You are on page 1of 12

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECTIE
Date generale Disciplina: Chimie Clasa a XI-a Tema: Alcooli Subiectul lectiei: Structura, proprietatile fizice si metodele de obtinere a alcoolilor Scopul lectiei: Insusirea cunostintelor referitoare la structura chimica, nomenclatura, proprietatile si metodele de obtinere a alcoolilor Tipul lectiei: mixta Locul de desfasurare: sala de clasa Durata lectiei: 50 de minute
A.

CONTINUTUL ACTIVITATII DE INSTRUIRE


Arii de continut 1.Structura chimica a alcoolilor Subarii de continut
1.1 Definirea alcoolilor 1.2 Clasificarea alcoolilor 1.3 Nomenclatura 2.1 Natura legaturilor chimice din alcooli 2.Proprietatile fizice ale alcoolilor 2.2 Variatia prprietatilor fizice in seria alcoolilor 3. Metode de obtinere a alcoolilor 3.1 Prezentarea metodelor de obtinere

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Comportamentul Conditiile de realizare a comportamentului
Se prezinta structurile chimice ale unor alcooli
Se prezinta structurile chimice ale unor alcooli

Criteriul de reusita
Utilizarea a cel putin 3 criterii
Denumirea corecta a minimum 80% dintre alcooli Descrierea corecta a 4 proprietati Rezolvarea problemei in 5 min

Elevul sa clasifice alcoolii dupa diferite criterii


Elevul sa aplice corect nomenclatura alcoolilor

Sa descrie proprietatile fizice ale alcoolilor Sa aplice cunostintele referitoare la metodele de obtinere a alcoolilor

Se propune spre rezolvare o problema

Metode si procedee de instruire: conversatia, explicatia, descrierea, expunerea, problematizarea, exercitiul.

B. Desfasurarea lectiei:
Activitatea elevilor Metode de invatamant

Evenimentele Activitatea profesorului instruirii

1.Organizare a clasei pentru lectie

Se prezinta elevilor, noteaza absentele, face observatii si recomandari, daca este cazul.
Adreseaza urmatoarele intrebari: 1. Ce compusi organici cu functiuni simple au fost studiati anterior ? 2. Paralela simpla intre compusii halogenati si hidrocarburi. 3. Scriere unor reactii chimice in urma carora se obtin alcooli.

Raspund la intrebarile puse de profesor. Isi insusesc observatiile si recomandarile primite


Raspund la intrebari: 1. Compusii halogenati 2. Urmaresc cu atentie si isi noteaza in caiete 3. Se prezinta la tabla si scriu diferite exemple.

Conversatia

2.Verificarea cunostintelor anterioare

Conversatia

3. Transmiterea noilor cunostinte


Incearca sa trezeasca curiozitatea elevilor intrebandu-i ce alcooli cunosc si care sunt proprietatile acestora. Asculta cu atentie si discuta cele spuse de profesor. Dau exemplu de alcooli importanti.

Captarea atentiei elevilor

Conversatie

Comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale

Enunta si scrie pe tabla titlul lectiei : Noteaza in caiete Alcooli.Structura titlul lectiei si chimica, retin obiectivele. proprietati fizice si metode de obtinere si comunica elevilor obiectivele

Expunere

Dirijarea invatarii

Defineste alcooli ca fiind derivati ai hidrocarburilor care contin in molecula una sau mai multe grupari hidroxil legate fiecare de atomi de carbon saturati. Scrie pe tabla formula generala a alcoolilor R-OH .

Urmaresc cu atentie explicatiile profesorului . Noteaza in caiete definitia alcoolilor, formula generala si criteriile de clasificare cu exemplele aferente.

Desciere Explicatie Expunere

Obtinerea performantei

Clasifica alcooli si scrie pe tabla exemple din fiecare categorie Solicita elevilor sa Raspund la cerinta clasifice diferiti alcooli ai caror structuri chimice sunt reprezentate pe tabla.

Conversatie Problematizare

Asigurarea conexiunii inverse

Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentare Prezinta regulile de nomenclatura ale alcoolilor si scrie pe tabla mai multe exemple

Asculta explicatiile suplimentare

Conversatie

Dirijarea invatarii

Sunt atenti si asculta explicatiile profesorului. Noteaza in caiete regulile de nomenclatura cu exemplele corespunzatoare.

Expunere Explicatie

Obtinerea performantei

Solicita elevilor sa Raspund la cerinta denumeasca conform regulilor prezentate diferiti alcooli ai caror structuri chimice sunt reprezentate pe tabla

Exercitiu

Propune spre rezolvare un exercitiu din manual

Rezolva exercitiul in banca si apoi trec la tabla pentru a prezenta rezultatele

Exercitiu Problematizare

Asigurarea conexiunii inverse

Discuta pe marginea Asculta explicatiile exercitiului suplimentare Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentare Profesorul prezinta si discuta natura legaturilor chimice din alcooli Reprezinta la tabla modelul unei molecule de alcool, evidentiind lungimea legaturilor si unghiurile dintre acestea

Conversatie

Dirijarea invatarii

Sunt atenti si Expunere noteaza schematic Explicatie in caiet expunerea si explicatiile profesorului

Compara intre ele legaturile covalente , legaturile de hidrogen si fortele Van der Waals Arata influenta structurii chimice ale alcoolilor asupra proprietatilor fizice

Obtinerea performantei

Solicita elevilor sa rezolve exercitii din manual

Elevii rezolva exercitiile

Exercitiu

Asigurarea conexiunii inverse

Discuta pe marginea cerintelor Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentare Prezinta metodele generale de obtinere a alcoolilor

Asculta explicatiile suplimentare

Conversatie

Dirijarea invatarii

Prezinta unele metode specifice de obtinere a termenilor reprezentativi ai clasei

Sunt atenti si asculta explicatiile profesorului Noteaza scematic in caiet expunerea profesorului

Expunere Explicatie

Obtinerea performantei

Profesorul cere Elevii rezolva cerinta Exercitiu elevilor sa descrie la tabla metode de obtinere pentru diversi alcooli Solicita elevilor sa rezolve exercitiul : Ce alcooli se pot obtine intr-o singura etapa pornind de la ciclopentena? Elevii rezolva exercitiul pe caiete Exercitiu

Asigurarea conexiunii inverse

Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul cu explicatii suplimentare

Asculta explicatiile suplimenare

Conversatie

4. Fixarea cunostintelor Asigurarea retentiei Recapituleaza si a transferului notiunile importante celor invatate invatate. Raspunde eventualelor nelamuriri. Propune tema de acasa

Participa activ la recapitulare. Adreseaza intrebari daca este cazul. Noteaza tema si asculta explicatiile profesorului.

Conversatie

Va multumesc !

You might also like