You are on page 1of 32

ballkan: Mbreti Leka Zogu me AIDS?

f12-13

Bota: South Carolina sht e Barack OmabaS

f18-19

U rikthehet n Kurti i b l A rrugeve

Express
www.gazetaexpress.com N 1047, VitiIII, III,mimi: mimi:0.20 0.20EEprditshme prditshmeeepavarur pavarurkosovare kosovare 772, Viti

Lideri i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti, paralajmron kthimin e tij n rrug. Ai thot pr Express se menjher pas shpalljes s pavarsis, do t ket demonstrata masive kundr institucioneve kosovare, UNMIKut dhe Misionit t BEs. f6-7

E pash t gatshme
f3

Presidenti i Shqipris, Bamir Topi, shkoi i bindur se kishte par nj Kosov q sht gatshme pr t drejtuar fatin e saj. Ai tha se do t kthehet shpejt, pr festn e pavarsis.

N terr, edhe tash terr gjat pushtetit t ri. B2 nuk

hn EEenjte
19 2007 28 prill, janar, 2008

Kosova prjetoi vikendin e par n sa pr munges thngjilli sht rikthyer n sistem as t dieln, ndre t TC Kosova A. Importi blloq dy as k smund t riaktivizohen bash f10-11 po kushton s paku 400 mij euro n dit.

pr njohje Konfirmimi gjerman is, Frank Walter-Steinmeier, ka

Ministri i Jashtm i Gjerman t nga Berlini, sikurse sinjalizuar se Kosova e pavarur do t njihe tjera t BEs. f3 eve vend i h mad edhe nga nj numr shum i

Kosovs Dshirat e Veriut t t shpalljes s pavarsis,

Albert Rohan mendon se pas aktit e tij pr t qen pjes Veriu i Kosovs do ta manifestoj dshirnedhe pr shpallje t fjal t bhe nuk se thot e Serbis, mirpo pavarsis s ksaj pjese t Kosovs. f5

Rruga e vendimit
foto: visar kryeziu
Kujdesi pr klient (0-24h) I 038 700 700 I 049 700 700 I info@ipko.com

e j l l a p h s Pr

Nuk ka dat t pavarsis, para 4 shkurtit, pa prfunduar zgjedhjet n Serbi. Fitorja e Tomislav Nikolic shpejton akrepat e ors s pavarsis. Misioni i BEs, Kushtetuta dhe Simbolet vijn vetm pas shpalljes. Prgatitjet pr Deklaratn e Pavarsis dhe Kushtetutn nisin sot. f4-5
Sulmojn policin
Djemt t e polici
Policia arreston djemt e nj polici. Fanol Shala (1981), Flamur Shala (1985) dhe Elbasan Shala (1987) prve q kan bartur arm n vetur, ata kan shtn mbi patrulln e policis, n Ulpian t Prishtins. f8-9

E hn, 28 janar 2008

Pressing
drejtor: Baton Haxhiu baton.haxhiu@gazetaexpress.com, kryeredaktor: Berat Buzhala berat.buzhala@gazetaexpress.com, zvendskryeredaktore: Arlinda Desku arlinda.desku@gazetaexpress.com, politik: Valon A. Syla valon.syla@gazetaexpress.com, nacionale dhe siguri: Ilir Mirena ilir.mirena@gazetaexpress.com, ekonomi: Viktor Buzhala viktor.buzhala@gazetaexpress.com, Ballkan Express: Faton Rai faton.raci@gazetaexpress.com, bota: Faton Rai faton.raci@gazetaexpress.com, Arte: Shkelzen Maliqi shkelzen.maliqi@gazetaexpress.com sport: U.D. Valdet Hasani valdet.hasani@gazetaexpress.com fotografia: Visar Kryeziu visar.kryeziu@gazetaexpress.com, drejtor i marketingut: Vjollca Musa, marketing@gazetaexpress.com; redaksia: info@gazetaexpress.com; tel: 038 542 270, 038 542 271, 038 542 272, 038 542 273, 038 542 274 ; fax: 038 542 275; shtypi: Roto Print; botues: MediaWorks.

E hn, 28 janar 2008

Kosova n Perndim, Serbia n Lindje


PRESSING
Kosova n Perndim, Serbia n Lindje / Shklzen Maliqi . . . . . . . . . . . . . . . . . .2

Pr Kosovn dhe Europn, alternativat e zgjedhjes s Serbis nuk jan m kushtzuese. Serbia zgjedh pr vetn, o do n Perndim, o n Lindje. Kosova tashm sht n Perndim, dhe kt nuk e luan as topi.
t Sigurimit t OKB. BE sht nj organizm tepr kompleks, dhe zakonisht shum e ngadalt edhe n marrjen e vendimeve q jan m pak t komplikuara se sht kjo e shtjes s pavarsis s Kosovs. Kshtu q, vonesn un e lidh kryesisht me kt, se Brukseli ende po konsultohet dhe rikonsultohet me vetveten dhe me interesat e prbr t mozaikut t BE. Por, fakt sht po ashtu se BE'ja m par sht deklaruar pr domosdon e drgimit t misionit n Kosove, andaj kjo t sugjeron se atje, n mozaikun e interesave, jan duke i debatuar vetm modalitetet, hollsit dhe momentin m t prshtatshm, dhe jo edhe esencn e vendimit. Ndrkaq, sa i prket asaj se kush do t jet fitues n Serbi, kjo sigurisht se ka rndsi pr t ardhmen, pr raportet mes Serbis dhe Kosovs, e edhe pr raportet n rajon dhe n prgjithsi, pr raportet e rajonit me botn, por nuk sht dika q mund t ndikoj esencialisht n pavarsimin e Kosovs. Serbia ndodhet para udhkryqit t saj historik, se a do t mbaj kursin evropian dhe perndimor, apo do t rikrkoj fatin n lindje, n form t satelitit t Rusis. Zgjidhja e shtjes s Kosovs - pra pavarsimi i saj, vetm sa do ta ndihmoj Serbin q t'i kthehet m n fund vetvetes, q t bhet edhe ajo nj shtet i pavarur, t'i prcaktoj qart kufijt e saj dhe t zgjedh rrugn e ardhmris.

LAJMEXPRESS
E pashe te gatshme / Leonard Kerquki . . . . . . . . . . . . . . . . .3 Konfirmimi Gjerman . . . . . . . . . . . . . . .3

Shklzen Maliqi
Pr ke do t votoj Ministri Rashiq? Nuk ka dyshim q Radomir Rashiq, Ministr pr Pun dhe Mirqenie Sociale n Qeverin e Hashim Thait, do t votoj srish t dieln e ardhshme n raundin e dyt t zgjedhjeve presidenciale t Serbis. Ai e bri kt edhe n raundin e par, duke e paralajmruar publikisht vendimin e tij. Pr kosovart sht krejtsisht irelevante pr k do t votoj, pr Boris Tadiqin e Partis Demokratike, apo Tomislav Nikoliqin, t Partis Radikale Serbe. Me vet pjesmarrjen m zgjedhje Rashiq do t deklarohet kundr aspirats s Kosovs q t jet shtet i pavarur dhe sovran. Por pr kt gjest kundr interesave t Kosovs ministri Rashiq nuk do t ndshkohet. Dhe kjo jo vetm pse kryeministri Thai i ka duart t lidhura dhe praktikisht s'ka zgjedhje tjetr pr partner t detyrueshm nga radht e minoritetit serb, por Rashiq edhe pse moralisht bn lojn e hipokritit, legalisht ka t drejt q t votoj n zgjedhjet e Serbis. Prderisa Kosova ende nuk ka status t prcaktuar qart t shtetit sovran, serbt e Kosovs n tr periudhn e paslufts kan marr pjes rregullisht dhe me shumic n zgjedhjet e Serbis, kurse i kan bojkotuar shumicn e atyre t Kosovs. Ministri Rashiq sht nj prej atyre q nuk i ka bojkotuar zgjedhjet e Kosovs, por meq partia e tij dhe vet ai patn shum pak votues, ai tani luan lojn e dyfisht dhe krkon edhe at legjitimitetin e munguar t elektorati serb, duke marr pjes n zgjedhjet presidenciale serbe. Ky lloj lojaliteti i dyfisht, edhe pse zakonisht nuk lejohet n politik, n Kosove ende sht i mundshm. Por, ky rast mbase do t jet edhe hera e fundit q Rashiq dhe t tjert do t marrin pjes n zgjedhjet serbe, duke qen njkohsisht qytetar t Kosovs. Hern tjetr, kur Kosova bhet e pavarur, as q do t lejohet mbajtja e zgjedhjeve t Serbis, dhe ather Rashiq mund t votoj n Serbi, por do t ndshkohej menjher dhe as n ndrr nuk do t mund t mbetej ministr n Qeverin e Kosovs. Pas pavarsimit Rashiq dhe serbt tjer dyhet t zgjedhin shtetin e tyre. Jan t mirseardhur n Kosov, do t'i kan t gjitha t drejtat, por jo t drejtn q t mbeten lojal shtetit t Serbis q mohon t drejtn e Kosovs pr pavarsi. Ministri Rashiq n konditat e sotme t sovranitetit t paprcaktuar doli i guximshm q paralajmroi publikisht gjestin e tij, dhe nuk e bri n mnyr meskine, t mbetet ministr dhe t votoj tinz. Por, n t vrtet, kur t shpallet pavarsia, prej Rashiqit do t duhej t krkonim q pa hezitim dhe pa alternativa t deklaroj publikisht se ndaj cilit shtet do t jet lojal, dhe varsisht nga kjo do t duhej t prcaktohej edhe fati i tij si ministr. Nuk mund t jet dikush ministr i shtetit t Kosovs, nse ndihet se sht qytetar i nj shteti tjetr.

POLITIKA
Po, pavarsis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 Rruga e vendimit / Artan Mustafa . . . . . . . . . . . . . . . . . .4-5 Dshirat e Veriut t Kosovs . . . . . . . .5

NACIONALE
U rikthehet rrugve /Artan Behrami . . . . . . . . . . . . . . . . .6-7 Dentisti mashtrues . . . . . . . . . . . . . . . .7 Vethelmohet nj ift . . . . . . . . . . . . . .7 Sulmojn policin /Jeton Musliu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8 Gazepi i Gzimit /Bardh Frangu . . .9

Ujku ndrron qimen


sht nj proverb i vjetr q thot se: "Ujku e ndrron qimen, por jo edhe karakterin". Tomislav Nikoliq n zgjedhjet presidenciale serbe sht futur me nj fytyr dhe imazh t ri, prpiqet q t tregohet deri diku m i moderuar. Dhe fillimisht, n raundin e par ai ka siguruar nj prparsi t konsiderueshme ndaj kryetarit aktual Tadiq. Konsideroj se Nikoliq sht favorit edhe i raundit t dyt, dhe se t gjith duhet t prgatitemi pr kt, ndonse kjo do t sjell nj ndryshim t madh, t paktn pr Serbin. Mendoj se ky do t jet nj epilog i merituar dhe se Serbia m n fund do t lviz nga ajo arje dhe bllokad q ekziston atje q nga vrasja e kryeministrit Djindjic, kur elektorati ishte ndar n tresh - n tri blloqe, dhe kur nga kjo prfitonte vetm kryeministri Koshtunica - faktori objektivisht m i dobt dhe m i paprcaktuar, por t cilit i hapej mundsia q t'i kushtzonte t dy forcat tjera, radikalt nga njra an, dhe demokratt nga ana tjetr, ashtu q ai duke qen vllai m i vogl dhe m dinak, gjithnj t mbetej n krye t qeveris! Tani, nse n kto zgjedhje fiton Nikoliq, nuk do t ket m dilema se shumica n Serbi sht e orientuar nga e djathta, dhe kjo do t'ia ngushtoj m n fund hapsirn manovruese Koshtunics, q Serbin ta paraqes si demokratike dhe si properndimore. Serbia do t tregoj fytyrn q ka realisht, se me shumic bindse sht, si edhe ka qen, Serbi radikale dhe anti-perndimore. Mund t na vie keq edhe neve si fqinj t par t Serbis, por s'ke ka ti bsh, mir q hiqen maskat. Dhe at q thash n fillim pr ujkun, duhet t tregohet tani me sjelljet e Nikoliqit, nse del si fitues, se a ka vrtet lvizje tek ai dhe partia e tij, apo e gjith kjo sht nj maskim i qllimeve pr t fituar edhe pak vota nga qendra dhe nga elektorati i pavendosurit. Radikalt dhe Nikoliq pr kto zgjedhje kan angazhuar kshilltar amerikan, e kan zbutur fjalorin dhe kan dhn m s teprmi premtime, andaj edhe i fituan rreth 40 prqind t votave. Ata realisht kan gjasa q ta fitojn edhe postin e presidentit. Nse ky do t jet rezultati, ather sht e qart se nuk do t mbijetoj as qeveria aktuale, sepse do t ndryshoj konfiguracioni i forcave ku demokratt e Tadiqit nuk mund t lejojn q t mbesin n nj sandvi, i cili legjitimon forcat anti-perndimore dhe sidomos manovrimet bizantine t Koshtunics. Dhe koaliciioni i qeverisjes tashm ndodhet para thyerjes sepse Koshtunica ka kushtzuar haptas Tadiqin me mosnnshkrimin e marrveshjes me BE-n pr asocimin, nse BE-ja drgon misionin mbikqyrs n Kosov, q nnkupton edhe njohjen e pavarsis s Kosovs. Tadiqi apsolutisht nuk e pranon kt kusht dhe haptazi thot se rruga e Serbis pr BE nuk ka alternativ. Pr Kosovn dhe Evropn, alternativat e zgjedhjes s Serbis nuk jan m kushtzuese. Serbia zgjedh pr vetn, o do n Perndim, o n Lindje. Kosova tashm sht n Perndim, dhe kt nuk e luan as topi.

EKONOMI
Ne terr, edhe tash . . . . . . . . . . . . . . . . .10 Dominoi recesioni . . . . . . . . . . . . . . . .11 Statusi pengon Brezovicn . . . . . . . .11

BALLKAN EXPRESS
Protesta kundr shitjes t NIS . . . . .12 Pr Federat asimetrike . . . . . . . . . . .12 'Crvena Zvezda' e Nishit . . . . . . .12-13 Zogu me SIDA?! . . . . . . . . . . . . . . .12-13

BOTA
Vdes ish-diktatori Suharto . . . . . . . . .15 Kush duhet fajsuar? /Robert J. Samuelson . . . . . . . . . . . . .15 Egjipti e fton Hamasin pr bisedime . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18 Obama fiton n South Carolina . . . . . . . . . . . . . . . .18-19

ART
Great show / Alban Muja . . . . . . . . . .21 Reagimet pas ekspozites / Gazeta : Dnevnik . . . . . . . . . . .22-23 Berati, s shpejti n listn e UNESCOS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23

Pse vonon pavarsia?


N Kosov, q nga vjeshta e vitit 2006, sht krijuar prshtypja se Serbia me manovrat dhe krcnimet e ndryshme, shpalljen e referendumit, pastaj organizmin e zgjedhjeve, po arrin q t ndikoj n faktort ndrkombtar pr shtyrjen e vazhdueshme t vendimit pr statusin e Kosovs. N kt optik shikohen edhe zgjedhjet e tashme presidenciale. Un mendoj se kjo nuk sht m e sakt, t paktn n aspektin e ndikimit tek faktort ndrkombtar. Tani edhe faktort ndrkombtar thon "E tani e kan tepruar!" Zgjedhjet n Serbi nuk mund t kan implikime m t mdha n pavarsimin ngase tashm t gjith faktort ky, pos Rusis, kan deklaruar se pavarsia nuk duhet t vonohet. Edhe rekomandimi q shpallja t shtyhet deri pas zgjedhjeve n Serbi vetm pjesrisht ishte i lidhur me mosndikimin n rezultatet e tyre, sepse Perndimi ishte i interesuar q n kto zgjedhje t fitoj Tadic, e jo Nikolic. Kjo pr arsye t kuptueshme, se ky i pari ka nj agjend properndimore, e i dyti jo. Arsyeja tjetr, dhe ndoshta m e rndsishmja pr shtyrjen e pavarsis ka qen (mos)prgatitja e BE's pr drgimin e misionit mbikqyrs n Kosov pa mandatin e qart t Kshillit

SPORT
Nana e lndimeve / Valdet Hasani . . . . . . . . . . . . . . . .28-29 Skelton kundr Krasniqit? . . . . . . . . .29 Llumnica provohet n Azerbajxhan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29 Super Djokovi . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31

E hn, 28 janar 2008

LAJMEXPRESS 3

E PASHE TE GATSHME

Presidenti i Shqipris Bamir Topi shkoi i bindur se kishte par nj Kosov q sht gatshme pr t drejtuar fatin e saj. Ai tha se do t kthehej shpejt, pr festn e pavarsis.
Leonard Kerquki
leonard.kerquki@gazetaexpress.com

T gjith dshirojn q dita e pavarsis t vij sa m shpejt. Kosova i ka t gjitha kapacitetet pr t drejtuar fatin e saj.
Bamir Topi, President i Shqipris
FOTO: VISAR KRYEZIU

Prishtin, 27 janar residenti i Shqipris, Bamir Topi, ka mbyllur t dieln vizitn e tij treditshe n Kosov duke thn se do t kthehet shum shpejt - n festn e pavarsis. Topi kishte arritur t premten dhe prej ather kishte zhvilluar

takime me lidert politik, prfaqsuesit e komuniteteve dhe kishte br vizita t ndryshme jasht Prishtins. T dieln ka vizituar qytetin e vjetr t Prizrenit ndrsa qndrimin n Kosov e ka mbyllur me nj vizit n familjen e ish-Presidentit t ndjer Ibrahim Rugova. Presidenti Topi sht larguar drejt Tirans i bindur se kishte par nj Kosov q sht gatshme pr

t drejtuar fatin e saj. "Kosova sht e prgatitur totalisht pr shtet me t gjith kapacitet shtet formuese sepse e ka demonstruar me institucionin kryesor, q sht institucioni i zgjedhjeve, sepse ka ditur t bj fushat, ka ditur t bj zgjedhje t lira demokratike pr nj shoqri multietnike, ka br konstituimin e institucioneve model pr nj shoqri demokratike dhe po demons-

tron q din ta administroj pushtetin shum mir", ka thn Topi. Ai ka shtuar se t gjith tashm e din se klasa politike e Kosovs dhe shoqria e saj jan t aft q t administrojn vet fatin e tyre n momentin kur Kosova do t jet shteti m i ri i Evrops. "Pra sht bindje e plot se Kosova i ka t gjitha kapacitetet shtet formuese, intelektuale qytetare dhe t gjith dshirojn q kjo dit t vij sa m shpejt", sht shprehur Topi. Ndrkoh q Kosova po prgatitet t marr vendimin e saj pr t shpallur pavarsin, lidert politik kan filluar nj dialog me popullin n krkim t mbajtjes s rendit kur deklarimi t jet br.

Gjat vizits s tij, edhe udhheqsi shqiptar Topi u sht bashkngjitur thirrjeve pr nj Kosov shumetnike me perspektiv europiane "Un kam br komente her pas here, por n kt moment kur po largohemi nga Kosova, jo vetm un, por po flas n emr t gjith delegacionit nga Shqipria, prshtypjet jan mjaft t mira si dhe jan vendosur ura t reja t komunikimit n t gjitha nivelet midis t gjitha personaliteteve t politiks, t kulturs, artit, sportit", ka thn Topi. Presidenti Bamir Topi ka qen i shoqruar me rreth 100 prfaqsues t sferave t ndryshme sociale n Shqipri.

Konfirmimi Gjerman
Ministri i Jashtm i Gjermanis Frank WalterSteinmeier ka sinjalizuar se Kosova e pavarur do t njihet nga Berlini, sikurse edhe nga nj numr shum shum i madh i vendeve tjera t BE's.
Prishtin, 27 janar Kosova e pavarur do t njihet nga Berlini ashtu sikur edhe nga nj numr shum i madh i vendeve tjera t Bashkimit Europian, ka sinjalizuar t dieln Ministri i Jashtm i Gjermanis Frank-Walter Steinmeier. Diplomati i prfshir shum n prpjekjet pr t arritur nj zgjidhje t negociuar me Serbin pr statusin e Kosovs, duke zgjedhur fjalt e tij me kujdes, ka thn se historia nuk mund t ndalet. "Natyrisht ne po e prgatisim veten pr at situat dhe natyrisht ne e dim se si do t reagojm n at rast", Steinmeier i ka thn radios publike Deutschlandfunk. Ai ka nnvizuar se nj deklarat e njanshme e pavarsis s Kosovs sht e pritshme. Steinmeier ka thn se Gjer-

mania do t reagonte ndaj nj deklarate t till "n at mnyr q nj shumic shum shum e madhe e shteteve antare t BE's gjithashtu do t veprojn". Sidoqoft ai ka thn se nuk dshiron t shqetsoj zgjedhjet n Serbi. Nj numr i madh i vendeve antare t BE's jan zotuar se do t njohin Kosovn kur ajo t shpallet e pavarur sikurse edhe SHBA. BE pritet t marr edhe rolin kryesor ndrkombtar n Kosovn e pavarur, megjithse edhe pavarsia edhe ky mision kundrshtohen nga Rusia dhe Serbia.

E hn, 28 janar 2008

Politik
redaktor: Valon A. Syla e-mail: valon.syla@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 270-2

Kosova sht shtje europiane


Joost Lagendijk, antar i Parlamentit t Europs ka thn se Bashkimi Europian duhet t qndroj i bashkuar rreth shtjes s Kosovs, n prag t deficit t statusit politik. "T gjith e kan t qart se kjo sht nj shtje europiane dhe q duhet t zgjidhet nga Bashkimi Europian. Europa e ka at te pragu i ders dhe, si Kosova ashtu edhe Serbia do t jen n t ardhmen antare t Bashkimit Europian", u shpreh Lagendijk. Ai porositi vendet e Bashkimit Europian q t qndrojn t bashkuara pr sa i prket zgjidhjes s statusit t Kosovs. "Kjo sht nj shtje q na prket neve n Bashkimin Evropian dhe ne duhet t merremi me t". Holandezi Joost Lagendijk edhe m par ka qen i zshm, kur bhej fjal pr zgjidhjen e statusit t Kosovs.

PR SHPALLJEN

RRUGA E V
Nuk ka dat t pavarsis, para 4 shkurtit, pa prfunduar zgjedhjet n Serbi. Fitorja e Tomislav Nikolic shpejton akrepat e ors s pavarsis. Misioni i BE's, Kushtetuta dhe Simbolet - vijn vetm pas shpalljes. Prgatitjet pr Deklaratn e Pavarsis dhe Kushtetutn nisin sot.
Artan Mustafa
artan.mustafa@gazetaexpress.com

Po, pavarsis
Politikani q udhhoqi nj vit m par bllokun "Po pavarsis s Malit t Zi", Milo Djukanovic ka deklaruar se Podgorica do ta njoh pavarsin e Kosovs. Ai tha se vendi i tij sht prcaktuar pr rrugn europiane, prandaj nuk do t ket shmangie t ksaj rruge edhe n rastin e Kosovs.
Podgoric, 27 janar Politikani m popullor i Malit t Zi dhe njhersh Lider i Partis Demokratike t Socialistve, Milo Djukanovic ka deklaruar se Mali i Zi - sikur edhe shtetet e tjera t rejonit - do ta njoh pavarsin e Kosovs, pas shpalljes s saj nga ana e Kuvendit t Kosovs. "Ne jemi prcaktuar t bhemi pjes e Bashkimit Europian prandaj do t duhet t'i respektojm vendimet e tij", tha Djukanovic n nj intervist pr televizionin boshnjak, "Hajat". Tutje, "babai i pavarsis s Malit t Zi" sqaroj hapat e mtejm t Podgorics, pas vendimit t kosovarve pr shpallje t pavarsis s tyre. "Natyrisht, Malit t Zi nuk i takon roli i bajraktarit kur bhet fjal pr pavarsin e Kosovs dhe gjithsesi nuk do t nxitoj me njohjen e saj. Mirpo n fund, do t veproj ashtu sikur edhe shtetet t tjera t regjionit", tha ai. Deri m tash, zyrtart e lart malazez kan hezituar t flasin rreth pavarsis s Kosovs, pr shkak t efekteve q mund t sillnin deklarata t tilla n opinionin e brendshm. Mirpo deri m tash, Mali i Zi sht treguar jashtzakonisht kooperativ me Kosovn dhe qytetart e saj. Mali i Zi njeh dokumentet e udhtimit t Kosovarve, ashtu sikurse edhe tabelat e veturave. Pr m tepr, nj pjes jashtzakonisht e madhe e tregtis s Kosovs bhet me Malin e Zi. Milo Djukanovic sht politikani i par malazez q thot se vendi i tij do ta njoh pavarsin e Kosovs. Tutje, n intervistn q IshKryeministri i Malit t Zi dha pr televizionin "Hajat" foli edhe rreth zgjedhjeve presidenciale n Serbi. Ai u shpreh se shpreson se Serbia do t prcaktohet pr rrugn e saj europiane, mirpo kritikoi udhheqsit e tashm n Serbi, t cilt sipas tij, pr shkak t politiks jo t shkatht i kan krijuar hapsir radikalit, Tomislav Nikolic. "Politikant aktual n Serbi u treguan aspak t shkatht n rastin e Tomislav Nikolic. Prandaj ai sot ka hapsir t mir atje", tha Djukanovic. Milo Djukanovic njihet si politikani nj ndr politikant e vetm n Mal t Zi dhe m gjer, i cili i rezistoi ndrrimit t sistemeve. Pr shum vjet ai ka qen Kryeministr, por edhe President i Malit t Zi. Ai e braktisi politikn aktive menjher pas pavarsis s vendit t tij. Por aktualisht ka spekulimi se Djukanovic srish do t kthehet n politik, si Kryeministr.

Prishtin, 27 janar ita dhe ort e shpalljes s pavarsis - kan qen tem kryesore e fjalimeve politike dhe vmendjes s mediave kto dit n Kosov. Nj numr datash tashm jan hedhur si opsione, por ajo do t vendoset vetm pas 4 shkurtit dat kjo kur prfundon raundi i dyt i zgjedhjeve presidenciale n Serbi. "Vetm ather do t jet i mundur ndrmarrja e ktij hapi", ka thn pr Expressit nj zyrtar i lart ndrkombtar. Ai ka shpjeguar se diplomatt mbeten t vendosur q t mos ndikojn n zgjedhjen e shefit serb t shtetit, por ka shtuar se shpejtsia e shpalljes s pavarsis s Kosovs do t mund t varet edhe nga fakti se kush fiton zgjedhjet n Serbi - Tomislav Nikolic apo Boris Tadic. "Nse fitues n gar do t dal z. Nikolic, lidershipi kosovar do

t mund ta shpall pavarsin m shpejt, pra pas pak. Nse fiton z. Tadic, ather kjo mund t shtyhet pr disa dit, por gjithnj n rrethin e shkurtit, pr shkak t konsolidimit t pushtetit", ka shpjeguar ai. N ditt e kaluara, diplomatt amerikan shtynin pr nj vendim sa m t shpejt, ndrkoh q nj bllok diplomatsh europian krkonin t pritej prfundimi i zgjedhjeve n Spanj - pas 10 marsit. Por, konsensusi perndimor duket se po ndrtohet pr kohn e shpalljes. Zyrtari ndrkombtar, i cili ka folur pr Express, ka pohuar se t gjitha gjrat jan t qarta. "Tashm nuk ekziston asnj mosmarrveshje mes SHBA's dhe Bashkimit Europian pr

shpalljen e pavarsis s Kosovs. Duhet pritur vetm zgjedhjet n Serbi. Sinjalin do ta jap SHBA, n bashkpunim t ngusht me BE'n", ka thn ai. N raundin e par t zgjedhjeve n Serbi m s shumti vota kishte fituar Tomislav Nikolic, por m 3 shkurt pritet q t fitoj Presidenti aktual Boris Tadic, pr shkak t mbshtetjes s partive t koalicionit qeveritar. N t njjtn koh, n Kosov ka filluar nj dialog me popullin nga lidert vends - t shtyr nga diplomatt e huaj - n krkim t entuziazmit t kontrolluar me pavarsin dhe mbajtjes s rendit.

Misioni i BE's, pas shpalljes


Misioni i BE's, pr ardhjen e t cilit n Kosovs jan prfolur n disa variante, duket se ka qar-

E hn, 28 janar 2008

POLITIK

"Treshja" sot diskuton mbi Deklaratn e Pavarsis?


Treshja kosovare, Fatmir Sejdiu, Hashim Thai dhe Jakup Krasniqi pritet q sot t takohen pr t biseduar rreth hartimit t nj drafti t Deklarats s Pavarsis, thuhet n web-siten e Radiotelevizionit t Kosovs, RTK. "Po ashtu pritet q t formohet Grupi punues pr hartimin e saj. Deklarata e Pavarsis do t jet z i prbashkt i pozits e opozits, por do t konsultohen edhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimi Europian", thuhet m tej. Si njofton RTK, jo-zyrtarisht thuhet se deklarata do t'i ket 12 pika dhe do t prmbaj elemente t Pakos s Presidentit Martti Ahtisaarit, por n t do t prfshihet edhe nj pik e cila i referohet deklarats s 2 korrikut t vitit 1990. Tutje, m par sht thn se Deklarata e Pavarsis sht hartuar tashm nga ekspert ndrkombtar.

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

VENDIMIT
FOTO: VISAR KRYEZIU

Albert Rohan mendon se pas aktit t shpalljes s pavarsis, Veriu i Kosovs do ta manifestoj dshirn e tij pr t qen pjes e Serbis, mirpo thot se nuk bhet fjal edhe pr shpallje t pavarsis s ksaj pjese t Kosovs.

tsuar rrugn e vendimit. Ky zyrtar ndrkombtar ka thn pr Express se sht krijuar nj shumic e madhe e vendeve t Bashkimit Europian q jan zotuar se do t njohin Kosovn, pasi kjo t shpall pavarsin. Ai ka shtuar se Brukseli pret q pasi t jet shpallur pavarsia n Kuvendin e Kosovs, lidershipi kosovar t drgoj nj ftes pr zbarkimin e Misionit t BE's dhe vazhdimin e prezencs s NATO's. "Kjo, besoj, do t ndodh po at dit edhe kur do t shpallet pavarsia, ndoshta n t njjtn seanc t Parlamentit", ka thn ai. Fillimisht ishte menduar q Misioni Europian t drgohej prpara shpalljes s pavarsis, e madje vendimi t merrej qysh m 28 janar, n takimin e Ministrave t Jashtm.

Ky vendim mendohet edhe m tej se mund t merret n takimin e 18 shkurtit dhe nse do t ndodh kshtu, ather pavarsia do t jet shpallur m hert - dhe rrjedhimisht data nuk do t vonoj. Burime t gazets kan br t ditur se jo vetm pr shkak t vshtirsive procedurale, por brenda debateve europiane ka dominuar ideja q misioni t drgohet vetm pas vendimit pr statusin, n mnyr q kur stafi i ri t jet drguar - t mos mund t gjendet menjher prball befasive me rastin e shpalljes s pavarsis.

Procedurat Kosovare
Prderisa vendimi pr datn e shpalljes s pavarsis duket t jet m shum shtje e vendimmarrjes ndrkombtare, lidert

kosovar do t ken po ashtu pun q duhet t bjn n ndrkoh. Ata do t prgatisin Deklaratn e Pavarsis q do t bhet n koordinim mes Kryeministrit, Presidentit, Kryeparlamentarit, n konsultim me partit politike n opozit, si dhe me faktorin ndrkombtar. Zvendskryeministri Hajredin Kui ka thn pr Express se hartues t Deklarats s Pavarsis do t jet vullneti i qytetarve t Kosovs, i koordinuar me krkesat e bashksis ndrkombtare prball nesh. "Un nuk e di q deklarata sht shkruar, nuk e kam par at deri me tash", ka thn Hajredin Kui, t dieln. Sipas planeve, pas shpalljes s pavarsis n Kuvendin e Kosovs, do t miratohen Kushtetuta dhe Simbolet. "Nse m pyesni n aspektin legal, Kushtetuta duhet t miratohet pas shpalljes s pavarsis, qoft edhe nj minut m pas. Ajo do t nxirret, pra, mbi bazn e deklarats s pavarsis", ka thn Zvendskryeministri Kui, i cili udhheq Grupin Punues pr Hartimin e Kushtetuts. Debati pr Kushtetutn do t filloj qysh sot n Prishtin dhe m pas do t vazhdoj n 18 komuna t tjera. Debati do t organizohet n dy faza. E para, do t prfshij informimin me procedurat, ndrsa e dyta - prmbajtjen e saj. "Qllimi i ktij debati pr Kushtetutn sht q t jemi sa m transparent para qytetarve, sepse Kushtetuta sht pron e tyre dhe vepr e tyre", ka deklaruar Hajredin Kui. Por, prve "vullnetit t qytetarve", kjo Kushtetut do t ndrtohet edhe mbi baz t dikaje shtes - Pakos s Martti Ahtisaarit. Komisioni Kushtetues do t vazhdoj punn, tash e tutje, i modifikuar. Aty do t inkorporohen nga nj antar i AKR's dhe LDD's, ndrsa do t largohet nga nj antar i AAK's dhe ORA's - t cilat subjekte i kan pasur nga dy prfaqsues.

Dshirat e Veriut t Kosovs


Prishtin, 27 janar Diplomati Albert Rohan ka thn n nj intervist pr BBC'n se tremujori i par i ktij viti sht vendimtar pr t ardhmen e Kosovs. Ish Zvendsi i t Drguarit t OKB's n bisedime, Martti Ahtisaari, ka thn se pret q s shpejti Kosova ta shpall pavarsin, e m pastaj t vazhdoj edhe njohja ndrkombtare e ktij akti. "Duket se Bashkimi Europian do t vendos pr drgimin e misionit n Kosov dhe se Kosova do ta shpall pavarsin e saj, si dhe do t pranohet nga nj numr shtetesh", ka Rohan, duke shtuar se "them se duket kshtu, sepse nuk kam garanci se kjo do t ndodh. Por kjo duket t jet skenari m i mundshm". Sipas tij, shpallja e pavarsis do t bhet mbi bazn e Propozimit t Martti Ahtisaarit. "Mendoj se shpallja e pavarsis s Kosovs do t bhet mbi bazn e propozimeve t Ahtisaarit q nnkupton se Kosova do t duhej t respektoj t gjitha propozimet q jan n kt plan, e q shumica prej tyre kan t bjn me mbrojtjen e grupit etnik serb n Kosov". Diplomati austriak mendon se pas aktit t shpalljes s pavarsis, Beogradi do t reagoj ashpr, gj q do t tensionoj edhe m marrdhniet mes Kosovs dhe Serbis. "Nse Serbia nuk pranon pavarsin e Kosovs, ather n fillim do t ket tensione, megjithse ka tensione edhe tash", shprehet ai. Shpallja e pavarsis s Kosovs, sipas tij, do t nxis reagimit e serbve t Veriut t Kosovs q ta manifestojn dshirn e tyre q t mbesin nn Serbi. Mirpo ai nuk pret q t njjtit ta shpallin pavarsin e ksaj pjese, ashtu si sht spekuluar. "Nuk e besoj se pavarsia sht ajo q veriu e do. Veriu do t shpall se vazhdon t jet pjes e Serbis". Prve ktij reagimi t serbve t Veriut t Kosovs, Albert Rohan nuk pret q vendimi pr shpalljen e pavarsis t ket nj domino efekt edhe n vende tjera t bots. "Bashksia ndrkombtare dhe BE e kan br t qart se Kosova sht nj rast i posam, dhe se nuk ka ngjashmri me asnj shtje tjetr n Ballkan ose diku tjetr dhe se nuk mund t merret si precedent. Prandaj nuk mendoj se do t ket nj efekt domino", ka deklaruar ai. Tutje, Albert Rohan vazhdon t besoj se, njsoj sikur para nj viti, ashtu edhe tash pas prfundimit t fazs 120 ditshe t negociatave - plani i vetm pr Kosovn mbetet Propozimi i Martti Ahtisaarit. "Nse duhet t gjejm zgjidhje, ather duhet ta zbatojm at (Planin Ahtisaari", ka thn ai. Mirpo, Rohan nuk beson se ky Plan mund t gjej mbshtetje n Kshillin e Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, pr shkak t kundrshtimit t Federats ruse. "Nse Rusia mban qndrimin e saj, dhe bhet se ajo do ta mbaj kt qndrim, ather nuk do t ket votim n Kshillin e Sigurimit".

E hn, 28 janar 2008

Nacionale
redaktor: Ilir Mirena e-mail: ilir.mirena@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 275

Rrahin pes polic


Tiran, 27 janar Pes polic kan rn pre e dhuns nga drejtuesit e mjeteve n rrugt e Tirans. Sipas t dhnave nga policia, nj drejtues mjeti ka kundrshtuar me dhun katr polic t Patrulls s Prgjithshme, ndrsa nj tjetr ka goditur nj efektiv t rrugores. Sipas t dhnave zyrtare, nga shrbimet e Komisariatit Nr. 5 u krye arrestimi i Shklqim Mal Koks, 23 vje, lindur n Tropoj dhe banues n Kamz, i proceduar pr "trafikim t mjeteve motorike". Policia tha se arrestimi i tij u krye sepse dhe rreth ors 17:00 ka kundrshtuar me dhun, me kanosje dhe ka ofenduar pr shkak t detyrs, katr punonjs policie t Komisariatit Nr. 5. Pas ktij konflikti u kryen veprimet procedurale dhe u sekuestrua mjeti q i prket personit t arrestuar. Ve ktij sherri, specialistt e Komisariatit t Policis Nr. 2 kryen arrestimin n flagranc t Bardhyl Shtylls, 43 vje, lindur dhe banues n Gramsh. Edhe ky ka pasur t njjtin fat me personin e lartprmendur. Policia tha se arrestimi i tij u krye, sepse dje, rreth ors 15:00, n Rrugn e Kavajs, n afrsi t parkut, ka goditur me grushte pr shkak t detyrs nj punonjs policie t Komisariatit Rrugor.

ALBIN KURTI

U RIKTHEHET RRUG

FOTO: FISNIK DOBRECI

Lideri i Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti paralajmron kthimin e tij n rrug. Ai thot se menjher pas shpalljes s pavarsis do t ket demonstrata masive kundr institucioneve kosovare, UNMIK-ut dhe Misionit t BE-s.
Artan Behrami
artan.behrami@gazetaexpress.com

Prishtin, 27 janar donse UNMIK-ut nuk i kan mbetur shum dit n Kosov, Lvizja Vetvendosje planifikon q shum shpejt t organizoj demonstrata kundr ktij sistemi. Demonstratat priten t vazhdojn edhe pas largimit t UNMIK-ut nga Kosova. Cak i kundrshtimit t ksaj lvizjeje do t jet edhe misioni i ri civil i Bashkimit Evropian q pritet t vij s

shpejti n Kosov. Visar Ymeri, aktivist i Lvizjes Vetvendosje thot se do t ket n vazhdimsi aktivitete, duke paralajmruar q s shpejti do t ket edhe demonstrata masive npr rrugt e kryeqytetit. Ai thot se do t ket demonstrata m masive, m t vendosura dhe beson se ato duhet do t zgjasin me dit t tra, deri n realizimin e vetvendosjes. Demonstrata do t ket. Demonstrata sa m t mdha edhe sa m afatgjata jo njditore, por edhe prdit, tregon ai.

Ymeri thot se UNMIK-u nuk po largohet nga Kosova, por sht duke u zvendsuar vetm nga nj regjim tjetr. Nuk sht vetm shkuarja e personave q punojn n UNMIK, por ne krkojm q nga Kosova t shkoj edhe mendsia. Kosovn duhet ta udhheq populli i saj, shton ai. Ndrsa, Albin Kurti, lider i Vetvendosjes ka thn n Tiran se sht Kosova ajo q duhet t shkoj drejt Bashkimit Evropian dhe jo ky i fundit t vij t sundoj n Kosov.

Sipas tij, menjher pas shpalljes s pavarsis, Vetvendosja planifikon t demonstroj kundr institucioneve kosovare dhe UNMIK-ut, pr t krkuar nj afat zyrtar t largimit t tij nga Kosova. Nse Kosova shpallet e pavarur, ather UNMIK-u nuk ka pse t qndroj aty, madje nuk sht e nevojshme as prezenca e misionit evropian, por Kosova duhet t ket ushtrin e vet, q ta mbroj vendin, ka shtuar Kurti. Ai nuk u beson politikanve kosovar q mendojn se pavarsia sht shtje orsh. Kurti thot

se pavarsia do t shpallet n nj koh t afrt, por jo aq shpejt sa deklaron lidershipi kosovar, pasi shpallja e pavarsis sht nj vendim q do t merret nga ndrkombtart e jo nga Prishtina. Ai madje akuzon komunitetin ndrkombtar, veanrisht BEn, se e ka trajtuar gjithnj shtjen e Kosovs si nj mnyr pr t konsoliduar vetveten, dhe jo n t mir t vet Kosovs. Kurti edhe nj her sht shprehur kundr pavarsis s mbikqyrur n baz t Planit Ahtisari. Ky plan, sipas tij, parashikon

E hn, 28 janar 2008

NACIONALE

Policia rrit kontrollet n rrug


Tiran, 27 janar Aksidentet detyrojn policin t rris masat e kontrollit n rrug. Drejtoria e Policis s Qarkullimit Rrugor bri t ditur se n kuadr t masave pr rritjen e parametrave t siguris n rrug dhe parandalimin e aksidenteve, ka prforcuar shrbimet e saj me patrulla policie n t gjith vendin. Sipas burimeve zyrtare, patrulla policie me shrbim 24-orsh jan vendosur n rrug nacionale, autostrada, rrug kryesore dhe dytsore brenda qyteteve. Vmendje u sht kushtuar kryesisht segmenteve rrugore q konsiderohen problematike pr shkak t numrit t lart t aksidenteve t regjistruara n to, si rruga Tiran-Shkodr. N kontrolle jan angazhuar krahas shrbimeve t policis rrugore edhe forcat e policis s rendit n qarqe. Sipas burimeve, prania e punonjsve t policis rrugore rritet sidomos n fundjav, pr shkak edhe t fluksit m t madh t mjeteve q jan n qarkullim. Drejtuesit e policis vlersojn punn e br gjat ktij muaji nga shrbimet e policis rrugore si rezultative, pasi kontrollet e shumta kan diktuar te prdoruesit e rrugs m shum prgjegjshmri dhe respektim t rregullave t qarkullimit.

GEVE
decentralizimin e Kosovs mbi baza etnike, pra krijimin e nj republike t vogl serbe n Kosov. Ndrsa pavarsia bazuar n kt plan, do t bhet pa marr parasysh vendimin e popullit t Kosovs. Shpallja e pavarsis do t jet e paorganizuar, duke qen se nuk sht mbajtur m par nj referendum q do ta bnte popullin subjekt t ksaj vendimmarrje kaq t rndsishme, shton ai. Kurti thot se nj tjetr arsye mjaft e rndsishme se pse ai kundrshton paketn Ahtisari, sht fakti se Kosova nuk mund t jet nj shtet i pavarur pa pasur ushtrin e saj, pasardhsen e UK-s. Shpallja e pavarsis pa nj ushtri t vetn, e bn Kosovn t lndueshme dhe e v n rrezik ndaj planeve t mundshme t Serbis. Ndaj kjo pavarsi do t jet e pavlefshme, pasi koh m von, politikant kosovar do t detyrohen t bjn marrveshje me serbt, shton ai. Ndrkoh, policia e Kosovs s bashku me Policin e UNMIK-ut, pr her t par kan hartuar tashm planin m t veant operativ, i cili ka t bj me ditn kur vendi pritet t shpall pavarsin. Ata gjat tr kohs jan n prcjellje t zhvillimeve politike n vend dhe pr kt arsye kan ardhur n prfundim se tash sht koha e hartimit t ktij plani.

Gzim Bytyi, 50 vje, sht arrestuar n Toronto, nga policia, pr shkak se sht paraqitur me identitet dhe profesion t rrejshm. Ky sht kosovari i radhs q turpron.

FOTO: JETMIR IDRIZI

Dentisti mashtrues
Toronto, 27 janar Ai nuk sht dentisti n Quebec, ashtu si pretendonte me zyrn e tij. Gjithashtu emri i tij i vrtet nuk ishte Jimmy Connolly, ka deklaruar policia e Torontos. Policia ka deklaruar se personi i cili nuk ka pasur licenc pr t qen dentist, ka ofruar shrbime me mime shum t ulta dentare, duke prfshir heqje dhmbsh, rregullim t tyre apo proteza t ndryshme. Ai kto shrbime ua ka ofruar emigrantve, sidomos atyre q kan ardhur nga Kosova, vend ku ai ka thn se ka punuar si dentist para se t shkoj drejt Kanadas.

Bastisja n shtpi
Personi, emri i vrtet i t cilit sht Gzim Bytyqi, 50 vje, sht arrestuar si i dyshuar pr ushtrim t paligjshm t veprimtaris, rrezikim jetsh si dhe nj varg veprash t tjera penale, t cilat i parashikon ligji mbi profesionin e dentistit q sht i rregulluar me ligjet e shndetsis. Policia e rajonit t 12 ka bastisur shtpin e tij n lagjen Jane St.-Lawrence Ave. W. t enjten

duke zbuluar nj zyr t kompletuar me pajisje dentale. Personi i cili ka punuar me t n kt zyr nuk ka qen aty. Policia ka deklaruar se ka nisur hetimet dhe bastisjen e ka kryer pr kt rast, pasi nj shtetas amerikan ka vizituar kt dentist pr t kryer shrbime dentale n shtator t vitit t kaluar, kur m von ai person ka rezultuar t jet infektuar. Personi n fjal m von ka shkuar n nj ordinanc n Amerik pr t riparuar dmin e shkaktuar prej nga edhe ka denoncuar rastin, ka sqaruar policia.

Njoftimi i policis
Policia n Toronto ka arritur t identifikoj kt person n dhjetor t vitit t kaluar. Personi i arrestuar u ka deklaruar pacientve t tij se ai nuk ka qen i licencuar n Kanada, por nj gj t till e ka pasur n Kosov, deklarojn policia. Hetuesit besojn se kt pun ky dentist e ka praktikuar n Ontario t Quebecut pr s paku nj vit. Para policis Bytyqi ka prezantuar veten si nj dentist i licencuar.

Vethelmohet nj ift
Devoll, 27 janar Nj ift nga Devolli sht vethelmuar mesditn e sotme. Si pasoj ka gjetur vdekjen e menjhershme gruaja Afrdita Rusi, 40 vjee e cila ka qen njkohsisht shtatzn n muajin e 7, ndrkoh q sht n gjendje t rnd bashkshorti i viktims Guri Rusi 47-vje. Msohet se ifti ka pasur nj grindje mes tyre ndrsa mendohet q shkaqet ekonomike kan qen shkak pr kt. M pas gruaja ka vendosur ti jap fund jets s saj duke prdorur nj ila pr sprkatjen e rrushit q i ka shkaktuar vdekjen e menjhershme. Gruaja, nn e tre fmijve t vegjl, n pritje t fmijs s 4-t, ka vendosur e para t vethelmohet ndrsa m pas e ka shoqruar n kt akt edhe burri i saj. Menjher t afrmit e tyre i kan uar ata n spitalin e Kors por gruaja ka gjetur vdekjen. Ndrkoh burri 47-vjear sht duke luftuar me vdekjen por sipas mjekve ai e ka kaluar rrezikun pr jetn ndonse situata e tij sht ende shum e rnd.

Demonstrata do t ket. Demonstrata sa m t mdha edhe sa m afatgjata jo njditore, por edhe prdit.
VISAR YMERI

NACIONALE

E hn, 28 janar 2008

N burg, trafikantt e klandestinve


Tiran, 27 janar Gjykata e Krimeve t Rnda ka vendosur masn "burg pa fat" pr organizatort e grupit q trafikonin njerz nga Lezha n Itali, nprmjet rrugve detare dhe toksore. N fillim t seancs, t pandehurit kan hedhur posht akuzat e ngritura nga prokurorja, duke deklaruar se gjithka ka qen nj sajes. Gjithsesi, grupi hetimor tha se ka prova q vrtetojn akuzat e ngritura. Sipas tyre, sht vrtetuar se t arrestuarit kan drguar klandestin n Itali n pes raste, pra gjithsesi 100 persona. Vlera q kan prfituar llogaritet n 200 mij euro, pasi nga hetimet ka rezultuar se do person, pr t kaluar ilegalisht n Itali, paguante afrsisht dy mij euro organizatorve. Hetimet kan treguar rrugt nga kalonin. Kshtu t arrestuarit, pr do rrug toksore trafikonin nga 5-10 persona, ndrsa n momentin q kan tentuar t nisin emigrant me gomone, jan identifikuar 44 persona. Akuza tha se verifikimet pr kt grup t strukturuar kriminal kan nisur n gusht t vitit t kaluar. Policia kishte arritur q t kapte disa grupe klandestinsh dhe t gjitha t dhnat bashkoheshin n nj vend, bhej fjal pr t njjtin organizator. Hetuesit shpjeguan se klandestint rekrutoheshin n qytete t ndryshme t vendit dhe m pas niseshin n rrug toksore, duke kaluar n itinerarin toksor Shqipri Mali i Zi Kroaci Slloveni - Itali. Grupi kishte si baz qytetin e Udines, nga ku klandestint shprndaheshin n t gjith Italin. Hetuesit pohuan dje se deri tani jan dokumentuar m s miri pes raste t ndryshme t trafikut t klandestinve. Pasi dgjoi pretendimet, Gjykata e Krimeve t Rnda vendosi masn "burg pa afat" pr Ardian orrin, Gzim Tafajn, Aleksandr Malajn, Rexhep Cukun dhe Agim Myrtajn.

N nj moment, ai sht kthyer dhe n drejtim t policis ka shtn me arm zjarri, ku pr pak sa nuk ka qlluar policin.

BIJT E POLICIT

Sulmojn policin
Policia arreston djemt e nj polici. Fanol Shala (1981), Flamur Shala (1985) dhe Elbasan Shala (1987) prveq kan bartur arm n vetur, ata kan shtn mbi patrulln e policis. N krkim sht edhe personi i katrt.
Jeton Musliu
jeton.musliu@gazetaexpress.com

Prishtin,27 janar Fanol Shala (1981), Flamur Shala (1985) dhe Elbasan Shala (1987), t tre vllezr dhe bijt e nj polici, pjestar i SHPK-s, pr pak sa nuk kan vrar pjestart e nj patrulle policore. N mbrmjen e s shtuns, n lagjen Ulpiana n Prishtin, ata nuk i jan bindur urdhrit pr ndalim nga nj patrull policore. Pr m tepr, n tentim pr t

ikur, ata kan braktisur automjetin,ku m von njri prej tyre n ikje e sipr, ka shtn mbi polict, t cilt ishin duke vrapuar pas tyre. Rasti ka ndodhur n kohn kur polict e Stacionit Jugu ishin duke br nj kontroll rutin n rrugn Henry Dynan. E tra ka nisur pasi policia ka dashur t ndaloj nj vetur t tipit Ford Siera, ngjyr vishnje. Zyrtar t policis tregojn se duke mos i prfillur urdhrat pr ndalim, vozitsi ka rritur shpej-

tsin e automjetit me qllim t ikjes. Me kt rast, polict iu kan vn pas dhe n ndrkoh automjeti sht ndaluar me vrull n mes t ndrtess C-15 dhe U-1 n lagjen Ulpiana. N kt vend, nga automjeti i dyshuar kan dal me shpejtsi katr persona, t cilt kan ikur n drejtime t ndryshme. T njjtin veprim kan kryer edhe polict, t cilt pasi kan dal nga vetura zyrtare, kan filluar n kmb ndjekjen e t dys-

huarve. N kt rast, ata kan arritur t kapin njrin prej tyre, i cili gjat arrestimit ka rezistuar dhe ka tentuar ti sulmoj polict. Ndrkoh, njri nga polict ka vazhduar ndjekjen e t dyshuarve t tjer, duke iu dhn urdhra verbale pr ndalim. N nj moment, ai sht kthyer dhe n drejtim t policis ka shtn me arm zjarri, ku pr pak sa nuk ka qlluar policin. Njsitet policore t regjionit t Prishtins, menjher kan fil-

luar ndrmarrjen e nj operacioni t gjer pr identifikimin dhe lokalizimin e vendndodhjes s t dyshuarve. N t njjtn koh, Njsiti i Krim Tekniks ka filluar ekzaminimin e vendit t ngjarjes, me rast n veturn e t dyshuarve, n ulsen e parme t saj, jan gjetur dhe konfiskuar dy arm zjarri AK-47, dy karikator me 30 fishek, nj tjetr me 29 fishek si dhe nj gzhoj. Prve ktyre armve t gjetura n veturn e t dyshuarve, hetuesit regjional kan br edhe konfiskimin e veturs. Edhe njsiti patrullues i Stacionit policor Qendra, i cili sht vn n ndjekje t tre t dyshuarve t tjer, n afrsi t kompleksit universitar prball Biblioteks Kombtare, n prpjekje pr ti ndaluar t dyshuarit sht sulmuar me arm zjarri nga ana e tyre. Duke par gjendjen, policia ka zgjeruar operacionin e saj t krkimit t t dyshuarve dhe ka ndrmarr t gjitha masat e nevojshme operative. Pr kt arsye, ata kan vn n lvizje edhe njsit t specializuara pr krkimin e personave n ikje, me qllim kapjen e t dyshuarve t ktij rasti. Pas grumbullimit t shpejt t informacioneve n rrug operative, ku nga ana e hetuesve sht br identifikimi i dy t dyshuarve dhe mbshtetur nga njsia mbshtetse operative regjionale, sht br bastisja e shtpis s t dyshuarve, ku jan arrestuar dy t dyshuarit q kishin ikur nga vendi i ngjarjes dhe t cilt dyshohet t ken shtn me arm zjarri n drejtim t policis. Tre personat e dyshuar jan drguar n qendrn rajonale t paraburgimit n Prishtin, ku aktualisht policia sht duke punuar pr marrjen e t gjitha veprimeve hetimore e procedurale para se rasti ti kaloj Gjykats. Lidhur me rastet tentim vrasje, mbajtje n pronsi, posedim t paautorizuar t armve dhe shkaktim i rrezikut t prgjithshm, policia sht n krkim edhe t nj personi t katrt, i cili sht identifikuar nga ana e hetuesve dhe i njjti dyshohet me baz t jet i prfshir n kto raste.

E hn, 28 janar 2008

NACIONALE

Nj i prangosur pr armmbajtje pa leje


Fier, 27 janar Nga kontrolli, blut e Fierit sekuestruan n banesn e Cinit nj granat ofensive, nj karikator me 32 fishek dhe kanabis sativa. Julian Cini sht prangosur nga policia pasi akuzohet pr armmbajtje pa leje n shtpin e tij n lagjen Kastriot n Fier, ku dhe ndodhi shprthimi i granats mbrmjen e djeshme. Sipas t dhnave t policis nga vendi i ngjarjes, shprthimi ishte nga pakujdesia e mbajtjes s lndve shprthyese n banes nga i arrestuari. Nga shprthimi i granats mbetn t plagosur vet Julian Cini, e shoqja Edlira, 26 vjee dhe vajza e iftit vetm 5 vjee. T plagosurit kan marr mjekim n spitalin e qytetit dhe aktualisht jan n shtpi jasht rrezikut pr jetn. Nga kontrolli, blut e Fierit sekuestruan n banesn e Cinit nj granat ofensive, nj karikator me 32 fishek dhe kanabis sativa. N kohn kur ndodhi shprthimi n orn 23 t dits s djeshme policia dyshoi se granata ishte vn nga persona t tjer ndaj familjes s Julian Cinit.

Bardh Frangu

Ferizaj, 27 janar zim Salihu nga fshati Talinoc i Jerlive, i komuns s Ferizajt, ka 5 vjet q bredh korridoreve t Gjykats pr ta realizuar t drejtn e vet n pronsi. Ai javn e kaluar ishte ftuar n gjykimin q duhej t mbahej pr ta uar n vend drejtsin e tij, t ciln ai e krkon q nga viti 2003, por gjykimi nuk sht mbajtur, pr shkak se as policia nuk e ka gjetur uzurpatorin pr ta sjell dhunshm n Gjykat. I pandehuri Remzi Beqiri nuk sht paraqitur n Gjykat. I sht dhn urdhr arrest policis q ta sjell n Gjykat, por policia ka raportuar se nuk e ka gjetur n shtpi. Policia ka marr edhe nj urdhres tjetr pr sjellje t detyrueshme t t pandehurit Remzi Beqiri, n mnyr q t mbahet shqyrtimi gjyqsor, ka thn gjykatsi Rifat Abdullahu, i cili njherazi sht edhe kryetar i Gjykats komunale t Ferizajt. Abdullahu ka thn se Remzi Beqiri akuzohet pr vepr penale q ka t bj me pushtimin e prons s paluajtshme nga neni 259, paragrafi 1 i KPPK-s. Kryetari i Gjykats komunale thot pr Express: Pr kt t pandehur Gjykata ka pasur n shqyrtim edhe lnd t tjera lidhur me kt vepr, e q kan t bjn me t dmtuarin Gzim Salihu. Ai pastaj ka thn se tri lnd t tjera jan shqyrtuar, por q ende nuk kan marr formn e prer. Abdullahu sht i vendosur q posa t sigurohet i akuzuari, t mbahet seanca gjyqsore, n t ciln Remzi Beqiri do t prgjigjet pr dy lnd penale. Gzim Salihu n vitin 2003 ka bler shtpin e serbit Dragan Aleksandr, n rrugn Zenel Hajdini, n Ferizaj. Ai pr kt shtpi ka paguar jo m pak se 270 mij euro. As tash pas 5 vitesh nuk mund ta gzoj shtpin e bler me pasurin q ka shitur n fshatin Talinoc i Jerlive. Dokumentet t gjitha i ka rregulluar, por uzurpuesi i ksaj shtpie, Remzi Beqiri, nuk ia lshon, prkundr q nga Gzimi ka marr 19 mij euro n emr t lirimit t shtpis. Jam detyruar q sipas marrveshjes pr lirim t shtpis, tia paguaj Remzi Beqirit 19 mij euro, thot Gzim Salihu dhe tregon marrveshjen e shkruar pr

Gazepi i Gzimit
Gzim Salihu ka paguar 19 mij euro pr lirimin e shtpis s bler nga serbi. Uzurpatori Remzi Beqiri ia krkon edhe 11 mij euro. As Gjykata nuk mund ti ndihmoj, ndrsa as policia nuk mund ta gjej uzurpatorin.
kt dhe t nnshkruar nga pes persona. Salihu pastaj tregon se me t paguar kt shum, Beqiri ia ka liruar shtpin dhe pr nj muaj e gjysm ai ka qndruar aty me familje. Kishim nj rast vdekje n fshat dhe u detyrova t shkoj. Atje n t pame njerzit m than se Remzi Beqiri srish sht future n shtpi. Nuk mu besua, por kur erdha e pash, ishte e vrtet. E kishte thyer dern dhe ishte futur brenda. Tash mi krkon edhe 11 mij euro, kinse sipas nj marrveshje t mhershme, shprehet Gzim Salihu, i papun, i cili ka shpresuar se do t mund ti shfrytzoj lokalet afariste q ka n katin prdhes t shtpis s bler. N marrveshjen e nnshkruar nga pronari dhe uzurpuesi, shihet qart se Gzim Salihu m 10 tetor 2005 ka paguar 2000 ero. M 26 tetor 2005 ka paguar edhe 2000 euro. M 16 nntor Gzim Salihu i jep edhe 15 mij euro dhe kshtu prmbush krkesn prej 19 mij eurove. Megjithat, kt marrveshje e prish Beqiri dhe srish ia uzurpon shtpin.

Jam detyruar q sipas marrveshjes pr lirim t shtpis, tia paguaj Remzi Beqirit 19 mij euro.
Gzim SALIHU

Gzim SALIHU M 12. 08. 2005, me nj vendim t Habitatit, Remzi Beqiri me familje, sht larguar nga shtpia e Gzim Salihut, i cili posedon vrtetimin e pronsis t vrtetuar n Gjykatn komunale t Ferizajt, me nr. 2450/05, t dats 06.07.2005. Megjithat, Beqiri ka prishur bllombn e vendosur nga Habitati dhe srish dhunshm sht futur n kt shtpi. Gzim Salihu sht i gatshm

q edhe nprmjet dshmitarve t dshmoj faktin se i ka paguar 19 mij euro n emr t marrveshjes pr lirimin e shtpis. Vazhdimisht sht folur se uzurpuesit e banesave dhe shtpive t serbve nuk i kan lshuar ato pa prfituar shuma t majme nga pronart e rinj, por nj gj t till edhe n Gjykat sht i gatshm ta dshmoj Gzim Salihu.

10

E hn, 28 janar 2008

Ekonomi
redaktor: Viktor Buzhala e-mail: viktor.buzhala@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 275

Tata blen aksione n Deutsche Telekom


Konglomerati indian, Tata planifikon t blej aksione n njsin e teknologjis s lart t Deutsche Telekom. Kshtu ka njoftuar revista javore gjermane, Focus. Sipas ksaj reviste, nj grup indian i specializuar n teknologji t lart, automobila dhe elik, ishte afr q ta prvetsoj njsin e sistemit t integruar t bizneseve t Deutsche Telekom, T-Systems. Jan vetm disa shtje ligjore q t zgjidhen. Kjo njsi e Deutsche Telekom punson 13 mij specialist t IT-s. Sipas revists Focus, rreth gjysma e ktyre vendeve t puns do t barten n Indi. Zdhnsi i Deutsche Telekom ka refuzuar q t komentoj kt. Ndrsa, konglomerati Tata po fuqizohet gjithnj e m tepr. Vetm nj jav m hert dega e saj e prodhimit t veturave ka lansuar planin pr prodhimin e veturs m t lir n bot q kushton vetm 2500 dollar.

INDEXI

$ 1.47

Chf 1.56

Lek 122.6

Denar 61.5

Nafta 96.00 $

Ari 876 $

Nikeli 28.05$

Plumb 3.20 $

Zink 2.80$

NE TERR, EDHE TASH


Kosova prjetoi vikendin e par n terr gjat pushtetit t ri. B2 nuk sht rikthyer n sistem as t dieln, ndrsa pr munges thngjilli, s'mund t riaktivizohen bashk as dy blloqe t TC Kosova A. Importi po kushton s paku 400 mij euro n dit.
Prishtin, 27 janar y jav.Kaq ka zgjatur prmirsimi i rryms pr Prishtinn. Pos lokacioneve t tjera q ballafaqohen shpesh me terr total,n ort e para t s diels nuk ka pasur rrym asnj lagje e kryeqytetit. KEK-u ka pasur n dispozicion vetm 200 megavat or energji pr konsumatort. Po aq i sht shprndar industris dhe konsumatorve A+, ku hyjn spitalet dhe konsumatort tjer t ndjeshm. "Kategoria A sht duke u furnizuar 5 me 1 n favor t drits. Por reduktimet kan qen shum m t gjata pr kategorit B dhe C", tha zdhnsi i KEK-ut, Nezir Sinani. Kategoria B po furnizohet 2 me 4, ndrsa C 1 me 5 n favor t territ.Por,gjendja ka qen m e rnduar edhe pr kategorin A. Ajo sht furnizuar t dieln 4 me dhe 2 pa rrym edhe gjat dits. Sipas Sinanit, gjendja vshtirsohet n ort e vona t nats, sepse KEK-u ndalon importin. Kjo korporat gjat dits sht duke importuar nga 251 megavat or rrym nga vendet e rajonit.Kjo sasi e importit vjen si pasoj e daljes nga sistemi t bllokut B2, i cili e prodhon kt sasi t energjis. Ai sht ndalur nga KEK-u, pr shkak t rrjedhjeve n sistemin e gypave n gjenerator t avullit. Ishte planifikuar kthimi n mngjesin e s diels, por nj gj sht shtyr t paktn deri n ort e vona t ksaj dit. KEK-u s'i ka punt mir as m thngjill. I ka 80 mij ton t deponuara n Kosovn B, q mjaftojn pr katr dit. Por, KEK-u nuk ka planifikuar si duhet shprndarjen e thngjillit. Ka harruar t ndaj nj pjes edhe pr Kosovn A. Aty jan vetm 14 mij ton,q mjaftojn q nj bllok ta mbajn n pun pr tri dit. Mungesa e thngjillit edhe ka rnduar edhe terrin. KEK-u zakonisht me rnien e ndonjrit bllok t Kosovs B i lshon n prodhim dy blloqet e TC Kosova A, prkatsisht blloqet A3 dhe A4. Por, mungesa e thngjillit ka br q kjo korporat ta lshoj vetm bllokun A3. Mosaktivizimi i bllokut A4 ka sjell edhe mungesn e rreth 130 megavatve. Kur mungon thngjilli,dalja nga sistemi e bllokut B2, pos q prgjysmoi furnizimin me energji, po i kushton KEK-ut mjaft shtrenjt. KEK-u po blen nga 25 mij euro rrym n or,apo mbi 400 mij euro n dit, nse llogaritet importi deri n orn 23. Kjo kur KEK-u blen nga 100 euro megavatin. Por, kohn e fundit kjo korporat ka bler deri n 110 euro megavatin, mim ky i cili koston e importin e drgon n 500 mij euro n dit.Shihet se m tepr ka qen rastsi mosndalja e rryms me ndrrimin e pushtetit, sesa t jet rregulluar vrtet dika n energjetikn kosovare. Kjo e demanton edhe arsyetimin e KEK-ut se rryma s'sht ndalur pr shkak t temperaturave m t ngrohta. E diela kaloi n terr, ndrsa temperaturat ishin madje dyshifrore.

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

E hn, 28 janar 2008

11

Shqipria bn ligj t ri pr celular


Qeveria e Shqipris ka prgatitur nj projektligj t ri, q synon t rregulloj tregun e telekomunikacioneve n vend. Ministri i Transportit dhe Telekomunikacioneve t Shqipris, Sokol Olldashi, paraqiti dhe t rejat q sjell ky draft, i cili pritet q shum shpejt t kaloj pr miratim n qeveri. "Prcaktimi i operatorve me fuqi t ndjeshme n treg nuk do t bhet m pr nj periudh t kufizuar kohe, por do t bhet pr minimalisht 2 vjet. Kjo u heq kompanive mundsin pr t'u vrtitur npr procese gjyqsore deri n zhvlersimin e gjobs. Projektligji i ri rrit gjobat pr prishje t rregullave t tregut n kt drejtim. Me ligjin aktual, kufiri i gjobs sht 10 milion lek t reja, ndrsa projektligji i ri parashikon q gjobat t vendosen si prqindje mbi xhiron vjetore t kompanive q shkelin rregullat e konkurrencs. Ky projekt gjithashtu i jep t drejtn Ministris s Telekomunikacioneve pr nj monitorim shum m t kujdesshm t aktivitetit t Entit Rregullator n mnyr sistematike dhe permanente n ushtrimin e detyrimeve t veta ligjore pr t monitoruar kt treg", tha Olldashi. Sipas tij, n ndryshim nga ligji aktual, projektligji parashikon nj analiz t tregjeve dhe prcaktimin e siprmarrsve me Fuqi t Ndjeshme n Treg, si edhe vendosjen e detyrimeve prkatse ndaj tyre sipas direktivave dhe rekomandimeve t tjera prkatse t BE-s.

Statusi pengon Brezovicn


Brezovica nuk sht ajo q ka qen dikur, e aq m pak ajo q do t duhej t ishte. At po e pengojn zvarritja e privatizimit dhe statusit i pazgjidhur politik i Kosovs.

Dominoi recesioni
sht nj vit i zymt pr ekonomin botrore. Ky sht konstatim i njerzve t fuqishm t politiks dhe ekonomis gjat Forumit Ekonomik Botror n Davos t Zvicrs. Krahasuar me humorin e mir gjat viteve t kaluara, Davos 2008 ishte dukshm m i errt, i dominuar nga bisedat rreth recesionit t SHBA-ve dhe ngadalsimit n shkall t gjer t rritjes ekonomike. "Ajo ka shohim ne sht nj ngadalsim serioz dhe pr kt nevojitet nj prgjigje serioze", tha shefi i FMN-s Dominique Strauss-Kahn. Sipas tij qeverit duhet t prdorin si politikn fiskale ashtu edhe at monetare pr t'iu kundrvn rnies ekonomike. Pikrisht n kohn e punimeve t Davosit, u paraqit edhe kriza e rnies s vlers s aksioneve n tr botn. Kjo detyroi bankn qindore amerikane, Federal Reserve q t shkurtoj normat e interesit pr 0.75 pr qind. Por recesionit, n vmendje ishte edhe shtja e ngrohjes globale, ku nga Japonia dhe Danimarka u krkua q t vihen kritere strikte deri me 2020. Kto dy vende kritikuan edhe Kinn, Indin dhe SHBA-t, duke krkuar nga to q t'i prbahen traktatit pr marrveshjen e Kojotos. N Davosin e sivjetm morn pjes 30 shefa shtetesh, 110 ministra t kabineteve dhe qindra titan korporatash.

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

Brezovic Brezovica sht shfaqur srish kt dimr prpara vizitorve, me bukurit magjike t peizazheve, n kulmin e sezonit turistik dimror. Rrshqitja me ski, ajri i pastr, shtitjet me teleferik dhe pamjet panoramike, vazhdojn t joshin vizitort, kryesisht nga Kosova. Nj ekskursion shkollor, nj qndrim familjar apo me miqt, shihet nga vizitort si nj rast i mir pr t'u knaqur, s paku pr nj dit, me bukurit q ofrojn peizazhet e Brezovics, e cila nga shumkush quhet "Syri i kaltr i Ballkanit". Roberta Clogg, nga Pennsylvania e SHBA-s, thot t jet mahnitur edhe gjat vizits s dyt n Brezovic, prej se punon si npunse ndrkombtare n Gjilan. "N nj dit me mot t mir, nn kt qiell t kaltr dhe me kto pamje, thjesht sht shum bukur t jesh ktu", shprehet shkurt amerikania, pasi ka br

ski brigjeve n qendrn e skijimit. Ndrsa nxns t ardhur pr ekskursion disaditsh nga nj shkoll e Prishtins, provojn t msojn lvizjet e para n nj kurs skijimi. Ata thon se u plqen natyra, ajri i pastr, bora dhe bukurit e natyrs. "sht dm pr t rinjt dhe pr t rejat kosovare q e kalojn kohn npr ambiente t mbyllura gjat dimrit, pa e shijuar Brezovicn. Ne organizojm pr do vit ekskursione disaditshe me nxnsit e shkollave t Prishtins", tregon Xhemajl Gashi, nj instruktor skijimi. Mirpo, me gjith bukurit e rralla, si vendsit, ashtu edhe vizitort, thon se Brezovica ende nuk sht ajo q ka qen dikur, e aq m pak ajo q do t duhej t ishte. Zvarritja e privatizimit t kapaciteteve turistike dhe zvarritja e zgjidhjes s statusit politik t Kosovs, kan frenuar zhvillimin e mirfillt t turizmit dhe frekuentimin ma-

siv nga vizitort. Derisa udhheqsit e kompleksit turistik t Brezovics, nuk ishin shum t disponuar pr t folur pr kt tem, nj banor vends q po strviste edhe ai fmijt pr t br ski, thot hapur se sht statusi ai q ende nuk ka br t mundur t definohet shumka n Brezovic. "N radh t par, sigurisht duhet t zgjidhet statusi i Kosovs. Sigurisht q t gjith duam q sa m shpejt t zgjidhet statusi dhe ta dim se si do t jet puna", pohon Miodrag Redjic, i cili kujton me nostalgji kohrat kur Brezovica glonte nga vizitor vends dhe t huaj. Por nostalgjia nuk u mungon as shqiptarve. Xhemajl Gashit nga Prishtina i vjen keq q Brezovica ka qen shum m e vizituar dikur se tani. "Ma merr mendja se aktualisht jeta ktu nuk sht e organizuar mir, derisa nuk dihet

pronari, kush investon dhe kush e gzon, kshtu q po presim t definohet pronsia. Prndryshe shum t knaqur me organizim nuk jemi", thot ai. "Jemi duke pritur privatizimin. T gjith presim privatizimin sa m t shpejt, q t dihet pronari dhe t shkoj puna sa m mir. Tash pr tash vetm qytetart organizohen", shton Emrush Hyseni, i cili menaxhon nj objekt publik t Komuns s Prishtins n Brezovic. Funksionalizimi i kapaciteteve turistike t Brezovics mbetet edhe m tej peng i zhvillimeve rreth statusit dhe privatizimit t kompleksit turistik. Kto pritje kan pak t ngjar t prmbushen sezonin e sivjetm turistik dimror. N ndrkoh, frekuentimi i pikave atraktive vazhdon, kryesisht nga ata q e kan pasion skijimin dhe nga t punsuarit ndrkombtar n Kosov. (KosovaLive)

12

E hn, 28 janar 2008

Ballkan
redaktor: Faton Rai e-mail: faton.raci@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 275

Express

Prve vizs, tash edhe sigurimi


Shqiptaret q e kalojn pikn kufitare pr Maqedoni Tushemisht, n Pogradec, duhet q, prve vizs t jen edhe t siguruar. N nj takim t pak ditsh m par n kufi, pala maqedonase homologt shqiptar t Tushemishtit i ka njoftuar edhe pr nevojn e sigurimit jetsor q duhen paguar t gjith udhtart shqiptar pas 1 shkurtit, pa t ciln, pavarsisht se mund t jen t pajisur me viz nga Ambasada n Tiran, nuk do t lejohen t hyjn n territorin e shtetit. Aplikimi i ksaj procedure, sipas pals maqedonase, do te filloj s zbatuari nga 1 shkurti i ktij viti. Megjithat, pala shqiptare n kalimin kufitar n Tushemisht nuk sht shum e qart lidhur me kt gj. Rrjedhimisht, kalimtart shqiptar ende nuk din se si duhet ta kalojn kufirin.

Protesta kundr shitjes t NIS


Kryetari i Ligs s Socialdemokratve t Vojvodins, Nenad Canak protestoi para ndrtess kryesore t NIS n Novi Sad shkaku i nnshkrimit t marrveshjes pr shitjen e ksaj kompanie, Gazpromit rus.
sepse nga kjo nj dobi t vogl politike e ka dikush n Beograd", tha Canak. Ai shtoi se para 25 vjetsh, kur u punsua n Naftgas, biznesi jashttregtar i asaj firme ishte 600 milion dollar, prderisa trash e tr kompania i shitet Gaspromit rus pr 400 milion euro. "A kemi t drejt t heshtim" dhe t lejojm q n shekullin XXI Vojvodina t bhet 'koloni anonime t ciln Serbia e Kostunics ia dhuroi Rusis s Putinit", tha Canak. N marrveshjen e nnshkruar t premten mes Serbis dhe Rusis sht parapar q Gazpromi rus t blej 51 pr qind t Industris s Nafts t Serbis (NIS) pr 400 milion euro dhe t investoj n at kompani s paku 500 milion euro deri n vitin 2012, ndrsa shitja duhet kryer deri n fund t vitit. Fuqia e saj m e vogl e qarkullimit do t duhej t ishte 10 miliard metra kub, gaz n vit. Dnevni Avaz

Pr mundimet e 13 vjeares T. U t gjith e dinin, dhe heshtnin. Thon nuk sht as e para as e fundit, sepse ktu nuk dihet kush sht baba i kujt, kush djal e kush motr.
Nish, 27 janar Balt. Balt. Balt. "Andej nuk mund t kaloni. Shkoni rrotull nga ana tjetr e fshatit". Balta e przier me fekale. Kundrmim. Edhe ktu jetojn njerzit. Fshati i egr rom n Nish q quhet Crvena Zvezda. Kush i dha kt emr? Vshtir sht t vlersohet se sa ka njerz, fmij, qen dhe kuaj. Prtej rrugs, Spitali Ushtarak. Menjher ngjit me fshatin e egr, ndrtesa. Bllok urban. Nj legjend e vjetr rome thot se dikur jetonte nj farktar me emrin Azri Daut. Kur farktonte, hekurin e shndrronte ne argjend dhe ar. Ktu nuk ka tregime t tilla. "Na sht thn q mos t'i lejojm gazetart m n fshat", thot nj rom i trash. Ndonse i ri, sht tepr i trash. N setr t zez lkure. "Kush ju ka thn?" Nuk prgjigjet dhe krcnon q do t'na thyej foto-prgatitjen. "Ka pasur mjaft gazetar. M shum se 200 ekipe", thot nj rome pa dhmb. Me kmb t zbathura. E pamundur t'i prcaktohen vjett. Rreth nesh u mblodhn afr 30 fmij. Bra

'CRVENA ZV

Novi Sad, 27 janar Canak bashk me prkrahsit e tij ngjiti n ndrtes disa pllakate me mbishkrime: "prona e Vojvodins nuk sht n shitje". Lideri i LSV n konferencn e improvizuar pr gazetar deklaroi se Rusis i sht shitur 'pjesa m e vlefshm e prons s Vojvodins dhe tr Serbis i cili dikur ushqente dhjetra mijra qytetar t Vojvodins dhe ishte themeli i zhvillimit n gjysm shekullin e kaluar'. "Nn arsyetimin e marrjes s elementit t shtetit, Vojvodins fillimisht ia morn agrarin dhe bankat, ndrsa thash edhe Naftgas, pjesa m e madhe e NIS u jepet rusve n dor,

Pr Federat asimetrike
Milorad Dodik deklaroi se me ndryshime kushtetuese Bosnja dhe Hercegovina do t duhej t bhej federat asimetrike me disa njsi federale.
Banja Lluk, 27 janar Lideri i Aleancs s Socialdemokratve t Pavarur dhe Kryeministri i Republiks Srpska, pas seancs s Kshillit Kryesor t partis n Banja Lluk tha se njsit potenciale federale do t kishin karaktere t antareve t shtetit federal t Bosnjs dhe Hercegovins, ndrsa n seciln prej tyre do t ishte dominues nj popull, prderisa t tjert do t ishin t mbrojtur n t dhe prezent. Shteti Federal do t funksiononte n parimin e konsensusit dhe paritetit, tha Dodik. "RS n kt rast nuk mund t sillet n pyetje, ndrsa sht iniciativ e pranueshme pr formimin e distriktit t Sarajevs, pa cenim territorial n Sarajevn Lindore", tha ai. Dodik nuk deshi t thot se sa njsi federale do t mund t krijoheshin, duke shtuar se do t ishte problematike nse SNSD 'liciton pr numrin e njsive federale". Sipas fjalve t tij, SNSD sht e gatshme t prkrah propozimet racionale dhe reale. Lideri i SNSD tha tutje se kjo parti n reformat e ardhshme kushtetuese do t angazhohej pr ekzistimin e Kryesis s Bosnjs dhe Hercegovins, parlamentit dydhomsh, Kshillit t Ministrave t Bosnjs dhe Hercegovins n baz t konsensusit. Dodik po ashtu tha se edhe ushtria do t duhej q t mbetet n nivel shtetror, prderisa shrbimet policore, si jan sigurimi publik, policia rrugore, forcat speciale, krim-policia si dhe buxhetet pr kto shrbime do t duhej t mbeten n nivelin e entitetit apo nivelin e njsive t ardhshme federale. Lideri i SNSD konsideron q selia e Banks Qendrore do t duhej t zhvendosej n Banja Lluk, duke shtuar se sht kundr vendosjes s Gjykats Supreme n Bosnje dhe Hercegovin. B92

nj gabim dhe iu dhash pak para atyre t zbathurve. Kjo trhoqi t tjert. N kt mjerim, n guacn e veturs jetonte 13 vjearja T. U. Televizioni prgatiste xhirim pr

familjen e saj. Pr familjen nga kllfi i 'Skodas' s vjetr. Nna i vdiq. T.U e vogl fillimisht e dhunoi vllai 16 vjear, pastaj babai dhe fqinji. Kur pas nj viti iu ankua dajs, ai lajmroi Qen-

Zogu me AIDS?!
Leka Zogu, djali i mbretit t shqiptarve Ahmet Zogu, dyshohet t jet i prekur nga AIDS. Burime t sigurta konfirmojn se 69- vjeari vuan nga tuberkulozi i kockave, i cili dyshohet t jet i stimuluar m shum nga smundja e shekullit. Gjendja fizike e pretendentit pr fronin mbretror prej kohsh sht e rnd. Ai nuk mund t rrij dot m kmb, ndrkaq q tuberkulozi i grryen do dit kockat.
Tiran27 janar Mjekt e kishin kshilluar Lekn e Par t mos lvizte nga vendi pr shkak t smundjes, por ky i fundit duke mos dshiruar qndrimin pasiv, ka thyer rregullat. S fundmi msohet se gjendja e rnduar e mosfunksionimit t gjymtyrve ka br q mbreti t rrzohet, duke psuar nj fraktur t rnd n kockat e legenit.

E hn, 28 janar 2008

BALLKAN EXPRESS 13

Sali Berisha takoi Bono Vox


"Kryeministri Berisha zhvilloi nj takim me muzikantin dhe aktivistin e njohur britanik n luftn kundr varfris dhe mbrojtjen e mjedisit, Bono. Gjat ktij takimi Kryeministri Berisha diskutoi me muzikantin e njohur, i cili drejton edhe organizatn humanitare DATA, mundsin e realizimit t projekteve pr reduktimin e varfris dhe mbrojtjen e mjedisit n Shqipri", thuhet n njoftimin e zyrs s shtypit t Kshillit t Ministrave. Ndrkoh, bhet e ditur se gjat ktij takimi muzikanti i U2, Bono i ka thn kryeministrit Berisha se do t shikoj mundsin pr t zbatuar projektet e tij n vendin ton. "Muzikanti i mirnjohur britanik u shpreh se do t shikoj mundsin e zbatimit t ktyre projekteve n Shqipri.

Tadic: Fitorja e Nikolicit, fitore e Seseljit


Kryetari i Serbis, Boris Tadic deklaroi pr agjencin Beta se fitorja e kundrshtarit t tij Tomislav Nikolic n zgjedhjet e 3 shkurtit, do t nnkuptonte fitoren e liderit t Partis Radikale Serbe, Vojislav Seselj, pr t cilin tha se sht 'krijues i politiks radikale'. "Qytetart duhet t jen t vetdijshm se secila vot pr zotri Nikolic paraqet vot pr Seseljin dhe politiken e tij konfliktuoze, t urrejtjes, sanksioneve dhe izolimit", tha kryetari i Serbis, Tadic n intervist me Beta. Ai prjashtoi mundsin e rnies s qeveris t Serbis dhe shprehi bindje se qytetart e Serbis n raundin e dyt t zgjedhjeve presidenciale m 3 shkurt do t vendosin q Serbia edhe n pes vitet e ardhshme do t jet vend i fuqishm dhe stabil e cila vazhdon luftn pr mirqenien e qytetarve t saj si dhe t t gjitha parimeve n t cilat u formua Qeveria.

VEZDA' E NISHIT

drn pr Pun Sociale. Plot 18 vjet ajo guac e 'Skodas' s kuqe ishte strehim i familjes s vajzs. Madje pr ta sht grumbulluar edhe ndihma sociale. Babai alkoolik, gjithmon i 'pinte' t

gjitha. Dhe prap jan n faqet e gazetave dhe n televizione. Vetm kur ndodh dika e tmerrshme, i kujtojn romt. Kot po e krkojm npr fshat. Nuk sht drguar n asnj shtpi

prkujdesjeje. Prndryshe shteti po planifikon ndrprerjen e ktyre shtpive pr fmij t braktisur. Kjo sht n kuadr m orientimin ton t ri evropian. Ndrprerja e shtpive pr prkuj-

desje. Gazetart e krkuan n seciln nga kto shtpi, por nuk ishte. Fatkeqsia kurr nuk vjen vetvetiu. Sepse krahas asaj, si tha romja e vjetr, se "e shkatrroi babai", ajo sht gjysm e verbr. Qendra e Nishit pr Pun Sociale nuk u kujdes pr t, thot banort e ktij vendi vrtet m t keq pr jet, n Serbi, ndrsa romve iu ka borxh para. Ata t aftt pr pun punonin nprmes qendrs sociale, dhe mund t fitonin gjat nj viti vetm 30 mij dinar, por ato para nuk iu dhan. S voni ktu kishte trazira. Nj mini-bus q sjell ushqim shkaku i epidemis s hepatitit solli vetm ushqim t that. "Ne mund t smuremi nga hepatiti sepse s'kemi para pr qofte. Kt mund ta bni vetm ju serbt" i than koleges sime nga Glas Javnosti. Romja e cila na luti q mos t'ia prmendim emrin dhe e cila nuk dshiron t fotografohet pr gazet, tregon: "Ktu sht gjithka njjt. Nuk dihet kush sht i pastr, kush i ndyr. As nuk dihet kush sht babai, kush nna, kush motra. Pin. Pastaj grinden, pastaj shqetsojn. Ktu as i vdekuri as i gjalli s'mund t bj nj sy gjum. Ky fshat sht m i keqi n rrethin. Kto dhjet vite mbrapa. Kjo sht tmerr. Un erdha nga stacioni hekurudhor. Nna, gjyshja dhe babagjyshi jetonin atje. Ngase atje nuk mundeshin ta ken puntorin farktuese, e kishim ktu. Kjo sht tmerr, nuk dihet kush m knd sht vlla, as kush kujt i sht nn, as baba as vajz. Kshtu s'ka askund. Ne ishim tet. Babai m punonte t farktari n makineri, dhe nuk ishte kshtu. Por kjo sht tmerr. T m falni n shprehje ktu nuk dihet kush knd e .... Kush knd e nguc. Mos m xhiro! " Nuk po xhiroj", mbrohesha. "Tash ktu sht br keq pr t gjith. Jo vetm pse babai shka-

trroi vajzn, por n prgjithsi, jeta ktu nuk vyen. S'ke m knd t bisedosh. Po t ishin popull i kulturuar si ishin dikur. Un kt do ta kisha rrnuar, krejt, qoft edhe t mbeteshim n rrug. Drejt po them". "Ke t drejt gjyshe!", flet njri nga romt e mbledhur, q grumbulloheshin gjithnj m shum. "Edhe infektimet, edhe hepatiti, gjithka bre ka ktu. Televizioni, gazetat shkruajn, fitojn para prej Crvena Zvezda's, e ktu mbetet njjt. Askush nuk na ndihmon. Po flem me klysh, me ta zgjohemi, me minj, ata jan shtazt tona shtpiake. Vijn nga Komuna dhe pyesin si jetoni. Po askush nuk sht i verbr pr t mos e par si jetojm. Nga Italia kan ardhur, pastaj ai Rasim Ljajic erdhi. T gjith erdhn. Askush nuk i ofroi asgj Zvezda's. "A e keni fituar nga 1 litr vaj para zgjedhjeve?" "Qysh? Pr knd t votoj? Si nuk ju vjen marre t xhirojn ktu! Kur sht ndalur rryma, djali m sht smur. Vdiq. Nuk kemi rrym. A sht kjo jet? Pr knd, bre un t votoj? Pr cilt hajna? Pr cilt fashist... Na duhet kanalizimi, ne nuk e kemi. Po as para lufte nuk ka pasur. far jete kam un tash! Jepni kushte q t jetojn njerzit." "Dy muaj e gjysm punojn prmes Qendrs pr Pun Sociale, nuk po japin para. Un edhe ashtu jam e smur n kok. Un do t shkoj ta vras dik", tha nj rome tjetr, e cila barte nj fmij t prlyer nj krah. "Oj gjyshe, po t xhiron. Mos lejo gjyshe me t xhiru! A e din se kan thn q mos t'i lejojm gazetart" "E kush ka thn?" Pyetja ime mbeti pa prgjigje, si dhe thirrja telefonike n Qendrn pr Pun Sociale n Nish. Askush nuk u lajmrua ndonse ishte ora 13.00. Kurir

Gjendja e keqe shndetsore e Leka Zogut u vu re menjher pas vendosjes s tij prfundimtare n Shqipri, rreth vitit 2002. Kt fakt e kan shprehur dhe burime nga oborri mbretror, por ndryshimi ishte mjaft i dukshm pr t gjith. Pas vdekjes s Mbretreshs Suzan, nj nga njerzit m t afrt t tij, shndeti i tij u prkeqsua m shum, ndrsa nj pjes e njerzve e lidhnin kt me humbjen e gruas. Por tronditja e thell psikologjike me vdekjen e bashkshortes u shoqrua dhe nga smundja e kockave. Leka Zogu prej afro nj viti nuk del nga shtpia. T gjitha takimet i kryen n rezi-

dencn e tij te ish-pallati i pionierve, edhe pse s fundmi i ka rralluar thuajse totalisht. Sipas burimeve mjeksore, dyshohet se AIDS ka perceptuar menjher duke i prekur Leka Zogut, pikrisht pikn m problematike n trupin e tij, kockat. Prve nj dobsimi t dukshm dhe munges oreksi, smundja filloi duke i prekur pikspari gjunjt, t majtin fillimisht. Pretendenti pr fron, maksimumi q bnte ishte lvizja nga dhoma e gjumit n at t ndenjes. Ai iu nnshtrua nj operacioni n gjunj, q nuk i solli asnj prmirsim t dukshm. Kjo bri q n rezidencn e tyre n ish-Pallatin e

Pionierve n fillim t shkallve t dikurshme, punonjsit t montonin nj ashensor, i cili bnte t mundur zbritjen e tij nga kati i dyt n t parin. Duke qen se tuberkulozi dhe SIDA jan smundje q shkatrrojn imunitetin, mjekt e kan paralajmruar q n vitin 2006 q ai t mos lvizte nga vendi, sepse situata po rndohej, ndrkoh q Leka i Par ka marr nj goditje t rnd, dmtimin e kockave t legenit. Edhe pse i smur, ai nuk ndan nga vetja duhanin, t cilin e pi prej shum vitesh dhe mesatarisht dy paketa n dit. Gazeta Shqiptare

14 MARKETING

E hn, 28 janar 2008

E hn, 28 janar 2008

BOTA 15

Bota
redaktor: Valmir Grguri e-mail: valmir.gerguri@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 270-2

Agjent t CIA-s n udhtim sekret n Pakistan


Dy zyrtart kryesor t CIA-s, drejtori Michael Hayden dhe Mike McConnell, drejtor i kundrzbulimit kombtar, n fillim t janarit kan br nj vizit sekrete n Pakistan, pr t krkuar lejen prej presidentit pakistanez, Pervez Musharraf, pr prfshirje m t madhe t forcave amerikane n prpjekjet pr t shtypur alQaidan dhe grupet e tjera militante n rajonet fisnore prgjat kufirit me Afganistanin, tha nj zyrtar i lart amerikan. Zyrtari, duke folur n kushte anonimiteti, nuk pranoi q t thot se far kishin qen rezultatet e takimit, por Musharraf, dy dit pas takimit t 9 janarit, ishte cituar t ket thn se ushtart amerikan do t konsideroheshin si pushtues, nse do t kalonin n Pakistan, n ndjekje t militantve t al-Qaidas.

k o l u m n e

Vdes ish-diktatori Suharto

Robert J. Samuelson
Newsweek

Kush duhet fajsuar?


Pse kapitalistt jan armiku m i rrezikshm i kapitalizmit.
N mes t kaosit n tregun financiar t bots, po bhet e qart se armiqt m t rrezikshm t kapitalizmit jan kapitalistt. Askush nuk kishte mundur t shikonte shpartallimin e hipotekave dytsore (me t kaluar t varfr n kredi dhe norma t larta) pa e vrejtur kontrastin absurd n mes t madhsis s dshtimit dhe shprblimeve t tepruara, t mbledhura nga ata t cilt e drejtuan tr kt. Amerikant e prditshm do t vijn n prfundim (me t drejt) se ky lloj i kapitalizmit sht i drejtuar n favor t pakics s privilegjuar. Kta n mbrojtje do t thon se kto paketa reflektojn vite t shrbimeve, shpesh shum t suksesshme. E ka? Nuk sht se kta drejtor gjeneral nuk u kompensuan gjat tr atyre viteve. Nse e l kompanin n hallakam me humbje t cilat do t paguhen nga puntort e niveleve t ulta, disa prej t cilve do t prjashtohen nga puna, dhe aksionar a e meritoni nj largim n pjat t art? Prap, problemi m serioz kaprcen vet rrogn e madhe dhe shkon drejt pasojave t gjra mbi ekonomin. Praktikat e pagesave n Wall Street n mnyr t mbrapsht inkurajojn rrezikime ekstreme, t cilat mund t destabilizojn ekonomin. Humbjet n hipotekat dytsore thjesht mund t jen kapitulli i par. Tani ka shenja t problemeve q prfshijn sigurit e njohura si ndrrimi i kredive t papaguara. Harroni detajet. Koncentrohuni n pasojat e mundshme. Nse bankat dhe shtpit e investimeve prballojn m shum humbje, sistemi i kredive kombtare do t lndohet, njjt si ekonomia. Rezerva Federale e zvogloi normn kryesore t interesit brenda nate javn e kaluar, prej 4.25 pr qind n 3.5 pr qind nj hap i madh pjesrisht pr t mbshtetur kt sistem jo stabil t kredive. Me Wall Streetkam ndrmend t gjitha bankat komerciale, bankat investitore, fondet e prbashkta, fondet e mbrojtura dhe gjra t tilla, t cilat prfshijn sektorin financiar, por posarisht bankat investitore. Pagesa nxjerr syt. N vitin 2007, Lloyd Blankfein, drejtori ekzekutiv i Goldman Sachs pranoi nj kompensim, i cili vlersohet t jet 68 milion dollar. Por pagesa sht e anuar rnd drejt bonusevevjetore t bazuara n profitet q mbledhin tregtart dhe bankiert. Un e pyeta Johnson Associates, firm pr konsultim t kompensimeve, pr nj paket pagese tipike n Wall Street. Rezultatet prshkruajn drejtort menaxhuesme baz n New York me 10 ose 15 vjet prvoj. Shumica jan rreth t 40-ave. Ja ku jan vlersimet pr vitin 2007: Bankier investues : 2.1 milion $, q prbhet nga 275 mij $ pagesa baz, plus 1.2 milion $ n bonus kesh dhe 625 mij $ bonus afatgjat. (nj bankier investitor ndihmon bankn t rrit kapital, duke shitur fonde dhe kontrata t reja dhe gjithashtu kshillon n lidhje me blerje dhe shkrirje.) Tregtues i hipotekave: 1.5 milion $, q prmban 240 mij $ n pages baz, 975 mij $ bonus kesh dhe 310 mij $ bonus afatgjat. Menaxheri i fondeve t mbrojtura: 1.8 milion $, e ndar n rrog, prej 265 mij $ dhe bonus prej 1.5 milion $ Vetm pse bankiert investitor dhe tregtart i tejkalojn fitimet, t themi t doktorve apo inxhinierve t kompjuterve, sht nj pyetje ndaj s cils asnjher nuk kam dgjuar prgjigje bindse: A jan ata m t menur? Vshtir. A i kontribuojn m shum ekonomis? E diskutueshme. E vrtet, Wall Street shpesh kryen funksion vital. I kanalizon kursimet n investime produktive. Ndihmon n qasjen n kapital dhe kredi. N vitin 2006 kompanit e SHBA-s mblodhn rreth 4 trilion dollar me an t fondeve dhe marrveshjeve t reja. Shum shpikje t reja financiare, duke prfshir sigurimet e mbshtetura n hipotek, kan ndihmuar individ dhe kompani. Por Wall Street gjithashtu shpesh e shprndan keq kapitalin dhe kredin. Flluska e teknologjise 1990-ave t vonshme ishte nj episod. Tani kemi hipoteka dytsore. Pse? Paj, mentaliteti i mbledhur n tuf i mendurive financiare ka histori t gjat. Por praktikat e kompensimeve t anuara aq shum drejt bonuseve t bazuara n profite vjetore vetm se i keqsojn gjrat. Njerzit vet zgjedhin karriera. N Wall Street vet bjn zgjidhje pr parat, thot konsultuesi i pagesave, Alan Johnson. Wall Street sht biznes i shitjeve ata shesin hipoteka, sigurime, transaksione, ide ... ata nuk paguhen pr t qen afatgjat, filozofik, pr ti menduar gjrat. Presioni sht pr t br shkrirjen e ardhshme, pr t shitur fonde dhe hipoteka, pr t tregtuar m shum. Kta jan studentt e mi t Magjistraturs n Administrat Biznesi, jo vetm t mit, por edhe nga Harvardi, Stanfordi, Pensilvania, thot ekonomisti Allan Meltzer nga Universiteti Carnegie-Mellon. Ata blinin dhe shitnin kto plehra (sigurimet pr hipoteka me t kaluar t dobt dhe kredi t larta). A jan kaq koktrash? Ata u kompensuan pr kt. Nse nuk do ta kishin br kt, do ta humbnin punn. Pr t qen korrekt, flluska e pasurive t patundshme kishte shum shkaqe, duke prfshir normat e ulta t interesit, popullaritetin politik t pronsive dhe besimi (i gabuar) se mimet e shtpive kurr nuk do t zbresin. Kjo mund t shpjegoj pse, deri tani, reagimi i ashpr kundr Wall Street sht heshtur. Por nse dshtimi i hipotekave dytsore shndrrohet n shkatrrim m t gjer financiar, e cila rrjedh nga formimi i sigurimeve t reja q ofruan mundsi t tregtis afatshkurtr, por rreziqet afatgjata t s cils ishin t nnvlersuara, ather humori do t shmtohet. N fakt, shum amerikan do t mund t vijn n prfundim se kapitalizmi sht mendur.

Ish-diktatori i Indonezis, Suharto ka vdekur n moshn 86-vjeare n nj spital t Xhakarts. Pas nj smundjeje t gjat, pushuan s punuari mushkrit, zemra dhe disa organe t tjera.
Autoritetet policore dhe ato spitalore than se ai vdiq pasi pr t dytn her brenda muajit, disa nga organet e tij pushuan s funksionuari. Suharto u shtrua n spital m 4 janar me probleme n zemr, mushkri dhe n veshka. Ai vdiq n orn 13:10 sipas ors lokale, pasi ra n kom pr t parn her q nga koha e shtrimit. Q t gjasht fmijt e tij ishin t pranishm n spital. tin pr shkelje t t drejtave t njeriut dhe korrupsion. Por me prkeqsimin e gjendjes shndetsore, mjekt deklaruan se z. Suharto nuk ishte n gjendje q t dilte para gjyqit. Vendimi i fundit pr nj prej figurave m me ndikim n kontinentin e Azis, i mbetet historis. BBC NGRITJA DHE RNIA E SUHARTOS

Figur dominuese
Suharto q kishte br nj jet t qet n Xhakart q nga koha kur u rrzua nga pushteti dhjet vjet m par, ishte shtruar disa her n spital. Por deri n vitin 1998, ai e dominoi skenn politike t Indonezis pr mbi 30 vjet. Suharto e drejtoi vendin n nj periudh zhvillimi ekonomik dhe prmirsimi t marrdhnieve rajonale. Por ai u detyrua t largohej n mnyr dramatike nga posti n vitin 1998, kur Indonezia prjetoi trazira si pasoj e krizs ekonomike t Azis. Kriza nxori n pah dobsit e sundimit t gjat t Suhartos: pabarazin ekonomike dhe korrupsionin dhe e detyroi q t jepte dorheqje.

Akuza
N vitet e fundit t jets s Suhartos, kundrshtart e akuzuan ish-presiden-

Lindi n Java, n qershor t vitit 1921, E mori pushtetin n vitin 1965, pas nj grushti shteti t komunistve, Formalisht e zvendson Sukarnon si president n mars 1967, Modernizimi i programeve n vitet 70 dhe 80 i rrisin standardet e jetess, E pushton Timorin Lindor n vitin 1975, Kriza e ekonomis aziatike e viteve 1990 e godet, ekonomin e Indonezis Pas protestave t studentve dhe trazirave, dha dorheqje n maj t vitit 1998, N vitin 2000, Gjykata vendosi q ai nuk ishte n gjendje q t dilte para gjyqit pr korrupsion.

16 MARKETING

E hn, 28 janar 2008

E hn, 28 janar 2008

MARKETING 17

18 BOTA

E hn, 28 janar 2008

40 t vrar n Sri Lanka


Vazhdojn prleshjet e armatosura mes ushtris dhe rebelve t fraksionit Tigrat e Tamilit n Sri Lanka. Luftimet e fundit kan shkaktuar 40 t vrar, 39 prej t cilve nga radht e rebelve dhe nj nga radht e ushtris. Fraksioni Tigrat e Tamilit sht n luft me qeverin e Sri Lanks q prej vitit 1983, pasi krkon pavarsin e pjess verilindore t ishullit, konflikt q deri m sot ka shkaktuar vdekjen e 70 mij personave.

Nj satelit i madh spiunazhi i SHBA-s ka dal jasht kontrollit


Nj satelit i madh spiunazhi i SHBA-s ka dal jasht kontrollit. Ai mund t rrzohet n tok n fund t shkurtit ose n fillim t marsit, konfirmuan autoritetet amerikane. Qeveria po prpiqet t zbus dme t mundshme q mund t shkaktoj sateliti. Nj zdhns shtoi se n t kaluarn kan dal her pas here satelit jasht kontrollit dhe jan rrzuar pa shkaktuar dme.

OBAMA FITON
Egjipti e fton Hamasin pr bisedime
Egjipti ka thirrur grupin militant palestinez, Hamas, pr bisedime t shpejta n Kajro, rreth krizs n kufirin e tij me Gazn.
Ministri i Jashtm egjiptian, Ahmed Abul-Ghayt foli pasi m hert, presidenti Hosni Mubarak kishte ftuar Hamasin dhe rivalin e tij t betuar, Fatah pr bisedime pr t kaprcyer mosmarrveshjet q ekzistojn mes tyre. Egjipti thot se do t bisedoj pr krizn kufitare ndarazi me t dy fraksionet. T paktn 700 mij palestinez kan hyr n Egjipt q nga e mrkura e javs s kaluar, kur militantt shprthyen murin kufitar. Ata thyen kshtu bllokadn e vendosur mbi territorin nga Egjipti dhe Izraeli. Korrespondentja e BBC-s n Kajro thot se autoritetet egjiptiane e kan kuptuar tashm se rimbyllja e kufirit me Gazn sht e paqndrueshme. forcat e siguris, besnike t presidentit palestinez dhe udhheqsit t Fatahut, Mahmoud Abbas. Ata lejoheshin t operonin n terminalin kufitar vetm n pranin e vzhguesve evropian, udhtimi i t cilve kontrollohej nga Izraeli. Por korrespondentja e BBC-s thot se pr t arritur kt, Egjiptit do t'i duhet q t ndrmjetsoj nj marrveshje mes rivalve palestinez, gj q nuk ka pr t qen e leht.

Palestinezt e ndar
Zyrtart e Hamasit kan thn se do ti mirpresin bisedimet me Egjiptin, me kusht q mos t ket parakushte. Ne e kemi pranuar ftesn e presidentit Mubarak pa parakushte, tha pr The Associated Press, Moussa Abu Marzouk, zvendsudhheqs i zyrs politike t Hamasit. Por z. Abbas e zvogloi perspektiven e bisedimeve me Hamasin, kur tha se ai krkon q Hamasi ta kthej nn administrimin e tij kontrollin e Gazs. Ai gjithashtu krkoi nga banort e Gazs q t ndalojn hedhjen e raketave n drejtim t Izraelit jugor, duke thn se kjo po i jep Izraelit justifikim pr t ndshkuar Gazn. BBC

Negociata t vshtira
Korrespondentja e BBC-s shton se autoritetet egjiptiane shpresojn q t arrijn marrveshje pr nj formul q do t mundsonte mbajtjen e kufirit hapur. Ministri i Jashtm egjiptian tha se qeveria e tij krkonte t riktheheshin n fuqi marrveshjet kufitare q ekzistonin para shtat muajsh, para se Hamasi t merrte n kontroll Gazn. N kufi n at koh shrbenin

N nj nga garat m t rndsishme pr kandidatt demokrat presidencial, senatori Barack Obama fitoi zgjedhjet paraprake n South Carolina, me nj diferenc t madhe nga senatorja Hillary Clinton.
oti Obama mori 55 pr qind t votave, ndrsa zonja Clinton 27 pr qind dhe ish-senatori John Edwards doli i treti me 18 pr qind. Fitorja i jep z. Obama nj shtys prpara n zgjedhjet e radhs q do t mbahen n mbi 20 shtete n datn 5 shkurt. Sondazhet n shkall kombtare megjithat kryesohen nga znj. Clinton.

Pas fitores
N fjalimin e tij t fitores, zoti Obama e vuri theksin te mesazhi i tij pr ndryshim, duke e karakterizuar garn e demokratve si

nj zgjedhje mes s kaluars dhe s ardhmes. Ai u prpoq t afronte edhe votues republikan, duke thn se ndryshimi q ai krkon i kaprcen linjat e partive politike. Ai tha para mbshtetsve t tij afrikano-amerikan, aziatik dhe latin, se baza e tij e prkrahjes

E hn, 28 janar 2008

BOTA 19

Guvernatori italian jep dorheqje pas dnimit me burg


Guvernatori i Sicilis dha dorheqjen nj jav pasi nj gjykat italiane e dnoi at me 5 vjet burg pr lidhje me mafian. Salvatore Cuffaro e bri publike dorheqjen e tij n kryeqytetin e ishullit Palermo, duke thn se vendimi i tij pr tu larguar nga posti sht i parevokueshm. Ai tha se preferon t prulet dhe t largohet pr shkak t respektit ndaj sicilianve. Zoti Cuffaro kishte thn m par se do ta mbante postin, ndrkoh q apeloi dnimin e 18 janarit pr ndihmn e dhn ndaj njerzve t lidhur me mafian dhe pr nxjerrjen e informacioneve sekrete rreth hetimeve t policis kundr mafias. Cuffaro i ka mohuar t gjitha akuzat. Nj gjykat e Palermos e shpalli Salvatore Cuffaron t pafajshm pr lidhje t drejtprdrejta me mafian, por arriti n prfundimin se ai kishte vepruar n favor t disa personave t dnuar pr krime mafioze. Dnimi me burg i zotit Cuffaro hyn n fuqi vetm pas vendimit prfundimtar pr apelimin.

N NE SOUTH CAROLINA
m t shumt dhe koalicionin m t larmishm t amerikanve q kemi par prej nj kohe shum t gjat. Anketat tregojn se Obama kishte siguruar nj mbshtetje drrmuese mes afrikano-amerikanve, ashtu si edhe pritej, por ai fitoi gjithashtu edhe nj prqindje shum m t lart mes votuesve t bardh nga kishin parashikuar sondazhet. Raca u kthye n nj faktor n garn e South Carolinas, pasi Hillary Clinton dhe bashkshorti i saj, ish-presidenti Bill Clinton ndrmorn disa sulme ndaj senatorit Obama, q i indinjuan disa afrikano-amerikan. Nj demokrat afrikanoamerikan me pesh n South Carolina, madje i tha ish-presidentit publikisht se duhet ta zbuste tonin e retorikave t tij. Disa prkrahs t senatorit Obama ishin t shqetsuar se nse fitorja e South Carolinas do t mbshtetej pothuajse plotsisht te votat e afrikano-amerikanve, do t dobsoheshin shanset e kandidatit t tyre pr t prparuar n shtete t tjera ku t bardht, latint dhe t tjert mund ta shihnin si kandidat zezak dhe jo nj kandidat q del mbi racat, imazhi me t cilin ai kishte filluar, duke fituar konferencat n Iowa, nj shtet me popullsi mbi 90 pr qind t bardh. N fjalimin e tij t fitores n South Carolina, senatori Obama u distancua nga ajo q ai e quajti iden e krijuar se popullsia n Shtetet e Bashkuara sht e ndar n kategori t ngurta dhe se ato nuk mund t bashkohen. sht ideja e prhapur se t pasurit nuk duan tia din pr t varfrit dhe se t varfrit nuk votojn, se afrikano-amerikant nuk mbshtesin nj kandidat t bardh dhe t bardht nuk mbshtesin kandidatin afrikano-amerikan, se zezakt dhe latint nuk bashkohen. Sot ne themi ktu se kjo nuk sht Amerika tek e cila ne kemi besim. Senatorja Clinton u largua nga South Carolina pasi numrimi fillestar i votave la t kuptohej se zoti Obama kishte fituar. Duke folur para prkrahsve t saj n Nashville t Tennesis, ajo bri vetm nj koment t shkurtr pr fitoren e rivalit t saj. Dua t uroj sot senatorin Obama si edhe popullin e South Carolinas q na ftuan n shtpit dhe komunitetet e tyre. Jam shum e gzuar tani q vendi e kthen vmendjen n Tenesi dhe shtete t tjera q do t hedhin votn m 5 shkurt. 22 shtete mbajn gara presidenciale brenda partive m 5 shkurt, n nj dit q sht cilsuar e marta e madhe. Zonja Clinton ka grupe t fuqishme q e mbshtesin n shum shtete t mdha, duke prfshir Californin dhe New Yorkun, por fitorja e senatorit Obama n South Carolina mund ta forcoj pozicionin e tij n disa nga shtetet dhe ti jap nj shtys fushats s tij. VOA

FOTOEXPRESS

sht e gjer dhe vazhdon t rritet. Intervistat me votuesit q dilnin nga qendrat e votimit tregonin se zoti Obama fitoi zgjedhjet n South Carolina me nj mbshtetje masive nga afrikano-amerikant dhe rreth nj t katrtn e votave nga t bardht. Kjo ishte nj fitore e shumpritur pr kandidatin afrikano-amerikan dhe rezultatet e anketave tregojn se ai kishte nj mbshtetje drrmuese nga votuesit afrikano-amerikan, por zoti Obama thot se krkon mbshtetjen e t gjith votuesve, jo vetm t atyre

me t njjtn prejardhje. Duke dal para mbshtetsve t tij n nj hotel n Columbia, senatori Obama tha se n fushatn e tij do t vazhdonte t prpiqej t siguronte votat e amerikanve nga t gjitha racat, grupet etnike dhe fetare. Ai tha se fitorja n South Carolina, s bashku me fitoren e tij n Iowa dhe rezultatet n New Hampshire dhe Nevada, e kishin futur fushatn e tij n nj rrug t sigurt drejt emrimit. Pas katr garash t forta n do skaj t vendit, ne kemi numrin m t madh t votave, delegatt

J Dita e Republiks s Indis shnon miratimin e Kushtetuts s Republiks s Indis n vitin 1950 tri vjet pas pavarsimit nga Britania. (AP)

20 MARKETING

E hn, 28 janar 2008

NJOFTIMI PR KONTRAT FURNIZIM


Konform nenit 38 t Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji pr Prokurimin Publik n Kosov, t shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 Nr. i Prokurimit: KCBC 03/259/1 A5 - 08 - 21 - 111 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Korporata Energjetike e Kosovs II LNDA E KONTRATS II.1.1 Titulli i kontrats i dhn nga autoriteti kontraktues: FURNIZIM ME PJES NDRRIMI PR ARMATURN E KALDAJS II.1.2 Lloji i kontrats dhe lokacioni i dorzimit t [furnizimeve]: Furnizim - Divizioni i Gjenerimit depoja ne KOSOVA A III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1[Sigurimi i ekzekutimit 10 % IV.2 KRITERET E DHNIES S KONTRATS: Tenderi i prgjegjshm m mimin m t ult IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.2 Kushtet pr marrjen e dosjes s tenderit dhe dokumenteve t tjera Afati i fundit pr pranimin e krkesave pr dosjen e tenderit data: 08.02.2008 koha:17.00 Dosja e tenderit mund t krkohet me shkrim nga operatort ekonomik te autoriteti kontraktues ne Email: dgje.prokurimi@kek-energy.com IV.3.3 Afati kohor pr dorzimin e tenderve data 12/02/2008 koha 14.00 IV.3.5 Sigurimi i tenderit: Pjesa e pare 2.000.00 Pjesa e dyte 4.000.00 IV.3.8 Takimi pr hapjen e tenderve: DATA: 12/02/2008 KOHA: 1430 VENDI ne lokalet e zyrs se Prokurimit KEK.SH.A. NNA TEREZ NR. 36- 10000 PRISHTIN NENI V: INFORMACIONET PLOTSUESE V.1 ANKESAT do pal e interesuar mund t parashtroj ankes pran Organit Shqyrtues t Prokurimit: (shno adresn e plot):________________________________________________________, N baz t dispozitave t Pjess VIII t Ligjit Nr 02/L-99, Ligji pr Prokurimin Publik n Kosov, t shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plot i Njoftimit pr Kontrat sht n dispozicion n: www.ks-gov.net/krpp

OBAVETENJE O UGOVORU SNABDEVANJE


Po ?lanu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Nabavka br. KCBC 03/259/1 A5 08 21 1.1.1

I: UGOVORNI AUTORITET : Energetska Korporacija Kosova.d.d II: PREDMET UGOVORA II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: SNABDEVANJE SA REZERVNIM DELOVIMA ZA KOTLOVSKU ARMATURU II.1.2 Vrsta ugovora I lokacija predavanja snabdevanja,:Snadbevanje- Divizija proizvodnje - TE Kosova A III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 Garancija izvravanja 10 % od vrednosti ugovora DEO IV.2 : KRITERIJUMI DODELE UGOVORA Odgovarajuci tender sa najni om cenom, IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i drugih dokumenata ZADNJI ROK ZA PRIJEM ZAHTEVA ZA TENDERSKI DOSIJE DATUM: 08.02.2008 VREME:17.00 Ekonomski operatere mo e da tra i tenderski dosije od ugovornog autoriteta u pisanoj formi Email : dgje.prokurimi@kek-energy.com IV.3.3 Vremenski rok za prijem tendera datum 12.02.2008 vreme 14.00 IV.3.5 siguranje tendera Lot 1 2.000.00 Lot 2 4.000.00 IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera Datum: 12.02.2008 vreme: 14.30 mesto: KEK - Divizija Prokurmenta - Toskana V.1 ALBE Svaka zainteresovana stranka mo e da preda albu Organu za Razmatranje Nabavki: (adresa) ____________________________________________________________, Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obavetenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

CONTRACT NOTICE SUPPLIES


According to Section 38 of Law No. 02/L-99 on Public Procurement in Kosovo, as amended with Regulation No. 2007/20 Procurement No. KCBC 03/259/1 A5 - 08 - 21 - 111 I: CONTRACTING AUTHORITY: KOSOVO ENERGY CORPORATION jsc II. OBJECT OF THE CONTRACT II.1.1 Contract title attributed by the contracting authority SUPPLY WITH SPARE PARTS FOR BOILER ARMORY II.1.2 TYPE OF CONTRACT AND LOCATION OF DELIVERY OF [SUPPLIES]: KEK - GD - "KOSOVA A" warehouse, Obiliq III. LEGAL, ECONOMIC, FINANCIAL AND TECHNICAL INFORMATIONS III.1.1 [performance security 10% IV.2 CONTRACT AWARD CRITERIAS : A responsive tender with the lowest price IV.3 ADMINISTRATIVE INFORMATION IV.3.2 Conditions for obtaining tender dossier / pre-qualified documents Time limit for receipt of requests for tender dossier /pre-qualified: DATE 08/02/2008 TIME: 17.00 Tender dossier may be requested in writing by economic operators with the contracting authority in email: dgje.prokurimi@kek-energy.com. IV.3.3 Time limit for receipt of tenders / requests to participate: DATE 12/02/2008 TIME: 14.00 PLACE Mother Tereza, str No. 36, 10000 Pristina, Archives IV.3.5 Tender security : LOT 1: 2,000.00 , LOT 2: 4,000.00 IV.3.8 Tender opening meeting DATE: 12/02/2008 TIME: 14.30 PLACE: PROCUREMENT OFFICCE, Mother Tereza, str No. 36, 10000 Pristina SECTION V.1: COMPLAINTS Any interested party may file a complaint with the Procurement Review Body, (address) ____________________________________________________________, According to the provisions of Title VIII of Law No 02/L-99,Law on Public Procurement in Kosovo, promulgated with Regulation No. 2007/20 Full version of the contract award notice is available in www.ks-gov.net/krpp

E hn, 28 janar 2008

21

Art
Redaktor: Shkelzen Maliqi e-mail: shkelzen.maliqi@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 270-2

Shqiptart kujtojn Shoahun n Paris


Dinjiteti i njeriut - Shptimi i hebrenjve n Shqipri gjat viteve 1933-1944, sht konferenca q mbahet sot, n Ditn e Kujtess n Paris, me mbshtetjen e senatorit Bernard Fournier dhe ambasadorit shqiptar, Ylljet Alikaj. N konferencn q mbahet n Senatin Francez, marrin pjes drejtoresha e arkivit Qendror t Shtetit, Nevila Nika, kryetari i Shoqats s miqsis shqiptaro-franceze, Petrit Zorba, Dom Nik Ukgjini, docent n Institutin Filozofik dhe Teologjik n Shkodr dhe gazetarja Monika Stafa. Mbshtetja q populli shqiptar u dha hebrenjve gjat Lufts s Dyt Botrore do t vij edhe nj her prmes faktesh e dokumentesh t nxjerra nga arkivat shqiptare. N fund t Lufts n Shqipri numroheshin 2500-3000 hebrenj t ardhur nga Dalmacia, Mali i Zi, Serbia, Kosova, Maqedonia, Bullgaria dhe Greqia, nga 200 q ndodheshin n fillim.

GREAT SHOW
M video veprat e artistve Artur Zmijevski dhe Mladen Stilonivic ka filluar nj seri e video-ekspozitave t kuruara nga Erzen Shkololli.
Alban Muja
alban.muja@gazetaexpress.com

Prishtin, 27 janar Great show, great show, ndihej nj z jasht galeris Rizoma, ndrsa vepra e vendosur n nj ekran n vitrinn e galeris mban emrin e artistit t njohur kroat Mladen Stilonivic. Kjo video vepr e emruar Great show sikurse edhe video instalimi Them i nj artisti tjetr t njohur, atij polak Artur Zmijevski, kan hapur video ekspozitn e cila do t shoqrohet edhe me ekspozita t tjera. Ishte Erzen Shkololli, kuratori i ksaj por edhe i video ekspozitave t ardhshme t organizuar n emrin e Instituti t Arteve Bashkkohore Exit ne Pej dhe Hapsirs pr Komunikime Bashkkohore Rizoma n Prishtin. N ekspozitn e par q u hap t premten, artisti polak Artur

Zmijewski u prezantua me videon Them t realizuara n vitin 2007, n t ciln artisti paraqet katr grupe sociale nga skena politike e Polonis, q qart definohen si antagoniste mes veti. Artisti krijon kontekstin ku ata konfrontohen n diskutime duke i transponuar pozicionet e tyre n ushtrime vizuale dhe aksione performative, q tregojn pse jan ata kaq t papajtueshm n qndrimet e tyre. N video shihen skena interesante, ndr to edhe aty t mospajtimeve mes nj grupi me grupin tjetr. Kjo video-vepr e cila sht realizuar pr edicionin e dymbdhjet t Documentes, ekspozits m t madhe, e cila n njfar mnyre tregon trendin e artit bashkkohor botror. Nj artist tjetr q na vjen pas ekspozits se Documntes sht edhe Mladen Stilinovic. Mirpo, artistit kroat Stilinovic nuk sht

prezantuar me veprn e prezantuar n Kassel, pasi kuratori Shkololli ka zgjedh videon e realizuar n vitin 2006 Great show. N video shihet nj bretkos n nj hapsir, e cila lviz nga nj pjes n ann tjetr, dhe do lvizje shoqrohej me tingullin Great show (ekspozit e mir). Autori me ket vepr n njfar mnyre flet rreth asaj se si vlersohet arti sot? Kush e vlerson artin? Pse bretkosa? ka bn ajo? Pse anglisht? Zri i kujt sht ky? Pse bretkosa krcen? Ekspozitn e kujt e kujton Great show?. Prve Mladen Stilinovic dhe Artur Zmijewski n video-ekspozitn e radhs, pjes e t njjtin projekt, do t shfaqen edhe videot e Glsn Karamustafa me 8 shkurt, Yael Bartana me 22 shkurt si dhe Mona Hatoum me 7 mars. Pr reputacionin e artistve pjesmarrs flet fakti se tre nga

ta, Artur Zmijewski, Yael Bartana dhe Mladen Stilinovic, vitin e kaluar ishin pjesmarrs n Documenta 12, ekspozitn m prestigjioze n bot, kurse Mona Hatoum, artiste palestineze, sht fituese e Turner Prize (1995), dhe Glsn Karamustafa e mban epitetin e mbretreshs s skens artistike t Stambollit. Kuratori Shkololli tregon se njra prej arsyeve pse do t ekspozohen vetm video vepra sht edhe mungesa e fondeve, pasi realizimi i ekspozitave kushton, ndrsa prezantimi i videove sht m praktik dhe m i lir. Ndrsa sa i prket pse kta artist jan zgjedh t jen pjes e ktyre edicioneve t video ekspozitave, ai tregon se ka qen pjes e krkimeve t tij. Kan qen vepra q gjat krkimeve mua m kan ln shum prshtypje dhe lidhen mes veti, kshtu q arsye tjetr ka qen me

i sjell disa artist q kan qen pjesmarrs t ktyre evenimenteve t mdha si sht Documenta, dhe dy nga veprat e ktij projekti jan prodhim i Documentes, tregon Shkololli. Sipas tij, shpesh artistt por edhe studentt n Kosov pr arsye t shumta nuk kan mundsi me i pa kto evenimente, andaj ky sht nj rast i mir edhe pr ta. Arsye tjetr pse bashk kto video-vepra sht fakti se kta artist komunikojn mes veti n at mnyre q gjithmon reflektojn problemet e ngjashme, probleme t cilat trajtohen n punt e tyre q jan kryesisht politike, thot ai. Ekspozita e radhs q do t kurohet nga Shkololli pas ktyre edicioneve t projektit video-ekspozita do t jet ajo e artistve shqiptar Edi Rama dhe Anri Sala q do t hapet n mars.

22 ART

E hn, 28 janar 2008

Ndrroi jet piktori Ibrahim Ponosheci


Piktori i njohur kosovar Ibrahim Ponosheci ka ndrruar jet pas nj smundjeje t shkurtr n moshn 61 vjeare. Piktori dhe profesori i Fakultetit t Arteve, Ibrahim Ponosheci ndrroi jet te shtunn me 26 janar, ndrsa u varros t nesrmen n ora 13 00 n qytetin e tij t lindjes ne Gjakove. Ibrahim Ponosheci, i cili diplomoj n piktur ne vitin 1974 n Beograd dhe maxhistroi tet vite m von, ka qen profesor n Fakultetin e Arteve n Prishtin ku ka dhn lenden e vizatimit. Ka qen njri nga krijuesit e njohur t brezit t dyt t krijuesve t artit modern kosovar. Veprimtaria e tij dallohet pr nga temat e njohura kombtare t trevs shqiptare. Sinqeriteti i krijimtaris s tij ka qen shum njerzor sepse realizmi magjik dhe i afrt n shum piktura t tij ka dal si shprehje bindse pr prshkrimin e ndjenjs njerzore pr kohen dhe hapsirn q populli yn ka prjetuar. Humbja e tij do t jet edhe nj humbje e madhe jo vetm pr familjen por edhe pr artin pamor kosovar n prgjithsi.

REAGIMET PAS EKS


Dit m par n Novi Sad u hap ekspozita e 11 artistve kosovar. Kjo ekspozit e lavdruar, nuk kaloi edhe pa reagime sidomos t partive si ato Partia Demokratike e Serbis, Partia Socialiste e Serbis si dhe Shoqata e Personave t Zhvendosur nga Kosova. Reagimet vin posarisht pr punimin e Dren Maliqit Face to Face.
Gazeta : Dnevnik
Skena e artistve bashkkohor e Prishtins n Muzeun e Artit Bashkkohor t Vojvodins n Novi Sad. Tek ne ende ka pak informata lidhur me ngjarjet artistike n Kosov n tet vitet e fundit pas paqes relative, andaj ekspozita Odstupanje (Prjashtimi), skena bashkkohore artistike e Prishtins n Muzeun e Artit Bashkkohor t Vojvodins n Novi Sad ofron nj pamje t vlefshme n nj pjes t asaj skene. N przgjedhjen e katr kuratorve: Vida Knezevic (Beograd), Ivana Marjanovic (Vjen/Beograd), Kristian Lukic dhe Gordana Nikolic (Novi Sad) n MSUV me veprat e tyre multimediale: fotografive, pikturave dhe videove, interpreton grupi nga 11 artist dhe artiste t rinj shqiptar. Si qndron n konceptin e ekspozits, arti i tyre u krijua n kontekstin e veant kulturor, ekonomik, shoqror dhe politik t Kosovs bashkkohore. Ekspozita merret me hulumtimin e hegjemonive dominuese kulturore, kombtare dhe identiteteve vendore n fushn e artit bashkkohor, t cilt jan t defi-

nuar me partikularizime ballkanike, dhe doktrinave t kufizuara t bindshmris, konflikte t aleancave globale t siguris, nacionalizmave, kushteve dhe pasojave t integrimeve euroatlantike si dhe vendosmris s kapitalizmit. Nga veprat e ekspozuara shihet se autort jan t njoftuar me ngjarjet n skenn botrore artistike, se edhe vet kishin rastin t udhtonin dhe t arrinin informatat nga dora e par, gjithashtu q jan t msuar pr t ekspozuar me mediat bashkkohore elektronike, gj q sht pr do lvdat. Megjithat n veprat e ekspozuara ndjehet edhe nj brengosje e caktuar me at q rajoni i Kosovs n deceniet e fundit ishte nn vmendje t posame t mediave botrore por edhe kuratorve botror, t cilt kishin pritje t mdha dhe krkesa nga nj sken zakonisht dobt t zhvilluar artis-

tike, pastaj me rolin apriori t viktims, si dhe me entuziazmin t padiskutueshm romantik-nacional, i cili gjithashtu iu falej do kund. N kt situat artistt e shfaqur prgjigjen ndryshe: ose i shtrembrohen ironikisht ose i nnshtrohen n mnyr konfronte. N veprn e tij t quajtur Krijuesit kontemporan t Kosovs shkurtesa e s cils n shqip sht KKK rikujtojn, sipas vrejtjes s autorit, n organizatn famkeqe dhe sektet Kju Kluks Klan, Artan Balaj e ngjyros me ngjyr t kuqe tri shkronja t mdha K duke shprehur me kt kritikn ndaj klaneve ekzistuese artistike kosovare, prkatsia e t cilve mundson ekspozimet dhe pjesmarrje n projekte. N stilin e ngjashm kritik dhe ironik, Driton Hajredini pikturon personazhet e katr kuratorve t skens botrore artistike, Harald Szeman, Rene Block, Giacinto Pietroantoni

dhe Edi Muka duke para-frazuar personazhin e presidentit amerikan me gishtin tregues dhe fjalt T dua ty pr ushtrin e artit bashkkohor. N situatn e varsis nga kuratort me foto-prformansen e fjetjes dhe pritjes para galeris prishtinase t artit bashkkohor q t paraqitet ai, reaguan tre artist, Driton Hajredini, Jakup Ferri dhe Lulzim Zeqiri. Derisa n videon e tij narrative, Ferri flet pr arritjen e fams dhe fton kuratort q t vin dhe ta bjn t pasur. Ai ofron n shitje autografin e tij i cili do t vjel shum n t ardhmen, ndrsa Alban Muja flet para kamers emrat e t gjith artistve q ndikuan n t, n mnyr t egzorcizmit t llojit t vet, lirimit nga presioni i brendshm se duhet t jet m ndryshe nga ata. Alketa Xhafa pozon me peshqir mbi fytyr, n brek me motive t flamurit shqiptar, e kyur nga mbrapa n rrym, duke pa-

raqitur n mnyr ironike pozitn e gruas bashkkohore shqiptare. Lulzim Zeqiri n videon e tij paraqet lahutarin shqiptar i cili flet pr heroizmat n luftn e Kosovs, pas s cilit, sipas fjalve t artistit t gjith prnjher u bn heronj. Prderisa lahutari ekzekuton, niveli i lngut me ngjyr t kuqe (gjakut) i shtohet npr gjunj. Dren Maliqi n sfondin e tij t pikturave Fytyr m Fytyr, n dy mure paralele vendosi portretin e njohur t Warhol t Elvis Prisley me pistolet t drejtuar dhe heroin m t njohur kosovar, Adem Jashari me kallashnikov duke kritikuar manipulimin e tepruar t stilit t rok-yllit, me kt personazh kosovar t ditve t sotme. Megjithat ka edhe asi t cilt tejkalojn pritjet ideologjike, si Nurhan Qehaja, e cila n video veprn qndron e zhveshur duke mbajtur flamurin shqiptar dhe

E hn, 28 janar 2008

ART 23

Johansson n rolin e princeshs Diana?


Aktorja Scarlett Johansson sht favorite kryesore pr t fituar rolin e princeshs Diana n filmin e ardhshm t regjisorit Michael Bay, t titulluar "The Island" e q i kushtohet jets s saj. Fjalt q qarkullojn rreth filmit jan t kndshme dhe jo t bujshme. Michael mendon se Scarlett do t ishte zgjidhje prkryer pr t luajtur Diann, pasi q sht nj aktore shum e shkatht, ka thn nj burim. Ndrkoh, Scarlett Johansson prgatitet t krijoj karrier edhe n muzik, pasi q albumi i saj debutues, Anywhere I Lay My Head, pritet t dal n treg m 20 maj. Aktorja sht e njohur edhe me paraqitjen n videoklipin e vitit 2006 t kngtarit Justin Timberlake, What Goes Around... Comes Around.

HOROSKOPI
DASHI (21/III-19/IV) M shum kalojn ditt dhe m shum fundi i vitit vjen pr mir. Yjet jan pozitiv n shenjn tuaj dhe Mrkuri ju bn t jeni shum t vendosur. Do t jeni shum t kndshm dhe t tjert do t duan qndrojn me knaqsi me ju. DEMI (20/IV-20/V)
Edhe Mrkuri hyn n elementin tuaj. Fundi i vitit do t jet shum pozitiv pr ju. Si t mos mjaftonte, sot do t keni mundsin t kaloni pak m shum koh me njeriun e zemrs, pr t cilin jeni t kndshm n diskutime dhe intimitet.

SPOZITES
GAZETA POLITIKA
Ekspozita e 11 artistve kosovar me titull Odstupanje e cila sht hapur dit m par n qytetin e Novi Sadit, nga gazeta Politika: thuhet se ka shkaktuar m shum reagime pr tri ditt e para t ekspozits sesa disa ekspozita q qndrojn t hapur pr disa muaj. Reagimet thuhet se jan br m s shumti pr nj punim e ai sht pas shfaqjes s fotografis s punimit t artistit kosovar Dren Maliqi. Maliqi ka shfaqur portretin e Adem Jasharit me nj madhsi origjinale pran fotografis s Elvis Prislit, e cila sht punuar nga artistit i njohur botror Andy Warhol. Shfaqjen e ktij punimi e ka dnuar Kshilli i qytetit t Novi Sadit, i prbr nga partit si Partia Demokratike Serbe si dhe Partia Socialiste Serbe si dhe nga Organizatat e personave t zhvendosur nga Kosova. N kt shkrim thuhet se pr ta br kt pun edhe m problematike, kt ekspozit e ka hapur i pari i parlamentit t Vojvodins Bojan Kostresh. N interpretimin e kshillave t PDS dhe SPS, si dhe n interpretimin e shoqats pr t zhvendosurit nga Kosova, Kostresh me kt kishte dhn nj prkrahje direkt forcave seperatiste t cilat po shkatrrojn Serbin!. Situata sht e qart, dhe kta t rinj kan ardhur n Novi Sad q t tregojn punn me nj mesazh t qart madje me mesazhe anti luft dhe me qndrime shum t qarta kritike ndaj situats momentale n Kosov. Situat kjo n t ciln pop arti zmadhon Adem Jasharin si pop ikon sikurse dikur ishte rasti me Elvis Prislin, ka thn Kostresh. Ndrsa n ann tjetr kryetari i shoqats s t zhvendosurve nga Kosova Dragan Prelevic, apeloi drejt Kostresh q ta mbyll mir kt ekspozit, mu ashtu si e ka hapur sepse qart ishte n dilem dhe nuk e dinte kush ishte Jashari.

Berati, s shpejti n listn e UNESCOS

BINJAKET (21/V-21/VI)
Fal Mrkurit, q nuk sht m n kundrshtim me shenjn tuaj, do t jeni m t kujdesshm n marrdhniet familjare dhe ekonomike. Do t arrini t vini paqe n nj situat t pazakont q vazhdon midis jush dhe nj mikut tuaj.

GAFORRJA (22/VI-22/VII)
Mrkuri ka hyr n nj pozicion q nuk sht i favorshm. Nuk sht maksimumi t kesh tri planet n kundrshtim. Mrkuri dhe Jupiteri, n qoft se nuk jeni t kujdesshm, ju bjn t dukeni persona egoist dhe t lodhur, q mund t argtoheni m shum n fund t vitit.

kndon ti je krejt ka kam pr ti thn vets lidhur me at kush jam, apo Fitore Isufi-Koja e cila n nj shtiz vendosi plhurn e bardh me nj njoll gjaku n vend t flamurit. Artan Balaj vendosi nj web-faqe me shnim n prgatitje i cili do t mbetet ashtu derisa Kosova ta fitoj pavarsin, gj q megjithat nuk shkon m larg nga pamfleti politik, si dhe aksioni i Alban Mujs Qyteti pr turist i realizuar n Novi Sad, kur krahas shkronjave cirilike t tabelave me emra t rrugve kishte vendosur ato me shkronja latinic. Pyetn se a do ta kishte realizuar nj aksion t till turistik edhe n Prishtin. Ekspozita Prjashtimi sht plot energji dhe sfida, krahas ksaj edhe teknikisht shum mir e prgatitur, me legjendat dygjuhsore shtes. Dem se nuk ekziston edhe nj katalog prcjells. Ekspozita mund t shihet deri m 5 shkurt.

Berati i njohur ai qytet muze shum shpjet do t jet n listn e UNESCOS. sht br e ditur se sapo ka prfunduar dosja e aplikimit t tij pr listimin n seri me qytetin tjetr muze t Gjirokastrs. Sipas drejtores s Turizmit dhe Kulturs n MTKRS, Iris Pojani t gjitha procedurat pr qytetin e Beratit kan prfunduar dhe pritet vetm mbledhja e radhs q do t mbahet n muajin qershor n Kanada. Pr Beratin ne sapo drguam n UNESCO dosjen e aplikimit pr listimin n seri me Gjirokastrn t qytetit muze t Beratit, nj gj q do t vendoset n mbledhjen e ardhshme t Komunitetit tTrashgimis Kulturore Botrore, e cila do t bhet nga muaji qershor n Kanada. shtja e listimit n trashgimi sht nj kusht botror, sht nj kusht i nevojshm por jo i mjaftueshm, pra mund t jesh n listn e Trashgimis Botrore, por kjo nuk do t thot q ke fituar automatikisht shumn e parave pr t mbajtur qytetin tnd. Ajo sht m shum disi nj dekorat, si t thuash si nj listim n nj radh detyrash q ti ke si shtet pr t mbrojtur qytetin me vlera historike, pr ato vlera t spikatura q ai ka, dhe lista e trashgimis botrore sa vjen dhe shtohet. Ne si vend kemi t listuar disa vende si Butrinti q sht shum hert q n 1994, dhe m pas pjesn rrethuese n vitin 2000. Kemi Gjirokastrn, por duam q t kemi dhe Beratin q ne e kemi t listuar s bashku me Gjirokastrn, prandaj na krkohet edhe aplikimi i ri pr ta futur n kt regjim n seri. Por ne kemi natyrisht edhe isopolifonin si trashgimi botrore jo materiale, por shpirtrore. Ne jemi nj vend shum i vogl me pasuri t mdha dhe un them q kjo list sht m se mjaftueshme, por ajo q duhet t bjm ne si shtet sht q t vendosim n listn ton virtuale t trashgimis kulturore dhe ti trajtojm t gjitha asetet dhe qendrat arkeologjike shqiptare si dika t mrekullueshme, t kujdesemi pr to dhe pr gjeneratat q vijn- u shpreh Pojani.

LUANI (23/VII-22/VIII)
Fal Mrkurit n elementin tuaj do t jeni shum t zott se t tjert n profesion dhe studim. Do t jeni shum dinak dhe t zgjuar. Kushdo q ju qndron pran do ta kuptoj q jeni shum t kujdesshm dhe t veant.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)
Sot i takon Jupiterit t hyj n elementin tuaj. Do t jeni shum t duruar. Do t jeni shum t aft t'u mbushni mendjen t tjerve. Nuk bhet fjal vetm si faktor profesional, qartsia mendore do t jet e pranishme n t gjith jetn tuaj.

PESHORJA (23/IX-22/X)
Si t mos mjaftonte Dielli dhe Jupiteri, sot dhe planeti i komunikimit do t jet n kontrast me shenjn tuaj. Duhet t gjeni nj aktivitet t ri, ose nj hobi, ose ndonj sport pr t ndryshuar disa aspekte t jets tuaj.

AKREPI (23/X-21/XII) Dielli dhe Jupiteri do t ndiqen sot nga Mrkuri q formon me ta nj aspekt t bukur pr shenjn tuaj. N qoft se sot keni t bni me njerz t rinj, do t shikoni se do t jen shum t interesuar pr ju, si nuk e prisnit.

SHIGJETARI (22/X-21/XII)
Pr fat t keq Mrkuri del nga shenja juaj sot. Komunikimi do t jet m i vshtir q sot. Sidoqoft, mnyra juaj e t vepruarit do t jet e orientuar pr t pasur sukses ekonomik. Kjo sht arsyeja q n qoft se nuk mund t rrini pa luajtur n fund t vitit.

BRICJAPI (22/XII-19/I)
Mrkuri sot sht n shenjn tuaj. Kjo ju jep avantazhe t mdha n krahasim me javt q kan kaluar. N pun superiort tuaj do ta ven re se jeni fantastik. Ndrsa me partnerin do t arrini gjithka fal fjalve tuaja magjike.

UJORI (20/I-18/II)
Hna ju ndihmon t nxirrni n pah karakteristikat tuaja m t mira. N qoft se jeni akoma me pushime, mund t prfitoni nga dita e sotme pr t prfshir miqt dhe mbi t gjitha personin q ju plqen t bni nj ekskursion t vogl.

PESHQIT (19/II-20/III)
Sot Mrkuri le pozicionin e vshtir n shenjn tuaj dhe arrin nj transit q ju bn t jeni t sigurt n vetvete, sa nuk pritej nga ju t shenjs s Peshqve. Mos u ndaloni para asgjje. Rrezikoni dhe n loj me letra.

24

E hn, 28 janar 2008

shkurteshqip
shkurt e shqip / e-mail: shkurteshqip@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 adresa: Dardania 1/1 , Prishtin

"shtja e dats sht nj ekskluzivitet i institucioneve t Ksoovs. (...) Nj her ka qen shtje javsh, pastaj sht br shtje ditsh, ndrkaq kto dit kemi dgjuar si referenc shtje orsh." Bamir Topi, President i Shqipris

Express dilema
Statusi. Po. Pastaj?
Pavarsia (sipas Planit Ahtisaari) po duket n horizont. Angloamerikant duan ta bjn vrtet shpejt pjesn e puns, q u takon. Pra, ka indikator se pavarsia do t shpallet midis 4 e 6 shkurtit, pr t'u njohur nga shumica e vendeve t BE's dhe nga ShBA-t, por edhe nga shum vende tjera fqinje, evropiane dhe t bots. ka tutje? Si do t jet e shkruar preambula n Kushtetutn e Kosovs dhe a do t ket fare t till? I kujt sht ky vend, kjo tok? Si do t duken simbolet e shtetit m t ri n bot? Flamuri, hymni, stema..., a do t prmbajn vetm ngjyra kombtare, shumkombtare apo vetm evropiane? A do t'i pranoj shumica e qytetarve kto simbole t nj identiteti t ri, atij kosovar? Si do ta presin serbt kosovar pavarsin. Me lule sigurisht q jo! Por a do ta shpallin veriun t pavarur? A ekziston mundsia e ikjes masive t serbve nga Kosova, apo ata do t ngrihen n trazira? Si duhet t sillet pushteti e si qytetart shumic n kto rrethana t reja? A do t ket embargo ekonomike nga Serbia dhe sa mund t ndikoj kjo n Kosov? A do t ket nevoj Kosova pr antarsim n OKB dhe a ka shans q t pranohet n kt konstelacion forcash brenda Kshillit t Sigurimit?
Na shkruani shkurt dhe shqip! shkurteshqip@gazetaexpress.com
FOTO: JETMIR IDRIZI

Disa iluzione t politiks kosovare


Adnan Abrashi
Si ithtar i flakt i ekzistimit t teorive konspirative n bot, gjithnj e m tepr mbshtes dyshimin tim t bazuar se, n mesin e shum vendeve dhe rajoneve tjera t bots, edhe Kosova e jon e mjer, sht br viktim dhe poligon eksperimental pr arritjen e disa qllimeve t caktuara t "m t fuqishmve". Duke medituar nga ky kndvshtrim, q pr shum k do t cilsohet si "menduri", gjithnj e m tepr po bindem se pr Kosovn ekzistojn shum iluzione t imponuara artificialisht, pr t cilat, ne, patjetr se do t kndellemi dikur. Dikur po, por shum von. T shkojm q nga fillimi - hyrja e trupave t NATO-s n Kosov! Edhe pse ky intervenim neve kosovarve, pa dyshim se na e ka "heq qafe" nj armik t prbetuar historik - Serbin, ajo, realisht, nuk sht br vetm pr shkaqe humanitare, sikurse t gjith ne e komentojm kt t vrtet, por edhe pr interesa tjera strategjike globale, sepse, me intervenimin e nj fuqie m t madhe ushtarake botrore n Kosov, pr her t par n historin e NATOs, legalizohet nj ndrhyrje e nj aleance ushtarake, jasht hapsirs territoriale t shteteve antare t saj. Pr her t par, aplikuar n Kosov si nj territor q nuk i prket asnj shteti antare t saj, ky pretekst humanitar edhe praktikisht promovoi NATO-n si "xhandar" dhe mbikqyrse globale botrore. Iluzioni tjetr i yni sht ai i politiks dhe interesit amerikan n Kosov. Se SHBA-t, kan interesa t veta strategjike dhe politike n Kosov, kjo m nuk ka aspak dyshim, por jo edhe ashtu, sikurse ne mendojm dhe sikurse ky konformizm na sht imponuar n praktik. Amerikant, do politik dhe interes t tyre strategjik, parimisht e realizojn n dy drejtime: e para, duke vepruar sipas situats momentale t politiks ditore, dhe e dyta, duke u bazuar n nj strategji analitike afatgjate globale m par t prcaktuar si synim. Andaj, nga ana e jon si kosovar, ky partneritet me amerikant, nuk duhet t merret bukvalisht, me patetikn e nj "jaranie" klasike, por si nj balancim n mes t krkesave tona reale dhe asaj strategjie afatgjate t interesit amerikan n kt rajon. Pa dashur q m gjat ta elaboroj kt konstatim, desha t jem m konkret me shembuj nga praktika e jon: ta zm, zakonisht t gjitha protestat e shqiptarve pr liri dhe pavarsi, gjithmon, ato jan gjykuar zyrtarisht nga po kjo politik ditore amerikane, por, nga ana tjetr, n favor t sensibilizimit t krkesave tona t drejta popullore, mu kjo politik, i kishte aktivizuar mediet m t fuqishme botrore, duke paraprgatitur sikur opinionin e vet, nga njra an, ashtu edhe at botror, nga ana tjetr, pr veprimet e ardhshme strategjike q do t'i ndrmarri m von. Iluzioni tjetr i yni sht se amerikant, gjoja po na e dashkan kt politikan, apo po e prkrahin at politik n Kosov. Jo, assesi! Ata gjithmon jan n ann e politiks dhe politikanve q n rend t par e kan prkrahjen sa m t gjer t popullit t vet. Pra, e favorizojn autoritetin individual t nj politikani, prmes t cilit do t'ua imponojn

vullnetin e tyre popullit q e prkrah at. Si shembull t dshmimit t ktij konstatimi t'i marrim ngjarjet e viteve 98-99. Atbot, amerikant nuk shkuan t bisedojn, sikur bnin zakonisht, me Ibrahim Rugovn, i cili ve e kishte humbur ndikimin e tij n popull, por shkuan dhe u uln kmbkryq n od t burrave pr t biseduar me prfaqsuesit e UK-s, t cilt, realisht e kishin prkrahjen e madhe t popullit. Rast i njjt sht edhe me emrimin e Hashim Thait, e jo t Ibrahim Rugovs, si udhheqs t bisedimeve t pals shqiptare n Rambouillet. Kur e prmendim Rambouillet'in, ajo sht nj faqe tjetr e historis son, ku edhe pr kt Konferenc ndrkombtare pr Kosovn, ne, sot e ksaj dite, i kemi ende iluzionet tona. Nj iluzion i madh qndron tek nnshkrimi ose mosnnshtrimi, nga ana e pals kosovare, i ksaj marrveshjeje t imponuar. Shum mir e dim se ka ndodhi pas nnshkrimit t atij dokumenti dhe mosnnshkrimit t saj nga ana e Serbis, por kurr nuk merremi edhe me ann tjetr t medaljes. far do t ndodhte sikur edhe ne t mos e nnshkruanim at dokument?. Rambueja ishte shansi i fundit

q evropiant ta zgjedhin vet kt shtje t ndjeshme n oborrin e tyre, dhe kjo pun ju besua Francs, nj mikeje t vjetr t Serbis. Kosova si rast, nuk ishte vetm nj prov e fundit e Francs, por edhe e evropianve q ta zgjidhin kt shtje. Jam tejet i bindur se sikur, ta zm, t kishte dshtuar Rambouillet me mosnnshtrimin e marrveshjes edhe nga prfaqsuesit e shqiptarve t Kosovs, ather problemi do t kalonte definitivesh n duart e amerikanve. Si kishin vepruar ata n kt rrethan, sht nj shtje q mund t ket shum variante t supozimit. Por, m e kapshme do t ishte ai potez ve i aplikuar amerikan n kto situata. Dika e ngjashme sikur me talebant n Afganistanit, t cilt i armatosi me armatim m modern dhe ata vet e liruan atdheun e tyre t robruar nga sovjetikt. Mos t harrojm! N Kosov, atbot, UK-ja ve e kishte ndezur luftn e armatosur lirimtare. Por, na ndodhi ajo far na ndodhi dhe pas hyrjes s trupave t NATO-s, ne u bm viktim edhe t nj iluzioni tjetr. Heshtm dhe pranuam t na armatoset dhe transformohet UKja. E arsyetuam si kompromis t dhembshm gjoja mos t'ju prishim qefin aleatve tan q na shptuan. Me kt veprim apo

OPINIONET n kt faqe nuk i reflektojn domosdoshmrisht qendrimet e redaksis. Shkrimet mbi 500 fjal nuk preferohen, ndrsa redaksia mban t drejtn e shkurtimit dhe korrigjimit t teksteve. Preferohet dorzimi i teksteve n formatin elektronik me e-mail apo n Word.

E hn, 28 janar 2008

SHKURT E SHQIP 25
q ta fitoj garn parazgjedhore kundr kandidates m serioze Hillary Clinton. Shanset q kandidati-ja nga Partia Demokratike t bhet president-e pas zgjedhjeve t 4 nntorit jan jashtzakonisht t mdha. E gjith kjo prparsi e saj vjen n saje t politikave t administrats s presidentit George W. Bush, mandati i t cilit konsistoi n nj koh bukur t vshtir. Ktu kemi fjaln posarisht pr sulmet e 11 shtatorit t vitit 2001 nga Al Qaeda, e t cilave ai ose duhej t'iu kundrprgjigjej ose t binte nn ndikimin e tyre. Por n vitet e mpastajme konsiderohet se Bush ka br gabime t mdha e sidomos vlen t theksohet invazioni n Irak, me pretendimin se shteti aziatik i udhhequr nga diktatori Sadam Hysein posedonte arm t shkatrrimit n mas, pretendim i cili u hodh posht nga Agjencia ndrkombtare pr energji atomike (IAEA) e prir nga Mohamed ElBaradei. thjesht vetm pse sht femr, pasi q edhe n pika programe nuk kan divergjenca t mdha. Por gjithashtu edhe ndihma q sht duke ia dhn bashkshorti i saj Bill Clinton do t'i hyj n pun pr ta mposhtur n zgjedhjet paraprake afro-amerikanin e ri Obama. Ndrkaq si hendikep i saj n syt e gjinis s kundrt llogaritet aftsia e saj prej femre q t udhheq me shtetin m t fuqishm t bots, e i cili gjendet para sfidave m t mdha q nga lufta n Vietnam, si jan: ndalja e dhuns n Lindje t Mesme, zgjidha e shtjes s Iranit, zhvleftsimi n vazhdimsi i dollarit kundrejt euros, prfundimi me sukses i marrveshjes pr armatimin e Kores s Veriut, e deri te nxehja globale, shtje pr t ciln pr kontributin e dhn mori mimin Nobel ish kolegu i saj i para 8 vitesh, Al Gore i cili at bot humbi betejn karshi presidentit t tanishm George W. Bush. Ndrkaq sa i prket afro-amerikanit t ri Barack Obama si prparsi e tij konsiderohet kapaciteti mbreslns n gjetjen e zgjidhjeve pr problemet e ndryshme prej nj lideri t ri, e i cili me siguri q para pak vitesh as vet nuk ka paramenduar q do t mund t gjendet n pozicionin e tanishm, pasi q prve shtetit federal t Ilionisit nga i cili e ka marr mandatin e senatorit, pr pjesn tjetr t ShBA-s nuk ka qen i njohur. Poashtu si atu tjetr e fuqishme e tij, e t ciln kryesisht mund ta shfrytzoj heshtazi sht prejardhja e tij, pasi q konsiderohet se nj pjes e madhe e amerikanve me ngjyr do ta mbshtesin Obaman pr faktin se deri m tani asnj president i ShBA-s nuk ka qen afro-amerikan. Ai sht duke e gzuar mbshtetjen e nj pjese t stafit t ish presidentin Clinton, si dhe t John Cerry, ish kandidat pr president n vitin 2004 nga radht e partis s tij. Ndrkaq si hendikep i t tij konsiderohet prvoja e vogl n politik, mangsi e cila mund t'i kushtoj n raport me ish zonjn e par amerikane. Por si Hillary njashtu edhe Obama, cilido q t jet prej tyre nse do ta mposhtin kandidatin e Partis Republikane, gj t ciln kan mundsi ta bjn dukshm m leht se sa paraardhsit, pra do t hyj n anale t historis s ShBA-s si presidentja e par amerikane, prkatsisht presidenti i par afro-amerikan. (Autorja sht absolvente n fakultetin e Fakultetit Juridik t UP-s)

Fituesi n'histori
Ardita Peci - Morina
Derisa po mbahen zgjedhjet paraprake n ShBA, ajo q m shumti sht duke e trhequr vmendjen e opinionit sht beteja q po zhvillohen brenda kampit t Partis Demokratike n mes t dy pretenduesve kryesor t ksaj partie pr kandidat pr president t ShBA-s, senatores s Nju Jorkut Hillary Clinton dhe senatorit t Ilionisit Barack Obama. Sa pr ilustrim vlen t theksohet se n ShBA s pari mbahen zgjedhjet brenda partiake (zgjedhjet paraprake) n mes t kandidatve t cilat dshirojn q t konkurrojn se cili prej tyre do t jet kandidat I partis prkatse. Ajo ka m shtyri t fokusohem vetm n kandidatt e kampit demokrat sht vmendja e mbar opinionit botror, e cila sht prqendruar n at se n rast se Obama dhe Clinton zgjidhet president-e i shtetit numr nj bot si pr nga fuqia ekonomike ashtu edhe pr nga ajo ushtarake, ai ose ajo do t hyjn n anale t historis s ShBA-s. E kjo pr faktin se deri tani asnjher nuk ka ndodhur q nj afro-amerikan ta udhheq Shtpin e Bardh, por gjithashtu kjo ka vlejtur edhe pr femrat kandidate, e t cilat pr dallim nga meshkujt me ngjyr nuk kan qen t pakta n numr, por dhjetra sish. Deri m sot n historin e ShBA-s 25 femra kan fituar garn brenda partiake, e q m pas ka rezultuar q ato t nominohen si kandidate zyrtare t partive t tyre pr presidente. Rasti i par kur nj grua ka kandiduar pr presidente n SHBA, ka qen para 136 vitesh, kur femrat akoma s'kishin fituar t drejtn pr t votuar. Kt epitet e mban kandidatja pr presidente e SHBA-s, Victoria Claflin Woodhull. Ajo ishte vetm 34 vjee kur partia e sapoformuar e t Drejtave t Barabarta e paraqiti at si kandidate pr presidente n vitin 1872. Pra, n kohn kur grat n kt vend nuk e kishin as t drejt pr t votuar, nj parti e sapoformuar merr guximin dhe e kandidon pr presidente znj.Claflin. Femra e dyt n historin e SHBA q ka kandiduar pr postin e presidentes s vendit sht Belva Ann Lockwood, e cila para se t kandidohej u b femra e par avokate n Gjykatn e Lart. Ajo kandidoi dy her pr presidente, nj her n vitin 1884 dhe hern tjetr n vitin 1888. Charlene Mitchell ishte gruaja e tret q kandidoi pr presidente e SHBA-s n vitin 1968. Por ajo do t bhej gruaja e par afrikano-amerikane q kandidonte pr nj post t till, epitet t cilin pr gjinin e kundrt tani mund ta gzoj Barack Obama nse arrin

Prparsit dhe hendikepet e Hillaryt dhe Barackut


Sa i prket Hillaryt, ajo mund t konsiderohet favorite n disa aspekte, duke filluar nga prvoja e saj si zonj e par e ShBA-s n vitet e 90-ta, epitet t cilin e ka mbajtur me mjaft sukses duke kaprcyer sfida shum t mdha, si ishte ai me skandalin seksual t burrit t saj Bill Clinton, at bot president I ShBA-s. Prparsi tjetr e saj mund t konsiderohet gjinia, pasi q nj pjes e madhe e femrave mund ta votojn at

SQARIM
Autori i shkrimit "Urrejtja dhe integrimi n peshoj", botuar dje n faqen 25 sht Dr. Sabri Kimari. Pr shkak t nj gabimi teknik ka ra emri i tij. Krkojm ndjes nga autori dhe lexuesit. Redaksia

mosveprim, ne si popull, definitivisht e humbm forcn e armatosur dhe n zgjedhjet e para q u organizuan pas lufte, me mbi 70%, e votuam "opsionin e paqes dhe t bisedimeve me Serbin" t Ibrahim Rugovs. Kshtu, n mnyr t heshtur dhe ngadal, filloj t realizohet politika e hartuar nga disa shtete antishqiptare t bashksis ndrkombtare q vepronin n kuadrin e UNMIK-ut, e n favor t coptimit t Kosovs dhe ndarjes s saj me Serbin. Pasi kishte prfunduar testimi i naivitetit ton si popull, n kto rrethana t krijuara, tanim dihej se kah do t orientohet edhe politika ditore amerikane: kah Rugova paqsor i cili ishte mbyllur n "sarajin e tij mbretror", dhe si nj president kukull, pranonte t nnshkruante fardo marrveshje dhe kontrate q i ofrohej nga bashksia ndrkombtare. Nuk kishte m dyshim. Amerikant e prkrahin Rugovn dhe partin e tij, por askush nga ne nuk vrente se kjo prkrahje vinte nga nj politik ditore, e jo analitike afatgjate amerikane. Sikur ne, atbot, kur deshn t na armatosin UK-n, t kishim reaguar unik si popull, ashtu sikur reaguam unik kur na hiqnin flamujt kombtar n disa vende zgjedhore dhe zyre t komunave duke i rikthyer srish ato, sot nuk do ta kishim kt situat q e kemi. M tej, nj tjetr iluzion i yni, sht iluzioni i ekzistimit t medieve t lira n Kosov. "De facto" ato kontrollohen nga ndrkombtart dhe ky interes i qarqeve t ndryshme globale realizohet prmes dy planeve: atij t donacionit dhe sponzorizimit, ku si kundrshprblim kompensohet me imponimit paraprak t "rregullave t caktuara t lojs", dhe, n ann tjetr, prmes trajnimeve "falas" t kuadrove profesionale nga kjo sfer, dhurimit t emisioneve t ndryshme dokumentare, telenovelave, filmave etj. T gjitha kto veprime bhen, duke pasur parapraki-

sht si orientim nj plan t detajuar t hulumtimit kolektiv t mentalitetit t popullats son dhe eksperimentimit t metodave sa m t suksesshme t ndikimit n masa. Rezultatet e arritura nga ky eksperimentim, duhet t shrbejn si modele q do t aplikohen edhe npr regjione tjera t bots. N Kosov, sikur duket testohet dhe eksperimentohet me do gj, e n rend t par, me sistemet e reja organizative t strukturave politike dhe shtetrore. Si shembulli m i freskt n kt drejtim, sht "Pakon e Ahtisaarit" me fantom rregulla t krijimit t nj shteti dhe shtetsie t re n bot, funksionimi i s cils, pr her t par ka pasur t testohet n Kosov. Kjo prov, edhe pse duket e dshtuar, ajo sht n funksion, por duhet t provohet edhe me propozimet tjera: si nj konfederat me Serbin, dhe mundsia e ndarjen s saj t serishme, edhe ashtu t coptuar n komuna t shumta etnike. Gjendja e tanishme e viktimizimit ton pr kto dhe shum qllime tjera n emr t "interesave m t larta", si duket sht n fazn e vet prfundimtare, andaj, ne si popull, sot kemi arritur n asi "pat" situate, saq shum pak mund t veprojm arsyeshm n kt drejtim. Gjersa mediet tona masive jan t "trajnuara mir", dhe lidershipi yn politik, trsisht i ka prmbushur kushtet e ktij eksperimenti t suksesshm, nuk na mbetet asgj tjetr, prve se ta ngrehim zrin ton kolektiv popullor n shpalosjen e fuqishme t synimit ton t vetm shekullor si popull - e kjo sht VETVENDOSJA!, dhe asgj tjetr si alternativ. Ta themi kt haptas, do her dhe kudo... edhe n rrug kur ta krkoj nevoja! Me kt veprim, sigurisht do t'ia lm hapsirn e aplikimit t ngadalshm, por m efikas, ans tjetr t politiks amerikane: asaj analitike afatgjate pr Kosovn?!

T gjith jan meritor


Daut Haradinaj
Vetm edhe pak dit na ndajn nga prmbyllja e projektit t prbashkt t t gjith neve n Kosov - brja e pavarsis s Kosovs. Jam i bindur dhe shpresoj fuqishm q kt dit t madhe, q po vjen si rezultat i sakrifics s prbashkt t t gjith qytetarve t Kosovs, pa dallim, do t dijm ta festojm t qet dhe n mnyr t qytetruar. Rruga pr t arritur deri te kjo dit, nuk ishte e leht, as pr ne e as pr partnert tan nga bashksia ndrkombtare. U desh shum mund e sakrific q t arrijm deri ktu. sht dhn shum nga populli i Kosovs q t arrijm deri te liria e vitit 1999. Pas liris s ktij viti sht punuar shum nga populli i Kosovs dhe nga mbar spektri politik, n bashkpunim dhe mbshtetje t vazhdueshme t partnerve tan ndrkombtar, n krye me Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Bashkimin Evropian dhe NATO-n, q ta ndrtojm t sigurt dhe fuqishm rrugn deri te shteti, rrugn t ciln kto dit po e prmbarojm, pr t hapur nj rrug tjetr, at t integrimit t Kosovs n Bashkimin Evropian, n NATO dhe n familjen e madhe t vlerave perndimore, aty ku vrtet e kemi vendin. N kt atmosfer n prag t fests s madhe t pavarsis, respekti m i lart, n radh t par, sht pr t rnt pr lirin e vendit ton, pr sakrificn e popullit t Kosovs n t gjitha dekadat e shekullit t kaluar, pr urtin e qytetarve tan dhe mnyrn dinjitoze t mbshtetjes nga ana e tyre n ndrtimin e institucioneve t vendit, pas prfundimit t lufts n Kosov. Falnderimet iu adresohen t gjith atyre q na ndihmuan n arritjen e liris son, dje, dhe q po na ndihmojn n ngritjen e shtetit ton, sot - partnerve nga bashksia ndrkombtare. Po ashtu, si nj kapitull m vete i prshndesim dhe respektojm, n kt koh t madhe, t gjith ata barts t lufts son pr liri dhe t puns s palodhshme pr ngritjen e shtetit, t cilve padrejtsisht iu sht mohuar liria apo iu sht ndrprer puna nga faktor e rrethanor t caktuar. Ata, jan me ne, dhe do t jen mes nesh edhe n ditn e fests s pavarsis, pr t'u rikthyer fuqishm n vazhdimin e rrugs s ktij shteti t ri drejt zhvillimit dhe prosperimit t gjithmbarshm. N fund, e prcjell bindjen time t fuqishme se t gjith bashk do t dim ta festojm t qet, dinjitoz dhe qytetrueshm pavarsin, e cila sht vetm pak dit larg prej sot. Kshtu i hapim rrug kapitullit tjetr, atij t integrimeve t Kosovs, si shteti m i ri n Evrop, n familjen e madhe t vlerave evroperndimore. E hapim nj proces t ri, me mundsi t shumta t zhvillimit ekonomik. T jemi t bashkuar n manifestimin e dits s madhe. T gjith jan meritor.

26 FJALKRYQ

E hn, 28 janar 2008

E hn, 28 janar 2008

SHPALLJE T VOGLA 27
Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454. (24.01.2008) Shitet banesa n katin prdhes, 29m2, ndrtim i ri, n qendr mbrapa Pro Credit Bank-s. mimi 29 000 . Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454. (24.01.2008) Shiten 9.04 ari truall n Veternik, prapa Rezonancs. Tel; 044/ 173 206; 049/ 173 206. (23.01.2008) Shitet pllaci, i cili ka 8 ari, n Matian afr Shkolls Amerikane. mimi sipas marrveshjes. Tel: 044/ 248 477; 044/ 182 381. (23.01.2008) Shitet shtpia n Kodrn e Trimave, afr hotel "Princi i Arbrit". Shtpia ka 200m2 sip. shfrytzuese plus shtpi e parenovuar me sip.shfrytzuese 98m2. T dy shtpit kan gjithsej 12 ari truall. mimi sipas marrveshjes. Tel: 044/ 555 737. (22.01.2008) Shes shtpin, ish restorant "Saranda", e cila gjendet n kilometrin e 10-t t rrugs Prishtin-Podujev. Shtpia sht e prshtatshme pr do lloj veprimtarie, bjm ndrrim edhe me banes. mimi i volitshm, 90 / m2. Tel: 044/ 305 308. (22.01.2008) Agjensioni "Arianiti", lshon me qra banesa dhe shtpi luksoze, pr vendor dhe ndrkombtar, si dhe objekte t tjera afariste (zyra, lokale, depo, etj) n Prishtin. Tel: 038/ 246 906; 044/ 155 700. (24.01.2008) Lshoj banes me qra. Gjendet prball shtpis s pleqve, n Prishtin. Banesa sht n katin e I-r, 85m2. Ka dy dhoma gjumi, nj dhom dite, nj sallon, kuzhin dhe banj, e rinovuar me mobile t reja. Lshohet pr vendor ose ndrkombtar, jo pr student. mimi 500 , i diskutueshm. Tel: 044/ 779 779. (24.01.2008) Lshoj lokalin me qra, 150m2, n Kodrn e Trimave, rr."Asllan Pireva". Tel: 044/ 260 276; 044/ 159 778. (24.01.2008) Lshoj me qra banesn tredhomshe, 85m2. Posedon dy dhoma gjumi, sallon, kuzhin, dy banj dhe dy ballkone. Banesa gjendet n Dardani (te Santea), kati I-r. Tel; 044/ 344 274. (23.01.2008) Lshohet shtpia me qra, vetm pr familjar. Shtpia gjendet te Universiteti Iliria, Aktash II, rr."Ferat Draga, nr. 4. Shtpia ka dhom dite 35m2, dhom fjetje 16m2, kuzhin 20m2, banj 9m2. Hyrje t veant. Tel; 044/ 175 666. (23.01.2008) Lshoj banes me qra, pr studente. Banesa gjendet n Ulpian. Tel; 044/ 125 503. (23.01.2008) Lshoj banes (shtpi private) me qra, pr nj person (femr). Banesa sht njdhomshe, gjendet n Bregun e Diellit, Rr."Hilmi Rakovica". Tel: 044/ 638 248. (23.01.2008) Prball AAK-s te hyrja kryesore e Benafit, lshohet me qra banesa 70m2, pr zyre, n katin e II-t. mimi 500 , avansi pr 5 muaj. Tel; 038/ 550 255 ose 044/ 207 474. Agjensioni "Sazani". (22.01.2008) Lshoj nj dhom me qra, pr studente ose puntore. Gjendet te gjykata e qarkut, afr tregut t gjelbr. Tel: 038/ 236 279; 044/ 127 879. (22.01.2008) Lshoj nj dhom me qra, pr student ose puntor (meshkuj). Dhoma sht e mobiluar dhe ka hyrje t ndar. Gjendet afr furrs "Qerimi 2". Tel: 038/ 225 691; 044/ 990 572. (22.01.2008) Me mim sa m t volitshm. Tel: 044/ 267 817. (22.01.2008) Krkoj banes me qra, dy ose tredhomshe, t pa mobiluar, n lagjen "Bregu i Diellit". Tel: 044/ 219 990. (22.01.2008)

PALUAJTSHMRI
SHIT JE
Shitet banesa n Dardani te Vinqi, kati III, me sip. 75m2. E mirmbajtur. mimi 75.000 . Tel.fax: 038/ 241 999; 044/ 118 380; 044/ 260 075. (28.01.2008) Shitet banesa n Ulpian, kati IV, 50m2, e rinovuar. mimi 49.000 . Tel.fax: 038/ 241 999; 044/ 118 380; 044/ 260 075. (28.01.2008) Shitet banesa n Bregun e Diellit te banesat e bardha, kati IV, 50m2. Me pamje shum atraktive. mimi 35.000 . Tel.fax: 038/ 241 999; 044/ 118 380; 044/ 260 075. (28.01.2008) Shitet banesa n Ulpian, kati I, 45m2, e rinovuar dhe mobiluar trsisht. mimi 51.000 . Tel.fax: 038/ 241 999; 044/ 118 380; 044/ 260 075. (28.01.2008) Shes shtpin n lagjen e Spitalit. Shtpia ka 60m2 + oborr me 140m2. Shtpia sht njkatshe dhe ka mundsi vazhdimi. mimi sipas marrveshjes. Tel; 044/ 262 900. (28.01.2008) Shitet banesa tredhomshe, kati I, dhe lokali 44m2 n Qarshi t Vogl, Rr."Musa Zajmi", nr.9, n Gjakov. Tel; 044/ 116 706 ose 038/ 553 173. (26.01.2008) Shiten dy lokale afariste nga 12m2 n Mitrovic, n qendren tregtare te tregu i ri, afr erdhes s fmijve dhe stadiumit ndihmes. Tel; 044/ 655 911. Foto: www.patundshmeri.net. (25.01.2008) Shiten dy lokale afariste afr udhkryqit te tregu i gjelbr n Mitrovic. Lokalet kan nga 32m2 dhe shiten ndaras ose si trsi 64m2, pasi jan pran njri tjetrit. Lokalet jan ndertim i ri me leje. Tel; 044/ 655 911. Foto:www.patundshmeri.net. (25.01.2008) Shitet banesa n qender t Mitrovics, kati VI, tre dhoma e kuzhin, banj, ballkon. Banesa sht ndrtim i ri me leje dhe ka 94.9m2. Tel; 044/ 655 911. Foto: www.patundshmeri.net. (25.01.2008) Shiten dy banesa n zonn industriale Prishtin - Fush Kosov, kati III, njra 38m2dhe tjetra 58m2, pran njra tjetrs. Banesat jan ndrtim i ri me leje. Tel; 044/ 655 911. Foto: www.patundshmeri.net. (25.01.2008) Shes 5.5 ari truall n Vushtrri, te restorant Rodeo n magjistralen Prishtin -Mitrovic. mimi i volitshm. Tel; 044/ 212 819, 028/ 572 739. (25.01.2008) Shes banesn n Bregun e Diellit, te erdhja e fmijve, 57m2, kuzhin, dhom gjumi, dhom pritjes, banj dhe ballkon. E shtruar me parket dhe komplet e mobiluar. mimi sipas marrveshjes. Tel: 044/ 158 596. (25.01.2008) Shitet shtpia me 9 ari truall, n lagjen e Spitalit. mimi i volitshm. Tel: 044/ 333 963; 044/ 260 488. (25.01.2008) Shitet shtpia dykatshe, me 4 ari oborr, pran qendrs Don Bosko. mimi i volitshm. Tel: 044/ 308 448. (25.01.2008) (14 dit) Shes 5.5 ari n Bardhosh, 2 300 ari. Tel: 044/ 434 871. (24.01.2008) Shitet shtpia tri katshe n lagjen e Spitalit, 270m2, 30m2 terrasat, 50m2 garazhi dhe 6 ari truall. Ka mobile t reja, ngrohje qndrore, komplet e prfunduar dhe e shtruar me parket. Bjm ndrrim me banes n Prishtin. mimi 149 000 . Tel: 038 / 248 165; 044 / 245 454. (24.01.2008) Shitet shtpia me 40 ari oborr dhe 64 ari tok n fshatin Prugovc lagja 3, rruga e transitit. Vendi sht mjaft i prshtatshm dhe ka infrastruktur t rregulluar. Tel: 044/ 681 701. (24.01.2008) Shitet banesa n Bregun e Diellit II, te banesat e bardha, 64m2, kati i III-t. Banesa ka nj sallon, nj dhom gjumi, kuzhin me trapezari, banj, shpajz, korridor dhe ballkon. mimi 53 000 , ndrtim i vjetr. Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454. (24.01.2008) Shitet banesa n lagjen Dodona, nn parkun e qytetit, 72m2, kati IV, ndrtim i ri. mimi 57 000 . Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454. (24.01.2008) Shitet banesa n Dardani afr ors, kati i IV, 100m2. Banesa ka nj sallon, kuzhin me trapezari, dy dhoma gjumi, banj, korridor dhe dy ballkone. mimi 98 000 .

VETURA
SHIT JE
Shes Audi 80, 1, 8B + plin. Viti i prodhimit: 1988. Regjistrim deri me 06.'08. Ngjyr e gjelbr - metalike, n gjendje t mir. mimi fiks 1.550 . Tel; 049/ 600 080. (27.01.2008) Shes veturn Fiat Punto. Viti 1997, ngjyr e gjelbr. mimi 3000 . sht i negociueshem. Tel; 044/ 318 339. (25.01.2008) Shitet vetura Golf 3 Karavan. Viti i prodhimit: 1998. Me klim, air bag, abs. Tel: 044/ 159 778; 044/ 260 276. (24.01.2008) Shes Volvo V 70, 2.5 d. Viti i prodhimit: 2001. N gjendje shum t mir. Tel; 044/ 111 099; 049 111 099. (23.01.2008)

BLERJE
Blej banes, pa ndrmjetsues. T jet 40 - 45m2. Lagjet e preferuara: Ulpiana, Dardania, Bregu i Diellit dhe Qendra. Me dokumente t rregullta. Tel: 044/ 542 497, pas ors 13:00. (24.01.2008)

T NDRYSHME
Agron Iballi, shpall t pavlefshm indeksin e Universitetit AAB n Fush Kosov. (27.01.2008) Isber Ademaj, shpall t pavlefshme licencn e puns me numr: KO - 02168 - 01. (27.01.2008) Urgjent shiten t gjitha pajisjet e ordinancs stomatologjike, vetm 2 vjet t prdorura dhe n gjendje shum t mir. mimi i arsyeshm. Tel: 044/ 167 787. (27.01.2008) Ndrrohet banesa tredhomshe 79m2, te ambulanca n Kodr t Diellit, me banes t madhe. Ofroj edhe kompensim. Tel; 044/ 199 993. (25.01.2008) Benita Visoa shpall t pavlefshm indeksin me numr t dosjes 287 / 05 dhe me numr t indeksit 0534 / 05. (25.01.2008) Company "Elnor", shpall konkurs pr dizajnim karrigesh. Pr m shum vizitoni faqen ton www.elnor.eu, e - mail: info@elnor.eu. (25.01.2008) Agjencia "Lisi", bn ndrmjetsimin n qiradhnie dhe shitblerje te banesave, lokaleve, shtpive, trojeve etj. Ju q posedoni patundshmri dhe jeni t interesuar t lshoni ose t merrni me qra, te shitni apo te blini paraqituni ne tel; 044/ 283 352; 044/ 508 020; 038/ 238 318 ose n zyre Rr."Fehmi Agani", nr. 27/1. E-mail; lajmrim@gmail.com. Ndrmjetsojm me korrektsi. (24.01.2008) EUROLAB n lagjen Ulpiana, bn furnizimin me pajisje laboratorike: fotometra, spektrofotometra UV-VIS, spektrometra t absorbimit atomik (AAS), fotometra pr ELISA, ph-metra, konduktometra, oksigjenmetra, turbidimetra, inkubator, sterilizator, furra pr kalcinim, koagulometra, refletrona, peshore laboratorike e analitike, aparat pr caktimin e lagshtis, autoklav, centrifuga, mikropipeta, qelqurina laboratorike, substanca kimike, digestor, reagjent kimi pr qumshtore etj. Tel: 038/ 545 136; 044/ 234 438. (23.01.2008) (14 dit) PRKTHIME: Qendra e gjuhve t huaja English Centre n Prishtin, pran Hotelit Iliria, bn prkthime t dokumenteve me autorizime gjyqsore dhe do lloj teksti tjetr n anglisht, gjermanisht, italisht, frngjisht dhe anasjelltas. Tel: 044/ 777 708, 038/ 225 389 E-mail: info@english-ks.com. (22.01.2008) Agjencia "Varius", Ju ofron komplet pako pr punsim n Kanada pr t gjitha profilet pr meshkuj dhe femra te moshs 20 - 45 vjet. Pr informata mund t kontaktoni do dit prve t diels prej ors 10:00 - 16:00 n kta nr.tel: 044/ 783 611 dhe 049/ 837 313. Adresa: Qendra Tregtare A, Bregu i Diellit 1, nr. 45, Prishtin. (22.01.2008) Agjencioni pr punsim "BURIMI", afr posts n Dardani, rregullon dokumentacionin pr vizat zyrtare dhe bn monitorimin e tyre, ndrmjetson n punsim jasht vendit, ndrmjetson punsimin n Prishtin. Pr aplikim pranojm krkesat, do dit pune, prej 09:00-17:00, me pages prej 10 pr shrbimet tona. Pr punsim, klientit i ofrojm tri konkurrime me intervistat ligjore. Menaxher i programit z. Veli Kui. Tel: 044/ 209 350; 044/ 786 452; 049/ 844 176.

ME QIRA
LSHOHEN
N ndrtesn Avalla prball hotelit Grand, lshohet me qra banesa 70m2 pr zyre, n katin e I. mimi 400 . Lshohet vetm pr afat t gjat. Tel; 038/ 550 255; 044/ 207 474. (26.01.2008) Lshoj lokalin me qra, 22m2 po aq ka bodrum, ka platon dhe hyrje t veant. Gjendet n Dardani afr Santes. Lokali ka roleta mbrojts, ventilim, ngrohje qendrore, internet, i prshtatshm pr do veprimtari afariste. mimi sipas marrveshjes. Tel; 044/ 185 233. (25.01.2008) Lshojm objekte me qra, pr zyre dhe organizat n t gjitha lokacionet n Prishtin, si dhe banesa pr vendor dhe ndrkombtar. Gjithashtu pranojm oferta pr qiradhnie dhe shitje ne te gjitha lokacionet n Prishtin. Tel; 044/ 383 844; 044/ 202 710; 049/ 450 350. (25.01.2008) Lshoj dy banesa me qra n Ulpian, 68m2, 550 , ndrsa tjetra 40m2, 270 . Banesat kan ng. qendrore, t mobiluara mir, klim, kabllovik, internet. Gjendemi prball Posts s madhe, hy. I, kati II, prej hotel Bacit 200m. Tel ; 044/ 202 268. (25.01.2008) Lshohet banesa me qra, kati I / 65m2, e mobiluar. Banesa gjendet n Rr."Fehmi Agani" (afr osbe-s) n Prishtin. Lshohet pr ndrkombtar ose vendor, jo pr student. Tel; 044/ 238 802. (25.01.2008) Lshoj banesn tredhomshe me qra, n Bregun e Diellit (Standard Global) t posa ndrtuar, e mobiluar, me garazh, ashensor, uj 24 or dhe rrym alternative. E prshtatshme pr ndrkombtar. mimi sipas marrveshjes. Tel: 044/ 158 596. (25.01.2008) Lshoj banesn me qra, 112m2, katrdhomshe, me ngrohje qendrore, vendparkim dhe uj pa ndrpre. Banesa gjendet n Veternik, n mes t kolegjit Turk dhe Gorenje. Tel: 044/ 253 804. (25.01.2008) Lshoj shtpin me qra, gjendet n Veternik afr Gorenjs. Shtpia ka nj dhom, kuzhin, banj, oborr, vendparkim dhe shup. mimi i volitshm. Tel: 044/ 253 804. (25.01.2008) Lshoj lokal me qra, pr zyre, me sip. 80m2. Lokali posedon ngrohje qendrore, internet dhe pajisje te tjera pr zyre, kati III, qendra e qytetit. mimi 650 . Tel; 044/ 785 234. (24.01.2008) Lshohet banesa me qra pr zyre, 50m2 ne rrugn "Rexhep Luci", afr kinemas ABC n Prishtin. Tel; 049/ 246 906. (24.01.2008)

KRKOHEN
Urgjent krkojm banes me qra. Banesa t jet garsonier, mimi deri 170 . Lagjet e preferuara: Ulpiana dhe Dardania. Tel; 044/ 401 705. (28.01.2008) Krkojm banes me qra n Prishtin, mundsisht garsonier ose dydhomshe, nga dat 01.02.08. Tel; 044/ 256 433; 044/ 601 341. (25.01.2008) Krkojm banes me qra, pr familje n Bregun e Diellit. Tel; 044/ 296 151. (25.01.2008) Nj ndrkombtare -gjermane, krkon banes ose kat shtpie me qra. Banesa duhet t ket dy dhoma gjumi, mobile te reja. T jet n Aktash ose afr menss s studentve, te Raiffeisen Bank. Tel; 049/ 246 906. (24.01.2008) Pr stafin e Unionit Evropian dhe pr polict ndrkombtar (Evropian), krkojm banesa dhe shtpi me qira n Prishtin dhe rrethinn e saj. mimet duhet t jen t arsyeshme. Tel; 044/ 785 234. (24.01.2008) Krkoj lokal me qra n qendr t qytetit t Prishtins. Duhet t jet prej 5 zyrave, nj salle pr mbledhje, kati II. Kontrata bhet pr nj periudh m t gjat. (Lokali na duhet urgjent). Tel; 044/ 785 234. (24.01.2008) Krkoj banes me qra, pr nj ndrkombtar, n lagjen Vellusha dhe Taslixhe. Nga data 1 shkurt. Banesa duhet t jet e qet, e sigurt dhe mundsisht t ket gjenerator. Pagesa me shpenzimet e ujit dhe rryms 500 . Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454. (24.01.2008) Krkoj banes me qra, garsonier, kudo qoft n Prishtin, Fush Kosov, pr dy persona. Tel; 044/ 468 051. (22.01.2008) Krkoj banes njdhomshe me qra. Mundsisht t jet n lagjen Dardania. Mund t jet edhe e pa mobiluar.

28

E hn, 28 janar 2008

Sport
redaktor: U.D. Valdet Hasani e-mail: valdet.hasani@gazetaexpress.com tel: 038 542 270 fax: 038 542 270-2

Man Utd e Arsenal pas Lescottit


Forma e shklqyeshme e treguar deri m tani gjat ktij sezoni nga mbrojtsi i Evertonit, Joleon Lescott ka br q ai t zgjoj interesimin e dy klubeve m t mdha t Premierligs, ka br t ditur t dieln News of the World. Reprezentuesi anglez sht shfaqur si objektiv i Manchester Unitedit dhe Arsenalit, mirpo nuk besohet se Everton do t tregoj gatishmri pr shitjen e tij. Lescott ka shklqyer gjat ktij sezoni duke fituar vend n Kombtaren e Anglis.

Van der Vaart preferon Spanjn


Edhe pse krkohet nga gjiganti italian, Juventus, mesfushori i Hamburgut, Rafael Van der Vaart nuk duket aq i interesuar pr transferim n Itali. Reprezentuesi holandez, i cili vlersohet 23 milion euro, ka deklaruar se destinacion t preferuar ka Spanjn e m pas Anglin e Italin. "Spanja sht favorit absolut, sepse nna ime, Lotita sht spanjolle. Por m plqen edhe Premierliga e m pas Italia", deklaroi ai t dieln pr magazinn gjermane, Focus. Van der Vaart me Hamburgun ka kontrat deri n qershor 2010, mirpo ai pritet t largohet nga Bundesliga n fund t sezonit.

Modri refuzoi Arsenalin


Mesfushori i Dinamo Zagrebit, Luka Modri ka br t ditur se ka refuzuar mundsin e kalimit n Arsenal gjat vers s shkuar. "Po, kam qen afr kalimit n Arsenal", tha Modri t dieln pr t prditshmen spanjolle, El Mundo Deportivo. "Arsene Wenger u mundua t m transferoj n t njjtn koh kur angazhoi mikun tim, Eduardo, nj sulmues t shklqyeshm, pr t cilin isha i bindur se mund t zvendsoj me sukses Thierry Henryn. Ai m krkoi edhe mua, por un preferova t pres", shtoi reprezentuesi kroat.

NANA E LENDIM

Newcastle dshton pr Woodgate


Menaxheri i Newcastle, Kevin Keegan ka njoftuar se nuk pret transferimin e Jonathan Woodgate-s, edhe pse klubi kishte arritur marrveshje me Middlesbrough-un. Tani, favorit pr transferimin e Woodgate konsiderohet ekipi tjetr rival nga Premierliga, Tottehnam. "Nuk mendoj se ai do t vij n Newcastle. Jam pothuajse i sigurt se do t shkoj diku tjetr dhe duket se e kemi humbur", deklaroi Keegan. Newcastle kishte arritur marrveshje me Middlesbrough-un pr afro 8 milion funta.

Gilberto afr Tottenhamit


Mbrojtsi brazilian i Hertha Berlinit, Gilberto pritet t nnshkruaj pr ekipin e Premierligs, Tottenham pasi t dieln ka udhtuar drejt Londrs pr t prfunduar kontrollin mjeksor. Trajneri i Herthas, Lucien Favre konfirmoi se 31-vjeari n fundjav ka qen n kryeqytetin anglez dhe 27-vjeari pritet t'i bashkohet ekipit nga White Hart Lane pr afro 3 milion euro. Menaxheri i Tottenhamit, Juande Ramos synon q me ardhjen e Gilbertos t zvendsoj mbrojtsin e lnduar, Gareth Bale.

Kontrat e re pr Bentley-n
Menaxheri i Blackburn Rovers, Mark Hughes do t'i ofroj kontrat t re mesfushorit David Bentley, ka njoftuar t dieln News of the World. Manchester United, Newcastle dhe Tottenham thuhet se jan t interesuar pr reprezentuesin anglez, i cili n shkurt t vitit t kaluar kishte nnshkruar kontrat t re trivjeare me Blackburnin. Por, klubi synon t'i ofroj marrveshje t re deri me 2012, duke i rritur pagn n afro 30 mij funta n jav. Bentley s fundi sht shprehur i lumtur n Ewood Park.

Bekim Kastrati vazhdon t jet viktim e lndimeve. Sulmuesi kosovar s fundi u lndua n nj dyluftim me mbrojtsin e Bayern Munichut, Van Buyten. Ai megjithkt sht optimist se do t'i kthehet shum shpejt fushs s blert, derisa thekson se kurr nuk ka menduar ta lr futbollin pr shkak t dmtimeve.
Valdet Hasani
Prishtin, 27 janar ulmuesit kosovar, Bekim Kastrati nuk sht duke i prir fati, pasi kohn e fundit nuk po mund ta oj kokn nga lndimet. Javn e kaluar, n ndeshjen miqsore kundr Bayern Munichut, 28vjeari ka lnduar testist n nj duel me mbrojtsin belg, Van Buyten. Ky lndim kosovarit i ka ardhur n momentet kur ai kishte filluar ta marr veten pas lndimit q e kishte psuar n gju vitin e kaluar, derisa ishte pjes e ekipit Eintracht Braunschweig. Megjithkt sulmuesi i ekipit gjerman, Fortuna Dusseldorf tregon se prkundr lndimeve t shpeshta, asnjher nuk i ka shkuar mendja ta lr futbollin. "Edhe pse kam psuar lndime, pr asnj moment nuk kam menduar ta l futbollin, kt sport e dua q nga fmijria", u shpreh Kastrati pr Express t dieln. Lndimin e psuar javn e kaluar kundr ekipit bavarez, Bekim Kastrati ka filluar ta harroj. Ai tashm sht duke menduar vetm pr pjesn e dyt t kampionatit, ku me Fortuna Duesseldorfin synon t ngjitet n Bundesliga 2. "Tash jam duke menduar q sa m shpejt t kthehem n fush dhe t'i ndihmoj skuadrs t'i arrij synimet pr t'u ngjitur n Bundesliga 2", deklaroi ish-sulmuesi i Borussia Monchengladbachut. Sulmuesi pejan sht optimist se brenda muajit t ardhshm do t jet n dispozicion t trajnerit Norbert Meier. Lndimin m t rnd n karrier ishsulmuesi i Kombtares shqiptare e kishte

E hn, 28 janar 2008

SPORT 29

Boumsong n Lyon
Jean-Alain Boumsong ka kompletuar transferimin nga Juventus n Lyon pr 3 milion euro, duke u kthyer n Franc pas tri vjet e gjysm t kaluara jasht vendlindjes. Ai ka nnshkruar kontrat pr tri vjet e gjysm n Lyon. 28-vjeari m par ka luajtur n Rangers dhe Newcastle para se sezonin e kaluar t'i ndihmoj Juventusit t rikthehet n Serie A. Ai n Lyon vjen si zvendsim pr Andersonin dhe dy qendrmbrojtsit e tjer, Muller dhe Cris, t cilt tashm nj koh mungojn pr shkak t lndimeve.

Nuk shkoj n Milan


Mbrojtsi i Real Madridit, Sergio Ramos ka thn se nuk ka ndrmend t largohet nga Santiago Bernabeu pr t kaluar n Milan. Reprezentuesi spanjoll insiston se sht i lumtur n ekipin e trajnerit Bernd Schuster, i cili "gjithmon dgjon futbollistt". "Nuk planifikoj t largohem nga Real Madrid. Ktu ndihem i lumtur dhe nuk dua t shkoj n Milan", deklaroi Ramos, t dieln pr t prditshmen sportive spanjolle, Marca. Javn e kaluar kapiteni i Milanit, Paolo Maldini kishte veuar Ramosin si pasardhs t tij.

MEVE

Britaniku Matt Skelton mund t jet kundrshtari i radhs i Luan Krasniqit. Pas dshtimit t meit kundr Alexander Dimitrenkos, boksieri kosovar mund t'i rikthehet ringut me duelin kundr Skeltonit, i cili sht i ranguar i pesti n versionin WBO.
as dshtimit t meit kundr Alexander Dimitrenkos, boksieri kosovar, Luan Krasniqi, mund t prballet me nj boksier britanik, n prpjekje pr t'ia hapur srish vetes rrugn drejt titullit t kampionit t bots. Sipas ueb-faqes eastsideboxing.com, Matt Skelton mund ta sfidoj Krasniqin n mein e radhs. "Matt Skelton mund t jet kundrshtari i Luan Krasniqit, pasi Dimitrenko sht trhequr nga prballja e 8 marsit", thuhej n ueb-faqen eastsideboxing.com. Vet Krasniqi prkundr dshprimit t trheqjes s ukrainasit, ishte shprehur optimist se promotori i tij, Klaus-Peter Kohl do t'ia organizonte nj me tjetr. "Kam besim t vazhdueshm se promotori im, Kohl do t aranzhoj nj me tjetr. Un do t vazhdoj t strvitem, sikur do t

Skelton kundr Krasniqit?

boksoja. Jam i gatshm pr luftn time t radhs", theksoi Krasniqi. Edhe kshilltari i boksierit kosovar, Christoph Schickardt, dit m par ishte shprehur i bindur se Krasniqi do ta ket edhe nj rast. "Jemi pajtuar me Kohlin, q Luani t boksoj kundr nj boksieri q gjendet n Top 5-n m t mir t bots", pati thn Schickardt. Matt Skelton e plotson kt kriter, pasi aktualisht renditet i pesti n versionin WBO. Ai m 19 janar e sfidoi Ruslan Chagaevin pr titullin e kampionit t bots n kategorin e rnd n versionin WBA. Mirpo, Chagaev e mbrojti titullin duke fituar me

vendim unanim t gjyqtarve. Skelton nga 23 mee profesioniste i ka fituar 21 (18 me nokaut), ndrsa ka dy humbje. N ann tjetr, boksieri junikas n muajin korrik ka humbur me nokaut teknik, njrin nga meet m t rndsishme t karriers s tij. Krasniqi ka zhgnjyer n sfidn, e cila do t'ia siguronte prballjen pr titull kampioni t bots n versionin WBO. Pas humbjes nga Lamon Brewster, prsri fatal pr Krasniqin ishte nj boksier amerikan, ksaj radhe ishte Tony Thompson. Boksieri junikas, nga 34 mee profesioniste ka fituar 30 (14 me nokaut), ndrsa ka tri humbje dhe nj barazim.

Fiorentina krkon Behramin


sit e Violas jan duke treguar interesim m t madh. Zyrtart e Fiorentins jan duke shpresuar t ken prparsi n transferimin e kosovarit, fal interesimit t Lazios pr futbollistin e tyre, Michele Pazienza, por s fundi klubi nga kryeqyteti ka refuzuar ofertn e tyre, nj lojtar plus para t gatshme. Gjithnj sipas mediave italiane, lacialt jan t prcaktuar t mbajn n skuadr Behramin, por nuk do ta refuzonin nj ofert n vler prej 10 milion eurove pr reprezentuesin zviceran, i cili ka ende nj kontrat t vlefshme me Lazion edhe pr tri vjet. Ai sht konsideruar si nj nga futbollistt e paprekshm t klubit romak, derisa muaj m par kritikoi publikisht presidentin Claudio Lotito, pr largimin e tij para fishkllims s fundit t gjyqtarit n ndeshjen q Lazio e humbi me rezultat t thell 5-1 nga Milan.

Llumnica provohet n Azerbajxhan


Mesfushori kosovar, Isuf Llumnica pritet t provohet n nj skuadr nga Azerbajxhani kt jav. Kt e ka konfirmuar menaxheri i futbollistit, Nexhmedin Haxhiu, i cili sht n bisedime me klube t ndryshme, mbi t gjitha ukrainase, pr futbollistt kosovar. "Ekipet ukrainase kan rn prej kombinimit, ndrsa Llumnica pritet t vij n Antalia m 29 janar (t martn) dhe t'i bashkohet njrs prej skuadrave t Azerbajxhanit, Olimpik, e cila kryeson n kampionatin e ktij shteti dhe Standard. N radh t par vjen n shprehje Olimpiku", deklaroi Haxhiu pr Express, t dieln. N ann tjetr, Isuf Llumnica sht optimist se do t'i bind udhheqsit skuadrs, n t ciln do t provohet dhe do ta vazhdoj karriern n Azerbajxhan. "Nuk kam kontaktuar me menaxherin tim ende. Por, sigurisht q do t shkoj n Antalia. N Kosov ka koh q ka prfunduar sezoni, por un jam prgatitur i vetm dhe besoj se do ta kaloj testin n cilndo skuadr q do t provohem", u shpreh Llumnica, i cili n sezonin vjeshtor ishte pjes e FC Prishtina. Moral Pozhegu

Bekim Kastrati psuar n muajin tetor t viti 2006, kur kishte kputur ligamentet e gjurit t majt, lndim i cili e kishte ln at jasht fushs s gjelbr rreth shtat muaj. Se Kastratit i mungon fati, tregon edhe fakti se ende pa u shruar mir nga lndimi i tetorit, ai psoi edhe nj lndim t natyrs s njjt, por n gjurin e djatht. Sulmuesi shtatlart n Fortuna Duesseldorf sht transferuar n ver t vitit t kaluar nga skuadra e Eintracht Braunschweigut. Ndrsa Kastratit kontrata me ekipin e Fortuns i skadon n ver t vitit 2009. Skuadra e kosovarit, pjesn e par t kampionatit n Regionalliga Nord e ka prfunduar n vendin e gjasht me 33 pik t tubuara, katr pik m pak se lideri i tabels, Wuppertaler. Gjat karriers s tij Kastrati ka luajtur edhe pr ekipin e Unbekanntit, FC Wegberg-Beeck, Aris Thessaloniki, Borussia Freialdenhoven dhe Borussia Monchengladbach.

Zyrtart e Fiorentins jan n bisedime me homologt e tyre t Lazios lidhur me Valon Behramin, me shpres se do t jen favorit pr t'i siguruar shrbimet e kosovarit pr sezonin e ardhshm. Kt e kan br t ditur t dieln mediat italiane. Sipas tyre, 22-vjeari sht objektiv i shum klubeve evropiane, duke prfshir ktu Bayern Munichun, Milanin, Liverpoolin, Tottenhamin dhe Palermon, por drejtue-

30 SPORT

E hn, 28 janar 2008

Rijkaard ka besim te Deco


Trajneri i Barcelons, Frank Rijkaard ka mohuar komentet e Decos rreth largimit nga Nou Camp n fund t sezonit. Dit m par, Deco kishte thn se do t largohet nga klubi nse ekipi nuk fiton asnj titull gjat ktij edicioni, por Rijkaard insiston se, "Kam biseduar me Decon dhe ai m ka dhn mesazh tjetr nga ai q ka dal n media. Deco sht futbollist i rndsishm pr Barcelonn dhe sht krenar q luan n kt klub. Ai sht fitues dhe do t mbetet n Barcelon. Sigurisht se do t vazhdoj me ne".

Belegu prfundoi vizitn n EBA


Pas disa ditsh qndrimi si mysafir i Federats s Basketbollit t Emirateve t Bashkuara Arabe (EBA), kryetari i FBK-s, Erolld Belegu, t dieln ka prfunduar vizitn e tij n Dubai. Gjat qndrimit disaditor, kryetari i FBK-s, prve homologut t tij, Ismail Gargavi, takoi edhe shum zyrtar t tjer t ksaj federate, por edhe zyrtar t federatave dhe klubeve pjesmarrse n turneun e 19, "International Dubai Tournament in Basketball", i cili u zhvillua nga 21 deri m 26 janar, me t cilt ka arritur marrveshje n parim pr bashkpunim n sferat me interes t prbashkt.

SUPER DJOKOVI
Novak Djokovi sht kampion i ri n Australian Open. Ai n finale pas katr seteve mposhti francezin Jo-Wilfried Tsonga pr t'u br tenisti i par serb n histori q ka arritur t fitoj nj Grand Slan turne. Ndrsa, francezi synon t hyj n mesin e 10 tenistve m t mir n bot.
ovak Djokovi ka drguar karriern e tij n nj shkall tjetr. Bartsi i tret t dieln mposhti Jo-Wilfried Tsongan 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (7-2), pr t fituar garn Australian Open. Ky sht titulli i par Grand Slam pr 20-vjearin Djokovi, i cili tani ka tet tituj n karrier, duke prfshir pes t cilt i mblodhi gjat vitit t kaluar. Djokovi, i cili t shtunn prcolli bashkkombsen e tij, Ana Ivanovi, duke u mposhtur nga Maria Sharapova n finalen e konkurrencs s femrave, sht br tenisti i par serb q ka fituar nj titull Grand Slam. "Ndihem shum krenar, jo vetm pse kam fituar turneun, por edhe q jam tenisti i par serb q ka fituar titull Grand Slam. Mundem vetm ta paramendoj festn n vendlindje dhe i falnderohem t gjith vendit tim, ju dua t gjithve nse jeni duke m shikuar", tha Djokovi. N gjysmfinalen e s premtes, ai mposhti bartsin e par dhe dy her kampionin n fuqi, Roger Federer dhe pr triumfin e prgjithshm ka marr 1,2 milion dollar. "Jam shum i lumtur q kam fituar titullin tim t par, Grand Slam dhe shpresoj q n t ardhmen t takohemi m shpesh n kt faz", shtoi Djokovi, i cili do t ruaj pozitn numr 3 n bot. Humbja i dha fund seris t shklqyeshme t Tsongas, i cili ka mposhtur katr nga 14 bartsit e par, duke prfshir Rafael Nadalin gjat rrugs drejt finales s par n karrier. I renditur i 338-i n fillim t vitit 2006, Tsonga tani pritet t prmirsohet n pozitn e 18 n bot, pas rezultatit n Australian Open. Ndoshta pr shkak t presionit t madh, t dy tenistt kishin humbur shrbimet e tyre t para. Por, ata m pas arritn t'i ruajn ato deri n gemin e 10, kur Tsonga fitoi setin e par. Por, Djokovi u prmirsua n setin e dyt dhe filloi t duket m tepr si tenisti, i cili mposhti Federerin n gjysmfinale. Te rezultati 3-3 ai fitoi n shrbimin e kundrshtarit dhe m par arriti t prmbyll setin pa telashe t mdha. N t njjtn mnyr, ai vazhdoi edhe n setin e tret, kur arriti eprsi t hershme 21. Edhe pse vazhdimisht i sfiduar nga francezi, Djokovi arriti t ruaj shrbimin dhe t fitoj nj t kundrshtarit pr eprsi 2-1 n sete. I munduar nga nj lndim i gjurit n setin e katrt, Djokovi arriti t fitoj poena vendimtar pr t ruajtur eprsin 6-5. Taj-breku vendimtar u kthye shpejt n favor t Djokoviit, i cili s pari krijoi eprsi 2-0 e m pas e thelloi at n 5-1. N fund ai e prmbylli ndeshjen duke fituar 7-2. Tsonga, si prcjellsi i par, siguroi 602,800 dollar - q paraqet vlern m t madhe se ajo q kishte fituar gjat gjith karriers s deritashme (484, 813 dollar). "Nuk di nse duhet t jem i mrzitur ose i lumtur pr kt finale, por ndihem mir", tha Tsonga, i cili beson se mund t hyj n mesin e 10 tenistve m t mir. "Jo gjithkush mund t mposht tenistt q i kam mposhtur un. sht shum vshtir, por e kam arritur dhe sigurisht se tani jam m tepr optimist", prfundoi ai.

Ndrpritet ndeshja Bambi-Drita


Ndeshja e xhiros XIV ndrmjet Bambit dhe Drits, e zhvilluar t dieln, sht ndrprer pr shkak se lojtari i Drits, Qerimi e ka sulmuar gjyqtarin e takimit. Kt e ka konfirmuar edhe sekretari i prgjithshm i Federats s Basketbollit t Kosovs (FBK), Isuf Lumi. "Loja sht ndrprer n minutn e 33-t pasi q basketbollisti Qerimi i mysafirve e ka sulmuar gjyqtarin Beqiri", tha ai. Gjyqtari Xhavit Beqiri e ka drejtuar kt prballje s bashku me dyshen e gjyqtarve nga Gjakova, Hektor Grezda e Vllaznim Rraci. Ndrkaq, kryendeshja e ksaj xhiroje i ka takuar Pejs, e cila n palestrn "Karaga" ka qen m e mir se kryesuesi Trepa. Me 9 pik disavantazh (64:73) mitrovicasit jan rikthyer n shtpi duarthat, duke e psuar humbjen e dyt t ktij sezoni. Kt "kiks" t "xehetarve" ka ditur ta shfrytzoj mjaft mir Sigal Prishtina, e cila e ka mundur bindshm rivalin vendor AS, dhe tash ka pik t njjta me Trepn, nga 26. Ndrsa n ndeshjen e fundit t ksaj jave, Kastrioti e ka shijuar fitoren e tret t sezonit pasi q e ka mundur Kosovn me rezultat 80:71. Kurse, kt xhiro Ylli ishte i lir.

CAF-ja brengoset pr kurdisje


Konfederata e Futbollit Afrikan (CAF) ka konfirmuar t dieln se sht duke u marr seriozisht me sugjerimet pr prpjekje t kurdisjeve n Kupn e Afriks. Java e par e ndeshjeve n edicionin e vitit 2008 n Gana, ka kaluar nn hijen e njoftimeve se s pari Benin e m pas edhe Namibia jan krkuar t lshojn ndeshjet. Selektori gjerman i Beninit, Reinhard Fabisch ishte i pari q ngriti dyshime kur tregoi se ishte kontaktuar nga nj person, i cili prfaqsonte nj kompani t bastoreve nga Singapori dhe ishte i interesuar t 'blej' Beninin pr t kurdisur ndeshjen e tyre t par n Grupin B kundr Malit. Benin u mposht 1-0. Pastaj erdhi radha e Namibis, futbollistve t s cils thuhet se jan ofruar 30 mij dollar secilit pr t humbur ndeshjen e tyre me Guinean. Ekipi ka njoftuar presidentin e asociacionit, John Muinjo i cili shtjen e ka prcjell n CAF. Zyrtari i CAF-s, Soulemine Hubouba tha se "Kemi filluar hetimet pr t dy rastet. Jemi duke prcjell ndeshjet me brengosje t madhe dhe pas disa ditve mund t themi dika m tepr rreth tyre". Ai shtoi se pavarsisht nga dy rastet, "kurdisjet e ndeshjeve nuk kan dmtuar garn n Afrik".

JAVA XIV Rezultatet Sigal Prishtina - AS Prishtina Peja - Trepa Kastrioti - Kosova Bambi - RC Cola Drita Ylli pushoi Tabela 1.Trepa 2.Sigal Prishtina 3.Peja 4.Ylli 5.Bambi 6.Kosova 7.RC Cola Drita 8.AS Prishtina 9.Kastrioti 10.Vllaznimi

97:55 73:64 80:71 u ndrpre

14 14 14 14 13 14 13 14 14 14

26 26 25 23 20 20 18 18 17 14

E hn, 28 janar 2008

SPORT 31

Baros drejt Portsmouthit


Menaxheri i Portsmouthit, Harry Redknapp ka br t ditur se t hnn pret t transferoj sulmuesin e Lyonit, Milan Baros si huazim deri n fund t sezonit. Baros tashm disa muaj spekulohej se mund t rikthehet n Angli derisa Redknapp shpreson se sulmuesi mund t debutoj pr ekipin n ndeshjen e s mrkurs kundr Manchester Unitedit. "Me katr futbollist n Kupn e Afriks, na ka mbetur vetm nj sulmues n ekip, Benjani Mwaruwari dhe na duhet Baros. Pres q ai t jet n dispozicion pr ndeshjen e s mrkurs", tha Redknapp.

Fabiano nuk sht n shitje


Presidenti i Sevillas, Jose Maria del Nido insiston se sulmuesi Luis Fabiano nuk do t largohet nga klubi. S fundi spekulohej se Manchester City sht n prag t transferimit t reprezentuesit brazilian. Fabiano ka shnuar 13 gola gjat ktij sezoni n La Liga dhe ka zgjuar interesim t madh nga klube t ndryshme. Por, del Nido insiston se Fabiano do t mbetet n Sanchez Pizjuan. "Dua t jem sa m i qart. Luis Fabiano Deco ka kontrat me Sevillan. Nuk ka mundsi q ai t largohet nga klubi", deklaroi del Nido.

M n fund fiton Miami


New Orleans e ka vazhduar serin impresionuese, duke fituar bindshm edhe n prballje me San Antonion. Pas ksaj fitoreje, djelmoshat e Byron Scott kan marr komandn n Konferencn Perndimore. M n fund sht zhbllokuar edhe Miami, i cili i sht rikthyer fitores pas m shum se nj muaji. M i dalluari n fitoren e Heat ishte Dwyane Wade me 35 pik t shnuara. Memphis sht mbshtetur n Rudy Gayn (34 pik), e disponuar pr loj dhe ka ngadhnjyer ndaj Clippers pas kohs shtes me rezultat 125-120. Miami-Indiana 98-96 Miami: Wade 35 Indiana: Dunleavy 25 Charlotte-Philadelphia 96-103 Charlotte: Richardson 35 Philadelphia: Iguodala 33 Memphis-L.A. Clippers 125-120 Memphis: Gay 34 L.A. Clippers: Maggette 35 San Antonio-New Orleans 78-102 San Antonio: Parker e Duncan 17 New Orleans: West 32.
SERIE A REZULTATET Sampdoria Roma Milan Atalanta Cagliari Catania Empoli Torino Udinese Livorno Siena Palermo Genoa Reggina Napoli Parma Fiorentina Lazio Inter Juventus 1-0 1-0 2-0 2-2 2-1 0-0 0-2 0-0 0-0 RENDITJA TABELARE
KLUBI LOJT GOLAVERAZHI PIKT

Liverpool flet vetm anglisht


Ylli i Liverpoolit, Fernando Torres ka br t ditur se menaxheri i ekipit, Rafa Benitez nuk lejon futbollistt t komunikojn n ndonj gjuh tjetr, prve anglishtes, pavarsisht nga kontingjenti i madh spanjoll n Anfield Road. Torres dhe Benitez - t dy spanjoll - gjat gjith kohs komunikojn n anglisht, njsoj si edhe t gjith futbollistt e tjer n zhveshtoren e Liverpoolit. Kjo sht qart taktik e vendosur jo vetm pr t'u ndihmuar futbollistve t huaj pr t msuar gjuhn, por edhe t krijohet nj atmosfer, ku askush nuk mund t ndihet i izoluar. "N ekip kemi 12 fols spanjoll, por ne mundohemi t mos flasim spanjisht, sepse nse na z, ather Rafa do t na gjobis", tha Torres t dieln pr mediat angleze. "Rafa gjithmon flet anglisht me djelmoshat spanjoll, prve rasteve kur tregon dika q ata nuk e kuptojn. N fillim ishte vshtir. Por me kalimin e ditve, jam duke msuar m mir gjuhn e, po ashtu, e njoh m mir edhe qytetin", deklaroi reprezentuesi spanjoll. Torres i transferuar n Liverpool nga Atletico Madrid gjat vers s vitit t kaluar sht prforcimi m i shtrenjt n historin e klubit nga Anfield Road pr 26 milion funta.
LIGUE 1 REZULTATET RENDITJA TABELARE PSG Monaco Strasbourg Caen Rennes Valenciennes Nice Nancy Bordeaux Lyon 0-0 1-0 2-2 6-1 1-1 1-0 1-1 0-0
KLUBI LOJT GOLAVERAZHI PIKT

SHNUESIT M T MIR

Trezeguet Mutu Ibrahimovi Borriello Cruz

13 13 13 11 10

1.Inter 2.Roma 3.Juventus 4.Fiorentina 5.Udinese 6.Sampdoria 7.Milan 8.Atalanta 9.Palermo 10.Genoa 11.Napoli 12.Catania 13.Livorno 14.Lazio 15.Parma 16.Torino 17.Reggina 18.Siena 19.Empoli 20.Cagliari

20 20 19 20 20 20 18 20 20 20 20 20 18 20 20 20 19 20 20 20

30 19 20 14 1 2 14 1 -7 -7 -1 -4 -6 -7 -7 -7 -11 -9 -13 -22

50 45 37 37 33 28 27 26 25 25 24 23 21 20 19 18 18 17 16 13

Lille Le Mans Lens Marseille Metz Sochaux Toulouse Auxerre Lorient Saint-Etienne

SHNUESIT M T MIR

Benzema Bellion Elmander Niang De Melo

14 11 10 10 10

1.Lyon 22 2.Bordeaux 22 3.Nancy 23 4.Nice 23 5.Monaco 23 6.Caen 23 7.Le Mans 23 8.Marseille 23 9.Valenciennes 23 10.Lorient 22 11.Rennes 23 12.PSG 23 13.Strasburg 23 14.St. tienne 22 15.Lille 22 16.Lens 22 17.Toulouse 23 18.Auxerre 23 19.Sochaux 23 20.Metz 23

22 9 13 7 7 -1 -4 5 4 -1 -5 1 -1 -1 2 -4 -5 -12 -8 -28

45 44 38 37 34 34 33 32 32 30 30 29 29 28 27 27 27 26 23 9

TURKCELL SPER LIG REZULTATET Genclerbirligi Besiktas Kasimpasa Konyaspor Manisaspor Sivasspor Ankaragucu Bursaspor Rizespor Buyuksehir Gaziantepspor Kayserispor Ankaraspor Denizlispor Fenerbahce Galatasaray Genclerbirligi (e hn) Trabzonspor (e hn) 3-2 3-1 0-2 1-3 3-2 1-4 RENDITJA TABELARE
KLUBI LOJT GOLAVERAZHI PIKT

LA LIGA REZULTATET Sevilla La Coruna Espanyol Mallorca Santander Murcia Recreativo Valencia Athletic B. Real Madrid Osasuna Valladolid Real Betis Atletico M. Zaragoza Levante Getafe Almeria Barcelona Villarreal 2-1 3-1 1-2 1-0 2-2 2-3 1-3 0-1 0-0 RENDITJA TABELARE
KLUBI LOJT GOLAVERAZHI PIKT

SHNUESIT M T MIR

Smih Gokdeniz Nonda De Nigris Gokhan Unal

11 10 10 9 9

1.Fenerbahce 20 2.Sivasspor 20 3.Besiktas 20 4.Galatasaray 19 5.Kayserispor 20 6.Genclerbirligi20 7.Denizlispor 20 8.Ankaragc 19 9.Konyaspor 20 10.Gaziantepspor 20 11.Trabzonspor 19 12.Istanbul 20 13.Rizespor 19 14.Ankaraspor20 15.Bursaspor 19 16.Manisaspor20 17.Genclerbirligi 19 18.Kasimpasaspor 20

21 16 13 21 13 2 0 -2 -11 -8 -3 -3 -15 -4 -4 -7 -5 -24

44 43 43 42 35 27 26 25 25 24 22 21 21 20 20 20 18 9

SHNUESIT M T MIR

D. Milito Luis Fabiano van Nistelrooy Guiza Nihat

14 14 12 11 11

1.Real Madrid 20 2.Barcelona 20 3.Villarreal 20 4.Atletico M. 21 5.Espanyol 21 6.Santande 21 7.Sevilla 21 8.Almeria 21 9.Valladolid 21 10.Getafe 21 11.Valencia 21 12.Saragossa 21 13.Mallorca 21 14.Real Betis 21 15.Osasuna 21 16.Athletic B. 20 17.Murcia 21 18.Huelva 21 19.La Coruna 21 20.Levante 21

29 26 7 13 7 0 10 -3 -2 -3 -11 -1 -2 -7 -4 -3 -11 -11 -11 -23

50 43 38 37 36 33 29 29 27 27 27 26 26 25 23 22 22 22 20 12

32 MARKETING

E hn, 28 janar 2008