P. 1
পুৱৰ পঁজালৈ খোজ

পুৱৰ পঁজালৈ খোজ

|Views: 9|Likes:
Published by Bhaskar Borgohain
POEM
ASSAM
HISTORY
19TH CENTURY ASSAM
DEVELOPMENT
EAST INDIA COMPANY
MAJ GEN JOHNSTONE
MAJ GEN JENKINS
POEM
ASSAM
HISTORY
19TH CENTURY ASSAM
DEVELOPMENT
EAST INDIA COMPANY
MAJ GEN JOHNSTONE
MAJ GEN JENKINS

More info:

Categories:Book Excerpts
Published by: Bhaskar Borgohain on Nov 19, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPTX, PDF or read online from Scribd
See more
See less

07/31/2015

pdf

text

original

পুৱৰ পঁজালৈ খ াজ ৈওঁতে

বাস্কৰ ফৰগগাোঁহাুআ
উজননত মভাৰ ঩ুৰনি ঘৰ লুুং-লুঙীয়া ঘাুআ঩গেগৰ মভাৰ গাড়ী ুঅগ ফাগ়ে ুঅগফ়োুআ টান; দূূ্গগভ ৰাজ঩ে কণ্ক্ৰীটৰ খলাফভা মমন কৃ নিভতাৰ কঠু ৰ ফাস্তৱতা

হয়গতা এুআ ফাগটগৰুআ গগনছল মকোঁ চাভাটিৰ কুভলীয়া ফুকু গচনক ফগা চাহাফৰ কলা ৰিুৱা মঘাোঁৰা হয়গতা এুআ ফাগটগৰুআ ু঄সভ গহ ুঅগুৱাুআ গগনছল মভজৰ জনস্টনৰ মভভচাহাফৰ মদালামদালাধাৰী ভনী঩ুৰ ু঄েফা ফাৰভালল, মগালাঘাটৰ গৰভ঩ানীত গা ঩খানল নগা঩াহাৰৰ নচি ৰূ঩গৰখা ুঅোঁনক গসননক জনস্টগনা গহনছল হ্মননকৰ বাস্কৰ

চনগতা ুঅনচল ১৮শ নকফা ুঅসাভ ুঅনছল মকাম্পাননৰ কফলত ফাগট ঘাগট নফ঩দ জীৱন কচু ঩াটৰ ঩ানী ঘৰৰ ভানুহ ৰানতলল না঩াগলুআ ুঅগন গকনছল “ুঅভুকক ফাগঘ খাগল ” জীৱন নসন্ধুৰ জভাখৰচত এটা নফগয়াগ ভাগোোঁ মমাগ গহনছল
ফাটত ফনৰজা ুঅৰু ুঅগছ ভহাভাৰী জহনী গ্ৰহিী জ্বৰ কোঁ ঩নন তোন঩ ুঅনহল,তোন঩ ুঅনহল এুআ এগকুআ দূূ্গভ গ ফাগটগৰ সাগৰৰ নীলা ঩ানী কাটি ভুখৰ মসািৰ চাভুচ এনৰ নকয়ুআ ফা ুঅনহল

হয়গতা ভৰসাহস, ু঄েফা দুুঃসাহস হয়গতা মবাকৰ তাড়িাত, হয়গতা মদশৰ তাড়িাত হয়গতাফা মকাম্পানীৰ ুঅগদশত নকহৰ মফোত, নকহৰ ুঅশাত ? চাহ,মতল,কয়লাৰ ফাগফ ? চীনৰ ফানগচালল ফাট কাটিফলল ‘নচল্ক ৰুট’ ফহলাোঁও ফুনল ফুৰন্জী সলাওোঁ ফুনল ? ু঄েফা খাটি মলাবৰ ুঅশাত হয়গতা হয়, হয়গতা নহয় ন঩গচ হওোঁগত হয়, গদত কুলৰ প্ৰহ্লাগদ নলনখগল নানান সাগৰাৱ কো ভানুহৰ কো চাহ঩াতৰ কো ুআনতহাসৰ কো ুঅননক বাষাৰ কোও.. মচচু কৰ মডভগদওকাও হ’ললগ ফৰগছ

এয়া ২১ শনতকা ুঅনজও মভাৰ মদশত চাহ ুঅগছ মতগলা ুঅগছ;ুঅগছ ফহু সম্ভাৱনা ফাটৰ ফাধালহ ুঅনজ ফাঘগফাগৰা নাুআ ু঄নজ নাুআ কগলৰা ভহাভানৰ নাুআ ফগা চাহাফগফাগৰা তোন঩ নকয় েভনক ৰফ মখাগজ মভাৰ মদশ, মভাৰ ভাটি মতল ুঅনজও ুঅগছ, নাুআ তাৰ ভাদকতা চাহ঩াত ুঅগছ, ন঩গছ ুঅদৰ নাুআ ঩াট ুঅগছ, ঩াট-঩ে নাুআ ঩াট-কাগ঩াৰ ুঅগছ…তাোঁতশাল- ন঩গন্ধাতা নকন্ত নাুআ হানফ ুঅগছ ফাঘ নাুআ গাওোঁ ুঅগছ, মখনত নাুআ ভানুহ ুঅগছ, ভন নাুআ মদশ ুঅগছ, ুঅগদশ মমন নাগয়ুআ

ঘড়ীগটাত এনতয়া ৰানতৰ ১১ ফানজল মকউপাগল এন্ধাৰ ননভাওভাও মসগয় এটা বয় গহগছ ু঄কলশৰীয়া এুআ দূূ্গভ গ ফাটগটাত এটা ুঅচনৰত বগয় মভাক মহোঁ নচ ধনৰগছ এটা সোঁচা জীয়া বয়! এুআ লুুং-লুঙীয়া,জৰাজীিগ ঘাুআ঩েগটাৰ ভাজত গাড়ী প্ৰনতগটা মজাকাৰননত মভাৰ মলাৰানল ুঅৰু গশশৱৰ সগ঩ানগফাৰ সনৰ সনৰ মহৰাুআ মমাৱাৰ বয় ভনত ঩নৰল মভুঃ মজননকন্স ভনত ঩নৰল ভননৰাভ মদৱান ভনত ঩নৰল ৰাজা ঩ুৰান্দৰ ভনত ঩নৰল য়ানদাফু

এটা গৰভ উশাগহ মভাক চু ুআ গ'ল মমন এটা মেগনৰ ু঄গ্নীফষী চু ভা বাগৰুৱা ননৰাশ গনশ ু঄নতনেক নদফ খুনজগছ নকফা ুঅদৰ ? মতল ুঅৰু চাহ঩াতৰ এটা ু঄দ্ভূত ুঅগভাগল মভাৰ না কত লানগল চকাভকালক মমন মদখা ঩াগলাোঁ ু঄নতত মটা঩নন এটাুআ মহোঁ নচ ধনৰফ মখাগজাোঁগল দীঘলীয়া উশাহ এটা টানন মলাৱাত মমন মচতনা ঘূ ৰাুআ ঩াগলাোঁ মকাগনাভগত মভাৰ এন্ধাৰ ঘৰগটাত মসাভাগলাোঁনহ মতনতয়া ভাজননশা।

************

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->