26 Kasım 2013 - Rafet Ballı - Aydınlık Mısır, Büyükelçimizi niçin kovdu? Hafta sonu benim için verimliydi.

İki gün boyunca İslamcıların toplantısındaydım. "İmam Hatiplerin 100. yılı sempozyumu"nda. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapıldı. Epey veri birikti. Ayrıca yazacağım. * Bir-iki küçük not. Bazı eski dostlarla tekrar görüştüm. Yenileriyle tanıştım. Daha çok da gençlerle. Sorunları, zaafları, heyecanlarıyla.. Sınırları aşmaya yaklaşanlarıyla.. Yeni bir gençlik geliyor. Şimdiden bir ipucu: İslamcı hareket için.. Gençlik itici güç olmaktan çıkmış. Artık bir sorun. Hele kızlar. * Toplantıda AKP'li eski bir vekille karşılaştım. Ortadoğu'yla ilgili. Gıyaben tanışırdık. Bir toplantıda karşılaşmış, Suriye'yi konuşmuştuk. Şimdi gündem Mısır. Büyükelçimiz Hüseyin Avni Botsalı.. İstenmeyen adam ilan edildi. "Kovma"nın diplomatçası. Dillendirilen iddia:

Tayyip Erdoğan'ın son açıklaması.. Rusya'ya giderken yaptığı. İşte, "darbecilik" falan.. İnandırıcı gelmiyor. * Soruyorum: Hükümetiniz sorunu tırmandırmaktan vazgeçmişti. Doğrusu da buydu. Yumuşama başlamıştı. Mısır tarafı da memnundu. Fakat birden "büyükelçi kirizi" çıktı. Mısır'ın tepkisi, demece değil.. Yapılan bir şeye cevap gibi. Neler oldu da?.. * AKP'li eski vekilin cevabı: "İstanbul'da İhvan'ın toplantıları oluyor ya.." Ne toplantısı? İhvan'ın kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi. Galiba Mısır'dan kaçıp gelenler. Onlar toplanıyormuş. "Darbeciler, bunlar terör örgütü diyor." "Biz öyle görmüyoruz." "Halk seçti onları." * Galiba "soru"nun cevabı ayağıma gelmişti. Sormaya devam. Toplantılar hakkında hiç haber okumadım? "Halka ve medyaya kapalı."

Nerelerde yapılıyor? "İşte, otellerde falan.." Daha fazla üstelemedim. Şimdilik bu kadarı yeterliydi. * Tablo: İhvan'ın kaçak liderleri Türkiye'de. Politik toplantılar yapıyor. Arayışları: Kaybedilen iktidarı nasıl geri alırız? Hukuki anlamı: Türkiye, yasadışı muhalefete yataklık ediyor. Devletler hukukuna göre suç. Bir bağlantı: Gelişmeler.. "AKP Mısır'da tertip hazırlığında" iddialarıyla anlam kazanıyor. (Bak: "Mısır'da MİT'e öfke seli" - 21 Kasım 2013 tarihli Aydınlık). * AKP fotoğrafı: Bilmiyorlar: Devlet olmakla parti olmayı karıştırıyorlar. Devleti parti örgütü gibi kullanıyorlar. Dökülüyorlar: AKP ya gerçeklik duygusunu kaybetti. Ya da beka sorunu yaşıyor. Korkuyorlar: Arap dünyasında İhvan projesi çökerse.. "Biz de ayakta kalamayız." Hesapsızlar: Muhtemel tepkileri önceden göremiyorlar. * Duruma İslamcı bir dostumun tepkisi: "Eyvah! Söylediğin gibiyse.. Suriye hatasını Mısır'da tekrarlıyorlar." "Şaşkın vaziyetteler." "Washington'da başka.. Moskova'da başka.. İran'da başka konuşuyorlar." * Uyarı önemli. Suriye'de de böyle başlatmışlardı. Önce otel toplantıları. Mısır'dan tek farkı. Onlar medyaya açıktı. Katıldığım ilk Suriye toplantısı: 25 Şubat 2011. Suriye'de olayların başlamasından 20 gün önce. İstanbul Fatih'te bir oteldeydi.

Suriye İhvan'ın iki liderini orada tanıdım. İkiliyle sonraki toplantılarda da karşılaştım. Artından Suriye'de silahlar patlatıldı. * Fakat.. Dünya ve bölge dengeleri değişti. O gün: Ilımlı İslam projesi yükselişteydi. Bugün: Çöktü. O gün Suriye'de: Bir trajedi sahneye koydular. Bugün Mısır'da: Ancak komediye güçleri yeter.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful