1.

Sahne /Gündüz/Side/ Anlatıcı / Hikayeler
2.1 Sahne /Gündüz/ Manavgat Nehri /Anlatıcı/ Persephone Hikayesi /

(Anlatıcı, uzaktan izlemektedir. Fısıltı ile konuşur) Anlatıcı: Okeanos kızlarıyla çiçek toplayan Persephoneye bakın, Ne kadar da güzel ve duru! O Zeus ve bereket, bahar tanrısı Demeter ile evliliğinden doğmuştur, Ona genç bakire” anlamlarına gelen “Kore”de denir (O sırada Hades‘ in geldiği, Persephoneyi izlediği görülür.)

Dğer tanrıların bile ürktüğü ölüler tanrısı Hades İkıside henüz bekar Ama Kim, yeraltı tanrısı ile olmak isterki? -Belli ki Hades onu kaçıracakPersephone birazdan olacakların farkında değil. Çiçeklerin güzelliğinden büyülenmiş Onu koruyanlardan gittikçe uzaklaşıyor… … ‘’Hades Persephone’nin birden karşısına çıktı’’ Zavallı kız dondu kaldı. Perilerin telaşları nafile Hades onu aldı ve çoktan gitti.

Kyane güç bela anlatmış kızının kaçırıldığını Demeter’e. Ne kadar da güzel ve duru! O Zeus ve bereket. Zeus’a kızını Hades’ten kurtarması için … (Anlatıcı. Nihayet Peri kızı Arethusa olan biteni anlatıyor tanrıça anaya. Ona genç bakire” anlamlarına gelen “Kore”de denir (O sırada Hades‘ in geldiği. Fısıltı ile konuşur) Anlatıcı: Okeanos kızlarıyla çiçek toplayan Persephoneye bakın. Çiçeklerin güzelliğinden büyülenmiş Onu koruyanlardan gittikçe uzaklaşıyor… … ‘’Hades Persephone’nin birden karşısına çıktı’’ Zavallı kız dondu kaldı.Demeter Kızının kaçırılışını duydu Yeryüzünün her köşesinde Umutsuzca onu aramaya başladı. Persephoneyi izlediği görülür. Perilerin telaşları nafile Hades onu aldı ve çoktan gitti. Demeter Kızının kaçırılışını duydu Yeryüzünün her köşesinde Umutsuzca onu aramaya başladı. uzaktan izlemektedir. Kyane güç bela anlatmış kızının kaçırıldığını Demeter’e. yeraltı tanrısı ile olmak isterki? -Belli ki Hades onu kaçıracakPersephone birazdan olacakların farkında değil. Kimsenin haberi yok.) Dğer tanrıların bile ürktüğü ölüler tanrısı Hades İkıside henüz bekar Ama Kim. Nihayet Peri kızı Arethusa olan biteni anlatıyor tanrıça anaya. bahar tanrısı Demeter ile evliliğinden doğmuştur. Kimsenin haberi yok. Ama söylemiyor nereye götürüldüğü. Ama söylemiyor nereye götürüldüğü. Demeter Yalvarmış. .

Zeus’a kızını Hades’ten kurtarması için … Zeus’a yalvarmış kızını Hades’ten kurtarması için. asıl ismi Kore'dir. Hades'in eşi ve ölüler ülkesinin tanrıçası olmuştur. Ama yine de girmiş araya tanrıların efendisi Zeus. onun yalnızca Zeus’un kardeşi olması yeterli bir ayrıcalık değil mi? Sonrada eklemiş: “Ama illa da.bir çözüm bulmuş kendince. O'nu yeraltına kaçırdıktan sonra vermiştir. Kaçırılıp Persephone orada.Demeter Yalvarmış. "ölüler ülkesinde bir şey yiyenlerin yeryüzüne çıkma hakları bulunmamaktadır" kuralı nedeniyle. Annesi Demeter'in ısrarları sonucunda.persophone hadesin yanindayken yeryuzu de kararir havalar sogurmus yeryuzundeki hersey aglarmıs persophone icin. Moira’lar yazgıyı böyle kararlaştırdılar. Hades Persephone ismini.Mevsim KISSA uzulmeyin persophone yeniden cıkacak yeryuzune yeniden asık olucagız birilerine yeniden mutlu olacagiz. Mevsimler de boyle olusmus arkadaslar persophone annesinin yanindayken yeryuzu bir cennete donusur ekinler mahsul verir gunes acarmıs insanlar mutlu olurlar asık olurlarmıs. . Persephone böylece yılın yarısını Cehennemler ecesi sıfatıyla artı kocası olmuş Hades’in yanında. Yazgıyı tümden değiştiremese de –Çünkü onun gücü bile yetmez böyle birşeye. Ama bir koşulla:Persephone yerin altındayken dudaklarına tek bir yiyecek değdirmemiş olsun umalım. Ama genç kız yazgıdan habersiz yedi nar tanesi yemiş. Bütün sıfatları bir yana.annesi (demeter) kizina olan ozleminden onu dusunmekten yeryuzu ile ilgilenemezmis. kış dönemi hariç kalan kısmını yeryüzünde geçirmeye hak kazanmıştır. Yeraltı ırmağı Akheron’un oğlu Askalaphos bunu görmüş ve yemeyip içmeyip Hades’e anlatmış. Hades'in sunduğu nardan biraz yedikten sonra. “Kızımız bir zorba karısı olmaya layık değildir” Ama Zeus yatıştırmaya çalıştırmış Demeter’i şu sözlerle: “Hades’in bize damat olmasında hiç bir yüz kızartıcı durum yok. diğer yarısınıda annesi ile birlikte yeryüzünde geçirecekmiş. Persephone göğe dönsün diyorsan o da olacaktır. Hades’te yasaklamış Moira’ların belirlediği yazgı gereği Persophone’nin yeryüzüne dönmesini. Yunan mitolojisinde Zeus ile Demeter'in kızıdır. Bu yüzden ölülerle ve yeraltıyla olduğu kadar hasatla da ilişkilendirilir. Persephone. ölüler ülkesinde kalmak zorunda kalmıştır.

Demeter. Bu yaşadığı acıyla Demeter dokuz gün boyunca dünyayı dolaşır ve kızını arar. Helios. Bu olay üzerine Demeter. karısı arkasından gelecek ve ozan ikisi de dışarı çıkana . Günlerden bir gün kızının çığlığını duyar. ona Zeus'un gizli rızasıyla Hades'in Persephone'u kaçırıp ölüler ülkesinde ebedi karısı yaptığını açıklar. Yunan mitolojisinde baharın başlangıcı olarak Demeter anılır. Kuyudan su almaya giden kral Keleos'un kızları yaşlı kadını alıp eve götürürler. Ancak Persephone. kral Keleos ve eşinden özür dilemek için. Afroditin sevgilisi Adonis ölür ve yeraltına gider. Bir gece çocuğun annesi olaya tanık olur ve dehşete düşer. dokuz ayını ise dünyada geçirmeye mahkûm edilmiştir. Persephone'nin yanındayken kış başlar.Persephone'nin Kaçırılışı: Roma mitolojisinde. Demeter bu olaya isyan eder ve Olimpos'u terk ederek insanlar arasında yaşamaya başlar. Yeraltı dünyasında bir şeyler yiyenler yeraltı dünyasından ayrılamazlar. Baharla ilişkili bir başka efsanede Adonis üzerinedir. küçük çocuğa ölümsüzlük kazandırmak için geceleri çocuğun bedenini ambrosia ile sıvayıp yanmakta olan ateşe tutmaktadır. hüzünlü şarkısından etkilenen Persephone. toprağı çiçekler ve yapraklarla kaplar. Onu arar ama bulamaz. Demeter şaşkınlıkla çocuğu elinden ateşe düşürür. Tüm dünyaya buğday ekmekle görevli tanrıça Demeter'in Zeus'tan olan kızıdır. Zeus'un yardımıyla kızını yeraltı dünyasından çıkarmak ister. Orada Adonise aşık olan Persophone. onu Afrodit'e vermek istemez. Persephone'un kardeşi olan oğlu Tripolemos'a kanatlı ejderhaların çektiği bir araba verir ve ona buğday serpe serpe tüm dünyayı dolaşmasını emreder. bir bölümünde Persephone'nin yanında kalacak şekilde uzlaşma sağlar. Ama bir şartı vardır tanrıçanın. Orfeus'a eşini götürmesi için izin verir. çıkışa kadar Orfeus önden gidecek. yavaş yavaş aşık olmaya başlamıştır. Onuncu gün Güneş tanrısı Helios'a rastlar. Proserpina olarak da bilinir. böylece açlık hüküm sürmeye başlar. Ozanın. o da kızını görmek şartını öne sürer. Adonis. Kızını görmenin coşkusuyla Demeter. Yaşlı bir kadın kılığında Eleusis'e varır. Kızının yeraltı dünyasında geçirdiği üç ayda ise kış olur. İnsanların çektiği acılara üzülen tanrılar Demeter'e yakarırlar. Demeter kızını çok sevmektedir. Yediği dört tane nar tanesi yüz ünden Persophone yılın üç ayını yeraltı dünyasında. Zeus da Adonis'i. yılın bir bölümünde Afrodit'in. Böylece Demeter kızların küçük kardeşi Demophon'un dadısı olur. kibirli olmayışı nedeniyle Hades'e. Böylece ilkbahar olur. Günler geçer ve Eleusis'te kaldığı süre içinde Demeter toprağı verimli kılmayı reddeder. Ozan Orfeus. Bir kuyunun yanında zeytin ağaçlarının altında oturur. çok sevdiği ölen eşini kurtarmak için ölüler ülkesine gider.

Görevleri sırasında Herkül ile de karşılaşan tanrıça ona yardım eder. Kendisi çıkar çıkmaz hevesle arkasını dönen Orfeus.kadar. arkasına dönüp bakmayacaktır. kuralı bozar ve eşini yeniden kaybeder. .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful