PROIECT DE ACTIVITATE

NIVELUL DE VÂRSTĂ: 5-7 ani EDUCATOARE: Dinu Cerasela CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie artistico-plastică TEMA PLASTICĂ: Obţinerea culorilor binare (portocaliu, verde, violet) SUBIECTUL LUDIC: “CURCUBEUL” MIJLOC DE REALIZARE: Fuzionarea la margine a culorilor primare TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi SCOPUL: Formarea deprinderii de a obţine culorile binare (portocaliu, verde, violet), utilizând tehnica fuzionării la margine a culorilor primare (roşu, galben, albastru); Perceperea frumosului din realitatea înconjurătoare, sesizând armonia culorilor şi formelor; Dezvoltarea capacităţii de a exprima liber, creativ, prin intermediul limbajului plastic sentimente, trăiri. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: O1 - să discrimineze culorile primare (roşu, galben, albastru) şi culorile binare; O2 - să aplice culoarea pe suprafaţa suport (hârtia umedă) cu ajutorul pensulei, buretelui; O3 - să obţină culorile binare prin tehnica fuzionării la margine a culorilor primare; O4 - să descrie tehnica utilizată: fuzionarea culorilor; O5 - să propună posibilităţi de valorificare a lucrărilor. RESURSELE ACTIVITĂŢII: 1. STRATEGIA MANAGERIALĂ a) Dimensiunea ergonomică: amplasarea meselor şi a scăunelelor în formă de careu deschis; aşezarea materialului demonstrativ şi ilustrativ în locuri cu o bună vizibilitate pentru toţi copiii; distribuirea materialului individual (cu ajutorul copiilor) b) Dimensiunea psiho-pedagogică: tema plastică şi subiectul ludic au fost stabilite în conformitate cu nivelul de pregătire al copiilor; accentul va fi pus pe obţinerea culorilor binare prin fuzionarea la margine a culorilor primare; c) Analiza resurselor: Resurse umane : 16 copii de 5-6-7 ani; Resurse temporale: durata activităţii 30-35 min. Resurse bibliografice :  Valerica Popa, « Activităţi de educaţie plastică în grădiniţă », Editura V & Integral, 2000;  Baran V, “Album metodic”, Bucureşti;  Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3,6/7 ani), M.E.C.T., 2008 Resurse materiale: Ilustrative: planşe-stimul pictate de educatoare sau copii, cu subiecte ludice diferite, tablouri realizate prin tehnica fuzionării şi alte tehnici;

bureţi.Demonstrative: şevalet.culorile folosite. Printr-o FUNDAMENTAL magie. REACTUALIZAREA se stabilesc: tehnicile utilizate. burete umed. apă. foaie de bloc. cu ce materiale şi instrumente a fost ANUNŢAREA realizat. câte culori are curcubeul şi TEMEI PLASTICE. vom picta şi noi curcubeul.învăţare . tuburi de tempera (roşu. violet care compun curcubeul » Explic şi demonstrez modalitatea de PREZENTAREA obţinere a culorilor binare prin CONŢINUTULUI tehnica fuzionării la margine a culorilor primare:  Pe suprafaţa suport în formă de semicerc sunt trasate trei linii semicirculare.exerciţiul EVALUARE Apreciere verbală -conversaţia -dialogul -conversaţia -explicaţia -demonstraţia . Cer copiilor să prcizeze pe ce suport.conversaţia . demonstraţia. analiza produselor activităţii. în grupuri mici. Pe cer luminat. independentă Metode . STRUCTURILOR . prezentând planşa cu răspunsul la ghicitoare –un curcubeu pictat. galben şi albastru). A care sunt acestea. » (curcubeul) Se verifică. copiii vor vizita miniexpoziţia de pictură. verde. galben şi albastru.evaluare: conversaţia. pensule. vase de apă. vărgat. SECVENŢELE ACTIVITĂŢII CAPTAREA ATENŢIEI METODE ŞI PROCEDEE . STRATEGIA DIDACTICĂ: Tipul de strategie: semialgoritmică Forme de organizare: frontală. Splendid colorat. 2. învăţarea prin descoperire.  Se umezeşte hârtia (prima bandă şi a doua). Individual: foi de hârtie în formă de semicerc (curcubeu) care au trasate uşor cu creionul reţele semicirculare. explicaţia.procedee de predare . CONŢINUTURI ŞI STRATEGII DIDACTICE Pe fond muzical adecvat (în surdină). SUBIECTULUI « Astăzi. Sugerează copiilor să încerce să descopere tehnica prin care au fost realizare picturile Prin discuţii libere. aprecierea verbală. ce formă are. exerciţiul. tuburi de tempera toate culorile. vom obţine din aceste culori alte trei culori: oranj. ANCORĂ Se spune urmatoarea ghicitoare: « Brâu arcuit. pensule groase. LUDIC ŞI A având la dispoziţie doar trei culori : OBIECTIVULUI roşu.

Intrevin nuanţat. Voi evidenţia performanţa: obţinerea culorilor binare prin fuzionarea la margine a culorilor primare.  Se acoperă a treia bandă cu culoare albastră (este solicitat un copil) – se observă obţinerea culorii verzi. Acest moment se desfăşoară pe fond muzical.  Se observă efectul fuzionării – obţinerea culorii portocaliu. prietenilor. Solicit propuneri ale copiilor despre modalităţile de valorificare a lucrărilor (expunere în sala de grupă. apoi imediat cu galben cea de-a doua. originalitatea compoziţiilor. Nu vor fi comparate lucrările copiilor cu cele din expoziţie.) -exerciţiul Observarea -învăţarea prin curentă descoperire OBŢINEREA PERFORMANŢEI -exerciţiul -învăţarea prin descoperire Apreciere verbală Analiza produselor activităţii problematizare -conversaţia EVALUAREA ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI . în albume. Se experimentează şi obţinerea altor culori. se vor emite aprecieri pozitivee pentru toţi copiii. Urmăresc activitatea fiecărui copil . Joc liber de creaţie plastică cu culorile primare şi binare utilizând tehnica fuzionării la margine. pe holul grădiniţei. Incurajez învăţarea prin descoperire. vor fi dăruite părinţilor. cu tact. doar dacă anumiţi copii întâmpină greutăţi . Se acoperă DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII cu roşu prima bandă.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful