You are on page 1of 1

4.

Pluralul substantivelor
Daca un substantiv se termina intr-o vocala, formeaza pluralul prin adaugarea lui -s.

libro: libros (libro + s) pluma: plumas (pluma + s) chico: chicos (chico + s) señora: señoras (señora + s) Si articolele definite (el, la) i-si schimba forma la plura. Vor deveni "los" si "las." Articolul definit va fi e plicat mai mult in urmatoarea lectie. el libro: los libros la pluma: las plumas el chico: los chicos la señora: las señoras Daca un substantiv se termina intr-o consoana, formeaza pluralul prin adaugarea lui -es. el borrador: los borradores (borrador + es) la universidad: las universidades (universidad + es) el profesor: los profesores (profesor + es) la ciudad: las ciudades (ciudad + es) Daca un substantiv se termina in -i!n, adauga -es si pierde accentul scris. el avión: los aviones la conversación: las conversaciones la sección: las secciones la televisión: las televisiones Observatie: Poate va intrebati de ce "avión" nu este feminin. Observati ca nu este clasificat de regula care spune ca substantivele terminate in -ción si sión sunt feminine. Daca un substantiv se termina in -z, adauga -es si schimba z cu c. el lápi : los lápices la vo : las voces el tapi : los tapices la actri : las actrices "and pluralul se refera la doua sau mai multe substantive de genuri diferite, se foloseste pluralul masculinului. ! perros + " perras # $ perros (nu perras) % gato + $ gatas # & gatos (nu gatas) "ateva substantive sunt "substantive compuse", adica, sunt formate prin combinarea a doua cuvinte in unu. (# emple$ abre % latas & abrelatas ' deschide % conserve & deschizator de conserve). Aceste substantive compuse sunt mereu masculine si formeaza pluralul prin schimbarea lui "el" in "los." el abrelatas los abrelatas el paraguas los paraguas % Sa revedem regulile pentru formarea pluralului substantivelor. ' (aca un substantiv se termina intr'o vocala) formea a pluralul prin adaugarea lui 's. ' (aca un substantiv se termina intr'o consoana) formea a pluralul prin adaugarea lui 'es. ' (aca un substantiv se termina in ' ) adauga 'es si schimba cu c. ' (aca un substantiv se termina in 'ión) adauga 'es si pierde accentul scris. ' *ubstantivele compuse sunt mereu masculine si formea a pluralul prin schimbarea lui "el" in "los".