You are on page 1of 7

8.Verbe Regulate : Part.

I
Toate verbele spaniole sunt "regulate" sau "neregulate". In aceasta lectie ne vom uita la trei verbe complet regulate :

hablar (a vorbi) comer (a manca) vivir (a trai) Observati ultimele doua litere ale fiecarui verb. hablar (a vorbi) comer (a manca) vivir (a trai) Sunt trei categorii de verbe : verbele -ar, De conjugarea I (precum hablar) verbele -er, De conjugarea a II-a (precum comer) verbele -ir, De conjugarea a III-a (precum vivir) Toate cele trei categorii sunt la infinitiv. Infinitivul este baza verbelor, echivalentul in romana: a vorbi, a manca, a trai, etc. In spaniola toate verbele la infinitiv se termina in -ar, -er, sau -ir. verbul -ar - hablar (a vorbi) verbul -er - comer (a manca) verbul -ir - vivir (a trai) Cand se vorbeste cu un grup, se foloseste persoana a doua plural: ustedes , vosotros , vosotras Cand se vorbeste despre un grup, se foloseste persoana a treia plural: ellos , ellas Amintiti-va ce inseamna a con uga verbele : a vorbi Eu vorbesc Tu vorbesti El verbeste Ea vorbeste oi vorbim !oi vorbiti Ei vorbesc Ele vorbesc In ceasta lectie vom invata sa con ugam modelele noastre de verbe pentru persoana I si a II-a !formal" singular si plural. yo hablo Eu vorbesc yo como Eu mananc yo vivo Eu traiesc usted habla Dumneata vorbesti usted come Dumneata mananci usted vive Dumneata traiesti nosotros/as vivimos oi traim ustedes viven Dumneavoastra traiti

nosotros/as hablamos oi nosotros/as comemos oi vorbim mancam ustedes hablan Dumneavoastra vorbiti ustedes comen Dumneavoastra mancati

Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim: verbele in -ar adauga -amos. %aca verbul se termina in -ar.er + e = come) usted vive (vivir . sau -imos. usted habla (hablar . usted habla usted come usted vive %aca subiectul este "%umneata" !usted".ir + en = viven) Timpul prezent !indicativ" in spaniola inseamna : Yo hablo inglés: Eu vorbesc engle$a% Yo como pan: Eu mananc paine% Yo vivo en Buenos ires: Eu traiesc in &uenos 'ires% &ste indicat sa repetati regulile de con ugare. verbele in -ir adauga -imos.ir + e = vive) #riviti forma nosotros'as. citind cu atentie inca o data e*emplele de mai os : Repetare -.ir + o = vivo) #riviti forma "usted".#riviti la forma "$o". con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. ustedes hablan (hablar . )on ugarea se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -amos. adaugati -an. nosotros#as hablamos (hablar .ar + o = hablo) "o como (comer . %aca verbul se termina in -ar.ar + a = habla) usted come (comer . nosotros/as hablamos nosotros/as comemos nosotros/as vivimos %aca subiectul este "(oi" !nosotros'as".er + emos = comemos) nosotros#as vivimos (vivir . -emos.er + en = comen) ustedes viven (vivir . con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -o. yo hablo yo como yo vivo %aca subiectul este "&u" !$o". daca verbul se termina in -er sau -ir. ustedes hablan ustedes comen ustedes viven %aca subiectul este "%umneavoastra" !ustedes". "o hablo (hablar . adaugati -e. adaugati -en.er + o = como) "o vivo (vivir .Presentul Indicativ hablar (a vorbi) comer (a manca) vivir (a trai) hablo como vivo habla come vive hablamos comemos vivimos hablan comen viven .ar + amos = hablamos) nosotros#as comemos (comer . adaugati -a. con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en.ar + an = hablan) ustedes comen (comer . verbele in -er adauga -emos. daca verbul se termina in -er sau -ir.ir + imos = vivimos) Observati forma "ustedes".

&le.&a. . atunci cand con ugati un verb. Hablar t! hablas ( tu vorbesti él habla ( el vorbeste ella habla ( ea vorbeste vosotros/as habl"is ( voi vorbiti ellos hablan ( ei vorbesc ellas hablan ( ele vorbesc Comer t! comes ( tu mananci él come ( el mananca ella come ( ea mananca vosotros/as coméis ( voi mancati ellos comen ( ei mananca ellas comen ( ele mananca Vivir t! vives ( tu traiesti él vive ( el traieste ella vive ( ea traieste vosotros/as viv#s ( voi traiti ellos viven ( ei traiesc ellas viven ( ele traiesc #riviti modelul pentru forma "Tu". adaugati -as.&i. a vorbi Eu vorbesc Tu vorbesti El verbeste Ea vorbeste oi vorbim !oi vorbiti Ei vorbesc Ele vorbesc In aceasta lectie vom invata sa con ugam verbele regulate pentru urmatoarele forme: Tu.oi. sunt trei categorii de verbe: verbele -ar (precum hablar) verbele -er (precum comer) verbele -ir (precum vivir) Aducetiva aminte. In aceasta lectie vom continua cu cele trei modele de verbe. care sunt complet regulate : hablar ( a vorbi comer ( a manca vivir ( a trai %e asemenea.&l. II +etineti. retineti. daca verbul se termina in -er sau -ir. adaugati -es. t! hablas t! comes t! vives %aca subiectul este "Tu" !t-". toate verbele spaniole sunt ori "regulate" ori "neregulate". con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -as sau -es.. %aca verbul se termina in -ar. modificati infinitivul in functie de subiectul propozitiei.Verbe regulate: Part.

adaugati -an. %aca verbul se termina in -ar. con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. In America atina. Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim: verbele in -ar adauga -/is.is. votros#as habl+is (hablar .l". ellas hablan ellas comen ellas viven . él habla él come él vive %aca subiectul este "el" !. eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. adaugati -e.er + es = comes) t) vives (vivir . )on ugarea se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -/is.oi" !vosotros'as". -.ir + #s = viv#s) Observatie : Retineti.ir + en = viven) #riviti modelul pentru forma ellas. daca verbul se termina in -er sau -ir.er + en = comen) ellos viven (vivir . ella habla (hablar . adaugati -e. ellos hablan ellos comen ellos viven %aca subiectul este "ei" !ellos". daca verbul se termina in -er sau -ir. ustedes este folosit pentru ambele forme! familiar si formal. #riviti modelul pentru forma ellos. %aca verbul se termina in -ar.ar + "is = habl"is) vosotros#as com*is (comer .ar + a = habla) *l come (comer .ar + as = hablas) t) comes (comer . adaugati -a. usted come. adaugati -en.ar + an = hablan) ellos comen (comer .er + éis = coméis) vosotros#as viv. con ugare se face e*act ca la "&l" !. formele vosotros si vosotras sunt folosite numai in Spania.l". ella habla ella come ella vive %aca subiectul este "ea" !ella". con ugare se face eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en.er + e = come) ella vive (vivir .ar + a = habla) ella come (comer . verbele in -ir adauga -0s.er + e = come) *l vive (vivir .t) hablas (hablar . ellos hablan (hablar . *l habla (hablar . usted vive) #riviti modelul pentru forma vosotros'as. verbele in -er adauga -.ir + e = vive) Observatie : Acum puteti observa ca la conjugarea pentru él/ella este la fel ca si pentru usted (usted habla. daca verbul se termina in -er sau -ir. vosotros/as habl"is vosotros/as coméis vosotros/as viv#s %aca subiectul este ". %aca verbul se termina in -ar.s (vivir .ir + es = vives) #riviti modelul pentru forma "&l".ir + e = vive) #riviti modelul pentru forma "&a".is sau -0s. adaugati -a.

ustedes comen. ellas hablan (hablar . con ugare se face in acelasi mod ca si pentru forma masculina. )el mai bun mod este prin repetarea con ugarilor si e*ersarea lor cu alte verbe asemanatoare: nadar !a inota". #entru a reusi in invatarea limbii spaniole.ir + en = viven) Observatie : Acum puteti observa ca la conjugarea pentru ellos/ellas este la fel ca si pentru ustedes (ustedes hablan. %aca verbul se termina in -ar.%aca subiectul este "ele" !ellas". eliminati sfarsitul si adaugati : -o -as -a -amos -+is -an #entru a con uga verbele -er !verbe de con ugarea II". daca verbul se termina in -er sau -ir. escribir !a scrie". adaugati -an.s -en . eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. eliminati sfarsitul si adaugati : -o -es -e -emos -*is -en #entru a con uga verbele -ir !verbe de con ugarea III". trebuie sa invatati verbele. ustedes viven).s viven Verbe regulate : Part III Iata lista completa a pronumelui personal : .erbe regulate : $ingular %lural "o nosotros#as t) vosotros#as usted ustedes *l ellos ella ellas #entru a con uga verbele -ar !verbe de con ugarea I". Repetare : hablar (a vorbi) hablo hablas habla hablamos habl+is hablan comer (a manca) como comes come comemos com*is comen vivir (a trai) vivo vives vive vivimos viv. eliminati sfarsitul si adaugati : -o -es -e -imos -.er + en = comen) ellas viven (vivir .ar + an = hablan) ellas comen (comer . esconder !a ascunde". adaugati -en.

s viven .ecesito hablar con l/redo( ( Trebuie sa vorbesc cu 'lfredo% (necesitar. osotros. . -d% vive nosotros#as vivimos vosotros#as viv#s ellos.T). nu este necesar%) ( Eu vorbesc spaniola% )omemos carne( (. primul verb este con ugat iar al doilea ramane la infinitiv. hablar) ecesito 3 hablar 3 con 'lfredo% Alt e*emplu cu doua verbe folosite impreuna: 0eseas vivir en -spa'a( ( !rei sa traiesti in 4pania% (desear. Yo como pan " t! comes arro$% (u e*ista ambiguitate. ella si #d. In acest caz. ellas. -u mananc paine si tu mananci ore$% &ste posibil sa folositi doua verbe intr-o propozitie. -ds% hablan comer "o como t) comes *l. ellas. &ablo espa'ol( (. se afla. ella. -lla habla espa2ol " yo hablo ingl*s% ( -a vorbeste spaniola si eu vorbesc engle$a% Alt e*emplu cu folosirea subiectului pentru intarire.ico( (. asta deoarece sfarsitul verbului poate indica cine e*ecuta actiunea. ellas si #ds. %e e*emplu. de asemenea si pentru ellos. ellas. In Spaniola pronumele personal nu este cerut mereu. -d% come nosotros#as comemos vosotros#as coméis ellos. nu este necesar%) ( oi mancam carne% *ives en +é. ella. -ds% comen vivir "o vivo t) vives *l./o. sunt %resentul 1ndicativ hablar (a vorbi) hablo hablas habla hablamos habl+is hablan comer (a manca) como comes come comemos com*is comen vivir (a trai) vivo vives vive vivimos viv. -d% habla *l habla ella habla #ronumele este adesea folosit pentru a accentua ideea. -ds% viven Observatie: "orma verbului este aceeasi pentru él. ella.1emorati con ugarea celor trei tipuri de verbe : hablar "o hablo t) hablas *l. dar pronumele intareste contra*tul. nu este necesar%) ( Tu traiesti in 0e1ic% #ronumele este adesea folosit pentru clarificare. vivir) Deseas 3 vivir 3 en Espa2a% Repetare hay ( e1ista. -d% habla nosotros#as hablamos vosotros#as habl"is ellos. forma verbului habla este ambigua.

a ordona mirar ( a priv" creer ( a crede deber ( a trebui esconder ( a ascunde leer ( a citi meter en ( a baga in descubrir (a descoperi discutir (a discuta escribir ( a scrie e. a astepta estudiar ( a studia /irmar ( a semna ganar ( a castiga gastar ( a cheltui hablar ( a vorbi lavar ( a spala llegar ( a sosi llevar ( a purta.a canta la un instrument tomar ( a lua.Iata o lista cu unele din cele mai comune verbe regulate : Verbele -ar al2uilar ( a inchiria amar ( a iubi andar ( a merge pe jos ayudar ( a ajuta bailar ( a dansa buscar ( a cauta caminar ( a merge pe jos cantar ( a canta cocinar ( a gati comprar ( a cumpara contestar ( a raspunde de3ar ( a lasa desear ( a dori ense'ar ( a invata (pe cineva) Verbe -er entrar (en) ( a intra (in) enviar ( a trimite escuchar ( a asculta esperar ( a spera. a duce mandar ( a trimite. a bea traba3ar ( a munci via3ar ( a calatori visitar ( a vi$ita aprender ( a invata beber ( a bea comer ( a manca comprender ( a intelege correr ( a alerga Verbe -ir poseer ( a poseda prometer ( a promite 4omper(a rupe.a strica temer ( a se teme vender ( a vinde permitir ( a permite recibir ( a primi subir ( a urca su/rir ( a suferi unir ( a uni vivir ( a trai abrir (a deschide admitir ( a admite asistir a ( a insoti la cubrir ( a acoperi decidir ( a decide describir ( a descrie .istir ( a e1ista omitir ( a omite partir ( a imparti necesitar ( a avea nevoie olvidar ( a uita pagar ( a plati practicar ( a practica preguntar ( a intreba preparar ( a pregati regresar ( a se intoarce saludar ( a saluta tocar (a atinge.