigilijos“ pasakojo: „Tai budėjimo valandos. Prie drobės, prie eilėraščio teksto. Paišau paveikslus, skirtus ne parodų salėms, o labiau buitiniam interjerui, žmogui, grįžusiam į savo namelius. Nesistengiu žaižaruoti naujoviškumu, pritrenkti netikėtais kompoziciniais sprendimais ir technologiniais efektais. Mano vektorius, jeigu taip leidžiat kalbėti, rodo kitą kryptį. Tie mano darbai yra greičiau liudijimai apie praėjusius ir būsimus laikus“. Parodos atidarymas Kultūrpolyje (Daržų 10/ Bažnyčių 4, Klaipėdoje) penktadienį, 18 val.

Klaipėdoje – JAV gimusi paroda
Kaunietis dailininkas Arvydas Palevičius Klaipėdos dailės parodų rūmuose penktadienį pristatys tapybos kūrinių parodą „Svetur“.
Habilituotas technikos mokslų daktaras, Kauno technologijos universiteto tarptautinių studijų centro direktorius, profesorius A.Palevičius dailei skiria visą savo laisvalaikį. 2005 m. San Francisko menų akademijos paskelbtame konkurse dėstytojams jis laimėjo stipendiją ir vasaros metu studijavo tapybą. Parodoje „Svetur“ demonstruojama dvidešimt drobių, kurios yra atrinktos iš rezidavimo laikotarpiu nutapytų darbų. Paroda „Svetur“ atspindi tam tikras dvasines refleksijas, išprovokuotas JAV meno pasaulio aplinkos. Visi darbai buvo demonstruojami JAV ir pelnė palankų vertinimą.

Tai yra antroji A.Palevičiaus personalinė tapybos paroda, kurią jis pristato Klaipėdos dailės parodų rūmuose. Paroda atidaroma penktadienį, 18 val., ir veiks iki rugpjūčio 3 d.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/miestai

PAJŪRIS / 5

Th.Manno festivalyje – spalvinga menų sintezė
Šeštadienį Nidoje prasideda tradicinis jau XIII tarptautinis Thomo Manno menų festivalis. Šiais metais jo tema – „Praeities šuliniai. Lietuvos vardo minėjimo tūkstantmečiui“.
Festivalio žiūrovų laukia labai marga programa – klasikinės muzikos vakarai, dailės ir fotografijos parodos, įkvepiančios diskusijos ir kino naktys ant Urbo kalno prie švyturio. ciškai priglaus muzikos atlikėjus. Festivalyje klausytojai išgirs renesanso, baroko epochų kūrinius. Išskirtinis dėmesys bus skiriamas vokiečių kompozitoriaus Johanno Sebastiano Bacho kūrybai. Klausytojai taip pat turės retą progą išgirsti senosios Lietuvos muzikos kūrinius – skambės kompozicijos iš XVII a. Prūsijos bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) rankraščiuose užfi ksuotų tabulatūrų. Muzikos programos puošmena – specialiai festivaliui sukurtas vieno iš ryškiausių šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių Ryčio Mažulio kūrinys „Stigma“. Jį atliks kamerinis choras „Aidija“. Tai XIX–XX a. Kuršių nerijoje kūrusių garsių Rytų Prūsijos dailininkų ekspresionistų – M.Pechsteino, E.Bischoff-Culmo, H.B.Borschkės, K.SchmidtRottluffo, E.Mollenhauerio ir kt. – paveikslai. Festivalyje taip pat bus galima išvysti Klaipėdos fotomenininko Raimundo Urbono parodą „Kraštas prieblandoje“. Fotografijose – vaizdiniai iš buvusios Rytų Prūsijos, dabartinės Kaliningrado srities, užfi ksuoti 1988–1992 metais.
Th.Manno festivalis šiemet rengiamas jau tryliktą kartą. Organizatorių nuotr.

Intriga – muzikinė premjera
„Viename svarbiausių ir giliausias tradicijas turinčių vasaros festivalių Nidoje žadame naujas įdomias pažintis. Tai ir negirdėtos muzikinės kompozicijos, ir Lietuvoje dar neregėti dailininkų darbai, ir kino fi lmai“, – teigė festivalį organizuojančios viešosios įstaigos Th. Manno kultūros centro direktorė Lina Motuzienė. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia tradi-

Netikėti rakursai
Šių metų festivalyje netikėtais rakursais bus pažvelgta į dvasinį festivalio globėją – garsų XX a. pirmosios pusės vokiečių rašytoją, Nobelio literatūros premijos laureatą Thomą Manną. Vokietijos aktorių duetas Ute Maria Lerner ir Markas Weigelis skaitys Th.Manno kūrybą. Režisierius Arvydas Barysas pristatys šiemet sukurtą fi lmą

Išvys ekspresionistų paveikslus
Festivalio žiūrovai turės išskirtinę progą susipažinti su pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamais Nidos dailininkų kolonijos darbais.

„Th.Manno vasarnamis“, kuriame skambės rašytojo mintys. Jas įskaitė Th.Manno anūkas Frido Mannas.

Sutemus festivalio dalyviai ir žiūrovai trauks ant Urbo kalno, prie švyturio. Čia tris vakarus iš eilės žiūrovų

laukia kino seansai. Šiųmečiame festivalyje bus parodyti septyni lietuvių ir vokiečių režisierių fi lmai.

Poilsiaujantiems Nidoje – nemokami jogos užsiėmimai
Nidos svečiai kviečiami kiekvieną rytą užsukti į Nidos centrinį paplūdimį.
Čia kiekvieną rytą nuo 8 val. bei darbo dienomis nuo 19 val. vyksta nemokamos jogos treniruotės. Anot organizatorių, užsiėmimų metu sudėtingiausios jogos technikos bus paaiškintos paprastai ir treneriai padės jas išmokti. Joga padeda išvalyti organizmą, suteikia atjaunėjimo ir žvalumo efektą, padeda sulieknėti, atsipalaiduoti. Daugiau informacijos tel. 869941313, www.om.lt.
Jogos treniruotės visai šalia jūros puikiai nuteikia visai dienai. Organizatorių nuotr.

Kviečia paroda-diskusija
Palangos A.Mončio namuose-muziejuje šį savaitgalį rengiama paroda-diskusija „Art or Not in Palanga/ Menas ar Ne Palangoje“. Šis projektas kvies diskutuoti, aptarti šiandieninės Palangos kultūros vyksmo tendencijas, analizuoti šio kurorto aplinką. Menininkai Rudolfas Calonderis (Šveicarija), Katia Kalnietė (Latvija), Angelina Weyersberg (Vokietija), Gilbertas Peyeras (Prancūzija) kurs projekcijas piešiniuose, tapybos darbuose ir visa tai pristatys visuomenei penktadienį, 17.00 val., atidaromoje parodoje. Liepos 11-ą šios parodos aplinkoje v yks performansas ir diskusija „Architektūra: Palangos aplinkos esmė, idėjinės įžvalgos“, kurioje dalyvaus Palangos miesto v yriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas, Lietuvos architektų sąjungos Palangos skyriaus architektai A.Žukauskaitė, M.Zabarauskas, A.Gumuliauskas, T.Kšatuckienė, S.Danius, V.Moncevičius, J.Murnikovas, R.Grik-

šas, R.Kudzevičius, E.Neniškis, V.Baškys bei menininkas Rudolfas Calonderis.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

6 / AKTUALIJOS

www.15min.lt/aktualijos

10-mečio vėliavnešys
INGA POPOVAITĖ
i.popovaite @15min.lt

Atkelta iš 1 psl. Pasak politologo A.Krupavičiaus, tiek vienos, tiek kitos V.Adamkaus kadencijos metu buvo padaryta ir kontroversiškų sprendimų: „Mažeikių naftos“ akcijų pardavimas kompanijai „Williams“ bei LEO LT sukūrimas. „Tai buvo vakarietiškas, civilizuotas, tolerantiškas, tarptautinį pripažinimą turintis vadovas. Jis niekada nebuvo kategoriškas, tačiau kartais nuolaidumas ir kategoriškumo stygius buvo įvardijami kaip silpnumo ženklai“, – apibendrino A.Krupavičius.

imdavosi veiklos, tai atsidurdavo kontroversiškų sprendimų sūkuryje, trūko jo pozicijos, atitinkančios deklaruojamus tikslus. Nesiimčiau spėlioti, kodėl jis taip elgėsi, bet manau, kad priežasčių būta“, – teigė pašnekovas. A.Kulakausko nuomone, Prezidentūra, kaip institucija, yra silpna, joje trūksta analitikų, stipresnės komandos, kad būtų galima pateikti daugiau įstatymų projektų.

Anot politologų, didžiausias V.Adamkaus nuopelnas – politinės sistemos stabilizavimas. Š.Mažeikos/BFL nuotr.

Tardavo lemiamą žodį
Su pastaruoju teiginiu linkęs nesutikti V.Adamkaus patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Ramūnas Vilpišauskas. Pasak jo, prezidentūroje žmonių pakanka, reikia tik tinkamai išnaudoti įgūdžius. „Pagal konstitucinę sąrangą, prezidentas, bent jau vidaus politikos klausimais, konkretų sprendimą gali priimti tik bendradarbiaudamas su Seimu ir Vyriausybe. Jei bendradarbiavimas stringa, idėjos gali likti neįgyvendintos, nors ir būtų argumentuotos, pagrįstos bei savalaikės“, – kalbėjo prezidento patarėjas. Jis savo darbą su V.Adamkumi vertina kaip prasmingą ir naudingą patirtį. „Su prezidentu buvo gera dirbti, todėl kad jis įsiklausydavo į išsakomus argumentus ar nuomonę“, – teigė R.Vilpišauskas, tačiau pabrėžė, kad lemiamą žodį visada tardavo V.Adamkus.

Su kitais lyginti sunku
Pasak jo, V.Adamkaus vadovavimo laikotarpį sunku palyginti su ankstesnių atkurtos Lietuvos prezidentų – esą Algirdo Brazausko Lietuva buvo visai kitokia, o Rolandas Paksas prezidentu buvo pernelyg trumpai. „Lietuva dar nėra tokia demokratiška, nors ir toliau pažengusi nei kitos posovietinės valstybės, neįstojusios į Europos Sąjungą, ir sovietinio palikimo dar yra daug. Nors po V.Adamkaus Lietuvoje vis dar lieka aukštas korupcijos lygis jo paties, skirtingai nei A.Brazausko, niekas korupcija nekaltino“, – kalbėjo A.Kulakauskas.

Kartelę iškėlė aukštai
A.Kulakauskas pabrėžė, kad kadenciją baigiantis prezidentas labai aukštai iškėlė moralės kartelę, nors paskutiniais metais vidaus politikoje daugiau kalbėjo nei realiai veikė. „Jei jis

Ilsėsis Nidoje
Kitą savaitę V.Adamkus su žmona Alma ramiai praleis Nidoje. A.Adamkienė vyrą įkalbinėja vykti ir į kokį tolimesnį kruizą, tačiau didžiąją politikos sceną paliekantis V.Adamkus

įkalbinėjimams kol kas nepasiduoda – esą dar liko nebaigtų darbų. Baigdamas antrąją kadenciją prezidentas ne kartą kartojo, kad nepirks supamosios kėdės ir priešais ją televizoriaus nestatys. „Didžiausias rūpestis – ką reikės veikti, kaip save užimti, ką gero padaryti“, – yra sakęs V.Adamkus.

Turi mėgstamą kokteilį
Asmeninis V.Adamkaus gyvenimas, daugiau nei pusė amžiaus praleistas su žmona Al-

ma, žiniasklaidoje nebuvo itin plačiai aptarinėjamas. Tačiau, dalindamas paskutinius savo, kaip prezidento, interviu, V.Adamkus spaudai prakalbo ir apie asmeninius įpročius, o tiksliau – mėgstamiausią kokteilį, kurį jo draugai vadina „prezidentiniu“. Šalies vadovo mėgstamiausiam gėrimui pagaminti reikia dviejų dalių škotiško viskio, vienos dalies labai sauso martinio, išspausti gabaliuką žaliosios citrinos bei įmesti kelis ledukus ir alyvuogę.

Biografijos faktai
V.Adamkus gimė 1926 m. lapkričio 3 dieną Kaune, mokėsi Kauno „Aušros“ gimnazijoje. Karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje, 1944-aisiais su tėvais pasitraukė į Vokietiją, o 1949 m. atvyko į JAV. 1951 m. Valdas Adamkus vedė Almą Nutautaitę. Nuo 8-ojo dešimtmečio V.Adamkus dirbo JAV Aplinkos apsaugos agentūroje. Būsimasis prezidentas aktyviai dalyvavo lietuvių išeivijos visuomeninėje ir politinėje veikloje: rengė protesto prieš Lietuvos okupaciją akcijas, organizavo įvairias peticijas, aktyviai dalyvaudavo sporto renginiuose ir juos organizuodavo. Nuo 1972-ųjų V.Adamkus kartą ar kelis per metus atvykdavo į Lietuvą ir rūpinosi Baltijos šalių aplinkosaugos klausimais. 1993 m. jis buvo kandidato į Lietuvos prezidentus Stasio Lozoraičio rinkimų kampanijos vadovas. 1998 m. V.Adamkus buvo išrinktas Lietuvos prezidentu. 2002 m. jis iškėlė savo kandidatūrą antrai kadencijai, tačiau pralaimėjo Rolandui Paksui. 2004 m. R.Paksą pašalinus iš prezidento pareigų, V.Adamkus dar kartą iškėlė savo kandidatūrą ir antrą kartą tapo Lietuvos vadovu. 2009-ųjų liepos 12-ąją jį prie valstybės vairo pakeis išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė.
2004-ųjų birželis. Antrosios prezidentavimo kadencijos išvakarėse su žmona Alma. K.Vanago/BFL nuotr.

2009-ųjų liepos 6-oji. Su Ukrainos prezidentu Viktoru Juščenka, Lenkijos vadovu Lechu Kaczynskiu ir Gruzijos lyderiu Mikhailu Saakashviliu. Scanpix nuotr.

2008-ųjų kovas. Velykos prezidentūros kieme. Scanpix nuotr.

2006-ųjų spalis. Vilniuje su Didžiosios Britanijos karaliene Elizabeth II. K.Vanago/BFL nuotr.

2002-ųjų lapkritis. Vilniaus Rotušės aikštėje su tuometiniu JAV prezidentu George'u W. Bushu. K.Vanago/BFL nuotr.

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Asta Bliūdžiutė Vyr. redaktorė a.bliudziute@15min.lt

Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius

Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas

Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt H.Manto g. 31, 92236 ,Klaipėda

Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt

Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

Tiražas - 65 000. ISSN 1822-5330. Dienraštis platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip dienraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Jurga Vaičiūtė Dienos redaktorė j.vaiciute@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas dienraštis Lietuvoje, turintis 470,000 nuolatinių skaitytojų „TNS Galup“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2008 m. ruduo kiekvieną darbo dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/aktualijos

AKTUALIJOS / 7

apžvalgininkės nuomonė
INDRĖ MAKARAITYTĖ

redakcija@ 15min.lt

Negauna paskolų
GEDIMINAS GASIULIS
g.gasiulis @15min.lt

Samdiniai iššūkių nemėgsta
Šį savaitgalį valstybės vadovo vairą iš Valdo Adamkaus perims Dalia Grybauskaitė. Valdžios perėmimas visuomet yra reikšmingas dalykas, mat ji rinkimus laimėjo nemažai žadėdama. Prezidentas vienas pats nieko nedaro, jam padeda komanda ir nuo komandos neretai labai priklauso, kaip sekasi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Ar jos keltus iššūkius bus pajėgi įgyvendinti jau pristatyta komanda? Ji sulaukė jau nemažai kritikos. Kad gal ne tuos žmones Prezidentė pasikvietė, ne taip juos atsirinko, kaip derėjo. Kol kas ši kritika – menkai pagrįsta, nes jai nėra pagrindo – darbų, sėkmių ar nesėkmių. Yra tik prognozė, kad menką politinę patirtį turinti komanda bus menka pagalbininkė Prezidentei. Tačiau ką tikrai galima kritikuoti šiandien, tai apskritai Prezidento institucijos Lietuvoje statusą, tiksliau, Prezidento pažeidžiamumą. Tai, koks Prezidentas numatytas Lietuvos Konstitucijoje, savaime užprogramuoja didelius sunkumus tiek pačiam valstybės vadovui, tiek valstybei. Prezidentas realiai juk yra politikas, bet jo institucija Lietuvoje yra depolitizuota – valstybės vadovas nei pats gali dalyvauti politinės partijos veikloje, nei gali kviestis į komandą rimtą politinę patirtį ir svorį turinčius asmenis – taip jis būtinai bus su kuo nors iškart susietas. Tačiau į politiką pasaulyje žmonės eina kartu su savo bendražygiais, dirbdami ranka rankon, degdami tomis pačiomis idėjomis, vedami tų pačių tikslų ir pasitikėdami vieni kitais. Kadangi Lietuvoje tai draudžiama Konstitucijoje, tai mums lieka vieniši Prezidentai ir jų samdinių komandos. Ar samdomi darbininkai turi daug motyvacijos versti kalnus ir rizikuoti savo minkšta vieta, čia jau klausimas Konstitucijos kūrėjams. Nebent Konstituciją kuriant taip ir buvo sugalvota, kad Lietuvai reikia drungno valstybės vadovo, kurio buvimas klaidintų visuomenę ir tolygiai menkintų pasitikėjimą valstybe visuomenėje.

Lietuvoje pradėti ar tęsti mokslus nusprendę studentai atsidūrė tarp dviejų ugnių: aukštosios mokyklos jų reikalauja skubiai susimokėti įmokas, tačiau Finansų ministerija su bankais dar tik pradėjo derinti studijų paskolų sąlygas.
Vilniaus universitete (VU) bakalauro studijas baigęs ir į Tarptautinės komunikacijos magistro studijas įstojęs vilnietis Karolis teigė, kad tik nunešęs stojimo dokumentus sužinojo, jog per 5 darbo dienas privalo susimokėti įmoką už pirmąjį semestrą. „Įmoka už semestrą yra apie 4 tūkst. Lt. Tiesa, iš pradžių galima mokėti 30 proc. šios įmokos – būtų apie 1,2 tūkst. Lt – o likusią dalį sumokėti iki rugsėjo. Bet vis tiek – iš kur per kelias dienas gauti tūkstantį litų?“ – klausė studentas Karolis. VU Studijų direkcijos direktorė Jūratė Karaliūnienė „15min“ teigė, kad susimokėti už pirmąjį semestrą prašoma siekiant užsi-

Gerokai padidinę mokestį už studijas, aukštojo mokslo „reformuotojai“ net jį pasirįžusiems mokėti studentams atkiša špygas – paskolos bus pradėtos dalinti kur kas vėliau, nei reikia sumokėti pirmąją įmoką aukštosioms mokykloms. „15min“ nuotr.

tikrinti, jog studentai galutinai apsisprendė rinktis šias studijas. „Paraiškas jie gali būti padavę ir į užsienio universitetus“, – sakė J.Karaliūnienė.

Paskolų negaus
Pasak už studijų paskolas atsakingo Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo (LVMSF) Paskolų skyriaus vedėjos Stanislavos Eugenijos Lipinskienės, su tokia problema gali susidurti ir būsimi pirmakursiai, kurie dokumentus aukštosioms mokykloms pradės nešti artimiausiomis savaitėmis. „Finansų ministerija dar nėra pasirašiusi sutar-

čių su kredito įstaigomis. Kol kas neaiškios nei paskolų teikimo sąlygos, nei palūkanos“, – sakė S.E.Lipinskienė. Ji teigė, kad į fondą kreipėsi daugybė studentų, norinčių gauti paskolas, tačiau LVMSF jiems pažadėti nieko negali. „Na, pirmąją įmoką jiems teks susimokėti patiems. O paskui jau pasiimti paskolą“, – teigė LVMSF atstovė.

Ministras nustebo
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius nustebo sužinojęs, kad studentams jau reikia studijų paskolų: „Juk pirmakursiai pradės tik vėliau stoti.“ Paaiškinus, jog paskolų reikia magistrantams, ministras teigė, kad paskolų sistema pradės funkcionuoti rudenį. „Yra nustatyti maksimalūs paskolų dydžiai, atrinkti bankai, artimiausiu metu

LSAS žada pagalbą
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) prezidentė Indrė Vareikytė patarė studentams kreiptis į aukštųjų mokyklų administracijas ir prašyti sudaryti galimybes sumokėti įmokas pradėjus veikti paskolų sistemai. Jei studentams nepavyktų susitarti, jie gali kreiptis pagalbos į LSAS.

fotoakimirkos

bus pasirašytos sutartys“, – sakė G.Steponavičius. Paklaustas, kaip turėtų elgtis studentai, kuriems paskolos reikia jau šiomis dienomis, ministras teigė, kad su aukštosiomis mokyklomis bus deramasi dėl įmokų atidėjimo. „Šiomis nelengvomis sąlygomis universitetai galėtų žiūrėti lanksčiau. Iš studentų pusės jau yra išsakytas prašymas atidėti įmokų mokėjimą. Kai bus pasirašytas susitarimas su bankais, ministerija pradės derybas su aukštosiomis mokyklomis dėl įmokų atidėjimo“, – aiškino ministras. Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis teigė, kad sutartys su bankais turėtų būti pasirašytos artimiausiu metu, galbūt jau kitą savaitę. Anot jo, realiai paskolas studentai galės gauti rugsėjo mėnesį.

Mamos išmokas gynė dainomis
Vakar sostinėje pakilus gūsingam vėjui, virto medžiai. Vienas griuvo apie 16 val. 30 min. Lazdynų mikrorajone esančio darželio „Giraitė“ teritorijoje. Per atsitiktinumą žaidimo aikštelėje tuo metu vaikų nebuvo. „15min“ skaitytojo Rolando nuotr.

Ketinimais mažinti motinystės (tėvystės) išmokas pasipiktinusios Aktyvių mamų sambūrio atstovės vakar surengė protesto akciją šalia Seimo. Kol tėveliai dainavo ir žygiavo aplink Seimą, parlamentarai ginčijosi: mažinti ar ne?

Vakar šalia Seimo susirinko daugiau nei šimtas mamų, kurios piktinosi ketinimais mažinti išmokas. I.Gelūno nuotr.

Lietuvos garbei – gatvė Italijoje
Italijos Bario miesto taryba priėmė sprendimą vieną iš miesto gatvių pavadinti tūkstantmetį mininčios Lietuvos vardu (via LITUANIA). Tokį apsisprendimą lėmė ilgametis Lietuvos miestų ir Bario bendradarbiavimas. Pranešime spaudai teigiama, kad Bario miestą ir Lietuvą sieja istoriniai ryšiai – iš šio miesto yra kilusi Žygimanto Senojo žmona, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforza, kuri prisidėjo prie renesanso kultūros sklaidos LDK. Lietuvos ir Bario ryšiai glaudūs ir dabar – Baryje vyksta Lietuvos kultūros pristatymo renginiai, įvairios parodos.

Trečiadienį liūtis skalbė visą šalį. Nuotr. – patvinusi sostinės Antakalnio gatvė. „15min“ skaitytojo Tautvydo nuotr.

Seime vakar buvo svarstomas siūlymas visas motinystės (tėvystės) išmokas nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos mažinti 10 proc., o nuo kitų metų gegužės 1 dienos mažinti dar 10 proc. Antrus metus mokamas išmokas nuo kitų metų gegužės siūloma mažinti iki 50 proc. Svarstant siūlymą Seime jį peikė ne tik opozicija, bet ir valdantiesiems priklausantys liberalcentristai. Po karštų ginčų parlamentarai nusprendė

pratęsti pataisų svarstymą kitame posėdyje. Aktyvių mamų sambūrio atstovės piktinosi Vyriausybės siekiu žūtbūt sumažinti išmokas tėveliams. Anot jų, siūlymai yra neproporcingi taupymo programai, esą kitoms sritims mažinama 10 proc., o motinystės (tėvystės) išmokoms – kur kas daugiau.

Tuo metu premjeras Andrius Kubilius tikina, kad šių išmokų mažinimas atitinka solidarumo principus ir privalo būti įvykdytas – kitu atveju tektų „karpyti“ kitas eilutes. Anot A.Kubiliaus, sumažinusi motinystės (tėvystės) išmokas valstybė gali sutaupyti apie 100 mln. litų.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

8 / PASAULIS

www.15min.lt/pasaulis

Pasaulio lyderiai plėšomi nesutarimų
Italijos L‘Akvilos mieste vykstančiame įtakingiausių pasaulio valstybių – Didžiojo aštuoneto (G-8) – lyderių susitikime išryškėjo nesutarimai dėl klimato kaitos bei Irano branduolinės programos.
Didžiojo aštuoneto lyderiai trečiadienį sutarė siekti iki 2050-ųjų 80 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Susitikimo gairėse buvo numatyta, kad viso pasaulio išmetamų kenksmingų dujų kiekis turi sumažėti 50 proc. Tačiau tam priešinasi augančių ekonomikų lyderiai, su kuriais G-8 lyderiai susitiko vakar.

Jaunimas įniršo
Prancūzijoje dėl vieno policijos suimto vaikino mirties pasipiktinę jaunuoliai naktį į ketvirtadienį surengė riaušes.
Jaunuoliai Prancūzijos pietryčiuose esančiame Firmini miestelyje degino automobilius, šiukšlių konteinerius ir nusiaubė vieną socialinės rūpybos centrą. Malšinti smurtaujančių jaunuolių gaujų buvo pasiųsta apie 200 riaušių policininkų ir policijos sraigtasparnis. Pareigūnai sulaikė 9 riaušininkus. Šiuos protestus išprovokavo incidentas, kai neaiškiomis aplinkybėmis mirė už mėginimą reketuoti antradienį suimtas vietos gyventojas Mohamedas Benmouna, pranešė BNS. Pasak pareigūnų, izoliatoriu-

Apie G-8 susitikimą
Didžiajam aštuonetui priklauso Didžioji Britanija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Rusija ir JAV. Vakar, antrąją lyderių susitikimo dieną, prie jų prisijungė augančių ekonomikų, arba vadinamojo G-5, lyderiai – Brazilija, Kinija, Indija, Meksika ir Pietų Afrikos Respublika. Šiose šalyse į aplinką išmetama 80 proc. viso pasaulio kenksmingų dujų.

Jungtinės Tautos (JT) sveikino G-8 pasiektą susitarimą, tačiau teigia, kad net tokie įsipareigojimai nebūtų pakankami. Pasak JT generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono, drastiški sumažinimai reikalingi kur kas greičiau. Anot jo, lyderiai turi tartis dėl dujų išmetimo sumažinimo jau iki 2020 metų. Be to, pasak JT vadovo, Didžiojo aštuoneto lyderiai turėtų skatinti mažinti aplinkos teršimą neturtingas šalis, skiriant joms fi nansinę paramą.

Irano problema
G-8 lyderiai taip pat paskelbė pareiškimą, kuriuo išreiškė

„rimtą susirūpinimą“ dėl Irane po prezidento rinkimų kilusio smurto, nors JAV siekė, kad Teheranas būtų griežtai pasmerktas dėl protestuotojų tramdymo jėga. Taip pat JAV ragino paskelbti griežtesnes sankcijas Iranui, kuris, Vašingtono nuomone, siekia pasigaminti branduolinį ginklą. Tačiau G-8 lyderiai sutarė duoti Iranui laiko iki rugsėjo surengti derybas dėl jo branduolinės programos. Priešingu atveju, grasinama sankcijomis. Iranas vakar pakartojo, kad neatsisakys jokios pradėtos branduolinės veiklos.

je laikytas įtariamasis mėgino nusižudyti ir mirė po kelias valandas trukusios komos. M.Benmounos šeima pareiškė abejojanti policijos pateikta šio incidento versija: esą sulaikytasis mėgino pasikarti iš lovos čiužinio pasigaminta virve.

Apsikeitė kaltinimais dėl oro erdvės pažeidimų
Gruzijos vidaus reikalų ministerija vakar apkaltino Rusiją nelegaliai siunčiant nepilotuojamus šnipinėjimo lėktuvus virš jos teritorijos.
Ministerijos išplatintame pranešime taip pat „kategoriškai atmetami“ Abchazijos kaltinimai, neva žvalgybinius lėktuvus virš šio regiono siunčia pati Gruzija. Apie žvalgybinių Gruzijos lėktuvų nelegalius skrydžius Abchazija pranešė taip pat vakar. Nepriklausomybės nuo Gruzijos siekiančio regiono vadovai išreiškė „gilų susirūpinimą“ dėl incidento ir pagrasino, jog jei tai pasikartos, gali kilti naujų susirėmimų. Pernai vasarą panašūs ginčai dėl žvalgybinių lėktuvų išprovokavo Rusijos ir Gruzijos karą, po kurio Rusija vienašališkai pripažino Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų nepriklausomybę. Vakar Rusijos žiniasklaida pranešė, kad per pernai metais vykusį karą su Gruzija Rusijos karinės oro pajėgos neteko šešių lėktuvų, iš kurių trys buvo numušti „draugiška ugnimi“.

Pasaulio galingiausių valstybių lyderių nesutarimai dėl dujų išmetimo mažinimo susilaukė protestuotojų dėmesio – Romoje surengtas meniškas manifestas. Scanpix nuotr.

Irake atsinaujina kruvinas smurtas
Vakar per kelis išpuolius Irake žuvo mažiausiai 42 žmonės – tai kruviniausia diena nuo tada, kai praėjusią savaitę iš Irako miestų pasitraukė JAV kariai.
Mažiausiai 34 žmonės žuvo, o apie 60 buvo sužeisti per dviejų savižudžių išpuolį Talafaro mieste. Sprogimai nugriaudėjo anksti ryte. Pirmasis savižudis, kaip teigiama, buvo apsirengęs policininko uniforma. Jam susisprogdinus įvykio vietą apsupo žmonės ir netrukus nugriaudėjo antras sprogimas. Per išpuolį buvo nužudytas vienas aukštas vietos policijos pareigūnas, jo žmona ir du vaikai. Per kitą išpuolį Bagdade netoli turgaus sprogus dviem pakelės bomboms žuvo mažiausiai 7 žmonės. Teigiama, kad bombos buvo paslėptos šiukšlių krūvoje. Dar vienas žmogus žuvo sprogus bombai šalies centriniame Karados regione. Praėjusią savaitę, vykdant JAV prezidento Baracko Obamos nurodymą, iš Irako miestų buvo išvesti amerikiečiai kariai. JAV numato iki 2012 metų išvesti visus savo karius iš Irako.

Apvirto sunkvežimis
Afganistane apvirtus ir sprogus sunkvežimiui žuvo mažiausiai 25 žmonės, dalis aukų – vaikai. Incidentas nutiko ryte, centrinėje šalies dalyje, Logaro provincijoje, pagrindiniame kelyje tarp šalies pietinės ir rytinės dalies. Kelyje apvirtus medieną vežusiam sunkvežimiui, pareigūnai bandė jį patraukti nuo kelio, tačiau netrukus jis sprogo. Žuvo keturi policininkai bei dar mažiausiai 21 civilis.

įvairenybės Rusijoje – „Pietų parko“ cenzūra
Vakar Iraką drebinę sprogimai gyventojus varė į neviltį. AFP/Scanpix nuotr.

Žuvo karšto šokolado statinėje
JAV Naujojo Džersio valstijoje šokolado fabrike dirbęs vyras žuvo įkritęs į statinę su karštu šokoladu. 29-erių Vincentas Smithas pylė kieto šokolado gabalėlius į šokolado lydymo katilą, tačiau netikėtai paslydo ant platformos ir įkrito į 2,5 metro gylio statinę su karštu šokoladu. Vietos prokuratūros atstovas teigė, kad vyras mirė staiga nuo karštą šokoladą maišančios kultuvės smūgio į galvą. Jo kolegos fabrike bandė išjungti maišymo įrenginius, tačiau jau buvo per vėlu. V.Smithas buvo laikinas šokolado gamyklos darbuotojas.

Parengta pagal „Reuters“, BBC, CNN, Rian.ru ir „15min“ inf.

Rusijos TV kanalas „2x2“ iš visame pasaulyje populiaraus suaugusiems skirto animacinio serialo „Pietų parkas“ iškirpo sceną, kurioje rodomas šalies premjeras Vladimiras Putinas. Iškirptoje scenoje vienas pagrindinių fi lmuko herojų, Kailas, telefonu prašo V.Putino

padėti nusiųsti banginį į Mėnulį. V.Putinas nusprendžia, kad tai yra buvusio JAV prezidento George‘o W.Busho pokštas ir, iškeikęs jį, numeta telefono ragelį. TV kanalo vadovai teigia, kad iškirpti sceną nusprendė jie patys ir Kremlius su tuo neturi nieko bendro.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/eteris

ETERIS / 9
www.15min.lt/tvprograma

tv liepos 10 d.
05.55 Dienos programa. 06.00 TV serialas „Priesaika“ (86). 07.00 Animacinis serialas „Samurajai X“ (49). 07.25 Animacinis serialas „Tomas ir Džeris“ (42). 07.50 Lolita. Be kompleksų. Pokalbių laida (N-7). 08.50 TV serialas „Laukinukė“ (124). 09.50 Krizzzė (N-7) (kart.). 10.35 „Auksiniai svogūnai 2007“ (kart.). 13.05 Animacinis serialas „Magija“ (9). 13.35 Animacinis serialas „Šinzas“ (25). 14.05 Animacinis serialas „Benas Tenas prieš ateivius“ (7). 14.35 Animacinis serialas „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“ (3). 15.00 Vaikų „Warner Bros.“. Animacinis serialas „Tomas ir Džeris“ (43). 15.30 TV serialas „Amžinai tavo“ (80). 16.30 TV serialas „Uždrausti jausmai“ (62). 17.30 TV serialas „Meilė ir kerštas“ (79). 18.45 Žinios. 19.05 Sportas. 19.08 Orai. 19.10 „Vasara su Blondinėmis“. Koncertas. Vedėjos Cypa ir Gražkė. 21.00 „Romi ir Mišelė bendraklasių susitikime“. Komedija. Rež. D.Mirkinas. Vaid. L.Kudrow, M.Sorvino, A.Cummingas, J.Garofalo. JAV, 1997 m. (N-7). 22.45 „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“. Nuotykių. Rež. Ang Lee. Vaid. M.Yeoh, Ziyi Zhang, Chow Yun-fatas. JAV, Taivanas, Honkongas, Kinija, 2000 m. (N-7). 01.15 „Desperacija“. Mistinis trileris. Rež. M.Garrisas. Vaid. T.Skerrittas, S.Weberis, R.Perlmanas. JAV, 2006 m. (N-14). 06.55 Animacinis serialas „Kempiniukas“ (80). 07.25 Animacinis serialas „Simpsonai“ (10/6) (N-7). 07.55 TV serialas „Bjaurusis ančiukas“ (132). 08.55 TV serialas „Meilės sūkuryje“ (690). 10.00 TV serialas „Moterys meluoja geriau“ (2/5, 6). 11.00 TV serialas „Dosono įlanka“ (6/2, 3). 13.05 TV serialas „Malkolmas vidurinis“ (2/15). 13.35 Animacinis serialas „Transformeriai“ (2/4). 14.05 Animacinis serialas „Patrakėlės katės“ (5). 14.35 Animacinis serialas „Kempiniukas“ (81). 15.05 Animacinis serialas „Simpsonai“ (10/11) (N-7). 15.35 TV serialas „Naivuolė“ (80). 16.40 TV serialas „Maištingoji siela“ (33) (N-7). 17.40 TV serialas „Grožio namai“ (54). 18.45 TV3 žinios, kriminalai. 19.00 TV3 sportas. 19.05 TV3 orai. 19.10 Iki pergalės! Virėjų kovos. Konkursas. 20.10 Didysis penktadienio filmas. „Misteris Didsas“. Komedija. Rež. S.Brillis. Vaid. A.Sandleris, W.Ryder, J.Turturro, A.Covertas, P.Gallagheris. JAV, 2002 m. (N-7). 22.10 „Pinigai Harvardui“. Komedija. Rež. B.McCullochas. Vaid. J.Lee, T.Greenas, L.Mannas, D.Farina, M.Mullally, J.C.McGinley. JAV, 2002 m. (N-7). 23.50 „Parduotuvių slunkiai“. Komedija. Rež. K.Smithas. Vaid. Sh.Doherty, J.Londonas, J.Lee, C.Forlani, B.Affleckas. JAV, 1995 m. (N-14). 01.50 „Telejazz“.(N-14).

09.00 „Balticum TV“ žinios. 09.30 „Gimdymo skyrius“ (4). 10.30 „Briugės bylos“ (4) (N-7). 11.30 „Pabroliai“. Melodrama. JAV, 2006 m. (N-7). 13.20 Gera muzika. 13.35 „Vilties šalis“. Drama. JAV, Norvegija, 2004 m. 15.45 „Elizos aistros II“ (44). 16.45 „Gimdymo skyrius“ (5). 17.45 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (5). 18.45 TV serialas „Briugės bylos“ (5) (N-7). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 „Balticum TV“ žinios. 20.30 „Marokas“. Marokas, Prancūzija, 2005 m. (N-7). 22.20 „Balticum TV“ žinios. 22.50 „Gimdymo skyrius“ (5). 23.50 „Taip pat ir tavo mamą“. Meksika, 2001 m. (S).

20.30

21.00

23.15

07.00 Televitrina. 07.20 TV serialas „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“ (kart.). 08.10 Muzikinė popietė. 08.40 Animacinis serialas „Vaiduoklių istorijos“ (kart.). 09.05 Asgardo kovotojai. Realybės šou. 10.00 TV serialas „Mentai. Žmogžudysčių skyrius II“ (N-7) (kart.). 11.05 „Svajonių viešbutis. Karibai“. Melodrama. Rež. O.W.Retzeris. Vaid. Ch.Kohlundas, B.Bruni, F.Wepperis, N.Bott, I.Weis. Vokietija, 2008 m. (N-7). 12.45 Ekstrasensų mūšis (kart.). 13.45 TV serialas „Iziubrio medžioklė“ (N-7) (kart.). 14.50 TV serialas „Džesė. Bjaurusis ančiukas iš Indijos“ (48). 15.45 Muzikinė skrynelė. 16.15 Animacinis serialas „Vaiduoklių istorijos“ (48). 16.40 Asgardo kovotojai. (N-7). 17.45 Ekstrasensų mūšis. Sensacijų šou (N-7). 18.45 TV serialas „Smogiamoji jėga V“ (8) (N-7). 20.00 Žinios. 20.13 Kriminalai. 20.16 Sportas. 20.19 Orai. 20.20 Ratu. 20.25 Atostogos. Turizmas. Lietuva. 21.00 Amerikos talentai. Pramoginis šou. 22.20 Amerikietiškos imtynės (N-14) (kart.). 23.15 „Skambutis žudikui“. Trileris. JAV, 2005 m. (N-14). 00.10 Bamba. Interaktyvusis šou suaugusiesiems (S).

06.00 Labas rytas. 06.30 Žinios. 06.35 Orai. 06.37 Sportas. 06.43 Labas rytas. 07.00 Žinios. 07.06 Orai. 07.13 Labas rytas. 07.30 Žinios. 07.35 Orai. 07.37 Sportas. 07.43 Labas rytas. 08.00 Žinios. 08.06 Orai. 08.13 Labas rytas. 08.30 Žinios. 08.35 Orai. 08.37 Sportas. 08.43 Labas rytas. 09.00 TV serialas „Kelno kriminalinė policija“ (kart.). 10.00 Nacionalinė paieškų tarnyba (kart.). 11.00 Akiračiai. Tiesioginė Lietuvos radijo laida. Vedėjas T.Dapkus. 12.00 Talentų ringas (kart.). 13.45 Dainų šventė. Moksleivių dainų diena „Skambantys vaikystės sodai (kart.). 17.30 TV serialas „Kelno kriminalinė policija“ (59) (N-7). 18.30 Šiandien. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.57 Sportas. 19.01 Orai. 19.05 Pagauk kampą. Linksmiausios improvizacijos. 19.30 TV serialas „Komisaras Reksas“ (20) (N-7). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 20.50 Verslas. 20.56 Kultūra. 21.00 Sportas. 21.04 Orai. 21.10 Lietuvos šokių dešimtukas II. Gražiausios akimirkos (2). Pertraukoje - 22.04 Loterija „Perlas“. 23.20 Vesterno klasika. „Samdomas karys“. Komiškas vesternas. Rež. S.Corbucci. Italija, Ispanija, 1968 m. (N-14). 01.15 Programos pabaiga.

Padarys komediją
Kino kompanija „Paramount Pictures“ įgaliojo scenaristą, režisierių ir prodiuserį Jeremy Garelicką parašyti scenarijų naujam pilno metro fi lmui, kuris bus paremtas populiaraus serialo „Gelbėtojai“ motyvais. WorstPreviews.com tvirtinimu, J.Garelickas taps ir kino juostos režisieriumi. Jis jau pareiškė ketinantis „Gelbėtojus“ paversti komedija. Tiesa, režisierius prasitarė, kad nėra nė sykio matęs originalaus serialo serijų. „Manau, kad geriausias variantas sukurti šį fi lmą tokį kaip „Policijos akademija“ ar kitą komedijinį pilno metro filmų serialą. Juk su tokiais filmais užaugo ištisos kartos“, - žurnalistams sakė J.Garelickas.

19.05

tv liepos 11 d.
06.30 Animac. ser. „Transformeriai. Užsimaskavę robotai“ (17). 06.55 Animac. ser. „Berniukas ir voveriukas“ (17). 07.20 Animac. ser. „Dr. Šuo“ (15, 16). 07.45 W.Disney'aus klubas. 09.00 „Boso anūkė“. Komedija. JAV, 2004 m. 10.40„Bebaimis Kelis“. Veiksmo nuotykių komedija. Australija, 1993 m. 12.20 Pričiupom! Humoro laida (kart.). 12.50 TV serialas „San Fransisko raganos“ (156) (N-7). 13.50 TV serialas „Ir visgi aš myliu“ (20). 14.55 TV serialas „Priesaika“ (87). 15.55 Nematomi. Informacinė laida. 16.00 TV serialas „Priesaika“ (88). 17.00 Pirmas kartas su žvaigžde (kart.). 17.45 TV serialas „Grėj anatomija“ (3) (N-7). 18.45 Žinios. 18.55 Sportas. 18.58 Orai. 19.00 Pažink savo šalį. 19.02 Geriausi LNK koncertai. Radžio albumo „Visko būna“ pristatymo koncertas. 21.00 „Paskutinis uošvių išbandymas“. Romantinė komedija. JAV, 2004 m. (N-7). 23.20 „Epidemija“. Veiksmo. JAV, 1995 m. (N-7). 01.55 „Erotikos ir paslapčių pasaulis“. Erotikos. JAV, 1996 m. (S). 06.30 Animac. ser. „Bratz“ lėlės. Aistra madai“. 08.00 Animac. ser. „Perla“ (15). 08.30 Animac. ser. „Auklė“ (5/8). 09.00 Apie ūkį ir bites. Laida apie kaimą. 09.30 Žalioji akademija. Laida apie gamtą. Vedėjai Eva ir N.Šulija. 10.00 Filmas vaikams. „Kaip mano tėtis“. Komedija. Rež. B.Treu. Vaid. W.Shawnas, B.Diskinas, N.Cassavetesas, J.Lennonas, L.Innes. JAV, 2005 m. 12.10 „Nerami vasara“. Nuotykių drama. Rež. J.Bleckneris. Vaid. K.Baconas, S.Astinas, J.Wardas, K.C.Martel, M.Adleris. JAV, 1987 m. (N-7). 14.00 TV serialas „Kobra 11“ (12/4) (N-7). 15.00 Kreivas veidrodis. Humoro laida. Rusija, 2007 m. 17.00 TV serialas „Aiškiaregys“ (2/13) (N-7). 18.00 Nuodėmių dešimtukas. Skandalų ir kriminalų apžvalga (N-7) (kart.). 18.45 TV3 žinios. 18.55 TV3 sportas. 19.00 TV3 orai. 19.05 „Vaikų balsas 2008“. Apdovanojimų teikimo ceremonija. 22.10 „Krokodilas“. Trileris. JAV, 2007 m. (N-14). 23.50 „Pragaro Virtuvės vaikėzai“. Kriminalinė drama. JAV, 1996 m. (N-14). 02.55 „Telejazz“. (N-14). 07.25 Atostogos. Turizmas. Lietuva (kart.). 08.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai (kart.). 08.25 Tarp miesto ir kaimo (kart.). 08.55 TV serialas „Už viską tau dėkoju III“ (kart.). 10.00 Šeštadienio rytas. Pramoginis savaitgalio žurnalas. Vedėja A.Stašaitytė-Masalskienė. 11.15 Nepaaiškinami faktai. Sensacingoji dokumentika (N-7). 12.15 „Kraustausi iš proto dėl meilės“. Muzikinė melodrama. Rež. S.R.Barjatya. Vaid. A.Bachchanas, R.Bhatia, T.C.Irani, J.Jaffrey, F.Jalal, K.Kapoor. Indija, 2003 m. (N-7). 16.00 Seimas - tiesiogiai. Informacinė laida. 16.35 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai (kart.). 17.10 „Mano draugas Albertas“. Komedija. Rež. J.Papavassiliou. Vokietija, 2007 m. (N-7). 18.55 Sekundė iki katastrofos. Sensacingoji dokumentika (N-7). 20.00 Žinios. 20.11 Sportas. 20.14 Orai. 20.15 TV serialas „Iziubrio medžioklė“ (5). 21.25 „Situacija 202. Baisi jėga“. Trileris. Ukraina, 2007 m. 23.30 Amerikietiškos imtynės (N-14). 00.30 Labai brangi laida. Humoro laida. 01.15 Bamba. (S).

www.15min.lt/tvprograma

08.00 Gimtoji žemė. 08.30 Animac. ser. „Undinėlė“ (16). 08.55 Animac. ser. „Robotukas“ (33). 09.20 Animac. ser. „Paslapčių sodas“ (75). 09.50 Dok. serialas „Nuotykiai ir atradimai“ (20). 10.00 Gustavo enciklopedija. 10.30 TV serialas „Jūrų žvalgas“ (11). 11.30 Dok. serialas „Surikatų namai“ (5). 12.00 Didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai. 13.30 Cirko festivalis „Circo Massimo“. 2007 m. 14.30 TV filmas„Nebylys“. Rež. V.Bačiulis. 1985 m. 15.45 Klausimėlis. 16.00 Žinios (su vertimu į gestų kalbą). 16.10 Pagauk kampą. 16.30 Dok.f. „Lietuvos Respublikos prezidentai: Antanas Smetona, Kazys Grinius, Aleksandras Stulginskis“. 1997 m. 17.45 Loterija „Tuzinas auksinių“. 18.15 Dokumentinis f. „Ketvirtasis prezidentas“. 1995 m. 19.15 Dok. f. „Lietuvos Respublikos prezidentai. Algirdas Brazauskas“. 1999 m. 20.30 Panorama. 21.00 „Prezidento vienatvė“. Dokumentinė apybraiža. 2009 m. 22.00 „Kauno dienos 2009“. Tūkstantmečio melodijos. 00.00 „Juodojo Budos paslaptis“. Nuotykių. Vokietija, 2000 m. (N-7).

09.00 „Balticum TV“ žinios. 09.30 TV serialas „Elizos aistros II“ (44). 10.30 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (1). 11.30 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (2). Realybės dokumentika. 12.30 „Skardinė puodynė“. Romantinė komedija. JAV, 1996 m. (N-7). 14.50 „Beprotiškai įsimylėję“. Romantinė drama. Rež. Petter Naess. Vaid. Josh Hartnett, Radha Mitchell, Gary Cole. JAV, 2005 m. 16.30 „Švelnus ir šiurkštus“. Drama. Rež. Woody Allen. Vaid. Sean Penn, Uma Thurman, Samantha Morton. JAV, 1999 m. 18.10 „Narkozė“. Trileris. JAV, 2007 m. (N-7). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 Karai keliuose. 21.00 „Narkotikų kelias“. Kriminalinė drama. Rež. Steven Soderbergh. Vaid. Michael Douglas, Benicio Del Toro, Catherine Zeta - Jones. Vokietija, JAV, 2000 m. (N-14). 23.30 „11:14“. Kriminalinis trileris. Rež. Greg Marcks.Vaid. Patrick Swayze, Hilary Swank, Colin Hanks. JAV, Kanada, 2003 m. (N-14). 01.00 Programos pabaiga.

tv liepos 12 d.
06.30 Animac. ser. „Transformeriai. Užsimaskavę robotai“ (18). 06.55 Animac. ser. „Berniukas ir voveriukas“ (18). 07.20 Animac. ser. „Dr. Šuo“ (17, 18). 07.45 W.Disney'aus klubas. Animac. ser. „Lila ir Stičas“ (50). 08.10 W.Disney'aus klubas. Animac. ser. „Mikė Pūkuotukas ir Tigras“ (37). 08.35 W.Disney'aus klubas. Animac. ser.„Čipas ir Deilas skuba į pagalbą“ (13). 09.00 Sveikatos ABC. Vedėja R.Balanaškienė. 10.00 „Magijos spalva“ (2). Nuotykių. Rež. V.Jeanas. Didžioji Britanija, 2008 m. 12.00 Pričiupom! (kart.). 12.50 TV serialas „Gražuolė“ Betė“ (25). 13.50 TV serialas „Ir visgi aš myliu“ (21). 14.55 TV serialas „Priesaika“ (89, 90). 17.00 Laba diena. (N-7). 17.45 Srovės. Publicistikos laida. Vedėja A.Kudabienė. 18.45 Žinios. 18.55 Sportas. 18.58 Orai. 19.00 Teleloto. TV žaidimas. 20.00 Auksinė savaitės blykstė. 21.00 „Vertikali riba“. Nuotykių. JAV, Vokietija, 2000 m. (N-7). 23.35 Snobo naktis. „Venecijos pirklys“. Drama. JAV, Italija, 2004 m. (N-14). 06.30 Animac. ser. „Bratz“ mažylės“. 07.55 Animac. ser. „Perla“ (16). 08.25 TV serialas „Auklė“ (5/9). 08.55 Apie ūkį ir bites. Laida apie kaimą. 09.25 Penkios minutės kaime. Laida žemdirbiams. 09.30 Mamyčių klubas. Laida šeimai. Vedėja E.Liesienė. 10.00 Filmas vaikams. Animacinis f. „Pirmykštė Žemė X. Didžioji migracija“. 11.35 „Karas“. Nuotykių. Rež. J.Avnetas. Vaid. E.Woodas, K.Costneris, M.Winningham. JAV, 1994 m. (N-7). 14.15 Juokingiausi Amerikos namų vaizdeliai. 14.50 „Formulė 1“. Vokietijos didžiojo prizo lenktynės. Tiesioginė transliacija iš Hokenheimo trasos. 17.00 TV serialas „Aiškiaregys“ (2/14) (N-7). 18.00 Farai. Dokumentinė drama (N-7) (kart.). 18.45 TV3 žinios. 18.50 TV3 sportas. 18.55 TV3 orai. 19.00 Balsas.lt televizija. Publicistikos laida. Vedėja A.Mažutytė (N-7). 19.30 Puikusis šou. Pramogų laida. 21.30 „Naktinis reisas“. Trileris. JAV, 2005 m. (N-14). 23.00 „Žalioji mylia“. Drama. JAV, 1999 m. (N-14). 02.50 „Telejazz“. (N-14). 07.30 Muzikinė skrynelė (kart.). 08.00 Juokingiausi žmonės ir gyvūnai (kart.). 08.30 Aš žalias. Ekologijos laida. 09.00 Tauro ragas. Laida medžiotojams. 09.30 Žvejų mūšis. Laida žvejams. 10.00 Kulinarinė sargyba. 11.15 Nepaaiškinami faktai. Sensacingoji dokumentika (N-7). 12.30 „Gelbėkite, aš - žvaigždė!“ Realybės šou. 13.30 Tarp miesto ir kaimo. TV žurnalas. Vedėja V.Čereškienė. 14.00 Sveikinimų koncertas. 16.00 Keturkojų gelbėjimo tarnyba (kart.). 16.30 To dar nebuvo... Geros nuotaikos žurnalas (kart.). 17.00 Humoro vakaras. Dalyvauja garsiausi Rusijos komikai ir estrados artistai. 18.55 Sekundė iki katastrofos. Sensacingoji dokumentika (N-7). 20.00 Žinios. 20.11 Sportas. 20.14 Orai. 20.15 TV serialas „Už viską tau dėkoju III“ (2). 21.20 Meilės istorijos. Iš Rosamunde Pilcher kolekcijos. „Ir staiga atėjo meilė“. Melodrama. Vokietija, 2007 m. (N-7). 23.05 „Nešvarus žaidimas“. Trileris. JAV, 2005 m. (N-14). 00.40 Bamba. Interaktyvusis šou suaugusiesiems (S).

www.15min.lt/tvprograma

08.00 Ser. „Fliperis“. 08.30 Animac. ser. „Tofu šeima“. 08.55 Animac. ser. „Robotukas“. 09.20 Animac. ser. „Paslapčių sodas“. 09.50 Dok. ser. „Nuotykiai ir atradimai“. 10.00 Gustavo enciklopedija. 10.30 Dok. ser. „Gyvūnų gelbėtojai“. 11.00 Iškilmingas Lietuvos Respublikos Seimo posėdis, skirtas prezidentės D.Grybauskaitės priesaikos ceremonijai. 12.00 Europiada. Europos folkloro konkursas. 12.30 Šv.mišios LR prezidentės D.Grybauskaitės inauguracijos iškilmių proga. 13.30 Lietuvos ginkluotųjų pajėgų rikiuotė ir paradas. 14.00 Lietuvos Respublikos prezidentės D.Grybauskaitės inauguracijos apžvalga. 14.30 Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų perdavimo ceremonija. 15.00 „Prezidentės portretas“. Dokumentinė apybraiža. Rež. D.Ulvydas. 2009 m. 16.00 Žinios (su vertimu į gestų kalbą). 16.15 Klausimėlis. 16.30 Triumfo arka. 18.30 Šventinis prezidentės D.Grybauskaitės inauguracijos koncertas. 20.30 Panorama. 20.45 Savaitė. 21.15 „Prisiminimų karštis“. Melodrama. JAV, 2007 m. (N-7).

09.00 Karai keliuose. Realybės dokumentika. 10.00 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (3). Realybės dokumentika. 11.00 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (4). Realybės dokumentika. 12.00 Pasaulinė sunkvežimių ekspedicija (5). Realybės dokumentika. 13.00 „Klajūnas“. Drama. Kanada, JAV, 2001 m. (N-7). 14.45 XIV Klaipėdos Pilies džiazo festivalis: Joe Sample Trio & Randy Crawford. 16.15 „Vedęs viengungis“. Romantinė komedija. Prancūzija, 2006 m. (N-7). 17.50 „Jausmų galia“. Romantinė drama. Rež. Michel Gondry. Vaid. Jim Carey, Kate Winslet, Kirsten Dunst. JAV, 2004 m. (N-7). 19.45 Ieškokime geriausio! 20.00 TV serialas „Elizos aistros II“ (45). 21.00 „Sabrina“. Romantinė komedija. Rež. Sydney Pollack. Vaid. Harrison Ford, Greg Kinnear, Julia Ormond. Vokietija, JAV, 1995 m. 23.15 „Atsargiai - paskenduolis!“ Komedija. Rež. Gerard Jugnot. Vaid. Gerard Depardieu, Gerard Jugnot, Catherine Frot. Prancūzija, 2005 m. (N-7). 01.05 Programos pabaiga.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

10 / SKELBIMAI
Nekilnojamasis turtas
Išnuomojamos patalpos gamybai ir sandėliavimui. Patogi vieta susisiekimui. Vilniaus pl. 8, Klaipėda, Tel. 8 46 340245 (8.00-12.00). Parduodamas prabangus 4 kambarių naujos statybos 111 kv.m butas per 2 aukštus Klaipėdos senamiestyje. Tel. 8 698 52586. Priduodame gyv. namus. Sutvarkome visus reikiamus dokumentus: atliekame pastatų kadastrinius ir geodezinius matavimus, pastatų energetinio naudingumo sertifikavimą. Tel. 8 652 64540. Mažeikių raj. Viekšnių miestelyje PARDUODAMAS 65,5 kv/m NAMAS. Bendras plotas 9 arai žemės (su namu). Namui reikalingas remontas, kūrenamas krosnimi, yra šulinys, didelis sodas. Namas stovi ramioje gatvėje. Iki miestelio centro 5-7 min. kelio pėsčiomis. Tel. 8 618 58746.

www.15min.lt/reklama

Mokslas
A.Baltrukaičio kompiuterių mokykla „Navigatorius“ kviečia į kompiuterių kursus. Vykdo ECDL testavimą. Taikos pr. 24 - 316 kab. Tel.: 8 46 434740, 8 688 50560, www.navigatorius.lt.

Poilsis, turizmas, pramogos
Iš Klaipėdos, Palangos, Šventosios vežame į Vilnių ir atgal. Paimame nuo namų ir vežame iki vietos. Taikome nuolaidas. Tel. 8 610 10340. Namelių nuoma su patogumais Šventojoje. www.kopu4.lt. Tel. 8 686 78397.

Tapk kraujo donoru!
VŠĮ Nacionalinis Kraujo Centras. Naikupės g. 28, Klaipėda. Tel. 36-52-84

Transportas
Perkame įvairių markių automobilius, gali būti su defektais ar be jų iki 15000 Lt. Pasiimame patys. Tel. 8 648 21921.

Siūlo darbą
Anglija! Daržovių, vaisių, gėlių nuėmimas, rūšiavimas, pakavimas, darbai paukštyne, viešbučiuose! Anglų k. nebūtina. Greitas išvykimas! www.aulina.lt. Tel.: 8 46 313996, 8 699 27086. Logistikos įmonė Klaipėdoje ieško vežėjo, turinčio nuosavus mikroautobusus. Darbo pobūdis: išvežioti ir surinkinėti prekes Klaipėdos regione. Pasiūlymus siųsti el.p. personalas@ venipak.lt. Siūlome darbą Norvegijoje 4 kvalifikuotiems dažytojams. Reikalavimai: darbo patirtis, anglų kalba, automobilis, kvalifikacijos pažymėjimas. Apgyvendiname. Atlyginimas ~ 6000 Lt/mėn. Tel. 8 652 85298, www.darbovitrina.lt.

Paslaugos
Naujiena. Geriausia Lietuvoje. Profesionalus vonių restauravimas, patikimiausiomis technologijomis, ypač atspariu emaliu, kliento namuose. Be dulkių. Garantija 5 m. Įvairūs atspalviai. Tel.: 8 677 44322, 8 671 94194, 8 37 720556. UAB „Raguvilė“ atlieka: valymo po statybos ir remonto darbų, kasdienį valymą biuruose ir namuose, akmens masės plytelių impregnavimo, santechnikos ir vidaus inžinerijos, teritorijų apželdinimo ir priežiūros darbus. Tel.: 8 683 83994, 8 683 83997. Įvairių atliekų surinkimas ir transportavimas konteineriais, atliekų surinkimo konteinerių nuoma, skystų atliekų išvežimas, teritorijos šlavimas vaakuminėmis mašinomis. Informacija tel.: 8 46 300474, 8 686 74895 darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. Smulkūs remonto darbai: santechnika, elektra, tvirtinimai ir t.t. Išsikvieskite meistrą tel. 8 618 00700, www.meistropagalba.lt. Iš/ į Londoną saugiai ir greitai vežame siuntinius. Lietuvoje pristatome iki durų. Važiuojame kas dvi savaites. Tel.: 8 687 58503, 8 640 21005, +447786271449. www.lietuvalondonas.com

Baldai

Parduoda
Kalakutų ketvirčiai-6.70, vištų sparneliai-4.70, vištų kepenėlės4.99, broilerių filė-13.50. Kiaulienos šoninė -7.80, kiaulienos lašiniai-7.38, kiaulienos kojos2.50, kiaulienos sprandinė-12.50, šonkauliukai-8.10, liežuviai-8.70. Žuvis: skumbrė-7.30, jūros lydeka (be ledo)-7.00, rudagalvės menkės filė-8.90, skorpionžuvės porcijos6.50, pangasijaus filė-6.50, lašišų rinkiniai-1.90, strimėlė-3.25. Kainos litais su PVM. Pramonės g. 21 D, Šiauliai. Tel. 8 41 544093. VIDAUS IR ŠARVUOTOS DURYS. Didelis asortimentas: laminuotų, faneruotų ir medinių. Spalvų ir raštų įvairovė, montavimo darbai. Suteikiama garantija. Mažiausių kainų garantija. Konsultacija. Tel.: 8 605 32023, 8 678 53714. Visoms prekėms 30% nuolaida. Drabužiai ir avalynė virėjams, padavėjams, medikams. Pasinaudokite puikia proga! Tiltų g. 16, PC Kiras 2 a., Tel. 8 46 215551. BALKONŲ STIKLINIMAS. Slankiojantys švediški anoduoto aliuminio profilių langai. Pertvarų, terasų montavimas. www. sistemax.lt, el.p. kl.sistemax@ gmail.com Adresas: Minijos g. 2. Tel.: 8 675 66117, 8 601 05036

Kviečiame dirbti savanoriais Afrikoje ar Indijoje! Rengiame informacinį seminarą liepos 25 d. Vilniuje. 6 mėnesiai apmokymų Anglijoje, 6 mėnesiai savanoriško darbo pasirinktoje šalyje ir 2 mėnesiai įvertinimo laikotarpis.Tel.: +4407813854298, +4401964631826 El.p.: Kleinaityte@gmail.com, marie@cicd-volunteerinafrica.org.

SKYRYBŲ CENTRAS greitų ir pigių skyrybų dokumentų ruošimas tiek esantiems Lietuvoje, tiek gyvenantiems užsienyje.
Surandame geriausius ir pigiausius skyrybų advokatus. Išsprendžiame tai, ko negali išspręsti kiti advokatai. Ypač greitai ir pigiai ruošiame alimentų priteisimo , turto padalijimo ir kt. dokumentus. Efektyvi pagalba nuo smurto šeimoje. Jei neturite pinigų, bet nenorite kentėti padėsime išsimokėtinai. Esame savo srities lyderiai.

Perka

Didžiausias namelių asortimentas Lietuvoje patraukliomis kainomis
Kam statyti, jeigu galite nusipirkti vos už 10,000 Lt
Pirk namelį ir statyk be jokių leidimų.

Tel./faks. (8-46) 382136 mob. (8-600)11 446 info@skyrybucentras.lt www.skyrybucentras.lt

Taikos pr. 48a, Klaipėda

Pranešimai
Pamestą Povilo Cirtauto diplomą Nr. 523658, išduotą 1989-06-29 Klaipėdos 42 vidurinėje profesinėje technikos mokykloje, laikyti negaliojančiu.

www.krizesiveikimas.lt

Kaunas: +370698 24732 +370620 13331 +370613 10354

Molėtai: +370698 24732 Klaipėda: +370620 13334

Statyba, remontas
Žaibosauga, elektros instaliacija, pridavimas, projektavimas, 0,4 kV, 10 kV ir t.t. Tel. 8 642 22244. Bituminės stogų dangos sutapdintiems ir šlaitiniams stogams. Nepriimkite sprendimo nepasitarę su UAB "Balticroof". El.p. arturas.balticroof@ gmail.com. Tel. 8 620 43518. OSB (Kanada 1.22x2.44) 6,80 Lt/kv.m. + PVM. Tel. 8 625 14888.

tadas@elindre.lt, info@elindre.lt

www.elindre.lt

kino repertuaras
„CINAMON“ (KLAIPĖDA)
„Visuomenės priešai” 10:30 13:15 16:00 18:45 21:45 „Pragaras Konektikute” 11:30 13:45 15:45 17:45 20:00 22:15 „Ledynmetis 3“ 11:00 13:00 15:00 17:00 19:00 21:00 „Transformeriai: nugalėtųjų kerštas” 10:45 13:30 16:15 19:15 22:00 „Piršlybos“ 11:45 14:00 16:15 21:15 „Pagirios Las Vegese” 14:30 16:30 18:30 20:45 „Terminatorius: Išsigelbėjimas“ 12:15 „Angelai ir demonai” 18:30 „Mergišiaus praeities vaiduokliai“ 20:00 „Poniutė kaime“ 21:50 Šeštadienį, liepos 11 d. „Boltas“ 14:00 „Mergišiaus praeities vaiduokliai“ 21:50 „Vėl septyniolikos“ 15:50 „Poniutė kaime“ 17:50 „Terminatorius: išsigelbėjimas“ 19:40 Sekmadienį, liepos 12 d. „Despero nuotykiai“ 13:30 „Terminatorius: išsigelbėjimas“ 15:20 „Saulėlydis“ 17:30 „Lūšnynų milijonierius“ 19:40 „Poniutė kaime“ 21:50

„NAGLIS“ (PALANGA)
Penktadienį, liepos 10 d. „Monstrai prieš ateivius“ 14:00 „Naktis muziejuje 2“ 15:10 „Hercogienė“ 17:50

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/sportas

SPORTAS / 11

R.Butautas stos prie „Doneck“ vairo

Studentų medaliai
Belgrade (Serbija) vykstančioje 25-ojoje pasaulio studentų universiadoje lietuviai iškovojo pirmuosius medalius. Klaipėdos universiteto studentė sprinterė Lina Grinčikaitė pasipuošė auksu, o Mykolo Romerio universitete mokslus kremtantis plaukikas Giedrius Titenis – bronza.
100 metrų bėgimo rungtyje lygių sau neturėjusi L.Grinčikaitė laimėjo visus bėgimus – atrankos (11,49 sek.), pusfinalio (11,37 sek.) ir finalinį (11,31 sek.). Naują geriausią asmeninį rezultatą fi nale pasiekusiai 22 metų sprinterei pritrūko vos 0,02 sek. iki Lietuvos moterų rekordo (2003 m. Romoje Agnė Eggerth 100 m įveikė per 11,29 sek.). Antroje vietoje likusią ir sidabro medaliu pasipuošusią japonę Momoko Takahashi (11,52 sek.) L.Grinčikaitė pranoko net 0,21 sek.. Trečia fi nišavo portugalė Sonia Tavares (11,54 sek.). L.Grinčikaitė tapo ketvirtąja Lietuvos lengvaatlete, kuriai pavyko tapti universiados čempione. Anksčiau universiadose nugalėti pavyko Anai Kasteckajai (Ambrazienei), Margaritai Navickaitei ir Viktorijai Žemaitytei.

Pasipuošė bronza
Universiados medaliu vėlų trečiadienio vakarą pasipuošė ir G.Titenis. Įspūdingus rezultatus Belgrade demonstruojantis plaukikas net keturis kartus gerino Lietuvos rekordus, bronzinį apdovanojimą iškovojo 200 metrų plaukimo krūtine rungtyje. Finale 19-metis lietuvis distanciją įveikė per 2 minutes 11,14 sekundės. G.Titenis nusileido tik auksą iškovojusiam bei naują universiadų rekordą pasiek usiam ukrainiečiui Igoriui Borisykui

(2 min. 8,73 sek.) ir sidabrą pelniusiam japonui Naoya Tomita (2 min. 11,02 sek.).

Trumpas interviu su L.Grinčikaite
– Kokie pirmieji įspūdžiai? – Dar truputį nespėjau susivokti, nes trečiadienį viskas greitai įvyko ir vėlai grįžau. Tai tik ketvirtadienį ryte atsikėlusi supratau, kad tapau čempione. – Ar tikėjaisi laimėti? – Žinoma, kaip ir kiekvienas sportininkas kelia sau aukščiausius tikslus, buvo matyti, kad galima laimėti, ir tam ruošiausi. – Ar stiprios varžovės universiadoje? – Dauguma varžovių buvo matytos ir atstovauja elitui. Jų asmeniniai rezultatai labai aukšti. Tačiau aš pasiekiau geriausią asmeninį rezultatą ir taip nutiko, kad tapau lydere. – Oro sąlygos per finalinius bėgimus nesutrukdė siekti aukštų rezultatų? – Kai atvažiavome į apšilimo aikštę, tai buvo kažkoks baseinas. Tik po 30 minučių pašalino susikaupusį vandenį, manėme, kad atidės bėgimus. Tačiau skųstis negalima, nes sąlygos visoms sportininkėms buvo vienodos. – Kokie dar laukia startai universiadoje? – Šeštadienį startuosime 4 po 100 metrų ir dar galime kovoti dėl medalių. Sėkmingai nubėgusios ir nepametusios lazdelės galime tai padaryti ir stengsimės. – Koks universiados lygis, gyvenimo sąlygos? – Aš vertinčiau labai gerai, nes ir bazė, ir gyvenimo sąlygos geros. Aukštas meistriškumo lygis, stiprūs varžovai.

Po rugsėjį Lenkijoje pasibaigsiančio Europos vyrų krepšinio čempionato R.Butauto karjeros kelias pasuks į Ukrainą. E.Ovčarenko nuotr.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Ramūnas Butautas kitą sezoną analogiškas pareigas užims ir Donecko „Doneck“ krepšinio klube.
Anot pranešimų Lietuvos žiniasklaidoje, 45 metų krepšinio specialistas „Doneck“ komandos vyriausiojo trenerio pareigas pradės eiti vietoj latvio Igorio Miglinieko. Smulkesnės sutarties detalės ir kontrakto trukmė atskleista nebuvo. Ukrainos superlygos čempionate antrą vietą praėjusiame sezone užėmusi „Doneck“ ekipa šį sezoną bandys prasi-

brauti į Europos taurės turnyrą – kvalifikaciniame etape Ukrainos klubo varžovu bus Bilbao „Iurbentia“ komanda. Šiuo metu su rezervine Lietuvos krepšinio rinktine į Kiniją išv ykęs R.Butautas Donecko klube nebus pirmasis lietuvis. „Doneck“ ekipos aprangą praėjusiame sezone vilkėjo net du krepšininkai iš mūsų šalies – Martynas Andriukaitis ir Žydrūnas Urbonas. Klubiniame krepšinyje R.Butautas nedirbo nuo praėjusių metų gruodžio, kai buvo priverstas atsisveikinti su fi nansinių problemų prislėgta Rygos ASK komanda.

Iki Lietuvos moterų rekordo 100 m bėgimo rungtyje auksą universiadoje iškovojusiai L.Grinčikaitei pritrūko vos 0,02 sek. AFP/Scanpix nuotr.

dienos citata
Kazanės „Uniks“ krepšinio klubas sudarė vienerių metų sutartį su 35 metų lietuviu Sauliumi Štombergu.
Pranešė oficiali Rusijos krepšinio klubo svetainė internete. Po dvejų metų pertraukos į profesionalų krepšinį sugrįžti nusprendusiam S.Štombergui „Uniks“ ekipa nebus naujiena. Krepšininkas čia rungtyniavo prieš paskelbdamas apie karjeros pabaigą (2005–2007 m.).

krepšinis

Ketvirtfinalyje lietuvių lauks švedės
Sioderteljėje (Švedija) vykstančiose Europos jaunių (iki 18 metų) merginų krepšinio pirmenybėse šiandien virs ketvirtfinalio mūšiai.
Senojo žemyno čempionių titulą ginančios Lietuvos rinktinės, kuriai prieš čempionatą buvo iškeltas tikslas užimti 3-9 vietas, ketvirtfi nalio varžovėmis šiandien bus turnyro šeimininkės Švedijos krepšininkės. Galutinėje F grupės rikiuotėje mūsiškės užėmė antrąją vietą, o švedės E grupėje fi nišavo trečios. Ričardo Maceinos treniruojamos Lietuvos aštuoniolikmetės galėjo užimti ir pirmąją F grupės poziciją, tačiau lemiamose paskutinėse grupės rungtynėse skaudžiai 44:68 (7:19, 12:14, 10:17, 15:18) nusileido čempionate dar nė karto nesuklupusioms Prancūzijos bendraamžėms. Šiame susitikime pralaimėjusiųjų gretose išsiskyrė rezultatyviausiai iš lietuvių čempionate kol kas rungtyniaujanti (vidutiniškai po 13,0 taško) Greta Šniokaitė (nuotr.), kuri į prancūzių krepšį įmetė 14 taškų. Likusios krepšininkės rezultatyvumu nenustebino – Santa Okockytė ir Gintarė Mažionytė surinko po 5, o Viktorija Dimaitė, Diana Žintikaitė bei Inesa Visgaudaitė – po 4 taškus. Nugalėtojų ekipoje sėkmingiausiai rungtyniavo po 10 taškų įmetusios Allison

Parengta pagal Krepsinis.net, LSSA.lt, FibaEurope.com ir „15min“ inf. A.Ufarto/BFL nuotr.

E grupė
1. Ispanija 2. Serbija 3. Švedija 4. Latvija 5. Belgija 6. Lenkija 5 per. 3 3 2 2 0 0 pral. 2 2 3 3 5

F grupė
1. Prancūzija 2. Lietuva 3. Čekija 4. Ukraina 5. Italija 6. Rusija 5 per. 3 3 2 2 0 0 pral. 2 2 3 3 5

Vernerey, Linda Bousbaa ir Adja Konteh. Šiandien Švedijoje vyks ir kiti ketvirtfi nalio susitikimai. Pirmąją vietą F grupėje užėmusios ispanės bandys pratęsti kovą dėl medalių mače su ukrainietėmis, serbės santykius aiškinsis su Čekijos rinktine, o Latvijos krepšininkėms teks prancūzių egzaminas.

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

12 / RALIS

www.15min.lt/sportas

V.Baranauskas: „Ralis man – liga“
AURIMAS KUCKAILIS
a.kuckailis @15min.lt

S.Girdauskui sutrukdė finansai ir konkurencija
Pernai „Saulės“ ralyje triumfavęs Saulius Girdauskas (nuotr.) šiemet net nestos prie starto linijos. Vienas geriausių šalies ralio lenktynininkų, trasoje tramdantis galingą „Škoda Fabia WRC“ automobilį, „15min“ prisipažino, jog tam sutrukdė finansai ir maža konkurencija.
„Saulės 2008“ ralyje buvote nepavejamas, tačiau šiemet jūsų pavardės nėra net tarp startuosiančių sąrašo. Kas sutrukdė – finansai, technika ar kitos problemos? Kol kas planai kitokie. Be to, nesirenka dalyviai, mažai automobilių, taigi dalyvauti tokiame renginyje galbūt bus šiek tiek per brangu. Norėtųsi, kad būtų įdomu važiuoti. Aišku, yra ir rėmėjų reikalavimai. Tiek „Škoda“, tiek BMS, tiek kitos didelės kompanijos turi savus interesus. Žinoma, suprantu, kad dabartinė ekonominė situacija keičia daugelio sportininkų planus. Minėjote kitus planus. Ar jie susiję su raliu? Žadame šiek tiek išnuomoti savo techniką. Iš dalies tai ir lemia, kad nevažiuosime „Saulės 2009“ ralyje. Puikiu tempu laimėjote

Aukščiausias V.Baranausko karjeros rezultatas – 2007 metais iškovota antra vieta „Ford Fiesta“ taurėje. A.Pliadžio/Pliadisfoto.lt, E.Ovčarenko nuotr.

Ralyje „Saulė 2009“ 17-uoju numeriu pažymėtu automobiliu startuosiantis daugkartinis šalies autokroso ir ralio-kroso čempionas Vytautas Baranauskas su „Ford Fiesta“ kovos tik dėl pergalės. „Spausiu gazą iki galo“, – žadėjo 25 metų kaunietis.
V.Baranauskas su šturmanu Gediminu Celiešiumi pernai turėjo realią galimybę tapti pasaulio ralio čempionato (WRC) „Ford Fiesta Trophy International“ klasės nugalėtojais, tačiau dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių jiems to padaryti nepavyko. Prieš ketverius metus į ralį iš autokroso perėjęs V.Baranauskas nė kiek nesigaili. „Norisi tobulėti, visuomet galima sugrįžti į žemesnį lygmenį“, – interviu „15min“ sakė lenktynininkas. – Kodėl nusprendėte pereiti į ralį? – Ralis yra visų šių autosporto šakų motina, aukščiausias lygmuo. Treneris Aurelijus Simaška sakė, kad jeigu

nori išmokti vairuoti, turi važiuoti ralyje. Kai pradėjau, supratau, kad tai tiesa. Autokrose kovoji su priešininku, o ralyje – su laiku, su savimi. Čia esi ne vienas – šturmanas ir ekipažas yra piloto dalis. – Kodėl pasirinkote autosportą? – Nuo vaikystės domėjausi technika – kartingai, motociklai. Keli draugai startavo autokrose, pagalvojau, kad geriau važiuoti varžybose, nei lakstyti po gatves be tikslo. Pradėjau nuo žiguliuko – 2000 metais startavau ir užsikabi-

nau. Iš pradžių nesisekė, bet kai pirmą kartą tapau nugalėtoju, pasipylė pergalės. – Kuo dar užsiimate be ralio? – Ralis man – liga. Mėgstu sportuoti, žaidžiu tenisą, einu į sporto klubą, važinėju dviračiais, domiuosi technika. Mano darbo sritis plati – servise tvarkome standartinius ir sportinius automobilius ir šiek tiek užsiimu nekilnojamuoju turtu. – Kokią reikšmę teikiate raliui „Saulė 2009“? – Visi raliai svarbūs, jeigu juose startuojame. Tarp

priekiu varomų automobilių N2000 klasėje su mumis labiausiai konkuruos suomis ir keli lietuviai. Pasirengėme neblogai, įdėjome daug jėgų ir širdies. Dėl pergalės tikrai „spausime gazą“. – Kokie tikslai ir planai ateityje? – Finišuosime Lietuvos čempionate su „Ford Fiesta“, o dėl kitų metų kol kas jokių planų nėra. Ne paslaptis, kad finansinė situacija šiuo metu sudėtinga. Be abejo, ralio sirgaliai trasoje mus kitais metais išvys, tik nežinau, su kokia technika.

pirmąjį Lietuvos automobilių ralio čempionato (LARČ) etapą, tačiau praleisite jau antras lenktynes iš eilės. Ar dar yra vilties šalies sporto gerbėjams išvysti jus šiemet trasoje? Aš tai visuomet pasiruošęs, pasakys važiuot, tai važiuosiu. Technika paruošta, viskas tvarkoje. Jeigu Utenos ralis vyks kartu su Latvijos čempionatu, tai, manau, padarysime viską, kad jame startuotume. Gal „Saulės 2009“ ralyje dalyvausite kaip žiūrovas? Nežinau, kol kas esu įnikęs į darbus. Aišku, ralį stebėti visada miela ir malonu, bet man labiau patinka važiuoti. Sportininkas turi važiuoti, o žiūrovai turi savo technologijas – šašlykų kepimas, alus ir t.t. (juokiasi).

greičio ruožai
GR-1;2
~ 400 m nuo starto. Siauras, aštrus posūkis į kairę. Po 200 m ilgas dešinys posūkis, pereinantis į kairį posūkį. ~1,2 km nuo starto. Du vienas po kito einantys 90 laipsnių posūkiai į kairę. vienas posūkis į dešinę. Galima privažiuoti iš šoninio kelio. 5,9 km nuo starto. Staigus posūkis į dešinę su staigių posūkių grupe prie fermos ant akmenimis grįsto kelio.

žemėlapiai
GR 4
O G.

GR-6;8
1,3 km nuo starto. Posūkis į dešinę. Labai gerai matosi S formos posūkių grupės. 8,7 km nuo starto. Greitas posūkis į kairę, pereinantis į dešinę. Patogi vieta žiūrėjimui. ~ 5 km nuo finišo. Greičio gesinimo atkarpa, iš plataus kelio išeinanti į siaurą kelią aplink vienkiemį. Patogiausia žiūrėti įvažiavime į siaurą dalį ir išvažiavime į platų kelią. Galima privažiuoti iš šoninio kelio.

GR 10/12

GR 3

KELMĖ

RADV ILIŠKI

ZOKNIAI
(ŠIAULIŲ M.)

GR 1/2

GR-3
Ų ŪN G.
3,4 km nuo finišo. Prie Pamedžiokalnio piliakalnio. Po ilgos tiesios kelio atkarpos status posūkis į kairę. 2,8 km nuo finišo. Geras matomumas, matosi posūkių vingiai nuo kalnelio. Paėjus apie 300 m – greitų S formos posūkių grupės.

KRAŽIAI
GR 9/11
UM TR

GR 6/8 GR 5/7
STARTAS FINIŠAS

OČ PR
I ŠK Ų G. M GI AR

I

PI

STARTAS FINIŠAS

GR-4
3,3 km nuo starto. T formos sankryžoje posūkis į dešinę. Dar už 100 m status posūkis į dešinę. 5,7 km nuo starto. Tramplinas. S formos posūkių grupės. ~ 600 m iki finišo. Tramplinas. Už 50 m – posūkis į kairę.

GR-9;11
Labai greitas, daug tiesių kelio atkarpų turintis greičio ruožas. Mažai posūkių, nepatogus žiūrėjimui.

KRYŽKALNIS
GR Nr. GR-1 GR-2 GR-3 GR-4 GR-5 GR-6 Pavadinimas Šiauliai - 1 Šiauliai - 2 Dvarviečiai - „Letpaka“ Petrališkė - „Elektrotera“ Plūsčios - 1 - „Taip arba Ne“ Kaltinėnai - 1 - „ACM“ Ilgis, km Laikas 4.60 4.60 9.70 10.20 10.80 15.20 07-11 20:10 07-11 20:25 07-12 8:30 07-12 8:55 07-12 11:25 07-12 11:55 GR Nr. GR-7 GR-8 GR-9 GR-10 GR-11 GR-12 Pavadinimas

Plūsčios - 2 - „Taip arba Ne“ Kaltinėnai - 2 - „ACM“ Kražiai - 1 - „Margūnas“ Karklėnai - 1 - „ARX Baltica“ Kražiai - 2 - „Margūnas“ Karklėnai - 2 - „ARX Baltica“

Ų G.
Ilgis, km Laikas 10.80 15.20 8.20 8.60 8.20 8.60 07-12 12:25 07-12 12:55 07-12 15:25 07-12 15:50 07-12 16:10 07-12 16:35

GR-10;12
3,2 km nuo finišo. Posūkis į kairę. Kelias kyla į viršų. Tramplinas. 1,7 nuo finišo. S formos posūkių grupė.

GR-5;7
4,2 km nuo starto. Staigus posūkis į dešinę. Truputį paėjus dar

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

www.15min.lt/sportas

RALIS / 13

Ralis tarp Kelmės ir Šiaulių
AURIMAS TAMULIONIS
a.tamulionis @15min.lt

„Saulės 2009“ ralio nugalėtojo lauks Šiaulių miesto mero Genadijaus Mikšio taurė. Pagrindiniu pretendentu ją iškovoti laikomas V.Švedas. E.Ovčarenko nuotr.

Jau šį savaitgalį, liepos 11-12 dienomis, startuosiantis tradicinis ralis „Saulė 2009“, dar žinomas kaip Žemaitijos ralis, taps trečiuoju Lietuvos automobilių ralio čempionato (LARČ) ir Šiaurės Europos zonos (NEZ) tautų taurės etapu.
„Nežiūrint to, jog šalyje sunkmetis, pasiruošti raliui, sakyčiau, pavyko labai normaliai. Akivaizdu, kad žmonės nori laisvalaikio ir nori sportuoti“, – „15min“ džiaugėsi Šiaulių miesto automobilių sporto klubo „Slikas“ organizuojamų varžybų direktorius Artūras Kavaliauskas.

Gretos retėja
Visgi, jei Lietuvą ir visą pasaulį kaustantis ekonomikos sunkmetis „Saulės 2009“ ralio organizatorių planų stipriai nesujaukė, tai varžybose dalyvauti panorusių lenkty-

nininkų sąrašas, lyginant su ankstesniais metais, sumažėjo kone perpus. „Dalyvių sąrašas nėra gausus. Ne taip, kaip būdavo. Maksimali riba siekdavo 70 dalyvių ir nė vieno daugiau, o dabar turime 38 užsiregistravusius“, – guodėsi varžybų direktorius. „Saulės 2009“ ralio daly-

Ralis išsiskirs savo kompaktiškumu. Greičio ruožus skiria labai nedideli atstumai, o tai patogu ir žiūrovams, ir dalyviams.
Žavėjosi A.Kavaliauskas.

vių skaičiaus nepadidino ir faktas, jog šios varžybos kartu bus ir trečiasis NEZ tautų taurės etapas. Be lietuvių, išbandyti jėgas tradicinėse lenktynėse panoro vos trys užsienio valstybių ekipažai. Tai „ralio šalies“ – Suomijos – atstovai Jari Jaakkola su Tatu Nukki, važiuosiantys priekiniais ratais varomu „Honda Civic TypeR“ automobiliu, Latvijos garbę ginsiantys Aivaras Berzinis ir Maris Sefleras („Mitsubishi Lancer Evo VI“) ir baltarusiai – Andrejus Goloborodkas su šturmanu Vladimiru Buloičiku, trasoje tramdysiantys „Subaru Impreza WRX STI“ markės automobilį. Be nuostolių neliko ir Lietuvos ralio meistrų desantas.

Prie „Saulės 2009“ ralio starto linijos neišvysime pernai šiose lenktynėse triumfavusio Sauliaus Girdausko, Deivido Jociaus, Žilvino Juršio ar Benedikto Vanago. Tačiau šalies ralio gerbėjai nusivilti tikrai neturėtų. Lenktynėse turėtume išvysti bekompromisę pernai Lietuvos pirmenybėse triumfavusio Vytauto Švedo ir daugkartinio šalies čempiono Roko Lipeikio dvikovą. Be jokios abejonės, be kovos nusileisti šiems sportininkams nebus linkę ir kiti lenktynininkai.

Žavi kompaktiškumu
Jau rytoj prasidedantis dvi dienas truksiantis „Sau-

lės 2009“ ralis startuos 19 val. Šiauliuose, prie PC „Saulės miestas“. Po varžybų atidarymo ir komandų pristatymo ekipažai patrauks į Zoknius, kur pirmąją lenktynių dieną baigs dviem asfaltiniais greičio ruožais (ilgis 9,2 km). Visgi pagrindinė kova dėl aukštesnių pozicijų užvirs sekmadienį, kai sportininkams teks įveikti likusius 10 greičio ruožų. Bendras, kompaktiškai į vakarus nuo Kelmės miesto išsidėsčiusių, žvyro danga padengtų, greičio ruožų ilgis siekia 105,5 km. „Ralis išsiskirs savo kompaktiškumu. Greičio ruožus skiria labai nedideli atstumai, o tai patogu ir žiūrovams, ir

dalyviams. Kadangi trasos yra beveik lygiagrečios, tai žiūrovams reikės įveikti vos keletą kilometrų, kad pamatytų kitą greičio ruožą. Savo ruožtu, dalyviai nepavargs, nes pervažiavimai bus labai trumpi“, – trasos išsidėstymu žavėjosi A.Kavaliauskas. Per dvi dienas iš viso įveikę 337,45 km (iš kurių greičio ruožai sudarys 114,70 km), lenktynininkai fi nišuos sekmadienį, 18.40 val., Šiaulių mieste, prie PC „Saulės miestas“. 19.00 val. susirinkusius džiugins šventinis koncertas, o 20.30 val. prasidės apdovanojimų ceremonija. Ralio rezultatai – www.15min.lt

starto tvarka
Nr. 1. 2. 3. 4. 5. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. Ekipažas Vytautas Švedas, Žilvinas Sakalauskas Rokas Lipeikis, Inga Lipeikytė Ramūnas Čapkauskas, Tomas Šipkauskas Audrius Višniauskas, Edvinas Pagirskas Martynas Samuitis Dominykas Butvilas, Valdas Butvilas Remigijus Dermantas, Juozas Rudzinskas Audrius Gimžauskas, Kęstutis Girštautas Artūras Ežerskis, Giedrius Nomeika Eugenijus Michalauskas, Tomas Baltramiejūnas Giedrius Kriptavičius, Ričardas Baubinas Darius Janušas, Remigijus Devainis Gediminas Maškauskas, Modestas Urbutis Arūnas Vaičiūnas, Darius Keraitis Vytautas Baranauskas, Gediminas Celiešius Justas Vaitekūnas, Dominykas Veršinskas Jari Jaakkola, Tatu Nukki Tomas Bilius, Vytis Pauliukonis Donatas Stašaitis, Dalius Strižinas Irmantas Žukauskas, Gediminas Figurinas Adomas Janulionis, Šarūnas Meškys Andrei Goloborodko, Vladimir Buloichyk Giedrius Notkus, Dainius Alekna Dovilas Čiutelė, Žydrūnas Vaitkevičius Laurynas Kentra, Darius Pilkionis Artūras Daunoravičius, Mindaugas Daunoravičius Tomas Savickas, Svajūnas Kuizinas Aivars Berzins, Maris Seflers Linas Vaškys, Laurynas Paškevičius Tomas Stabingis, Donatas Miškinis Rokas Kvaraciejus, Marius Samuolis Justas Tamašauskas, Tomas Klosinskis Mantvydas Repšys, Gedas Vaštakas Konstantinas Gorbas, Jevgenij Andriatis Joana Survilaitė, Ramūnas Babachinas Vaclovas Motiejūnas, Tomas Sitnikas Automobilis Mitsubishi Lancer Evolution 9 Mitsubishi Lancer EVO VIII Mitsubishi EVO IX Mitsubishi Lancer EVO 9 Mitsubishi Lancer EVO 9 RC Subaru Impreza WRX STI Spec C Mitsubishi Lancer EVO VI TIME Mitsubishi Lancer Evoliution IX Subaru Impreza WRX STI Spec C Mitsubishi EVO IX Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer EVO VIII Subaru Impreza WRX Subaru Impreza WRX STI Spec C Ford Fiesta Honda Civic Type R Honda Civic Type R Fin-R Honda Civic BMW 318 Renault Clio Mitsubishi Lancer Evo 7 Subaru Impreza WRX STI Spec C Opel Astra VAZ 2105 VFTS Audi 80 quattro Mitsubishi Lancer EVO IX RS Honda Civic Type R Mitsubishi Lancer EVO VI Renault Clio VW GOLF Renault Clio Opel Astra Renault Clio BMW 318 Renault Clio Honda Civic Klasė N4 A8 N-4 N-4 N-4 N-4 A-8 N-4 N-4 N-4 A+ N4 A8 A+ N - 2000 N 2000 Fin-R/ NEZ 2wd A - 2000 R - 2000 A - 2000 A+ N4 R - 2000 R - 2000 R 12 N-4 A - 2000 A plus N - 2000 A - 2000 N - 2000 R - 2000 A - 2000 R - 2000 A - 2000 A -2000 Šalis LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT LT FIN LT LT LT LT BY LT LT LT LT LT LV LT LT LT LT LT LT LT LT

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

14 / PRAMOGOS

www.15min.lt/pramogos

Į Varnius – bliuzo!
Šį savaitgalį, liepos 10–11 dienomis, Lūksto ežero pakrantę (Telšių raj., Varniai) jau 17-ąjį kartą užlies prieš šimtmetį JAV gimusio visuomet jauno bliuzo garsai. Šįkart tarptautiniame tradiciniame festivalyje „Bliuzo naktys 2009“ bus galima išgirsti beveik visas bliuzo kryptis – nuo zaideko iki bliuzroko. Čia pasirodys 16 grupių ir atlikėjų iš 9 valstybių.
„Šiemet „bliuzų“ lankytojams bus pasiūlyta daugiau pramogų nei ankstesniais metais, tačiau svarbiausias festivalio akcentas išlieka muzika. Be tradicinių vakarinių ir iki paryčių užtrunkančių penktadienio ir šeštadienio koncertų,
Dwayne'as Dopsie

Pasendino superherojus
Italų karikatūristas Donaldas Soffrittis nestokoja humoro jausmo – kol kiti piešia juokingas žmonių karikatūras, jis nutarė išradingai pavaizduoti visame pasaulyje gerai žinomus superherojus. Jie gelbėjo pasaulį, kovojo su blogiu, ėjo per vandenį ir ugnį gėrio vardan. Herojai – mutantai ir žmonės su neįprastomis savybėmis, italo nuomone, taip pat sensta. Jis sukūrė daugybę dėmesio sulaukusią knygą, į kurią sudėjo savo pieštas pasenusių superherojų karikatūras. Pateikiame keletą D.Soffritti pieštų superherojų karikatūrų iš jo knygos „Superheroes Decadence“.
Moteris-katė

muzikos gerbėjų lauks dar viena naujovė – Lietuvos tūkstantmečio vardo paminėjimui skirta lietuviško bliuzo scena. Joje žiūrovai šeštadienio dieną galės išvysti keturių žinomų mūsų šalies bliuzo grupių pasirodymus“, – sakė festivalio „Bliuzo naktys 2009“ prodiuseris Algirdas Barniškis-Blėka. Viena svarbiausių šiemetinio festivalio žvaigždžių – akordeono virtuozas Dwayne’as Dopsie su grupe „The Zydeco Hellraisers“ iš JAV. Jie naktį iš penktadienio į šeštadienį Varniuose pristatys Lietuvoje dar negirdėtą, bet Luizianos kreolų itin mėgstamą zaideko stilių.

Žinomi ir perspektyvūs vardai
Senajam zaidekui kontrastą sudarys šeštadienio vėlyvą vakarą koncertuosiantis tarptautinis projektas „Blues Caravan“ iš Didžiosios Britanijos, kuris pristatys „šviežią bliuzą“ („Fresh Blues“) su roko ir džiazo prieskoniais. Jį gros jauni, tačiau jau spėję išgarsėti jaunieji britų bliuzo genijai Oli Brownas, Dani Wilde'as bei Joanne Shaw Taylor. „Bliuzo naktų“ scenoje pasirodysiančių žinomų atlikėjų sąrašą papildys seni britų bliuzo vilkai „The Cadillac Kings“, anksčiau sunkųjį metalą groję britas L.R.Phoenix ir suomis Mr. Mo'Hell, kanadietis, Jimi Hen-

drixo pasekėjas, Lesteris Kidsonas su projektu „Lester Kidson Power Trio“, norvegė Tina Lie bei madingiausių Maskvos klubų „tigrai“ „The Jumping Cats“. Tradiciškai festivalyje gros geriausi Baltijos regiono bliuzo meistrai: žymiausias Lenkijos bliuzo gitaristas Romekas Puchowski, „braliukai“ „Latvian Blues Band“ bei „Rebel & Bite Blues Band“, Arina, „The Road Band“, „Blues Makers“, A.Belkinas, jaunieji „Amarai“ ir G.Grajausko vedama „Kontrabanda“. Po vakarinių koncertų iki pat paryčių vyks pašėlę „jam session“. Ramesnio būdo „Bliuzo naktų“ lankytojai galės lankytis „Roko naktys TV“ palapinėje, kurioje vyks dokumentinio filmo „Seku seku pasaką, bliuzą grojo vasarą“ premjera, diskusijos bei žaidimai bliuzo tema. Tradiciškai bus rengiamas fejerverkų šou Lūksto ežero viduryje „Bliuzo žiburiai“ bei „bliuzasriubės“ virimas. Bliuzas į Varnius kasmet sutraukia 4-7 tūkst. įvairaus amžiaus, tautybės ir socialinės padėties žmonių. Bilietus į renginį platina „Tiketa“, jų kaina – 60 Lt.

Kapitonas Amerika Betmenas ir Robinas

Ernis iš Iksmenų

Halkas

Geležinis žmogus

Oli Brownas

mugė

Brangi dovana meno mylėtojams
AUDRĖ DOMEIKAITĖ

a.domeikaite @15min.lt

Vilniuje, parodų centre „Litexpo“, atidaryta pirmoji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ARTVILNIUS'09“, kurioje 100 meno galerijų iš 31 šalies pristato apie pusę tūkstančio menininkų. Mugėje kolekcininkai ir visuomenė iki liepos 12 dienos galės susipažinti su šiuolaikinio meno tendencijomis ir įsigyti brangių meno darbų.
„Ši mugė užima per 10 tūkst. kvadratinių metrų – tokios apimties meno renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą“, – mugę pristatė idėjos autorė ir vadovė Diana Stomienė. Anot organizatorių, į mugę atvežta keli tūkstančiai įvairių šiuolaikinio meno kūrinių. „Mums svarbiausia, kad ateitų Lietuvos žiūrovai susidary-

Mugėje pristatoma per 500 Lietuvos ir užsienio menininkų. I.Gelūno nuotr.

tų savo nuomonę ir pasinaudotų šia unikalia mugės svečių ir Lietuvos menininkų dovana meno mylėtojams, – sakė mugės meno vadovė prof. Raminta Jurėnaitė. – Stengėmės nesikartoti, kvietėme tokias šalis ir miestus, kurie paprastai nedalyvauja didžiausiose meno mugėse. Norėjome, kad ši mugė būtų įdomi kuo platesniam žiūrovų ratui.“ Mugė „ARTVILNIUS'09“ seka pasaulinėmis galerijų

mugių tradicijomis, kai galerijų mugėse vyksta daug sandorių, o meno kūriniai parduodami už šešiaženkles pinigų sumas. Mugės organizatoriai teigė, kad finansiniai rezultatai paaiškės tik renginiui pasibaigus. Garsūs kolekcionieriai, pasak mugės rengėjų, nemėgsta viešumo, todėl Vilniaus mugę gali aplankyti tyliai. Tačiau kvietimų įvairių šalių kolekcionieriams išsiųsta keli tūkstančiai.

das: Leonar yra tai, kad ė

as im „Visa la Įvertinkime, k a i. ad gyven nk mus, ir vis yra apli us šypsena!“ veide b

iptis me kre kviečia 0 58 96 orių pto aut 8 5 21 Šio rece redakciją tel. “ į „15min

S ių s k g e ro n u o ta ik o s re s b e i s avo n u c e p tą s y p s e n a @ o tr a u k ą ir g a u k d1 5 m in .l t a p s il a n k y mo v a n ų ą ir p ra m o g ų s p o rto k lu b e

2009 liepos 10 d., penktadienis

www.15min.lt/pramogos

aIsTė almanaITė
a.almanaite @15min.lt

Bliuzo karaliene tituluojamai Arinai Borunovai šis metas ypatingas. Savaitgalį ji dalyvauja septynioliktame festivalyje „Bliuzo naktys“, ruošiasi naujo albumo pristatymui ir mini dvidešimtmečio scenoje jubiliejų.
Dainuosite šį savaitgalį vyksiančiame bliuzo festivalyje Varniuose. ko tikitės? ko laukiate? ką jums reiškia šis festivalis? Ko tikiuosi... Gero pasirodymo, saulės, gerų žiūrovų, nors ten kitokių nelabai ir būna. Šis festivalis – didžiausias bliuzo renginys Lietuvoje. Be abejo, yra ir klubų, koncertinių salių, bet šis sutraukia daugiausia žiūrovų. Jį mėgsta ir suaugusieji, ir vaikai. Per visus metus tik vieną festivalį esu praleidusi dėl dantų problemos. Šiemet sukanka 20 metų kaip esate scenoje. kaip atšvęsite šią progą? Žadu dirbti, tegu kiti švenčia. Ruošiu koncertą, bet jis nebus banalus. Koncertas bus sujungtas su kita idėja, kurios dar nenoriu atskleisti. Kada tai įgyvendinsime – negaliu pasakyti. Kai bus rėmėjų, bus ir koncertas. Nors ekonominė situacija ne pati geriausia, kai kuriems

patinka mūsų idėja, ji įdomi, todėl tikimės, kad ilgai rėmėjų ieškoti nereikės. Planuojate išleisti ir naują albumą. kada jį galėsime įsigyti ir koks jis bus? Albumas jau yra visiškai paruoštas, tik reikia įrašyti jubiliejinį koncertą ir, žinoma, DVD. Tiek tekstai, tiek

muzika paruošta, tad kai rasime rėmėjų viską įgyvendinsime. Tačiau keletą naujų dainų į eterį paleisime jau po poros mėnesių. Manau, šiame albume muzika bus kiek sudėtingesnė, įdomesnė nei anksčiau. Taip jau yra, kad vis kažką naujo darai, negali nusėdėti vietoje. Mokote dainuoti vaikus. Pedagogika – tai jūsų užslėptas talentas, aistra? Greičiau tai papildomas uždarbis. Nežinau, ar moku mokyti, yra visokių niuansų. Dažnai pati kažko naujo išmokstu, nes yra daugybė medžiagos, visokių schemų... Turėjau 6 mokinius, kuriuos mokiau ir garso paėmimo, ir melodijos vedimo. Dabar priimu mokyti tik tuo atveju, jei labai kas prašo. Turiu savo darbų,

reikia dirbti su dvidešimtmečio projektu. esate jaunatviška ir gyvybinga. kaip jums tai pavyksta? Nežinau, vaikai turbūt padeda. Tiek mano pačios, tiek draugų. Jų galvos „šviežios“, pilnos idėjų. Ir mano pačios, matyt, toks gyvenimo būdas, požiūris į save ir pasaulį. Pasiūlykite antikrizinį receptą mūsų skaitytojams. Reikia nenuleisti rankų, galvoti pozityviai. Galimybės visiems yra didelės, tik reikia apsidairyti aplinkui. Gyvename ir mokomės, niekada nežinome, ką sugebame. Bana15 kg lu, bet tai tiesa. ką veiksite savaitgalį? Visą savaitgalį atiduosiu „Bliuzo naktims“. Daug laiko užima repeticijos, nuvykimas ten, koncertas, paskui grįžimas namo.

Dosjė
Arina Borunova gimė 1969 m. vasario 13 15 kg dieną Kaune. Arinos bliuzo karjera prasidėjo 1989-aisiais. Ji tapo pirmojo Lietuvoje surengto ritmenbliuzo ir rokenrolo čempionato nugalėtoja. Čia originalaus balso merginą pastebėjo patyrę tų laikų rokeriai – grupė „Veto bank“. Su ja Arina dainavo 10 metų. 1991 m. Arina su grupės būgnininku Vytu Čeplinsku susilaukė sūnaus Martyno. Lietuvos muzikiniuose apdovanojimuose „Bravo“ Arina buvo pripažinta geriausia 1993ųjų metų vokaliste. Po metų tuo pačiu titulu ją apdovanojo „Radiocentro“ klausytojai. 1996 m. Arina nusprendė pradėti solinę veiklą, ėmė koncertuoti su džiazo muzikantais.

Arina po „Bliuzo naktų“ ketina visą laiką skirti dvidešimtmečio scenoje paminėjimui. Scanpix nuotr.

poligonas
2 g D 8 a 9
taisyklės: Kiekviename žodyje turi būti panaudota raidė, esanti dėlionės viduryje. Negalima žodyje panaudoti raidės daugiau kartų negu nurodyta dėlionėje. Galima naudoti raides, giminingas duotosioms (jei yra raidė „u“, galima ir „ū“, „ų“, jei yra „s“, galima ir „š“ ir pan.). Jeigu yra žodis-atsakymas, tai to žodžio dariniai negali būti naudojami (pvz.: jei „geras“, tai „geresnis“, „geriausias“ jau negali būti).

sudoku
7 5 4 7 2 5 6 1 5 6 3 2
?
15 kg

4 9

6 p I 1 4 o T 1 B E 7 1 3 6 3 2 iki 16 val. atsiųskite ma- 5 2 Šiandien15 žodžių-atsakymų el. paštu 4 6 žiausiai (būtinai nurodyki3 poligonas@15min.lt gyvenate) ir laimė6 te miestą, kuriame kite „Copy1“ įsteigtą prizą – puodelį 7 su pasirinkta nuotrauka. 6 8 1 6 5

2 3 6 9

2

5 4

6 1

6

8 7 2 3

2 8
# 37

2 4 8 5 9 8 1 9 7

Y

EASY Lengvas

# 38

anekdotas
2
Važiuoja naujasis rusas su nauju džipu ir į jį įvažiavo „Niva“. išlipa rusas ir sako: - Šakės tam vairuotojui! Žiūri, ogi kitas naujasis rusas su džipu stovi. išsikvietė jie policiją, įformino avariją. policija nuvažiavo, o tas naujasis rusas klausia: - ei, juk aš mačiau, kad man į galą trenkėsi „Niva“? Kitas rusas: - Tssss... „Niva“ tarp mūsų!

6

3 6 1

9

9 1 7 3

5

2

Užpildykite sUdoKU lentelę. Klaustuku pažymėtame langelyje esantį skaičių siųskite sMs žinute numeriu 1351 (žinutės kaina tik 1 lt, dalyvauti gali visi BiTĖs GsM, oMNiTel, Tele2 abonentai). Žinutės langelyje rašykite: 15MiN sUd (gautas skaičius) Vardas pavardė Miestas. Vienas iš teisingą atsakymą atsiuntusių žmonių burtų tvarka laimės J.porter knygą „Atostogų flirtas“.

4

anekdotai@15min.lt

5

turėt 2 8vasarPrivalukinėjei! os ran Nesibaigiantys sudoku www.15min.lt/sudoku 7 6 4 1 9 4 8

5

3 8

A

D I E N I O

Bliuzo karalienei energijos nestinga
M
5

I N “

pramogos / 15
horoskopai liepos 10 d.
15 k g

„ 1

P E N K

AvinAs. Puikus metas stiprinti savo organizmą. Pabandykite gyventi aktyvesnį bet sveikesnį gyvenimą, o ne tik bėgti, krautis ant savęs visus darbus ir manyti, jog jėgos niekada neišseks. JAutis. Šiuo metu jums kaip vandens reikės komplimentų ir pagyrų, kitaip būsite nepatenkinti, irzlūs. Pasistenkite pagyventi savo malonumui – nesijaudinkite dėl pinigų, jie ateis savaime.
15 kg

T
15 kg

DvyniAi. Pats laikas atsipūsti, išvykti kur nors toliau, į jums mielą vietą, pasisemti gerų emocijų. Šiuo momentu jums geriau negalvoti apie tolimą ateitį, tiesiog gyvenkite šia diena. Vėžys. Šiandien atsidursite pačiame įvykių sūkuryje. Sutiksite ar ne, iš jūsų trauks infor15 kg maciją, bandys išpešti nuomonę, ištraukti net smulkiausius faktus. Geriausia būti užimtam ir nesivelti į diskusijas. Liūtas. Jums norėsis daug bendrauti, būti viešumoje, megzti naujas pažintis, valandų valandas kalbėtis, pajusti artimo žmogaus švelnumą. Aplinkiniai nesupras, kaip staiga tapote toks ramus. MergeLė. Reikia įsiklausyti į tai, kas jums sakoma, kas aplinkui vyksta – tai jūsų paties gyvenimo, būties kokybės atspindys. Įvykiai turi tendenciją kartotis ateityje. Patartina badauti.
15 kg

15 kg

sVarstykLės. Kad ir ką darysite, nenustebkite, jog jausite nenorą, jog visiems pasiūlymams norėsis atsakyti „ne“, kad kankins apatija aplinkai, darbui, žmonėms. Kartais trūks jėgų net paprasčiausiems darbeliams. skorpionAs. Jums šiuo metu seksis karjeroje, pasieksite to, apie ką ilgai galvojote. Tačiau turite vieną sąlygą – tai padaryti privalote aplinkiniu keliu. Galbūt teks sukurti dirbtinę intrigą, paviešinti išgalvotą informaciją ir pan.

x

ŠAulys. Jus aplinkiniai vadins tiesiog laimės kūdikiu. Atrodo, kad visus sunkumus pasitinkate lengvai ir su šypsena: problemos išsprendžiamos, nereikalingi žmonės aplenkiami. Jausitės įkvėpti nepaaiškinamų jėgų. Ožiaragis. Labai gerai apgalvokite kiekvieną savo žingsnį, numatykite pakilimus ir nuosmukius, kurių gali pasitaikyti. Diena skirta troškimams, susijusiems su darbu. Pasitikėkite savo jėgomis.

vAnDenis. Ši diena gali atnešti nelabai malonių siurprizų. Visgi, esate stiprūs, todėl išeitį sugebėsite 15 kg pakankamai greitai. Pasirodys, rasti jog iki galo nemalonumų nesuvokėte ir net nepradėjote ieškoti išeičių, o jie ir dingo... žuVys. Svarbiau būti daugiau stebėtoju, neįsijungti į bendrą kolektyvinę veiklą, nes jis gali nuvesti ne ten, kur reikia. Rūpės draugai, jų problemos. Dienos horoskopai visiems ženklams www.15min.lt/horoskopai

x

mano augintinis

Vardas – degusik. amžius – 1 m. Veislė – degu. Mėgsta – skanėstus ir viską, ką galima ir draudžiama graužti – ypač laidus ir kambarines gėles, sukti ratą dieną ir naktį, žaisti su savo drauge – kate Murka. Šeimininkė – irina.

Visą fotogaleriją rasite www.15min.lt/augintinis

2009 LIEPOS 10 D., PENKTADIENIS

16 / GARSENYBĖS
karuselė
Šioje rubrikoje „15min“ pristato Lietuvos garsenybes, kurios per savaitę labiausiai šypsojosi ar liūdėjo, nusipelnė ar „prisidirbo“.

www.15min.lt/pramogos

Smagu
Aktorei Nijolei Narmontaitei prezidentūroje pasipiršo gyvenimo draugas Paulius Kovas, su jachta„Ambersail“ apiplaukęs pasaulį. Moterį netikėtas vyro žingsnis sujaudino – ji apsiverkė. N.Narmontaitė sutiko tekėti už P.Kovo matant „Tūkstantmečio odisėjos“ įgulų nariams ir šalies prezidentui. Ilgų metų kartu! 30-metė grupės „Funky“ vokalistė Beata Wilkin ir jos mylimasis brazilų futbolininkas Gleytonas Barbosa laukia mažylio, pranešė žurnalo „Klubas“ šaltiniai. Beata iš pirmos santuokos jau turi sūnų Tomą, o Gleytonas Brazilijoje – sūnų Keviną. Jau daugiau nei dvejus metus kartu gyvenanti pora anksčiau prisipažino svajojanti apie bendrą kūdikį. Džiaugiamės, jei jūsų svajonės pildosi. Dainininkas Eugenijus Ostapenka svarsto, ar sutikti dalyvauti viename televizijos šokių projekte, rašo žurnalas „Klubas“. „Kol kas neapsisprendžiau, nes nenoriu, kad iš manęs juoktųsi. Va, dainininkas Mantas labai figūringas, gražiai šoka, o aš sveriu lygiai 130 kilogramų“, – guodėsi atlikėjas. Tiesa, svoris jam nesukliudė pasigirti – esą surenka į koncertus tiek pat žmonių, kiek esatrados princas Rytis Cicinas. „Galima sakyti, kvėpuoju jam į nugarą“, – sakė E.Ostapenka. Ką gi, tikimės, vyrai dėl žiūrovų simpatijų nesusipeš. Lietuvos scenos žvaigždė Džordana Butkutė pristatė savo išpažintį knygoje „Prarastas rojus“. Ne paslaptis, kad lemtingąjį vakarą daug kas spėliojo, ar Dž.Butkutė į savo knygos pristatymą atvyks blaivi, tačiau atlikėja pasirodė blaivaus ir net taikliai šmaikštaus proto. Knygą apie Džordžą parašiusi Jurga Baltrukonytė išdavė, kad knygoje yra daugybė šokiruojančių detalių, kurios gali skaitytoją sukrėsti. Galim tik palinkėti mažiau skandalų ir bėdų – kad netektų rašyti antrojo tomo.

Garsių mamų ir jų vaikų vasara
1
Atėjus vasarai daugiau laiko su šeimomis praleisti stengiasi ir pasaulio garsenybės – vis dažniau garsias mamytes galima pastebėti kartu su savo atžalomis nerūpestingai žaidžiančias, besimėgaujančias geru oru ar bent jau einančias pasivaikščioti.
Viena žaviausių besilaukiančių moterų vadinama supermodelis Heidi Klum (nuotr. 1) vaikštinėdama Niujorke, regis, tiesiog švytėjo. Gražuolė dėvėjo laisvą palaidinę, trumpus džinsinius šortus ir akinius nuo saulės, buvo matyti jau nemažas jos pilvukas. Ketvirtojo vaiko besilaukianti 36-erių moteris dieną mieste leido kartu su trimis savo vakais ir mama Erna. H.Klum ir Sealo jauniausiam vaikui Johanui dveji, jo broliui Henry – treji, modelis taip pat turi vyresnę dukterį Leni, kurios tėvas milijonierius Flavio Briatore. Kaip pranešė Dailymail.co.uk, H.Klum su šeima jau keletą savaičių yra dažni Niujorko parkų lankytojai. Moteris gimdyti turėtų rudenį, manoma, kad gims mergaitė.

2
sirodymus Belgijoje. Susitarusi su buvusiu sutuoktiniu Kevinu Federline’u, B.Spears kartu vežasi sūnus viso koncertinio turo metu.

3
tu nesimėgaus – vakar ji turėjo koncertą. Po jo 50-metė atlikėja turėtų patraukti į Belgiją.

H.Berry muilo burbulai
Viena dailiausių garsenybių vaikų vadinamai Suri Cruise, britų žurnalistų tvirtinimu, pagal mielumą atsirada dar viena konkurentė. Tai – angeliško grožio aktorės Halle Berry duktė Nahla (nuotr. 4). Visas mažylės grožis atsiskleidė, kai ji kartu su mama ir tėčiu – 42-ejų H.Berry ir 33-ejų jos partneriu, kanadiečių modeliu Gabrieliu Aubry leido laiką Majamio paplūdimyje. 15 mėnesių mergaitė, aprengta dailiu vaikišku maudymosi kostiumėliu, kėlė šypse-

Paryžiuje ir Madonna
Dailymail.co.uk žurnalistai ironizuoja, kad naujausiam popkaralienės Madonnos (nuotr. 3) „šeimos priedui“ – 4-metei Mercy iš Malavio – tenka pratintis prie daug ko. Pirmoji mažylės kelionė su naująja mama buvo į Paryžių. Čia mergaitė vos spėjo dairytis, tą užfiksavo ir minia fotografų, pasitikusi Madonnos šeimą, atvykusią į prabangų Paryžiaus viešbutį „Ritz“. Tiesa, Madonna greičiausiai B.Spears pėdsakais neseks ir Eifelio bokš-

Graudu
Prieš keletą savaičių Italijoje nuo kito modelio per kilusias muštynes nukentėjusi manekenė Rima Triškutė, kurį laiką buvusi skandalingojo Egidijaus Dragūno-Selo mergina, žada kreiptis į teismą. Merginų konfliktas kilo Sardinijoje, kai Rima vienai laidai filmavo vakarėlio vaizdus, o alkoholio padauginusi mergina iš Lietuvos spyrė jai į krūtinę, paskui – į veidą. Jaunos merginos po konflikto kompromiso nerado, o jų versijos skiriasi kaip diena ir naktis. Bjauru, kai gražios mergaitės elgiasi kaip „mužikės“. Televizijos žvaigždė Violeta Repčenkaitė-Blėdienė, išvykdama su beveik trejų metų sūneliu Matu vyrui pasakė, kad iškeliauja dviem savaitėms atostogauti į Turkiją, tačiau sutuoktinis vaiko nematė jau du mėnesius, rašo„Klubas“. Titas Blėdis tikino žinantis, kur yra žmona, tačiau jam neramu, o ypač dėl vaiko, kuris turi leisti laiką su nauju Violetos draugu Mindaugu Vosyliumi-Mindoza. Be žmonos ir vaiko likęs vyras tikino esąs pasiryžęs imtis ryžtingų veiksmų. Uuuuu bus karšta... Grupės „69 danguje“ narė Nijolė Pareigytė, pusmetį padirbusi rinkodaros projektų vadove savo draugo Eugenijaus Ivanenkos vadovaujamoje įmonėje, paliko tvankų biurą ir nusprendė, kad vasarą tiktai koncertuos, rašo žurnalas „Žmonės“. Ji neigė, kad tokias permainas paskatino širdies reikalai. Įdomu ir tai, kad neseniai ji neteko savo prabangaus visureigio„Audi Q7“, tai taip pat pakurstė kalbas, kad santykiai su darbdaviu ir vaikinu pašlijo. Kartais atrodo, kad jei nebūtų Pareigytės, apskritai nebūtų apie ką kalbėti. „Olialia“ mergaitė 25-erių Oksana Pikul gali„pasigirti“ itin nepadoriomis savo nuotraukomis. Panele.lt paviešino skandalingus kadrus, kuriuos moteris neva buvo pamiršusi. Pasivadinusi Lovely Lola, ši gražuolė kadaise pozavo užsienio sekso puslapiui visiškai nuoga. Kai kuriose nuotraukose – tik jos lyties organai. „Neatsimenu, kaip pakliuvau į tą fotosesiją“, – teisindamasi atminties sutrikimais skundėsi Oksana. Et, va taip ir kabina nuogos lietuvaitės užsieniečius.

nas aplinkinių veiduose, o garsieji tėvai stengėsi visaip užimti Nahlą. H.Berry su dukrele žaidė pūsdama muilo burbulus. G.Aubry taip pat demonstravo savo rūpestingumą ir dėmesį abiems mylimoms moterims – jie lakstė palūdimyje ir pliuškenosi vandenyne. Nahla pademonstravo savo bėgimo sugebėjimus vaikydamasi balandžius, o vaidindama suaugusiąją ant nosies net mėgino užsidėti mamos akinius. Britų žurnalistai giria H.Berry, kuri, anot jų, nėra iš vadinamosios Holivudo motinystės mokyklos, kai mamos palieka vaikų priežiūrą ir žaidimus su jais auklėms. Gražuolė pati rūpinasi savo vaiku.

B.Spears – į Eifelio bokštą
Britney Spears (nuotr. 2) šiuo metu neatostogauja, o įtemptai koncertuoja, tačiau viešėdama Prancūzijos sostinėje Paryžiuje nepraleido progos kartu su vaikais pasigrožėti miesto panorama nuo garsiojo Eifelio bokšto. Pasak žurnalistų, dainininkės sūnūs Jaydenas Jamesas ir Seanas Prestonas kildami su mama pavakarieniauti garsiajame Paryžiaus monumente įsikūrusiame restorane „Altitude 95“ atrodė kiek sunerimę. B.Spears buvo susižavėjusi bokštu, juolab kad vakarienė buvo numatyta būtent tuo metu, kai leidžiasi saulė. Paryžiuje praleisti laisvą vakarą B.Spears nutarė pabaigusi savo tris koncertus šiame mieste, prieš pa-

porelė
Iš jūsų atsiųstų nuotraukų renkame savaitės porelę, kurią skelbiame kiekvieną pirmadienį. Jai tenka 300 Lt vertės kvietimai į „Vichy“ vandens parką Vilniuje.

Už savaitės porelę balsuokite www.15min .lt /porele Savo nuotrauką siųskite konkursai@15m in.lt

4

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful