Temel Donanım Bileşenleri

Bellekler

Bilgisayarda çesitli programlarin çalistirildigi , geçici veya kalici bilgilerin bulunacagi hafiza alanlaridir. Veri Birimi BYTE'dir. Bir Byte 8 Bittir. 1 Bit 0 ya da 1'den olusur. 1 BYTE 1 karakter'dir. 1024 BYTE = 1 KiloByte'dir. (KiloByte = KB) 1024 KB = 1 MegaByte'dir. (MegaByte = MB) 1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB) 1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB)

Bilgisayar içinde RAM ve ROM bellek olmak üzere iki çesit bellek bulunur.

Bellek çeşitleri  ROM (Read Only Memory) ROM  PROM  EPROM  EEPROM  FLASH   RAM (Random Access Memory) Static RAM (SRAM)  Dynamic RAM (DRAM)  .

 Elektrik kesintilerinden etkilenmez.ROM ROM:Sadece okunabilir bellek bir defa üretici tarafından yazılır ve kullanılır.  Bilgiler güvenli ve kalıcıdır.  .

Statik elektrikle içerisindeki bilgiler zarar görebilir.  ROM belleklere nazaran daha hassasdır.  .  Kullanıcı tarafından 1 defaya mahsus olmak üzere programlanır.PROM(Programmable ROM) Üretici tarafından boş olarak imal edilir.

EPROM (Erasable Programmable ROM) PROM çiplere benzer.  Yalnızca kullanıcı tarafından yazılım desteği ile silinebilme özelliği vardır.  Yazma ve silme işlemleri için çip üzerinde bulunan pencere kullanılır.  Bilginin silinebilmesi için ultraviyole(UV) ışın kullanılır.  .

 .EEPROM(Electrically Erasable Programmable ROM) EPROM daki UV ışını yerine elektriksel olarak yazma ve silme işlemi yapılan ROM’ lardır.  Çipin sadece belirli bir bölümü yeniden yazmaya müsaittir.

 Bir seferde 512 Byte yazma kapasitesine sahipdir  .FLASH Yapısı aynı EEPROM’ dur.  Daha çok BIOS ta kullanılır. Gelişmiş ve çok daha hızlıdır.  Kullanım alanına göre birçok çeşidi mevcuttur.

Ana bellek olarak kullanılan bu belleklere rasgele erişimli denmesinin sebebi herhangi bir hcresinde bulunan bilgiye doğrudan erişim imkanı olmasıdır.RAM (Random Access Memory)   Depolama üniteleri işlemcinin hızına ayak uyduramayacak kadar yavaştır.İşlemcinin istediği bilgileri depolama ünitelerinden zaman kaybetmeden alabilmesi amacıyla işlemci ile depolama ünitelerinde rastgele erişimli bellekler (RAM) kullanılır. . Dört ana görev noktasında kullanılırlar Bunlar . L1. L3 önbellekleri ve Ana sistem belleğidir. L2.

 SRAM üç gruba ayrılır.SRAM (Static RAM) Transistör kullanan çok hızlı çalışan ve pahalı bir teknolojidir. ve L3 önbellekleri bu tür belleklerdir.  L1.L2.  Asenkron  Senkron  Pipeline Burst  .

Pipeline Burst SRAM : Tek farkı bir seferde ana belleğe daha fazla bilgi gönderebilmesidir. Önbelleklerin (Cache) tek amacı işlemci ile anabellek arasındaki hız farkının olumsuz etkisini düşürüp işlemci bekleme zamanını en aza indirmektir. Senkron SRAM : Sistem saatiyle uyumlu olarak çalışan daha hızılı bir türdür. .SRAM    Asenkron SRAM: Sistem saat frekansına bağlı olmadan çalışan L2 önbelleği olarak kullanılan eski bir teknolojidir.

512 KB büyüklüğündedir.128-1024 KB arasında değişmektedir.L1-L2-L3 Cache L1 işlemci üzerinde bulunur 64 KB üzerinde kapasitesi yoktur.  . Amacı L2 ile aynıdır.  L3 bu da anakart üzerinde bulunur.  L2 anakart ya da İşlemci üzerinde bulunabilir.

.DRAM (Dynamic RAM)  Yapısında Kondansatör ve Transistör birlikte kullanılmıştır. DRAM’ ler isimlerini bu tazeleme işleminden almışlardır. DRAM içinde bulunan kondansatörler üzerinde bilgiyi tutabilmek için saniyede binlerce defa tazelemeye ihtiyaç duymaktadır. Veriler kondansatörde tutulurken anahtarlama işlemi için transistörler kullanılır.

DRAM Çeşitleri Fast Page Mode DRAM  Extended Data Out DRAM  Burst EDO DRAM  Synchronous DRAM  Double Data Rate SDRAM  DDR2  RAMBus DRAM  .

 EDO DRAM : 66 MHz üzerindeki veriyolu hızlarında çalışamazlar.  BEDO DRAM : EDO’dan farkı bir seferde daha fazla veri paketi gönderebilme özelliğine sahi olmalarıdır.33MHz saat hızıyla çalışırlar.FPM DRAM-EDO DRAM-BEDO DRAM FPM DRAM: 60 ve 70 ns hızlarında çalışmaktadır. SIMM yuvalarını kullanırlar. Hızları 70.  .60 ve 50 ns’dir.

P2 serisi işlemcilerle birlikte kullanılmaya başlandı. Erişim hızı ilk defa 10 ns’nin altına düşmüştür. PC100 ve PC133 sandartlarında iki ayrı türde üretilmiştir. .SDRAM       100 MHz sistem hızı ile senkron olarak çalışabilmektedirler. 168 pinlik DIMM yuvalarına takılır. Senkron arayüz sayesinde sistem saatine bağımlı olarak işlem yapılır ve asernkron arayüzdeki işlemci beklemesinin önüne geçilir.

DDR SDRAM SDRAM lerden tek farkı bant genişliklerinin fazla olmasıdır.  168 pinlik DIMM yuvalarını kullanır.  PC1600(200MHz x 8 Byte)  PC2100(266MHz x 8 Byte)  PC2400(300MHz x 8 Byte)  PC2700(333MHz x 8 Byte)  PC3200(400MHz x 8 Byte)  .

DDR2 Yine Bant genişliği farkı vardır yüksek sistem saat hızlarında çalışabilmektedir. 240 pinlik slotlar kullanmaktadır.  DDR2-400  DDR2-533  DDR2-667  DDR2-800  .  Geçmiş uyumlu değildir.

 .  184 pin slotlarla RIMM yuvalarına takılır.  Paralel olarak çalışan kanallar sayesinde yüksek çalışma hızına erişmektedir.RDRAM Rambus şirketi tarafından geliştirilen 800 MHz hızında çalışabilen bellek türüdür.

Bellek Modülleri SIMM (Single In-Line Memory Module)  DIMM (Dual In-Line Memory Modüle)  RIMM (Rambus Inline Memory Module)  .

8MB.16MB.  Çift olarak kullanılırlar bu modüllerde bellekler tek başlarına çalışmazlar.  .  32 bit işlemci ve veriyoluna uyumlu olarak çalışabilir.4MB.SIMM 30 ve 72 pinden oluşan bellekler kullanır.64MB kapasiteli olarak bulunurlar.32MB. 1MB.  SIMM kullanan bellekler 256KB.

DIMM 64 bit veri transferi yapabilmektedirler.  Çift olarak çalışma zorunluluğu yoktur  .

 BIOS ve çipsetin desteklemesi koşuluyla DIMM ve RIMM Modülleri aynı anakartta bulunabilmektedir.RIMM 184 pinden oluşmaktadır.  .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful