Express

www.gazetaexpress.com N° 1292, Viti III, Çmimi: 0.20 ¤ • E përditshme e pavarur kosovare

Është një rrëfim i pazakontë i Nexhmije Hoxhës. Bashkëshortja e Enver Hoxhës , sot Gjyqtari Anton Hila është shkarkuar nga detyra, tri ditë pasi në moshën 87 vjeçare tregon për herë të që ka vdekur. Këtë vendim e ka marrë Këshillit Gjyqësor parë i marrëdhënien e saj 50 vjeçare Hoxhën. Kosovës, i cili i ka rekomanduar Presidentit të me Kosovës përSi zonjë e parë, si ish dëshmitareAta, e parë e një shkarkimin e tij.ish Familjarët janë të traumatizuar. madje, f8-9 sistemi diktatorial në Shqipëri. e patën përkujtuar në gazetat e përditshme.

Vitet e mia me Enverin

» Ekonomi: Me kod alternativ të telefonisë » Ballkan: Fjalim i palexuar në Beograd Panik ne bursat nderkombetare Çmimet e aksioneve shënuan rënie të theksuara
f3

në tregjet aziatike në shkëmbimet e para të ditës së martë, pasi bursa amerikane regjistroi rënien më të madhe brenda një dite të vetme në të gjithë historinë e saj, në një atmosferë shqetësimesh për thellimin e krizës financiare amerikane. f18

slimane Kosova dhe bota my e përdor me kujdes dhe

Bota islamike -- një term që unë rreth një çështje që duhet rezerva -- është ndarë edhe njëherë ituar mbështetjen konsideruar mjaftë “islamike” për të mer në Kombet e vës Koso e a kauz ë e saj unanime. Ajo ësht Bashkuara. Shkruan: Hajrudin Somun f5

volta i nihilistëve një krizë ekonomike. Ai Re Në vitin 1933, Franklin Roosevelti trashëgoi
Shkruan: DAVID BROOK

E mërkurë
1 tetor, 2008

besimin, t’u jepte njerëzve kuptoi që puna e tij e parë ishte të kthente dhe se do të bëhej diçka një përshtypje që dikush ishte përgjegjës sve politikë po përballet heqë udhë e me tash e për këtë gjë. Gjenerata dhe në mënyrë isht tërës , me një situatë të ngjashme. Deri tash tuar. dësh kanë katastrofale S / The New York Times
f15

! Universitet Me lese në ruar në Universitet ligjë ka ell Russ m ur Willia

A e dini pse Arth kur edhe ka fituar çmimin dhe ka shkruar libra deri në vitin 1950,hën 78 vjeçare? S’kam mos në deri ‘Nobel’ për literaturë. Pra an: Halil Matoshi f2 Shkru përgjigje, pos që ishte Bertrand Russell!

Hija e Djindjic
f4

Hija e Zoran Djindjic’it po i sillet në mendje Presidentit Boris Tadic. I pari i Serbisë po shtyn sërish ndarjen e Kosovës të cilën me pragmatizëm e promovonte Kryeministri i vrarë serb. Përpjekjen serbe, pas pavarësimit të vendit, zyrtarët në Prishtinë e cilësojnë të tejkaluar dhe utopike.

foto: Petrit Rrahmani

Falja për njohje

Dita e Bajramit këtë vit ishte e veçantë, ngase u mbajt për herë të parë në shtetin e Kosovës. Por, as këtë vit nuk munguan lutjet. Kësaj radhe ato kanë të bëjnë me njohjen e pavarësisë së Kosovës edhe nga vendet islamike. Ceremonia qendrore e faljes së namazit u mbajt në Xhaminë e Çarshisë në qendër të kryeqytetit. f6-7

2

E mërkurë, 1 tetor 2008

Pressing
kryeredaktor: Berat Buzhala berat.buzhala@gazetaexpress.com, zëvendëskryeredaktore: Arlinda Desku arlinda.desku@gazetaexpress.com politikë: Artan Mustafa artan.mustafa@gazetaexpress.com nacionale dhe siguri: Ilir Mirena ilir.mirena@gazetaexpress.com, Arte: Shkelzen Maliqi shkelzen.maliqi@gazetaexpress.com ekonomi: Ibrahim Rexhepi ibrahim.rexhepi@gazetaexpress.com, Ballkan Express: Faton Raçi faton.raci@gazetaexpress.com, bota: Valmir Gërguri valmir.gerguri@gazetaexpress.com, sport: Valdet Hasani valdet.hasani@gazetaexpress.com fotografia: Visar Kryeziu visar.kryeziu@gazetaexpress.com, drejtor i marketingut:Vjollca Musa,marketing@gazetaexpress.com; redaksia: info@gazetaexpress.com; tel: 038 76 76 76, ; fax: 038 76 76 78; shtypi: Roto Print; botues: MediaWorks.

E mërkurë, 1 tetor 2008

PRESSING
Me lese në Universitet! / Halil Matoshi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2

Me lese në Universitet!
A e dini pse Arthur William Russell ka ligjëruar në Universitet dhe ka shkruar libra deri në vitin 1950, kur edhe ka fituar çmimin 'Nobel' për literaturë. Pra deri në moshën 78 vjeçare? S'kam përgjigje, pos që ishte Bertrand Russell!
Por kur sheh profa 60 vjeç e fiu, që s'dinë të punojnë me celularë, s'dinë të shkruajnë në kompjuter dhe nuk kanë E-mail adresë (në shekullin e komunikimit global) tek buzëqeshin para TV kamerave, si të mbijetuar, mbi pirgun e kufomave (të mbyturve nga mosha) kjo ta kujton vërtet Russell'in. Flokëthinjur, pa telefon mobil, pa kompjuter në zyrë dhe natyrisht pa E-mail adresë. Dhe, a e dini pse? Nuk kanë qenë asnjëra nga këto çuda në kohën e tij. Mirëpo, ç'është më e keqja, këta tipa nuk e kanë kultivuar vetveten (e kanë shumë për qejfi politikën por shkencën s'ua do fare), thjeshtë nuk lexojnë, nuk shkruajnë vetë. T'i lexosh shkrimet e ndonjërit nga ta, (sepse shumica nuk dinë të shkruajnë një editorial për një çështje që i përket 'shkencës' së tyre), flokët e kresë të shkojnë përpjetë, jo që s'dinë vetëm të shprehen, por kanë një mendësi të çoroditur etnocentriste, thuaja primitive. Se ku i gjejnë do fjalë katundase, disa të ashpra patriote dhe eventualisht ndonjë fjalë të urtë nga 'thesari popullor' i Drenicës. Se si ta citojnë Sami Frashërin, e ndonjë syresh edhe 'Cimën', kjo të bën të vuash deri në vdekje nga injoranca e tyre. Ky fodullëk i atyre profesorëve, dhe kjo mburravecëri e këtyre politikanëve se kinse namin po e bëjnë, të turpëron si qytetar. Këta tipa Nietzsches do t'i tipizonim si "bisha me fytyrë të skuqur"; ashtu dukën tek turren për pushtet, për t'ua zënë vendin më të mirëve, për të ngritur klaninin e tyre, thjeshtë për të mbijetuar. E, Qeveria u del përkrah. Po dihet pse, një dyzinë ministra e deputetë, që kanë magjistruar pas luftës, janë duke doktoruar në histori, e albanistikë dhe pikërisht tek këta profesorët që do duhej të shkonin te sh'pia, për ta jetuar qetësisht pleqërinë, pranë nipave e mbesave, e jo pranë ose para studentëve 'cool'era'. Dhe natyrisht se atyre duhet t'u kthehet e mira më të mirë. Vërtet më habit forca e tyre ndikuese dhe lobuese tek 'hyqymeti' (ka ndonjë që ka traditë në këso punësh). Nuk arritën artistët as shkrimtarët që të ndikojnë për ta bërë ndonjë ligj të mirë për sa i përket artit e kulturës, të drejtave autoriale etj. E këta, qe, ia dolën. Hallall! Vetëm se, ata pakë studentë normalë, të mirë, që i njoh ose më bie të takohem bëjnë hajgare më kësi profesora, edhe këtë duhet ta dinë këta luftëtarë të paepshëm. Këta pishtarë të dijes, që po shuhen për t'u bërë të tjerëve dritë. Është tepër e dhimbshme për të qeshur. Zoti Ministër Hoxhaj, mos u ba horë, se këta janë të pafytyrë, veç me lese dhe Ndihmë të Shpejtë mund t'i qitni nga Universiteti. Ktheje mbrapsht këtë far ligji të mbrapsht. Lerëni njerëzit të vdesin të qetë në shtëpi, lëri të tjerët, më të rinjtë të lirë, që kanë dije e aspirata me ba najsen të hajrit në këtë dhe për këtë vend. Bëjeni ndonjë ligj që subvencionon trurin, të mos derdhet nëpër botë. Ktheni ata ekspertë që ligjërojnë nëpër universitete të famshme botërore. Ose i joshni ata të rinj që po kryejnë shkolla t'mira, jashtë. Nëse doni vërtet ta reformoni këtë shoqëri. Po kjo punë s'bëhet me 300 euro.

LAJMEXPRESS
Tenton te ndale Serbine / B. Greiçevci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 Kosova dhe Serbia në NATO . . . . . . . . .3 Serbia proteston kundër KFOR'it . . . . .3

POLITIKA
Hija e Djindjic / Shpend Limoni . . . .4 "Bajram i Vogël" njohjesh . . . . . . . . . . .5 Kosova dhe bota myslimane /Hajrudin Somun . . . . . . . . . . . . . . . . .5

Halil Matoshi
halil.matoshi@gazetaexpress.com

NACIONALE
Falja per njohje / Artan Behrami . . . . . . . . . . . . . . . . .6-7 Shtohen të hyrat / Besiana Xharra . . . . . . . . . . . . . . . . . .7 Fillojnë punën gjykatat në veri të Mitrovicës . . . . . . . . . . . . . . .7 Vitet e mia me Enverin / Xhunga Xhunga . . . . . . . . . . . . . . . .8-9

EKONOMI
Me kod alternativ . . . . . . . . . . . . . . . . .10 Dështoi paketa . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10

BALLKAN
Pajtimi i serbëve me kroate dhe me shqiptarë / Latinka Perovic . . . .12-13

BOTA
168 te vdekur ne nje tempull indian . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15 Revolta i nihilistëve / DAVID BROOKS . . . . . . . . . . . . . . . .15 Panik në bursat ndërkombëtare . . .18 Perspektiva e paqartë . . . . . . . . . . . . .19

ARTE
Eliza, homazh me trëndafila / Entela Bani . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21 Përfundon “Takimi muzikor i dy botëve” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21 Një film i inspiruar nga Kadareja . . .22 Kulla me diellin ilir / Ardian Jasiqi . . . . . . . . . . . . . . . . .22-23 Vazhdon tradita e Çmimit Turner . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23

SPORT
Synon fitoren e parë /Moral Pozhegu . . . . . . . . . . . . . . .28-29 Refuzon Udinesen . . . . . . . . . . . . . . . .29 Bëhen gati për Shqipërinë . . . . . . . .29 Debutuesit e rrezikshëm . . . . . . . . . .30 Më e mira Premierliga . . . . . . . . . . . . .30 Zarate beson në Scudetto . . . . . . . . .30

Projektligji që u zgjatë shekullin e punës profesorëve universitarë nga 65 në 70 vjeç duhet të tërhiqet me urgjencë nga procedimi nga ana e Qeverisë sepse si i tillë, do të ishte dyfish më turp të dilte në Kuvend. Është shumë e natyrshme që njerëzit të plakën. Madje edhe të vdesin. Mirëpo të votosh ligj që qon edhe për pesë vjet në katedra injorantë, në t'ri e në pleqëri, senilë të shkokërdhavtë mendorë, kjo mund të ndodh vetëm në Kosovë. Dhe a e dini pse? Sepse mund të ndodhë vetëm në Kosovë! Të mirët s'kanë moshë. Munden gjithmonë. Kjo dihet. Sepse puna e lypë njeriun. Dhe ata natyrisht mund të ligjërojnë si profesorë të jashtëm. Është fat i mirë për secilin universitet, për secilën shoqëri madje, që të ketë ekspertë, të cilët edhe kur vdesin, hija e tyre mban hir dhe rrezaton katedrat dhe ata, natyrisht se nuk do t'i humbte asnjë shkollë në botë. Por këndej pari ka pak (pak a hiq!) të tillë, prandaj mos i nënçmoni studentët kosovarë që të merren me kufoma. Kam qenë dikur student dhe, disa pleq me diploma false e libra plagjiatura ma kanë nxi jetën. Aq sa kurrë s'jam kthye andej, deri sa kanë vdekur! E, ne jemi qenie të vdekshme, që të gjithë. A e dini pse Arthur William Russell (i lindur më1872) ka ligjëruar në Universitet dhe shkruar libra deri në vitin 1950, kur edhe ka fituar çmimin 'Nobel' për literaturë. Pra deri në moshën 78 vjeçare? (ka vdekur më 1970.) Nuk kam ndonjë përgjigje më spirtuoze e të pritshme nga lexuese pos që ai ishte Bertrand Russell! Dhe, natyrisht, askujt s'do t'i shkonte mendja që t'ia shkurtonte këtë kënaqësi ndonjë Russell'i kosovar "të Kalaticës", po të kishte forcë mendore për ta shkruar ndonjë libër universitar (disa profesorë pleq të Universitetit të Prishtinës madje as skripta s'kanë shkruar kurrë në jetë) për t'ua lehtësuar vuajtjet studentëve. Ndërsa këta pleq, janë ende aq të pushtetshëm, dhe fuqinë e tyre klanore e shtynë deri tek Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit, për t'i detyruar që t'ua zgjasin shekullin e profesorllëkut për pesë vjet!? Të njëjtit profesorë, që i dëgjon tek flasin për reforma universitare dhe e njëjta Qeveri që fjalën reformë e ka alfa të demagogjisë politike, të parët, tashti i sheh tek krekosen se pa ta duhet dhënë dryni Universitetit, kurse të dytët, qeveritarët thonë se s'ka zëvendësime për ta. Kurse tërë shoqëria kosovare lëvdohet për moshë të re dhe bë be tek të rinjtë që po kryejnë shkolla t' forta!? Hajgarellëk më i madh, as që mund të bëhet në ndërtesën me xhama. Duke e lexuar editorialin e Mehmet Krajës, kur sheh se ndershmërisht, dikush lufton për të renë dhe reformën në këtë universitet, në këtë vend dhe në këtë shoqëri, madje edhe pse mund të cenohen vetë, hesapi të del se ka ende shpresë.

E mërkurë, 1 tetor 2008

LAJMEXPRESS 3

TENTON TE NDALE SERBINE
Ministri i Jashtëm Skënder Hyseni vazhdon të kërkojë njohje të reja për Kosovën dhe vota kundër draftrezolutës serbe. Beogradi kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi që të mos vendosin gjë lidhur me Kosovën deri më 8 tetor, kur kërkesa serbe do të votohet në Asamblenë e Përgjithshme.
Prishtinë, 30 shtator — Ministri i Jashtëm Skënder Hyseni ka vazhduar serinë e takimeve në New York, me homologë dhe diplomatë nga vende të ndryshme të botës, me qëllim të lobimit për pavarësi dhe të dëmtimit të iniciativës serbe që përmes Asamblesë së Përgjithshme të kërkojë nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë një mendim këshillues për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ai është takuar të hënën me Ministrin e Jashtëm të Jordanisë, Salaheddin Al-Bashir, Ministren e JaMinistri i Jashtem Skender Hyseni me homologun e tij jordanez, Salaheddin Al-Bashir. ta shqyrtojë përfundimisht këtë çështje dhe do të marrë vendimin", thuhet", thuhet në një njoftim të Ministrisë së Jashtme të Kosovës. Shefi i diplomacisë kosovare ka paralajmëruar javën e kaluar se disa shtetet europiane, shtete te Amerikës Qendrore dhe Latine si dhe Kuvajti do të njohin së shpejti Kosovën. Nga ana tjetër, diplomacia serbe vazhdon të lobojë për të siguruar mbështetje për draftrezolutën e paraqitur në Asamblenë e Përgjithshme, që do të votohet më 8 tetor. Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremic, sërish u ka bërë thirrje Maqedonisë dhe Malit të Zi që të mos marrin vendim për njohje të Kosovës dhe për këtë çështje të mos deklarohen deri pasi të kryhet votimi për rezolutën serbe. "Vendet e rajonit kanë përgjegjësi të veçantë kur është fjala për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor. Për këtë arsye nga to kërkojmë që para votimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB'së të mos ndërmarrin asnjë hap që do të dëmtonte paqen dhe stabilitetin në rajon", ka thënë Jeremic. Ndonëse as Prishtina, as Beogradi nuk janë të sigurt se mbështetjen që ka aktualisht iniciativa serbe, gazeta gjermane "Handelsblatt" ka shkruar të hënën se "gjatë një votimi testues 120 nga 192 shtete të OKB'së kanë shprehur gatishmëri të përkrahin rezolutën serbe". Megjithëse disa shtete europiane kanë bërë të ditur se do të abstenojnë gjatë votimit në Asamble për draftrezolutën, Bashkimi Europian ende nuk ka qëndrim unik rreth kësaj çështje. Serbia tashmë ka shpërndarë draftrezolutën te shtetet anëtare të OKB'së. Ajo kërkon që Asambleja kërkesën për Gjykatën e Drejtësisë ta mbështesë në Kartën e OKB'së dhe në nenin 65 të Statutit të Gjykatës. Teksti i draftrezolutës përfundon me pyetjen: "A është shpallja e njëanshme e pavarësisë nga Institucionet e Përkohshme Vetëqeverisëse të Kosovës, në përputhje me ligjin ndërkombëtar?". Presidenti serb, Boris Tadic, ka thënë se gjatë javës së kaluar ka pasur kërkesa që të modifikohet teksti i draftrezolutës por pala serbe nuk ka pranuar. Ai nuk ka bërë të ditur se nga cili shtet është kërkuar kjo gjë. Vendimi i Gjykatës së Drejtësisë nuk është obligues, por nëse iniciativa serbe ka sukses, vlerësohet se do të dëmtojë procesin e njohjeve të reja për Kosovën për shkak se shtetet që edhe tani hezitojnë ta bëjnë këtë do të kenë një arsye më tepër. B. Greiçevci shtme të Lihtenshtajnit, Rita Kieber-Beck, ambasadorin e Austrisë në OKB, Gerhard Pfanzelter, si dhe me ambasadorin e ambasadorin e Katarit në OKB. Ministri Hyseni ka kërkuar nga Al-Bashir që Jordania ta njohë Kosovën sa më parë që të jetë e mundur, që të ndihmojë në hapjen e perspektivave për zhvillim ekonomik dhe për zhvillimin e gjithëmbarshëm të saj. "Sa i takon çështjes së njohjes së pavarësisë së Kosovës, Ministri i Jashtëm i Mbretërisë Hashemite të Jordanisë premtoi se vendi i tij në një kohë optimale do

Kosova dhe Serbia në NATO
Prishtinë, 30 shtator — Bashkimi Europian dhe NATO do të duhej t'i shfrytëzojnë të gjitha instrumentet për të pranuar në këto organizata Kosovën e pavarur dhe Serbinë, sa më shpejt që të jetë e mundshme, ka thënë Ambasadori amerikan në NATO, Kurt Volker. Ai ka theksuar se NATO "duhet të mbetet organizatë anëtarët e të cilës ndajnë vlera të njëjta dhe mund të njohin se çka është legjitime dhe çka jo". "Në këtë kontekst, ndryshimi me dhunë i kufijve në Europë është absolutisht i papranueshëm", ka thënë Volker, në një takim kushtuar ku është folur rreth të ardhmes së NATO's. Duke komentuar nismën e Rusisë që të ridefinohen parimet e sigurisë kolektive në Europë, që janë dridhur pas shpalljes së pavarësisë së njëanshme të Kosovës dhe konfliktit në Gjeorgji, Volker ka thënë se "ky propozim është qesharak, gjithnjë derisa trupat ruse cenojnë integritetin territorial të Gjeorgjisë". Duke kundërshtuar kritikat ruse se NATO është tejkaluar, Volker ka thënë se NATO duhet të ndryshohet dhe t'i përshtatet situatës në botë. "Na duhet një NATO sa më e fortë, si lidhje mes SHBA've dhe Europës", ka thënë Volker.

Serbia proteston kundër KFOR'it
Komandanti i ushtrisë serbe ka ndërprerë kontaktet me Komandantin e KFOR'it, për shkak të vendimit të NATO's që të ndihmojë krijimin e FSK'së
Prishtinë, 30 shtator Shefi i ushtrisë serbe, gjenerali Zdravko Ponos, ka shkëputur kontaktet me Komandantin e KFOR-it, dhe tani mes dy ushtrive ka vetëm kontakte të nivelit të ultë. Gjenerali serb ka bërë të ditur se ka ndërprerë takimet me kreun e forcave ndërkombëtare në Kosovë, që nga momenti kur NATO ka vendosur të ndihmojë krijimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). "Bashkëpunimi me KFOR'in zhvillohet në nivel profesional dhe teknik, por nuk ka takime në nivel të lartë. Komandantët e njësive të ushtrisë serbe takohen me kolegët e tyre nga KFOR'i, por kontakte tjera nuk ka", citohet të ketë thënë Ponos, të martën, për mediat serbe. Në të kaluarën, Ponos dhe Komandanti i KFOR'it kanë zhvilluat takime të rregullta.

Ai ka shtuar se Mali i Zi po pret që gjërat të shkojnë në vendin e tyre përpara se të vendosë për këtë çështje. Sidoqoftë. Kosova nuk duhet të ndahet por duhet të mbetet pjesë e Serbisë.com Prishtinë 30 shtator — Duke dashur të tregojnë se çështja e Kosovës nuk është një punë e mbyllur. Por lideri serb është i bindur se ndarja e Kosovës është e mundshme. Presidenti i Serbisë. dhe ne edhe më tej duhet të presim: një ditë ose dy. Vendimi. ka rihapur çështjen e ndarjes së Kosovës të cilën dikur e promovonte me pragmatizëm Kryeministri Zoran Djindjic. i cili ishte vrarë më 2003. Ndarjen e kanë kundërshtuar edhe Presidenti Fatmir Sejdiu dhe Kryeparlamentari Jakup Krasniqi.limoni@gazetaexpress. Pavarësisht se vendi tashmë ballafaqohet me de facto ndarjen e pjesës veriore. zyrtarët në Prishtinë e cilësojnë të tejkaluar dhe utopike. dhe për të parë procedurë të mëtejme në këtë çështje. Kjo është çështje e përfunduar për më tepër Kosova është e njohur ndërkombëtarisht dhe njohja edhe bashkësia ndërkombëtare garanton integritetin territorial" ka thënë Manaj. e cila sipas vlerësimeve mund të nxis destabilizimin e rajonit. ka thënë për agjencinë serbe Tanjug se Podgorica është duke u përballur me presion për të njohur Kosovën. ose në 30 vjet". Kryetari i Parlamentit Jakup Krasniqi ka theksuar se Serbia ka tentuar edhe herëve tjetër që ta ndajë Kosovën. Për të. . deklaratat e Tadic nuk janë mirëpritur me entuziazëm as në Serbi. atëherë mund të kalojmë në këtë opsion". Lideri i liberalëve serbë Cedomir Ivanovic ka thënë se asnjëherë nuk ka përkrahur ndarjen si opsion. Zëvendëskryeministri Ramë Manaj ka deklaruar të martën për Express se çështja e statusit është e mbyllur. një vit ose dy. siç është thënë shpesh më parë. Miodrag Vukovic.mustafa@gazetaexpress. Por. Përpjekjen serbe. I pari i Serbisë po shtyn sërish ndarjen e Kosovës të cilën me pragmatizëm e promovonte Kryeministri i vrarë serb. zyrtarë të lartë serbë po rrotullojnë për ditë opsionet. Krerët e shtetit serb ditëve të fundit kanë qëndruar në selinë e OKB'së në New York duke bërë përpjekje që t'i hapin rrugë kontestimit të pavarësisë së Kosovës përmes Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Velimir Ilic i partisë Nova Serbia ka deklaruar se është i befasuar me deklaratat e Tadic'it. "dihet qëndrimi jonë është i qartë. "Kosova është shtet sovran i pavarur dhe çështja e Kosovës nuk mund të rihapet më.4 E mërkurë. nëse shterojmë të gjitha opsionet paraprake. "Do të presim të shohim se cili do të jetë fati i iniciativës së Serbisë në Kombet e Bashkuara. Ne jemi shtet dhe gjithçka tjetër është e qartë" ka thënë ai. HIJA E DJINDJIC Hija e Zoran Djindjic'it po i sillet në mendje Presidentit Boris Tadic. Politikanë të atjeshëm kanë thënë se aktualisht nuk është në interes të Serbisë që të kërkojë ndarjen. ka thënë Tadic. ka thënë Vukovic. "Jam i gatshëm të mendoj edhe për këtë opsion. nëse fillon vizatimi i kufijve. Ka ende shumë mundësi që të gjejmë zgjidhje brenda konceptit të autonomisë substanciale. "As ndarje as një rishqyrtim i statusit të Kosovës nuk mund të ndodhë. është utopi të mendoj dikush se mund të kthehet çështja e Kosovës të rihapet edhe një herë por natyrisht nuk ka koment tjetër" Zëvendëskryeministri Manaj është po ashtu i bindur se asnjëherë në Prishtinë nuk do të mund të gjenden bashkëbisedues për të negociuar këtë çështje. "Është iluzore. Pas kthimit.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Mali i Zi pret Asamblenë e Përgjithshme Podgorica nuk do të njohë Kosovën përpara votimit të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara për rezolutën serbe që kërkon të dërgojë çështjen e Kosovës përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Presidenti Sejdiu ka thënë se tashmë dihet që Kosova është shtet i pavarur. i cili në Perëndim njihet si lider me orientim proeuropian ka aktualizuar temën e ndarjes. "Njohja e Kosovës nga Mali i Zi do ndodhë kur kushtet do të jenë arrirë. zyrtar i lartë i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) që qeveris Malin e Zi. do të merret në përputhje me interesat e shtetit". Shpend Limoni shpend. Mendoj se proceseve në Ballkan dhe Europë nuk u duhen vizatime të reja të kufijve të Kosovës" ka thënë Krasniqi. Këto janë lojëra që i bënë Serbia dhe lidershipi serb ndoshta sa për të vazhduar përpjekjet për të mbajtur në mjegull opinionin e brendshëm për të vazhduar eventualisht ndjenjën e besimit se çështja e Kosovës ende për ta nuk është e mbyllur" Manaj thotë se ndarja e Kosovës është utopi. politikani kontravers serb. 1 tetor 2008 Politikë redaktor: Artan Mustafa e-mail: artan. Por nëse shterojmë çdo mundësi. por jo duke u shantazhuar. Ai ka thënë se ky opsion aktualisht nuk ndodhet në rend dite duke theksuar se Beogradi dëshiron të kërkojë një zgjidhje brenda konceptit "vetëvendosjes së Ko- sovës në kuadër të Serbisë". "Megjithatë Kosova i ka kufijtë e saj të cilët gjithnjë e më tepër janë duke i njohur. pas pavarësimit të vendit. Reagimet në Prishtinë ndaj deklarimit të Tadic kanë qenë të ashpra. Tadic. Boris Tadic. nëse shpenzohen të gjitha opsionet tjera. institucionet vlerësojnë se ndarja është e pamundur. e të cilat janë mjaftë.

në përpjekje për ta bindur botën islamike që ta njoh realitetin e krijuar në vend me 17 Shkurt. të ballafaquar me mundësinë që ICJ mund të marrë dritën e gjelbër nga KB për të nxjerrë një opinion për ligjshmërinë ndërkombëtare të deklaratës së saj të pavarësisë. që u festua nga shumica myslimane e Kosovës të martën. Por nuk është vetëm çështje e politikanëve. Nuk ka asnjë dyshim se pavarësia e Kosovës do të jetë një vlerë në botën myslimane dhe do të rris edhe më shumë veprimin e përbashkët islamik". të njohin pavarësinë e Kosovës. SHBA veç e ka distancuar vetën nga vendimi i Asamblesë. Rexhep Boja. Sa i përket OIC'it. vetëm disa javë më pas. por gjithashtu për shumë shtete afrikane. Kosova varet nga SHBA dhe shtetet europiane. të banuar kryesisht nga myslimanët. profesor ?hsano?lu riafirmoi mbështetjen e OIC për popullin e Kosovës. Por shtatë muaj më pas. por unë pyes veten çfarë do të ndodhë nëse nesër Kosova kërkon të bëhet anëtare e OIC. (Hajrudin Somun është ish-ambasador i Bosnjës dhe Hercegovinës në Turqi dhe ligjërues i historisë së diplomacisë në Universitetin Ndërkombëtar Philip Noel-Baker në Sarajevë. Ai po e thoshte këtë kur mijëra myslimanë të Bosnjës ishin torturuar dhe mbytur nga serbët. e cila. por 21 prej 27 shteteve anëtare e kanë njohur Kosovë. Në lobimin për Kosovën atyre do t'u bashkohen vetëm disa shtete me shumicë myslimane. Egjipti ishte veçanërisht dyshues ndaj luftës së boshnjakëve. ashtujqujtura të Botës së Tretë rreth zhvillimeve në Ballkan pas shpërbërjes së Jugosllavisë. Kishte një mosbesim se armata jugosllave . më shumë sesa në botën perëndimore. Në OIC. Prandaj lideri i Libisë. është çështje kohe se kur shumë nga këto vende do ta njohin realitetin e krijuar në Kosovë pas 17 shkurtit. Senegal. kjo qasje do të vazhdonte dhe Bosnja e Hercegovina do të deprivoheshin nga ndihma e mëvonshme e zgjeruar dhe mbështetja politike. a do ta bëjnë këtë ndonjëherë? Të njëjtat dilema i ka edhe Rexhep Boja. Ashtu ndodhi që takimi ministror i OIC'it ishte mbajtur në Stamboll në qershor 1992 . Ministri dinamik Hikmet Cetin dhe intelektuali brilant profesori ?hsano?lu ishin veçanërisht të përkushtuar në këtë drejtim. ky do të jetë një rezultat jo vetëm për Rusinë. Duke e pritur kreun e diplomacisë së Kosovës. Ai ka një rol shumë kompleks për ta ushtruar. në qershor.kur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB'së do të diskutohet kërkesa e Serbisë . Vetëm një shumicë e thjeshtë nevojitet ashtu që rasti të përcillet në Hagë. "Krejt çka kam mundur ta kuptoj është se askush nuk është kundër pavarësisë. Muajt e fundit. por kjo është një çështje politike që i takon shteteve që ta marrin atë vendim. Sikurse në Dakar. Po të varej nga disa njerëz dhe shtete. Të vetëdijshëm për natyrën e qëllimit të liderit serb Slobodan Milosevic për të transformuar Jugosllavinë në një Serbi të Madhe. më 1992. shtetet myslimane që e kundërshtojnë njohjen e Kosovës janë kryesuar nga Egjipti. do të mund të bënte diçka të keqe kundër myslimanëve.000 banorë. kur serbët janë kaq njerëz të mirë?". Diplomacia turke nuk ishte e suksesshme në iniciativën e saj për të pasur një paragraf të qartë në mbështetje të pavarësisë së Kosovës të përfshirë në deklaratën e samitit. Askush nuk mund të japë ende një përgjigje të saktë se kur shtetet anëtare të OIC.dhe çfarë koincidence ?hsano?lu.kryesisht e komanduar nga gjeneralët serbë . Deri më tash. dhe sigurisht. Skënder Hyseni. Sidoqoftë. Bashkësia islame e ka bërë të vetëm. dha edhe një intervistë të gjatë për televizionin e njohur Al Jazeera. Prova më e mirë se qasja e shteteve individuale myslimane dhe organizatës së tyre. ishin atje. për shkak të dyshimeve të shteteve tjera anëtare të OIC. ka thënë ai. me më shumë se 90 për qind popullatë myslimane. diplomacia serbe ka qenë shumë aktive në Lindje. Të gjitha shteteve anëtare të KB'së do t'u kërkohet të votojnë për hapin serb. Presidentët. pasi që unë nuk kam informata. Kosova dhe bota myslimane Nga Hajrudin Somun Bota islamike -. vetëm gjashtë shtete myslimane e kanë njohur shtetin më të ri europian. sikurse Tito t'u takonte vetëm serbëve! Ne boshnjakët e dimë më së miri çfarë domethënie kishte kjo injorancë kur ne iu drejtoheshim shteteve myslimane. duke kërkuar ndihmë nga Liga Arabe për tentimet për ta nxjerrë Kosovën para KB've dhe duke u munduar të parandalojë njohjen e Kosovës nga disa shtete arabe. njëri prej prijësve të nderuar të komunitetit islam në Kosovë. siç njihet në zhargonin kosovar. "S'mund të them se kur do ta marrin atë vendim. qeveria turke e kishte të vështirë të përfshinte çështjen boshnjake në agjendë. vazhdon të jetë e paqartë se pse këto vende nuk po e njohin Kosovën. Duke pasur respekt për kushtet dhe rrethanat që janë të ndryshme. Disponimi i tyre është bërë edhe më i rëndësishëm këto ditë kur Asambleja e Përgjithshme e shteteve anëtare të OKB'së do të deklarohet për iniciativën serbe për të dërguar Deklaratën e Pavarësisë për të marrë opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë me Seli në Hagë. Tadic shikonte për mbështetjen e KB'së për iniciativën serbe për të sfiduar pavarësinë e Kosovës përpara ICJ'së dhe Sejdiu po mbron pavarësinë e shtetit të tij dhe po provon të fitojë më shumë njohje. në atë kohë. mund të ndryshojë sërish po jepet këto ditë nga Turqia . në samitin e parë të lëvizjes dhe veçanërisht kishte nënvizuar fjalët "Tito ynë". duke e lënë çështjen e njohjes së Kosovës tek shtetet anëtare.është ndarë edhe njëherë rreth një çështje që duhet konsideruar mjaftë "islamike" për të merituar mbështetjen e saj unanime. Shtetet tjera perëndimore që e mbështesin pavarësinë e Kosovës po përpiqen të ndalin propozimin serb për të kaluar në Asamblenë e Përgjithshme. gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite. Ajo është kauza e Kosovës në Kombet e Bashkuara. dallimi është gjashtë prej 57 shteteve anëtare. Sipas tij. gati asgjë nuk dihej për situatën. Rexhep Boja thotë se tek vendet islamike ekziston një disponim pro pavarësisë së Kosovës. Në opinion janë hedhur mendime të ndryshme. ka vizituar Kajron dy javë më parë. duhet ta japë kontributin e tij". Asambleja 192 anëtarëshe -.se pavarësia e Kosovës mund të aplikohet në lëvizjet separatiste në shumë shtete tjera. që janë radhitur në njohje të Deklaratës së Pavarësisë. ishte kryesues i Qendrës së Kërkimeve për Historinë. Diçka e ngjashme po ndodhë këto ditë në sesionin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të KB'së. 30 shtator— Ka qenë "Bajram i vogël". Nëse dështojnë. i cili këto ditë vizitojë disa shtete arabe. ndërsa ajo nuk është njohur nga Indonezia.Artikulli është marrë nga "Today's Zaman" e Turqisë). ende nuk kemi konsoliduar lidhje të forta me shtete të ndryshme. Liderët serbë dhe diplomatët po shfrytëzojnë me zgjuarsi polemikat e ndërlidhura me rastin e Kosovës dhe veçanërisht faktorin e "precedentit" . njohu Kosovën. Para shpalljes së pavarësisë. Rexhep Boja nuk dëshiron të thotë asnjë rreth këtyre kritikave. tash sekretar i përgjithshëm i OIC. duke sjellë në konferencë Haris Silajdzic'in. në Prishtinë ekzistonte një përshtypje që vendet islamike do të ishin të parat që do ta njihnin pavarësinë e Kosovës. OIC nuk e kishte parë këtë si një "vlerë" në samitin në Dakar. Në një prononcim për Express. Apo. por është koha në pyetje kur do ta marrin atë vendim". Sipas tij. duke u munduar të gjejmë mbështetjen e tyre në ditët e para të agresionit serb. Josip Broz Tito. Ugandë. ai ka thënë se çështja e njohjes së Kosovës është çështje e brendshme e atyre shteteve. me 230 milionë banorë. siç është Turqia dhe Malajzia. njohja e deritashme e Kosovës nga bota myslimane. Me 8 tetor . aziatike dhe arabe që ende e kundërshtojnë ose hezitojnë. publikisht shfaqi habinë "çfarë duan këta myslimanë. Samoa. dhe edhe më pak rreth Kosovës. Kosova deri më tash është njohur si shtet i pavarur kryesisht nga shtetet europiane dhe vetëm nga një dorë shtetesh islamike. Boris Tadic dhe Fatmir Sejdiu. 1 tetor 2008 POLITIKË 5 Prijësi i njohur i myslimanëve të Kosovës. Vuk Jeremic. Ai nuk mund të bënte më shumë. së paku sa i përket qasjes së shteteve myslimane. Në këtë kontekst ka pasur edhe kritika në adresë të institucioneve të Kosovës për moskomunikim të duhur me këtë pjesë të botës.do të shihet se cilën anë mbështesin vendet anëtare të Konferencës Islamike më shumë.E mërkurë. Unë dyshoj se pranimi eventual i iniciativës së Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara mund të ta vejë në pyetje pavarësinë e Kosovës. Mendoj se çdo kush që ka ndikim në atë pjesë të botës. Artin dhe Kulturën e Islamit në OIC.një term që unë e përdor me kujdes dhe rezerva -. Ministri i jashtëm serb.shumë prej tyre me shumicë myslimane dhe shtete anëtare të Organizatës së Konferencës Islamike (OIC) -. ka thënë ai. ka shërbyer edhe për të reflektuar në numrin tepër modest të anëtarëve të Organizatës së Konferencës Islamike. veçanërisht pas konfliktit të vonë në Gjeorgji. "Ne jemi shteti më i ri në botë. është vendi më i populluar me shumicë myslimane. "Bajram i Vogël" njohjesh Prishtinë. Turqia ishte mes shteteve të para që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. për bindjen e shteteve që mos ta njohin Kosovës dhe ta përkrahin iniciativën e saj që për shpalljen e pavarësisë së Kosovës të deklarohet edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë. Aty ai dha sqarime për Kosovën. Muammar Gaddafi. Sekretari i Përgjithshëm i OIC'it shprehu solidaritetin me popullin e Kosovës të nesërmen. në mesin e shtatorit. me që duhej folur dhe punuar në përputhje me deklarimet e pavendosura dhe të kompromisit të OIC. është në pyetje koha se kur këto shtete do ta njohin Kosovën. ai u përkujtoi pjesëmarrësve rëndësinë e Beogradit. diku më pak se 24 orë pas deklarimit të saj më 17 shkurt. për arsye të ndryshme. duke dëbuar ose çrrënjosur prej saj të gjithë jo-serbët. Tash. me rreth 215. ka thënë ai. së paku. Turqia ka qenë në mesin e këtyre shteteve dhe mes individëve që nuk i takonin politikës ka qenë Ekmeleddin ?hsano?lu.dy muaj pasi agresioni kundër Bosnjës kishte filluar. Turqia mes njohësve të parë Krahas SHBA'së dhe shteteve kryesore anëtare të BE'së. unë gjejë ngjashmëri mes pozicionit të Bosnjës më 1992 dhe Kosovës më 2008. vetëm gjashtë. Është e vërtetë se as Bashkimi Europian nuk ka arritur një qasje të unifikuar në njohjes e Kosovës. Në atë kohë. Kosovën apo Serbinë? L. duke pasur parasysh interesat e tyre". atëherë ish kryesues i diplomacisë boshnjake.e cila kishte filluar të furnizonte shtetet arabe me armë dhe pajisje të sofistikuara dhe po trajtohej me shumë miqësi nga establishmenti ushtarak arab. "Disponim është i mirë. Ka pasur konfuzion mes shteteve myslimane lidhur me zhvillimet në ish-Jugosllavi. në numër të madh. OIC.Kerquki Liderët serbë përdorin historinë Lufta diplomatike e Serbisë është e orientuar veçanërisht në shtete të tilla. do të fillojnë ta njohin Kosovën shtet të pavarur. veçanërisht shteteve arabe. Është për kureshtje se si një shtet i vockël në Pacifik. të martën. nuk duket se mund të japë mbështetje të përbashkët për Kosovën. Serbia me shkathtësi përdorë ndjenjat e shumë shteteve aziatike dhe afrikane për ish-Jugosllavinë dhe Presidentin e saj. sikurse edhe injorancën e shumë shteteve të . Në fjalimin e tij në konferencën ministrore të Lëvizjes së të Pa-Inkuadruarve në Teheran në korrik. aq sa ka pasur mundësi". Fitër Bajrami. "Është çështje e njerëzve tanë që të ndërtojnë lidhje me këto vende.aprovoi një rekomandim të komitetit të saj të përgjithshëm për të futur në agjendë kërkesën e Serbisë për një opinion këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) nëse deklarimi i njëanshëm i pavarësisë së Kosovës është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. duke shtuar: "Kombet islamike i dëshirojnë sukses në betejën e re që i pret e që është ndërtimi i një shteti të fuqishëm dhe prosperues i aftë për të kënaqur popullin e tij. i cili. Krejt çfarë mund të them është se është çështje e shteteve sovrane që ta marrin vendimin e tyre për njohjen e pavarësisë së Kosovës". shumica e të cilave janë anëtarë të Lidhjes së të Pa-Inkuadruarve dhe Konferencës Islamike. Konferenca ka shprehur vetëm "një nevojë për të qenë në solidaritet me popullin kosovar". OIC nuk mundi të shkonte më tej as në takimin ministror në Kampala. dhe është edhe sot ndaj pavarësisë së Kosovës. Për ironi. madje as se ishte një Bosnjë në Jugosllavi. Edhe Serbia edhe Kosova kanë filluar një betejë diplomatike në selinë e KB'së.

shqiptar shtetas të Kosovës. për këto familje ka ndarë nga 100 euro. në fshatin Tomancë të Kamenicës. konfirmoi të hënën policia në Gjilan. sepse. ndërkohë që është njoftuar edhe njësiti i hetimeve rajonale. Gjithashtu familjarët e policëve të rënë në detyrë. ndërkohë që rasti është duke u hetuar. Togeri Ismet Hashani. Në mesazhin e urimit drejtuar qytetarëve të Kosovës. zëdhënës i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit. "Festën e Bajramit të Madh po e kremtojmë për herë të parë në Republikën e pavarur dhe sovrane të Kosovës. Në Prishtinë ndihmohen 40 familje PRISHTINË. Ilir Llapatinca. 1 tetor 2008 Nacionale redaktor: Ilir Mirena e-mail: ilir. ngase për të parën herë e presim dhe e festojmë në Kosovën e pavarur e të pranuar ndërkombëtarisht. Ministri i Punëve të Brendshme. Sipas statistikave të policisë. kanë përfituar sot ndihma në ushqim dhe detergjent për festën e madhe të Fitër Bajramit. ndërsa Sindikata e Pavarur e Policisë së Kosovës. por i dëshiron udhëzimin. Këshilli i Nxënësve të Prishtinës dhe Zona e Pestë e Trupave Mbrojtëse të Kosovës. këtë vit. Kësaj radhe ato kanë të bëjnë me njohjen e pavarësisë së Kosovës edhe nga vendet islamike. janë dëmtuar nga persona te pa njohur. theksoi se po mundohen që të jenë sa më të kujdesshëm dhe sa më afër këtyre familjeve. Naim Tërnava. Prishtinë. Sipas kalendarit.00 në Gjilan dhe është lajmëruar nga e dhunuara 19 vjeçare. Nga 600 euro për familjet e policëve të rënë PRISHTINË. Pas faljes së Bajramit. këtë vit besimtarët kanë agjëruar plotë 29 ditë. Fatmir Sejdiu. kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë bërë ekzaminimin e banesës ku dyshohet se është kryer vepra. të sakrificës e të gjendjes pranë njëri-tjetrit". e më pastaj u jemi mirënjohës edhe të gjithë miqve tanë që na ndihmuan ta realizojmë pro- jektin tonë të kamotshëm për liri e sovranitet". duke i shprehur . "Përkushtimi ynë nuk do të mungojë. pasi ai po festohet në shtetin e pavarur të Kosovës. ngase u mbajt për herë të parë në shtetin e Kosovës. ministri Pajaziti tha se familjarët e këtyre personave duhet të ndihen krenarë. Ceremonia qendrore e faljes së namazit u mbajt në Xhaminë e Çarshisë në qendër të kryeqytetit. Në këtë ditë feste. Sipas kreut të Bashkësisë Islame të Kosovës. në bashkëpunim me Organizatën joqeveritare "Front" në Prishtinë. Me rastin e festës së Bajramit të Madh. kanë filluar edhe urimet për nder të kësaj feste. Sabri Bajgora ka thënë se në një të ardhme shumë të afërt edhe shtetet islamike do ta njohin shtetësinë e Kosovës. Avni Kosumi dhe Triumf Riza. për festën e Bajramit ka ndarë nga 500 euro për secilën familje të policëve të rënë në detyrë. Kur kjo u bë realitet në shkurt të këtij viti. Zenun Pajaziti. Hajdar Ahmeti. me vendim të Prokurorit janë ndalur në paraburgim për 72 orë. nën shenjën e mirësisë dhe të përulësisë. Policët që kanë rënë në detyrë brenda këtyre nëntë viteve janë: Lazim Rexhepi. ka shtuar ai. bamirësi dhe dashuri ndaj atyre që kanë nevojë. dy të dyshuarit. Duke iu drejtuar familjarëve të policëve të rënë në detyrë. përmirësimin dhe mirësi. të cilët pasi kanë njoftuar Prokurorin. Zëdhënësi rajonal i Policisë së Kosovës (PK) në Gjilan. njëri 47 dhe tjetri 38 vjeçar janë arrestuar nga policia për dhunim të një 19 vjeçare dhe me urdhër të Prokurorit po mbahen në paraburgim. togeri Ismet Hashani tha se rasti ka ndodhur mbrëmë rreth orës 23. feja islame synon të ngrejë një shoqëri humane. presidenti Sejdiu po ashtu ka përgëzuar edhe kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës. 30 SHTATOR — Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). na kujtohen pjesëtarët e Policisë së Kosovës që nuk janë më". as këtë vit nuk munguan lutjet. Arsim Rrustolli. Ai tha se 19 vjeçarja. në të cilën gjykon dashuria hyjnore e ngritur mbi principe të fuqishme të drejtësisë. Por. Me këtë rast. qytetarët kishin filluar të zënë vendet në Xhaminë e Çarshisë në qendër të kryeqytetit. MUNGONIN LIDERËT Ndryshe prej vitit të kaluar. Ndihmat janë mbledhur nga rreth 40 vullnetarë të rinj nga Qendra Rinore e Prishtinës. thuhet në urimin e presidentit të Kosovës. Disa orë para se të fillonte ceremonia e faljes së Bajramit. 30 SHTATOR — Rreth 40 familje me kushte të rënda ekonomike në komunën e Prishtinës. Driton Mehana. ata kanë dëgjuar ligjërata nga imamët për historinë dhe rëndësinë e ditës së Fitër Bajramit. Ndërsa me rastin e festës së Bajramit. tha ai. myftiu i Kosovës tha se kjo festë. përkatësisht katër bursa për nxënës dhe një bursë për student. e cila ka njoftuar se disa nga varreza e komuniteti serbë. Bajrami i këtij viti ishte më i veçantë për besimtarët. FALJA PER N Artan Behrami artan.com Pranga për dhunuesit GJILAN. Danush Hasani. Isuf Haklaj. Naim Tërnava. shprehim nderimin tonë për të gjithë ata që me agjërim kanë kaluar një muaj nën shenjën e adhurimit të Zotit. njëri 47 dhe tjetri 38 vjeçar. Fshati Tomancë është i banuar etnikisht nga komuniteti serbë. Abedin Mustafa. Edhe udhëheqësit e vendit kanë uruar besimtarët myslimanë dhe Myftiun Tërnava me rastin e Fitër Bajramit.mirena@gazetaexpress. "Policia ka dale ne vendin e ngjarjes dhe ka vërejtur se katër pllaka të varrezave ishin te dëmtuara. Mr. Lutjet e Bajramit në vitit të ka- luar kryesisht ishin përqendruar për pavarësimin e Kosovës.6 E mërkurë. ka bërë të ditur për rastin të jetë paraqitur nga një qytetare serbe. shtetase e Kosovës. banorë të Gjilanit. Hapësira e xhamisë ishte shumë e vogël për t'i zënë të gjithë besimtarët. myftiu i Kosovës.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Dëmtohen varrezat e ortodokse KAMENICË. siç tha ministri. Sebahate Tolaj. besimtarët e fesë islame të Prishtinës qysh në mëngjes kanë filluar faljen e Bajramit. ndërsa u bëri thirrje besimtarëve islamë për devotshmëri. e cila ka ndarë 5 bursa për fëmijët e policëve të rënë në detyrë. 30 SHTATOR — Dy të dyshuar. falënderoi Zotin dhe miqtë ndërkombëtarë që për herë të parë kjo festë kremtohet në shtetin e pavarur. 30 SHTATOR — Policia në Gjilan ka bërë të ditur se është duke hetuar rastin e dëmtimit të varrezave ortodokse-serbe në fshatin Tomance të Kamenicës. Togeri Hashani tha se me këtë rast janë arrestuar të dyshuarit. kur Bajrami u prit disa javë para zgjedhjeve. në familjen e Namazit këtë vit munguan liderët politikë që ishin parë vitin e kaluar në rendin e parë të atyre që falnin namazin në xhamitë e Prishtinës. "familjarët e tyre janë heronj të rënë në detyrë". gjatë një takimi me familjarët e policëve të rënë në detyrë. solidaritet.30 shtator — Ora 04:00 ka shënuar fundin e agjërimit dhe fillimin e festës së madhe të Bajramit. ka një domethënie të dyfishtë. Dita e Bajramit këtë vit ishte e veçantë. bamirësisë dhe mëshirës dhe assesi nuk i dëshiron njerëzimit shkatërrim dhe rrënim. ka raportuar në polici se është dhunuar nga dy të dyshuar në banesën e njërit nga të dyshuarit dhe policia i është përgjigjur me shpejtësi rastit duke dalë në vendin e ngjarjes dhe kontaktuar viktimën. Sipas policisë. ndërkohe që edhe fshatrat e tjera përreth janë të banuar me qytetarë etnik serbë. të hënën nënshkruan bursat me garanci njëvjeçare me përfaqësuesen e OJQ "Aureola". kryemami i Bashkësisë Islame të Kosovës. "Për çka i jemi mirënjohës Zotit fuqiplotë që na mundësoi ta arrijmë këtë ditë. Për nder të kësaj feste. nga viti 1999 deri më tani janë rënë në krye të detyrës 11 pjesëtarë të policisë së Kosovës. Sa herë shohim policë të Kosovës duke u përballur me krimin.behrami@gazetaexpress. Rasti është duke u hetuar nga njësiti i hetimeve". ka thënë toger Hashani. besimtarët janë lutur që këtë pavarësi ta njohin sa më shumë nga shtetet e botës. Shumica e tyre faljen e kanë bërë në oborrin e xhamisë. Deri në ora 07 00 në mëngjes.

30 shtator — Të hyrat nga lëshimi i lejeve për ndërtime në Kuvendin Komunal të Prishtinës gjatë këtij viti janë përmirësuar dukshëm krahasim me vitet e kaluara.com NJOHJE urimet më të përzemërta për këtë festë e cila sivjet është më e veçantë se asnjëherë më parë. për të ndërtuar projekte të përbashkëta. me të cilin do të fillohet trajtimi i ndërtimeve pa leje. përfshirë edhe ato të familjeve të dëshmorëve.. ndërsa ky është edhe qëllimi i njerëzve të tubuar rreth "RC-së". 30 TETOR — Zyrtarë të lartë UNMIK-u paralajmëruan se me 3 tetor do të fillojnë punën gjykatat në veri të Mitrovicës. Prej 60 lejeve të lëshuara të ndërtimit për këtë periudhë. Gjykatat në veri të Mitrovicës do të fillojnë punën më tre tetor me gjykatës dhe prokurorë ndërkombëtarë. Dejvid Herlend. Sekretari i Kryqit të Kuq në Prizren. të cilat do të shtonin dukshëm buxhetin në këtë vit dhe për vitet e ardhshme si bazë për më shumë investime kapitale. por se në bazë të indikacioneve që janë dhënë deri tash del se do të ketë të hyra të mira në këtë drejtim. sovran dhe demokratik. Osaj thotë se nuk mund ta përcaktojë. ndërkohë që shpërndarja e ndihmave do të vijojë edhe ditëve të ardhshme. Sipas tij. vonesat në aprovimin e Ligjit mbi legalizimin e objekteve të ndërtuara pa leje janë bërë pengesë serioze që të arkëtohen fonde të konsiderueshme buxhetore mbi këtë bazë. Ky burim tha se gjithsej. Ofertat tona. është shtuar shumë numri i kërkuesve për marrjen e lejes. duke u dëshmuar si shoqëri që respekton të arriturat më të mira të civilizimit. Komuna e Prishtinës prej muajit janar të këtij viti deri në fund të gushtit. ndërsa në mesin e përfituesve janë edhe familje të fshatit më të viktimizuar gjatë luftës. Përfaqësues i"Rotary Club-it" në Prizren. dhe se guximi për të nisur diçka pa laje është ulur gati 100 për qind. Ndërkohë. dhuna. përmes shoqatave imple- mentuese në prag të festës myslimane realizuan ndihmën për 100 familje brenda në qytet dhe 30 familje të dëmtuara nga lufta në fshatin Krushë e Vogël. tha Rexhepi. që tashmë u është shpërndarë 130 familjeve ka të bëjë me nga një pako ushqimore dhe higjienike. për vitin 2007. të atyre që janë të paraqitur zyrtarisht për kërkuar ndihma. burime të gazetës Express në komunë tregojnë se gjatë tërë vitit të kaluara pra të vitit 2007 nuk janë mbledhur kaq para e as nuk janë lëshuar kaq leje sa janë lëshuar këtë vit vetëm për tetë muaj. Mirëpo. shtet të pavarur. por në këtë organizatë mbulon vetëm 15 për qind të numrit të përgjithshëm. do të fillojë zbatimi i njërës prej tre fazave të planit të UNMIK-ut për ta kthyer rendin dhe ligjin në këtë pjesë të shtetit. gjatë kësaj periudhe kohore në masë të madhe është ndaluar ndërtimi i objekteve të reja pa leje. "Prej fillimit të udhëheqjes së kryetarit Isa Mustafa dhe të stafit të tij. Këtë ligj komuna po e pret tash e sa kohë që të nënshkruhet në Kuvendin e Kosovës. kur të gjithë kremtojnë. me të cilat ka grumbulluar të hyra mbi 5 milionë e 300 mijë euro. lufta etj. ka shtuar Thaçi në telegramin e urimit. Harlend. qytetarët e Kosovës gjithmonë janë shquar për vlera humane. tha Osaj. Fatmir Lipoveci tha se ky projekt lehtëson paksa gjendjen e rëndë ekonomike në shumë familje. PRISHTINË. "Kjo është e arritura jonë e madhe. tha zv/shefi i UNMIKut. kryesisht në prag të festave. Seanca e Prishtinë. "Institucionet e Kosovës me përgjegjësinë më të lartë do të punojnë që Kosova të zhvillohet në të gjitha fushat e jetës. por dihet që numri është shumë i madh. Besiana Xharra besiana. u shpreh ai. që sa më shpejt të bëhemi pjesë e institucioneve euroatlantike". në të cilat do të përfitonin të gjithë.Beograd policia dhe gjyqësia". Bajram Rexhepi. Se sa parashihet shuma deri në fund të këtij viti që do të arrihet nga lëshimi i lejeve. ku u diskutua "Dialogu Prishtinë. ka sqaruar. Edhe ai ka përsëritur se sivjet Bajrami po kremtohet për herë të parë në Kosovën e lirë. ka lëshuar mbi 60 leje ndërtimi. sipas tij. njëherit edhe kryetar i komunës së Mitrovicës. pra për tetë muaj. tha se Mitrovica para dhe pas 17-të shkurtit ka dëshmuar se nuk ka sjellë asnjë nga skenarët fatalë të përfolur si ndarja. ndërkaq pritet që të gjendet formula për fazën e tretë. Shtohen të hyrat Krahasimi i të hyrave në komunën e Prishtinës nga lëshimi i lejeve për ndërtim me vitin paraprak është përmirësuar dukshëm. për të cilën janë përpjekur gjenerata të tëra". tha se qëllimi i projektit është ndihma atyre që kanë nevojë në momentet më të duhura. në Çagllavicë. nga lëshimi i lejeve të ndërtimit kemi mbledh 5 milionë e 300 mijë euro". Hashim Thaçi. z. këshilltar për media i kryetarit të komunës. Sipas tij. Komentet janë bërë sot në një takim në Qendrën Mediale. thuhet mes tjerash në telegramin e urimit të kryeministrit Hashim Thaçi. në të vërtetë. "Faza e parë parasheh një periudhë prej 60 ditësh. Dejvid Herlend. Përderisa tërë vitin 2007 janë lëshuar vetëm 50 leje ndërtimi. Edhe pse janë lëshuar mbi 60 leje ndërtimi. janë lëshuar rreth 50 leje ndërtimi të natyrave të ndryshme. këtë vit për tetë muaj janë lëshuar 60 dhe janë mbledhur 5 milionë e 300 mijë euro. eksodi. 22 janë leje për ndërtimin e objekteve të banimit kolektiv. gjatë së cilës gjykatat do të funksionojnë me ligje të UNMIK-ut. Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës. Kurse Asdren Osaj nuk deshi të bëjë krahasime me vitin e kaluar. 30 SHTATOR — "Rotary Club" i Prizrenit në prag të festës së Bajramit ka paraparë të ndihmojë rreth 250 familje që jetojnë në kushte të vështira ekonomike. Në anën tjetër. por ai u shpreh se "të hyrat nga lëshimi i lejeve për ndërtime gjatë periudhës janar shtator të këtij viti janë përmirësuar dukshëm". nga "Rotary Club" në Prizren. vëllazërore dhe tolerancë ndërfetare.xharra@gazetaexpress. dikujt në veri të Mitrovicës nuk i kanë konvenuar. thotë Asdren Osaj. Ndihma. ato të Krushës së Vogël. në të cilën morën pjesë kryetari i komunës së Mitrovicës. në komunë numri i kërkuesve për leje është tejet i madh. prej se patën filluar me aksionin për rrënimin e ndërtimeve pa leje. tha zv/kryeadministratori i Kosovës. Fillojnë punën gjykatat në veri të Mitrovicës parë do të jetë e mbyllur. Prandaj nuk mund të ceket me numër se sa janë kërkuesit për leje. Përgëzimet kanë ardhur edhe nga kryeministri i Kosovës. 22 prej tyre janë leje për ndërtime kolektive. Me këtë rast. "Prej 60 lejeve të lëshuara për ndërtim. Agron Shporta. komuna ka edhe prej atyre njerëzve të cilët shkojnë vetëm për të pyetur në komunë dhe më pas nuk duken më.E mërkurë. por sipas zyrtarëve. tha ai. gjatë së cilës UNMIK-u dëshiron t'i tërheqë gjykatësit dhe prokurorët ndërkombëtarë".Në fazën e dytë do të fillojnë punën zyrtarët lokalë. Bajram Rexhepi dhe Rada Trajkoviq nga Këshilli Nacional Serb. Ndërsa në pjesën tjetër bëjnë pjesë leje ndërtimi të lëshuara për ndërtime individuale dhe ndërtime të tjera". . si rezultat i një angazhimi të vendosur dhe serioz të të gjithëve. 1 tetor 2008 NACIONALE 7 Rotarianët prizrenas ndihmojnë të varfërit PRIZREN.

Rudina Xhunga: Një ndalesë. befas. përpos që ka zbukuruar edhe më këtë pjesë të qytetit. Ndërsa në gusht të 1936 dërgohet në Shkodër me Delegacionin e Gjirokastrës dhe ishte ai që merr fjalën përpara popullit të Shkodrës duke qënë në krah të politikanëve dhe klerikëve më të dalluar të Shkodrës. Por doja të thoja që Gjirokastra. sot në moshën 87 vjeçare tregon për herë të parë marrëdhënien e saj 50 vjeçare me Hoxhen. Në 1936 zgjidhet Enveri për të folur në varrimin e Bajo Topullit edhe pse ai kishte vdekur 6 vite më parë por po bëhej nje ceremoni tjetër. ai ishte. familja. ka qënë Enveri që dilte në fjalime 3 herë në 2-3 vjet. Do të na duhet ende kohë të marrim dhe të drejtën e të shprehurit". mbase edhe nën presionin e opinioneve pro dhe kundër. për fotot. Vjenë. Enver Hoxha nuk ishte një kushdo. i leverdiste që ta merrte sepse në atë kohë. Rudina Xhunga: Origjina e tij është Gjirokastra apo jo? Nexhmije Hoxha: Orgjina e tij është nga Gjirokastra por ato kishin ardhur para 2-3 shekujsh më parë nga një fshat i Dropullit. e kam pasur edukator. kishte përvojë të gjerë. ai nuk ishte një anëtar i thjeshtë. vazhdon me rolin që pati në themelimin e partisë. që kushtoi afër 150 mijë euro. si ish dëshmitare e parë e një sistemi diktatorial në Shqipëri. Qemal Stafa sepse me Vasil Shanton. për shembull. njeri i përfshirë në aktivitete në kohën e rinisë në Gjirokastër? Nexhmije Hoxha: Pikërisht kjo më ka bërë përshtypje dhe kjo është e faktuar me dokumenta dhe fotografi të asaj kohe. në jetën familjare. të dy vëllezërit. sic i referohen tashme. ndërsa autoritetet komunale pohuan se përpos qendrës në fokus të qeverisë lokale janë edhe projekte që do të shtrihen nëpër lagje periferike dhe në fshatra. Kjo duke i parë gjërat në një kuptim të ngushtë. Por nuk e mohoj që ka pasur retushim. evropiane sepse ishte pikërisht koha e frontit popullor kundër fashizmit që po lindte në Spanjë dhe dukej që hija e saj po shtrihej edhe në Evropë. me zhvillimin që kishte ai nuk binte më poshtë se. i cili kishte marrë një titull shumë të lartë në shkollën që kishte ndjekur. në fakt. buzë lumit "Lumbardhi" në qendër të Prizrenit. Enver Hoxhës. edhe që studionin jashtë si në Paris. Në shekullin e XIV. se kanë qënë në një fshat afër Dropullit ku kishin pak dynym tokë. ai nuk mund të krahasohej përvec Qemalit. Mehmet Shehu deri te Sali Berisha. Beqir Hoxha. Si ish zonjë e parë. babai dhe sidomos xhahxai i Enverit. u jep të gjithëve mundësinë të flasin. "Ky nuk është projekti i vetëm kësisoj. në krye ishte Koco Tashko i cili në vend që të bënte aktivitete pozitive.8 NACIONALE E mërkurë. gjatë 50 viteve në pushtet. Segmenti i trotuarit që nis nga selia e komunës e deri tek Ura e Gurit është shtruar me gurë natyral dekorativ. Është absurde ajo që thuhet që Koco Tashko e mori Enverin nga rruga dhe e futi në grupet. Në fund të intervistës. Nga pikëpamja politike dhe kulturore. Diktatori Hoxha. Nexhmije Hoxha: Është e vërtetë që retushimi është përdorur dhe ka qënë. bëri aktivitet përcarës.. mori edukatën përparimtare. Pra. Rudina Xhunga: Ju këto i keni të dëgjuara prej tij por doja të dija. Janë 50 vjet histori në 1 orë e 30 minuta. por një autodidact i shkëlqyer. Ai shkonte e vinte në Rumani pasi kishte lidhje me grupet tona. Rudina Xhunga: C'mund të na thoni për ardhjen e Enver Hoxhës nga Parisi në Shqipëri? Vjen si komunist Enver Hoxha në Shqipëri? Nexhmije Hoxha: Enveri nuk ka qënë anëtar i Partisë as në Shqipëri dhe as në Francë sepse në Shqipëri nuk kishte ende Parti por s'ka qënë as anëtar i ndonjë grupi ndërkohë që unë isha. sic thuhet që kanë qënë me origjinë katolike. për mendimin tim. Tito. kanë qënë shumë të mësuar. disa prej të cilave shpresojmë t'i realizojmë në të ardhmen e afërt nga projektet që do të mbështeten nga konferenca e donatorëve për Kosovën". mësuesit. Kristo Themelko dhe me asnjë tjetër. Ju bën përshtypje kjo fjalë? Nexhmije Hoxha: Le të thonë ç'të duan. foto që vijnë nga ato kohëra. vete Franca më pas me revolucionet por për 3 vitet që ai ndenji atje. kishte edhe ai përvojën e tij. që nuk ishin pak. meqenëse pllakat e gurit. Kanë marrë titullin 'mulla' që në një farë pikëpamje ishin si gjykatës. pra ky ishte aktivizimi i parë. të cilat janë në harmoni me zonën do të jenë edhe shumë më të qëndrueshme. të cilat kapën një audiencë të pazakontë për një program politik . revolucionare. Enver Hoxha nuk ka qënë diktator. Apo. Enveri më thoshte që mbiemrin e ka pasur Kola. Rudina Xhunga: Por nuk ishte as më i rëndësishmi. që i kishte vlerë fjala. që bëri ato që bëri. që ndodhet në zonën e parë. E para. arabisht. nga Koci. Kur Koco Tashko e pa se ishte një njeri që mund të bënte shunë gjëra. Fadil Paçrami. nuk është artificial roli që u dha brenda zhvillimit të atyre ditëve të themelimit të Partisë. Vitet e mia me Enverin Rudina Xhunga Rudina Xhunga: Ndodhem perballë gruas që i ndenji pranë. që kanë qënë të ndritur. nga djemtë e Gjirokastrës. që u krahasua me transmetimin e ndeshjes së futbollit ShqipëriGreqi. Nexhmije Hoxha: Çështje formulimi sistemesh. E nis me prejardhjen nga një familje katolike të Enver Hoxhës dhe marrëdhënien që ai kishte me fenë. Rudina Xhunga: Një gjë është e sigurtë. Një gjë e kemi bërë më së paku në këto 20 vjet. Nexhmije Hoxha: Në një farë pikëpamje. si lexues i Formulës se Pagëzimit të Partisë Komuniste. drejtuesja e programit. Por. ishte e keqja e asaj kohe në vitet 1932. Nuk dua të bëj biografinë e tij nga fillimi por dua të theksoj që Enveri lindi në tetor të 1908 në Gjirokastër. por ekzekutivit lokal synon që përpos qendrës të rregullojë edhe pjesë tjera periferike dhe fshatra. Enveri kishte bërë një lice francez të plotë. kishte qënë në France tre vjet. Ana tjetër ishte Korca me lëvizjet e saj punëtore. Ishte 24 vjec kur merr pjesë në varrimin e një të riu 27 vjecar. Kreu komunal Ramadan Muja me këtë rast tha se realizmi i këtij projekti. persisht. një sistem me ndryshime nga sistemi aktual por kjo nuk do të thotë gjë.për 50 vjet. Megjithatë. shfaqte shenja se besonte? Nexhmije Hoxha: Jo. vëllai i Enverit. Por qëlloi që kjo gjë ndodhi në një vend ku kishte një entuziazëm të madh në luftën kundër fashizmit. Përkundrazi. as me mua. Në atë periudhë vdiq edhe vëllai i Qemal Stafës. 30 SHTATOR — Përfundoi projekti për rehabilitimin me gurë natyral dekorativ të trotuarit. 1 tetor 2008 Dekorohet qendra e Prizrenit PRIZREN. pikërisht në prag të rënies së Perandorisë. jo pronarë të mëdhenj. disa prej të cilave planifikohet të realizohen falë mbështetjes nga Konferenca e Donatorëve. mua nuk më bën më përshtypje. si njerëz që vendosnin. në krye të Partisë dhe të themelimit të saj? Nexhmije Hoxha: Kur erdhi puna e themelimit të Parisë. Fotot e asaj kohe. Zonja Hoxha ndalon në pikat më të komentuara këto 20 vjet. por ato nuk ishin në aktivizuar në grupet që ishin atëherë sic ishte Grupi i Korcës. Këto kanë qënë dy tiparet karakteristike të Enverit. janë të retushuara. tha ai. që 50 vjet kanë qënë diktaturë proletariati. mori pamje tjetër duke i shtuar edhe më bukurinë qendrës së Prizrenit. por jo klerikë. Kishte dhe të tjerë që shkruanin artikuj sidomos në gazetën e famshme "Bota". Në themelimin e Partisë. Kemi të gjithë të drejtën e të folurit. Migjeni. Bashkëshortja e Enver Hoxhës . Grupi i Korcës. bënë edukimin e parë atdhetar të Enverit që ishte një nga karakteristikat kryesore të tija. ishte anëtar i Lidhjes së Prizrenit dhe për këtë cështje është dekoruar. Por edhe Qemali. as me fëmijët e as me shoqërinë. Rudina Xhunga: Doja të dija se si erdhi Enver Hoxha. mungojnë njerëz ose më saktë hiqeshin njerëzit. me sa e njoh unë. iu drejtua publikut me fjalët: "Ky është televizioni i pas 90 në Shqipëri. Rudina Xhunga. Projekti i nisur pesë muaj më parë për riparimin e krahut të majtë të trotuarit buzë "Lumbardhit". Bahri Omari. E para. kishte një vend të ZIVE U L K S E Ë T IS V R E T IN ËS E NEXHMIJE HOXH . raporti i tij me jugosllavët dhe vrasja e Miladin Popovicit. Por mund të them se ka qënë personaliteti i tij i fortë. Ose një tjetër ishte Miha Lako që ishte punëtor. nuk është bërë me urdhër. sipas arkivës së shtetit. Xoxe te Stalini. pavarësisht se unë Qemalin kam pasur shok në grup. Lindi në një familje atdhetare ku xhaxhai i tij ishte anëtar i Delegacionit Gjirokastrit në Shpalljen e Pavarësisë në Vlorë dhe gjyshi i Enverit. Për shembull. ndërsa buxhetit të komunës i shkëputi një sasi për afro 150 mijë euro. me shkollën franceze në lice. Mandej në intervistë do të parakalojnë shumë figura. Intervista e mëposhtme është një rrëfim i pazakontë i Nexhmije Hoxhës. ai kishte një formim te gjithanshëm nacionalist dhe kur erdhi në Korcë ishte ndër intelektualët e dalluar të Korcës. një budallallëk që vjen nga një pikëpamje injorante në këtë drejtim. Unë kam qënë pikërisht në atë aparat që merrej me propagandën në atë kohë pas Clirimit por shumë organizata dhe shoqata e bënin këtë. pa dyshim që nuk besonte. po ashtu do të jetë edhe më jetëgjatë. domethënë. Rudina Xhunga: Besonte Enver Hoxha? Pra. a ishte Enveri një njeri që binte në sy. Kur erdhi në Flora. ishte dhjetë vjet më i vogël se Enveri. dinin turqisht. djem që ishin edhe të liceut.

Në fakt. Kështu që Enveri formuloi vendimin të cilin e lexoi. rreth 5000 flori letre dhe përvec kësaj edhe një shumë të vogël. Ata mblidheshin në një shtëpi dhe ishte Enveri që i studionte dhe i shikonte të gjitha raportet. Unë kam edhe një letër më të vonshme. filluan të krijohen organizatat e Partisë. Ndërsa kryesuesi i mbledhjes. megjithëse ishim të shkollës së mesme. Enveri u caktua këtu. ishte grupi jonë. konform qarkores buxhetore për vitet 2009-2011. Agolli tek Xhevdet Doda dhe kjo tregon se ata mbanin correspondence. Po kështu. privilegjuar sepse kishte bërë një punë më pozitive por nuk ishte Koco Tashko që mund të vihej në krye sepse ai ishte kryesori që ishte përcarë lëvizjen deri në atë kohë. që nuk njihen përvec Pilo Peristerit. Është e vërtetë ajo që thuhet se Enveri u caktua që të qëndrojë në Tiranë dhe të merret me financat. të krijoheshin grupet e frontit nacional clirimtar. per kete fakt dhe për këtë i jam shumë mirënjohëse profesorit të nderuar. E mbaj mend këtë sepse më 23 nëntor ishte Mbledhja Themeluese e Rinisë ku mora pjesë edhe unë. pasi Tirana ishte kryeqyteti. ngarkohet me rininë. nuk e di se c'kishte shkruar. Ai ka shkruar këtë që unë po them dhe në javën e parë u dërgua Enveri në organizatën e Kristos. por pjesëmarrja e tyre ishte shumë e vogël. një ndihmë. që ishte pjesëtar i mbledhjes themeluese i cili drejtonte Komitetin e Kozmetit sepse pas mbledhjes themeluese. por njëkohësisht më ngarkon t'i jap atij një shumë. Rudina Xhunga: Kush e vrau Miladin Popovicin? Nexhmije Hoxha: Është e qartë që si vrasje është organizuar nga vet UDB-ja dhe pikërisht kjo tregon se ai ishte dashamirës ndaj Shqipërisë. Ka qënë një njeri jashtëzakonisht i lig. Kjo është lista e parë që dërgoi cdo grup. të gjithë ishin njësoj. nuk kishin formuluar në jetët e tyre as dy gisht artikull ose nuk kishin bërë asnjeherë thirrje. Pse u dërgua Enveri? Sepse organizata e Kristo Frashërit ishte edhe ajo një organizatë e ngritur nga pikëpamja kulturore dhe shumica ishin nga grupi i të rinjve. Nga Grupi i Korcës nuk kishte sepse nuk kishte njeri në Tiranë. i fëlliqur. Nuk mund të drejtonte ai asgjë në Shqipëri sepse nuk njihte asgjë nga jeta e Shqipërisë. Kështu u dërgua Zeqi » Vijon në numrin e nesërm . "Janë hyrë disa projekte të vogla. Kush e mbeshteti? Nexhmije Hoxha: Në mbledhje nuk u caktua asnjë kryetar por thjesht u bënë ndarjet e detyrave. buxheti për vitin 2009 do të jetë 4. Rudina Xhunga: Pse paguhej ai nga ju? Nexhmije Hoxha: Ai këtu jetonte. Grupi i të rriturve. Tuk Jakova shkoi në Shkodër. te ne erdhi Tuk Jakova por ne. U tha që kjo gjë do të shikohej gjatë punimeve të mëvonshme. Riza Sadikaj tha se është dashur të bisedohet me qytetarë para përpilimit të listës së projekteve. në mbledhjen e shoqeve. vec sllavishtes sepse ishte malazez. Ai ishte një njeri i edukuar. për shembull. ai stonoi dhe ne ndiheshim të pakënaqur dhe ai e ndjeu veten keq në mesin tonë. ishte i sëmurë me tuberkuloz dhe ajo cfarë përmenda më sipër. Ishte Enveri që u ngarkua me këtë gjë dhe ishte ai që lexoi formulën e pagëzimit të themelimit të Partisë por në të pesëmbëdhjetë vetat që ishin aty.dhe sesi erdhi ngritja e tij. shëndetësi. Të tjerët u caktuan të shkojnë nëpër rrethet përkatëse për të organizuar rininë. Rudina Xhunga: Por i paguar prej UDB-së? Nexhmije Hoxha: Sigurisht. të ngriheshin organizatat që ishin më të përgatiturat. Dua të sqaroj dicka për faktin që thuhet se ishte Miladini ai që e ngriti Enverin. Rudina Xhunga: Pra. E tregoi që kur ishte këtu. duke kërkuar ndërtimin e kanalizimit në fshatin e tij Studenicë. Që kur u hoq me kohë. Shpejt u bë sekretar politik i Tiranës.1 milion euro.roli i tyre është i dukshem. Ai u caktua në Tiranë në sajë të formimit të tij. tha Sadikaj. U tërhoq për gabime dhe se ai pranoi deri vetvendosjen e Kosovës. Por a e zgjodhën ata Hoxhen. disa cikërrima". janë konsideruar të 200 anë- tarët. jashtë Jugosllavisë në jetën e tij. Ai ruhej nga ne. bujqësi. sollën dy të tjerë derisa erdhi Velimir Stojnici që organizoi Beratin. Ai ndihmoi në mënyrën si organizohej organizata. Ndërsa Nimani shkoi në Kosovë. 30 SHTATOR — Qytetarët e komunës së Istogut vazhdojnë të jenë të painteresuar për planet e komunës. ata nuk janë të përjashtuar nga ky proces. kur erdhi puna që të formulohej vendimi për themelimin e Partisë. Ai ka dhënë opinionet e tij . ndaj Kosovës. vinte në dijeni të gjithë shokët e tjerë të Komitetit Qëndror. Enver i dërgon letër atij. Sipas tij. dhe duhej të punonte me rrethet intelektuale. ne media. perdori shumë nga kuadrot që atëherë . edhe ai një patriot por jo si serbët e tjerë që ishin kundra shqiptarëve. Në këtë listë. pa kryetar dhe po ta marrësh si themelues. iu dha një vend nderi per katër anëtarët që kishte cdo grup. Kjo u dëshmua edhe të hënën në takimin në të cilën qytetarët ishin ftuar për të dhënë propozime për projekte të reja. u ngarkua Enveri nga Grupi i Korcës se të tjerët. ai ishte një instruktor i mirë partie. s'ka dyshime. Njëkohësisht. kështu quhej atëherë. Kështu që. Këshilltari nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK). Por nuk paguhej. nuk zgjodhi as kryetar që të mos fillonin xhelozitë brenda grupit. zyrtar financiar para këshilltarëve komunalë prezantoi në mënyrë të shkurtër planin buxhetor për vitin 2009. rreth 250 napolona. konferenca e partisë. njeri i UDBsë. pra derisa ai vdiq.7 milionë euro. si bëhen zgjedhjet etj. Kristo Themelko në Gjirokastër e kështu me radhë. që është vënë në dyshim. unë mund të them se është e drejta e tij. arsim.E mërkurë. që quheshin celulat. por nuk është se paguhej. Ndodhi e kundërta. jo se e mori si iniciativë personale por dërgoheshin edhe materialet që krijonte partia. por nuk dihet shkaku pse një pjesë shumë e vogël e qytetarëve marrin pjesë në debate që janë në interes të tyre.bëri një punë minuse.mbledhja e themelimit del pa kryetar?! Nexhmije Hoxha: Po. edhe traktet kundër okupatorëve. Kështu. të grupeve nacionaliste. i ulët. Enveri asnjëherë nuk ka pretenduar gjatë kësaj mbledhjeje për të qënë themelues sepse në atë kohë. Sepse në fakt koha tregoi se ai kishte të drejtë dhe ne jo. Dhe këto ia dërgonte drejtpërdrejtë Komitetit për Partinë e Kozmetit. etj. pavarësisht rezervave që ka shprehur . Ndërsa Miladini ishte ndryshe. Meqë ai ishte në qendër. Rudina Xhunga: Ndalojmë pak tek roli i Enver Hoxhës gjatë periudhës së luftës. Sadikaj paraqiti një pasqyrë të shkurtër të projekteve. si bëhet ai drejtuesi i gjithckaje. Për shembull. që ishin të bashkuara dhe që u krijuan brenda javës ku mbledhja mbaroi më 15 nëntor. ishte ai që u ngrit nga Enveri. që është shkruar në shtyp këto kohë. Ka edhe të tjera por këtu jam prezente edhe unë dhe filloj të bëhem dëshmitare. Rudina Xhunga: Dua të ndaloj pak tek jugosllavët pasi ju përmendni pagesat që i beheshin Miladin Popovicit dhe Dushan Mugoshës. Qemal Stafa. Ata vunë më pas një shqiptar që e vrau. a ndikuan ata ne karriren e mandejme te tij? Nexhmije Hoxha: E përjashtoj lidhjen e Enverit me Dushanin pasi ai ka qënë fatkeqësia e Partisë Komuniste dhe fatkeqësi e Shqipërisë deri vonë. i cili tha se lista e projekteve të parapara për t'u realizuar gjatë vitit të ardhshëm parasheh investime në infrastrukturë rrugore. Nuk kishte qënë kurre. atij i grumbulloheshin të gjithë shokët që ishin nëpër rrethet për të krijuar organizatat. qe një rast. ishte organizata e profesorit të nderuar Kristo Frashëri. Enveri i shkruante Elhami Nimanit. befas. me kulturë. 1 tetor 2008 NACIONALE 9 Istogasit të pa interesuar për planet e komunës ISTOG. Osman Sadikaj. Prandaj edhe brenda mbledhjes ai u mënjanua. gjë që nuk e tregoi vetem atëherë. një pjesë për nënën e Miladinit dhe një pjesë për gruan dhe fëmijët e Dushanit. Haki Rugova tha se qytetarët janë të thirrur për të debatuar për projekte. të njerëzve. mbante lidhje edhe me Kosovën që e bënte si detyrë partie. ndaj ata nuk ia falën Miladinit. Miladini ishte një njeri që nuk dinte gjuhe te huaja. Dhe unë shkova në këtë mbledhje duke kaluar më parë në mbledhjen e organizatës ku dija gjithcka që ishte diskutuar në mbledhjen themeluese të Partisë. Në organizatën tjetër. një i Ballit thonin. Prej kësaj shume për investime kapitale janë planifikuar 1.

Jo demokratët. tha John Baynor. Fatmir Limaj. Palestina ka lidhur bashkëpunim me kompaninë telefonike të një shteti arab për të bërë lidhjen nëpërmjet kodit jo zyrtar të kompanisë palestineze +970. Shumë shtete në botë edhe pa lejen e ITU`së kanë krijuar kode telefonike shtetërore. Ai tha se mosnjohjet e reja të pavarësisë së Kosovës nga vendet e botës po shkaktojnë edhe bllokimin në këtë proces. Kosova nuk ka shans të anëtarësohet për shkak se duhet dy të tretat e shteteve të votojnë pro “ anëtarësimit të saj. që është e barabartë me 159 litra. e cila jep licencat për kode telefonike ndërkombëtare. të cilat janë të nevojshme. Të trembur parlamentarët u vunë në kërkim të fajtorëve. Bursa e Wall Street reagoi e shokuar. Kodet telefonike më herët kanë figuruar edhe te vendet të cilat nuk kanë pasur statusin e shtetit të njohur ndërkombëtarisht. Kjo ka shtyrë ministrin Fatmir Limaj. 1 tetor 2008 Ekonomi redaktor: Ibrahim Rexhepi e-mail: ibrahim. Agjensioni Rregullativ i Telekomunikacionit e sheh si më të mundshëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës. vie kur shteti është i anëtarësuar në Organiza- Procesi aktualisht është bllokuar për shkak të mosnjohjeve të reja të pavarësisë. Ne jemi në tentativë për të gjetur një rrugë alternative”.28 dollarë për fuçi dhe tani kushton 96 dollarë. si Palestina. Ndërsa nafta brent e detit të Veriut në bursën e Londrës humbi 1. "Pas një fjalimi shumë të njëanshëm krahasuar me mënyrën se si kishim punuar bashkë për këtë ligj. Nafta të martën në bursat aziatike u lirua për 4. së pari duhet të anëtarësohet në ITU ose OKB e pastaj të aplikojë për kod”. “Në mënyrë që Kosova të ketë kodin e vet telefonik. por pikërisht disa prej republikanëve lanë të dështojë kompromisi i negociuar. nisi një pikatë e fortë në bursën e Wall Street. që zyrtarisht është pronë e Serbisë. Përballë tronditjes së shkaktuar në bursë pas votimit. por jemi në tentativë për të gjetur një rrugë alternative” Fatmir Limaj tën Ndërkombëtare të Telekomunikacionit – ITU. +972. shpjegoi se edhe ai ka qenë i varur nga zgjidhja e statusit të Kosovës. megjithatë. 228 vota kundër. Mali i Zi. Por." Pasi bursianët kishin ndjekur të pasigurt votimin. ka akuzuar rivalin e tij Barack Obama. Indeksi Dow Jones shënoi një humbje prej 700 pikësh. morën fund të gjitha shpresat tona për t'i bindur disa nga 12 deputetët republikanë të votonin pro ligjit". “Procesi aktualisht është bllokuar për shkak të mosnjohjeve të reja të pavarësisë. tha Limaj. E. prej gjithsej 3. menjëherë pas shpalljes së pavarësisë ka marrë kodin e vet telefonik +382. të cilën gjë mund ta bëjë edhe Kosova përmes Shqipërisë. frika ishte e madhe kur zëdhënësja e Dhomës së Përfaqësuesve bëri të ditur rezultatin "205 vota pro. Kjo ka ndodhur kryesisht për shkak të influencës së tij në zhvillimin ekonomik të këtyre vendeve. Dështoi paketa Dështoi paketa prej 700 miliardë dollarësh për shpëtimin e tregjeve financiare në votimin e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA. Më shumë se 7 për qind humbi indeksi Dow Jones. tha ministri i Transportit. por dëmet ishin shumë më të vogla se parashikimet. Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë. Në organizatën e ITU`së. himnit. i njohur si kodi për internet. ish pjesë e republikës jugosllave. 24 shtator — as flamurit. John McCain. ministri i Transportit dhe Postë – Telekomunikacionit. Sa i përket krijimit të kodit Top .. Vetëm pas rihapjes së bursës dhjetë ditë pas atentateve të 11 shtatorit 2001 ka qenë më e rëndë rënia e kurseve. kryetari i fraksionit republikan në Dhomën e Përfaqësuesve.Level Domenit. Tajvani. Arben Hyseni Prishtinë.73 dollarë për barel. Përpjekjet.. . Mungesa e kodit po shkakton edhe stagnimin e zhvillimin të sektorit të telekomunikacionit dhe të ekonomisë në përgjithësi.800 platformave. Me këtë numër të vogël të shteteve që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës është e pamundur të anëtarësohet. për të rënë në nivelin më të ulët në historinë e bursës amerikane. janë mjaft serioze për të gjetur një mënyrë alternative për të pasur kod të telefonisë. për këtë dështim.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Nafta bie në 96 dollarë Çmimi i naftës në bursën amerikane ka rënë nën 96 dollarë për fuçi. jep pak ymyt se kjo do të ndodhë shpejt. targave. Zgjidhjen e çështjes së kodit të telefonisë. NewYork — Paketa prej 700 miliardë dollarësh për shpëtimin e tregjeve financiare dështoi në votim në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA. Kodi i ri më së pari. Tash telefonatat për në territorin palestinez lidhen nëpërmjet kodit telefonik të Izraelit. Nën trysni të fortë e panë veten në radhë të parë republikanët nga të cilët vetëm një e treta kishte votuar pro paketës së shpëtimit. këta bënë zëdhënësen demokrate Nancy Pelosi përgjegjëse për rezultatin. Kosovës i duhen edhe kodet ndërkombëtare për të funksionuar si shtet. pasi që mund të aplikojë si shtet. mungesa e të cilit po krijon mjaft probleme në fushën e telekomunikacionit dhe ekonomisë. Në veçanti ai telefonik. Katalonia dhe Sudani. E Kosova aktualisht është e pafuqishme ta bëjë këtë për shkak të shteteve të pakta që po njohin pavarësinë e vendit. Ligji refuzohet. Për marrjen e kodit telefonik. ME KOD ALTERNATIV Problemi i kodit telefonik nuk zgjidhet për shkak të numrit të vogël të shteteve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Marrja e këtij kodi e bën më të lehtë punën e operatorëve dhe kjo lehtësi vjen pikërisht për shkak të sistemit unik të telefonave. ART. si dhe të ekonomisë së Kosovës”. “Mungesa e kodit po shkakton bllokadë në strukturimin dhe zhvillimin e sektorit të telekomunikacioni.. Aktualisht Kosova ende përdor numrin 381. Dhoma e Përfaqësuesve vendosi mbajtjen e një votimi të ri të ditës së en- jte.10 E mërkurë. Ishte një votim për të cilin që në fillim nuk ishte e qartë nëse paketa e ndihmës prej 700 miliardë dollarësh do të siguronte një shumicë. Pasojat ishin shkatërrimtare. pa i ra n`dorë ITU`së. që të ndjek një rrugë tjetër që sjell një kod alternativ. tha ai. thonë nga zyra për marrëdhënie me media e ART-së.rexhepi@gazetaexpress. Ekspertët e organizatës së OPEC`ut kanë paralajmëruar se çmimi i një bareli naftë mund të bjerë deri në 75 dollarë deri në fund të këtij viti. sipas Limajt.85 dollarë nga vlera dhe u lirua në 95. Uragani Ajk dëmtoi dhjetëra platforma të naftës në Gjirin e Meksikës. Këtë formë e praktikojnë telefonuesit nga shumë vende perëndimore.

Nabavke: MTI204/08/068/521 I: UGOVORNI AUTORITET: Ministarstvo Trgovine i Industrije II: PREDMET UGOVORA II. 2007/20.2 KRITERIJUMI ZA DODELU UGOVORA Ekonomski najpovoljniji tender DEO IV: DODELA UGOVORA IV.E mërkurë.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Izrada projekata za poboljsanje industrijskih kapaciteta i fizickom infrastrukturom za procenjivanje kvaliteta i konformiteta produkta hemijske industrije Otvorena III.5 Informacije o vrednosti ugovora Ukupna vrednost ugovora je 59. i Prokurimit: MTI/08/072/221 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministria e Tregtisë dhe Industrisë II: LËNDA E KONTRATËS II.00 €URO DDP V.02/L-99.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Renovirnaje Zgrada IMLK-a u Prizrenu III. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të shpallur me rregulloren nr.net/krpp OBAVEŠTENJE O DODELI UGOVORA RADOVI Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë .883.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju: www. i Prokurimit: MTI204/08/068/521 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministrija e Tregtise dhe Industrise II: LËNDA E KONTRATËS II. Versioni i plotë i Njoftimit për dhënie të kontratës.PRIZREN IV.5 Informacione lidhur me vlerën e kontratës Çmimi i kontratës: 59.2 KRITERIJUMI ZA DODELU UGOVORA Ekonomski najpovoljniji tender DEO IV: DODELA UGOVORA IV.4 Emri dhe adresa e operatorit ekonomik të cilit i është dhënë kontrata: KWE-Fidola – Prishtine IV.1. net/krpp NJOFTIM PËR DHËNIE TË KONTRATËS PUNE Po članu 39 Zakona br.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br.4 Ime I adrese ekonomskog operatera kojem je dodeljen ugovor: N.Ministarstvo Trgovine i Industrije Ministry of Trade and Industry Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë . të shpallur me Rregulloren Nr. objavljen Pravilnikom Br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.1 LLOJI I PROCEDURËS o E hapur III.20 € (sa PDV-om) V.1.Nabavke: MTI/08/072/221 I: UGOVORNI AUTORITET: Ministarstvo Trgovine i Industrije II: PREDMET UGOVORA II. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu. të shpallur me Rregulloren Nr.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Hartimi i projektit për Ngritjen e kapaciteteve industriale dhe infrastrukturës fizike për vlerësimin e cilësisë dhe konformitetit të produkteve të industrisë kimike”. net/krpp NJOFTIM PËR DHËNIE TË KONTRATËS SHERBIME Po članu 39 Zakona br.ks-gov. 02/L-99.ks-gov.ks-gov. është në dispozicion në: www.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br.Ministarstvo Trgovine i Industrije Ministry of Trade and Industry Konform nenit 39 të Ligjit nr. 2007/20.5 Informacije o vrednosti ugovora Ukupna vrednost ugovora: 84.ks-gov. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të shpallur me rregulloren nr.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr.2007/20 Br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.700. objavljen Pravilnikom Br.20 €(përfshirë TVSH) V. Versioni i plotë i Njoftimit për dhënie të kontratës.Ministarstvo Trgovine i Industrije Ministry of Trade and Industry Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë .2007/20 Nr.02/L-99. 1 tetor 2008 marketing 11 Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë .2 KRITERET PËR DHËNIEN E KONTRATËS: Tenderi Ekonomikisht me i favorshëm IV: DHËNIA E KONTRATËS IV.2007/20 Nr.1 LLOJI I PROCEDURËS o E hapur III.N RENELUAL TAHIRI .1. objavljen Pravilnikom Br.net/krpp OBAVEŠTENJE O DODELI UGOVORA USLUGE . 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.4 Emri dhe adresa e operatorit ekonomik të cilit i është dhënë kontrata: N.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju: www.1 VRSTA PROCEDURE o Radovi III.700.2 KRITERET PËR DHËNIEN E KONTRATËS: Tenderi ekonomikisht i favorshem IV: DHËNIA E KONTRATËS IV.Ministarstvo Trgovine i Industrije Ministry of Trade and Industry Konform nenit 39 të Ligjit nr. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.5 Informacione lidhur me vlerën e kontratës Vlera e përgjithshme përfundimtare e kontratës: 84.P. është në dispozicion në: www. III.00 €uro DDP V. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.P.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr.883. 02/L-99.4 Ime I adrese ekonomskog operatera kojem je dodeljen ugovor: KWE – FIDOLA IV.2007/20 Br.N RENELUAL TAHIRI – Prizren IV.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Renovimi i IMLK-se ne Prizren III. objavljen Pravilnikom Br.

ndërkohë që për historinë shkencore imanente janë skepsa dhe kriticizmi. kolonizimet e pasuksesshme në kohën e Jugosllavisë së parë. Së dyti. haptazi ose fshehurazi. Temë e disertacionit tim të doktoraturës ishin marrëdhëniet nacionale në Jugosllavinë e parë. Prandaj. Fundja. publikoi të hënën se gazetarët e shtypit dhe medias elektronike në Greqi do të fillojnë të martën një grevë paralajmëruese 24-orëshe.ku. serbët. Kështu. Ky kuptim është edhe më i rëndësishëm kur dihet se te populli jonë ekziston edhe historia gojore. kthejani me vendosmëri shpinën të kaluarës dhe filloni të jetoni". unë jam historiane serbe. do të shpinte drejtë lirisë dhe demokracisë. Një psikolog ose psikiatër. Në afat të gjatë. statusi i krahinës dhe tentimi i integrimit të shqiptarëve në shtetin jugosllav. Prandaj edhe dua që. do të mund të dëgjoni ide të llojllojshme për atë se duhet ardhur deri te pajtimet.12 E mërkurë. Është kjo një ligjëratë e paligjëruar e profesoreshës Latinka Perovic në Konferencën Peshkopike në Beograd. në veçanti pas arritjes së pavarësisë së shtetit. t'ju njoftojë për faktorët që e përcaktuan pikëpamjen që do ta përfaqësoj gjatë ligjërimit. Dhe kështu. nëse nuk reformohet. Dua të them se edhe pajtimi i serbëve me kroatë dhe serbëve me shqiptarë ka disa nivele dhe se ka shumë punë këtu për të gjithë ne. Kjo do të thotë: për të drejtat dhe përgjegjësitë më të gjera të republikave . E bëjnë njerëzit e thelluar në të tashmen". pa atë empirizëm. gazetarët pretendojnë se masa e qeverisë prekë pensionet e tyre të ardhshëm. dmth për 114 vjet. dhe ato gjatë shekullit të XX kaluan nëpër disa faza (vrasja e udhëheqësve politik kroatë në Kuvendin Popullor në Beograd. lufta kundër republikës së Kroacisë gjatë viteve të nëntëdhjeta dhe eksodi R FJALIM I PALEXUA Nga Latinka Perovic Ju falënderoj për ftesën. unë më me qejf do ta dëgjoja këshillën e historianit francez Lucien Fevre: "Për t'u marrë me histori. para së gjithash. shumë luftëra dhe shumë kushtetuta. meqë unë jam historiane. Prej vitit 1878 deri më 1991. më 26 shtator 2008 . Raporti im kundrejt luftërave rrjedhë nga kuptimi im i Jugosllavisë. e kërkonin vendin e tyre nën diell jashtë bashkësive të veta nacionale. shumë më e fuqishme se ndjenja e nderit. kjo rrugë do ta përjashtonte majorizimin. tashmë shtete të pavarura dhe të pranuara ndërkombëtarisht. jam e sigurt se një ekonomist do të insistonte në forcimin e lidhjeve ekonomike. dhunën ushtarake dhe qeverisjen personale. pas grevave që organizuan sindikatat dhe pas debateve të shumta. e robëron trurin tonë dhe na pengon që të veprojmë me pjekuri. e pranoj: për mua në këtë moment. Express e sjellë të plotë këtë fjalim të pambajtur. dhe çfarëdo shmangie nga to. për dikë thellësisht e për dikë formalisht. plotësisht të vetëdijshëm se traumat janë të mëdha e frustrimet të thella. Ekspertët paralajmërojnë se. Por. duke shënuar kështu fillimin e tensionimeve në raportet serbo-shqiptare. në kuadër të një ekipi multidisiplinar të një organizate joqeveritare. E konsideroj shumë të rëndësishme. do të mund të vazhdohej deri në pakufi. kur. Me fjalë tjera. "për shkak të qëndrimeve të tij antiserbe". Sipas gazetës. Natyrisht. Pas luftës serbo-turke të vitit 1877/1878. isha në enklavat serbe në Kosovë. populli serb. akoma ishte e hapur po kjo pyetje. Në këso situatash historiani e kupton se sa të domosdoshme e ka empirizmin për proceset e kohës së tij. i cili pastaj kërkon edhe ndryshimin e mendimit. A mundem pra unë atëherë të mos pyetem: Përse populli serb derdhi aq shumë gjak dhe as shumë ngjyrë? Në përpjekjet e pandërprera që t'i kuptoj këto karakteristika edhe përmblidhet pjesa e punës sime. kroatë ose shqiptarë. si përbërës të integrimit. por edhe rezerva. Serbia përjetoi një zgjerim territorial dhe u bë shtet i pavarur. Por. Një prift. me përgjegjësi. sepse "shkenca nuk bëhet brenda kullës së fildishtë.asaj të popullit shqiptar. 1 tetor 2008 Ballkan redaktor: Faton Raçi e-mail: faton.i njoftoi organet e Konferencës Peshkopike se ligjëruesi nuk ishte i pranueshëm. u gjend në një shtet. sikurse që shkoj edhe në Kosovë. heqja e krahinës dhe terrori i Slobodan Milosevic). miratoi projektligjin për ndryshime në sigurimet pensionale. qofshin ata serbë. si një shtet i popujve të sllavëve të jugut dhe i një pjese të madhe josllave .sllovenët. të bazuar në shtetet perëndimore. malazezët dhe maqedonët. do të tërhiqnin vërejtjen për nevojën e një rehabilitimi të gjatë dhe të dhimbshëm. kreu i Kishës Ortodokse Serbe -me pajtimin e përfaqësuesit të shtetit . unë i jam përkushtuar studimit të historisë së Serbisë së gjysmës së dytë të shekullit të XIX. për shkak të regjimit që Serbia po vendoste nëpër trojet e reja. Fitoret e Serbisë nxitën entuziazëm te popujt tjerë të sllavëve të jugut. supozoj se do t'iu ndihmonte të pafatëve që të falnin përmes ngushëllimit.megjithëse e ftuar dhe e paralajmëruar. Ndërkaq. sepse ato i mobilizojnë njerëzit mbi një kapital etnikisht neutral. takonim edhe shqiptarë dhe bisedonim me ta. dhe e 'zbukuruar' me imagjinatë. për territorin e Kosovës së sotme dhe të Maqedonisë së sotme. Megjithëse. shumëreligjioz dhe shumëgjuhësh. Së pari. Luftërat kanë kronologji dhe histori. me krijimin e Mbretërisë së Serbëve Kroatëve dhe Sllovenëve. të cilat më vonë. Një sociolog ose demograf do të flisnin për karakteristikat e njëjta që të tre popujve ua nguliti lufta: më të arsimuarit. do të mund të dëgjoni një ligjëratë dukshëm më të ndryshme nga kjo që do t'jua mbajë unë. apo federalist . unë merrem me historinë e Jugosllavisë. statusi i pakicës kombëtare për shqiptarët ndonëse ishin më të numërt se tre popuj të Jugosllavisë . do të zgjasin gjatë tërë shekullit të XX (kryengritjet e shqiptarëve që u shuan me gjak. unë. secili tentim i krijimit të një baraspeshe. luftërat në dekadën e fundit të shekullit të XX dhe krimet që u kryen gjatë tyre nuk më lanë brenda kullës së fildishtë. gjenocidi ndaj serbëve në kohën e NDH. përveç Sllovenisë. administrimi ushtarak pas Luftës së Dytë Botërore. e cila ka një histori dy shekuj të gjatë. pa u hamendur fare. e bazuar në gojëdhëna. Ju zotërinj. është ndjenja ime e përgjegjësisë. betejat rreth karakterit të këtij shteti shumëkulturor. Pas Luftës së parë Ballkanike. do të përgjigjesha. duhen zgjidhur me rrugë paqësore. atë të pajtimit. greva do të organizohet me iniciativën e Unionit të Redaktorëve të Gazetave të Athinës. pra pyetja e karakterit të saj. në shenjë proteste kundër ligjit për sigurimet sociale. . nga dy pikëpamjet plotësisht të kundërta të thelbit të një pyetjeje të njëjtë. e gjithë kjo përvojë është mbledhur me vite dhe mandej në mënyra të ndryshme është ndërtuar brenda qasjes sime për pajtimin e serbëve me kroatë dhe serbëve me shqiptarë. që para një auditori kaq të lartë të flas për pajtimin e serbëve me kroatët dhe serbëve me shqiptarët. e fajtorëve që të pendoheshin përmes rrëfimeve. Mesatarisht. unë jam një prej pjesëmarrësve përgjegjës të periudhës politike të Jugosllavisë së dytë.e krejt kjo në dëm të popullit të vet. e jo me dhunë.të shndërrohet në rob të seterotipeve politike dhe që edhe vetë të hyjë në konflikt me realitetin . por nga vetë jeta. Periudha më e gjatë paqësore përputhet me kohëzgjatjen e Jugosllavisë së dytë: prej vitit 1945 deri më 1991. për shkak të interesit të përbashkët shtetëror do të ruheshin dallimet e përmendura. në vitin 1878. Parlamenti grek në muajin mars. Në fund të Luftës së Parë Botërore.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Express Greqi: Grevë e gazetarëve kundër ligjit qeveritar Gazeta greke 'Ethnos'. që janë pjesë përbërëse e popujve. Unë shkoj nëpër ish-republikat jugosllave. edhe vetë ishin shumënacionale dhe për një konsensus të tyre për funksionet e shtetit federal. në çdo 14 vjet nga një luftë. sipas mendimit tim. sonte.të cilat të gjitha. Para se cilido prej pjesëmarrësve në çfarëdo forme të njoftohej me përmbajtjen e ligjëratës së saj. E. Edhe pse. edhe u profilizuan dy orientimet që do ta përcaktojnë historinë e mëtutjeshme të Serbisë: të një shteti gjithserbë dhe të zhvillimit të një shteti real serb. kroatët dhe shqiptarët tregtuan mes vete edhe në kohën e konflikteve më të ashpra luftarake. gjegjësisht. cila pra është puna ime? Përndryshe. Cili do të duhej të ishte rregullimi i saj shtetëror: i centralizuar që do t'i amalgamonte të gjitha këto dallime. PAJTIMI I SER KROATE DHE M Në fillim të kësaj vere. Së treti.raci@gazetaexpress. për herë të parë në historinë moderne. Konfliktet rreth karakterit të këtij shteti marrëdhëniet serbo-kroate i sollën në një rrafsh tjetër. Më saktësisht. njësoj siç nxitën rezerva edhe në shoqërinë serbe. Një diplomat do të fliste për atë se konfliktet. përmes interpretimeve të ndryshme profesionale për një nevojë të njëjtë. Isha përkrahëse e atij orientimi të mendimit politik serb pjesëtarët e të cilit Jugosllavinë e kuptonin si një shtet kom- pleks dhe që ishin të përcaktuar me shpirt për rregullimin e saj federal apo konfederal. Serbia ka marrë pjesë në tetë luftëra. Po t'më pyetnit si të tillë se cilat i konsideroj karakteristikat kryesore të historisë së Serbisë së kohëve moderne. për të cilat ata po investojnë sot. radhitja e shqiptarëve përkrah Italisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. dhe me lidhje kulturore dhe politike me serbët në Austro-Hungari dhe me ata në Perandorinë Otomane. nga dy pikëpamjet. Rrjedhimisht. Vetëm ato i lidhin dhe i bëjnë kuptimplota të gjitha ato ide të ndryshme për pajtimet që i përmenda. në të cilën. sepse të kuptuarit e të kaluarës. në vitin 1912 ajo sërish u zgjerua. Gjendja e tensionuar në Greqi është rritur për shkak të problemeve të pazgjidhura në sigurimet shoqërore pasi fondet kryesore të sigurimit janë drejt falimentimit. me një qasje të njëjtë. sistemi grek i sigurimeve sociale do të falimentojë pas 15 vitesh. ju lus që ta keni parasysh këtë gjë. përmban supozime shumë të rëndësishme për pajtim. Se sa rrezikon që. jam e sigurt se ju.

. dhe Osmani me gruan e verbër Senijën dhe me gjashtë fëmijët ishin vendosur në shtëpi. themel i të cilit ishte populli serb. mund të kenë marrëdhënie të mira diplomatike. Në perceptimin e Jugosllavisë si. me të drejta administrative dhe kulturore të republikave. në vitin 1903. në maj të vitit 2006 . ky dokument mund të krahasohej me platformën e Klubit Kulturor Serb (SKK). të baraspeshës konstante mes centralizmit dhe federalizmit. Burimet e njëjta paralajmërojnë dilemën nëse kërkesën Gruevski e ka bërë me vetiniciativë apo pas konsultave me diplomacinë amerikane. për dallim nga shkenca. Kjo vlen edhe për marrëdhëniet e serbëve dhe shqiptarëve. 1963. interesat e ndryshme në të. kundrejt shtetit jugosllav. e paaftë për pajtim. e pastaj edhe të popujve tjerë. një shtet modern ose restaurimi i shtetit mesjetar paraqet një kontroversë të pasqaruar në historianë e Serbisë së kohës moderne. pas vdekjes së Josip Broz Tito. e njëkohësisht edhe përbërës konstuitiv i federatës jugosllave. për të cilat fola në fillim. kur në vitin 193. E përmes amendamenteve të viteve 1971 dhe 1972 erdhi deri te Kushtetuta e vitit 1974. por i di ato paraprakisht Secila ideologji ka një qëllim të fiksuar. paralelisht me ato kushtetuta. Sepse. ekzistojnë edhe të kroatët edhe te shqiptarët. Evropa po i mbështetë këto synime. si] ishin marrë vesh në Korfuz serbë dhe kroatët (20 korrik 1917). Në të vërtetë rrymë në Kostenik ka. ikja e rinisë dhe e të arsimuarve jashtë vendit) . A mos janë luftërat e shpeshta dhe ndërrimet shpeshta të kushtetutave arsyet pse ajo nuk e bëri këtë. Sikurse që krahas shkencës së historisë. gjatë të cilave Serbia. në thelb. Përkundër të gjitha vështirësive që i ka edhe me vetveten. sanksioneve.E mërkurë. siç thoshte kryeministri i vrarë serb. Kosova. Pas përmbysjes së dinastisë. Rrjedhimisht. e cila kishte një karakter konsensual. bashkë me një armatë të fuqishme. gjysma e popullatës analfabete. dhe pavarësisht thyerjes së regjimeve komuniste të Evropës Lindore. Slobodan Jovanovic. Përveç luftërave të shpeshta dhe ndërrimeve të shpeshta të kushtetutave. Një historian duhet të konstatojë faktin se Serbia gjatë dy shekujve nuk ka arritur ta instrumentalizojë kornizën e saj shtetërore. Kjo kushtetutë u anulua më 1929. apo një arsyetim që ajo të mos e bëjë? E pastaj. qytetarët anojnë drejt një shteti në të cilin dinjiteti i tyre do të ishte gurëthemel i dinjitetit nacional. E kjo pastaj është jokompatibile me zhvillimin e secilit shtet real në thellësi. Pak para luftërave ballkanike. Andaj. Ky fakt s'mund të shmanget as kur të flitet për karakterin e luftërave në Jugosllavi në dekadën e fundit të shekullit të XX. për shembull. më 1931. sepse u soll me shumicë të thjeshtë e jo me dy të tretat. afër Novo Gorazde. U dëshmua se sa të drejtë kishte diplomati anglez. Dallimi ishte se nga platforma e SKK në kohën e Luftës së Dytë Botërore vepronte qeveria në migrim dhe Ravnogorski Pokret (Lëvizja e Ravnagores) që ishte nën komandë të saj. me popullatë shumicë shqiptare. të një federate të tipit sovjetik. shteti i të gjithë serbëve. Pra. nëntë vjet pas kthimit në fshat familja Tafili ende shikon dritat në shtëpitë e fqinjëve. Branko Crvenkovski. të vitit 1939. Dhe. tha: "Më lehtë është të thuhet Jugosllavia. saqë historiani i letërsisë. por funksionalizimi i saj politik. ka shkaktuar dhe do të shkaktojë konflikte të reja. ajo do të shndërrohej në një enklavë të Evropës. Kjo e hapë Serbinë drejt synimeve të njëjta që. pas një shkrimi në 'Dnevni Avaz'. sipas Kushtetutës së 1974's.qytetarët e saj në zgjedhjet e fundit treguan se janë shumë më pak robër të matricave ideologjike se sa elita e tyre politike dhe intelektuale. i cili nënkupton mendimin total që nuk e dallon të drejtën za- konore nga ajo ligjore. qëllimi i së cilës ishte krijimi i Serbisë së Madhe. a ka gjasa pra për pajtim? Këto gjasa sot mund të vërehen në perspektivën e përbashkët të popujve të Ballkanit. prej vitit 1929. thoshte se "kushtetutat gati po haheshin". ekzistenca e së cilës përfundoi me referendumin në Mal të Zi. edhe supozimet kryesore për pajtim. siç e kishte formuluar në vitin 1939 Slobodan Jovanovic. Nikola Gruevski. e cila sipas deficionit është skeptike dhe kritike. Para disa vitesh. sipas të gjithë parametrave. megjithëse atë e refuzoi formalisht tek pas vdekjes së Josip Broz Titos. kryeministri Gruevski e kishte kërkuar këtë pas një takimi me presidentin maqedonas. përderisa elitat ende po e bëjnë shtetin e të gjithë serbëve. përse të mos e bëjë pra? Në kërkimin e përgjigjeve racionale në këto pyetje janë të përmbledhura. Kushtetuta e vitit 1921 u bë "mollë sherri". për secilën kornizë shtetërore në të cilën ndodhej Serbia në shekullin XIX dhe XX. implikonte terror. si qëllim i ideologjisë nacionale. gazeta nënvizon se është e mundur që ndërmjetësi i OKB. në thelb. dhe t'ua dorëzojë palëve propozimin e ri për emrin. Deri te marrëveshja konfederale e serbëve dhe kroatëve erdhi në vitin 1939. shkalla e vdekshmërisë. e pjesët e saj u gjendën nën regjime të ndryshme okupatore. u gjend në fund të shteteve evropiane (prapambetja në teknologjitë e reja për plot 30 vjet kalendarike. bombardimeve). Përmbyllja e një shteti etnik nënkupton ekspansionin territorial. jo vetëm me të tjerët. prej të cilëve do të kërkonte edhe pranimin ose jo të propozimit. Përse e them gjithë këtë? Sepse interpretimi i të kaluarës jo aq të largët është i pandashëm nga interpretimi i historisë së Serbisë së shekullit të ri. Në dekadën e fundit të shekullit XIX. i kishte thënë negociatorit kryesor. para së gjithash. E "Dora e Zezë". mosha e popullatës. por nëse mbizotërojnë qëllimet e ideologjisë nacionale . Integrimet janë një hap i kohës. Po qe se në Serbi do të mbizotëronin forcat modus vivendi i të cilave do të ishte këmbëngulja në konflikte. Kundërshtimi kryesor erdhi nga elita e koncentruar në Srpski Kulturni Klub (SKK). dhe ajo. Por. të shndërrohet në një lider të Evropës Juglindore.që nga Knezevina e Serbisë (1833) e deri te Bashkësia Shtetërore e Serbisë dhe Malit të Zi. Sepse. sikurse as gojëdhënat prej shkencës. që kujtesës historike ia shton edhe Kosovën si territor "ku një ditë duhet të kthehemi". i kishin dy krahinat: Kosova dhe Vojvodina. emri sipas të cilit njihet më mirë kjo organizatë. mentalisht më e fuqishme ishte historia gojore: sepse ajo është në bazën e ideologjisë nacionale. Betejat rreth kushtetutave në Jugosllavinë e parë reflektuan koncepte të ndryshme për rregullimin e saj si një shtet i centralizuar apo i decentralizuar. Në përbëje të Serbisë. ato të serbëve e kroatëve. varet nga përpjekjet mentale jashtë matricave ideologjike. Njëkohësisht. "Serbizmi i fortë. familja shqiptare e Osman Tafilit jeton ende pa rrymë elektrike. për t'u sjellë pastaj. Pas viteve dramatike të nëntëdhjeta (katër luftërave të humbura. falë ndikimit të fortë ushtarak. 1 tetor 2008 BALLKAN EXPRESS 13 Gruevski kërkon emrin nga Nimitz? Gazeta greke 'Elevteros Tipos' shkruante të hënën se kryeministri i Maqedonisë. se sa që ajo të bëhet". edhe Jugosllavia e dytë kaloi nëpër ndërrime të shpeshta të kushtetutës: 1946. RBËVE ME ME SHQIPTARË i serbëve).ato gjithnjë mund ta nisin luftën. Kushtetuta e vitit 1963 ishte korrigjuar plotë 19 herë.ishte shtet sovran. të gjitha luftërat kanë kronologjinë dhe historinë e tyre. me pretendimin që ajo. Kushtetuta e radhës. shkaktoi rezervat e kroa- tëve dhe sllovenëve. Kushtetuta pezulloheshin. me aplikimin e diktaturës mbretërore. por edhe me vetë historinë e saj.nuk i kënaqi synimet e elitës politike. Serbia dhe Kroacia. Serbia u shndërrua në një monarki kushtetuese. 1953. disa prej të cilëve kurrë as që aplikoi. mbi baza federale. Andaj. bashkëpunim të zhvilluar ekonomik. dhe atë në kohën e kthesës së rëndësishme historike në të cilën do të gjendej Serbia. e cila u reinkarnua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kryetari i SKK. Serbia vazhdimisht ishte në njërën anë. Këtë e konfirmoi edhe përvoja e Jugosllavisë së dytë. fetare dhe ushtarake serbe. Serbia iu kundërvu aprovimit të Kushtetutës së 1974's. por jo edhe shtet konsensual. gjegjësisht luftëra. Mihailo Konstantinovicit: "Më mirë të ishe marrë vesh me gjermanët sesa me kroatët". por s'kishin mjaftuar paratë që edhe kjo familje ta gëzonte atë. Jugosllavia e fortë". Fuqia e kushtetutës së pashkruar ishte më e madhe se e secilës kushtetutë të shkruar. ekzistonte gjithnjë edhe nga një kushtetutë e pashkruar. e bazuar në të drejtën zakonore. Matthew Nimitz së shpejti t'i vizitojë Athinën dhe Shkupit. kryetar i Srpski Kulturni Klub (SKK). Mbretëria e Serbëve Kroatëve dhe Sllovenëve .gjegjësisht. njoftoi gazeta boshnjake 'Dnevni Avaz'. Miti i Kosovës është pjesë e ndërgjegjes historike. por as për interesat reale të vetë popullit serb. Prej vitit 1877 e deri në vitin 1912 Serbia pati 12 ligje kushtetuese. kishte kërkuar që në adresë të Qeverive në Shkup dhe Athinë ndërmjetësi Nimitz të dorëzojë propozimin e ri për emër. Familja e diskriminuar shqiptare Në fshatin Kostenik. Në vitin 1941 ajo u shpërbë. shkëmbim të madh tregtar. ndërkaq Memorandumi solli deri te konsensusi në Serbi kundër Kushtetutës konsensuale të vitit 1974. nuk qanë kokën për interesat e popujve tjerë. nuk kërkon përgjigje. Duke u thirrur në burime diplomatike. Newil Henderson. Gjegjësisht. Na duhet ardhur deri te fakti se pse asnjëra prej shteteve reale në të cilat jetoi populli serb në kohën moderne . e të gjitha republikat tjera në tjetrën. Sipas përmbajtjes dhe sipas karakterit të autorëve të saj. u gjend nën një regjim të posaçëm. Në kërkim të formulës rregullative në shtetin shumëkombësh. në Bosnjë. Serbia anuloi të drejtat që. sipas meje. Të gjithë ata e kanë arritur konsensusin për pranimin e perspektivës evropiane si perspektivë të veten. mendoj se efekti i gjithë atyre hapave të ndryshëm drejt rrugës së pajtimeve. Serbia vuante nga një krizë permanente kushtetuese. Mbretëria e Jugosllavisë . sikurse edhe në vitet 1912 dhe 1913. Vetëm dy javë para fillimit të luftës. duke paralajmëruar se do të zhvendoset nëse gjatë dimrit mbeten në terr. ktheheshin dhe ndërroheshin aq shpesh. banorët e Zenicës ua kishin rinovuar shtëpinë. por mjaft sa për t'u kuptuar se Serbia nuk po e pranonte marrëveshjen. Me ndryshimin e kushtetutës së saj. por edhe te të gjithë popujt ballkanik. Kjo gjë. Zoran Djindjic. Kapsulë incizuese ishte Memorandumi i SANU (Akademia e Shkencave dhe Arteve e Serbisë). ndërkaq forcat në konflikt dallojnë edhe kuantitativisht. Jovan Skerlic. oficerët formuan organizatën e fshehtë "Bashkimi ose Vdekja". Kushtetuta e vitit 1869 ishte kushtetuta e parë kombëtare. përkundër të gjitha ndasive. Sipas gazetës.

1 tetor 2008 .14 marketing E mërkurë.

duke vrarë gjashtë persona dhe duke lënduar 45. duke dënuar si të drejtët ashtu edhe të padrejtët. Jo shumë moti.gerguri@gazetaexpress.filluan të vrapojnë në rrëmujë dhe së paku 168 veta vdiqën të shtypur. ku turmat e mëdha. e cila tash për tash është edhe më në mungesë sesa kredia. ngase India ishte goditur nga një sërë sulmesh me bombë. andaj plani i Kongresit duhet të votohet edhe një herë të enjten. gjersa po përpiqeshin të iknin. Ikjet vdekjeprurëse në rrëmujë janë dukuri relativisht e zakonshme nëpër tempujt e Indisë. Në vend të kësaj. Por. duke fërkuar ballin e saj dhe duke qarë "nënë. enterierin me ornamente dhe pamje nga "qyteti i kaltër" i Jodhpur-it. zyrtarët rusë kanë njoftuar se monitoruesit evropianë njëherë për njëherë nuk do të kenë qasje në zonën e sigurisë përreth rajonit separatist të Osetisë Jugore." Të lënduarit janë dërguar nëpër spitalet e Jodhpurit. gjithashtu. kur ndodhi ikja në rrëmujë herët të martën në mëngjes. vizitë Gjeorgjisë Shefi i politikës së jashtme i BE-së. Udhëheqësit e Senatit nga të dy partitë u pështjelluan nga vetë bisedat e tyre. por a i piku ndokujt në mendje që do të jetë e vështirë të miratohet një ligj i cili përshkruhej si nxjerrje nga telashja e Wall Street-it? A ishte loçka e mediave Barney Frank shumë i zënë për të vërejtur ata 95 demokratë. Franklin Roosevelti trashëgoi një krizë ekonomike. Nuk ka kohë që të gjejmë një paketë findak të re. Udhëheqësit duhen të shtojnë provizionet të cilat do të frenonin çmimet e shtëpive dhe të cilat do të ndihmonin mbajtësit e kredive. Vyas tha se fjalët e rrejshme të një bombe shkaktuan kaosin dhe se tensionet ishin të larta. E vetmja gjë tani është të përpiqemi sërish që të shpëtojmë shpëtimin. mblidhen në vende të vogla të cilat nuk kanë mundësi të kontrollojnë tubime të mëdha. duke shkaktuar rrëshqitjen dhe rënien e pelegrinëve. Dyshemeja e tempullit ishte e rrëshqitshme nga qumështi i kokosit. por dora e sigurt dhe e fuqishme e ndonjë institucioni publik. t'u jepte njerëzve një përshtypje që dikush ishte përgjegjës dhe se do të bëhej diçka për këtë gjë. ata udhëhoqën kryqëzatën anti-imigrim. Nën planin e paqes të ndërmjetësuar nga BE. Njerëzit nuk u besojnë bankave. Me këtë votim. me shpulla dhe duke ua shtypur kraharorët. Pastaj menaxherët e parave panikojnë dhe kjo dështon. një festival nëntëditor për nder të perëndeshës Nënë. 1 tetor 2008 15 Bota redaktor: Valmir Gërguri e-mail: valmir. Çka ne kemi nevojë në këtë situatë është autoriteti. kanë përshpejtuar rënien e lirë të psikologjisë globale dhe tani kemi një krizë të autoritetit politik përmbi krizën e autoritetit financiar. Rusia duhet t'i tërheqë trupat nga e ashtuquajtura zonë e sigurisë përreth Osetisë Jugore dhe Abhkazisë deri më 10 tetor. Pastaj. Dita e martë shënonte ditën e parë të Navratra. Lehtësimi i rregullave për depozitat e sigurimeve do të ishte një gjë e mirë gjithashtu. tërësisht dhe në mënyrë katastrofale kanë dështuar të japin çfarëdo përshtypjeje autoriteti. ndonjëherë me qindra mijëra njerëz. Kam folur me disa republikanë të Senatit gjatë ditëve të kaluara dhe ata admirueshëm besojnë në principet e tregut të lirë. Kjo gjeneratë e udhëheqësve politikë po përballet me një situatë të ngjashme dhe. Nëse kjo ekonomi rrëshqet teposhtë. Gorge W. të 288 anëtarët e Senatit. nënë. autorët e kësaj revolte të nihilistëve. ata kanë keqësuar edhe më tej atmosferën psikologjike. Ata i treguan botës se sa shumë i urrejnë vetë udhëheqësit e tyre dhe ekspertizën e mbledhur të Thesarit dhe Federatës. JODHPUR. por a ishte nevoja të sillej si një mbledhëse fondesh për demokratët në momentin më të rëndësishëm të karrierës së saj? Dhe. e cila gjendet përmbi qytet. në mënyrë që botës t'i jepet ndonjë arsye të besojë se ky shtet po qeveriset nga dikush. këtë herë me shtesa të cilat do të ndryshonin perspektivat politike përbrenda. Të tjerët tërhiqnin njerëzit nga këmbët e duart e tyre. ngase mijëra besimtarë thyen kokos si dhuratë religjioze. i cili zyrtarisht nis të mërkurën. Mikeil Saakashvili dhe do t'u drejtohet monitoruesve të misionit të BE-së. Fortesa Mehrangarh është njëra nga atraksionet më të mëdha turistike të qytetit. tha Naresh Pal Gangwar. në prag të dërgimit të misionit monitorues të BE-së në këtë vend. Plani i Kongresit nuk ishte loçka e askujt. thanë zyrtarët. Shekulli amerikan u krijua nga udhëheqësia amerikane. bankierët nuk i besojnë njëri tjetrit. tha Ramesh Vyas. ata kanë marrë përsipër përgjegjësinë ndaj kësaj ekonomie dhe do të mbahen përgjegjës. Martin Feldstein dhe Lawrence Lindsey kanë propozime të mira të atij lloji që mund të çojë deri te një koalicion i shumicës. të cilët po kundërshtonin ligjin e tij? Fjalimi i flaktë i Pelosit gjatë momentit kritik në fakt nuk e vrau këtë ligj. Ishte një përpjekje për të adresuar krizën e autoritetit në Washington. Ata e bënë gjënë populliste të momentit dhe nëse shteti rrëshqet në një rënie të thellë ekonomike. Në gusht. Së paku 168 njerëz ishin vrarë për shkak ikjes në rrëmujë. të cilëve u kishte rënë të fikët. Jo rregullore qeveritare të shtrënguara fort. duke u përpjekur të ikin. ai përmbyt me vete zakonet e esëllta të biznesit dhe shprehitë e disiplinës dhe vetëmohimit. Bush ka mbetur tërësisht pa substancë. duke vrapuar nëpër një platformë e cila çon te tempulli brenda një fortese masive Mehrangarh të shekullit 15. Sekretari i Thesarit. në misionin e tyre që të shkatërrohet Partia Republikane. Jodhpur është afro 290 km në juglindje të kryeqytetit Rajasthan të Jaipurit. E fundit ndodhi të hënën mbrëma në qytetin perëndimor të Malegaon. e cila mund të mbrojë kundër ndikimeve korruptive të parave jo të pastra e pastaj të parandalojë infektimet shkatërruese kur krediti thahet. Republikanët e Senatit udhëhoqën rrugën dhe do të fajësohen më së shumti. ata dëgjuan zërat më të zëshëm e më të inatosur në partinë e tyre. në një tempull në maje të malit në Indinë veriore. le të njohim përmbi të gjitha ata 288 të cilët votuan kundër. Javier Solana ka arritur në Gjeorgji. 145 njerëz u vranë kur fjalët për një ortek shkaktuan ikjen në rrëmujë.E mërkurë. Atij iu tha shumë e shumë herë që republikanët e Senatit nuk do ta përkrahin ligjin e propozuar të tij dhe përgjigja e tij ishte të bie në dy gjunjë para kryetares Nancy Pelosi. por ishte një përpjekje që të mbrohet ca autoritet. duke harxhuar ndikimin e tij te republikanët njëlloj si te demokratët. India (AP) — Më shumë se 12. por një legjislator i paaftë. Xhirime të televizionit nga Jodhpur tregonin me dhjetëra kufoma që ishin vendosur në trotuar. kontrolluesi i biletave. të cilët kanë votuar kundër. as nuk kanë filluar t'ia pranojnë vetes borxhin e tyre helmues). me muret e saj të mëdha. një pelegrin i cili po priste në rend. duke harruar ankthet e komplikuara të cilat fshihen në shumicën e mendjeve amerikane. Ka qenë interesant të shikohen se si zbarkuan me devotshmëri. deri tash. ka shanse që bota të hyjë në kohëra shumë të vështira ekonomike (evropianët. Një fëmijë ishte ulur në tokë afër trupit të një gruaje. Mijëra pelegrinë në një tempull hindu në Indinë perëndimore . të panikuar nga fjalët e rrejshme për një bombë. por gjithashtu në kohëra të vështira politike. me refuzimin e paketës shpëtimtare të hënën. Ata ende mendojnë se kërcënimi më i madh vjen nga socializmi dhe liberalizmi Walter Mondale. Henry Paulson është një njeri i mençur për paratë. ndërsa stresi afatgjatë mbi ekzistencën e Partisë Republikane të tillë si e njohim. Ata si duket nuk kanë vërejtur se si rrjedhjet e kapitalit botëror kanë transformuar ekonominë tonë.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Solana. Ai kuptoi që puna e tij e parë ishte të kthente besimin. Nëse kjo nuk ndodh. ndërsa njerëzit përreth në kaos po përpiqeshin të kthjellnin besimtarët.000 njerëz në agim u tubuan te tempulli që të festojnë një festival hindu në qytetin historik të Jodphur. si duket. Goditjet afatshkurtra do të bien te John McCain-i. Çka është trishtuese është se ata ende mendojnë se është 1984-shi. Ndërkohë. Ishte një përpjekje që të ngrihet psikologjia e tregjeve. ata do të paraqiten në histori si Smoot-Hawley-t (të cilët ishin pjesërisht të përgjegjshëm për ashpërsinë e Depresionit të Madh) i shekullit 21. ata do të kenë kohën dhe kënaqësinë të shikojnë se si opinioni publik kthehet kundër tyre. Kur kapitali vërshon në një sektor apo ekonomi. Së paku do të mund të kishte stabilizuar situatën në mënyrë që më vonë të bëheshin të mundura reformat fondamentale të arkitekturës financiare botërore. Solana u takua me presidentin gjeorgjian. duke ndezur cikle të gurgullimit dhe dështimit. . Jemi duke jetuar në një kohë kur një tepricë e madhe e kapitalit shkrihet përreth botës. k o l u m n e 168 TE VDEKUR NE NJE TEMPULL INDIAN DAVID BROOKS The New York Times Revolta i nihilistëve Në vitin 1933. Tani edhe një herë ata kanë ngatërruar bisedat e radiove me realitetin. e cila përzuri përkrahjen hispanike.

masht-gov. MASHT-të.kati IV nr 403 NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.ks-gov.1.net/Masht . 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.5 [Sigurimi i tenderit: 10.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenje O Rezultatima Konkursa Za Idejni Projekat je na raspolaganju: www. naselje Dadania. 02/L-99.5 Projektet apo kërkesat për pjesëmarrje mund të merren në gjuhën shqipe.403 IV.1.00 IV.3.masht-gov.3 Afati kohor për pranimin e projekteve apo kërkesave për pjesëmarrje: datë 10/10/2008 ora 14.net/masht www.43 Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br.2007/20 Nr. 403 IV.ks-gov.3. PRIVREDNE.3. Nr. Nabavke: VP/SHMFSH /190808-148 I: UGOVORAČ: MONT DEO II: PREDMET UGOVORA II. Engleskom jeziku. DEO V. ks-gov.00 € IV. FINANSISKE I TEHNIČKE INFORMACIJE III.1 ANKESAT ­­­­­­­­­­ Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rruga “Fehmi Agani” nr. 02/l-99. V.1. . lagjja “Dardania” blloku i III.403 Dokumentacija se plača: X Da Ne Ako je da.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve / kërkesave për pjesëmarrje: data 10/10/008 koha 10:00 vendi.ks-gov. objavljen Pravilnikom Br. objavljen Pravilnikom Br. 02/l-99. 403 IV. Nr.3.1[Sigurimi i ekzekutimit <shëno 10%>] IV.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data: 10/10/008 koha: 10. IV sprat br. Po odredbama Dela VIII Zakona br.14 i 18 učionica kao i srednjoj školi sa 20 učionicama IV.3.net/krpp Po članu 71 Zakona br.403 IV.2 Lloji i kontratës <punë> vendi i realizimit të punëve< Firaj-Shterpë > II. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.3.ks-gov.3. V.1. IV sprat. i Prokurimit: VP/SHMFSH /190808-148 I AUTORITETI KONTRAKTUES: < MASHT-të> II LËNDA E KONTRATËS II.4 Sastanak za otvaranje tendera: Dtum 10/10/2008 vreme 14:30 mesto MONT IV sprat br.net www.Government MINISTRIA E ARSIMIT E SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË MINISTRASTVO OBRAZOVANJA NAUKE I TEHNOLOGIJE MINISTRY OF EDUCATION SIENCE & TECHNOLOGY Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria . NAUKU I TEHNOLOGIJU DEO II: PREDMET KONKURSA ZA IDEJNI PROJEKAT II. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu. i Prokurimit: MASHT/RP/180608-150 I AUTORITETI KONTRAKTUES: MINISTRIA E ARSIMIT SHKENCËS DHE TEKNOLOGJISË NENI II: LËNDA E KONKURSIT TË PROJEKTIMIT II.1.Government MINISTRIA E ARSIMIT E SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË MINISTRASTVO OBRAZOVANJA NAUKE I TEHNOLOGIJE MINISTRY OF EDUCATION SIENCE & TECHNOLOGY Konform nenit 71 të Ligjit nr. koha 15. Versioni i plotë i Njoftimit për Konkursin e Projektimit është në dispozicion në: www.3. ks-gov. 43 Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr.4 Takimi për hapjen e tenderëve: Datë:10/10/2008 .netwww.3. të shpallur me Rregulloren nr. www.3. cena je : 30 € IV.2007/20 Nabavka br. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.kati IV nr 403 Dokumentet me pagesë: x Po o Jo Nëse po. 403 V DOPUNSKE INFORMACIJE V.000.1. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.00 € IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3 Informacione të marrëveshjes kornizë: III INFORMACIONET LIGJORE.2 Kushtet për marrjen e dokumenteve Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dokumente IV.3. serbe.3 Vremenski rok za prijem tendera/ zahteva za učestvovanje: Datum 10/10/008 vreme: 10:00 mesto: MONT IV.1 Naslov koji je ugovorni autoritet dodelio konkursu za dizajn/projekat:Objavljivanje konkursa za revidiranje projekata koji su dobili u konkursu osnovnih škola sa 9. mesto realizacije radova: Uroševac II.2 Uslovi za dobijanje dokumenata: prekvalifikovanu dokumentaciju Zadnji rok za prijem dosijea tendera za dosije tendera je datum: 10/10/08 mesto MONT. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.3.3.net/krpp OBAVEŠTENJE O UGOVORU RADOVI Po članu 71 Zakona br.16 marketing E mërkurë.3 Informacije okvira ugovora III ZAKONSKE.2 Uslovi za dobijanje dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za dokumentaciju je IV.3.masht-gov.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Telu za Razmatranje Nabavke: (adresa) TRN: Ulica “Fehmi Agani” br.Vlada .1 Titulli i dhënë për konkursin e projektimit/projektin nga autoriteti kontraktues: KONKURS PROJEKTIMI PËR PROJEKTIN E PARTERIT PËR OBJEKTIN E INSTITUTIT TË HISTORISË IV.1 Naslov ugovora dat od ugovorača: Izgradnja osnovne škole u Firaju Štrpce II. objavljen Pravilnikom Br.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: Tenderi i përgjegjshëm me çmimin më të ulët IV. FINANCIARE DHE TEKNIKE III. NAUKU I TEHNOLOGIJU DEO II: PREDMET KONKURSA ZA IDEJNI PROJEKAT II. angleze.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): ____________________________________________________________. KP/IH/180608-150 I: UGOVORNI AUTORITET: MINISTARSTVO ZA OBRAZOVANJE.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues:< Vazhdimi i punëve në shkollën e mesme në Firaj-Shterpë II.1. br. EKONOMIKE. të shpallur me Rregulloren nr. KP/IH/180608-149 I: UGOVORNI AUTORITET: MINISTARSTVO ZA OBRAZOVANJE.ks-gov.3.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV. i Prokurimit: KP/IH/180608-149 I AUTORITETI KONTRAKTUES: MINISTRIA E ARSIMIT SHKENCËS DHE TEKNOLOGJISË NENI II: LËNDA E KONKURSIT TË PROJEKTIMIT II.2.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Vrsta ugovora: Radovi. 2007/20.3.1 Osiguranje ekzekucije: 10% IV.3.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenje O Rezultatima Konkursa Za Idejni Projekat je na raspolaganju: www.3.net/ krpp RITENDERIM NJOFTIM PËR KONKURSIN E PROJEKTIMIT Ritenderim NJOFTIMI PËR KONTRATË [/PUNË] Konform nenit 38 të Ligjit Nr. objavljen Pravilnikom Br. serbe. IV.net.1 Titulli i dhënë për konkursin e projektimit/projektin nga autoriteti kontraktues: Shpallja e konkursit për revidim të projkteve që kanë fituar në konkursin e shkollave fillore 9.2007/20 Br.4 Sastanak za otvaranje tendera: Dtum 10/10/2008 vreme 15:30 mesto MONT IV sprat br.1. blok III.Vlada .ks-gov. 2007/20. objavljen Pravilnikom Br.8 Susret za otvaranje tendera: datum: 10/10/008 vreme: 10:30 mesto: MONT.30 vendi MASHT kati i IV. www.net/krpp Ritenderim NJOFTIM PËR KONKURSIN E PROJEKTIMIT Po članu 38 Zakona br.net www.5 Projekti ili zahtevi za učešće mogu se uraditi na Albanskom.5 Projektet apo kërkesat për pjesëmarrje mund të merren në gjuhën shqipe. IV.30 vendi: MASHT-të. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë. Versioni i plotë i Njoftimit për Konkursin e Projektimit është në dispozicion në: www.net/krpp RITENDERISANJE OBAVEŠTENJE O KONKURSU ZA IDEJNI PROJEKAT Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria . KRITERIJE ZA DODELJU UGOVORA: Najodgovorni tender sa najnižom cenom IV. të shpallur me Rregulloren nr.2 Kushtet për marrjen e dokumenteve Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dokumente IV.1.3.1.www.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.000.14 dhe 18 klasave si dhe shkollës së mesme 20 klasave IV. 02/L-99. 02/L-99.00 IV.43 Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br.1.3 Vremenski rok za prijem projekata ili zahteva za učešće datum 10/10/2008 (dan/mesec/godina) vreme u 14:00 cas. 2007/20.2 Uslovi za dobijanje dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za dokumentaciju je IV. të shpallur me Rregulloren nr.net/krpp RITENDERISANJE OBAVEŠTENJE O KONKURSU ZA IDEJNI PROJEKAT . 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu. të shpallur me Rregulloren Nr. 1 tetor 2008 Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria .3 Afati kohor për pranimin e projekteve apo kërkesave për pjesëmarrje: datë 10/10/2008 ora 15. Srpskom.3.Vlada . IV.mashtgov. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da uloži žalbu Telu za razmatranje nabavke.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.1 ANKESAT ­­­­­­­­­­ Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rruga “Fehmi Agani” nr. DEO V. të shpallur me Rregulloren nr. Engleskom jeziku. angleze.30 vendi MASHT kati i IV.2007/20 Nabavka br.3. Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në . Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja o Konkursu za Idejni Projekat je na raspolaganju : www.5 Osiguranje tendera:10. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.2 Kushtet për marrjen e dosjes së tenderit / dokumenteve para-kualifikuese Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit / dokumenteve para-kualifikuese: data: 10/10/008 vendi MASHT-të.1 Naslov koji je ugovorni autoritet dodelio konkursu za dizajn/projekat: KONKURS PROJEKTIRANJE ZA PROJEKAT PARTERA U OBJEKTU INSTITUTA ISTORIJE IV.3 Vremenski rok za prijem projekata ili zahteva za učešće datum 10/10/2008 (dan/mesec/godina) vreme u 14:00 cas.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Telu za Razmatranje Nabavke: (adresa) TRN: Ulica “Fehmi Agani” br.4 Takimi për hapjen e tenderëve: datë 10/10/2008 koha 14.3. çmimi: 30€ IV. Srpskom. 2007/20 Nr. 2007/20 Nr.5 Projekti ili zahtevi za učešće mogu se uraditi na Albanskom.ksgov. 43 Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.net/krpp www.1. objavljen Pravilnikom Br. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.Government MINISTRIA E ARSIMIT E SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË MINISTRASTVO OBRAZOVANJA NAUKE I TEHNOLOGIJE MINISTRY OF EDUCATION SIENCE & TECHNOLOGY Konform nenit 71 të Ligjit nr.

Government MINISTRIA E ARSIMIT E SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË MINISTRASTVO OBRAZOVANJA NAUKE I TEHNOLOGIJE MINISTRY OF EDUCATION SIENCE & TECHNOLOGY Adresa: Parku industrial Mitrovicë. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të shpallur me rregulloren nr.2007/20 Nr. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu.2 Type of the Contract. në emër të “TrepçaNdërmarrje në Administrimin e AKM-së.4 Name and address of the economic operator(EO).2003/17.2007/20 Br. • Njohje e mirë e punës me kompjuter • Aftësi adekuate në komunikim.00€€ (përfshirë TVSH) V. apo të ndonjë dege adekuate teknike.com Address: Mitrovica Industrial Park. Science and Technology (MEST) II. “FEHMI AGANI “ BR.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: U.masht-gov. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë.2 CONTRACT AWARD CRITERIA: Note : Appropriate tender IV.Nabavke: MASHT/AB/230708-116 I: UGOVORNI AUTORITET: MINISTARSTVO OBRAZOVANJA.com Konform nenit 39 të Ligjit nr. 02/L-99.000.net/krpp CONTRACT NOTICE Work . tel.masht-gov.1.Vlada .00€ V. të shpallur me Rregulloren Nr. FILLORE. objavljen Pravilnikom Br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu. flotacione si dhe prodhimeve tjera në kuadër të kompleksit • Planifikimi dhe raportimi i rregullt i afarizmit për njësi afariste dhe për tërësinë e kompleksit • Menaxhimi dhe Planifikimi i shërbimeve të prokurimit na bazë të ligjit të aplikueshëm • Menaxhimi. on the Law of Public Procurement No.5 Informacione lidhur me vlerën e kontratës Vlera e përgjithshme përfundimtare e kontratës.1. Fax 028/39 202 e-mail: trepcamik@yahoo. shpallë këtë: KONKURS Vendi i punës: Menaxher i ”Trepça-Ndërmarrje nën administrim të AKMsë” Përshkrimi i Punëve dhe Detyrave: • Menaxhimi. netwww. 2002/12. Kushtet e përgjithshme: • Inxhinier i diplomuar i xehetarisë.E mërkurë.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: < FURNIZIM ME HARTA I INSTITUCIONEVE DHE SHKOLLAVE PARASHKOLLORE. to which the contract is griven ECONOMIC OPERATOR “DIARI” .1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): ______________________________________________________________. according to the provisions of Title VIII of Law No. NIŽE SREDNJE I VIŠE SREDNJE ŠKOLE I SPECIJALNOG OBRAZOVANJA III.000. shkrim dhe prezantim. rruajtja dhe rritje e aseteve të Trepçës • Propozimi i plan-programeve dhe buxhetet për projekte të veçanta • Përgatitja e Programeve/buxhetit vjetor përfshirë edhe planin e prodhimit dhe shpenzimet.02/L-99. i Prokurimit: Ref: MASHT/AB/230708-116 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministria e Arsimit Shkencës dhe teknologjisë II: LËNDA E KONTRATËS II. tel.ks-gov. 1 tetor 2008 marketing 17 TREPCA ENTERPRISE UNDER KTA ADMINISTRATION TREPÇA-NDËRMARJE NË ADMINISTRIM TË AKM-së Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria . gjeologjisë. 43 PRIŠTINA Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. of Procurement: MASHT/AB/230708-116 I. Law on Public Procurement in Kosovo. 02/L-99. riorganizimi dhe ristrukturimi i kompleksit Trepça në pajtueshmëri me kushtet dhe rrethanat aktuale • Koordinimi dhe funksionalizimi menaxherial i njësive afariste në kuadër të kompleksit Trepça • Përpilimi dhe realizimi i politikave zhvillimore të minierave.PRISHTINË IV. CONTRACT AWARD IV. OPEN III. ekonomist i diplomuar apo jurist i diplomuar. HIGHER SECONDARY AND SPECIAL EDUCATION III. CONTRACTING AUTHORITY: Ministry of Education.TË MESME TË ULËTA .2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju www.1 COMPLAINTS: Any interested party may file a complaint with the Procurement Review Body.net/ krpp OBAVEŠTENJE O DODELI UGOVORA RAD Based on the section 39 of the Law No.net/krpp NJOFTIM PËR DHËNIE TË KONTRATËS <PUNË> Në bazë të Ligjit Nr. NAUKE I TEHNOLOGIJE II: PREDMET UGOVORA II. ks-gov. 31 133.1 VRSTA PROCEDURE: Otvorena III. promulgated with Regulation No. metalurgjisë dhe riciklimit të mbetjeve historike metalurgjike • Koordinimi dhe përkrahja e aplikimi të teknologjive bashkëkohore në miniera dhe flotacione si dhe njësit tjera të kompleksit • Menaxhimi dhe planifikimi i prodhimit të qëndrueshëm në miniera.PRISHTINË IV.PRISHTINË IV. 028/31 135. OSNOVNE. Versioni i plotë i Njoftimit për dhënie të kontratës. metalurgjisë. PRIMARY.5 Informacije o vrednosti ugovora Ukupna vrednost ugovora 325. është në dispozicion në:www. For further information. • Përvojë mbi 3 vite të punës në ndërmarrje ekonomike apo institucione te larta shkencore • Kulturë në komunikim dhe raporte me njerëz Kushtet specifike: • Aftësi të larta në organizimin e punës • Njohje e mirë e sistemeve minerare dhe proceseve teknologjike të metaleve të ngjyrosura. 8 Prishtinë ose nëpërmjet postës elektronike në adresën: recruitment@pak-ks. LOWER SECONDARY. 31 133.000.netwww. 03/L-067 mbi themelimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) si organ i pavarur publik me zotësi të plotë juridike dhe si pasardhëse e Agjencisë Kosovare të Mirëbesimit (AKM-së) që ka qenë e themeluar në bazë të Rregullores së UNMIK-ut Nr.1.00€ V. • Të posedon veti të duhura bashkëpunimi. Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr. CONTRACT OBJECT: Contracting Title: SUPPLY WITH MAPS FOR THE INSTITUTIONS AND SCHOOLS OF PRE-SCHOOL.masht-gov. i standardeve ndërkombëtare në aspektin e sigurisë në punë dhe të kujdesit ndaj mjedisit. Fax 028/39 202 e-mail: trepcamik@yahoo. Vetëm kandidatët e zgjedhur në rrethin e ngushtë do të thirren në intervistë Po članu 39 Zakona br. 325.5 Information on the value of the contract The total and final value of the contract: 325.2 KRITERET PËR DHËNIEN E KONTRATËS: “Tenderi ekonomikisht më i favorshëm” IV: DHËNIA E KONTRATËS IV. 2007/20.4 Emri dhe adresa e operatorit ekonomik të cilit i është dhënë kontrata: “DIARI” .4 Ime I adrese ekonomskog operatera kojem je dodeljen ugovor: Ekonomskog Operatera “DIARI” . objavljen Pravilnikom Br.2 KRITERIJUMI ZA DODELU UGOVORA :: DEO IV: DODELA UGOVORA IV.org Konkursi mbetët i hapur 15 ditë pas shpalljes në gazetat ditore.netwww.kolegjialiteti dhe aftësi të punës individuale dhe ekipore • Pranimi dhe ekzekutimi i përgjegjësive ligjore sipas ligjeve dhe rregulloreve të punës • Njohja e mirë e gjuhëve vendore dhe mundësia e komunikimit në gjuhën Angleze Kandidatët e interesuar aplikacionet e tyre mund t’i dorëzojnë në AKP: Rruga Ilir Konushevci Nr. 028/31 135.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: SNABDEVANJE SA KARTAMA PREDŠKOLSKE INSTITUCIJE. flotacioneve. TË MESME TË LARTA DHE TË ARSIMIT SPECIAL III.ks-gov. please refer to –The Contract Notice Award at the Website www. • Menaxhimi i resurseve minerale sipas ligjeve aktuale dhe standardeve të pranuara ndërkombëtare • Implementimi.2007/20.

OSBE tha se zgjedhjet e së dielës.K 18 BOTA E mërkurë. në një atmosferë shqetësimesh për thellimin e krizës financiare amerikane. Kam frikë se kur të vihet në zbatim. republikanët theksuan se plani i propozuar për ndërhyrje qeveritare nuk merrte në shqyrtim problemet themelore të tregut. Udhëheqësit republikanë thanë në komentet për shtyp se komentet që kishte bërë kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve. Ai përmendi vërejtjet pozitive dhe negative të raportit të OSBE-së për zgjedhjet. pasi bursa amerikane regjistroi rënien më të madhe brenda një dite të vetme në të gjithë historinë e saj. Tani dikujt i mbeti hatri nga fjalët e dikujt tjetër dhe si shpagim. për të aprovuar një plan përmbledhës për të stabilizuar sistemin tonë financiar dhe për të mbrojtur popullin amerikan. Henry Paulson: "I thashë: 'Zoti sekretar. me gjithë "përmirësimet e vogla". Panik në bursat ndërkombëtare Çmimet e aksioneve shënuan rënie të theksuara në tregjet aziatike në shkëmbimet e para të ditës së martë. "Legjislacioni mund të ketë dështuar. ligjvënës dhe amerikanë të revoltuar panë rezultatin e votimit që u pasqyrua me një rënie të ndjeshme në çmimin e aksioneve në Wall Street.' Duket qartë se ky mesazh nuk u përqafua nga pala republikane. Senati priste që të hidhte në votë projektligjin. pasi të ishte miratuar në Dhomën e Përfaqësuesve. Kur u njoftua numri përfundimtar i votave." Masa pas dështimit të planit Sekretari amerikan i thesarit. Përfaqësuesi republikan nga Teksasi. Gjatë debatit. megjithëse udhëheqësit në Kongres kishin paralajmëruar se vota "jo" ndaj këtij plani mund të ishte parathënia e një krize të rëndë ekonomike. Jeb Hensarling shprehet: "Kam frikë se ky projektligj mbart me vete një numër pasojash të padëshiruara. nuk i përmbushin standardet ndërkombëtare." Ligjvënësi demokrat. Pasi projektligji u hodh poshtë në Dhomën e Përfaqësuesve. BE e SHBA e kanë akuzuar Bjellorusinë për shkelje të të drejtave fondamentale dhe i kanë imponuar sanksione. Udhëheqësi i republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve. Ai shtoi se administrata dhe Kongresi duhet të veprojnë pa vonesë për një plan të rishikuar që mund të vihet në zbatim sa më parë që të jetë e mundur: "Unë do të vazhdoj punën me udhëheqës në Kongres për të gjetur rrugën përpara që të miratojmë një plan gjithëpërfshirës për stabilizimin e sistemit financiar dhe për mbrojtjen e amerikanëve. "plani anti-krizë nuk ka kaluar sepse Obama dhe demokratët kanë vënë politikën përpara interesave të vendit". Grupi i 27 të arrestuarve. 1 tetor 2008 Pranga 27 personave Policia kineze arrestoi 27 persona të përfshirë në prodhimin dhe shitjen e melaminës dhe në kontaminimin e qumështit. kanë theksuar se është e nevojshme që të përgatisim një projektligj tjetër. ta kundërshtonin atë." Në komentet para udhëheqësve demokratë." Në përgjigje të pyetjes se çfarë hapash do të merren më tej. por kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve foli me tone partiake që hodhën helm mbi këtë takim. Kërkon heqjen e sanksioneve Presidenti i Bjellorusisë. ata përpiqen t'ia nxjerrin inatin vendit." Ndërkaq. Henry Paulson." ndërsa demokratët thanë se plani nuk mbronte sa duhet taksapaguesit amerikanë. Kam frikë se taksapaguesve mund t'u mbetet në kurriz një borxh kolosal. shumë amerikanë do të humbin punën dhe pjesa më e madhe e amerikanëve do të përjetojë kohë shumë të vështira. Por. pavarësisht kritikave të monitoruesve të OSBE-së për zgjedhjet parlamentare të së dielës. Kam frikë se theksi kryesor është te shpëtimi i kompanive dhe jo ndreqja e gabimeve. Sipas këshilltarit të tij ekonomik. demokratët dhe republikanët filluan të këmbejnë akuza se kujt i binte faji për hedhjen poshtë të projekt-ligjit. Henry Paulson. ne e përmbushëm detyrën tonë. Projekt-ligji u hodh poshtë në Dhomën e Përfaqësuesve. Indekset kryesore në Tokio dhe SYdney ranë secili nga 5 për qind. Brad Sherman ishte ndër demokratët që e kundërshtuan projektligjin: "Afro 400 ekonomistë të shquar. Këshilltari mbështeti idenë se senatori i Illinoisit dhe lidershipi amerikan kanë lëshuar në Kongres "sulme për të fituar avantazh politik gjatë krizës ekonomike kombëtare". .ishin fjalët e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve." Pas takimit me presidentin Bush në Shtëpinë e Bardhë. thotë se tani urgjentisht nevojitet një paketë e re shpëtimi për të zgjidhur krizën financiare në SHBA. kryetari i Komisionit të Financave në Dhomën e Përfaqësuesve. përfshirë edhe ndalim udhëtimi për presidentin. Barney Frank tha se Kongresi nuk ka rrugë tjetër. Po. John McCain ka akuzuar rivalin e tij Barack Obama si shkaktar për votimin e Dhomës kundër planit për daljen nga kriza financiare. Holtz-Eakin. duke e cilësuar atë si një "program ndihmash sociale për korporatat. Ne po punojmë së bashku për një ligj për ta shmangur këtë krizë." Presidenti Bush nuk ka qenë aspak efikas në këtë krizë dhe është e vështirë të shihet se si mund të ndryshojë një gjë e tillë. duke bërë që një numër ligjvënësish që mendonim se do ta mbështesnin projekt-ligjin. Aleksandr Llukashenko i ka kërkuar Perëndimit që të heqë sanksionet kundër vendit të tij. para delegatëve i kishin ofenduar republikanët. nuk do të ketë sukses. thotë se diçka duhet bërë: "Unë do të vazhdoj të punoj me udhëheqësit e Kongresit për të gjetur një rrugë përpara. do të krijohej edhe një komision mbikëqyrës si dhe do të ndërmerreshin hapa për të mbrojtur amerikanët. Paulson ka premtuar se do të gjendet një plan i ri. Llukashenko ka thënë se "gardhi i hekurt përreth Rusisë duhet hequr". Kemi shumë punë për të bërë dhe një gjë e tillë është shumë e rëndësishme dhe nuk duhet lënë të dështojë. që nënkuptuan gatishmërinë e demokratëve për të rishikuar edhe njëherë mundësitë. Por. Nancy Pelosi. të mirë." Në variantin e rishikuar nga Kongresi. sipas planit. ai iu përgjigj në këtë mënyrë kritikave të republikanëve: "Gjendja është kjo: një krizë e rëndë i kanoset ekonomisë amerikane. Ju latë përshtypje të mira te ligjvënësit demokratë. Një nga të arrestuarit pohoi se prodhonte ''pluhurin me përbërje të pasur proteine'' që nga fundi i vitit të kaluar. pasi ligjvënësit amerikanë në Dhomën e Përfaqësuesve hodhën poshtë planin qeveritar për të ndihmuar me një paketë të madhe fondesh institucionet financiare në nevojë. por është bërë e njohur se ata deputetë që rrezikohen në zgjedhjet e nëntorit votuan kundër marrëveshjes. Më pas. Nga Agjencitë . për momentin askush nuk e di se çfarë mund të përmbajë marrëveshja e re. kriza vazhdon. shprehet: "Ne u angazhuam me sa fuqi që kishim për të tërhequr vota në mbështetje të projekt-ligjit. zoti Paulson tha se ndihej i zhgënjyer pas gjithë asaj pune dypalëshe për projekt-ligjin. ndër ta edhe 3 laureatë të çmimit McCain akuzon Obamën Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë. të cilët rrezikoheshin t'u konfiskohej banesa si dhe do të vendoseshin kufizime në kompensimet e drejtuesve të këtyre kompanive. përveçse të vazhdojë punën për një plan që gëzon mbështetje nga të dyja palët. sa s'mund të tolerojmë dështim. zonja Pelosi tha se linjat e komunikimit mbeten të hapura për republikanët dhe administratën dhe shtoi se kishte folur me sekretarin e Thesarit. sekretari i thesarit. Asgjë nuk do të ndodhë sot në Kongres. i përket kompanisë kryesore kineze të përfshirë në skandalin e qumështit me melaminë ''Hebei Sanlu''. John Boehner. Kemi shumë punë përpara dhe kjo është një çështje aq e rëndësishme. senatori republikan Judd Gregg dha komente për shtyp: "Mendoj se kjo situatë mund të përmblidhet me pak fjalë: Nëse nuk veprojmë pa vonesë. Nancy Pelosi. pasi është ditë pushimi për një festë fetare të hebrenjve. plani do të kishte autorizuar qeverinë të blinte deri në 700 miliardë dollarë asete të fir- mave në vështirësi. duke bërë që shumë veta të mos hidhnin votën në mbështetje të projekt-ligjit. duke minimizuar shanset për një keqësim të ekonomisë. ashtu si edhe presidenti kur foli për rëndësinë e kësaj situate dhe për nevojën për të vepruar në mënyrë që të stabilizohen tregjet dhe të mbrohen taksapaguesit. nga 36 të tillë deri tani. Nobel. ky nuk është qëndrim përfundimtar".

por do të ishte interesante që të kishim drejtësinë dhe mbrojtjen e konsumatorëve. Aleanca për të Ardhmen e Austrisë: "Po. rezultati i mirë në zgjedhje i kampit ekstremist të djathtë. Raporte stabile këto nuk janë. Ky i fundit u plagos. Perspektiva e paqartë Austria zgjodhi të dielën parlamentin e ri. ose një përgjegjësi në sektorin e arsimit. Shkak. Por. Pritet që formimi i qeverisë të jetë i vështirë.tani ajo është një forcë. Edhe Strache kërkon të bashkëqeverisë: "Pamundësi për të qeverisur nuk ka dhe nuk mund të ketë në Austri dhe me siguri nuk duhet të ketë as qeveri të padrejtë dhe të pandershme. Por." deri kanë qenë dikur miq. Nëse socialdemokratëve nuk u mbetet në fund gjë tjetër. Perspektiva të pasigurta për Austrinë. Partia e tij ka qenë deri tani më tepër një grup fraksionist . Ata ndihen si fitimtarët e mëdhenj. veçse të krijojnë një qeveri minoriteti.E mërkurë. Ai dëshiron të bëhet kancelar. Strache dhe Haj- . Nga atentati kamikaz kanë mbetur të plagosur një taksist dhe tre kalimtarë. e cila kërkon të thotë fjalën e saj dhe të bashkëqeverisë. DW Më shumë siguri dhe rend në vend Jorg Haideri arriti ta fitojë kthimin e tij në politikën nacionale me parulla të thjeshta.Kristian Strache dhe partia e tij kundër të huajve." Së bashku. Atij ia kalon Hajnc . natyrisht që ka shumë mundësi. mbështetësit e Jorg Haiderit.ndërsa njoftohet se është jashtë rrezikut për jetën. Të dyja partitë e përfytyrojnë një aleancë me Të Kuqtë. Kësaj Hajderi ia doli mbanë. këtë nuk e përfytyron përfaqësuesi kryesor i social-demokratëve. atëherë nga rasti në rast ata duhet të lejojnë të mbështeten edhe nga ekstremistët e djathtë. është krejtësisht e paqartë nëse Partia Popullore do të hyjë edhe njëherë në koalicion. partia e djathtë e Hajderit nuk është e vetmja që kërkon të bashkëqeverisë. që kanë ardhur nga Kernteni për ta ndryshuar fuqishëm politikën në Vjenë. Partia e Lirisë e Austrisë. Këtë ne e përjashtojmë. Verner Faymann. ekstremistët e djathtë do të ishin po kaq të fortë sa socialdemokratët. Është e paqartë si do të venë më tej punët në këtë vend. Jorg Haideri paraqitet me besim në vetvete ai madje po mendon për postet ministrore që do të marrë partia e tij e djathtë. në njërën prej të cilave udhëtonte ministri Mussa Medov. Por. Kjo është një fushë e lënë pas dore dhe ky është një gabim i rëndë ose të kemi një dikaster ekonomik. 1 tetor 2008 BOTA 19 Atentat ministrit të Brendshëm të Ingushetisë Atentat mëngjesin e djeshëm kundër ministrit të Punëve të Brendshme të Ingushetisë. deri në kohën kur Hajderi themeloi partinë e tij. Aleanca për të Ardhmen e Austrisë. Një kamikaz hodhi veten në erë në përpjekje për të goditur rreshtin e makinave. Tani ata janë konkurrentë në kampin ekstremist të djathtë.

96 0.80 0.40 1.45 0.1.00 2.55 0.00 6.00 1.50 1.20 2.22 0.50 0.65 0.78 0.60 0.48 3.35 0.00 3.70 0.85 1.30 0.20 2.80 0.50 0.70 0.00 <> 1.20 0.50 1.48 0.30 1.10 1.00 1.18 0.20 1.10 0.55 0.80 0.27 0.60 1.40 0.25 0.80 0.80 2.60 0.65 0.80 1.80 0.80 0.22 0.20 1.22 0.70 0.25 0.30 0.00 0.00 1.75 1.00 0.40 0.94 0.75 3.85 1.30 0.75 0.50 0.20 0.00 2.40 0.00 1.96 1.10 0.87 0.10 4.60 0.00 0.20 3.65 0.70 1.50 1.32 0.70 1.35 0.77 .15 1.00 0.60 2.40 0.90 0.90 0.90 2.80 1.35 0.30 0.30 1.00 0.50 1.vezë që janë në paketim prej 30 vezëve.30 0.00 3.36 0.50 2.Të gjitha çmimet janë të publikuara në kg.50 0.10 1.27 0.73 2.65 0.80 0.80 0.18 0.50 2.ngakosova.20 0.30 0.50 0.20 1.00 1. www.75 0.30 0.80 0.10 0.77 1.00 5.70 0.00 1.00 0.00 0.70 2.05 2.60 5.95 1.15 0.65 0.70 0.27 0.20 0.15 2.25 1.85 0.40 0.00 0.50 2.20 0.35 0.00 1.15 0.00 0.10 1.50 5.75 1.00 6.50 0.33 1.70 1. gjedhe dhe produkte të kafshëve në të gjitha regjionet e Kosovës Produkti Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Mesatar Maksimal Pakicë Shumicë Prishtina Prizreni Peja Gjakova Mitrovica Ferizaj Gjilani (+/-)Prishtina Prizreni Peja Gjakova Mitrovica Ferizaj Gjilani (+/-) Perime 0.80 0.20 0.00 0.35 0.50 1.35 0.62 0.35 5.90 1.00 2.30 0.40 1.85 1.00 1.07 0.16 0.40 0.73 1.00 3.82 0.17 2.35 .00 2.31 .40 .80 0.00 0.80 1.50 0.60 .05 2.15 0.90 1.00 1.80 0.80 3.30 0.60 2.40 0.00 1.20 2.35 0.30 0.21 0.70 0.20 marketing E mërkurë.50 0.20 1.60 1.20 1.50 1.70 0.50 4.30 0.70 2.00 2.40 0.80 1.50 1.60 0.45 0.95 1.80 2.20 1.35 1.50 1.15 0.00 1.30 0.25 0.25 0.2.00 0.00 1.75 1.50 1.70 0.30 1.80 1.70 0.25 1.80 1.50 1.30 1.15 1.91 0.15 0.80 2.95 0.82 2.60 0.20 2.60 0.70 1.80 0.00 2.50 1.50 1.60 0.60 0.50 3.84 4.00 5.77 0.00 0.0.20 0.20 1.50 0.42 0.48 0.60 2.85 0.58 0.90 0.00 0.67 0.32 .50 2.80 0.85 1.75 1.73 0.00 1.60 0.30 1.50 4.17 2.22 0.20 0.20 0.60 1.05 0.90 0.50 1.35 1.80 0.80 1.00 1.90 0.00 2.30 0.50 2.00 3.40 0. përveq për qumësht dhe jogurt që janë në litër.69 0.70 0.13 1.55 0.70 0.00 2.70 0.90 0.00 1.80 0.50 6.70 1.50 1.50 1.1.75 0.50 1.50 4.00 0.00 0.50 1.50 1.75 1.00 0.70 0.00 5.80 1.60 0.00 <> 5.75 1.40 0.00 2.00 1.00 2.10 1.40 0.20 0.50 1.40 3.20 1.60 0.50 2.80 0.00 6.50 1.50 0.40 1.80 1.50 0.40 0.95 1.00 1.80 0.40 0.35 5.15 0.30 0.50 1.71 .21 0.40 1.0.50 3.95 2.25 1.00 8.95 1.35 0.80 1.20 4.72 0.15 0.40 2.00 0.00 1.40 0.15 0.15 1.22 0.00 3.83 0.25 0.37 0.10 1.60 1.75 1.35 0.17 0.50 0.00 1.50 0.40 0.40 0.00 3.70 0.15 0.50 1.95 0.60 0.80 Pemë 0.50 1.00 4.15 0.97 0.15 1.32 0.00 1.25 0.80 0.80 1.20 1.40 2.00 0.20 0.80 1.70 1.00 7.75 0.00 2.50 0.90 2.50 1.00 1.38 0.55 0.30 2.75 2.50 1.25 1.90 2.25 0.55 0.90 2.83 4.55 1.00 2.90 1.80 0.40 2.50 1.80 2.20 1.90 1.50 2.50 0.33 1.50 0.Për çdo produkt publikohet çmimi mesatar dhe maksimal .70 0.33 0.00 0.20 2.35 0.75 1.70 0.10 0.17 1.60 0.85 0.0.25 0.40 1.65 1.00 1.00 6.80 2.15 0.91 0.00 4.68 7.70 1.80 0.30 0.20 3.50 1.35 0.3.00 1.58 0.60 0.80 0.40 0.35 0.50 1.60 0.75 1.70 0.40 1.65 0.35 0.45 0.73 0.00 <> 0.75 0.00 1.00 1.30 0.30 0.0.40 0.Shenjat e publikuara paraqesin trendin e rritjes dhe uljes së çmimeve në krahasim me javën e kaluar .85 3.30 0.Të gjitha çmimet janë në Euro .60 1.80 0.70 2.40 0.00 0.00 2.60 1.20 1.50 6.50 0.40 0.72 0.30 0.30 0.30 1.00 2.65 2.30 0.04 0.52 1.37 1.60 0.00 3.70 0.75 0.40 0.10 3.00 <> 0.95 0.65 0.60 0.20 1.45 0.50 6.90 2.95 1.95 0.20 0.80 0.50 0.80 0.25 0.35 0.35 0.15 0.00 0.00 3.60 0.30 0.80 1.50 0.60 1.70 0.95 0.13 0.50 0.08 0.55 0.00 0.75 3.70 1.55 1.00 1.43 2.50 <> 1.90 1.00 3.06 0.32 2.60 2.30 .65 0.24 0.30 0.80 0.50 1.35 0.50 2.50 2.65 0.90 0.20 0.10 0.50 1.50 0.90 0.50 0.00 0.50 1.90 2.00 0.50 1.45 0.50 0.org < < < < < < > > > > < < > > < < > > > > < < < < > > > > < > < < > > < < < < > > > > < > < < > < < < > > < > < < < < > < < < < < > > > > > > > < > < < < > < < > > > > > > < < < < > > > < < < < > < > > < < < < < < < < > > > > < > < < < < JAVA 40 .50 0.50 0.50 3.30 0.70 0.30 0.47 0.40 1.50 0.71 0.30 0.80 0.30 1.20 1.77 0.33 0.70 0.40 1.80 1.93 0.50 1.60 1.95 2.15 2.37 0.85 1.55 1.40 1.30 4.20 0.70 0.60 0.80 2. 1 tetor 2008 Çmimet me shumicë dhe pakicë për pemë.20 0.00 4.80 1.30 0.80 0.20 0.50 1.3.60 0.04 0.60 1.20 1.60 0.08 0.45 0.50 0.70 1.85 0.40 0.45 0.21 0.97 1.60 1.55 0.50 1.48 0.50 5.75 5.00 1.10 1.15 0.30 0.00 2.00 0.90 1.80 1.95 0.30 0.40 0.45 2.50 0.50 0.50 0.10 0.80 0.19 0.95 0.80 0.10 1.50 0.20 0.36 0.55 0.70 0.00 0.53 0.80 2.50 2.27 0.50 1.00 2.65 0.90 1.65 0.00 5.13 1.70 0.90 0.50 1.80 0.00 .50 1.08 0.14 0.46 0.27 0.05 1.00 4.63 2.97 0.95 0.20 1.60 0.80 1.50 1.00 1.25 0.55 0.00 1.90 0.60 0.80 0.0.20 1.00 5.60 1.38 1.00 0.90 3.50 1.10 0.58 0.75 0.10 0.50 1.20 1.00 2.15 1.45 0.70 0.00 0.50 0.75 .40 0.75 1.75 0.10 1.40 0.55 .37 0.25 0.90 1.00 1.80 1.50 1.20 0.00 2.65 0.55 0.53 2.80 0.33 0.50 2.25 0.50 0.20 1.80 1.50 0.30 0.75 0.37 0.50 2.45 0.75 0.25 0.82 0.10 1.00 2.00 1.40 0.30 0.25 1.50 2.00 2.80 0.50 1.0.00 1.00 2.0.35 0.32 0.70 0.20 1.75 0.95 0.60 0.00 0.00 1.65 2.20 0.70 0.05 0.50 0.50 0.50 0.60 0.53 1.50 1.75 0.10 0.80 0.00 7.00 9.56 3.50 0.30 1.05 1.90 0.47 0.30 0.65 0.30 0.00 1.70 0.07 0.35 1.40 0.37 6.80 0.97 3.60 0.32 0.33 0.20 1.20 0.15 0.50 2.80 1.55 2.90 1.55 0.22 0.81 0.75 1.50 4.40 0.20 3.90 1.60 2.50 1.60 0.20 2.83 0.00 1.perime.27 0.52 0.00 1.50 5.80 2.00 1.40 0.50 5.35 0.37 0.35 0.03 3.25 0.55 0.65 0.00 1.00 6.35 0.98 4.74 0.80 0.50 1.60 1.80 3.65 0.75 2.25 0.80 2.1.00 3.50 0.60 0.50 0.45 0.22 .90 0.40 0.30 0.90 0.10 2.75 1.00 1.70 4.35 0.60 0.20 0.50 1.80 1.85 1.si dhe sallatat(gjelbërta) që janë me cop.80 0.37 1.60 0.00 0.50 1.50 0.00 10.70 0.50 0.25 .00 2.65 1.97 3.40 1.80 1.00 5.78 0.10 1.30 1.30 3.45 0.35 1.70 1.70 0.50 0.50 0.25 1.80 3.70 2.70 2.35 0.80 5.35 0.00 1.95 2.27 2.65 0.00 0.00 2.00 0.68 0.40 1.80 4.00 2.10 1.50 0.90 2.65 0.60 0.85 0.00 5.40 1.50 6.70 0.80 0.80 1.00 3.75 0.90 1.15 0.25 1.50 2.00 1.10 0.50 6.50 1.80 .60 1.77 2.00 1.28 0.85 1.00 1.37 0.45 1.50 > < > < > < > > < < < < < > > < < < < < < > > > > < < < > Powered by Lakër Karrota Tranguj Hudhra Purri (presh) Qepë Speca Patate Domate Fasule Spinaq Sallata Borania Speca Somborka Qepë e kuqe Molla Portokall Banane Mandarin Rrush Limon Pjepër Dardha Shalqi Kumbulla Arra Ftonj Pjeshka Qumësht Djath Vezë Jogurt Mishi i lopes Suxhuk Buka Mielli Mjalte Shpezet Shënim: .80 0.50 8.05 0.65 0.00 7.97 1.Cmimet mbledhen çdo javë ditën e shtunë dhe të diele .00 Produktet e Konsumit 0.20 1.00 0.80 2.50 0.85 1.00 1.70 6.10 0.30 1.82 2.00 3.60 0.50 3.00 5.30 0.53 1.09 0.02 0.75 0.65 0.10 0.70 2.80 2.05 1.39 0.18 0.35 0.00 1.10 0.20 0.00 1.4.60 0.00 2.90 1.48 0.buka(700 gr).70 1.60 0.95 1.90 0.20 0.00 2.18 0.03 5.40 0.

maliqi@gazetaexpress. duke ngjallur mjaft interes për mënyrën e ndërtimit të saj. E pranova për dy arye. Entela Bani Ekspozita e Eliza Hoxhës është një homazh me trëndafila stalacioneve. në kujtim të të humburve gjatë luftës në Kosovë. ELIZA. Mediat shqiptare njoftojnë se këngëtarja pjesëmarrëse në Festivalin e Sanremo ka preferuar ta bëjë një dokumentar me filmbërësin karizmatik për Radio Televizionin Shqiptar. të cilët. në SHBA. por duke ardhur këtu. Ilda më propozoi ta prezantoja unë këtë eveniment. Duke qenë se nata e parë e këtij festivali do i kushtohej Kosovës për pavarësinë e saj. Trëndafilat janë përdorur si elementë shtesë. Gjatë katër ditëve të këtij festivali. Në një intervistë për “Shekullin” Eliza tregon arsyet e pranisë së saj në Gjirokastër. një qytet ku antikja bashkëjeton me të renë. Përshtypja e parë ishte mahnitëse. Qirinjtë gjithashtu ndizen jo vetëm për të humburit. tabelat me emrat e qirinjtë. janë vetëm emrat e stampuar ata që e lokalizojnë këtë çështje në Kosovë. interpretuan vlera të rralla artistike dhe folklorike për artdashësit gjirokastritë. interpretues dhe instrumentistë të njohur nga e gjithë bota. pasi janë të kuq. kosovarë. Struktura e qytetit. Por duke qenë se problemi i njerëzve të humbur është universal. Kisha lexuar shumë për këtë qytet. Ka shumë pak qytete të tilla në botë. motivet e ekspozitës tepër të veçantë e ndoshta edhe një rikthim të mundshëm me një tjetër profil. përveç vlerave të trashëgimisë shpirtërore muzikore.E mërkurë. Besoni se mund të riktheheni në Gjirokastër me një recital tuajin? Eliza Hoxha: Do të ishte kënaqësi e madhe që njëkohësisht të kisha një prezantim për t’ia kushtuar këtij qyteti mahnitës. tradicionale. regjisorin. Madje shumë aktivitete të zhvilluara në Gjirokastër erdhën edhe në Kosovë. italianë. Në fakt një strategji kulturore me trende e koncerte të reja përveç zhvillimit të kulturës do të sillte ringjallje në aspektin ekonomik dhe do bëhej edhe më atraktiv për vizitorët. u përqendruan në vlerat e traditës ndërtimore. kam ndërthurur videoklipin e këngës sime “Për ata që s’janë më” aspekti i të cilit sjell momentet e disa prej të kthyerve. nata e dytë shqiptaro-italian. Vrasjet dhe masakrat e ndodhura ishin trajtuar shumë herë. Rikthehemi te ekspozita juaj ku përzihen elementë aq delikatë si trëndafilat për ngjarje tragjike si lufta dhe pasojat e saj në Kosovë. Woody Allen. u zhvilluan edhe simpoziume me ekspertë të monumenteve. por edhe nga institucionet e Kosovës. Elsa kishte qenë e pranishme në koncertin e tenorit shqiptar Samir Pirgu. së pari. 1 tetor 2008 21 Arté Redaktor: Shkelzen Maliqi e-mail: shkelzen. planimetria. në debatet e tyre. arkitektja dhe këngëtarja Eliza Hoxha prezantoi një ekspozitë me instalacione kushtuar të humburve gjatë ditëve të luftës në Kosovë. Eliza Hoxha: Në Kosovë nga lufta rezultojnë rreth dy mijë persona të zhdukur. Kam pasur dëshirë si artiste të lë gjurmë në një aspekt që lidhet me luftën. e treta shqiptaro-francez ndërsa e fundit shqiptaro-grek. në kujtim të të zhdukurve nga lufta në Kosovë. ndërkohë që regjinë e koncertit e aranzhonte pikërisht Allen. aktorin dhe filmbërësin me famë botërore. këtë çështje ku emocionet ndërthuren gjithashtu edhe me krenarinë. Nga ana tjetër më ka intriguar Përfundon “Takimi muzikor i dy botëve” Ka përfunduar edicioni i dytë i festivalit ndërkombëtar "Takime muzikore të dy botëve" në qytetin e Gjirokastrës. por që shoh se nuk kthehen në funksion të qytetit. Kështu lindi ideja e parë. kohë në të cilën kam qenë fotoreportere dhe i kemi ruajtur lidhjet. Kam pasur gjithashtu shumë biseda më familjarë të të zhdukurve. isha shumë në mëdyshje. copat e gazetave me lajme për të humburit. ndërsa fenomeni i zhdukjes së njerëzve më së paku. Duket se udhëheqja e Festivalit në RTSH ka bërë që Elsa ta pëlqejë një sferë tjetër të jetës së spektaklit. qëndrojnë të varur në hapësirë për të treguar pengun e pritjes së gjatë dhe duke qenë se me kalimin e kohës do të vyshken rrëfejnë edhe lodhjen që shkakton pritja. Katër netët e kësaj veprimtarie përcollën katër mesazhe bashkëjetese. të cilës dëshiron t’i përkushtohet. Por me ndihmën e të gji- thëve pjesa më e vështirë kaloi dhe ndjehem mirë. Unë pashë tri aktivitete që përplasen me njëra-tjetrën. Ekspozita ishte një homazh që nis me një qiell të trëndafiltë stalacional. Ju keni kaq shumë pasuri këtu. shumica gra me shumë fëmijë në zonat rurale. klasike dhe bashkëkohore. copat e letrave me kode. jo vetëm nga artistët. harkatet e kështjellës së gurtë u kthyen në një skenë të hapur të muzikës FOTO: FISNIK DOBRECI . ku interpretues dhe instrumentistë shqiptarë. ndërtimi i tij vetëm me gurë. më pëlqen prezantimi dhe meqë do të ishte hera e parë doja të sfidoja veten dhe së dyti më pëlqeu gjithashtu edhe formati i festivalit që ka gërshetime të trendeve të reja me muemocioni peng i pritjes së familjarëve. por edhe si një shenjë mbarësie për të dashurit tanë. Dhe si ju duket përvoja e këtyre ditëve? Eliza Hoxha: Kur mu propozua që ekspozitën time të çelur një vit më parë në Kosovë në kujtim të gjithë të zhdukurve të luftës ta sillja edhe në Gjirokastër. ku ndërthuren elementë të ndryshëm. pasi ideja e çeljes së saj në galerinë e Kullës së Sahatit më dukej një mision shumë i vështirë. Në muajin gusht erdha këtu për ta prekur vetë këtë qytet dhe për të parë ambjentet. duke qenë në kontakt me gjithçka ndjen të tjera emocione. një artiste nga Kosova. vijnë si element i dashurisë. ku ndërthuret pritja me mbijetesën. Gjatë ditës së parë të kësaj veprimtarie ndërkombëtare. Eliza çfarë ju lidh me “Argjironë”? Eliza Hoxha: Me presidenten e shoqatës “Argjiro” Ilda Mara jam njohur prej periudhës kur ajo punonte në mediat kosovare. HOMAZH ME TRËNDAFILA Arkitektja dhe këngëtarja e njohur kosovare Eliza Hoxha ka ardhur në Gjirokastër me një mision të dyfishtë: për të paraqitur veprat e saj instalacion dhe si prezantuese e festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”. si trëndafilat e kuq. zikën tradicionale dhe për organizimin e tij është zgjedhur Gjirokastra. francezë dhe grekë. Shenjat dhe kodet e vendosura në ekspozitë vijnë si pasojë e mosnjohjes nga shumë njerëz dhe të zhdukurit rikthehen vetëm kronika lajmesh dhe humbasin përsëri. Elsa Lila është takuar me skenaristin. Nata e parë kishte profil shqiptarokosovar. folklorike dhe muzikore të trevave shqiptare dhe ballkanike.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 Elsa interviston Woody Allenin Njëra nga këngëtaret më të mira shqiptare. gjithçka është e rrallë. Nga ana tjetër. Për katër net me radhë.

në rite funebre dhe në vdekje. Vëllai i tij. KULLA ME D Një film i inspiruar nga Kadareja Aktorja e njohur franceze. Regjisorja e re. Megjithatë. është disi më i qetë.. Paolini sot konsiderohet si konkurrent më serioz për Harry Potterin. por edhe kanë besuar në to. Por rikthimi i saj do të bëjë të shpërthejnë luftërat e vjetra mes klaneve rivale. që lexuesin e mbajnë të fiksuar për libër. si edhe ato të J. ndaj më duhej të zgjidhja një vend të huaj për ta realizuar atë. ka vendosur të sjellë para publikut filmin "Hi dhe gjak". ky dielli mund të jetë një ide e mjeshtrit për ta dekoruar kullën. Agron Nikçi.22 E mërkurë. duke u bërë kështu libri më i kërkuar i vitit. 22 vjeç. ky humbës i madh". ku prifti i fundit i saj ka qenë nga familja Shkreli”. ky humbës i madh". ilirët rreth këtij dielli kanë vizatuar gjarpërinj ose kafshë të tjera nga të cilat e kanë parë rrezikun. më vonë ajo është bërë me e vogël për shkak se banorët e saj nuk kanë mundur ta rinovojnë”. ndërsa të tjerë aktorë janë: Abraham Belaga. subjekti i filmit është ngritur mbi librin e shkrimtarit të madh Ismail Kadare. Ismail Kadare. sipas banorëve të këtij vendi. e kanë pas simbol diellin. Nikçi. Por me rastin e një martese në familje ajo vendos të kthehet në vendin e saj pas 18 vitesh. Një bashkëprodhim franko-rumun. turqit kanë pasur hënën etj. Kulla.. është gëzimi i familjes. subjekti i të cilit është marrë nga libri i shkrimtarit shqiptar Kadare "Eskili. në fshatin Shtupec. në faqen 244. Oana Pellea e Razvan Vasilescu. "Cendres et sang". Historiani anglez John Wilkes. Mendova ta realizoja edhe në Greqi. ka thënë aktorja dhe regjisorja franceze. Romani i ri i Paolinit është ende shume larg shitjes së ciklit për Harry Potterin. Kadare dëshiron të na demonstrojë se tragjedia eskiliane është me vlerë edhe në ditët e sotme. 1 tetor 2008 'Brisingr' rival i Harry Potter Christophera Paolini. Claire Bouanich. Kështu nis edhe një herë cikli i dhunës dhe gjakderdhja. thotë Nikçi për gazetën. janë tregime avanturistike me shume tensione dhe aksione.com Shtupec. "Eskili. Romanet e Paolinit. vëllimi i fundit i të cilit është shitur në 2 milion e 6 mijë kopje ditën e parë të daljes në treg. 15 vjeçe. përderisa ajo është dëmtuar edhe në Luftën e Dytë Botërore (LDB) nga serbët. diku para 800 vite (me anë gojëdhënave të fshatarëve) kishte gravuar një simbol të tillë në gurët e një kulle të një fshati. derisa në fund vendosa që xhirimet do të bëheshin në Rumani". banorë i fshatit. Është në Kuqishtë. është shumë e vjetër. i cili edhe sot gjendet në vendin e tij. si simbole gjenden shpesh në Rugovë. gjithashtu mendova ta realizoja edhe në Shqipëri. “The Ilyrians” e paraqet diellin si simbol të ilirëve. 30 shtator – Diku. “Ajo që dimë është se kjo mahallë janë bërë mysliman diku para 350 viteve dhe në atë kohë ka ekzistuar edhe kisha pasi që jo shumë larg nga kjo kullë është vendi që njihet me emrin tokat e Kishës. Dy vëllimet e mëhershme të Paolinit janë shitur në rreth 15 milion ekzemplarë anembanë botës. "Unë këtë histori nuk mund ta ambientoja në Paris. Kurse në lidhje me simbolet që gjenden në kullë si. e paluajtshme. të vjetrit shpesh herë na kanë thënë se e dinë prejardhjen dhe domethënien e këtyre simboleve mirëpo nuk na i kanë treguar pasi që nuk kanë guxuar prej serbëve dhe anmikut”. humbjen e Eskilit e kishte imagjinuar në dimensionet e jetës së ballkanasve në luftëra dhe në festa. E para është e paprekshme. ("Hi dhe gjak"). Paolini është shkrimtar amerikan që librin e parë Eragon e ka shkruar kur kishte vetëm 19 vjet dhe me filmin që është në bazë të këtij libri në Holywood ai ka fituar 250 milion dollarë. Sipas tij. Ndërsa Fanny Ardant do të sjellë bazuar në këtë libër historinë e Judit dhe tre fëmijëve të saj. sidomos ndërkombëtarë. Ai në librin “The Ilyrians”. Madalina Constantin. Në film. në librin e tij. e cila së fundmi po eksperimenton edhe në regjisurë. Por. deri sa nuk e përfundojnë leximin. i cili mund të vërtetoj se e shqiptarëve kësaj ane e kanë përardhjen nga ilirët. por ajo ka pësuar ndryshime të ndryshme kohë pas kohe. Aktorja Fanny Ardantm ka vendosur që t‘i ambientojë ngjarjet e "Hi dhe gjak" në Rumani. të dhëna shkencore për simbolin e diellit jep historiani bashkëkohorë anglez John Wilkes. të cilin shtëpia botuese Waterstone e paralajmëronte si rival serioz të 'Harry Potterit. mbrojtja e skajshme e të drejtës mund të provokojë padrejtësi të mëdha. Fanny Ardant. kurse këtë besim në guri mund ta gdhendte vetëm një mjeshtër artizanatësh. për shkak të autenticitetit dhe traditës së saj kinematografike. thotë për Express. Shqip Një dielli i vizatuar në një guri në Kullën e Bekë Rexhepit. Marc Ruchmann. Prej pak ditësh ndërkohë kanë nisur xhirimet e filmit të parë me metrazh të gjatë të regjisores dhe aktores Fanny Ardant. flasin se kemi të bëjmë me gurë interesant të cilët duhet të studiohen nga ekspertë të historisë.. Rowling dhe Philip Pullmanit. “Mos ta harrojmë se përderisa sot tek ne është simbol Shqiponja. në mes të viteve të largëta. ditën e parë të daljes në treg ka arritur të shitet në 45 mijë kopje. sipas Lajçit. në dasma. Një martesë në vendlindjen e saj bën që Judit të kthehet në atdhe me të tre fëmijët pas 18 vitesh mungesë. Me pak fjalë. Pashko. por jo kaq e re si aktore. i cili. ndërsa Mira.jasiqi@gazetaexpress.. Në librin e tretë të serisë 'Inheritance Cycle' të këtij autori subjekti përqendrohet në kalorësin e kuçedrës Ergon dhe kuçedrën Saphiri. shkruan se simboli . dhe kjo dëshmon se banorët e kësaj. ndërkombëtarë dhe vendor. Kisha nuk është larg nga këtu. Por. mirëpo të dhënat historike të cilat vinë nga historianë të ndryshëm. e cila rrit e vetme tre fëmijët e saj pas vrasjes së bashkëshortit. e pandashme. edhe pse ajo nuk dëgjon. kurse e dyta jo. Fanny Ardant. të cilin ai e ka shkruar në vitin 1985. dielli. Gruaja jeton e vetme në Marsejë dhe pas vrasjes së të shoqit i është dashur të përballojë e vetme jetesën në një vend të huaj. 20 vjeç. nga i cili emër rrjedh edhe mbiemri i jonë. 'Brisingr' është romani i tretë që ka dalë nga fantazia e shkrimtarit të ri Christopher Paolini. sidomos nga arkeologët. ndoshta. Por. Ardian Jasiqi adian. një mbishkrim arab pastaj simbolet të tjera. i cili i gëzohet jetës dhe dëshiron ta jetojë atë. më vonë i është shtuar edhe një gravurë me mbishkrim arab. duke zgjuar rivalitete të reja mes klanesh. “Në Luftën e Parë Botërore (LPB) kulla është kallur e tëra nga forcat malazeze. do të sjellë filmin "Hi dhe gjak" me historinë e një gruaje të huaj. Djali i saj më i madh është Ismaili. Kulla e Shtupecit. ilirët besonin në diell. shumë më moti. si dhe për aktorët dhe teknikëve të mirë që ka gjetur aty. K. Ndoshta. protagonistja do të jetë aktorja izraelite Ronit Elkabetz. e cila njihet me emrin e Bekë Rexhepit. Bëhet fjalë për drejtësinë dhe të drejtën si dy kategori të ndryshme. Tani ajo është dy kat përderisa sipas gojëdhënave të pleqve ajo ka qenë një kullë shumë e vjetër dhe më parë ka pasur katër kate ku kanë banuar vllaznia e Nikës. Olga Tudorache. flet për një simbol të rrallë.

shkruan Wilkes. mirëpo ata nuk kanë pranuar as të bisedohet për këtë. Kurse në jug gjarpri zë vendin krye- . që e pati dhënë UK Festival Awards (www. T in the Park. derisa fituesi pritet të shpallet më 30 tetor. dhe Goshka Macuga. kuaj.com) në bashkëpunim me Yourope (www. 6). Edhe rrugën ilirët e kanë bërë me anë të rrezeve të diellit. FOTOT: PETRIT RRAHMANI Vazhdon tradita e Çmimit Turner tekste të përditshmërisë ose ato absurde. edhe ata me vepra provokuese. Reading. festivali më i gjelbër. një tjetër kukull nudo e ulur mbi guacën e wc-së. Artisti nga Londra shpjegon se këto lidhje bizare në veprën e tij kanë për qëllim theksimin se kënaqësia e vërtet qëndron në procesin e krijimit. të cilët banuan në mes të Maqedonisë dhe Dardanisë. Me përzgjedhje e sivjetme të kandidatëve. çeliku dhe pëlhura”. sesa me Kullën e Bekë Rexhepit.com. Çmimi ndahet që nga viti 1984. që nga përfundimi i luftës. Në kategoritë e tjera në garë janë edhe festivalet si ai i Glastonbury në Britani. Përndryshe dielli është i vendosur në anën e majtë të Kullës.E mërkurë. si dhe artisti Mark Leckey. i cili edhe do të zgjidhet më i miri. libri Philosopheunmena. Ky i fundit çmimin e ka fituar për kafshët në formaldehid. Njëra nga kandidatet është edhe artistja skoceze Cathy Wilkes e cila paraqitet me skulpturën “Ti dhash të gjitha paret e mia” (I Give You All My Money). Ky çmim për çdo vit sjell provokime të reja dhe ringjall debatin se çka është art dhe çka vepër e pakuptimtë. i cili ndërlidhet me zogj. edhe përkundër këtyre fakteve të cilat i kanë sjell historian të huaj për diellin si simbol të ilirëve. për kontribut që i kanë dhënë artit bashkëkohor. që vet i tërheqin rikshat.8. por edhe me orientime gjeometrike e gjeostrategjike. historianët e Muzeut të Kosovës si duket më shumë janë të zënë me projekte të Kishave Ortodokse Serbe. në trashëgiminë kulturore shqiptare. asnjë nga institutet e Kosovës të cilët merren më mbrojtjen e trashëgimisë kulturore nuk ka shkuar për ta vizituar këtë kullë. Madje edhe tani. Madje ata thonë se për kullën flitet se është me e vjetër se Patrikana e Pejës dhe Kisha Ortodokse e Deçanit. dhe jo në produktin final. Kjo paraqitet në simbole. dhe asnjë Qeveri deri me tani nuk ka investuar. që është një asociacion i më shumë se 50 festivaleve nga e mbarë Evropa. Kulti i diellit paraqitet edhe të Peonet. Leckey ekspozon edhe një maket të vjetër të studios të tij dhe po këtë hapësirë të fotografuar si prapavi të një skulpture të mbretit të kiçit Jeff Koonsit. Mark Leckey. gjarpinj. Macuga ekspozon edhe veprat e artistëve të tjerë dhe në hapësirën e galerisë fut edhe objekte të jetës së përditshme.festivalawards. atëherë kjo mund të bëhet në www. Ndërsa Exit ishte i pari festival qe e kishte marr çmimin qe ishte ndarë për së pari. po ato që para disa ditësh i ka shitur për shumën marramendëse prej 111. për të cilët banorët thonë se mund të jetë shumë e vjetër. Një tas me mbeturina të ushqimit. në punët e tij kombinon skulpturën. që mbahet në Novi Sad të Vojvodinës. edhe pse jo si të Hirstit.. Exit pati fituar çmimin e parë. janë disa nga veprat që konkurrojnë për çmimin më të njohur artistik në Britani të Madhe. E pjesë e këtyre dallavere mund të jenë edhe “ekspertët” tonë. në katin e parë. kanë qenë Tracey Emin dhe Damien Hirst. Gjatë vitit të kaluar.festivalawards. line up më i mirë. maçoku Felix dhe Garfieldi. për të cilën mund të mësojnë nga historian të huaj. fituesi merr 25 mijë funte. me tre filmat e saj. por edhe serbë më parë. ndërsa çmimet që ndahen janë për festivalin e vogël. kanë dashur t’i blejnë gurët e kullës. një tas me mbeturinat e thara të ushqimit. pasi që shumë para janë ndarë nga xhepi i taksapaguesve kosovarë për këto Kisha. As këtë vit Turner Prize nuk i ka ndryshuar kriteret. filmin dhe performansin. Në këtë garë janë 28 festivale të tjera botërore. atij të festivalit më të mirë Evropian. Emri i fituesit të Turner Prize 2008 do të shpallet me 1 dhjetor. artistëve që janë nën moshën 50 vjeçare. UK Festival Awards tashmë po mbahet për të pestën herë. Tradicionalisht ekspozita Turner Prize ka rreth 150 mijë vizitorë. Filmi merret me një ditë të zakonshme të vozitësit të rikshës. Duke dashur që të lëviz kufijtë mes artistit. Dielli ndërlidhet me shpendët e ujit dhe kuajt. Gurët kanë dashur të blihen edhe nga OJQ të ndryshme ndërkombëtare. ku së fundi gazetat serbe zbuluan shumë “dallavere” që i kishte bërë peshkopi Artemie. i cili duke pritur myshterinjtë kalon orë të tëra duke bërë muhabete të kota me kolegët që po kështu janë riksha taksistë. 1 tetor 2008 ARTÉ 23 Exit sërish në Festival Awards Festivali tashmë i njohur botëror “Exit”. Sido që të jetë. ku kemi imazhin e anijes-diell dhe anijes-disk”. Ndër fituesit më të famshëm të Turner Prize. Sidomos në lokalitetet arkeologjike kemi shumë pak investime. por Nikçët thonë se ata mund t’i studioj vetëm Muzeu i Kosovës dhe shteti i Kosovës dhe askush tjetër. banorët e kësaj ane thonë se arkeologët italian. ku vëmendja më e madhe i kushtohet atij me titull “Dita e parë e pranverës 2005” (The First Day of Spring 2005). DIELLIN ILIR sor pranë diellit. veprat e të cilëve janë ekspozuar tashmë në Tate Gallery. Artistja polake Goskha Macuga në listën e ngushtë është futur me veprën “Qelqi. Faktin e parë e gjejmë tek liburnët. por diellit në këtë rast i është vënë një shtyllë mbi. Tek ilirët e vendeve veriore diellit i bëhen nderime të veçanta. Turner Prize. Në këtë film Runa Islam nga disa herë përsëritë disa sekuenca për të theksuar natyrën harrestare të njeriut. por fitimet e vërteta të tyre vijnë më vonë. Por. Artisti nga Londra. Isle of Eight dhe shumë të tjerë.5 milion funtesh. Runa Islam. kuratorit dhe koleksionuarit. Të gjithë ata të cilët votojnë për festivalin më të mirë hyjnë direkt edhe në lojën për të fituar biletat për festivalin. dhe sendet tjera të ngjashme të vendosura në kon- i ilirëve ka qenë dielli dhe se ai është gravuar në gurë por edhe në dru. Interes të madh ka zgjuar edhe një film i saj i shkurtë mbi gruan që thyen enët e dheut. i cili është fenomen botëror. ndërkaq tre të tjerët nga 5 mijë funte. Për gjithë ata të cilët dëshirojnë ta zgjedhin festivalin më të mirë. Në rrethin më të ngushtë për çmim janë përzgjedhur tri artiste Cathy Wilkes. paraqiten Homer Simpson. që përbëhet nga një seri objektesh bizare – një kukull me kokë të futur në kafaz. Vetë çmimi Turner nuk është gjithaq i lartë. Në filmin që i kushtohet celebrimit të kult realizimeve nga bota e filmave të animuar.ch). gjë që ka mundur të përdoret për ta fshehur atë nga pushtuesit e ndryshëm. edhe kësaj here ka hyrë në garën për festivalin më të mirë evropian. në rrethin e ngushtë e të nominuarëve është edhe regjisorja nga Bangladeshi Runa Islam. “Në shumicën e vendeve antike mund të gjesh gravura të cilat lidhen me diellin. Turner Prize sërish ka dëshmuar se është një aktivitet që pothuajse çdo vit shokon opinionin. kukulla nudo e ulur në guacën e tualetit dhe Garfieldi. Pos këtij filmi. (Maximus nga Tyrea. të cilët gjenden në shekullin e dytë të erës së re.yourope. 2.

Kjo tregon vetë faktin që pas rastit të përmendur më lartë kemi pasur dualizma të ndryshëm sa i përket kësaj çështje.Mirëpo kohëve të fundit një proces i konvertimit është duke u rritur edhe në Kosovë edhe pse Kosova njihet si një vend me mbi 94 % musliman. Mirëpo konvertim do të thotë shndërrim i Unit dhe i sistemit kuptimor bazë. miqësia. Ndërsa pjesa tjetër ku bëjnë pjesë teologët dhe prijësit fetarë theksojnë se është kundër parimit dogmatik religjioz. Temë diskutimi tani më është bërë diskursi mbi religjionin si një formë e vjetër e vetëdijes shoqërore. detyrohen të ndërrojnë përkatësinë e tyre fetare ata nuk bëjnë konvertim por një ndryshim të përkatësisë fetare nga një organizatë fetare në tjetrën.com tel: 038 76 76 76. Sepse nuk jemi më në sistemet teokratike e totalitare ku ka mungesë të lirisë fetare dhe cenohet ajo e drejtë. që GjND të japë mendimin rreth pavarësisë së Kosovës. sociologjike etj. ku ai shihet me Papa Gjon Palin II si dhe ajo e Nënë Terezës. individi ka një liberalizëm të theksuar. Edhe pse në fund të fundit secili religjion në doktrinën e tij thekson të drejtën e individit për vetëvendosjen e tij. Prishtinë Iniciativa e Serbisë në OKB. nuk do të ketë ndikim në misionin e BE’së. për arsye se ka martesa të përziera të konfesioneve të ndryshme. kur njerëzit për shkak të faktorëve si mobiliteti social. fax: 038 76 76 78 adresa: Dardania 1/1 . apo duhet ta ruaj perendimorizimin e vet pa asnjë luhatje? Qoftë edhe duke rrezikuar njohjen nga këto vende!? Vërtet çfarë është islami sot në këto hapësira dhe sa mund të ndikojë në jetën politike të vendit? Cila është pozita e të drejtave të njeriut dhe cila është pozita e vërtet e femrës në Islam? Faqja 24 është e rezervuar për opinionet Tuaja ekskluzivisht rreth kësaj teme! Na shkruani shkurt dhe shqip! shkurteshqip@gazetaexpress. Siç dihet në shoqëritë moderne është i prirur më shumë indivdualizmi. gjë që bënë që individi apo grupi shoqëror të shihet më ndryshe. sepse në paradigmën shkencore kërkon një analizë të thellë teologjike. është një proces i pakthyeshëm. Ndërkaq që Serbia përmes ministrit të jashtëm Vuk Jeremic po lobon me të madhe tek Konferenca Islamike dhe tek Vendet e Painkuadruara. gjë që është e patolerueshme për ambientin e tij shoqëror. gjë që jemi dëshmitarë i asaj që po ndodh. kosovarët (madje edhe kryeministri i vendit i quajti “vende të dyshimta”) hezitojnë të kenë qasje posaçërisht tek vendet arabe. sepse pavarësia e Kosovës.24 E mërkurë. të ‘’data bazës’’ së botëkuptimeve dhe këndvështrimeve. ngase kërkon ndërrimin e sistemit fundamental. posaçërisht atij Islam. por jetojmë në sistemet e demokracive bashkëkohore pikërisht liberale dhe neoliberale. ku një pjesë e kanë përkrahur idenë se është e drejtë e individit të përcaktohet për identitetin e tij fetar. 1 tetor 2007 shkurteshqip Shkurt e shqip / e-mail: shkurteshqip@gazetaexpress. si në qartët kombëtare ashtu edhe në ato ndërkombëtare po debatohet për të. cilët janë faktorët që shkaktojnë këtë konvertim. pikërisht kundër Islamit konvertimi nga religjioni Islam në një religjion tjetër. duke kundërshtuar këtë shndërrim apo duke u pajtuar me të. Megjithë kundërshtimet e organizatave fetare se një parim i tillë do të ishte i kundërt me botëkuptimin dhe besimin fetar. Në shoqëritë moderne apo sipas disa autorëve në postmodernizëm (lexo : Liotar – Dija në Gjendjen Postmoderne) ku ka një pluralizëm fetar që secili mund ta shpërfaqë identitetin e tij fetar dhe të ketë lirinë e tij fetare të konvertimit. si pasojë e paragjykimeve të shumta dhe stereotipeve të krijuara. Shumë analistë kosovar e shohin rikthimin e Islamit dhe ndikimin e tij në jetën politike. Konvertimet zakonisht janë më shumë të përhapura në vendet perëndimore. Mirëpo shtrohet pyetja pse ndodh një proces i tillë. secili mund ta zgjedh partnerin e jetës së një konfesioni tjetër fetar dhe kjo do të ishte normale për ta sepse në parim ekziston liria fetare. Ferdi Kamberi Të flasësh për konvertimin dhe tipologjizimin e vetëdijës fetare pa dyshim se nuk do të mjaftonte me kaq rreshta. posaçërisht pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe njohjes së saj si shtet i pavarur dhe Sovran nga vendet më të fuqishme të Perëndimit dhe mosnjohjes në anën tjetër nga shumica e vendeve Islamike dhe arabe. (vazhdon nesër) . por ka pasur edhe raste të kundërta. pra të kalosh nga besimi Islam në një besim tjetër ndalohet rreptësisht dhe personi i tillë quhet renegat. Expressdilema Midis Perëndimit dhe Islamit Debati mbi fenë tek shqiptarët po rikthehet. Me fjalë të tjera mund të themi se konvertimi është proces i vështirë dhe i komplikuar. pra ky proces ka të bëjë me ndryshimin e identitetit dhe të përkatësisë në një situatë shoqërore. por nga religjionet tjera mund të ketë konvertime dhe një parim i tillë është i lejuar. Rastet e fundit kanë ndodhur ku disa familje janë konvertuar nga identiteti fetar Islam në atë katolik.Këto janë disa prej pikave që jemi munduar t’i shqyrtojmë në këtë analizë sociologjike. martesa. madje edhe duke tentuar që të relativizohet kursi properëndimor i shqiptarëve dhe kosovarëve. a është e drejtë e individit të ketë të drejtën e konvertimit dhe sa ndikon kjo në rrethin ( shoqërinë) e tij. Siç dihet Islami e kundërshton konvertimin. padyshim se kemi të bëjmë me shumë raste të konvertimeve. përkatësisht në SHBA. dhe procesi i konvertimeve që pothuajse ka marrë një hov të madh dhe natyrisht se kjo ka një ndikim si pozitiv ashtu edhe negativ. Konvertimi është një proces i shkallëshkallshëm i cili kërkon kohë. migrimet e ndryshme etj.com Foto: jetmir idrizi Feja dhe shoqëria Të konvertuarit dhe tipologjizimi i vetëdijes fetare në shoqërinë bashkëkohore. Një rast të tillë duhet veçuar edhe në Kosovë ku për procesin e konvertimeve gjithnjë po hapen debate të shumta. A po ndodh kjo përplasje tek shqiptarët? A duhet që Kosova të moderojë midis Perëndimit dhe qytetërimeve tjera. Debati për religjionin kohës së fundit ka marrë përmasa jashtëzakonisht globale. Mirëpo ky (procesi i konvertimit) në vendet ku ka një besim fetar me mazhorancë pa dyshim se ndikon negativisht tek rrethi. sepse aty ekziston multikulturalizmi dhe i ashtuquajturi “ Kazani i shkrirjes së kulturave “ Meltingpot ” ku sipas disa hulumtimeve theksohet “ se afër 40 % e popullatës amerikane së paku një herë kanë ndryshuar përkatësinë e tyre sektare (Roof & McKinney). Pse ndodh konvertimi ‘’Konvertimi në shoqërinë kosovare pavarësisht se çfarë thuhet dhe si thuhet. Në ndërkohë ka zëra që thonë se përplasja e qytetërimeve po ndodh edhe në kontekstin gjithëshqiptar dhe posaçërisht në atë kosovar. Presidenti i vendit ka hequr nga zyra e tij fotografitë e trashëguara nga epoka e Ibrahim Rugovës. nuk është e vërtetë që miratohet lehtësisht nga shoqëria e gjerë’’.” Përfaqësuesi i bashkimit Europian në Kosovë Pieter Feith. filozofike. sepse influencon edhe perceptimin mbi vetë këtë rreth social nga i konvertuari mbi vetë rrethin social. apo ai mund të jetë edhe një ateist në kuptimin e plotë të fjalës.

etj. Realiteti i caktuar ekziston vetëm për ata që janë pjesë e tij. të vetëdijshëm se edhe ata mund të ndesheshin e ballafaqoheshin me mohime. gazetarit Tuaj. por për vetën/vetjet tona. e respektuar etj. por vet ideja nuk më pëlqeu hiq.-i/ konvertohem. Të hënën e pash një shkrim të tij në ‘Express’. Kalaj. përkundër kësaj. sidomos venerimi i përshkrimit të raporteve të dikurshme të këtij të fundit me mua. analizën dhe vërtetimin e gjithë asaj që mund të dal si e vërtetë. Jo. thotë Edmond Kalaj në shkrimin-reagim “Ana tjetër e asaj që themi”.pra edhe të atyre fetare?!. e aq ma pak kënga. Por. Kësaj i thonë. për pos qe nisi me më ardh marre (s’di pse po qashtu më erdhi) kam kesh qaq shumë sa qe ia nisa me mendue që s’kam me kesh më. bindjeve vetanake. se ç’kuptoni z. Ia vlen të qëndrohet. pos të pagëzuerve nga familjet Mehaj. si jo ekspert në asnjë lami. gruaja ime. Kalaj nuk është munduar pak më shumë për t’ua hapur e bërë të njohur për opinionin “ndonjë bagazh të së kaluarës” së tyre?        e të jep mendime të “sigurta” pasi nuk e njoh ndonjërin prej tyre.  është edhe ajo e “letrave” dhe trillimi i një historie se si mund t’i merrkëshim une e të tjerët ato?! Përdorimi i argumenteve të tilla gjithsesi është i turpshëm për një person që deshtëm a nuk deshtëm konsiderohet se i takon elitës intelektuale të Bashkësisë Islame të Kosovës dhe është prodekan. sjellje të paqytetëruara që nuk i kanë hije asnjë individi.’08)”që për të mbuluar ndonjë bagazh të së kaluarës. pasi unë jam ai që përmendem në reagimin e z. asgjë e re. Dokumentet e mia të udhëtimit janë kontrolluar nga policia e UNMIK dhe nga SHPK’ja së fundi. .   Z.ti që aq shumë po fantazoke.atë të dokeve. tybe s’po di çka me thanë…!? T. ajo është fshehje e realitetit”. e nuk mund të lidhet në zinxhirë me dëshirën e dikujt për të më mbajë në ”origjinalitet” duke ma vizatuar kornizën e shfytyruar të jetës sipas dëshirës së tij. se unë nuk kam zbritur nga skena vullnetarisht por se nga ajo më zbritën dhunshëm. e po qe se nuk ke çka të thuash konkretisht atëherë do të ishte mirë që mos të bësh aluzione të tilla të kota e të pakuptimta. miqtë e shokët e mi themi se nuk ndihem/ janë ndier ndonjëherë e nuk janë myslimanë.-i sipas teje. Nuk e di kush është zgju’ në atë mëngjes të lumtur edhe ju ka kujtue me i thanë tezes Shkurte me këndue anglisht.…nuk do të kishin dalë para mediave e të thonë se u bënë katolikë” Është fare e pa vërtetë se unë a kushdo qoftë prej nesh ”kemi dalë para mediave” që t’i thosha kujtdo qoftë se u bëra kështu e ashtu. të bërë kryesisht ndaj z.” Nëse ke ndonjë të dhënë a dëshmi atëherë hape atë bagazh e njohtoje me përmbajtjen e tij opinionin publik. e për këtë të sotit. Kalaj.m. Kjo është mëse e vërtetë!  Këtë djallëzi e sjellje të kobshme të Morinës deri tash se ka vërejtur apo nuk ka dashur të shoh e qortojë publikisht askush.. siç nuk mundet të jetë askush që e ka bërë një vepër sado të vogël.. apo aludime të tërthorta ndaj meje. e të mos vazhdojnë të përhapin erëra kundërmuese në opinion. ishte se përmes këtij pagëzimi.. do ta kisha shtruar pyetjen për të painformuarit se si është e mundur që unë pa pasur “letra” pata mundësi të vija aq herë në Kosovë deri tashti.B. duke i ikur origjinalitetit të vet. përpos urimeve e përgëzimeve të shumta  nga njerëz me peshë në opinionin publik a njerëz të rëndomtë të cilëve u falemderohem për mirëkuptim e sjellje të kulturuara.” A është e mundshme z. . shtytje në përçarje me mundësi shkaktimin e pasojave. port të thotë se nuk ka qenë kurrë myslimanë. Kalaj. krejtësisht të tjera në kuptimin se nuk pajtohemi të na thotë dikush se ja këto ishin ”rrobat tuja”. d.th. në mënyrë që para publikut të përfaqësojnë tashmë një temë tjetër rreth tyre duke i ikur origjinalitetit të vet”. u ndesha edhe me disa kundërshtime e përgojime të nxitura artificilisht. pra njeriu i dytë në hierarkinë e Fakultetit për Studime Islame të Prishtinës.e lere më një populli. e as sot! Në kuadër të akuzave përgjithësuese që mund të merren edhe si të drejtuara ndaj meje në atë reagim ndaj reagimit të Morinës ndaj meje. unë mendoj qe ajo duhet me mbajt “cool-in” e mos me u gjuajt në det kur s’di not.” Mu ashtu! Morina ka bërë shpifje e fyerje jo të pakta. që do të thotë se organet përkatëse e dinë se cila është e vërteta për punën e ”letrave” të mia. Ata duhet ta dinë se për kë kanë punuar dhe urdhra të kujt kanë zbatuar.E mërkurë. Asgjë nuk bëra e as bëmë për historinë. në këtë shkrim-reagim ka edhe shumë aludime përgjithësuese që mund të përfshijnë edhe të tjerë të fajshëm a të pafajshëm për të cilët unë nuk kam të drejtë të shprehem Singing warbler from Mushtisht Jo rastësisht titulli është anglisht. edhe thash “joo bre. por unë asnjëherë nuk i kam kërkuar ata. të mos e thotë të vërtetën e plotë për atë që mendon se e di. Natyrisht krejt ky shkrim përfundon me respektin e madh për Shkurte Fejzën e dikurshme. por nuk ka të drejtë t’i lë fjalët e mendimet në gjysmë.Morina. botëkuptimeve. (E shtunë. Si përfundim... Natyrisht. Kalaj ia tërheq në mënyrën e duhur vërejtjen Qemajl Morinës se e drejta e tij është të flas “çka të dojë” derisa “nuk ndeshemi me ligjin. siç thotë ai). e mua kështu. në mënyrë që para publikut të përfaqësojnë tashmë një temë tjetër rreth tyre duke i ikur origjinalitetit të vet. unë e familja ime jemi në Norvegji që nga viti 1999 për aq sa është e vërtetë se gjatë këtyre viteve disa herë kam qenë në Kosovë. pikëpamjeve.Kalajt “shejtanin” e maskuar në mënyrë imagjinare në një të afërm. meqenëse bëhej fjalë për një person që shpreh mendime publike me pretendimin që të jetë neutral. e që e paraqet e pasqyron në esencën e vet formimin defekt intelektual si dhe religjiozitetin e çuditshëm që e karakterizon jetën e tij. 1 tetor 2007 shkurt e Shqip 25 Ana tjetër e asaj që s’duhet ta themi pa fakte * Mund të ketë të tillë. disa nga të cilat i rishqyrton me kujdes z. duke mos ia mohuar askujt besimin që e praktikon. Ai thotë: ”Nëse dikush dëshiron ta quajë kthim në fenë e të parëve atë kanë të drejtë. kështu që secili mund ta shpjegojë atë sipas ndjeshmërisë së tij.. me faktet e grumbulluara.Morina. Dua të them. Përveç nëse ka mendue me e “qit” në MTV!??? Shkurte Fejza përpos që është këngëtare e mirë. besimtari myslimanë të vetin.zakoneve e bindjeve të veçanta. Atëherë kujdes. dhe si e lejon vetën ai të shkruajë pa vërtetimin e të dhënave që i ofrohen?. duan të konvertohen.  dhe thirrja e tij në një “vëlla” që me të drejtë ia kujton z. ashtu siç e mendon ai. Bajram Kabashi Edmond Kalaj në rubrikën Shkurt e Shqip të Expressit të së shtunës(27. preokupimeve. Nuk mund ta kuptojë se për çfarë fshehje të realitetit mund të bëhet fjalë nëse unë. e as naj far mënyre e mirë që Shkurta me u dok më ‘cool’. vëzhgues i vëmendshëm.” Ishte fjalë e rëndë. ndaj së cilës nuk mund të isha indiferent. gjithashtu..menjëherë pas pagëzimit. kënga kish zgju’ aq shumë komente negative të cilat i lexova në ‘youtube’ sa që fillova me mendue që krejt qaj “trip” është montazhë. drejtohen edhe ndaj pagëzuarve të tjerë(të konvertuarve. Para se të kthehesha këtu ku jam tashti nga Kosova në fund të muajit korrik. Nuk jam mësue me dëgjue komente negative për Shkrute Fejzën se ajo ishte bilbil… Ideja për me këndue një këngë anglisht me të vërtetë nuk është edhe naj far zbulimi epokal. por kur e lexova gazetën të hënën. e i inspiruar prej Milot Hasimës. duan të konvertohen. që bashkëpunuan me kriminelët shqiptarë të “Slluzhbës së Drzhavna Bezbednosit”. dhe nuk besoj se ndokush nga ne të pagëzuarit ka pasur ide fikse për t’u bërë ”më katolik se Papa” sado që njëmend do të ndiheshim të lumtur që të na bashkëngjiteshin edhe të tjerë. nuk guxoni me i zhveshur… Pastaj.09... edhe ndaj atyre ndaj së cilëve bëhen shpifje por në fund të fundit ma së shumti dëmtohet personaliteti i atij që shpifjen e ka si “armë” për gjunjëzimin e poshtërimin publik të kundërshtarit të vet të sajuar.Qemajlit. Duke e lexuar reagimin e z. për të ”përfaqësuar një temë tjetër” rreth vetës sime. Kalaj me ikje nga origjinaliteti. indiferenti fetar. është edhe kjo: ”mund të ketë të tillë që për të mbuluar ndonjë bagazh të së kaluarës. ia përkujton ai Qemal Morinës.’08)  reagonte në mënyrë interesante ndaj disa mendimeve të gabuara e ligjërisht të ndëshkueshme të Qemajl Morinës të bëra në reagimin ndaj meje me titull “Kur energjia fetare kthehet në urrejtje”. ata gazetarë të ish-gazetës Rilindja dhe të afërmit e tyre jashtë kësaj gazete. Edmond Kalaj ka të drejtën të mendojë sa të ketë qejf për motivet e mija e të atyre që u pagëzuan/konvertuan siç thekson ai. të vetëquajturit Sigurim Shtetëror të Kosovës. shkakton dëme gjithandej. Është zor të kuptohet.qëllimisht e theksoj këtë.09. Pra. ndoshta pa e ditur edhe vet që është i tillë: ”Sikur të mos kishin qenë myslimanë. tërë javën. Më bëri përshtypje mjaft të mirë vëmendja e  thellimi  i duhur i tij  ndaj disa konstatimeve të z. Unë personalisht si jo adhuruese e muzikës popullore nuk kam qenë në rrjedha rreth asaj se çka po ndodh në atë pjesë të skenës muzikore. madje një mendim që më ka bërë përshtypje të keqe. vërtetimin e tyre. rrenë a shpifje. po ma merr mendja qe nuk i ka fort hije me eksperimentue me sene.. neutralitet që e konsideroj të panevojshëm  në këtë rast pasi çdo kush që shkruan dhe jep mendime publike duhet ta ketë parasysh pikësëpari raportin me të vërtetën. Kush mund të jenë ata “të tillë” dhe pse z. laramani e kriptokatoliku të vetin.. 27. madje edhe atë me mbledhjen. sjellje përbuzëse e cinizëm që është karakteristikë e mendësive të atyre individëve/popujve që kanë përjetuar kohëra të gjata nën robëri. paskam tentuar të jem i pranishëm “në skenën publike!. Kalaj. Kalaj nuk jam ndier aq mirë. e jo për të tjerët . madje ka “vërtetuar” në po atë reagim që e analizon Kalaj se edhe të dy fëmijët e mi të mëdhenj janë ”kundër vendimit tim e të pjesës së familjes” që u pagëzua! Paraqitja jerm para lexuesit duke u fshehur pas maskës së intelektualit e besimtarit të madh e të devotshëm të fesë së caktuar. pra shënimet e mia janë edhe atje. pasi më kishin varfëruar përmes një planifikimi të hershëm qarqet më antishqiptare që i ka pasur e tutem se i ka ende Kosova edhe sot e kësaj dite. pasi që shigjetat e kritikës së tij. në kohën dhe rrethanat e duhura. se Shkurte Fejza s’e bon këtë nom”. Me rëndësi është që të gjithë të jemi njerëz e shqiptarë të mirë. që në kohën e ”fshatit global” unë a tjetri të pagëzohem. e thotë edhe këtë mendim sfidues. As dje. kemi të bëjmë me shpjegime të tjera. origjinale. kur origjinaliteti në raste të tilla lidhet me tërësinë e sjelljeve. Megjithatë. e aq ma pak me tërë atë respekt që e ka prej njerëzve e publikut si “bilbili i këngës”që është. Edmond Kalaj! Vetëm kur më kanë kërkuar unë u jam përgjigjur përfaqësuesve të caktuar të mediave. i ka edhe kogja do vjet. grumbullimin e përpunimin e thashethemeve të ndryshme. deri diku abstrakte e aluzive. gjithçka flisni mund të përdoret kundër jush. Ndër shumë “temat”  ngritura  si çështje artificialisht nga ana e z.

1 tetor 2008 .26 FJALKRYQ E mërkurë.

2008) Lëshoj banesën me qëra. Çmimi 400 €. “Bajram Kelmendi”në Prishtinë afër sh. Viti i prodhimit 2000. Tel. 65m2 (1 dhomë gjumi.5 arë truall. Tel. Mundësisht në Ulpianë dhe Dardani.09.09.2008) Lëshoj me qëra një kat të shtëpisë në rr.2008). hyrje të veçantë.Kushtet janë shumë të mira. kanë 42m2 dhe janë në variant galerie.2008) Lëshohet objekti me qëra. auto. 038/ 248 165. 038/ 248 165. (25. 044/ 207 474.”Bajram Kelmendi”në Prishtinë.2008) Organizojmë udhëtime me autobusë për Greqi me aranzhmane turistike. me mbi 1000m2 dhe me mundësi parkimi në bodrum deri në 10 vetura.të si dhe parking të rezervuar. (28. dhomë dite. shes jambulia (mbulesa të krevatit). rezervuar uji. 129m2.Tel.10.2008) Lëshoj me qëra shtëpinë që gjendet në rr.com (28. prapa hotel Bacit në katin e -I-rë.f. lëshoj me qëra banesën e mobiluar. afër sh.com (25. lokale dhe troje. banje.044/750 394. 044/ 333 724. 049/ 50 51 52.09. (25. “Selman Riza”.”Muharrem Fejza”. (26.09. Tel.10. Çmimi 850 € /m2.09. afër sh.09. tv.2008). 044/ 312 684.09. internet. është njëkatëshe dhe ka mundësi vazhdimi. telefon etj. satelit. në katin e 3-të.. me sip.09. 044/049/ 209 350. sallon me kuzhinë. 044/ 155 000. 044 / 123 777. Tel. prej 100m2. Tel.000 €. 044/ 175 885. sallon. 044 934 333. e mobiluar. (26.044/155 934.09.2008) Shes 69 ari. 044/049/ 115 736. Dhoma është e mobiluar dhe ka hyrje të ndarë. Tel. 049/ 233 185. Info. i mobiluar. (25. me ordinancën prej 27m2 dhe garazhen prej 13.044/874 449. rafte të plastikës. (27. Për ndërkombëtar apo vendor. Shtëpia ka 60m2 + oborr prej 140m2. Tel.2008) Lëshohet banesa më qëra. (26.09. me parking të siguruar dhe infrastrukturë komplete. prej 01. (26.09. Tel.09.2008) Kërkojmë banesë me qëra.2008) Lëshohet banesa me qëra në qendër te restorant “Pisha”. 044/ 110 293. kati përdhes. ujë 24 orë. (29.09. (26.2008) Lëshohet banesa me qëra në qendër të Prishtinës në Rr.09. (27. Tel. Tel. kati II/70m2.2008) Lëshoj banesë me qëra. Tel. Tel. për zyre. (27. 049 50 51 52 (01.09.2008) Shes 9 tavolina me nga 4 karrige. 044/ 514 528.09.2008) Shiten 42 ari afer kryqit te Lipianit. (28. Dhomë dite. e moshës 50-60 vjeçare. kati III. Banesa gjendet në qendër të Prishtinës. (26.Tel. sip. Tel.2008). (25. Banesat janë të mobiluar në mënyrë moderne.Çmimi i volitshëm. “Hajdar Dushi”. kuzhinë. 044 /333 443.2008) Shes banesën prej 100m2 në katin e 2-të. 044/049 111 326.049/50 51 52. (29.09.09. 044/ 315 569. 044/ 430 455. kati III. 67m2. Tel. 049/ 50 51 52. Të gjitha mobilet janë të reja dhe ekskluzive. “Gjergj Fishta”.2008) Lëshohet banesa me qëra afër sh. (01. Tel 044/ 185 017.2008) Lëshohet lokali me qëra në Dardani prapa Postës kryesore.10. me sip.2008) Lëshohet banesa me qëra në Aktash afër palestrës sportive 1 Tetori.”V.2008) KËRKOHEN Kërkoj dy cimere për banim (vajza).2008) Shitet trualli 4. parapagimi 50 %.09.Banesa ka 75m2 dhe është e mobiluar dhe e re. Tel.08. ka dy dhoma gjumi. e-mail: shap_burimi@hotmail.09.Tel.09.Besian (Podujevë) 200 m afër xhamisë së Llapit në Prishtinë. (28.2008) Në qendër afër hotelit “Iliria”.09. Çmimi 600 €. 044/ 779 779. Tel.049/861 496.09. Preferohen ndërkombëtaret ose çifte. banimi etj. (25.2008). Info. prej 45m2. (25. 049/ 643 644. 049/ 50 51 52. barnatore bujqësore. (28.”Bajram Kelmendi”në Prishtinë. (25. Tel. mobile të reja.2008) Lëshoj shtëpinë me qëra 95m2. sajlen. 044/ 127 879. 044/627 582. familjarë dhe studentë. 044/ 38 38 44. Çmimi 400 € më të gjitha shpenzimet. Tel. bileta kthyese.09. Gjendet afër furrës “Mani”te tregu i devizave. Banesat janë tërësisht të rinovuar.Tel. Posedojnë ngrohje qendrore dhe kanë ujë 24 orë.2008) Lëshoj një dhomë me qëra. Tel. Tel.09. (25. te rrethi.09. 70m2. Tel.0 Disel viti 2005 me liber servisi me ngjyrë të bronzet-metaliku.2008).2008). 044/ 16 16 90. (25. Trualli ka infrastrukturë të nevojshme. 044/ 238 802. siguri. te banesat e kuqe në Bregun e Diellit. Ajo duhet të jetë (e dëshirueshme). 049/ 50 51 52. për një vajzë.09. (29.09. Jemi familjar me katër anëtarë.2008) Kërkoj 3 bashkëbanuese.09.09. 044 / 449 744. oborr. Lëshoj banesën me qëra në lagjen e Vreshtave. Kati i parë të ketë hapsirë prej 80-100 përsona e bashakangjitur me kuzhinë dhe tavolinë ushqimi për 14 përsona. zyre. xhama për tavolinë. Tel. 049/ 50 51 52. Tel. Hyrja e veçantë. “Gjergj Fishta”. 049/ 233 185. (01. (26. prej 110m2.044/123 765. në katin e III. Tel. Çmimi 12 000 € /ari. 044/ 160 701.Kushtet janë shumë të mira. 044/ 245 454. për fëmijë 50 % më lirë. shtëpi.09. Çmimi 500 €. me mobile krejtësisht të reja. Shtëpia ka dy kate. Lëshoj dhomë më qëra afër parkut. dizalicën.Dardani. Çmimi 400 €. 4. Tel.09. 044/ 236 166.2008) Lëshoj banesën me qëra.Shtëpia duhet të ketë distancë në mes të shtepive të tjera. Tel. Ulpiana. (25. Tel.2008) Lëshohen dy banesa me qëra për zyre. Një Prishtinas. 65m2. kati I.09.2008) Shes truallin prej 5 ari në ZLLATAR. 2 terasa.10. në katin e III-të. ngrohje qendrore). Çmimi 67. 038/ 236 279. dy dhoma gjumi. 049/ 50 51 52. teras. (27. “Gjergj Fishta”. kontrata. Banesa është tërësisht e rinovuar. ndërtim i ri. Tel. kuzhinë. për femra. (01. Info. Tel.09. 044/ 170 977. (25. kuzhinë.2008) Lëshohet me qëra banesa te parku i qytetit. Ka ngrohje qendrore. internet. Tel. Adresa: Rruga e Plepave (Veterrnik). (25. kati VIII. Tel.09. 73m2. 049/ 233 185. Lëshohet vetëm për ndërkombëtar. kati I. Ka mobile dhe pajisje të reja. (01. kati III. e rinovuar. (25. afër Benaf – it. me ngrohje qendrore. (25. banje. (27. 044/ 152 835. me oborr dhe parking. tupanin për pjekje.09. Info. Tel. (25. “Gjergj Fishta”.f. Preferohet qendra e qytetit. 049/ 50 51 52. e rinovuar. (27. sip. sallonin me kuzhinë.2008). Tel. lartësi 4m.2008) Kërkoj banesë-shtëpi me qëra në Prishtinë për një çift gjerman me një ose 2 dhoma gjumi. Shtëpia gjendet afër shkollës Teknike Rr. Banesa gjendet afër hotel Bacit dhe i plotëson të gjitha kushtet e banimit.2008) Shiten troje në lagjen “Emshiri”200 m afër shkollës. 044/ 245 454. në rrugën magjistrale Prishtinë .2008) Lëshoj banesë me qëra në lagjen Arbëria. Shes banesën urgjentisht te 1 Tetori afër Ambasadës Franceze. 044/ 240 710.2008) Shes truallin prej 30 ari në magjistralën Prishtinë – Hajvali. E përshtatshme për çdo lloj veprimtarie. Banesa është e re.2008) Lëshoj 4 apartamente me qëra. 038/ 534 225. parking –garazh.09.44m2.f. 038/245 522.044 508 020.2008) Lëshoj një dhomë me qëra për banim. kati 1. Lëshoj lokalin me podrum me qëra 300m2 në zonën Aktashi 1 përballë Universitetit Rinvest.2008) Shes truallin prej 5 ari në SOFALI afër AUK-ut. (25. Su ½. Tel. 038/ 562 446. Asaj për kryerjen e punëve shtëpiake i jepen kushte të shkëlqyeshme: një rrogë. Gjendet afër furrës “Qërimi 2”. Lëshohen me qëra për herë të parë. Çmimi 200 €.8 Benzinë. për ngjyra. (26. Info.2008) Lëshoj një dhomë me qëra për dy vajza studente ose punëtore.09. Aktashi etj. Lëshoj dhoma me qëra për studente. qeramikë. 038/ 225 691. banje.tredhomëshe me qëra. Lëshoj me qëra banesa me tre dhoma gjumi.09. Info. Tel. prej 68m2. Hyrja është e veçantë. Oferta vlen vetëm për ndërkombëtar.shkollë. e dhënë me qëra ). dyqan etj. (25. Çmimi 150 €.09. për studentë ose punëtor (meshkuj).09.2008) Shes banesën në DURRES me sip.09. Tel. 044/ 245 454. mobile të reja. Rr.09. (25. kërkon për blerje dhe me qëra: banesa.044/155 934. tre dhoma gjumi dhe banjo. 044/ 155 700. (25.09. në Prishtinë. Tel. për studente dhe familjar. 044/ 651 588. (26. (28. Tel. ngrohje qendrore. Info.09. Shes shtëpinë në lagjen e Spitalit. Tel. Tel. 1 dhomë e pritjes. 049/ 50 51 52.09.2008) PALUAJTSHMËRI SHIT JE Shitet banesa ne qender te qytetit te Prishtines me siperfaqe afer 75 m2 . 044/ 726 485. 044/ 135 135. Ka dy dhoma. (26. dhomë dite.E mërkurë. (27. 60m2 dhe tjetra afër hotel Grand. (26.09. WC dhe një dhomë gjumi. në katin e -III. banje. 038/ 248 165. Banesa tredhomëshe.2008) Lëshoj me qëra lokalin 80m2.09.2008) Shes lokalin prej m te qendra e re tregtare në Bregun e Diellit me hyrje rreth rrugës.f. Tel. sip. dy ballkone.2008) TË NDRYSHME Shes invertorin e kafenesë dhe të rrojës.044/151 221. I përshtatshëm për ordinancë. Zona e re industriale F.09. 044/ 779 779. 140m2.Kosovë. Lëshoj banesë me qëra.2008) Kërkojmë banesa me qëra për banim dhe për zyre. garazh. 044/ 245 454. 044/049/ 115 170. Rezervimi i hotelit për dhjetë ditë. Preferohen ndërkombëtar. 049/ 50 51 52.09.2008). Nr. 3 dhoma gjumi. (26. (25. 038/556 402.09. 049/ 50 51 52. Tel. te sh. kuzhinë. internet.2008) Lëshoj me qëra shtëpinë (kat shtëpie). ballkon. Kati i dytë. 16.09. afër Min. 044/ 465 508. (27. Apartamentet janë të sapo ndërtuara. Çmimi 400 €. Ka dy dhoma gjumi. 038/ 248 165. Çmimi 200 €. 260m2 + 2.09.10. (26. ndërtim i ri.09.09. Telefon. i cili është me qëradhënie prej 200 € në muaj. Çmimi 4 500 €. 044/ 316 638. korridor. (25. (26. Çmimi 650 € më të gjitha shpenzimet.Tel. Banesa gjendet në Dardani te banesat e kaltra. (28. (25.044/456 356. (25. Trualli gjendet pran magjistrales Prishtinë –Pejë. (25. me 120m2.09. (25. ushqimi. Info. Lëshoj katin e shtëpisë me qëra.2008) Shes pajisje për veturë: pompën.2008) . preferohet edhe mobile të reja. Tel.2008) Shes truallin prej 5 ari afër FSHATIT NDERKOMBETAR. (26.09.2008) Lëshoj banesën me qëra në Dardani. 044/ 656 071 ose 038/ 555 189. Pronë e imja. shpajz. Çmimi 1500 €. e mobiluar komplet. për studente. 044/ 262 900. përkthimi menjëherë. dhomë të ditës.2008). 044/726 864.09. Lëshohet për familjar ose studente. Çmimi 500 €.2008) Lëshoj me qëra banesën tredhomëshe 85m2. e cila gjendet afër ish hotel "BUTRINIT" afër plazhit. 70m2. Tel. Ka klimë. Tel.2008) Agjensioni për patundshmëri “Sazani”. I përshtatshëm për çdo lami. Tel. (25.Tel.09.6 ari në Veterrnik afër fshatit ndërkombëtar dhe Kolegjit Turko-Amerikan. aerobes. sallon me kuzhinë. E kompletuar tërësisht. lagjet Arbëria. Tel. Preferohet për ndërkombëtar.2008) Lëshoj lokalin me qëra 35m2. kuzhinë moderne e renovuar plotësisht. Rr. (25.f.2008) Shes banesën e rinovuar dhe mobiluar komplet. (28. (25.2008) Shes 5 ari truall te restaurant Ariu. për ndërkombëtar.2008) Shes truallin prej 3 ari në lagjen QENDRESA. Info. 044 / 702 837. kuzhinë.09. 044/ 207 474.2008) Lëshohen banesat dy . kërkon një femër për punë dhe bashkëbanim. në qendër të Prishtinës.2008) VETURA Shitet vetura Pasat TDI 2.2008) Lëshojmë lokalin me qëra në sip. e cila gjendet te Komuna afër gjykatës së qarkut. Kontrata 1+1 vjet. 049/ 233 185.09. 044/049/ 202 710. Fazliu”nr.09. 044/ 411 713. kati III. 044/ 117 458.fare afër rrethit dhe QKUK-së. me ujë 24 orë. vaskën. (26.09. Banesa gjendet përball Hotel Grand-it. me 3 dhoma gjumi. e mobiluar. 044/ 390 240. 044 / 235 911. në Ulpianë afër shkollës (Hasan Prishtina. Tel. së Shëndetësisë.2008). (26. ventilator për freskim. te Santea.Dillit. Banesa gjendet në Lagjen Ulpiana. Banesa gjendet tek Klinika Gjermane e syrit në B. Tel. Lokali është i përshtatshëm për elketro. (28. “Azem Bejta”. i diskutueshëm. Tel. Të gjitha kushtet për banim janë të plotësuara.2008) Shes shtëpinë e re në Fushë Kosovë. Banesa është në katin e I dhe e mobiluar në stil modern. 044/ 170 977. Mund të bëhet ndërrim edhe me banesë. 049/ 682 404. Shitet Pezho 306 1. Njëra afër hotel Iliria. me çmim të volitshëm. (26. Info. Tel.2008) Lëshoj një dhomë me qëra. 044/ 418 319. Banesa ka ngrohje qendrore. 044/ 990 572.2008) Lëshohet banesa dydhomëshe me qëra në qendër te restorant “Pisha”. 2 banje. 044/ 170 977.09.044 / 508 020. 1 tetor 2008 SHPALLJE TË VOGLA 27 ME QIRA LËSHOHEN Lëshoj dhoma me qëra për studente. Tel.09. 049/ 650 094. Banesa është dydhomëshe. armatura të neonit. e-mail:banesat@gmail.2008) Shes banesën në katin e 2-të.10.09. Gjenden në Bregun e Diellit te furra Qërimi II. ka një dhomë gjumi për çifte. Me mobile të reja. Tel.2008) Kërkojmë shtëpi për Rezidencë. 049/ 292 530. Lëshohet për ndërkombëtar ose çifte vendore.2008) Shes truallin prej 7 ari në MATIQAN. në Bregun e Diellit te banesat e kuqe. kati IV/ 92m2. 049/ 50 51 52. kuzhinë dhe dy banje. me çmim deri në 250 €. Gjendet në rr.09. Tel. prej 50m2. Dardania. punëtore (femra).2008). 044/ 611 028. Info. 50m2. kati III. 044 / 248 368. 044/ 155 700.

SYNON FITOREN E Roma lufton për Scudetto Mbrojtësi i djathtë brazilian. Sipas shtypit spanjoll. Gregory Coupet e ka sulmuar selektorin e Kombëtares së Francës. kundërshtari i radhës i qipriotëve do të jetë klubi tjetër i madh grek. që janë të gatshëm të luajnë për Kombëtare. futbollisti me karakteristika ofanzive dëshiron të largohet nga kampioni spanjoll. ka thënë ai për të përditshmen braziliane “O Globo”. Sidoqoftë. Kjo ndeshje do të zhvillohet të mërkurën në Qipro prej orën 20:45. 1 tetor 2008 Sport redaktor: Valdet Hasani e-mail: valdet. Beqaj ka folur edhe për synimet e klubit Anorthosis në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. zyrtarët e Fiorentinës dhe Mutu gjatë kësaj vere e kishin arritur një marrëveshje që nëse futbollisti merr një ofertë serioze gjatë vitit të ardhshëm. por pak nga pak gjërat janë duke u rikthyer në normalitet. klubi qipriot në fazën e tretë para eliminatore të Ligës së Kampionëve e kishte eliminuar gjigantin grek Olympiacos. të cilin e ka quajtur diktator. vazhdoi kosovari. Pas vitit të parë në Serie A. Në një intervistë për mediat greke. aq sa jam krenar për origjinën time. 30 shtator — ërpos shkëlqimit në ndeshjet kampionale të Qipros. i obliguar të fitojë sepse ka presion të njerëzve. Një “dashuri”që ka filluar dhe mbaruar për vetëm një ditë gjatë kësaj vere. pas dy ndeshjesh (3:0. “Për ne më e rëndësishme është pjesëmarrja në këtë kompeticion. “Do të jetë shumë vështirë për ne. Do të mundohemi të arrijmë rezultat pozitiv. Kështu kanë kaluar 540 minuta që portieri kosovar nuk di të pësojë gol. tash jemi në Kupën UEFA dhe objektiv yni është që të përimrësohemi vit pas viti. Do të jetë sfidë interesante”. theksoi Marino për televizionin italian Mediaset. sidoqoftë. 11 muaj pasi ishte shndëruar si hero në Londër. por paraqitjet e tij të para në kampionat nuk bindin. por i përkasin vetëm racizmit”. Juande Ramos tash rrezikon shkarkimin. Anglezët pas Sergio Ramos Skuadrat angleze ia kanë mësyrë mbrojtësit të djathtë të Realit të Madridit. NDIHET KRENAR QË ËSHTË SHQIPTAR Portieri i Kombëtares shqiptare. Është një djalosh 21 vjeç dhe ndihet pjesë e këtij projekti. Hamsik i pashitshëm Drejtori i përgjithshëm i Napolit. por jo edhe të elektorit. Panathinaikos. Andaj klubi ynë nuk ka kurrfarë arsyeje që ta shesë këtë lojtar për çfarëdo shume”. më pas të shohim se ku do të arrijmë”. “Unë jam krenar që jam shqiptar. Pier Paolo Marino e konsideron të pashitshëm mesfushorin e ri të këtij klubi. Franca ka talente të mëdha. Pas dështimit në Euro 2008. me të cilën ka dy fëmijë. deklaroi 33 vjeçari. me një pikë të fituar. që të më përgojojë origjinën time. kur Anorthosis fitoi si mysafir i AEL Limassol 0:2. Beqaj e përshkruan si të vështirë këtë ndeshje. Unë mund të flas vetëm pasi jam larguar nga Kombëtarja”. kur i kënaqte tifozët “Viola”. “Selektori luan me personat. Cicinho beson se klubi i tij aktual Roma mund ta fitojë Scudetton. “Roma është klub i madh. “Nuk e shesim absolutisht. Brenda këtyre zhgënjimeve duket të jetë mendimi për Romën. Marek Hamsik. Ndërkaq.hasani@gazetaexpress. Kjo është e padrejtë”. “Jemi në luftë për Scudetto dhe nuk dorëzohemi deri në fund”. OFI Crete e Ionikos. Ndeshja e Kupës UEFA këtë mesjavë ndaj Wisla Krakov dhe ndeshja në kampionat kundër Hull City janë shpresat e fundit për ish trajnerin e Sevillas. që u realizua për herë të parë në histori të klubit.unë di gjithashtu se të poshtrit nuk kanë kombësi. përfundoi Coupet. Arian Beqaj tregon dhimbjen që ka ndjerë në shpirt kur skuadra e tij luajti në “Karaiskaki” ndaj ekipit grek Olympiacos. Nuk e kemi filluar mirë sezonin. Raymond Domenech. Napoli është një vend i rëndësishëm që dëshiron të rritet së bashku me të. 0:1). Beqaj ka thënë se tifozët e Olympiacosit e ofenduan për faktin se ishte shqiptar. Panathinaikos ka bërë ndryshime në skuadër. Për momentin rumuni ka mbetur në Firenze. Jam mësuar me sharje. . ndërsa skuadrat më të interesuara për të duket se janë Manchester City dhe Chelsea.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78 I rrezikohet bankina Humbja e katërt në gjashtë xhirot e para e ka lënë Tottenhamin në fund të tabelës së Premierligës. .28 E mërkurë. Ai është larg formës së vitit të kaluar. portieri kosovar Arian Beqaj ishte protagonist i skuadrës së tij edhe në fazën e tretë të Ligës së Kampionëve dhe në xhiron e parë kundër Werder Bremen në Gjermani. kështu ai e ka rrënuar harmoninë e skuadrës. Kontrata e Ramos me madrilenët zgjat deri në vitin 2013. Marek është i lumtur të qëndrojë në Napoli. Domenech është diktator Portieri francez. Do ta japim më të mirën nga vetja në 5 ndeshjet tjera që i kemi përpara. theksoi ish mbrojtësi i Real Madridit. aq edhe e respektoj Greqinë ku kam kaluar gati gjysmën e jetës”. Ariani tregon se ai është martuar me një vajzë greke. por këto janë si goditje poshtë brezit (në boks). është i lirë të largohet. Përfaqësuesi spanjoll mund të përfundojë në Premierligën angleze. e cila nuk po e jep maksimumin e potencialit të vet. ka thënë për “France Football” numri 1 i Atletico Madrid. “Nuk lejoj njeri. ndërsa flet edhe për klubin kundërshtar. Sipas televizionit italian ”Sky Sport”. Edhe ne edhe ata në këtë lojë hyjmë për fitore. përkatësisht të përditshmes “El Confidencial”. tha Beqaj. Moral Pozhegu Prishtinë. në Romë pas një viti? Adrian Mutu e Roma. por ajo mund të shkëputet në çdo moment. “Ai ka vënë diktaturë. Pamposhtësia e Beqajt ka vazhduar edhe të shtunën. vijoi ish portieri i Partizanit të Tiranës. Njëherësh ky është rezultati më i dobët i Spurs në 54 vitet e historisë së këtij klubi. Futbollistët nuk mund të flasin. ka ekip të ri. Gjatë muajit gusht. Trajneri spanjoll po e paguan largimin e sulmuesve Berbatov e Keane dhe mosambientimin e futbollistëve të rinj të ardhur në këtë skuadër. Rezultati i arritur ndaj Atalantas ishte i rëndësishëm për ta kaluar një lloj krize që e kishim dhe për ngritjen e moralit të skuadrës”. janë bërë shumë ndryshime. kur Anorthosis u kthye në Qipro Mutu. ata janë të izoluar. Sergio Ramos. Andaj verën e ardhshme ka shumë mundësi që sulmuesi rumun t’i bashkohet Romës së Francesco Tottit. ka investuar. por kualitativ.

sipas Canës. edhe nëse klubi i tyre humb”. Boldizsar Bodor (Roda). Tamas Vasko (Avellino). Bëhen gati për Shqipërinë HUNGAREZËT zbresë përballë kësaj skuadre me synimin për të marrë rezultat pozitiv. pasi përballë do të kenë një skuadër të fortë si Atletico. E PARE Arian Beqaj sukseset e kampionatit qipriot synon t’i vazhdojë edhe në Ligën e Kampionëve. mirëpo oferta që fillimisht të luajë me ekipin e dytë ka shtyrë atë ta refuzojë klubin italian. Akos Buzsaky (QPR). por thotë se Anorthosis do ta kërkojë fitoren e parë. i cili me Lausanne-Sport ka kontratë deri në verë të vitit 2010. crës. Asgjë nuk mund ta mposhtë stadiumin Highbury (stadiumi i Arsenalit). Portieri kosovar e vlerëson si të vështirë përballjen e radhës me Panathinaikos. Sandor Torghelle (Augsburg). por në Anfield Road është shumë mirë. Drejtuesit e skuadrës Zurich kanë bërë përpjekje që gjatë afatit kalimtar të verës t’i sigurojnë shërbimet e 18 vjeçarit. Sulmuesi francez. pasi. Pas humbjes në shtëpi nga Shakhtar. Refuzon Udinesen Valdet Hasani Prishtinë. Marseille u mposht në Velodrome nga Liverpool 1:2. Laszlo Koteles (Diosgyor). Por. ka thënë se do të dëshironte që të luante në Liverpool. Drejtuesit e klubit nga qyteti i Udines fillimisht kosovarit i kishin ofruar që të luajë me ekipin e dytë të Udineses-Primavera e më pas të kalojë te ekipi i parë. Pas lojërave të mira të treguara me ekipin e të rinjve. Arie Haan. përveç Udineses. tregon Basha. ka thënë Klinsmann i cili është i vetëdijshëm se bankina e tij është në rrezik. interesim për shërbimet e kosovarit është duke shprehur edhe kampioni i shumëfishët i Zvicrës. ku edhe aktualisht aktivizohet. Bayern Munchen e ka marrë teposhtëzen. Krisztian Vadocz (Osasuna). të cilët luajnë në kampionate të mëdha evropiane si në Gjermani. Lorik Cana së bashku me ekipin e tij ka mbërritur në kryeqytetin spanjoll. Tri ditë pas ndeshjes me Hungarinë të përzgjedhurit e Arie Hannit do ta kenë edhe një udhëtim të vështirë në Portugali. Humbja eventuale nga Lyon në kuadër të Ligës së Kampionëve mund t’i detyrojë udhëheqësit e Bayernit që ta shkarkojnë para kohe ish futbollistin gjerman. pas aventurës së gjatë që e kishte në Angli me Arsenalin. e cila do të zhvillohet më 11 tetor. ku të mërkurën e pret një ndeshje e vështir. e cila në ndeshjen e parë mposhti PSV-në si mysafire me rezultat të lartë 0-3. mirëpo nuk kanë arritur marrëveshje me Lausanne për shkak të dëmshpërblimit”. Vullnet Basha ka kaluar me sukses provat te Udinese. Ndërsa trajneri i kuqezinjve. Vilmos Vanczak (Sion). Te ky ekip kosovari ka qëndruar vetëm një vit për t’u transferuar te ekipi i të rinjve të FC Lausanne-Sport. Basha në vitin 2007 është ftuar në ekipin e parë të Lausanne-Sport. mirëpo oferta e ofruar nga drejtuesit e klubit nga stadiumin ‘Friuli’ ka bërë që mesfushori kosovar t’i refuzojë Bianconerët. ekipi i tij synon ta kalojë fazën e grupeve. Basha karrierën e ka filluar në vitin 1998 te skuadra Lasalla. Pal Dardai (Hertha Berlin). theksoi Henry. Zoltan Gera (Fulham). FC Zurich. Trajneri holandez në mesin e 24 lojtarëve ka ftuar futbollistë cilë- sorë. Zsolt Low (Hoffenheim). Treshja shqiptare sfidon Sportingun Skuadra e Baselit. “Zurich vazhdon të jetë i interesuar për mua”. Dizastri 0:5 i pësuar nga Werder Bremen (edhe pse në fund ndeshja u krye 2:5) dhe humbja e papritur nga Hannover ia kanë lëkundur karrigen trajnerit të klubit bavarez Jurgen Klinsmann. i cili nuk e mohon dështimin te Barcelona. Erwin Koeman. humbja të kushton rëndë”. ka publikuar listën e futbollistëve të ftuar për ndeshjen kundër Kombëtares shqiptare. ku do të përballen me Përfaqësuesen portugeze. Laszlo Bognar (Red Bull Salzburg). Sulmues: Gergely Rudolf (Debrecen). Pas dy ndeshjeve të zhvilluara në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2010. derisa kanë mposhtur Maltën 3-0. të martën. “Kam luajtur në shumë stadiume. por një gjë të tillë nuk e kanë arritur. Golin e vetëm për Marseillen në këtë ndeshje e shënoi anëtari i Kombëtares shqiptare. Tamas Koltai (Gyori ETO). Ndërkohë i interesuar për shërbimet e kosovarit është edhe Zurich. në stadiumin "Ferenc Puskas". thotë anëtari i përfaqësueses U-18 të Zvi- Canën e pret udhëtim i vështirë Kapiteni i Marseilles. por për mua nuk ekziston asnjë atmosferë më e mirë sesa në Liverpool. ata më than se njëherë duhet të luaj me ekipin e dytë që quhet Primavera e më pas të kaloj në ekipin e parë. “E di që kur e merr Bayernin në dorë. Marton Fulop (Sunderland). Beg Ferati. “Ekipi i primaverave ishte shumë i dobët dhe për këtë arsye nuk pranova që të nënshkruaj me këtë ekip”. Roland Juhasz (Anderlecht). 30 shtator — ullnet Basha ka kaluar me sukses provat te ekipi italian Udinese. Mirëpo. Angli dhe Spanjë.E mërkurë. Shqipëria i prinë Grupit 1. Mbrojtës: Zoltan Szelesi (Strasbourg). Tifozët këndojnë gjithnjë. shtoi mesfushori i ekipit zviceran FC Lausanne-Sport. Peter Halmosi (Hull). do të jetë mysafire e Sportingut. Të përzgjedhurit e Koemanit Portier: Gabor Babos (NEC). Adam Bogdan (Bolton). ekipi zviceran drejt Lisbonës ka udhëtuar me synimin që të nxjerrë një rezultat pozitiv dhe të mbetet në garë për një kualifikim eventual nga grupi. Henry pëlqen Liverpoolin Thierry Henry ka dhënë deklarata interesante sa i përket të ardhmes së tij. në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2010. Më 11 tetor. Drejtuesve të klubit u pëlqeu loja ime dhe më ofruan që unë të nënshkruaj për ta. ku aktivizohet edhe treshja shqiptare. Balazs Toth (Genk). “Kam qëndruar disa ditë në Udinese ku jam provuar. Balazs Dzsudzsak (PSV). Shqipëria do të . Kuqezinjtë në ‘Qemal Stafa’ kanë barazuar me Suedinë 0-0. 1 tetor 2008 SPORT 29 Rrezikon Klinsmann Pas një sezoni të mirë dhe loje të bukur për sy. Jurgen Gjasula dhe Orhan Mustafi. ende nuk ka publikuar listën e futbollistëve me të cilët do t’i kundërvihet Përfaqësueses hungareze. Në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve. ndeshje e cila do të zhvillohet në kuadër të Ligës së Kampionëve. Trajneri i Përfaqësueses së Hungarisë. “Gjatë afatit kalimtar të verës Zurich ka bërë përpjekje që të më transferojë. deklaroi Basha për Express. Krisztian Timar (Plymouth). me katër pikë të tubuara. Në këtë takim ekipi francez do të kërkojë rezultat pozitiv. i cili drejtohet nga trajneri Pasquale Marino. nëse luaj mirë”. Mesfushorë: Tamas Hajnal (Dortmund). Szabolcs Huszti (Hanover).

pas befasive që bënë në ndeshjet e para. Lazio do të shpresojë të vazhdojë serinë e rezultateve pozitive. duke theksuar se disa gjëra në jetë nuk mund të kontrollohen dhe se ish sulmuesi i Real Madridit mund të jetë këshilluar keq. gjë të cilën trajneri spanjoll Rafael Benitez nuk është i gatshëm t’ia sigurojë. Pesë herë fituesi Liverpool. 21 vjeçari i cili tani është golashënuesi më i mirë në Serie A. “Dëgjoj shpesh fjalë për të ardhmen time dhe për largimin tim eventual nga Barcelona. deklaroi ai. kërkon fitore kundër Werderit. pas pesë xhirove të kaluara dhe janë lider me katër fitore dhe një humbje. Ekipi është duke luajtur mirë dhe për këtë arsye jemi lider. Atletico Madrid pret Olympique Marseillen. por ne kemi Bordeaux . Por. Fitorja 2-1 ndaj Romës në kryeqytetin italian tregoi se ata meritojnë respekt në debutimin e tyre në garë. duke mos ndjerë kompleks të inferioritetit pas shfaqjes së tyre në elitën e futbollit evropian me barazimin me nder 0-0 në Werder Bremen. Po ashtu. shkruan e përjavshmja britanike “News of The World”. por unë unk e kam humbur asnjëherë besimin në mundësinë time. Strategu brazilian po ashtu ka theksuar se nuk është i dëshpëruar me transferimin e Robinhos në Manchester City. Trajneri i gjigantit katallan. theksoi mesfushori islandez. Shumëkush kishte theksuar në fillim të sezonit se tre klubet e promovuar në Premierligë: West Bromwich Albion. takohet me PSV Eindhoven në Anfield Road i motivuar në maksimum.Marseille20:45 Liverpool . ndërsa ai qipriot Panathinaikosin. ndërsa Marseille ka udhëtim të vështirë në Madrid. Debutuesit e rrezikshëm Debutuesit e Ligës së Kampionëve.Barcelona Sporting . pas humbjes në derbi. Në përgatitje për sezonin e ri kam vërejtur se mund të luftojmë me ekipet e mëdha për Scudetto”. Scolari u shpreh se elita e futbollit anglez është “kampionati më i mirë në botën e futbollit”. Cluj dhe Anorthosis do të mundohen të fitojnë pikë të tjera. Yaya Toure dhe Bojan Krkiç. Hull City dhe Stoke City do të jenë kandidatët kryesorë për largim të menjëhershëm.Basel Grupi D Atletico Madrid . pas fitores ndaj Evertonit në fundjavë e cila e dërgoi në krye të Premierligës së bashku me Chelsean. Biancocelesti janë befasia më e madhe e deritashme në Serie A.Chelsea Grupi B 20:45 20:45 Anorthosis .Werder 20:45 Grupi C Shakhtar . Ndërkaq. Në ndeshjen tjetër të Grupit A. Grupi A Cluj në ndeshjen e parë mposhti Romën lubi rumun. Sporting Lisbon pret Baselin. tha ai. tha Zarate për të përditshmen sportive italiane Corriere dello Sport. Josep Guardiola. Ata të dy realizuan të dielën në fitoren 3-1 në Torino. Ekipi gjerman është mysafir i Interit. “Milan fitoi derbin. Javier Zanetti. Në takimin tjetër të këtij grupi. ku West Ham i Gianfranco Zolas është duke e pritur me padurim. Barcelona do të jetë mysafire e Shakhtar Donetsk në Grupin C. 1 tetor 2008 Agger-Liverpool nuk merren vesh Liverpool po has në vështirësi për t’ia vazhduar kontratën mbrojtësit Daniel Agger. “Premierliga është aktualisht liga më e mirë në botë në të gjitha aspektet. ka përsëritur besimin e tij se Lazio mund të luftojë për Scudetto këtë sezon. ndërsa Stoke i mori një pikë Liverpoolit në xhiron e pestë. që fitoi në Marseille në ndeshjen e parë. përfundoi Scolari. Martin Caceres. të mërkurën. ku Zarate shënoi dy. “Ne kemi treguar një tjetër paraqitje të mirë dhe është logjike që ajo vjen si rezultat i punës sonë. CFR Cluj do të besojë se gjithçka është e mundshme të mërkurën. “Është situatë të cilën trajneri ose klubi nuk mund ta kontrollojë. . i cili ende nuk po gjen vend në përbërjen e parë të Barcelonës. Gudjonsen e refuzon West Hamin Eidur Gudjonsen e ka përgënjeshtruar faktin se është pranë rikthimit në Angli. “Nuk jam i befasuar aspak”. por ne shikojmë përpara.Panathinaikos 20:45 Inter . Ekipi rumun pret Chelsean. i pyetur rreth formës së Lazios.Roma Cluj . Inter. Tani do të mundohemi të fitojmë në Ligën e Kampionëve”. kapiteni Steven Gerrard ka paralajmëruar bashkëlojtarët e tij të përqendrohen në ndeshjen e ardhshme. përballje të njëpasnjëshme po aq të rëndësishme”. mund të jetë i detyruar të bëjë ndryshime në formacion pas fitores së mundimshme 2-1 në fundjavë ndaj rivalit të qytetit Espanyol. Mauro Zarate ka ritheksuar besimin e tij se Lazio mund të fitojë Scudetton gjatë këtij sezoni. “Është me rëndësi të mos lehtësohemi nga paraqitja. por kërkon një vend të sigurt në përbërjen e parë. Në ndeshjen tjetër të këtij grupi. Ishte mjaft e vështirë për mua pas ardhjes sime nga Chelsea. tha Scolari për Setanta Sports. pasi kishin shkaktuar befasi të jashtëzakonshme dy javë më parë.30 SPORT E mërkurë. pas startit të mirë në edicionin e ri. por e gjithë ajo që më duhet të bëj është të punoj suhmë”. Kemi luajtur kundër Evertonit. Të gjitha klubet janë të organizuara mirë”. Ndërsa debutuesi tjetër. Zarate beson në Scudetto Fenomeni argjentinas. Roma shkon në Bordeaux që u mposht 4-0 nga Chelsea në ndeshjen e parë. Kandidatët për t’u inkuadruar janë Rafa Marquez. Kampioni i Italisë pësoi humbjen e parë në sezon 1-0 nga Milan. Nuk ka dyshim se fuqia e tyre më e madhe janë yjet sulmuese Mauro Zarate dhe Goran Pandev. mirëpo ato të tre kanë arritur rezultate të mira në fillim të sezonit. tha kapiteni i Nerazzurrëve. Futbollisti danez do të pranonte ta vazhdontre kontratën. sepse beson se Premierliga është liga më e fortë dhe më sfiduese në botën e futbollit. Pasi drejtoi ndeshjen e tij të gjashtë në Premierligë me Chelsean. Luiz Felipe Scolari. kampioni aktual i Spanjës. kur pret Leccen në fundjavë në Stadio Olimpico. Real Madrid do të ishte i gatshëm ta presë duarhapur mbrojtësin e ri danez. Anorthosis Famagusta nga Qiproja do të takohet me Panathinaikosin në Grupin B. kur pret Chelsean në Ligën e Kampionëve.PSV 20:45 20:45 20:45 Më e mira Premierliga Menaxheri i Chelseas. sipas të përditshmes angleze “People”. që së bashku kanë shënuar 10 gola. është më tepër se i lumtur me ardhjen e tij në Angli. Hull në fundjavë befasoi Arsenalin duke u rikthyer në Yorkshire me tri pikë. Njerëzit rreth sportistëve nganjëherë për përfitime të tyre i udhëzojnë drejt asaj që mund të mos jetë vendimi më i mirë për ta”.

43 Prishtina. izmenjen Pravilnikom Br.2 Number of tenders received: 8 IV.3 Arsyeja e anulimit të procedurës së prokurimit publik: - janë pranuar më pak se 3 tenderë të përgjegjshëm Pjesa II IV.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Snabdevanje sa masinama za ciscenje unutrasni podova i parkinga podelen u 2 grue IV PROCEDURA OTKAZIVANJA IV.2008 Grupa I IV.2 Number of tenders received: 6 IV.com Telephone: + 381(0) 38 59 58 123/330 Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës Sh. Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr.ks-gov.3 Razlog otkazivanja procedure javne nabavke: - Nijedan od primljenih tendera nije bio odgovarajuci DEO V: ŽALBE Svaka zainteresovana strana može da uloži žalbu Telu za preispitivanje nabavke: (adresa) „Fehmi Agani“ br.3 Reason for cancellation of public procurement procedure: - none of the received tenders were responsive.1.1.D.43 Prishtinë . Vrella-Lipjan II: PREDMET UGOVORA II.Law on Public Procurement in Kosovo. 2007/20.net/krpp OBAVEŠTENJE O OTKAZIVANJU AKTIVNOST NABAVKE Po članu 59 A Zakona br. i Prokurimit: PIA/CG/08-039-R111 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës Sh.2 Broj primljenih tendera: 6 IV.02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu. Ne nuk marrim përgjegjësi për ndërrime eventuale të bëra nga kompanitë ajrore! CANCELLATION NOTICE FOR THE PROCUREMENT ACTIVITY ORARI DITOR I FLUTURIMEVE DAILY FLIGHT SCHEDULE E MARTE. Prishtinë According to the provisions of Title VIII of Law No 02/L-99.C.1 Contract title attributed by the contracting authority: Supply with floor and parking cleaning machines in 2 LOTS IV CANCELLATION OF PROCEDURE IV.2007/20 Nr.1 Data e vendimit mbi anulimin e procedurës: 26. izmenjen Kompletna verzija Obaveštenja o Konkursu za Idejni Projekat je na raspolaganju : www.2 Broj primljenih tendera: 8 IV.2008 Pjesa I IV. të shpallur me Rregulloren nr. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë. Lot II IV. 2003/17 o javnim nabavkama na Kosovu.3 Razlog otkazivanja procedure javne nabavke: - primljena su manje od 3 odgovarajuća tendera Grupa II IV.09. 02/L-99.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Furnizim me makina për pastrimin e dyshemesë dhje parkingut ndarë në 2 pjesë (LOT-e). A. 02/L-99 on Public Procurement in Kosovo. IV ANULIMI I PROCEDURËS IV.3 Reason for cancellation of public procurement procedure: - less than 3 responsive tenders were received.1 Date of decision on cancellation of procedure: 26. 30 SHTATOR 2008 TUESDAY. II: OBJECT OF THE CONTRACT II. 1 tetor 2008 marketing 31 NJOFTIM PËR ANULIMIN E AKTIVITETIT TË PROKURIMIT Konform nenit 59 A të Ligjit nr.E mërkurë.S.2 Numri i tenderëve të pranuar: 8 IV.ks-gov.ks-gov.1 Datum odluke o otkazivanju procedure: 16. 02/L-99.05. Po odredbama Dela VIII Zakona br.A. Versioni i plotë i Njoftimit për anulimin e aktivitetit të prokurimit është në dispozicion në: www. Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të shpallur me Rregulloren nr. 30 SEPTEMBER 2008 .2 Numri i tenderëve të pranuar: 6 IV.2007/20 Procurement No: PIA/CG/08-039-R 111 I CONTRACTING AUTHORITY: Prishtina International Airport J. SECTION V.09.2007/20 Nabavka br.net/krpp According to Section 59 A of Law No. Full version of the contract award notice is available in www.1: COMPLAINTS Any interested party may file a complaint with the Procurement Review Body. (address) : “Fehmi Agani” no 43.2008 Lot I IV. promulgated with Regulation No. promulgated with Regulation 2007/20.relations@airportpristina.3 Arsyeja e anulimit të procedurës së prokurimit publik: - Asnjë nga tenderët e pranuar nuk kanë qenë të përgjegjshëm NENI V: ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rruga “Fehmi Agani”nr.net/krpp Për të dhëna shtesë ju lusim që të na kontaktoni në: public.1. Vrellë-Lipjan II LËNDA E KONTRATËS II. PIA/CG/08-039-R 111 I: UGOVORNI AUTORITET : Medjunarodni Aerodrom Pristina D.

32 marketing E mërkurë. Oferta vlen prej 29 shtator prej orës 18:00. në të dy operatorët. . 1 tetor 2008 Të gjithë besimtarëve me fat Bajrami SMS 1 Cent vetëm për Bajram Dërgoni urime familjes dhe miqve me SMS për vetëm 1 cent. 2008 ne ora 18:00. dhe vetëm brenda Kosovës. deri me 1 tetor.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful