You are on page 1of 28

Volume 5, Issue 41

Tetor 28, 2013

Our Words Weekly Issue


N E W L I F E J E T A E R E

SPECIAL POINTS OF INTEREST: Albanians voted to get rid of a dictator!! No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

POPULLI VOTOI PER TE LARGUAR KRIMINELET POR JO PER TE


POPULLI VOTOI PER TE LARGUAR KRIMINELET POR JO PER TE VENDOSUR HARPAGONET A DO TE VAZHDOJE QEVERIA E RE TE NDALE TRANZICIONIN APO AJO ESHTE VETE NJE QEVERI TRANZICIONI (QEVERIA ASISTENCE CROWN AGENT PER SHERBIMIN DOGANOR)? N pafshi ndonj dit t bhem copra nga marazi, si thon, t plas, t'ia bj "krak" jo kujtimet e Trojs, as gjarprinjt monstra, po indiferenca juaj do t bhet shkak I.Kadare Jemi ne ditet e fundit te muajit tetor .Nga gjithe ai I nxehte I madh deri me 23 qershor , ai tension I madh electoral ku populli pervec temperatures se kohes kish dhe temperature e larte te semundjes 23 vjecare qe I varferoi deri ne kocke ne Shqiperi , me ne fund I clriruar nga ajo teperature besoi dhe shpresoi qe me ne fund do te stabilizohej ajo temperature shkaterruese per ta.Shpresoi, shume , aq shume sa duroi per te fituar.Por cndodhi .Megjithse kane kaluar 50 dite , 10 dite me shume se te dyzetat , gjithe ato premtime ne fushaten elektorale , ai program qe ne jemi rilindja akoma spo e shohim kete rilindje per popullin shqiptare Si mund te kemi rilindje kur vete vazhdojme me sistemin dictatorial , me ate system qe krijoi dictator te rinj me 2008, me ate system qe frenonte forcat progresiste per demokraci dhe konsolidonte dy neodiktatore ( sipas platforms ramiziste qe shperbeu PPSH ne PD dhe PS .)Si mund te vazhdojm me kete system ku vazhdojme te jemi ne nje forme te re diktature me te sprovuar se ajo ramiziane .Akoma nuk po shohim rilindje , ate rilindje qe populli kerkonte te filloi, por per fat te keq jo qe spo fillon por po konsolidohet nje forme tjeter neodiktature.Populli qe largoi nje neodiktator nje kriminel me 1 milion vota po zhgenjehet kete respect qe te ben populli yt.(Kam parasysh president Obamen nga I cili kemi shume per te mesuar .Perparesi per president Obamen eshte populli I tij, ai popull qe e zgjodhi.Dhe ai asnjehere dhe ne asnje kohe nuk ka shprehur qe ishin fjale fushate, por perkundrazi po lufton me force te rindertoje shtresene mesme amerikane si dhe te ndihmoje studentet te mos paguajen % per borxhin qe marrin per shkollen, si dhe per te aksidentuarit apo veteranet.Perparesi per te nuk eshte biznesi I madh por biznesi I vogel qe ta ndihmoje ate .Ne antiteze me president Obamen shohim ne Shqiperine e derrmuar nga disa palo politikane qe e kthyen vendin si mall te babait.Andaj dhe populli I denoi me 1 milion vota .Por cndodhi me tej .Ku shkuan keta 1 milion vota qe denuan dhe larguan kriminelet nga qeveria , me ke u pasua? Kush po mendon deri sot per popullin qe I dha voten dhe e hipi ne ato karrike te shenjta ? ?? Perse keta qe populli u dha mirbesimin e shperdorojne kete mirbesim te tij.Cfaj ka populli I shkrete per kete? Kush e pengon KM e sotem te pregatise draftin per ndryshimin e sistemit zgjedhor qe eshte a-ja e demokracise ne bote , ku te gjithe te kandidojne te barabarte , deputetet te kandidojne me emra dhe presidentin ta zgjedhe populli? Te kete hapsire per deputete te pavarur si dhe te respektohet diaspora qe eshte e injoruar 23 vjet te kandidoje dhe te votoje per vendlindjen? Shenja t e para te neodiktatures se kesaj qeverie te sapoardhur I shohim kryesisht ne zgjedhjet bashkiake, ku nje KQZ

Votat e Shqiptareve
me ardhejn e tyre ne pushtet. Se pari , akoma spo shohim ndonje tentative per te ndryshuar sistemin nga I cili filloi korrupsioni galopant I qeverise se meparshme si dhe vrasjet macabre.Akoma nuk po shohim ndonje drite te gjelbert se do te nisin reformat per nje rilindje te vertete jo te rreme .Ne pergjithsi kur populli te beson per gjene me te shtrenjte jeten e tij duhet tu jeshe mirnjohes per

I N S I D E T H I S I S S U E :

Votimet Masakra Erisa Xhaxho,

Faqe 1,3 Faqe 1-5 Faqe 2-3, 4-5 Faqe 5-7 9, 12 Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19 Faqe 28

Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 burra e djem n fshatin Topojan (fq.5)
Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 burra e djem n fshatin Topojan TOPOJAN O MOS VDEKSH KURR, KE SHKRUE EMNIN N FLAMUR! Krejt Opoja pr 3 vjet Smun pastroj vendin e shkret Me arm n dor ra n llogoret e lufts n lakun e Gllobocics Baftjar Dana, Esat e Brahim Iseni, Arif Muharremi, Qazim Bislimi, Shaqir Hasa e i plagosur Ferruk Tafili. Ende pa u ftohur grykat e pushkve t lufttarve t bajrakut t Topojanit, n prgjigje t thirrjes s Islam Spahis dhe Ramadan Zaskocit, zun llogoret n Kolosjan m 15 nntor 1912, ku n ball t sulmit ishin mbi 3 mij lufttar n krye t t cilve qndronte Ramadan Cajki, Jemin Alia (Zyberi), Sali Spahia, Osman Lita, Bajram Gjana, Cen Daci, Sul Elezi etj. Heroizmin e lufttarve t betejs s Lums n qafn e Kolosjanit e kan trajtuar shum studiues, pena t holla e t vyera e slind nevoja ta trazoj por pr kontributin e Jemin Alis n ball t trimave t Topojanit do t shnoj: Qe impuls i madh rreshtimi i lufttarve t Topojanit nga llogoret n Gllobocic drejt e n Kolesjan, ka e thot knga: Te madhe briti Islam Spahia Bini burra se erdh Brekija Para u prin Jemin Alia Jemin Alia tuf e fes Tan asqerin do ta pres Ber Jemini nje topall / Tan asqerin e iti nhall Dhe lufta pr mbrojtjen e trojeve tona vazhdon e gjaku srreshti s derdhuri e knga pa refren vazhdon ksaj radhe pr betejn e Koritnikut (Pikllims) Tetor 1913 viti i Konferencs famkeqe t Ambasadorve n Londr ku Fuqit e Mdha sakatojn hapsirn shqiptare duke e coptuar at n favor t shovinistve fqinj objekt i ksaj masakre ishte dhe krahina jon, e cila prball hordhive serbe rreshtohet n Koritnik:

Raimonda Moisiu, Afrim Krasniqi, Vullnet Mato,

Vasil Tabaku, Cezar Ndreu,

Adresa Anetaresimi

P a g e

O u r

W o r d s

SHTJE T STRATEGJIS MARKETING T SHRBIMEVE T PRDORURA N TREGUN E


siguracioni nj jav t kap vlern e 22 mij lekve dhe javn tjetr t 8 mij lekve. Nse me liberalizimin pati nj ulje t madhe t mimeve q nga drejtues t kompanive t sigurimeve jan quajtur edhe ulje t rrezikshme, tashm mimi nuk sht m n ato nivele. Tarifat e primit pas liberalizimit, t cilat patn nj ulje t prkohshme, Rezultate q ishte e rrezikshme, nuk krijonin Kompanit e sigurimeve n mundsi q t paguheshin dmet e klienmnyr t koordinuar her rrisnin tarifat tve. n maksimum dhe m pas i ulnin ndj Nga ana tjetr duhet vlersuar eshm ato. q 45 pr qind e automjeteve n Shqipri N Shqipri vijon t mbetet jan t pasiguruara. Dmet e papaguara ende problem raporti mes siguracionit q nga mjete t pasiguruara ndaj mjeteve dhe paguajm pr automjetet dhe klientve t makinave shqiptare jan 4.2 dmshprblimit q marrim n raste aksimilion euro sot, q presin t paguhen. denti. Tregu i sigurimeve duhet t Luhatja e mimit t TPL-ve t makinave ka ulur besimin e klientve, t shkoj drejt tarifave reale, t cilat mund t kontrollonin dmet ndaj klientve. cilt presin momentin kur siguracioni t ulet. Niveli tepr i lart i mjeteve t pasiguruara Liberalizimi ka br q SHTJE T STRATEGJIS MARKETING T SHRBIMEVE T PRDORURA N TREGUN E SIGURIMEVE N SHQIPRI MA.ERISA XHAXHO Aspekte te tjera unike t Shrbimeve Financiare sht nj problem m vete. Ky numr ka ardhur duke u rritur dhe duhet q t ket nj kontroll edhe pr kt aspekt, pasi prbn kosto. Gjithsesi, mimet q aktualisht aplikohen n vendin ton jan realisht disa her m t ulta sesa n Europ, ndr m t ultat n bot. Liberalizmi i tregut t sigurimit t detyrueshm t mjeteve t transportit ka rezultuar me efektin e kundrt q pritej, duke pasur nj mim standard. Kompanit e sigurimeve n Shqipri rezultojn me mungesa t theksuara n strategjit e marketingut , kjo si rezultat I mungess s eksperiencs , mungess s personet t trajnuar, strategjive agresive dhe konkurrencs t pandershme Literatura Informacin i mbledhur , rreth produkteve t tregut, pran shoqrive : Atlantik , Intersig , Insig , Sigal , Sigma, Interalbania, Eurosigma Armendriz de Aghion, B. & Morduch, J. (2005). The Economics of Microfinance Churchill, C., Reinhard, D. & Qureshi, Z. (2006). IntoAction: Microinsurance Making insurance work for the poor, Report Summary Microinsuranceconference, Munich Nevruz Koi, Sherif Bundo, Zenel Shalari, Pasiguria dhe Sigurimet (2002) Von NeumannMorgenstern utility theorem, Wikipedia

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague
Bankers Petroleum needs t return the funds back to Albania rightful owners and explain the English accounts to the foreigners Consult on that...or is it to close to your pocket??

Immigration reform NOW!!! She did not ask what religion or race the poor were she just helped them!!!

Why has she not resigned yet? No one elected her? Why the voice of the people is not being heard??? Whats hiding behind her?

Where are the stolen funds??? Who was in charge of the false projects??? UNDP budget public information!!! One Name.L.R. aka L.XH

DEAD His action still echo world wide...act now r suffer later..

INJORIMI I MARRVESHJES S OHRIT APO INTERPRETIMI I NJANSHM I SAJ


INJORIMI I MARRVESHJES S OHRIT APO INTERPRETIMI I NJANSHM I SAJ GJENERATOR KRIZE N MAQEDONI nga Xhelal Zejneli Partit politike shqiptare: - Duhet ta ndrpresin veprimin e tyre n institucionet e sistemit; - T vn moratorium mbi veprimtarin partiake; - T bashkoheni rreth nj fronti politik t prbashkt; - T hartojn projekt kombtar pr zgjidhjen reale t shtjes shqiptare n Maqedoni; - Ta shpallin t pavlefshm kushtetutn e ktij vendi; - Ti propozojn pals maqedonase afat konkret pr fillimin e bisedimeve pr nj marrveshje historike ndretnike. t ulet n bisedime, ather shqiptart, n hapsirn politike t vet duhet t krijojn sistem paralel. Krejt kjo, n rrugn paqsore, politike dhe demokratike. Mjafton mosbindja civile, pasive apo vepruese e shqiptarve, q Maqedonia fragjile t lkundet dhe q nacionalistt maqedonas t fillojn t mendojn n mnyr racionale. fardo qeverie n Shkup, pa shqiptart n t, sdo t kishte legjitimitet as t brendshm e as t jashtm. Maqedonia, pa shqiptart n qeveri, pson infarkt vdekjeprurs. Asnj bashksi etnike n Po qe se pala Evrop nuk sht e nprkmbur si maqedonase nuk pajtohet shqiptart n Maqedoni, t cilt prbjn 30% t popullsis s prgjithshme t saj, prball nj grupi etnik pa identitet. Politika represive e Gruevskit ua prkujton atyre kohn e pernduar t opresionit rankoviqist. Kur sht fjala pr shqiptart, ndrmjet VMRO-s s Gruevskit dhe gligorovistve proserb, nuk ka asnj dallim. Te asnjri prej tyre, shqiptart nuk duhet t gjejn partner strategjik. Shqiptart kurr, n asnj rrethan dhe pr kurrfar interesi, flamujt partiak nuk duhet ti lidhin me flamurt e partnerve sllav. Kriza e tashme ndrmjet faktorit politik shqiptar dhe atij maqedonas sht edhe pasoj e vitit 2006, kur shqiptart rendnin t hynin n qeveri edhe si humbs. Qeveria e tashme sht e paqndrueshme. N nj qeveri t re shqiptart duhet t hyjn me platform t studiuar n hollsi. Faktori politik shqiptar duhet tia bj me dije pals maqedonase se nuk hyn n qeveri pa qllime politike dhe pa ideal kombtar. T jesh n qeveri pa qllim politik dhe pa ideal kombtar, do t thot se je br pjes e saj pr interesa t individve, t grupeve dhe t koniunkturs. Frkimet brenda faktorit politik, jo vetm q jan t arsyeshme, por edhe t domosdoshme. Jo prplasje pr t zn pozita, por dallime n pikpamje n funksion t kauzs. Politikant, jo gjithmon duhet t jen pragmatik. A nuk sht kontradiktore: edhe t jesh pjes e qeveris, edhe t sillesh si opozit?! A nuk sht paradoksale: edhe t jesh ministr i qeveris, edhe t botosh shkrime kundr saj?! shtjet kombtare me

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

POPULLI VOTOI PER TE LARGUAR KRIMINELET POR JO PER TE VENDOSUR HARPAGONET


e cunguar jo e bazuar ne ligj dhe kushtetute injoron kandidatin e FRD sepse duhet te fitojne militantet e PD? Akoma kemi heshtje apo me keq PS kerkon koalicion me FRD qe per mua FRD ben shume gabim qe ben koalicion me PS per te fituar bashkine e Korces nder kohe qe FRD te ngreje zerin per ndryshimine sisitemit zgjedhor , system ai qe nuk do ta eleminonte kjo KQZ e cunguar sepse ata do te kishin vezhguesit e tyre ne baze.Perse FRD nuke ngre zerin qe urgjent te plotesohet KQZ e cila eshte jofunksionale antikushtetuese te marre vendime me eleminuar kandidatin per bashki te FRD.Ja pra neglizhenca e FRD , mosngritja e zerit te saj per mosndryshimin e sistemit megjithse kane kaluar 50 dite , demtoi imazhine demokracise.Perse Km nuk e pregatit se pari draftin e ndryshimit te sistemit por as qe I ndjehet zeri per kete (se me sa kuptojme shyqyr qe hipi ne ate karrike ) se ate qe organizoi me 21 janar sipas ketyre veprimeve spaska qene per popullin qe deri me sot akoma spo I permend per ti ndeshkuar vrasesit e 21 janarit por ben te paditurin ( kur vete I organizoi por nuk doli ne demonstrate por vetem se qendroi lart tek kullat duke vezhguar nga lart si ne kullen eifel demostruesit qe po vriteshin, kur u dogj kati I pare I kullave po u vinte zjarri ne ate kolltuk ku pinin kafet e suksesit , u ngriten menjehere e dolen jashte , ndersa zotin Ngjela I cili qendroi ne ballet e demostruesve duke protestuar e injoroi ne mynyre te hapur dhe 21 janarin e harroi( nuk bera fushate te prangos njerezit, fjala e tij me gazetaren Ilva Taren)..po per cfare e bere fushaten zoteri te hipje ne ate karrike dhe te mbeshtetesh zonjen Blair per te mos humbur kuncensionin e naftes shqiptare qe ia fali qeveria berisha , per te mos humbur milionat qe fiton nga Shqiperia dhe populli eshte ne varferi dhe ju kerkoni para borxh nga BB se eshte arka bosh ????????/chipokrizi e castit ..skemi me cfare te paguajme punonjesit.Ne ju themi keni zoteri , dhe keni shume .Shqiperia eshte nje perle buze Adriatikut e Jonit.Eshte nje thesar I pacmuar ku te huajt po behen bilionere dhe shqiptaret po rrenohen ne maksimum sepse ju nuk mendoni per popullin por per xhepat tuaj.Perse duhet te miratoni nje kompani te huaj per asistence ne dogana , kompanine CROWN AGENT , AGJENCI PRIVATE BULLGARE E FUTUR NE LISTAT E ZEZA NGA BB te na beje asistence.Zoti Km I Shqiperise jeni gabim ne ate rruge qe po e fusni Shqiperine ,Stop.Ne ju themi Stop sa seshte vone .Stop po e rrenoni dhe ju popullin.Perse nuk forconi drejtesine , ligjin por kerkoni te paguani te huajt me perdorim per te huajt? Rilindasit e shkrine pasurine e tyre per kombin jo per te huajt.Cju pengon te anulloni koncensionet e huaja qe kane marre naften dhe mineralet shqiptare ? Perse nuk kontrolloni parate qe I ka dhene Shqiperise BB dhe Jambarber Malltezi I perdori sikur ia fali ju jo nje KM te rilindjes por te rivdekjes se shqiptareve.Nese ju nuk ndryshoni sistemin zgjedhor , nese ju nuk largoni te huajt nga koncensionet qe ua dha krimineli qe e largoi populli me 1 milion vota , nese ju vendosni miqte tuaj ne kompani te fuqishme mendoj qe populli u zgjua, 21 janarin ata se kane harruar kurre sepse po te harrojne 21 janarin do te harrojne vetveten ( ndersa ju sic e shohim e keni harruar se nuk demostruat por I shikuat si ne nje film real nje tragjedi qe po luhej mbi trupat e shqiptareve te pajete.)Zotin Ngjela e eleminuat ne vend qe ti jepnit vendin qe meritonte sepse ish ai ne balle te demostruesve jo ju zoti KM .Andaj ju mund ta harroni 21 janarin por jo shqiptaret.Ju mund te harroni Gerdecin , por jo shqiptaret, ju mund ta harroni Skardilad Konomin por jo shqiptaret, ju mund ta harroni agjentin isa Copa por jo familja e tij dhe shqiptaret, ju mund ta harroni deputetin so-

parate e shqipatreve kur populli ska kothere buke ne tavoline .Cfare rilindje do te beni ju kur parate e popullit I vini ne

babai? Zonja 3 milioneshe perse nuk vendoset para drejtesise .Ju te pregatisni dosjen e saj, cju pengon? Prandaj ne shikojme te

Dibra, Maqedonia (e lasht dhe e re) dhe ''Skavica'' Nga Linda (vijon)
Dibra, Maqedonia (e lasht dhe e re) dhe ''Skavica'' (1) Nga Linda etj. Bashkimi i fjalve rokore shqip, q i japin kuptim fjals, sht mekanizmi me t cilin mund t kuptohen dhe zbrthehen shum fjal jo vetm t gjuhs angleze por dhe t gjuhve t tjera. sht pr kt arsye q dibrant, sikurse edhe shqiptart n prgjithsi, e kan t leht msimin e gjuhve t huaja sepse n thelb ato kan fjal shqipe, pasi gjuha shqipe sht gjuha q qndron n themel t gjuhve indoevropiane. Shqiptart u quajtn pasardhs t ilirve dhe u identifikuan vetm me Ilirin. Ndonse ka pasur prpjekje q t reduktonin trojet ilire vetm n nj trekndsh alban, shum m i vogl sesa shtrirja reale q ka patur n lashtsi. Historia moderne nuk prfilli faktin se Perandoria Romake e quajti gjith Ballkanin me nj emr, Ilirik. Ka historian q shprehin habi q Perandoria Romake e quajti Ilirik gjith Ballkanin. Ndrkoh q Roma e njihte etnin e fiseve q prbnin Ballkanin. Ata vet ishin pasardhs t fiseve trojano-dardane q lvizn pas rnies s Trojs. Nj pjes e tyre lvizi drejt Europs dhe nj pjes mbeti n Ballkan, ku jetonin fise t tjera t t njjtit trung dhe t s njjts gjuh. Romn e ndrtuan pasardhsit e Ene dardanidit nga familja mbretrore e Priamit t Trojs. N kohn e pushtimit romak t Ballkanit n drejtimin e Roms kishte edhe etrusk q rridhnin nga Etruria n Azin e krkoi nga Cina, drejtuesi i partis s Mariusit, nj betim solemn, nprmjet t cilit ai t zotohej solemnisht se nuk do t ndryshonte qeverisjen n Rom, gjat mungess s tij. Sula dshironte q kt betim, Cina, t Etruskt e Italis kishin t mos ta bnte pr perndit romake, por [Parantez. Vendosja e toskve n njjtat rite sikurse edhe sipas ritit t vjetr jug t Shqipris ka krijuar iden se fiset e Ballkanit. Sula, dy dialektet toske dhe gege ndahen senator romak, ndeshet n etrusk, t cilt e kishin trashguar, nga lumi Shkumbin. Ose ju inhistori n vitin 98 para kt rit, nga peltereson ta reduktojn shtrirjen reale ers son, kur luftonte lazgt, dhe q bhej t toskve dhe t gegve. N kt kundr dardanve N mbi gurin e shenjt. mnyr nuk prfillet Homeri, q kt koh Sula mundi Cina e kreu betimin, gegt (gigas=gjigandt) i shikonte pjesrisht edhe dardant, duke vn nj gur, n t shtrir q nga Akrokeraunet skordiskt, dalmatt dhe fillim, mbi shpatullat (Himara) dhe nuk specifikohen si medt; t tjert i mori n e tij, e duke e hedhur duhet dy ndarjet e mdha gege dhe bes. [Eutroppi] Si pastaj menjher toske q n realitet jan Pellazgt shihet nga referenca pr prapa dhe dhe Tirrent (Etrurt=Etruskt) q Suln funksiononte riti i njkohsisht duke jan nj popull, sipas pohimeve t bess, sikurse edhe i mallkuar veten, nse historianve. Etrurt jetonin n betimit mbi gur. Pashko ai do t shkelte Azin e Vogl dhe u shprnguln n Vasa n librin e tij Itali. sht pr kt arsye q diShqipria dhe shqiptart betimin.. Ky betim alekti tosk sht m pran italishtes thot: Prpara se Sula t sht i njohur edhe dhe m larg gjuhs s lasht greke, largohej nga Roma, pr t pr dibrant. ndonse si shtrirje gjeografike luftuar kundr Mitridatit, Vogl. Studjues t shumt kan pohuar prejardhjen e njjt t pellazgve dhe etruskve. Ndrsa toskt e Shqipris lidhen me Etruskt (ose trusht) dhe q u vendosn n Jugun e Shqipris rreth viteve 40 p.e.s. pasi n Itali pati trazira ndrsa Epiri ishte i boshatisur, pasi Paul Emili mori skllevr gjith epirott (rreth 150.000 banor). toskt jan m pran tyre, ndrsa dialekti geg sht m pran greqishtes s lasht. N kt kndvshtrim merr kuptim edhe shqiponja dykrershe q shpreh shtrirjen gegtosk nga lindja n perndim dhe jo nga veriu n jug.] Sknderbeu dhe tendenca pr ta shtrembruar at Kur lidha n fillim nocion Dibr, Maqedoni dhe Skavic thash q kam par nj korrelacion ndrmjet tyre. Pr t argumentuar kt po trajtoj edhe sulmin q u ndrmor koht e fundit ndaj figurs s Sknderbeut, dhe synimi dashakeqas i ktij sulmi. Tendencn pr t tjetrsuar historin e shqiptarve e shikoj sot n tendencn pr t denigruar figurn e Sknderbeut dhe pr ta nxjerr at sllav. Pra jo vetm lashtsia ishte jo shqiptare por edhe mesjeta duhet t dal jo shqiptare. Por nse me lashtsin dalin bllof, sepse dihet koha e ardhjes s sllavve n Ballkan, me mesjetn mund t manipulojn, pasi n kt periudh sllavt ishin konsoliduar disi n Ballkan dhe mund t pretendojn mbi territoret ku u vendosn. Dhe ndonse krahina nga ku kishte nnn Sknderbeu ishte shqiptare, meqense sot banojn edhe sllav kan t drejt q ta quanin sllave. Nuk sht rasti i par q historia shkruhet nga e tashmja n t shkuarn. Kt gj kan br edhe me grekt, ku do gj para tyre quhet paragreke, ndonse nuk sht

P a g e

O u r

W o r d s

DEBATI MBI KOMBTARIZMIN nga GRID RROJI (vijon)


GRID RROJI: DEBATI MBI KOMBTARIZMIN jan SHBA-t t cilat nn udhheqjen ideologjike t shtetarve si Xhejms Medison krijuan nj shtet-komb t bazuar n vlerat qytetare pa patur luksin e nj historie t prbashkt kombtare. Nn ndikimin e parimeve t revolucionit Francez, kta shtetar krijuan nj bashksi t bazuar n vlerat e barazis para ligjit, liris individuale dhe tejkalimit t shtreszimit shoqror aristokratik. Nj tjetr rrym teorike sht ajo q e bazon legjitimitetin e shtetit-komb jo vetm tek vullneti aktual i nj grupi por tek rrnjt e tij etno-historike t cilat mund t mos ken qen t shprehura qart, por kan ekzistuar n nnndrgjegjen e popullit. Anthoni Smith, nj nga prfaqsuesit modern t kombtarizmit shprehet se kombtarizmi sht nj ideologji e cila e ka origjinn tek kujtesa historike, tradita,mitet, dhe simbolet e trashgimis etnike, t cilat prshkojn jetn e kaluar t popullit. Thn thjesht, kombtarizmi sht nj ideologji e cila ekziston n nnndrgjegjen e popullit. Historia, lidhjet e gjakut dhe tradita jan element ky t cilat e prkufizojn at. N gjykimin tim, pikrsisht ky proes ndrgjegjsimi ndodhi n Europn perndimore n shekullin e 18t, por m von edhe gjat proesit t dekolonizimit t bots s tret. Pra, kombtarizmi e ka bazn e vet mbshtetse n dy aspekte t rndsishme: afrsia etno-kulturore midis njerzve t s njejtit gjak dhe tradit si dhe ristrukturimi i strukturave shoqrore pr ta reflektuar kt riorganizim shoqror. Ndaj roli i shtetit n prmbushjen e aspiratave kombtare sht i pazvendsueshm. Vetm nj shtet i ndrtuar n shrbim t bashksis kombtare, me rregulla q i prforcojn lidhjet dhe jo ndasit midis nngrupeve, si dhe me sens t qart t detyrs historike mund ti prmbush detyrimet ndaj kombit. Ksisoj, kombtarizmi shndrron edhe disa aspekte themelore te strukturs shoqrore duke krijuar nj model t konsoliduar t nj shoqrie me rregulla dhe moral t prcaktuar nga bashksia. Legjitimiteti i modelit varet jo vetm nga efektiviteti i tij por edhe nga prkatsia e prbashkt e antarve t saj dhe qllimi i tyre i prbashkt. Pra, kombtarizmi sht nj ideologji q on drejt konsolidimit dhe zhvillimit modern t shoqris kundrejt copzimit dhe dominimit t interesave m t vogla familjare, klanore apo t cilitdo grupi tjetr. M an tjetr, kombtarizmi nuk sht karakteristik vetm e shteteve t Europs Perndimore por ka luajtur dhe luan rol vendimtar n shumicn drrmuese t shteteve kudo n bot. Kryeministri i par Indian Xhauaharlal Nehru shprehej n mbledhjen e par t Asambles kushtetuese t Indis s pavarur se ne indiant shum koh m par patm nj pikpjekje me historin, ka ardhur koha q ne ti mbajm zotimet dhe t vjelim

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone elses land??

Nga Skender Braka Nj libr p Arbrit. Kushtuar Gjon Buzukut (vijon)


nisur lodrave dhe shakave. Aty ktu kmbenin dhe ndonj fjal pr kapedant q vinin pr t marr pjes n dasm. Teksa po hapte portn e famullis dhe po dilte n oborrin e saj, Gjergjit ashtu si ishte gjysm i prgjumur sepse i erdhi nedr mnd ajo grindja e paradoditve me Lekn. Vriste mndje pr t kuptuar se ajo q kishte ndodhur mes tyre nuk ishte nj gj e rastsishme, por dika q kishte t bnte jo m tepr n lidhje me t sesa me at Buzukun. Mushka me tia ndjer hapat, ngriti kryet dhe hinglliu. Gjergji i shkoi pran dhe i prgdheli jelet e gjata, por ndrsa n dit t zakonshme ata shkonin kafsha prkunder prkdheljeve t tij, u trhoq mnjan e zmruar e si u kthye bregut t lumit, tutje lndins, atje ku n m t shumtn e rasteve kullosnin brinjas, ngriti kokn e i ra me turinj djalit n shpin n shenj qortimi. Asaj dhe bagtin. N tr Shaln nuk mund t gjeje vnd m t mir se sa "Lndina e dite dhe Gjergji, kishte dashur t zbriste n shesh, t shikonte dasmn dhe Drerit" pr t luajtur, por tluante edhe ai me bashkmoshatart e asaj dite, q kurse kishin rn daullet e tij,duke iu shmangur Leks,i cili e ngacpara t dasms, ata ishin mbledhur monte aty n at cep t sheshit dhe ia kishin vazhdimisht dhe nuk e linte pr asnj ast rehat. Me gjasa Gjergji mendonte se frati ende nuk duhet t ishte ngritur prej gjumit. Sa pr at Buzukun ai e dinte se famullitari tashm duhet t ishte n bibliotek duke shkruajtur. Gjergji ishte i bindur se edhe at Buzukut nuk i kishte ngjallur ndonje interes t madh ardhja e Ambrozit n famulli. Me mendje te tij thoshte se edhe ati nuk donte t kishte kurrfar pune me t, por ja q ai bnte `bnte dhe nuk rrinte pa u kthyer n famullin e Shals. Po prse t kishte filluar ti bnte gjithnj e m t shpeshta ardhjet e tij n famulli?, mendonte djali me vete dhe ky mendim q kishte filluar ta grryente prbrnda dalngadal po i kthehej n nj urrejtje dhe nj mllef t paprmbajtshm. - Jam Gjergji t preft ujku tpreft..Nuk m njohe?! - tha i zmruar mushks,duke rrmbyer nj cope dru pr tiu kundrvn zmrimit t kafshs. Mushka qndroi me kokn lart duke rrotulluar kokordhokt e mdhenj t syve. Gjergji e nuhati se ajo donte t hante prandaj me t shpejt, i zgjidhi litarin nga qiparisi ku e kishte lidhur dhe e la kafshn t lir. - T ka marr uria, e di, - tha, i penduar. Shko.!shko e kullot !- E mbrtheu nga qafa dhe i prgdheli jelet e gjata, pis t zeza. Kafsha u largua e bindur. Nga famullia nuk vinte asnj fije zri. Njra prej kanatave t ports s madhe ishte e hapur dhe nga kjo Gjergji e kuptoi se frat Amrozi duhet te kishte ln t vetm at Buzukun duke punuar n biblioteken e tij. U ndje disi i lehtesuar nga kjo. Nuk e kishte fare pr zemer ardhjen e atij njeriu n famulli. Sa her q ai vinte aty Gjergjit sikur i merrej fryma.

ARISTIDH KOLA DHE SHTYPI SHQIPTAR nga Arben Llalla


t rrall n histori ngjitej n ekranin e vogl grek, n at hapsira milimetrike q ndonj stacion televiziv kishte hapur pr . Dhe si pasoja ishte me t vrtet n t, me nj forc mitike, ngrihej si Anteu gojn e ujkut. Aristidh Koln pr t cilin mbi reaksionin grek q me mitingje e tamtame publike e kishtare ishte ngritur n hulumtova m sipr, di ta njihja nga afr n qoft se quajm afr ekranin prkrahje t gjenocidit makabr mile vogl shtpiak n ditt e vshtira, por losheviian ndaj shqiptarve t Kosovs. Aristidh Kola, si do t t mdha t Kosovs, n ato dit kur n pohonte n bisedn me t m 9 shkurt arenn ballkanike e botrore flitej pr 2000 kur Problemi kosovar kishte marr Herkult e rinj, si i quante ai nj fund fatlum, e dinte se i kishin lufttart e UK-s, kur shprnngritur kudo kurthe, se nuk e linin t guleshin dhunshm kosovart dhe kur thirrja e hershme e tij: Nuk ka shpres flas kur shkonin se me mendimet e tij po ndikonte n opinionin publik. ve Ameriks, ishte tashm realitet. E dija se shkoja n gojn e Aristidh Kola, me nj trimri e burrri ujkut - m thot ai por shkoja i Nga prof. Nasho JORGAQI ndrgjegjshm pr gjith ato vshtirsi dhe bashk me mua shkonin edhe miq e bashkpuntor t tjer si J.Miha, J.Korizi dhe njerz t tjer t ndershm. Bm nj betej krejt t pabarabart, nj betej ama q e kishim detyr ta bnim... Aristidh Kola nuk ishte nj avokat i madh e vetm i shtjes arvanite, gjak t cilit i prkiste dhe i kushtoi tr jetn e tij t shkurtr. Ai ishte nj studiues i madh e mbi bazn e t vrtets historike nj mbrojts i madh i historis s vrtet t Greqis dhe i vendeve t Ballkanit. Si e dshmon n bisedn e tij, ai ishte n merak t botimit t nj vepre tjetr madhore (pas asaj Arvanitt dhe prejardhja helene) t veprs Zeusi pellazgjik dhe lajthitja e indoevropiane vepr n t ciln prcillen t dhna shum t rndsishme pr periudhn parahistorike dhe kryesisht pr paraardhsit e kosovarve, Dardant... Aristidh Kola ndrroi jet m 13 tetor 2000. Jeta e tij ishte shum e shkurtr, 55 vjet e 97 dit. Ai duke e ndier n trup dhimbjen q i brente shndeti nxitonte; vraponte n veprn e tij dhe duke cituar Gten q thoshte Ndrsa arti sht i pafund, jeta sht e shkurtr kishte besim se at q nuk do ta arrij un do ta arrijn bashkpuntort e mij m t rinj. Jorgo Miha, nj ndr bashkpuntort e tij m t ngusht dhe shok n debatet televizive n mbrojtje t shtjes koso-

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

A sht PD-ja nj mashtrim historik? A ka qen ndonjher antikomuniste? Nga Niko Kirka
A sht PD-ja nj mashtrim historik? A ka qen ndonjher antikomuniste? Nga Niko Kirka tyre! A ka fyerje m t madhe q mund ti bhet ndjenjs kombtare t shqiptarve?! A mund ti bnte kto nj parti e pozicionuar djathtas, q duhet t ket n programin e qllimin e saj mbrojtjen e zhvillimin e vlerave kombtare? Me nj mndjelehtsi skandaloze, q pa hezitim mund ta quash tradhti kombtare, u negociua dhe u nnshkrua marveshja pr kufirin detar me Greqin. Aq e pabesueshme ishte pranimi i krkesave greke, sa ministrja greke Bakojanis e cilsoi kt akt nj fitore strategjike! A mund ta bnte kt nj parti e djatht q nj ndr synimet kryesore ka mbrojtjen e interesave kombtare?! T mos flasim pastaj pr lshimet e fshehta dhe t hapura br srbve t Milloshevicit, ku furnizimi me naft n shkelje t embargos ishte m skandalozi e pastaj favorizimi i bizneseve t tyre n dm t Kosovs. Kombtarizm i thon ktij?! Duke mar parasysh prbrjen e popullit shqiptar me besime t ndryshme fetare, rilindasit tan nxitn e filluan t rrnjosin ndjenjn e tolerancs dhe mirkuptimit midis komuniteteve t ndryshme fetare. Dhe nj faktor shum i rndsishm n kt drejtim ka qn Kisha Ortodokse Autoqefale. Autoqefalia ka qen gur themeli pr pavarsin e Shqipris! Dhe kt thesar t muar q na lan rilindasit, Sali Berisha, n postin e presidentit t vndit, me nj injoranc t pabesueshme t zhvillimeve historike t vndit t vet, e nprkmbi dhe e dmtoi rnd duke ia dorzuar nj t huaji dhe ca m shum, nj emisari t shovinizmit grek q aq shum e pat luftuar Kishn ton, duke ia prgjakur rrugn e saj me shum klerik martir. Dhe meqnse Saliu sht njjsuar me PD-n, lind pyetja e prsritur: a ka qn kjo biim parti e djatht, mbrojts e interesave kombtare?! N euforin e prgjithshme t dimrit 90-91 m t shpres lindurit ishin ata q mishronin pjesn m energjike, m t shkatht dhe m t dobishme pr vndin, pra shtresa e t shpronsuar nga regjimi i parazitve enverist. Pronart prisnin q t vihej drejtsia n vnd nga PD-ja si parti e djatht. Por zhgnjimi erdhi menjher. N vnd q ta abrogonin me t ardhur n pushtet, ata filluan zbatimin e ligjit ramizist mbi tokn t ngritur mbi parimin leninist toka i takon atij q e punon dhe ndahet sipas frymve! Dhe djallzisht filluan mashtrimin se abrogimi i atij ligji, do ta shtynte fshatarsin t mos votonte pr ta. Dhe kt e thonin kur kishin fituar tashm zgjedhjet, n mnyr plebishitare, bile! Dhe si eki, godet pyetja: nj parti e djatht pse synon t fitoj zgjedhjet, t vij n pushtet dhe t mos zbatoj nj program t djatht?! Prse e krkon athere pushtetin?! Po zhgnjimi do t vazhdonte edhe m tej: nga fundi i prillit 1993 m n fund doli ligji pr kthimin e kompensimin e pronave, nj ligj keqtrajtues q n titull me cilsimin ish-pronart! I ndrtuar n mnyr tepr djallzore synonte ta ndrlikonte pr ta br t pazgjidhshm shtjen e prons. I ndar n dy momente njohja dhe kthimi, mashtronte e tallej me

Nna e Visa Zhitit trokiti te Kadareja e Agolli pr t shptuar t birin Visar Zhiti (vijon)
Nna e Visa Zhitit trokiti te Kadareja e Agolli pr t shptuar t birin visar-zhiti t prgjakur, t shkulur me dar, si e torturonin, m'i tha m von 'hoqi, por u bri ball. Kunatin ma vran, dhe e hodhn shkallve gjat hetuesis... arsimtar ishte... se ata t grupit t deputetve do t lidheshin me t thoshin. As varri s'i dihet... At q kisha si vlla dhe si baba, q m rriti mua jetimen, e pushkatuan, prefekt n Gostivar dhe Tetov kishte qen. As varri s'i dihet, as atij. Po varr sht kudo... Tani m morn djalin! Pse? Pse? Korba un! Vjersha bnte, s'bnte gjra t liga. Dhe ika me nj frym n Tiran. Po ai pse lajmroi q t'ia hiqnin vjershat nga revista? Edhe mik... Pse kshtu sht miku? Se, po t'i dilnin, mbase ia lehtsonin dnimin. A ia bnin m t rnd... e ku i dihet! Eh, desha t'u thosha shkrimtarve, q donte djali im... q kishin emr, q ai... E 't'u thosha xhanm. Ndritron, e kam edhe kushri, kryetar i shkrimtarve sht, i Partis, me autoritet, i qonjtur. I vete dreq e n shtpi. Tek ai pallati n qendr, kubist a 'i thon, me arkitekt n burg. Troklliva n der hert n mngjes... Sikur ndjeva hapat e Hatixhes, s'ms s Ndritroit. M pritn mir me pije me kafe. "Rri" m than. U qava hallin. Ndritroi mezi fliste... s'e di a e dinte, po u trondit. "Nuk t futin kot n burg, -m tha, marrin informata. -Shokt t'i zgjidhte. Vjershat ia kam lexuar, m kan plqyer, po ashtu jan vjershat, si t duash, t mira t kqija. Do t shkoj edhe te prokurori i Prgjithshm, do t'ia them!". "Dritroi prpiqet, po s'ka 'bn, tha Sadija, e shoqja, kur mbetm vetm Ja un kam nj njeriun tim n burg, dhe ordiner po s'e nxjerrim dot... Ne ia dham dorn po ai...". Cili? Ika e hutuar... ma bni hallall shqetsimin u thash. T na vish sa her t duash, m than, ne ju duam! Mora urbanin pr n Kinostudio. Kisha Ilirjanin me vete, se ku i gjeja dot un. Tirana sht br e madhe. Krkova Bashkim Shehun, t birin e Kryeministrit, shkrimtar n vrsn e djalit tim sht... e donte im bir, pamvarsisht se Mehmeti na kallte datn, na shoi me Partin. "Ai sht!" m than, sa zbriti nga autobusi e ndala. Ia thash. I erdhi keq dhe u zbardh n fytyr. "Atje ku ka

Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 burra e djem n fshatin Topojan (Nga Fq.1)
Jehon pushka n Koritnik Luft me serbin fyt me fyt Luft po bjm pr tokn ton Topojan emrin na thon.. sht knga q prshkruan qndresn heroike t krahins s Topojanit ku luftuan heroikisht edhe banort e Restelics, Krushs e Zapodit krah pr krah pr dy dit e nj nat pa pushuar. Qe nj betej me disproporcion t madh numerik pa prmendur pajisjet ushtarake q armiku kishte. Mbeten pr t mos vdekur kurr n kt betej lufttart Kadri Shahini, Mustaf Cuni, Shaban Islami, Bajram Maliqi, Dajlan Basha, Murat Zhifku, Selam Beqa, Xhem Tocilla dhe t plagosur Rrahman Trkalaci, Mal Brahimi, Myrte Noka. Akoma pa u thar gjaku n shpatet e Koritnikut e bjeshkt e Rapcs, serbt q pushtuan tokat tona e synonin pr m tutje, organizuan ndaj krahins son, fshatrave q shquheshin n luft ndaj tyre, hakmarrjen m barbare q vet shtypi i kohs e fikson: Gazeta Perlindja e Shqipnis 821 kallnuer 1914 shkroi: Historia e tmerrshme e masakrave vazhdon me radh q tmerron do njeri, e cila prmbledh martirizimin e popullit t ri shqiptar, me tregime kasopleqsh t plota t vepruara ndr viset e tjera t Shqipris s Veriut. N Topojan, Xhafere, Nimce, Lojme, Pobreg, t gjitha shtpit jan shkrrmuar e fshatart t qarkuar nga ushtart serb u masakruan n mnyr barbare, shkurtazi asnj nuk shptoi nga vdekja. Sipas gazets Liria e Shqipris numri 94, 8-21 maj 1914, faqe 4, dhe ajo 25, dat 9-22, qershor 1914, faqja 4, paraqitet gjendja e fshatrave t masakruara dhe pr t par me shifra (jo t plota) barbarin serbe n Lum, po sjellim disa t dhna q ka mbledhur e publikuar Sotir Koleja, m 23 dimruar (dhjetor 1913), t prira nga shnimi: Gjaksisit dhe ligsit t panumrta q punoi ushtria e Serbis n rrethet e Lums n Shqiprin e Veriut, pasi u shua lvizja e malsorve n vjeshtn e par 1913, dhe pasi leciti amnestijen guverna e Serbis. M ran n duar shnimet q kishte marrun, duke shtitur t gjitha vendet i drguari i nj fuqie te Europs, dhe pas te cilave i bri guverns s vet raportin. Nga kto q u pan dhe u shnuan, mendja e njeriut mund te kuptoj mrirat dhe tmerret e as u pan e as u dgjuan, sa si mban goja pr me i tregue. shptuan vetm 5 vet, t tjert burra, gra e foshnja i shkuan n bajonet. N NOVOSEJ: I vun zjarr tr fshatit, gjindja arriti t ik prve s shoqes s Islamit, hanxhiut (hoxhs shn. MK) me 4 bijt e saj t vegjl dhe tr familjen e Ramadan Isufit, t cilt i hodhn t gjall n zjarr. Gj e gjall q rrmbyen serbt jan: 40 kuaj, 280 lop e qe, 1300 dhen e dhi. .krali i serbit, kral dushmani oi ushtrin, masakr bani N thik e plumba, qindra vet Burra t pushks, drit e jet Krali i serbit, kral i zi Nuk kursen as gra as fmi N flak me stane, gja e ship Ka gjet gjall deshi me zhbi Por mbet gjall Topojani Syrin pish te istikami Syrin pish, zemrn barot Vendit vet mej dalun zot. T rnt n luftrat pr liri dhe pavarsi, n Prokupje, Nish, Qaf Duhle, Carolev, Gllobocic e Koritnik, pa shnuar t plagosurit dhe gjith kto viktima flasin vet se kush sht Topojani, flet vet edhe Topojani deri von duke e prjetsuar historin e vet me kngt q ushtonin n do od topojanasi, n bisedat me fmijt me miqt e dashamirt e tyre. N do od kujtoheshin bijt e Topojanit t rn pr liri, prcillej kujtimi nga njri brez tek tjetri shoqruar edhe me kng patriotike e valle epike duke rritur tek brezat pasardhs krenarin e merituar pr t part e tyre. E tr kjo u ruajt n kujtimsi amanet pr brezat, n kng t knduara n gzime e dasma, ashtu si i kishte shkruar rapsodi Popull, pa zbukurime, pa imponime e pa koniunktura, por q pak qe shkruar e po prsri po kshtu pak po shkruhet. T udit fakti se pas shpalljes s pavarsis, n ditn e Flamurit ton kombtar e deri n vitin 1939 as edhe njher nga organet shtetrore nuk u vlersuan luftrat pr liri e pavarsi dhe martiret e ktyre ngjarjeve t krahins s Topojanit. Sigurisht vet Topojanasit nderonin

Jan t shumta dokumentet q flasin pr kto ngjarje, por me qindra jan kujtimet e mbledhura nga dshmitar t betejave t zhvilluara, nga dshmitart okular t mbijetuar n masakrn e vitit 1913, plot 100 vjet m par. Dshmitar t mbetur gjall ndr kufoma t plagosur, fmij, gra t asaj kohe n syt e t cilve u therej nna, motra apo vllai n djep, fmij q n lemeri pan t ahej barku i nns me bajonet e ti nxirrej fmija. Dshmitar nga fshatrat N TOPOJAN: Aty fshatin e dogji fund e krye dhe prreth q varrosen n varre kolektive (3-4 rreth 500 veta, burra gra fmij t do moshe i vrau kufoma n nj varr), pa qefin e pa ponica t bajoneta. masakruarit n Topojan, Brekij, Xhaferre, Nimc, Lojme. T shumta jan dshmit e N XHAFERE: Kt fshat prej 25 shtpiash e mjekut popullor Idriz Kola, q mjekoi dogjn fund e krye dhe gjith grat e burrat i vran shum prej t plagosurve n luftra, e me bajoneta, 2 vet q su ndodhn n fshat shptu- sidomos viktima t masakrs. Flasin n an. kujtimet e tyre Sef Hajra, Nuredin Tahiri, Ekrem Rakipi, Mirdaim Rrahimi, Tahir N BREKIJ: Edhe kt fshat prej m se 150 Serani, Rasim Veseli, Avdi Imci, Shahin shtpish e dogjn e bn hi dhe njerzit q u Malici, Shahin Muharremi, Kareman Dafku, mblodhn n fshat me gra, burra e fmij, 120 veta i Din Iseni, Ismen Zyberi, Rrahim Bislim, vran me spat. Ramiz Dina, Ahmet Malici, Mahmute Rusha, Sude Uka (Zyberi) e shum t tjer N LOJME: Dogjn 60 shtpi dhe thern gjith q n nj t ardhme t shpejt do ti pubmeshkujt, gra e ilimi. likoj n mnyr origjinale. Pr kt ngjarje populli kndoi pr t mos i N NIMCE: Katundin e bn hi nga njerzit, harruar:

P a g e

O u r

W o r d s

DASM SA U TUNT JETA dhe MOS QOFSHIN VJEHRAT E ZEZA Tregime nga MUSINE KOKALARI
Ft, ft moj. Nesli, un kaq di, t thom se njeri nuk mbaj vesh. M mir nj krodh buke dhe e qet. Do t hedh torvn n sup dhe do t lip, do t punoj me duart e mija n diert e DASM SA U TUNT JETA bots dhe do t mbaj vehten dhe si ato. djalin dhe nuk do t vdes; se ka psuar kjo bot e tr? Po ka me H, h, mblidhe vehten, se t gjitha kshtu kemi mua, i bra? do gj q m thot ja hequr, sje as e para, e as e fundit. Mblidhe bj. Njers jemi, gjith ditn mnden n kok, hap sit se sje e vogl, sht turp se u bre nn me di fmil. Njeriu dgjon t kputemi s punuari. Ngriti shtpin n kmb dje n t kot, se nuk u madhin, t gjith gabohemi nga nj her, jo atire q u shkoi dhe mosha. Njeriu bn sine verbr dhe ngrita shum shpejt. Nj ditzaj, si do veshin e shurdhr; se pak m punuan mua nna me q t isha me ethe, lava kmisht, m van shpatullat, u lodha aq shum sa vajza. Gk, snxora fjal nga gola, nuk zbrtheva sm'u hangr as buk-darka. Rash si buzt. H nuk e di q n shtpine babait jan si kopan n shesh, mu mbilln sit, lumi, e me se do t mbahe atje? Lerna moj, dhashe mora, po nuk m hapeshin. baban e ke plak, mos i nxi pleqrin, e ke me t! E ke, nuk sheh nnn, qi mbeti kaq surati? Gjith natn m qajti Seferi. Ki po u vonua si nga nata. Kur erdhi, qe br Sjan t mira t dgjohe gjithnj n bot. Pse xurxull, sa e ndreqa, sa e shkretova, nuk na le me skaml dhe me mortje q na shoi iku koha. Nuk fjeta far, dhe me dern e babajt, dhe ja dhe ti me t tut. DASM SA U TUNT JETA dhe MOS QOFSHIN VJEHRAT E ZEZA Tregime nga MUSINE KOKALARI (19171983) gjithat, kur u ngrita nuk kish ler mir dielli. Kur xrmova shkallat, e dgjova q mrmriste me vehte: u prmbisin t zezat nuse, vafin prapa diellit q skan turp ngrihen n mes t dits, nuk kujtohen, sikur jan foshnje. Dalin nga odaja e burrit, i sheh gjith shtpija dhe se kan pr gj. N kohn ton skishim ku t futeshim, ngriheshim q pa gdhir, na zinte gjumi n mngjes, ku ati, ku ktu. Nuset e sotme, q magjepsn burrat, i bn me vehte. T trbuarat skan mnden n pun. Un, moj motr, i dgjova t tra, nuk fola, mbruva bukn dhe e drgova n fur, lava ent kur ja nuk mbarojti me kaq. Qe kthier pisusi i kafes, nisi prap nga e para: iu thafin duart gjer n rz, sht ki i zi kucur q m zuri dern! U thafin ato barqe q nxjerrin t tilla vajza, e t tjera e t tjera. U mbush qelqi e u derth, ma pruri shpirtin n mal t hunds, nuk mu mbajt m, ja ktheva, i tha t larat e t palarat. U grim, fol ajo e fol un, nj ajo e dhjet un. Erdhi vjehri, hiri n mes, na foli me t mir, me t keq, uluriti, tha se do t mirte drurin dhe do t na nxirte jasht s dijave. Un si m e vogl u hoqa m njan, u futa noda. Dridhesha e tra ,tha se do t m binte ndonj gj. M krcente zmra si pul, m pushuan navzet, dhe nj t shtrir bra. Nuk dgjova prap se u b. Dhan e muarn nuk m prmendn dot, ki po nuk afrohesh, se nuk iu dilte prpara. Erdhi teto Nefiseja me kok zbuluar, m hodhi nj gjim me uj, m bri gll. Me zi mora frim. Pr at koh q hapa sit e pash Seferin q karkallosej, nj t ngritur bra dhe e rmbeva n krahror, i dhash t pinte. Si t duken, e kush e kish falin? i bra, pse m prishi gjakun, pse m bri gjism njeri? Si si gjen gj, u bn reka nga nj qint vje dhe smund t vdesin. Mbeten pr bark t kalbt. U damllost, dhnt Zoti, e znt

Shkrime nga NAFI EGRANI


ja e bri komandant t milicis pr Maqedoni. Si i till, bashk me Rauf Qazimin ushtruan dhun e tmerr mbi shqiptart e Kumanovs dhe t Dervenit t Shkupit dhe Karshiakes bashk me Sllave Vasovskin dhe komandirin Dimitria ne stacionin e milicise ne Gjorqe Petriv, Karposh, Butel dhe Proleqe. Megjithat, si edhe mijra shqiptar t tjer, Karadaku dhe Lipkova nuk u AUTORI I ROMANIT ,,TRADHTIA,, thyen. Ata kan treguar se Evzi Memedi NUK ESHTE KAPLLAN RESULI sht gjysm analfabet q nuk e njeh shqipen ndrsa diplomn e Fakultetit t FAR LEXOVA N ARSHIVAT E albanologjis ia kan dhn me direktiv UDB-S t UDB-s, sic ka deklaruar personalisht gjate nje bisede qe kisha kahere me Prof. KUSH ISHIN GRUPI I PEJADr. Petro Janura. NVE? Shnim: Ky Isak Murati nuk ka t bj HAXHI LLESHI fare me emrin e shkrimtarit nga Tetova Murat Isaku, po ashtu si nuk ka t bj as komprometues nga sfera e irredentizXhevat Ademi me Xhevat Ademin e mit dhe spiunazhit, e futen ne rrjetin e Recices, pr ka n UDB jan t evid. tyre si bashkpuntor. Ollomani shkroi Vemas dhe kane dosje personale te disa raporte me shum emra shqipkoduara.... tarsh nga ant e Strugs, Dibrs, Veleshtes, Tetovs etj. e para popullit - VAIT EMINI, redaktor n Radio Shkupi gjithnj paraqitej si t ishte i prndhe i prndjekur nga UDB-ja, duke e djekur nga UDB-ja, si i angazhuar ne prcjell hap pas hapi kolegu i tij Muamer grupin Livadski izvori...Me shkuarVishko, i cili spiunonte edhe t tjer jen e tij ne SHBA, e vazhdoi veprimta- shqiptar intelektual si gazetar e arsimrine e tij ne rrjetin e padroneve si tar etj. Vaiti jeton n Tetov, deri sa SDB informator i trefisht(!),por jo i rende-ja e mbante ne tvid. si armik e sishem dhe teper konfuz dhe i kompro- shovinist sepse gjithnj prpara bashmetuar...si titist i devotshem. kpuntorit te SDB me shifrn Pravnik i Shnim: Ky Olloman nuk ka t bj me ka quajtur t arsyeshme demonstratat e plakun Olloman Sela nga Dibra, i cili u vitit 1968 n Tetov dhe Kosov. Me mor si diversant me agjentin Majeri e instruksionet e SDB-s Vishko dhe te cilet e spiunonin Hashim Toplicen Pravnik fusnin grindje dhe moll sherri ne burgun e Idrizoves, per cka do te pr t prar kolektivin e gazetarve t shkruaj gjeresisht ne librin tim qe radios si edhe t televizionit n gjuhn pason me titull UDB-a DHE SHQIP- shqipe, ku zhvilloheshin madje konTARET! struksione operative mes Rahim Ganiut, - ISAK MURAT MURATI, i lindur Gani Kolallit, Shaban Prevalles, Alush nga ana e Kumanovs dhe i evidentuar Kamberit, Murat Isakut, Shaip Mehmedit, n UDB (SDB) si PPR Karadak, ka Talat Afces, Nurije Rushitit, Hisen qen i prndjekur pr arsye se ka Shaqirit, Besa Grazhdanit, Suzana Kabs, deklaruar se shqiptart nuk kan t Osman Shals, etj. t cilt nj tog operadrejta te barabarta me popujt e tjer ne tivistsh t SDB-s i onin vrdall...andej Jugosllavi. Dosjen ia formoi Evzi kufijve te rremetit! Memedi ashtu si ia formoi edhe - FEMI IDRIZI, PPR Knizhara, i eviXhevat Adem Ademit si PPR dentuar n SDB si nacionalist shqiptar i Lipkovo, e pr kto merita, UDB- cili n Tetov ka br propagand kundr maqedonasve dhe elits komuniste q nga L1azar Kivolishevski e Ange1 Cemerski gjer te Xhemail Veseli, Ixhet Ramadani, Servet Saliu,Bedri Sinani, Servet Avziun, Gojko Evtovskin,Selajdin Qazimin dhe t tjer q ai i quan shqiptar t shitur. T gjitha bisedat q ka zhvilluar Femiu me mikun e tij NN. i cili njkohsisht ka qen edhe bashkpuntor i SDB-s me shifrn Vata, dhe ka shkruar faqe t tra duke ia dorzuar Bedri Sinanit, Ilie Ilievskit, Sllobodan Matevskit, Gjore Kocevskit, etj. - ASIP KRASNIQI, nga Tetova, sht marr me tregti, SDB-ja e ka mbajtur nn vzhgim, dhe duke e trajtuar si element nacionalist e irredentist, e ka evidentuar nn nr. 23140, ashtu si ka vepruar UDBja edhe me dy vllezrit po nga Tetova; Avzi dhe Riza LEKA, edhe t dnuar pr qndrimet e tyre kundr platforms s SKJ -s, duke favorizuar Shqiprin dhe shqiptart, thelle te bindur se nje dite do te shperbehet Jugosllavia,atehere Kosova si e pavarur bashke me trojet tjera etnike shqiptare do t i bashkangjiten Shqiperise me kufijte e vertete natyror. - SABIT MEMETI, punonte n arsim, ishte nga Tetova. Pr shkak t deklarimeve t tij, si shqiptar pr ngritjen arsimore t bashkkombsve dhe kauzs pr Shqipri Etnike, hap pas hapi e ka ndjekur duke shkruar referate pr SDB-n bashkpuntori i saj me pseudonimin Dafina, q ia di emr dhe mbiemr (por,per shkak se eshte i afert i Sabitit, nuk dua qe ta deshifroj). - MENDU NURIMAN, nga Tetova. Dosja e tij ishte interesante pr SDB-n, vetm pr faktin se ishte afr PPR Trigllav. Nurimani shpesh dhe bindshem ka debatuar kundr shkrimeve dhe fejtoneve t antishqiptarit Nijazi Limani, t cilat ia botonte vazhdimisht gazeta Vecer n Shkup, por edhe Flaka. far absurdi! Madje pr t qen i ledhatuar edhe nga Komiteti Qendror i Ange1 Cemerskit q n vitet 1979-1980, Nijaziu nga Dibra nisi t quhet Limanovski, ishte mik i afrt i Muamer Vishkos dhe Lutfi Turkeshit dhe disa te tjereve te cilet i qendronin per krah per shkak te ndonje interesi klanor... - MUSA RAMADAN ARIFI, profesor nga Tetova, i cili si shkruante UDB-ja n analizat e saj, e kishte prejardhjen nga nj familje armiqsore, m s shumti shkroi referate pr t n qendrn e UDB-s, bashkpuntori me pseudonimin Drina, i cili ishte angazhuar nga UDB-ja vetm pr t dhn informacion pr Musa Arifin, duke e percjell dhe vezhguar kemba-kembes, duke identifikuar edhe njerezit me te cilet gjate jetes se perditshme kontaktonte Musa Arifi.Per kete arsye SDB e Tetoves, ne saje te kombinacioneve operative dhe kospiracionit,ne rrjetin e informatoreve kishin angazhuar edhe nje te aferm dhe mik te tij,permes te cilit verifikonin te dhenat dhe informacionet te cilat operativistet i konsideronin si fshehtesi zyrtare 25- AHMET AVDULLAI, ishte po ashtu profesor n gjimnazin e Tetovs. UDB-ja e mbante n evidenc t regjistruar n kartotekn operative me nr. dosje 11180, si armik t prbetuar t shtetit jugosllav, q vepronte q Maqedonia Perndimore ti bashkngjitej mms Shqipri.... Abdullai kishte dhe shum bashkpuntor nga Ferizaj emrat e t cilve madje vinin ne lidhshmeri me veprimtarine e Sali Bajres nga Kacaniku,ose me Kadri Osmanin dhe ca te tjere,per te cilet njekohesisht te evidentuar i mbante edhe SDB e Ferizait ne bashkepunim Shkup-Prishtine. - FEMI IDRIZI, PPR Knizhara i evidentuar me nr. 19372. Q nga viti 1952 si sekretar i rinis n Tetov veproi kundr sistemit shtetror jugosllav duke u angazhuar pr t drejtat e shqiptarve, UDB-ja e dnoi me 20 vjet burg, prej t cilave 9 vjet i bri t plota. U prcoll dhe u prpunua nga spiuni i UDB-s me pseodonimin Vata. - IDRIZ RIZA BEJTULLAHI nacionalist nga Tetova. Pas demonstratave t vitit 1968 duke u ikur kanxhave t UDB-s shkoi n Gjermani ku u dallua si veprimtar. Por, bisedat t cilat i zhvillonte para mikut t vet, NN. Ishte bashkpuntor i SDB-s me shifr t koduar Jabllan. Bejtullahit nuk ia merrte mendje se shrbimi sekret sllavo-maqedonas dhe Bedri Sinani e Sllobodan Matevski e te tjere e prgjonin... edhe n Gjermani. - JANI AMEDANI, PPR Student e kundrshtonte qndrimet dhe platformn antishqiptare t KQ SKM q vepronin dhe propagandonin n kohn e regjistrimit n dm t shqiptarve. Po kshtu UDB-ja e prndiqte edhe FERIT VOJNIKEN, t cilin e prpunonte prmes personit t angazhuar si burim, Fazli Osmanovski dhe nje rrjet tjeter me i gjere. - HAJREDIN DIBRA, msues nga Dibra, lidhje e PPR Venec nacionalist i njohur ndaj t cilit ishte i angazhuar spiuni me nofkn Nako Spiro dhe q t dy para tij kan deklaruar cilsime dhe qndrime veprimi pr nj Shqipri t Madhe Etnike, ku do t bashkngjiten Kosova, amria, Maqedonia

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

Shkrime nga Vullnet Mato


rreshtert me thika, automatmos ma lini hakun e ik e nga dy bomba secili dhe gjakut pa marr, or bra gati gjithashtu pes vllezrit e mi! ushtar t armatosur me - N asnj mnyr dhe me asnj lloj Nuk kishim ndjer vajtim kujdes. mjeti! u prgjigja. Prisni!... Do m t dhimbshm n jet, Pr fat, at nat qielli nuk se sa ai, kur secili prej tu them un kur do t bhet njoftikishte Hn n asnjrin nga nesh, donte t klithte me mi!... Kemi pun tjetr m t cepat e tij. Zbritm ngadal ofshama nga dhimbja dhe rndsishme pr t br... prgjat nj shtegu q na urrejtja pr vrassit. Por Pritm me padurim t tmerrshm nxori n an t lumit. Aty u ato aste nuk mund t derisa perndoi dielli dhe filloi t hym valve t shkumzuara lshonim asnj z nga errej plotsisht. Kur errsira u trash mes pr mes, duke u lagur buzt e kyura aq keq. dhe ne nuk mund t dalloheshim deri te kofsht. E rregulluam trupin e nga vrassit matan kufirit, zbritm Zefit, n nj pozicion me Ecm me zvarritje gati barkan heshtje te zall i lumit. Pam me zi dhe sapo u afruam te posta t prshtatshm, duke i kujdes plagn e plumbit q i kishte e tyre, dy rreshtert, s pari ngritur kryet mbi teshat e prshkuar gjoksin tejprtej, t asgjsuan me thika dy rojet e tij t palosura dhe tr shtrenjtit ton, Zefit si dhe pellgun nemitur nga nata, teksa njolla gjaku. Pastaj lash e gjakut q kishte rrjedhur, derisa ushtart me automatik, aty dy ushtar t armatokishte skuqur kmisht e lara t tij. kishin rrethuar n prgjim Me drithrima shpirti e duke fshir sur ta ruanin. U ngjitm te ndrtesn e posts. Un me posta dhe n orn nj t lott me duar, e puthm n ball e n faqe t gjith me radh. Fytyra e mesnats, un mora mitra- mitralozin n dor u futa te dhoma e bashibozukve, ku lozin gjerman D.T. me tij fare pa ngjyr n at errsir, binte era alkol dhe grhitjet shiritin e gjat t dukej sikur na thoshte: M vran aty i ngjanin nj stalle derfishekve. Pajisa t dy fare kot, maskarenjt e pabes, po ZGJIMI I DAMARIT T FSHEHT rash. Mora frym thell dhe klitha fort, me sa fuqi kisha: -ohuni, vrass t pabes! dhe sa hap e mbyll syt shkrepa breshrin e mitralozit, duke e shtitur tytn n t katr ant e dhoms s gjumit. Kur nga flakt e tyts vettiu gjith fjetorja dhe vura re se nuk mbeti asnj i gjall, dola prjashta. Shkatrrova me plumba t gjith kazant dhe tenxheret e tyre. N fund mblodha shokt dhe t gjith bashk, duke fluturuar me kraht q na kishin mbir befas nga hakmarrja e Zefit, shkuam morm ushtarin ton martir dhe e uam te posta jon kufitare. E vum mbi dy tavolina n mes t dhoms s veprimtarive kulturore dhe e qam burrrisht, me zemra t plagosura si asnjher. Rreth ors tet t mngjesit, para godins s posts fqinje vum re t grumbulloheshin shum vetura me ushtarak dhe civil, q brumbullonin, duke shikuar n drejtim t godins s posts shqiptare, e cila tashm paraqitej krejt e qet. Ather, me nj marramendje t uditshme nga tronditja e madhe, pasi kishin kaluar pesmbdhjet or, dhash urdhr, t lajmrohej komanda eprore pr ngjarjen e kobshme. E vum ushtar Zefin e vrar para posts son, n nj

mnyr t atill, q kufoma e tij, t shihej nga grupi i ushtarakve t huaj, t grumbulluar para posts s tyre. Nuk vonoi shum dhe te posta jon brofn t gjith kuadrot e zons s kufirit. Un i raportova hollsisht komandantit t zons pr

Blood on the streets of Kavaje Albania.What Now!!! Whats Elvis Roshi doing for the man that died for him!!! Burg per vrasesit

Gjmimi i moshave - Tregim nga Raimonda Moisiu (vijon)


Gjmimi i moshave - Tregim nga Raimonda Moisiu i buzqeshi. Ja hodhi krahun rrotull qafs dhe me gishtat i prdridhte flokt. Syt e tij prshknditn, ai afroi kokn shum pran t sajs. Roberti mbylli syt dhe e puthi at. Ajo u kredh e tra n at puthje. Kishte provuar edhe m par puthje nga i dashuri i saj, q ishte shum m i ri se Roberti, dik q ajo e pat njohur n internet e mendonte se ishte n dashuri me t. Por kurr nuk pat qn si kjo puthjeRoberti ia hodhi kraht rrotull qafs dhe me gishtat e njrs dor i zgjidhi nyjen e lidhses t flokve. Ato i ran mbi supe deri posht belit. Ia morri buzn e siprme mes dy buzve t tij dhe kur ajo hapi gojn plotsisht gjuha e tij i ngacmonte gjuhn. Ajo u lshua e tra n gjoksin e tij dhe trupin ia prshkoi zjarrmia. Era! Ai prkuli kokn dhe thithte aromn e gushs e shpatullave t saj. Duart e tij mbrthyen gjiret posht shallit q ajo e mbante akoma. Kur ngriti kokn flokt e shpupurisur i ran mbi ball, ajo dalloi syt larush t tij t shdrrisnin nga pasioni. Oh, sa t dua! Sa dua t jemi n shtrat, dua t hyj brenda rrobave tnde,- i blbzonte ai. Ajo e dinte, e ndjente at prtej cdo dyshimi se ai nuk e kishte detyruar at, t vinte aty, apo thjesht pr nj puthje , por dicka m shum se kaq. Ata ishin dashuruar q me shikimin e par, aty n auditor teksa ai jepte leksionin, ndrsa ajo e dgjonte dhe vshtronte me vmendje. As vet nuk e kuptuan si dhe pse ndodhi, vetm kur nj dit e pan veten n kraht e njri tjetrit. Ajo nuk kishte br dashuri m par, prvec disa puthjeve, kur Enoja vinte dhe e takonte. Ndodhej mes dy dashurive. Ky mendim e rrnqethte. Po, edhe un at dua,- i tha ajo mbytazi, me zrin q nuk i ngjasoi si i saj. Ishte cliruar nga ankthi i fjalve, kishte fituar dshira e pasioni, liria e zgjedhjes s saj. Marrzia e saj! Ai e trhoqi m pran vetes dhe buzt e tij mbuluan t sajat. -Do t jet mrekulli! Nat e paharruar! Ai ziente prbrenda pr t, asnjehr nuk kishte ndjer aq shum pr asnj grua tjetr n jet. Biles as pr Meremen! Ai admironte, dashuronte n marrzi vajzn me flok gshtenj kacurela dhe emrin ERA! N kt moment ai nuk imagjinonte asknd, m t bukur e m t dshirueshme se ajo. Me ngadal ia hoqi t gjitha kapset e flokve. Gishtat e tij prshkonin ato dhe mundohej tI shtrinte kacurelat. I mblidhte shuk n dorn e tij, afronte fytyrn e saj pran dhe i puthte syt, hundn, gushn, faqet dhe buzt. - Do t jet e mrekullueshme, - i tha ai -Un jam studentja jote,- i tha ajo dhe i puthte mjekrn. -Jo sonte,- i tha ai duke ia marr buzt n t tijat. Sonte ti je e imja. -Dhe sonte ti je i imi,- e plotsoi ajo. -Po sonte,- i tha ai dhe i puthi prsri syt e mbyllur, buzt, gushn, gjoksin. -Sonte, Era ime! Ai ia hoqi shallin dhe e flaku mbi karrigen pran dhe me dorn tjetr uli zinxhirin e fustanit t saj nga mbrapa. Ndjehu gishtat e saj t dridheshin teksa ajo i lmonte flokt, buzt dhe trupin ti dridhej. Ajo u shtri n krevat dhe vshtronte Robertin t hiqte rrobat e tij. Ai i buzqeshi dhe hyri n krevat. E mori posht vetes, dhe vuri duart nn t, Ngadal mundohej t penetronte. Ajo ofshante leht n cdo prpjekje t tij, ai ndjente trupin e saj t ngrohej dhe piklat e djerss. Dgjonte ritmin e frymmarjes s saj dhe kraht e saj q e trhiqnin m shum pas vetes. Ajo ishte e virgjr. Roberti priti derisa ajo u qetsua dhe penetroi prsri e prsri derisa ai dhe ajo arritn momentin e bekuar. Ai ofshau thell prkundrejt fytyrs s saj dhe lshoi gjith peshn e trupit mbi trupin e saj t ngroht. Ashtu t bashkuar shtrin kmbt, t prqafuar e t lumtur prisnin agimin e dits s re Ajo ishte vajz e re plot ndrra dhe sekrete, studentja e tij, ndrsa ai ishte i thyer n mosh, pedagogu i saj, dhe n at nat dimri t Krishtlindjeve me stuhi bore ata kaluan natn m t bukur, t jashtzakonshme e plot pasion t jets s tyre. Era Pishtari i jepte kurajo vetes ta harronte at nat, por nuk mundej. Dit e net t tilla do t vinin m pas, sa Era do t dshironte t flakte t gjitha sekretet e saj, -prvec se nj- t fitonte zemrn fisnike t Robert Aleksit,-jo t Pedagogut, por t njeriut q ajo tashm dashuronte. ******* Era.! . Ajo u zhduk katr vjet m par dhe ai shpesh e

P a g e

O u r

W o r d s

PULLUMB KULLA . I fsheha dyzetetremij dollart, por


PULLUMB KULLA . I fsheha dyzetetremij dollart, por oparaku. Dhe u kthye direkt nga un. - Leka, kam un. Ta kemi, pa nisur garn! Me kursn e sotm! i cili desh ta bnte kt garn Dukej ca i trembur. I mashkullore, jozyrtare, ashtu qe betuar kumandantit, q sa m miqsore, si pr nuku kish burr tia kalonte mirseardhje. atij, por tashi e kish humbur - Ama, fitove ti, - m sigurovi sigurin, shkonte i trmbur kumandanti, - ky vartsi im do n fund t barkut tim e i zverdhur dyll prsriste: t t dorzoj, trng, njqind - Leka, kam! Lajdollar! - Para, pe tonave! saktsovi thaj, ato kam! Mi fitove, hallall i pa! e lshonte djers t ftohta, ngaq ish br kot trim pr kt ballafaqim. Edhe mua djerst urk po m vinin. Autobuzi priste pr mua, mikrobuzi priste pr oparakun. - Nuku jam prgatitur pr kta lloj kampionatesh, - u thash me njerzillk. Un nuk u mbura me asgj q tju ofendonja juve! Bile, un e pranoj garn t humbur! Dhe pr nder tuaj, edhe pr knaqsin teme, ja edhe 100 dollart! Pijeni nga nj kafe pe meje! Dhe futa dorn n xhep, t nxirnja dollart. M kishn rrfyer pr kto ndalime, por nuk pata besuar se ti merrnin parat dhe pr ksi lloj sebepesh. Kumandanti nuku ma la ta nxirnja dorn nga xhepi. - Po bre nga kto, do t t hedh hekurat! m krcnovi. Nuku duan para kot njerzit e mi. Kta fitojn vetm para t nderme, at q e meritojn, at q e nxjerrn me me djers e me t u vij! Po para t nderme, ama! Hipa prap n autobuz, tani i liruar fare. Dgjonja ankesat e polics pe Opari: - Po si, or qifjaj tmn, nuk u b nj her nj gar e vrtet, burrash! T dal e vrteta e pastr n shesh! Kshtu u ktheva n shtpi. Sa u mallm e u prlotm, un vajta n dhom, zgjidha rripat e llastikat, hoqa xhumbn q aty ku

Ku eshte sherbetori tani te fusi keto dy llume neper burgje per krimet e tyre apo ka neoje per ndonje shtytje dhune si ne kohen e diktatures se 1945.a mjere ai popull dhe per ato njerez atje... Ina Rama-Adriatik Llalla Nga nje e pa-afte tek nje sherbetor shkon Prokuroria e Shqiperise.presim nqs ka ndryshim...

Poezi
Knga e tyre, tingulli i MIMOZA AGALLIU monedhs, Prballje sysh nj refren Emr e mbiemr Zoti, Kapardisur kolltukut tnd, ndihmes shenjtore n artikuparfumosur djerss s lim. pathar, Shtrati i tyre: katr kuadrate Un strukur karrikes s pllakash mome, Loti i tyre: pik shiu ngrir sa djepi i kohs... atmosfers Ti flet per ditlindjen time Buzqeshja: nota violin Un i drejtoj gishtin vajtuese tradhtis tnde Lekura, si sholl kpuc pushtetarsh ngjason. Migjeniane Frymmarrja: fishkllim er e ftoht. 1. Teksa thith ajrin Zemra: meteor ars i knaqshm me bronket e errsirs s nats mia, Duart e tyre gjashtgishtash ma prish meditimin tek zgjatur bosh, shfaqet vendqndrojn drejt nesh. nj zotri n mosh, Prshpirtje pr kandilin veshur me nj kapot gri Oh, mu lodh kjo zemr, duke ecur, trheq paksa Syt m prpijn flakn e kmbn zvarr kandilit Belbzim n pshprim: n shuarjen e ngadalt (Ethesh dimri) errsirs s territ T lutem, 100 lek Flakrims s zbehur up e xhaxhit, hije gjeneralsh krekosen, vetm 100 lek! . zgjatin duart pr t m mbyNj dimr i trisht n tur, shpirt Un trupkrrusur prkulem para tyre, Endacakria pr tu nderuar fronin, me vul: gjakun tim, Realitetit tim, tnd tndin, shqiptar Silueta fytyrash t trishBefas shkndija e fundit e tuara enden, kandilit Sy endacaksh numrojn mbylli syt, hapa t rnd paraval trmeti tundn themelet kalues e shpirtit tim, N qoshe trotuaresh, me shkreptima rrufeje neone ngrdheshur, an qiellin pa hn prbuzjet simbol Ku je tani, o Zoti im?! prshendetjet Klithma gjoksin tim au, Vesn mngjesore, terrin e ndezi kandilin e shuar. mbrmjes Mahnitshm nj yll, veshin kostum dasme, piktor i bukur, pikturon fytyrn time Nesr bhen prshpirtje pr kandilin A duhet ?! A kemi vall t drejt t jetojm jetn ?! Zoti nuk hodhi zare, as me shkopin magjik, Fatet s ndau. Kush caktoi vjedhjen, kryefjal pushteti , ndrsa zemra fisnike rnkimshm t shuaj qetsis?! A duhet shpresuar te kjo e drejt e padrejt ?! Vasil Tabaku TI NUK E DI SE PUTHJA Eh, po te dije sa e deshiroj une kete puthje ndoshta do te shendrroheshe e tera ne nje buze te bukur, te kuqe dhe te mrekullueshme ku qiejt dhe dielli do te uleshin aty dhe do te shendroheshin ne nje...PUTHJE, po ti nuk e di, jo ti nuk e di shpirt se puthja eshte magji, ti nuk e di, nuk e di jete se puthja eshte enderr, jo ti nuk e di, nuk e di zemer, se puthja eshte shperthim zambakesh, vese lulesh mbi petale dhe dritherime ethesh dashurie gjer ne cmenduri, jo, ti nuk e di, nuk e di e dashur se puthja, eshte nektari i shpirtit.. Puthja zemer eshte ajo tringellima e fshehte e zerit tend te drojtur qe ngre krye mbi vdekjen. Jo ti nuk e di, qafimesh nuk e di jeta ime Shatrvane dhimbjeje Dhe vrapime lodruese se puthja eshte kenga jote e Pallate prej qiejsh t fmijsh fundit ngurtsuar Qyteti im dhe loti qe vadit dhimbjen... Me horizonte sysh t sht fytyra ime e Jo ti nuk e di, kaltr mermert dhe nuk e di Me pemt se puthja T mbjella npr gjokset Dehur n buzqeshje eshte uji qe derdhet tan Edhe ather mbi shkretetiren e plasaritur Dhe lulet Kur zemra rnkon nga etja, Npr duart e kristalta t Ne poett ti nuk e di, vajzave Jemi mjeshtr jo nuk e di Mos kerkoni pr t fshehur dhimbjet se puthja T blini nj puthje ndonse prej dhimbjes eshte drita e fshehte e syrit Puthjet nuk shiten sht i ndertuar qe zgjohet N qytetin tim Shpirti I trazuar q nga klithma e trishtimii, Puthjet rrmbehen gjmon ti nuk e di Ose thjesht jepen Un t ftoj e dashur dhe nuk e di dhurat Nn harqet prej mermeri se puthja Qyteti im T ulesh eshte psheretima Djepi dhe sarkofagu im I Mbi gjunjt e mi e kraharorit te lidhur gurt T etur ne castin e keputjes se Nprmjet meje Per kurmin tend t ngroht zinxhireve... Ngre prmendoren tnde T ndjej Ti nuk e di, Npr shekujt e zymt Harkimin prej ylberi jo nuk e di Ku luftrat T krahve t tu se Puthja, Dogjn ndrrat Ku zgjohen prqafimet eshte dhurata nga Perendite Dhe fitoret Dhe gurgullimat mitike per etjen njerzore... Solln zhgnjim T zrit tend femror eshte jeta qe rilind Qyteti im Eja te luajm dhe ofshama e kalter Dashuria ime Nn vshtrimet qortuese e trandafilit te thinjur... Fjala ime prej dallgesh Kmbn tnde t bukur Ti nuk e di Prej shirash Ta shndrroj n nj kitarr Jo, ti nuk e dise pot a Dhe pshertimash pafund Ku fjalt t vriten dije Veshtrimi im Dhe t lindin kngt tona ODE PER QYTETN TIM Prej rrufesh t zjarrta Me nektare puthjesh Ditnata ime Dhe zjarre t cmendura Qyteti im, Veshur Plot mistere Nj rnkim dashurie Me afshin tend shprthyes Ku t ngjizen Me vshtrimin e fshehur I bukur Fmijt tan t ardhm.. Dhe fermat magjike si I ashpr Eja endrra I madh Lri t lir Ende t pazgjuara I zhurmshm Pllumbat e bardh t Nn qerpikt enigmatik Dhe I pazvndsueshm gjinjve Dhe duart e brishta Qyteti im Klithmat dehse T mbushura Emir im Dhe festn brohoritse Me buqeta puthjesh I shkruar n mish T dashuris s zjarrt Qyteti im Me gjakun tnd Qytetit im Prej guresh, Prtej cdo stine dhe koFrym njerzish t vuajtur Dhe lulesh n shprthim he Dihatje shprese Prej zrash t fsheht prDhe shprthime dshirash

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

Vrasja e Hajdarit dhe dosja serbe e familjes s Liri Berishs (vijon)


Vrasja e Hajdarit dhe dosja serbe e familjes s Liri Berishs ishte i nj rndsie t veant, ai vlente e peshonte m shum se gjith t tjert t marr s bashku. Ai dhe Rexhep Qosja, por Qosja ishte pjes e jona, ishte si ne, ndrsa Kadare ishte nj z tjetr, at e prisnim. -Jeni shprehur n nj intervist t mparshme se Hashim Thai kishte ndjenja t trazuara ndaj Berishs. Prpiqej t kuptonte qndrimet e tij t forta politike me Kosovn, por vlersonte dhe rolin e xhaxhait t tij, Sulejman Berishs, q e vuri shtpin e tij si baz t UK-s n dispozicion. Mund t specifikoni momente t qndrimeve apo t mendimeve t Thait gjat ksaj kohe? Hashim Thai ka qen njri ndr drejtuesit kryesor t organizats son, LPK-s. Nga ktu ai sht br pjes e UK-s dhe drejtor politik i saj. Por Thai, q n fillim, m shum se nj lufttar, kishte shtatin e njeriut t politiks. N kohn e presidencs Berisha ai do t ishte njri ndr ilegalt q do t burgosej. Shkaku sht absurd, gjetja e nj mjeti logjistik ishte i natyrshm pr nj njri t lvizjes ilegale, ka dihej pr t. Xhavit Haliti, prfaqsuesi i Organizats n Shqipri, prmes lidhjeve t krijuara, do bnte t mundur lirimin e tij. Ne, n fakt, pavarsisht dyshimeve, e donim bashkveprimin me Berishn. E kemi dashur me t gjith q do t ishin n pushtet, si rrjedhoj e besimit t njerzve. Berisha nuk e donte bashkpunimin me lvizjen ilegale. Jo sepse mendohej se ajo ishte nj lvizje e majt, pasi nga vet Lvizja, kur ajo shkputi nga vetja mendimin ideologjik, u shkput nj fraksion, i cili ishte thjesht lvizje ideologjike e majt, por q kishte lidhje dyfish t mira, me Berishn e me Bukoshin. Hapsira politike e Thait n Shqipri, deri n marsin e vitit 1998, ishte e kufizuar, e ngusht. Ai ishte ilegal n vendin e tij, kjo sht e kuptueshme. Gjat ksaj kohe ai kishte hyr disa her ilegalisht n Kosov, por ilegalisht edhe nga vendi i tij. M pas, kur bashkpunimi yn u rrit, Thai nuk ishte njeri q i bnte prshtypje e shkuara, dhe pr t, Berisha ishte e shkuara. Fakti q klane t lidhur me Berishn,edhe pas majit t vitit 1998, po e dmtonin strukturn logjistike t UK-s, ishin dshpruese. Njher, kur u takuam gjysm ilegalisht, i thash se do t ishte ndoshta e arsyeshme q t krijonim nj lidhje edhe me njerzit e Berishs, sidomos n veriun e Shqipris, mirpo , asokohe, kishte gjra m t rndsishme prpara. Thai, gjat lufts, nuk vendosi asnj kontakt me Berishn, e nuk kishte prsee prsris, asokohe, Berisha ishte askush n lvizjen lirimtare. -Si u prit n radht e LPK-s thyerja e embargos s nafts me Serbin n vitet 90? Shum gjra jan ditur q asaj kohe, shum t tjera jan br t qarta m pas. Pr shembull sht ditur se besimi tek Berisha duhet t ishte i kujdesshm, jo vetm pr shkak t qndrimit t tij politik ndaj lvizjes lirimtare, por edhe pr shkak t lidhjeve t tij martesore. Ishte pak e besueshme, por ishte e vrtet se Berisha kishte lidhje martesore n nj familje gjysm serbomalazeze, por jo t zakonshme, si mund t kishte ndodhur rndom n vitet pas lirimit. Familja e Milics, m pas Vera,

Perfundime
RIDVAN MUSLIA SHQIPERIA PAS VDEKJESE SKENDERBEUT DERI ME 1912 fjalorin Enciklopedik Rus, t botuar n SanktPeterburg n vitin 1896. Ja se far shkruhet n zrin Albania: Albania (n gjuhn shqipe Shqipria, n gjuhn turke Arnaut) sht emertimi i pjess perndimore dhe jugperndimore t zotrimeve t drejtprdrejta t Perandoris Otomane n Evrop. Duke prfshir krahinat e Epirit t lasht dhe t Iliris s lasht, ajo vazhdon prgjat brigjeve t Detit Jon dhe t Detit Adriatik, q nga Gjiri i Arts, deri n zonn q shtrihet matan lumit Buna, nga 39 deri n 42 grad t gjersis veriore. N veri kufirin e saj e formon krahina q i sht aneksuar Malit t Zi (Dulqinja) dhe Sanxhaku i Novipazarit q i ka kaluar Austris, n jug kufizohet me Gjirin e Arts dhe me mbretrin e Greqis, me t ciln Shqiprin, q nga viti 1881, kur iu shkputn ca territore, e ndan lumi i Arts. N lindjeShqipris i takojn nj pjes e Thesalis dhe e Maqedonis. Siprfaqja e ktij vendi arrin n 134 mij kilometra katror (Russkij Encikllopedieskij Sllovar. Sankt-Peterburg, 1896, f.359). Balkan States 1899. Isufi:Si u realizua genocidi dhe shprngulja e dhunshme e amve n viti nga Kujtim Borii REALITETI NPRMJET NJ LETRE Kto t dhna, q prmendm nuk do t ishin t plota pa prmendur edhe nj rast tjetr tipik: sht nj letr q mban datn 22 shkurt 1945, q nj i krishter paramithjot, ia nis bashkqytetarit t tij Riza Kalit, q ndrkoh kishte ln shtpin e pasurin n Paramithi dhe kishte marr rrugn e emigrimit, pr t shptuar jetn e pjestarve t familjes, q i kishin shptuar nga maasakra e prgjakshme e 27 qershorit 1944. Miku i tij paramithjot, Kristo, i shqetsuar pr fatin tragjik t mikut, vllait t tij Riza Kalit dhe shum shqiptarve t tjer paramithiot, n at letr shprehte dashuri dhe dhembje pr tmerrin, q prjetuan shqiptart am t pafajshm dhe fatin tragjik, q ata i priste duke marr rrugn e mrgimit pa ditur se pr ku po shkonin dhe duke ln pas pjestar t familjeve t tyre t masakruar nga paramilitart zervist. I krishteri paramithjot, si pr ta ngushlluar Riza Kalin dhe gjith paramithiott e tjer, q mund t njiheshin me prmbajtjen e ksaj letre, i bnte t ditur se edhe ai e shum bashkqytetar t tjer t krishter paramithiot ishin vrar, ndjekur e persekutuar nga bandat nacionaliste t Napoleon Zervs, midis tyre edhe vet Kristua ishte burgosur. Kur e lexojm kt letr, sot pas gjashtdhjet vjetsh, konstatojm se drama e dhembshme, q ndodhi n amri n vitet 1944-1945, u shkaktua nga qarqe t caktuara shoviniste n qeverin e Athins, duke hapur shum plag e dhembje si tek myslimant, ashtu edhe tek t krishtert. Lufta e egr ndaj elementit shqiptar krijoi jo vetm plag t rnda, por edhe nj ndarje t padrejt nga pronat e pasurit e tyre si dhe nga vllezrit e krishter, q kishin bashkjetuar n harmoni t plot si nj familje mes tyre. Kjo sht edhe ideja q e prshkon letrn, q i adresohet Riza Kalit nga vllami i tij i krishter paramithjot. PAQE ME VETEN, JO ME KADAREN - Nga Afrim Krasniqi, panjohur n botn shqiptare, por pas marrjes s mimit t gjith vrapuan t marrin dika nga madhshtia e tij. U nderua nga Universiteti I Tirans (1999), Presidenti I Shqipris (1999), Akademia e Shkencave (2000) dhe posta shqiptare (2000). Faqja zyrtare e Nobel pranon prkatsin shqiptare t Nn Terezs, kurse tek rasti i dr. Muratit nuk reflektohet asnj e dhn shqiptare. N 111 vite t tjera t ekzistencs s mimit Nobel ka pasur edhe raste t tjera t prfshirjes ose prfaqsimit t elementve shqiptar, por deri tani pa sukses t dukshm. N krye t ktij bilanci t brisht vjen rasti i shkrimtarit Ismail Kadare, prej vitesh kandidat zyrtar pr cmimin Nobel n letrsi. Kadare prfaqson m shum se kushdo tjetr gjithka t muar n kulturn dhe artin shqiptar; ai sht botuar n m shum se 40 vende dhe prkthyer n m shum se 30 gjuh t ndryshme. Kadare sht antar i Akademis s Shkencave Morale dhe Politike t Francs (1996); si dhe ka fituar mime t shumta prestigjioze prfshir mimin Princ i Asturias (2009), dhe mimin ndrkombtar Man Booker (2005). Njhersh ai gzon dekoratat m t larta t shtetit shqiptar (Nder i Kombit) apo Kryqi i Legjionit t Nderit e Oficer i Legjionit t Nderit n Franc, etj. Pak koh m par Ismail Kadare u promovua n mediat perndimore si nj prej tre kandidatve kryesor pretendent pr fitimin e mimit Nobel n letrsi pr vitin 2012. Qoft edhe ky fakt e bn emrin, veprn dhe simbolikn publike t tij nj arritje me vler historike dhe nj pasuri me vler kombtare. do shoqri e popull i kulturuar do ta konsideronte t till, dhe pr shkak se bhet fjal pr fushn e letrave dhe botimeve (me vler globale dhe t prjetshme) do ta shihte gati si nj mit i gjall, nj bilet hyrje n qytetrim, nj kartvizit krenarie n kombet e dijes. Kshtu kan br fqinjt tan me nobelistt e tyre, kshtu do t duhej t bnin edhe shqiptart, t cilt, pr m tepr, e humbn rastin m 1979 dhe nuk dihet se kur do t ken nj rast tjetr pas Kadares. Po ne far po bjm, si jeni sjell e si po sillemi? N shoqrin publike shqiptare duket se koha ka mbetur nj shekull pas, dhe se ajo far ka vler pr botn e qytetruar ktu shihet si demode, vendin e vlerave e z nj pirg antivlerash denigruese dhe hakmarrse kundr suksesit t t aftit, dhe se fatkeqsisht, kriteri i vetm vlersues shqiptar pr do individ mbetet kriteri ideologjik. Shihni far po ndodh! Sapo komiteti i Nobel konfirmoi se Kadare sht kandidat potencial pr mimin Nobel nj pjes e madhe e medias shqiptare, n vend q t promovonte vlerat q bart Kadare dhe vepra e tij, tradita jon kulturore dhe identiteti yn evropian, - nisn nj fushat t ethshme denigrimi, fyerjesh dhe akuzash nga m t ashprat kundr....Kadares. Nga sndukt ideologjik t diktaturs u shfaqn n media gruaja e diktatorit, hetuesit, spiunt dhe xhandart e tij, t gjith, ve e ve ose s bashku, pr t hedhur balt mbi Kadaren, emrin, veprn dhe identitetin e tij kulturor. Nj sjellje e till ishte gati e kuptueshme n vitet e sistemit komunist apo fillimet e sistemit demokratik, kur ambasadat tona militante dhe provinciale adresuan n Komitetin e Nobel-it letra zyrtare kundr Kadare, por tani, n shekullin e ri, 22 vjet pas vendosjes s demokracis, t vijoj fushata denigruese ndaj njeriut q n bot njihet e respektohet m shum se flamuri yn kombtar, parlamenti, qeveria, presidenti apo shpura krijuese folklorike e Tirans prbn nj akt t turpshm, arkaik dhe amoral. Kandidati pr nobelist shfaqet n mediat e pakulturuara t Tirans si nj figur e rndomt e regjimit komunist, ithtar i diktatorit, hakmarrs ndaj kolegve, etj, dhe t gjitha kto akuza bhen e promovohen nga ata mkatar t prjetshm, q pr pushtet mohuan kombin dhe shanset e tij, q me vetdije dhe makin dhune krijuan dhe drejtuan modelin stalinist shqiptar, prgjegjs direkt pr inkriminimin n shoqri, kultur, arte, jetn publike e sociale. Ky paradoks tragjik dhe fatkeq pr nj popull t kujton shprehjen e Konics, se shqiptart e kan t vshtir t jetojn n paqe pr veten, t shohin vetveten n pasqyr dhe t pranojn nj sistem vlerash n shoqri. Kadare, prej vitesh, po paguan nj mim t madh, pikrisht prej ksaj trashgimie mjerane, ktij mallkimi historik, q nuk e lejon shoqrin t ngjallet, nuk krijon elit t lir qytetare, nuk frymzon me ide dhe nuk merr prgjegjsi pr t ardhmen e vendit. Kundr Kadares sht pushteti (sepse ai guxoi ta kritikoj arrogancn e tij zgjedhore m 2011), sht politika (sepse n nj vend ku gjithkushi bhet gjithka pa shfletuar kurr nj libr ata kultivojn alergji ndaj njerzve t pavarur t fjals dhe librit), sht nj pjes e elits lokale publike (sepse duke qen elit e emruar mbetet peng i pushteteve t radhs), si sht edhe nj pjes e medias (sepse Shqipria mbetet vendi i vetm n Evrop pa media kulturore, dhe ku botuesit jan n shumic ndrtues pallatesh dhe ortak n tender politik). Kt simbolik marrzie gati kolektive e shprehu m s miri nj deputet nga ata kamikazt e pushtetit, kur duke komentuar emrin e Kadares n garn presidenciale, tha se Kadare nuk duhet t merret me politik, sepse ai na duhet t shkruaj libra. Kaq fatal dhe provincial sht vizioni i pushtetit/politiks pr shkrimtarin, intelektualin, krijuesin, akademikun dhe mendjen krijuese dhe t adhurueshme t Kadares! N kt mnyr Kadare dhe ne bashk me t, mbetemi t vetm prball nj sistemi t vjetruar, t lodhur, t kalbur n vlera, t marr peng dhe ende t pafuqishm t reagoj. Ndaj askush nuk flet pr t, pr Nobel-in shqiptar, pr librat dhe imazhin q po na dhuron n bot; nuk reagojn as Ministria e Kulturs, as Akademia e Shkencave, as

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

POPULLI VOTOI PER TE LARGUAR KRIMINELET POR JO PER TE VENDOSUR HARPAGONET


cialist xhindin por jo shqiptaret.(ai u vra nga kasta ne pushtet).Ju zoteri vendosni ne drejtorine e deklarimit te pasurive familjaret e kriminelit qe e largoi populli.Me duket se deri ne 90 dite do te shohim nese ju do te mbani premtimet qe u dhate popullit shqiptare qe ju vuri ne ato karrike .Nese ju nuk do ti mbani premtimet popullit qe akoma spo di ku e ka koken sepse luli I vocerr ka trokitur ne dere, atehere largohuni se sjeni I zoti te drejtoni shtetin.Te drejtosh shtetin shqiptare duhet ta duash ne radhe te pare vendin tend dhe te mos e lesh ta zhvasin te huajt.Nese e do vendin tend dhe kerkon te besh histori vepro sic veprohet ne demokraci jote varferosh me shume popullion tend .Te varferosh ish pronarin e tokes te mos gezoje nentokene tij por te vije I huaji te vjele nga nentoka e tij dhe ai te mos marre as qerane e tokes.kjo nuk eshte rilindje .Kjo eshte cmenduri.Zonjes Blair te pares tia hiqni koncensionine naftes atehere do te kuptojme se zoti Toni Blair vjen me shpirt te ndihmoje shqiptaret pa interes ne mes.Apo kompania CROWN AGENT , te na vije te na jape mend se nuk na paskan mend shqiptaret , nuk na paskan intelektuale shqiptaret te kontrollojne doganat se na u korruptokat sipas KM shqiptare ne detyre sepse keta sna qenkan te zote te ndryshojne sistemin qe te largojne presidentin antikushtetues, te largojen kete kryeprokuror te fjetur , apo ata gjygjtare te korruptuar.Zoterinj votat ne parlament I keni por nuk doni.E nese ju nuk doni populli u zgjua dhe mos mendoni se do te qendroni 4 vjet.Jo zoterinj se dimri po troket ne dere dhe shqiptaret jane akoma fukarenj.Pasurite kombetare shqiptare I vjelin te huajt se ne sjemi te zot te vendosim njerezit e zote per te na drejtuar.Jo zoterinj populli u zgjua dhe do ta kerkoi , jam e bindur qe pas 90 ditesh ne qeveri nese si keni bere nuk do tju le te lejoi te huajt te n a zhvasin akoma.Ka ardhur koha te beni rilindje zoterinj jo rivdekje se po na del ,ikem nga zjarri dhe rame ne flake.Jo zoterinj.Nese populli largoi nje kaste kriminelesh nuk do tju lere ju ti vendosni litarin ne fyt.Eshte koha per reflektim.Ndryshoni sistemin zgjedhor , anulloni koncensionet me te huajt dhe mundohuni te rindertoni prodhimin e brendeshem , duke ndertuar fabrika qe te punesohen shqiptaret .Ndryshe jeta juaj ne qeverisje nuk besoj se do te jete afatgjate.Ne jemi me popullin I sherbejme atij deri ne sekondate fudit te jetes sone.Ne nuk do te lejojem qe te vazhdoje sistemi diktstorial ate pazare qe ju zoti KM I shqiperise e bte me 2008 dhe tani sju vjen zeri per ta ndryshuar.A mendoni se do te qendroni perjete ne ate karrike prandaj se ndryshoni.Nese mendoni keshtu jeni gabim.Se viktimat e 21 janarit nuk I ka zene gjumi te harrojne gjakun e familjareve te tyre , ate gjak qe ju sot gezoni ate karrike.Eshte koha per reflektim me vepra jo me fjale pompoze.Beni rilindje tju besoi populli ndryshe ..populli u zgjua , ai nuk do te lejoje te vazhdoje te qendroje I shtypur nene diktatin e nje tjeter neodiktatori. Ka ardhur koha qe se bashku me deputetet qe I zgjodhi populli dhe stafin tuaj te beni urgjent ndryshimet qe I duhen nje demokracie te vertet.ESHTE KOHA PER VEPRIM .VEPRO TANI SE SKE KOHE ME PRIT, NDRYSHE SBEHET HISTORI.90 DITE KALOJNE SHPEJT.POPULLI DO VEPRA URGJENTE JO FJALE POMPOZE, PASTAJ TE SHIKONI ATO PROJEKTET TUAJA AFATGJATA. Flutur Zavalina NY,USA 10-28-2013

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Austriakt n 1869, Shqiptart mund t bhen zotr t rajon nga Armand Plaka
megjith mprehtsin e dinakrin q posedojn, nuk arrin m tej se sa sot pr nesr, dhe i gjith arti i tyre shtetformues konsiston t pasur mundsin e konsulti- vetm n at, q zgjidhja, mit me materialin origjinal, po ashtusikurse edhe shtjet e e botojm t plot prmbajtjen tjera kohore, m konkretisht edhe ajo orientale, t mbae pjess hyrse t ciklit mbi popujt e orientit nga viti 1869, het n statuskuo aq sa mundet dhe ti mbivendosin dhe m pas edhe kapitullin ku problemet, duke i ndrruar flitet ekskluzivisht pr shqipthjesht vendet me njritart. tjetrin. Madje, edhe duke * ** Mbi ciklin Popujt e Orientit qndruar gali mbi fuin e Orienti fiton dita-dits tashm barutit q krcnon t shprthej do ast, ata m shum interes. E ashkndojn himnet e qetsis tuquajtura shtja orientale dhe t paqes s prgjithpo shkon gjithnj e m shum shme botrore, dhe, duke i drejt nj zgjidhje me kahje hedhur syt nga Lindja, dhune; pr nj zgjidhje mendojn se ekzistojn paqsore, as q bhet fjal. Diplomatt tan rrall e njohin akoma alternativa t mira dhe ngushllohen me fjalin udhtimin e madh t historis e mome: Aprs nous, le botrore dhe t lvizjes s kulturave mbi tok; Diapazoni dluge (Pas nesh, qameti shn. i prkthyesit). Por i parashikimeve t tyre, Austriakt n 1869: Shqiptart mund t bhen zotr t rajon Armand Plaka duke par shtjen dhe zhvillimin q po marrin gjrat n Orient, ata gjenden t gjith sot n vorbulln e nj gabimi trashanik n at q po bjn. Ata, akoma mund tia dalin si gjithnj pr momentin, ta mbajn n frena konfliktin greko-turk q ua mbajti frymn pezull, dhe me kt ta shtyjn zgjidhjen, duke vendosur nj afat t ri, por me kt, shkaku i trazirave t prgjithshme n Orient nuk sht shmangur; prkundrazi, e keqja me kt bhet edhe m e keqe dhe katastrofa q krcnon t vij, prshpejtohet edhe m shum. Po, kush e njeh Orientin dhe rrethanat q e prbjn, ashusikurse shkruesi i ktij artikulli, pas konstatimeve shumvjeare, para s gjithash karakterin dhe prpjekjet e popujve t tij dhe marrdhnien e tyre me njri-tjetrin, nuk ka m asnj dyshim se shprthimi i krizs q kaq koh ia kemi pasur frikn, ndodhet shum pran. Dhe bhet fjal n kt katastrof pr nj luft t prgjithshme t Islamit me Krishtrimin, n t ciln, ngulitja e flamurit t Profetit dhe ngritja e Kryqit, n shumanshmrin e problemit dhe przierjes s interesave, m shum apo m pak, do t prfshij t gjith popujt muhamedan; n ann tjetr t gjitha fuqit e mdha t krishtera. Meq kjo luft pr kta t fundit, n t njejtn koh do t jet nj luft pr t poseduar elsin e mbretrimit t bots, n t ciln edhe Amerika nuk do t shoh m duarkryq, do t jet pra me pak fjal nj luft gjithprfshirse. N kt stad t gjrave, pr pubklikun q lexon gazetn, nuk do t ishte pa interes, nse ne do ti paraqisnim atij sipas pikpamjes son, kta popuj t ndryshm t Orientit, q do t duken me gjas n skenn e nesrme t lufts, pr aq sa ata prfaqsojn, n nj trajtes sa m natyrale t mendimit dhe veprimit q ata posedojn, me nj fjal t karaktereve t tyre, fes, traditave e zakoneve, mnyrs s jetess dhe arritjeve sociale. (Gazeta Die Debatte, 19 shkurt 1869) *** Popujt e Orientit Shqiptart Ka popuj n kufinjt e bots s qytetruar q jan t njohur n prgjithsi n publik vetm nprmjet emrit, por q e meritojn t njihen m gjrsisht, bazuar n fatet, bmat dhe cilsit q shfaqin. Tek kta popuj bjn pjes edhe popuj t till si shqiptart, apo si i njohin n Turqi, arnautt. Ata veten e thrrasin shqiptar. N kontekstin e shtjes orientale, ata marrin nj pesh edhe m t madhe se sa malazezt dhe boshnjakt t marr sbashku, dhe prball armikut jan m t respektuar se sa grekt; jo vetm ata t rajoneve n brendsi t vendit, por edhe ata t shtrir buz detit. Ata jan nga m t rndsishmit dhe n disa aspekte, edhe m interesantt nga t gjith popujt e litoralit adriatik e jonian. Pasi ata, jo vetm q hasen n nj numr t madh dhe t prhapur gjeografikisht, por paraqesin edhe nj popull t fuqishm dhe

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku


Me shi e lot faqeve t mia As cunamet e tornadot N cilin gjeth vjeshte ndrroj t shkruaj vargun Nuk prishin bukurin prrallore tim T secilit gjeth q bie n tok. E fatin ta shoh si nj prqafim Her n shpirtin tim T mikut tim q sonte do M to vizatoj portretin e pikt vie. turs sime Si kalorsi i ksaj nate m Bj edhe nj pejsazh pr mbrmjen m hn hn Me gjethet m t bukura t Kur rrija me ty i dashur,me buzet tua t`i njomi pak. vjeshts sime Si lule pranvere plot Pak me puthjen time,pak me arom dashurie. ndrrn I ruaj kujtim n gjethin tim t Sonte sht kjo vjeshta vjeshts se art ime T dashuris se zjarrt q e ruaja n secilin gjeth vjeshte Eh,edhe n seciln ndrr t mikut tim. I ruaj edhe n secilin varg q e marr frymzim nga ti. Historia e njrit nga ata trndafila Krkova kudo botn U bra m i krisuri i ksaj bote Kalroja si princ ndrrash Edhe npr seciln fjal. T secilit gjeth trendafili u skuqa Pr t vetmn arom q ndjeja Her e puthja me zemrn time shpirtrisht Eh si ma vodhi dikush mbrmjeve m hn. Kur vetem nj yll rri pran trndafilava t kputur Nga kjo bot mkatare dhe vjen fuqia e zotit Ku nj dit do qelin radh radh t kuq Si dashuria e jon q krkuam thellsive t detit. Krkova edhe n luftn me cunamet q t t gjja ndrrn e nj mbrmje plot dashuri e puthje Si zjarr q shuan etjen e secilit prej nesh Dhe shikoj se sa bukur t rrri secili trndafil. N secilin je i buzqeshur ,n secilin me puth Sa bukur kta trndafila pa gjemba Pa mkate qelin edhe n shtator Kt vjesht bjn pranver. Si e shndrroj trndafili im

Pr emrin tnd q ma dhurove kujtim pr vargun tim. N cilin gjeth vjeshte e gjej vargun tim

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it. (well See whatll happen to freedom in 2013-2016) If the past is forgotten than itll be repeated!!

Kreshnik Spahiu... Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Mali i Zi nxjerr (zyrtarisht) t palarat e Arben Imamit Nga Gjergj Thanasi


Mali i Zi nxjerr (zyrtarisht) t palarat e Arben Imamit Nga Gjergj Thanasi Vazhdimisht vitet e fundit mediet kan br publiket lidhjet e forta ShqipriSerbi pr sa i prket importit, eksportit dhe tranzitimit t armatimeve dhe lndve shprthyese. Viti 2012 nuk mund t bnte prjashtim nga ky rregull.Gjat ktij viti me gjith zhurmn n shtyp dikasteri Imami ka vazhduar me intensitet marrdhniet me serbo-sllavt. M posht do t analizojm rast pas rasti kto raporte simbioze shqiptaro-serbe n Ministrin e Mbrojtjes s Shqipris kryesisht gjat vitit 2012, por jo vetm. Shqipria n vitin 2012 ka eksportuar kundrejt EUC (certifikats s prdoruesit fundor) pr n Republikn Demokratike t Kongos 60 (gjashtdhjet) arm me kalibr mbi 20mm, me vler 16 700 Euro. N fakt armt jan eksportuar m par n Serbi duke kaluar tranzit n Mal t Zi. Biznesment serb t armve, t njjtat arm shqiptare ua kan shitur kongolezve pr 59 mij e 159 Euro. Theksojm se n dokumentin kongolez EUC theksohet qart, q shitsi sht Shqipria dhe blersi sht Ministria Kongoleze e Mbrojtjes, armatimit dhe Veteranve t Lufts. Serbt n kt rast jan thjesht sekser. Diferenca e mimit Mallrat nuk jan drguar direkt n Ukrain por jan tranzituar nprmjet Malit t Zi pr llogari t nj firme t inkorporuar n Qipron greke, me pronar nj serb t certifikuar ndrkombtarisht (lista e OKB-s dhe lista e Departamentit Amerikan t Shtetit) si trafikant armsh. Theksojm se biznesmeni serb ia ka shitur kto arm Ukrains pr 247 mij e 000 Euro. N dokumentin EUC shkruhet qart Shqipria sht vendi eksportues ndrsa Ukraina vendi importues. Diferenca sht 177 mij Euro, rreth 2,5 her m e lart se mimi i pals shqiptare. Vartsit e Imamit nga budallallku ose nga maskarallku me ndihmn e sivllezrve t tyre serb dhe malazez i kan shkaktuar shtetit shqiptar nj dm ekonomik prej 177 mij Eurosh. Skema e hajdutris sht e njjt: pr t eksportuar arm n Ukrain domethn n lindje, nga Shqipria duhet t ngjitesh n Drejt Ukrains veri- Mal t Zi dhe pastaj t Nga Shqipria kundrejt zbres n juglindje- Qiproja EUC-s prkatse jan eksportuar n Ukrain 200 greke. Nga Shqipria kundrejt EUC-s prkatse jan eksportu(dy qind cop) arm me ar n Mali(Afrik) 3(tre)milion vler 70 mij Euro. sht 42 mij e 439 Euro pra trefish i mimit t eksportit nga Shqipria. Pr tu eksportuar armt shqiptare n Kongo domethn n Afrik, n jug t Shqipris, duhet m s pari t ngjiten n veri deri n Serbi, tranzit npr Mal t Zi e m pas t zbresin prsri n jug. I kujtojm ministres Kodheli se vartsit e paraardhsit t saj Imami i kan shkaktuar nj dm ekonomik prej 42 mij e 439 Euro arks s shtetit ose sepse jan budallenj (ua kan hedhur serbo malazezt) ose se jan maskarenj, se kan ndar Eurot me sivllezrit e tyre sllav. Budallenjt pushohen nga puna, ndrsa maskarenjt drgohen n prokurori. fishek me vler 71 mij e 829 Euro. Ky eksport sht kryer duke i tranzituar fishekt npr Mal t Zi. I kujtojm lexuesit q Mali gjendet n Afrik n jug t Shqipris ndrsa Mali i Zi gjendet n veri t Shqipris. Ksaj i thon, q tiransi, q niset pr t shkuar n Sarand i bie rruga m shkurt po t kaloj nga Shkodra. Seksert serb N kt eksport municionesh ndrmjetse sht nj firm e regjistruar n Kosta Rika me pronar nj gjeneral pensionist t IDF-s dhe nj serb t famshm pr t keq n fushn e tregtis s armve. Seksert i kan eksportuar nga Mali i Zi fishekt shqiptar me mimin 76 mij e 618 Euro. Diferenca n kt rast sht normale pr sekserin serbo-malazezo-hebre vetm 4 mij 601 Euro. Shqipria po gjat vitit 2012 ka eksportuar n Mal t Zi kundrejt EUC-s prkatse 1 000(nj mij) ton lnd shprthyese me vler 286 mij e 280 Euro. Lnda shprthyese e eksportuar ka prejardhje kryesisht nga procesi i demontimit t municioneve t ndryshme. M pas Mali i Zi po kt nj mij tonsh ia shet Serbis (duke e shkruar qart n dokumente se vendi i origjins-vendi drgues sht Shqipria) me vler 670 mij Euro. Diferenca e mimit sht 363 mij e 720 Euro. Si m sipr budallenjt ose maskarenjt e Ministris Shqiptare t Mbrojtjes i kan dhuruar ose kan ndar me seksert serb e malazez kt sasi eurosh. Shkurt puna edhe ksaj radhe buxhetit t Ministris son t Mbrojtjes i sht br nj dm i konsiderueshm. Shifrat e uditshme Shqipria po n vitin 2012 ka importuar nga Serbia 100(nj qind) ton lnd shprthyese me vler 119 000 Euro, kundrejt lshimit t EUC-s prkatse nga AKSHE-ja. Ndonse Ministria jon e Mbrojtjes pr m se nj dekad shet,ble dhe tranziton arm me Serbin, prsri pr t bler arm n Serbi sht zgjedhur nj firm sekser shtetrore malazeze, e famshmja MDI-Montenegro Defence Industries. Po kjo firm sht zgjedhur si firm sekser pr t importuar nga India 200 mij kapsolla detonator dhe 50 mij ml. fitil zjarrprcjells me vler 79 mij e 250 Euro. E njjta firm ka lozur rolin e sekserit,edhe kur Shqipria kundrejt EUC-s prkatse ka importuar zyrtarisht nga Serbia 6 mij e 505 cop djegore me vler 470 mij e 312 Euro. N vitin 2012 Shqipria kundrejt EUC-s prkatse ka eksportuar n SHBA 14 581 cop municione

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

Kryetari i par i Greqis ishte nga lagjja Manalat e Gjirokastrs (vijon)


Kryetari i par i Greqis ishte nga lagjja Manalat e Gjirokastrs kryetari i greqiswShqiptart e shquar t Greqis jan ata q ngritn shtetin grek. Nga 100 heronj t Kryengritjes greke t 1821-it, 90 prej tyre jan shqiptar, q sot njihen me emrin arvanitas. Sot atyre nga qarqet reaksionare dhe nga shteti grek u mohohet prejardhja dhe prkatsia kulturore dhe kombtare Nga Mexhit Kokalari Kshtu, kryetari i par i Greqis m 1828, deri m 1831, ishte Joani Kapodistria, m tej kemi m 1924-1926 admiralin Pavllo Kunduriotin, m 1926-n, gjeneralin Teodor Pangallos, m 19261929, kemi prsri admiralin Pavlos Kunduriotin, 1929 -1935 kemi Aleksandro Zaimin, 1971 Jorgo Papadhopulos, dhe sot amin Karolos Papulias. Pra, nga dymbdhjet kryetar q kan udhhequr republikn greke nga 1828-ta e deri m sot 2007, shtat prej tyre rrjedhin nga familje shqiptare. Kryetar i Par i Greqis s Pavarur m 1827-n u zgjodh Joani Kapodistira, i cili lindi n qytetin e Gjirokastrs n vitin 1776. Por, disa historian grek mndjengusht ,kan falsifikuar biografin e Kapodistris q ishte shqiptar, duke u munduar t fshehin historin e vrtet, por edhe kt her ata nuk ia arritn qllimit dashakeqs, sepse n Greqi ka edhe nga ata studiues q e pranojn t vrtetn sado q e hidhur t jet pr kombin grek. Origjina shqiptare e Kontit Joani Kapodistria (17761831) Joani Kapodistria lindi n nj familje gjirokastrite. Familja e tij, pr ti shptuar ndjekjeve t turqve, u vendos n ishullin e Korfuzit. Kt e dshmojn shum dokumente t historianve grek dhe shqiptar. Historiani grek, Panajot Arvantinoi, n enciklopedin greke, vllimi i pest, fq. 402, shkruan se Joani Kapodistria, Kryetari i par i Greqis, ishte nga lagjja Manalat e qytetit t Gjirokastr. Edhe historiani tjetr grek, Trifon Evangjelidhi, n librin e tij Historia e Joani Kapodistrias, qeveritar i Greqis 1828-1831, shkruan : Kur u inaugurua n ishullin e Korfuzit monumenti i Joani Kapodistrias, m 12 prill 1887, gazetart grek n Athin shkruanin n shtypin e kohs se : Joani Kapodisrias e ka origjinn nga Gjirokastra e Epirit. Ndr ta, gazetart Vasil Zoto, Teodor Bovo dhe Athanas Petrilli n gazetn NEA EFHMERIDHA (GAZETA E RE), t datave 10 dhe 12 maj 1887, deklaronin se Joani Kapodistria ishte nga Gjirokastra. Profesori i madh Eqerem abej tregon se babai i Joani Kapodistris quhej Andon Gjika, i cili ndiqej nga turqit, pr arsye se bashk me vllan e tij m t vogl kishte qen pjesmarrs n kryengritjen e Himars. Ata pr ti shptuar ndjekjeve t turqve, u larguan pr n ishullin e Korfuzit. Me vete Andon Gjika mori edhe dy djemt e tij Vironin dhe Joanin (sot e ksaj dite n rrethin e Gjirokastr fmijt pagzohen me emrin Viron, nj liqen midis Gjirokastr dhe fshatit Mashkullor quhet Vironi). Ndrsa xhaxhai i Joanit, Gjin Gjika mbeti n Gjirokastr dhe u kthye n fen myslimane me emrin Ahmet dhe titull Bej. Andon Gjiks i lindn edhe dy djem t tjer kur u vendos n Korfuz, t cilt u quajtn

NE KUJTIM TE POETIT JORGO TELO QE NDERROI JETE ME 21 GUSHT 2013 (vijon)


NE KUJTIM TE POETIT JORGO TELO QE NDERROI JETE ME 21 GUSHT 2013 INTERVISTA me Jorgo TELO: KAM HYR DHE ECUR NATYRSHM ATY KU JAM GJENDUR M MIR-Bisedoi Raimonda MOISIU (INTERVIST ME SHKRIMTARIN NGA GJIROKASTRA, JORGO S. TELO) logjistikn e duhur, i shkruaja vetm n nj kopje.eDomosdo as vet sdi ku gjendet nj pjes e konsiderueshme e tyre. Nj pjes e kam dhe e mbaj t sistemuar n kompjuter tok me krijesat e ndryshme letrare q presin ditn fatbardh t konvertimit n libraRealisht m tepr krijimtarin e kam t prqendruar n 14 titujt e librave t botuar, se sa n shtypin periodik q del n Shqipri. Ka treva si Gjirokastra, ku nuk dalin organe shtypi. Shumica jan prqendruar n Kryeqytet, ku ne q banojm larg tij , nuk mundemi t krijojm lidhje t tilla, pr t publikuar krijimet tona (kt e theksoj m tepr per vete, se ka dhe asish t shkatht q ia dalin, t shprehen ku t mundin.) Vet kuptohet q m tepr veten e kam gjetur te poezia, prderisa dhe me poezi e kam hedhur hapin e par krijues n jet, ytjetr se hartimet ishin n proz dhe un n to ndihesha shum mir dhe i vlersuar. M fartlume ishte dhe sht poezia lirike edhe e mirfillt edhe ajo me ngjyrim popullor E ndiej veten t prhapur pothuajse n krejt gjinit e llojet e letrave shqip, rast pas rasti sipas gjendjes emocionale, kushteve te t shkruarit Teksa shoh q interesi pr librin k rn ndjeshnm e dukshm, u detyrova n mosh pleqrie ti falesha internetit, mundsive t pamasa q ai jep pr cilindo q lidh e forcon miqsin me tKam hedhur vet me durim shumkakam pare t arsyeshme npr shumicen e forumeve te mirnjohur shqip; madje kam dhe dy ebsaite t miat. T shumt kan qene lexuesit e mi n t gjith kontinenet e kte e kam arme komentet e sidomos tregues statistikor q m kan ardhur me e-mail periodikisht do fundjav Vetkuptohet q permes kesaj mnyre t reklamimit te krijimtaris, m kan trokitur dhe me dhjetra miq e mikesha internetike, aq sa lidhjet kan kaluar dhe m miqsi familjare brenda interesave t ndrsjellta, apo jaht do interesi. - . Kur nj poet apo profesionist shkruan bukur, kur sht i dashuruar apo kjo nuk varet nga dashuria? Po qe se e keni fjalt pr shkrimet q kan si tem dashurin, ather mund t them me bindje, se do krijues me nj ndjeshmri normale e shpirt t pasur e fisnik, nuk e ka si kusht t domosdoshm prjetimin e dashuris n funksion t krijimtaris, mbasi atij/ asaj edhe kur u mungon dashuria reale, e imagjinojne at gati parajsore, ndoshta dhe m bukur se realiteti Prvoja ka treguar se pena t shquara botrore i kan knduar dashuris edhe kur skan mundur ta provojn at natyrshm, apo kur kan qen jo n moshn e kulmeve jetsore, por n moshn e bardh, si i madhi Lazgush Poradeci, Ali Asllani etj. Lre pastaj t permend poett e Risorxhimentos italiane, apo Strum und drangut gjerman!Po Leopardi, Saadiu, Omar Khajami e shum t tjer a nuk kan rrfyer perms lirikave t veta, se fuqi t natyrshe e t mbinatyrshm ka Kryendjenja njerzore e dashuris? - Po citoj titulllin e nj libri, ku ju jeni bashkautor me Z.Eduart Dilo, poembaladn:"Diloiada" far keni br Ju pr t marr kaq shum dashuri nga jeta? Ju keni shkruar nj kryevepr, pr nj familje t vlersuar kombtarisht nga historia dhe deri te lexuesi

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

1 3

PRMBYSJE E VLERAVE DHE IDEALE Shkruan, Nehat Hyseni


fushats parazgjedhore ka mbetur pa mazhoranc, me 60 nga gjithsej 120 deputet q ka Parlamenti kosovar. Meq puna e Kuvendit sht bllokuar pr shkak t bojkotimit t puns s tij nga vet pozita, kemi paralizim N zgjedhjet lokale t 3 nntorit 2013 jan prm- total t pushtetit qendror. Kryeministri aktual i Kosovs, z. bysur idealet, vlerat dhe nocionet e t kuptuarit t Hashim Thai, n vend q ti prkushtohet punve t shtetit t atdhetarizmit dhe t Kosovs, pr ka edhe ka manpatriotizmit kosovar. Pra, gjithka ka filluar t datin e fituar tre vjet m par, ai lexohet dhe interpreto- udhheq fushatn parazgjedhore het mbrapsht, krahasuar t partis s tij, duke iu prkushtuar kryekput ksaj shtjeje. me periudhn e Madje, ai e ka vn n dispozimparshme. cion t fitores s pushtetit lokal Sa duket, fajtor pr nga partia e tij edhe tr Buxhetkt prmbysje vlerash, in e Kosovs, duke premtuar sht Marrveshja historike e Brukselit, e miliona euro poqese fiton partia e tij n komuna. 19 prillit 2013 midis Paralelisht me kt, si veori e Kryeministrit Thai dhe Daiqit, me ndrmjetsi- ktyre zgjedhjeve lokale sht e min e baroneshs Cathe- ashtuquajtura betej pr integrimin e serbve n rendin rine Ashton. kushtetues t Kosovs, duke Prej ksaj date, gjrat krijuar Asociacionin e komunave kan filluar t shikohen dhe interpre- serbe n Kosov, q prfshin tohen ndryshe. nga partia serbt e veriut dhe ata t enklavave serbe anemban politike q sht duke Kosovs. udhhequr Kosovn qe gjasht vjet, e q kryetari Ky Asociacion i komunave t i saj aktualisht sht edhe tyre ka kompetenca t autonoKryeministr i Kosovs, mis substanciale, me ingjerenca duke krijuar mazhoranc thelbsore t shtetsis. Faktikisht, paraqet shtet brenda t brisht me pakicn shqiptare dhe minoritetet shtetit t Kosovs, me n Kuvendin e Kosovs. mvetsin e nivelit t pothuajse pavarsis s plot gjyqsore, Tani, me fillimin e PRMBYSJE E VLERAVE DHE IDEALE Shkruan: Nehat Hyseni financiare, t siguris dhe t organizimit institucional. Pra, se shteti serb q do t krijohet brenda Kosovs, si thot populli, brina ska! Ai sht nj realitet q do t ndrtohet pas zgjedhjeve lokale t 3 nntorit 2013. Kt e dshmon edhe pjesmarrja e liderve Serbis n fushatn zgjedhore, si psh. t Kryeministrit t Serbis, z. Ivica Daiq, m 19 tetor, duke e emrtuar kinse si vizit fetare. Pra, ishte ky nj ironizim i palogjikshm, duke na servuar dokrra t pacip politike. Sepse, nj politikan serb na cilsohet sikur t ishte pop, q vjen pr shrbesa fetare, duke dhn pastaj deklarata politike q kan t bjn direkt dhe kryekput me zgjedhjet lokale t 3 nntorit. Madje, pr ta fshehur turpin e mosprfilljes s integritetit dhe sovranitetit t Republiks s Kosovs nga kryeministri serb, z. Thai del dhe e falemnderon ate publikisht, sepse po i kontribojka daljes s serbve n zgjedhje! Andaj, mos u uditni kur t dgjoni nga t njejtt persona qndrime dhe vlersime diametralisht t kundrta me ato q kan deklaruar m par. Pra, ate q deri dje e quanin tradhti kombtare, tani na e servojn si patriotizm. Kemi nj sallto mortale sui generis t politikbrjes aktuale n fushatn parazgjedhore, si prmbysje vlerash dhe parimesh fundamentale t t kuptuarit dhe praktikuarit t shtetsis dhe sovranitetit t Kosovs. N kt kontekst, edhe ata q dyshohen se kan kryer krime, q kan luftuar kundr sovranitetit, integritetit territorial dhe rendit kushtetues t Kosovs, jo vetm q nuk do t ndiqen nga organet e e rendit t Kosovs, duke i sjellur para drejtsis dhe prgjegjsis. Prkundrazi, ata shprblehen me poste, duke u inkadruar edhe n forcat e ruajtjes s rendit dhe Ligjit n Republikn e Kosovs! N zgjedhjet lokale t 3 nntorit 2013, sa duket, jan prmbysur idealet, vlerat dhe nocionet e atdhetarizmit dhe t patriotizmit kosovar dhe gjithka ka filluar t lexohet e interpretohet mbrapsht, krahasuar me periudhn e mparshme.Fajtor pr kt sht Marrveshja historike e Brukselit, e 19 prillit 2013 midis Kryeministrit Thai dhe Daiqit, me ndrmjetsimin e baroneshs Catherine Ashton. Prej ksaj date, gjrat kan filluar t shikohen dhe interpretohen ndryshe. Andaj, mos u uditni kur t dgjoni nga t njejtt persona qndrime dhe vlersime diametralisht t kundrta me ato q kan deklaruar m par. Sa duket, i till sht rasti i emrimit t Nenad Gjuriqit, si Komandant t policis n veri t Kosovs! Pra, ky person do t kujdeset pr ruajtjen e rendit dhe ligjit, si dhe t rendit kushtetues t Republiks s Kosovs, edhepse, si njoftuan mediat kosovare, dyshohet se ka qen pjes e forcave policore t Serbis q masakruan familjen e Jasharajve n Prekaz n vitin 1999! Pra, Qeveria e Kosovs ia beson postin m t rndsishm t ruajtjes s sovranitetit dhe rendit e Ligjit, pikrisht atij q mori pjes aktive n vrasjen e heronjve t Kosovs! Ky sht nj absurd i papar dhe paraqet vrasje prej s vdekuri t Jasharajve, pikrisht nga ata q veten e deklaronin si bashklufttar t Adem Jasharit dhe familjes s tij! Madje, duke na shitur kt si europianizm dhe fitore t demokracis! Njerzit tani jan trullosur dhe pyesin veten, vall sht duke ndodhur aktualisht n Kosov? A thua Gjuriqi dhe shokt e tij q kryen krime gjenocidale mbi shqiptart e pafajshm, kan ndryshuar dhe nuk jan m kriminel? Apo, ndoshta ata shqiptar, viktima t pambrojtura, si puna e familjes s Jasharajve, gra e fmij, na qenkan fajtor dhe kriminel?! Pastaj, shtrohet pyetja se sa do t punojn ata q masakruan familje shqiptare dhe luftetar t liris, pr ruajtjen e sovranitetit t Republiks s Kosovs, pr t cilin u flijuan bijt dhe bijat m t mira t kombit? Pra, si asnjher m par, pikrisht kto dit t fushats parazgjedhore, imponohet shija e hidhur e humbjes, prmbysjes dhe prdhosjes s vlerave elementare t shtetsis dhe t idealeve t mbar shoqris kosovare. q assesi nuk paraqesin ogur t mir pr nj ardhmri t lumtur, pr perspektiv t ndritur dhe mirqenie t Republiks s Kosovs.

interviste nga Xhevdet Shehu (vijon)


Lakos dhe kur erdha nga Amerika m takoi n hollin e hotel Dajtit. Disa mijra them nuk duhet t ndshkohen, ata duhet t dalin para gjyqit dhe nse ata q vrtetohen fajtor, t dnohen. Sepse tani sht nj tez se . Ishte nj grumbull njerzish konkret. Babai ata paskan vepruar sipas ligjeve t kohs. Un pr kt i dnoj. i Elsa Ballaurit dihet. Sepse n baz t Kushtetuts s Kt e kam marr vesh vitit 1946 lejohej me ligj liria e me hollsi nga libri i fjals dhe e grumbullimeve, dhe Uran Butks. Ai ka dal kur i arrestonin dhe u thoshnin dshmitar. 19 vje. Un se ke thn kt e at, po kt e kam br nj libr me lejon Kushtetuta, prgjigjeshin publicistike dhe e kam prmendur q ather, q ata. Cila Kushtetut more? Na edhe 100 shkopinj t tjer 1992. Kshtu dhe histoPo n politikn aktive mendon se ria e Amik Kasoruhos. Kam shkruar nj shkrim ka ende ish-spiun t Sigurimit ku kam thn se duhet t t Shtetit, apo vegla t ishdiktaturs q mund t ken br ndshkohet jo vetm krimi, por edhe krimine- edhe krime? Duhet t ket. Ata q ishin n lt. Ky ishte thelbi. 1/3 komisionin pr pastrimin e ishin t prndjekur figurave i din. politik, por 2/3 ishin t prndjekur ekonomik se N intervistn me Mustafa Nanon flisni ashpr pr Sali edhe ai q ishte antar i Berishn. Mos e teproni me partis do t shkonte n kritikat q i bni dhe e ngarkoni radhn e qumshtit. Qe me prgjegjsi m shum se sa i nj pjes q gzonin privilegjet, por ka nga ata takon pr periudhn e tranzicionit, por edhe pr kohn e diktatq nuk kan lyer duart me gjak, po ka nga ata q urs? Me at kohn e diktaturs nuk kan br krime. Ata duhet t prgjigjen. Kt merrem un se ai Sekretar Partie ka qen. Pr kt tranzicionin un krkoj. Kjo i kishte un flas pr t sa m takon br prshtypje Natasha Berisha, sipas nj armiku klase 1 interviste nga Xhevdet Shehu raportet e mia n lidhje me t. Si nacionalist i djatht antikomunist ai m tradhtoi n ndjenjn time antikomuniste, se nuk bri as gjyqin pr krimin komunist, as gjyqin pr kriminelt komunist. Ai tha kur vajti n Strasburg se nuk do t bjm gjyqe politike dhe as gjykata speciale. M fyeu si atdhetar se iu dha varrezat grekve dhe mua m shprthen gjaku kur vijn grekt m 28 tetor dhe festojn festn e Greqis ktu n trualin shqiptar. M bn edhe shkolln greke n Kor. Nga Leskoviku deri n Qaf Than nuk ka pasur asnj grekofon. Ishin nja dy-tre minoritar q ishin martuar aty, por jo grekofon, nuk ka pasur Kora. Edhe m del tani Vangjel Dulja e thot se kemi minoritet. Se jan ca obenj srakaan q nuk kan pasur stabilitet dhe i solln n Boboshtic e Drenov, vinin edhe n Tiran. Njher jam zn me njrin nga ata se m tha un jam grek. Po ti m ke thn q je vllah. Po tha. Po ather o vllah, o grek i thash, t nuk mund t jesh edhe vlah edhe grek njhersh. E treta, n lidhje me pronat. Atij iu ngarkua detyra nga Ramiz Alia q tia merrte frymn dhe t mos e linte t djathtn t merrte veten. Dmshprblimet nuk i dha. PS sht ajo q sht, vazhdim i Partis s Puns, nuk e bri shkputjen nga e kaluara, mbajti Zrin e Popullit, kultin e Enver Hoxhs e ruajti e t tjera. Me ta mua m ndan nj det gjaku e lotsh dhe i kam ndar hesapet. Un e kam me kta, se kta i kemi votuar. Se ishte vota e t prndjekurve q e pranuan Sali Berishn n partit evropiane t djathta. Se ndryshe nuk e qasnin at atje. Si ish-sekretar i Partis s Puns sht thn se ai dallohej pr nj zell t tepruar pr goditjen e armiqve t Partis t asaj kohe? Po un i kam dgjuar ato, i kam lexuar n shtyp I ke besuar? I kam besuar. Pr shembull sht rasti i Hysen Shoshorit q shprndante trakte kundr partis dhe Enverit. Gjykata e dnoi me vdekje, por Presidiumi i Kuvendit ku bnte pjes dhe Enveri ia fali jetn dhe e dnoi me 25 vjet burg. Mirpo sekretari i Partis Sali Berisha ishte ai q m pas krkoi anulimin e vendimit dhe krkoi q Ceni t dnohej me vdekje se kishte ngritur dor kundr partis dhe udhheqsit. Kto jan shkruar n gazeta e jan transmetur n TV dhe i besoj. Nuk jam vet dshmitar, pasi un vet isha i prndjekur dhe sm pyeste njeri. Por t marrim rastin e mjekes kardiologe Margarita Vullkaj, bashkshortja e Milto Kostaqit ish-mjek personal i Mehmet Shehut. Kur u eliminua Mehmet Shehu, organizata e partis e spitalit ku ishte sekretar Sali Berisha propozoi internimin e saj. Me sa dukej e kishte konkurrente Margaritn dhe e hoqi qafe. At e solln n Kavaj. T gjith e din historin e saj. Shkoni e pyesni n Kavaj e do t tregojn me hollsi pr kt fakt. Si nj ish-i prndjekur, si e sheh perspektivn e pas 23 qershorit? Jam skeptik me ca gjra q shoh dhe dgjoj Un kam nj propozim. Para ca kohsh u b nj zhurm n shtyp se nj rruge n Tiran q quhej 4 shkurti i hoqn emrin dhe ia vun Ibrahim Rugova. Kjo u kundrshtua. Un mendoj: at rrug apo ndonj rrug tjetr t bhet me dy emra, krahu i majt t jet e viktimave t Xhelal Staravecks dhe t quhet 4 shkurti dhe n ann tjetr ajo e xhelatit q i vrau ata. Le t jet kjo rruga e par n bot. Prandaj dhe kam propozuar q t mos prishet Piramida, por t bhet Muzeu i krimeve t komunizmit. T bhet me objekte konkrete n madhsi prej dylli. Mendoni se PD e sotme sht demokratike? T dyja partit e mdha jan njlloj Iku Sali Berisha, pasi dha dorheqjen. A besoni n ringritjen e PD-s? Duke i quajtur produkt i Katovics PD-ja dhe lvizja e studentve kan qen mashtrim i radhs. Kominterni mashtroi q para Lufts s Dyt Botrore me Frontin Popullor n Franc, kur Partia Socialiste me Leon Blumin nuk votonte buxhetin ushtarak dhe kur filloi lufta.

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Dead Albanians due to Current Dictatorship in Albania will they get a resolution?

Lirak Bejko Dead I vdekur nga Diktatori dhe vjedhjet e familjes se tij Berisha

One last dictator in Albania Left to be Overthrown!!! Not done Yet!! BURG

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

1 5

Shkrime nga James Wm. Pandeli

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi presim rezultatet shpejt.

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri.rezultatet???

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi-presim rezultatet shpejt...

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi presim rezultatet

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperipresim burgimin e perjetshem te familjes diktatoriale Berisha!!

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha..Burg

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi.Burg...

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te .

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!! Burg

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit dhe e dergonin te qeli ate me bashkepunetoret? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

So far in Albania the only way to make it is to keep your promises and Ilir Meta and spouse is an example of it.Will everyone else learn from it or shatter in the high cliffs.the only victor in the election battles!!!!

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha...te shohim ndryshimin dhe per A. Xhillarin (burg apo jo)
The leader of Opposition before now Premier in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that hes so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences? Time will tell

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!Burg...

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PDs ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...Burg...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret.

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! BURG Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Henris Balliu Guilty as part of Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

Human Right Violators as an inheritance from the so called bearded man Tos Nano in Albania!!

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

2 3

Lidhja VokshiXheka -Spahiu-klani Berisha ...BURG

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari cfare kane keto te tre te perbashket/? Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!! Burg per vrasjen e Hajdarit

Azem Hajdari I vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te larte te Europes...

Kryengritje nga njerez me arme per parate e vjedhura ne kohen piramidale & ate qe vijoi me pas me fatosin ne krye...gjykoni vete njerez.

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi , kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse? Poverty.

Berisha & Podesta group loosesAlbanian Americans oust the premier SB Jail & restitution for Podesta
The Albanian Mafia Lobbies against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues..

Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise.zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha SO far no more Premier...how do you like those apples?

Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

New Ambassador needs to ask the federal authorities to return or freeze Albanian funds now states side...or else trust in our US image

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

2 5

Libri I ndaluar I Agim Hamitit FQ 32

Lnja pas dore e potencialit shqiptar injoranc apo qellim i qeverise nga XHELAL FERIZI
Lnja pas dore e potencialit shqiptar injoranc apo qellim i qeverise nga XHELAL FERIZI Nuk e di se si mund te bejme ne shtet e ne kend mund te mbehstetemi ne qfar politikanesh individesh qe shtetformojne e shtetformim nuk ehst leht por esht shum veshtire ne nuk mund te bejm shtetformim me neglizhenta mendjemdhej e frigacak e shkelsa perbuzsa e injorant qe ju prine fati dhe dhelpria ne disa qaste te bveqanta te llojeve te komplikimeve historike kur shapi akoma nuk esht nda prej sheqeri pra atdheu mbahet me trima me burra e gra trimhesha bujare historike,e jo me qyqar egoist fanatik me egoizmin me te pa pare qe ka njofte ndonjehe r historia e kombeve me duhet te them se toka e jone e me token tone ngannjiher grindem se pse krijon te tille mendjemdhej e egoista te papare duke menduar s e vertet jemi te vetmit ne bote si fare qe krijojme te tille jo bujare e jo trima qe ne momente te duhura dalin duke i shfrytzuar mediat dhe lojrat propagandistike demogagjike Pamvarsisht s e serbet jan armiqt tane shekullor dhe te urryer me te cilet ndjehem ne armiqsi per shkak se dihet ne historia se qka na kan bere ata ne por nga njiher ne analize thellohem dhe mendoj analtikisht me koke dhe gjakftofesi analitike a thua ka valle ne mesin e serbve armiq agoist te tille kaq te mdhej eperbuzsa mendjemdhej te pa qytetruar siq ka ne mesin tone te shqiptarve . Pa dashte te fyej popullin tim sepse fjalen ekam per egoistet karrierist te pa fre qe nuk ngopen kurr me lavdi e demagogji -fjalen ketu e kam vetem per at shtrese vertet egoiste jo bashkpunuese -dhe kam krijuar mendimin se kaq shum egoist dhe te tille egoist te nje natyre te tille qe shkojne kaq larg ne egoizem te popujt tjere ndoshta nuk ka -me perjashtim te gadafit te libise te asadit te sirise e disa klaneve tjera neper kombe tjera -dhe sa e si e kah ka mbi kjo lloj fare bastarde kjo shtrese klanore teper egoiste vetiak qe tremben nga hieja e vet dhe nuk bahskpunojne me popullin - qe po i merr ftyren kombit tone me kaq fodullizem mendjemadhsi grupore destruktive te ndasive neper grupe te kqia qe rrenojne unitetin -keto te zeza klane kaq egoistsesh te pa bujari- aspak nuk di kah po vijne kto pjella kaq mendjedhej dhe kaq mohues te organizuar neper klane kjo ehst befasiMe kesi lloj njerzish a snuk mundesh me krijue fonde as organizime per shqiptaret ne presheve mitrovice ne veri per shqiptaret e diapsores e as kurfar bashkpunimi ne interes te epersise as si individ ne progres e a s kombtarisht -sepse nuk kan kulture bujare e as trimerie qytetarie jan shpirta te ftoft si me ken jahst toksore te pa emocion kurfare -Autori ne mergim i merguar dhe i lenun pas dore ne harresa

P a g e

2 6

O u r

W o r d s

Declassified (continues)

V o l u m e

5 ,

I s s u e

4 1

P a g e

2 7

Declassified pg2

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

N E W

L I F E

J E T A

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Origjina Pellazge e Gjuhs Ilire e Shqipe (vijon)


Origjina Pellazge e Gjuhs Ilire e Shqipe parahelene, t ciln e quajti pellazge. Struktura morfologjike e emrave t prvem dhe e toponimeve prkon me nj gjuh paragreke. Ata q u vendosn t part n pellgun e Egjeut, para ardhjes s grekve, i quan "protoindoevropian". Pjesa e par e punimit t tij prfshin studimin fonetik t zanoreve dhe t bashktinglloreve pellazge. Pjesa e dyt merret me formimin e emrave, n mnyr t veant me prapashtesimin, emrat e prvem dhe toponimet. Emrin e perndeshs Athina, pr shembull, e shpjegon si t prejardhur nga fjala at (baba), e gjetur n shqipe e n gjuh t tjera indoevropiane, por me nj prapashtes femrore, q e bn at nn. Van Vindekens vrejti se toponimet pellazge gjenden t prhapura nga Azia e Vogl e deri n Itali, por veanrisht n Iliri dhe n Greqin e sotme. Kto emra vendesh ndeshen n Greqi m me shumic se n do vend tjetr, kurse emrat pellazg t njerzve dhe t hyjnive gjenden vetm n greqishte. Kjo e bri Van Vindekensin t besonte se popullsia m e dendur, q fliste gjuhn pellazge, ndodhej n Greqi. M tej, ai shtoi se gjuha ilire ishte zhdukur, duke ln pas vetm disa emra t prvem, t cilt gjenden n dorshkrimet greke e latine. Sikur gjuha ilire t ishte ruajtur si greqishtja, ai besonte se numri i emrave t prvem dhe i fjalve t tjera do t dshmonin se popullsia pellazge n Iliri do t kishte po at dendsi t madhe si n Greqi. Grekt, ilirt dhe italiant gjetn n brigjet mesdhetare nj gjuh, nga e cila huazuan nj numr t madh fjalsh q shnonin sende t njohura e t panjohura. Ata e asimiluan qytetrimin pellazg, duke e pasqyruar kt n fjalorin e huazuar. Jan identifikuar shum fjal pellazge, q prdoren pr t shnuar kafsh t tilla si: gomar, derr, pllumb, salamandr e hardhuc, si edhe fjal t tjera q shnojn bim, minerale, vegla muzikore, lojra, lundrim, tregti, ndrtim, artin e lufts, gjueti, familje, shoqri e besim. Prania e kaq shum huazimeve dshmon se grekt, ilirt dhe italiant as e zhdukn dhe as e dbuan menjher popullsin pellazge, t ciln e gjetn n ato treva. Pushtuesit duhet t ken bashkjetuar me vite t tra me pellazgt, duke huazuar, kshtu, nj pjes t mir t fjalorit t tyre. Van Vindekens arriti n prfundimin se grekt, ilirt dhe italiant nuk mund t ken qen indoevropiant e par, q u vendosn n Evropn Jugore dhe n Azin e Vogl. Ata jan paraprir nga pellazgt. Ndonse nuk e datoi ardhjen e pellazgve, ai ishte i sigurt se ata u vendosn n gadishull para ardhjes s fiseve helene t Jonve, aty midis viteve 2000 e 1600 p.e.s. Vetm ather kur pakica jone u prforcua me ardhjen e eolve dhe akejve, rreth vitit 1500 p.e.s., si edhe me dort lufttar, rreth vitit 1000 p.e.s., ata ishin n gjendje t nnshtronin pellazgt e t zvendsonin qytetrimin e

Si i fshehn serbt fotografit 150-vjeare pr Shqiprin (vijon)


Si i fshehn serbt fotografit 150-vjeare pr Shqiprin 96400Fotografit e marra nga Vjena t fotografit Josef Sekelit i cili i ka br gjat vitit 1863 me nj ekspedit austro-hungareze n Shqiprin veriore, n Kosov dhe Maqedoni, t udhhequr nga Johan Georg fon Han, duket se do t mbeten t parat fotografi t bra ndonjher t kt rajon t Evrops Juglindore. Johan Fon Hahn, dijetar gjerman (1811-1869) konsiderohet zakonisht si babai i studimeve t albanologjis. Ai ka punuar pr autoritetet ligjore t Mbretris s porsakrijuar t Greqis. Nga 1843-1847, ai prfaqsoi konsullatn prusiane n Athin , dhe pastaj transferohen si zvends konsull n konsullatn austriake n Janin, ku ra n kontakt me shqiptart dhe filloi t msonte gjuhn shqipe. Hahn e vizitoi tre her Shqiprin gjat viteve t qndrimit t tij n Janin dhe mbledhur m shum informacione mbi historin shqiptare ,filologjis dhe folklorit. Materialet i botoi n tri vllime Albanesische (Studime shqiptare), Jena 1854, m t cilat ai hodhi themelet pr studime shqiptare multi- disiplinore. Ai njihet edhe pr vllimin Griechische und Albanesische Mrchen (Prralla greke dhe popullore shqiptare), Lajpcig 1864, dhe ka shkruar pr punn q ka br me ekspeditat e tij n Ballkan, Reise von Belgrad nach Salonik (Udhtim nga Beogradi n Selanik ), Vjen 1861 , dhe Reise durch die Gebiete des Drin und Vardar ( Udhtimi npr rajonin e Drinit dhe t Vardarit), Vjen 1867, 1869. Udhtimi i fundit nga gushti deri n nntor t vitit 1863 ka qen kur Hahn dhe shokt e tij nisen nga Durrsi dhe Shkodra n bregdetin e Adriatikut deri n lumin Drin duke shkuar pr n Prizren n Kosov, prmes Maqedonis perndimore dhe pastaj posht lumit Vardar n Selanik (Selanik) n Detin Egje. Interesat e tij pr Shqiprin dhe Ballkanin jugperndimor ishin t nj spektri t gjer.. N rrjedhn e ktij udhtimi prve krkimeve etnografike, ai ndoshta padashur hodhi themelet e historis s fotografis n Ballkanin jugperndimor. Ekspedita e 1863-shit rezultoi me nj koleksion prej pesdhjet fotografish t cilat jan ndr m t hershme t bra ndonjher n rajonin e Ballkanit. N fillim t viteve 1860, Hahn kishte filluar prgatitjet pr ekspeditn deri n lumin Drin, ku ai vuri n dukje se : sht m pak i njohur nga t gjith lumenjt e Evrops, megjithse derdhet n Adriatik dhe sht vetm dhjet milje nga kufiri jugor t perandorak n territorin (Austro Hungarez) M 23 qershor 1863, Hahn i shkroi Akademis s Shkencave n Vjen, duke krkuar nj fotograf kompetent q ta shoqronte dhe bnte fotografi t qyteteve dhe t terrenit malor. Akademia propozoi njzet e pesvjearin Josef Szleky dhe i vuri n dispozicion fondet e duhura pr ekspeditn. Sekeli, foto dhe studime pr Shqiprin me albanologun von Hahn Dr.Jozef Sekeli (1838-1901) lindi n Smeg pran liqenit Balaton n Hungarin perndimore dhe u shkollua n Szombathely. U diplomua n Universitetin e Vjens pr master n farmaci dhe n vitin 1862 u lauerua me doktoratur n kimi. Ai dha msim n universitet pr nj far kohe, por pastaj hapi nj studio n Heinrichshof pran Opers s Vjens. Ai u b nj fotograf profesionist dhe reputacioni i tij u rrit shum. N vitin 1867 ai fitoi mimin e bronzt n Panairin Botror n Paris (ndoshta me fotografit e Shqipris), dhe n 1878 ai fitoi nj medalje argjendi n