You are on page 1of 4

HES Lesson Plan

Name: Lisa Crites Date November 11, 2013 Cooperating Teacher/Mentor: Janine Duncan Length of Lesson: ____15 minutes______

Organization: Gateway 180 Homeless Shelter Grade/Age Level: Adults of Various Ages Title of Lesson: Feeding Families on a Budge How to Eat Better for Less

Goal(s) To educate the audience members about how to plan menus and find recipes that will stretch their budget, along with strategies to assist them in saving money while shopping at the grocery store: a. 14.3 Demonstrate the ability to acquire, handle, and use foods to meet nutrient and wellness needs of individuals and families across the lifespan. i. 14.3.2 Design strategies that meet the healthy and nutrient requirements of individuals and families with special needs. i. 14.3.3 Demonstrate ability to select, store, prepare and serve nutritious and aesthetically pleasing food. ii. 14.2.2 Analyze the relationship of nutrient and wellness to individual and family health throughout the lifespan.

b. 4-Implement practical reasoning for responsible action in families, workplaces, and communities. 4.3 Select goals valued ends to resolve a particular concern 4.4 Establish standards for choosing responsible action to address a particular concern. c. FCS National Standards / Competencies: 9.3- Evaluate nutrient principles, food plans, preparation techniques and specialized dietary plans. 1. Analyze nutrient requirements across the life span addressing the diversity of people, culture, and religions, 2. Analyze nutritional data. 3. Apply principles of food production to maximize nutrient retention in prepared foods. 4. Address the influence of socioeconomic and psychological factors on food and nutrition and behavior. 5. Analyze recipe / formula proportions and modifications for food production 2. Prior Knowledge Prior knowledge will assessed by asking the participants why they think it would be important to limit the amount of meat in a dish that you are serving to their family? Asking also, what could you add to your dishes to take the place of the meat that you are limiting in your dishes to add protein back into the dish?

HES Lesson Plan


Name: Lisa Crites Date November 11, 2013 Cooperating Teacher/Mentor: Janine Duncan Length of Lesson: ____15 minutes______

Organization: Gateway 180 Homeless Shelter Grade/Age Level: Adults of Various Ages Title of Lesson: Feeding Families on a Budge How to Eat Better for Less

3. Learner Outcomes: Upon completion of the lesson plan, participants will be able to determine that beans and rice together make the perfect protein. After the lesson, participants will be able to determine that beans and rice are an inexpensive way to add filler and extender to casseroles, soups and other dishes, as well as add nutrition. After the lesson, participants will be able to determine the cost difference between canned and dried beans, and that dried beans are cheaper, and easy to prepare. After the lesson, participants will have a variety of recipes that utilize rice, beans and other food items easily found at food pantries or are inexpensive if purchased, and to prepare at home for their family.

4. Assessment of Learner Outcomes: Include Depth of Knowledge (DOK). The participants will be surveyed to report back to me the ways that beans and rice can be used as extenders in meals. (DOK Analyzing). The participants will be asked why using beans and rice are a good alternative to adding meat to their dishes. (DOK Analyzing). The participants will be asked to report by surveying them why it is better to serve and cook brown rice over white rice in their dishes. (DOK Analyzing). The only assessment tools will be a verbal survey to ask the questions addressed in the outcome column, and a table top display of the different displays of brown and white rice prices, and caned and dried bean prices per

5. Procedures: Plan for family meals that go farther for your budget Look for recipes and ideas that use less meat, and more veggies. Use more beans in your meals, with rice it is the perfect protein.

6. Questions: The following questions will be asked to determine Blooms order of Strategic Thinking for Analyzing, to determine the learners outcome after the lesson: Who can report to me why beans and rice are perfect together in a meal? Can anyone outline why beans and rice are so good to add to casseroles, soups and other dishes? Who can report which is cheaper, canned or dried beans? After reviewing the recipes you have received, who can report what types of food items are easily available from food pantries or are inexpensive if purchased?

More information on Beans and Rice It is truly the complete protein combination It is the perfect replacement to meats in your everyday meals.

Have participants come up to the preset table with the display of brown and white rice per serving costs, as well as the dried and canned bean per serving costs. Will discuss the differences in cost, nutrition, cooking differences, and

HES Lesson Plan


Name: Lisa Crites Date November 11, 2013 Cooperating Teacher/Mentor: Janine Duncan Length of Lesson: ____15 minutes______

Organization: Gateway 180 Homeless Shelter Grade/Age Level: Adults of Various Ages Title of Lesson: Feeding Families on a Budge How to Eat Better for Less

Blooms psychomotor skills will be addressed by having the participants come up to the table to assess the price differences between the two types of rice, brown and white, and to discuss the health benefits of eating the brown rice, and to ask if anyone has eaten the brown rice. Also to discuss the price differences between the canned and dried beans, and to discuss if anyone has ever tried cooking with dried beans, how they would prepare them, or how they would use them in their dishes to serve to families.

servings.

advantages of each of the food items with the participants.

1 box of white rice costs $1.19, and contains 14, cup servings for a total of $.09 Per serving 1 box of brown rice costs $1.39 a box, and contains 9, cup servings for a total of $.15 per serving 1 can of beans costs $.59 and contains 3.5 servings at $.19 per serving 1 bag of great northern beans costs 1.79, But contains 12 cup servings, at $.15 per serving. However, you get enough beans to feed your entire family, with enough for leftovers

HES Lesson Plan


Name: Lisa Crites Date November 11, 2013 Cooperating Teacher/Mentor: Janine Duncan Length of Lesson: ____15 minutes______

Organization: Gateway 180 Homeless Shelter Grade/Age Level: Adults of Various Ages Title of Lesson: Feeding Families on a Budge How to Eat Better for Less

And they always taste better the next day.

So which beans would you choose to cook for your family?

Does anyone know how to cook beans that are dried? It is very easy, here is the recipe, and it is included in your paperwork Show the PowerPoint page and discuss how easy it is to cook beans dried. Does anyone know how to get rid of the nasty effects of beans?? (Gas)?? Soak them in water overnight, then drain the water off, and cook them as usual. You also cut the cooking time in And eliminate the gas!