FrontPage 2003 Ders Notları

FRONTPAGE 2003

DERS NOTLARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

ERHAN CANDAR

FRONT PAGE EĞİTİM NOTLARI BAŞLANGIÇ 1- YENİ araç çubuğu düğmesinin yanındaki aşağı oku tıklayarak, WEB SİTESİ... seçeneğini işaretlenerek web sitesi şablonları açılır.

2- Açılan sayfadan, oluşturulmak istenen sitenin içeriğine göre hazır şablon seçilerek, sağ tarafta bulunan GÖZAT seçeneğine kaydedilmesi istenen dosya adı ve yeri yazılır.

Not: Hazır Şablonlardan “TEK SAYFA WEB” ve “KİŞİSEL WEB” seçenekleri kişisel web sayfası için kullanılabilecek en uygun formatlardandır. Diğerleri firma web siteleri için hazırlanmış, formatlardan oluşmaktadır.

FRONT PAGE NOTLARI

1

ERHAN CANDAR

SAYFA BAĞLANTILARI 1- GÖRÜNÜM menusundan “GEZİNTİ” seçeneği tıklanarak, ANA SAYFA’ya bağlı diğer sayfaları oluşturmak üzere linkler kurulur. ( GEZİNTİ seçeneği aynı zamanda sol alt tarafında da yer almaktadır)

2- GEZİNTİ ile gelen sayfadaki “ ANA SAYFA” nın üzerine mouesun sağ tuşu ile tıklanarak, YENİ / SAYFA seçeneği işaretlenerek yeni sayfa eklenebilir.

3- Oluşturulmuş her sayfaya istenilen başlıklar yazılmalıdır. Not: Sol alt köşedeki KLASÖRLER kısmında oluşturduğunuz ve yeni isim verdiğiniz sayfaları görebilirsiniz. ANA SAYFA’ya bağlı kendi ismini vermiş olduğunuz başlıklar oluşmuş durumdadır. Yeni sayfa ekleme işlemini diğer sayfalar arasında ilişkilendirerek tekrarlayabilirsiniz. ( YENİ SAYFA 2, YENİ SAYFA 3)

FRONT PAGE NOTLARI

2

ERHAN CANDAR

WEB SİTESİ İÇİN HAZIR TEMA SEÇME Web Sitesi 1- Ana sayfanın tasarımı sol üst bölümde bulunan bölümünde GEZİNTİ bölümündeki ANA SAYFA’ya iki kere tıklanarak ana sayfaya geçilir. ( Not : Diğer sayfalara geçmek için de aynı işlem tekrarlanır. ) 2- Seçilen sayfa geldiğinde BİÇİM menusundan “ TEMA” seçeneği seçilerek hazır ARKAPLAN ve BUTON’ ların yer aldığı şablonlardan biri seçilir.

3- Biçim menüsündeki Tema seçildiğinde ekranın sağ bölümünde açılan Tema bölümdeki hazır şablonlardan tasarıma en uygun olanı seçilebilir. 4- Seçilen temanın üzerine gelindiğinde açılan bölümden bu temaya ait uygulama seçenekleri görünür. Varsayılan tema olarak uygula seçeneği seçilirse tüm sayfalara aynı temayı uygular, seçili sayfalara uygulama yapılmak isteniyorsa seçili sayfalara uygula seçeneği seçilmelidir.

FRONT PAGE NOTLARI

3

ERHAN CANDAR

5-Özelleştir seçeneği ile tema üzerindeki renkler, grafik ve metin düzenlemeleri yapılabilir.

6- Hazır sayfalara ek olarak eklenen yeni sayfalara, yeni sayfaların diğer sayfalarla bağlantılı olması için diğer sayfalarda bulunan butonları taşımanız gerekmektedir. ( NOT : Örnek; Hakkımda, İlgi Alanları, Sık Kullanılanlar, Fotoğraf Galerisi, Görüş başlıkları için butonlar her sayfada olmalıdır.) HAZIR BUTON HARİCİ BUTON OLUŞTURMA 1- Hazır butonlar hariç sayfaya buton eklemek için, EKLE menusunden “ WEB BİLEŞENİ” seçeneği seçilerek DİNAMİK EFEKTLER bölümünden ETKİLEŞİMLİ DÜĞME seçeneği seçilir ve gerekli değişiklikler yapılabilir.

FRONT PAGE NOTLARI

4

ERHAN CANDAR

2- Çıkan mesaj kutusunda Düğmeler bölümünden buton tipi seçilir. Metin bölümünde butonun üzerinde yazmasını istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz. Bağlantı bölümde butona bağlantı (köprü) eklenebilir. Bunların yanında buton üzerindeki yazı tipi, yazı rengi ve butonla ilgili resim düzenlemeler bu bölümde yapılabilir. Not : Buton oluşturulduktan sonra bağlantı (köprü) verilmesi unutulmamalıdır.

FRONT PAGE NOTLARI

5

ERHAN CANDAR

3- Son olarak DOSYA menüsünde “TÜMÜNÜ KAYDET” seçeneği ile yapılan düzenlemeler kaydedilir.

BAŞLIKLARA LİNK VERME 1- Sayfa üzerinde bulunan veya sonradan oluşturduğumuz başlıklara bağlantı (köprü) eklemek için, sağ tuş “KÖPRÜ” seçeneğinden çıkan pencereden, bağlanmak istediğiniz sayfa seçilebilir veya yeni bir bağlantı için ADRES bölümüne yeni bir adres girilir. ( NOT : Bağlantı olarak yeni bir internet adresi, E-mail adresi veya yeni bir dosya seçilebilir. )

FRONT PAGE NOTLARI

6

ERHAN CANDAR

TABLO OLUŞTURMA 1- TABLO / EKLE menusunden çıkan pencerede kolon ve satır işaretlenerek tablo oluşturulabilir. (Standart araç çubuğunda bulunan seçenekten de tablo oluşturma imkanı vardır.) 2-Tablonun çerçevesinin görünmesi istenmiyorsa tablo seçilir; sağ tuş, “ TABLO ÖZELLİKLERİ” açılan pencerede KENARLIKLAR bölümündeki BOYUT değeri “0” a düşürülür. Eğer bu değer yükseltilirse tablo kenarlıklarının kalınlığı artar.

3- Çerçeve renkleri ve arka plan rengi de bu pencereden ayarlanabilir. Ayrıca tablo içine arka plan resmide eklenebilir. Eklenecek arka plan resmi GÖZAT bölümünde seçilebilir. SAYFAYA RESİM YERLEŞTİRME 1- EKLE / RESİM / DOSYADAN seçeneğinden kendi dosyalarımıza ulaşarak istenen resim seçilerek eklenebilir.

FRONT PAGE NOTLARI

7

ERHAN CANDAR

2- Resmin ayrı pencerede açılması için; resmin üzerinde sağ tuş ile, “RESİM ÖZELLİKLERİ” seçeneği tıklanır. Çıkan pencereden “GENEL” bölümünde VARSAYILAN KÖPRÜ kısmında KONUM bölümünden resim seçilir ve HEDEF ÇERÇEVE bölümünden YENİ PENCERE SEÇENEĞİ seçeneği işaretlenir.

NOT : Resim eklemeden önce, sayfanızda bulunmasını istediğiniz resimlerin belirlenerek oluşturduğumuz Web klasöründeki İMAGES klasörünün içine eklenmesi gereklidir.

FRONT PAGE NOTLARI

8

ERHAN CANDAR

3- Sayfamızda fotoğraf galerisi oluşturmak için EKLE / RESİM / YENİ FOTOĞRAF GALERİSİ seçeneği seçilir. Burada açılan pencereden ekle düğmesiyle resimleri ekleyebilir gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

FRONT PAGE NOTLARI

9

ERHAN CANDAR

HAREKETLİ YAZI YERLEŞTİRME 1-EKLE / WEB BİLEŞENİ / DİNAMİK EFEKTLER / KAYAN YAZI seçeneğinde METİN kısmına istenilen yazı yazılır. 2- Arka plan rengi ve yazı ile ilgili özellikler yine bu pencereden ayarlanır.

FRONT PAGE NOTLARI

10

ERHAN CANDAR

TARİH YERLEŞTİRME 1- EKLE / TARİH VE SAAT seçeneğinden tarih eklenebilir.

SAYAÇ YERLEŞTİRME 1- EKLE / WEB BİLEŞENİ / İSABET SAYACI seçeneğinden ziyaretçi sayacı eklenebilir ve gerekli stil seçilebilir. DEĞİŞEN RESİMLER YERLEŞTİRME ( İnternetteki ilan kısmı gibi) 1- Aynı alanda değişken resimleri arda arda koyarak başlık resmi oluşturmak için öncelikle bu menüyü Ekle menüsüne eklememiz gereklidir. Bunun için Araçlar menüsünden Özelleştir seçeneği seçilir. Açılan ekranda Komutlar bölümünde önce sol taraftan Ekle seçilir ve ekleye bağlı olan sağ tarafta Başlık Sayfası Reklam Yöneticisi seçilir ve tutularak Ekle menüsüne sürüklenerek bırakılır.

FRONT PAGE NOTLARI

11

ERHAN CANDAR

2- EKLE / BAŞLIK SAYFASI REKLAMI YÖNETİCİSİ seçilerek GÖRÜNTÜLENECEK RESİM bölümüne EKLE butonuna basılarak istenilen resimler eklenebilir. (Eklenecek resimleri öncelikle İMAGES klasörüne yerleştirebiliriz.) Bu bölümde resimlerin görüntüleneceği süre, resimlerin geçiş efekti, resim boyutu ve resimlere bağlantı (köprü) ayarları yapılabilir.

SATIR ARALIĞI 1- Sayfanızı tasarlarken yazdığınız yazılarınız eğer bir satır aralık bırakarak yazıyorsa; yazdığınız yazının alt satırına inerken shift tuşuna basıp enter tuşuna basarsanız alt satır boşluğu bırakmadan bir satır alta yazmaya devam edebilirsiniz. İyi Tasarımlar…
FRONT PAGE NOTLARI

12

ERHAN CANDAR

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful