You are on page 1of 32

Trashgimi

Majk Tajson

Tendenca

Fmijt e Bitllsave, t gjith muzikant


NE FAQEN 15

Nuk kam prdhunuar kurr njeri


NE FAQET 18-19

Pushime n kozmos, tani projekte serioze


NE FAQEN 20

Drejtor Kryeredaktor

BESNIK MYFTARI URIM BAJRAMI

Adresa e redaksis: Rr. Sami Frashri, Pallatet e Aviacionit, Nr. 4 Tel: 04 2 272 565 069 20 35 300 E-mail: info@gazeta-shqip.com

Viti IV - Nr. 78 (1089)

E hn, 23 mars 2009

E prditshme e pavarur

mimi 50 lek, 1.5 euro

www.gazeta-shqip.com

Deklarata, nj dit pas bojkotit t mbledhjes s KRRT-s s Bashkis s Tirans, ku u dha leje pr 20 projekte publike dhe 27 ndrtime private

Olldashi: Do ti anuloj lejet e Rams


Ministri i Transporteve hedh akuza pr vendimmarrje t ndikuar nga interesa elektorale
MSA-ja shton detyra t reja

Financat, kush kontrollon pas FMN-s


muajin qershor 2009 mbyllet prfundimisht mandati i Fondit Monetar Ndrkombtar, si rezultat i firmosjes s marrveshjes n janar, q i dha fund raportit t Misionit me Shqiprin. Zyra e FMN-s n Tiran nuk do t ket rolin q ka pasur n kto 15 vjet, kurse prezenca e Fondit do t konsistoj...
NE FAQEN 5

iratimi i rreth 30 lejeve t ndrtimit pr pallate shumkatshe dhe mosshqyrtimi i planit urbanistik t Tirans n mbledhjen e djeshme t KRRT-s ka ndezur srish gjakrat mes bashkis kryeqytetase dhe Ministris s Punve Publike Transportit dhe Telekomunikacionit. Madje, drejtuesit e ksaj t fundit kan paralajmruar se do t bjn nul, pra do t anulojn...
NE FAQEN 12

T rejat e Pakets s Siguris

Duhet t krkonte falje

Italia ndryshon ligjin, masa shtrnguese pr emigrantt


NE FAQEN 22

Vizita n Tropoj, Berisha sulmon Ramn

Buxheti

K
ryhen do dit. Ndoshta edhe dhjetra n 24 or n t gjith vendin. Por kushtojn. Bhet fjal pr operacionet e Policis s Shtetit. Duhen para pr do lvizje, pr do hetim, pr do "spiun"... Departamenti i hetimit t krimeve sht nj ndr strukturat m t rndsishme t Policis s Shtetit. Ai merret me punn pr rritjen e kapaciteteve investiguese, orientimin e strukturave t saj drejt
NE FAQEN 11

Policia, sa shpenzohet pr ruajtjen e rendit

GENJESHTRAT STATISTIKORE
GJERGJ EREBARA

ryeministri Sali Berisha nuk hezitoi dje t ko mentoj vizitn e dyt brenda nj viti t kreut t socialistve, Edi Rama, n qytetin e Tropojs. Megjithse nuk pranoi t prgjigjet se kur do t zhvilloj nj vizit n vendin e tij t lindjes, Kryeministri u shpreh se "kur Rama shkoi n Tropoj, prisja...
NE FAQEN 3

Reagojn PS, PSD dhe PDS

isa jav m par, duke bredhur npr faqet e gazets s prditshme britanike "Financial Times", zbulova se ne shqiptart, kishim nj lidhje gjaku me gnjeshtrat statistikore. Nj artikull te FT bnte t ditur se kishte zbuluar "gnjeshtrn m t madhe statistikore t shekullit t njzet". Dhe pr fatin ton t keq, qe Enver Hoxha autori i ksaj gnjeshtre: "Mos harroni se Shqipria dhe Kina bjn s bashku nj t gjashtn e popullats s bots...
NE FAQEN 9

Opozita: PD-PR, Koalicioni i Grdecit


leanca PD-PR pr zgjedhjet parlamentare t 28 qershorit u cilsua dje prej opozits si "Grdec koalicion". Firmosja e marrveshjes elektorale dy dit m par nga Kryeministri Sali Berisha dhe kreu i republikanve, Fatmir Mediu, ishte n fokusin e s majts. Drejtuesit e Partis Socialiste t ndjekur nga dy aleatt e tjer, Partia...
NE FAQEN 4

Lajm i von

E nxjerrin pr cigare, arratiset nga Rinasi i dnuari


NE FAQEN 25

Vzhgim

BIG BROTHER 2

Studimi

Selit e partive t mdha, n vigjilje t zgjedhjeve parlamentare

Historiani Kristo Frashri: Argumentet e mia kundr Schmitt-it

Demokratt n rikonstruksion, socialistt nisin aksionin


sht nj nga ditt e pragfus hats. Momenti tipik kur ka mpet i prvishen puns, hartojn strategjit e grumbullojn forcat njerzore. N ekranet televizive, gjithka ka filluar t pasqyrohet me furi. Rreshtimi n debate sht mjaft i ethshm, sa duket se gjithka ka filluar para kohe. Ksaj klime ngjan t'i ken shrbyer m s miri replikat publike t liderve kryesor. N ort e para t mngjesit mbrrijm...
NE FAQEN 2

A duhet dnuar Sknderbeu se u prdor nga Enveri?


dryshe nga monografit e autorve t tjer evropian, kushtuar Sknderbeut, t cilat n prgjithsi jan pritur n heshtje nga shqiptart brenda dhe jasht vendit, - trajtesa e historianit zviceran, Oliver Jens Schmitt, pati reagime n median shqiptare. Disa u solidarizuan me trajtesn, por m t shumtt nuk u pajtuan madje, e kritikuan prmbajtjen e saj. Ata q e kritikuan ndoqn traditn, pa na sjell ndonj...
NE FAQET 28-29

Ani: U ndava para tre muajsh me t dashurn


NE FAQEN 27

GAZETA SHQIP

P E R R E K L A M A K O N T A K T O N I N E N U M R A T: 0 6 9 2 0 5 0 4 2 0 F A X 0 4 2 7 2 5 6 7 0 6 9 2 0 5 0 4 5 8

marketing@gazeta-shqip.com

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE

REPORTAZH/ far ndodh n dy selit respektive t partive kryesore, vetm m pak se 100 dit nga zgjedhjet parlamentare t 28 qershorit

Demokratt n rikonstruksion, socialistt n fazn e aksionit


Selia blu e mbushur me puntor, tulla e lla. Opozitart mbipopullojn kafenen e partis

sht nj nga ditt e pragfushats. Momenti tipik kur kampet i prvishen puns, hartojn strategjit e grumbullojn forcat njerzore. N ekranet televizive, gjithka ka filluar t pasqyrohet me furi. Rreshtimi n debate sht mjaft i ethshm, sa duket se gjithka ka filluar para kohe. Ksaj klime ngjan ti ken shrbyer m s miri replikat publike t liderve kryesor. Demokratt N ort e para t mngjesit mbrrijm n selin qendrore t Partis Demokratike, forca kryesore n pushtet. Rreth 100 dit para zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit, t djathtt kan zgjedhur t bjn make up. Selia qendrore shfaqet e mbuluar me nj rrjet. Pas saj sheh puntor q godasin pa pushim me vare muret e saj. Pamja e jashtme e selis nuk u plqen sa duhet zyrtarve t Partis Demokratike. Ky sht shkaku pse para zgjedhjeve gjithka do t rikonstruktohet. Nse bn t afrohesh n hyrje, nuk sht udi t goditesh nga ndonj cop guri q rreshket mes skelave q kan rrethuar fasadn. N dern kryesore, vendi ku normalisht qndron portieri, nuk ndodhet askush. Aty ka vetm thas me imento, kuti kartoni dhe pllaka t thyera. Imazhi i ri ka prekur prve fasads edhe shkallt e nj pjese t mir t mureve t brendshme. Duket e teprt q n nj mjedis t till nn konstruksion t pyessh nse ka ndonj drejtues npr zyra. Tentativn e par e bn nj grua rreth t pesdhjetave e cila i drejtohet pastrueses a mund t flas me njeri?. Prgjigjja sht shum e thjesht dhe e menjhershme: aty anash ke nj zyr, pyet se duhet t jet dikush. Nga kureshtja pr t par si punohet nn tulla e lla, i drejtohemi zyrs

SELIA BLU
Nse bn t afrohesh n hyrje, nuk sht udi t goditesh nga ndonj cop guri q rreshket mes skelave q kan rrethuar fasadn. N dern kryesore, vendi ku normalisht qndron portieri, nuk ndodhet askush

Ndr figurat tradicionale ndodh t shohsh Ruin apo Doklen. Emra t till si Blushi, Majko, Malaj e Fino nuk i ndesh
partis sht thuajse bosh. Tjetra, disa metra m tutje, figuron gjithashtu nn rikonstruksion. N kohn kur selia po ndrron faqen, mbetet pr tu besuar se strukturat lokale npr kryeqytet kan nj axhend m t ngjeshur me veprimtari organizative. Socialistt Jo larg n distanc ndodhet selia qendrore e Partis Socialiste, forca kryesore n opozit. Kafeneja brenda rrethimit t partis ka filluar t mbushet q n ort e para t mngjesit. Ai sht mjedisi m i preferuar ku mblidhen punonjsit e aparatit dhe zyrtart socialist. T qenit n opozit duket se u ka dhn mundsi socialistve t lidhen m tepr me zgjedhsit dhe simpatizantt. Lokali n disa raste i nnshtrohet nj vetndarjeje n mnyr t pavetdijshme.

N njrn an, frekuentohet nga punonjsit e Ministris s Bujqsis q ndodhet disa metra m larg, krahu tjetr trsisht nga socialistt. Ndonjher ndodh q edhe dy palt t shartohen, duke shmangur ndarjet. Kreu i socialistve, Edi Rama, pothuajse rregullisht nuk u mungon ktyre ambienteve, ku pi kafen e zakonshme me disa prej ndihmsve t tij t afrt. Nj bised q deri dje preferohej t kryhej n zyra t mbyllura, tanim zhvillohet krejt pa problem nn dritn e diellit. Tavolinat shpesh ngjajn si minishtabe elektorale, diku mbizotrojn grupet e vullnetarve, diku tjetr pensionistt, m tutje jan aparatinjt. Teksa bisedat nuk kan t sosur, ekziston bindja se fitorja sht m afr se asnjher. Sipas tyre, nuk ka dyshime q 28 qershori do t shnoj nj start t ri pr partin kryesore t opozits. E pr t arritur kt, t gjith jan nn ethet e fushats. Aq m tepr kur beteja politike njeh si rival jo vetm Kr-

yeministrin Sali Berisha, por edhe kreun e LSI-s, Ilir Meta. Si pr t vrtetuar kalimin nga LSI drejt PS-s, shum socialist zgjedhin t pin kafe menjher n mjediset e selis roz. Ndr figurat tradicionale ndodh t shohsh n kto ambiente Gramoz Rucin apo Namik Doklen. Prve sekretarve, t tjert zgjedhin t jen n seli shum m rrall, kryesisht vetm kur ka mbledhje t grupit parlamentar. Prej kohsh, emra t till si Ben Blushi, Pandeli Majko, Arben Malaj, Bashkim Fino etj., nuk i sheh. do dit n seli zhvillohet t paktn nj konferenc shtypi dhe ata q m s teprmi kalojn ditn n kto ambiente jan t rinjt e mbrritur vitet e fundit si Damian Gjiknuri, Ledi Shamku, Ilir Beqja, Ervin Bushati, Artan Lame, Sajmir Tahiri, Auron Tare, Ylli Manjani etj. N partin kryesore t opozits, dilemat pr emrat dhe listat e kandidatve pr deputet intensifikohen teksa kalendari ndrron faqet drejt 28 qershorit D.Malaj

Rreth 100 dit para zgjedhjeve parlamentare t 28 qershorit, t djathtt kan zgjedhur t bjn make up
ku na orientuan. Sapo hapet dera, gjja e par q bie n sy sht nj foto relativisht e madhe e kreut t Partis Demokratike Sali Berisha, varur n ballin kryesor. Nj punonjs i aparatit qendror sht i vetmi q ndodhet n zyr. A mund t takoj Flamurin?, pyet zonja. Punonjsi i prgjigjet: Jo, jo nuk sht ktu. Por a vjen sot, insiston zonja. Jo, se besoj, sht prgjigjja q pason. N fakt, jo rastsisht, personi q krkohet m s shumti nga vizitort sht sekretari organizativ, Flamur Noka. Q kur Partia Demokratike erdhi n pushtet n shtatorin e vitit 2005, ai sht ndr t vetmit zyrtar q ka frekuentuar zyrn n parti. T tjert kan preferuar zyrat e ministrive, t Kuvendit dhe ato t Kryeministris. Nuk dihet se kur ministrat dhe deputett do ti rikthehen selis qendrore, teksa jemi dy muaj nga fillimi i fushats zgjedhore. Duke ln pas selin blu, shohim se njra kafe pran

Financimi

Ministria e Financave dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ende nuk e kan kaluar vendimin pr ndarjen e fondeve

Partit, n pritje t parave nga buxheti i shtetit


artit politike q kan t drejt t marrin fonde publike nga buxheti i shtetit jan n pritje t vendimit t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve dhe Ministris s Financave. Paraprakisht sht ky institucion q akordon fondin dhe KQZ, n baz t numrit t mandateve q ka secila parti n Parlament, llogarit shumn q i takon. Fondi publik q prfitojn partit politike sht z m vete dhe jo pjes e buxhetit t KQZ-s. Institucioni i menaxhimit t proceseve elektorale ka parashikuar q shumn e buxhetit ta shprndaj n elemente t tjera pr t prgatitur infrastrukturn zgjedhore. Fillimisht, KQZ-s iu akordua nj shum prej 600 milion leksh t reja nga ana e qeveris, por pak dit m par, ky institucion krkoi edhe 114 milion lek t tjera. E gjith kjo shum pritet t shpenzohet pr monitorimin e

KQZ, n baz t numrit t mandateve q ka secila parti n Parlament, llogarit shumn q i takon
procesit t numrimit t votave prmes kamerave n seciln prej 66 Komisioneve Zonale Zgjedhore. Nj pjes e konsiderueshme e shums s ktij buxheti sht parashikuar pr t paguar antart e KZAZ-ve, KQV-ve, GNV-ve, si dhe trajnuesve t antarve t ktyre strukturave. Nj tjetr z i buxhetit jan pagesat pr punonjsit e prkohshm n kt institucion, pagat pr specialistt e prkohshm etj. N shprndarjen e fondit publik pr partit politike parlamentare dhe jo parlamentare, KQZ-ja i referohet nenit 87

t Kodit Zgjedhor. Bazuar n kt nen, gjysma e shums q u takon partive q jan n Parlament ndahet rreth pes dit, pasi ato jan regjistruar n KQZ, duke dorzuar edhe listn shumemrore pr do zon zgjedhore. Shuma shprndahet mbi bazn e numrit t mandateve t fituara n zgjedhjet pr Kuvendin. Gjysma tjetr e shums q u takon, pra 50 pr qind e t prgjithshmes, ndahet midis partive politike t regjistruara si subjekt zgjedhor dhe q n zgjedhjet pararendse pr Kuvendin kan marr jo m pak se dy vende n Kuvend. Prve ksaj, n Kodin Zgjedhor sht parashikuar shprndarja dhe rishprndarja e fondeve, por kto jan etapa q ndiqen pas shpalljes s rezultatit zgjedhor. Buxheti i Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, si dhe fondi publik pr partit politike miratohet nga Kuvendi i Shqipris. A.Thomollari

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Vizita nTropoj, Berisha sulmon Ramn


Duhet t krkonte ndjes pr ata persona q jan vrar kur ai ishte ministr
ryeministri Sali Berisha nuk hezitoi dje t ko mentoj vizitn e dyt brenda nj viti t kreut t socialistve, Edi Rama, n qytetin e Tropojs. Megjithse nuk pranoi t prgjigjet se kur do t zhvilloj nj vizit n vendin e tij t lindjes, Kryeministri u shpreh se kur Rama shkoi n Tropoj, prisja q ai t krkonte t falur dhe ndjes pr ata persona q jan vrar gjat viteve q ai ka qen ministr. N vlersimin e Berishs, Rama duhet t shkon-

Nj dit m par, kreu i socialistve, Edi Rama, zhvilloi vizitn e dyt brenda nj viti n qytetin verior t Tropojs
te n Tropoj pasi t kishte marr m par njohuri pr at vend. Por ai vet ka nj mij arsye q t mos shkonte atje, sepse mes varreve t hapura nga regjimi q shkoi, ai qytet kishte prjetuar edhe bombardime t mdha, shtoi Berisha. I pyetur pr shtjen e pronave, Berisha tha se qeveria nuk ka pranuar se ka dshtuar me politikat e pronave. Kryeministri Berisha ka mohuar me kmbngulje q kabineti i tij t ket qndruar n heshtje pr zgjidhjen e shtjes delikate t pronave. Sipas tij, n rast se ka

mbetur nj prqindje e problemeve t pronsis pa zgjidhur, nuk duhet harruar se plot 120 mij familje shqiptare u kthyen n pronar me procesin e legalizimeve dhe vetm n nj vit jan privatizuar 101 mij siprmarrje t mesme me objekte shtetrore. Berisha n fjaln e tij shtoi se ata q ndrtuan skemat piramidale, ata ndrtuan fabrikat e falsifikimit n Shqipri. Kjo qeveri ka nj vullnet t hekurt pr ti dhn zgjidhje ktij problemi. Mandati i dyt do t jet mandati i zgjidhjes s problemit t pronsis. Shefi i qeveris nuk e ka humbur mundsin t komentoj as tentativat e dy forcave t

opozits pr bashkim. PS-ja dhe LSI-ja jan gjysma simetrike e molls s kalbur, t cilat t bindura n fundin e tyre t sigurt lshojn thirrje pr koalicione. Le t bashkohen, pun kam un me ta, sht nj koalicion i humbur. Qndrimi im ndaj tyre sht i qart, nnvizoi Berisha. M tutje, ai ftoi qytetart t marrin dokumentet e identifikimit. N konferencn prej 60 minutash, Kryeministri veoi shtjen e diktaturs s para viteve 90, luftn e egr t klasave dhe bllokimin e prons. Kryeministri sht kthyer n retrospektiv 17 vjet m prpara. M 22 mars t 1992, shqiptart vendosn pr veten

Kodheli:

Berisha, shmblltyr e politiks s vjetr

dhnsja e Kryesis s Partis Socialiste, Mimi Kodheli, reagoi dje n mbrmje, pas deklaratave t Kryemi nistrit Berisha. Kodheli vlersoi se shefi i qeveris sht shmblltyr e politiks s vjetr dhe udhheqs i koalicionit t Grdecit. Sa i prket deklarats s Kryeministrit pr arritjen e s djathts n 18 vitet e fundit, Kodheli u shpreh se historia flet qart se sht e nevojshme ndarja prfundimtare me Berishn, shans q sipas Kodhelit sht vota n 28 qershor. Historia flet qart pr ndarjen me fenomenin Berisha, por edhe pr detyrimin moral pr ti dhn fund politiks s shkuar m 28 qershor dhe koalicionit t Grdecit, vlersoi Kodheli. Sipas saj, pr qytetart do t ket nj zgjidhje mes t shkuars e s ardhmes, mes koalicionit t Grdecit dhe koalicionit me qytetart. Gjat konferencs s djeshme pr shtyp, Kryeministri Berisha bri nj prmbledhje t arritjeve t s djathts n qeverisje, ndrsa n kuadr t zgjedhjeve t prgjithshme, ai tha se e majta ka frik nga humbja. Pretendime q hasn n kundrshtimin e menjhershm t selis roz prmes Mimi Kodhelit.

dhe pr demokracin. T gjith ata q me votn e vitit 1992 bn t mundur q s bashku m n fund pas shekujsh vuajtjeje, sakrificash nga diktatura t nisin udhtimin e liris, tha ai. Kryeministri Berisha krkoi mirnjohje t thell pr diasporn shqiptare, duke thn se ky sht nj rast q s bashku me ju ti shprehim mirnjohjen qeveris s SHBA-s, ish-presidentit Xhorxh Bush. Ne festojm 17-vjetorin e 22 marsit, shtoi ai, dhe firmosim 12 dit m pas hyrjen n NATO dhe aplikimin pr statusin e vendit t kandidatit. Fitorja e 22 marsit ishte historike, se ne me votn ton nuk lejuam q diktatori Ramiz Alia t zvendsonte pluralizmin politik me at t sabotimit. Ky skenar u prmbys njher e prgjithmon, u shpreh Berisha. Opozita e athershme, kmbnguli Kryeministri, solli n pushtet ausht e krimit dhe dogji institucionet shqiptare. Ata q paraqesin si tok t djegur Shqiprin dhe antarsimin n NATO n mnyr tinzare, vijoi ai, krkojn t mbrojn diktaturn e dhimbshme dhe pr kt i cilsoi si don kishot t historis. Gjat konferencs, Kryeministri vlersoi se ne nuk jemi t prsosur, bjm dhe kemi br gabime, por jemi krenar me programin ton t qendrs s djatht, se me kt program Shqiprin e kolapsit t plot ekonomik e shndrruam n rritjen dyshifrore. E.Ajazi

Tensioni

Berisha n komunikim t vazhdueshm me Patozin, kryeparlamentarja takime me deputett mbshtets, ndrsa Topi vrojton n distanc

Listat e deputetve, ethe dhe luft pr influenc brenda PD-s


y muaj para se fushata elektorale t filloj, n Partin Demokratike nisin t lvizin ujrat. Duket se listat e kandidatve pr deputet do t tregojn edhe rrjedhn q do t marr karriera politike e figurave tradicionale t demokratve dhe atyre t ardhura rishtazi. Krahu politik i prfaqsuar nga kryeparlamentarja Jozefina Topalli po tenton t fuqizohet n at

besueshme brenda kampit blu japin detaje t cilat zbardhin situatn e krijuar n PD. Beteja e par pr influenc sht n zgjedhjet e kryetarve t degve n rrethe. Rndsia e ktyre mandateve sht e madhe, pr shkak se jan ata q t shprndar n 12 qarqe do t sjellin edhe propozimet pr emrat e kandidatve pr deputet. Nga ana tjetr,

Kryeministri Berisha mban kontakte konstante nprmjet telefonit dhe takime n zyr, me kryetarin e grupit parlamentar, Astrit Patozi. Ky i fundit sht par shpesh t shkoj n zyrn e shefit t qeveris pr t marr porosit e nevojshme. Msohet se Partia Demokratike sht duke menduar prfshirjen n listat e deputetve t kryetarve t degve,

por ende nuk ka nj prononcim zyrtar lidhur me kt. I konsideruar deri dje i fuqishm brenda radhve t demokratve, kreu aktual i shtetit, Bamir Topi, po ndjek gjithka nga larg. Dika e till justifikohet me maturin dhe qetsin q i imponon posti aktual i kreut t shtetit. Si nj prej figurave m t lakuara pr t marr drejtimin e partis n rast t hum-

bjes s demokratve dhe prfundimit t mandatit t tij, Topit nuk i ka ngelur gj tjetr vese t testoj terrenin dhe t lr ngjarjet n rrjedhn e tyre. Duke pritur mbase momentin e duhur pr t realizuar ndrhyrjen e tij. Nj tjetr pik e pazgjidhur brenda demokratve sht rivaliteti i vjetr mes Arben Imamit dhe Ridvan Bodes pr postin e sekretarit

Tirana

t prgjithshm t Partis Demokratike. N korridoret politike t demokratve prflitet mjaft edhe pr ambicien e Genc Pollos pr tu ulur n karrigen e nnkryetarit t Partis Demokratike. Kto ekuilibra t brisht kan shtyr pr pas zgjedhjeve parlamentare, votimin pr lidershipin. Nj tjetr moment kritik n zhvillimet brenda selis blu ka t bj me zgjedhjet n degn e Partis Demokratike t kryeqytetit. Ish-ministri i Jash-

Deputet si Rusmali, Trashani, Hoxha, Bumi, por edhe t tjer jan par shpesh n zyrn e Kryetares s Kuvendit
ka mund t cilsohet luft influencash brenda selis blu. Burimet sqarojn se Topalli ka zhvilluar takime ditt e fundit, n zyrn e saj me deputet t ndryshm demokrat. Tematika kryesore e ktyre diskutimeve ka qen zgjedhja e krerve t Partis Demokratike n rrethet e ndryshme t vendit. Deputet si Ilir Rusmali, Arenca Trashani, Fatos Hoxha, Aldo Bumi, por edhe t tjer jan par shpesh n zyrn e Kryetares s Kuvendit. Burime t

Zgjedhjet mbeten t bllokuara


andidatt demokrat pr postin e kreut t selis blu t kryeqytetit duket se kan hipur n vagonin e gabuar. Pezullimi i zgjedhjes s delegatve dhe mosprcaktimi i nj date pr mbajtjen e konferencs s Tirans t Partis Demokratike, ka sjell alarmin se zgjedhja e kreut t ri t PD-s n kryeqytet do t bhet pas zgjedhjeve t 28 qershorit. Burime brenda selis blu thon se zgjedhjet n nndeg do t vazhdojn, kurse puna pr mbajtjen e konferencs sht bllokuar dhe bashk me t edhe zgjedhja e delegatve. Pezullimi i zgjedhjeve n PD-n e Tirans i l hapsira kreut t demokratve n kryeqytet, Sokol Olldashi, t mbaj kt funksion edhe gjat zgjedhjeve t prgjithshme parlamentare. Sipas kandidatve, konferenca e PD-s pr Tirann ishte parashikuar t zhvillohej n fillim t shkurtit, por sekretari organizativ i PD-s ka br me dije se ende nuk ka nj dat konkrete pr mbajtjen e saj. Kandidatt shprehen se nuk kan asnj informacion deri tani nga drejtuesit e selis blu pr mbajtjen e konferencs s Tirans.

Demokratt jan duke menduar edhe prfshirjen n listat e deputetve t kryetarve t degve n rrethe
tm, Besnik Mustafaj, koht e fundit tejet kritik ndaj qeveris, ka krkuar publikisht zgjedhje t lira n degn e Tirans teksa konfirmon se procesi sht i bllokuar. Sakaq, deputeti i Tropojs, Aleksandr Biberaj, deklaroi pak dit m par se sekti Topalli po sjell konflikt brenda PD-s. Si kundrprgjigje, kjo deklarat mori heshtjen e mbshtetsve t nnkryetares s PD-s. Prgjigjja e tyre ishte e thjesht: Nuk kemi koh pr t humbur me Biberajn.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE POLITIKE
Mesazhi PAD

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

PDK

Berisha premton ligj pr komunitetet fetare

Ceka: Do t kandidoj n Qarkun e Elbasanit

Ndoka zbulon kandidatt pr Qarkun e Dibrs

everia sht duke prgatitur nj ligj pr komunitetet fetare. Kryeministri Berisha duke uruar besimtart n ditn e Novruzit, ka br me dije se mazhoranca do t drgoj s shpejti n Kuvend nj ligj pr komunitetet fetare. Duke shprehur knaqsin q Shqipria sht i vetmi vend q ka dit feste zyrtare ditn e Sulltan Novruzit, Kryeministri Berisha garantoi komunitetet fetare se me ligjin e ri q miratohet n Parlament, qeveria do t ndihmoj fuqishm komunitetet fetare dhe t gjitha institucionet fetare n trsi. Kryeministri theksoi se qeveria do t ndihmoj komunitetin bektashi pr prfundimin e tempullit madhshtor q sht n ndrtim, si qendr e bektashizmit botror, q u bn nder jo vetm shqiptarve n Shqipri, Kosov, Maqedoni, por bektashinjve t mbar planetit. I shoqruar nga bashkshortja e tij, Kryeministri Berisha u takua me Baba Dede Reshat Bardhin. Me rastin e fests s Sulltan Nevruzit, edhe kreu i shtetit, Bamir Topi, bri nj vizit n Kryegjyshatn Botrore t Bektashinjve. Ai shprehu urime t przemrta dhe mirnjohje pr komunitetin e bektashinjve. E.A.

eritan Ceka konfirmoi dje se do t jet i pari n listn e Partis Aleanca Demokratike, n Qarkun e Elbasanit. Nuk do t jem n asnj qark tjetr, por vetm n listn e PAD-s pr Elbasanin, tha Ceka, i cili aktualisht mban postin e nnkryetarit t Kuvendit pas bashkpunimit me t djathtn. Partia Aleanca Demokratike krkon publikisht gjasht deputet nga zgjedhjet e 28 qershorit. Kryetari i PAD-s rikonfirmoi bashkpunimin PAD-PD, si pjes t koalicionit zgjedhor. Sipas nj prllogaritjeje nga kryetari i PAD, duke iu referuar rezultateve zgjedhore t 2007, PAD ka katr pr qind t votave n nivel kombtar. Mund t arrijm deri n 6 deputet nse shfrytzojm plotsisht votat e marra n shkurt t vitit 2007, u shpreh Ceka. Sipas tij, ky rezultat favorizohet edhe nga pjesmarrja n nj koalicion t madh si sht ai me PD-n. Ky sht dhe favori q kemi n krahasim me koalicionet e tjera t mundshme, theksoi Ceka duke shtuar se koalicioni me PD-n do t prkthej n deputet votat q aleanca demokratike ka fituar n zgjedhjet lokale t shkurtit 2007. E.A.

artia Demokristiane bri publik dje emrat e kandidatve pr deputet n Qarkun e Dibrs. Edmond Stojku, kryeson listn e demokristianve dhe pasohet nga avokati Emin Sarai, Agim Pisli dhe Abedin Paci. N listn e PDKs jan vendosur edhe emra si Sami Brui dhe Kujtim Martani. Kryetari Nard Ndoka tha se emrat e przgjedhur nga PDK prfaqsojn vlerat me t mira t familjes dhe t tradits dibrane dhe jan nj garanci pr nj qeverisje efektive t Prefekturs s Dibrs dhe t Shqipris. Ai theksoi se PDK po harton nj program t veant pr zhvillimin e veriut, duke u shndrruar n prioritet t investimeve t qeveris s ardhme t qendrs s djatht. Ne besojm se PDK dhe partit e tjera pjesmarrse n Polin e Liris do t arrijn nj rezultat spektakolar n kto zgjedhje dhe kt e dshmon m s miri edhe mbshtetja juaj, u shpreh Ndoka. Ai shtoi se PDK, ka n prioritetet e politiks dhe t programit t saj elektoral interesat jetik t qytetarve shqiptar, familjen, edukimin, ndrtimin e shtetit ligjor, garantimin e shrbimit shndetsor pr do qytetar n nevoj, krijimin e kushteve q do qytetar t mund t jetoj i lir dhe n mirqenie ne vendin e tij. E.A.

Opozita: PD-PR, koalicioni i Grdecit


Mbron aferat korruptive familjare, trafiqet e paligjshme dhe shton varfrin
AURORA THOMOLLARI

leanca PD-PR pr zgjedhjet parlamentare t 28 qershorit u cilsua dje prej opozits si Grdec koalicion. Firmosja e marrveshjes elektorale dy dit m par nga Kryeministri Sali Berisha dhe kreu i republikanve, Fatmir Mediu, ishte n fokusin e s majts. Drejtuesit e Partis Socialiste t ndjekur nga dy aleatt e tjer, Partia Socialdemokrate dhe Demokracia Sociale nuk i kursyen kritikat publike. Nj pakt i till n kndvshtrimin e opozitarve sht nj rinovim i marrveshjeve mes Mediut dhe Berishs gjat qeverisjes aktuale. Opozita mendon se koalicioni PD-PR mbron aferat korruptive familjare, trafiqet e paligjshme, si dhe shton varfrin. Nnsekretari pr programin n PS, kryetari i PSD-s, Gjinushi, si dhe sekretari politik i PDS-s u shprehn se bashkpunimi mes dy partive t djathta sht simbol i keqqeverisjes. Prfaqsuesi i PSs, Ervin Bushati, deklaroi se qytetart u bn dshmitar t rinovimit t shmtuar t Koalicionit t Grdecit nga qeveria Berisha. Me an t tij, familja qeveritare prpiqet t mbroj interesat e qeverisjes familjare t Shqipris, deklaroi ai. Selia roz kmbngul n faktin se qeveria e Koalicionit t Grdecit nuk po bn asgj pr t luftuar varfrin anemban vendit, pasi mungojn programet e punsimit, nismat sociale etj. Sakaq, kreu i Partis Socialdemokrate, Sknder Gjinushi, gjat nj takimi me strukturat e partis s tij n qytetin e Vlors, deklaroi, me tone ironike se Kryeministri Berisha duhet t vlersohet pr keqqeverisjen. Sala duhet t marr Oskar tri her pr korrupsion, pr trafiqe dhe pr varfrin e shqiptarve, u shpreh Gjinushi. Sekretari politik i Partis Demokracia Sociale, Artur Dukallari, dnoi sulmin e Kryeministrit mbi Prokurorin e Prgjithshme n momentin q nnshkroi marrveshjen e bashkpunimit me republikant e Fatmir Mediut. Duke dshmuar publikisht unitetin me kreun e republikanve, Kryeministri i Gr-

Deklarata

LSI: Socialistt dhe progresistt do dalin fitues

Vasili: Koalicioni me PS? Kemi qen konstant n qndrim


rejtuesit e Lvizjes Socialiste pr Integrim gjetn rastin dje t risqaronin pozicionin e tyre para dhe pas zgjedhjeve t 28 qershorit. Sekretari i prgjithshm i ksaj partie, Petrit Vasili, theksoi se qndrimi i LSI-s sht n koherenc t plot me t gjith objektivat dhe veprimet e saj politike. LSI ka pasur objektiv t pandryshuar t saj fitoren e t majts dhe progresistve dhe nxjerrjen n pension politik t Berishs m 28 qershor dhe ka vepruar n funksion t ktij qllimi, tha Vasili. Ai vuri n dukje se LSI ka qen e bindur n qndrimin e saj se socialistt dhe progresistt do t fitojn zgjedhjet e ardhshme. Pr rrjedhoj, shtoi sekretari i prgjithshm, nse LSI do ti duhet q t bj nj aleanc politike, natyrshm do ta bj me Partin Socialiste. Bazuar n deklaratat e fundit, jo vetm q ka zbutur tonet, por LSI ka filluar t flas pr fitoren e s majts n kto zgjedhje. Koalicioni fitues i socialistve dhe progresistve pas 28 qershorit 2009, do t jet demonstrim i solidaritetit dhe prgjegjsive t mdha pr zgjidhjen e problemeve t vendit dhe aspiratave t mijra qytetarve n luft me varfrin, sigurimin e nj vendi pune dhe t drejtsis sociale, deklaroi Vasili. Lvizja Socialiste pr Integrim krkoi po dje, reagim t menjhershm dhe marrjen e gjitha masave prball situats q sht krijuar n vend nga moti. LSI i krkon qeveris q t marr masa t menjhershme pr tu ardhur n ndihm mijra familjeve t dmtuara nga kjo situat e rnd, nnvizoi Vasili. N vlersimin e tij qeveria dhe pushteti vendor duhet t bashkpunojn intensivisht dhe pa asnj paragjykim politik, duke pasur prioritet t vetm q tu vijn sa m par n ndihm mijra qytetarve t prekur nga pasojat. LSI u ndal srish te krkesa konkrete pr banort e Synejit. Dy dit pas vizits q ish-kryeministri Ilir Meta bri n kt komun ku u shembn disa shtpi, LSI krkoi me insistim dmshprblimin e qytetarve sipas ligjit. A.Thomollari

KONSTATIMI

Duke dshmuar publikisht unitetin me kreun e republikanve, Kryeministri i Grdecit tenton t imunizoj aleatin m t ngusht nga gjykimi i drejtsis, ashtu si u prpoq t bnte edhe me Fazlliin
decit tenton t imunizoj aleatin m t ngusht nga gjykimi i drejtsis, ashtu si u prpoq t bnte edhe me Fazlliin, tha ai. Reagimet e s majts vijn pas firmosjes t shtunn t marrveshjes s par elektorale t koalicionit q kryesohet prej selis blu. Pak minuta pas ktij nnshkrimi, Kryeministri sulmoi organin e akuzs. I pyetur nga gazetart e pranishm se cili sht fryti i bashkpunimit mes dy partive n nj koh kur kryerepublikani Mediu po hetohet pr shtjen e Grdecit, Kryeministri shprehu mosbesim ndaj akuzave q jan ngritur n adres t aleatit t tij. Drejtsia nuk duhet t bjer pre e ndikimeve politiks, u shpreh Berisha, ndrsa akuzoi n mnyr jo

t drejtprdrejt kreun e organit t akuzs se krkon ta kthej institucionin n parti politike. shtja e hetimit t Grdecit dhe vnies s prgjegjsve t saj para prgjegjsis ka shkaktuar shpeshher debate t ashpra mes mazhorancs dhe opozits. Nj jav m par, n njvjetorin e tragjedis, PS dhe aleatt e saj zhvilluan nj tubim n prkujtim t njerzve q humbn jetn, ndrsa Prokuroria e Prgjithshme n prag t ktij njvjetori dorzoi n Gjykatn e Lart dosjen hetimore pr tragjedin. Hetimet e deritanishme kan prfshir dhjetra zyrtar dhe ish-ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Ky i fundit sht paraqitur disa her n prokurori, ndrsa prej afro nj viti ai figuron i zhveshur nga imuniteti i deputetit.

FITORJA
Koalicioni fitues i socialistve dhe progresistve pas 28 qershorit 2009, do t jet demonstrim i solidaritetit dhe prgjegjsive t mdha pr zgjidhjen e problemeve t vendit

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE EKONOMI

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Dilemat pr zvendsimin e rolit t FMN-s


Komisioni Evropian, Kuvendi i Shqipris, apo Banka Qendrore? M shum detyra nga MSA-ja
muajin qershor 2009 mbyllet prfundimisht mandati i Fondit Monetar Ndrkombtar, si rezultat i firmosjes s marrveshjes n janar, q i dha fund raportit t Misionit me Shqiprin. Zyra e FMN-s n Tiran nuk do t ket rolin q ka pasur n kto 15 vjet, kurse prezenca e Fondit do t konsistoj n qndrimin n Shqipri t disa ekspertve, zyra e t cilve do t jet n Ministrin e Financave. Puna e tyre do t jet monitorimi pr hesap t FMN-s dhe n fund t do viti, t dhnat rreth Shqipris dalin n form raporti, ku t huajt mund t msojn rreth aspektit ekonomik t vendit. Nuk do t ket m detyra t lna nga FMN-ja, ashtu si Shqipria nuk mund t marr kredi nga Fondi. Fundi i marrveshjes me Fondin Monetar erdhi pas rishikimit t parametrave makroekonomik, ku u pa se Shqipria konsiderohej vend n zhvillim, me t ardhura t qndrueshme. Pyetja n kt rast sht: kush do t na monitoroj pas qershorit 2009, dat q pr koincidenc korrespondon me krijimin e nj mazhorance t re qeverisse. Nga faktet e mbledhura dhe deklarata e ekspertve t fushs, t part q zvendsojn rolin e FMN-s do t jet Komisioni Parlamentar pr Ekonomin dhe Financat, e cila aktualisht kontrollohet nga demokratt. Deri n kt komision kan kaluar ligjet m t rndsishme q kan efekte financiare, t cilat pa miratimin e ktij grupimi, nuk mund t adresohen n asnj institucion tjetr. Ndrkaq, rol t rndsishm do t luaj edhe Banka e Shqipris, sikurse ndodh n vendet e Bashkimit Evropian. Zyrtar t BSH-s kan dhn qndrime t ndryshme rreth institucionit q zvendson FMN, duke ln t nnkuptuar se banka i ka t gjitha mundsit pr t monitoruar disiplinn e arks s qeveris. Aktualisht BSH-ja e kryen nj funksion t till, duke dhn rekomandime, por n form t pavarur. Me ligj, BSH-ja sht e detyruar t financoj 5 pr qind t deficitit buxhetor, element q e bn ende institucionin e Fullanit, q t jet n dor t qeveris. Prtej rndsis q kan dy institucionet e lartprmendura, rruga e ndjekur drejt Bashkimit Evropian tkurr rolin e tyre dhe e kthen vmendjen n zyrat e Brukselit. Ekspert t diplomacis jan t bindur se FMN-ja do t zvendsoj prezencn e Komisionit Evropian n Tiran, e cila pr disa vite me radh ka dhn fonde me kusht t arritjes s disa detyrave, q n t ardhmen do t bhen akoma e m t vshtira. Ashtu si FMN-ja, zyrtar t Bashkimit Evropian do t vendosin kushte pr t par sesa e aft sht Shqipria ti prmbaj. Por ndryshe nga FMN-ja (ku n kmbim merrnim 3-4 milion dollar mbshtetje n form kredie), pr detyrat e zbatuara nga Shqipria, BE-ja na jep t drejtn pr t qen pjes e saj. Bashkimi Evropian N muajin prill 2009 hyn n fuqi Marrveshja e StabilizimAsociimit, MSA, pas ratifikimit nga parlamentet e vendeve t Bashkimit Evropian. Nga kjo periudh, deri n antarsim, Shqiprin e presin detyra edhe m t vshtira, t cilat konsistojn n nj disiplin t fort financiare, politik jodiskriminuese te taksat dhe favorizim t konkurrueshmris. Deri tani organizma nga komuniteti evropian kan dhn fonde mbi 1 miliard dollar, n mbshtetje t reformave q synonin nxitjen e vendit pr t qen pjes e BE-s. Pas negociatave disavjeare, Shqipria firmosi n qer-

Faktort
TREGTIA Aktualisht Shqipria tregtin me jasht e ka t prqendruar n masn 67 pr qind me vendet e Bashkimit Evropian TAKSAT Q nga dhjetori 2006, e deri n janar t vitit 2011, taksat doganore ndrmjet dy palve do t jen zero pr qind KONKURRENCA Rruga drejt BE-s krkon nj treg privat tepr konkurrent dhe pa subvencione nga shteti, sikurse e prcakton MSA-ja

shor 2006 MSA-n me BE-n, e cila konsiston n liberalizimin e tregtis, duke ulur taksat, si dhe prafrimin e legjislacionit. Direktivat e MSA-s jan t shumta, q lidhen me t drejtat e konsuma-

torit, konkurrencn e lir n treg, marrjen e vendimeve n prputhje me BE-n. Miratimi i taksave do t jet n at linj me BEn, n mnyr q asnj pal t mos dmtohet. Duhet t kemi

kujdes me borxhin, deficitin dhe inflacionin, parametrat e t cilit pritet t qartsohen pas hyrjes n fuqi t MSA-s, shpjegon pr Shqip nj zyrtar i Ministris s Financave. Nse pr rishikimin e

taksave, pra uljen ose rritjen e tyre, m par pyesnim FMN-n, tani sht ndryshe. Brukseli do t jet m i vmendshm, n do detaj t politikave fiskale. ARD KOLA

Strategjia

Sot ecin me 40 km/h. Planet e MPPTT-s pr rimkmbjen e sektorit m me humbje n ekonomi

Trenat, shpejtsia 160 km/h n 2020

ransporti hekurudhor mbetet pika m e dobt e ekonomis shqiptare. Ky sektor rezulton me humbje financiare 1 milion dollar do vit, edhe pse shtetit i merr n form subvencioni rreth 4 milion dhe investime 3 milion dollar t tjera. Sot trenat ecin me nj shpejtsi rreth 35-40 km/h dhe kan nj mim bilete nga 70 lek deri n 300 lek pr linjat nga veriu n jug. Nisur nga problematika, vmendja e shum qeverive nuk ka qen e ult, por prball faktit t mosinteresimit nga privati, e ka br sektorin tepr pa vler. Nga t dhnat q ofron strategjia e Ministris s Transporteve, miratuar dy jav m par n qeveri, shpejtsia e trenave n Shqipri do t kap normn e 160 km/h brenda vitit 2020 dhe kjo vetm n aksin Tiran-Durrs. Pr tre vitet e ardhshme, transportit hekurudhor do ti jepen nga buxheti i shtetit rreth 25 milion dollar mbshtetje, tepr pak pr nga rndsia q ofron. Gjat viteve t fundit jan kryer disa studime n lidhje me gjendjen aktuale t hekurudhs dhe prcaktimin e strategjis pr t ardhmen, por projektet konkrete kan munguar. T gjitha studimet t ojn n aksin Tiran-Durrs dhe n linjn drejt Maqedonis, duke kaluar prmes Elbasanit. Ka

edhe nj studim pr linjn drejt Malit t Zi, e cila aktualisht sht n funksion pr transport mallrash, por interesimi i privatit qndron tek aksi i Maqedonis, pas t cils fshihet Bullgaria, Turqia etj. Aktualisht Hekurudha Shqiptare

ka n inventarin e saj 66 vagon udhtarsh, 225 vagon malli dhe 25 lokomotiva. Me kto mjete transportohen rreth 1.5-2 milion udhtar dhe rreth 400-500 mij ton mallra n vit. Deri tani sht ulur numri i punonjsve me rreth

4 her n krahasim me vitin 1990; sht br transformimi i Hekurudhs Shqiptare n nj shoqri anonime; sht miratuar Kodi Hekurudhor i Republiks s Shqipris n vitin 2004. Edhe pse miratimi i Kodit t ri Hekurudhor

Hekurudha
Rrjeti hekurudhor shqiptar ka nj gjatsi t prgjithshme prej rreth 447 km linj kryesore dhe 230 km linj sekondare Shtrihet nga veriu me stacion kufitar Bajzn, n jug me stacion fundor Vlorn dhe n lindje me stacion fundor Pogradecin Rrjeti hekurudhor shqiptar ka filluar t ndrtohet n vitin 1947 deri n vitin 1986, e m pas nuk ka pasur shtrirje

synon prafrimin e legjislacionit hekurudhor shqiptar me at t Bashkimit Evropian, duke lejuar operator t tjer n treg, sektori vazhdon t ket ende probleme t rnda. N morin e ktyre problemeve, MPPTT-ja ka miratuar muajt e fundit disa akte nnligjore dhe strategji t reja, duke e vn theksin m s shumti tek aksi TiranDurrs, ku sht e vendosur rreth 40 pr qind e popullsis s vendit. Gjat ktij viti do t importohen dy njsi t trenave t tipit automotric, q do t prdoren pr udhtime t shpeshta n kt linj. Gjithashtu do t merren masat q brenda nj periudhe dy-trevjeare t instalohet sistemi i sinjalizimit, i cili do t garantoj lvizjen e sigurt t trenave. Me rreth 10 milion dollar nga buxheti i shtetit parashikohet ndrtimi i linjs s re hekurudhore Lin-kufiri shtetror-Strug (Maqedoni). Pr kt linj ka prfunduar studimi i fizibilitetit. Kjo linj do t lidh Maqedonin jugore me Portin e Durrsit. Lidhur me veriun, pritet modernizimi i linjs ekzistuese Tiran-Bajz-kufiri shtetror me Malin e Zi, me gjatsi 140 km. Pr linjat brenda vendit, parashikohet modernizimi i linjs ekzistuese t Korridorit VIII, Durrs-VlorRrogozhin-Pogradec me gjatsi t prgjithshme prej 230 km. A.Kola

NATO

MB: 2 helikopter pr 10 milion USD


kuadr t antarsimit n NATO, Ministria e Mbrojtjes ka zgjidhur thesin, duke shpenzuar rreth 11 milion dollar pr blerjen e dy helikopterve. Shifrat msohen nga Ministria e Financave, e cila pr vitin 2009 i ka akorduar dikasterit t Gazmend Okets rreth 250 milion dollar buxhet. Pajisjet e reja t transportit do t shkojn pr forcat e luftimit, Brigada Ajrore. Po pr forcat e luftimit, do t shpen-

zohen rreth 8 milion dollar pr blerjen e anijeve patrulluese n pjesn jugore t vendit. Antarsimi n NATO detyron Ministrin e Mbrojtjes t arrij disa standarde, t cilat kushtojn shum. Kshtu, pr forcat e Brigads s Reagimit t Shpejt do t shpenzohen rreth 5 milion dollar, pr blerjen e pajisjeve ushtarake. Pr kt qllim, rreth 2 mij forca ushtarake do t trajtohen me kosto rreth 10 milion dollar.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

EKONOMI

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Nntoka shqiptare ka 5 miliard fui naft


Vlersimet e fundit tregojn prani m t madhe nafte nga sa mendohej m par
GJERGJ EREBARA

ntoka shqiptare mund t mbaj 2.5 her m shum naft nga sa mendohej m par. Nj studim i kryer nga ekspert ndrkombtar vlerson se Shqipria ka rreth 5 miliard fui naft n nntokn e vet. M hert, vlersohej se sasia e nafts qe jo m shum se 2 miliard fui. Por ky ndryshim statistikor nuk nnkupton pasurim t vendit, sipas ekspertve. Vetm pak pr qind nga nafta q gjendet nn tok mund t nxirret n siprfaqe me teknologjin ekzistuese. Pr pasoj, Shqipria ka rezerva prej m pak se 220 milion fui q mund t nxirren nga nntoka. Vitin e kaluar, ky tregues qe rreth 190 milion fui. Rezervat e rikuperueshme, sipas studimeve t fundit jan rritur me rreth 30 milion fui n krahasim me vlersimet e mparshme. Kjo sasi sht e barabart me qindra milion dollar xhiro biznesi, por srish ekspertt thon se kjo gj nuk jep shpresa pr pasurim. Prodhimi sht rritur gjithashtu. N dhjetor t vitit t kaluar, n Shqipri u nxorn mesatarisht rreth 7 mij fui naft bruto n dit. Dy t tretat qen naft e prodhuar privatisht prmes koncesioneve t ndryshme ndrsa vetm nj e treta i dedikohet kompanis shtetrore t nxjerrjes s nafts Albpetrol. Me bollk, por vshtir t nxirret Dhjet kompani t huaja, mes t cilave edhe gjigantt ndrkombtar t hidrokarbureve kan krkuar naft n nntokn shqiptare gjat dy dekadave t fundit. N total ato kan shpenzuar mbi 600 milion dollar pr shpime eksperimentale n det dhe n tok, por rezultatet kan qen zhgnjyese. Sipas ktyre kompanive, n Shqipri ka naft, por ajo ka nj prqindje t lart rre, gj q e bn t vshtir ose t pamundur ta nxjerrsh n siprfaqe pr prpunim. Pr pasoj, vendi duhet t pres edhe disa dekada t tjera derisa bota t krijoj teknologjin e nevojshme pr ta nxjerr kt lloj nafte. Rezervat e nafts t Shqipris prbhen nga rra bituminoze, t cilat gjenden n thellsi relativisht t ult, (700-1500 metra), por q jan n nj terren tektonik shum t copzuar gj q detyron shpimin e shum puseve dhe q ka kosto shum t lart nxjerrse. Kostoja e nxjerrjes s nafts n Shqipri sht aktualisht 10-20 dollar pr fui, ndrsa mimi i nafts shqiptare sht sa gjysma e mimit t nafts s detit t Veriut BRENT. Nse mimi BRENT bie nn 40 dollar pr fui, ather sektori i nafts n Shqipri sht n limitet e ecenss ekonomike. Shqipria ka arritur t nxjerr deri n 2.4 milion ton naft n vit n vitet 80, por prodhimi lloi t bjer me rnien e investimeve pr mirmbajtjen e puseve dhe pr hapjen e puseve t reja. Pas viteve 90, sektori i nafts lloi t operoj me time t pakta e shpesh me humbje. Prodhimi i nafts lloi t rritet pas vitit 2000, kur pati arritur n minimumin historik t 300 mij tonve n rreth 700 mij ton q qe vitin e kaluar. Por rritja e prodhimit u dedikohet koncesioneve t huaja dhe ekspertt thon se Shqipria prton pak ose aspak nga investimet me koncesion. Edhe qeveria sht ankuar pr kt dhe vitin e kaluar vendosi pr her t par nj taks mbi eksportet e nafts bruto dhe minerareve n masn 3 pr qind. Aktualisht n sektorin e nxjerrjes s nafts bruto ka pes kompani operuese, por nga kto,

tri kompani sapo kan hyr n fazn e prodhimit. Ekspertt jan t ndar n mendimin nse nafta shqiptare po shkon drejt shterimit apo prmirsimi teknologjik n kt sektor do ti zgjas jetn fushave naftm-

bajtse shqiptare. Sipas llogarive t Ministris s Ekonomis, gjat shekullit t fundit Shqipria ka shfrytzuar rreth 65% t nafts q mund t nxirret nga nntoka. Vendburimi i Patos-Marinzs, i cili sht edhe burimi m i rnd-

sishm n vend, mund t shteroj rreth vitit 2025 sipas normave aktuale t shfrytzimit. Por ky sht nj debat ende i paprfunduar mes ekspertve t nafts. Se far do t ndodh me t vrtet, do ta shohim me kalimin e kohs.

Rnia e mimit

Albpetrol, n vshtirsi pr t shlyer pagat

Ekspertt: Abuzimet po rrnojn industrin e nafts


S
hoqata e Intelektualve t Nafts n Fier ka denoncuar nprmjet nj deklarate pr shtyp abuzimet e mdha q sipas saj jan regjistruar nga drejtuesit e kompanis s nafts Albpetrolsh.a. N Shoqatn e Intelektualve t Nafts bjn pjes specialist dhe ish-drejtues t lart t sektorit t nafts. Kreu i shoqats ish-drejtuesi i Albpetrol, Vlashi Nakui, tha se keqmenaxhimi dhe abuzimet kan sjell uljen drastike t prodhimit t nafts n vend dhe se shoqata e tij synon t monitoroj situatn dhe t denoncoj problemet. Gjat viteve t fundit, keqmenaxhimi i kompanis Albpetrol, largimi nga puna i ekspertve dhe punsimi me kritere politike kan prkeqsuar gjendjen nanciare t kompanis duke sjell ulje prodhimi, - thot shoqata. Zv/drejtori aktual i Albpetrol, Vasillaq Ngresi, pranon se kompania ka munges likuiditeti dhe vonesa n shprndarjen e pagave kryesisht pr shkak t mosarktimeve t detyrimeve t prapambetura nga rane\ria e nafts ARMO. Por ai hedh posht kritikat pr keqmenaxhim. Ngresi ka pranuar vshtirsit nanciare pr pagat e shum punonjsve, por ka thn se vshtirsia e likuiditeteve lidhet direkt me borxhet e kompanis tashm t privatizuar ARMO. Kjo e fundit i ka Albpetrolit disa milion euro. Albpetrol sht kompani nn pronsi publike q menaxhon nj pjes t burimeve naftmbajtse t vendit. Prodhimi i saj ka ardhur n rnie t vazhdueshme, ndrsa fushat e saj naftmbajtse jan transferuar vazhdimisht n drejtim t kompanive private prmes forms s koncesioneve. Gjat ktij viti, kompania ka vshtirsi veanrisht pr shkak t rnies s mimit t nafts bruto n tregun ndrkombtar. Albpetrol e shet naftn e vet te raneria ARMO n baz t nj kontrate q merr pr referenc mimin e nafts n tregun mesdhetar. Matilda Troka

Financat

Bota, nn kthetrat e mashtruesve

Marrveshje sekret me Greqin pr detin Jon


Tirana ka arritur nj marrveshje pr territorin ekonomik nndetar
S
hqipria dhe Greqia jan pran arritjes s nj marrveshjeje pr nndetin e Jonit, nj marrveshje q prfshin t drejtat e eksplorimit pr naft dhe gaz, por qeveria nuk ka dhn ndonj shpjegim konkret publik mbi kt shtje. Kryeministri grek, Kostas Karamanlis, deklaroi t premten se sht i knaqur me mbylljen e negociatave me Shqiprin mbi ndarjen e tabanit t detit Jon dhe zonave t tjera detare n rajon. Marrveshja sht plotsisht e bazuar n rregullat e OKB-s mbi ligjin e detit, deklaroi Karamanlis duke iu prgjigjur nj e shfrytzimit t tabanit t detit, ose m sakt, vija e kurit mes dy vendeve qe e paqart. Organizata e Kombeve t Bashkuara ka rregulla pr zgjidhjen e ktyre marrveshjeve. Sipas nj marrveshjeje ndrkombtare, vendet kan t drejta ekskluzive ekonomike deri n 200 milje detare nga bregu i tyre, por kto t drejta mund t shtrihen edhe m tej n rast se tabani i detit sht vijim i rajonit gjeografik t toks. Kjo pjes e ligjit ndrkombtar l shum hapsira pr interpretim, gj q ka krijuar mosmarrveshje deri n prplasje t armatosur mes vendeve t ndryshme. Por n rastin e Shqipris dhe Greqis, duket se gjithka sht zgjidhur me mirkuptim t plot, me prjashtim t faktit se asgj nga bisedimet q solln marrveshjen nuk sht br publike. Gj. Erebara

bikqyrsit amerikan t tregjeve financiare jan t shqetsuar pr shtimin dramatik t skemave piramidale t mashtrimit financiar n SHBA gjat muajve t fundit, njoftoi dje gazeta britanike Financial Times. Pas zbulimit t mashtrimit t strmadh t Bernard Madoff, i cili pati krijuar gjat viteve t shkuara nj skem piramidale q hngri 50 miliard dollar dhe tronditi t gjith botn, hetuesit e krimit ekonomik n SHBA thon se brenda ktij viti disa qindra skema piramidale mund t zbulohen. Bart Chilton, nj komisioner n organin mbikqyrs t tregtis s mallrave dhe kontratave t s ardhmes, tha se po zbulonin m shum mashtrime se kurr m par n t gjitha segmentet e tregjeve nanciare. Q nga janari i ktij viti, mbikqyrsi ka denoncuar 15 raste t dyshuara pr mashtrim, ndrkoh q gjat t gjith vitit 2008, kishte pasur vetm 13 raste t denoncuara. Mashtrues po zbulohen n t gjith Amerikn. Shumica jan skema t vogla piramidale q prfshijn investime n rendin e 50 milion dollarve, por fenomeni sht shum shqetsues pr shkak se dhjetra mijra amerikan kan dal sakaq t humbur nga mashtrimet ndrsa besueshmria e institucioneve t tjera nanciare n vend po ulet me shpejtsi. Tani dokush q ofron prfitime n prqindje dyshifrore shihet si nj mashtrues i mundshm.

As qeveria shqiptare dhe as ajo greke nuk kan dhn shpjegime t mtejshme pr kt marrveshje
gazetari n nj konferenc pr shtyp n Bruksel. As qeveria shqiptare dhe as ajo greke nuk kan dhn shpjegime t mtejshme pr kt marrveshje. Problemi doli pr her t par n vitin 2004, kur nj kompani e vogl britanike fitoi nj koncesion pr krkim nafte dhe gazi n bregun e Jonit pran Sarands. N kt ast, u zbulua se t drejtat territoriale t shfrytzimit t tabanit t detit n ngushticn e Korfuzit dhe m gjer mes bregut shqiptar dhe ishujve grek, ishin t parregulluara me nj marrveshje. Sipas ligjit ndrkombtar, Kanali i Korfuzit sht i hapur pr lundrim pr t gjitha anijet, por e drejta

Kriza

N muajin e par t vitit, t ardhurat nga taksat ishin 5.5% m pak

Buxheti, t ardhurat n rnie n janar


B
uxheti i shtetit shnoi rnie t t ardhurave skale gjat janarit 2009 n krahasim me planin, gj q ndodh pr her t par n shum vjet, bhet e ditur nga t dhna t Ministris s Financave. N fund t muajit janar 2009, t ardhurat buxhetore gjithsej arritn n 23.2 miliard lek ose rreth 4.15% m pak se parashikimi. T ardhurat tatimore po n fund t ktij muaji arritn n 21.4 miliard lek ose 5.5% m pak se parashikimi, thuhet n buletinin e prmuajshm ekonomik t Financave t publikuar s fundmi. Gjat viteve t shkuara t ardhurat e buxhetit n muajt e par t vitit kan tejkaluar planin me 5-10% pr shkak se n kt periudh paguhen taksat vjetore t biznesit t vogl. Rezultatet e janarit nxjerrin n pah ngadalsimin e ekonomis s vendit dhe pasqyrojn gjersisht rnien e volumit t tregtis s jashtme gjat ktij muaji. Rezultatet e janarit vn n diskutim t gjith planikimin nanciar t qeveris pr vitin 2009. Qeveria ka bazuar llogarit e veta n rritje reale 6% dhe rritje nominale prej 9% t ekonomis. Pr rrjedhoj, plani i t ardhurave sht llogaritur t rritet me 15% kt vit, shifr kjo shum jorealiste, po t marrsh parasysh krizn nanciare globale. Pas tkurrjes s t ardhurave, qeveria do t detyrohet t marr masa pr t zvogluar shpenzimet, por ekspertt thon se pr kt shtje ka shum pak hapsir pr t manovruar. Qeveria ka planikuar t rris borxhin e brendshm me 41 miliard lek kt vit, por nga rezultatet e deritanishme, gjetja e ktyre parave n tregun e brendshm bankar po rezulton nj proces i vshtir. Pavarsisht se interesat e bonove t thesarit kan arritur n maksimumin shumvjear prej 9.2%, bankat nuk kan mbuluar t gjith krkesn e qeveris pr borxh. Gj. E

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE RAJON

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Prarja e shqiptarve rrezikon mandatet


Rasti i Strugs, ku maqedonasit e bashkuar pretendojn qeverisjen e komuns me shumic shqiptare
NGA STRUGA JULIANA DHIMITRI

re kandidat shqiptar pr kryetar komune n Strug mund t rrezikojn humbjen e ksaj komune pr shqiptart. Ky shqetsim vjen jo vetm nga votuesit, por edhe nga ana e partive politike shqiptare. Marrveshjet mes partive shqiptare pr t dal me nj kandidat t vetm pr t mos rrezikuar Komunn e Strugs kan dshtuar. Kan qen vet partit politike, t cilat kan konfirmuar se bisedimet nuk kan uar n nj rezultat dhe si rrjedhoj partit politike kan vendosur q secila t paraqitet n kto zgjedhje vendore me kandidatt e vet, duke rrezikuar q Komuna e Strugs t vihet nn kontroll t maqedonasve. Shqiptart e Strugs n zgjedhjet e 22 marsit kan ndar votn e tyre n tri pjes, prkatsisht pr kandidatt e Bashkimit Demokratik pr Integrim, BDI, Partis Demokratike Shqiptare, PDSH dhe Partis Demokracia e Re, PDR. Shqiptart, kshtu me votat e tyre dhe me tri parti t ndara rrezikojn t humbasin drejtimin e Komuns s Strugs, e cila sht kryesuar pas 60 vjetsh nga nj shqiptar dhe pikrisht nga Ramiz Merko, nj nga kandidatt, i cili ka garuar pr zgjedhjet vendore n nj mandat t dyt nga BDI, partia n pushtet e shqiptarve t Maqedonis. Votat e shqiptarve

hen pr t marr Strugn. Nga ana e partive maqedonase pretendohet se me shumic votash mund t dilet me nj kandidat fitues q n raundin e par, ndrkoh q Canovski n rast se del n raundin e dyt zgjedhor do t marr me vete edhe votat e socialdemokratve dhe t VRMO-DPMNE. Megjithat, n Komunn e

Strugs jan gjithsej 56.683 votues, t cilt votojn n 78 vendvotime. Qllimi, sipas partive politike, sht q t sigurohet dalja masive e shqiptarve dhe marrja e shumics s votave n raundin e par zgjedhor. Jemi t sigurt pr fitore. Mendojm se do t mund t qeverisin mir me Strugn. Ne themi se do t sigurojm fitoren q

n raundin e par, por n rast se do t duhet, ather vota nuk do t jet pr partin apo kandidatin, por nj vot pr shqiptart, tha Ramiz Merko, kandidati i BDI-s. Nga ana e tij edhe kandidati i PDSH-s, Mendi Qyra, sht shprehur se jan marr masat q nj nga kandidatt shqiptar t dal fitues q n raundin e par,

pasi sipas tij n raundin e dyt zgjedhor beteja mes shqiptarve dhe maqedonasve si parti politike, por edhe n nivel votuesish do t jet m e ashpr dhe m e rrezikshme pr t mundur q nga ky raund t dilet me nj fitues shqiptar. Shpresojm q t dalim fitues q n raundin e par. Nuk ka pasur nj marrveshje mes partive

politike shqiptare, gj q nuk u arrit nga disa bisedime. Por mendoj se nj raund i dyt do t jet m i vshtir, pasi partit maqedonase do t votojn t gjitha pr kandidatin maqedonas. Edhe n rast se ndodh q kandidati shqiptar t kaloj n nj raund t dyt mendoj se shqiptart do t dalin masivisht pr t siguruar fitoren, tha Qyra.

Ankesa t vakta pr pranin e shum policve pran qendrave t votimit

Gara

Qllimi, sipas partive politike, sht q t sigurohet dalja masive e shqiptarve dhe marrja e shumics s votave n raundin e par zgjedhor
gjat zgjedhjeve t 22 marsit kan shkuar t ndara n tri pjes dhe kjo pr faktin se partit shqiptare kan vendosur t garojn n kto zgjedhje me tre kandidat, Ramiz Merko nga BDI, Mendi Qyra nga PDSH dhe Xhevdet Nasufi nga PDR. Rreziku pr Strugn konfirmohet edhe nga vet partit politike, madje sipas kryetarit t shtabit elektoral t BDI, Tahir Hani, Struga po vihet n rulet. Burimet e partive politike shqiptare kan deklaruar se nuk kan gjetur nj konsensus pr t dal me nj kandidat n kto zgjedhje dhe pr t bashkuar kshtu votat n favor t nj fitoreje m t sigurt t komuns. Pr Strugn jan vn n gar gjithsej pes kandidat, dy prej t cilve nga partit maqedonase. Gara pr Strugn nuk sht thjesht nj gar politike, por nj gar ndretnike, pasi t dyja palt jan prpjekur me do kusht t qeverisin qytetin. N kt komun, shqiptart jan shumic, por fakti se kan prball tre kandidatve shqiptar vetm dy kandidat maqedonas partit e t cilave jan n koalicion qeveriss dhe kan nj aleanc, v n dilem prqindjet n raundin e par zgjedhor. N kushtet kur shqiptart edhe pse shumic kan ndar votat n tri pjes dhe n nj koh q pjesmarrja n votim kushtzohet edhe nga fakti se shum shqiptar jan n mrgim beteja pr t marr Strugn ka qen e fort. Partia n qeverisje, VRMO-DPMNE sht paraqitur me kandidatin Sllavko Kotevski dhe nga Partia pr Ardhmrin Evropiane kandidati Fijat Canovski. Partit maqedonase kan gjetur gjuhn pr siguruar mbshtetjen dhe n rast t daljes n nj raund t dyt t njrit prej kandidatve votat e maqedonasve do t bashko-

Procesi i votimit kalon pa incidente


rocesi i votimit ka nisur normalisht n Strug dhe pa incidente, edhe pse mjetet e propagands dhe posterat kan qen prezente n afrsi t vendvotimeve, por duket se nuk jan br penges pr t bllokuar ecurin e procesit. Nga 78 vendvotime, vetm dy prej tyre kan nisur me t paktn dy or vones pr shkak t kushteve t motit. N fshatrat Modric dhe Persovjan, votimi sht elur me vones, pasi ndonse kan mbrritur baza materiale dhe kutit e votimit, bllokimi i rrugve nga dbora ka shkaktuar vonesn e komisionerve. Kta dy fshatra t thell edhe pse me nj numr t vogl votuesish kan mundur t votojn pr kandidatin e preferuar dy or m von se t tjert. Prezenca e policis n do qendr votimi dhe ajo e vzh-

Kandidatt pr presidencialet
Maqedoni, zgjedhjet e 22 marsit jan presidenciale dhe vendore. Pr President jan paraqitur n kto zgjedhje 7 kandidatura, tri prej t cilave nga partit shqiptare dhe t tjerat nga pala maqedonase. Kandidatt pr zgjedhjet presidenciale kan qen prkatsisht Gjorgji Ivanov nga VRMO-DPMNE, Lubomir Frckovski nga LSDM, Agron Buxhaku nga BDI, Mirushe Hoxha nga PDSH, Imer Selmani nga PDR, Nano Rushin nga PLD dhe Lube Boshkovski kandidat i pavarur. Pr President, sipas Komisionit Shtetror t Zgjedhjeve zgjidhet kandidati i cili fiton 50 pr qind plus nj t votave. N rast se asnj kandidat nuk del fitues n raundin e par, ather kalohet n nj raund t dyt zgjedhor. Dy kandidatt q kan fituar nga raundi i par shumicn e votave garojn n rrethin e dyt zgjedhor. Kusht q zgjedhjet t konsiderohen t vlefshme sht pjesmarrja n votim e 40 pr qind t votuesve. N Maqedoni sht votuar pr 84 kryetar t komunave me gjithsej 370 kandidat, si dhe 700 lista me kandidat pr kshillat komunale. Sipas ligjit n zgjedhjet pr kryetar komune fiton kandidati q merr shumicn e votave n raundin e par me kushtin q zgjedhjet t jen t vlefshme me pjesmarrjen e 1/3 e votuesve t regjistruar n listn zgjedhore. N rast se n raundin e par nuk del asnj kandidat fitues, ather dy kandidatt q n raundin e par kan siguruar numrin m t madh t votave kalojn n raundin e dyt zgjedhor. N krejt Maqedonin votojn mbi 1 milion e 792 votues. j.dh.

Flett e votimit n komunat me popullsi shqiptare kan qen n t dyja gjuht shqip dhe maqedonisht
guesve ndrkombtar ka br q procesi i t kaloj i qet dhe pa incidente, pr m tepr q nga ana e qeveris maqedonase jan parashikuar ndshkime tepr t rnda n nj rast t till me burgim t rnd ndaj atyre q cenojn procesin zgjedhor. Nga ana e partive maqedonase ka qen interesi q kto zgjedhje t jen demokratike, pasi n t kundrt cenohet jo vetm imazhi i shtetit maqedonas, por edhe integrimi evropian i tij. N Maqe-

doni sht votuar dje me tri kuti, nj pr kandidatin pr President, nj pr kryetarin e komuns dhe nj pr kshillat komunal q votohen n proporcional. Flett e votimit n komunat me popullsi shqiptare kan qen n t dyja gjuht shqip dhe maqedonisht. Zdhnsi i shtabit t BDI-s n Strug, Murat Lumani, ka deklaruar se incidenti i vetm ka qen ai i prezencs s nj zvendsministri n afrsi t qendrave t votimit n Llabunisht dhe Oktis pr t ciln sht komunikuar me komisionin komunal zgjedhor pr t shmangur presionin ndaj votuesve. Ndrsa pr rrezikun q Struga t bjer n duar t maqedonasve Lumani tha se do t mund t sigurohet fi-

torja e kandidatit shqiptar n raundin e par, n t kundrt duhet q t ket nj koalicion mes partive pr t mos humbur komunn. Edhe pr kryetarin e shtabit elektoral t PDSH-s, Syrja Rashiti, gjasat jan q n nj raund t dyt votat e shqiptarve t bashkohen, n kushtet kur gara do t jet jo vetm politike, por edhe pr at se do entitet dshiron t qeveris me Strugn. Votuesit e Strugs jan shprehur se duhet t ket nj dalje masive n votim, n t kundrt ndarja e votave n tri pjes mund t mos jet e favorshme pr shqiptart. Megjithat, votuesit shqiptar kan qen optimist n deklaratat e tyre se dhe kt her

do t qeveris nj kandidat shqiptar. N zgjedhjet e kaluara n Strug, pjesmarrja n votim e shqiptarve sht konsideruar e dobt. Dalja e tyre n votim ka qen 29 pr qind. N rast se prsritet i njjti skenar n kushtet kur votat e 22 marsit shkojn n tri pjes, Struga rrezikon t qeveriset nga maqedonasit. N rast se n raundin e par nuk sigurohet nga asnj prej kandidatve prqindja e duhur dy kandidatt q kan marr shumicn e votave kalojn n raundin e dyt zgjedhor. Kusht sht q n kto zgjedhje t marrin pjes 1/3 e votuesve n listn e zgjedhsve q ato t konsiderohen t vlefshme. j.dh.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE OPINION

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Nj artikull te FT bnte t ditur se kishte zbuluar gnjeshtrn m t madhe statistikore t shekullit t njzet. Dhe pr fatin ton t keq, qe Enver Hoxha autori i ksaj gnjeshtre: Mos harroni se Shqipria dhe Kina bjn s bashku nj t gjashtn e popullats s bots, - shkruante gazetari Brian Groom, duke cituar nj fjalim t vjetr t diktatorit shqiptar

GJERGJ EREBARA

isa jav m par, duke bredhur npr faqet e gazets s prditshme britanike Financial Times, zbulova se ne shqiptart, kishim nj lidhje gjaku me gnjeshtrat statistikore. Nj artikull te FT bnte t ditur se kishte zbuluar gnjeshtrn m t madhe statistikore t shekullit t njzet. Dhe pr fatin ton t keq, qe Enver Hoxha autori i ksaj gnjeshtre: Mos harroni se Shqipria dhe Kina bjn s bashku nj t gjashtn e popullats s bots, shkruante gazetari Brian Groom, duke cituar nj fjalim t vjetr t diktatorit shqiptar. Kjo deklarat, si shifr sht trsisht e sakt, por nuk do t thot se mbart ndonj t vrtet brenda, pavarsisht se thuhet q shifrat nuk gnjejn kurr. Ndonse gnjeshtra sht nj metod e paraplqyer e t brit politik n t katr ant e bots, Shqipria bn prjashtim edhe ktu: pr arsye shum t uditshme dhe ende t paeksploruara nga sociologt, politikani shqiptar ka nj dashuri t veant pr gnjeshtrat statistikore. Gjat njzet viteve t fundit, politikant shqiptar kan dshmuar se besojn aq shum te rndsia e shifrave n fjalimet e tyre elektorale, sa kan ngritur sisteme t shumfishta t manipulimit t shifrave. N nj vend ku statistikat kombtare jan n nj gjendje t mjer, duket se ka m shum angazhim pr t prodhuar shifra t rreme sesa pr t prmirsuar t dhnat kombtare. Por kjo sht nj shtje tjetr. Shqipria sht n prag zgjedhjesh. Nj vend me kaq probleme sa Shqipria, sht nj parajs e vrtet pr tema debati. Aq sa shum gazetar perndimor e kan kthyer n nj vend pelegrinazhi n krkim t lajmit interesant. Nga ndrrat brthamore te martesat mes feve t ndryshme, apo t drejtat e minorancave seksuale. dokush sht n gjendje t gjej tema t debatueshme dhe q trheqin vmendjen e publikut, me prjashtim t politikanve.

GENJESHTRAT STATISTIKORE APO ARRATISJE NGA REALITETI

T dyja partit kryesore duket se po bazojn fushatat e tyre elektorale mbi shifra boshe dhe t pakuptimta. Sot ngjan se prdorimi i shifrave n fushat sht i vetmi tregues statistikor me rritje me t vrtet mbreslnse. Nga numri i

pemve t mbjella te kilovatt e eksportuar t energjis elektrike, shifrat vihen n funksion t konkluzioneve dhe jo konkluzionet n funksion t shifrave. Ajo ka mund t jet nj debat i mrzitshm teoriciensh t ekonomis, sht baza e

politikbrjes n Shqipri. At lloj debati q votuesi evropian nuk e honeps dot, i ushqehet me dhun votuesit shqiptar. N fakt, m shum sesa dshir pr t gnjyer shqiptart e paditur me shifra t pakuptueshme, fenomeni i prdorimit

ekstensiv t statistikave n retorikn politike fsheh nj t vrtet edhe m t hidhur: politikant shqiptar arrijn n kt mnyr t arratisen nga realiteti. N vend q t diskutohet se si mund t zgjidhen problemet toksore t shqiptarve, pr t cilat politikant duket se nuk ia kan iden dhe as q duan ta vrasin mendjen, popullit i ofrohen statistika qiellore, t cilat nuk hahen, nuk piqen n sob n vend t mishit dhe nuk vishen. Shqiptart shqetsohen pr papunsin, - thot sondazhi i ZOGBY-t. Por n vend q t japin ndonj ide se si do t hapen vende t reja pune, politika prgjigjet me statistika. Papunsia n Shqipri sht m e ult se n Itali e Gjermani, - i kundrprgjigjet qeveria e sotme ktij shqetsimi t popullit. Edhe qeveria e mparshme i ka dhn t njjtn prgjigje shqetsimit mbi papunsin. Shqetsimi i shqiptarve pr korrupsionin zgjidhet gjithashtu me shifra t pakuptimta. N rritje apo n rnie qofshin, sipas interesit t pals prkatse politike, n total, kto shifra nuk i drejtohen askujt. Statistikisht t dyja qeverit, kishin t drejt. Praktikisht, kto jan thjesht gnjeshtra, por m shum se gnjeshtra, jan nj arratisje nga realiteti. Politikani shqiptar nuk ka faj pr kt. sht shum i zn me pun t tjera pr tu marr me problemet toksore t vendit dhe pr m tepr, nuk ia ka shum iden se far mund t bj pr t zgjidhur kto probleme. Prdorimi i statistikave pr fushat v n pah defektet e rnda t sistemit t politikbrjes n Shqipri. Askush nuk ka dal t pyes se far i shqetson shqiptart (me prjashtim t sondazheve) dhe askush nuk prpiqet, qoft edhe duke sajuar platforma t gnjeshtrta, t ofroj zgjidhje pr kto probleme. N kt pikpamje, fushata elektorale pr zgjedhjet e ardhshme, duket se do t jet m e neveritshmja mes fushatave t zhvilluara n dy dekadat e fundit, pr sa i prket prdorimit t shifrave si zgjidhje e shqetsimeve toksore t shqiptarve. N vend t puns dhe mirqenies, njerzve po u ofrohen statistika.

Ndrsa NATO-ja po prgatitet ta shnoj 60-vjetorin e themelimit t saj, ministri i Mbrojtjes i Francs, Herve Morin, ka sugjeruar q Rusia t konsultohet para fardo zgjerimi t ardhshm t aleancs dhe t trhiqet nga ideja q eventualisht roli i NATO-s t bhet global, e jo i prqendruar n Evrop. N kt aspekt, shtrohet pyetja se a sht ky vizion i drejt pr aleancn ushtarake q ishte krijuar pr tu konfrontuar me sfern e dikurshme n rritje t Bashkimit Sovjetik, apo ky sht kapitullim ndaj Mosks?

A e dmtojn NATO-n idet e Francs?


r ministrin e Mbrojtjes t Francs, Herve Morin, sht shum e qart: nuk sht e rndsishme se si ka filluar NATO-ja, ose ka sht menduar t jet ajo, sot aleanca sht ajo q ai e cilson si instrument i ruajtjes s paqes dhe siguris jasht kufijve t aleancs. Aktualisht, ai ka thn se e kundrshton t ashtuquajturn dinamik globale t NATO-s. Analisti James Phillips, nga Fondacioni Heritage n Uashington, pjesrisht pajtohet me kt vlersim. Ai thot se aleanca duhet t kthehet n statusin fillestar, si nj aleanc q fizikisht do t mbrohej nga ndonj krcnim i jashtm, q ather konsiderohej Bashkimi Sovjetik. Por, ai thekson se sht e rrezikshme q t neglizhohet qllimi fillestar i NATO-s. NATO-ja sht aleanc pr luft, e themeluar pr ta mbrojtur sigurin kolektive t antarve t saj.

N vitet e fundit, pjesa m e madhe e operacioneve t saj ishin paqeruajtse dhe ndrtimi i siguris n periudhat pas konfliktit. Megjithat, mendoj se do t ishte e rrezikshme q t neglizhohet qllimi fillestar i NATO-s, q sht pr ti mbrojtur antart e vet nga agresioni i jashtm, thot analisti Phillips. Ai, m tutje thot se nse NATO-ja e vazhdon t ashtuquajturn qasje globale, ajo do t dobsohet. Mendoj se, pr fat t keq, shum vende evropiane i kan degraduar mbrojtjet e tyre, saq ato i shohin armatat e tyre, n rend t par, si punonjs social. Mendoj se nse kjo vazhdon deri n nj ekstrem, ather, pr fat t keq, do ti dobsonte prpjekjet pr mbrojtje t aleancs s NATO-s, thot analisti Phillips, duke shtuar se nuk pajtohet me sugjerimet e ministrit t Mbrojtjes s Francs, se

bashkpunimi me Moskn, me gjas, do ta mbaj NATO-n e fuqishme, ndrsa ballafaqimi me t do ta dobsonte aleancn. Analisti Phillips thot se nj qndrim i till i prgjigjet Rusis, e cila jo vetm q e kundrshton zgjerimin e NATO-s, por krkon q ajo t shkatrrohet. N kt aspekt, sugjerimet e ministrit francez, Herve Morin, analisti Phillips i konsideron kundrproduktive. Por, analisti Ted Carpenter, nga instituti CATO n Uashington, thekson se ideja q NATO-ja duhet t bashkpunoj me Rusin ishte forcuar n Evropn Perndimore. Ai thot se gjat nj dekade e gjysm, evropiant hezitonin ti kundrvihen Rusis, duke besuar se nj sjellje e till do t mund t onte te konfrontimi i ri, i ngjashm me Luftn e Ftoht. Analisti Carpenter thot se dy valt e para t

zgjerimit t NATO-s i kishin dmtuar shum raportet ndrmjet Perndimit e Rusis, ndrsa, sipas tij, vala e tret, me synimin q n NATO t antarsohen Gjeorgjia dhe Ukraina, mund ta prkeqsoj edhe m tepr situatn. Ai m tutje shpjegon se shpeshher, qasja e Perndimit, n nj form t patronazhit ndaj Rusis, gjat viteve 90, dhe zgjerimi i NATO-s n kufijt e Rusis, kan ndikuar n forcimin e personalitetit t Vladimir Putinit. E gjith kjo i ka goditur elementet demokratike dhe properndimore n Rusi dhe u ka shkuar pr shtat elementeve m nacionaliste-autoritare. Pr mua kjo sht tragjedi - e cila ka mundur t evitohet - q ka krijuar rritjen e stilit nacionalist t llojit t Putinit. Sigurisht se zgjerimi i NATO-s nuk ishte i vetmi faktor, por ai nuk ishte i parndsishm, thot analisti Ted Carpenter.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE AKTUALITET

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

11

Milionat q duhen pr nj aksion policor


Shpenzimet pr do lloj operacioni, mbrojtjen e dshmitarve, apo ekzaminimin e provave
BLEDI GILAJ

ryhen do dit. Ndoshta edhe dhjetra n 24 or n t gjith vendin. Por kushtojn. Bhet fjal pr operacionet e Policis s Shtetit. Duhen para pr do lvizje, pr do hetim, pr do spiun... Departamenti i hetimit t krimeve sht nj ndr strukturat m t rndsishme t Policis s Shtetit. Ai merret me punn pr rritjen e kapaciteteve investiguese, orientimin e strukturave t saj drejt inteligjencs dhe rritjen e bashkpunimit me strukturat e tjera dhe partnert ndrkombtar. Megjithat, t gjitha kto kushtojn para. Por sa kushton nj pun e kryer nga departamenti i hetimit t krimeve n Policin e Shtetit? Sa kushton nj hetim i kryer, nj operacion i realizuar, apo mbrojtja e nj dshmitari. Pr t gjitha kto, policia ka nxjerr kosto t veant, ku edhe ka parashikuar sesa t tilla mund t prballoj brenda nj viti. Kto parashikohen n programin e buxhetit pr vitet 2009-2010. Informatort dhe dshmitart Kshtu, analizimi i nj dosjeje t vetme nga hetimi i krimeve kushton 13 mij lek, ndrkoh q pr vitin 2009 jan parashikuar t analizohen 11 mij e 400 dosje. Ndrkaq, nj tjetr shpenzim pr policin dhe konkretisht pr kt departament sht informacioni. Pr t siguruar kt shrbim nga informatort, policia duhet t shpenzoj 31 mij lek pr do rast, q vetm brenda nj viti pritet t ofrohen 1600 produkte t tilla. Ndrkoh, nuk duhet harruar se nj kosto t madhe merr mbrojtja e dshmitarve t drejtsis. Nga t dhnat zyrtare pritet q n vitin 2009, por edhe n dy vitet e tjera t programit. N vitin 2009, pritet q t ofrohet shrbim pr 70 dshmitar dhe persona t afrm t trajtuar n programet e mbrojtjes. Ndrkaq, n vitet e tjera pritet q kjo shifr t rritet me rreth 10 t till. Megjithat, policia thot se mbrojtja e nj dshmitari kushton shum. Sipas prllogaritjeve t kryera nga specialistt, kosto pr nj dshmitar sht 2.4 milion lek, duke prfshir gjith shrbimet ndaj tij, prve mbrojtjes s pjestarve t tjer t familjes. Operacionet e ndryshme Kosto t tjera jan pr operacionet q zhvillohen nga hetimi i krimeve. Kshtu, realizimi i nj operacioni antidrog dhe antitrafik kushton 497 mij lek. Policia deklaron se 60 operacione t tilla pritet t realizohen gjat vitit 2009, ndrkoh q kjo kosto nuk sht e njjt me operacionet e llojeve t tjera. Kshtu, gjat vitit 2009 do t ofrohen edhe 200 operacione kundr kultivimit t bimve narkotike, ku kostoja pr njsi sht 464 mij lek. Gjithashtu, te departamenti i hetimit t krimeve hyjn edhe operacionet e vzhgimit n terren, ku priten rreth 300 t tilla n nj vit dhe ka kosto rreth 456 mij lek nj i till. Por, ve operacioneve, kosto kan edhe provat e gjurmve t gishtave, provat balistike, testimi dhe biologjike. Sipas t dhnave t policis, gjat nj viti ofrohen 2 500 prova t gjurmve t gishtave, ku kosto pr njsi sht 5 850 mij lek. Ndrkaq, do ofrohen njmij prova balistike me kosto 12 mij lek pr njsi, 1100 prova testimi t lndve narkotike me t njjtn vler dhe 1500 prova biologjike me kosto 7.43 mij lek pr njsi. Ndrkaq, nuk lihen mnjan edhe trajnimi i specialistve, ku pr nj vit do t ofro-

Parat pr aksionet n vitin 2009


11400 dosje t analizuara n mbshtetje t hetimit t krimit; kosto pr njsi: 13 mij lek 1600 informacione t grumbulluara nga informator pr kryerjen e operacioneve t veanta policore; kosto pr njsi: 31 mij lek 70 dshmitar dhe persona t afrm t trajtuar; kosto pr njsi: 2.4 milion lek 60 operacione antidrog dhe antitrafik; kosto pr njsi: 497 mij lek 200 operacione kundr kultivimit t bimve narkotike; kosto pr njsi: 464 mij lek 300 operacione vzhgimi; kosto pr njsi: 456 mij lek 2500 prova t gjurmve t gishtave; kosto pr njsi: 5850 mij lek 1000 prova balistike t kryera; kosto pr njsi: 12 mij lek 1100 prova testimi t lndve narkotike; kosto pr njsi: 12 mij lek 1500 prova biologjike; kosto pr njsi: 7.43 mij lek 700 specialist t trajnuar; kosto pr njsi: 5.26 mij lek 30 operacione kundr korrupsionit; kosto pr njsi: 1.4 milion lek 10 operacione kundr pastrimit t parave; kosto pr njsi: 1.8 milion lek 30 operacione kundr krimit ekonomik; kosto pr njsi: 1.9 milion lek 1200 operacione pr kapjen e personave t krkuar; kosto pr njsi: 427 mij lek 30 operacione sekuestrimi t kryera; kosto pr njsi: 1.9 milion lek 1000 operacione t alternuara mbikqyrse; kosto pr njsi: 545 mij lek 1400 prova shkencore me ndihmn e interceptimeve telefonike FIX; kosto pr njsi: 191 mij lek

hen 700 t till t trajnuar, ku kostoja pr nj specialist sht 5.26 mij lek. Ndrsa operacionet kundr korrupsionit jan ato q kushtojn bashk me operacionet pr pastrimin e parave dhe kundr krimit ekonomik. Si-

pas t dhnave policore, 1 operacion kundr korrupsionit kushton 1.4 milion lek, 1 operacion kundr pastrimit t parave kushton 1.8 milion lek dhe nj operacion kundr krimit ekonomik kushton 1.9 milion lek. Ndr-

sa nj operacion pr kapjen e personave t krkuar nga drejtsia kushton 427 mij lek. Me kto kosto pr do lloj operacioni pritet q policia t prballet gjat tre viteve t planifikuara n buxhetin e saj.

Planifikimi

Sugjerohen disa ndryshime pr krkesat e viteve t ardhshme. Policia, m shembullorja

Krkesa e buxhetit pr Ministrin e Brendshme, me shum probleme


rkesa e buxhetit t Ministris s Brendshme ka pasur gjithmon probleme, sidomos n mnyrn e detajimit t produkteve. E njjta gj ka ndodhur edhe me buxhetin e vitit 2009-2011, q sht vn n dukje edhe n prfundim t miratimit t tij. Por, nuk mund t thuhet e njjta gj pr policin, e cila sht treguar m konkrete n detajimin e nevojave t saj. Sipas informacioneve zyrtare, nga analiza e krkesave buxhetore 2009-2011 t paraqitura nga ana e Ministris s Brendshme, vrehet nj prmirsim i ndjeshm i ktyre krkesave nga ana e t gjith programeve t ksaj ministrie, ku kryesisht pr tu prgzuar sht puna e kryer nga programi Policia e Shtetit. Megjithat vazhdojn t evidentohen probleme n hartimin e nj deklarate misioni t qart pr ministrin, pasi deklarata e paraqitur nuk i plotson aspak kriteret e krkuara pr kt qllim, pra q t jepet prshkrimi i arsyes themelore t ekzistencs s Ministris s Brendshme. Probleme vrehen edhe n prcaktimin e qart t qllimeve dhe objektivave si n terma sasior, ashtu edhe kohor pr disa nga programet. Gjithashtu, produktet vazhdojn t shfaqin probleme pr sa i prket specifikimit t tyre, si dhe kostove t tyre pr njsi, q n disa raste sht joreale dhe n raste t tjera luhatet s teprmi prgjat kohs. Pr kt, qeveria i ka br disa rekomandime Ministris s Brendshme. N kto reko-

Buxheti, objektivat e hetimit t krimeve


VITI 2009 ekonomike dhe financiare, pastrimit t parave dhe korrupsionit

Sigurimi i nj analize t mir t informacionit n nj form/mnyr q do t kontribuoj n hetime/policime t udhhequra nga inteligjenca/informacioni, duke shfrytzuar edhe sistemet TIMS dhe MEMEX Sigurimi sistematik i eficenss pr mbrojtjen e dshmitareve dhe bashkpuntorve t drejtsis Ruajtja e treguesve dhe t numrit t operacioneve policore kundr grupeve kriminale me aktivitet n trafikimin e drogs, trafikimit e kontrabandimit t njerzve, apo trafiqeve t tjera t paligjshme Ulja e rasteve t kultivimit t bimve narkotike Rritja e treguesve pr luftn kundr krimeve ekonomike dhe financiare, pastrimit t parave dhe korrupsionit Parandalimi n minimum i veprave penale t vlersuara si akte terroriste Parandalimi dhe zbulimi i krimeve t rnda n masn 95% Zgjerimi i sfers s prdorimit t teknologjive ekzistuese n zbulimin dhe identifikimin me ann e provave ligjore t autorve t veprave penale dhe rritja e aplikimit t mjeteve t reja tekniko-shkencore n prmirsimin e kapaciteteve t Policis Shkencore

Konsolidimi i treguesve 2009 pr drejtimin antiterror. Parandalimi dhe zbulimi i krimeve t rnda n masn 96% Aplikimi i tekniks t identifikimit t njeriut me ann e AND-s Zgjerimi i sfers s prdorimit t teknologjive ekzistuese n zbulimin dhe identifikimin e provave ligjore Rritja e aplikimit t mjeteve t reja tekniko-shkencore n Policin Shkencore

VITI 2011

Prmirsimi sasior dhe cilsor i treguesve lidhur me numrin e operacioneve policore kundr grupeve kriminale me aktivitet n trafikimin e drogs, trafikimit e kontrabandimit t njerzve, apo trafiqeve t tjera t paligjshme Reduktimi i mtejshm i zonave t kultivimit t bimve narkotike Rritja e kapaciteteve t vzhgimit dhe prgjimit me 15% Rritja e mtejshme e treguesve pr luftn kundr krimeve ekonomike dhe financiare pastrimit t parave dhe korrupsionit Ruajtja e koeficientit t vitit 2010 pr aktet terroriste Parandalimi dhe zbulimi i krimeve t rnda n masn 97% Futja e teknologjive t reja n identifikim biometrik t njeriut Zgjerimi i sfers s prdorimit t teknikave ekzistuese n zbulim Identifikimi i provave ligjore Rritja e aplikimit t mjeteve t reja tekniko-shkencore n prmirsimin e kapaciteteve t Policis

VITI 2010

Ruajtja e treguesve t vitit 2009 lidhur me numrin e operacioneve policore kundr grupeve kriminale Rritja e mtejshme e treguesve pr luftn kundr krimeve

mandime deklarohet se pavarsisht se prgjithsisht evidentohet nj prmirsim i krkesave buxhetore pr Ministrin e Brendshme, krahasuar me vitin e kaluar, ende mbetet shum pun pr tu br nga t gjitha programet e ksaj ministrie, n mnyr q krkesat

buxhetore t jen brenda standardeve t krkuara. Sugjerohet q gjat prgatitjes s krkesave buxhetore 2010-2012, t merren n konsiderat disa sugjerime t tjera, me shpresn q n qllimet e politiks t programeve t jepen qart se far synohet m konkre-

tisht n periudhn afatgjat. Gjithashtu, sugjerohet t rishikohen objektivat e programit, duke qen m specifik, realist, i matshm dhe i prkufizuar n terma kohor pr at ka synohet nga programi n periudhn e PBA-s dhe q do t kontribuoj direkt n arritjen e

qllimeve t politiks. Ve ktyre, sugjerohet q t rishikohen edhe produktet pr t gjitha programet, si nga pikpamja e identifikimit dhe zgjerimit t tyre, ashtu dhe nga pikpamja e sasis q duhet t ofrohet pr to gjat periudhs s PBA-s dhe e kostos reale t tyre.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

12

SOCIALE

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Mblidhet KRRT. Miratohen 20 projekte publike dhe 27 krkesa pr pallate e sheshe. Reagon ashpr Ministria e Punve Publike

Olldashi: Do anuloj lejet e ndrtimit t Rams


M
iratimi i rreth 30 lejeve t ndrtimit pr pallate shumkatshe dhe mosshqyrtimi i planit urbanistik t Tirans n mbledhjen e djeshme t KRRT-s ka ndezur srish gjakrat mes bashkis kryeqytetase dhe Ministris s Punve Publike Transportit dhe Telekomunikacionit. Madje, drejtuesit e ksaj t fundit kan paralajmruar se do t bjn nul, pra do t anulojn do vendim t djeshm pr leje ndrtimi t dhn nga kjo mbledhje, sipas tyre, me vota t blera. N nj akt t paprecedent, kryetari i Partis s Bashkis mblodhi Kshillin e Rregullimit t Territorit t Tirans dhe aprovoi n rreth 2 or, 30 leje ndrtimi pr godina shumkatshe, duke vrtetuar katrciprisht faktin q n themel t mosmiratimit t planit rregullues t kryeqytetit qndron vendosmria e Rams pr t keqprdorur pushtetin e tij pr leje ndrtimi klienteliste dhe pr t nancuar me kto leje ambiciet e tij elektorale, thuhet n deklaratn zyrtare t Ministris s Punve Publike e drejtuar nga Sokol Olldashi, rivali i vjetr i Edi Rams. N kt deklarat theksohet se prej muajsh me radh, ne po krkojm q plani urbanistik i Tirans t ndjek procedurat e miratimit, n mnyr q kryeqyteti t mos zhvillohet sipas trilleve elektorale dhe nevojave pr para t Edi Rams. Ndrsa vijohet m tej q MPPTT-ja deklaron se do t ndjek t gjitha procedurat ligjore pr t frenuar keqprdorimin politik t bashkis, sipas parimit nj pallat, nj vot. Ne do t prdorim do mekanizm administrativ dhe ligjor dhe do t bjm nul t gjitha vendimet e dala nga pazari i sotm (i djeshm) n KRRT-n e Bashkis s Tirans. Gjithashtu, she i ksaj ministrie, Olldashi, n kt qndrim zyrtar ka ritheksuar se asnj vendim nuk do t mund t merret me votat e blera t KRRTs s bashkis, pr sa koh plani i prgjithshm rregullues nuk dorzohet dhe nuk futet pr procedurat e shqyrtimit e t miratimit. Nga ana tjetr, drejtuesit e Bashkis s Tirans kan njoftuar se n mbledhjen e radhs s KRRT-s u miratuan 46 krkesa, nga t cilat 20 ishin projekte publike, ndrkoh pjesa tjetr, pra 27, ishte miratim i krkesave pr leje ndrtimi dhe leje sheshi nga investitort privat. Disa nga projektet publike t miratuara jan: rikonstruksioni dhe ndrtim i ri i ambienteve ndihmse t shkolls Petro Nini Luarasi; sistemim asfaltim rrugsh n njsit bashkiake, sistemim trotuaresh n rrugn Ali Demi; rikonstruksioni i rrugs Hamdi Pepa; sistemim asfaltim i rrugs 3 Vllezrit Kondi (faza e dyt); rikonstruksion i rrjetit t KUZ n rrugn 3 Vllezrit Kondi; ndrtimi i kanalit t Shkozs; projekti pr rikonstruksionin e Bllokut 56; ndrtimi i kanalit n rrugn Hazbi Serrani; rikonstruksion i rrugs Ibrahim Rugova; rikonstruksioni i rrugs 3 Dshmort; rikonstruksioni i rrugs Besim Imami; sistemim - asfaltim i rrugs Fuat Toptani; sistemim asfaltim i rrugs Ram Sadria; rikonstruksioni i trotuareve t rrugs Ali Kelmendi; rikonstruksioni i rrugs Bedri Cullhaj dhe rikonstruksion t rrugve Llazi Miho (segmenti 01 dhe 02); shtresa rrugore dhe sistemim t ujrave t shiut n degzimin e fundit t rrugs 5 Maji; rehabilitim i rrugs Spitali Ushtarak Hekurudh; rehabilitim i rrugs Don Bosko Hekurudh; rehabilitim i rrugs s Paskuqanit. A.Rr.

Lushnj

Aktort e Portokallis, spektakl humori

Filip akulit i dorzohet titulli Qytetar Nderi


sht zhvilluar n qytetin e Lushnjs, paraditen e s diels, ceremonia e dhnies t titullit Qytetar Nderi i Lushnjs drejtorit t emisionit Fiks Fare, Filip akulit. Ka qn kryetari i bashkis s qytetit, Albert Sanxhaku, ai q i ka dorzuar Filip akulit, titullin e dhn nga kshilli i bashkis. Ky i fundit vendimin pr ta nderuar akulin me titullin qytetar nderi e ka miratuar n mbledhjen e muajit janar. Propozimi pr nderimin e drejtorit t Fiks Fare sht br nga kshilltart e Partis Socialiste t ktij qyteti dhe pikrisht nga Leonard Gogu. Propozimi menjher sht mbshtetur dhe ka kaluar pa kundrshtime nga t gjith kshilltart. Ceremonia e dhnies s titullit sht zhvilluar n salln e teatrit Vae Zela n t ciln merrnin pjes edhe mjaft miq dhe dashamirs s Filip akulit. Agron Llakaj dhe Koo Devole e kan ndjekur nga afr mikun e tyre n kt ceremoni nderi, ndrsa aktort e Portokallis kan dhn spektakl pr pjesmarrsit e shumt. Prve administrats s Bashkis s Lushnjs, si dhe antarve t Kshillit Bashkiak n ceremoni kan marr pjes edhe mjaft banor t qytetit myzeqar, t cilt donin t prshndesnin nga afr Filip akulin. Motivacioni i nderimit t akulit ka qn: Kontribut t shquar pr zhvillimin e qytetit t Lushnjs. Nderimi i drejtorit t Fiks Fare lidhet me 15 vjet pun t tij n kt zon. Ai ka qn msues, si dhe punonjs arti n rrethin e Lushnjs. M. Troka

Disa nga projektet publike t miratuara dje nga KRRT jan:


Rikonstruksion dhe ndrtim i ri (ambiente ndihmse) t shkolls Petro Nini Luarasi Sistemim asfaltim rrugsh n njsit bashkiake Sistemim trotuaresh n rrugn Ali Demi Rikonstruksioni i rrugs Hamdi Pepa Sistemim asfaltim i rrugs 3 Vllezrit Kondi (faza e dyt) Rikonstruksion i rrjetit t KUZ n rrugn 3 Vllezrit Kondi Ndrtimi i kanalit t Shkozs Projekti pr rikonstruksionin e Bllokut 56 Ndrtimi i kanalit n rrugn Hazbi Serrani Rikonstruksion i rrugs Ibrahim Rugova Rikonstruksioni i rrugs 3 Dshmort Rikonstruksioni i rrugs Besim Imami Sistemim - asfaltim i rrugs Fuat Toptani Sistemim asfaltim i rrugs Ram Sadria Rikonstruksioni i trotuareve t rrugs Ali Kelmendi Rikonstruksioni i rrugs Bedri Cullhaj dhe rikonstruksion t rrugve Llazi Miho (segmenti 01 dhe 02) Shtresa rrugore dhe sistemim t ujrave t shiut n degzimin e fundit t rrugs 5 Maji Rehabilitim i rrugs Spitali Ushtarak Hekurudh Rehabilitim i rrugs Don Bosko Hekurudh Rehabilitim i rrugs s Paskuqanit

Situata

Prplasja

22 marsi, kremtohet dita botrore e ujit

Bashkia e Tirans llon projektin pr rivitalizimin e ktij territori. Ndrsa qeveritart ngren akuza

ata 22 mars sht shpallur prej vitit 1992, nga Asambleja e Prgjithshme e Kombeve t Bashkuara, si dita botrore e ujit, dit n t ciln n shum vende t bots organizohen aktivitete, me synim ndrgjegjsimin e opinionit pr mbrojtjen, ruajtjen dhe prdorimin racional t burimeve ujore. Sipas statistikave, n bot vetm 3% e ujit sht i freskt, ndrsa 97% ndodhet n dete dhe oqeane. Po ashtu, vetm 1% e ujit q ndodhet n tok sht i pijshm. Situata n fushn e ujrave n nivel ndrkombtar paraqitet mjaft problematike. Sipas statistikave, 18% e popullsis s bots nuk kan akses pr uj t pijshm t pastr dhe 40% nuk kan akses pr shrbime kanalizimesh. Deri n vitin 2030, pothuajse gjysma e popullsis s bots do t jetoj n zona, ku do t ket mangsi akute n furnizimin me uj, rezulton nga raporti i OKBs, q u b publik ditt e fundit, gjat punimeve t Forumit Botror t Ujit n Stamboll. Autort e raportit bjn thirrje pr prmirsimin e menaxhimit t krizs, shkaktare t s cils jan kryesisht ndryshimet klimatike dhe shtimi me ritme t shpejta i popullsis q shoqrohet dhe me shtimin e krkess pr energji. Kto jan vetm disa nga faktort q po e vn gjithmon e m shum n vshtirsi burimin e shtershm me uj t pastr t bots.

Rama nis mbjelljen e 2 mij pemve te liqeni. PD: Po mashtron


E
dhe mbjellja e pemve n kryeqytet sht shndrruar n debat. Partia Demokratike ka akuzuar kryetarin e Bashkis s Tirans, Edi Rama, se po mashtron me shifrat e gjelbrimit. Ndrkoh q vet PDja, s bashku me Ministrin e Mjedisit, nuk mund t konsiderohen si t part n front lidhur me shtimin e hapsirave t blerta. Kryebashkiaku Rama ka ndjekur nga afr dje punimet pr mbjelljen e 500 pemve t para, t cilat n total do t arrijn n 2000 cop n territorin e parkut t liqenit. Sot ne mbjellim 500 pemt e para, 2000 t tjera do t mbillen n ditt e javt n vijim dhe mijra e mijra t tjera do ti shtohen parkut vitin e ardhshm, duke realizuar nj projekt, i cili kur t jet i plotsuar me t gjitha ndrhyrjet, me infrastrukturn dhe me pasqyrn ujore, do ta kthej kt park edhe nj her tjetr n nj pik referimi pr do familje kryeqytetase, tha dje kreu i bashkis, Rama. Sipas tij, bashkia krkon q t ndrhyj me nj investim t rndsishm n park, duke rindrtuar t gjith pasqyrn ujore, si dhe duke riprtrir t gjith gjelbrimin e parkut e duke e shtuar n mnyr shum t ndjeshme cilsin e t gjith infrastrukturs s brendshme t tij, me rindrtimin e rrugve t brendshme, me ndrtimin e nj korsie t veant pr vrapuesit e nj korsi t veant pr biikletat. Pr kreun e Bashkis s Tirans, nj komponent mjaft i rndsishm pr projektin e rehabilitimit t parkut t madh t liqenit sht gjelbrimi i tij, shtimi i siprfaqes s gjelbr. Kjo synohet t arrihet prmes shtimit t ors s parkut dhe mbjelljes s demokrat i Kshillit Bashkiak, njkohsisht zvendsministr i Mjedisit, Taulant Bime. Sipas tij, pretendohet q n 9 vjet, siprfaqja e gjelbr n kryeqytet sht rritur me 110 ha, siprfaqe kjo e barasvlefshme 36 her sa parku Rinia (me siprfaqe prej 3 ha). Pra, qytetar t Tirans, sot ju msoni q keni n Tiran edhe 36 parqe Rinia, tha Bime, duke krkuar nga drejtuesit e Bashkis s Tirans q tia tregojn kto edhe qytetarve. Nga ana tjetr, drejtuesit e bashkis i kan kujtuar numrit 2 t Ministris s Mjedisit, se kur Lufter Xhuveli deklaronte se do t mbillte 1 milion pem, n dokumente figuronin vetm 450 mij t tilla, q asnjher nuk u konrmuan nse u futn n gropa pr tu mbjell apo jo. A.Rr.

danve t rinj n t. Pr kt arsye, sht planikuar t ripyllzohet nj siprfaqe prej 7.135 m2 me rreth 2600 rrnj t reja pemsh, t llojit: manjol 250 cop, prunus dulcis 250 cop rrnj pishe 300 cop, pem mimoze rreth 1800 cop. Por nga selia e PD-s kan dal akuzat

se ktu ka mashtrim. N vitin 2005, n strategjin lokale pr nj mjedis t shndetshm n qytetin e Tirans 2005-2008, Rama u deklaroi qytetarve se siprfaqja e gjelbr n Tiran sht 4.5 m2/banor dhe synohej t arrihej n 7 m2/banor n fund t vitit 2008, u shpreh antari

Vendimi

UT, diplomat e reja zbardhen kt jav


odeli i diplomave q ofron Universiteti i Tirans, sipas sistemit t Bolonjs, pritet t miratohet javn e ardhshme. Burime zyrtare t UT-s bjn t ditur se miratimi i diplomave, n baz t ndryshimeve t prcaktuara, do t kryhet n datn 25 mars, n mbledhjen e radhs s senatit. Msohet se pas prcaktimit t modelit konkret t diploms s re, ajo iu shprnda edhe studentve, t cilt dhan sugjerimet e tyre mbi elementet grake shtes. Specialistt e Universitetit t Tirans pohojn se prve elementeve t reja q kan shtuar fakultetet, diplomat do t prmbajn detyrimisht stemn e Republiks s Shqipris, emblemn e institucionit prkats t arsimit t lart q e lshon, emrtimin e institucionit prkats, emrin, atsin dhe mbiemrin

e studentit, vendin, datn e lindjes, emrtimin e diploms, datn e mbrojtjes s tezs s diploms, numrin e amzs, matrikulimi i studentit, numrin e diploms, datn e lshimit t diploms. N mbledhjen e senatit t UT-s pritet t diskutohen edhe shtje t tjera, si shqyrtimi i vrejtjeve t ministrit t Arsimit pr projektstatutin e UT-s, zgjedhja e 5 antarve t Kshillit t Etiks s Universitetit, miratimi i marrveshjes me Universitetin e Torinos n Itali etj. Sipas burimeve t UT-s, n kt mbledhje pritet edhe rishqyrtimi i udhzimit Pr veprimtarin e personelit akademik n institucionet publike t arsimit t lart, shqyrtimi i propozimit t Kshillit t Fakultetit t Shkencave Sociale pr ndarjen e Departamentit t Filozos dhe Sociologjis.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 13

@ Mike Tyson

Ish-boksieri rrfehet n prag t daljes s dokumentarit mbi jetn e tij: Jam nj djal i mir, por mos m provokoni. M plqejn grat e forta, por nuk kam prdhunuar kurr njeri
NE FAQET 18-19

Pr sa koh q biletat do t kushtojn rreth 200 mij dollar, turizmi kozmik do t jet nj argtim vetm pr superpasanikt

Historia

Me pushime n kozmos!
Z
ona e ardhshme e caktuar pr qllime kozmike do t ket siprfaqe 70 kilometra katror n Meksikn e Re. sht zgjedhur ky vend, sepse qielli sht i pastr dhe pa re pr 320 dit n vit. Kjo do t thot se ktu ka kushte ideale pr nisjen dhe mbrritjen e mjeteve kozmike pa vshtirsi. Pikrisht n kt vend do t vijn njerz nga e gjith bota dhe prej ktej do t udhtojn pr n kozmos. Guvernatori Bill Richardson, pak koh m par inauguroi ndrtimin e kozmodromit Spaceport America dhe thot se hobi i tij i fmijris ka qen uturimi n orbitn rreth Toks, ku ndrronte t ishte i pari n kt udhtim komercial kozmik. Askush nuk dyshon se si lloi kshtu nj gar e re pr n kozmos. Vlersohet turizmi prtej toksor dhe deri n vitin 2020 do t mund t jap miliarda dollar t ardhura. Miliardert e ndrmarrjeve jan duke krkuar bashkpunim me kompanit shtetrore pr ndrtimin e hedhsve t raketave dhe mjediseve t shkollimit pr gjith botn. A m a t o r t k oz m i k k a n prshtypjen se t gjith do t qndrojn n radh pr bileta. Shumica e 35 kozmodromeve q funksionojn sot n bot jan shtetrore, n ndrtim e sipr. Gjithashtu jan edhe 8 porte private t shprndara nga Singapori deri n Suedi. Sipas firms Futron, n vitin 2021 do t ket rreth 15 mij kandidat n vit t gatshm pr t paguar n total 700 milion dollar pr t prjetuar disa aste mbreslnse. Amerikant, duke analizuar vrshimin e krkesave...
NE FAQEN 20

Krkesat e mdha kan br q shum shtete t nisin ndrtimin e kozmodromeve


Foto fakt

Ky sht peshku robot, q mund t prthith ndotjen e pranishme n uj. Me nj gjatsi prej 1.5 metra dhe mim prej 200 mij dollarsh, ai bn t njjtat lvizje si krijesat e gjalla
Trashgimtart biologjik t pjestarve t ish-grupit t famshm merren thuajse t gjith me muzik

Kontesha spiune, q magjepsi Lorencin e Arabis

Fmijt e Beatles, n gjurmt e baballarve


T
gjith s bashku me shpirt. Trashgimtart e Beatles, trashgimtar n kuptimin artistik, por edhe n sensin biologjik, do t takohen n 2009-n. Kt vit do t debutojn vetm dy prej tyre: James McCartney, djali i Paul, q po shfrytzon diskun pr t cilin e ka ndihmuar i ati dhe Dhani Harrison, djali i George, q m 31 mars do t publikoj albumin You are here me grupin e tij thenewno2. Gjithmon kt vit, Julian Lennon, djali i John Lennon, do t publikoj albumin e tij t gjasht, Everything Changes. Julian ka qen shum i famshm gjat viteve 80. Javn e shkuar, vllai i tij, Sean, ka publikuar Chimera Music, nj album n t cilin ka marr pjes edhe e ma, Joko Ono, me Plastic Onon Band, knga e par ku ajo u shfaq pa John-in. Lists s fmijve t Beatles i sht shtuar edhe Zak Starkey...
NE FAQEN 15

ashnore dhe spiune e Lorencit t Arabis. Jo vetm kaq: gruaja e par oksidentale q krkoi t vizitonte Mekn, qytetin e shenjt t myslimanve. M tej akoma: arriti deri aty sa udhtoi e zhveshur mbi nj gamile n shkrettirn siriane t Palmirs. E gjeti veten t burgosur n haremin e nj sauditi. U arrestua tri her pr vrasje, pr tu liruar n t gjitha rastet pr munges provash. Ka edhe t tjera pr t shtuar: ishte kujdestarja e nj bordelloje n Parisin e pushtuar nga nazistt, njhersh edhe trakante opiumi. Pak gra mund t krenohen pr jet aq t mbushur me aventura sa ajo e basko-francezes Zhan Kleri, e vrar n Tanger n vitin 1948. Kjo Mata Hari e re, me linja trupore t hajthme, ok t zinj, gjithnj tepr elegante, nisi t bhej e famshme q n moshn e adoleshencs. E lindur n vitin 1893, n nj familje t borgjezis s lart, Marga, si e pagzuan n kolegjin e qytetit basko-spanjoll, Ondarribia, trheq vmendjen e t gjithve me t mbushur 15 vjett: merr arratin me nj ocer francez, me t cilin jeton pr disa muaj. Me ti dhn fund ksaj aventure, mbrrin martesa me djalin m t krkuar t krahins, nj kushri i largt, kontin ekscentrik Pier De Andurain. ifti i milionerve e braktis thuajse...
NE FAQEN 14

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 14

NDRYSHE

KONTAKT info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com

Pak gra mund t krenohen pr jet aq t mbushur me aventura sa ajo e konteshs basko-franceze Zhan Kleri, e vrar n Tanger n vitin 1948. Kjo Mata Hari e re, me linja trupore t hajthme, ok t zinj, gjithnj tepr elegante, ishte gruaja e par oksidentale q krkoi t vizitonte Mekn. Ajo arriti deri aty sa t shtiste e zhveshur mbi gamile n shkrettir, u arrestua tri her pr vrasje, pr tu liruar n t gjitha rastet pr munges provash

Kontesha spiune, q magjepsi


D
ashnore dhe spiune e Lorencit t Arabis. Jo vetm kaq: gruaja e par oksidentale q krkoi t vizitonte Mekn, qytetin e shenjt t myslimanve. M tej akoma: arriti deri aty sa udhtoi e zhveshur mbi nj gamile n shkrettirn siriane t Palmirs. E gjeti veten t burgosur n haremin e nj sauditi. U arrestua tri her pr vrasje, pr tu liruar n t gjitha rastet pr munges provash. Ka edhe t tjera pr t shtuar: ishte kujdestarja e nj bordelloje n Parisin e pushtuar nga nazistt, njhersh edhe trafikante opiumi. Pak gra mund t krenohen pr jet aq t mbushur me aventura sa ajo e basko-francezes Zhan Kleri, e vrar n Tanger n vitin 1948. Kjo Mata Hari e re, me linja trupore t hajthme, flok t zinj, gjithnj tepr elegante, nisi t bhej e famshme q n moshn e adoleshencs. E lindur n vitin 1893, n nj familje t borgjezis s lart, Marga, si e pagzuan n kolegjin e qytetit basko-spanjoll, Ondarribia, trheq vmendjen e t gjithve me t mbushur 15 vjett: merr arratin me nj oficer francez, me t cilin jeton pr disa muaj. Me ti dhn fund ksaj aventure, mbrrin martesa me djalin m t krkuar t krahins, nj kushri i largt, kontin ekscentrik Pier De Andurain. ifti i milionerve e braktis thuajse menjher jetn monotone t provincs, udhton papushim npr bot dhe n fund t dy vendosin t rrisin kuaj n Argjentin. Nj katastrof. Zhan kthehet n atdhe n moshn 17-vjeare, ndrsa i shoqi zhytet n manit dhe teprimet e tij. Trashgon nga i ati nj pasuri prrallore dhe ksaj here n shnjestr ka Egjiptin, ku n vitin 1925 hap sallonin e bukuris Meri Stjuart. Udhtim q fsheh dika. I biri, Zhaku, q jeton edhe sot e ksaj dite, n moshn 92-vjeare, hero i rezistencs franceze, shprehet n librin me titull E Burgosura e Arabis: Jeta e pazakont e konteshs Marga dAndurain, spiune dhe aventuriere n Lindjen e Mesme, se e ma ishte rekrutuar nga shrbimet e fshehta britanike dhe q prpara se t vinte kmb n Kajro, kishte ndjekur kurse spiunazhi n Londr. Kryeqyteti egjiptian, edhe pas prfundimit t Lufts s Par Botrore dhe pjestimit mes anglezve e francezve t asaj ku shtrihej dikur Perandoria Otomane n Lindjen e Mesme, qe kthy-

Lorencin e Arabis
Britanikt, t cilt kishin mbshtetur revoltn e arabve kundr turqve t organizuar dhe drejtuar nga agjenti i tyre i famshm Tomas Eduard Lorenc, alias Lorenci i Arabis, ia lshuan n vitin 1920 Sirin francezve. Por, mes ish-shokve t dikurshm t armve n rrug tinzare merr jet lufta e nndheshme pr dominimin e zonave strategjike

er n fole spiunsh. Britanikt, t cilt kishin mbshtetur revoltn e arabve kundr turqve t organizuar dhe drejtuar nga agjenti i tyre i famshm Tomas Eduard Lorenc, alias Lorenci i Arabis, (historia e t cilit tregohet n filmin po kaq t famshm me aktor protagonist Piter OTul), ia lshuan n vitin 1920 Sirin francezve. Por, mes ish-shokve t dikurshm t armve n rrug tinzare merr jet lufta e nndheshme pr dominimin e zonave strategjike. Joshja erotike q emeton gjithka te bukuroshja Marga triumfon te t gjith njerzit q e rrethojn, ashtu si edhe salloni i saj i bukuris, nj mbules e prsosur pr aktivitetin e spiunazhit. Aty bukuroshja e ka shum t leht t grumbulloj informacione t rezervuara prej bashkshorteve t shtetarve egjiptian, si dhe prej aristokrateve, si qe gruaja e Mbretit Fuadi i Par, Sulltania Nazli Sabri, apo gruaja e Shahut t Persis, Favzia. Shefi i zyrs lokale t shrbimeve sekrete shpejt i ngarkon detyrn e par vrtet t rndsishme: lidhjen e marrdhnieve me emirin saudit t Riadit, Ibn Saudin, i cili njihej pr dobsin e fort q kishte ndaj femrave t bukura. Pas ksaj, shefi i agjentve t madhris s saj n Palestin e fton pr nj udhtim n Tokn e Shenjt dhe n Siri, i cili prfundon n Palmirn e mrekullueshme, vend ku n vitin 1930 hap nj hotel n t cilin mund t dgjohet edhe sot e ksaj dite legjenda, sipas s cils kjo aristokrate ishte vn e tra n shrbim (edhe seksual) t Lorencit t Arabis. sht e kot t themi q edhe hoteli ishte nj tjetr qendr spiunazhi e Londrs. N Siri kontesha u kthye shpejt n legjend, kjo n mas t madhe edhe pr shkak t shtitjeve npr shkrettir krejt e zhveshur. N vitin 1933, e ndar tashm nga bashkshorti, Pieri (i cili vritet m pas n vitin 1937), vendosi t konvertohet n myslimane pr t pasur mundsin t vizitoj Mekn. Kt donte ta bnte e veshur si burr. Por m par martohet me analfabetin Ben Suliman. Zbulohet para udhtimit dhe mbahet nn vzhgim t rrept n haremin e zvendsguvernatorit t Jids. Arrijn t siguroj drgimin n Franc, fal mbshtetjes s nj prej ish-dashnorve, emirit Saud. Ndrkaq, Ben Sulimani, njeriu me t cilin sapo kishte vn kuror, vdes i helmuar. Kthehet n qytetin e lindjes, ku Mata Hari menjher shkakton nj skandal. Rrfen jetn dhe peripecit e veta n gazetn Le Courrier de Bayonne, pa kursyer as detajet m pikante. Me shprthimin e Lufts s Dyt Botrore, ndrsa i biri lufton n Paris dhmb pr dhmb me nazistt, ajo vet, me shum gjasa ende n shrbim t britanikve, frekuenton rregullisht shtabin e Gestapos n Hendaja. Tashm e famshme, n vitin 1948 zhvendoset n Tanger bashk me t dashurin, Hans Habele, ish-agjent i Himlerit. Pikrisht n kt vend gjen vdekjen, pasi i dashuri e godet disa her me shishe, ndrsa gjendeshin t dy n nj bark luksoze. Trupi i saj nuk u gjet kurr. I biri kujton: Ime m m thoshte gjithnj t ndihesha pasardhs i kapitenve sypatrembur bask, t cilt n t shkuarn prshkonin detet n krkim t fatit.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 15

NDRYSHE

KONTAKT info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com

N fund t ktij muaji do t publikohet albumi i Dhani Harrison, ndrsa brenda vitit do t publikohet ai i James McCartney-t. Lajme t reja n 2009-n edhe pr vllezrit Lennon. Rikthimi i Sean dhe Julian
Paul McCartney Ringo Star

JAMES, MARY DHE STELA Fmijt e Paul McCartney-t dhe Linda-s: James sht muzikant, Mary fotografe, ndrsa Stela nj stiliste e famshme

ZAK STARKEY Luan n bateri me grupet Who dhe Oasis

John Lennon

George Harrison
DHANI N vitin 2001 punoi pr albumin e t atit, Brainwashed. N fund t muajit do t publikohet albumi You are here, me grupin thenewno2

Kam provuar gjithka pr t mos u br muzikant: prfundova universitetin, provova t bhesha grast, por nuk ia dola mban. Mendoj se muzikn e kam n ADN (Dhani Harrison)

SEAN DHE JULIAN Julian Lennon sht shfaqur n sken n 1984-n, ndrsa Sean n 1998-n

gjith s bashku me shpirt. Trashgimtart e Beatles, trashgimtar n kuptimin artistik, por edhe n sensin biologjik, do t takohen n 2009-n. Kt vit do t debutojn vetm dy prej tyre: James McCartney, djali i Paul, q po shfrytzon diskun pr t cilin e ka ndihmuar i ati dhe Dhani Harrison, djali i George, q m 31 mars do t publikoj albumin You are here me grupin e tij thenewno2. Gjithmon kt vit, Julian Lennon, djali i John Lennon, do t publikoj albumin e tij t gjasht, Everything Changes. Julian ka qen shum i famshm gjat viteve 80. Javn e shkuar, vllai i tij, Sean, ka publikuar Chimera Music, nj album n t cilin ka marr pjes edhe e ma, Joko Ono, me Plastic Onon Band, knga e par ku ajo u shfaq pa John-in.

Fmijt e Beatles
Edhe McCartney e Harrison, si baballart
i vrtet fakti q Julian ka qen frymzim pr Beatles: nj vizatim i tij fmijror e frymzoi t atit t shkruante kngn Lucy in the sky with diamonds, ndrsa Paul shkroi Hej Jude, pr ta ngushlluar kur John u nda nga Cynthia, duke e ln 5-vjee. M t liruara nga miti i Beatles jan vajzat e McCartney-t, por ndoshta sht thjesht efekti optik i nj arratisjeje: Heather sht nj artizane qeramike, Mary nj fotografe e afirmuar, ndrsa Stela drejton me sukses rmn e saj t veshjeve n botn e mods. I bie kitars vetm James, 31 vje. Gjithashtu edhe Zak Starkey i bie bateris. Hera e par q ai ka luajtur n bateri ishte n moshn 10-vjeare, por Ringo imagjinonte pr t nj karrier si avokat ose doktor. I biri nuk e knaqi, dhe sot n moshn 43-vjeare ai sht nj prej bateristve m t krkuar dhe luan me grupet Who dhe Oasis. Fmijt e Lennon, t dy kantautor, nuk kan dashur kurr t ecin n hapat e babait t tyre: Sean ishte 5 vje kur n vitin 1980 John u vra n Dakota, Nju Jork, dhe sot ai thot se n muzik ka ecur gjithmon mbi hapat e s ms, Joko Omo, ndrsa Julian sa her q prmendet Lennon, thot: E doja shum, por m ka zhgnjyer n shum aspekte. Dhani Harrison e ka frymzimin artistik t shkruar q n emr, t cilin i ati ia kopjoi nga notat dha e ni t shkalls muzikore indiane. George, q e kishte marr shum her t birin n studion e regjistrimit, dshironte t dgjonte albumin Brainwashed, n t cilin Dhani mori pjes dhe e prfundoi pas vdekjes s t atit, n 2001-shin. Kam provuar shum gjra, vetm q t mos bhesha muzikant, ka shpjeguar ai pak koh m von. Prfundova fakultetin, punova si grast, konkurrova n kanotazh, luftova me munda, por ja ku jam sot, 30 vje dhe nalja duket qart: jam nj muzikant. Mendoj se e kam n ADN. N fakt, aktiviteti i tij si muzikant ka nisur q hert. Dhani ka regjistruar disa kng s bashku

me supergrupin e t atit, Traveling Wilburys, me Bob Dylan, Tom Petty dhe Roy Orbison. M pas ishte viti 2002, kur Eric Clapton organizoi koncertin me Ringo Star, Ravi Shanker, Tom Petty dhe Billy Preston, me rastin e prvjetorit t par t vdekjes s t atit: Olivia m tha se me Dhani-n n sken duket sikur sheh George-n e ri, ndrkoh q ne t tjert jemi t gjith t plakur, thot Paul McCartney, duke iu drejtuar plates. Dhani e shpjegon kshtu zgjedhjen e tij pr ta hedhur kt kng m par n internet dhe pr t qen zri i par i thenewno2: Kam msuar se kur nj disku i bhet shum reklam, nuk shitet shum. Dshiroja t isha nj trup pa fytyr, jo Dhani Harrison and the Muppets. Nuk prdor kurr emrin tim pr tu dgjuar nga t tjert. Babai im m thoshte shpesh: Bhu muzikant, por

Zak Starkey, djali i bateristit Ringo Star, do t jet n nj turne me grupin Who. Ai luan edhe me Oasis
Lists s fmijve t Beatles i sht shtuar edhe Zak Starkey, djali i bateristit Ringo, i cili gjat muajve n vazhdim do t jet i angazhuar n turneun botror me grupin Who. Jeta sht mjaft e vshtir, por bhet m shum e till kur nuk t lejojn t jesh vetvetja. Un nuk jam John Lennon dhe nuk do t jem kurr ai, ka shkruar Julian n nj letr t hapur me rastin e 25-vjetorit t vdekjes s t atit. Por prballja sht e pashmangshme, ashtu si sht

Vitin e ardhshm, Dhani Harrison, me bandn e tij, do t marrin pjes n festivalin Lollapalooza
mos u bj i famshm, sepse n t kundrt do t humbassh lirin tnde. sht prpjekur q gjat gjith jets sime t m mbante larg njerzve t famshm, por tani e ndiej se jam gati t bj at far dua. Vitin e ardhshm do t marr pjes n nj festival t ikagos, ku i ati nuk e kishte lejuar kurr t shkonte as si spektator: Mendonte se kur t kthehesha nga ai vend, do t isha mbushur me tatuazhe dhe pirsing, ose do t isha i droguar.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 16

PROGRAMI DITOR I DIGITALB

PER ME SHUME www.digitalb.al

SERIAL

BOTA E MAKINAVE

QYTETRIM/ SHOQRI

ROMANCE

NIKITA
PERMBAJTJA: Nj organizat klandestine anti-terroriste sajon vdekjen e nj vrasseje t burgosur, duke besuar n bukurin dhe aftsin e saj pr t vrar. E trajnuar pr t qen nj lufttare perfekte, nj vrasse e ftoht dhe e bindur, vajza me emrin e koduar Xhozen nuk sht aq e pamshirshme sa kishin menduar. Nga e hna n t enjte, ora 21:00, n Digi+.

FIFTH GEAR, PJ. 24


NGA E HNA N T ENJTE, ORA 21:00
do t hn, Explorer 1 prezanton serit m t reja t Fifth Gear! Nga prezantimi i detajuar i makinave m t fundit, por edhe atyre klasikeve t kthyera n mit, deri te provat spektakolare n pistn e garimit dhe humorin e paprsritshm! Mos humbisni makina t jashtzakonshme dhe sda midis kompanive m t njohura automobilistike! Nj udhtim i paharrueshm n botn e makinave q kan br historin dhe do vazhdojn ta bjn n t ardhmen!

ora 21:00

KTHIM N NORMANDI PJ.2


Zanalla e ktij lmi sht nj tjetr lm, i realizuar nga Rene Alio n Normandi, 30 vjet m par, bazuar mbi nj libr t lozot Mishel Fuko, mbi nj krim t kryer n zonn rurale t Normandis n vitin 1835, nga Pier Rivier, nj djal fshatar 20-vjear. Asistent regjisori i lmit t Rene Alios, asokohe vetm 24 vje, vendos t kthehet n Normandi pas 30 vjetsh, pr t takuar aktort e dikurshm t lmit.

HN E PLOT N PARIS
Aktort: Pascale Ogier, Tchky Karyo PERMBAJTJA: Fitues i disa mimeve kinematograke, prfshir aktoren dhe regjin m t mir. Luiza sapo ka mbaruar shkolln e artit. E prfshir n nj loj joshjeje, jeta e saj bhet gjithnj e m shum e ndrlikuar.

ora 22:00

ora 21.30

TALK SHOW

BIOGRAFI, SPORT

AKSION, KRIM

SERIAL PR ADOLESHENT

(DEBAT POLITIK): SHQIP


N Shqip, debati i pronave. Si mund t marrsh pronn tnde? Pse kemi dshtuar? Konikti 18 vjecar pa zgjidhje n Shqipri. Rruga q t on n Gjykatn e Strasburgut. Nj debat pr pronn e shqiptarve

TYSON
ora 21:00
Regjia: Uli Edel Aktoret: Michael Jai White, George C. Scott, Paul Wineld, Jimi Bridges Jr, Malcolm-Jamal Warner

KODI 51
ora 21:00
Regjia: Ronny Yu Aktort: Samuel L. Jackson, Robert Carlyle, Emily Mortimer, Rhys Ifans, Michael Meatloaf Lee Aday Nj kimist amerikan ka shpikur nj drog t fort me prbrs krejt t ligjshm. Vendos t shkoj n Liverpul, pr nj pazar t mir, por i shoqruar nga nj gangster vendas, tifoz i Liverpulit, q urren do gj amerikane, do t futet n nj rrjet mashtrimi dhe loje t dysht.

TRIBU
ora 21:30
PERMBAJTJA: Ndodhemi n nj t ardhme jo shum t largt. Planetin e ka shkatrruar nj virus i tmerrshm. T gjith t rriturit jan infektuar rnd dhe pr t shptuar fmijve u duhet t jetojn t izoluar. Rregullat kan ndryshuar. Fiset luftojn gjithmon e m ashpr pr mbijetes dhe misioni i tyre sht t gjejn kurn shruese.

CDO DITE NGA E HENA NE TE PREMTE ORA: 19:30

Trium dhe tragjedia, jeta dhe historia e kampionit t hekurt t boksit, Majk Tajsn, q prej llimeve t hershme, titullit t padiskutueshm Kampion Bote dhe deri te dnimi i tij pr prdhunim.

07.05 08.58 09.00 09.20 09.23 09.29 09.52 10.55 12.00 12.20 12.28 13.25 14.20 14.58 15.00 15.30 15.35 17.00 17.28 17.30 17.50 17.56 18.27 18.54 19.28 19.30 20.10 20.18 21.00 22.30 23.02 23.10 01.00 01.35 02.13 03.30 04.05

TV Show premiere Wake up Programi i dites Lajme Moti Horoskopi Newsroom ritr. Film Serial ritr. Kjo eshte Toka Jone pj.11 Film Serial Vizatimor Oborri i fermes 3, 4 Lajme Moti Film Serial Smallville pj.123 (sez.6/13) Film Serial ritr. West Wing pj.89 (sez.6/21) Reportazh Rrugetim Ne Kacinar ne dimer pj.12 Programi i dites Lajme Moti Top Fest 6 Pr. (direct) TF Pr. 100 vitrinat pj.1380 Programi i dites Lajmet Moti Episodi Ditor Reality Show BIG BROTHER 2 TN Pr. Parajse tropikale pj.159 TN Pr. Nje zonje e vertete pj.163 Programi i dites Lajmet Moti Program TV Premiere Fiks Fare Talk Show Pr. SHQIP Lajme Moti Show Premiere Procesi Sportiv Lajme e Moti Program TV Fiks Fare (rit) Top Fest 6 (rit) Lajme e moti Muzike

HOROSKOPI
DASHI DEMI BINJAKET GAFORRJA LUANI
Mundsit pr t shptuar pozicionin tuaj profesional n mes t nj krize jan t mdha, sepse fati do tju ndjek pas. Mos u demoralizoni n qoft se nj miku juaj mundohet tju pengoj, por me diplomaci prpiquni ta eliminoni.

PESHORJA
AKREPI SHIGJETARI BRICJAPI UJORI PESHQIT

Jeta sociale dhe mondane q ju plqen shum, nuk do tju zhgnjej. Do t jeni n qendr t vmendjes fal harmonis suaj t brendshme dhe qndrimit larg thashethemeve. Gjithashtu, do t merrni prsipr rolin e trajnerit n marrdhniet n ift, rol i pazakont, por q do ia dilni shum mir mban. Puna dhe studimi do t zhvillohen m tej, fal ktij muaji t pasur me mundsi, sidomos n qoft se punoni n fushn e medias dhe komunikimit. Mund t merreni me projekte t rndsishme dhe t vini n shnjestr objektiva ambicioz. Jeta sociale sht shum e ngjeshur, sidomos n mbrmje.

Yjet sot dhe n ditt n vazhdim do tju ofrojn kontakte t reja me njerz q ndodhen larg, dhe do t keni mundsin t merrni udhtime dhe nisma t reja. Pr shum t lindur n kt shenj sht mir t largohen nga gjrat e prditshme q mbajn t burgosura objektivat m ambicioze, pr t lluar nj rrug t re jete.

Ndonjher kureshtja dhe dshira pr aventura ju shtyn t kaloni do limit. Kini kujdes q mos ta ktheni euforin tuaj n dika pa vler para syve t partnerit, duke ngjallur n disa raste xhelozi dhe siklet. Pr sa i prket puns dhe studimit, gjithka shkon mir.

Hna dhe Plutoni t bashkuar n shenjn tuaj ju bjn t jeni shum t ndjeshm. Ndonjher mund t manifestohen te ju emocione shum t kundrta n marrdhniet me t tjert, q jan t turbulluara nga nj ndjeshmri e tepruar. Paraditja sht prsosur pr tu marr me shtjet ekonomike.

N qoft se zhvilloni nj aktivitet profesional q prfshin shum prgjegjsi, kongurimet e dits s sotme ju kshillojn t keni kujdes n kryerjen e detyrave q u keni caktuar bashkpuntorve tuaj. Kto dit do t arrini rezultate t mira n paraqitjen tuaj sportive.

N qoft se do tju duhet t prballoni nj prov n studim ose n jetn private, mundohuni ta bni me optimizm. Gatishmria shpirtrore sht fjalkalimi i shum sukseseve. Prqendrimi i mir dhe mendja e hapur, t dhuruara nga Mrkuri, do t plotsojn pjesn tjetr.

Edhe sot pozicionet e mira yjore do tju sugjerojn strategjin e duhur pr t kaprcyer pengesat dhe pr t shmangur do kundrshtar. Punt ekstra do t rrisin nancat tuaja. Mundohuni t prtoni nga kjo periudh me fat.

Pr vet natyrn astrologjike keni aftsin t rrethoheni nga njerz q ju duan t mirn n kt periudh. T mbshtetur nga yjet, rrethi i personave q ju mbshtesin po zgjerohet m shum. Nga lidhjet miqsore me dik t seksit t kundrt mund t lind dika shum intriguese.

E PREMTE 27 MARS Miami @ Chicago 01:00 Miami @ Chicago 20:00 E SHTUNE 28 MARS C. Sirio-Volley Bergamo 17:30 Romania-Serbia 19:45 Albania-Hungary 20:30 Malta-Denmark 20:00 Montenegro v Italy 20:45 Uruguay-Paraguay 21:00 Portugal-Sweden 21:45 Argentina-Venezuela 23:10 E DIELE 29 MARS Phoenix @ Utah 03:00 Phoenix @ Utah 20:00 CEV Finale 17:00 Ecuador-Brazil 22:00 E MERKURE 1 PRILL Hungary-Malta 19:00 Turkey-Spain 20:00 Denmark-Albania 20:15 Austria v Romania 20:30 France-Lithuania 21:00 Bolivia-Argentina 21:30 Ecuador-Paraguay 23:20 E ENJTE 2 PRILL Chile-Uruguay 01:10 Brazil-Peru 03:10 E PREMTE 3 PRILL Cleveland @ Washington 02:00 Arminia-Schalke 04 20:30 Cleveland @ Washington 20:00

SSHD1 SS3 SS2 SS5 SS1 SS3 SS2 SS4 SS5 SS1 SS1 SS3 SS3 SS1 SS2 SS3 SS1 SS4 SS2 SS5 SS1 SS2 SS1 SSHD1 SS1 SS3

VIRGJERESHA

Yjet sot ju sjellin momente shum t bukura n dashuri. N qoft se keni mundsi, lejojini vetes ndonj moment pushimi me njeriun e zemrs. Gjithashtu, t favorizuara do t jen dhe aktivitetet profesionale e provat n studim.

Njerzit q ju duan dhe ju qndrojn pran ju japin kshilla q jo gjithmon jeni t gatshm ti dgjoni. Pr ju m e rndsishme n kt periudh sht t qndroni me kmb n tok. Ndikimi i favorshm hnor do tju ndihmoj shum n kt aspekt.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 18

NDRYSHE
Ish-boksieri rrfehet n prag t daljes s dokumentarit. Ai tregon jetn e tij: Jam nj djal i mir, por mos m provokoni. M plqejn grat e forta, por dua ti dominoj seksualisht. Nuk kam prdhunuar kurr njeri

Tajson
M vjen turp nga gabimet q kam br
J
am nj djal i mir, por duhet t jeni t kujdesshm q t mos m provokoni. Kto jan fjalt e Majk Tajsonit, n nj intervist t dhn pr Guardian, vetm nj jav para shfaqjes s filmit-dokumentar drejtuar nga regjisori hollivudian, Xhejms Tobak. Nj monolog prej 90 minutash, nj rrjedhje ndrgjegjeje nga ku del qart portreti thuajse komplet, i veant dhe befasues i Majkut t hekurt, si e thrrisnin n kohn kur ngjitej n ring. Sot, Tajson sht 42 vje dhe jeton i vetm n nj shtpi modeste n Los Anxhelos. T ardhurat nga filmi jan nj rastsi e kndshme pr nj njeri q ka fituar m shum se 300 milion dollar me dorezat n ring dhe pastaj shkoi drejt rrnimit, duke mos i mbetur m asnj qindark. Ndoshta sht kampioni m i madh i t gjitha kohrave n peshat e rnda, shkruan Guardian, duke e pranuar se nuk ka pasur kurr humorin dhe elegancn e Muhamed Aliut, por tregon se askush nuk ka pasur nj grusht pr nok daun si ai i tiji. Kur ishte 14 vje, n Olimpiadn e t rinjve, vendosi rekordin e ri pr nok daun-in m t shpejt n kategorin e tij, plot 8 sekonda pas fillimit t ndeshjes, pastaj fitoi me K.O. 19 ndeshjet e tij t para si profesionist, fitoi titullin e peshave t rnda kur ishte 20 vje, dhe nuk u mund nga askush pr tre vjet rresht. Pastaj gjrat filluan t ecnin ters. Gruaja e tij, aktorja Robin Givens, deklaroi n televizion se Majk ishte nj maniak depresiv dhe se t jetoje me t ishte nj ferr i vrtet. N vitin 1990 humbi ndeshjen e tij t par me nj boksier amator, Buster Dagllas. Pastaj u dembelos, u b pre e alkoolit dhe drogs, dhe n vitin 1992 u dnua pr prdhunim, duke vuajtur nj dnim prej tre vjetsh burg. Kur doli, Tajson arriti srish kulmin e lavdis s tij, duke rifituar titullin e peshave t rnda, pastaj humbi prsri pr shkak t veseve t kqija dhe problemeve n publik: njlloj si ather kur kafshoi veshin e Edvander Holifildit n nj ndeshje, ku mori nj gjob prej 3 milion dollarsh dhe heqjen e s drejts pr tu ndeshur n ring. N film tregon pr jetn e tij, q nga fmijria me nj nn q bnte jet t shthurur seksuale; te krimet n lidhje me drogn; burgu n mosh t re, ku mori edhe msimet e para pr boksin; e deri te takimi me Cus DAmato, trajnerin italo-amerikan q e adoptoi dhe e bri nj kampion. Prpara telekamerave, Tajson qesh, qan, krcnon, pendohet. sht si nj tragjedi shekspiriane, me nj mundsi akoma t hapur pr shptim. Jam nj njeri i mir, nj vlla i mir, nuk shoh asgj t gabuar te vetja, por mos m provokoni. Pr t gjith ka nj pik mrzie n jet, tregon ai. Ish-boksieri m pas shton: M vjen turp pr shum gjra q kam br, si n ring, ashtu edhe jasht tij. Q fmij, n mnyr t pabesueshme ishte viktim e djemve t fort t lagjes. Meq ishte i shndetshm dhe trupvogl, t gjith talleshin me t. E kalonte ditn duke u kujdesur pr pllumbat n ati. Kur nj dit njri prej t fortve t lagjes i mori nj pllumb dhe ia kputi kokn prpara tij, Majk u nervozua aq shum, sa q e gjuajti me grusht pa u menduar gjat. Djali u shtri prtok i gjakosur. Aty e kuptoi se i plqente t ndeshej. Shum shpejt t gjith donin t ishin miqt e tij. Pr akuzn pr prdhunim, q e futi n burg, vazhdon t thot se ishte nj shpikje, se ishte i pafajshm. Majk tregon sht pr raportin e tij me grat: M plqejn grat e forta, jo ato q jan si meshkuj, domethn ato q drejtojn ndonj organizat. M plqejn grat q kan besim n vetvete dhe dua ti dominoj seksualisht. Dua ti shoh si e sheh tigri gjahun e tij pasi e plagos. Dshiroj q ajo t m mbaj larg pr gjysm ore para se ta prlaj dhe ta oj n ekstaz. M plqen jashtzakonisht t them Jo kur bj dashuri. Kam dshir q gjithmon t bj gjra ekstreme n shtrat. Tajson thot se shpesh dgjon zra q i flasin n kokn e tij, q shpesh e shtyjn t sillet mir, dhe shpesh t sillet keq. Nse shkoj te nj psikiatr dhe i them se dgjoj zra q m flasin n kok, ai t vesh kmishn e forcs dhe t mbyll n nj spital. Por gjithmon mendja na flet. Nse nuk e kontrollon dhe disiplinon, ather ajo nuk sht m mikja jote. sht nj komitet ktu brenda mendjes sime. Eh, shpresoj q Zoti t m ndihmoj. Cila sht sot dshira juaj m e madhe? T kaloj m shum koh me fmijt e mi. Ti argtoj dhe t shkoj me pushime me ta. Jam i lumtur q djali im 11-vjear nuk bn jetn q bja un kur isha n at mosh. A do t bhet edhe ai boksier si babi? Nuk besoj. Ai sht dijetar, nuk sht boksier. far do t thoshte sot Cus DAmato, q vdiq kur Tajson u b kampion bote, nse do t mund ta shihte sot filmin e xhiruar pr t? Do t thoshte se un them shum fjal t pista. Nuk thosha kurr para Cus fjal t tilla. Filmi prfundon me Tajson q lexon disa vargje t Oscar Wild nga The ballad of reading goal. Vargje t famshme si kto: do njeri vret at q do/dikush
ADOLESHENCA Majk Tajson lindi n Nju Jork, n nj familje t pasur. U arrestua 38 her dhe n shkolln e riedukimit nisi t merrte edhe leksionet e para t boksit

N 22 nntor t 1986-s u b kampioni m i ri i bots n peshat e rnda n historin e boksit, duke mundur me nok daun kanadezin Berbick

e vret me fjal/frikacakt e vrasin me puthje/guximtart me shpat. Ideja pr ti lexuar ishte e regjisorit, por Tajsoni thot se sht nj adhurues i Oscar Wilde. E dini kush ishte e dashura e tij? Ishte djali i markezit Queensberry. Pikrisht ai shpiku rregullat e boksit. E uditshme, apo jo? Filmi, bashk me librin e kujtimeve, q sht akoma n fazn fillestare, jan dy hajmali q ndoshta do t shrbejn pr t rindrtuar imazhin e kampionit t madh t boksit, duke treguar edhe pr karriern e tij pas largimit nga ky sport. Tobak thot se sht i bindur q dokumentari do ti kthej publikut dshirn pr ta par ish-boksierin e dnuar pr prdhunim dhe t famshm pr bmat e tij n ring, n nj aspekt ndryshe, m pak negativ. Megjithat, protagonisti duket se vazhdon t ushqej ende ndjenja t dyfishta pr disa prej bmave pr

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 19

KONTAKT info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com

SULMI Ai sapo kishte dal nga burgu, i akuzuar nga ish e dashura pr prdhunim, ndrsa Holield sapo ishte br kampion bote dhe ishte martuar me ish t dashurn e tij. Gjat ndeshjes, n nerva e sipr dhe n pamundsi pr ta mundur shpejt, Tajson e kafshoi kundrshtarin n vesh

Dnimi

N vitin 1991 u akuzua pr prdhunim nga Desiree Washington. N vitin 2003 deklaron falimentimin: ka shpenzuar rreth 300 milion dollar
t cilat nuk di as t jap nj prgjigje. Nuk e di se kush jam. Mund tu duket e uditshme, por vrtet nuk e kam iden. Gjith jetn kam pir, jam droguar, kam br festa dhe papritur gjithka ka prfunduar. Nuk e mendoja kurr se do t arrija t isha gjall me at jet q kam br, thot ai, duke folur nga shtpia e tij n Los Anxhelos. Vrtet tani nuk prbn m asnj rrezik ta prshkruaj t kaluarn e tij si nj seri filmash horror. sht e thjesht, tani mund t qndrosh ulur prkrah tij e t harrosh at q ka ndodhur rreth 22 vjet m par, nj t shtun n mbrmje n Las Vegas Hilton, kur 20-vjeari Tajson do t fitonte edhe titullin e par kampion bote. Ditn q fitova titullin, jeta ime mori nj kthes t uditshme, thot ai duke ndezur nj cigare. Ishte pikrisht kjo dita e par kur do t niste kthesa n jetn e Majk Tajsonit. M par ishte thjesht askush. Ishte thjesht nj djalosh me ngjyr, 13 vje, i rritur n geto, q Cus DAmato, trajneri legjendar i boksit n Nju Jork, e shndrroi n kampionin botror t peshave t rnda. Pas ksaj, vjen edhe vulgariteti: tigra nga Bengali n kopsht, burg, borxhe, prdhunime. I adhuroj drogaxhinjt. Jan pikrisht kta njerzit q dua t kem prreth, ata q prdorin drog dhe alkool, pati thn dikur. Tajson thot se organizmi i tij sht i till q mund t krijoj varsi shum shpejt ndaj alkoolit dhe drogs, ndaj nuk ia v shum fajin jets q ka ndjekur. Zakonisht ai nuk preferon t flas pr karriern e tij si boksier. Prve njeriut t ulur n divan n shtpi, nuk ka asgj tjetr q t tregoj se banori i saj sht nj ishkampion bote n peshat super t rnda: asnj trofe, asnj foto, asnj objekt q t kujton at koh. Nuk m duhet ti

kujtoj, vazhdon. Megjithat tregon se ende sht i pasionuar pas historis s boksit, nj dashuri q ka lindur duke par filmat e vjetr n shtpin e Cus DAmamto, n qytezn e Catskill, kur ishte adoleshent. Pas shum vitesh abuzime, prej 15 muajsh, thot ai, kam hequr prfundimisht dor nga droga dhe alkooli. Por shum vjet m par askush nuk do t kishte qen gati t hidhte bast pr nj prfundim t till, sidomos nse citojm fjalt e thna nga vet Tajson: Nuk e kam menduar kurr se do t arrija deri n kt mosh. Por, tani q ia ka dal mban, duket se do t prshkoj nj rrug q ndoshta do t ndryshoj rrjedhn e fatit t tij. Takimi Tobak e takoi Tajsonin n vitin 1985, n xhirimet e nj filmi. I tregova pr nj eksperienc q kisha pasur me LSD-n kur ndiqja vitin e dyt n Harvard. Folm pr humbjen e ndrgjegjes dhe ndr yshimin mes terrorit dhe friks. Pas atij takimi, regjisori bri q Tajson t shfaqej n dy filma t tij: Black and White n vitin 1999 dhe When I will be loved n 2004-n. Ndrsa dokumentari Tyson u xhirua vitin e shkuar, n nj shtpi t marr me qira n Beverly Hills dhe n plazhet e Malibus, me boksierin q dilte me leje t prditshme nga Wonderland center, nj qendr rehabilitimi. Sipas asaj q thot Tobak, ndrsa vuante dnimin pr prdhunim, n vitet 90, ish-kampioni kalonte or t tra n izolim, duke lexuar veprat e filozofve t mdhenj. T preferuarit e tij ishin Makiaveli dhe Tolstoi. Njerz shum t zot, shprehet Tajson pr ta. Njerz t mdhenj, por t fiksuar pas dikaje. Makiaveli donte vetm pushtetin dhe kontrollin. Tolstoi fliste gjithmon pr t ndihmuar t varfrit. Ai ishte nj komunist, ndrsa gruaja nj kapitaliste dhe pr kt ziheshin shum keq. Pikrisht gjat periudhs s kaluar n Wonderland Center lindi edhe projekti i librit t tij. N vitin 1986, Tajson, q ishte 19 vje, i kishte thn nj gazetari kanadez se objektivat e tij n jet ishin: arritja e paqes n mendje, t kishte shum para dhe t ishte nj person i respektuar, gj q nuk e arriti kurr.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009 20

NDRYSHE

KONTAKT info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com

Mendohet se n vitin 2021 do t ket rreth 15 mij kandidat n vit t gatshm pr t paguar n total 700 milion dollar pr t prjetuar disa aste mbreslnse

PUSHIME N KOZMOS

ona e ardhshme e caktuar pr qllime kozmike do t ket siprfaqe 70 kilometra katror n Meksikn e Re. sht zgjedhur ky vend, sepse qielli sht i pastr dhe pa re pr 320 dit n vit. Kjo do t thot se ktu ka kushte ideale pr nisjen dhe mbrritjen e mjeteve kozmike pa vshtirsi. Pikrisht n kt vend do t vijn njerz nga e gjith bota dhe prej ktej do t udhtojn pr n kozmos. Guvernatori Bill Richardson, pak koh m par inauguroi ndrtimin e kozmodromit Spaceport America dhe thot se hobi i tij i fmijris ka qen uturimi n orbitn rreth Toks, ku ndrronte t ishte i pari n kt udhtim komercial kozmik. Askush nuk dyshon se si lloi kshtu nj gar e re pr n kozmos. Vlersohet turizmi prtej toksor dhe deri n vitin 2020 do t mund t jap miliarda dollar t ardhura. Miliardert e ndrmarrjeve jan duke krkuar bashkpunim me kompanit shtetrore pr ndrtimin e hedhsve t raketave dhe mjediseve t shkollimit pr gjith botn. Amatort kozmik kan prshtypjen se t gjith do t qndrojn n radh pr bileta. Shumica e 35 kozmodromeve q funksionojn sot n bot jan shtetrore, n ndrtim e sipr. Gjithashtu jan edhe 8 porte private t shprndara nga Singapori deri n Suedi. Sipas rms Futron, n vitin 2021 do t ket rreth 15 mij kandidat n vit t gatshm pr t paguar n total 700 milion dollar pr t prjetuar disa aste mbreslnse. Amerikant, duke analizuar vrshimin e krkesave pr fluturime t tilla, kan vendosur t ndrtojn kozmodrome komerciale n disa shtete si n Kaliforni, Winscons-in dhe Teksas. N 2006-n u ra dakord q pr nevoja t kozmodromeve t prshtatej ish-baza ushtarake amerikane e Oklahams. Mendohet se pasagjert e par do t niseshin q ktu nga fundi i vitit 2008. Firma Virgin Galactic zgjodhi pr t vendosur kozmodromin kryesor t saj n Meksikn e Re. Nj pjes e objekteve t saj, pr shembull dyqane, restorante dhe sallat e pritjes, do t vendosen nn tok. Virgin ka n plan hapjen e porteve t reja kozmike n vende t tjera t bots. Ajo zhvilloi negociata me drejtuesit e aerodromit ushtarak britanik, RAF, q

Rivalt n ndrtimin e kozmodromeve turistike


t prdorte bazn e fuqishme ajrore n Lossiemouth n veri t Skocis, e cila ka gjatsi t prshtatshme pr nisje. Firma mendon t hedh raketa edhe nga Kinuni i Suedis, prej nga ku, pasagjert do t shohin nj panoram magjepsse t Artikut, thot presidenti i ksaj rme, William Whitehorn. Edhe shtetet e tjera shprehn po ashtu dshirn e tyre pr t ndrtuar si kto objekte kozmike. Kshtu, ndrmarrjet e Singaporit, por dhe ato t Emirateve t Bashkuara Arabe, vendosn ndrtimin e kozmodromeve t nyjave ekzistuese t komunikacionit dhe tregtis. Por edhe vet Singapori ka n plan ndrtimin e nj objekti me kosto 115 milion dollar. Investuesit jan rma Space Adventures nga Richmond n Virgini, e cila do t organizoj ekskursionet pr n kozmos, si dhe sheiku saudit, Bin

Turizmi kozmik ka ngjallur shum emocione dhe pritje, por aspak nuk sht e sigurt nse nj dit ky turizm do t kthehet n realitet. N vitet 90 u nnshkrua ndrtimi i industris private, q kishte pasur synim vendosjen n orbitn rreth Toks t satelitve komercial

Zakr Al-Kasimi, pasardhsi i fronit t emiratit Ras Al-Khaimash n Emiratet e Bashkuara Arabe. Kozmodromi do t ndrtohet jo shum larg portit ajror t Singaporit dhe nga ktej do t bhen fluturime mbiorbitale. Po ashtu do t ngrihen edhe qendra msimi pr udhtart pr n kozmos. N ofert prfshihen edhe fluturimet me gjendjen e mungess s peshs, me xhiroskop dhe simulim uturimesh kozmike. Do t ket edhe qendr interaktive pr vizitort. Singapori u zgjodh si qytet-port shtetror, thot Michael Lyon, drejtor i programit t Spaceport-it. Dalja n kt situat sht nj hap i natyrshm. Kozmodromi, ndrtimi i t cilit planifikohet n Emiratet e Bashkuara Arabe, do t ngrihet n Ras al-Khamah, nj or larg Dubait. Do t jet objekt m i vogl nga binjaku i tij n Singapor dhe ai i Meksiks s Re. Kontributi i pasardhsit t fronit t sheikut Al-Kasimi, si parashikohet, do t kushtoj 30 milion dollar. Fillimi i guximshm sht element i programit t zhvillimit t emiratit Rasal-Khaimah. Ai prfshin hotele, qendr tregtare dhe rinovim t aerodromit. Pr kto, n drejtim t Ras al-Khamah jan angazhuar nj radh ndrmarrjesh industriale dhe prodhues. Turizmi kozmik ka ngjallur shum emocione dhe pritje, por aspak nuk sht e sigurt nse nj dit ky turizm do t kthehet n realitet. N vitet 90 u nnshkrua ndrtimi i industris private, q kishte pasur synim vendosjen n orbitn rreth Toks t satelitve komercial. Megjithat ky biznes dshtoi, sepse projekti pr krkesat e parashikuara pr raketat nuk u plotsua asnjher. Sa koh q bileta pr ekskursionin n kozmos do t kushtoj 200 mij dollar, turizmi kozmik do t jet nj argtim vetm pr superpasanikt. Eric Anderson, drejtori i Space Adventures, thot se kjo ndodh si n vitin 1978, kur mimi i kompjuterve ishte i prballueshm vetm pr t pasurit, ndrsa sot Por nj gj sht pr tu nnvizuar, dhe pikrisht nse do gj do t shkoj mir, ather kjo deg e re e ekonomis do t lulzoj, e pr rrjedhoj kozmosi do t jet gjeneratori i prodhimit t miliarderve. PRGATITI: Xhavit Manka, specialist n astronomi

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

BOTE

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

21

Kandidatura e Kryeministrit Rasmusen si shef i aleancs sht e papranueshme pr botn myslimane

Turqia, veto Danimarks n NATO


T
urqia mund t prdor t drejton e vetos pr t mos lejuar Kryeministrin danez t bhet shefi i ardhshm i NATO-s, pr shkak t qndrimeve t tij t dikurshme kundr Turqis, si dhe polemikave lidhur me nj karikatur daneze ku ironizohej mbi profetin Muhamed. Numri nj aktual i NATO-s, holandezi Jap de Hop Shefer, e prfundon mandatin e sekretarit t prgjithshm t ksaj organizate m 31 korrik t ktij viti. Pasardhsi i tij pritet t zgjidhet gjat samitit t ardhshm t NATO-s q do t mbahet m 3 dhe 4 prill. Lajmi u publikua nga Saturday Uashington, sipas s cils diplomat t lart t NATO-s dhe nj burim amerikan kishin ndr mend t mbshtesnin kandidaturn e Anders Fogh Rasmusen n postin e sekretarit t prgjithshm t ktij organizmi, por se priteshin kundrshtime t forta nga ana e Turqis. Nj zyrtar i lart turk bri me dije se pozicioni i vendit t tij do t bhej publik n ditt e ardhshme, por vrejti se Razmusen shihet me sy shum t keq nga Turqia. Gjrat mund t arrijn deri n Veto, tha pr agjencin Reuters. Duhet t presim zhvillimet. Pozicionet e lidershipit t NATO-s prbhet fjal pr nj post q sipas tradits u besohet evropianve. Megjithat, kishte vrejtur se ishte shum i zn me ristrukturimin e forcave t armatosura t vendit t tij. Kanadaja, si nj prej vendeve themeluese t ksaj aleance sigurisht sht e interesuar n do aspekt t NATO-s, prfshi edhe lidershipin, tha ministri kanadez i Mbrojtjes, i pyetur mbi kt tem. Gjat t njjtit forum, kongresmenia Elen Tosher, e cila pritet t zgjidhet zvendssekretare e shtetit amerikan pr kontrollin e armve dhe sigurin ndrkombtare, e quajti MekKein yll, por nuk pranoi t bnte t qart nse Uashingtoni e donte apo jo n kt post.

Shkurt
Austri

Autoritetet i druhen vetvrasjes s Fritz

utoritetet e burgjeve n Austri kan shtuar masat vzhguese ndaj babait prbindsh, Jozef Fritz, pasi besojn se po shfaq gjithnj e m shum shenja q tregojn se mund t tentoj vetvrasjen. Erich Huber-Gunsthofer, zvendspresident i burgut ku mbahet prkohsisht Jozef Fritz, deri n astin kur do t transferohet n nj institucion psikiatrik, tha se gjendja e tij mendore sht prkeqsuar ndjeshm q pas marrjes s dnimit t prjetshm pr dhunimin e burgosjen e s bijs dhe vrasjen e nj prej foshnjave q lindi me t.

Britani

Dosje t reja pr kontakte me UFO-t

M
Evenimenti, vetm nj dit pasi dy gra vdiqn t shkelura nga turma gjat fjalimit t mparshm

Polemikat mbi kt pik lindn n vitin 2006, pasi nj gazet daneze shfaqi n nj karikatur profetin Muhamed
caktohen me miratimin e t 26 shteteve q prfshihen n kt aleanc ushtarake. Zyrtari i lart turk, i cili paraplqeu ti bnte deklaratat n kushtet e anonimatit pr shkak t peshs s shtjes, tha se Turqia qe tepr e zemruar q Danimarka ka lejuar nj televizion t kontrolluar nga militant kurd t transmetoj nga territori i saj, si dhe nga komentet e vet Razmusenit n vitin 2003 ku vrente se Turqia nuk do t bhej kurr antare e Bashkimit Evropian. S treti, mnyra sesi Danimarka trajtoi polemikat e karikaturs, nuk sht pritur aspak mir n Turqi, shtoi zyrtari anonim. Kriza e karikaturs ka prmasa shum m t gjera se territori turk. N nj ast kur pritet q NATO t marr edhe m shum prgjegjsi n Afganistan dhe Pakistan, prania e nj sekretari t prgjithshm me qndrim kaq t diskutueshm karshi miliarda myslimanve, nuk sht zgjedhje e duhur pr botn myslimane. Polemikat mbi kt pik lindn n vitin 2006, pasi nj gazet daneze shfaqi n nj karikatur profetin Muhamed me nj bomb n turban. Karikatura u trajtua nga shum media evropiane duke shkaktuar polemika t ashpra. Vet Razmuseni nuk pranoi t krkonte falje pr kt fyerje ndaj bots islame, gj q ndezi reagime t dhunshme dhe sulme ndaj ambasade daneze n disa shtete myslimane. Zyrtari anonim turk tha pr Reuters se vendi i tij do paraplqente ministrin kanadez t Mbrojtjes, Piter MekKei, n postin e sekretarit t prgjithshm t aleancs. Gjat punimeve t Forumit t Brukselit, mbi shtje t mbrojtjes, MekKei nuk deklaroi se e prjashtonte mundsin e pranimit t detyrs s kreut t NATO-s, megjithse

Nj milion vet n Angola pr meshn e mbajtur nga Papa


indra mijra banor t Angols u mblodhn dje pr t par Papn Benedikti XVI gjat nj meshe t hapur, nj dit pas vdekjes s dy vetve gjat fjalimit t mparshm t numrit nj t klerit katolik. Madje, sipas s prditshmes italiane Corriere Della Sera numri i t pranishme qe 1 milion. Papa shprehu dhimbjen e thell pr vdekjen e dy grave gjat dits s shtun, t shkelura nga turma ndrsa tentonin t hynin n stadiumin ku u mbajt fjalimi. Njhersh u uroi shrim sa m t shpejt disa t tjerve q mbetn t plagosur po gjat ktij evenimenti. Mesha e djeshme n imangola, pran Luands, kryeqytetit t Angols, sht grumbullimi i fundit i madh gjat turit shtatditor t Paps n kontinentin afrikan. Kreu i Kishs Katolike e drejtoi meshn e djeshme nga nj struktur gjigante metalike n nj hapsir ku sipas zyrtarve t Vatikanit mund t grumbulloheshin deri n dy milion vet. Shum prej grave t pranishme mbanin veshje mndafshi ngjyr roz dhe shum prej t pranishme mbanin imazhe t Paps dhe t Jezu Krishtit. Sipas t pranishmve, masat e siguris ksaj here qen tepr t rrepta, megjithse prsri u pan njerz q largoheshin prej sheshit me barela. U njoftua se Papa qe zemruar s teprmi pr incidentin e djeshm ku gjetn vdekjen dy grat dhe e nisi meshn pikrisht duke shprehur keqardhjen e thell mbi kt fatkeqsi. I shpreh solidaritetin dhe dhimbjen time t thell familjeve dhe miqve t tyre, pasi fatkeqsia ndodhi ndrsa ato po vinin pr t m par mua.

inistria britanike e Mbrojtjes ka deklasikuar kto dit grupin e tret t dosjeve mbi UFO-t, t cilat prmbajn t dhna mbi takime me objekte dhe qenie t panjohura pr hapsirn kohore nga viti 1987 deri n 1993. Ajo q ngjall m shum kureshtje n kt grup dosjesh sht nj objekt n form bumerangu i par nga nj kull kontrolli avionsh, si dhe takimi i nj gruaje me nj alien. Sipas rrmit t gruas, fillimisht kishte takuar nj burr q i kishte thn se vinte nj planet tjetr, m pas kishte par nj objekt t uditshm t niste uturimin.

Lindje e Mesme

Lideri i Hamasit mirpret gjuhn e Obams

jat nj interviste dhn pr t prditshmen italiane La Repubblica Khaled Meshal, lideri i organzats islamiste Hamas, vrejti se Presidenti amerikan, Barak Obama, po prdor nj gjuh t re lidhur me Lindjen e Mesme dhe se prmirsimi i raporteve me Hamasin tashm sht ve shtje kohe. Nga Presidenti Obama po prdoret nj gjuh e re lidhur me rajonin. Sda pr t gjitha palt tashm sht kthimi i ksaj gjuhe n prelud t ndryshimeve t politikave amerikane dhe evropiane.

Danimark

Rreziku pr bomb tremb familjen mbretrore

N
M pas Papa Benedikti iu drejtua t pranishmve duke u kujtuar historin e viteve t fundit t Angols, veanrisht vitet e koniktit civil q pas shkputjes nga Portugalia n vitin 1975, tha se vuajtjet e banorve t Angols qen t njjta me t shum afrikanve t tjer. Kto prvoja t hidhura njihen mir nga e gjith Afrika shkatrrimi prej luftrave civile, zhytja n vorbulla t pandalshme urrejtjeje e hakmarrjeje, uarja dm e prpjekjeve t brezave t tr njerzish t devotshm, u tha Papa t pranishmve. Kur fjala e Zotit nuk mbahet parasysh, dhe kur ligjet e Zotit nprkmben, prqeshen, rezultatet do jen vetm shkatrrimi dhe padrejtsia. T shtunn, Papa u krkoi katolikve t Angols t nxisin t gjith ata njerz q jetojn me frikn n shpirt ti drejtoheshin dyerve t kishs. N llim t vizits n Angola, kryetari shpirtror i bots katolike kishte vn theksin te korrupsioni dhe te pabarazia n kt vend, nntoka e t cilit sht e pasur me naft e me diamante.

ga burimet policore t Kopenhagenit u b me dije se nj krcnim pr bomb detyroi autoritetet t largonin menjher nga ambientet e aeroportit princin e kurors s Danimarks dhe bashkshorten e tij. Princi Frederik Andre Henrik Kristian dhe Princesha Meri po kalonin nj prej hyrjeve n astin kur nj danez 45-vjear lajmroi se kishte eksploziv n valixhen e tij. T pranishmit e kishin dgjuar burrin t thoshte: Nuk e besoj dot q kaq shum polic nuk e kan zbuluar dot bombn q kam n valixhe.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

22

SOCIALE

Studentt

Konvertimi i lejes pr motive punsimi

Raste t veanta

Profesort nuk kan nevoj pr leje qndrimi


ehtsira n paketn e siguris paraqiten pr drejtuesit, profesort apo personelin e deleguar. Pr pundhnsit q kan nnshkruar nj protokoll t posam mirkuptimi nuk krkohet m miratimi nulla osta. Ai zvendsohet nga nj njoftim i pundhnsit pr propozimin e kontrats s qndrimit pr motive punmarrjeje, q paraqitet me modalitet informatike pran sportelit kompetent unik mbi imigrimin

tudentt shqiptar q kan marr gradn e doktorats n Itali, apo nj master universitar t nivelit t dyt, me skadimin e lejes s qndrimit pr motive studimi mund t regjistrohen n zyrn komunale t gjendjes civile pr nj periudh jo m t gjat se 12 muaj. N prani t prmbushjes s krkesave t parashikuara n Tekstin Unik mbi Imigrimin, atyre u lejohet q t krkojn konvertimin e lejes s qndrimit n at me motive punsimi

aketa e siguris e hartuar nga qeveria Berluskoni, q rregullon qndrimin e t huajve n kt shtet, ka marr miratimin e Senatit me 154 vota pro dhe 114 kundr. Prmbajtja e ksaj pakete parashikon anulimin e nenit 35 t tekstit unik mbi imigrimin, ku vendosej ndalimi i sinjalizimit t emigrantve t parregullt, nga ana e personelit mjeksor dhe spitalor. Ndrsa sht aprovuar taksa e famshme apo kontributi pr praktikat e lshimit dhe riprtritjes s lejes s qndrimit, nga 80 n 200 euro. Por detajet e saj do t prcaktohen me nj dekret t mvonshm ministror. Ndrkoh q ka ngecur neni q parashikonte zgjatjen e ndalimit brenda qendrave t pritjes s prkohshme deri n 18 muaj. Kjo paket sigurie e quajtur ndryshe dekretligji i deleguar 773 ka shtrnguar m tej masat e qndrimit t emigrantve n kt vend. Martesat dhe shtetsia italiane N kt paket rreptsohen kushtet pr martesat me shtetasit italian, prmes nj ndryshimi t Kodit Civil. Ai parashikon futjen e detyrimit t paraqitjes s lejes s qndrimit nga do emigrant. Nj gj e till pengon rreptsisht martesn e nj shtetasi italian me nj emigrant shqiptar ilegal, pra q nuk ka mundur t siguroj dokumentet e qndrimit n shtetin fqinj. Gjithashtu, sht zgjatur edhe koha e pajisjes me nnshtetsin italiane. Specialisti i Emigracionit n Ministrin e Puns, Durim Hatibi, duke iu referuar kanaleve zyrtare sqaron se dhnia e shtetsis me martes mund t bhet, pas dy vitesh qndrimi n territorin e shtetit italian dhe pas tre vitesh, n rastin kur bashkshorti gjendet jasht. Kjo koh prgjysmohet pr fmijt. Ndrkoh q, dispozitat e mparshme parashikonin nj kohzgjatje prej vetm gjasht muajsh. Po kshtu duhet t paguhet edhe nj taks 200 euro. Hyrja dhe qndrimi i parregullt N paket sht prfshir shkelja e hyrjes dhe qndrimit t parregullt, por kjo nuk sjell burgosjen e menjhershme t klande-

Itali, paketa e siguris masa shtrnguese pr emigrantt


Vshtirsohen procedurat e martess dhe marrjes s nnshtetsis
qndrimit pr t gjitha veprimet e nj emigranti lidhur me gjendjen civile. Pr sa i prket shtjes s aplikimit pr viza hyrjeje me motiv ribashkimin familjar edhe ktu jan parashikuar disa shtrngesa. Nuk do t jet m e mundur t krkosh viz hyrje, nse miratimi pr hyrje me motive t ribashkimit familjar nuk lshohet 180 dit pas prpunimit t praktiks, shpjegon specialisti Hatibi. N kt mnyr, davaritet edhe nj mundsi garancie e ushtrimit t s drejts familjare, e parashikuar pr tiu kundrvn burokracis tejet t ngadalshme. Drgimi i parave T ashtuquajturat shrbime t transferimit t parave do t jen t detyruara t krkojn paraqitjen e lejes s qndrimit nga emigranti q e krkon kt shrbim. Ndrsa, kopjen e saj do t duhet ta ruajn pr dhjet vjet. Po kshtu, duhet tia komunikojn ekzekutimin e transaksionit autoriteteve kompetente, n rastin kur bhet pr nj subjekt, i cili nuk zotron leje qndrimi. N nj situat t till, prgjegjsit e agjencive duhet t njoftojn, brenda 12 orve autoritetet vendore t siguris publike, duke i prcjell t dhnat identifikuese t subjektit. Mosrespektimi i ksaj dispozite, nga ana e tyre, ndshkohet me fshirjen nga lista e agjentve, n aktivitet financiar. Taksa mbi lejen e qndrimit Krkesa pr lshimin dhe riprtritjen e lejes s qndrimit do t shoqrohet me derdhjen e nj kontributi, shuma e t cilit sht prcaktuar mes nj minimumi 80 euro dhe nj maksimumi 200 euro. Nga ky detyrim prjashtohen lejet e qndrimit pr motive azili, pr mbrojtje t prkohshme dhe pr motive humanitare. Pa leje qndrimi nuk sht e mundur t marrsh akte t gjendjes civile, apo ti qasesh shrbimeve publike. Emigranti q me krkesn e npunsve, apo agjentve t siguris publike nuk i bindet, pa motive t justifikueshme urdhrit pr t paraqitur pasaportn apo nj dokument tjetr identifikimi, ose edhe nj dokument q vrteton qndrimin e rregullt n territorin e shtetit ndshkohet me arrestim deri n nj vit dhe me nj gjob deri n 2000 euro. Lshimi i lejes s qndrimit pr rezidentin afatgjat tashm do t kushtzohet me kalimin e nj testi t njohjes s gjuhs italiane nga ana e krkuesit. Modalitetet mbi kt testim, apo provim do t prcaktohen me dekret t ministrit t Brendshm, n bashkpunim me ministrin e Arsimit, universiteteve dhe krkimeve. Viza e hyrjes dhe leja e qndrimit nuk mund t lshohen dhe nse bhet nj gj e till do t anulohet, nse emigranti rezulton i dnuar, pavarsisht se dnimi nuk sht prfundimtar, pr nj prej shkeljeve t prcaktuara n nenin 4, pika 3 t tekstit unik mbi imigrimin. Dbimi Nse i huaji nuk i bindet urdhrit t largimit t kuestorit, ather veprohet me miratimin e nj vendimi t ri dbimi me shoqrim n kufi me ushtrimin e for-

ANULIMI
Anulohet detyrimi ndaj mjekve pr t njoftuar autoritetet e policis, ather kur emigranti nuk sht n rregull me normat e qndrimit dhe kur u drejtohet strukturave sanitare

Miratohet n Senat Paketa e Siguris, apo dekretligji i deleguar nr.733 me masa m t rrepta
stinit. Por, pr kt, parashikohet nj gjob nga 5-10 mij euro. Po kshtu, parashikohet mundsia e riatdhesimit, pa lshimin e miratimit nga ana e autoriteteve kompetente. Ndrsa, lidhur me regjistrimin apo ndryshimin e vendit t banimit do t krkohet certifikimi i prshtatshmris s strehimit. Nga ana tjetr, sht br detyruese paraqitja e lejes s

Kushti

Marrveshja e integrimit, detyrimi i ri pr tu nnshkruar

Kontribut nga 80 n 200 euro pr t gjitha praktikat q lidhen me lshimin dhe riprtritjen e lejes s qndrimit
cs publike, ose kur kjo nuk sht e mundur, kuestori rishkruan urdhrin e largimit. Shkeljet e ktij urdhri ndshkohen me burgim q luhatet sipas tipit t motivit t mass s marr, nga 1-4 vjet, nga 6 muaj n 1 vit, apo nga 1-5 vjet. Paketa e siguris do t kaloj pr shqyrtim, votim dhe miratim prfundimtar n Dhomn e Deputetve, sipas krkesave t legjislacionit italian. A.Rr.

migranti me lshimin e lejes s qndrimit, sipas pakets s siguris duhet t nnshkruaj nj marrveshje integrimi, q ndahet n kredite. Kjo bashk me zotimin se do t zbatoj objektiva specifike integrimi, gjat t gjith harkut kohor t vlefshmris s lejes s qndrimit. Nnshkrimi i marrveshjes prfaqson kushtin e domosdoshm pr lshimin e lejes s qndrimit. Humbja e plot e

krediteve prcakton anulimin e lejes s qndrimit dhe dbimin e emigrantit nga territori i shtetit, me prjashtim t rastit kur ai zotron leje qndrimi pr motive azili, mbrojtje shtes, pr motive familjare, leje qndrimi CE t rezidentit afatgjat, kart qndrimi pr familjarin e huaj t nj shtetasi t Bashkimit Evropian, si dhe t huajit q zotron nj leje qndrimi dhe ka ushtruar t drejtn e ribashkimit familjar.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

24

AKTUALITET

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Ende komuna t bllokuara n Jug e Veri


N
donse reshjet e dbors kan pushuar prej disa orsh, mjaft rrug nacionale dhe ato q lidhin dhjetra komuna, kryesisht t zons verilindore t vendit, vazhdojn t jen t bllokuara. M problematike mbeten Qarku i Kuksit dhe ai i Dibrs. Kshtu msohet se n Qarkun e Dibrs, aksi nacional q lidh qytetet Peshkopi-Bulqiz, sht br e mundur t kalohet vetm me zinxhir, fal ndrhyrjes s fadromave dhe makinave borpastruese. Gjithsesi, kalimi i mjeteve sht mjaft i vshtir, pr shkak se rruga ka nj sens drejtimi. Ndrkoh, gati t gjitha komunat e Bulqizs jan plotsisht t izoluara. N kto zona, trashsia e dbors ka kaluar mbi nj metr dhe banort jan krejtsisht t izoluar. Vetm n Komunn e Gjorics sht br e mundur t zhbllokohet situata. Msohet se rruga Shupenz-Klenj vazhdon t mbetet e pakalueshme pr automjetet. Situata paraqitet gati e njjt edhe n Qarkun e Kuksit, ku fal ndrhyrjes s ushtris sht br e mundur zhbllokimi i aksit Qaf-Shllak Qaf-Mali dhe qarkullimi ka rinisur afr mesit t nats, duke br t mundur lvizjen e qindra mjeteve q qndronin aty prej 24 orsh. N radht e gjata t mjeteve kan qen edhe katr autobus t linjave PrishtinTiran, si edhe nj autobus i linjs Prishtin-Bari. Edhe gjat dits s djeshme, policia ka bllokuar kalimin n kt aks t kamionve t rnd, t cilt bhen shkak pr bllokimin e rrugs. Ndrkoh, n rajonin e Kuksit, rrugt nacionale Kuks-Bajram Curri, KuksDibr dhe Kuks-Shishtavec mbeten t bllokuara nga bora. Komunat Arrn, Kalis, Bushtric, Gryk-aj, Zapod jan krejtsisht t izoluara. Gjithashtu, nj numr fshatrash t thell n Tropoj mbeten t bllokuar, megjithse rrugt deri te qendrat e komunave jan t pastruara. Msohet se n rrethin e Hasit, rruga nacionale q lidh Krumn me Dogann e Qafs s Prushit mbetet e bllokuar n afrsi t fshatit Letaj. N kt rreth njoftohet pr bllokim total t katr fshatrave n Komunn e Golajve. Ndrkoh, problemi m i madh i ksaj zone mbetet Qafa e Malit. Aksi prej 30 km rrug q lidh Qafn e Shllakut me Qafn e Malit dhe m tej n afrsi t qytetit t Fush-Arrsit sht br njkalimshe dhe ndrrimi i mjeteve bhet me vshtirsi. Edhe gjat dits s djeshme policia ka bllokuar kalimin n kt aks t kamionve t rnd, t cilt bhen shkak pr bllokimin e rrugs. Gjat rrugs nga Shmria deri n Qafn e Malit, nj numr kamionsh jan detyruar t hapin krahun pr t pritur pastrimin e rrugs nga dbora. Drejtoria Rajonale e Rrugve ka drguar dje tre fadroma, q kan br t mundur zhbllokimin e aksit Krum-Bajram Curri, ku trashsia e dbors arrin deri n nj metr, gj q e vshtirson edhe m tej situatn dhe e bn shum t vshtir hapjen e rrugve. Ndrkoh, n Jug t vendit, pavarsisht se kushtet atmosferike jan prmirsuar ndjeshm, mbeten t bllokuara Komuna e Kurveleshit n rrethin e Tepelens, Frashrit n rrethin e Prmetit dhe Zagoris n rrethin e Gjirokastrs. Rrugt q i lidhin kto komuna me aksin kombtar mbeten ende t paqarkullueshme, pr shkak t trashsis s madhe t dbors. Ndrkaq, sipas zdhnsit t Drejtoris s Policis s Qarkut Gjirokastr, strukturat poli-

Problemet m t mdha hasen n fshatrat e qarqeve Dibr, Kuks dhe Gjirokastr


core n kto zona problemore vazhdojn t jen n gjendje gatishmrie dhe n komunikim t vazhdueshm me drejtuesit e komunave pr t ndrhyr n do moment.

Situata
DIBR KUKS TROPOJ GJIROKASTR

N Qarkun e Dibrs, aksi nacional q lidh qytetet Peshkopi-Bulqiz, sht br i mundur t kalohet vetm me zinxhir

N rrethin e Hasit, rruga nacionale q lidh Krumn me Dogann e Qafs s Prushit mbetet e bllokuar n afrsi t fshatit Letaj

Drejtoria Rajonale e Rrugve ka drguar dje tre fadroma q kan br t mundur zhbllokimin e aksit KrumBajram Curri

N jug t vendit, mbeten t bllokuara komunat e Kurveleshit n rrethin e Tepelens, Frashrit n rrethin e Prmetit dhe Zagoris

Fatkeqsia

Mbrrijn ndihmat e para pr banort e zons

Shtpit e shembura n Synej t Kavajs, mbi 3 milion euro dme


azhdon situata e rnd n fshatin Synej t Kavajs, ku dmi nga rrshqitja e toks konsiderohet t kapi vlern e 3-4 milion eurove. Ndrsa kan mbrritur ndihmat e para pr familjet n nevoj, nj grup gjeologsh e inxhiniersh gjeozik do t bj vlersimin dhe prcaktimin e situats s rrezikut n zonn ku jetojn dhe shum familje t tjera. Ekspertt kan prcaktuar se 5 shtpit e tjera q jan plasaritur nuk mund ti shmangen shembjes. Familjarve u jan dhn shpresa nga pushteti vendor dhe qendror se do tu ndrtohen shtpit e shkatrruara dhe n nj truall t qndrueshm. Nga nj vlersim paraprak i br pr shtat shtpit e shembura dhe pes t tjerat q jan n prag t shembjes, rezulton se dmi material kap vlern e 3-4 milion eurove. Vlersimi paraprak sht br nga nj komision i ngritur prej Kshillit t Qarkut dhe komuns, n baz t tij dhe do t konsistoj edhe n paraqitjen e nj projekt-propozimi konkret q do ti bhet qeveris pr dmshprblimin e tyre dhe ndrtimin

Ditn e djeshme kan mbrritur edhe ndihmat e para n ushqime pr familjet e mbetura pa streh
e shtpive t reja. Nj tjetr vlersim po bhet pr t prcaktuar koecientin e dmtimit t toks. Grupi i specialistve t Drejtoris s Gjeologjis Civile dhe Rreziqeve Natyrore n Shrbimin Gjeologjik Shqiptar ka zbarkuar n zon dhe ka nisur punn pr t vlersuar terrenin prej afro 4 hektarsh dhe mbi bazn e konkluzioneve t tyre do t hartohet edhe plani i masave. Ndrkaq, rreth 45 persona, antar t familjeve t mbetura t pastreh, i kan kaluar dy nett e para, pas fatkeqsis, n shtpin e t afrmve dhe bashkfshatarve t tyre. Ndrkoh sht diskutuar ideja e ngritjes s nj kampingu t prkohshm me adra pr sistemimin e tyre, deri sa t vendoset mbi veprimet e mtejshme q do t ndrmer-

ren. Sipas kryetarit t Synejit, nj pjes e shtpive t shembura dhe t rrezikuara kan qen n proces legalizimi. Ditn e djeshme kan mbrritur edhe ndihmat e para n ushqime pr familjet e mbetura pa streh, ndrkoh q t tjera ndihma n veshmbathje, shtroje e mbuloja priten n ditt n vazhdim. Ndrkoh q po punohet pr sistemin e familjeve, ekspertt mundohen t gjejn arsyet e ksaj fatkeqsie natyrore. Sipas topografit t komuns, Iliaz Daiu, shembjet kan ardhur si pasoj e trmetit t rn disa dit m par dhe q shkaktoi plasaritje t toks, ve ksaj mendohet se rrshqitjet u favorizuan nga reshjet e shumta t shiut, pasi m par n zon nuk ka pasur probleme, apo shenja serioze q t dshmonin kt fatkeqsi. Po fshatar t zons tregojn se tragjedia ishte parashikuar vite m par, kur u pren t gjitha pemt dhe korija e dikurshme u shndrrua n tok bujqsore dhe m pas q nga vitet 80 e ktej u prdor pr ndrtimin e shtpive dhe lokaleve t shrbimit. V.Qyrfyi

Errsira

Linjat e energjis, t dmtuara n mes t javs, ende nuk jan riparuar

Qetsimi i motit nuk e zgjidh problemin e dritave


avarsisht prmirsimit t kushteve t motit, disa zona t vendit e vuajn ende mungesn e energjis elektrike. Gati t gjitha komunat n Qarkun e Dibrs, sidomos ato t Bulqizs, q prej disa ditsh jan zhytur n errsir. Ndrkoh msohet se n Bulqiz dhe Peshkopi, furnizimi me energji elektrike ka rinisur normalisht. Po kshtu, n katr komuna t Kuksit, n ku me rrethin e Dibrs, Kalisi, Bushtrica, Gryka e ajs dhe Arrni vazhdojn t jen n errsir

q prej katr ditsh. Drejtues t komunave tregojn se stuhia ka prishur linjat e tensionit t mesm q vijn nga Peshkopia dhe as q ka mundur t interesohet njeri. Ndrkoh, Fieri q prej tri ditsh po prballet me munges t theksuar t energjis elektrike. Rrebeshi i shiut ka krijuar probleme dhe mjaft zona pr t disa net radhazi nuk kan pasur energji, ndrsa gjat dits energjia ka ardhur me ndrprerje dhe sht shoqruar me luhatje t tensionit. Filiali i OSSH-s s

Fierit ka deklaruar se mungesa e energjis lidhet me defektet e rnda n rrjetin e shprndarjes, si shkak i motit t keq. Q nga pasditja e s premtes deri mesditn e s diels, pothuajse 60 pr qind e zons s Fierit ka qen pa energji. Jo vetm zonat rurale, por edhe lagje qendrore t qyteteve si Fier, Patos e Ballsh kan vuajtur mungesn e dritave. Gjysma e qytetit t Fierit dhe Patosit mbrmjen e s premtes, si dhe t s shtuns e ka kaluar pa energji elektrike. Ndrsa n disa

fshatra energjia sht ndrprer q t premten dhe prej drejtuesve t OSSH-s sht deklaruar se do t rikthehet pasditen e s diels. Dega teknike e OSSH-s, liali Fier, po prjeton gjendje t jashtzakonshme q nga e premtja. Burimet zyrtare t ksaj dege pohojn se me dhjetra sinjalizime defektesh regjistrohen n dit. Natyra e defekteve sht e ndryshme. Q nga rnie shtyllash e deri n rrzim t rrjetit t shprndarjes n disa kilometra gjatsi.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

POLITIKE AKTUALITET

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

25

Emigranti i mbytur n Itali, familja krkon gjetjen e trupit


Laurent Murataj u zhduk para 10 ditsh n ujrat e lumit Po
shtpin e familjes Murataj, n fshatin Rers rreth 10 kilome tra larg nga qyteti i Fierit, q prej 10 ditsh morti qndron i hapur. Djali i vetm i Bashkim Muratajt ka humbur jetn n Milano t Italis, ku jetonte si emigrant prej shum vitesh. Teksa lyente kangjellat e njrs prej urave t shumta, q kalojn mbi lumin Po, n zonn e Kremonas n Milano, n nj moment pakujdesie, i rrshqet kmba dhe trupi i tij humbet n ujin e rrmbyeshm t lumit. Operacionet e krkimit vazhduan pr disa dit nga ana e policis italiane, por pa rezultat. Trupi i t riut shqiptar ende nuk sht gjetur. Ndrkoh t afrm dhe familjar apelojn pr ndihm nga ana e autoriteteve shtetrore shqiptare dhe atyre italiane, q t rinisen krkimet pr gjetjen e trupit t t riut shqiptar, n mnyr q ata t ken mundsi t rikthejn n atdhe kufomn e tij. Ata krkojn vetm t ken nj trup, mbi t cilin t vajtojn, ndrkoh q rrfejn se morti do t qndroj i hapur n shtpin e prindrve, derisa t bhet ceremonia mortore e djalit t tyre t vetm. Laurent Murataj, 31 vje, nga fshati Rers, kishte 10 vjet q jetonte si emigrant n Itali. Kushtet e vshtira ekonomike dhe mungesa e puns n vendlindje e kishin detyruar Laurentin q sapo t mbushte 21 vje ti hipte nj gomoneje dhe bashk me disa shok t tij t nisej drejt brigjeve italiane. Fillimisht ishte rropatur pr t gjetur nj pun stabl, por fatmirsisht kishte mundur t bnte dokumentet dhe t merrte lejen e qndrimit. Vitet e fundit kishte mundur t sistemohej n nj firm q ndrtonte dhe mirmbante urat e dukej se ishte stabilizuar prfundimisht. Isha mjaft i knaqur me punn dhe sjelljen e tim biri. Gjithmon m thoshin vetm fjal t mira pr t. Mendoja se isha nj baba fatlum, por paskam qen shum fatkeq. Djali im i vetm nuk jeton m, nis t tregoj i ati, Bashkimi, por lott e pengojn t flas m tepr. Shtpia e Muratajve q prej 10 ditsh sht

Prtej Lajmit
Tentativ pr t zbardhur kronikat e zeza
NGA POLI HOXHA

far e ndan policin nga prokuroria?!


Nuk po e kuptoj, ku jemi ktu! N analizn e Policis s Tirans, apo at t Prokuroris...?!. Ky ka qen reagimi i menjhershm i kreut t bluve t kryeqytetit, Tonin Voci menjher pas prznies s gazetarve, n prfundim t startimit t mbledhjes, ku u krye analiza vjetore e akuzs s rrethit t Tirans. Ky rebelim sht i faktuar sipas mediave, por edhe nse Voci nuk ka deklaruar kshtu, pas asaj q pan t gjith n televizione, apo lexuan n gazeta, t paktn ashtu duhet t ket menduar. Dhe me t drejt. E menduar, e thn mes kolegve a prokurorve, apo artikuluar n nxitim e sipr pr ndonj gazetar t kroniks, thnia sht e sakt. N fillim t asaj analize, aq sa u lejua pr publikun (median) u fol vetm pr mangsit e policis. Tri dit m par, i blinduar n podium prej shefes s tij t madhe, Ina Rama, dhe kryehetuesve t shtjeve m t bujshme, por edhe m madhore (Grdec dhe RrshenKalimash) kreu i prokuroris s kryeqytetit, Gent Xholi, siluroi fort uniformat blu dhe konkretisht Policin Gjyqsore. Ndrkoh q kamerat filmonin dhe gazetart shnonin, Xholi lexoi me z t lart kreun e raportimit pr punn e kryer nga dikasteri q drejton gjat vitit 2008: n punn e policis s kryeqytetit ka mangsi n hetime, krimet kundr jets dhe prons kan ardhur n rritje, vjedhjet me dhun po spikasin n fushn e kriminalitetit etj., etj. M posht do t rendisim shifra dhe akuza alarmuese t artikuluara para kamerave, por le t merremi pak me at q ndan prokurorin nga policia. Hallka q i bashkon sht policia gjyqsore. Rreth 6 muaj m par, pas nj marrveshjeje mes kryeprokurores Ina Rama me ministrin e Brendshm, Bujar Nishani, policia gjyqsore kaloi prfundimisht nn varsin e Policis s Shtetit. Ka pasur nj periudh t gjat, kur ky sektor q ndrthur veprimet e bluve me akuzn, nuk ka ditur sakt nga varej institucionalisht. N tjetr vend raportonin, n vend tjetr paguheshin. Gjithsesi, tani policia gjyqsore sht n varsi t Policis, por me pozitat dhe fuqin e t paktn nnprokurorve. Jan ata q prpilojn dosjet dhe gjithmon nn mbikqyrjen e prokurorve. Jan po ata q e kan detyrim-prcaktim t njoftojn t ngarkuarin e akuzs sipas shtjes q ndjekin pr do hap q hedhin n hetim. Me pak fjal, nse prokuroria godet policin gjyqsore sipas ligjit (t paktn), por edhe rutins s puns, ka goditur vetveten. Ja far lexoi Xholi n analizn e fundit: Gjat vitit 2008, n Prokurorin e Rrethit Gjyqsor Tiran jan regjistruar 6989 kallzime penale, t cilat kan ardhur n prqindje m t madhe nga Policia e Shtetit. N krahasim me nj vit m par jan regjistruar 168 kallzime m shum. Nga verifikimi sht vendosur t shqyrtohen 469 raste dhe mosfillim pr 2061 raste, ku aktualisht 259 kallzime jan mbartur pr vitin 2009. N krahasim me vitin 2007 sht rritur me 468 numri i atyre rasteve ku sht vendosur mosfillimi i procedimit penal. Kjo rritje ka ardhur pr mosstudim dhe verifikim t materialit kallzues.... Shifrat jan skandaloze nse shtojm edhe q n disa raste, t implikuar n drog dhe vrasje, jan liruar nga mungesa e provave. Vini re, pr 2061 vepra penale nuk ka pasur fillim t shtjeve penale, apo civile. Dhe e ka fajin policia, e cila nuk sht e pamkat?! Ka nj pyetje t thjesht. Kush e finalizon punn e policis n gjykat? Nse mes policis dhe prokuroris hallka q lidh sht policia gjyqsore me gjykatn, aty ku jepet drejtsia, aty ku korret sakrifica dhe rreziku i policis, sht prokuroria. Nse thuhet publikisht se droga sht kthyer n paracetamol, prse nuk arrestohen nga prokuroria ata q e kan br? Sa prokuror jan hequr nga puna me urdhra administrativ, edhe kur jan kapur n flagranc?! Numrohen me gishta. Po oficer policie? Duhet nj nat dimri ti numrosh...

RASTI
Zona e Rersit ka njohur edhe m par histori t dhimbshme emigrantsh. 12 vjet m par, n marsin e vitit 1997, 28 banor nga ky fshat humbn jetn n Kanalin e Otrantos, teksa udhtonin n mnyr klandestine n anijen Sibila. Mjeti lundrues u mbyt dhe t 28 banort e ktij fshati humbn jetn n ujrat e detit Jon

Laurent Murataj

Bashkim Murataj

hapur pr miq dhe t afrm, q nuk rreshtin s vizituari dhe ngushlluari familjart n kto dit zie pr ta. Nga babai i emigrantit msojm se mesditn e 12 marsit, 31vjeari kishte qen duke punuar s bashku me nj shokun e tij n nj ur hekurudhore q ndodhet mbi lumin Po, n zonn e Kremonas n Milano. Ishte n fund t puns dhe teksa po hipte n nj kangjell t saj, i kishte rrshqitur kmba dhe kishte rn n lum. Ngjarja sht par nga afro 60 puntor t tjer q merreshin me rikonstruksionin e urs. Na than se djali tentoi tri her t dilte mbi siprfaqen e ujit, por m pas nuk u pa m. Forcat e shptimit, policia italiane, si dhe palombart krkuan pr katr dit me radh, por nuk arritn ta nxjerrin n siprfaqe trupin. Ndrkoh q shtja tani i ka kaluar karabinieris, e cila po kryen krkime sporadike, tregon babai i piklluar nga vdekja tragjike e djalit. Informacioni n

vendlindjen e tij ka ardhur me vones, pasi t afrmit e 31-vjearit q jetonin me t n Itali nuk donin t shqetsonin nnn dhe baban e tij. Feor Murataj, xhaxhai i emigrantit, i cili ka ndjekur nga afr operacionin katrditor t krkimit, shpjegon se: Duhet nj sensibilizim i autoriteteve tona dhe atyre italiane, q t rinisin krkimet intensive. Operacionet e krkimit zgjatn vetm katr dit dhe u ndrpren, pavarsisht se nuk e gjetn trupin. Ndrkoh un dhe t afrm t tjer morm kontakt me konsullatn ton n Rom, si dhe me ambasadn. U takuam dhe me ambasadorin, t cilit i krkuam t na ndihmonte, duke ndrhyr pr rinisjen e krkimeve, tregon Feor Murataj, xhaxhai i emigrantit, i sapokthyer nga Milano. Ndrkoh msojm se mjaft shok, t njohur dhe t afrm t Laurentit, q jetojn n Itali, kan nisur krkimet vullnetare. Krkuam npr t gjith rrjedhn e lumit. Shkuam deri n

grykderdhje t tij, por nuk mundm t gjejm gj. Nse nuk vijojn krkimet e specializuara nga palombart, trupi i Laurentit mund t mos gjendet asnjher. Skrkojm asgj m shum prej autoriteteve shtetrore italiane dhe shqiptare, vetm gjetjen e trupit. T gjitha shpenzimet do ti marrim vet prsipr. Vetm eshtrat e Laurentit duam q t na vijn n vend, thon familjart e emigrantit. Nj dit m par, n familjen e prindrve n Rers ka mbrritur bashkshortja e Laurentit. Ata kishin vetm nj vit t martuar dhe ifti i ri, prej dy muajsh, ishte gzuar me nj djal. Bashkshortja e emigrantit t mbytur tregon se Laurenti ishte i siguruar n pun, por ka qen nj pakujdesi e tij q ka shkaktuar tragjedin. Ndrkoh, vaji n shtpin e prindrve nuk ka pushuar pr asnj moment, q kur mbrriti lajmi i kobshm pr humbjen e djalit t vetm. Matilda Troka

Transparenca e prokuroris dhe fisnikria e policis


Menjher pas publikimit t pjess s analizs s prokuroris, ku flitej vetm pr mkatet e policis, reagoi Drejtoria e Policis s Tirans. Faktikisht, mediat kishin zbardhur dhe transmetuar n mnyrn m besnike ato q artikuloi kryeprokurori Xholi. Se far ka ndodhur m pas n analizn e akuzs edhe sot e ksaj dite askush nuk e di dhe ska shans ta msoj ndonjher zyrtarisht. Por, gjithsesi, dika u msua nprmjet nj njoftimi t policis, e cila ishte e ftuar n at analiz. Ja far thuhet aty: N lidhje me disa shkrime t publikuara n median e shkruar, ku pasqyrohet analiza e Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Tiran dhe disa vrejtje pr Policin e Tirans, n kt analiz sqarojm opinionin publik si m posht: Analiza e Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Tiran ka qen nj analiz normale pune, ku jan analizuar rezultatet e puns s Prokuroris dhe Policis Gjyqsore, n luftn kundr kriminalitetit pr vitin 2008 dhe n mnyr t veant, jan prcaktuar rrugt dhe detyrat pr vitin n vazhdim. Gjat ksaj analize, nga drejtuesit e Prokuroris s Tirans jan br vlersime mjaft pozitive pr punn e Policis dhe n mnyr t veant, pr rritjen e profesionalizmit t shrbimeve t policis gjyqsore t Policis s Tirans, prgjat kryerjes s hetimeve. N kt analiz, jan prcaktuar rrugt dhe drejtimet e prmirsimit t puns midis Policis s Shtetit dhe Prokuroris. Po kshtu, sht evidencuar fakti se, koha kur Policia dhe Prokuroria bnin prgjegjse njratjetrn mbi rezultatet e kriminalitetit, tashm sht tejkaluar. E bukur! Policia shprndan njoftim pr shtyp pr far u tha e u vendos n analizn e prokuroris. Gjest sa fisnik aq edhe nga halli. Fisnik, sepse krert e policis s kryeqytetit smund t bien n kurthin e nj debati, apo sherri me institucionin me t cilin ndajn dhe punojn pr t njjtin qllim: zbulimin, kapjen dhe uarjen prpara drejtsis s krimit. Suksesi dhe dshtimi vuloset njsoj n kurriz t tyre. sht hall, sepse n vend t reagonte prokuroria ndaj shkrimeve ku citohej germ pr germ kryeprokurori i Tirans, u detyruan vet t kthjellonin far ndodhi n analizn e nj institucioni tjetr. Dhe ky sht nj problem jo i vogl. Nse policia prej shum vitesh ka instaluar jo vetm n qendr, por n do drejtori policie zyrat e informimit pr median, prokuroria nuk e ka br kt gj dhe duket se ska ndrmend ta bj. Nn alibin e ruajtjes s sekretit, fshehin edhe bilancet e tyre vjetore... Gjithsesi, kjo sht nj tem tjetr e mpreht.

Tiran

Policia tha se tre persona vodhn lokalin e Agron A. n Kinostudio

Grabitsit rrahin e vjedhin pronarin e lotos


j pik lotoje sportive ka rn pre e dhuns s grabitsve dy net m par, ndrkoh q policia e kryeqytetit ka nisur punn pr zbardhjen e ksaj ngjarjeje. Tre persona kan hyr n lokalin e lotaris sportive dhe duke krcnuar pronarin e piks kan marr nj sasi t konsiderueshme parash dhe jan larguar pa u hyr gjemb n kmb. Burimet zyrtare nga Drejtoria e Policis s Tirans bn t ditur se ngjarja sht regjistruar rreth ors 21.30 t dy netve m par, n rrugn Niko Avrami, pran zons s Kinostudios. N ato momente nuk ka pasur persona n lokal, kshtu q duke shfrytzuar mungesn e tyre, kan hyr brenda duke ushtruar presion mbi pronarin. M pas e kan goditur at me grushte dhe i kan marr parat q ndodheshin n sirtarin e tavolins s kompjuterit. Sapo kan marr parat, ata jan larguar me shpejtsi dhe mendohet se kan prdorur nj mjet, q e kishin parkuar disa metra m tutje. Pronarit t piks s lotaris

sportive, Agron A., 49 vje, i jan dashur disa minuta t mbledh veten dhe m pas ka krkuar celularin e tij pr ti telefonuar policis. Por, ka vn re se edhe celulart ishin marr nga grabitsit, kshtu q ka dal n rrug dhe ka krkuar ndihmn e kalimtarve t rastsishm. Duke

prdorur telefonin e njrit prej tyre, ka njoftuar policin dhe menjher jan nisur shrbimet e Komisariatit Nr. 4, t cilt ndodheshin fare pran vendit, ku ndodhi grabitja. Policia ka marr kontakt me t dmtuarin dhe ka nisur krkimet pr autort e dyshuar t ngjarjes, por deri dje n

mbrmje nuk ka mundur t bjer n gjurmt e tyre. Ndrkaq, policia tha se po punon pr dokumentimin e mekanizimit t grabitjes dhe identifikimin sa m t shpejt t autorve t saj. Gjat verifikimeve t kryera, policia zbuloi se ishin grabitur 45 mij lek dhe dy telefona.

Rinas

Arratiset nga komisariati i dnuari me 1.5 vite burg

rratiset nga Komisariati i Rinasit nj tropojan i deprtuar nga Italia, i cili rezulton i dnuar me nj vit e gjysm burg. Flamur Toskaj ka mundur t prfitoj nga pakujdesia e punonjsit t policis dhe sht larguar n drejtim t paditur. Burimet policore bn t ditur se ngjarja sht regjistruar pasditen e djeshme. Flamur Toskaj, 26 vje, sht deportuar nga Italia, ku qndronte ilegalisht. Kur ka zbritur n Rinas, ai sht par si i dyshuar nga policia shqiptare, kshtu q sht shoqruar pr t lshuar nj deklarat n ambientet e komisariatit. Aty sht marr n pyetje n lidhje edhe me kalimin e paligjshm t kufirit. M pas, gjat verifikimit t emrit

t tij t vrtet ka rezultuar se ai sht i dnuar nga drejtsia shqiptare me 1 vit e gjasht muaj burg. Sipas policis kryeqytetase, ai sht dnuar pr kundrshtim t punonjsit t policis. Nga ana tjetr, gjat marrjes n pyetje, ai ka krkuar n nj moment q t dilte pr t pir nj cigare. Punonjsi i policis e ka lejuar t kryej nj veprim t till, por ka qen fatale. Kur kan dal pr t gjetur 26-vjearin tropojan, ai ishte zhdukur. Kshtu sht dhn alarmi pr arratisjen e tij, ndrkoh q menjher kan nisur krkimet n zonat prreth. Gjithashtu, pr kt ngjarje sht njoftuar edhe SHKB-ja, e cila ka nisur hetimet pr zbardhjen e plot.

shqip shqip
E HENE, HENE, 23 MARS 2009 23 MARS 2009

27

SPEKTAKEL

27

& TELEVIZION

Banort e rinj, n natn e par brenda shtpis s Big Brother kan rrfyer dika nga vetja. Djemt kan shfaqur simpatin pr Anjezn, ndrkoh q kan shtruar edhe pyetjen nse Mimoza do t ishte xheloze pr bukurin e saj. Nga ana tjetr, Adela ka paralajmruar Bjordin q t mos ket afrimitet t ngusht me Anjezn

t rinjt e shtpis Big Brother 2, Ani dhe Anjeza kan qen n qendr t diskutimeve. Banort kan dashur t msojn m shum rreth tyre. Arjoni dhe Bjordi kan shprehur se e plqejn fizikisht Anjezn, t ciln Adelajda e ka par q n fillim si nj rivale t mundshme n raport me Bjordin. Vmendjes s banorve nuk u kan shptuar as nominimet dhe loja e ksaj jave. Se prisja t ndihesha mir Anjeza, banorja m e re e shtpis s Big Brother duke biseduar me Qetsorin, Bjordin dhe banor t tjer, ka thn se nuk e priste t ndihej kaq mir. Sipas Qetsorit, fillimi sht shum i rndsishm dhe banort e tjer e kishin n dor ti bnin t sapoardhurit t ndiheshin mir ose jo. Anjeza ka shtuar se duke pasur parasysh faktin q ajo sapo i kishte njohur, po ndihej vrtet shum mir. Qetsori i ka thn gjithashtu se do t kishte edhe grricje edhe prplasje, por kto do t vinin m von, i rndsishm, sipas tij, ishte fillimi i mir. Se prisja t mos nominohesha! Se prisja t mos nominohesha!- i ka thn Dritani Adelajdes. Ajo ka shtuar se e dinte q do t ndodhte kshtu. Dritani ka shtuar se nuk u beson fjalve dhe Adelajda e ka aprovuar, por ka shtuar se u beson shikimeve dhe veprimeve. Ajo q nuk prisnin t dy ishte nominimi i Adit. Pr sa i prket Aids, Dritani ka thn se me sa dukej, ajo duhet ta kishte ngatrruar me Qetsorin apo ndonj tjetr, sepse n momentin q ajo kishte ndryshuar sjellje karshi tij, pa ndonj shkak e n momentin q kishte bashkpunuar me persona pr t cilt kishte krkuar mbshtetjen e tij pr ti nominuar, ky ishte nj minus shum i madh. Ky sht servilizm!- ka thn ai. Adelajda i ka thn se i bhej qejfi q ai, m n fund, e kishte kuptuar at q ajo ishte lodhur aq shum q tia shpjegonte. Kto t mirat na kan dal murgesha! Anjeza, me paraqitjen e saj, duket q ka trhequr vmendjen e djemve t shtpis. Duke diskutuar pr t, Arjoni dhe Bjordi kan thn se ishte vrtet e mir. Por kto t mirat na kan dal murgesha! ka thn Arjoni. Bjordi ka vazhduar duke thn se edhe Mesidn me t ciln ai arriti t krijonte afrsi, ia mori Aida. T dy djemt kan diskutuar n lidhje me femrat, raportet q kishin jasht me to dhe nevojn q ndienin pr afrsin e tyre brenda shtpis, kjo e par jo n aspektin seksual, por n knaqsin dhe n t ndjerin mir q u dhuronte qndrimi afr me to. Ani tregon pr veten Na trego ndonj gj pr veten- i ka thn Aida Anit. Ani ka treguar se deri para 3 muajsh kishte qen i lidhur, por e kishte kuptuar q gjithka kishte prfunduar kur ajo nuk i kishte telefonuar pr ti uruar ditlindjen. M pas ai ka thn se kishte qen shum i lidhur me prindrit dhe fillimisht kishte qen shum e vshtir pr t t qndronte larg tyre dhe shtpis, por, m pas, kur kishte filluar shkolln, ishte msuar. Gjithsesi, ai ende nuk mund t qndronte asnj dit t vetme pa folur n telefon me ta. Ai ka thn se po aq i lidhur ishte edhe me t vllain, i cili i kishte vn edhe emrin. Ai ka treguar se n familjen e tij ishin gjasht fmij, dy vllezr dhe katr motra. Ai ka shtuar se dikur e vuante shum t qenurit ndryshe, por tani nuk e kishte m problem. Un e kam jetn prpara! ka thn ai. Ani ka treguar se kur kishte mbaruar tetvjearen, e kishte ln shkolln, sepse nuk donte ta vazhdonte m tej, por kishin qen

Ani: Jam ndar para tre muajsh me t dashurn


prindrit q e kishin futur me zor n t mesme. Por ajo q nuk e kishte pritur asnjher ishte t fillonte pun. Ai ka treguar se e njihnin dhe e thrrisnin Dj erri, por edhe Dj Ani. Bhu Lirita! Sipas Lirits, Qetsori po shfrytzon nj moment dobsie t sajin, nj moment kur ajo nuk ndihet mir, pr ta sulmuar. N fakt, gjat gjith mbrmjes ajo ka qndruar e mrzitur pr kt e madje edhe ka qar. Dritani i ka thn q kto gjra nuk zgjidhen duke u mrzitur, ajo duhet t bhet e fort. Bhu Lirita!- i ka thn ai. Edhe Aida sht munduar ta qetsoj Liritn, ndrsa ajo qante, jasht, n oborrin e shtpis. Nuk dua t qash!- i ka thn ajo, sepse loja e till ishte dhe till ishin dhe ata. Sipas Lirits, disa banor e kan marr lojn shum seriozisht dhe e harrojn ann njerzore. Nuk dua q historia t prsritet! Nuk dua q historia t prsritet!- i ka thn Adelajda Bjordit, duke iu referuar afrimit t tij me Mesidn, m pas largimit dhe sjelljes s saj me Adelajden. Ajo ka thn se nuk donte q e njjta gj t ndodhte edhe me Anjezn. Nuk sht pak hert pr t ma thn kt? e ka pyetur ai Adelajden q ia ka kthyer se ishte m mir hert sesa von. Ai i ka thn se nse do t mund t afrohej me Anjezn, do t afrohej dhe nse ajo do t merrte inat Adelajden, ai nuk kishte t bnte, sepse i binte q, pr hatr t saj, ai t mos krijonte relatat q donte. Adelajda i tha se ajo nuk i kishte krkuar kurr t mos afrohej me t tjert apo me Mesidn. Ai ishte i lir t afrohej edhe me Anjezn, por nse afrohej shum, shum, ather ai duhet t largohej prej saj. Ti bhu pak m dinake dhe mos bjer viktim prap! i ka thn ai. Anjeza tregon pr veten Anjeza ka thn se dita e saj fillon me vajtjen n shkoll, do dit n orn tet. Pasi mbaronte msimin, shkonte n parukerin ku punonte, pun t ciln e linte diku rreth ors dhjet t mbrmjes. Ajo ka thn se parukerin e kishte pasion, kishte hyr n kurs q pas prfundimit t shkolls tetvjeare. Anjeza ka treguar se punonte pr pasion, por patjetr edhe pr t ardhurat, me t cilat ndihmonte familjen, por kryente edhe studimet. Pas pune, pinte ndonj kafe t shkurtr me shoqrin. Lidhur me kt Adi i ka shprehur vlersimin e vet, pasi ajo ishte nj nga ata persona, q bjn edhe shkolln edhe punn. Nse sht kshtu si thua, bravo t qoft! i ka thn ai. Ajo ka thn se fundjavave i plqente t dilte dhe vendet q preferonte t frekuentonte ishin Karaoke Bar. Anjeza ka thn se nuk kishte

ndonj shoqri shum t zgjeruar, por nj grup shoqesh t mira. Ajo ka thn gjithashtu se i plqen shum t krcente dhe t kndonte. T parn e bnte mir, por t dytn, pavarsisht se i plqente shum, nuk kishte zrin e duhur. M plqeve kt jav! Dritani i ka thn Bjordit se nse m prpara ishte i lkundur n opinionin q kishte pr t, tani mund t thoshte se sidomos kt jav, i kishte plqyer. Pr kt i kishte shrbyer t shihte sesi ai i prballoi debatet dhe sesi kishte reaguar kundrejt disa banorve t shtpis. Bjordi e ka falnderuar Dritanin dhe i ka thn se i bhej shum qejfi q ai mendonte kshtu. Ndrsa Adelajda i ka thn se i doln fjalt e saj, q Bjordi nuk ishte ashtu si mendonte Dritani n fillim, por ishte shum i mir. Fjalt i merr era, veprimet ngelen, - i ka thn ai Adels. Un pata nevoj pr ty pr ti thn Bjordit at q mendoja!. Tjetr thon, tjetr bjn! Dritani ka thn se ai, Bjordi dhe Republika jan t vetmit q kan ngelur pa u nominuar dhe kt jav do t ishin n qendr t vmendjes, nga gjith banort e tjer. Fakti q jan gjasht t nominuar, - ka thn Dritani, -do t thot q njerzit tjetr thon aty brenda e tjetr bjn ktu jasht!. Ai ka thn se n dukje ata shkonin t gjith mir, dy konfliktet e vetme t hapura kan qen Zysha- Aida, Mesida dhe Adi-Aida. Sipas Bjordit, kjo tregon falsitetin e banorve. Ai ka shtuar se gjja e par q do t bnte nesr ishte t zbulonte se kush nga banort e kishte nominuar Adin. Sipas tij, Adi nuk duhet t ishte nominuar, mendim me t cilin u bashkua edhe Dritani. Sipas ktij t fundit, hprh, nuk kishte asnj arsye pr t nominuar Adin. Do t bj nj tatuazh pr Evn! Dritani ka thn se do t bnte nj tatuazh n kurriz, nj shprehje q kishte lidhje me dashurin, por q ai nuk ua tregoi banorve t tjer. Ai tha se do tia dedikonte Evs, sepse viti q kishin prpara do t ishte nj vit lvizjesh t mdha dhe se ajo ishte personi ku ai kishte drejtuar t gjitha ndjenjat e tij. Dritani ka thn se disa gjra nuk i kupton kur je jasht, ndrsa kur je i izoluar gjithka ndryshon. A mund t ndihet Moza xheloze? A mund t ndihet Mimoza xheloze n lidhje me ardhjen e Anjezs n loj?ka pyetur Qetsori banort e tjer. Sipas Arjonit, Moza nuk i ka kto komplekse, ndrsa sipas Bjordit ajo thjesht jeton jetn e vet. Dritani e ka shtruar pyetjen n t kundrt, sikur t ishte Anjeza ajo q t bhej xheloze pr Mimozn, por t gjith kan qen t mendimit se ishte tepr hert pr t gjykuar mbi kt. Qetsori ka shtuar se Mimoza do t jap shum kt jav. Sipas tij ajo sht nj tip i veant, ndrsa sipas Bjordit ajo sht spontane dhe nuk i bn gjrat me llogari apo t prdor strategji. Ti paska kripur trut Moza! i ka thn Qetsori atij. Ai ka shtuar se megjithat, nuk do t donte q t ishte Mimoza q do t dilte, por Lirita. Dritani po gabon rnd! Duke biseduar me Arjonin, Qetsori i ka thn atij se Dritani po gabonte rnd, sepse po sforcohej t ishte korrekt, t ishte i rregullt, t ohej n orar e shum t tjera. Por, sipas tij, asnj nga banort nuk po e vinte re kt. Ai ka shtuar se nse ai gatuante se e kishte hobi apo pasion, Dritani zgjohej hert pr gar. Qetsori ka shprehur gjithashtu edhe frikn se Tani mund t shkonte deri n fund t lojs, pa u nominuar asnjher. Sipas mendimit t tij, dalja nga shtpia, ksaj jave do t diskutohej mes Lirits dhe Mimozs, nse kjo e fundit nuk do t dinte t luante si duhej.

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

28

KULTURE

Nse duhet t dekonstruktojm t ashtuquajturin mit t Sknderbeut vetm se at e shfrytzoi Enver Hoxha pr interesat e veta, ather duhet t dekonstruktojm edhe t ashtuquajturin mit t Ismail Qemalit apo t Abdyl Frashrit, Sami Frashrit apo Luigj Gurakuqit, Isa Boletinit apo Bajram Currit dhe t figurave t tjera t shquara t historis s re t Shqipris vetm se ato figura i ka shfrytzuar Enver Hoxha pr interesat e pushtetit t vet. Si do t jet ather historia e Shqipris?

A duhet dnuar Sknderbeu se Enver Hoxha e prdori pr pushtet?


KRISTO FRASHRI

JEHONA E MONOGRAFIS
dryshe nga monografit e autorve t tjer evropian, kushtuar Sknderbeut, t cilat n prgjithsi jan pritur n heshtje nga shqiptart brenda dhe jasht vendit, - trajtesa e historianit zviceran, Oliver Jens Schmitt, pati reagime n median shqiptare. Disa u solidarizuan me trajtesn, por m t shumtt nuk u pajtuan madje, e kritikuan prmbajtjen e saj. Ata q e kritikuan ndoqn traditn, pa na sjell ndonj gj t re n fushn e studimeve sknderbegiane. Prkundrazi ata q u solidarizuan me shprfytyrimin e Sknderbeut nga historiani zviceran, meritojn t shqyrtohen ngjyrimet dhe arsyetimet e ngjyrimeve t shfaqura prej tyre. Kjo pr arsye se kemi t bjm me personalitetin m t shquar q ka nxjerr kombi shqiptar gjat shekujve. Ka edhe nj arsye tjetr. Me rastin e trajtess s Schmitt-it, u vun n qarkullim koncepte dhe perceptime ideologjike dhe metodologjike mbi Sknderbeun dhe mbi ngjarje ose procese t historis s Shqipris. Me sa dim, monografia e O. Schmittit mbi Sknderbeun pati reagime vetm n shtypin e kryeqytetit. Jasht Tirans, botimi deri tani duket se ka kaluar n heshtje. Heshtja tregon se hapsira mbarshqiptare ka vetm nj vatr kulture shkencore. Ve ksaj, edhe n kryeqytet reagimi ndaj monografis me pretendime shkencore u kufizua kryesisht n radht e analistve t medias - t analistve q nuk jan historian. N hapsirn mbarshqiptare ka disa institute q merren me historin e Shqipris. Ka gjithashtu nj mori universitetesh, t cilat kan departamente t historis s Shqipris. Ka pra historian sknderbegian. Deri sot vetm dy historian kan thn se nuk pajtohen me kndvshtrimin e historianit zviceran pr Sknderbeun. Megjithat, kt heshtje e thyen deri diku analistt tan t medias, t cilt edhe pse nuk jan historian morn si zakonisht guximin t japin gjykime edhe mbi prmbajtjen e monografis s prmendur. Tre prej tyre u entuziazmuan nga kndvshtrimi i historianit zviceran; Ardian Klosi, Artan Lame, Fatos Lubonja. Ata e konsideruan veprn e O. J. Schmitt-it si nj zbulim t ri shkencor. Si rrjedhim, ata krkuan t hiqet dor nga vlersimi q ka shprehur deri tani historiografia shqiptare dhe botrore mbi Sknderbeun. Madje, kta shkuan aq larg sa e konsideruan historin e deritanishme t Sknderbeut, n pajtim me O. Schmitt-in, nj mit, pr m tepr nj mit t farktuar nga Enver Hoxha. Pra, nga vlersimi i tyre lindi kshtu nj shtje e parrahur deri sot n historiografi: se Sknderbeu, ashtu si e ka trajtuar historiografia shqiptare, rrjedhimisht dhe historiografia botrore, sht mit dhe jo histori e vrtet. Ky vlersim ka prekur natyrisht jo vetm historiant shqiptar q jan ende gjall, por ka ngacmuar edhe eshtrat e historianve t vdekur, mbasi tani ata po msojn se jan mashtruar nga dokumente historike, t cilat flasin se Sknderbeu i trajtuar prej tyre qenka nj mit, pra nj prrall dhe jo nj histori e vrtet. Ardian Klosi, n prapashpin t trajtess s O. Schmitt-it, t prkthyer prej tij, shkruan: Oliver Jens Schmitt

ka nj stil mbrthyes pr tiu afruar personazhit dhe ngjarjeve aq pran, sa t bn t jetosh me to si n nj vepr letrare a film me kontraste t fuqishme. T gjitha kto na lehtsojn rrugn drejt t vrtetave, pr t cilat kemi aq shum nevoj. Pra, nprmjet Schmitt-it, thot ai, ne njohim Sknderbeun e vrtet. N intervistn q ai, Ardian Klosi, dha pr gazetn Shqip (10 nntor 2008, fq. 19), tha: Jan nj numr gjrash q na kan br prshtypje, madje edhe na kan tronditur. Por kryesorja, kam ndier gjith kohs nj si zemrim t heshtur: si ka mundsi q na i kan msuar kaq shum gjra mbrapsht? T gjitha mbrapsht: marrja e Krujs, kuvendi i Lezhs, mosakordimi me Huniadin, i ashtuquajturi shtet i Sknderbeut, marrdhnia e tij me mbretin e Napolit, marrdhniet me Aranitin, me Dukagjint, me Venedikun, katastrofa e Beratit, deri dhe armt e prkrenarja q gjoja ndodhen n Vjen. T gjitha do ti gjeni t zbrthyera n mnyr m t plot, trheqse sa dhe shkencore, n librin e Schmitt-it. Nse A. Klosit sapo lexoi veprn e O. J. Schmitt-it i kan br prshtypje deri n zemrim t thell njoftimet e mbrapshta q paska msuar nga historiografia shqiptare, ne nuk ngurrojm t shfaqim habin ton pr kt analist, i cili me t lexuar nj autor gjerman revoltohet, pa u thelluar, ndaj historiografis shqiptare, t ciln me lehtsin m t madhe, pa qen historian dhe pa na sjell asnj argument t materializuar dokumentarisht, e hedh pa ngurrim n shport. sht shum interesant zemrimi q ai paska marr ndaj Sknderbeut, i cili tani po mson nga Schmitt-i se e paska

marr Krujn me dredhi me nj ferman t rrem, gj q dihet prej shekujsh. Ai kujton se lufta u bka sipas kohve, vetm me heshta dhe shigjeta apo me pall dhe me kordh, apo me pushk e me top, apo me avion e kryqzor. uditemi si nuk e ditka se lufta bhet dhe me mjete t tjera me shantazhe dhe me krahmarrje, me dredhi dhe me diplomaci, me sulm ballor, por edhe me kolon t pest. Dredhia (n frngjisht ruse de guerre) n t gjitha format e ka shoqruar historin e luftrave q kur ato jan shfaqur n histori, t paktn q nga Kali i Trojs dhe deri te Shrbimi

Nse z. Lubonja nuk sht n gjendje t jap shpjegime se prse regjimin e Enver Hoxhs e quan nacional komunist, t cilin e prsrit vazhdimisht me vend dhe pa vend le t na lejoj ne ti themi se e ka gabim
Informativ i ditve tona. Ardian Klosi gjithashtu thot se me veprn e O. J. Schmitt-it kemi t bjm me nj vshtrim t ri t figurs s Heroit ton, nj vshtrim q paraqitet n fushn e historiografis pr t parn her (sic!). N qoft se kt reklam A. Klosi e nxori nga xhepi i vet ne po ia falim, sepse ai nuk sht historian dhe nuk e ditka se ka historian t tjer q kan shprehur, sikurse do t shihet, t tilla vegime romanceske. Nse kt reklam e ka br me gjith mend vet zoti Schmitt, ather le t na fal pr prshtypjen q ai na l se nuk e njeh ose bn sikur nuk e njeh historiografin sknderbegiane.

Ndrkaq, nuk mund t rrim pa thn se nj dshmi t varfris kulturore t A. Klosit n fush t historis e ka dhn vet A. Klosi n sulmin q i bn zonjs Mira Meksi, e cila nuk u pajtua me kndvshtrimin e historianit zviceran mbi Sknderbeun. Analisti yn, A. Klosi, n vend q t prdor argumente shkencore, i prgjigjet me nj arsyetim banal se ajo zonj i kundrvihet historianit zviceran nga inati q ka me prkthyesin (A. Klosin) se ky e paska kritikuar dikur n nj shtje tjetr. Pra, ajo zonj nuk e dashka autorin nga inati q paska me prkthyesin. O tempora! O mores! Sapo vepra e O. Schmitt-it doli n qarkullim, Artan Lame, analist i njohur nga rubrika bulevardeske Shqypni Tavolinash(!), pohoi se sht tepr i knaqur nga vepra e historianit zviceran, mbasi m n fund n saj t tij ai thot se e njohu Sknderbeun e vrtet. Tani, shton ai, q mori vesh se Sknderbeu paska luftuar kundr dy sulltanve si hakmarrs pr vrasjen e t atit; tani q u bind se paska psuar vazhdimisht disfata pas disfatash; tani q msoi se Heroi yn u braktis nga t gjith zotrit e tjer t Shqipris; tani q msoi se e paska kthyer atdheun e tij n nj grumbull grmadhash; tani q sheh se kapedani shqiptar vdiq i braktisur nga t gjith si refugjat n tokn venedikase tani, prkundrazi, ai do ta doj m tepr se m par kur kishte msuar n shkoll se Sknderbeu luftonte pr lirin e Shqipris, se kishte krijuar shtetin shqiptar, se nuk e dorzoi asnjher kryeqytetin, Krujn dhe se me luftn e tij lirimtare kishte mbrojtur qytetrimin evropian. A. Lame thekson ndr t tjera: N si-

tuatn mjerane n t ciln gjendet sot shkenca shqiptare n prgjithsi dhe shkencat albanologjike n veanti, e shoh si dhurat t perndis daljen e nj gjermani t ftoht q bie n dashuri me kombin ton dhe ti kushtoj tr jetn dhe studimet e veta. M tej, nse dikujt Sknderbeu i Schmitt-it i duket si kaak, ky pastaj sht problemi i tij dhe jo i Sknderbeut.(!) Tri jav m von (Shqip, 9 dhjetor 2008) A. Lame shfaqet aq tepr i entuziazmuar nga Sknderbeu i Schmitt-it, saq turret me egrsi kundr lexuesve shqiptar q nuk pajtohen me historianin zviceran. Kt radh ai shkruan: Deri para se t lexoja Schmitt-in..., Sknderbeun e trajtoja paksa si nj krijes t largt, joreale, si nj statuj mitike mbi gur. Schmitt-i ma zbriti nga shkmbi, i shkriu bronzin q e kish ngrir, ma bri njeri prej vrteti, me halle e sherre, t mira t liga. Prsri: O tempora! O mores! Nse Schmitt-i e bri Sknderbeun njeri prej vrteti ose nse e ka shfronsuar si prijs, kt do ta shohim m tej. Analisti tepr i njohur, Fatos Lubonja, shkon edhe m tej. Ai e prgzon tej mase historianin zviceran q po e shkallmon mitin e Sknderbeut. Sipas Lubonjs, miti ishte i dobishm n shek. XIX, n periudhn e Rilindjes Kombtare, por q pas shpalljes s Pavarsis u b i dmshm, sidomos gjat regjimit komunist, mbasi at si mit e shfrytzoi Enver Hoxha n interes t diktaturs komuniste. Si rrjedhim, thekson ai, Sknderbeu u shndrrua n nj mit nacional komunist. Si i till, Sknderbeu, mendon F. Lubonja, e ndihmoi Enver Hoxhn t na rrmbente lirin, t na shtypte pa mshir, t na burgoste dhe t na internonte n mas, madje dhe t na vriste pa gjyqe. Pr kt arsye, prfundon analisti yn, ne duhet ta dekonstruktojm mitin e Sknderbeut (jemi kurioz t dim se ku e ka gjetur fjaln dekonstruktim, mbasi e kemi krkuar npr fjalor, por nuk e kemi ndeshur). E marrim me mend se e ka prdorur n kuptimin destruksion, pr shembje. Me kt kndvshtrim, F. Lubonja nuk e glltiti dot pohimin e Ismail Kadares, i cili, duke aluduar pr veprn e O. Schmitt-it, tha: T mitizosh figurn e Gjergj Kastriotit do t thot t bsh sulm kundr konceptit t liris. N t vrtet, pohimi i shkrimtarit ton t shquar, me ndonj korrigjim, buron nga realiteti yn historik. sht fakt tashm i shuguruar nga shekujt n shkall ndrkombtare se Sknderbeu me popullin e tij luftuan si kreshnik pr njerekshekulli me radh pr lirin. Madje, lufta e tij pr liri u b shembull pr t gjith brezat e ardhshm, jo vetm pr lirin nga zgjedha e huaj, por edhe pr lirin nga shtypja e despotve t brendshm. Kaspar Hedio, nj dijetar frng, shkruante m 1537: N qoft se nuk do t luftojm si shqiptart dhe n qoft se princat nuk do t shquhen si Sknderbeu kam frik se brenda nj kohe t shkurtr do ti shkruajm nj epitaf liris. Ve ksaj, Sknderbeu nuk u shqua vetm si Promete i liris nga zgjedha e huaj. Me shpirtgjersin e pashembullt pr Mesjetn q ai tregoi ndaj bashklufttarve t vet kur e tradhtuan, ai u shqua edhe si nj humanist i mirfillt. N qoft se E. Hoxha e shfrytzoi Sknderbeun n interes t

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

KULTURE

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

29

pushtetit t vet autoritar prgjegjs nuk sht Sknderbeu. Nuk ka m prse t dnohet Sknderbeu. Po t pranojm kt kriter t F. Lubonjs, ather duhet t dnojm t gjitha ato figura t historis s Shqipris q i ka lavdruar Enver Hoxha, mbasi edhe ata duhet ti ken shrbyer diktaturs komuniste. Ve ksaj, nuk duhet t harrojm se Sknderbeun nuk e shfrytzoi vetm Enver Hoxha, por edhe shtetar t tjer shqiptar, si Ismail Qemali, Fan Noli, Ahmet Zogu, po t doni edhe Benito Musolini, t cilt nuk mund t akuzohen kurrsesi pr nacional-komunizm. Fatos Lubonja nuk sht historian. Kjo kuptohet, sepse ai flet me mllefe, si flet nj militant politikan. Historiani, kur gjykon ngjarje, zhvishet nga mllefet dhe i jep Cezarit at q i takon Cezarit dhe e kritikon Cezarin atje ku ka gabuar. Q nuk sht historian kjo kuptohet kur ai lshon prcaktime t nxitura nga mllefi, si nj ish i burgosur politik, sidomos kur flet pr ngjarje t periudhs s regjimit komunist. Regjimi komunist ka mjaft mkate pr ta kritikuar dhe pr ta dnuar, por ka edhe ngjarje t cilat nuk duhen medoemos nxir apo denigruar. Edhe mkatet, edhe meritat duhen argumentuar. Fatos Lubonja kritikon E. Hoxhn pr mitizimin e Sknderbeut dhe e stigmatizon regjimin e tij si nj regjim nacional-komunist. Por, nuk na shpjegon se ku qndron mitizimi i Sknderbeut nga Enver Hoxha. Gjithashtu, nuk na shkoqit se ku qndron karakteri nacional i regjimit t tij komunist. Nse ai nuk sht n gjendje t jap shpjegime se prse regjimin e Enver Hoxhs e quan nacional - komunist, t cilin e prsrit vazhdimisht me vend dhe pa vend le t na lejoj ne ti themi se e ka gabim, - megjithse ka rrezik q ai t prgjigjet me sulmet e tij emotive. Themi vend e pa vend mbasi duket se ai dhe jo vetm ai, por edhe plot analist t tjer, nuk e kan t qart dallimin midis nacionalizmit dhe patriotizmit. T dyja jan rryma, por me karakter ideologjik dhe prmbajtje politike t ndryshme. Nacionalizmi nnkupton rrymn ideologjike q synon t prfshij brenda kufijve t shtetit kombtar t gjitha trojet etnike shqiptare, madje edhe ato troje ku popullsia me prkatsi etnike shqiptare prbn pakicn. Jo vetm kaq. Nacionalizmi nuk synon, por edhe prpiqet t realizoj me do mjet, pavarsisht nga rrethanat, bashkimin e mbar trojeve etnike n nj shtet t vetm kombtar. Prkundrazi, patriotizmi synon dhe lufton t mbroj shtetin kombtar shqiptar kur ai krcnohet nga nj fuqi e huaj ose synon dhe lufton t liroj atdheun kur ai sht i pushtuar nga nj fuqi e huaj. Ktu fillon debati nse regjimi komunist kishte karakter patriotik ose racionalist. Filli pr t zbardhur shtjen nse regjimi komunist kishte karakter racionalist ose patriotik, na on n vitet e Lufts s Dyt Botrore. Si n mbar Evropn e pushtuar nga agresort fashist, edhe n Shqipri, rezistenca kundr Italis fashiste dhe Gjermanis hitleriane kishte karakter patriotik, mbasi synonte lirimin e atdheut dhe vendosjen pas lirimit t nj regjimi demokratik n Shqipri. Edhe pse n krye t Lufts Antifashiste Nacional-lirimtare u vu Partia Komuniste, ajo nuk e humbi karakterin patriotik. Dshmi sht fakti se platforma politike q ajo shtroi nuk synonte as vendosjen e regjimit komunist, as nuk prmbante synime nacionaliste. N t gjitha aktet themelore dhe ansore q doln gjat Lvizjes Nacionallirimtare spikat jo ideologjia komuniste dhe autoritariste, por ideologjia patriotike dhe demokratike. Madje, nj nga kritikat m t ashpra q i bhej Partis Komuniste Shqiptare nga kundrshtart e saj t brendshm ishte heshtja q ajo tregonte ndaj trojeve etnike q ndodheshin jasht kufijve t Shqipris, pra pr mosprfilljen e saj t parimit themelor t nacionalizmit shqiptar. T gjith partizant q rrmbyen armt dhe t gjith dshmort q dhan jetn, ishin t bindur se luftonin pr lirimin e atdheut dhe pr vendosjen e regjimit demokratik. Si rrjedhim, Sknderbeu, i cili shrbeu si frymzim historik i etave patriotike rilindse, mbeti burim frymzimi edhe pr partizant e Lufts s Dyt Botrore. Kt e dshmon knga e etave rilindse: O trima lufttar, - o bij t Sknderbeut, - krkoni ju shqiptar lirin e mmdheut, - t ciln e kndonin dhe partizant e

Ushtris Nacionallirimtare. Puna e do q me lirimin e atdheut nga zgjedha e huaj dhe me vendosjen n Shqipri t regjimit komunist, parimisht Sknderbeu, krejt i huaj pr doktrinn marksiste, nuk kishte prse t trajtohej si Hero Kombtar. Por ai vazhdoi t shfrytzohej edhe n atdheun socialist si burim frymzimi. Prse? Pas lufts, Partia Komuniste e shfrytzoi frymn patriotike kundr pretendimeve t qarqeve shoviniste greke, t cilat krkonin aneksimin e trojeve jugore t Shqipris. Edhe orvatjet q ndrmorn fuqit perndimore pr t prmbysur me ann e diversantve regjimin stalinist n Shqipri, Partia Komuniste i propagandoi si orvatje q synonin t preknin pavarsin kombtare t atdheut. N kto rrethana, pr t prballuar rrezikun e jashtm, prve sigurimit t aleatve me pesh, si ishte pr disa koh Bashkimi Sovjetik dhe krahas prgatitjes ushtarake, t cilat thithn pjesn m t madhe t buxhetit shtetror, Partia Komuniste krkoi ndihm edhe te tradita patriotike shqiptare. Me fjal t tjera, krkoi ndihm te historia n prgjithsi, tek ato ngjarje t veuara, t cilat prmbanin karakter patriotik, si ishin epopeja e Sknderbeut, Lidhja e Prizrenit, etat rilindse, shpallja e pavarsis, Lufta e Vlors etj. Mbi kt truall ideologjik dhe politik lindi edhe historiografia shqiptare e paslufts, e cila pajtohej me frymn patriotike rilindse, e si rrjedhim nuk ka prse ajo t akuzohet si historiografi marksiste. Kt karakter historiografia shqiptare e periudhs komuniste e ruajti deri n fund t regjimit punist. Madje, pr hir t fryms patriotike, ajo vazhdon ta ruaj, me ndonj prjashtim t rrall, edhe sot e ksaj dite. Shkurt, akuza q i bhet regjimit komunist si regjim nacional-komunist, nuk sht e sakt, mbasi ai regjim nuk e shtroi asnjher platformn e bashkimit t mbar trojeve shqiptare n nj shtet t vetm kombtar. Nuk e shtroi jo se nuk e dshironte bashkimin e mbar trojeve etnike n nj shtet t vetm kombtar, por se nuk kishte prkrahje ndrkombtare pr ta realizuar kt synim. Rrethanat ndrkombtare e detyruan Shqiprin komuniste t qndronte n mbrojtje t mbronte vetveten. Dshirn q kishte pr t realizuar bashkimin shtetror kombtar, E. Hoxha e shfaqi n vitin 1968, jo si thot O. Schmitt-i me rastin e 500vjetorit t vdekjes s Sknderbeut, por kur prkrahu publikisht demonstratat pr t drejtat kombtare q shprthyen n Kosov kundr shtypjes titiste jugosllave. Me fjal t tjera, regjimi komunist shqiptar, i cili pretendonte se nga pikpamja ideologjike mbshtetej te parimet klasike t marksizmit, pra tek i ashtuquajturi internacionalizm proletar dhe te zhdukja e kufijve politik midis shteteve, - kaloi n t kundrtn. Nn shembullin e Bashkimit Sovjetik,

Partia Komuniste krkoi ndihm edhe te tradita patriotike shqiptare. Me fjal t tjera, krkoi ndihm te historia n prgjithsi, tek ato ngjarje t veuara, t cilat prmbanin karakter patriotik, si ishin epopeja e Sknderbeut, Lidhja e Prizrenit, etat rilindse
edhe Shqipria u mbyll n vetvete. Ajo u izolua aq tepr, sa kufijt e saj u kthyen n mure kinez. Kontaktet e Shqipris u bllokuan jo vetm me vendet kapitaliste, por edhe me vet vendet socialiste. Si rrjedhim, parimi themelor i internacionalizmit proletar - u shndrrua n nj patriotizm ekstrem. Kjo sht arsyeja prse n fushn e trajtimit t historis s Shqipris, ngjarjet patriotike shqiptare zun vendin kryesor n ideologjin politike t Partis s Puns s Shqipris. Pra, historiant shqiptar t periudhs komuniste, t cilt i trajtuan ngjarjet n baz t kriterit patriotik, nuk ka pse t kritikohen pr nacional-komunizm. Nse regjimi enverian ishte regjim nacional-komunist, kt kritik duhet ta bjn marksistt ortodoks, besnik t platforms s Karl Marksit dhe jo nacionalistt shqiptar, t cilt duhet t frkojn duart nga knaqsia q Enver Hoxha, pavarsisht nga regjimi komunist, nuk e dobsonte, por e forconte patriotizmin shqiptar. Fatos Lubonja e ka treguar n t gjitha shkrimet publicistike dhe n t gjitha emisionet e veta televizive se sht nj adhurues i paepur i liris. T paktn kt prfytyrim kemi ne pr t. Por, kur vjen puna te Sknderbeu, ai nuk e mon idealin e liris, pr t ciln luftoi heroi yn. N kt kontekst, nuk kuptohet prse ai turret si Gjergj Elez Alia kundr Ismail Kadares kur ky e identifikon me t drejt Sknderbeun me lirin. Ai do t kishte t drejt nse shkrimtari yn i shquar do t kishte ngritur n mit

nj farktar t robris, si ishte p.sh. Sulltan Murati II. Pr fat t keq t Fatos Lubonjs, ai mbron Sknderbeun, kt kampion t liris, si e kan quajtur me dhjetra e dhjetra historian, shkrimtar, filozof, madje edhe politikan evropian perndimor. Ndoshta Fatos Lubonja shtyhet nga urrejtja q ai ka me t drejt ndaj E. Hoxhs. Por urrejtja le t fokusohet ndaj E. Hoxhs dhe jo ndaj Sknderbeut, i cili nuk i ka asnj faj. Me t drejt N. Machiavelli thoshte se urrejtja sht nj kshilltar i keq pr njeriun e ditur. Si rrjedhim, kur F. Lubonja prfshin n luftn kundr miteve edhe Sknderbeun dhe kur krkon at q ai e quan dekonstruktimin e mitit t Sknderbeut, ai del jasht kontekstit t pikpamjeve t veta. Fatos Lubonja me t drejt shkruan se miti i Sknderbeut sht nj konstrukt historik, i ndrtuar n nj koh t caktuar dhe n nj kontekst t caktuar luftash dhe urrejtjesh nacionale. Pr kt arsye, ai sht konstruktuar si mit disa her. Hern e par, si mit n emr t krishterimit, kur u mbiquajt kalors i krishterimit, kurse 2-3 shekuj m von u rimor n emr t nacionalizmit. Pastaj na degdis te historiania frnge Natalie Calyer, e cila prmend disa vegime politike t shfaqura her pas here her si pro malazez, her si antimalazez, her si pro italian, her si antiturk. Ato q thot historiania frnge nuk kan qen lnd e par e historis s Shqipris. Ato jan thjesht kuriozitete historike jan vegime meteorike, ose episode t izoluara q skan ln gjurm n identitetin kombtar t shqiptarve, natyrisht as n nacionalizmin shqiptar, prfshi ktu edhe n t ashtuquajturin nacionalizmin komunist. Nse duhet t dekonstruktojm t ashtuquajturin mit t Sknderbeut vetm se at e shfrytzoi Enver Hoxha pr interesat e veta, ather duhet t dekonstruktojm edhe t ashtuquajturin mit t Ismail Qemalit, apo t Abdyl Frashrit, Sami Frashrit, apo Luigj Gurakuqit, Isa Boletinit, apo Bajram Currit dhe t figurave t tjera t shquara t historis s re t Shqipris vetm se ato figura i ka shfrytzuar Enver Hoxha pr interesat e pushtetit t vet. Si do t jet ather historia e Shqipris? Shembullin pra se si do t ishte n kt rast historia e Shqipris na e jep, sipas F. Lubonjs, historiani zviceran O. Schmitt, i cili na e paraqet Sknderbeun si nj komitaxhi q ka psuar disfata pas disfatash, si nj bir sllavi q i oi malsort n mjerim, si nj dritshkurtr q u mashtrua nga papt, si nj kapedan q u braktis edhe nga shokt e vet dhe si nj prijs q vdiq i vetmuar si refugjat politik n Lezhn venedikase. Si pasoj e vlersimit q historiani zviceran i ka br heroit ton, F. Lubonja pret q Sknderbeun hipur mbi kal ta heqim nga sheshi qendror i Tirans, sepse ashtu si e ka skalitur Odhise Paskali, shkruan ai, del nj lufttar i egr mbi kal, shum i ndryshm nga imazhi q

ka qarkulluar n vendet evropiane: ai i nj plaku t urt e t ditur, njeri i armve sigurisht, por edhe i qytetruar dhe i formuar. Jemi kurioz t dim se ku F. Lubonja i ka psonisur kto tipare, mbasi n sheshin qendror t kryeqytetit Sknderbeu i hipur mbi kal i O. Paskalit (i cili nuk sht i vetmi autor, por bashkautor me Janaq Paon dhe Andrea Manon), paraqitet jo si lufttar i egr, por si nj kapedan n pozicion parade, pra n pozicion paqeje, kurse tani po msojm se Evropa e paska prfytyruar Sknderbeun si nj plak i urt e i ditur, njeri i armve sigurisht, por edhe i qytetruar dhe i formuar. Pra, Evropa nuk e paska prfytyruar Sknderbeun sipas tipareve q i jep O. Schmitt-i, si nj kaak apo komit, si nj hakmarrs i egr pr vrasjen e t atit, si nj komitaxhi q bredh maleve pr t shptuar kokn, por si thot me dorn e vet Lubonja, si nj plak t urt e t ditur, si nj njeri i qytetruar dhe i formuar. T themi t drejtn, disa nga kto pohime tregojn varfrin q ka analisti yn n fushn e metodologjis shkencore t trajtimit t historis, madje edhe paqartsin q ai ka pr rrjedhn e historis s Shqipris. Kjo paqartsi t bie n sy n mnyr t veant kur ai, kt e them me keqardhje, e lidh mitin me identitetin kombtar, lidhje kjo artificiale, e cila shpjegon se ai nuk e njeh, si do t tregohet m tej, as prmbajtjen e mitit, as prmbajtjen e identitetit kombtar. Gjithnj sipas Lubonjs, meqense tani shqiptart aspirojn si dhe turqit pr t hyr n Evrop, duhet t mos i zm m n goj luftrat q zhvilloi Sknderbeu kundr sulltanve osman. Nuk dim thon pr kt kndvshtrim vet austriakt, t cilt si po dgjojm nuk jan shum t gatshm pr t pranuar Turqin n lagjen evropiane. Vall, historiant austriak nuk i zn fare n goj luftrat e tyre heroike pr mbrojtjen e Vjens? Sipas F. Lubonjs, sot ka ardhur dita e bekuar q t ndrmerret fushata e dekonstruksionit t miteve nacionalkomuniste, midis tyre edhe t mitit t Sknderbeut. Kjo do t thot se ka ardhur koha t shemben edhe mitet e figurave t tjera t historis kombtare, duke e kthyer kshtu historin e Shqipris, Ruajna o Zot, n nj histori apaulsh. Pastaj, duket se ka harruar at q ka shkruar n nj faqe, pasi n nj faqe tjetr shkruan se mitizimi i Sknderbeut nuk ka lidhje me historin e shekullit XV, por me njohjen e historis s shek. XIX, pra me tr at proces identitet-ndrtues n shek. XIX, q e nxori Sknderbeun nga historia nprmjet nj procesi selektiviteti dhe e ktheu n mit e simbol. Nuk arrijm ta kuptojm se si pajtohet pikpamja e Lubonjs, se dekonstruktimi i mitit t Sknderbeut nuk ka lidhje me historin e shek. XV, me pikpamjen q prmban trajtesa e O. Schmitt-it, i cili gjith arsenalin e vet e prqendron n dekonstruktimin, apo n shprfytyrimin e figurs s Sknderbeut t shek. XV? N nj vend tjetr Lubonja thot se nuk e ka fjaln pr dekonstruktimin e figurs s Sknderbeut t shek. XV, as pr mitin e Sknderbeut q u krijua n kohn e Rilindjes Kombtare, mit q pr at koh ai e gjen t argumentuar, por me dekonstruktimin e mitit t krijuar nga regjimi komunist(!). M tej, ai shkruan gjithashtu se shqiptart, ndonse me vones, filluan ta ndajn mitin nga historia, gj q prbn, shton ai, nj hap prpara drejt njohjes. Kjo do t thot se shqiptart m von u shkputn nga miti i Sknderbeut dhe u futn n truallin e historis. Kur ndodhi kjo shkputje? Ai l t kuptohet se kjo shkputje po ndodh tani, pas prmbysjes s regjimit komunist. Shprehsit e saj jan, sipas tij, ata q krkuan nj histori t Sknderbeut ndryshe nga ai q sht trajtuar n regjimin komunist. Pra, nj histori shkencore pr kohn e Sknderbeut. Po ashtu nj histori pr ngjizjen e mitit t tij n kohn e Rilindjes, pastaj nj histori tjetr t Sknderbeut t hartuar pr kohn komuniste, m tej nj histori t Sknderbeut pr periudhn e demokracis. Pra, deri ktu, t paktn katr histori t ndryshme pr Sknderbeun. Kushedi, mund t dal nevoja pr nj histori t Sknderbeut pr shqiptart e Kosovs, nj tjetr pr shqiptart e Maqedonis, ndoshta nj tjetr pr shqiptart e diaspors. Kshtu, lum Sknderbeu q do t ket kaq shum histori. Vijon nesr

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

30

SPORT
Gjendja
Burime pran Kombtares theksojn se t gjith lojtart e grumbulluar gzojn nj form t mir zike, por vmendja ka qen e prqendruar te Cana e Lala q vijn nga dmtime

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

Grumbullimi
Grumbullimi ka nisur n orn 14.30 n hotel Dyrrah. N dispozicion t trajnerit jan vn lojtart e kampionatit shqiptar, por edhe legjionart Cana, Lala, Skela, Salihi, Beqaj, Duro e Ujkani

Strvitja
Trajneri holandez ka zhvilluar dje nj seanc strvitore me futbollistt e grumbulluar, ndrsa sot jan parashikuar dy t tilla, paradite n stadiumin e Kavajs, pasdite n at t Durrsit

Shqipria, nis aventura anti-Hungari&Danimark


P
as t shtuns q i ka vn kapakun kampionatit shqiptar pr dy javt e ardhshme, tashm e gjith vmendja e shqiptarve futbolldashs do t jet e prqendruar n dy prballjet e njpasnjshme t Kombtares ndaj Hungaris t shtunn n Tiran dhe Danimarks t mrkurn n Kopenhagen. Dita e djeshme ka shnuar edhe llimin e ksaj aventure pr prfaqsuesen ton, e cila, pas atij barazimi zhgnjyes 0-0 n ndeshjen e fundit m 11 shkurt kundr Malts, shpreson t arrij rezultate pozitive n kto dy sda t ktij fund muaji pr t prmirsuar pozicionin e saj n tabeln e klasikimit t grupit 1 t eliminatoreve t Botrorit 2010. Trajneri holandez i kuqezinjve Ari Han, pasi ka ndjekur t shtunn Dinamo-Elbasani, dje rreth ors 14.30 i sht drejtuar hotel Dyrrahut n qytetin e Durrsit, duke hapur kshtu maratonn e grumbullimit t lojtarve t prfaqsues. N dispozicion t teknikut dje sht vn vetm nj pjes e lojtarve, ndrkoh q pjesa tjetr do ti bashkohet gjat dits s hn. T part q kan zbarkuar n hotelin bregdetar ishin pikrisht 7 futbollistt e thirrur nga kampionati shqiptar: mbrojtsit Lila e Agolli t Tirans, Vrapi i Elbasanit dhe Beqiri i Vllaznis, mesfushori Bakaj i Dinamos dhe sulmuesit Sukaj i Vllanis dhe Memelli i Tirans. Po ashtu edhe nj pjes futbollistve q militojn n kampionatet e huaja dhe q kan prfunduar impenjimet me skuadrat e tyre n ndeshjet e dits s shtun, i jan bashkuar grupit n ort e pasdites s djeshme. Gjat pasdites, Han ka zhvilluar nj seanc t leht strvitore me kt grup futbollistsh. Lorik Cana nga Franca dhe Hamdi Salihi nga Austria kan qen t part q kan mbrritur n dyert e Durrahut, pr tu pasuar m pas edhe nga Ervin Skela e Altin Lala, t cilt kan udhtuar nga Gjermania dhe m von edhe nga Gilman Lika, q luan n radht e Hacetepes n kampionatin turk. Ndrsa n mbrmje, n dispozicion t trajnerit jan vn edhe shqiptar q luajn n kampionatin qipriot, Arjan Beqaj e Klodian Duro. Po thuajse n t njjtn koh me ta ka mbrritur edhe portieri i ri i Palermos, Sajmir Ujkani. Pjes e legjionarve, t cilt jan impenjuar t dieln me skuadrat e tyre n kampionet prkatse, si shqiptart e Ukrains, Hidi, Dallku, Curri, Bylykbashi dhe Bulku, por edhe Vangjeli (Aris), Teli (Karabakh) dhe Berisha (Horsens), pritet t vijn vetm sot. Ndrsa vetm n ort e mbrmjes trajneri do t mund t ket t gjith n dispozicion. Sipas informacioneve pran kombtares, t gjith lojtart e grumbulluar deri tani gzojn nj form t mir zike. Pr ditt e sotme jan parashikuar nga trajneri dy seanca strvitore, ajo e paradites n stadiumin e Kavajs, ndrsa dhe ajo e pasdites n Niko Dovana t Durrsit.

Ditlindja

Klubi Vllaznia feston 90-vjetorin

Grupi n dispozicion t Han kompletohet sonte

U-21

Skocia i krkon Rudi Vats t spiunoj Shqiprin


rve prballjes s Kombtares kuqezi ndaj Hungaris, ShqipriSkoci e vlefshme pr eliminatoret e kampionatit evropian 2011 n Danimark pr U-21, do t jet sda e vogl e ksaj t shtune futbollistike shqiptare. Ndrsa kan ngelur edhe pes dit nga kjo ndeshje e djemve t trajnerit Artan Bushati, kundrshtart kan lluar t mendojn pr uturimin transit n drejtim t Shqipris, cili duket se do t jet i lodhshm pr ta. Federata skoceze u refuzoi dhnien e 30 mij sterlinave pr nj arter dhe tashm atyre do tju duhet t ndrrojn tre avion. Grumbullimi po ecn mir dhe un jam i knaqur me mnyrn se si po strvitemi, tha dje trajneri i skocezve, Billi Stark. Udhtimi sht vetm nj nga problemet e skocezve para sds me shqiptart e panjohur pr ta. Problemi m i madh sht mungesa e lojtarve n eksperienc n prfaqsuesen e Stark, i cili pr shkak t mungesave ka marr disa futbollist nga U-19. Gjithsesi, trajneri skocez ka krkuar informacione pr Shqiprin nga ish-futbollisti shqiptar i Slltikut, Rudi Vata. E kam takuar nj her Rudi Vatn, q menaxhon dy futbollist t tyre, por sht e vshtir t marrsh informacion, pasi ata kan lojtar t rinj. Kam msuar se Shqiprin sht nj kundrshtar potencial dhe t vshtir, prfundoi Stark. A. Manallari

SKOCEZT

Problemi m i madh sht mungesa e lojtarve n eksperienc n prfaqsuesen e Stark

Legjionart

Mesfushori i jep Krivbasit toren 1-0 ndaj FC Kharkiv

Bulku, goli shqiptar i radhs vjen nga Ukraina


as Hamdi Salihit q shnoi n kampionatin austriak pr skuadrn e tij SV Ried, goli shqiptar i radhs n kt fundjav futbollistike evropiane vjen nga kampionati ukrainas, vendi i kthyer n nj fole t madhe pr shum lojtar shqiptar. Dhe kt her sht mesfushori i prfaqsueses son, Ervin Bulku, ai q ka shnuar emrin e tij n listn e golashnuesve. Ish-futbollisti i Tirans n kampionatin shqiptar, ka qen autor i golit t vetm t ndeshjes s luajtur Krivbas Krivyi

Rig n transfert ndaj ekipit FC Kharkiv. Pikrisht n minutn e 52-t t takimit, Bulku ka mundur t ojn n rrjet topin, duke i dhuruar ekipit t tij nj trepiksh shum t rndsishm pr pozicionimin n tabeln e klasikimit. Nj jav m par pr Krivbasin do t shnonte nj tjetr shqiptar, pikrisht fantazisti Dorian Bylikbashi. N t njjtin ekip me Bylykbashin dhe Bulkun militon edhe portieri i dyt Kombtares son, Isli Hidi. A. Manallari

Rikthimi

OBJEKTIVI

Ndaj Hungaris, t shtunn n Tiran, Shqipria do t synoj t marr nj tore, ndrsa ndaj danezve t mrkurn e ardhshme n Kopenhagen do t knaqej edhe me nj barazim

llaznia feston ditlindjen e 90-t t saj, q nga koha e krijimit si nj ekip futbolli. Shkodra njihet si djepi i futbollit, pasi m 16 shkurt t 1919 n kt qytet u krijua skuadra e par e futbollit shqiptar. Emrat e mdhenj t nxjerr n vite dhe nj tifozeri e zjarrt, kan br q futbolli n Shkodr t shihet m shum se vetm si nj sport, por t kthehet n nj pasion pr mijra sportdashs. Edhe pse datlindja e sakt daton m 16 shkurt, drejtuesit e klubit dhe bashkia menduan q aktivitetet pr 90-vjetorin t zhvilloheshin gjat ksaj fundjave. Pr t krijuar nj atmosfer sa m festive, aktivitetet kan qen nga m t larmishmet dhe kan nisur q para ndeshjes me Flamurtarin, kur u b dhe prezantimi i himnit t ri t skuadrs. Kto aktivitete jan nalizuar pasditen e djeshme n teatrin Migjeni, ku futbollistt dhe sportistt m t mir ndr vite jan nderuar me mime nga bashkia. Tifozeria ka merituar me plot gojn emrin Lojtari i 12, pasi e ka mbshtetur skuadrn e zemrs si n ndeshjet brenda ashtu edhe jasht. Mijrat e tifozve kuqeblu n stadiume, jan dekori i veant i futbollit shqiptar. do kundrshtar i Vllaznis impresionohet nga tifozeria shkodrane, e cila t bn t kuptosh se ktu, jo vetm q sht vendlindja e futbollit shqiptar, por pasioni pr lojn m t bukur n bot sht shum i madh. Ekipi i futbollit Vllaznia sht krijuar m 16 shkurt t 1919-s dhe ndr vite ka ndrruar disa her emr: 1929 u quajt Bashkimi Shkodran, n 1935 KS Vllaznia, n 1950 Shkodra, 1951 Puna Shkodr, 1958 u riquajt KS Vllaznia. Nga 1991 e deri m sot kjo skuadr i ka dhn futbollit shqiptar talente. Ekipi i Vllaznis mban mbi shpatulla 9 tituj kampion dhe 5 trofe t Kups s Shqipris. Njmbdhjet lojtart m t mir n historin e Vllaznis jan: Paulin Ndoja, Hysen Zmijani, Muhamet Dibra, Fatbardhe Jera, Ramazan Rragami, Sabah Bizi, Ferid Ragami, Luan Vukatana, Loro Borii, Medin Zhega e Viorenin Sinani. Trajneri i przgjedhur sht Xhevdet Shaqiri. A. Hoti

Shqiptari ishte titullar n toren 1-0 ndaj Palermos

Erjon Bogdani n fush, fatsjells pr Kievon


R
ikthimi i Erjon Bogdanit si titullar, koincidon edhe m nj periudh t suksesshme pr Kievos s tij. Veronezt kan mundur dje 1-0 Palermon, duke shnuar kshtu nj tjetr tore t rndsishme n kt sezon, pasa asaj ndaj Lacios (3-0) javn e kaluar, ku bomberi shqiptar shnoi edhe nj gol. N ndeshjen e djeshme, trajneri Mimo Di Karlo i ka besuar Bogdanit bluzn e titullarit. Gjat ndeshjes, sulmuesi shqiptar ka pasur edhe nj rast t mir pr t shnuar, por sht treguar i pasakt. Bogdani sht zvendsuar n minutn e 86 nga trajneri Di Karlo, vendin e tij e ka zn Langela. Goli i Luianos ka rezultuar vendimtar n kt takim, q do t toj 1-0 nga Kievo. Ka qen pikrisht ky rezultat, ai q ka konrmuar edhe njher faktin se prania e Bogdanit n fush sht fatsjellse pr Kievon. Gjithsesi, bomberi kuqezi kt fundjav do t jet i detyruar ti ndjek nga ekrani ndeshjet e Shqipris ndaj Danimarks dhe Hungaris. A. Manallari

shqip
E HENE, 23 MARS 2009

SPORT

PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com

31

Puna tashm ka nisur. Ka nj plan pr prforcimin e skuadrs: n pritje 3-4 blerje t rndsishme dhe do t promovohen 3-4 t rinj

PREMIER LEAGUE

E ardhmja
MORATI

DJE
Uigan -Hull S. 1-0 Manester S.-Sunder. 1-0 Liverpul-Aston Vila 5-0

SERIA A

Pakt Morati-Murinjo, Champions n dy vite


Dy drejtuesit zikaltr po planikojn t ardhmen e skuadrs s tyre

T SHTUNN
Katania-Lacio Roma-Juventus 1-0 1-4

DJE
Bolonja-Kaljari Kievo-Palermo Fiorentina-Siena Xhenoa-Udineze Inter-Rexhina Lee-Atalanta Torino-Sampdoria 0-1 1-0 1-0 2-0 3-0 2-2 1-3

o nse un dhe Morati t kemi diskutuar s bashku? Kshtu, me nj batut gjysm shaka e gjysm t vrtet, vjen kundrprgjigjja e Murinjos. Bazat e sezonit 20092010 jan hedhur tashm. N mesin e javs s ardhshme, portugezi do t shkoj n SHBA pr t verikuar strukturat e Uklas, ku Interi do t zhvilloj fazn prgatitore t vers. Ai dhe Morati kan lluar q prej disa ditsh t diskutojn planet respektive pr t ardhmen. Mes tyre ka shum t prbashkta. Morati u tregua i ashpr n dhomat e zhveshjes, pas humbjes me Manesterin, por mbi t gjitha ai e kishte me lojtart e konsideruar si m t rndsishmit, me ata m t paguarit. Madje, Morati ka shkuar edhe m tej, ka mbrojtur trajnerin pas dshtimit ndaj Manester Junajtid: Askush nuk i ka krkuar kurr Murinjos t toj Champions me goditjen e par. Gabon ai q thot se sht marr vetm pr kt. Projekti parashikon nj kontrat 3-vjeare pr t vazhduar t udhheqim n Itali dhe njkohsisht t prmirsojm n Evrop. Gjat kontakteve mes tyre, duket se nuk sht miratuar lista e gjat e shpenzimeve. Nuk sht e vrtet, ka thn Murinjo, nuk ekziston asnj list, por vetm nj lozo. Ndrsa prgjigjja pozitive duket se ka ardhur pr 3-4 blerje t rndsishme (t paktn nga nj pr repart). M pas, si detyr ka qen edhe ndrthurja graduale e m t mirve nga ekipi i t rinjve. Vern e ardhshme, konfirmon Murinjo, do t marrim n fazn prgatitore edhe tre t rinj, q sipas planeve tona do t mund t japin t njjtat rezultate si Santon. Sigurisht itet pr Luka Kaldirola (mbrojtsi qendror i datlindjes 91) dhe Rene Krhin (18-vjeari mesfushor slloven), ndrsa vendi i tret do t ndahet mes Mikele Rixhone (mbrojts), Xhoel ukuma Obi (mesfushori krahu) dhe sulmuesit t talentuar Matia Destro. Nga investimet e mdha ndr vite te t rinjt do t vijn fryte cilsore. Ky sht nj sektor q e ka br pr vete Murinjon. President, shiko Santonin. Do t bhet si Majkon, profetizonte vitin e kaluar pas vetm 10 dit strvitje. Morati e plqen shum vmendjen e portugezit pr t rinjt. Por e mon edhe punn e br me Balotelin dhe menaxhimin e prgjithshm t klubit: ndonjher Murinjo duket si katil, por portn e mban gjithmon t hapur pr t gjith. I fundit i rivlersuar ka qen Kordoba, q ka marr edhe miratimin e presidentit, i cili i v vetm nj faj Murinjos: blerjen e Kuarezms. Edhe loja jo entuziaste sht e qart, por pr momentin kjo nuk mund t quhet ende skuadra e Murinjos. Por do alibi do t bjer n sezonin e ardhshm, ku do t jet m i dukshm marshi i ecuris s trajnerit t ri. Zikaltrit e kan prmbushur dje objektivin e radhs, fitoren 3-0 ndaj Rexhins dhe e ruajtn distancn nga ndjeksi m i afrt, Juventusi. Tashm u ka mbetur edhe nj detyr tjetr pr tu br n javt e ardhshme: mbyllja sa m shpejt q t jet e mundur e diskutimit pr titullin kampion t Italis.

Presidenti zikaltr ka mbrojtur trajnerin pas dshtimit ndaj Manester Junajtid: Askush nuk i ka krkuar kurr Murinjos t toj Champions me goditjen e par. Gabon ai q thot se sht marr vetm pr kt. Projekti parashikon nj kontrat 3-vjeare pr t vazhduar t udhheqim n Itali dhe njkohsisht t prmirsojm n Evrop

KLASIFIKIMI
Skuadra Skuadra Inter Juventus Milan Xhenoa Fiorentina Roma Palermo Kaljari Lazio Atalanta Katania Udineze Napoli Sampdoria Siena Kievo Bolonja Torino Lecce Rexhina N N 29 29 28 29 29 29 29 29 29 29 29 29 28 29 29 29 29 29 29 29 P P 69 62 54 51 49 46 42 42 41 40 37 36 36 36 31 30 26 24 24 20

PRIMERA DIVISION

T SHTUNN
Vijarreal-Athletik Bilb. 2-0 Sevilja-Vajadolid 4-1

DJE

Dshtimi

Sensi: T vjen keq gjithmon kur humbet, por nuk jam e zhgnjyer nga skuadra

E gjith Roma n zi. Spaleti: Po m ikn truri pr humbjen


P
o m ikn truri pr at humbje 4-1: ka pasur disa situata q nuk na kan lejuar ta prgatisim mir kt sd. Kam disa lojtar q nuk jan n form t mir. Pastaj na kan penalizuar edhe episodet. Kshtu e ka komentuar Luiano Spaleti humbjen e psuar n shtpi ndaj Juventusit n prononcimin e dhn pr mikrofonat e Sky. N rastin e golit t dyt, nj devijim ka nxjerr jasht trajektores Meksesin, ka theksuar ai. Baptista? Un jam i zhgnjyer pr rezultatin, m vjen keq pr publikun ton dhe pr lojtart. Kundrshtari ishte Juventus, ishte nj motiv m shum pr t demonstruar dika ekstra n kt takim. Por Juventus e ka merituar t toj dhe neve nuk na ngelet tjetr vese t punojm me kokn e ulur. Ka qen vrtet nj rezultat i hidhur. Humbja na dhemb shum, ka thn ai, ne provuam t luanim dhe dshironim t tonim, por prgjigjet n baz t asaj q kishte ndodhur, nuk ishin t mjaftueshme. Objektivi yn mbetet vendi i katrt. Por sht e vshtir t prgatitsh ndeshje, ka nnvizuar m pas trajneri i Roms, me Vuini, q pr dhjet dit ka qen n shtratin e infermieris. Ne i kemi evidentuar vshtirsit, por ktu kontribuuan episodet, si ai i golit t dyt, ku pr shkak t nj devijimi, topi prfundon pikrisht n kokn e Iakuints. Ndoshta do t duhet t luftojm m mir n rastin e goditjeve nga kndi: Ata e bn m mir se ne n kt ndeshje. Po si mendoi Spaleti ti zvendsonte mungesat n mesfush? Ideja ishte t luanim me dy lojtar n qendr, u prgjigj Spaleti. Pastaj mund t mbshteteshim edhe te mesfushort e krahut.... Pas humbjes ka reaguar edhe presidentja e skuadrs s Roms, Rosela Sensi: T vjen keq gjithmon kur humbet, mbi t gjitha kur humbet kshtu. Por nuk jam e zhgnjyer nga skuadra. Ndrsa numri nj i romanve e komenton kshtu dshtimin e skuadrs n prballjen ndaj Juventusit. Nj mbrmje negative pr Romn, por Sensi krkon t gjej ant pozitive: Nj gj q m ka plqyer, ishte t shikoja shum t rinj q luanin pa frik n fush. Kjo sht e rndsishme pr Romn, por edhe pr t gjith futbollin italian. Vendi i katrt? Me tri pik pr ndeshje, gjithka sht e mundur.

Deportivo-R. Betis Getafe-Rekreativo Numancia-Sporting Osasuna-Espanjol Racing-Valencia Real Madrid-Almeria Barcelona-Malaga

1-1 2-1 2-1 1-0 0-1 3-0 6-0

BUNDESLIGA I.

DJE
Shalke-Hamburg 1-2

FRANCE / LIGUE 1

DJE
Lorient-Saint-Etien Lion-Sosho 3-1 2-0

Oferta

Prplasja

Pele: Maradona, shembull negativ pr t rinjt P


ele, apo Maradona? sht kjo pikpyetja e madhe q shoqron prej kohsh jo vetm specialistt e futbollit, por edhe t gjith t pasionuarit pr lojn magjike me top, t cilt ende nuk kan arritur n nj prfundim konkret se cili prej dy gjigantve t msiprm sht futbollisti m i mir i t gjitha kohrave. Opinioni sht i ndar: disa thon Pele, disa t tjer thon Maradona, por ka nga ata q thon se ata t dy jan t pakrahasueshm dhe shum t mir n llojin e tyre, sepse kan luajtur n epoka t ndryshme. Ndoshta edhe ky fakt ka ndikuar n marrdhniet mes Peles dhe Maradons, t cilat kan qen gjithmon me ulje-ngritje. Kt her

Nga Anglia: Siti krkon Tieri Henrin

sht srish ish-ylli brazilian i futbollit, ai q ka rezervuar disa fjali helmuese pr ish-talentin argjentinas. Edson Arantes Do Nascimento, i njohur me nofkn Pele, ka sulmuar prsri Diego Maradonn n nj intervist t dhn pr t prditshmen argjentinase Clarin. Maradona sht nj shembull negativ pr t rinjt, ka deklaruar braziliani, ka qen nj futbollist i shklqyer, por m pas t gjith kan mundur t shikojn se far gabimesh t rnda ka br me jetn e tij. Pastaj Pele ka vazhduar m tej, duke thumbuar me batutn tjetr, se edhe n fush Maradona ka pasur disa limite: Nuk dinte t luante me kok, nuk ishte nj lojtar i kompletuar, prfundon ai.

anester Siti dshiron t trondit edhe tregun e merkatos s futbollistve n kontinentin e vjetr. Pronari super i pasur i skuadrs angleze nuk ka ndrmend ti kursej parat e tij n rastet kur bhet fjal pr t afruar n skuadr lojtar t mdhenj. Sipas News of the World, Manester Siti po mendon t hidhet seriozisht n krkim t Tieri Henris (32-vjearit francez) dhe mendon t takoj menaxherin e tij Pini Zahivi. Gjithashtu, Siti krkon t marr nga Barcelona edhe Jaja Ture (26) dhe Samuel Etoo (28).