Genişleme Kartları

Ses Kartları

Sigmatel. PCI veya ISA genişleme kartı üzerindeki bir ses adaptörü olarak bulunabilir.  1984’de Macintosh gibi sistemler yüksek kalitede ses becerileri içermeye başladı.Ses Kartları Bilgissayarlar klavye tampnunun dolması veya POST (Power on self test) sırasındaki hatalar gibi problemleri bildirmek için temel sesleri çıkartma yeteneklerine sahipti.  . ESS gibi firmaların anakart üzerinde bulunan bir ses çipi yada bir veri yolu yuvasına takılan .Analog Devices.  Bir PC de ses donanımı Crystal .

MIDI  Çeşitli çözünürlüklerde resimler kaydedilebildiği gibi ses de çeşitli çözünürlükler kullanarak ses kalitesi ile dosya boyutunu değiş tokuş eden dosyalar olarak kaydedilebilir.Ses Dosyaları   Belli başlı ses dosya türleri  Wav. Çeşitli çözünürlükler     Telefon kalitesi: 11. bunun yerine ses donanımının sesi oluşturmak için kullandığı talimatları barındırır. 60 sn’lik bir ses 10 Mb üzerinde alana ihtiyaç duyacaktır. Daha düşük kapasite ihtiyacına çözüm olan bir MPEG çeşidi olan MP3 formatında CD’ye yakın kalitelerde ses depolanabilir.100 Hz /16 bit Stereo / 172 Kb/s DVD : 48000 Hz / 16 bit Stereo / 188 Kb/s   CD kalitesi büyük miktarda disk alanı kaplar.050 Hz / 8 bit Mono / 22Kb/s CD Kalitesi : 44.  MIDI (musical Instrument Digital Interface) dosyaları ise ses kaydı kullanmayan tamamen sayısal ses dosyalarıdır. 5 dakikalık bir wav dosyası 4 Mb tan daha küçük bir MP3 dosyasına dönüşebilir.025 Hz / 8 bit Mono / 11Kb/s Radyo Kalitesi : 22. .  Örneğin 50 Mb lık. MP3.

Ses Kartları . .     Sesin perdesi(pitch) titreşimlerin oluşturduğu hızdır.Sesin şiddetini belirler ve sesi üreten titreşimlerin gücüne bağlıdır. Hertz (Hz) veya saniyedeki çevrim sayısı ile ölçülür.Sesin yüksekliği desibel (db) ile ölçülür.Ses  Sesin temel iki özelliği perdesi ve yoğunluğudur. Bir çevrim ileri-geri tam bir titreşimdir. Hz sayısı sesin frekansıdır.frekans ne kadar yüksek olursa sesin perdesi de o kadar yüksek olur. Bir sesin yoğunluğuna onun genliği (amplitude) denir.

Ne kadar küçük olursa ses o kadar kalitelidir. Bir çok kart 20 ila 30 Khz aralığını destekler.Bu sayı ( desibel ile ölçülür) ne kadar büyük olursa ses kalitesi de o kadar iyi olur. bir sistemin sabit ve duyulabilir genlik seviyesinde kaydedebildiği ve çalabildiği aralıktır.    Frekans aralığı.Genelllikle ses üretimin de kullanılar çip setlerden kaynaklanır.sesin doğru üretilmesinin bir ölçütüdür. .Ses kartının kalitesi  Üç kriterle ölçülür. Armonik bozunma. Doğrusal olmayan tüm unsurlar armoni biçinde bozunmaya neden olur.arka plan parazitine orantılı olarak ses sinyalinin gücünü ölçer. Sinyal/Parazit oranı.

Ses kartlarında yerleşik olan. Dalga biçimli ses örneklenmiş veya sayısallaştırılmış ses olarak ta bilinir. .Ses Kartları -Örnekleme      Ses kartları dalga biçimli ses kaydedebilir. Sayısaldan analoga (digital to analog converter – DAC) dönüştürücüler benzer biçimde kaydedilmiş sesleri duyulabilir analog biçime dönüştürür. analogdan sayısala dönüştürücü (analog too digital converter .ADC) çipler analog ses dalgalarını bilgisayarın anlayabileceği sayısal bitlere dönüştürür. Örnekleme orijinal ses dalgalarının bilgisayarın anlayabileceği ve daha sonra çalabileceği sayısal (ikilik) sinyallere dönüştürmesi sürecidir.

Örnekleme + Yoğunluk + Yoğunluk +128 Zaman Zaman .Yoğunluk Analog Ses Dalgası .Yoğunluk -128 Ölçülebilir Sayısal Değer Örnekleme .

 . 16 bit bir ses kartı ise 2^16=65536 sayısal değere denk gelir.  8 bit ses .  8 bit normal bir konuşma için yeterli iken 16 bit ses müzik gereksinimleri için en iyisidir. Bu örnekleme muhtemel 2^8=256 sayısal değere karşılık gelir.8 bit 16 bit Karşılaştırması Ses kartının 8 bit olması 8 bit bir genişleme yuvasına takılması gerektiği anlamına gelmez. ses kartının her bir ses özelliğini sayısallaştırmak için 8 bit kullandığı anlamına gelir.

Stereo seslerin işlenmesi için PCI daha verimli sonuçlar verir.PCI ve ISA ISA veriyolunun kapasitesi PCI veriyoluna oranla çok düşüktür.  Ayrıca PCI kartlarda bulunan ayrı işlemci sayesinde Ses kartı veriyi ana işlemciden bağımsız olarak işler.  .  Böylece Ses sistem yükünden arındırılmıştır.

 1/8 inçlik mini jak bağlantıları ses sinyallerinin ses kartından hoparlöre.  . kasetçalardan veya müzik setinden ses alınmasını sağlar. kulaklıklara ve müzik setlerine gönderilmesi ile bir mikrofondan CD çalardan.Ses Kartları .Bağlantılar Çoğu ses kartı aynı temel bağlantıya sahiptir.

Bağlantılar .Ses Kartları .

Ses Kartları . Mic/Mono in: Bu jak stereo değildir. .Stereo hoparlör kulaklık veya müzik seti olabilir.Bağlantılar     Line in : Müzik seti veya video gibi harici bir kaynaktan gelen ses sinyallerinizi kaydetmek için kullanılır.Yuvarlak iki DIN bağlantısı barındıran MIDI bağlantısı kullanarak sinyaller ayrı bacaklardan gönderildiği için aynı anda oyun çubuğu ve MIDI cihazını kullanabilirsiniz. Line Out :bilgisayar dışındaki bir cihaza ses sinyali göndermek için kullanılır. MIDI/Game : Oyun çubuğu yeva MIDI cihazından(elektronik Klavye) gelen sinyalleri kaydetmenize olanak tanır. Salt konuşma ya da diğer seslerin kaydedilmesinde kullanılır.

TAD : Telesekreter (Telephone Answering Device)desteği bulunan modemleri ses mesajlarının kaydedilmesi için ses kartına bağlar.Bağlantılar     Front :Hoparlör kulaklık bağlantısı için kullanılabilir. SPDIF I/O: Sony/Philips Digital Interface sayısal sinyalleri öncelikle analog biçime dönüştürmeden doğrudan uyumlu cihazlardan alır. CD SPDIF: SPDF arabirimi ile uyumlu CD ROM sürücülerini ses kartının sayısal girişine bağlar. .Ses Kartları .Ancak hepsinde bulunması gerekmez bunun yerine Line Out kullanılabilir.

Ses Kartları .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful